Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 25 januari 2021 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1374 6035  Africana / bali Mugg, mask & skulptur, trä. Höjd: 16-24 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 18:38)

1374 3608  Akryl Filiph Jakobsson (f. 1988), Sverige. "Lava lamp". Monogramsignerad. Akryl på duk, ormad, 49,5x49,5 cm

S�ldes inte (Sista budtid är den 1 februari 2021 20:16)

1374 3602  Akryl Filiph Jakobsson (f. 1988), Sverige. Landsväg. "Highway 369". Oramad, akryl på duk, 40x40 cm

S�ldes inte (Sista budtid är den 1 februari 2021 19:45)

1374 6331  Akvarell Oidentifierad konstnär. 1800-tal, Marin, 23x39 cm. Ej signerad. Ej signerad. Ej signerad

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 18:49)

1374 6573  Akvarell Oidentifierad konstnär. Sign E Maury, Kvinna. Signerad, daterad 1902,57x44 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 19:39)

1374 5299  Akvarell Oscar Martinez. Signerad, "Escondidilla". Motivet: 52x72cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 20:05)

1374 6488  Ampel Karl Johanstil. Diameter: 34cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 18:35)

1374 6001  Armbandsur Herrur Longines, Hydro Conquest, quartz, refnr: L3. 663. 4, serienr: 34738292. Diameter: 42mm, stål, datum, viklås, med box och ytterkartong

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 18:55)

1374 6324  Barbord ett par. Diameter: 55, höjd: 107 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 18:25)

1374 6090  Barnvagn omkring sekelskiftet 1900. Längd: 110 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 20:43)

1374 6561  Barometer Metall. Höjd: 34 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 19:21)

1374 6206  Barskåp Gustaviansk stil, intarsia, jakaranda (cites-intyg medföljer), invändig belysning. Bredd: 89 cm. Djup: 58 cm. Höjd: 172 cm, nyckel

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 19:51)

1374 6291  Bartholoméflaska Tenn, 1700-tal, "1760". Höjd: 16 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 20:11)

1374 6236  Biblioteksstege England. Höjd: 115cm

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 19:27)

1374 6003  Blandteknik 2 st, Erik Harald Zetterström - Kar de Mumma (1904-1997), Sverige. 22x15 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 19:12)

1374 6314  Blandteknik Indien, 35x50 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 19:34)

1374 6188  Blandteknik Jan Naliwajko (f. 1938), Sverige. Relief. Signerad, daterad 1971,50x100 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 20:42)

1374 6065  Blandteknik Nikolai Lehto (1905-1994), Signerad, daterad -48. Motivet: 32x24 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 20:30)

1374 6431  Blandteknik Oidentifierad konstnär. Signerad T Nilson, figurer. Motivet: 54x74 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 19:50)

1374 6074  Blandteknik Robert Högfeldt (1894-1986), Sverige. "du är min", 33x25 cm. Signerad

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 20:32)

1374 5223  Blandteknik Werner Pfeiffer (f. 1937), Tyskland. Färglitografi på spegelglas. Signerad, numrerad AP, ramens innermått: 89x89 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 20:24)

1374 5033  Blomsterbord Gustaviansk stil. Bredd: 70, djup: 35 cm, höjd: 72 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 20:29)

1374 6340  Bokhylla 1930-tal. Bredd: 117, djup: 25 cm, höjd: 100 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 19:18)

1374 6339  Bokhylla mahogny, Karl Johanstil. Bredd: 134, djup: 33 cm, höjd: 131 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 18:21)

1374 6299  Bokhyllor 3 st, England, idegran. Bredd: 87 cm. Djup: 29 cm. Höjd: 182 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 18:43)

1374 6407  Boksnurra England, Idegran. Diameter: 49, höjd: 76 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 19:22)

1374 6302  Boksnurra England, Idegran. Längd: 46, djup: 46 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 20:30)

1374 6497  Bonad 1800-tal, uppfodrad duk, 120x200 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 19:31)

1374 6141  Bonad Jaktmotiv, 190x128, maskinvävd

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 20:30)

1374 4190  Bonad Slavicek Zbynek, 118x151 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 20:54)

1374 5150  Bonad / matta Kelim, Jajin, 218x230 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 20:14)

1374 6400  Bordsfotogenlampa höjd: 74 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 20:59)

1374 6552  Bordsfotogenlampa Metall, med glaskupa. Höjd: 65cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 20:00)

1374 6147  Bordsfotogenlampa metall/glas. Höjd: 50cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 19:32)

1374 6456  Bordsfotogenlampa omkring 1900. Höjd: 55 ca

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 18:47)

1374 6455  Bordsfotogenlampa omkring 1900. Höjd: 58 ca

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 19:14)

1374 6346  Bordslampa Barockstil, mässing. Höjd: 57 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 18:40)

1374 6394  Bordslampa Buddha. Höjd: 70 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 19:12)

1374 6208  Bordslampa mässing, empirestil. Höjd: 43cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 18:13)

1374 6551  Bordslampa mässing, sten, glas. Höjd: 53cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 20:09)

1374 6245  Bordslampa mässing. Höjd: 42cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 19:07)

1374 6261  Bordslampa mässing. Höjd: 55cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 19:23)

1374 6262  Bordslampa mässing. Höjd: 75cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 19:54)

1374 6227  Bordslampa mässing. Höjd: 78cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 18:33)

1374 6534  Bordslampa Metall, England, plåtskärm. Höjd: 62cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 18:05)

1374 6401  Bordslampa Metall, Kvinna. Höjd: 57, nutida

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 18:05)

1374 6392  Bordslampa NK, Italien. Höjd: 73 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 20:31)

1374 6417  Bordslampa Plåtskärm. Höjd: 45 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 20:52)

1374 6399  Bordslampa Segelbåt, mässing. Höjd: 48 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 18:22)

1374 6458  Bordslampa Skulptural, pojke. Höjd: 42 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 19:49)

1374 6398  Bordslampor 3 st, (böcker). Höjd: 37-65 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 19:11)

1374 6242  Bordslampor Ett par, mässing, ca, höjd: 50cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 20:30)

1374 6243  Bordslampor Ett par, mässing, ca, höjd: 50cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 19:06)

1374 6232  Bordslampor Ett par, mässing, ca, höjd: 50cm.

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 19:34)

1374 6228  Bordslampor Ett par, mässing. Höjd: 54cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 20:11)

1374 6343  Bordslampor ett par, Snäckformade, konstmassa. Höjd: 42 cm

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 20:35)

1374 6244  Bordslampor mässing, ca, höjd: 50cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 18:27)

1374 6402  Bordsspegel tenn, 28x24 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 18:28)

1374 6525  Bordsstaffli Ett par, mässing, rokokostil. Höjd: 39cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 20:21)

1374 6547  Bordstabletter & coaster 24+ 8st, England, 11x11-30x39cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 19:56)

1374 6210  Bordsuppsats Empirestil, nutida. Diameter: 26cm, höjd: 35cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 18:55)

1374 6415  Brasskärm Metall, 90x62 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 18:25)

1374 6427  Brevpress Hund, nutida. Längd: 16, djup: 10 cm, höjd: 12 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 19:15)

1374 6535  Brevställ Coaster & pennställ. Höjd: 3-10cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 21:13)

1374 6318  Bricka Couroc, California, USA, 32x24 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 18:52)

1374 6325  Byrå 1890-tal, Mahogny/valnöt, längd: 106, djup: 48 cm, höjd: 102 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 20:02)

1374 6304  Byrå England, Idegran. Bredd: 56. Djup: 47 cm, höjd: 84 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 18:26)

1374 6120  Byrå Furu. Bredd: 100 cm. Djup: 48 cm, höjd: 104 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 19:25)

