Auktionshuset Metropol AB

 Earlier auctions den 14 februari 2022 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1448 8028  Affisch Henri de Toulouse-Lautrec (1864-1901), Frankrike. (efter), bildmått: 78X58, yttermått inklusive ram: 92X72 cm

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:55)

1448 8401  Äggkoppar 11 st, Bengt Orup (1916-1996), Sverige. Plast. Höjd: 5cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:04)

1448 7010  Akryl Filiph Jakobsson (f. 1988), Sverige. "Atoms and cells". Signerad. Akryl på duk. Bildmått: 40x50 cm, yttermått inklusive ram: 40x50 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:51)

1448 8018  Akvarell + litografi + etsningar, 4 delar, Francois Debert, oramade lösa blad, bladets mått: 25x32 - 20x38, akvarell. Signerad

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:55)

1448 8184  Akvarell Allan Österlind (1855-1938), Sverige. Dansande Spanjorskor. Signerad. Akvarell, bildmått: 51x36, yttermått inklusive ram: 73x56 cm

Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:56)

1448 7138  Akvarell Arne Nilsson (1925-1979), Sverige. Signerad. Akvarell, bildmått: 44x36, yttermått inklusive ram: 68x57 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:37)

1448 8021  Akvarell Börje Sandelin (1926-1970), Sverige. Figur i säng. Signerad, -49. Akvarell, bildmått: 22x29, yttermått inklusive ram: 36x42 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:41)

1448 8395  Akvarell Egron Lundgren (1815-1875), Sverige, tillskriven. "Hinduisk flicka". Ej signerad, påskrift a tergo. Akvarell, 18x13 cm, yttermått inklusive ram: 36x33 cm

Hammered for 5.200 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:23)

1448 8096  Akvarell Erik Andersson. Signerad, daterad 13, Skonaren Vega, 28x37, yttermått inklusive ram: 45x54, akvarell

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:29)

1448 8023  Akvarell Ernst Küsel (1873-1942), Sverige. Killing. Signerad, daterad 1929. Akvarell, bildmått: 34x27, yttermått inklusive ram: 50x43 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:30)

1448 8535  Akvarell John Haavs Johnson (1915-1968), Sverige. Sjöjungfrur. Signerad. Akvarell, bildmått: 30x37 cm, oramat löst blad

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:31)

1448 8141  Akvarell Louis Bastin (1912-1979), Sverige. "I Lampljuset". Signerad, akvarell. Bladets mått: 13x16, yttermått inklusive ram: 26x24 cm

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:14)

1448 8546  Akvarell Oskar Bergman (1879-1963), Sverige. "Västerås Juli 1954". Signerad, akvarell, 22x29, yttermått inklusive ram: 36x43 cm

Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 21:01)

1448 7223  Akvareller 3 st. Signerade, Stockholmsmotiv, yttermått inklusive ram: 50x40, akvarell

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:57)

1448 8543  Akvareller, pasteller 6 st, Oidentifierad konstnär. Signerade, landskap / stilleben, yttermått inklusive ram: 49x52 - 60x50, akvarell

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:40)

1448 7163  Alessi 3 delar, Bryggare + fruktskål + citronpress. Höjd: 22-30 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:17)

1448 8427  Appliquer ett par, Gustaviansk stil. Höjd: 34 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:55)

1448 7147  Appliquer Ett par, Gustaviansk stil. Höjd: 40 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:54)

1448 7573  Armbandsur 14K vitguld, Omega. Diameter: 17,3mm, manuell, plexiglas, bruttovikt: 19,4g.

Hammered for 3.800 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:03)

1448 7132  Armbandsur Sandoz of Switzerland, manuell. Diameter: 20mm, stål. Längd: 20cm, serienr: 4008x31 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:26)

1448 8250  Askar + fat 4 delar, lackarbete, Ryssland. Längd: 9-19 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:21)

1448 8481  Assietter 10 st, Gefle. Diameter: 18 cm

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:54)

1448 8434  Assietter 10 st, Oiva Toikka (1931-2019), Finland. Kastehelmi, Iittala. Pressglas. Lanserades 1964. Diameter: 17 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:53)

1448 8576  Assietter 20 st. Gustavsberg. Diameter: 18, nagg

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:05)

1448 8360  Bägare + saltkar, 3 delar, silver. Höjd: 4 - 6 cm, vikt: 110g

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:26)

1448 8258  Bägare + servettring, 5 st, silver. Höjd: 3-4 cm. Vikt: 70g

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:26)

1448 8414  Bergère Rokokostil. Höjd: 82 cm, djup: 60 cm

Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:34)

1448 8275  Bergère Rokokostil. Höjd: 99 cm, djup: 68 cm

Hammered for 1.400 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:22)

1448 8261  Bestick silver, CG Hallberg, 39 delar, 1962. Längd: 11-21 cm, bruttovikt: 1650g, varav knivar 626g

Hammered for 5.200 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:46)

1448 8082  Bestickuppsättning 60 delar, nysilver + fiskbestick, 24 delar, nysilver, Svensk Spets

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:03)

1448 8545  Blandteknik 2 st, Kina, fåglar, blandteknik, yttermått inklusive ram: 41x31cm. Signerad

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:03)

1448 8177  Blandteknik 2 st, Kina, yttermått inklusive ram: 24x25 cm. Ej signerad

Hammered for 2.400 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:29)

1448 8130  Blandteknik 2 st, Kina. Blandteknik, bildmått: 33x21, yttermått inklusive ram: 45x36 cm. Ej signerad

Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:15)

1448 8142  Blandteknik 3 st, Orientaliska, yttermått inklusive ram: 24x18-33x25 cm. Ej signerad

Hammered for 5.400 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 21:09)

1448 8454  Blandteknik Adelssköldar, yttermått inklusive ram: 14x59cm. . Ej signerad

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:30)

1448 8026  Blandteknik Carl de Witt, Komposition. Signerad, blandteknik, pannå, 42x55, yttermått inklusive ram: 58x70 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:16)

1448 8378  Blandteknik Dick Ljunggren (f. 1951), Sverige. Komposition. Signerad. Blandteknik. Bladets mått: 36x30cm, yttermått inklusive ram: 45x37cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:17)

1448 8371  Blandteknik Gunnar Wahlqvist (1920-2006), Sverige. Signerad, blandteknik, daterad -67. Blandteknik, 48x64 cm, yttermått inklusive ram: 67x82 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:11)

1448 8438  Blandteknik Jan Rhodin (f. 1938), Sverige. Domherrar. Signerad, blandteknik, 14x20 cm, yttermått inklusive ram: 30x35 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:52)

1448 8179  Blandteknik Kina, resande sällskap. Blandteknik, bildmått: 29x40, yttermått inklusive ram: 44x55 cm. Ej signerad

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:03)

1448 8512  Blandteknik Weiny Granqvist (f. 1947), Sverige. Signerad, blandteknik, daterad 99, "svängrum", duk, 82x120cm, yttermått inklusive ram: 110x150cm

Hammered for 2.800 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:29)

