Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 11 januari 2021 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1371 3619  Akryl Anette Englund (f. 1954), Sverige. "Ballerina med rosor". Signerad, akryl, 46x32 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 20:41)

1371 3616  Akryl Anette Englund (f. 1954), Sverige. "Första dagen". Signerad. Akryl, 46x32 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 20:35)

1371 3618  Akryl Anette Englund (f. 1954), Sverige. Kvinna med blomster. Signerad, akryl, ca 46x32 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 20:39)

1371 3610  Akryl Dominyka Usvaiskaya. Komposition i grönt och guld. Signerad a tergo. Mixed media akryl och epoxyresin på duk, 18,5x24,5 cm, oramad

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 20:20)

1371 3605  Akryl Dominyka Usvaiskaya. Kvinna. Monomgramsignerad. Mixed media akryl på pannå, 45x54 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 20:15)

1371 4033  Akvarell Anna Billing (1849-1927), Sverige. Björkar vid sjö, Signerad. Motivet: 19x12 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 20:13)

1371 3469  Akvarell Edward Smith (f. 1923), USA. Solnedgång, Signerad. Dat. 57. Bladets mått: 31x37 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 19:35)

1371 3466  Akvarell Edward Smith (f. 1923), USA. Stegar, Signerad, daterad -57. Bladets mått: 43x36, oramat löst blad

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 20:36)

1371 3415  Akvarell Erwin de Vries (1929-2018), Surinam. Komposition. Signerad, daterad -62. Motivet: 39x54 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 19:45)

1371 3406  Akvarell Erwin de Vries (1929-2018), Surinam. Komposition. Signerad, daterad -62. Motivet: 39x54, oramat löst blad

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 19:39)

1371 4356  Akvarell Gösta Geerd (1907-1982), Sverige. Apor. Signerad. Motivet: 30x26 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 19:52)

1371 4075  Akvarell Gösta Gustavson (1931-2008), Sverige. "Utkant - Paris" (Eiffeltornet i bakgrunden). Signerad, daterad 1968. Akvarell, ca 21,5x26 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 21:06)

1371 4034  Akvarell Jan Rhodin (f. 1938), Signerad, lyftande sjöfåglar. Motivet: 15x20 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 18:24)

1371 4545  Akvarell Kina, 1900-tal. Signerad. Motivet: 44x64 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 19:32)

1371 2041  Akvarell Lena A Linderholm (f. 1947), Sverige. "Paris", Signerad. Bladets mått: 75x57 ca

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 19:03)

1371 4414  Akvarell Ulla D Karlsson, sjölandskap, Signerad, bladets mått: 56x75 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 20:46)

1371 4054  Akvareller 4 st, Roberto Torregiani (f. 1946), Sverige. Oramade lösa blad. Signerad, bladets mått: 27x35 - 47x37 cm

1371 4066  Altarljusstakar ett par, barockstil, mässing, nutida. Höjd: 61 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 18:30)

1371 4065  Altarljustakar ett par, barockstil, mässing, nutida. Höjd: 46 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 20:00)

1371 4248  Bägare 12 st, Skultuna, 1978-1989, mässing. Höjd: 16 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 19:09)

1371 4086  Balustradfåtölj

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 19:51)

1371 4433  Barstolar 4 st, skinn, höj / sänkbara, nutida

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 20:04)

1371 4131  Barstolar ett par, sitthöjd. 77 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 20:06)

1371 3295  Bestick 57 delar, silver, modell: Patricia. Längd: 15-21 cm, bruttovikt: 1890g (varav knivar 748g)

S�ldes f�r 9.000 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 19:38)

1371 4230  Bestickupupsättning nysilver, Chippendale, 72 del

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 19:10)

1371 4340  Blandteknik 2 st, Kina, 27x38 & 24x41 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 20:26)

1371 4055  Blandteknik 3 st, Attila Balla (f. 1959), Ungern. Signerad, oramade lösa blad, bladets mått: 78x54 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 18:15)

1371 4056  Blandteknik 5 st, Oidentifierad konstnär. Monogram JN -93, oramade lösa blad, bladets mått: 23x31 - 30x60 cm. Signerad

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 20:52)

1371 4298  Blandteknik Allmoge, 71x64 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 18:46)

1371 4053  Blandteknik Attila Balla (f. 1959), Ungern. Signerad, oramat löst blad, bladets mått: 109x75 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 20:33)

1371 3284  Blandteknik Indien, 100x76 cm. Ej signerad

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 19:19)

1371 3286  Blandteknik Indien, ej signerad, 105x80 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 19:20)

1371 4508  Blandteknik Kaj Forsman. Signerad, daterad 1985. Mixed media på duk, 136x136 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 19:10)

1371 9337  Blandteknik Kerstin Hedeby (f. 1926), Sverige. Signerad, Salome. Motivet: 43x52cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 18:54)

1371 3422  Blandteknik Maurice Blanchard (1903-1969), Frankrike. Paris, Signerad, 23x32 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 19:50)

1371 4398  Blandteknik Rit-Ola, "Härlig Nordisk Vinter", Svenskt köldrekord -46,5 Karesuando 1924. Signerad. Motivet: 44x22 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 19:26)

1371 3699  Blandteknik Stina Bäckman, figurer. Signerad, mixed media. Motivet: ca 20,5x15 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 20:50)

1371 3700  Blandteknik Stina Bäckman, Kvinna. Signerad. Mixed media. Motivet: ca24x18 cm

1371 4451  Blandteknik / collage Robert van Balderick, Signerad a tergo på bladet, 1989, "Si Correcto". Bladets mått: 56x76 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 20:36)

1371 4081  Blyerts Einar Nerman (1888-1983), Sverige. Hersbyholms gård. Signerad, daterad 1970. Blyerts, ca 37x38 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 20:23)

1371 4051  Bokhylla John Kandell (1925-1991), Sverige. Pilaster, Källemo. Brännstämplad. Höjd: 205 cm. Bredd: 20 cm. Djup: 23 cm

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 20:16)

1371 4424  Bokhylla med skåpdel, Flätad rotting / glasskivor. Bredd: 78, djup: 36 cm, höjd: 199 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 18:30)

1371 4146  Bokhyllelampa Bergboms Booklight. Bredd: 36, höjd: 22 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 19:48)

1371 4189  Bonad Art Protis, Slavickovi, 1972,102x145 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 19:04)

1371 4191  Bonad Art Protis, Slavickovi, 1972,110x145 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 18:17)

1371 4209  Bonad Röllakan, Ingegerd Silow (1916-2005), Sverige. 56x86 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 19:38)

1371 4531  Bordsfotogenlampa 1800-tal. Höjd: 80cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 18:33)

1371 4553  Bordslampa Fotogenmodell, el, nutida. Höjd: 55 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 20:31)

1371 4363  Bordslampa IKEA, bordslampa, "Grimsö", stål samt läder, vridbar ljusarm, två ljuspunkter. Höjd: ca 45cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 20:21)

1371 4501  Bordslampa Keramik. Höjd: 55 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 20:47)

1371 3326  Bordslampa Luxo "Heron". Grå metallic, reglerbar arm. Höjd: ca 65cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 20:56)

1371 4457  Bordslampa Porslin. Höjd: 30cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 19:07)

1371 4296  Bordslampa RAF, mässing. Höjd: 54 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 20:07)

1371 4215  Bordslampfot Orrefors, glas och mässing. Höjd: 66 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 20:58)

1371 4183  Bordslampor ett par. Höjd: 70 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 18:48)

1371 4193  Bordspendyl 1800-tal, P H Mourey. Längd: 38, djup: 18 cm, höjd: 43 cm

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 18:19)

1371 4247  Bordsur + ljusstakar, 3 delar, Wedgwood, porslin. Höjd: ca 14-16,5

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 20:24)

1371 3264  Bordsur Sent 1800-tal, bronserad zink, glaskupa, 35x37 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 18:39)

1371 4421  Braständare Gjutjärn. Höjd: 17 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 20:24)

1371 4386  Bricka Vägghängd, Orientalisk, Koppar, diameter: 65 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 20:58)

1371 4208  Brickbord höjd: 72 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 19:48)

1371 3805  Broscher 18k guld, 2 st, med vita stenar & lila sten. Längd: 2-4cm. Vikt: 7g

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 19:21)

1371 4434  Butlers tray "TEGO", Idegran / mahogny. Längd: 168, djup: 122 cm, höjd: 55 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 18:29)

1371 4430  Byrå 1800-tal, Björk. Bredd: 1014, djup: 51 cm, höjd: 100 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 20:46)

1371 4362  Byrå 1920-tal, mörkbetsad björk. Bredd: 110 cm. Djup: 47 cm, höjd: 88 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 18:53)