1374 6119  Byrå mahogny. Bredd: 92 cm. Djup: 46 cm, höjd: 118 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 20:11)

1374 6412  Byrå Rustik. Bredd: 50, djup: 32 cm, höjd: 55 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 18:10)

1374 6330  Byrå sengustaviansk stil. Bredd: 100, djup: 49 cm, höjd: 82 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 19:57)

1374 6301  Byrå/sekretär England. Bredd: 59. Djup: 40 cm, höjd: 137 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 18:22)

1374 6416  Cd-ställ England. Längd: 38, djup: 28 cm, höjd: 77 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 19:05)

1374 6203  Champagneglas 4 st, Orrefors. Höjd: 24cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 20:25)

1374 6323  Collage Oidentifierad konstnär. Ej signerad, ramens innermått: 48x52 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 18:36)

1374 3136  Collier silver (925), Alicia Rodriguez, 2013. Enligt uppgift tillverkat i tre exemplar. Längd: 45cm. Vikt: 25,2g

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 19:49)

1374 6038  Coupeglas 6 st, 1950-tal. Diameter: 9,5

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 19:18)

1374 6345  Cykel trä och metall. Längd: 110, höjd: 92 cm

S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 20:20)

1374 6487  Dekorelement längd: 36cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 20:17)

1374 6539  Efterrättskålar 19st, olika färger. Höjd: 9cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 19:02)

1374 6133  Emmafåtöljer Ett par

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 20:21)

1374 6102  Etagebord 1890-tal. Med låda, Bredd: 48 D, 35. Höjd: 77 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 19:01)

1374 6162  Etsningar 4 st, W Pech. Signerade, kompositörer, 11x9cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 20:16)

1374 6390  Färgetsning Bo Beskow (1906-1989), Sverige. Signerad, numrerad 1/1. Motivet: 26x34cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 19:16)

1374 6580  Färgetsningar 2 st, Sten Eklund (1942-2009), Sverige. Del av svit. Signerad, numrerad 38/50. Etsning + handkolorering. Bladets mått: ca 50x40 cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 18:04)

1374 6575  Färglitografi "Stockholm 1801", eftertryck. Ej signerad. Motivet: 33x62 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 20:58)

1374 6184  Färglitografi 2 st, Waldemar Lorentzon (1899-1984), Sverige. Axel Olson (1899-1986), Sverige. Signerad. Motivet: 40x57 respektive 54x39 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 18:17)

1374 6010  Färglitografi Adrian van Arkel (1924-2006), Sverige. Utsikt mot Gamla Stan. Signerad, numrerad 56/290. Motivet: 42x58 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 20:38)

1374 6220  Färglitografi Anders Appelqvist (f. 1958), Sverige. Signerad, PT, "lifterskan", bladets mått: 64x90cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 19:55)

1374 6504  Färglitografi Bert Håge Häverö (1932-2014), Sverige. EA-upplaga (Épreuve d’artiste). Signerad, östermalmshallarna. Motivet: 37x53cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 18:28)

1374 6505  Färglitografi Bert Håge Häverö (1932-2014), Sverige. EA-upplaga (Épreuve d’artiste). Signerad. Motivet: 38x45cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 19:11)

1374 6042  Färglitografi Bo Swenson (f. 1932), Sverige. "Trädet". Signerad, daterad -73, PT. Motivet: 65x50 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 18:24)

1374 6136  Färglitografi Constantin, "Dark blue", Signerad, EA-upplaga (Épreuve d’artiste). Motivet: 45x60 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 18:09)

1374 6364  Färglitografi eftertryck, Stockholm. Ej signerad. Motivet: 37x58 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 19:01)

1374 6365  Färglitografi Einar Rosén (1910-1998), Sverige. Signerad, numrerad 85/235. Motivet: 41x50 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 19:26)

1374 6361  Färglitografi Elis Ryberg (1919-1985), Sverige. Slussen, Stockholm. Signerad, numrerad 139/360. Motivet: 54x63 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 18:53)

1374 6363  Färglitografi Elis Ryberg (1919-1985), Sverige. Stortorget, Stockholm. Signerad, numrerad 140/360. Motivet: 52x62 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 20:32)

1374 6362  Färglitografi Elis Ryberg (1919-1985), Sverige. Utsikt mot Fåfängan. Signerad, numrerad 136/200. Motivet: 51x63 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 19:51)

1374 6224  Färglitografi Ernst Billgren (f. 1957), Sverige. Signerad, numrerad 428/450. Motivet: 34x43cm

S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 19:19)

1374 6192  Färglitografi Esaias Thorén (1901-1981), Sverige. PT -52, ej signerad, oramat löst blad. Bladets mått: 60x44 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 20:12)

1374 6183  Färglitografi Esaias Thorén (1901-1981), Sverige. Signerad. Motivet: 42x50 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 19:12)

1374 6049  Färglitografi Franco Costa (f. 1934), Italien. Signerad, numrerad 68/250, daterad -77, oramat löst blad, bladets mått: 67x50 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 18:44)

1374 6048  Färglitografi Frédéric Iriarte (f. 1963), Signerad, numrerad 100/120, oramat löst blad, bladets mått: 34,5x59,5

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 20:49)

1374 6045  Färglitografi Gunnar Larson (f. 1925), Sverige. Gård. Signerad, HC-upplaga (hors de commerce), med dedikation. Motivet: 32x36 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 18:10)

1374 6125  Färglitografi Gunnar Zilo (1885-1958), Sverige. Signerad, numrerad 192/250. Motivet: 44x33cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 18:50)

1374 6310  Färglitografi Jehudit Shadur, 1988. Signerad, numrerad 102/200. Motivet: 25x17 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 19:37)

1374 5026  Färglitografi Lars Eje Larsson (f. 1954), Sverige. "Hinken". Signerad, numrerad 127/250, ca 45x60 cm, oramat löst blad L

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 20:55)

1374 6097  Färglitografi Lars Norrman (1915-1979), Sverige. Signerad, numrerad 299/310. Motivet: 20x46 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 20:37)

1374 2030  Färglitografi Maria Boczewska (f. 1940), Polen. "Söder i blom". Signerad, numrerad 258/280. Motivet: 48x57cm

1374 6107  Färglitografi Mona Huss Walin (f. 1944), Sverige. Signerad, numrerad 80/250m 1986, daterad "första vårtecknet". Motivet: 38x27cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 19:43)

1374 5027  Färglitografi Nina Thorgeirsdottir (f. 1967), Sverige. Kvinnor vid gatlykta. Signerad, numrerad 115/190, ca 70x50 cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 20:51)

1374 6175  Färglitografi Olle Olsson Hagalund (1904-1972), Sverige. Signerad, numrerad 23/360, snöplogen, bladets mått: 54x59, oramat löst blad

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 19:31)

1374 6163  Färglitografi Shraga Weil (1918-2009), Israel. Signerad, numrerad 68/125. Bladets mått: 70x50 ca

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 18:24)

1374 6386  Färglitografi signerad. Signerad, numrerad 309/360. Motivet: 47x38cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 18:39)

1374 6515  Färglitografi Staffan Ullström (f. 1949), Sverige. "Ungräv". Signerad, numrerad 95/150. Motivet: 29x23 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 20:45)

1374 6182  Färglitografi Stellan Mörner (1896-1979), Sverige. Signerad, HC-upplaga (hors de commerce), 1967. Motivet: 40x49 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 18:29)

1374 6186  Färglitografi Stellan Mörner (1896-1979), Sverige. Signerad, numrerad 243/260. Motivet: 51x35 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 19:58)

1374 6181  Färglitografi Sven Jonson (1902-1981), Sverige. Signerad. Motivet: 36x54 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 20:37)

