1514 6128 Akvarell Ferninand Zach, Wien. Signerad. Akvarell, bildmått: ca 30x21 cm, yttermått inklusive ram: 23x33 cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:31)
1514 4286 Altarljusstake mässing, barockstil. Höjd: 65 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:38)
1514 1009 Ampel Alabaster, Reliefdekor med rankor & blommor. Diameter: 38 cm, höjd: 40 cm
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:14)
1514 3145 Ampel prismor. Diameter: 30 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:10)
1514 3153 Armbandsur 4 delar, silver, Bruttovikt: ca 125 g.
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:01)
1514 3341 Ask glas /mässing. Diameter: 9,5 cm. Höjd: 6 cm
Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:21)
1514 1030 Bägare + borste, 2 delar, silver. Höjd: 7 längd: 10 cm, vikt: 90g brutto
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:34)
1514 3381 Bänk underrede i metall. Längd: 97 cm. Djup: 30 cm, höjd: 45 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:17)
1514 3098 Barbord diameter: 58 cm, höjd: 68 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:37)
1514 3097 Barnstolar 5 st. Böjträ / stålrör, sitthöjd 29, olika färger
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:49)
1514 3125 Bestick 13 delar, silver. Längd: 9-18 cm, vikt: 25g ca
Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:35)
1514 3061 Bestick 23 delar, silver, Svensk Spets. Udda delar, delvis graverade. Längd: 14 - 35 cm. Vikt: 1300g
Hammered for 5.200 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:27)
1514 3293 Bestick silver. 24 st. Monogram. 12 st skedar (längd 19 cm), 12 st gafflar (längd 18 cm). Vikt: 970g
Hammered for 4.800 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:23)
1514 3318 Bestickuppsättning nysilver, ca 75 del
Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:19)
1514 1039 Bibel 1843. Läderband. Längd: 25 cm, djup: 29,5 cm, höjd: 15 cm
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:41)
1514 3404 Blandteknik Edvin Ollers (1888-1959), Sverige. Signerad, daterad 1956, Skärgårdsmotiv, 15x21 cm, yttermått inklusive ram: 32x38 cm
Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:27)
1514 4214 Blandteknik Helge Artelius (1895-1989), Sverige. Signerad, blandteknik, Aftonstämning, 19x23 cm, yttermått inklusive ram: 40x43 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:14)
1514 4337 Blandteknik Oidentifierad konstnär. Ej signerad. Bladets mått: 61x90 cm, blandteknik, yttermått inklusive ram: 74x101 cm
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:02)
1514 4202 Blandteknik Robert Högfeldt (1894-1986), Sverige. Signerad, blandteknik, sångare, 28x20 cm, yttermått inklusive ram: 49x42 cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:55)
1514 3002 Blandteknik Théo Tobiasse (f. 1927). "La Danse des justes (psaumes du rooi David)". Signerad. Blandteknik, 50x66 cm, yttermått inklusive ram: 67x83 cm
Hammered for 14.000 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:42)
1514 3200 Blomsterbord tidigt 1900-tal. Bredd: 81 cm. Djup: 25 cm, höjd: 86 cm
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:59)
1514 3321 Blyertsteckning Richard Bergh, studie av präst, 1881. Bladets mått: 17x10cm, oramat löst blad
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:28)
1514 3120 Bokhylleskåp 1950-tal, Teak. Bredd: 119 cm, djup: 40 cm, höjd: 167 cm
Hammered for 1.700 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:50)
1514 3050 Bokhylleskåp Teak. Bredd: 120 cm, djup: 40 cm, höjd: 165 cm, nyckel
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:23)
1514 3046 Bord med låda, omkring sekelskiftet 1900, bemålat. Bredd: 62 cm, djup: 41 cm, höjd: 72 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:55)
1514 3175 Bordsfotogenlampa Sent 1800-tal. Höjd: 56 cm
Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:44)
1514 3333 Bordslampa ASEA, metall. Höjd: 55 cm ställbar
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:29)
1514 3391 Bordslampa Keramik. Höjd: 52 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:19)
1514 3410 Bordslampa mässing / sten. Höjd: 48 cm
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:08)
1514 3313 Bordslampa mässing, 1950-tal. Höjd: 30 cm
Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:22)
1514 3062 Bordslampa mässing, plåtskärm, Örsjö. Höjd: 47 cm
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:28)
1514 3126 Bordslampa mässing. Höjd: 66 cm
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:45)
1514 3239 Bordslampa nutida. Höjd: 83 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:13)
1514 3257 Bordslampa Porslin. Höjd: ca 70 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:13)
1514 3139 Bordslampa Skellefteå, ledad. Höjd: 48 cm
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:49)
1514 3074 Bordslampfot Malm. Höjd: 51 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:22)
1514 3340 Bordslampfot mässing. Höjd: 49 cm
Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:27)
1514 3352 Bordslampfot Onyx. Höjd: 38 cm
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:20)
1514 3342 Bordslampfot silver, träsockel, England. Höjd: 20 cm, Vikt: ca 375 g.
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:52)
1514 3063 Bordslampfötter Ett par, mässing, teak. Höjd: 31 cm
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:14)
1514 3408 Bordslampfötter Ett par, trä. Höjd: 48 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:20)
1514 3020 Bordsur 1800-tal, mässing, 43x32 cm + träsockel
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:05)
1514 3265 Bordsur omkring 1900. Höjd: 25 cm
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:43)
1514 4305 Bordsur Sent 1800-tal, bemålad terrakotta, "Eine dieser Stunden, wird meine letzte sein". Med nyckel & pendel, Längd: 27 cm. Höjd: 68 cm
Hammered for 2.600 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:54)
1514 1017 Bricka jugend, Koppar, 27x43 cm
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:38)
1514 3230 Bricka/tabletter 4 st, Firma Svenskt Tenn, Josef Frank (1885-1967), Österrike. Längd: 23-40 cm
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:51)
1514 3033 Brickbord Gustaviansk stil, bemålat. Diameter: 47 cm, höjd: 73 cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:25)
1514 3141 Brickor 2 st, design: Josef Frank (1885-1967), Österrike. Firma Svenskt Tenn. Längd: 42-55 cm
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:27)
1514 1006 Bulkruka mässing, "Skultuna", diameter: 28. Höjd: 21 cm
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:30)
1514 3204 Byrå 1960-tal. Teak. Bredd: 82 cm, djup: 41 cm, höjd: 116 cm
Hammered for 2.800 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:25)
1514 3158 Byrå England. Bredd: 48 cm. Djup: 34 cm, höjd: 76 cm
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:22)
1514 3041 Byrå intarsia. Bredd: 75 cm, djup: 47 cm, höjd: 85 cm, nyckel
Hammered for 2.400 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:02)
1514 3163 Byrå med stenskiva, sengustaviansk stil. Bredd: 91 cm. Djup: 44 cm. Höjd: 74 cm
Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:45)
1514 3043 Byrå med uppsats, bemålad, senbarock. Bredd: 104 cm. Djup: 52 cm. Höjd: 93 cm
Hammered for 3.600 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:13)
1514 3038 Byrå Teak, 1950-tal. Bredd: 60 cm, djup: 35 cm, höjd: 105 cm
Hammered for 1.900 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:43)
1514 1035 Cafébord design: Lassen, Montana, DJOB. Bredd: 60. Djup: 60 cm. Höjd: 73 cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:12)
1514 3089 Caféstolar 4 st, Thonet/Kohn, Wien
Hammered for 3.000 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:18)
1514 6661 Chiffonjé senjugend, mahogny. Bredd: 85 cm. Djup: 50 cm. Höjd: 150 cm, nyckel
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:40)
1514 3152 Cigarettetui silver, 1930. Längd: 12 cm, djup: 10 cm, höjd: 30 cm, vikt: 180 gr brutto
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:19)
1514 3166 Cigarettetui silver, CG Hallberg, 1954. Längd: 15 cm. Bruttovikt: 540g
Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:02)
1514 3070 Coaster nysilver. Diameter: 13 cm
Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:42)
1514 3238 Coasters 3 st, nysilver. Diameter: 123,5-17 cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:27)
1514 3229 Crèmekoppar 3 st, Royal Copenhagen
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:21)
1514 3405 Damarmbandsur Certina. Diameter: 2,1 cm, armband i 18 k. Bruttovikt: 18,6 g
Hammered for 4.400 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:20)
1514 6293 Dessertskedar 10 st, silver, snäckan. Längd: 15 cm, vikt: 185 gr
Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:01)
1514 6092 Dörrhandtag 1700-tal, järn. Ca 9x4 cm. Längd: ca 17. 5 cm
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:32)
1514 3019 Dragspel I låda. Höjd: 28 cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:35)
1514 4163 Duk + 12 servetter, 200x330, monogram
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:25)
1514 4166 Duk + 12 servetter, 240x200 cm
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:34)
1514 4162 Duk + 6 servetter, 155x320 cm
Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:29)
1514 4152 Duk + löpare, Widlund. Längd: 372-420 cm, bredd: 31-78cm
Hammered for 5.200 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:24)
1514 4002 Dukar 10 st
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:26)
1514 4005 Dukar 10 st. Längd: 200-310 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:26)
1514 4013 Dukar 13 st. Längd: ca 180-260 cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:39)
1514 4180 Dukar 7 st, Kvadratiska, 160x160 cm
Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:48)
1514 4179 Dukar 8 st, 150x150 cm
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:46)
1514 4009 Dukar 8 st. Bredd: 150 cm
1514 4010 Dukar 8 st. Längd: ca 200-230 cm
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:26)
1514 4008 Dukar 8 st. Längd: ca 200-230 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:26)
1514 4003 Dukar 9 st. Längd: 180-200 cm
1514 4184 Dukar 9 st. Längd: 260-290 ca
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:55)
1514 4007 Dukar 9 st. Längd: 280-310 cm
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:30)
1514 4012 Dukar 9 st. Längd: ca 180-200 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:36)
1514 1046 Emmafåtölj Velour, tapetserararbete
Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:41)
1514 3187 Etsning Oidentifierad konstnär. Signerad, numrerad 8/50, daterad 1957, Gatumotiv. Bildmått: 17x12 cm, yttermått inklusive ram: 52x42 cm
Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:53)
1514 4338 Etsning Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. Komposition, monogramsignerad, yttermått inklusive ram: 65x49 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:01)
1514 3351 Etsning Rudolf Gowenius (1896-1960), Sverige. Damporträtt. Signerad, daterad 1920. Bildmått: 24x19 cm, yttermått inklusive ram: 47x34 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:24)
1514 4071 Etsning Stig Borglind (1892-1965), Sverige. "Flora Suecia 2". Signerad. Bildmått: 32x23 cm, yttermått inklusive ram: 57x45 cm
Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:32)
1514 1028 Fågelbur Metalltråd, nutida (för dekoration / ej fåglar). Höjd: 56 dis36 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:35)
1514 3401 Fällbord Alrot. Bredd: 88 cm, djup: 89 cm, höjd: 73 cm
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:29)
1514 3211 Färgetsning Lundberg. Signerad, numrerad 63/100, daterad 1977. Bildmått: 50x49 cm, yttermått inklusive ram: 71x69 cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:29)
1514 3198 Färgetsning Oidentifierad konstnär. Birgitta, "I Roslagens famn". Signerad, numrerad 43/60. Bildmått: 39x39, yttermått inklusive ram. 59x57 cm
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:08)
1514 3196 Färgkrita Oidentifierad konstnär. Figurer. Bildmått: 44x37 cm, yttermått inklusive ram: 54x62 cm
1514 3394 Färgkrita Ragnar Svedberg, Monogramsignerad -51, slänggungor. Bildmått: 24x19 cm, yttermått inklusive ram: 38x32 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:25)
1514 3264 Färglitografi 2 st, Kjell Lönnå (f. 1936), Sverige. Signerad, 360-upplaga. Färglitografi, bildmått: 32x32 cm, yttermått inklusive ram: 50x47 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:18)
1514 3263 Färglitografi Barry Lereng Wilmont (1936), Signerad, numrerad 20/90, daterad 96. Färglitografi, bildmått: 105x74 cm, yttermått inklusive ram: 137x100 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:07)
1514 4201 Färglitografi Bert Håge Häverö (1932-2014), Sverige. Signerad, numrerad 33/260, Norrtälje. Färglitografi. Bladets mått: 45x55, oramad
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:55)
1514 3367 Färglitografi Camilla Pyk (f. 1966), Sverige. Hund. Signerad, numrerad 166/200. Färglitografi, bildmått: 36x35 cm, yttermått inklusive ram: 52x50 cm
Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:52)
1514 3368 Färglitografi Camilla Pyk (f. 1966), Sverige. Hund. Signerad, numrerad 56/200. Färglitografi. Bildmått: 35x35 cm, yttermått inklusive ram: 51x48 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:44)
1514 3208 Färglitografi Carl Magnus (f. 1943), Signerad, numrerad 19/60, daterad 1981. Färglitografi, bildmått: 30x22 cm, yttermått inklusive ram: 83x58 cm
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:39)
1514 4141 Färglitografi Helmtrud Nyström (f. 1939), Sverige. Signerad, numrerad 40/285. Färglitografi, bildmått: 39x38 cm, yttermått inklusive ram: 55x52 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:34)
1514 3369 Färglitografi Henrik Allert (f. 1937), Sverige. "Röd häst". Signerad, numrerad 17/155, daterad -03, m: 40x30 cm, yttermått inklusive ram: 58x46 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:58)
1514 3255 Färglitografi Isaac Grünewald (1889-1946), Sverige. Signerad, numrerad 22/30, "Sprang silverhvita hindar öfver skogsvioler blå". Färglitografi, bildmått: 25x20 cm, yttermått inklusive ram: 31x25 cm
Hammered for 3.600 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:10)
1514 3282 Färglitografi Jan Naliwajko (f. 1938), Sverige. Signerad, numrerad 154/360. Färglitografi, bildmått: 71x60 cm, yttermått inklusive ram: 85x73 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:44)
1514 3195 Färglitografi Jerry Roupe (1919-2005), Sverige. Tidig vår över brunnsviken. Signerad, daterad 1981, ej numrerad. Färglitografi, bildmått: 26x41 cm, yttermått inklusive ram: 37x52 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:16)
1514 4130 Färglitografi Karl Axel Pehrson (1921-2005), Sverige. Signerad, numrerad 46/350, daterad 76. Färglitografi, bildmått: 20x29 cm, yttermått inklusive ram: 36x43 cm
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:47)
1514 3140 Färglitografi Karl Höglund (f. 1940), Sverige. Sommar. Signerad, numrerad 17/150. Färglitografi, bildmått: 33x49 cm, yttermått inklusive ram: 50x66 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:24)
1514 3361 Färglitografi Lasse Åberg (f. 1940), Sverige. Signerad, numrerad 83/150. Färglitografi, bildmått: 32x23 cm, yttermått inklusive ram: 64x48 cm
Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:41)
1514 3172 Färglitografi Maria Boczewska (f. 1940), Polen. Röda vinbär. Signerad, numrerad 14/280. Färglitografi, bildmått: 32x35 cm, yttermått inklusive ram: 57x57 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:14)
1514 3392 Färglitografi Maria Boczewska (f. 1940), Polen. Stilleben. Signerad, numrerad pt. Färglitografi, bildmått: 24x23 cm, yttermått inklusive ram: 44x41 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:01)
1514 3108 Färglitografi Nils Erik Johansson (f. 1950), Sverige. Signerad, numrerad 195/360. Färglitografi, bildmått: 50x35 cm, yttermått inklusive ram: 70x52 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:52)
1514 3329 Färglitografi Oidentifierad konstnär. 1980-tal. Signerad, färglitografi, 62x76 cm, yttermått inklusive ram: 77x92 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:01)