1371 4061  Byrå Gustaviansk stil, stenskiva, intarsia. Bredd: 95 cm. Djup: 51 cm. Höjd: 80 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 18:19)

1371 3338  Byrå Intarsia. Bredd: 70 cm. Djup: 40 cm, höjd: 67 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 18:11)

1371 4188  Byrå nyrenässans, Valnöt/Mahogny. Bredd: 113. Djup: 57 cm, höjd: 90 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 18:08)

1371 4104  Champagneglas 18 delar, 10 + 8 st, Orrefors, Helena, Strutar & Kupor. Höjd: 15,5-23 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 18:11)

1371 4460  Champagneglas 2 st, "Millenium", Kosta Boda, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Konformad kupa, rund fot, skaft med figur. Höjd: ca 26 cm, tillhörande box medföljer

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 20:51)

1371 4155  Champagnekylare Louis Roederer. Längd: 45 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 20:05)

1371 4156  Champagnekylare Louis Roederer. Längd: 45 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 18:54)

1371 4124  Cigarettautomat väggmodell på ställning, Wilhelm Harting. Längd: 73 cm. Djup: 28 cm, höjd: 131 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 18:22)

1371 4428  Clubfåtölj 20-tal, tyg

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 20:07)

1371 4393  Coasters 4 st, silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 1963. Diameter: 7,5, vikt: 70 g

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 18:12)

1371 4366  Collage Oidentifierad konstnär. "Chalk Door". Signerad, 2010, Textil / olja, 110x90 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 18:24)

1371 4365  Damarbetsbord Jugend, med uppsats, bemålad. Bredd: 86. Djup: 60 cm, höjd: 77-114, nyckel

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 18:11)

1371 4268  Dekorelement Ett par, förgyllt trä, Empire. Längd: 23 cm

1371 4346  Delar till folkdräkt Same, bland annat hättor & mössor

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 19:50)

1371 3479  Div konst oramade lösa blad, akvareller mm, längd: 37-47 cm, djup: 15-38,5 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 20:51)

1371 4257  Dockor 3 st. Höjd: ca 42-64 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 18:10)

1371 4180  Dosa silver, Österrike. Längd: 8,5, Vikt: 90 g ca.

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 20:41)

1371 4551  Elastolinfigurer ca 35 st

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 18:14)

1371 4158  Emaljgrafik Bengt Berglund (f. 1936), Sverige. Gustavsberg, -64,15/150,30x90 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 20:01)

1371 4507  Emmafåtölj Omklädd

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 18:15)

1371 4116  Emmafåtöljer Ett par

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 18:09)

1371 4322  Etsning Cecilia Frisendahl (1922-2014), Sverige. Signerad, numrerad 44/310, daterad -55,32x34 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 19:17)

1371 4071  Etsning Colin Self (f. 1941), Storbritannien. Etsning och färgakvatint. Signerad, numrerad 13/75, daterad 1968. Motivet: 70x55 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 19:03)

1371 4113  Etsning David Ahlqvist, Signerad. Motivet: 25x16 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 20:28)

1371 3080  Etsning Signerad, Drottningholm. Motivet: 34x52cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 19:06)

1371 4250  Etsningar 3 st, Erik Ekroth (1883-1954), Sverige. Stockholmsmotiv, Jungfrgatan, Stora Blecktornet & Jeppes trappor. Signerad. Motivet: 16,5x11 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 20:52)

1371 3611  Färgetsning Alain Soucasse (f. 1951), Sverige. Komposition. Signerad, numrerad 60/130. Djuptrycksetsning, 24,5x19 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 20:22)

1371 3613  Färgetsning Louis Nitka (f. 1940), Sverige. Signerad, numrerad 32/195. Motivet: ca 14x10 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 20:30)

1371 3732  Färgkrita Acke Åslund (1881-1958), Sverige. Signerad, daterad 1938,30x43 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 18:43)

1371 4540  Färglitografi 2 st, Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. Signerad. Motivet: 22x32 respektive 42x31 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 19:09)

1371 4323  Färglitografi Åke Westin (f. 1939), Sverige. Vinterskärgård. Signerad, 21x55 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 18:23)

1371 9454  Färglitografi Ardy Strüwer (f. 1939), Sverige. Signerad, numrerad 58/100, daterad -78, Paris, oramat löst blad, bladets mått: 56x76 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 18:24)

1371 4037  Färglitografi Bert Håge Häverö (1932-2014), Sverige. Signerad, numrerad 269/360. Motivet: 56x74cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 19:41)

1371 4375  Färglitografi Cecilia B Gröning, "Siesta de Coniglio". Signerad, numrerad 74/150, Motivet: 50x38 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 19:57)

1371 4542  Färglitografi Corneille (1922-2010), Belgien. Signerad, numrerad 92/125, daterad -63. Motivet: 43x53 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 19:45)

1371 4329  Färglitografi Danka Jaworska (f. 1951), Sverige. Modell "L’homo". Signerad, numrerad 148/225, daterad -88. Motivet: 78x53 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 18:41)

1371 4255  Färglitografi Gustav Rudberg (1915-2001), Sverige. Segelskuta. Signerad, numrerad 12/25. Motivet: 39x53 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 19:07)

1371 4370  Färglitografi Hag Hans Engstedt: "Tranfamiljen". Signerad, numrerad 95/240. Motivet: 31x42 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 18:44)

1371 4249  Färglitografi Harald Lindberg (1901-1976), Sverige. Bogserbåt Stockholm, PT. Signerad, daterad -76. Motivet: 18x33 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 20:39)

1371 4038  Färglitografi Jan Lundquist (f. 1935), Sverige. Storkyrkobrinken. Signerad, numrerad 250/290, bladets mått: 54x61 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 18:03)

1371 4382  Färglitografi Joaquin Ibanez-Arellano (f. 1929), Sverige. Signerad, numrerad 52/275, daterad -98. Motivet: 37x46 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 20:54)

1371 4197  Färglitografi Kätie Nilsson. Signerad, numrerad 3/10. Motivet: 58x42 cm

1371 3209  Färglitografi Lars Karlsson Frost (f. 1958), Sverige. Signerad, numrerad 131/200, daterad 1989. Motivet: 46x31cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 20:37)

1371 4214  Färglitografi Lennart Jirlow (1936-2020), Sverige. Signerad, numrerad 1110/1999. Motivet: 58x72 cm

S�ldes f�r 6.400 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 20:26)

1371 4112  Färglitografi Lennart Rodhe (1916-2005), Sverige. "Filmen", EA-upplaga (Épreuve d’artiste). Signerad, daterad -64. Motivet: 31x49 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 19:41)

1371 4380  Färglitografi Lennart Rodhe (1916-2005), Sverige. "Skrattande Kock", monogramsignerad, daterad -88. Motivet: 15x22 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 20:16)

1371 4327  Färglitografi Lisa Rinnevuo (f. 1972), Sverige. Signerad, numrerad 37/270. Motivet: 23x19 cm

1371 4026  Färglitografi Nina Thorgeirsdottir (f. 1967), Sverige. Caféinteriör. Signerad, numrerad 44/190, ca 50x70 cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 18:26)

1371 4378  Färglitografi Oidentifierad konstnär. Komposition. Signerad, numrerad 228/500, daterad -93. Motivet: 55x38 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 19:57)

1371 4120  Färglitografi Olle Bonniér (1925-2016), Sverige. Rymden. Signerad, numrerad 138/150. Motivet: 25x77 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 18:25)

1371 4541  Färglitografi Oskar Bergman (1879-1963), Sverige. Signerad, provtryck. Motivet: 54x38 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 20:26)

1371 3132  Färglitografi Paul Aizpiri (1919-2016), Frankrike. Komposition med ridande man. Signerad, EA-upplaga (Épreuve d’artiste). Bär påskrift. Motivet: 27x21,5 cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 19:09)

1371 4254  Färglitografi Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Par, ej signerad, bladets mått: 31x23 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 19:08)

1371 4303  Färglitografi Reutersvärd. Signerad, numrerad 82/100. Motivet: 95x70 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 20:11)

1371 4035  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Signerad, numrerad 99/300. Motivet: 30x44cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 18:16)

1371 4399  Färglitografi Staffan Ullström (f. 1949), Sverige. Signerad, numrerad 135/350. Motivet: 26x33 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 19:44)

1371 4052  Färglitografi Sven Inge Höglund (1935-2008), Sverige. Signerad, numrerad 29/99. Bladets mått: 63x46 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 19:21)

1371 4320  Färglitografi Torsten Renqvist (1924-2007), Sverige. "Vildsvin mot blommig tapet. Signerad, numrerad 63/150, daterad -51, oramat löst blad, bladets mått: 62x47 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 19:39)

1371 4335  Färglitografi Ulf Gripenholm (f. 1943), Sverige. Trappan. Signerad, numrerad 6/150, bladets mått: 58x20 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 18:26)