1448 8027  Blyerts Ariel Ben-David (f. 1942), Israel. "Rachel II". Signerad, daterad -74. Bildmått: 61x42, yttermått inklusive ram: 74x55 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:12)

1448 8358  Bockbord Bemålat. Bredd: 307, djup: 81 cm, höjd: 73 cm

Hammered for 9.800 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:11)

1448 8269  Bokhylla England, Idegran. Bredd: 153, djup: 31 cm, höjd: 78 cm

Hammered for 1.900 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:35)

1448 8411  Bokhylla mahogny. Bredd: 116, djup: 28 cm, höjd: 150 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:23)

1448 8145  Bonad Indo Isfahan, från NK, 118x180 cm

Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:30)

1448 8480  Bord längd: 160 cm, djup: 80 cm, höjd: 73 cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:17)

1448 8170  Bord Längd: 90 cm. Djup: 45 cm, höjd: 76 cm

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:51)

1448 8174  Bord Med lådor. Diameter: 51cm, höjd: 63cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:16)

1448 8072  Bordsdekoration + ett par ljusstakar, Skultuna, mässing. Höjd: 16 - 20

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:45)

1448 7520  Bordsdekorationer Metall, tuppar. Höjd: 9-22cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:53)

1448 8210  Bordskanon Stafsjö Bruk, på trälavett. Längd: 35 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:45)

1448 8426  Bordslampa 1950-tal. Höjd: 35 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:37)

1448 8350  Bordslampa Art Déco. Höjd: 41 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:06)

1448 8349  Bordslampa Hemi-3. Höjd: ca 36 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:42)

1448 8038  Bordslampa höjd: 61cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:39)

1448 7184  Bordslampa Kina, modifierad vas. Höjd: 60 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:51)

1448 8366  Bordslampfot glas och metall. Höjd: 58cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:25)

1448 8582  Bordslampfot mässing. Höjd: 37 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:36)

1448 8451  Bordslampfot Orrefors, glas. Höjd: 37cm

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:47)

1448 8356  Bordspendyl Bullé. Höjd: 37 cm

Hammered for 1.900 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 21:01)

1448 7559  Bordsspegel silverram, Persien, 41x28 cm, bruttovikt: 1740 g

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:39)

1448 8070  Bordständare 2 st. + penna, mässing, Skultuna. Höjd: 10 cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:14)

1448 7527  Bordsur Türler, Längd: 18cm

Hammered for 2.200 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:48)

1448 8548  Brandbil + brandstation, 2 delar, plåt, "J D N Germany", Johann Distler, Nürnberg, 1920-/30-tal. Längd: 29-30 cm

Hammered for 2.400 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:07)

1448 8171  Brevpress/skulptur Börje Skogh (1923-2006), Sverige. Gustavsbergs Studio. Signerad med Studiohanden, 1978. Sten med silverdekor. Längd: 7cm

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:26)

1448 8039  Bricka Intarsia, Längd: 65cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:11)

1448 8035  Brickbord + bricka + tabletter 4 st, textil, Firma Svenskt Tenn. Diameter: 50 längd: 56 cm

Hammered for 1.700 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:50)

1448 7050  Burk med lock, blått glas, 1960-tal. Höjd: 30 cm

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:44)

1448 8377  Byrå Bemålad. Bredd: 52, djup: 20 cm, höjd: 52 cm

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:53)

1448 8278  Byrå Gustaviansk stil, med stenskiva. Bredd: 66, djup: 40 cm, höjd: 63 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:25)

1448 1040  Byrå Hauptstil, Intarsia, med stenskiva. Bredd: 102 cm. Djup: 50 cm, höjd: 80 cm

Hammered for 1.400 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:07)

1448 8408  Byrå Louis XV-stil, med stenskiva. Bredd: 81, djup: 42 cm, höjd: 81 cm

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:19)

1448 8268  Byrå sengustaviansk stil, stenskiva. Bredd: 50, djup: 33 cm, höjd: 81 cm

Hammered for 2.200 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:46)

1448 8266  Byrå sengustaviansk stil, stenskiva. Bredd: 86 cm. Djup: 46 cm. Höjd: 78 cm

Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:59)

1448 1011  Cigarettetui Silver/emalj, Hästporträtt 7x8, Vikt: ca 125 g

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:19)

1448 8463  Cigarettetuier 2 st, silver, graverade. Längd: 8-12 cm. Vikt: ca 260g

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:03)

1448 8209  Cigarettskrin Ystad-Metall, mässing. Längd: 18, djup: 9,5 cm, höjd: 3 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:43)

1448 8196  Damarmbandsur 18k guld, Tissot. Vikt: 20g brutto. Diameter: 1,5 cm, längd: 18 cm

Hammered for 5.000 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:14)

1448 8376  Étagère med låda, mahogny. Längd: 52, djup: 36 cm, höjd: 75 cm

Hammered for 2.600 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:34)

1448 8199  Etsning Börje Sandelin (1926-1970), Sverige. Signerad, numrerad 26/150, Man med luta. Bildmått: 20,5x14, yttermått inklusive ram: 44x34 cm

Hammered for 2.200 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:20)

1448 8132  Etsning Börje Sandelin (1926-1970), Sverige. Signerad, numrerad 29/24, familj, yttermått inklusive ram: 48x42cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:15)

1448 8181  Etsning Börje Sandelin (1926-1970), Sverige. Solflicka. Signerad, numrerad 9/40. Bildmått: 20x15, yttermått inklusive ram: 39x32 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:47)

1448 8338  Etsning Folke Gullby (1912-1982), Sverige. Fiskande man i eka. Signerad, numrerad 21/310,14x25, yttermått inklusive ram: 36x43 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:43)

1448 8393  Etsning Hannes Postma (f. 1933), Holland. Signerad, daterad 1962. Bildmått: 49x59 cm, yttermått inklusive ram: 63x73 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:50)

1448 8379  Etsning Mariana Manner (f. 1943), Sverige. Signerad, numrerad 101/130, daterad 84, "rå". Bildmått: 25x20cm, yttermått inklusive ram: 46x33cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:51)

1448 8019  Etsning Olle Hagdahl (1910-1991), Sverige. Signerad, numrerad 19/25, daterad -48. Bildmått: 32x22, yttermått inklusive ram: 50x33 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:39)

1448 8467  Etsning Svenerik Jakobsson (f. 1934), Sverige. Signerad, numrerad 130/250, daterad 1980, "besök på betonghyllan". Bildmått: 25x32, yttermått inklusive ram: 39x49 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:30)

1448 8200  Etsningar 2 st, Börje Sandelin (1926-1970), Sverige. Signerade. Bildmått: 18,5x13 - 21x11,5, yttermått inklusive ram: 41x30 - 41,5x30 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:13)

1448 8441  Etsningar 2 st, Stig Borglind (1892-1965), Sverige. Signerad. Bildmått: 20x25, yttermått inklusive ram: 45x47 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:45)

1448 8188  Färgetsning Alain Berck-Vitz (f. 1953), Signerad, numrerad ea. Bladets mått: 35x39, yttermått inklusive ram: 41x45 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:22)