1514 3371 Färglitografi Oidentifierad konstnär. Signerad, fågel. Signerad, numrerad 138/225. Färglitografi, bildmått: 17x43 cm, yttermått inklusive ram: 35x59 cm
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:52)
1514 3059 Färglitografi Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Signerad, numrerad HC 3/20. Färglitografi, bildmått: 50x37 cm, yttermått inklusive ram: 69x54 cm
1514 4084 Färglitografi Timo Solin (f. 1947), Sverige. Signerad, numrerad EA, daterad -73. Färglitografi, bildmått: 53x45 cm, yttermått inklusive ram: 66x57 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:05)
1514 3134 Färglitografier 2 st. Danka Jaworska (f. 1951), Sverige. Signerade, 1980-tal. Färglitografi, yttermått inklusive ram: 92x70 cm. Signerad
1514 3169 Färglitografier 3 st, Helmtrud Nyström (f. 1939), Sverige. Signerad, numrerad 82/95, daterad 1979. Färglitografi, bildmått: 39x39 cm, yttermått inklusive ram: 58x53 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:56)
1514 3393 Färglitografier 3 st, Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. Yttermått inklusive ram: 34x44 - 41x51 cm. Signerad
Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:58)
1514 3261 Färglitografier 4 st, Leif Rönn (f. 1939), Sverige. Signerad, numrerad HC. Färglitografi, bildmått: 11x11 cm, yttermått inklusive ram: 31x27 cm
Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:48)
1514 3132 Färglitografier 7 st, militära motiv. Ej signerade. Yttermått inklusive ram: 43x32 cm
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:09)
1514 6068 Färglitografier och etsningar, totalt 8 st i mapp. Bland annat Pär Gunnar Thelander. Signerad, färglitografi, numrerad 49/90, Excit IX, 1999. Bladets mått: 46x31 cm. Oramad
Hammered for 1.900 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:14)
1514 4246 Fat 4 + 2 st, Kina, olika åldrar, diameter: 14-19 cm
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:11)
1514 1013 Fat Annika "Acka" Sebardt, Keramik, Snäcka & rosenhallon. Längd: 40 cm. Höjd: 36 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:39)
1514 3237 Fat Porslin, Royal Copenhagen. Diameter: 33 cm
1514 3165 Fat silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 1933, ca 32x28 cm. Vikt: ca 450g
Hammered for 2.200 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:59)
1514 3228 Fat Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Gustavsbergs Studio, signerad med Studiohanden, fajans. Längd: 18 cm
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:50)
1514 3026 Fat på fot majolika, omkring 1900, genombruten dekor. Diameter: 26 cm, höjd: 16 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:13)
1514 4219 Fåtölj 1940-tal
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:36)
1514 1025 Fåtölj Böjträ, Göte Möbler, 1970-tal
Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:47)
1514 3241 Fåtölj Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. Jetson, Dux, stomme av kromad metall, sits av kanvas med läderskoning, etikettmärkt, blå nubuck
Hammered for 5.800 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:25)
1514 3157 Fåtölj Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Samsas, renoveringsobjekt
Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:44)
1514 3390 Fåtölj Galon
Hammered for 2.600 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:05)
1514 1007 Fåtölj snurrbar
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:43)
1514 3407 Fåtölj Yrjö Kukkapori, Avarte, finland, stål / läder
Hammered for 4.800 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:00)
1514 3379 Fåtöljer 4 st, Fällbara
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:08)
1514 3251 Fickur 18k guld, med dag/datumvisare. Bruttovikt: ca 100g, 6,5x5 cm
Hammered for 13.500 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:08)
1514 3311 Figurin Hummel. Höjd: 13 cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:52)
1514 3353 Figuriner 6 st. Goebel, Tyskland. Höjd: 10 - 17 cm
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:56)
1514 1052 Fiskspade silver, 1870. Längd: 30 cm. Vikt: 160 gr ca
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:56)
1514 3411 Flaska Bertil Vallien - Kosta Boda + ljusstake, Celeste, Anne Nilsson - Orrefors. Höjd: 24 - 28 cm
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:12)
1514 3332 Förlängningsarm / justerare Till takarmatur, metall. 1940-/50-tal. Längd: 0-130cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:01)
1514 3347 Formar emaljerade, bland annat Kockums. Diameter: 27 - 35
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:46)
1514 3349 Frimärken 3 album, Europa
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:31)
1514 3003 Frimärken diverse
Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:09)
1514 4315 Frimärken och förstadagsbrev, diverse
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:28)
1514 3205 Frimärken parti diverse, hela världen, album och lösa blad
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:56)
1514 1012 Frukostbricka Rotting. Längd: 80 cm, djup: 40 cm, höjd: 35 cm
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:12)
1514 4039 Glas 15+ 19 st. Höjd: 5,5-7 cm
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:27)
1514 3148 Glasservisdelar 14 delar. Höjd: 12-13 cm
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:36)
1514 1042 Glasservisdelar Kosta, 44 delar. Höjd: 7-19 cm
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:08)
1514 3147 Glasservisdelar Kosta, ca 28 del
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:23)
1514 3258 Glasservisdelar Orrefors, 30 delar. Höjd: 8-14 cm
Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:19)
1514 3227 Glasservisdelar Orrefors, Silvia, 27 delar. Höjd: 7-13 cm
Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:55)
1514 3220 Golvlampa Greta Magnusson Grossman, "Gräshoppan" (Grasshopper), Gubi, Italien. Nutida. Trefotsstativ i lackerad stålrör med konisk skärm i lackerad aluminium. Höjd: ca 126 cm
Hammered for 5.200 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:41)
1514 1031 Golvlampa H&M Home. Mässing, kupor av glas. Höjd: 154 cm
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:14)
1514 3032 Golvlampa mässing. Höjd: 162 cm
1514 3080 Golvlampbord Funkis, Björk. Bredd: 65 cm, djup: 42 cm, höjd: 135 cm
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:31)
1514 3035 Golvlampor ett par, Markslöjd. Trä, Höjd: 130 cm
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:01)
1514 3073 Gräddkanna silver, England. Längd: 16 cm. Vikt: 145g
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:36)
1514 3075 Gräddkanna silver, Finland. Höjd: 11 cm, vikt: 145
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:38)
1514 3100 Grafiskt blad Oidentifierad konstnär. Signerad, yttermått inklusive ram: 30x30 cm
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:08)
1514 3142 Gryta design: Timo Sarpaneva (1926-2006), Iittala. Gjutjärnsgryta med trähandtag. Diameter: 22 cm. Höjd: 18 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:14)
1514 4025 Hängsmycke silver, ej stämplar, Vintage. Längd: 46+ 7,5, Vikt: 15 g
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:44)
1514 3303 Herrbetjänt Fratelli Reguitti, Italien, märkt FR Brevettato Made in Italy. Höjd: 110 cm
1514 3040 Herrbetjänt höjd: 101 cm
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:41)
1514 5375 Hörnskåp 1700-tal. Höjd: 192 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:19)
1514 4294 Humidor längd: 29 cm, djup: 29 cm, höjd: 12 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:52)
1514 3109 Kaffe-/ teservis 70 del ca, Krauheim / Hackefors & Pirkenhammer, blå / guldkant
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:48)
1514 1033 Kaffekanna Carsten Jörgensen, "Ottoni", Bodum, trähandtag. Längd: 21 cm, djup: 19 cm, höjd: 22 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:23)
1514 3231 Kaffeskedar 12 st, silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 1958. Längd: 12 cm, Vikt: ca 150 g.
