Auktionshuset Metropol AB

 Earlier auctions den 26 mars 2012 16:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

748 4013  Blandteknik Jenny Nyström, 17x13

Hammered for 2.500 kr (Sista budtid är den 26 mars 2012 16:00)

748 4062  Byrå mahogny, längd: 56, djup: 37, höjd: 65

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 26 mars 2012 16:00)

748 4046  Carborundumetsning James Coignard (1925-2008), 17/50, bladets mått: 101x66

Hammered for 3.500 kr (Sista budtid är den 26 mars 2012 16:00)

748 4014  Etsning Anders Zorn (1860-1920), Lots, signerad. 17, 8x12. Hjert & Hjert no. 286

Hammered for 4.000 kr (Sista budtid är den 26 mars 2012 16:00)

748 4052  Etsning Axel Fridell (1894-1935), 19x15

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 26 mars 2012 16:00)

748 4039  Fat Flora Danica, Kunglig Dansk Royal Copenhagen, längd: 27

Hammered for 2.300 kr (Sista budtid är den 26 mars 2012 16:00)

748 2309  Fåtölj Kerstin Hörlin-Holmquist, Triva-serien för NK Nordiska Kompaniet

Hammered for 4.600 kr (Sista budtid är den 26 mars 2012 16:00)

748 4035  Fåtölj PK22 Design Poul Kjaerholm, Rotting

Hammered for 7.200 kr (Sista budtid är den 26 mars 2012 16:00)

748 4034  Fåtölj PK22, design Poul Kjaerholm, Rotting

Hammered for 5.200 kr (Sista budtid är den 26 mars 2012 16:00)

748 4051  Golvlampa 60-tal, italiensk design, glas, höjd: 150

Hammered for 2.800 kr (Sista budtid är den 26 mars 2012 16:00)

748 4061  Göteborgsstolar 1 par, mahogny, 1800-tal

Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 26 mars 2012 16:00)

748 4022  Gouache Aly Ben Salem (1910-2001), 102x67

Hammered for 46.000 kr (Sista budtid är den 26 mars 2012 16:00)

748 4004  Kanna + Rechaud, Reed & Barton, USA, Sekelskifte, höjd: 29-42

Hammered for 2.400 kr (Sista budtid är den 26 mars 2012 16:00)

748 4011  Karmstolar 1 par, Gustavianska, förgyllda

Hammered for 20.100 kr (Sista budtid är den 26 mars 2012 16:00)

748 4057  Litografi Salvador Dalí (1904-1989), Pantagruell, Pantagruel, 70 x 50, 12/50

748 4066  Ljuskrona DEsign Josef Frank för Svenskt Tenn, höjd: 48

Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 26 mars 2012 16:00)

748 4026  Ljusstakar 1 par, sengustavianska(omkring år 1800), brons, vit marmor, höjd: 31

Hammered for 15.000 kr (Sista budtid är den 26 mars 2012 16:00)

748 4067  Ljusstakar 1 par, silver, Löfman, höjd: 20

748 4044  Matsalsskåp Albin Johansson, möbelsnickare åt Axel Einar Hjort, 40-tal, skulpterad italiensk valnöt, längd: 131, djup: 45, höjd: 182

Hammered for 6.000 kr (Sista budtid är den 26 mars 2012 16:00)

748 4031  Miniatyrmålning Kvinna i landskap, Benram, 7 x 9

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 26 mars 2012 16:00)

748 8064  Oljemålning Abraham Veer (1635-1683), Batalj, signerad. träpannå, 59 x83

Hammered for 7.300 kr (Sista budtid är den 26 mars 2012 16:00)

748 4006  Oljemålning Arvid Fougstedt (1888-1949), "Bondfolk på Forum Romanum", signerad Roma, -1922, ramens innermått: 57x87

Hammered for 17.000 kr (Sista budtid är den 26 mars 2012 16:00)

748 4003  Oljemålning Axel Lind (f. 1907), marin, signerad, ramens innermått: 66x90

748 2491  Oljemålning Axel Peter (1863-1942), Kustlandskap med hus, signerad -1912, duk 89x129

Hammered for 5.000 kr (Sista budtid är den 26 mars 2012 16:00)

748 4019  Oljemålning Carl Abraham Rothstén (1826-1877), Landskap med figurer, signerad CAR, ramens innermått: 40x54

Hammered for 3.000 kr (Sista budtid är den 26 mars 2012 16:00)

748 4007  Oljemålning Gottfrid Kallstenius (1861-1943), solbelysta tallar, (utställd Carnegie institute Pittsburg, USA) "A la cote de la baltique" signerad, -1922, ramens innermått: 85x124

Hammered for 13.600 kr (Sista budtid är den 26 mars 2012 16:00)

748 4023  Oljemålning Helmer Osslund (1866-1938), skogsparti, signerad Osslund, ramens innermått: 25x36

Hammered for 19.500 kr (Sista budtid är den 26 mars 2012 16:00)

748 4002  Oljemålning Okänd Konstnär, Judiskt sällskap, signerad. 36 x 52

748 2485  Oljemålning Olof Arborelius (1842-1915), Parklandskap. Monogr. signerad. pannå 15x22

Hammered for 2.100 kr (Sista budtid är den 26 mars 2012 16:00)

748 3489  Oljemålning Spence Smith, skogsglänta med häst och kvinna, signerad Spence Smith, ramens innermått: 92x72

Hammered for 4.100 kr (Sista budtid är den 26 mars 2012 16:00)

748 3171  Skål kristall, René Lalique (1860-1945), Frankrike, längd: 46, höjd: 19

Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 26 mars 2012 16:00)

748 4008  Skulptur John Lundqvist, Brons på marmorsockel, Stockholms konstgjuteri fud, höjd: inkl sockel 50, längd: 44

Hammered for 14.800 kr (Sista budtid är den 26 mars 2012 16:00)

748 4055  Soffa 1940-/50-tal, längd: 155

Hammered for 3.900 kr (Sista budtid är den 26 mars 2012 16:00)

748 4029  Spegel 1700-tal, stämpel, höjd: 100

Hammered for 2.700 kr (Sista budtid är den 26 mars 2012 16:00)

748 4060  Spegel Empire, höjd: 160

748 4010  Spegel Sengustaviansk, höjd: 185

Hammered for 5.600 kr (Sista budtid är den 26 mars 2012 16:00)

748 4028  Syskåp Design Carl Malmsten, "Island", längd: 53, djup: 35, höjd: 177

Hammered for 25.000 kr (Sista budtid är den 26 mars 2012 16:00)

748 3519  Träskulptur  Ninnan Santesson, 1915, höjd: 43

Hammered for 9.800 kr (Sista budtid är den 26 mars 2012 16:00)

748 5020  Underrede till soffbord Poul Kjaerholm (1929-1980), PK 61, (saknar skiva), längd: 80, djup: 80, höjd: 30

Hammered for 5.100 kr (Sista budtid är den 26 mars 2012 16:00)

748 4027  Vas Tobo, Thriller, höjd: 14, 5

748 3514  Vilfåtölj Cassina, Le Corbusier, svart skinn

Hammered for 8.000 kr (Sista budtid är den 26 mars 2012 16:00)