Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 29 augusti 2022 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1486 1020  Bägare silver, 1783. Höjd: 16,5. Vikt: 300 gr ca

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 20:23)

1486 9218  Bordsur Frankrike, 1800-tal. Höjd: 50 cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 18:37)

1486 1004  Burk Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1926. Burk med lock, cylindrisk form. Lock med krönande delfin. Höjd: 15 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 20:25)

1486 1027  Fat Arabia, Birger Kaipiainen (1915-1988), Finland. Längd: 35 cm

S�ldes f�r 14.000 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 19:55)

1486 1026  Fat Birger Kaipiainen (1915-1988), Finland. Arabia. Längd: 46 cm

S�ldes f�r 13.500 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 19:53)

1486 5224  Matservisdelar Wedgwood, Napoleon Ivy, 29 delar

S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 19:37)

1486 1025  Matta orientalisk, Livets träd, 270x357 cm

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 20:31)

1486 1013  Näsduk Andrées polarexpedition 1896. "Lycklig resa, välkomna åter". Inramad, 37x37 cm, blekt

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 19:07)

1486 1017  Oljemålning 1700/ 1800-tal, bedjande kvinna, uppfodrad på pannå, beskuren, 67x52 cm, yttermått inklusive ram: 84x68 cm. Ej signerad

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 21:02)

1486 1024  Oljemålning Axel Peter (1863-1942), Sverige. Signerad, daterad 1887, mansporträtt. Olja på pannå 33x23m rym: 51x41 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 19:34)

1486 1019  Oljemålning Carl August Johansson (1863-1944), Sverige. Vattendrag. Signerad. Olja på duk, 44x64 cm, yttermått inklusive ram: 70x90 cm

S�ldes f�r 5.800 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 20:21)

1486 1002  Oljemålning Edward Hald (1883-1980), Sverige. "Modell", Utställd på Liljevalchs: "1909 års män". Signerad, daterad 1913, med dedikation. Olja på pannå, 68x48 cm, yttermått inklusive ram: 75x55 cm

S�ldes f�r 19.000 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 20:15)

1486 1009  Oljemålning George Stainton (1838-1900), "Hay barge off Edith", otydlig signatur. Olja på duk, 60x90 cm, yttermått inklusive ram: 90x121 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 19:25)

1486 1010  Oljemålning George Vivian (1798-1873), England. Kanal i Venedig. Signerad. Olja på duk, 110x73 cm, yttermått inklusive ram: 140x105 cm

S�ldes f�r 26.000 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 20:40)

1486 1023  Oljemålning Hugo Simberg (1873-1917), Finland. "Plage bild från Quiborn". Signerad, daterad 1910. Olja på pannå 36x44 cm, yttermått inklusive ram: 48x56

S�ldes f�r 111.000 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 18:20)

1486 1003  Oljemålning Oidentifierad konstnär, insjölandskap, troligen Alfred Thörne, ej signerad. Olja på duk, 23x29 cm, yttermått inklusive ram: 41x48 cm

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 20:29)

1486 1001  Oljemålning Oidentifierad konstnär. 1600-tal efter Paolo Veronese. Middagen hos Salomon. Ej signerad. Olja på duk, 75x148 cm, yttermått inklusive ram: 90x162 cm

S�ldes f�r 7.600 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 20:25)

1486 1006  Oljemålning Philippe de Rougemont (1891-1965), Frankrike. Modell i landskap. Signerad. Olja på duk, 80x64 cm, yttermått inklusive ram: 96x80 cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 18:08)

1486 1008  Oljemålning Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Porträtt av Yukiko Duke. Signerad, daterad 1994. Olja på duk, 90x82 cm, oramad

S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 18:29)

1486 1005  Oljemålning Trevor Haddon (1864-1941), Sverige. Flicka i landskap med blommande fruktträd & får, Signerad, "RBA". Olja på duk, 30x50 cm, yttermått inklusive ram: 46x66 cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 19:05)

1486 1032  Oljemålning Woldemar Tank (1903-1997), Sverige. Kanal med båtar. Signerad, -50. Olja på duk, 28x35 cm, yttermått inklusive ram: 42x50 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 20:25)

1486 4024  Skulptur efter Carl Milles, Änglahuvud, märkt Millesgården, grön patinerad brons. Höjd: ca 22,5 cm

S�ldes f�r 14.000 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 21:00)

1486 1011  Skulpturgrupp Mikael Kihlman (f. 1953), Sverige. "Man med hund", brons, 15ex, + intyg. Höjd: 26 cm

S�ldes f�r 10.000 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 19:13)

1486 1028  Slagbord Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. Maria Flap. Bredd: 4x66+ 19. Djup: 90 cm, höjd: 72 cm

S�ldes f�r 19.000 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 19:56)

1486 1022  Tallrik Royal Copenhagen, Flora Danica. Diameter: 26 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 18:32)

1486 5279  Vas Carl Halier (1873-1948), Danmark. Royal Copenhagen, stengods, 1937. Höjd: 23 cm, diameter: 19 cm

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 19:55)

1486 1012  Vas Edward Hald (1883-1980), Sverige. Fiskgraal. Orrefors. Dekor av fiskar och sjöväxter. Höjd: 15 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 18:34)

1486 1029  Vitrinskåp Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. "Undantaget". Åfors Möbelfabriks AB. Modellen formgiven 1953, Stämpelmärkt a tergo: Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. ÅFORS MÖBELFABRIKS AB. Överdel med glasat dörrpar och bakomliggande hyllplan i glas. Invändig belysning. Underdel med dörrpar och bakomliggande hyllplan. Utdragbar avlastningsskiva. Bredd: 96 cm. Djup: 32 cm. Höjd: 172 cm, nyckel

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 19:13)