748 4013 Blandteknik Jenny Nyström, 17x13
Hammered for 2.500 kr (Sista budtid är den 26 mars 2012 16:00)
748 4062 Byrå mahogny, längd: 56, djup: 37, höjd: 65
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 26 mars 2012 16:00)
748 4046 Carborundumetsning James Coignard (1925-2008), 17/50, bladets mått: 101x66
Hammered for 3.500 kr (Sista budtid är den 26 mars 2012 16:00)
748 4014 Etsning Anders Zorn (1860-1920), Lots, signerad. 17, 8x12. Hjert & Hjert no. 286
Hammered for 4.000 kr (Sista budtid är den 26 mars 2012 16:00)
748 4052 Etsning Axel Fridell (1894-1935), 19x15
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 26 mars 2012 16:00)
748 4039 Fat Flora Danica, Kunglig Dansk Royal Copenhagen, längd: 27
Hammered for 2.300 kr (Sista budtid är den 26 mars 2012 16:00)
748 2309 Fåtölj Kerstin Hörlin-Holmquist, Triva-serien för NK Nordiska Kompaniet
Hammered for 4.600 kr (Sista budtid är den 26 mars 2012 16:00)
748 4035 Fåtölj PK22 Design Poul Kjaerholm, Rotting
Hammered for 7.200 kr (Sista budtid är den 26 mars 2012 16:00)
748 4034 Fåtölj PK22, design Poul Kjaerholm, Rotting
Hammered for 5.200 kr (Sista budtid är den 26 mars 2012 16:00)
748 4051 Golvlampa 60-tal, italiensk design, glas, höjd: 150
Hammered for 2.800 kr (Sista budtid är den 26 mars 2012 16:00)
748 4061 Göteborgsstolar 1 par, mahogny, 1800-tal
Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 26 mars 2012 16:00)
748 4022 Gouache Aly Ben Salem (1910-2001), 102x67
Hammered for 46.000 kr (Sista budtid är den 26 mars 2012 16:00)
748 4004 Kanna + Rechaud, Reed & Barton, USA, Sekelskifte, höjd: 29-42
Hammered for 2.400 kr (Sista budtid är den 26 mars 2012 16:00)
748 4011 Karmstolar 1 par, Gustavianska, förgyllda
Hammered for 20.100 kr (Sista budtid är den 26 mars 2012 16:00)
748 4057 Litografi Salvador Dalí (1904-1989), Pantagruell, Pantagruel, 70 x 50, 12/50
748 4066 Ljuskrona DEsign Josef Frank för Svenskt Tenn, höjd: 48
Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 26 mars 2012 16:00)
748 4026 Ljusstakar 1 par, sengustavianska(omkring år 1800), brons, vit marmor, höjd: 31
Hammered for 15.000 kr (Sista budtid är den 26 mars 2012 16:00)
748 4067 Ljusstakar 1 par, silver, Löfman, höjd: 20
748 4044 Matsalsskåp Albin Johansson, möbelsnickare åt Axel Einar Hjort, 40-tal, skulpterad italiensk valnöt, längd: 131, djup: 45, höjd: 182
Hammered for 6.000 kr (Sista budtid är den 26 mars 2012 16:00)
748 4031 Miniatyrmålning Kvinna i landskap, Benram, 7 x 9
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 26 mars 2012 16:00)
748 8064 Oljemålning Abraham Veer (1635-1683), Batalj, signerad. träpannå, 59 x83
Hammered for 7.300 kr (Sista budtid är den 26 mars 2012 16:00)
748 4006 Oljemålning Arvid Fougstedt (1888-1949), "Bondfolk på Forum Romanum", signerad Roma, -1922, ramens innermått: 57x87
Hammered for 17.000 kr (Sista budtid är den 26 mars 2012 16:00)
748 4003 Oljemålning Axel Lind (f. 1907), marin, signerad, ramens innermått: 66x90
748 2491 Oljemålning Axel Peter (1863-1942), Kustlandskap med hus, signerad -1912, duk 89x129
Hammered for 5.000 kr (Sista budtid är den 26 mars 2012 16:00)
748 4019 Oljemålning Carl Abraham Rothstén (1826-1877), Landskap med figurer, signerad CAR, ramens innermått: 40x54
Hammered for 3.000 kr (Sista budtid är den 26 mars 2012 16:00)
748 4007 Oljemålning Gottfrid Kallstenius (1861-1943), solbelysta tallar, (utställd Carnegie institute Pittsburg, USA) "A la cote de la baltique" signerad, -1922, ramens innermått: 85x124
Hammered for 13.600 kr (Sista budtid är den 26 mars 2012 16:00)
748 4023 Oljemålning Helmer Osslund (1866-1938), skogsparti, signerad Osslund, ramens innermått: 25x36
Hammered for 19.500 kr (Sista budtid är den 26 mars 2012 16:00)
748 4002 Oljemålning Okänd Konstnär, Judiskt sällskap, signerad. 36 x 52
748 2485 Oljemålning Olof Arborelius (1842-1915), Parklandskap. Monogr. signerad. pannå 15x22
Hammered for 2.100 kr (Sista budtid är den 26 mars 2012 16:00)
748 3489 Oljemålning Spence Smith, skogsglänta med häst och kvinna, signerad Spence Smith, ramens innermått: 92x72
Hammered for 4.100 kr (Sista budtid är den 26 mars 2012 16:00)
748 3171 Skål kristall, René Lalique (1860-1945), Frankrike, längd: 46, höjd: 19
Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 26 mars 2012 16:00)
748 4008 Skulptur John Lundqvist, Brons på marmorsockel, Stockholms konstgjuteri fud, höjd: inkl sockel 50, längd: 44
Hammered for 14.800 kr (Sista budtid är den 26 mars 2012 16:00)
748 4055 Soffa 1940-/50-tal, längd: 155
Hammered for 3.900 kr (Sista budtid är den 26 mars 2012 16:00)
748 4029 Spegel 1700-tal, stämpel, höjd: 100
Hammered for 2.700 kr (Sista budtid är den 26 mars 2012 16:00)
748 4060 Spegel Empire, höjd: 160
748 4010 Spegel Sengustaviansk, höjd: 185
Hammered for 5.600 kr (Sista budtid är den 26 mars 2012 16:00)
748 4028 Syskåp Design Carl Malmsten, "Island", längd: 53, djup: 35, höjd: 177
Hammered for 25.000 kr (Sista budtid är den 26 mars 2012 16:00)
748 3519 Träskulptur Ninnan Santesson, 1915, höjd: 43
Hammered for 9.800 kr (Sista budtid är den 26 mars 2012 16:00)
748 5020 Underrede till soffbord Poul Kjaerholm (1929-1980), PK 61, (saknar skiva), längd: 80, djup: 80, höjd: 30
Hammered for 5.100 kr (Sista budtid är den 26 mars 2012 16:00)
748 4027 Vas Tobo, Thriller, höjd: 14, 5
748 3514 Vilfåtölj Cassina, Le Corbusier, svart skinn
Hammered for 8.000 kr (Sista budtid är den 26 mars 2012 16:00)