Auktionshuset Metropol AB

 Earlier auctions den 9 januari 2023 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1514 6128  Akvarell Ferninand Zach, Wien. Signerad. Akvarell, bildmått: ca 30x21 cm, yttermått inklusive ram: 23x33 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:31)

1514 4286  Altarljusstake mässing, barockstil. Höjd: 65 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:38)

1514 1009  Ampel Alabaster, Reliefdekor med rankor & blommor. Diameter: 38 cm, höjd: 40 cm

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:14)

1514 3145  Ampel prismor. Diameter: 30 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:10)

1514 3153  Armbandsur 4 delar, silver, Bruttovikt: ca 125 g.

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:01)

1514 3341  Ask glas /mässing. Diameter: 9,5 cm. Höjd: 6 cm

Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:21)

1514 1030  Bägare + borste, 2 delar, silver. Höjd: 7 längd: 10 cm, vikt: 90g brutto

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:34)

1514 3381  Bänk underrede i metall. Längd: 97 cm. Djup: 30 cm, höjd: 45 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:17)

1514 3098  Barbord diameter: 58 cm, höjd: 68 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:37)

1514 3097  Barnstolar 5 st. Böjträ / stålrör, sitthöjd 29, olika färger

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:49)

1514 3125  Bestick 13 delar, silver. Längd: 9-18 cm, vikt: 25g ca

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:35)

1514 3061  Bestick 23 delar, silver, Svensk Spets. Udda delar, delvis graverade. Längd: 14 - 35 cm. Vikt: 1300g

Hammered for 5.200 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:27)

1514 3293  Bestick silver. 24 st. Monogram. 12 st skedar (längd 19 cm), 12 st gafflar (längd 18 cm). Vikt: 970g

Hammered for 4.800 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:23)

1514 3318  Bestickuppsättning nysilver, ca 75 del

Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:19)

1514 1039  Bibel 1843. Läderband. Längd: 25 cm, djup: 29,5 cm, höjd: 15 cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:41)

1514 3404  Blandteknik Edvin Ollers (1888-1959), Sverige. Signerad, daterad 1956, Skärgårdsmotiv, 15x21 cm, yttermått inklusive ram: 32x38 cm

Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:27)

1514 4214  Blandteknik Helge Artelius (1895-1989), Sverige. Signerad, blandteknik, Aftonstämning, 19x23 cm, yttermått inklusive ram: 40x43 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:14)

1514 4337  Blandteknik Oidentifierad konstnär. Ej signerad. Bladets mått: 61x90 cm, blandteknik, yttermått inklusive ram: 74x101 cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:02)

1514 4202  Blandteknik Robert Högfeldt (1894-1986), Sverige. Signerad, blandteknik, sångare, 28x20 cm, yttermått inklusive ram: 49x42 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:55)

1514 3002  Blandteknik Théo Tobiasse (f. 1927). "La Danse des justes (psaumes du rooi David)". Signerad. Blandteknik, 50x66 cm, yttermått inklusive ram: 67x83 cm

Hammered for 14.000 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:42)

1514 3200  Blomsterbord tidigt 1900-tal. Bredd: 81 cm. Djup: 25 cm, höjd: 86 cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:59)

1514 3321  Blyertsteckning Richard Bergh, studie av präst, 1881. Bladets mått: 17x10cm, oramat löst blad

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:28)

1514 3120  Bokhylleskåp 1950-tal, Teak. Bredd: 119 cm, djup: 40 cm, höjd: 167 cm

Hammered for 1.700 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:50)

1514 3050  Bokhylleskåp Teak. Bredd: 120 cm, djup: 40 cm, höjd: 165 cm, nyckel

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:23)

1514 3046  Bord med låda, omkring sekelskiftet 1900, bemålat. Bredd: 62 cm, djup: 41 cm, höjd: 72 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:55)

1514 3175  Bordsfotogenlampa Sent 1800-tal. Höjd: 56 cm

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:44)

1514 3333  Bordslampa ASEA, metall. Höjd: 55 cm ställbar

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:29)

1514 3391  Bordslampa Keramik. Höjd: 52 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:19)

1514 3410  Bordslampa mässing / sten. Höjd: 48 cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:08)

1514 3313  Bordslampa mässing, 1950-tal. Höjd: 30 cm

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:22)

1514 3062  Bordslampa mässing, plåtskärm, Örsjö. Höjd: 47 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:28)

1514 3126  Bordslampa mässing. Höjd: 66 cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:45)

1514 3239  Bordslampa nutida. Höjd: 83 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:13)

1514 3257  Bordslampa Porslin. Höjd: ca 70 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:13)

1514 3139  Bordslampa Skellefteå, ledad. Höjd: 48 cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:49)

1514 3074  Bordslampfot Malm. Höjd: 51 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:22)

1514 3340  Bordslampfot mässing. Höjd: 49 cm

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:27)

1514 3352  Bordslampfot Onyx. Höjd: 38 cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:20)

1514 3342  Bordslampfot silver, träsockel, England. Höjd: 20 cm, Vikt: ca 375 g.

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:52)

1514 3063  Bordslampfötter Ett par, mässing, teak. Höjd: 31 cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:14)

1514 3408  Bordslampfötter Ett par, trä. Höjd: 48 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:20)

1514 3020  Bordsur 1800-tal, mässing, 43x32 cm + träsockel

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:05)

1514 3265  Bordsur omkring 1900. Höjd: 25 cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:43)

1514 4305  Bordsur Sent 1800-tal, bemålad terrakotta, "Eine dieser Stunden, wird meine letzte sein". Med nyckel & pendel, Längd: 27 cm. Höjd: 68 cm

Hammered for 2.600 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:54)

1514 1017  Bricka jugend, Koppar, 27x43 cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:38)

1514 3230  Bricka/tabletter 4 st, Firma Svenskt Tenn, Josef Frank (1885-1967), Österrike. Längd: 23-40 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:51)

1514 3033  Brickbord Gustaviansk stil, bemålat. Diameter: 47 cm, höjd: 73 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:25)

1514 3141  Brickor 2 st, design: Josef Frank (1885-1967), Österrike. Firma Svenskt Tenn. Längd: 42-55 cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:27)

1514 1006  Bulkruka mässing, "Skultuna", diameter: 28. Höjd: 21 cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:30)

1514 3204  Byrå 1960-tal. Teak. Bredd: 82 cm, djup: 41 cm, höjd: 116 cm

Hammered for 2.800 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:25)

1514 3158  Byrå England. Bredd: 48 cm. Djup: 34 cm, höjd: 76 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:22)

1514 3041  Byrå intarsia. Bredd: 75 cm, djup: 47 cm, höjd: 85 cm, nyckel

Hammered for 2.400 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:02)

1514 3163  Byrå med stenskiva, sengustaviansk stil. Bredd: 91 cm. Djup: 44 cm. Höjd: 74 cm

Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:45)

1514 3043  Byrå med uppsats, bemålad, senbarock. Bredd: 104 cm. Djup: 52 cm. Höjd: 93 cm

Hammered for 3.600 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:13)

1514 3038  Byrå Teak, 1950-tal. Bredd: 60 cm, djup: 35 cm, höjd: 105 cm

Hammered for 1.900 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:43)