1448 8017  Färgetsningar 2 st, Jorgo Krallis (f. 1937), oramade lösa blad. Signerade. Bladets mått: 54x40 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:10)

1448 8104  Färgetsningar 3 st, Francois Debert. Signerade, 100-upplaga, yttermått inklusive ram: 55x44-74x54cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:43)

1448 8129  Färglitografi 2 st, Karl Axel Pehrson (1921-2005), Sverige. Signerad, numrerad pt, daterad -75, landskap med växter & fågel. Färglitografi, bildmått: 20x28, yttermått inklusive ram: 40x45 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:05)

1448 8030  Färglitografi André Lanskoy (1902-1976), komposition. Signerad, numrerad 15/100. Färglitografi, bildmått: 66x50, yttermått inklusive ram: 84x67 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:26)

1448 8106  Färglitografi Bengt Landin (f. 1933), Sverige. Signerad, numrerad 168/200. Färglitografi. Bladets mått: 45x55cm, yttermått inklusive ram: 54x63cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:40)

1448 8382  Färglitografi Helga Wachholz (f. 1936), Tyskland. Signerad, numrerad 199/200, "blå måndag". Färglitografi, bildmått: 58x50cm, yttermått inklusive ram: 79x67cm

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:43)

1448 8518  Färglitografi Josef Petersson (f. 1976), Sverige. Signerad, numrerad 12/20. Färglitografi. Bladets mått: 42x60, oramat löst blad

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:09)

1448 8094  Färglitografi Karl Axel Pehrson (1921-2005), Sverige. Signerad, numrerad 296/500, daterad 87. Färglitografi, bildmått: 36x28, yttermått inklusive ram: 52x41 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:11)

1448 8380  Färglitografi Lars Eje Larsson (f. 1954), Sverige. Signerad, numrerad 49/380. Färglitografi. Bladets mått: 55x40cm, yttermått inklusive ram: 64x48cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:24)

1448 8133  Färglitografi Lars Jonsson (f. 1952), Sverige. Signerad, numrerad 11/45, HC-upplaga (hors de commerce). Färglitografi. Bladets mått: 40x61cm, yttermått inklusive ram: 60x80cm

Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:43)

1448 8093  Färglitografi Marion Belin (f. 1933), Sverige. Signerad, numrerad 98/360. Färglitografi, bildmått: 66x47, yttermått inklusive ram: 85x63 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:40)

1448 8095  Färglitografi Olle Nyman (1909-1999), Sverige. Signerad, numrerad 316/460, daterad 1972. Färglitografi, bildmått: 22x23, yttermått inklusive ram: 51x41 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:08)

1448 8464  Färglitografi Oscar Reutersvärd (1915-2002), Sverige. Signerad, numrerad 61/150, yttermått inklusive ram: 65x47cm

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:09)

1448 8577  Färglitografi Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Signerad, kvinna, Färglitografi, bildmått: 41x28cm, yttermått inklusive ram: 64x49cm

Hammered for 1.900 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:49)

1448 7059  Färglitografi Robert Högfeldt (1894-1986), Sverige. Signerad, numrerad 79/360. Färglitografi, bildmått: 40x50cm, yttermått inklusive ram: 52x62cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:45)

1448 7047  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Skärgård. Signerad, numrerad 485/500. Färglitografi, bildmått: 29x43, yttermått inklusive ram: 44x58 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:41)

1448 7329  Färglitografi Sven X:et Erixson (1899-1970), Sverige. Signerad, numrerad 170/200. Färglitografi. Bladets mått: 31x37, yttermått inklusive ram: 47x52 cm

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:01)

1448 8509  Färglitografi Ulf Greder (f. 1949), Sverige. Signerad, numrerad 161/360, "the white swan". Färglitografi, bildmått: 91x75cm, yttermått inklusive ram: 115x98cm

Hammered for 1.700 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:27)

1448 8510  Färglitografi Ulf Greder (f. 1949), Sverige. Signerad, numrerad 232/360, Färglitografi, bildmått: 91x75cm, yttermått inklusive ram: 115x98cm

Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:39)

1448 8383  Färglitografi Ulf Gripenholm (f. 1943), Sverige. Kvinna. Signerad, numrerad 75/225. Färglitografi. Bladets mått: 79x59cm, yttermått inklusive ram: 87x66cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:39)

1448 8556  Färglitografi Wiking Svensson (1915-1979), Sverige. Signerad, numrerad 82/95, daterad -53. Färglitografi, bildmått: 26x37, yttermått inklusive ram: 44x54 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:52)

1448 8025  Färglitografier 2 st, Alan Cox, "Long Barrow I & II". Signerad, daterad -76, yttermått inklusive ram: 92x72 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:47)

1448 8192  Färglitografier 3 st, Berndt Wennström (f. 1945), Sverige. 190-upplaga. Signerade, yttermått inklusive ram: 34x29 - 36x26 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:58)

1448 8530  Fat + ljusstake, Gefle. Diameter: 34, höjd: 11 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:18)

1448 8355  Fat Ett par, Asien. Diameter: 31 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:41)

1448 8321  Fat Gunvor Olin-Grönqvist (1928-2005), Arabia. Diameter: 33,5

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:37)

1448 8525  Fat silver, Bernard Buffet (1928-1999), Frankrike. Le Medaillier, Paris. Diameter: 20cm, med etui. Vikt: 191g.

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:26)

1448 8073  Fat Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Domino, Gustavsberg, 20x20 cm

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:54)

1448 8158  Fat och skål 2 delar, Gertrud Båge (f. 1935), Sverige. Längd: 31cm. Höjd: 20cm

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:31)

1448 8011  Fåtölj "Jetson", Nubuk, Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. Dux

Hammered for 6.000 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:16)

1448 7479  Fåtölj flätad plast, 1950-tals stil

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:25)

1448 8273  Fåtöljer ett par, Rokokostil, Rotting. Höjd: 44-94 cm, djup: 63 cm, bredd: 68 cm

Hammered for 1.700 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:10)

1448 8041  Figuriner Ett par. Höjd: 14cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:43)

1448 8148  Flaskor 3+ 1st Erik Höglund. Höjd: 23-32cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:46)

1448 8139  Folkdräkt Bohuslän, "Inlands Norra Härad", storlek: 38-40 cm

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:27)

1448 8255  Fossil längd: 30 cm

Hammered for 1.900 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:39)

1448 8195  Fotografi Henry Barnard, Guggenheim. Signerad, daterad -96. Bildmått: 34x22, yttermått inklusive ram: 52x42 cm

Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:10)

1448 8051  Frimärken diverse Hela Världen

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:24)

1448 8067  Glas 12 st. Timo Sapaneva, Kekkerit, Iittala. Höjd: 12 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:27)

1448 8069  Glas 12 st. Timo Sarpaneva (1926-2006), Finland. Kekkerit, Iittala. Höjd: 14 cm

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:50)

1448 8157  Glas 6 st, frostad glas. Höjd: 8cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:32)