1374 6190  Färglitografier 3 st, Gustav Rudberg (1915-2001), Sverige. Skutor. Signerad, numrerad 115/280 och 121/260 respektive HC. Bladets mått: ca 80x60 cm, 60x80 respektive ca 60x65 cm, oramade löst blad

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 19:56)

1374 6185  Färglitografier 3 st, Hans Belin (1936-2007), Sverige. Signerad, numrerad 166/285. Motivet: 46x55 respektive 55x46 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 19:23)

1374 6180  Färglitografier 4 st, Carl Fredrik Reuterswärd (1934-2016), Sverige. Signerad, PT, ramens innermått: 62x72 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 20:34)

1374 6359  Färglitografier 8 st, Landskapsdräkter. Motivet: 29x21 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 19:08)

1374 6378  Fat Kina. Diameter: 22cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 18:22)

1374 6081  Fat Upsala-Ekeby, Anna-Lisa Thomson (1905-1952), Sverige. 26x26 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 20:30)

1374 6373  Fat & skålar 4 delar, Rörstrand, Gratina. Höjd: 7-12cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 19:58)

1374 6117  Fat & ströare 3 delar, silver, Mexico. Längd: 25cm. Höjd: 9-10cm. Vikt: 158g

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 20:22)

1374 6006  Fåtölj 1940-tal

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 19:51)

1374 6348  Fåtölj Carl Malmsten (1888-1972), Sverige.

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 19:15)

1374 5253  Fåtöljer Ett par

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 20:57)

1374 6251  Fåtöljer Ett par

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 18:29)

1374 6426  Fåtöljer ett par, Barockstil

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 20:33)

1374 6093  Fisktallrikar + uppläggningsfat, 10 + 1 st. "Fish", Johnson Bros, England. Tryckt handkolorerad dekor av fiskar och skaldjur. Längd: 26-41 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 20:49)

1374 6293  Fisktallrikar 6 st, Bavaria. Diameter: 25cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 19:53)

1374 6087  Flagga Kandidatstad, OS 2004,300x150

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 20:18)

1374 6500  Floretter + sabel + udda fodral, 5 delar. Längd: 81-106

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 20:40)

1374 6217  Fotografikonst Baron Ludovic. Signerad, numrerad 82/500, "La Liberté", 60x65cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 20:55)

1374 6216  Fotografikonst Bin Yang. Signerad, numrerad 17/200, blomsterstilleben, "Eté", 100x100cm

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 19:40)

1374 6213  Fotografikonst Kurt Arrigo. Signerad, numrerad 11/200, fire and water, 100x145cm

S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 19:47)

1374 6218  Fotografikonst Luis Mariano González. "Seasons". Signerad, numrerad 14/500, ca, 60x90cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 19:22)

1374 6214  Fotografikonst Oliviero Toscani. Signerad, numrerad 63/200, "Toscani 1", 100x150cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 19:36)

1374 6069  Glas 5+ 2 st, Gullaskrufs glasbruk, Hugo Gelin. Höjd: 12-17 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 19:32)

1374 6019  Glasskulpturer 2 st, en Signerad Bertil Vallien. Längd: 6-7 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 19:58)

1374 6226  Golvlampa Markslöjd Sweden, maxhöjd: 166cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 19:12)

1374 6374  Golvlampa mässing, 2-armad. Höjd: 133 ca

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 18:03)

1374 6375  Golvlampa mässing. Höjd: 133 ca

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 19:45)

1374 6234  Golvlampa mässing. Höjd: 136cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 18:38)

1374 6154  Golvlampa metall. Höjd: 130

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 20:36)

1374 6396  Golvlampa Morian, trä. Höjd: 175

S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 20:02)

1374 6388  Golvlampa Morian, trä/bemålad. Höjd: 153 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 18:01)

1374 6453  Golvlampa Smide. Höjd: ca 167 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 20:50)

1374 6454  Golvlampa Smide. Höjd: ca 173 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 19:58)

1374 6231  Golvlampa Två-armad, mässing, ca, höjd: 130cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 18:24)

1374 6344  Golvlampfot mässing, 3-armad. Höjd: 137

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 18:34)

1374 6347  Golvlampor ett par, mässing, Fagerhult. Höjd: 140 ca

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 18:24)

1374 6296  Golvlampor Ett par, mässing. Höjd: 128cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 18:21)

1374 6225  Golvlampor Ett par, mässing. Höjd: 135cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 20:27)

1374 6257  Golvspegel 180x43cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 20:22)

1374 6329  Gouache Signerad Tsirk, 1963, komposition. Motivet: 39x31 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 20:05)

1374 6178  Grafik 7 st, bland annat G Norrman/ von Schantz, oramade lösa blad

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 19:34)

1374 4007  Grafiskt blad Gicléetryck, Anita Paulsson (f. 1942), Sverige. "Dansen". Signerad, numrerad 7/50, ca 28x38 cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 20:49)

1374 4002  Grafiskt blad Gicléetryck, Anita Paulsson (f. 1942), Sverige. "Första steg", som 61/00. Motivet: 18x28 cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 20:50)

1374 4005  Grafiskt blad Gicléetryck, Anita Paulsson (f. 1942), Sverige. "Stilla". Signerad, numrerad 24/60. Motivet: 18x28 cm, oramat löst blad

1374 4008  Grafiskt blad Gicléetryck, Birgitta Månsson, "Röd klänning". Signerad, numrerad 26/100, ca 28x38 cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 20:51)

1374 5029  Grafiskt blad Gicléetryck, Catrin Johansson, "Ser inte, hör inte". Signerad, numrerad 27/60, ca 40x60 cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 20:53)

1374 4022  Grafiskt blad Gicléetryck, Jan Rufelt (f. 1956), Sverige. "Dungeons". Signerad, numrerad 3/50. Motivet: ca 44x60, oramat löst blad

1374 4013  Grafiskt blad Gicléetryck, Per Ola Andersson (f. 1961), Sverige. Komposition. Signerad, numrerad 32/100. Motivet: ca 28x38 cm, oramat löst blad

1374 4001  Grafiskt blad Gicléetryck, Vladimir Kemendy, "Ibiza". Signerad, numrerad 62/100, ca 18x28 cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 20:50)

1374 4029  Grafiskt blad Per Ola Andersson (f. 1961), Sverige. "Torso", Son 3/100. Giclee på duk, ca 45x55 cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 20:52)

1374 4030  Grafiskt blad Taimi Borg (f. 1941), Sverige. "Österlen". Signerad, numrerad 28/40. Giclée på duk, ca 48x60 cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 20:49)

1374 6068  Grogglas 6+ 3 st. Höjd: 14-15 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 19:59)

1374 6021  Gruvlykta mässing, "Cambrian". Höjd: 26 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 19:19)

1374 6237  Halvbyrå Rokokostil. Bredd: 38 cm. Djup: 29 cm, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 18:39)

1374 6121  Hängskåp Allmoge, 1800-tal. Bredd: 78 cm. Djup: 27 cm, höjd: 79 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 19:28)

1374 6503  Ikon 1800-tal, 38x31 ca

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 19:19)

1374 6502  Ikon 1800-tal, Ryssland. 30x26 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 20:09)

1374 6100  Jardiniere + skål, bland annat WMF. Diameter: 1. Längd: 32 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 20:37)

1374 6212  Kabinettskåp Intarsia. Rokokostil, Bredd: 65 cm. Djup: 58 cm, höjd: 145+ 8 cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 19:24)

1374 6489  Kaffeservis 28 delar, Måsen, Bing & Grøndahl, bland annat kaffekanna

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 20:50)

1374 6092  Kaffeservis Gustavsberg, 16 delar, Bemålad, 1955

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 20:23)

1374 6483  Kaffeservisdelar 14 delar, Gustavsberg, allmoge.