1514 1035  Cafébord design: Lassen, Montana, DJOB. Bredd: 60. Djup: 60 cm. Höjd: 73 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:12)

1514 3089  Caféstolar 4 st, Thonet/Kohn, Wien

Hammered for 3.000 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:18)

1514 6661  Chiffonjé senjugend, mahogny. Bredd: 85 cm. Djup: 50 cm. Höjd: 150 cm, nyckel

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:40)

1514 3152  Cigarettetui silver, 1930. Längd: 12 cm, djup: 10 cm, höjd: 30 cm, vikt: 180 gr brutto

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:19)

1514 3166  Cigarettetui silver, CG Hallberg, 1954. Längd: 15 cm. Bruttovikt: 540g

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:02)

1514 3070  Coaster nysilver. Diameter: 13 cm

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:42)

1514 3238  Coasters 3 st, nysilver. Diameter: 123,5-17 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:27)

1514 3229  Crèmekoppar 3 st, Royal Copenhagen

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:21)

1514 3405  Damarmbandsur Certina. Diameter: 2,1 cm, armband i 18 k. Bruttovikt: 18,6 g

Hammered for 4.400 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:20)

1514 6293  Dessertskedar 10 st, silver, snäckan. Längd: 15 cm, vikt: 185 gr

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:01)

1514 6092  Dörrhandtag 1700-tal, järn. Ca 9x4 cm. Längd: ca 17. 5 cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:32)

1514 3019  Dragspel I låda. Höjd: 28 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:35)

1514 4163  Duk + 12 servetter, 200x330, monogram

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:25)

1514 4166  Duk + 12 servetter, 240x200 cm

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:34)

1514 4162  Duk + 6 servetter, 155x320 cm

Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:29)

1514 4152  Duk + löpare, Widlund. Längd: 372-420 cm, bredd: 31-78cm

Hammered for 5.200 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:24)

1514 4002  Dukar 10 st

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:26)

1514 4005  Dukar 10 st. Längd: 200-310 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:26)

1514 4013  Dukar 13 st. Längd: ca 180-260 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:39)

1514 4180  Dukar 7 st, Kvadratiska, 160x160 cm

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:48)

1514 4179  Dukar 8 st, 150x150 cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:46)

1514 4009  Dukar 8 st. Bredd: 150 cm

1514 4010  Dukar 8 st. Längd: ca 200-230 cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:26)

1514 4008  Dukar 8 st. Längd: ca 200-230 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:26)

1514 4003  Dukar 9 st. Längd: 180-200 cm

1514 4184  Dukar 9 st. Längd: 260-290 ca

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:55)

1514 4007  Dukar 9 st. Längd: 280-310 cm

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:30)

1514 4012  Dukar 9 st. Längd: ca 180-200 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:36)

1514 1046  Emmafåtölj Velour, tapetserararbete

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:41)

1514 3187  Etsning Oidentifierad konstnär. Signerad, numrerad 8/50, daterad 1957, Gatumotiv. Bildmått: 17x12 cm, yttermått inklusive ram: 52x42 cm

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:53)

1514 4338  Etsning Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. Komposition, monogramsignerad, yttermått inklusive ram: 65x49 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:01)

1514 3351  Etsning Rudolf Gowenius (1896-1960), Sverige. Damporträtt. Signerad, daterad 1920. Bildmått: 24x19 cm, yttermått inklusive ram: 47x34 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:24)

1514 4071  Etsning Stig Borglind (1892-1965), Sverige. "Flora Suecia 2". Signerad. Bildmått: 32x23 cm, yttermått inklusive ram: 57x45 cm

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:32)

1514 1028  Fågelbur Metalltråd, nutida (för dekoration / ej fåglar). Höjd: 56 dis36 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:35)

1514 3401  Fällbord Alrot. Bredd: 88 cm, djup: 89 cm, höjd: 73 cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:29)

1514 3211  Färgetsning Lundberg. Signerad, numrerad 63/100, daterad 1977. Bildmått: 50x49 cm, yttermått inklusive ram: 71x69 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:29)

1514 3198  Färgetsning Oidentifierad konstnär. Birgitta, "I Roslagens famn". Signerad, numrerad 43/60. Bildmått: 39x39, yttermått inklusive ram. 59x57 cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:08)

1514 3196  Färgkrita Oidentifierad konstnär. Figurer. Bildmått: 44x37 cm, yttermått inklusive ram: 54x62 cm

1514 3394  Färgkrita Ragnar Svedberg, Monogramsignerad -51, slänggungor. Bildmått: 24x19 cm, yttermått inklusive ram: 38x32 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:25)

1514 3264  Färglitografi 2 st, Kjell Lönnå (f. 1936), Sverige. Signerad, 360-upplaga. Färglitografi, bildmått: 32x32 cm, yttermått inklusive ram: 50x47 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:18)

1514 3263  Färglitografi Barry Lereng Wilmont (1936), Signerad, numrerad 20/90, daterad 96. Färglitografi, bildmått: 105x74 cm, yttermått inklusive ram: 137x100 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:07)

1514 4201  Färglitografi Bert Håge Häverö (1932-2014), Sverige. Signerad, numrerad 33/260, Norrtälje. Färglitografi. Bladets mått: 45x55, oramad

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:55)

1514 3367  Färglitografi Camilla Pyk (f. 1966), Sverige. Hund. Signerad, numrerad 166/200. Färglitografi, bildmått: 36x35 cm, yttermått inklusive ram: 52x50 cm

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:52)

1514 3368  Färglitografi Camilla Pyk (f. 1966), Sverige. Hund. Signerad, numrerad 56/200. Färglitografi. Bildmått: 35x35 cm, yttermått inklusive ram: 51x48 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:44)

1514 3208  Färglitografi Carl Magnus (f. 1943), Signerad, numrerad 19/60, daterad 1981. Färglitografi, bildmått: 30x22 cm, yttermått inklusive ram: 83x58 cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:39)

1514 4141  Färglitografi Helmtrud Nyström (f. 1939), Sverige. Signerad, numrerad 40/285. Färglitografi, bildmått: 39x38 cm, yttermått inklusive ram: 55x52 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:34)

1514 3369  Färglitografi Henrik Allert (f. 1937), Sverige. "Röd häst". Signerad, numrerad 17/155, daterad -03, m: 40x30 cm, yttermått inklusive ram: 58x46 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:58)

1514 3255  Färglitografi Isaac Grünewald (1889-1946), Sverige. Signerad, numrerad 22/30, "Sprang silverhvita hindar öfver skogsvioler blå". Färglitografi, bildmått: 25x20 cm, yttermått inklusive ram: 31x25 cm

Hammered for 3.600 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:10)

1514 3282  Färglitografi Jan Naliwajko (f. 1938), Sverige. Signerad, numrerad 154/360. Färglitografi, bildmått: 71x60 cm, yttermått inklusive ram: 85x73 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:44)

1514 3195  Färglitografi Jerry Roupe (1919-2005), Sverige. Tidig vår över brunnsviken. Signerad, daterad 1981, ej numrerad. Färglitografi, bildmått: 26x41 cm, yttermått inklusive ram: 37x52 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:16)