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:48)
1514 3319 Kaffeskedar 13 delar, silver. Längd: 12 cm. Vikt: ca 175 g.
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:29)
1514 2015 Kalk silver, Sent 1800-tal. Höjd: 17. Vikt: 205g brutto
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:54)
1514 4385 Kandelabrar 2 st, Tenn, Östberg&L. Höjd: 47-50 cm
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:15)
1514 3128 Kanna Sylvia Stave (1908-1994), Sverige. CG Hallberg, 1930-tal, nysilver. Höjd: 16 cm
Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:25)
1514 3151 Karaff med silvermonterring. Höjd: 25 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:04)
1514 3011 Karaffer + kanna, 3 delar, bland annat silvermontering. Låga karaffen med inskription. Höjd: 21-28 cm
Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:16)
1514 3106 Karmstolar 8 st, JOC
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:33)
1514 3159 Karmstolar ett par, Gustaviansk stil, bemålade
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:39)
1514 1029 Karmstolar Ett par, rokokostil
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:29)
1514 6305 Karmstolar ett par, rokokostil
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:00)
1514 3068 Kåsa silver, C G Råström, 1933. Längd: 18 cm, Vikt: ca 165 g.
1514 3121 Kista 1800-tal. Bredd: 68 cm, djup: 44 cm, höjd: 32 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:28)
1514 3339 Kökspall 1950-tal. Höjd: 60 cm
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:25)
1514 3018 Köksskåp omkring 1900, Furu, tvådelat. Bredd: 156 cm, djup: 43 cm, höjd: 250 ca
Hammered for 8.200 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:06)
1514 3022 Kolonnljusstakar Ett par, sengustavianska, marmor och mässing. Höjd: 19 cm
Hammered for 1.900 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:33)
1514 3004 Konsolbord Rokoko, senare träskiva. Marmorerad, Bredd: 63 cm. Djup: 33 cm. Höjd: ca 76 cm
Hammered for 3.000 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:24)
1514 6298 Koppar 6 st, silver, graverade. Höjd: 5 cm, vikt: 150 gr ca
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:00)
1514 4088 Kristallskål på fot. Längd: 35 cm. Höjd: 26 cm
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:36)
1514 1011 Kuverttallrikar 8 st, Rosenthal, diameter: 27 cm
Hammered for 5.600 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:34)
1514 3161 Läsbord ställbart, "KIFA Stockholm". Bredd: 62 cm, djup: 48 cm, höjd: 104 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:12)
1514 3316 Leksaksbil Schuco. Längd: 21 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:47)
1514 4171 Leksaksdjur 4 st. Steiff. Längd: 15 - 21, bland annat en ekorre, mekanisk med speldosa. Höjd: 22 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:42)
1514 3144 Likörglas 5 st, Bengt Orup (1916-1996), Sverige. Höjd: 8 cm
Hammered for 2.400 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:44)
1514 5324 Linnedukar 35 st
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:25)
1514 3010 Linneservetter 11 st + duk. Längd: 77-240 cm. Bredd: 60-170 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:15)
1514 3296 Linneservetter 14 st, olika, monogram
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:21)
1514 3295 Linneservetter 26 st, olika, några med monogram, ca 56-75x56-90 cm
Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:55)
1514 3297 Linneservetter 9 st, monogram, ca 73x70 cm
Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:57)
1514 3402 Livsmask "Ludwig van Beethoven", bemålad gips. Höjd: 23 cm
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:56)
1514 3409 Ljusstakar 3 st. Kristall, Olec Cassini. Höjd: 27 cm
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:03)
1514 3137 Ljusstakar ett par, Gustavsberg, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. 1929. Höjd: 16 cm
Hammered for 1.400 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:35)
1514 3065 Ljusstakar Ett par, mässing, barock. Höjd: 15 cm
Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:54)
1514 3066 Ljusstakar Ett par, nysilver, Gustaviansk stil. Höjd: 27 cm
Hammered for 2.200 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:44)
1514 3254 Ljusstakar ett par, nysilver, nyrokokostil. Höjd: 31 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:19)
1514 4350 Ljusstakar Ett par, silver, 1954. Bruttovikt: 270g. Höjd: 6,5 cm
Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:18)
1514 3343 Ljusstakar Ett par, silver, CG Hallberg. Höjd: 21 cm, vikt: 230
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:28)
1514 3150 Ljusstakar ett par, silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 1955. Höjd: 16 cm, vikt: 420 gr brutto
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:47)
1514 3069 Ljusstakar Ett par, silver, MG AB, 1959. Höjd: 22 cm, vikt: 600g. Brutto, graverade
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:50)
1514 4351 Ljusstakar Ett par, silver. Höjd: 14 cm, vikt: 310g brutto
1514 1005 Ljusstake DesignHouse, Trä, Design: Jonas Grundell. Höjd: 12,5 cm
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:02)
1514 1020 Ljusstake Ursula Printz (1920-1993), Sverige. Gustavsbergs Studio, signerad med Studiohanden, signerad med Studiohanden, kvinna. Höjd: 14 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:33)
1514 3366 Målarstege modell äldre. Höjd: 200 (ihopfälld)
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:44)
1514 3322 Matbord England, mahogny. Bredd: 260+ 65, djup: 114 cm, höjd: 74 cm
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:49)
1514 4309 Matservis 90 delar, ca. Omkring 1900, P. P
1514 3334 Matta Designers Guild, "Little Owl", matta i ull, 140x140 cm
Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:48)
1514 3117 Matta Kina, 68x140 cm
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:32)
1514 3246 Matta orientalisk, 118x167 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:34)
1514 3244 Matta orientalisk, 130x220 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:13)
1514 3243 Matta orientalisk, 150x240 cm
Hammered for 2.800 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:51)
1514 4076 Matta orientalisk, 208x302 cm
Hammered for 1.700 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:20)
1514 3199 Matta Orientalisk, 235x350 cm
Hammered for 3.400 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:35)
1514 3337 Matta Orientalisk, 274x368 cm
Hammered for 12.500 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:38)
1514 6136 Matta Orientalisk, 290x390
Hammered for 3.000 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:31)
1514 3123 Matta orientalisk, 76x144 cm
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:09)
1514 3242 Matta orientalisk, Afshar, 168x215 cm
Hammered for 1.700 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:49)
1514 4378 Matta Orientalisk, Beluch, 104x186 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:47)
1514 4198 Matta orientalisk, Bochara, 240x350 cm
Hammered for 2.600 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:37)
1514 3245 Matta orientalisk, Borchalu, 137x205 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:57)
1514 3383 Matta Orientalisk, Figural, 218x325 cm
Hammered for 3.000 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:45)
1514 4042 Matta Orientalisk, Karachi, 170x240 cm
Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:00)
1514 6062 Matta orientalisk, Keshan, 322x200 cm
Hammered for 5.800 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:22)
1514 3320 Mattallrikar Wilhelm Kåge/Stig Lindberg, "Värmdö", Gustavsberg. 12 st djupa tallrikar med polykrom dekor, flintgods. Diameter: 24 cm
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:16)