1448 7176  Glas 8 st, Reijmyre Glasbruk. Höjd: 8 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:37)

1448 8076  Glasfat Mats Jonasson, Målerås. Diameter: 43 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:00)

1448 8252  Glasservis 59 delar, 1800-tal, slipad dekor. Höjd: 7-30 cm

Hammered for 2.800 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:43)

1448 8370  Golvlampa mässing, Falkenbergs belysning. Höjd: 147

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:41)

1448 8573  Golvlampa mässing. Höjd: 149cm

1448 8066  Golvlampaa trä och metall. Höjd: 130 ca. 1950-tal

Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:23)

1448 8486  Golvvas Glas, Holmegaard. Höjd: 61 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:24)

1448 8317  Grafiska blad 2 st. Militaria, yttermått inklusive ram: 40x29 cm. Ej signerad

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:53)

1448 7006  Grafiskt blad Anna Essipova, "Uggla". Signerad, numrerad 25/50, Giclee fine art. Bildmått: 28x38 cm, yttermått inklusive ram: 31x43 cm, oramat löst blad

1448 7007  Grafiskt blad Jan Rufelt (f. 1956), Sverige. "Angel". Signerad, numrerad 3/100, Giclee fine art. Bildmått: 24x18 cm, yttermått inklusive ram: 31x20 cm, oramat löst blad

1448 8049  Grogglas 6 st + karaff, Kjellander. Höjd: 13,5-26 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:03)

1448 8204  Halsband med hänge silver, Sterling, läderband. Vikt: 20g. Längd: 39 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:43)

1448 8263  Herrbetjänt höjd: 112 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:57)

1448 8357  Hörnskåp Allmoge. Höjd: 171

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:49)

1448 8522  Huggare längd: 62 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:08)

1448 8065  Hushållsvåg TIX, Favorit, Eskilstuna + 2 st. Litermått, plåt, Höjd: 21 - 30 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:26)

1448 7162  Ishink + karaff, Orrefors. Höjd: 14-28 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:16)

1448 8425  Kaffe-/ teservis Rosenthal, Sanssouci 45 del

Hammered for 3.000 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:37)

1448 7525  Kaffegods 27 delar, Bing & Grøndahl, Måsen

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:00)

1448 8478  Kaffegods Rosenthal, 27 del

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:05)

1448 8483  Kaffegods Tuscan, England, 23 del

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:54)

1448 8050  Kaffekanna Musselmalet, Royal Copenhagen. III-sortering, Höjd: 25 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:18)

1448 8475  Kaffekanna silver, Importstämplar. Höjd: 19, vikt: 330g ca

1448 8160  Kaffekoppar med fat 13 delar, Royal Copenhagen. Höjd: 7cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:53)

1448 8324  Kaffeservisdelar 14 delar, England

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:23)

1448 8159  Kaffeservisdelar 25 delar, Rörstrand. Höjd: 6cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:12)

1448 8333  Kaffeservisdelar ca 70 delar, Rörstrand

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:09)

1448 7415  Kaffeskedar 12 st, silver, Etui, Östersund. Längd: 10,5, Vikt: ca 130 g

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:32)

1448 8325  Kakburkar Plåt, diverse, modell äldre

Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:21)

1448 8293  Kamferkista Asien. Bredd: 100, djup: 50 cm, höjd: 60 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:50)

1448 8331  Kandelaber Nysilver. Höjd: 58cm

Hammered for 1.800 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:51)

1448 8043  Kanna höjd: 44cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:21)

1448 8534  Kanna Koppar. Höjd: 45 cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:49)

1448 8528  Karaff + 10 glas, Reijmyre. Höjd: 6-24 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:30)

1448 8054  Karaff Goebel. Höjd: 28 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:56)

1448 8059  Karaffer 4 st. Höjd: 32 - 39

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:48)

1448 8413  Karmstol bemålad

1448 7240  Karmstol Karl Johan, mahogny

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:28)

1448 8277  Karmstol Rokokostil

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:14)

1448 8521  Kartellur Metall, 63x30 cm

Hammered for 2.200 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:28)

1448 8364  Konsolbord nyrokoko. Bredd: 72 cm. Djup: 38 cm, höjd: 56 cm

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:15)

1448 8354  Konstglas fat, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Diameter: 40 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:52)

1448 8143  Kopparstick Sovande kvinna, "Le comde de Tessin", yttermått inklusive ram: 36x26 cm

Hammered for 3.000 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:50)

1448 8572  Kuddfodral 2 st, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. "Pottery", design: House Stockholm, 44x43cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:51)

1448 6454  Kuverttallrikar 5 st, Tenn, Firma Svenskt Tenn. Diameter: 22cm

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:49)

1448 8175  Lampett Smide. Höjd: 37cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:48)

1448 7180  Länstol rokokostil, omklädd

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:46)

1448 8323  Lergodskärl 2 st. Längd: 23 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:58)

1448 8045  Litografi + Tusch, Einar Nerman (1888-1983), Sverige. Yttermått inklusive ram: 32x23-35x25 cm. Signerad

Hammered for 3.600 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:37)

1448 8063  Litografier 6 st. Oidentifierad konstnär, 360: upplaga. Signerade, yttermått inklusive ram: 32x22 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:58)

1448 7315  Ljuskrona Gustaviansk stil, med glasskål. Höjd: 55cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:16)

1448 8365  Ljuskrona Med prismor. Höjd: 67cm

Hammered for 2.800 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:03)

1448 8121  Ljuskrona Oscariansk, med prismor. Höjd: 87cm

Hammered for 3.400 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:13)

1448 8205  Ljusplåt Jugend, mässing, 40x25 cm

Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:10)

1448 7202  Ljusplåtar Ett par, mässing, Lars Holmström, Arvika. Höjd: 30 cm

Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:18)

1448 8057  Ljusstakar + bägare och vaser, 7 delar, fattigmanssilver. Höjd: 12 - 24

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:01)

1448 8165  Ljusstakar + kaffemugg, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. "Rainbow", Rörstrand. Höjd: 8-13 cm

1448 7421  Ljusstakar ett par, försilvrade, Nyrokoko. Höjd: 27 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:52)

1448 8487  Ljusstakar Ett par, Kristall. Höjd: 26 cm

Hammered for 3.200 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:49)

1448 8217  Ljusstakar Ett par, Tenn, 1961. Höjd: 12,5

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:28)

1448 8162  Ljusstakar silver, Ett par, England. Höjd: 13cm, bruttovikt: 366g

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:14)

1448 8232  Ljusstake Smide. Höjd: 58cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:51)

1448 8013  Lockurna Wedgwood. Höjd: 21 cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:26)

1448 8320  Malmkrona 6-armad, mässing. Höjd: 50cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:03)

1448 8373  Månbord Furu, avlutad. Diameter: 125, höjd: 76 cm

Hammered for 3.400 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:40)

1448 8231  Matbord 1950-tal, skiva i teak, ben i metall. Bredd: 130 cm. Djup: 75 cm. Höjd: 73 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:57)

1448 8372  Matbord 1950-tal. Bredd: 80+ 2x28, djup: 70 cm, höjd: 73 cm

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:42)