1374 6094  Kaffeskedar 12 st, silver, Rosenholm. Längd: 11 cm, Vikt: 140 g ca

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 18:11)

1374 6066  Kaffeskedar 12 st, silver. Längd: 11 cm, Vikt: ca 140 g.

1374 6520  Kandelaber mässing, barockstil. Höjd: 44cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 18:30)

1374 6025  Kanna Japan, Metall. Höjd: 22 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 20:49)

1374 6177  Karaff Orup, Johansfors Glasbruk. Höjd: 23 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 18:20)

1374 6288  Karaffer 2 st, kristall, slipat glas. Höjd: 34 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 20:10)

1374 6205  Kärl Saltglaserat stengods, stämplat "Harsch Bretten" i godset. Diameter: 47 cm. Höjd: 37 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 20:58)

1374 5231  Karmstol 1880-tal

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 19:30)

1374 6439  Karmstol 1960-tal, pinnmodell

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 20:12)

1374 6129  Karmstol Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. Eva

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 18:41)

1374 6034  Karmstol Dante-modell, skuren dekor

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 18:27)

1374 6436  Karmstol England, intarsia

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 20:05)

1374 6311  Karmstol Rokokostil

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 20:08)

1374 6315  Karmstol Skinnsits / rottingrygg

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 18:14)

1374 6368  Karmstolar 5 st, Rokokostil

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 20:41)

1374 6298  Karmstolar Ett par, Gustaviansk stil, nutida.

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 19:56)

1374 6131  Karmstolar Ett par, Louis XV-stil

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 18:59)

1374 6336  Karmstolar Ett par, sammet

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 20:49)

1374 6332  Karmstolar Ett par, sammet

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 20:14)

1374 6028  Karta Stockholm, !1751", eftertryck. Motivet: 47x56 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 18:38)

1374 6548  Kikare väggur och barometer, mässing. Längd: 10-27 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 18:24)

1374 6104  Klaffbord Björk. Bredd: 52, djup: 52 cm, höjd: 75 + klaffar 28 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 19:57)

1374 6127  Klaffbord Furu. Bredd: 99 cm. Djup: 99 cm, höjd: 76 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 20:26)

1374 6260  Koffertar 3 st, "väskan" Stockholm. Längd: 84cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 20:21)

1374 6408  Konsol Nyrokoko. Längd: 27, djup: 24 cm, höjd: 35 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 20:16)

1374 6211  Konsolbord Intarsia. Bredd: 90 cm. Djup: 37 cm. Höjd: 73 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 19:09)

1374 6409  Konsoler 2 st. Höjd: 11-23 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 18:59)

1374 6004  Konstglas 5 delar, bland annat Bertil Vallien. Höjd: 10-16 cm

1374 6513  Konstglas 5 delar, bland annat Vallien. Höjd: 10-15 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 20:26)

1374 6082  Koppar med fat 6 del Rörstrand + 6 assietter. Djup: 5,5, -11,5 cm, höjd: ca 6 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 19:20)

1374 6577  Kopparstick "K Edward the Confessor", 38x22 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 20:03)

1374 6195  Kopparstick Aegidius Sadeler, Efter Peter Stevens, Menses XII anni solaris. Bladets mått: 22,5x30cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 20:06)

1374 6481  Kopparstick Napoleon Bonaparte, "Fontainebleau 31 Maerz 1814". Motivet: 15x11cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 19:48)

1374 6039  Korgar 4 st, flätade. Längd: 29-37 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 18:33)

1374 6514  Kryddburkar Höganäs, 6+ 5 delar. Höjd: 10 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 19:43)

1374 5171  Kuddvar till Åkdyna, 60x70 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 20:51)

1374 6414  Lampbord 3 st, Glas/krom. Diameter: 51, höjd: 66 cm

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 20:59)

1374 6413  Lampbord ett par, England, Pelarfot, idegran. Diameter: 50, höjd: 52 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 20:18)

1374 6156  Lampbord med klaffar, Tingströms, "Trissan", teak, Design: Engström / Myrstrand. Bredd: 47 + 2x25, djup: 55 cm, höjd: 54 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 18:48)

1374 6459  Lampett metall, Flicka, 32x25 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 18:31)

1374 6246  Lampetter 4 st, mässing och glas. Höjd: 23cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 18:22)

1374 6297  Liggfåtölj Längd: 170cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 20:27)

1374 5219  Litografi Josef Jungwirth (1869-1950), Österrike. "Eine Sitzung des Niederösterreichischen Landtages 1908", ej signerad. Motivet: 42x80 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 20:07)

1374 6568  Litografi Paul Falconer Poole (1807-1879), Vandrande kvinna med barn. Signerad. Motivet: 40x33 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 19:54)

1374 5055  Ljuskrona empirestil, nutida. Höjd: 60 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 19:28)

1374 6167  Ljuskrona empirestil. Höjd: 50 ca

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 20:35)

1374 6166  Ljuskrona Rokokostil. Höjd: 60cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 19:16)

1374 6360  Ljuskrona Rokokostil. Höjd: 75 ca

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 20:19)

1374 6059  Ljusstakar + pokaler, 12 delar, silver. Höjd: 4 - 11,5, Bruttovikt: ca 735 g

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 20:55)

1374 6199  Ljusstakar 2 st, 1800-tal, sengustaviansk stil. Höjd: 23-24cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 20:19)

1374 6020  Ljusstakar 3 st, Gusum. Höjd: 3-5 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 19:28)

1374 6209  Ljusstakar Ett par, mässing, gripar. Höjd: 22cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 19:25)

1374 6201  Ljusstakar Ett par, mässing. Höjd: 7cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 18:19)

1374 6292  Ljusstakar Ett par, silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget, Stockholm, 1966, design: Einar Axelsson. Höjd: 20 cm, Bruttovikt: ca 445 g

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 20:07)

1374 6287  Ljusstakar Ett par, silver, Markström, Uppsala, 1977, Design: Eric Löfman. Höjd: 19,5, Vruttovikt: ca 565 g

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 18:59)

1374 6531  Ljusstakar Ett par. Höjd: 49cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 19:02)

1374 6289  Ljusstake silver, Markström, Uppsala, 1962, Design: Eric Löfman. Höjd: 9 cm, bruttovikt: 150 g

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 18:23)

1374 6522  Ljusstake sten och mässing, med glaskupa. Höjd: 47cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 18:40)

1374 6518  Malmkrona mässing. Höjd: 48cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 19:41)

1374 6196  Matbord Diameter: 115cm. Höjd: 72cm + 2 iläggsskivor

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 18:38)

1374 6442  Matbord Jugend. Bredd: 118, djup: 90 cm, höjd: 77 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 18:17)

1374 6366  Matbord med klaff, Rokokostil. Bredd: 150+ 44, djup: 90 cm, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 18:27)

1374 6305  Matbord Stenskiva på pelarfot. Bredd: 145, djup: 85 cm, höjd: 720 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 18:13)

1374 6128  Matbord Teak, Nils Johnsson Troeds, Bjärnrum. Bredd: 140 cm. Djup: 90 cm, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 18:11)

1374 6200  Matsalsgrupp 7 delar, Gustaviansk stil. Längd: 140 cm. Djup: 100 cm. Höjd: 73 cm, 1st iläggsskiva

S�ldes f�r 6.600 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 19:15)

1374 6067  Matsalsgrupp 7 delar, mahogny. Diameter: 120. Höjd: 73 + 3 iläggx56 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 19:55)

1374 6367  Matsalsskåp 1800-tal, Bemålat. Bredd: 102, djup: 45 cm, höjd: 231 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 20:05)

1374 6465  Matservis 35 delar, "Old Country Castles", England

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 19:51)

1374 6510  Matservis 55 del ca, Hackefors

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 19:41)