1371 4084  Färglitografier 5 st, Lucien Neuquelman (1909-1988), Frankrike. Signerad, numrerad 250-upplaga. Bladets mått: 54x76, oramade lösa blad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 20:42)

1371 3129  Färgserigrafi Lennart Rodhe (1916-2005), Sverige. "Höstens grenar". Signerad, numrerad 60/75, oramat löst blad. Bladets mått: ca 106x78 cm. Motivet: 82x58,5 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 19:53)

1371 4264  Fat 7 st, Royal Copenhagen. Längd: 8,5 - 19,5

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 20:42)

1371 4473  Fat Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Pynta, Gustavsberg 1962-1965, flintgods med polykrom kromotryckt dekor, 4 delar. Längd: 17 cm, höjd: 2 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 18:19)

1371 4259  Fat Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Silur, Gustavsberg, 1960-tal, chamotterat stengods i brunt och svart, 32x32 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 20:13)

1371 4431  Fåtölj

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 18:27)

1371 4435  Fåtölj + pall, Arne Norell, "Frank", Skinn

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 20:47)

1371 4275  Fåtölj med fotstöd, Höjd: 96 cm, Ryggstöd: 64 cm, Bredd: 76 cm, Sitthöjd: 44 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 18:03)

1371 4043  Fåtöljer ett par, Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Samsas

S�ldes f�r 7.200 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 20:30)

1371 4159  Fåtöljer Ett par, Gripsholmsmodell

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 18:45)

1371 4271  Fåtöljer ett par, mahogny

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 20:30)

1371 3007  Figurin Lisa Larson (f. 1931), Sverige. "Laban", hund, Keramikstudion Gustavsberg (K-Studio). Stengods. Signerad Lisa L undertill. Längd: ca 19 cm. Höjd: ca 12 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 19:47)

1371 4094  Figuriner 3 st, B&G/Kgl Dansk. Höjd: 10-16 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 18:39)

1371 4260  Figuriner 3 st, Dahl-Jensen, Royal Copenhagen, Bing & Grøndahl, barn. Höjd: 15-18 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 19:44)

1371 3485  Fiskbestick 24 delar, NOBEL, Gunnar Cyrén (1931-2013), Sverige. Längd: 18-21 cm

S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 20:56)

1371 4140  Fisktallrikar 10 st, "Fish", Johnson Bros, England. Tryckt handkolorerad dekor av fiskar och skaldjur. Längd: 26 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 18:52)

1371 4549  Fönsterbelysning Stjärna. Höjd: 40 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 19:25)

1371 4344  Förstoringsglas Pierre Cardin, i etui. Längd: 14 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 20:19)

1371 3431  Fotografi Ewa Rudling (f. 1936), Sverige. Vinter. Signerad. Motivet: 25x37 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 20:00)

1371 4111  Glasmålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, Orientalisk kvinna, 40x30 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 19:43)

1371 4229  Glasservisdelar 10+ 9 delar. Höjd: 9-12 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 19:12)

1371 4228  Glasservisdelar Karlberg, ca 40 del

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 19:44)

1371 4048  Golvlampa Båglampa, krom, Rydéns. Höjd: 150-205

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 20:31)

1371 4069  Golvlampa EWÅ, Värnamo. Mässing. Höjd: ca 130 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 18:10)

1371 4070  Golvlampa EWÅ, Värnamo. Vitlackerad. Höjd: ca 130 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 19:42)

1371 3077  Golvlampa Le Dauphine. Höjd: 183cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 18:12)

1371 4049  Golvlampa metall, ATA. Höjd: 145

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 18:05)

1371 4295  Golvlampa RAF, mässing. Höjd: 144

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 19:24)

1371 4219  Golvlampor Snarlika, mässing, Luxus. Höjd: 142

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 19:23)

1371 4469  Golvur "Jos Glynn", Norpeth, 1700-/1800-tal. Höjd: 211 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 18:20)

1371 4105  Golvvas glaserad keramik. Signerad EH KP -50. Höjd: 42 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 18:36)

1371 4509  Golvvas Kina. Höjd: 59cm

S�ldes f�r 8.000 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 18:23)

1371 4244  Goouache Oidentifierad konstnär. Män i hatt, ej signerad, 52x48 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 18:32)

1371 4415  Gouache 2 st, Ulla Roos-Frantz. Motivet: 47x33 ca

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 18:54)

1371 4041  Gouache Börje Lindberg, "fönster-utsikt". Signerad, daterad 1969, ca 35x26,5

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 18:55)

1371 4465  Gouache Lars Norrman (1915-1979), Sverige. Monogramsignerad, "Peon från Albacete III". Motivet: 21x14,5cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 19:28)

1371 4097  Gräddkanna silver, 1831. Höjd: 11 cm, Vikt: 100 g ca.

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 20:13)

1371 4343  Grafiska blad 4 st, Asien Kina / Japan, Karpar, oramade lösa blad, bladets mått: 16,5x16,5 & 25x10 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 18:39)

1371 4027  Grafiskt blad Anders Emgård (f. 1938), Sverige. "Falsterbo". Signerad, numrerad 1/50. Giclee på duk. Motivet: ca 45x55 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 18:19)

1371 4018  Grafiskt blad Gicléetryck, Anette Claesson, "Rebirth". Signerad, numrerad 16/50. Motivet: ca 38x28 cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 18:57)

1371 4012  Grafiskt blad Gicléetryck, Anna Essipova, Uggla. Signerad, numrerad 15/50. Motivet: ca 28x38 cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 19:24)

1371 3686  Grafiskt blad Gicléetryck, Bengt Bengtsson, "Tomb". Signerad, numrerad 37/100. Ciclée på foamboard, 30x43 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 20:49)

1371 4016  Grafiskt blad Gicléetryck, Catrin Johansson, "Cows". Signerad, numrerad 27/100. Motivet: ca 28x38 cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 19:06)

1371 4017  Grafiskt blad Gicléetryck, Christer J-son, "Dreamworld". Signerad, numrerad 6/50. Motivet: ca 38x28 cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 18:59)

1371 4021  Grafiskt blad Gicléetryck, Emanuel Javelid (f. 1956), Sverige. "Körsbär". Signerad, numrerad 16/50. Motivet: 40x45 cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 18:42)

1371 4023  Grafiskt blad Gicléetryck, Jan Rufelt (f. 1956), Sverige. "Levels". Signerad, numrerad 11/50. Motivet: ca 44x60, oramat löst blad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 18:35)

1371 4006  Grafiskt blad Gicléetryck, Jan Rufelt (f. 1956), Sverige. "Moss". Signerad, numrerad 73/100. Motivet: 18x25 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 20:31)

1371 4009  Grafiskt blad Gicléetryck, Jonas Lundh (f. 1965), Sverige. Landskap. Signerad, numrerad 82/100, ca 28x38 cm, oramat löst blad

1371 4010  Grafiskt blad Gicléetryck, Ken Löfgren (f. 1940), Sverige. La Cuenta. Signerad, numrerad 35/100. Motivet: ca 28x38 cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 19:44)

1371 4011  Grafiskt blad Gicléetryck, Kjell Nilsson (f. 1953), Sverige. "Österlen". Signerad, numrerad 37/100. Motivet: ca 28x38 cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 19:30)

1371 3676  Grafiskt blad Gicléetryck, Veronica Sofie, "Ansikte". Monogramsignerad, numrerad 51/100. Motivet: ca 27,5x37,5 cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 20:49)

1371 4028  Grafiskt blad Göran Hausenkamp (f. 1962), Sverige. "Avatar". Signerad, numrerad 20/100. Giclee på duk, ca 45x55 cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 18:15)

1371 4182  Handspegel Pietra Dura. Höjd: 24

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 20:56)

1371 3059  Hänge 18k guld, Med blåa, gröna, röda stenar, Längd: 4cm. Vikt: 5,8g.

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 19:01)

1371 4293  Hatthylla Panel, sengustaviansk stil. Bredd: 102. Djup: 32 cm. Höjd: 68 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 20:04)

1371 4294  Hatthylla Panel, sengustaviansk stil. Bredd: 102. Djup: 32 cm. Höjd: 68 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 20:22)

1371 4304  Herrbetjänt höjd: 107 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 18:02)

1371 4377  Herrbetjänt Plexiglas. Höjd: 110

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 18:18)

1371 4236  Hörnskåp 1700-/1800-tal. Höjd: 117

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 18:25)

1371 4432  Hörnskåp 1960-tal, teak / flätad rotting. Bredd: 102. Djup: 74 cm, höjd: 72 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 19:03)

1371 4276  Hörnskåp Gustaviansk stil. Höjd: 177, nyckel

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 19:11)

1371 4123  Hylla med låda. Bredd: 62, djup: 31 cm, höjd: 80 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 20:03)

1371 4354  Ikon Reproduktion, "The virgin of Tolg", 22x16 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 19:27)

1371 4475  Jordglob med belysning. Höjd: 40 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 19:54)

1371 4404  Jugendram med tryck, Reliefdekor med blommor, ramens innermått: 53x79 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 18:59)

1371 4468  Kaffekoppar 12 delar, Gustavsberg, Blå Blom

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 18:42)

1371 4425  Kaffekoppar 7 koppar, Gustavsberg, Viola

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 18:07)

1371 4557  Kaffeservis 12 delar

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 19:50)

1371 9124  Kaffeservis 29 delar, Blå Blomst, Royal Copenhagen. Blomsterdekor i underglasyrblått

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 18:18)

1371 4454  Kaffeservisdelar 23 delar, Gefle Vinranka.