1448 7249  Matbord Rokokostil. Bredd: 158, djup: 108 cm, höjd: 75 + 2 iläggx40 cm

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:38)

1448 8424  Matbord Teak, Utdragsskivor. Bredd: 120 + 2x30, djup: 80 cm, höjd: 74 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:14)

1448 8264  Matsalsgrupp 7 delar, Gustaviansk stil. Diameter: 110, höjd: 74 cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:10)

1448 8420  Matsalsgrupp England, Idegran, 9 delar, Bord + 2 karmstolar + 6 stolar. Diameter: 107, höjd: 73 + 2iläggx44 cm

Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:09)

1448 7535  Matservisdelar 11 delar, Marianne Westman (1928-2017), Sverige. Mon Amie, Rörstrand, blåblommigt mönster på ljus botten, nutida. Diameter: 12-24 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:24)

1448 8080  Matservisdelar 20 delar, Bavaria

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:43)

1448 8527  Matservisdelar 30 delar, Rörstrand, Flytande blått, 10 st mattallrikar (25 cm), 10 st djupa tallrikar (25 cm), 10 st assietter (21 cm)

Hammered for 3.000 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:01)

1448 8353  Matservisdelar 35 delar, Japan

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:18)

1448 8164  Matservisdelar 8 delar, vinranka, Gefle

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:28)

1448 8034  Matservisdelar ca 55 delar, Hackefors

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:06)

1448 8033  Matservisdelar ca 60 delar, Hackefors

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:47)

1448 8574  Matta Galleri, 80x300cm

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:46)

1448 8504  Matta Gunilla Lagerhem-Ullberg (f. 1955), Sverige. Kasthall, gallerimodell, 67x727 cm

Hammered for 2.800 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:01)

1448 8503  Matta Kasthall, Gunilla Lagerhem-Ullberg (f. 1955), Sverige. 203x292 cm

Hammered for 1.400 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:50)

1448 8431  Matta orientalisk, 128x210 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:49)

1448 8282  Matta orientalisk, 130x210 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:49)

1448 8368  Matta orientalisk, 135x210cm

1448 8444  Matta orientalisk, 156x217 cm

Hammered for 2.600 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:01)

1448 8445  Matta orientalisk, 166x207 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:22)

1448 8281  Matta orientalisk, 200x298 cm

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:58)

1448 8352  Matta Orientalisk, 213x400cm

Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:43)

1448 8447  Matta orientalisk, 68x195cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:22)

1448 8514  Matta Orientalisk, 71x110cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:09)

1448 8288  Matta orientalisk, 85x140 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:41)

1448 7343  Matta orientalisk, Afshar-Sirian, 150x220 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:16)

1448 8285  Matta orientalisk, Bönematta, 86x140 cm

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:40)

1448 8283  Matta orientalisk, Bönematta, 88x150 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:22)

1448 8402  Matta Orientalisk, bönematta, 90x150 cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:28)

1448 8571  Matta orientalisk, Djadjim, Antik, 146x238 ca

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:12)

1448 8513  Matta Orientalisk, figural, 80x104cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:33)

1448 7067  Matta orientalisk, galleri, 67x200cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:08)

1448 8515  Matta Orientalisk, galleri, 79x292cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:32)

1448 8303  Meccano England, 1950-tal. Längd: 46 cm, bredd: 34 cm

1448 8163  Mockakoppar 8st, Rosenthal. Höjd: 6cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:07)

1448 8155  Muggar 6 st, Upsala Ekeby. Höjd: 10cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:13)

1448 8183  Oljemålning Alain Berck-Vitz (f. 1953), "Le Passage". Signerad, daterad 1977. Olja på duk, 37x69, yttermått inklusive ram: 53x85 cm

Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:04)

1448 8112  Oljemålning Alain Berck-Vitz (f. 1953), Signerad, "gare des souvenirs". Olja på duk, yttermått inklusive ram:, 56x67cm

Hammered for 1.800 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:16)

1448 8102  Oljemålning Alain Berck-Vitz (f. 1953), Signerad, clown. Olja på duk, 34x26cm, yttermått inklusive ram: 49x41cm

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:23)

1448 8190  Oljemålning Alain Berck-Vitz (f. 1953), Signerad. Olja på duk, oramad, 27x35 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:56)

1448 1031  Oljemålning Albert Rieger (1834-1905), Österrike. Landskap med stuga, 1800-tal. Signerad. Olja på duk, 74x100 cm, yttermått inklusive ram: 114x140 cm

Hammered for 5.600 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:04)

1448 8091  Oljemålning Andrzej Frackiewicz, Signerad Polsk konstnär, hästar. Olja på duk, 72x60, yttermått inklusive ram: 75x62 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:06)

1448 8492  Oljemålning Anna Jalpachik (1954-2013), Ukraina/Sverige. Monogramsignerad. Olja på pannå, 21x26, yttermått inklusive ram: 28x43cm

Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:58)

1448 8491  Oljemålning Anna Jalpachik (1954-2013), Ukraina/Sverige. Monogramsignerad. Olja på pannå, 40x32cm, yttermått inklusive ram: 58x50cm

Hammered for 2.400 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:46)

1448 8136  Oljemålning Anshelm Schultzberg (1862-1945), Sverige. Signerad, daterad 1890, "Londondimma Themsen". Olja på pannå, 20x24cm, yttermått inklusive ram: 34x38cm

Hammered for 20.500 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 21:01)

1448 8553  Oljemålning Anton Genberg (1862-1939), Sverige. Signerad, daterad 1925, Åreskutan. Olja på pannå, 59x72, yttermått inklusive ram: 72x85 cm

Hammered for 5.400 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:54)

1448 8029  Oljemålning Arne Nyman (1918-1987), (tillskriven), Självporträtt med gitarr, ej signerad. Olja på pannå, 53x63, yttermått inklusive ram: 68x80 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:40)

1448 8116  Oljemålning Arvid Herbert (1897-1956), Sverige. Landskap. Signerad, daterad 1941. Olja på pannå, 50x60cm, yttermått inklusive ram: 68x79cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:49)

1448 7255  Oljemålning Bert ”Målare” Atterving, Signerad. Olja på duk, 72x59, yttermått inklusive ram: 75x62 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:53)

1448 8238  Oljemålning Bertil Tägtström (1878-1972), Sverige. Signerad, daterad 1950. Olja på duk, 51x61cm, yttermått inklusive ram: 60x71cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:35)

1448 8245  Oljemålning Bill Flodin (1934-1976), Sverige. "Okänd vision". Signerad. Olja på pannå, 90x91cm, yttermått inklusive ram: 93x95cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:33)

1448 8246  Oljemålning Bill Flodin (1934-1976), Sverige. Signerad, komposition. Olja på pannå, 91x105cm, yttermått inklusive ram: 93x110cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:24)

1448 8135  Oljemålning Carl Arne Lundell (1915-1991), Sverige. Signerad, daterad 1953. Olja på pannå, landskap, 21x26cm, yttermått inklusive ram: 30x35cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:15)