1514 3326 Medalj "Svärdsorden", emalj / förgylld metall, med knappfäste. Diameter: 2 cm. Höjd: 3 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:30)
1514 3110 Minkpäls
Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:13)
1514 3364 Minkpäls storlek. Large, Längd: 135 cm
Hammered for 12.000 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 21:14)
1514 3124 Minkpäls storlek: 34/36, Körsnär Bengtssons Ystad
Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:10)
1514 3315 Mockakoppar 12 st, Tyskland
Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:36)
1514 3348 Modellbåtar 3 st. Längd: 28 - 71
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:57)
1514 3107 Modellbåtar 4 st, fiskebåtar. Längd: 28-80. Höjd: 20-50 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:30)
1514 3327 Mynt mm 9 delar, bland annat silver. Längd: ca 2-6 cm
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:13)
1514 1051 Myntsamling i schatull 33x17 cm
Hammered for 2.200 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:54)
1514 1003 Nattljusstake Mässing (stor). Diameter: 25 cm, höjd: 28 cm
Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:29)
1514 3044 Nattygsbord Funkis, Björk/alm. 67+ 40, djup: 45 cm, höjd: 60 cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:23)
1514 3083 Oljemålning 3 st, Lis Thomasson (f. 1929), Sverige. "Vita stammar", "Höst" samt Utan Titel. Signerad. Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 18x18 cm
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:36)
1514 4291 Oljemålning Alexander Tolstoy (1895-1969), Sverige. Fruktstilleben. Signerad. Olja på duk, 31x39 cm, yttermått inklusive ram: 56x63 cm
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:48)
1514 3209 Oljemålning Anna Munthe-Norstedt (1854-1936), Sverige. Stilleben. Signerad. Olja på pannå, 38x45 cm, yttermått inklusive ram: 52x60 cm
Hammered for 7.000 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:52)
1514 3216 Oljemålning Anneli Nilsson. Signerad, daterad -96. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 43x35 cm
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:20)
1514 1021 Oljemålning Axel Wallert (1890-1962), Sverige. Signerad, daterad 1938, Strandvägen. Olja på pannå, 27x35 cm, yttermått inklusive ram: 40x49 cm
Hammered for 1.700 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:00)
1514 3399 Oljemålning Bertil Wiséhn. Signerad, daterad -78, Söder mälarstrand. Olja på duk, 26x34 cm, yttermått inklusive ram: 39x47 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:13)
1514 3183 Oljemålning Carl Bendtsson, Väderkvarnar. Signerad. Olja på pannå, 45x60 cm, yttermått inklusive ram: 56x73
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:26)
1514 3058 Oljemålning Carl Einar Figge Fredriksson (1887-1951), Sverige. Signerad, Nämforsen. Olja på duk, 80x64 cm, yttermått inklusive ram: 104x89 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:46)
1514 4147 Oljemålning Charles Blondin, Paris. Signerad. Olja på duk, 26x33 cm, yttermått inklusive ram: 36x43 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:30)
1514 3283 Oljemålning Darebaghi. Signerad, daterad 2004. Olja på duk, 100x80, oramad
Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:08)
1514 4339 Oljemålning Ditti Hood (1921-1998), Sverige. "Jordnära". Signerad, daterad a tergo -78. Olja på duk, 38x46 cm, yttermått inklusive ram: 40x48 cm
Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:03)
1514 3185 Oljemålning Edgar Wallin (1892-1963), Sverige. Gamla Stan. Signerad, daterad 1957. Olja på duk, 60x49 cm, yttermått inklusive ram: 66x56 cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:08)
1514 3358 Oljemålning Egon Kullring, "Ålands hav". Signerad, daterad 1984. Olja på duk, 58x68 cm, yttermått inklusive ram: 66x77 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:25)
1514 3398 Oljemålning Emil Hellbom (1895-1969), Sverige. Dramaten. Signerad. Olja på pannå, 45x37 cm, yttermått inklusive ram: 60x52 cm
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:20)
1514 3387 Oljemålning Erik Byström (1902-1988), Sverige. "En målare". Signerad, daterad -43. Olja på pannå, 40x32 cm, yttermått inklusive ram: 53x45 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:45)
1514 3129 Oljemålning Ernö Abonyi (1890-941), Ungern, Stilleben. Signerad, 43x32 cm, yttermått inklusive ram: 51x40 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:33)
1514 3219 Oljemålning Ernst Hällgren (1889-1944), Sverige. Vy mot Gamla stàn. Signerad. Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 45x58 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:39)
1514 3133 Oljemålning Gerda Wallander (1860-1926), hus vid vatten. Signerad, daterad 1913. Olja på duk, 59x80 cm, yttermått inklusive ram: 73x95 cm
Hammered for 8.400 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:10)
1514 3024 Oljemålning Harald Garmland (1904-1985), Sverige. Kvinnor. Signerad. Olja på pannå, 50x60 cm, yttermått inklusive ram: 72x83 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:57)
1514 3095 Oljemålning Harald Östergren (1888-1974), Sverige. Blomsterstilleben. Signerad, daterad -50. Olja på pannå, 51x42 cm, yttermått inklusive ram: 63x54 cm
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:53)
1514 4217 Oljemålning Isto Jakola (f. 1940), Finland. "Målning". Signerad, daterad -81. Olja på duk, 16x22 cm, yttermått inklusive ram: 24x30 cm
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:23)
1514 3385 Oljemålning Ivan Hoflund (1887-1948), Sverige. Modell, signerad. Olja på duk, 42x32 cm, yttermått inklusive ram: 54x43 cm
Hammered for 2.600 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:58)
1514 3053 Oljemålning Justus Lundegård (1860-1924), Sverige. Signerad, landskap med gård. Olja på pannå, 23x32 cm, yttermått inklusive ram: 29x38 cm
Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:49)
1514 3217 Oljemålning Karl Höglund (f. 1940), Sverige. Sällskap med cyklar. Signerad a tergo. Olja på duk, 46x37 cm, yttermått inklusive ram: 55x46 cm
Hammered for 4.600 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:18)
1514 3179 Oljemålning Konrad Simonsson (1843-1911), Sverige. Landskap. Signerad. Olja på pannå, 12x15 cm, yttermått inklusive ram: 21x25 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:36)
1514 3262 Oljemålning Leif Ahrle (f. 1943), Sverige. Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 130x96 cm
Hammered for 3.000 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:51)
1514 3087 Oljemålning Lemon, Nittsjö, flicka. Signerad. Olja på duk, 28x34 cm, yttermått inklusive ram:
33x38 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:50)
1514 3212 Oljemålning Lennart Wickström, "Mot Gamla sta`n". Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 34x45 cm
Hammered for 3.400 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:38)
1514 3191 Oljemålning Margit Hausmann, Stilleben. Signerad, daterad -26. Olja på pannå, 49x36 cm, yttermått inklusive ram: 63x50 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:59)
1514 4189 Oljemålning Oidentifierad konstnär. "Still life". Signerad Guillem. Olja på duk, 64x79 cm, yttermått inklusive ram: 91x108 cm
1514 3009 Oljemålning Oidentifierad konstnär. 1700-tal, man med starkvinsglas. Ej signerad. Olja på duk, 70x52 cm, oramad
Hammered for 2.200 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:18)
1514 3093 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Bymotiv. Signerad. Olja på duk, 44x64 cm, yttermått inklusive ram: 62x82 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:38)
1514 3170 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, landskap. Olja på duk, 33x54 cm, yttermått inklusive ram: 52x73 cm
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:57)
