Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 21 mars 2016 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1027 5130  Akvarell Hilding Linnqvist (1891-1984), Älvlandskap, Sign HL, motivet: 31x46

S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 21 mars 2016 18:30)

1027 4122  Bordslampa Josef Frank, Firma Svenskt Tenn, kalebassformad glasfot i klarglas med luftbubblor, No 1819

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 21 mars 2016 20:09)

1027 8016  Casoletter Ett par, Skultuna 1611, no 60, höjd: 22 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 21 mars 2016 19:13)

1027 8024  Etsning Anders Zorn (1860-1920), Vadstället, 1912, signerad, motivet: 19, 8x14, 8

S�ldes f�r 6.400 kr (Sista budtid är den 21 mars 2016 19:47)

1027 8019  Färggravyrer 2 st. Tsar Nicolai II i husaruniform, 1896, motivet: 20x27

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 21 mars 2016 20:00)

1027 8011  Fåtölj Alvar Aalto (1898-1976), Artek, Finland

S�ldes f�r 6.800 kr (Sista budtid är den 21 mars 2016 19:57)

1027 5190  Fåtölj design: Kaare Klint (1888-1954), Rud Rasmussen, Danmark

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 21 mars 2016 19:41)

1027 8001  Fåtölj Jetson, design: Bruno Mathsson (1907-1988), DUX

S�ldes f�r 7.600 kr (Sista budtid är den 21 mars 2016 18:30)

1027 9290  Fåtölj med fotpall, Lamino, Yngve Ekström (1913-1988), Swedese

S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 22 mars 2016 12:36)

1027 4532  Fåtöljer 1 par, 'Lamino', Yngve Ekström (1913-1988), bok / skinn

S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 21 mars 2016 18:28)

1027 4534  Fåtöljer 1 par, 'Lamino', Yngve Ekström (1913-1988), bok / skinn

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 21 mars 2016 18:29)

1027 7053  Gallerskål Flora Danica, Royal Copenhagen, diameter: 21 cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 21 mars 2016 19:34)

1027 8014  Golvlampa Firma Svenskt Tenn, Josef Frank, modell 2326, mattpolerad mässing, höjd: 125 - 170 cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 21 mars 2016 18:11)

1027 7787  Ikon 1800-tal, Grekland, Uppfodrad, 48x38

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 21 mars 2016 18:15)

1027 8005  Ljuskrona Sengustaviansk, 1800-tal, höjd: 105 cm

S�ldes f�r 27.000 kr (Sista budtid är den 21 mars 2016 19:37)

1027 8004  Matta Semiantik, Veramin, Persien, 387x282

S�ldes f�r 20.500 kr (Sista budtid är den 21 mars 2016 18:45)

1027 8002  Oljemålning Axel Fahlcrantz (1851-1925), Signerad 1916, Skymningslandskap, 98x158

S�ldes f�r 10.000 kr (Sista budtid är den 21 mars 2016 20:53)

1027 8010  Oljemålning Bengt Elde (1939-2015), signerad. - 70, 45x122

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 21 mars 2016 19:48)

1027 8007  Oljemålning Gustavo Pisani, Torg motiv, duk, 1939, 69x49

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 21 mars 2016 20:43)

1027 8030  Oljemålning Jerzy Potrzebowski (1921-1974), Slädfärd i vinterlandskap, 52x66

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 21 mars 2016 19:44)

1027 8023  Oljemålning Oidentifierad konstnär, 1700-tal, Damporträtt, 84x65

S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 21 mars 2016 19:37)

1027 7436  Saltkar 4 st, Porfyr, diameter: 6-7 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 21 mars 2016 18:33)

1027 8017  Serveringsvagn Gunilla Allard (f. 1957), Cargo Support, Lammhults, glas och krom, längd: 84 cm, djup: 36 cm, höjd: 78 cm

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 21 mars 2016 19:58)

1027 4241  Servisdelar 19 delar, Birger Kaipiainen (1915-1988), Paratiisi, Arabia

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 21 mars 2016 18:45)

1027 4278  Skänkskåp allmoge, Dalarna, 1800-tal, längd: 111 cm, djup: 50 cm, höjd: 200 cm

S�ldes f�r 22.000 kr (Sista budtid är den 21 mars 2016 18:16)

1027 8031  Skåp omkring sekelskiftet 1900, Björk, höjd: 143 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 21 mars 2016 20:56)

1027 8021  Stol Sengustaviansk

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 mars 2016 18:54)

1027 8009  Stolar 4 st, design: Hans J Wegner, Y-stolen, Carl Hansen & son, Danmark, stämplade och etikettmärkta

S�ldes f�r 11.000 kr (Sista budtid är den 21 mars 2016 20:01)

1027 5377  Sybord Karl Johan, Lyrformad fot, längd: 60 cm, djup: 38 cm, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 21 mars 2016 19:07)

1027 8032  Teckning Peter Dahl (f. 1934), Blyerts, 13x19

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 21 mars 2016 20:52)

1027 8036  Vas Gustavsbergs Studio, Berndt Friberg (1899-1981), höjd: 27 cm

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 21 mars 2016 18:33)

1027 1538  Vas Orrefors, Nils Landberg (1907-1991), osignerad, höjd: 43 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 31 mars 2016 10:02)

1027 4199  Vas Orrefors, Nils Landberg (1907-1991), Osignerad, höjd: 43 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 21 mars 2016 20:18)

1027 1539  Vas Orrefors, Nils Landberg (1907-1991), Osignerad, höjd: 44 cm