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 19:15)

1371 4100  Kakfat Pressglas. Höjd: 37 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 20:19)

1371 4360  Kanapé 1880-tal. Längd: 170

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 20:13)

1371 4216  Kanapé längd: 155 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 20:49)

1371 4179  Kapsylöppnare "Ducky", Paris. Längd: 12 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 19:05)

1371 3492  Karaff med propp Konstglas, troligen Empoli Italien. Höjd: 44 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 18:01)

1371 4040  Karaffiner 8st, Bland annat Bertil Vallien. Höjd: 15-29cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 20:59)

1371 3198  Karmstol 1800-tal, fällbar

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 20:27)

1371 3041  Karmstol Gustaviansk stil

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 18:37)

1371 3160  Karmstol Gustaviansk stil, 1800-tal

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 20:02)

1371 3567  Karmstol Gustaviansk stil, bemålad

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 20:20)

1371 4044  Karmstol Gustaviansk stil, björk

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 19:32)

1371 4547  Karmstol Rokokostil. Nutida

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 20:23)

1371 4136  Karmstol snörsits

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 20:02)

1371 4497  Karmstolar 3 st, Rokokostil

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 20:50)

1371 4308  Karmstolar 4 st, Sjuan, 1983, Arne Jacobsen (1902-1971), Danmark. Fritz Hansen, Danmark. Skiktlimmat trä, stålunderrede med kromade ben, tygklädsel

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 20:45)

1371 4272  Karmstolar ett par, 1920-tal

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 18:13)

1371 4129  Karmstolar ett par, design: Carl Malmsten (1888-1972), Sverige.

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 19:45)

1371 4445  Karmstolar Ett par, Gustaviansk stil

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 20:19)

1371 4135  Karmstolar ett par. Gustaviansk stil, City

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 20:58)

1371 4410  Kartor 2 st, Norden & Götaland, eftertryck, 41x53 cm

1371 4537  Kista 1800-tal. Bredd: 95, djup: 60 cm, höjd: 46 cm, nyckel

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 20:20)

1371 4121  Klädhängare längd: 150 cm, höjd: 180 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 18:25)

1371 4535  Koppar 6 delar. Längd: 24 - 45, diameter: 29-32 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 19:49)

1371 4423  Koppar 9 st + 6 assietter, Arabia, Doria. Längd: 9-17,5 cm. Djup: 7,5-17,5 cm, höjd: 5 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 20:12)

1371 4450  Kopparstick Philippe de Champaigne. Motivet: 39x32 cm

1371 4402  Kopparstick Prinsessan Louise av Nederländerna, oramat löst blad, bladets mått: 64x42 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 20:58)

1371 4409  Kopparstick Rosersberg, ur Suecia antiqua et Hodierna. Motivet: 21x33 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 19:49)

1371 4210  Korkskruvar + Pepperkvarn, 3 delar, bland annat Alessi. Höjd: 18-28 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 18:47)

1371 4351  Kryddhylla trä / glas. Bredd: 76, djup: 19 cm, höjd: 23 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 19:36)

1371 4102  Lådor 2 st, plåt. Längd: 31-53 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 18:19)

1371 4186  Lampbord ett par, England, med lådor, mahogny. Bredd: 40, djup: 48 cm, höjd: 64 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 19:16)

1371 4388  Lampbord Funkis stil, Stenskiva. Diameter: 32, höjd: 55 cm

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 20:01)

1371 4128  Lampbord Gustaviansk stil. Bredd: 40, djup: 35 cm, höjd: 56 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 20:51)

1371 4168  Lampetter ett par, Pierre Forsell (1925-2004), Sverige. "Pendel", Skultuna. Mässing. Pendlande ljushållare. Höjd: 50 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 20:31)

1371 4166  Lås må, med nyckel, metall. Höjd: 14 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 19:37)

1371 4163  Litografi Edvin Öhrström (1906-1994), Sverige. Signerad, numrerad 18/50, daterad 1966. Motivet: 44x57 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 20:46)

1371 4369  Litografi Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. "Bajen Boxing Fan Club". Signerad, numrerad 85/120. Motivet: 20x27 cm

1371 3461  Litografier 11 st, Modeplanscher, modell äldre, 18x12 & 26x19 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 20:30)

1371 4401  Litografier 2 st, Man till häst & sällskap i båt, omkring 1900. Motivet: 27x36 cm

1371 3432  Litografier 3 st, 1800-tal, Kj-ramar, ramens innermått: 30xca. Ej signerad

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 20:01)

1371 3138  Ljuskrona empirestil. Höjd: 50 ca

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 20:31)

1371 4407  Ljuskrona empirestil. Höjd: 60 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 18:15)

1371 4067  Ljuskrona höjd: 50 cm. Diameter: 79 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 19:19)

1371 4474  Ljuskrona höjd: ca 50 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 18:53)

1371 4306  Ljuskrona Med prismor. Höjd: 50cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 19:17)

1371 4096  Ljusplåtar ett par, mässing. Höjd: 50 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 18:25)

1371 4392  Ljusstakar + coaster, 4 delar, nysilver. Höjd: 4-18 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 20:15)

1371 4152  Ljusstakar 4 st, Tenn, Munka. Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 18:25)

1371 4148  Ljusstakar 4 st, Tenn, Munka. Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 19:23)

1371 4291  Ljusstakar ett par, Festivo, Timo Sarpaneva (1926-2006), Finland. Iittala, 1900-talets andra hälft (formgivna 1967), pressglas. Höjd: 32 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 20:12)

1371 3458  Ljusstakar Ett par, för 3-ljus, o, 1900. Höjd: 36 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 20:27)

1371 4207  Ljusstakar ett par, mässing, Barockstil. Höjd: 23 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 19:04)

1371 4141  Ljusstakar ett par, silver, 1936. Höjd: 14 cm, Vikt: 510 g ca.

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 21:00)

1371 4099  Ljusstakar ett par, silver, 1961. Höjd: 10 cm, bruttovikt: 320 g

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 18:21)

1371 4220  Ljusstakar ett par, silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 1966. Höjd: 15, bruttovikt: 380 g

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 18:49)

1371 3517  Ljusstakar ett par, silver, MGAB, 1967. Höjd: 13,5 cm, bruttovikt: 641g

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 20:27)

1371 4098  Ljusstakar ett par, silver, Norge. Höjd: 12 cm, bruttovikt: 515 g

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 18:31)

1371 4263  Ljusstakar Ett par, silver, Pentti Sarpaneva (1925-1978), Finland. Genombruten dekor, Höjd: 15,5, bruttovikt: 440 g

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 21:01)

1371 1085  Ljusstakar ett par, silver, Sterling, MEMA, 2002. Höjd: 17 cm, bruttovikt: 523,5g

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 18:29)

1371 3595  Ljusstakar ett par, silver. Höjd: 11 cm. Vikt: 574g

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 18:50)

1371 3821  Ljusstakar ett par, silver. Höjd: 6 cm, bruttovikt: 246g

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 20:29)

1371 4079  Ljusstake 3-armad, smide, omkring sekelskiftet 1900. Höjd: 69 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 19:44)

1371 4205  Ljusstake Elflugan. Längd: 34. Höjd: 40 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 18:55)

1371 4153  Ljusstake mässing, fd selbåge. Längd: 54 cm. Höjd: 19 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 20:32)

1371 3746  Mapp med grafik omkring 1900, oramade lösa blad, diverse, bland annat kolorerat

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 19:19)

1371 3095  Matbord Barockstil. Bredd: 160 cm. Djup: 85 cm, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 20:17)

1371 3144  Matbord Bob Van Den Berghe, "Cirkante". Klaffar, skiva av sten. Bredd: 125 cm. Djup: 125 cm. Höjd: 74 cm

S�ldes f�r 7.200 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 18:22)

1371 4482  Matbord längd: 150 cm, djup: 110 cm, höjd: 73 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 januari 2021 15:47)

1371 3219  Matsalsgrupp 7 delar, Gustaviansk stil, Bord + 4 stolar + 2 karmstolar. Längd: 160 d120, höjd: 73 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 20:48)