1514 3284 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Italienskt landskap. Signerad. Olja på duk, 60x120 cm, yttermått inklusive ram: 73x133 cm
1514 3094 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Landskap med kor, ej signerad. Olja på duk, 43x63 cm, yttermått inklusive ram: 62x83 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:26)
1514 3186 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad UJ, 1927, Gosse på klippa. Olja på duk, 45x53 cm, yttermått inklusive ram: 57x66 cm
Hammered for 2.400 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 21:11)
1514 4091 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad, 2022, Ukrainsk konstnär. Olja på pannå, 60x50 cm, yttermått inklusive ram: 67x58 cm
Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:27)
1514 4288 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Norge, fjord. Ej signerad. Olja på duk, 35x48 cm, yttermått inklusive ram: 50x64 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:37)
1514 3193 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad S Johansson. Olja på duk, 45x37 cm, yttermått inklusive ram: 61x53 cm
1514 3374 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad T Söderholm, kust. Olja på duk, 40x55 cm, yttermått inklusive ram: 43x59 cm
Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:31)
1514 3101 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Daterad -45, figurer vid hus. Olja på pannå, 26x20 cm, yttermått inklusive ram: 37x32 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:30)
1514 3328 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Lindgren, kvinnoporträtt. Omkring 1900, Olja på duk, 55x40 cm, yttermått inklusive ram: 79x64 cm
Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:51)
1514 3389 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, marin. Olja på duk, 37x53 cm, yttermått inklusive ram: 53x70 cm
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:28)
1514 6127 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Vallmo. Signerad. Olja på pannå, bildmått: 38x31 cm, yttermått inklusive ram: 44x37 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:31)
1514 3104 Oljemålning Oidentifierad rysk konstnär, St. Petersburg, Stilleben, Signerad 1990. Olja på duk, 100x80 cm, yttermått inklusive ram: 113x91 cm
Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:55)
1514 1004 Oljemålning Orientalisk, Kvinna med tamburin, bladets mått: 14x9, yttermått inklusive ram: 31x20 cm. Ej signerad
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:33)
1514 6121 Oljemålning Rudolf Jelinek (1880-1958), Österrike. Mor med barn. Signerad. Olja på duk, 67x88 cm, yttermått inklusive ram: 86x98
Hammered for 2.400 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:51)
1514 6110 Oljemålning Rudolf Jelinek (1880-1958), Österrike. Rökande gosse. Signerad. Olja på duk, 50x38 cm, yttermått inklusive ram: 60x50 cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:35)
1514 3213 Oljemålning Tore Hultcrantz (1923-1998), Sverige. Signerad. Olja på pannå, 51x121 cm, yttermått inklusive ram: 64x134 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:33)
1514 3131 Oljemålning Urban Rejle (1894-1974), Sverige. Kopia efter Albert Edelfelt. Porträtt av Viktor Rydberg. Signerad. Olja på duk, 90x100cm, yttermått inklusive ram: 106x115cm
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:49)
1514 3057 Oljemålningar 2 st, Else Hermansson (1900-1997), Sverige. Landskap. Signerad. Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 50x57-57x49 cm
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:02)
1514 3055 Oljemålningar 2 st, Else Hermansson (1900-1997), Sverige. Signerade, landskap. Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 37x31-40-47 cm
Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:26)
1514 3119 Orientmattor 2 st, 60x90 cm
Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:16)
1514 3221 Pall höj- och sänkbar, Dunke Design. Höjd: 49-63 cm
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:32)
1514 3302 Päls Mink, ca 38-40 cm
1514 3363 Pälsjacka vildmink, storlek 38/ 40. Längd: 68 cm
Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:27)
1514 3112 Pälskappa Mink
Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:44)
1514 3113 Pälskappa Mink, Saga Mink
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:42)
1514 1040 Parti linne dukar
1514 3155 Parti silver 4 delar. Vikt: 280 gr brutto
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:47)
1514 3308 Pelarbord mahogny. Bredd: 70 cm, djup: 50 cm, höjd: 62 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:16)
1514 3240 Pelarbord mahogny. Diameter: 40 cm, höjd: 66 cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:18)
1514 3031 Piedestal höjd: 105 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:25)
1514 3042 Piedestal Kolonn, Bemålad. Höjd: 71 cm
Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:12)
1514 4329 Plafond funkis. Höjd: 31 cm, diameter: 50 cm
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:54)
1514 3045 Psalmbokshylla 1800-tal, bemålad. Höjd: 54 cm
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:54)
1514 3354 Reseikon mässing. Höjd: 11 cm
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:11)
1514 3250 Ring 18 k med sten. Vikt: 11,6 gr brutto, längd: 2,5 cm
Hammered for 2.600 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:12)
1514 3102 Ring 18k guld. Med pärla, Vikt: 2,8 g. Storlek: 16,2
Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:58)
1514 3249 Ring 18k guld. Vikt: 4,8 gr, ringmått: 19,5
Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:35)
1514 3248 Ring 23 k. Vikt: 7,8 gr, ringmått: 24
Hammered for 3.800 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:50)
1514 3247 Ringar 2 st, 10-18K. Vikt: 1, 5 gr+ 3,9 g, ringmått: 11,5-23
Hammered for 1.800 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:08)
1514 3309 Ryamattor 2 st, 125x70-175x110 cm
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:14)
1514 3047 Salongsbord omkring sekelskiftet 1900, bemålat. Bredd: 85 cm, djup: 48 cm, höjd: 74 cm
1514 4051 Salt/pepparkar + senapskanna, 3 delar, silver, Birmingham. Höjd: 3-4,5 cm. Vikt: ca 100 g
Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:15)
1514 4024 Saltkar 4 st med skedar, Jugend, glas och nysilver. Diameter: 4-5,5
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:42)
1514 4046 Saltkar silver, Ryssland, 1879. Höjd: 4 cm. Vikt: 38 gr
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:17)
1514 2067 Sameskedar 12 st + 6 st Norge. Längd: 10-10,5, vikt: 190 ca
Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:52)
1514 3310 Sänggavel Teak. Längd: 174+ 47x2, höjd: 60 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:35)
1514 3304 Schatull Ek. Längd: 82 cm, djup: 40 cm, höjd: 80 cm
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:55)
1514 3136 Serigrafi Peter Dahl (1934-2019), Sverige. "Åtta runt bordet". Signerad, numrerad 172/275, bladets mått: 76x106 cm, yttermått inklusive ram: 80x110 cm
Hammered for 7.800 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:59)
1514 3001 Serveringsvagn glas och metall. Längd: 70 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:10)
1514 4153 Servetter ca 50 st, olika. Längd: 72-95 cm, bredd: 72 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:08)
1514 4154 Servetter Linne, ca 60 delar, design: Signe Sohlman. Längd: 48 cm, bredd: 48 cm
Hammered for 2.200 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:11)
1514 3071 Servetthållare + skål, silver med handtag och glasinsats, Vikt: ca 225 g (utan glasinfattning). Längd: 15 cm, djup: 5-12 cm, höjd: 9-13 cm
Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:50)
1514 3067 Servettring silver, Wiwen Nilsson (1897-1974), Sverige. Graverad. Diameter: 4 cm. Längd: 4 cm, Vikt: ca 35 g.
Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:22)
1514 3355 Servisdelar 6 delar, bland annat Berså, Gustavsberg. Längd: 8 - 31 cm
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:13)
1514 4297 Servisdelar Mat- och kaffeservis, 20 delar, Meissen, lökmönstret, 3 koppar med nagg
Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:56)
1514 3323 Sideboard design: Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Herrgården. Längd: 150 cm, djup: 39 cm, höjd: 96 cm
Hammered for 8.200 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:06)
1514 3273 Sigillstämplar 2 st. Kina. Höjd: ca. 7 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:11)
1514 3252 Silver 3 delar, skrin + bägare+ fat. Vikt: 325 gr brutto. Längd: 6-12 cm, höjd: 1,5-5,5 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:03)
1514 4261 Skål + skulptur, 2 delar, Göran Wärff (1933-2022), Sverige. Kosta Boda. Längd: 37 cm, höjd: 21 inkl sockel
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:47)
1514 4264 Skål Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Kosa Boda, diameter: 15, höjd: 13 cm
1514 4277 Skål Gunnar Cyrén (1931-2013), Sverige. Orrefors, nit & redlighet. Diameter: 24 cm, höjd: 14 cm, i låda
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:06)
1514 3384 Skål Kina, blåvit dekor, diameter: 24, höjd: 20 cm
Hammered for 2.800 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:32)
1514 4295 Skål kristall, med bubbla. Diameter: 20 cm. Höjd: 18 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:53)
1514 3270 Skål med lock + rökelsekar, 2 delar, Kina. Höjd: 12 - 14
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:32)
1514 3168 Skål silver. Längd: 14 cm, vikt: 155g. Ca
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:11)
1514 8295 Skål slipad kristall. Längd: 26 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:44)
1514 6300 Skål på fot silver, 1919. Höjd: 15 cm, vikt: 350 gr ca
Hammered for 1.700 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:00)
1514 3335 Skålar & fat 14 delar, Cloisonné. Diameter: 5-10,1900-tal
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:38)
1514 3049 Skåp på höga ben, gustaviansk stil, omkring sekelskiftet 1900, bemålat. Bredd: 65 cm. Djup: 27 cm. Höjd: 153 cm
Hammered for 1.800 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:24)
1514 6295 Skedar 6+ 3 delar, silver. Längd: ca 15, vikt: 160 gr ca
1514 3375 Skeppsklocka + vällingklocka, 2 st, metall. Höjd: 15-25 cm
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:53)
1514 3331 Skomakarlampa kupa av glas, mässing. Diameter: 25 cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:07)
1514 3190 Skrin Norge, 1901, bemålat trä. Längd: 25 cm. Djup: 15 cm, höjd: 12 cm
1514 3189 Skrin omkring 1900, Agat / mässing. Längd: 9 cm. Djup: 6 cm. Höjd: 5 cm
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:22)
1514 3167 Skrin silver. Längd: 13 cm. Vikt: ca 240g
Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:38)
1514 3380 Skrivbord teak. Bredd: 138 cm, djup: 80 cm, höjd: 74 cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:29)
1514 3078 Skrivbordslampa Artemide. Längd: 110 cm, djup: 15 cm, höjd: 15 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:43)
1514 3077 Skrivbordslampa Luxo. Längd: 120 cm, djup: 21 cm, höjd: 21 cm
1514 3115 Skrivbordsuppsats 2 delar. Längd: 15-32 cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:42)
1514 4239 Skulptur Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Kosta Boda. Längd: 18 cm, no: 005821-95, i låda
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:00)
1514 1018 Skulptur brons, Asien, kvinna på elefant. Längd: 14 cm, höjd: 15 cm
1514 1019 Skulptur lejon, brons, nutida. Längd: 17 cm, höjd: 11 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:06)
1514 4139 Skulptur Louise Hävre (f. 1962), Sverige. "Madonna". Höjd: 45 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:11)
1514 3023 Skulptur Porslin, CCCP, dansare. Höjd: 22 cm
Hammered for 31.000 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:55)
1514 3222 Skulptur Stina Ekman (f. 1950), Sverige. Ej signerad, glaserad keramik. Höjd: 10 cm
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:58)
1514 1022 Skulpturer 2 st, Fiol & Cello, brons. Höjd: 26-33 cm
Hammered for 3.600 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:57)
1514 4267 Skulpturer 2 st, Soapstone, Kina. Höjd: 15 ca
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:53)
1514 3377 Soffa Chesterfield, grönt läder. Längd: 198 cm
Hammered for 3.000 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:49)
1514 3052 Soffa Gustaviansk. Längd: 176 cm
Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:13)
1514 1024 Soffbordsunderrede Ej signerat. Längd: 104 cm, djup: 68 cm, höjd: 48 cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:21)
1514 3224 Sparbössa Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Gustavsberg, Gunnar Sträng. Höjd: 16 cm
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:29)
1514 3122 Spegel 1800-tal, mahogny, 245x93 cm
Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:59)
1514 3028 Spegel 1800-tal, nyrokoko, 105x92 cm
Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:53)
1514 3029 Spegel 1800-tal, nyrokoko, 120x72 cm
1514 3054 Spegel 1920-tal, 132x56 cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:13)
1514 3301 Spegel Förgylld, 120x48 cm
Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:28)
1514 4336 Spjut 2 st + 1 delar. Längd: 135-200 cm, 3 delar
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:57)
1514 3005 Stekfat England, "Iron stone", Willow, 40x50 cm
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:24)
1514 3203 Stol 1950/60-tal, teak
Hammered for 1.800 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:16)
1514 1045 Stolar 1 par England
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:39)
1514 3051 Stolar 4 st, Sengustavianska
Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:14)
1514 3105 Stolar 6 st, Gärsnäs
1514 3324 Stolar ett par, IKEA, 1700-tals serien, "Odenslunda"
Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:41)
1514 4287 Stolar Ett par, Senbarock, kompletterade
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:36)
1514 2001 Strösockersked silver, Johan Niklas Palm, Visby, 1842. Längd: 21 cm. Vikt: 50g
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:53)
1514 3037 Taburetter ett par, Karl Johan, björk. Längd: 63,5 cm, djup: 37 cm, höjd: 61 cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:53)
1514 3290 Tågset Märklin, 1 lok, 2 vagnar, räls och transformator. Längd: 45 cm, djup: 27 cm, höjd: 7 cm
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:06)
1514 3314 Takarmatur 3 lampor, 1950-tal. Höjd: 80 cm
Hammered for 1.400 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:32)