1374 6507  Matservisdelar 30 delar, Foglia, Villeroy & Boch. Diameter: 20,5 - 26,5

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 19:45)

1374 6149  Matservisdelar ca 45 delar, Arabia, landskap

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 18:40)

1374 6484  Matservisdelar ca 50 delar, Gustavsberg, allmoge

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 20:47)

1374 6384  Matta Galleri, Kasthall, 85x200 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 19:22)

1374 6279  Matta gallerimodell, orientalisk, 82x301cm

1374 6352  Matta Kasthall, 85x150 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 20:47)

1374 6355  Matta Kasthall, Galleri, 85x303 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 19:44)

1374 6491  Matta Kina, 210x310 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 20:09)

1374 6283  Matta Orientalisk, 100x145cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 19:49)

1374 6274  Matta Orientalisk, 108x163cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 20:32)

1374 6135  Matta Orientalisk, 112x155cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 20:57)

1374 6382  Matta orientalisk, 122x198 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 18:36)

1374 6029  Matta orientalisk, 128x164 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 19:57)

1374 6282  Matta Orientalisk, 140x240cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 20:42)

1374 6376  Matta Orientalisk, 143x220cm

1374 6277  Matta Orientalisk, 152x225cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 20:30)

1374 6475  Matta Orientalisk, 163x270 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 20:15)

1374 6377  Matta Orientalisk, 197x308cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 18:58)

1374 6276  Matta orientalisk, 202x310cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 19:10)

1374 6281  Matta Orientalisk, 250x340cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 19:12)

1374 6270  Matta Orientalisk, 78x288cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 18:14)

1374 6477  Matta Orientalisk, 80x122 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 20:36)

1374 6173  Matta orientalisk, 94x130 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 19:41)

1374 6284  Matta Orientalisk, 98x155cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 20:12)

1374 6275  Matta Orientalisk, galleri, 111x325cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 20:29)

1374 5151  Matta Orientalisk, galleri, 72x292cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 20:25)

1374 6278  Matta orientalisk, galleri, 77x276cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 19:29)

1374 6476  Matta Orientalisk, Galleri, 80x280 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 20:21)

1374 6271  Matta orientalisk, Hamadan, 142x240cm

1374 6280  Matta Orientalisk, Hosanabad, galleri, 79x274cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 20:59)

1374 6267  Matta Orientalisk, Ramadan, 137x212cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 19:53)

1374 6309  Matta orientalisk, Silke, 38x52 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 19:43)

1374 6308  Matta orientalisk, Silke, 62x91 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 20:36)

1374 4525  Matta Orientalisk, silke, 77x123cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 19:14)

1374 6268  Matta Orientralisk, 152x200cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 20:46)

1374 6540  Miniatyrer 3 st, 13x11cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 20:46)

1374 6256  Nattygsbord Ett par, gustaviansk stil. Bredd: 45 cm. Djup: 47 cm, höjd: 53 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 20:58)

1374 6350  Nattygsbord ett par, Gustaviansk stil. Bredd: 45, höjd: 45 cm, höjd: 53 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 18:16)

1374 6405  Nattygsbord ett par, Idegran, England. Bredd: 45, höjd: 30 cm, höjd: 65 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 18:37)

1374 6516  Offsettryck 5 st, i mapp, Ulf Larsson, "Sagans Värld", 260-upplaga, 35x35 ca, oramade lösa blad

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 18:47)

1374 6566  Oljemålning 1800-tal, duk uppfodrad på pannå, kvinna, 34x26 cm. Ej signerad

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 20:56)

1374 6567  Oljemålning 1800-tal, kopia efter Olof Arenius. Porträtt av Axel Wrede Sparre ag Sundby (1708-1772). Ej signerad. Olja på duk, 60x43 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 20:14)

1374 6433  Oljemålning 1800-tal, T Smith, Landskap med hus & herde. Signerad. Olja på duk, 49,5x75 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 18:40)

1374 6044  Oljemålning 2 st, P Zheing, marknad, lackteknik. Signerade. Olja på pannå, 30x30 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 18:27)

1374 6471  Oljemålning Adèle Söderberg (1880-1916), Sverige. Fiskeläge, 1899. Signerad (kopia). Olja på duk, 33x50 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 19:43)

1374 6053  Oljemålning Åke Nothberg (1891-1973), Sverige. Signerad, daterad 1937, Stockholmsmotiv. Olja på pannå, 25x31 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 18:32)

1374 6054  Oljemålning Åke Nothberg (1891-1973), Sverige. Stockholmsmotiv. Signerad, daterad 1930. Olja på duk, 32x40 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 19:04)

1374 5274  Oljemålning Bertil Wahlberg (1923-1980), Sverige. Signerad. Olja på duk, 60x120 cm

1374 6474  Oljemålning Bror Forsell (1883-1959), Sverige. Fiskelägen. Signerad. Olja på duk, 60x90 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 20:18)

1374 6036  Oljemålning Carl Holger Fischer (1885-1955), Danmark. Stilleben med rosor. Signerad Carl H Fischer. Olja på duk, 66x97 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 19:28)

1374 6316  Oljemålning Edgar Wollin. Signerad, daterad 1935. Olja på pannå, 38x45 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 20:20)

1374 6562  Oljemålning Eleonora Lindstöm (1852-1929). Kopia, porträtt föreställande Olof Rudbeck d ä. Signerad, daterad 1902. Olja på duk, 125x99 cm

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 19:28)

1374 6320  Oljemålning Gunnar Johansson, Signerad, byggnader. Olja på pannå, 20x75 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 18:35)

1374 6319  Oljemålning Gunnar Johansson, Signerad, komposition. Olja på pannå, 48x68 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 20:14)

1374 6321  Oljemålning Gunnar Johansson, Signerad. Olja på duk, 60x75 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 19:38)

1374 6322  Oljemålning Gunnar Johansson, Signerad. Olja på duk, 75x63 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 19:11)

1374 2007  Oljemålning Gunnar Stålbrand (f. 1925), Sverige. Stockholmsvy. Signerad. Olja på pannå, 60x97 cm

1374 6187  Oljemålning Gunnar Thorsell, pojkporträtt, Signerad. Olja på pannå, 60x48 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 20:13)

1374 2020  Oljemålning Gunnar Zetterström (1902-1965), Sverige. Utsikt från Söder mot Gamla Stan. Signerad. Olja på pannå, 45x54 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 20:25)

1374 6138  Oljemålning Iva Hüttnerová (f. 1948), Tjeckien. "Ålderdomshemmet". Signerad, daterad -91. Olja på pannå, 33x23 cm

S�ldes f�r 7.200 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 20:34)

1374 6148  Oljemålning Jan Brazda (1917-2011), Sverige. Modell. Signerad, daterad 1943. Olja på pannå, 39x23 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 18:04)

1374 6429  Oljemålning Jerzy Potrzebowski (1921-1974), Polen. Ekipage. Signerad. Olja på duk, 49x68 cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 20:46)

1374 6307  Oljemålning Karl-Erik Häggblad (1924-2003), Sverige. "Röd sluttning". Signerad. Olja på duk, 97x136 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 19:38)

1374 6155  Oljemålning Knut Olson (1904-1978), Sverige. Hamn. Signerad. Olja på pannå, 36x46cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 19:51)

1374 6434  Oljemålning Kopia, 1800-tal, kvinna. Ej signerad. Olja på duk, 105x86 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 20:04)

1374 5178  Oljemålning Leif Liljeblad (f. 1950), Sverige. Sträckande svanar. Signerad, daterad -95. Olja på duk, 60x95 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 18:01)

1374 6461  Oljemålning Oidentifierad konstnär, omkr. 1900, landskapsmotiv från Mallorca. Signerad, Olja på duk, 47x62cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 19:27)