1514 4130  Färglitografi Karl Axel Pehrson (1921-2005), Sverige. Signerad, numrerad 46/350, daterad 76. Färglitografi, bildmått: 20x29 cm, yttermått inklusive ram: 36x43 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:47)

1514 3140  Färglitografi Karl Höglund (f. 1940), Sverige. Sommar. Signerad, numrerad 17/150. Färglitografi, bildmått: 33x49 cm, yttermått inklusive ram: 50x66 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:24)

1514 3361  Färglitografi Lasse Åberg (f. 1940), Sverige. Signerad, numrerad 83/150. Färglitografi, bildmått: 32x23 cm, yttermått inklusive ram: 64x48 cm

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:41)

1514 3172  Färglitografi Maria Boczewska (f. 1940), Polen. Röda vinbär. Signerad, numrerad 14/280. Färglitografi, bildmått: 32x35 cm, yttermått inklusive ram: 57x57 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:14)

1514 3392  Färglitografi Maria Boczewska (f. 1940), Polen. Stilleben. Signerad, numrerad pt. Färglitografi, bildmått: 24x23 cm, yttermått inklusive ram: 44x41 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:01)

1514 3108  Färglitografi Nils Erik Johansson (f. 1950), Sverige. Signerad, numrerad 195/360. Färglitografi, bildmått: 50x35 cm, yttermått inklusive ram: 70x52 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:52)

1514 3329  Färglitografi Oidentifierad konstnär. 1980-tal. Signerad, färglitografi, 62x76 cm, yttermått inklusive ram: 77x92 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:01)

1514 3371  Färglitografi Oidentifierad konstnär. Signerad, fågel. Signerad, numrerad 138/225. Färglitografi, bildmått: 17x43 cm, yttermått inklusive ram: 35x59 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:52)

1514 3059  Färglitografi Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Signerad, numrerad HC 3/20. Färglitografi, bildmått: 50x37 cm, yttermått inklusive ram: 69x54 cm

1514 4084  Färglitografi Timo Solin (f. 1947), Sverige. Signerad, numrerad EA, daterad -73. Färglitografi, bildmått: 53x45 cm, yttermått inklusive ram: 66x57 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:05)

1514 3134  Färglitografier 2 st. Danka Jaworska (f. 1951), Sverige. Signerade, 1980-tal. Färglitografi, yttermått inklusive ram: 92x70 cm. Signerad

1514 3169  Färglitografier 3 st, Helmtrud Nyström (f. 1939), Sverige. Signerad, numrerad 82/95, daterad 1979. Färglitografi, bildmått: 39x39 cm, yttermått inklusive ram: 58x53 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:56)

1514 3393  Färglitografier 3 st, Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. Yttermått inklusive ram: 34x44 - 41x51 cm. Signerad

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:58)

1514 3261  Färglitografier 4 st, Leif Rönn (f. 1939), Sverige. Signerad, numrerad HC. Färglitografi, bildmått: 11x11 cm, yttermått inklusive ram: 31x27 cm

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:48)

1514 3132  Färglitografier 7 st, militära motiv. Ej signerade. Yttermått inklusive ram: 43x32 cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:09)

1514 6068  Färglitografier och etsningar, totalt 8 st i mapp. Bland annat Pär Gunnar Thelander. Signerad, färglitografi, numrerad 49/90, Excit IX, 1999. Bladets mått: 46x31 cm. Oramad

Hammered for 1.900 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:14)

1514 4246  Fat 4 + 2 st, Kina, olika åldrar, diameter: 14-19 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:11)

1514 1013  Fat Annika "Acka" Sebardt, Keramik, Snäcka & rosenhallon. Längd: 40 cm. Höjd: 36 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:39)

1514 3237  Fat Porslin, Royal Copenhagen. Diameter: 33 cm

1514 3165  Fat silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 1933, ca 32x28 cm. Vikt: ca 450g

Hammered for 2.200 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:59)

1514 3228  Fat Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Gustavsbergs Studio, signerad med Studiohanden, fajans. Längd: 18 cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:50)

1514 3026  Fat på fot majolika, omkring 1900, genombruten dekor. Diameter: 26 cm, höjd: 16 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:13)

1514 4219  Fåtölj 1940-tal

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:36)

1514 1025  Fåtölj Böjträ, Göte Möbler, 1970-tal

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:47)

1514 3241  Fåtölj Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. Jetson, Dux, stomme av kromad metall, sits av kanvas med läderskoning, etikettmärkt, blå nubuck

Hammered for 5.800 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:25)

1514 3157  Fåtölj Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Samsas, renoveringsobjekt

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:44)

1514 3390  Fåtölj Galon

Hammered for 2.600 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:05)

1514 1007  Fåtölj snurrbar

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:43)

1514 3407  Fåtölj Yrjö Kukkapori, Avarte, finland, stål / läder

Hammered for 4.800 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:00)

1514 3379  Fåtöljer 4 st, Fällbara

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:08)

1514 3251  Fickur 18k guld, med dag/datumvisare. Bruttovikt: ca 100g, 6,5x5 cm

Hammered for 13.500 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:08)

1514 3311  Figurin Hummel. Höjd: 13 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:52)

1514 3353  Figuriner 6 st. Goebel, Tyskland. Höjd: 10 - 17 cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:56)

1514 1052  Fiskspade silver, 1870. Längd: 30 cm. Vikt: 160 gr ca

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:56)

1514 3411  Flaska Bertil Vallien - Kosta Boda + ljusstake, Celeste, Anne Nilsson - Orrefors. Höjd: 24 - 28 cm

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:12)

1514 3332  Förlängningsarm / justerare Till takarmatur, metall. 1940-/50-tal. Längd: 0-130cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:01)

1514 3347  Formar emaljerade, bland annat Kockums. Diameter: 27 - 35

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:46)

1514 3349  Frimärken 3 album, Europa

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:31)

1514 3003  Frimärken diverse

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:09)

1514 4315  Frimärken och förstadagsbrev, diverse

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:28)

1514 3205  Frimärken parti diverse, hela världen, album och lösa blad

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:56)

1514 1012  Frukostbricka Rotting. Längd: 80 cm, djup: 40 cm, höjd: 35 cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:12)

1514 4039  Glas 15+ 19 st. Höjd: 5,5-7 cm

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:27)

1514 3148  Glasservisdelar 14 delar. Höjd: 12-13 cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:36)

1514 1042  Glasservisdelar Kosta, 44 delar. Höjd: 7-19 cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:08)

1514 3147  Glasservisdelar Kosta, ca 28 del

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:23)

1514 3258  Glasservisdelar Orrefors, 30 delar. Höjd: 8-14 cm

Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:19)

1514 3227  Glasservisdelar Orrefors, Silvia, 27 delar. Höjd: 7-13 cm

Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:55)

1514 3220  Golvlampa Greta Magnusson Grossman, "Gräshoppan" (Grasshopper), Gubi, Italien. Nutida. Trefotsstativ i lackerad stålrör med konisk skärm i lackerad aluminium. Höjd: ca 126 cm

Hammered for 5.200 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:41)

1514 1031  Golvlampa H&M Home. Mässing, kupor av glas. Höjd: 154 cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:14)

1514 3032  Golvlampa mässing. Höjd: 162 cm

1514 3080  Golvlampbord Funkis, Björk. Bredd: 65 cm, djup: 42 cm, höjd: 135 cm

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:31)

