Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 12 december 2022 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1511 1045  Akvarell Ferdinand Boberg (1860-1946), Sverige. Signerad, vinterlandskap med brygga, 16x21 cm, yttermått inklusive ram: 28x33, akvarell

S�ldes f�r 5.600 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:26)

1511 1022  Akvarell Harald Wiberg (1908-1986), Sverige. "Tomte och katt"- Signerad, daterad 1969. Akvarell, 24x29 cm, yttermått inklusive ram: 43x47 cm

S�ldes f�r 10.000 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:02)

1511 1032  Blandteknik Pierre Georges Jeanniot (1848-1934), Frankrike. Kvinna vid Stol. Blandteknik, bläck och tusch. Signerad. Bildmått: 23x29 cm, yttermått inklusive ram: 38x45 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:20)

1511 1025  Bordslampa Hans-Agne Jakobsson (1919-2009), Sverige. Markaryd. 1900-talets andra hälft. Mässing, fransar. Höjd: 60 ca

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:30)

1511 1040  Bordsram Senempire, Krönt med kungakrona, dekor med akantusblad, mässing. Bildmått: 10,5x8,5, yttermått inklusive ram: 25x17. Vikt: 1,2kg

S�ldes f�r 9.800 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:25)

1511 1038  Brosch 18k guld. Med bland annat safirer. Höjd: 6 cm, Bruttovikt: 13,6 g

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:06)

1511 1042  Färglitografi Pierre Olofsson (1921-1996), Sverige. Signerad, numrerad 11/15. Färglitografi. Bladets mått: 44x38 cm, yttermått inklusive ram: 62x55 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:31)

1511 1014  Färglitografi Salvador Dalí (1904-1989), Spanien. Signerad, numrerad 47/300. Färglitografi, bildmått: 55x72 cm, yttermått inklusive ram: 77x90 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:16)

1511 1028  Fat Argenta, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Drakfisk. Diameter: 38 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:40)

1511 1030  Fåtölj "Antilope", Hans Olsen, Viskadalens Möbler, Kinna, 1960-tal. Stomme av riopalisander (CITEStillstånd medföljer), sits i canvas. Lös sittplymå, armlän av läder. Brännstämplad

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:42)

1511 1005  Fåtölj Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Advokaten

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:16)

1511 1029  Kaffekoppar med fat och assietter, 8 delar, Sigvard Bernadotte (1907-2002), Sverige. "Golden Sun", Bing & Grøndahl. Höjd: 7,5 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:55)

1511 1003  Klockkedja 14k guld. 43,3 g. Längd: 33 cm

S�ldes f�r 12.000 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:07)

1511 1043  Modellskepp i monter, Passat, Håkan Lindberg. Längd: 123 cm. Djup: 31 cm, höjd: 67 cm

S�ldes f�r 19.500 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:29)

1511 1006  Offsetlitografi Helmut Newton (1920-2004), "Hollywood 1976 Cadillac in Garage", Gia Carangi, ur sviten "Private Property" från 1985. Signerad i blyerts, saknar numrering. Bildmått: 23x35 cm, yttermått inklusive ram: 37x50 cm

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:53)

1511 1012  Oljemålning 1800-tal, Kvinna, Signerad Gordon -Paris. Olja på duk, 78x58 cm, yttermått inklusive ram: 93x73 cm

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:33)

1511 1039  Oljemålning Erland Cullberg (1931-2012), Sverige. Figurer. Signerad, daterad -85. Olja på duk, 86x77 cm, yttermått inklusive ram: 91x82 cm

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:16)

1511 1015  Oljemålning Harris Ribut (f. 1951), Malaysia. "Tsunami II". Signerad, daterad 2005. Olja på duk, oramad, 77x100 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:56)

1511 6383  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, 1700-/1800-tal, blomsterflicka. Olja på duk, 22x17 cm, yttermått inklusive ram: 40x34 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:09)

1511 1017  Oljemålning Roland Bauduin. Signerad, daterad 1890, kvinna med hund. Olja på pannå, 24x18,5, yttermått inklusive ram: 52x48

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:29)

1511 1010  Prakturna Porslin, (etikettmärkt Minne från Konung Oscar II, 1896). Höjd: 57 cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:36)

1511 1009  Skulptur Erik H Olson (1909-1995), Sverige. Optochromi-AU-80. Längd: 12, djup: 10 cm, höjd: 25 cm

S�ldes f�r 7.400 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:11)

1511 1019  Snurrfåtölj Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. Jetson, Dux, stomme av kromad metall, sits av kanvas med läderskoning, etikettmärkt

S�ldes f�r 11.500 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:37)

1511 1020  Snurrfåtölj Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. Jetson, Dux, stomme av kromad metall, sits av kanvas med läderskoning, etikettmärkt

S�ldes f�r 11.000 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:28)

1511 1044  Soffbord Teak, Kurt Östervig, Danmark. Diameter: 109 cm, höjd: 56 cm

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:55)

1511 1011  Spegel Rokoko, 167x64 cm

S�ldes f�r 6.600 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:32)

1511 1036  Tevagn Firma Svenskt Tenn, Modellnummer 756. Tevagn med klaffar och utdragbar låda, mahogny, hjul. Längd: 80 cm. Djup: 46 cm + 2x20 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:56)

1511 1035  Tusch Per Krohg (1889-1965), Norge. Elegant dam. Bildmått: 25x12 cm, yttermått inklusive ram: 39x24 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:11)

1511 1047  Väggplatta Bertil Berggren-Askenström (1917-2006), brons. Dans, Signerad, daterad 1945,43x13 cm, yttermått inklusive ram: 55x25 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:50)