1371 4361  Matsalsgrupp 7 delar, Gustaviansk stil, bord + 6 stolar + en ilägg. Längd: 140, djup: 100 cm, höjd: 73 cm, ilägg längd: 48 cm

S�ldes f�r 8.400 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 20:54)

1371 4184  Matsalsgrupp 7 delar, mahogny. Diameter: 120, höjd: 73 + 3 iläggx56 cm

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 19:43)

1371 4496  Matsalsgrupp Gustaviansk stil, 7 delar, + 4 ilägg. Diameter: 110 cm, ilägg 50x110 cm, höjd: 72 cm

S�ldes f�r 13.000 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 20:29)

1371 4288  Matsalsgrupp Gustaviansk stil, Bord + 6 stolar. Diameter: 110, höjd: 74 + 2 iläggx48 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 21:02)

1371 4274  Matsalsgrupp Rokokostil, 7 delar, Bord+ 6 stolar. Längd: 142, djup: 100 cm, höjd: 75 + 1 iläggx50 cm

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 20:33)

1371 4429  Matsalsskåp 1940-tal, mahogny. Bredd: 105, djup: 47 cm, höjd: 135 cm, "AB Stilmöbler Linköping

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 18:39)

1371 4359  Matsalsskåp 1950/60-tal, SMF, AB Svenska Möbelfabrikerna i Bodafors, teak. Bredd: 133, djup: 43 cm, höjd: 141 cm, nyckel

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 18:09)

1371 4520  Matsalsskåp Björk. Bredd: 137, djup: 62 cm, höjd: 206 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 19:20)

1371 4499  Matsalsskåp Gustaviansk stil. Bredd: 122. Djup: 46 cm, höjd: 167 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 18:50)

1371 4443  Matservis 40 delar, Gefle, Maj

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 19:26)

1371 4440  Matta Gabbeh, 200x290 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 19:55)

1371 4441  Matta Gabbeh, Galleri, 82x305 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 19:33)

1371 4527  Matta Galleri, bochara, 68x243cm

1371 4523  Matta Kashmir, 155x252cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 18:34)

1371 4524  Matta Kina, 180x280cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 18:36)

1371 4282  Matta orientalisk, 100x195 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 18:49)

1371 4280  Matta orientalisk, 107x130 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 20:38)

1371 4232  Matta orientalisk, 128x95 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 18:28)

1371 4522  Matta Orientalisk, 140x220cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 18:39)

1371 4231  Matta orientalisk, 151x207 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 18:27)

1371 4083  Matta orientalisk, 161x220 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 19:54)

1371 4196  Matta orientalisk, 190x260 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 18:23)

1371 4233  Matta orientalisk, 220x300 cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 18:19)

1371 4234  Matta orientalisk, 290x397

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 20:54)

1371 4337  Matta orientalisk, 67x133 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 19:28)

1371 4222  Matta orientalisk, 80x247 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 19:24)

1371 4241  Matta Orientalisk, 82x125 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 18:30)

1371 4502  Matta orientalisk, Bochara, 214x283 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 19:34)

1371 3222  Matta Orientalisk, Galleri, 110x327 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 20:51)

1371 4283  Matta orientalisk, Galleri, 73x279 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 19:14)

1371 9481  Matta Orientalisk, Hamedan, 106x186cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 19:27)

1371 4277  Matta orientalisk, kasgai, 142x220 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 18:59)

1371 4278  Matta orientalisk, Kasgai, 218x300 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 20:20)

1371 4279  Matta orientalisk, Pakistan, 130x197 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 20:16)

1371 4467  Mattallrikar 29st, Gustavsberg, Dresden. Diameter: 21-25 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 20:38)

1371 4225  Mattallrikar och assietter, 6+ 6 st. Royal Copenhagen, musselmalet helblond, II-sortering. Diameter: 17-25cm

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 20:04)

1371 4345  Medalj Oscar II, silver, Kungliga Svenska Patriotiska Sällskapet, Dekor med krona. Diameter: 3,5. Höjd: 5 cm, Vikt: 18 g ca.

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 20:19)

1371 4495  Minkpäls med huva, storlek ca 42

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 18:26)

1371 4438  Möbeltyger 3 rullar. Bredd: ca 138-150 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 19:11)

1371 4045  Mockabryggare Alessi, "La Conica", Design: Aldo Rossi. Höjd: 29 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 20:55)

1371 4321  Modeplanscher 6 st, litografier, 24x19 & 19x24 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 19:13)

1371 4115  Munkformar 2 st + aladåbform, Koppar. Längd: 24 cm, djup: 18 cm, höjd: 7-15 cm, diameter: 30 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 18:26)

1371 4301  Nattygsbord ett par, mahogny. Bredd: 49, djup: 40 cm, höjd: 64 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 19:43)

1371 4107  Nöthårsmatta 170x230 cm

1371 3115  Ölglas 7st, Lasse Åberg (f. 1940), Sverige. Höjd: 23cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 19:25)

1371 4448  Oljemålning Åke Corshammar (1904-1974), Sverige. Signerad, havsmotiv. Olja på pannå, 45x54cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 19:27)

1371 4379  Oljemålning Arvid Nilsson, blomsterstilleben. Signerad. Olja på pannå, 37x45 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 19:14)

1371 4221  Oljemålning Bengt Andersson. Signerad, daterad -70, "blommande berg". Olja på duk, 55x67 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 19:36)

1371 3218  Oljemålning Bo Cronqvist (f. 1948), Sverige. Signerad, 1977, " i funderingar". Olja på duk, 45x37cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 20:47)

1371 4418  Oljemålning Bodil Hedlund (f. 1946), Sverige. Komposition med kopp. Signerad. Olja på duk, 30x30 cm

S�ldes f�r 6.600 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 20:55)

1371 4449  Oljemålning C H Chivet, Marin. Signerad. Olja på pannå, 18,5x24 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 20:49)

1371 4338  Oljemålning Dalla Santa, Fjällmotiv. Signerad. Olja på duk, 32x44 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 19:48)

1371 4218  Oljemålning Eder. Signerad, daterad -46, Kustklippa. Olja på pannå, 38x32 cm

1371 3081  Oljemålning Edvard Wallenqvist (1894-1986), Sverige. Signerad, daterad 1928, stilleben. Olja på duk, 45x54cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 19:08)

1371 4109  Oljemålning Edvin Ollers (1888-1959), Sverige. Blomsterstilleben. Signerad, daterad 1949. Olja på duk, 53x44 cm

1371 3206  Oljemålning Eric With (1916-2000), Sverige. Signerad. Olja på duk, 60x49cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 20:35)

1371 4177  Oljemålning F Makes, Röda äpplen. Signerad, daterad 1965. Olja på duk, 61x69 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 20:16)

1371 4510  Oljemålning Furse. Signerad, år 1976, pråmar. Olja på duk, 31x41cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 20:48)

1371 4076  Oljemålning Gösta Gustavson (1931-2008), Sverige. Kvinna med barnvagn. Signerad, daterad 1984. Olja på duk, 23x17 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 18:42)

1371 4243  Oljemålning Gudrun Kellerman (f. 1943), Sverige. Mor & Barn. Signerad, daterad 2001. Olja på duk, 100x81 cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 20:17)

1371 4353  Oljemålning Gusten Widerbäck (1879-1970), Sverige. Uppsalaslätten. Signerad. Olja på pannå, 30x37 cm

1371 4543  Oljemålning Harry Wichmann (1916-1993), Sverige. Signerad, daterad -68, Torghandel. Olja på duk, 41x65 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 19:48)

1371 4376  Oljemålning Inge Pettersson (f. 1944), Sverige. Blomkruka. Signerad. Olja på duk, 69x69 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 18:47)

1371 4372  Oljemålning Inge Pettersson (f. 1944), Sverige. Hink med blommor, Signerad. Olja på duk, 40x32 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 20:59)

1371 4036  Oljemålning Inge Pettersson (f. 1944), Sverige. Signerad. Olja på duk, 100x40cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 18:32)

1371 4413  Oljemålning Inge Pettersson (f. 1944), Sverige. Sydländskt landskap. Signerad. Olja på duk, 64x45 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 19:05)

1371 4074  Oljemålning Johan Ringsten (1848-1911), Sverige. Karoliner till häst. Signerad. Olja på pannå, ca 21x16 cm

S�ldes f�r 6.400 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 18:28)

1371 6346  Oljemålning Johannes Paavola (1894-1961), Finland. Signerad, daterad 1948, Ludvika. Olja på duk, 49x43 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 18:53)

1371 4349  Oljemålning Kalle Andersson, "Grisslehamn". Signerad, daterad 1930. Olja på pannå, 33x100 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 19:12)