1514 3035  Golvlampor ett par, Markslöjd. Trä, Höjd: 130 cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:01)

1514 3073  Gräddkanna silver, England. Längd: 16 cm. Vikt: 145g

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:36)

1514 3075  Gräddkanna silver, Finland. Höjd: 11 cm, vikt: 145

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:38)

1514 3100  Grafiskt blad Oidentifierad konstnär. Signerad, yttermått inklusive ram: 30x30 cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:08)

1514 3142  Gryta design: Timo Sarpaneva (1926-2006), Iittala. Gjutjärnsgryta med trähandtag. Diameter: 22 cm. Höjd: 18 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:14)

1514 4025  Hängsmycke silver, ej stämplar, Vintage. Längd: 46+ 7,5, Vikt: 15 g

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:44)

1514 3303  Herrbetjänt Fratelli Reguitti, Italien, märkt FR Brevettato Made in Italy. Höjd: 110 cm

1514 3040  Herrbetjänt höjd: 101 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:41)

1514 5375  Hörnskåp 1700-tal. Höjd: 192 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:19)

1514 4294  Humidor längd: 29 cm, djup: 29 cm, höjd: 12 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:52)

1514 3109  Kaffe-/ teservis 70 del ca, Krauheim / Hackefors & Pirkenhammer, blå / guldkant

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:48)

1514 1033  Kaffekanna Carsten Jörgensen, "Ottoni", Bodum, trähandtag. Längd: 21 cm, djup: 19 cm, höjd: 22 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:23)

1514 3231  Kaffeskedar 12 st, silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 1958. Längd: 12 cm, Vikt: ca 150 g.

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:48)

1514 3319  Kaffeskedar 13 delar, silver. Längd: 12 cm. Vikt: ca 175 g.

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:29)

1514 2015  Kalk silver, Sent 1800-tal. Höjd: 17. Vikt: 205g brutto

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:54)

1514 4385  Kandelabrar 2 st, Tenn, Östberg&L. Höjd: 47-50 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:15)

1514 3128  Kanna Sylvia Stave (1908-1994), Sverige. CG Hallberg, 1930-tal, nysilver. Höjd: 16 cm

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:25)

1514 3151  Karaff med silvermonterring. Höjd: 25 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:04)

1514 3011  Karaffer + kanna, 3 delar, bland annat silvermontering. Låga karaffen med inskription. Höjd: 21-28 cm

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:16)

1514 3106  Karmstolar 8 st, JOC

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:33)

1514 3159  Karmstolar ett par, Gustaviansk stil, bemålade

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:39)

1514 1029  Karmstolar Ett par, rokokostil

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:29)

1514 6305  Karmstolar ett par, rokokostil

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:00)

1514 3068  Kåsa silver, C G Råström, 1933. Längd: 18 cm, Vikt: ca 165 g.

1514 3121  Kista 1800-tal. Bredd: 68 cm, djup: 44 cm, höjd: 32 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:28)

1514 3339  Kökspall 1950-tal. Höjd: 60 cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:25)

1514 3018  Köksskåp omkring 1900, Furu, tvådelat. Bredd: 156 cm, djup: 43 cm, höjd: 250 ca

Hammered for 8.200 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:06)

1514 3022  Kolonnljusstakar Ett par, sengustavianska, marmor och mässing. Höjd: 19 cm

Hammered for 1.900 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:33)

1514 3004  Konsolbord Rokoko, senare träskiva. Marmorerad, Bredd: 63 cm. Djup: 33 cm. Höjd: ca 76 cm

Hammered for 3.000 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:24)

1514 6298  Koppar 6 st, silver, graverade. Höjd: 5 cm, vikt: 150 gr ca

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:00)

1514 4088  Kristallskål på fot. Längd: 35 cm. Höjd: 26 cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:36)

1514 1011  Kuverttallrikar 8 st, Rosenthal, diameter: 27 cm

Hammered for 5.600 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:34)

1514 3161  Läsbord ställbart, "KIFA Stockholm". Bredd: 62 cm, djup: 48 cm, höjd: 104 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:12)

1514 3316  Leksaksbil Schuco. Längd: 21 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:47)

1514 4171  Leksaksdjur 4 st. Steiff. Längd: 15 - 21, bland annat en ekorre, mekanisk med speldosa. Höjd: 22 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:42)

1514 3144  Likörglas 5 st, Bengt Orup (1916-1996), Sverige. Höjd: 8 cm

Hammered for 2.400 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:44)

1514 5324  Linnedukar 35 st

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:25)

1514 3010  Linneservetter 11 st + duk. Längd: 77-240 cm. Bredd: 60-170 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:15)

1514 3296  Linneservetter 14 st, olika, monogram

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:21)

1514 3295  Linneservetter 26 st, olika, några med monogram, ca 56-75x56-90 cm

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:55)

1514 3297  Linneservetter 9 st, monogram, ca 73x70 cm

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:57)

1514 3402  Livsmask "Ludwig van Beethoven", bemålad gips. Höjd: 23 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:56)

1514 3409  Ljusstakar 3 st. Kristall, Olec Cassini. Höjd: 27 cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:03)

1514 3137  Ljusstakar ett par, Gustavsberg, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. 1929. Höjd: 16 cm

Hammered for 1.400 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:35)

1514 3065  Ljusstakar Ett par, mässing, barock. Höjd: 15 cm

Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:54)

1514 3066  Ljusstakar Ett par, nysilver, Gustaviansk stil. Höjd: 27 cm

Hammered for 2.200 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:44)

1514 3254  Ljusstakar ett par, nysilver, nyrokokostil. Höjd: 31 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:19)

1514 4350  Ljusstakar Ett par, silver, 1954. Bruttovikt: 270g. Höjd: 6,5 cm

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:18)

1514 3343  Ljusstakar Ett par, silver, CG Hallberg. Höjd: 21 cm, vikt: 230

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:28)

1514 3150  Ljusstakar ett par, silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 1955. Höjd: 16 cm, vikt: 420 gr brutto

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:47)

1514 3069  Ljusstakar Ett par, silver, MG AB, 1959. Höjd: 22 cm, vikt: 600g. Brutto, graverade

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:50)

1514 4351  Ljusstakar Ett par, silver. Höjd: 14 cm, vikt: 310g brutto

1514 1005  Ljusstake DesignHouse, Trä, Design: Jonas Grundell. Höjd: 12,5 cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:02)

1514 1020  Ljusstake Ursula Printz (1920-1993), Sverige. Gustavsbergs Studio, signerad med Studiohanden, signerad med Studiohanden, kvinna. Höjd: 14 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:33)

1514 3366  Målarstege modell äldre. Höjd: 200 (ihopfälld)

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:44)

1514 3322  Matbord England, mahogny. Bredd: 260+ 65, djup: 114 cm, höjd: 74 cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:49)

1514 4309  Matservis 90 delar, ca. Omkring 1900, P. P

1514 3334  Matta Designers Guild, "Little Owl", matta i ull, 140x140 cm

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:48)

1514 3117  Matta Kina, 68x140 cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:32)

1514 3246  Matta orientalisk, 118x167 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:34)

1514 3244  Matta orientalisk, 130x220 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:13)