1374 6569  Oljemålning Oidentifierad konstnär. 1800-tal, yngling, ej signerad. Olja på duk, 37x29 cm

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 20:44)

1374 6563  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, 1900-tal, flickor med kaniner. Olja på pannå, 39x29 cm

1374 6312  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, månskenslandskap, duk. 30x40 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 19:53)

1374 6570  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Män vid tavla, uppfodrad duk. Ej signerad. Olja på duk, 42x30 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 20:45)

1374 6473  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Marin, monogramsignerad. Olja på pannå, 18x14 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 18:45)

1374 6165  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad EB, "Stockholm 1892". Olja på duk, ca 30x40 cm

S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 18:25)

1374 6767  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad, Landskap med hus, ej spännram. Olja på duk, 40x55 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 januari 2021 16:00)

1374 6579  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Porträtt av Sophia Charlotta Leijonhufvud, ej signerad. Olja på pannå, 49x39 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 19:28)

1374 6333  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad Baillon 1863, Landskap med kor & spång, olja på papper, 26x35 cm

1374 6095  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, daterad 1945, Ekhagen, Tjörn. Olja på pannå, 38x45 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 20:31)

1374 6096  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, J Störling, 1948. Olja på duk, 34x48 cm

1374 6571  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Kustparti. Olja på pannå, 19x29 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 20:51)

1374 6099  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, landskap. Olja på duk, 50x64 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 19:17)

1374 6559  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Mor & barn. Olja på pannå, 23x19cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 20:47)

1374 6037  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Solrosor. Monogramsignerad. Olja på duk, 78x78 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 20:04)

1374 6572  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Stadsmotiv, ej signerad. Olja på duk, 58x33 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 19:46)

1374 5260  Oljemålning Oliver Stockman. Signerad. Olja på duk, 45x29cm

1374 6490  Oljemålning Per Skovdal (1920-2006), Sverige. Landskap. Signerad. Olja på pannå, 22x54 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 18:36)

1374 6215  Oljemålning Peter Nyborg (f. 1937), Danmark. Signerad a tergo 2020, "knights". Olja på duk, 132x55cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 19:53)

1374 2047  Oljemålning Signerad, Molin, Riksdagshuset. Signerad. Olja på pannå, 18x23 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 18:50)

1374 6222  Oljemålning Signerad, Onsberg, kvinna. Olja på duk, 45x33cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 19:19)

1374 6435  Oljemålning Skeppsporträtt, nutida. Ej signerad. Olja på pannå, 60x74 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 18:28)

1374 6221  Oljemålning Thor Lindeneg (f. 1941), Danmark. "Ninni". Signerad, daterad 1992. Olja på duk, 74x60cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 20:33)

1374 6073  Oljemålning Ville Sjöholm (1896-1961), Sverige. Sig, lekande barn. Signerad. Olja på duk, 46x54 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 20:41)

1374 5038  Oljemålningar 3 st, Héctor Raul Ulloa Burgos. Signerad, daterad 1984, "Mercado de flores", "Tarde de lluvia", "PLaza Mayor". Olja på duk, 47x57cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 18:31)

1374 6047  Oljemålningar 4 st, Josef Jungwirth (1869-1950), porträtt, 2 st ej signerade. Olja på pannå, Motivet: 26x20 - 33x24 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 19:27)

1374 6578  Oljemålningar Oidentifierad konstnär. 2 st, Kopior, kvinnoporträtt. Olja på duk, 63x48 & 68x49 cm. Ej signerad

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 18:11)

1374 6132  Öronlappsfåtölj

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 18:24)

1374 6450  Pallar Ett par, bemålade, 36x36 cm. Höjd: 43 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 18:52)

1374 6317  Päls Mink, storlek: 38 ca

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 19:19)

1374 6005  Päls Mink, storlek: 38/40 ca

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 19:46)

1374 6549  Papperskorg England, idegran. Höjd: 41cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 18:33)

1374 6542  Paradvärja + horn. Längd: 97cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 18:29)

1374 6543  Paradvärja höjd: 101cm

1374 6538  Paradvärja höjd: 74cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 19:26)

1374 6554  Parti nysilver 6 delar, nysilver. Höjd: 4-28cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 19:07)

1374 6024  Parti ringar Bla, silver, diverse, Vikt: ca 70 g.

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 18:55)

1374 6189  Pennor 4 st, Parker, Cross & Senator. Längd: 13,5

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 18:36)

1374 6171  Piedestal Orientalisk. Diameter: 33, höjd: 86 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 19:26)

1374 6449  Piedestal Stenskiva. Höjd: 82 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 20:32)

1374 6443  Piedestal Stenskivor. Höjd: 65 cm

1374 6152  Plafond 30-tal, glas, diameter: 40, höjd: 35 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 18:38)

1374 6026  Plunta Erik Höglund (1932-1998), Sverige. Höjd: 23,5

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 20:14)

1374 6168  Porslin 6 delar, Kina, diverse. Längd: 9-26 cm

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 20:01)

1374 6239  Pottskåp Ikea 1700-tal-serie, Sandbro. Bredd: 41 cm. Djup: 34 cm. Höjd: 92 cm, nyckel

1374 6061  Prydnadsporslin 13 delar, Meissen & Herend, höjd, 2-14. Längd: 6-10 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 18:05)

1374 6040  Ram 1800-tal, med glas, ramens innermått: 37x50 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 20:02)

1374 6193  Ram innermått: 46x57cm

1374 6389  Reseur Junghans, Tyskland. Höjd: 15 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 20:18)

1374 6501  Rödvinsglas 4 st, Signe Persson-Melin (f. 1925), Sverige. "Ruben", Kosta Boda. Höjd: 15 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 18:45)

1374 6541  Sabel höjd: 90cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 20:57)

1374 6498  Sabel omkring 1900. Längd: 86 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 19:47)

1374 6492  Sablar 3 st, modell äldre. Längd: 93-100 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 18:45)

1374 6485  Safarisäng Längd: 202cm. Bredd: 68cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 19:55)

1374 6327  Sängbord 1960-tal, Ek. Bredd: 45, djup: 50 cm, höjd: 63 cm, nyckel

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 19:39)

1374 6432  Serigrafi Joan Miró (1893-1983), Spanien. Inramad boksida, Ej signerad, bladets mått: 32x49,5

1374 6050  Serigrafier 2 st, Sören Edsberg (f. 1945), Danmark. 175-upplaga, oramade lösa blad, son, bladets mått: 56x76 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 20:43)

1374 6349  Serveringsvagn böjträ. Diameter: 68, höjd: 56-80 cm

1374 6509  Servisdelar 5 + 10 delar, Rosenthal, Maria, Mattallrikar + kaffekoppar & Assietter

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 19:06)

1374 6335  Sideboard Barockstil, reliefdekor. Längd: 115, djup: 49 cm, höjd: 76 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 19:28)

1374 6115  Sideboard Gustaviansk stil. Längd: 200 cm. Djup: 43 cm, höjd: 80 cm, nyckel

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 20:15)

1374 6423  Sideboard Lådor/hyllor. Längd: 118. Djup: 32 cm, höjd: 80 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 18:04)

1374 6255  Sideboard Med låda, gustaviansk stil. Längd: 110 cm. Djup: 46 cm, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 18:51)

1374 6241  Sideboard nutida. Längd: 120 cm. Djup: 50 cm, höjd: 73 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 18:37)

1374 6248  Sideboard Rokokostil. Längd: 130 cm. Djup: 45 cm, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 19:25)

1374 6247  Sideboard Rokokostil. Längd: 134 cm. Djup: 44 cm, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 19:22)

1374 6219  Silkscreen Johnny Acosta, 3/125, "face", duk, 76x100cm, oramad

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 18:35)

1374 6383  Silverbestick 6+ 6+ 6. Längd: 21-24cm, gravyr, bruttovikt: 1380g.