1448 8137  Oljemålning David Wallin (1876-1957), Sverige. "Norge 1921", monogramsignerad. Olja på pannå, 16x20, yttermått inklusive ram: 34x38 cm

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:04)

1448 8117  Oljemålning Edvin Ollers (1888-1959), Sverige. Signerad, daterad 54, stilleben. Olja på duk, 50x60cm, yttermått inklusive ram: 66x78cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:27)

1448 8542  Oljemålning Eerik Haamer (tillskriven). "Fiskehamnen". Signerad. Olja på pannå, 28x44cm, yttermått inklusive ram: 44x61cm

Hammered for 16.000 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:57)

1448 8507  Oljemålning Elis Ryberg (1919-1985), Sverige. "Österlen". Signerad. Olja på duk, 53x64cm, yttermått inklusive ram: 73x84cm

Hammered for 3.000 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:27)

1448 8506  Oljemålning Elis Ryberg (1919-1985), Sverige. Signerad, "Trosaån". Olja på pannå, 49x60cm, yttermått inklusive ram: 73x84cm

Hammered for 4.000 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:14)

1448 8501  Oljemålning Elis Ryberg (1919-1985), Sverige. Signerad, landskap, "Österlen". Olja på duk, 54x65cm, yttermått inklusive ram: 72x83cm

Hammered for 2.200 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:02)

1448 8499  Oljemålning Elis Ryberg (1919-1985), Sverige. Signerad, Stadsmotiv. Olja på pannå, 61x50cm, oramad

Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:42)

1448 7258  Oljemålning Ella Brizel, Signerad. Olja på pannå, 32x24, yttermått inklusive ram: 42x34 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:57)

1448 8044  Oljemålning Emile Breysse (1880-1965), Frankrike. Signerad, klippor. Olja på pannå, 49x66cm, yttermått inklusive ram: 62x79cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:59)

1448 3037  Oljemålning Erik Tryggelin (1878-1962), Sverige. Signerad, daterad 1901, blomsterstilleben. Olja på duk, 43x32cm, yttermått inklusive ram: 54x41cm

Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:21)

1448 8541  Oljemålning Ernst Jõesaar (1905-1985), Estland. Stilleben. Signerad. Olja på pannå, 33x26cm, yttermått inklusive ram: 45x38cm

Hammered for 4.800 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:48)

1448 8388  Oljemålning fragment, 1700-tal, ej signerad. Olja på duk på pannå, 26x41, yttermått inklusive ram: 47x63 cm

Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:10)

1448 8239  Oljemålning Georg Forsberg Grind. Signerad, marin. Olja på pannå, 28x35cm, yttermått inklusive ram: 37x45cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:44)

1448 8242  Oljemålning Georg Forsberg Grind. Signerad. Olja på pannå, 49x67cm, yttermått inklusive ram: 65x83cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:40)

1448 8345  Oljemålning Gottfried Sträng (1894-1967), Sverige. Marin. Signerad G Sträng. Olja på duk, 45x60cm, yttermått inklusive ram: 61x75cm

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:11)

1448 8500  Oljemålning Gunnar Mossberg (1903-1983), Sverige. Signerad, "gotländsk kustbild". Olja på duk, 32x97cm, yttermått inklusive ram: 45x112cm

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:24)

1448 7325  Oljemålning Gunnar Nordström (f. 1921), Sverige. Landskap med bro. Signerad. Olja på duk, 62x52, yttermått inklusive ram: 81x72 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:30)

1448 8439  Oljemålning Harald Westman, monogramsignerad 1938. Olja på pannå, 30x46, yttermått inklusive ram: 42x57 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:50)

1448 8416  Oljemålning Harry Thomse (1903-1988), Sverige. Landskap. Signerad, daterad 1932. Olja på duk, 40x48 cm, yttermått inklusive ram: 61x69 cm

Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:56)

1448 8031  Oljemålning Hercules Brabazon Brabazon, ej signerad, Venedig, oramad. Olja på duk, 61x88 cm

Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:54)

1448 7531  Oljemålning Hjalmar Olander. Signerad, daterad 1927. Olja på pannå, 25x37cm, yttermått inklusive ram: 36x45cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:21)

1448 8113  Oljemålning Hvenmark. Signerad, komposition. Olja på pannå, 49x58cm, yttermått inklusive ram: 62x72cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:35)

1448 8417  Oljemålning Ivan Constantin Johansson (1895-1946), Sverige. Skärgårdsmotiv. Signerad Constantin, daterad -35. Olja på duk, 88x109 cm, yttermått inklusive ram: 96x117 cm

Hammered for 2.400 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:38)

1448 7358  Oljemålning J Marqué, Stilleben. Signerad, daterad -62. Olja på duk, 71x90, yttermått inklusive ram: 81x100 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:02)

1448 8384  Oljemålning Karin Olsson (1928-2006), Sverige. Signerad, landskap med träd, 29x29cm, yttermått inklusive ram: 44x42cm

1448 8385  Oljemålning Karin Olsson (1928-2006), Sverige. Signerad, landskap med träd, 29x29cm, yttermått inklusive ram: 44x42cm

Hammered for 2.800 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:18)

1448 8134  Oljemålning Karl Örbo (1890-1958), Sverige. Signerad, daterad 1922, Fjällandskap. Olja på duk, 46x60cm, yttermått inklusive ram: 56x70cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:06)

1448 8511  Oljemålning Katarzyna Wazyk. Komposition med figurer. Signerad, daterad 1977. Olja på duk, 116x80cm, yttermått inklusive ram: 130x95cm

Hammered for 2.400 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:32)

1448 8412  Oljemålning Kurbits. Signerad, daterad Nylén 1955. Olja på duk, 86x110, oramad

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:17)

1448 8088  Oljemålning Lars Olof Kolsrud, monogramsignerad 1987, "söndagsutflykt". Olja på duk, 27x35, yttermått inklusive ram: 35x44 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:54)

1448 7357  Oljemålning Lasse Johnson (1899-1992), Sverige. Västkust. Signerad, daterad -43. Olja på duk, 73x92, yttermått inklusive ram: 85x103 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:58)

1448 7429  Oljemålning Mariska Klammer (f. 1877), Ungern. Läsande flicka. Signerad, Olja på duk, 80x66cm, yttermått inklusive ram: 101x85cm

Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:01)

1448 8539  Oljemålning Nadezda Streltsova (f. 1973), Ryssland. Ballerina. Signerad. Olja på duk, 80x60cm, oramad

Hammered for 5.200 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:00)

1448 8459  Oljemålning Oidentifierad konstnär, England. Landsväg. Ej signerad. Olja på duk, 44x42, yttermått inklusive ram: 54x52 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:25)

1448 8558  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Blomsterstilleben. Ej signerad. Olja på duk, 68x48, yttermått inklusive ram: 83x62 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:34)

1448 8387  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, Herreman, 1700-/1800-tal. Olja på duk, 76x62, yttermått inklusive ram: 87x73 cm

Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:19)

1448 8120  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, landskap. Olja på duk, 130x96cm, yttermått inklusive ram: 135x101cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:20)

1448 8452  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, naken modell, 1800-tal. Olja på pannå, 21x27cm, oramad.

