Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 27 april 2015 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

942 1834  Blandteknik 2 st, Lasse Stevenfeldt (1930-2014), ej signerad, bemålad wellpapp, 'Cirrkus Cumulus', 27x119 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 april 2015 18:35)

942 1854  Blandteknik Lasse Stevenfeldt (1930-2014), collage, 'förslag till konstnärlig gestaltning av gaturum Lasse Stevenfeldt', papper uppklistrad på platta, 37x95

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 april 2015 19:21)

942 1840  Blandteknik Lasse Stevenfeldt (1930-2014), komposition, på papper, ej signerad, 30x70 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 april 2015 18:50)

942 1844  Blandteknik Lasse Stevenfeldt (1930-2014), på papper, komposition oramad, 43x80 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 april 2015 18:59)

942 1804  Golvskulptur Lasse Stevenfeldt (1930-2014), 'Hörnom', mässing och trä, ej signerad, höjd: 217 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 27 april 2015 20:24)

942 1851  Oljemålning Lasse Stevenfeldt (1930-2014), flicka, olja på duk, uppfodrad på tyg, ej signerad, ej ramad, 72x50 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 april 2015 19:15)

942 1848  Oljemålning Lasse Stevenfeldt (1930-2014), olja på pannå, ej signerad, 87x21

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 27 april 2015 18:05)

942 1842  Oljemålning Lasse Stevenfeldt (1930-2014), signerad Lars O Stevenfeldt, kvinna, papper på pannå, 47x23 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 april 2015 18:53)

942 1801  Oljemålning Lasse Stevenfeldt (1930-2014), signerad, mor med barn, duk uppfodrad på pannå, 63x74 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 27 april 2015 19:47)

942 1813  Relief Lasse Stevenfeldt (1930-2014), bemålad gips, ej signerad, 26x26 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 27 april 2015 20:42)

942 1822  Relief Lasse Stevenfeldt (1930-2014), bemålad gips, ej signerad, 26x26 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 27 april 2015 20:04)

942 1865  Relief Lasse Stevenfeldt (1930-2014), plast, glasfiber, trä, ej signerad, 12x24 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 april 2015 19:43)

942 1838  Skulptur Lasse Stevenfeldt (1930-2014), 'Motto: OBSTAKEL 1: 10', blandteknik, 43x36, höjd: 13 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 27 april 2015 18:45)

942 1862  Skulptur Lasse Stevenfeldt (1930-2014), bemålad, "Ett på sex", mässing på bemålad träplatta, ej signerad, 30x30 cm, höjd: 30 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 27 april 2015 19:38)

942 1843  Skulptur Lasse Stevenfeldt (1930-2014), gips, Elvis, förlaga, höjd: 20 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 27 april 2015 18:55)

942 1831  Skulptur Lasse Stevenfeldt (1930-2014), gips, stämpelsignerad, 7x5x8 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 april 2015 18:30)

942 1860  Skulptur Lasse Stevenfeldt (1930-2014), koppar, ej signerad, 13 cm med fot

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 27 april 2015 19:35)

942 1871  Skulptur Lasse Stevenfeldt (1930-2014), mässing, ej signerad, höjd: 31 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 27 april 2015 19:59)

942 1853  Skulptur Lasse Stevenfeldt (1930-2014), metall, tråd, ej signerad bearbetat papper, 25x25x25 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 april 2015 19:19)

942 1845  Skulptur Lasse Stevenfeldt (1930-2014), olja på papper, 58x38 cm

942 1819  Skulptur Lasse Stevenfeldt (1930-2014), på träsockel, höjd: 47 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 27 april 2015 21:15)

942 1872  Skulpturer 2 st, Lasse Stevenfeldt (1930-2014), bemålad gips, ej signerade, trianglar, längd: 18 cm ca

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 april 2015 20:46)

942 1855  Skulpturer Lasse Stevenfeldt (1930-2014), 13 st, plast, längd: 4-10 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 april 2015 19:24)

942 1866  Träsnittsplattor Lasse Stevenfeldt (1930-2014), 4 st, ej signerade, 24x50

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 27 april 2015 19:45)

942 1849  Väggrelief Lasse Stevenfeldt (1930-2014), ej signerad, på papper, 32x47 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 april 2015 19:08)

942 1861  Väggrelief Lasse Stevenfeldt (1930-2014), signerad Lasse Stevenfeldt -66, bemålad gips och träram, 29x29

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 27 april 2015 19:35)

942 1852  Väggskulptur Lasse Stevenfeldt (1930-2014), ej signerad, 13x16

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 april 2015 19:17)

942 1877  Väggskulptur Lasse Stevenfeldt (1930-2014), orange, 25x25 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 april 2015 19:05)