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 18:51)

1374 6207  Sittpall Butterflystool Sori Yanagi, originaldesign. Längd: 44 cm. Djup: 31 cm. Höjd: 39 cm

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 20:33)

1374 6338  Sittpall Höjd: 47cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 18:07)

1374 5289  Skål på fot, Johansfors Glasbruk, Orup. Höjd: 24, djup: 21 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 19:13)

1374 6530  Skål på fot 1800-tal, nysilver, glas. Höjd: 44cm, diameter: 26cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 18:10)

1374 6371  Skålar 2 st, Kina. Diameter: 15-18cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 18:32)

1374 6372  Skålar 2 st, Rörstrand. Höjd: 9cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 19:46)

1374 6018  Skålar 2 st, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Gefyr, Gustavsberg. Längd: 17,5-21 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 19:38)

1374 6555  Skålar Ett par, konstmassa, nutida. Höjd: 15cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 20:48)

1374 6084  Skaldjurstallrik Firma Svenskt Tenn, Josef Frank (1885-1967), Österrike. Längd: 29,5

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 18:33)

1374 6144  Skåp 1950/60-tal, Teak, "Pettersson & Nilson", Stockholm. Bredd: 110, djup: 52 cm, höjd: 110 cm

S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 21:05)

1374 6306  Skåp England, mahogny, med inredning. Bredd: 88, djup: 45 cm, höjd: 118 cm, nyckel

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 20:02)

1374 6445  Skåp Jugend, övre del med glasdörrar, senare bemålning. Bredd: 60. Djup: 33 cm. Höjd: 154 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 19:36)

1374 6341  Skåp med skjutdörrar, Bodafors, Bertil Fridhagen (1905-1993), Sverige. Bredd: 80, djup: 40 cm, höjd: 70 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 18:18)

1374 6202  Skedar 12st, silver, MGAB. Längd: 11cm, vikt: 164g.

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 18:21)

1374 6462  Skrin + vas, omkring 1900, Nysilver. Längd: 18, höjd: 34 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 19:38)

1374 6303  Skrivbord + stol, England. Bredd: 100, djup: 40 cm, höjd: 76 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 20:06)

1374 6249  Skrivbord + stol, Valnöt, 1890-tal. Bredd: 98 cm. Djup: 60 cm. Höjd: 74 cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 19:35)

1374 6118  Skrivbord Bemålad. Bredd: 118 cm. Djup: 58 cm, höjd: 76 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 19:10)

1374 6421  Skrivbord England, Idegran. Bredd: 137, djup: 76 cm, höjd: 77 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 20:07)

1374 6113  Skrivbord England. Bredd: 124 cm. Djup: 75 cm. Höjd: 76 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 19:22)

1374 6253  Skrivbord Gustaviansk stil. Bredd: 100 cm. Djup: 50 cm, höjd: 76 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 20:36)

1374 6254  Skrivbord Gustaviansk stil. Bredd: 100 cm. Djup: 50 cm. Höjd: 76 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 19:21)

1374 5119  Skrivbord Gustaviansk stil. Bredd: 100, djup: 50 cm, höjd: 76 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 18:52)

1374 6342  Skrivbord Med låda. Bredd: 96 cm. Djup: 57cm. Höjd: 77 cm

1374 6122  Skrivbord nutida. Bemålad. Bredd: 119 cm. Djup: 60 cm. Höjd: 74 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 18:32)

1374 6230  Skrivbordslampa mässing. Höjd: 50cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 19:38)

1374 6422  Skrivbordsstol England, Skinn

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 19:59)

1374 6411  Skrivskåp med vitrin, England. Bredd: 79, djup: 44 cm, höjd: 195 cm, nyckel

S�ldes f�r 5.600 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 18:52)

1374 6438  Skrivskåp vitrinöverdel, mahogny. Bredd: 95 cm. Djup: 50 cm. Höjd: 200 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 20:55)

1374 6403  Skrivställ Kayser Zinn. Längd: 35. Höjd: 17 cm

1374 6524  Skrivställ nyrenässans, mässing. Längd: 54 cm. Djup: 21 cm. Höjd: 23 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 20:08)

1374 6532  Skulptur 2 st, Metall. Höjd: 32cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 18:51)

1374 6031  Skulptur Asien, Rökelsehållare, metall. Längd: 26, höjd: 15 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 18:11)

1374 4165  Skulptur Bengt Elde (1939-2015), Sverige. Signerad. Höjd: 29 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 20:01)

1374 6523  Skulptur brons, Kvinna med Champagneglas. Höjd: 71cm

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 18:02)

1374 6526  Skulptur Gips, efter Antiken, vl. Milo. Höjd: 57cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 20:57)

1374 6463  Skulptur Kvinna med hund, 1920-/30-tal. Höjd: 29 cm

1374 6016  Skulptur Oiva Toikka (1931-2019), Finland. Iittala, fågel, Konstglas. Längd: 14, höjd: 6,5 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 20:12)

1374 6537  Skulptur Parian, Royal Copenhagen. Höjd: 30cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 18:48)

1374 6032  Skulpturer 2 st, brons, figurer. Höjd: 22-25 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 20:34)

1374 6521  Skulpturer 2 st, Hästar, metall. Höjd: 26-36cm

S�ldes f�r 6.800 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 19:59)

1374 6556  Skulpturer 2 st, Italien. Pojke och flicka. Höjd: 31 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 19:28)

1374 6581  Skulpturer 5 st, porslin, kvinnohuvuden, nutida. Höjd: 12-25 ca

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 20:59)

1374 6023  Skulpturer Ett par, Tibet, Tempelhundar, sten / metall. Höjd: 7,5

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 19:29)

1374 6448  Soffbord Bra Bohag, "Texas". Bredd: 65, djup: 50 cm, höjd: 50 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 20:46)

1374 6557  Soffbord glas/trä. Bredd: 50 cm. Djup: 50 cm, höjd: 50 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 18:23)

1374 6424  Soffbord med lådor. Bredd: 122, djup: 51 cm, höjd: 54 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 20:27)

1374 6446  Soffbord Pelarfot, design: Torsten Schedin, brännstämplad. Bredd: 101, djup: 76 cm, höjd: 63 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 18:48)

1374 6124  Soffbord Rotting / glasskivor, diameter: 65, höjd: 57 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 18:34)

1374 6351  Soffbord rotting och glas. Diameter: 102, höjd: 52 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 20:16)

1374 6111  Soffbord / matbord mahogny. Höj / sänkbart, Bredd: 115 cm. Djup: 47 cm. Höjd: 47 cm, med iläggsskiva

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 18:47)

1374 6447  Spegel 20-tal, 102x42 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 20:57)

1374 6146  Spegel mässing, diameter: 26 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 19:21)

1374 6478  Spegel nutida, 117x65 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 19:02)

1374 6290  Spegel nutida, 98x48 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 18:25)

1374 6528  Spegel Oscar II, 77x36cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 18:14)

1374 6395  Spegellampetter ett par, Gustaviansk stil. Höjd: 35 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 20:17)

1374 6385  Spegeltrymå Nyrokoko, 295x80 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 18:49)

1374 6238  Spelbord nyrokoko. Bredd: 84 cm. Djup: 2x44 cm. Höjd: 76 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 20:28)

1374 6014  Sprattelgubbar 10 delar. Höjd: 8-32 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 18:56)

1374 6326  Stolar 12 st, Barockstil

1374 6091  Stolar 3 st, barnmodell

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 20:10)

1374 6370  Stolar 3 st, udda

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 19:24)

1374 6381  Stolar 4 st, intarsia

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 20:43)