Hammered for 1.900 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:51)

1448 8089  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad -39, "Söndagsmorgon på Tallmon". Olja på pannå, 55x40, yttermått inklusive ram: 61x47 cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:56)

1448 8460  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad 94, Landskap. Olja på pannå, 21x32, yttermått inklusive ram: 30x40 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:21)

1448 8544  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad PH, omkring 1900, Skymning. Olja på pannå, 18x26, yttermått inklusive ram: 27x35 cm

Hammered for 5.000 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:26)

1448 8493  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Nutida, Ej signerad, komposition. Olja på duk, 65x47cm, oramad

Hammered for 2.800 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:06)

1448 8469  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, -57. Olja på pannå, 32x40, yttermått inklusive ram: 47x55 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:18)

1448 8508  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, allé. Olja på duk, 100x72cm, yttermått inklusive ram: 110x82cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:24)

1448 8474  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, daterad 1950, Lofoten. Olja på duk, 44x54, yttermått inklusive ram: 59x68 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:28)

1448 8442  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, fjäll. Olja på duk, 20x45, yttermått inklusive ram: 30x56 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:37)

1448 8107  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Flicka. Olja på duk, 59x29cm, yttermått inklusive ram: 67x39cm

Hammered for 4.200 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:22)

1448 8053  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, stilleben. Olja på duk, 60x90, yttermått inklusive ram: 75x105 cm

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:44)

1448 8100  Oljemålning signerad J Griffin, landskap med får. Olja på duk, 30x45, yttermått inklusive ram: 48x64 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:44)

1448 8046  Oljemålning signerad Rasmussen, interiör. Olja på duk, 64x95, yttermått inklusive ram: 82x113 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:47)

1448 8453  Oljemålning Signerad, väderkvarn. Olja på pannå, 17x21cm, yttermått inklusive ram: 27x32cm

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:48)

1448 1028  Oljemålning Sven Lidberg (1929-2009), Sverige. Signerad, strand cafét. Olja på pannå, 45x54cm, yttermått inklusive ram: 61x70cm

Hammered for 4.400 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:48)

1448 8127  Oljemålning Sven Rybin (f. 1914), Sverige. Hus vid kust. Signerad, daterad 1949. Olja på pannå, 28x37, yttermått inklusive ram: 42x50 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:39)

1448 8123  Oljemålning Sven Rybin (f. 1914), Sverige. Signerad, daterad 1955, stilleben. Olja på duk, 26x33cm, yttermått inklusive ram: 31x38cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:05)

1448 8114  Oljemålning Sven Rybin (f. 1914), Sverige. Signerad, daterad 1956, man i pickelhuva. Olja på duk, 64x54cm, yttermått inklusive ram: 72x62cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:38)

1448 8151  Oljemålning Sven Sinde. Signerad, Paris. Olja på pannå, 14x29cm, yttermått inklusive ram: 21x36cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:20)

1448 7534  Oljemålning Tadevz Kamasa. Signerad, flicka. Olja på duk, 64x53cm, yttermått inklusive ram: 84x74cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:22)

1448 8055  Oljemålning Ture Wall, porträtt. Signerad, daterad 1916, Olja på duk, 44x32, oramad

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:33)

1448 1017  Oljemålning Wilhelm von Gegerfelt (1844-1920), Sverige. Sydländsk innergård. Signerad, intyg a tergo. Olja på duk, 38x57, yttermått inklusive ram: 53x73 cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:10)

1448 8306  Pallar Ett par, 1950-tal. Höjd: 44 cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:53)

1448 7351  Pärlcollier 18k guld, med vitguldslås. Längd: 50cm, vikt: 15,3g.

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:34)

1448 8058  Parti kristall 7 delar, Böhmisk. Höjd: 12 - 24

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:06)

1448 8326  Parti smycken bland annat silver / brons

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:55)

1448 8128  Pastell Harald Lindberg (1901-1976), Sverige. Morgonsol. Signerad. Bildmått: 23x31, yttermått inklusive ram: 378x46 cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:43)

1448 7157  Pelarbord Björkrot, omkring 1900. Höjd: 76, diameter: 46 cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:15)

1448 8012  Piedestal med stenskivor. Höjd: 65 cm, 25x25 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:32)

1448 8172  Piedestal Med stenskivor. Höjd: 66cm

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:26)

1448 8173  Piedestal Med stenskivor. Höjd: 66cm

1448 8071  Pluntor Ett par, mässing, Pierre Forsell (1925-2004), Sverige. Skultuna. Höjd: 18+ 6 st. Bägare, höjd: 4,5 cm, Skultuna

Hammered for 1.400 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:16)

1448 8520  Pokalglas 1800-tal. Höjd: 20 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:35)

1448 8302  Porslin 8 delar, Herend. Längd: 8-13, höjd: 7,5-10 cm

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:26)

1448 8176  Porslinstavla Kina, 24x16, yttermått inklusive ram: 30x22 cm

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:16)

1448 7513  Rakspegel Längd: 35 cm. Djup: 20 cm, höjd: 10 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:12)

1448 8156  Remmare 6 st. Höjd: 19cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:51)

1448 8450  Reseskrivmaskin Olivetti. "Valentine", formgiven av Ettore Sottsass och Perry A King 1969, plast. Längd: 35 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:57)

1448 8523  Reseur Ett par, omkring 1900. Höjd: 15 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:42)

1448 8227  Ring 10k, Med röd sten, storlek: 18. Vikt: 2g.

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:50)

1448 8226  Ring 18k guld, med grön sten, med, diameter: 5x0,01ct, storlek: 17½. Vikt: 2,7g.

Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:15)

1448 8218  Ring 18k guld, med lila sten, storlek: 17. Vikt: 4,4g.

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:55)

1448 8224  Ring 18k guld, med månstenar, storlek: 18. Vikt: 4,2g.

Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:45)

1448 8222  Ring 18k guld, med safir, storlek: 17. Vikt: 2,6g.

Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:09)

1448 7344  Ring 18K vitguld, halvallians, med briljantslipade diamanter, 11x0,05ct, KGS, 1963, med gravyr/inskription, stl: 17. Vikt: 4,8g.

Hammered for 2.200 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:17)

1448 8223  Ring 18K vitguld, med diamanter 1xca0,23ct, 8xca0,05ct. Vikt: 3,2g.

Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:53)

1448 8216  Ringar 3 st, 18k guld, storlek: 17½. Vikt: 9g

Hammered for 2.600 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:41)

1448 8271  Rökbord Orientaliskt. Diameter: 51, höjd: 50 cm

Hammered for 5.600 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:02)

1448 8284  Röllakan Ingegerd Silow (1916-2005), Sverige. 170x234 cm

Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:41)

1448 8567  Röllakan sign AG S, 162x241 cm

Hammered for 4.000 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:19)

1448 8565  Röllakan Signerad EL, 1950-tal, 170x236 cm

Hammered for 4.000 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:07)

1448 8566  Röllakan Sigvard Bernadotte (1907-2002), Sverige. Signerad SB. 135x195 cm

Hammered for 9.000 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:23)

1448 8363  Sabel med balja, modell, 1846. Längd: 113

Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:53)

1448 7041  Salladsbestick 4 st, silver, Bolivia. Längd: 8-24cm, vikt: 334,8g.