1514 3243  Matta orientalisk, 150x240 cm

Hammered for 2.800 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:51)

1514 4076  Matta orientalisk, 208x302 cm

Hammered for 1.700 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:20)

1514 3199  Matta Orientalisk, 235x350 cm

Hammered for 3.400 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:35)

1514 3337  Matta Orientalisk, 274x368 cm

Hammered for 12.500 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:38)

1514 6136  Matta Orientalisk, 290x390

Hammered for 3.000 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:31)

1514 3123  Matta orientalisk, 76x144 cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:09)

1514 3242  Matta orientalisk, Afshar, 168x215 cm

Hammered for 1.700 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:49)

1514 4378  Matta Orientalisk, Beluch, 104x186 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:47)

1514 4198  Matta orientalisk, Bochara, 240x350 cm

Hammered for 2.600 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:37)

1514 3245  Matta orientalisk, Borchalu, 137x205 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:57)

1514 3383  Matta Orientalisk, Figural, 218x325 cm

Hammered for 3.000 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:45)

1514 4042  Matta Orientalisk, Karachi, 170x240 cm

Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:00)

1514 6062  Matta orientalisk, Keshan, 322x200 cm

Hammered for 5.800 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:22)

1514 3320  Mattallrikar Wilhelm Kåge/Stig Lindberg, "Värmdö", Gustavsberg. 12 st djupa tallrikar med polykrom dekor, flintgods. Diameter: 24 cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:16)

1514 3326  Medalj "Svärdsorden", emalj / förgylld metall, med knappfäste. Diameter: 2 cm. Höjd: 3 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:30)

1514 3110  Minkpäls

Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:13)

1514 3364  Minkpäls storlek. Large, Längd: 135 cm

Hammered for 12.000 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 21:14)

1514 3124  Minkpäls storlek: 34/36, Körsnär Bengtssons Ystad

Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:10)

1514 3315  Mockakoppar 12 st, Tyskland

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:36)

1514 3348  Modellbåtar 3 st. Längd: 28 - 71

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:57)

1514 3107  Modellbåtar 4 st, fiskebåtar. Längd: 28-80. Höjd: 20-50 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:30)

1514 3327  Mynt mm 9 delar, bland annat silver. Längd: ca 2-6 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:13)

1514 1051  Myntsamling i schatull 33x17 cm

Hammered for 2.200 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:54)

1514 1003  Nattljusstake Mässing (stor). Diameter: 25 cm, höjd: 28 cm

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:29)

1514 3044  Nattygsbord Funkis, Björk/alm. 67+ 40, djup: 45 cm, höjd: 60 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:23)

1514 3083  Oljemålning 3 st, Lis Thomasson (f. 1929), Sverige. "Vita stammar", "Höst" samt Utan Titel. Signerad. Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 18x18 cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:36)

1514 4291  Oljemålning Alexander Tolstoy (1895-1969), Sverige. Fruktstilleben. Signerad. Olja på duk, 31x39 cm, yttermått inklusive ram: 56x63 cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:48)

1514 3209  Oljemålning Anna Munthe-Norstedt (1854-1936), Sverige. Stilleben. Signerad. Olja på pannå, 38x45 cm, yttermått inklusive ram: 52x60 cm

Hammered for 7.000 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:52)

1514 3216  Oljemålning Anneli Nilsson. Signerad, daterad -96. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 43x35 cm

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:20)

1514 1021  Oljemålning Axel Wallert (1890-1962), Sverige. Signerad, daterad 1938, Strandvägen. Olja på pannå, 27x35 cm, yttermått inklusive ram: 40x49 cm

Hammered for 1.700 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:00)

1514 3399  Oljemålning Bertil Wiséhn. Signerad, daterad -78, Söder mälarstrand. Olja på duk, 26x34 cm, yttermått inklusive ram: 39x47 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:13)

1514 3183  Oljemålning Carl Bendtsson, Väderkvarnar. Signerad. Olja på pannå, 45x60 cm, yttermått inklusive ram: 56x73

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:26)

1514 3058  Oljemålning Carl Einar Figge Fredriksson (1887-1951), Sverige. Signerad, Nämforsen. Olja på duk, 80x64 cm, yttermått inklusive ram: 104x89 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:46)

1514 4147  Oljemålning Charles Blondin, Paris. Signerad. Olja på duk, 26x33 cm, yttermått inklusive ram: 36x43 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:30)

1514 3283  Oljemålning Darebaghi. Signerad, daterad 2004. Olja på duk, 100x80, oramad

Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:08)

1514 4339  Oljemålning Ditti Hood (1921-1998), Sverige. "Jordnära". Signerad, daterad a tergo -78. Olja på duk, 38x46 cm, yttermått inklusive ram: 40x48 cm

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:03)

1514 3185  Oljemålning Edgar Wallin (1892-1963), Sverige. Gamla Stan. Signerad, daterad 1957. Olja på duk, 60x49 cm, yttermått inklusive ram: 66x56 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:08)

1514 3358  Oljemålning Egon Kullring, "Ålands hav". Signerad, daterad 1984. Olja på duk, 58x68 cm, yttermått inklusive ram: 66x77 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:25)

1514 3398  Oljemålning Emil Hellbom (1895-1969), Sverige. Dramaten. Signerad. Olja på pannå, 45x37 cm, yttermått inklusive ram: 60x52 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:20)

1514 3387  Oljemålning Erik Byström (1902-1988), Sverige. "En målare". Signerad, daterad -43. Olja på pannå, 40x32 cm, yttermått inklusive ram: 53x45 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:45)

1514 3129  Oljemålning Ernö Abonyi (1890-941), Ungern, Stilleben. Signerad, 43x32 cm, yttermått inklusive ram: 51x40 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:33)

1514 3219  Oljemålning Ernst Hällgren (1889-1944), Sverige. Vy mot Gamla stàn. Signerad. Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 45x58 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:39)

1514 3133  Oljemålning Gerda Wallander (1860-1926), hus vid vatten. Signerad, daterad 1913. Olja på duk, 59x80 cm, yttermått inklusive ram: 73x95 cm

Hammered for 8.400 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:10)

1514 3024  Oljemålning Harald Garmland (1904-1985), Sverige. Kvinnor. Signerad. Olja på pannå, 50x60 cm, yttermått inklusive ram: 72x83 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:57)

1514 3095  Oljemålning Harald Östergren (1888-1974), Sverige. Blomsterstilleben. Signerad, daterad -50. Olja på pannå, 51x42 cm, yttermått inklusive ram: 63x54 cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:53)

1514 4217  Oljemålning Isto Jakola (f. 1940), Finland. "Målning". Signerad, daterad -81. Olja på duk, 16x22 cm, yttermått inklusive ram: 24x30 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:23)

1514 3385  Oljemålning Ivan Hoflund (1887-1948), Sverige. Modell, signerad. Olja på duk, 42x32 cm, yttermått inklusive ram: 54x43 cm

Hammered for 2.600 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:58)

1514 3053  Oljemålning Justus Lundegård (1860-1924), Sverige. Signerad, landskap med gård. Olja på pannå, 23x32 cm, yttermått inklusive ram: 29x38 cm

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:49)