1374 6441  Stolar 4 st, Jugend

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 20:56)

1374 6440  Stolar 4 st, Jugend, Ek, Äpplet

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 20:03)

1374 6437  Stolar 5 st, Driade, Ross Lovegrove

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 20:06)

1374 6250  Stolar 6 st, Gustaviansk stil

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 19:36)

1374 6017  Stolar 6 st, nutida, skinnsits

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 20:40)

1374 6105  Stolar 8 st, Rokokostil, Ek

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 19:47)

1374 6011  Stolar ett par, Louis XV-stil, tidigt 1900-tal

1374 6143  Taburett Karl Johanstil. Längd: 55, höjd: 45cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 20:06)

1374 6103  Taburett rokokostil. Bredd: 50 cm, Höjd: 50 cm, Djup: 34 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 20:36)

1374 6406  Taburetter ett par, Barockstil, 46x46 cm. Höjd: 41 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 20:48)

1374 6358  Taburetter ett par, Gustaviansk stil. Längd: 40 cm, djup: 51 cm, höjd: 47 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 18:53)

1374 6252  Taburetter Ett par, gustaviansk stil. Längd: 40 cm, djup: 51 cm, höjd: 47 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 20:35)

1374 6153  Takarmatur 3-armad. Höjd: 45cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 18:54)

1374 6467  Takarmatur glaskupa, diameter: 36 cm

1374 6174  Takarmatur mässing. Diameter: 45 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 18:53)

1374 6123  Takarmatur med prismor. Diameter: ca 50 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 18:19)

1374 6063  Takarmatur PH-5. Diameter: 50 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 20:07)

1374 6151  Takarmatur prismor. Diameter: 40 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 19:39)

1374 6170  Takarmatur Prismor. Diameter: 50 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 20:28)

1374 6150  Takarmatur prismor. Höjd: 50 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 18:41)

1374 6064  Takarmatur Semipendel, Claus Bonderup, Fog & Mørup, IKEA. Diameter: 60 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 18:08)

1374 6075  Takarmatur Smide/Glas. Höjd: 46 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 19:44)

1374 6506  Takfotogenlampa Jugend, Elektrifierad, saknar glaskupa. Höjd: 110 cm

1374 6013  Tallrikar 8+ 6 st, Wedgwood, samlartallrikar. Diameter: 19,5-20 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 19:06)

1374 6056  Tårtbestick 2 delar, silver, Cohr, Danmark, 1948, Modell Herrgård. Längd: 20-22,5 cm, Vikt: ca 165 g.

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 20:17)

1374 6101  Tavla Bemålat tryck, pannå, 8x12 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 19:45)

1374 6511  Te / kaffeservis 50 del ca, Hackefors

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 18:41)

1374 6157  Teservisdelar 8 delar, Ruska, Ulla Procopé (1921-1968), Finland. Arabia, Finland. Stengods

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 18:22)

1374 6410  Tidningsbord England, Idegran. Bredd: 51, djup: 25 cm, höjd: 52 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 19:09)

1374 6558  Tidningshylla mässing, Kranten, 34x31cm

1374 6457  Tidningsställ omkring 1900,85x27 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 18:39)

1374 6007  Toilettebord 60/70-tal. Med glasskiva. Bredd: 84, djup: 42 h120 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 20:47)

1374 6545  Traktörpanna koppar, mässingshandtag. Längd: 42,5cm

1374 6009  Träsnitt Torbjörn Zetterholm (f. 1921), Sverige. "Strandbris". Signerad, numrerad 5/360, daterad 1974. Motivet: 40x64 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 19:57)

1374 6482  Tryck 3 st, Napoleon Bonaparte, porträtt. Motivet: 11x8-16x11cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 18:25)

1374 6285  Tryck 6 st, efter von Wright, fåglar. Motivet: 52x63cm-102x50cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 19:57)

1374 6106  Uppläggningsfat 6 st + 1 terrin, Rörstrand. Längd: 28-47 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 19:21)

1374 6191  Utställningsaffisch Lennart Jirlow (1936-2020), Sverige. Handsignerad Lennart Jirlow, New York 1989. The American Scandinavian Society presents Lennart Jirlow, New York. Oramat löst blad. Bladets mått: 60x42 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 20:28)

1374 6397  Väderstation 4 delar, Henning Koppel för Georg Jensen, Väderstation. Diameter: 10cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 18:14)

1374 6425  Vägghyllor 3 st, England. Bredd: 75-150

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 20:29)

1374 6012  Väggplåtar 5 st, mässing. Diameter: 30 längd: 40 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 19:48)

1374 6536  Väggplatta konstmassa. Diameter: 49cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 18:07)

1374 6560  Väggur med alarmfunktion. Höjd: 30 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 20:31)

1374 6529  Väggur Rudolf Wennberg, Stockholm. Höjd: 54cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 19:27)

1374 6197  Vapentallrikar Ett par, Samson 1800-tal. Diameter: 23,5cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 18:36)

1374 6544  Värja Med dolk. Längd: 55cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 18:13)

1374 6494  Värja omkring 1900. Längd: 92 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 20:24)

1374 6493  Värjor ett par, omkring 1900. Längd: 84 - 93 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 20:02)

1374 6022  Vas + skulptur, Vicke Lindstrand (1904-1983), Sverige. Höjd: 5-32, längd: 19 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 20:42)

1374 6499  Vas Iittala, Kaj Franck (1911-1989), Finland. Höjd: 19 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 18:10)

1374 6027  Vas Japan, nutida. Höjd: 19 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 20:37)

1374 6112  Vas Konstglas, Transjö. Höjd: 17 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 19:52)

1374 6553  Vas Nysilver, glas, 1800-tal. Höjd: 45cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 18:47)

1374 6466  Vas Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Ur Karneval, Gustavsberg 1958-1962, fajans med målad dekor av olika fantasifigurer. Höjd: 17 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 19:43)

1374 6080  Vas Upsala-Ekeby, Ingrid Atterberg (1920-2008), Sverige. Höjd: 30 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 20:02)

1374 6030  Vaser 2 st, Malaysia, Kuching Sarawak. Höjd: 12-30 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 18:13)

1374 6172  Vikskärm Orientalisk. Längd: 4x54, höjd: 185 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 19:04)

1374 6294  Vinglas 3+ 3 st, Riedel. Höjd: 21-23cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 20:35)

1374 6295  Vinglas 5 st. Höjd: 15-21cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 18:19)

1374 6286  Vinkaraff kristall 7 Nysilver, slipat glas. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 18:23)

1374 6002  Vinkaraff silver, slipat glas, Stockholm, år 1882. Höjd: 35,5cm, bruttovikt: 1082g

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 20:15)

1374 6041  Vinkylare "Aluminio", Italien. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 19:35)

1374 6126  Vitrinskåp Gustaviansk stil. Bredd: 110, djup: 42 cm, höjd: 174 cm, nyckel

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 20:56)

1374 6116  Vitrinskåp Idegran. Bredd: 150 cm. Djup: 40 cm, höjd: 199 cm, nyckel

S�ldes f�r 7.400 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 18:34)

1374 6140  Vitrinskåp K Anderson. Bredd: 80. Djup: 35 cm, höjd: 203 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 19:38)

1374 6076  Vykort ca 35 st, Sverige

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 19:19)

1374 6550  Ytterfoder Ett par, trä. Höjd: 27cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 19:22)

1374 6460  Ytterfoder omkring 1900, "Ilona", diameter: 21, höjd: 17 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 19:23)

1374 6088  Ytterfoder Rörstrand. Höjd: 17. Diameter: 31 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 20:16)

1374 6145  Ytterfoder Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Gustavsberg, vitglaserat stengods. Diameter: 26 cm. Höjd: 13cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 25 januari 2021 20:41)