1371 4256  Oljemålning Kina. Signerad. Olja på duk, 97x33 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 20:44)

1371 4368  Oljemålning Kust, Mia Cameron, Signerad. Olja på pannå, 29x29 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 20:51)

1371 4042  Oljemålning Leopold Fare (1926-1996), Sverige. Bretagne. Signerad, daterad 1976. Olja på duk, 50x61 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 19:54)

1371 4419  Oljemålning Lucie Rääf, "Solo", Halmstad. Signerad, daterad 2008, Akryl på duk, 40x60 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 18:05)

1371 4080  Oljemålning M Bergman, Skogsmotiv. Signerad, daterad - 35. Olja på duk, 63x49 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 18:23)

1371 4374  Oljemålning Margaretha Roos-Frantz, "Drömslottet". Signerad. Olja på duk, 73x60 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 20:07)

1371 4315  Oljemålning Martin Berggren, Kroginteriör. Signerad. Olja på duk, 70x53 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 18:34)

1371 4317  Oljemålning Martin Berggren, Pojke i stall. Signerad. Olja på duk, 41x59 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 19:45)

1371 4316  Oljemålning Martin Berggren, Vattenkvarn. Signerad. Olja på duk, 66x55 cm

1371 4318  Oljemålning Martin Berggren. Signerad, tärningsspel. Olja på duk, 35x27 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 20:03)

1371 4352  Oljemålning Monica Sahlin (1948-2014), Sverige. Hatt på stol. Signerad. Olja på duk, 54x45 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 19:18)

1371 4484  Oljemålning Monogramsignerad, R A, 1968. Olja på pannå, 65x50 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 18:35)

1371 4371  Oljemålning Oidentifierad konstnär. "Buckets of Passion". Signerad, daterad 2010. Motivet: 9x8

1371 4046  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad Ivar, Norge, fåglar, relief. Olja på duk, 61x91 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 18:31)

1371 4383  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, "M/S Oslofjord". Olja på pannå, 27x34 ca

1371 4172  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Stilleben. Olja på duk, 33x42 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 19:11)

1371 4550  Oljemålning Olle Nyman (1909-1999), Sverige. Signerad, "Kvällsplöjning". Olja på pannå, 74x57 cm

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 20:03)

1371 4072  Oljemålning Oskar Lycke. Signerad, vinterlandskap i norrland. Olja på duk, 52x75cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 19:16)

1371 3154  Oljemålning P Sundberg, Signerad, landsväg. Olja på duk, 45x60 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 19:47)

1371 4442  Oljemålning Ralph Judell (f. 1935), Sverige. Stilleben, Signerad. Daterad 1976, Olja på duk, 32x40 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 18:41)

1371 4373  Oljemålning Signerad S White, "Speglingar". Olja på duk, 116x89 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 21:00)

1371 3186  Oljemålning Signerad, 1958, Paris. Olja på duk, 60x48cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 20:15)

1371 4198  Oljemålning Sigurd Möller (1895-1984), Sverige. Signerad. Olja på duk, 54x64 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 19:49)

1371 8035  Oljemålning Veerkamp, Hamnmotiv. Signerad. Olja på duk, 46x102 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 19:42)

1371 3290  Oljemålningar 14 st, Aino Vastamäki (1932-2003), monogramsignerade, pannå, 14x14 ca

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 19:34)

1371 4417  Oljemålningar 2 st, Ingrid Schau. Signerade. Olja på duk, 30x30 cm

1371 4319  Oljemålningar 4 st, Edward Berggren (1876-1961), Sverige. Landskap. Signerade, pannå, 12x17 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 20:40)

1371 4176  Oljemålningar ett par. Signerad F Holm. Olja på duk, Stadsmotiv, 67x54 cm

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 18:46)

1371 4436  Oljemålningar Triptyk, Signerad Ströyer, akryl. Olja på duk, 80x65 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 19:55)

1371 3488  Oramade lösa blad Edward Smith m. Fl. Längd: 32-51 cm, djup: 36,5-76 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 20:54)

1371 4546  Ostbricka Georg Jensen Living, trä, med kniv och saltkar, 26x20 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 20:49)

1371 4358  Pall Olivträ. Längd: 69. Höjd: 36 cm

S�ldes f�r 6.800 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 20:21)

1371 4479  Pallar 2 st. Höjd: 38 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 18:06)

1371 4132  Pallar 5 st, Rotting. Längd: 60 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 20:49)

1371 4125  Pallar ett par, med låda. Trä / skinnsits, Längd: 40. Djup: 40 cm, höjd: 45 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 18:06)

1371 4512  Päls Saga, mink

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 19:53)

1371 4299  Papperskorg Firma Svenskt Tenn. Höjd: 38 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 18:42)

1371 3162  Paraplyställ nutida. Höjd: 64 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 20:10)

1371 4458  Parti koppar 4 st, former. Längd: 25-42cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 18:41)

1371 4110  Parti tändare bland annat Ronson

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 19:03)

1371 4480  Pelarbord Bemålat. Bredd: 74, djup: 52 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 19:36)

1371 4305  Pelarbord Nyrokoko. Bredd: 60. Djup: 45 cm, höjd: 73 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 20:03)

1371 4246  Pennor 4 st, Parker, Cross & Senator. Längd: 13,5

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 20:04)

1371 4511  Penselvaser Ett par, Kina. Höjd: 28cm

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 18:47)

1371 4122  Piedestal Bemålad. Höjd: 115

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 20:42)

1371 4500  Piedestal med stenskivor. Höjd: 64

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 18:50)

1371 4339  Porslinstavla KPM, kvinna, 28,5x22,5

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 18:35)

1371 4533  Promenadkäppar 5 st, varav en med silverkrycka. Höjd: 90-93cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 18:15)

1371 4170  Provdocka höjd: 180 ca. Kan ej stå själv

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 20:01)

1371 4444  Ram med hertigkrona Nyrokoko, Fotografi av Elefant, ramens innermått: 72x49 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 20:10)

1371 4403  Ramar 2 st, 1800-tal, ramens innermått: 16,5x24,5 & 39x27,5

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 18:40)

1371 3215  Säckkärra trä. Längd: 200 ca

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 20:44)

1371 4187  Salongsbord 1920-tal. Diameter: 75, höjd: 67 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 19:24)

1371 4273  Salongsbord Gustaviansk stil. Bredd: 90, djup: 62 cm, höjd: 66 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 19:20)

1371 3239  Salongsbord mahogny. Diameter: 80. Höjd: 75 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 18:09)

1371 4312  Salongsbord Tidigt 1900-tal, bemålat, diameter: 71, höjd: 71 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 18:22)

1371 4364  Salongsbord / skrivbord 1800-tal, med lucka, bemålat. Bredd: 90. Djup: 57 cm, höjd: 69 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 20:49)

1371 4503  Salongsgrupp 1880-tal, 4 delar, bord, Diameter: 77cm. Höjd: 73 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 20:56)

1371 4157  Samovar Koppar. Höjd: 42 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 19:03)

1371 4194  Samovar metall, Ryssland. Höjd: 57 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 19:07)

1371 3043  Såsnipa & skål Rörstrand. Höjd: 22cm, diameter: 23cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 18:40)

1371 4235  Sekretär 1800-tal. Bredd: 76, djup: 34 cm, höjd: 98 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 19:23)

1371 4238  Sekretär omkring 1800. Bredd: 97, djup: 55 cm, höjd: 108 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 18:55)

1371 3376  Sekretär sengustaviansk stil. Bredd: 97 cm. Djup: 42 cm, höjd: 108 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 19:12)

1371 4204  Sekretär Teak, 1950/60-tal. Bredd: 89, djup: 45 cm, höjd: 97 cm

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 19:18)

1371 3615  Serigrafi Anette Englund (f. 1954), Sverige. Komposition. Signerad, numrerad HC X/XXIII, ca 38x26 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 20:32)

1371 3604  Serigrafi Lennart Rodhe (1916-2005), Sverige. Komposition. Signerad, numrerad 31/50. Motivet: ca 12x9,5 cm. Bladets mått: 24x19 cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 19:49)

1371 3603  Serigrafi Lennart Rodhe (1916-2005), Sverige. Komposition. Signerad, numrerad 43/50. Motivet: ca 12x9,5 cm. Bladets mått: 24x19 cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 19:49)

1371 9131  Serigrafier 10 st, Sven Inge Höglund (1935-2008), Sverige. Signerad, daterad -91, oramat löst blad, 46 & 60-upplaga, 76x57 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 18:51)

1371 4114  Servisdelar Gustavsberg, Blå Blom, 10 del

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 20:56)

1371 4226  Servisdelar Rörstrand, ca 60 del

1371 3050  Sherryglas 8+ 8st, Orrefors Blanche. Höjd: 15-18cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 19:15)

