1623 1010 Bord Eero Saarinen (1910-1961), "Tulip", Knoll International, märkt NK. Diameter: 41 cm. Höjd: 52 cm
S�ldes f�r 11.000 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 19:06)
1623 1014 Etsning Anders Zorn (1860-1920), Sverige. 1897. Signerad med blyerts, porträtt av Carl Larson. Bladets mått: 28x19 cm, yttermått inklusive ram: 41x27 cm
S�ldes f�r 10.000 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 19:14)
1623 1009 Golvlampa Firma Svenskt Tenn, Josef Frank (1885-1967), Österrike. Modell 2326. Tredelad fot i mässing. Höj- och sänkbar. Höjd: 125-165 cm
S�ldes f�r 5.800 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 20:02)
1623 1017 Herrarmbandsur SAS Polerouter, Universal Automatic. Diameter: 3,5 cm (boetten)
S�ldes f�r 21.000 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 19:24)
1623 1015 Matbord Axel Einar Hjorth (1888-1959), Sverige. "Lovö", NK Nordiska Kompaniet, kopplad benställning, syrabetsad och oljad furu, Bredd: 180 cm. Djup: 75 cm. Höjd: 73 cm
S�ldes f�r 58.000 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 20:14)
1623 1020 Oljemålning Åse Christian Danell (f. 1944), Sverige. Nakenstudie rygg. Monogramsignerad. Olja på duk, 140x85 cm, yttermått inklusive ram: 150x94 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 20:41)
1623 1012 Rygglänstol Johan August Gustafsson (1852-1932), Öland. Stol i betsad ek. Skulpterad rygg med fast stoppad ryggbricka, vridna ståndare, Fast stoppad sits på vridna ben. Höjd: 116 cm. Bredd: 60 cm, sitthöjd 53 cm
S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 19:51)
1623 1021 Skåp Allmoge, bemålat dörrpar med bakomliggande hyllplan, "1788". Bredd: 116 cm. Djup: 46 cm. Höjd: 184 cm
S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 19:50)
1623 1001 Skulptur Paul Marec, Art Déco, Lovebirds, brons på marmorsockel. Höjd: 22 cm
S�ldes f�r 10.500 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 18:56)
1623 1004 Skulptur Sittande kvinna, Meissen, omkring 1900. Porslin, polykrom dekor. Höjd: 49,5 cm
S�ldes f�r 25.500 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 18:04)
1623 1022 Spegel Empire, delvis bemålat glas och intarsia, mahogny. Bredd: 57. Höjd: 146 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 18:34)
1623 1006 Stolar 1 par Rokoko
S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 20:37)
1623 1016 Vas Berndt Friberg (1899-1981), Sverige. Gustavsbergs Studio. Signerad med Studiohanden. Glaserad stengodslera. Höjd: 11 cm
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 27 maj 2024 20:20)