Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 22 februari 2021 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1381 1028  Akvarell Jenny Nyström (1854-1946), Sverige. Signerad, "Flicka med påskliljor" förlaga till påskkort. Motivet: 21x17cm, yttermått inklusive ram: 43x37cm

S�ldes f�r 13.000 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:18)

1381 1016  Armbandsur Herrur Omega Seamaster, automatisk. Diameter: 34mm, refnr: 165. 001, serienr: 19986137,1960-tal, Kaliber 552, läderband.

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:49)

1381 1030  Bestick silver, 90 delar, 1920-/30-tal. Längd: 13-26, bruttovikt: ca 4500 g (varav knivar: 1720 g)

S�ldes f�r 16.500 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:47)

1381 1008  Färgetsning Marc Chagall (1887-1985), Frankrike. La tombe de Rachel, plåt 24, ur La Bible (1931-39). Handkolorerad etsning och akvatint på Arches papper. Signerad med initialer "M Ch", numrerad 51/100 med blyerts. Från deluxe editionen, Charles Sorlier 222. Bladets mått: ca 39x54 cm, yttermått inklusive ram: 54x68 cm

S�ldes f�r 24.000 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:03)

1381 1007  Färgetsning Marc Chagall (1887-1985), Frankrike. Promesse à Jérusalem, plåt 96, ur La Bible (1931-39). Handkolorerad etsning och akvatint på Arches papper. Signerad med initialer "M Ch", numrerad 84/100 med blyerts. Från deluxe editionen, Charles Sorlier 294. Bladets mått: 54x39 cm, yttermått inklusive ram: 54x68 cm

S�ldes f�r 15.000 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:26)

1381 1006  Färglitografi Philip von Schantz (1928-1998), Sverige. Skål med svarta vinbär. Signerad, numrerad 97/190. Motivet: ca 54x41 cm, yttermått inklusive ram: 63x53 cm

S�ldes f�r 7.200 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:10)

1381 1029  Fiskbestick silver, 24 delar, 1931. Längd: 18-22. Vikt: ca 1100 g

S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:55)

1381 3128  Golvlampa Josef Frank (1885-1967), Österrike. Firma Svenskt Tenn, "Spirallampan", modell 1838. Rund fot, ledad och ställbar övre del av skaftet. Höjd: ca 120 cm

S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:13)

1381 9161  Golvlampa Tore Ahlsén (1906-1991), Sverige. Gärsnäs, "1940" Höjd: 201 cm

S�ldes f�r 7.400 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:50)

1381 3016  Kaviarskål Sterlingsilver och kristall, Tyskland, "GiK". Knopp i form av fisk, Diameter: 21. Höjd: 16 cm

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:59)

1381 1003  Köpmansdisk 1800-tal, 44 lådor, bemålad. Längd: 150 cm. Djup: 42 cm. Höjd: 117 cm

S�ldes f�r 28.500 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:04)

1381 1018  Matta orientalisk, semiantik, 144x207cm

S�ldes f�r 6.600 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:05)

1381 1022  Matta Röllakan, Margareta Åkerberg, 170x200, Monogramsignerad MÅ, Gammelstads handväveri

S�ldes f�r 11.500 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:19)

1381 1001  Oljemålning Ditlev Conrad Blunck (1798-1854), tillskriven. Stadsmotiv med figurer. Monogramsignerad CB, daterad 1826. Olja på duk, 30x41 cm, yttermått inklusive ram: 48x58 cm

S�ldes f�r 12.500 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:41)

1381 1011  Oljemålning Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. "Skägga med sol, blå pappa". Signerad, daterad 1975. Proveniens: gåva från konstnären. Olja på duk, 33x30cm, yttermått inklusive ram: 35x32 cm

S�ldes f�r 23.500 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:54)

1381 1010  Oljemålning Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. Självporträtt. Signerad, daterad 1975. Proveniens: gåva från konstnären. Olja på duk, 35x27cm, yttermått inklusive ram: 37x29 cm

S�ldes f�r 20.000 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:35)

1381 1013  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Porträtt av Charles ”Bonnie Prince Charles” Stuart. Kopia, 1700-/1800-tal, empireram. Ej signerad. Olja på duk, 46x35 cm. Yttermått inklusive ram: 63x52 cm

S�ldes f�r 8.800 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:38)

1381 1012  Oljemålning Penry Williams, barn. 1800-tal. Signerad. Olja på duk, 24x18 cm, yttermått inklusive ram: 42x38 cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:26)

1381 1004  Oljemålning Porträtt av Ludwig XIV, kopia efter Le Brun, 1800-tal. Ej signerad. Olja på duk, 120x82 cm, yttermått inklusive ram: 140x105 cm

S�ldes f�r 19.000 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:29)

1381 1023  Pottskåp Sengustavianskt, Huggen skiva, mahogny. Bredd: 45, djup: 30 cm, höjd: 73 cm

S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:49)

1381 1002  Skänk Sengustaviansk, Bemålad. Bredd: 140, djup: 52 cm, höjd: 113 cm, nyckel

S�ldes f�r 9.200 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:33)

1381 1024  Skrin silver, Importstämplar, Reliefdekor med fåglar, Asien. Vikt: ca 1000g. Längd: 19 cm, djup: 19 cm, höjd: 4,5 cm

S�ldes f�r 18.500 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:32)

1381 1026  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Charlotta ur serien ABC-flickor, Gustavsberg 1958-1973. Glaserad stengodslera med cromotryckt dekor. Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 10.500 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:09)

1381 1027  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Emma ur serien ABC-Flickor, Gustavsberg 1958-1973. Glaserad stengodslera med cromotryckt dekor. Höjd: 16 cm

S�ldes f�r 13.500 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 20:23)

1381 1019  Spegel Venetiansk stil, omkring 1900, Höjd: 125 cm

S�ldes f�r 7.200 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 19:23)

1381 1014  Takarmatur Josef Frank (1885-1967), Österrike. Firma Svenskt Tenn, ”Spindeln”, modell 2358. Mässing, svängda ljusarmar för åtta ljuskällor. Höjd: 31 cm. Diameter: ca 60 cm

S�ldes f�r 5.800 kr (Sista budtid är den 22 februari 2021 18:36)