1371 4519  Sideboard Björk. Längd: 105, djup: 58 cm, höjd: 87 cm, nyckel

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 20:08)

1371 4138  Sideboard Englesson. Längd: 151, djup: 50 cm, höjd: 88 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 20:20)

1371 4127  Sideboard längd: 146 cm, djup: 44 cm, höjd: 84 cm, nyckel

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 20:29)

1371 4400  Sidenbroderi Kina, Tidigt 1900-tal, Mandarinärm, silke. Motivet: 16x68 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 18:37)

1371 4385  Sidenmålning Kina. Motivet: 133x41 cm

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 20:37)

1371 3165  Sittpuff + kuddar, 3 delar, "BQ of Sweden", längd: 48 cm, höjd: 48 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 20:17)

1371 4106  Sittpuffar 2 st, skinn. Höjd: ca 15 cm, diameter: 47 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 20:30)

1371 4530  Skål Gustavsbergs Studio, signerad med Studiohanden, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Fajans. Längd: 16, höjd: 8 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 18:51)

1371 4101  Skål Kosta Boda. Höjd: 12, diameter: 22 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 18:47)

1371 4538  Skål på fot, Kosta Boda, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 20:00)

1371 4057  Skål Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Argenta, Gustavsberg. Stengods, grön glasyr med målad silverdekor. Diameter: 18 cm. Höjd: 8 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 18:32)

1371 4513  Skål med lock Kina. Höjd: 13cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 18:57)

1371 4144  Skålar 1 par + vaser 1 par, Rörstrand, Karin Björquist (1927-2018), Sverige. Längd: 26. Höjd: 5-12 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 20:26)

1371 4145  Skålar 2 st, Georg Jensen, Rostfritt. Längd: 20 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 20:30)

1371 4391  Skålar 2 st, Rosenthal, diameter: 16-22 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 19:30)

1371 4142  Skålar 3 st, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Kosta Boda. Diameter: 10-18 cm

1371 4103  Skålar 4 st, Orrefors, Kristall. Diameter: 12-16,5. Höjd: 8-11 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 19:24)

1371 4528  Skålar & fat Kina, 3 delar. Höjd: 6cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 20:30)

1371 4470  Skålfat Kina. Diameter: 40cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 20:04)

1371 9386  Skänk 1800-tal, Bemålad. Bredd: 117, djup: 47 cm, höjd: 124 cm, nyckel

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 18:00)

1371 4239  Skåp 1800-tal. Bredd: 85, djup: 40 cm, höjd: 197 cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 20:31)

1371 4284  Skåp Bemålat. Bredd: 98, djup: 39 cm, höjd: 147 cm

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 20:51)

1371 4206  Skåp Sent 1800-tal, front utförd som tallboy, mahogny. Bredd: 65. Djup: 45 cm. Höjd: 164 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 18:28)

1371 4348  Skedar 5 st, silver, bland annat Åberg Jönköping tidigt 1800-tal & Juhl Kautokeino. Längd: 10-21, Vikt: 165g ca

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 20:25)

1371 4485  Skinkfat dekor av grishuvuden, Rörstrand. Längd: 33cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 18:51)

1371 4199  Skrivbord 1890-tal, Bemålat. Bredd: 118, djup: 62 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 19:48)

1371 4439  Skrivbord Art Déco, Valnöt. Bredd: 108. Djup: 53 cm, höjd: 77 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 19:46)

1371 4478  Skrivbord längd: 111 cm, djup: 46 cm, höjd: 77 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 19:09)

1371 4536  Skrivbord Nyrokoko. Bredd: 118, djup: 61 cm, höjd: 76 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 20:46)

1371 4167  Skulptur Arabia, Lillemor Mannerheim (1927-1994), Längd: 16 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 19:53)

1371 4090  Skulptur Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Glas, Kosta Boda, Höjd: 15 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 20:37)

1371 4461  Skulptur Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Kosta Boda, glas, i form av båt. Signerad Kosta Boda. Längd: ca 25 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 19:28)

1371 4224  Skulptur Glas, Oiva Toikka (1931-2019), Finland. Fågel. Längd: 16 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 19:43)

1371 3281  Skulptur Gustavsberg, Parian, "kan du inte tala", 1925. Längd: 27, höjd: 17 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 19:17)

1371 3795  Skulptur Karl Hackstock, Wien. Signerad, brons, med stensockel. Höjd: 35cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 18:37)

1371 4149  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Pojke med ryggsäck. Höjd: 19,5

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 20:17)

1371 4150  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Pojke med ryggsäck. Höjd: 19,5

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 20:19)

1371 4151  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Pojke med ryggsäck. Höjd: 19,5

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 19:14)

1371 4481  Skulptur metall. Höjd: 43 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 18:58)

1371 4087  Skulptur Same, Lars Enarsson. Längd: 16, höjd: 17 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 19:53)

1371 3474  Skulptur i glas Katt, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. På sockel, 23x20 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 20:41)

1371 4486  Skulptur/ljusstake Tomte. Höjd: 27cm

1371 4211  Skulpturer 2 st, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Gustavsberg. Längd: 8-15 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 18:31)

1371 4093  Skulpturer 2 st, Trä, Hästar, 1936-38. Höjd: 20-25 cm

S�ldes f�r 9.800 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 19:58)

1371 4178  Skulpturer ett par, bronserad zink, Jeu Innocent. Höjd: 40 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 19:28)

1371 4506  Slagbord Furu, 1800-tal, Bredd: 103 cm. Djup: 45cm, 2x70 cm, höjd: 76 cm

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 19:58)

1371 3484  Smörgåsbestick 24 delar, NOBEL, Gunnar Cyrén (1931-2013), Sverige. Längd: 16,5 - 18,5

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 20:51)

1371 4548  Snurrfåtölj 1800-tal, mahogny

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 18:35)

1371 4134  Snurrfåtöljer 3 st + 1 pall+ bord, Rotting

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 20:20)

1371 4133  Snurrfåtöljer 4 st, Rotting

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 20:59)

1371 4047  Snurrstol Sjuan, Arne Jacobsen (1902-1971), Danmark. Fritz Hansen, Danmark. Skiktlimmat trä, stålunderrede med kromade ben, 1997, etikettmärkt. Höj / sänkbar, tygklädsel

S�ldes f�r 6.600 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 20:20)

1371 4050  Snurrstol Sjuan, Arne Jacobsen (1902-1971), Danmark. Fritz Hansen, Danmark. Skiktlimmat trä, stålunderrede med kromade ben, 2006, etikettmärkt. Höj / sänkbar, tygklädsel, "Republic of Fritz Hansen"

S�ldes f�r 6.400 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 18:34)

1371 2036  Soffa Gunilla Allard (f. 1957), Sverige. Cinema, Lammhults. Längd: 160

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 19:31)

1371 4498  Soffa Rokokostil. Längd: 115

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 19:53)

1371 4139  Soffbord "Cooper", Gunilla Allard (f. 1957), Sverige. Laminat / krom. Bredd: 55. Djup: 45 cm. Höjd: 52 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 18:45)

1371 4514  Soffbord Betsad björk. Diameter: 83, höjd: 61 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 20:41)

1371 4240  Soffbord Butlers tray. Bredd: 135, djup: 80 cm, höjd: 52 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 20:55)

1371 2034  Soffbord Ett par, "Cooper", Gunilla Allard (f. 1957), Sverige. Laminat / krom. Bredd: 55. Djup: 45 cm, höjd: 52 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 19:19)

1371 3412  Soffbord Rokokostil med stenskiva. Bredd: 125 cm. Djup: 66 cm, höjd: 57 cm

1371 4130  Soffbord Svensk fur. Bredd: 80, djup: 50 cm, höjd: 56 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 18:41)

1371 3318  Spegel 158x55cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 20:33)

1371 3072  Spegel 82x67cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 20:01)

1371 7008  Spegel Empire, 156x83 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 19:33)

1371 4397  Spegel Gustaviansk stil, bemålad, 58x42 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 20:27)

1371 4396  Spegel Mässingsram, reliefmotiv med båt, 61x27 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 18:14)

1371 3073  Spegel Rokokostil, 119x45cm

1371 3248  Spegel Teak, med belysning, 123x43 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 18:19)

1371 4267  Spegellampett Claes Hultberg, Stockholm, 1900-talets andra hälft, bemålad, 55x39 cm

1371 4307  Spelbord 1890-tal. Bredd: 89 cm. Djup: 2x44 cm, höjd: 77 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 19:05)

1371 4270  Spelbord Björk, 1920-tdal. Bredd: 100, djup: 2x49 cm, höjd: 79 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 20:09)

1371 4185  Spelbord nyrenässans, Valnöt. Bredd: 90. Djup: 2x44 cm, höjd: 78 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 20:29)

1371 3047  Spetsglas 4 st, Gustav III. Höjd: 17-18cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 19:03)

1371 4169  Stol mahogny, läder, Rolf Rastad & Adolf Relling, Norge

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 20:01)

1371 4108  Stol Sibast, Danmark, Arne Vodder (1926-2009), Danmark.