1514 3217  Oljemålning Karl Höglund (f. 1940), Sverige. Sällskap med cyklar. Signerad a tergo. Olja på duk, 46x37 cm, yttermått inklusive ram: 55x46 cm

Hammered for 4.600 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:18)

1514 3179  Oljemålning Konrad Simonsson (1843-1911), Sverige. Landskap. Signerad. Olja på pannå, 12x15 cm, yttermått inklusive ram: 21x25 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:36)

1514 3262  Oljemålning Leif Ahrle (f. 1943), Sverige. Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 130x96 cm

Hammered for 3.000 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:51)

1514 3087  Oljemålning Lemon, Nittsjö, flicka. Signerad. Olja på duk, 28x34 cm, yttermått inklusive ram: 33x38 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:50)

1514 3212  Oljemålning Lennart Wickström, "Mot Gamla sta`n". Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 34x45 cm

Hammered for 3.400 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:38)

1514 3191  Oljemålning Margit Hausmann, Stilleben. Signerad, daterad -26. Olja på pannå, 49x36 cm, yttermått inklusive ram: 63x50 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:59)

1514 4189  Oljemålning Oidentifierad konstnär. "Still life". Signerad Guillem. Olja på duk, 64x79 cm, yttermått inklusive ram: 91x108 cm

1514 3009  Oljemålning Oidentifierad konstnär. 1700-tal, man med starkvinsglas. Ej signerad. Olja på duk, 70x52 cm, oramad

Hammered for 2.200 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:18)

1514 3093  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Bymotiv. Signerad. Olja på duk, 44x64 cm, yttermått inklusive ram: 62x82 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:38)

1514 3170  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, landskap. Olja på duk, 33x54 cm, yttermått inklusive ram: 52x73 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:57)

1514 3284  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Italienskt landskap. Signerad. Olja på duk, 60x120 cm, yttermått inklusive ram: 73x133 cm

1514 3094  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Landskap med kor, ej signerad. Olja på duk, 43x63 cm, yttermått inklusive ram: 62x83 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:26)

1514 3186  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad UJ, 1927, Gosse på klippa. Olja på duk, 45x53 cm, yttermått inklusive ram: 57x66 cm

Hammered for 2.400 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 21:11)

1514 4091  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad, 2022, Ukrainsk konstnär. Olja på pannå, 60x50 cm, yttermått inklusive ram: 67x58 cm

Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:27)

1514 4288  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Norge, fjord. Ej signerad. Olja på duk, 35x48 cm, yttermått inklusive ram: 50x64 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:37)

1514 3193  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad S Johansson. Olja på duk, 45x37 cm, yttermått inklusive ram: 61x53 cm

1514 3374  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad T Söderholm, kust. Olja på duk, 40x55 cm, yttermått inklusive ram: 43x59 cm

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:31)

1514 3101  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Daterad -45, figurer vid hus. Olja på pannå, 26x20 cm, yttermått inklusive ram: 37x32 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:30)

1514 3328  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Lindgren, kvinnoporträtt. Omkring 1900, Olja på duk, 55x40 cm, yttermått inklusive ram: 79x64 cm

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:51)

1514 3389  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, marin. Olja på duk, 37x53 cm, yttermått inklusive ram: 53x70 cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:28)

1514 6127  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Vallmo. Signerad. Olja på pannå, bildmått: 38x31 cm, yttermått inklusive ram: 44x37 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:31)

1514 3104  Oljemålning Oidentifierad rysk konstnär, St. Petersburg, Stilleben, Signerad 1990. Olja på duk, 100x80 cm, yttermått inklusive ram: 113x91 cm

Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:55)

1514 1004  Oljemålning Orientalisk, Kvinna med tamburin, bladets mått: 14x9, yttermått inklusive ram: 31x20 cm. Ej signerad

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:33)

1514 6121  Oljemålning Rudolf Jelinek (1880-1958), Österrike. Mor med barn. Signerad. Olja på duk, 67x88 cm, yttermått inklusive ram: 86x98

Hammered for 2.400 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:51)

1514 6110  Oljemålning Rudolf Jelinek (1880-1958), Österrike. Rökande gosse. Signerad. Olja på duk, 50x38 cm, yttermått inklusive ram: 60x50 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:35)

1514 3213  Oljemålning Tore Hultcrantz (1923-1998), Sverige. Signerad. Olja på pannå, 51x121 cm, yttermått inklusive ram: 64x134 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:33)

1514 3131  Oljemålning Urban Rejle (1894-1974), Sverige. Kopia efter Albert Edelfelt. Porträtt av Viktor Rydberg. Signerad. Olja på duk, 90x100cm, yttermått inklusive ram: 106x115cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:49)

1514 3057  Oljemålningar 2 st, Else Hermansson (1900-1997), Sverige. Landskap. Signerad. Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 50x57-57x49 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:02)

1514 3055  Oljemålningar 2 st, Else Hermansson (1900-1997), Sverige. Signerade, landskap. Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 37x31-40-47 cm

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:26)

1514 3119  Orientmattor 2 st, 60x90 cm

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:16)

1514 3221  Pall höj- och sänkbar, Dunke Design. Höjd: 49-63 cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:32)

1514 3302  Päls Mink, ca 38-40 cm

1514 3363  Pälsjacka vildmink, storlek 38/ 40. Längd: 68 cm

Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:27)

1514 3112  Pälskappa Mink

Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:44)

1514 3113  Pälskappa Mink, Saga Mink

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:42)

1514 1040  Parti linne dukar

1514 3155  Parti silver 4 delar. Vikt: 280 gr brutto

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:47)

1514 3308  Pelarbord mahogny. Bredd: 70 cm, djup: 50 cm, höjd: 62 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:16)

1514 3240  Pelarbord mahogny. Diameter: 40 cm, höjd: 66 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:18)

1514 3031  Piedestal höjd: 105 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:25)

1514 3042  Piedestal Kolonn, Bemålad. Höjd: 71 cm

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:12)

1514 4329  Plafond funkis. Höjd: 31 cm, diameter: 50 cm

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:54)

1514 3045  Psalmbokshylla 1800-tal, bemålad. Höjd: 54 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:54)

1514 3354  Reseikon mässing. Höjd: 11 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:11)

1514 3250  Ring 18 k med sten. Vikt: 11,6 gr brutto, längd: 2,5 cm

Hammered for 2.600 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:12)

1514 3102  Ring 18k guld. Med pärla, Vikt: 2,8 g. Storlek: 16,2

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:58)

1514 3249  Ring 18k guld. Vikt: 4,8 gr, ringmått: 19,5

Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:35)

1514 3248  Ring 23 k. Vikt: 7,8 gr, ringmått: 24

Hammered for 3.800 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:50)

1514 3247  Ringar 2 st, 10-18K. Vikt: 1, 5 gr+ 3,9 g, ringmått: 11,5-23

Hammered for 1.800 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:08)

1514 3309  Ryamattor 2 st, 125x70-175x110 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:14)

1514 3047  Salongsbord omkring sekelskiftet 1900, bemålat. Bredd: 85 cm, djup: 48 cm, höjd: 74 cm

1514 4051  Salt/pepparkar + senapskanna, 3 delar, silver, Birmingham. Höjd: 3-4,5 cm. Vikt: ca 100 g

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:15)

