1511 1045 Akvarell Ferdinand Boberg (1860-1946), Sverige. Signerad, vinterlandskap med brygga, 16x21 cm, yttermått inklusive ram: 28x33, akvarell
S�ldes f�r 5.600 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:26)
1511 1022 Akvarell Harald Wiberg (1908-1986), Sverige. "Tomte och katt"- Signerad, daterad 1969. Akvarell, 24x29 cm, yttermått inklusive ram: 43x47 cm
S�ldes f�r 10.000 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:02)
1511 1032 Blandteknik Pierre Georges Jeanniot (1848-1934), Frankrike. Kvinna vid Stol. Blandteknik, bläck och tusch. Signerad. Bildmått: 23x29 cm, yttermått inklusive ram: 38x45 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:20)
1511 1025 Bordslampa Hans-Agne Jakobsson (1919-2009), Sverige. Markaryd. 1900-talets andra hälft. Mässing, fransar. Höjd: 60 ca
S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:30)
1511 1040 Bordsram Senempire, Krönt med kungakrona, dekor med akantusblad, mässing. Bildmått: 10,5x8,5, yttermått inklusive ram: 25x17. Vikt: 1,2kg
S�ldes f�r 9.800 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:25)
1511 1038 Brosch 18k guld. Med bland annat safirer. Höjd: 6 cm, Bruttovikt: 13,6 g
S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:06)
1511 1042 Färglitografi Pierre Olofsson (1921-1996), Sverige. Signerad, numrerad 11/15. Färglitografi. Bladets mått: 44x38 cm, yttermått inklusive ram: 62x55 cm
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:31)
1511 1014 Färglitografi Salvador Dalí (1904-1989), Spanien. Signerad, numrerad 47/300. Färglitografi, bildmått: 55x72 cm, yttermått inklusive ram: 77x90 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:16)
1511 1028 Fat Argenta, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Drakfisk. Diameter: 38 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:40)
1511 1030 Fåtölj "Antilope", Hans Olsen, Viskadalens Möbler, Kinna, 1960-tal. Stomme av riopalisander (CITEStillstånd medföljer), sits i canvas. Lös sittplymå, armlän av läder. Brännstämplad
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:42)
1511 1005 Fåtölj Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Advokaten
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:16)
1511 1029 Kaffekoppar med fat och assietter, 8 delar, Sigvard Bernadotte (1907-2002), Sverige. "Golden Sun", Bing & Grøndahl. Höjd: 7,5 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:55)
1511 1003 Klockkedja 14k guld. 43,3 g. Längd: 33 cm
S�ldes f�r 12.000 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:07)
1511 1043 Modellskepp i monter, Passat, Håkan Lindberg. Längd: 123 cm. Djup: 31 cm, höjd: 67 cm
S�ldes f�r 19.500 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:29)
1511 1006 Offsetlitografi Helmut Newton (1920-2004), "Hollywood 1976 Cadillac in Garage", Gia Carangi, ur sviten "Private Property" från 1985. Signerad i blyerts, saknar numrering. Bildmått: 23x35 cm, yttermått inklusive ram: 37x50 cm
S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:53)
1511 1012 Oljemålning 1800-tal, Kvinna, Signerad Gordon -Paris. Olja på duk, 78x58 cm, yttermått inklusive ram: 93x73 cm
S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:33)
1511 1039 Oljemålning Erland Cullberg (1931-2012), Sverige. Figurer. Signerad, daterad -85. Olja på duk, 86x77 cm, yttermått inklusive ram: 91x82 cm
S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:16)
1511 1015 Oljemålning Harris Ribut (f. 1951), Malaysia. "Tsunami II". Signerad, daterad 2005. Olja på duk, oramad, 77x100 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:56)
1511 6383 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, 1700-/1800-tal, blomsterflicka. Olja på duk, 22x17 cm, yttermått inklusive ram: 40x34 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:09)
1511 1017 Oljemålning Roland Bauduin. Signerad, daterad 1890, kvinna med hund. Olja på pannå, 24x18,5, yttermått inklusive ram: 52x48
S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:29)
1511 1010 Prakturna Porslin, (etikettmärkt Minne från Konung Oscar II, 1896). Höjd: 57 cm
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:36)
1511 1009 Skulptur Erik H Olson (1909-1995), Sverige. Optochromi-AU-80. Längd: 12, djup: 10 cm, höjd: 25 cm
S�ldes f�r 7.400 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:11)
1511 1019 Snurrfåtölj Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. Jetson, Dux, stomme av kromad metall, sits av kanvas med läderskoning, etikettmärkt
S�ldes f�r 11.500 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:37)
1511 1020 Snurrfåtölj Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. Jetson, Dux, stomme av kromad metall, sits av kanvas med läderskoning, etikettmärkt
S�ldes f�r 11.000 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:28)
1511 1044 Soffbord Teak, Kurt Östervig, Danmark. Diameter: 109 cm, höjd: 56 cm
S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:55)
1511 1011 Spegel Rokoko, 167x64 cm
S�ldes f�r 6.600 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:32)
1511 1036 Tevagn Firma Svenskt Tenn, Modellnummer 756. Tevagn med klaffar och utdragbar låda, mahogny, hjul. Längd: 80 cm. Djup: 46 cm + 2x20 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:56)
1511 1035 Tusch Per Krohg (1889-1965), Norge. Elegant dam. Bildmått: 25x12 cm, yttermått inklusive ram: 39x24 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:11)
1511 1047 Väggplatta Bertil Berggren-Askenström (1917-2006), brons. Dans, Signerad, daterad 1945,43x13 cm, yttermått inklusive ram: 55x25 cm
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:50)