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 19:36)

1371 4309  Stolar 4 st, Sjuan, Arne Jacobsen (1902-1971), Danmark. Fritz Hansen, Danmark. Skiktlimmat trä, stålunderrede med kromade ben, 1983

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 19:37)

1371 4311  Stolar 4 st, Sjuan, Arne Jacobsen (1902-1971), Danmark. Fritz Hansen, Danmark. Skiktlimmat trä, stålunderrede med kromade ben, Tygklädsel, 1983

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 19:43)

1371 9255  Stolar 5 st, Biedermeier

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 18:14)

1371 4427  Stolar 6 st

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 20:40)

1371 4119  Stolar 6 st, barockstil

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 18:56)

1371 4237  Stolar 6 st, Nyrokoko

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 18:03)

1371 3091  Stolar Ett par

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 20:08)

1371 4290  Stolar ett par, Louis XV-stil, tidigt 1900-tal

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 18:32)

1371 3137  Stolar Ett par, NK-märkt

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 19:56)

1371 4077  Stolar ett par. Brunbetsat böjträ, präglad sits med floral dekor. Märkta Mundus, Wien. Höjd: 89 cm, sitthöjd ca 46 cm

S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 18:31)

1371 4395  Stop Tenn. Höjd: 22,5

1371 4447  Stringhylla 6 hyllplan, 78x30cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 19:43)

1371 4200  Stringhylla 6 hyllplan. Bredd: 80 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 20:02)

1371 4265  Sybord 1800-tal, lyrformad fot, alm. Bredd: 59. Djup: 43 cm. Höjd: 75 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 19:57)

1371 4073  Taburett Gustaviansk. Längd: 46 cm, djup: 41 cm, höjd: 40 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 19:18)

1371 4472  Tågset Märklin, lok, räls, transformator. Längd: 46 cm, djup: 27 cm, höjd: 3,5-7 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 20:07)

1371 4078  Takarmatur 1960-tal, glaskupor. Höjd: 50 cm

1371 4333  Takarmatur 20-tal, mässing, glaskupa. Diameter: 34 cm

1371 4313  Takarmatur Ateljé Lyktan. Höjd: 70cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 20:44)

1371 4556  Takarmatur höjd: 70 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 20:14)

1371 4302  Takarmatur LOUIS CAMPELL, "Collage Pendel 600" för Louis Poulsen, design: Louise Campbell, formgiven 2004. Höjd: 36,5 cm. Diameter: 60 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 20:48)

1371 4544  Takarmatur mässing och glas, Dia 31, höjd: 35 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 20:59)

1371 4437  Takarmatur med prismor. Diameter: 45 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 19:42)

1371 4408  Takarmatur med prismor. Diameter: 53 cm, höjd: 29 cm

1371 4516  Takarmatur Med prismor. Höjd: 81cm

S�ldes f�r 13.500 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 19:11)

1371 3062  Takarmatur Med tre kupor av glas. Diameter: ca 40 cm. Höjd: 60 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 19:27)

1371 4289  Takarmatur Saturnus-modell, omkring 1900-talet mitt. Diameter: 50cm. Höjd: 60cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 19:49)

1371 3199  Takdekoration Snäckskal. Höjd: 90 ca

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 20:36)

1371 4245  Tändare 6 st, bland annat Ronson. Höjd: 4-7 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 19:31)

1371 4253  Tavelram 1700-/1800-tal, ramens innermått: 25x38 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 18:49)

1371 4405  Tavelram Med fotografi, Nyrokoko, ramens innermått: 44x67 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 18:46)

1371 4422  Teckningar 2 st. 39x53 resp. 53x38 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 18:47)

1371 4462  Tempelklocka Asien, brons. Höjd: 30cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 18:12)

1371 4515  Terrin med lock, nysilver. Längd: 35 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 18:54)

1371 4390  Teservis 3 delar, nysilver, England. Höjd: 16-23 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 18:50)

1371 4195  Teservis Villeroy & Boch, Botanica, 15 del + bricka plast+ 1 extra kopp

1371 4412  Textiltavlor 2 st, Majvor Johnson, broderade, monogramsignerade, landskap. Motivet: 40x30 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 18:26)

1371 3394  Tidningsställ med låda, mahogny. Längd: 53 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 19:28)

1371 4269  Toilettebord mahogny, 1920-tal. Bredd: 100, djup: 52 cm, höjd: 121 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 20:55)

1371 4300  Trädgårdsgrupp 6 delar, 5 stolar + bord, aluminium

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 19:42)

1371 4147  Trädgårdsurnor ett par, Järn. Diameter: 16, höjd: 17 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 19:46)

1371 4162  Traktörpannor 5 st, Koppar. Diameter: 21-28 cm

1371 4286  Träsnitt Oidentifierad konstnär. Geisha. Signerad, numrerad 11/150,1915. Motivet: 40x30 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 18:34)

1371 4483  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. 1961, Norrbro, ej numrerad. Motivet: 31x45 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 19:19)

1371 4477  Trumpet i väska. Längd: ca 55 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 20:33)

1371 4389  Väggplatta Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Drabant - 1. Höjd: 27 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 19:34)

1371 4192  Väggur 1880-tal. Höjd: 95 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 20:11)

1371 4446  Väggur rokokostil. Höjd: 85 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 20:32)

1371 4341  Vas + skål + skulpturer, 4 delar, Kina, soapstone. Höjd: 5,5-17 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 19:11)

1371 3117  Vas Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Rörstrand. Höjd: 21cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 19:28)

1371 4164  Vas Japan, Satsuma, 1900-tal. Höjd: 30 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 18:57)

1371 4539  Vas Kina. Höjd: 15 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 20:36)

1371 4416  Vas Kina. Höjd: 35,5

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 18:01)

1371 4242  Vas Metall, Norge, Olaf Jos. Höjd: 20,5

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 20:52)

1371 4223  Vas Murano, Cenedese. Höjd: 19 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 19:27)

1371 4213  Vas silver, Norge. Höjd: 24, ca 180 g

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 18:19)

1371 4314  Vas Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. "Open Mind", träsockel. Höjd: 27-32 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 19:04)

1371 4091  Vas Upsala-Ekeby, Mari Simmulson (1911-2000), Sverige. Höjd: 33 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 21:06)

1371 4058  Vas Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Argenta, Gustavsberg. Stengods, grön glasyr med målad silverdekor. Höjd: 23,5 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 20:18)

1371 4060  Vas Ystad Brons, metall. Höjd: 20,5 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 18:31)

1371 4092  Vaser 2 st + skål, Upsala-Ekeby, Mari Simmulson (1911-2000), Sverige. Höjd: 8-25 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 20:38)

1371 4258  Vaser 2 st, Kina, en med montering. Höjd: 16-17 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 18:42)

1371 4261  Vaser 2 st, Kina, nutida, porslin & Cloisonne. Höjd: 21-31 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 19:13)

1371 3240  Vaser 2 st, silver, GEWE & GAB, varav en är Vera Ferngren. Höjd: 5,5-11cm, vikt: 231,5g.

1371 3280  Vaser 4 st, Rörstrand. Höjd: 15-21 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 19:16)

1371 3196  Vaser med sockel Ett par, sten, höjd: 28 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 20:26)

1371 4534  Vinglas 14st, Riedel. Höjd: 19-22cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 18:20)

1371 4466  Vinglas & snapsglas 6+ 6 st, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. "Husar". Höjd: 14-15cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 18:37)

1371 4420  Violin Tyskland, med 2 stråkar & väska. Längd: 58,5

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 19:56)

1371 4285  Vitrinskåp England, mahogny. Bredd: 150, djup: 40 cm, höjd: 200 cm, nyckel

1371 4517  Vitrinskåp Teak. Bredd: 80, djup: 40 cm, höjd: 168 cm, nyckel

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 19:53)

1371 4297  Vitvinsglas 8 + 7 st, snarlika, bland annat Helga, Boda. Höjd: 19,5 - 20

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 18:09)

1371 4143  Ytterfoder 3 st, Waldemarsudde/Empire. Höjd: 13-20 cm

1371 4202  Ytterfoder 3 st, Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Gustavsberg, vitglaserat stengods. Diameter: 13-26 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 18:32)

1371 4529  Ytterfoder Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Gustavsberg, vitglaserat stengods. Diameter: 25 cm (storlek 3)

1371 4493  Ytterfoder Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Gustavsberg, vitglaserat stengods. Diameter: 25 cm (storlek 3)

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 19:39)

1371 4476  Yxa längd: 101 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 11 januari 2021 18:34)