1514 4024  Saltkar 4 st med skedar, Jugend, glas och nysilver. Diameter: 4-5,5

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:42)

1514 4046  Saltkar silver, Ryssland, 1879. Höjd: 4 cm. Vikt: 38 gr

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:17)

1514 2067  Sameskedar 12 st + 6 st Norge. Längd: 10-10,5, vikt: 190 ca

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:52)

1514 3310  Sänggavel Teak. Längd: 174+ 47x2, höjd: 60 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:35)

1514 3304  Schatull Ek. Längd: 82 cm, djup: 40 cm, höjd: 80 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:55)

1514 3136  Serigrafi Peter Dahl (1934-2019), Sverige. "Åtta runt bordet". Signerad, numrerad 172/275, bladets mått: 76x106 cm, yttermått inklusive ram: 80x110 cm

Hammered for 7.800 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:59)

1514 3001  Serveringsvagn glas och metall. Längd: 70 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:10)

1514 4153  Servetter ca 50 st, olika. Längd: 72-95 cm, bredd: 72 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:08)

1514 4154  Servetter Linne, ca 60 delar, design: Signe Sohlman. Längd: 48 cm, bredd: 48 cm

Hammered for 2.200 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:11)

1514 3071  Servetthållare + skål, silver med handtag och glasinsats, Vikt: ca 225 g (utan glasinfattning). Längd: 15 cm, djup: 5-12 cm, höjd: 9-13 cm

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:50)

1514 3067  Servettring silver, Wiwen Nilsson (1897-1974), Sverige. Graverad. Diameter: 4 cm. Längd: 4 cm, Vikt: ca 35 g.

Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:22)

1514 3355  Servisdelar 6 delar, bland annat Berså, Gustavsberg. Längd: 8 - 31 cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:13)

1514 4297  Servisdelar Mat- och kaffeservis, 20 delar, Meissen, lökmönstret, 3 koppar med nagg

Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:56)

1514 3323  Sideboard design: Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Herrgården. Längd: 150 cm, djup: 39 cm, höjd: 96 cm

Hammered for 8.200 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:06)

1514 3273  Sigillstämplar 2 st. Kina. Höjd: ca. 7 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:11)

1514 3252  Silver 3 delar, skrin + bägare+ fat. Vikt: 325 gr brutto. Längd: 6-12 cm, höjd: 1,5-5,5 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:03)

1514 4261  Skål + skulptur, 2 delar, Göran Wärff (1933-2022), Sverige. Kosta Boda. Längd: 37 cm, höjd: 21 inkl sockel

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:47)

1514 4264  Skål Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Kosa Boda, diameter: 15, höjd: 13 cm

1514 4277  Skål Gunnar Cyrén (1931-2013), Sverige. Orrefors, nit & redlighet. Diameter: 24 cm, höjd: 14 cm, i låda

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:06)

1514 3384  Skål Kina, blåvit dekor, diameter: 24, höjd: 20 cm

Hammered for 2.800 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:32)

1514 4295  Skål kristall, med bubbla. Diameter: 20 cm. Höjd: 18 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:53)

1514 3270  Skål med lock + rökelsekar, 2 delar, Kina. Höjd: 12 - 14

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:32)

1514 3168  Skål silver. Längd: 14 cm, vikt: 155g. Ca

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:11)

1514 8295  Skål slipad kristall. Längd: 26 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:44)

1514 6300  Skål på fot silver, 1919. Höjd: 15 cm, vikt: 350 gr ca

Hammered for 1.700 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:00)

1514 3335  Skålar & fat 14 delar, Cloisonné. Diameter: 5-10,1900-tal

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:38)

1514 3049  Skåp på höga ben, gustaviansk stil, omkring sekelskiftet 1900, bemålat. Bredd: 65 cm. Djup: 27 cm. Höjd: 153 cm

Hammered for 1.800 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:24)

1514 6295  Skedar 6+ 3 delar, silver. Längd: ca 15, vikt: 160 gr ca

1514 3375  Skeppsklocka + vällingklocka, 2 st, metall. Höjd: 15-25 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:53)

1514 3331  Skomakarlampa kupa av glas, mässing. Diameter: 25 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:07)

1514 3190  Skrin Norge, 1901, bemålat trä. Längd: 25 cm. Djup: 15 cm, höjd: 12 cm

1514 3189  Skrin omkring 1900, Agat / mässing. Längd: 9 cm. Djup: 6 cm. Höjd: 5 cm

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:22)

1514 3167  Skrin silver. Längd: 13 cm. Vikt: ca 240g

Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:38)

1514 3380  Skrivbord teak. Bredd: 138 cm, djup: 80 cm, höjd: 74 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:29)

1514 3078  Skrivbordslampa Artemide. Längd: 110 cm, djup: 15 cm, höjd: 15 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:43)

1514 3077  Skrivbordslampa Luxo. Längd: 120 cm, djup: 21 cm, höjd: 21 cm

1514 3115  Skrivbordsuppsats 2 delar. Längd: 15-32 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:42)

1514 4239  Skulptur Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Kosta Boda. Längd: 18 cm, no: 005821-95, i låda

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:00)

1514 1018  Skulptur brons, Asien, kvinna på elefant. Längd: 14 cm, höjd: 15 cm

1514 1019  Skulptur lejon, brons, nutida. Längd: 17 cm, höjd: 11 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:06)

1514 4139  Skulptur Louise Hävre (f. 1962), Sverige. "Madonna". Höjd: 45 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:11)

1514 3023  Skulptur Porslin, CCCP, dansare. Höjd: 22 cm

Hammered for 31.000 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:55)

1514 3222  Skulptur Stina Ekman (f. 1950), Sverige. Ej signerad, glaserad keramik. Höjd: 10 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:58)

1514 1022  Skulpturer 2 st, Fiol & Cello, brons. Höjd: 26-33 cm

Hammered for 3.600 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:57)

1514 4267  Skulpturer 2 st, Soapstone, Kina. Höjd: 15 ca

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:53)

1514 3377  Soffa Chesterfield, grönt läder. Längd: 198 cm

Hammered for 3.000 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:49)

1514 3052  Soffa Gustaviansk. Längd: 176 cm

Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:13)

1514 1024  Soffbordsunderrede Ej signerat. Längd: 104 cm, djup: 68 cm, höjd: 48 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:21)

1514 3224  Sparbössa Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Gustavsberg, Gunnar Sträng. Höjd: 16 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:29)

1514 3122  Spegel 1800-tal, mahogny, 245x93 cm

Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:59)

1514 3028  Spegel 1800-tal, nyrokoko, 105x92 cm

Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:53)

1514 3029  Spegel 1800-tal, nyrokoko, 120x72 cm

1514 3054  Spegel 1920-tal, 132x56 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:13)

1514 3301  Spegel Förgylld, 120x48 cm

Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:28)

1514 4336  Spjut 2 st + 1 delar. Längd: 135-200 cm, 3 delar

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:57)

1514 3005  Stekfat England, "Iron stone", Willow, 40x50 cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:24)

1514 3203  Stol 1950/60-tal, teak

Hammered for 1.800 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:16)

1514 1045  Stolar 1 par England

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:39)

1514 3051  Stolar 4 st, Sengustavianska

Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:14)

1514 3105  Stolar 6 st, Gärsnäs

1514 3324  Stolar ett par, IKEA, 1700-tals serien, "Odenslunda"

Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:41)

1514 4287  Stolar Ett par, Senbarock, kompletterade

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:36)

1514 2001  Strösockersked silver, Johan Niklas Palm, Visby, 1842. Längd: 21 cm. Vikt: 50g

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:53)

1514 3037  Taburetter ett par, Karl Johan, björk. Längd: 63,5 cm, djup: 37 cm, höjd: 61 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:53)

1514 3290  Tågset Märklin, 1 lok, 2 vagnar, räls och transformator. Längd: 45 cm, djup: 27 cm, höjd: 7 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:06)

1514 3314  Takarmatur 3 lampor, 1950-tal. Höjd: 80 cm

Hammered for 1.400 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:32)

1514 1023  Takarmatur Erik Asmussen, Robygge, furu / textil. Diameter: ca 50 cm, höjd: ca 60 cm

Hammered for 4.200 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:30)

1514 3346  Takarmatur glas. Diameter: 43 cm. Höjd: 30 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:37)

1514 3234  Takarmatur Jugend, mässing och glas. Höjd: ca 70 cm

1514 3294  Takarmatur Jugend. Diameter: 30 cm, höjd: 27 cm

Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:17)

1514 3336  Takarmatur kupor av glas. Längd: 80 cm

Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:56)

1514 4089  Takarmatur med ilägsskål. Diameter: 50 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:35)

1514 4190  Takarmatur Med prismor

Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:36)

1514 3298  Takarmatur PH-lampa, PH5, Poul Henningsen för Louis Poulsen, Danmark. Lameller i metall. Diameter: 50 cm

Hammered for 4.000 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:53)

1514 3359  Takarmatur prismor / mässing. Höjd: 40 ca

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:55)

1514 6137  Takarmatur prismor, mässing. Höjd: 80 cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:31)

1514 3365  Takarmatur råglas, 1940-tal. Diameter: 44 cm

Hammered for 1.400 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:14)

1514 1032  Takarmatur Scan Lamps, mässing / glaskupor. Längd: 60 cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:27)

1514 3267  Tallrik Kina, vapensköld. Diameter: 25 cm

1514 3236  Tallrikar 12 st, Rörstrand, "Rörstrandia". Diameter: 21 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:40)

1514 1010  Tallrikar 2 st, 1700-/1800-tal, Kina. Diameter: 23 cm

Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:10)

1514 3266  Tallrikar 2 st. Kina. Diameter: 26 - 31

Hammered for 5.400 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:59)

1514 3143  Tallrikar 3 st, Piero Fornasetti (1913-1988), Italien. "Tema E Variazioni". Diameter: 26 cm

Hammered for 5.400 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:50)

1514 1043  Tallrikar 9 st, Rörstrand, Spets. Diameter: 22,5 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:38)

1514 3276  Tavla Kakel, Persien, yttermått inklusive ram: 70x48 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:55)

1514 1002  Tekanna + citruspress, 2 delar. Michael Graves respektive Philippe Starck, Alessi. Höjd: 23-29 cm

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:38)

1514 3025  Tekanna Kina, blåvitt kompaniporslin. Höjd: 10 cm

Hammered for 2.200 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:27)

1514 3027  Tekoppar Ett par, 1800-tal, glas, slipade. Höjd: 10 cm

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:30)

1514 1048  Textil Ingrid Nilsson, "Sjöutsikt", 50x43 cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:33)

1514 3064  Tobaksburk gjutjärn, Carl Elmberg, Näveqvarn. Locket saknas, Höjd: 13 cm

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:53)

1514 3036  Toilettebord mahogny. Bredd: 85 cm, djup: 40 cm, höjd: 73+ 51

Hammered for 1.400 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:46)

1514 3306  Toilettebord Teak. Bredd: 108 cm, djup: 35 cm, höjd: 124 cm

Hammered for 1.400 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:48)

1514 3350  Träsnitt Gunnel Frieberg (1919-2010), Sverige. Signerad, numrerad ET, daterad 1947. Bildmått: 43x57 cm, yttermått inklusive ram: 62x77 cm

Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:57)

1514 3215  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Signerad, numrerad 103/360, daterad -87. Bildmått: 43x65 cm, yttermått inklusive ram: 58x78 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:39)

1514 3373  Tusch Albert Engström (1869-1940), Sverige. "Konstkritik". Signerad. Bildmått: 22x26 cm, yttermått inklusive ram: 34x38 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:02)

1514 1054  Tusch Oscar Reutersvärd (1915-2002), Sverige. Perspective Japonaise. Signerad. Tusch, 30x22 cm, yttermått inklusive ram: 48x38 cm

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:35)

1514 3207  Tvärflöjt i etui. Längd: 41 cm, djup: 8 cm, höjd: 5 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:40)

1514 3146  Väggarmatur Falkenberg. Höjd: 20 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:59)

1514 3079  Väggarmaturer ett par, Danmark. Höjd: 15 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:16)

1514 3312  Väggarmaturer ett par, mässing och glas. Höjd: 28 cm

Hammered for 1.700 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:02)

1514 4060  Väggpendyl Gustaviansk stil, Rob Engström. Höjd: 70 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:56)

1514 3300  Väggpendyl Rokokostil. Höjd: 62 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:33)

1514 3084  Väggrelief Curt Thorsjö, 12/100, Byggarbetare, brons, 46x34 cm

1514 3357  Vas Anna-Lisa Thomson (1905-1952), Sverige. "Paprika", Upsala-Ekeby 1948-1962. Delvis glaserat lergods med vita blad på brun botten. Höjd: 26 cm

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:01)

1514 4274  Vas Blå Blomst, Royal Copenhagen. Blomsterdekor i underglasyrblått. Höjd: 23 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:01)

1514 3138  Vas Gustavsberg, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. 1920-/30-tal. Höjd: 22 cm

Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:27)

1514 3345  Vas Kina, Porslin. Höjd: 34 cm

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:36)

1514 3317  Vas Kina, Porslin. Höjd: 35 cm

Hammered for 2.600 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:45)

1514 3156  Vas Kosta, Vicke Lindstrand (1904-1983), Sverige. Höjd: 15 cm

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:04)

1514 3259  Vas Rörstrand, "Prästkrage". Höjd: 28 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:48)

1514 3021  Vas silver, K Anderson, 1898, gravering. Höjd: 22 cm, vikt: 210g ca

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:20)

1514 4269  Vas Sjögräs, Vicke Lindstrand (1904-1983), Sverige. Kosta. Höjd: 19 cm

1514 1044  Vaser 2 st, Kosta Boda, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Höjd: 28-36 cm

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:22)

1514 6342  Vaser Konstglas, med mera, 4 delar, Ulrica Hydman-Vallien och Bertil Vallien. Höjd: 9-2. Längd: 10 cm

1514 3225  Väska Josef Frank (1885-1967), Österrike. Firma Svenskt Tenn. Längd: 45 cm, höjd: 40 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 20:18)

1514 3149  Whiskyglas 5 st, Orrefors, + karaff med silvermontering. Höjd: 8-23 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 18:53)

1514 3299  Ytterfoder 3 st, Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Rörstrand. Höjd: 13 cm. Diameter: 15 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 9 januari 2023 19:13)