1514 1023 Takarmatur Erik Asmussen, Robygge, furu / textil. Diameter: ca 50 cm, höjd: ca 60 cm
Hammered for 4.200 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:30)
1514 3346 Takarmatur glas. Diameter: 43 cm. Höjd: 30 cm
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:37)
1514 3234 Takarmatur Jugend, mässing och glas. Höjd: ca 70 cm
1514 3294 Takarmatur Jugend. Diameter: 30 cm, höjd: 27 cm
Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:17)
1514 3336 Takarmatur kupor av glas. Längd: 80 cm
Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:56)
1514 4089 Takarmatur med ilägsskål. Diameter: 50 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:35)
1514 4190 Takarmatur Med prismor
Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:36)
1514 3298 Takarmatur PH-lampa, PH5, Poul Henningsen för Louis Poulsen, Danmark. Lameller i metall. Diameter: 50 cm
Hammered for 4.000 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:53)
1514 3359 Takarmatur prismor / mässing. Höjd: 40 ca
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:55)
1514 6137 Takarmatur prismor, mässing. Höjd: 80 cm
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:31)
1514 3365 Takarmatur råglas, 1940-tal. Diameter: 44 cm
Hammered for 1.400 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:14)
1514 1032 Takarmatur Scan Lamps, mässing / glaskupor. Längd: 60 cm
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:27)
1514 3267 Tallrik Kina, vapensköld. Diameter: 25 cm
1514 3236 Tallrikar 12 st, Rörstrand, "Rörstrandia". Diameter: 21 cm
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:40)
1514 1010 Tallrikar 2 st, 1700-/1800-tal, Kina. Diameter: 23 cm
Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:10)
1514 3266 Tallrikar 2 st. Kina. Diameter: 26 - 31
Hammered for 5.400 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:59)
1514 3143 Tallrikar 3 st, Piero Fornasetti (1913-1988), Italien. "Tema E Variazioni". Diameter: 26 cm
Hammered for 5.400 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:50)
1514 1043 Tallrikar 9 st, Rörstrand, Spets. Diameter: 22,5 cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:38)
1514 3276 Tavla Kakel, Persien, yttermått inklusive ram: 70x48 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:55)
1514 1002 Tekanna + citruspress, 2 delar. Michael Graves respektive Philippe Starck, Alessi. Höjd: 23-29 cm
Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:38)
1514 3025 Tekanna Kina, blåvitt kompaniporslin. Höjd: 10 cm
Hammered for 2.200 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:27)
1514 3027 Tekoppar Ett par, 1800-tal, glas, slipade. Höjd: 10 cm
Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:30)
1514 1048 Textil Ingrid Nilsson, "Sjöutsikt", 50x43 cm
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:33)
1514 3064 Tobaksburk gjutjärn, Carl Elmberg, Näveqvarn. Locket saknas, Höjd: 13 cm
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:53)
1514 3036 Toilettebord mahogny. Bredd: 85 cm, djup: 40 cm, höjd: 73+ 51
Hammered for 1.400 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:46)
1514 3306 Toilettebord Teak. Bredd: 108 cm, djup: 35 cm, höjd: 124 cm
Hammered for 1.400 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:48)
1514 3350 Träsnitt Gunnel Frieberg (1919-2010), Sverige. Signerad, numrerad ET, daterad 1947. Bildmått: 43x57 cm, yttermått inklusive ram: 62x77 cm
Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:57)
1514 3215 Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Signerad, numrerad 103/360, daterad -87. Bildmått: 43x65 cm, yttermått inklusive ram: 58x78 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:39)
1514 3373 Tusch Albert Engström (1869-1940), Sverige. "Konstkritik". Signerad. Bildmått: 22x26 cm, yttermått inklusive ram: 34x38 cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:02)
1514 1054 Tusch Oscar Reutersvärd (1915-2002), Sverige. Perspective Japonaise. Signerad. Tusch, 30x22 cm, yttermått inklusive ram: 48x38 cm
Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:35)
1514 3207 Tvärflöjt i etui. Längd: 41 cm, djup: 8 cm, höjd: 5 cm
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:40)
1514 3146 Väggarmatur Falkenberg. Höjd: 20 cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:59)
1514 3079 Väggarmaturer ett par, Danmark. Höjd: 15 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:16)
1514 3312 Väggarmaturer ett par, mässing och glas. Höjd: 28 cm
Hammered for 1.700 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:02)
1514 4060 Väggpendyl Gustaviansk stil, Rob Engström. Höjd: 70 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:56)
1514 3300 Väggpendyl Rokokostil. Höjd: 62 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:33)
1514 3084 Väggrelief Curt Thorsjö, 12/100, Byggarbetare, brons, 46x34 cm
1514 3357 Vas Anna-Lisa Thomson (1905-1952), Sverige. "Paprika", Upsala-Ekeby 1948-1962. Delvis glaserat lergods med vita blad på brun botten. Höjd: 26 cm
Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:01)
1514 4274 Vas Blå Blomst, Royal Copenhagen. Blomsterdekor i underglasyrblått. Höjd: 23 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:01)
1514 3138 Vas Gustavsberg, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. 1920-/30-tal. Höjd: 22 cm
Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:27)
1514 3345 Vas Kina, Porslin. Höjd: 34 cm
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:36)
1514 3317 Vas Kina, Porslin. Höjd: 35 cm
Hammered for 2.600 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:45)
1514 3156 Vas Kosta, Vicke Lindstrand (1904-1983), Sverige. Höjd: 15 cm
Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:04)
1514 3259 Vas Rörstrand, "Prästkrage". Höjd: 28 cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:48)
1514 3021 Vas silver, K Anderson, 1898, gravering. Höjd: 22 cm, vikt: 210g ca
Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:20)
1514 4269 Vas Sjögräs, Vicke Lindstrand (1904-1983), Sverige. Kosta. Höjd: 19 cm
1514 1044 Vaser 2 st, Kosta Boda, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Höjd: 28-36 cm
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:22)
1514 6342 Vaser Konstglas, med mera, 4 delar, Ulrica Hydman-Vallien och Bertil Vallien. Höjd: 9-2. Längd: 10 cm
1514 3225 Väska Josef Frank (1885-1967), Österrike. Firma Svenskt Tenn. Längd: 45 cm, höjd: 40 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:18)
1514 3149 Whiskyglas 5 st, Orrefors, + karaff med silvermontering. Höjd: 8-23 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:53)
1514 3299 Ytterfoder 3 st, Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Rörstrand. Höjd: 13 cm. Diameter: 15 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:13)