Auktionshuset Metropol AB

 Earlier auctions den 25 maj 2009 16:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

585 3016  Asmalyk Antik Yomud, 120x71, mindre färgblödning på baksidan, minor colourbleed visuable at the back

Hammered for 2.200 kr (Sista budtid är den 25 maj 2009 16:00)

585 3002  Bachtiari Daterad 1920 , 158x330, mindre fläckar, minor stains

Hammered for 8.000 kr (Sista budtid är den 26 maj 2009 11:01)

585 3009  Bachtiari Semi-antik, 138x207, kortsidor saknar ngn knutrad, mindre hål, both ends missing a few rows of knots, minor hole

Hammered for 3.200 kr (Sista budtid är den 25 maj 2009 16:00)

585 3008  Bachtiari Semi-antik, 141x222

Hammered for 3.600 kr (Sista budtid är den 25 maj 2009 16:00)

585 3011  Beluch Antik, 82x138, litet hål, jämnt ställvis ngt hårdare slitage, minor hole, even partly slight heavier wear

Hammered for 1.400 kr (Sista budtid är den 25 maj 2009 16:00)

585 3013  Beluch Semi-antik , 217x353

Hammered for 4.600 kr (Sista budtid är den 25 maj 2009 16:00)

585 3020  Bidjar Semi-antik, 145x218

Hammered for 9.600 kr (Sista budtid är den 25 maj 2009 16:00)

585 3019  Birjand Antik, 273x395, signerad Hanarzadeh, jämnt ställvis hårdare slitage, ngn knutrad saknas, malspår på baksidan, even partly heavier wear, a few rows of knots missing, mothdamages visuable at the back

Unsold (Sista budtid är den 25 maj 2009 16:00)

585 3018  Djadjim Antik, nordvästpersisk, 190x210 mindre kantskador, fläck, minor damages, stain

Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 25 maj 2009 16:00)

585 3021  Feraghan Semi-antik, 140x210, jämnt ställvis hårdare slitage, lagning, even partly heavier wear, repair

Hammered for 6.200 kr (Sista budtid är den 25 maj 2009 16:00)

585 3005  Gashgai Antik, 136x222, jämnt slitage, even wear

Hammered for 40.000 kr (Sista budtid är den 25 maj 2009 16:00)

585 3004  Hadji-jalili Täbriz 20-tal, 128x180

Hammered for 11.600 kr (Sista budtid är den 25 maj 2009 16:00)

585 3015  Hamadan Semiantik , 132x197, full lugghöjd, full pile

Hammered for 5.700 kr (Sista budtid är den 25 maj 2009 16:00)

585 3026  Kashan Semi-antik, 133x201

Hammered for 4.800 kr (Sista budtid är den 25 maj 2009 16:00)

585 3025  Kashan Semiantik, 129x207

Hammered for 4.200 kr (Sista budtid är den 25 maj 2009 16:00)

585 3007  Kerman semi-antik, 265x388, område med slitage, area with wear

Hammered for 6.000 kr (Sista budtid är den 25 maj 2009 16:00)

585 3012  Khorjin Anatol, antik, 48x58, jämnt ställvis hårdare slitage, even partly heavier wear

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 25 maj 2009 16:00)

585 3023  Kurd Tidigt 1900-tal Persien, 126x270, jämnt ställvis hårdare slitage, en kortsida saknar ngn knutrad, even partly heavier wear, one end missing a few rows of knots

585 3027  Lori Tidigt 1900-tal, 160x324, jämnt ställvis ngt hårdare slitage, mindre lagningar, färgblödningar, even partly heavier wear, minor repairs, colourbleed

Hammered for 10.200 kr (Sista budtid är den 25 maj 2009 16:00)

585 3006  N.v persisk Semi-antik, 115x177, lagningar, mindre färgblödningar, repairs minor colourbleed

585 3024  Nordvästpersisk Antik, 96x625, jämnt slitage, lagningar, even wear, repairs

Hammered for 15.000 kr (Sista budtid är den 25 maj 2009 16:00)

585 3003  Oushak tidigt 1900-tal, 298x315, trampveck, mindre fläckar, folding wear, minor spots

585 3022  Sarab Tidigt 1900-tal, 103x337

Hammered for 3.000 kr (Sista budtid är den 25 maj 2009 16:00)

585 2654  Täbriz semiantik, 312x416

Hammered for 10.000 kr (Sista budtid är den 25 maj 2009 16:00)

585 3014  Teheran Tidigt 1900-tal, 216x325, jämnt ställvis hårdare slitage, even partly heavier wear

Hammered for 7.500 kr (Sista budtid är den 25 maj 2009 16:00)