Hammered for 1.400 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:03)

1448 8562  Saltkar + sked, 2 delar, Georg Jensen, Sterlingsilver. Längd: 6 cm. Vikt: 25g

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:27)

1448 8299  Sameknivar 3 st. Längd: 24 - 29

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:28)

1448 8311  Samovar metall, Ryssland. Höjd: 34 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:57)

1448 8423  Satsbord England, 3 delar. Höjd: 56-60 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:43)

1448 8342  Sekretär 1940-tal. Bredd: 85 cm. Djup: 47 cm, höjd: 182 cm, nyckel

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:27)

1448 8419  Seltersglas 20 st, slipad dekor, höjd: 7-8 cm

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:12)

1448 8374  Serveringsvagn + tidningsställ. Längd: 45-60 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:32)

1448 8551  Serveringsvagn 1950, Mässing/trä/keramik. Längd: 45cm, höjd: 70cm

Hammered for 1.800 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:30)

1448 8280  Serveringsvagn längd: 56+ 2x23, djup: 55 cm, höjd: 56 cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:56)

1448 8422  Serveringsvagn mässing och glas. Längd: 39, djup: 39 cm, höjd: 57 cm

Hammered for 1.800 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:29)

1448 8432  Servisdelar 8 delar, Blå Blomst, Royal Copenhagen. Blomsterdekor i underglasyrblått

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:51)

1448 8322  Servisdelar Mat- och kaffeservis, ca 40 delar, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Coq, Gustavsberg

1448 8489  Sideboard England. Längd: 154 cm. Djup: 40 cm, höjd: 90 cm

1448 8265  Sideboard med glasskivor. Längd: 171, djup: 43 cm, höjd: 66 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:31)

1448 8153  Sidenmålning Asien, yttermått inklusive ram: 31x36cm

1448 8298  Silver silver, 4 delar. Saltkar 2 st London 1880 + etui Tyskland + gräddkanna Danmark. Vikt: 210g. Höjd: ca 3-9 cm

Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:24)

1448 8161  Silverkoppar 6 st, silver. Höjd: 7cm, vikt: 80g.

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:15)

1448 7568  Skål Carl-Harry Stålhane (1920-1990), Sverige. Rörstrand. Diameter: 13, höjd: 7 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:57)

1448 8403  Skål Kina. Sannolikt Ming Wan Li, Diameter: 15 cm. Höjd: 5

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:19)

1448 7524  Skål Konstglas, Älg. Höjd: 18cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 21:05)

1448 7543  Skål Kristall, Gunnar Cyrén (1931-2013), Sverige. "För nit och redlighet". Diameter: 24, i träschatull

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:33)

1448 8310  Skål Orrefors, Ingeborg Lundin (1921-1992), Sverige. Diameter: 17,5, höjd: 11 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:30)

1448 5055  Skål med lock "La Merediana". Skål i glas med lock, försilvrad skulpterad fot. Italien, 1990-tal. Diameter: 30 cm. Höjd: 43 cm

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:38)

1448 8472  Skålar 2 st, Böhmen. Längd: 13, höjd: 10 cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:54)

1448 8332  Skålar på fot 3 st, Nysilver. Höjd: 10-20cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:02)

1448 8449  Skedar 6+ 1, st, silver. Längd: 12-18 cm. Vikt: 115g

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:47)

1448 8024  Skolplanscher 5 st, modell äldre, 70x89 - 80x105 cm, oramad

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:16)

1448 8198  Skrin med lock, glas, 1800-tal. Längd: 12 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:46)

1448 8079  Skrivbord 1800-tal, bemålat, avlutad skiva. Bredd: 120, djup: 67 cm, höjd: 78 cm

Hammered for 3.000 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:54)

1448 8495  Skrivbord England, + stol, Bredd: 138 cm. Djup: 77 cm, höjd: 77 cm

Hammered for 3.400 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:18)

1448 8267  Skrivbord Sengustaviansk, stil, mahogny. Bredd: 134, djup: 74 cm, höjd: 76 cm, nyckel

Hammered for 3.200 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:01)

1448 8297  Skrivbordslampa mässing, Belin. Höjd: 52 cm

1448 8212  Skrivbordsuppsats 3 delar, omkring 1900, mässing. Längd: 10-19. Höjd: 7-12 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:20)

1448 8301  Skulptur + 2 vaser, keramik / trä. Höjd: 10 - 14

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:37)

1448 8243  Skulptur + dekorelement, Asien. Längd: 28-36 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:03)

1448 8236  Skulptur + Mask, Afrika, trä och metall. Längd: 29-48 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:44)

1448 7576  Skulptur + vas, 2 delar, Royal Copenhagen. Höjd: 17 - 25

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:08)

1448 8207  Skulptur Alf Ekberg (f. 1945), Sverige. Ansikte, Signerad, Keramik på träsockel. Höjd: 17 cm

Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:46)

1448 8314  Skulptur Björk, Schackspelare. Längd: 20 cm

1448 8215  Skulptur brons, "Hanuman". Höjd: 14,1900-tal

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:39)

1448 6277  Skulptur brons. Höjd: 18cm

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:41)

1448 7521  Skulptur Diskuskastare. Höjd: 38cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:57)

1448 8251  Skulptur Fågel, Orientalisk, Glaserad Keramik. Höjd: 34 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:32)

1448 8248  Skulptur Gips, Huvud. Höjd: 14 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:44)

1448 8237  Skulptur Göran Strååt (1913-1994), Sverige. Signerad. Bemålad gips, träsockel. Höjd: 26 cm

Hammered for 1.900 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:27)

1448 8244  Skulptur Häst, brons. Längd: 36 cm. Höjd: 30 cm

Hammered for 3.000 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:21)

1448 8313  Skulptur Kayser, EP, Kulstötare. Höjd: 33 cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:53)

1448 8203  Skulptur Kina, glaserad stengodslera, man. Höjd: 44 cm

Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:30)

1448 8052  Skulptur Madonna, Järn. Höjd: 45 cm

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:20)

1448 8259  Skulptur Oidentifierad konstnär. Signerad, daterad 89, granit. Höjd: 30 inkl sockel

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:27)

1448 8078  Skulptur porslin, björnar, Markup Bela, Zsolnay Pecs, Ungern. Signerad, 1900. Höjd: 30 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:36)

1448 8430  Skulptur Ruth Milles (1873-1941), Sverige. Gips. Höjd: 21 cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:13)

1448 8308  Skulptur Schaubach. Höjd: 20 cm

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:41)

1448 8182  Skulptur Thomas Hellström (1924-2006), Sverige. Nittsjö, Uggla, glaserat keramik. Höjd: 36 cm

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:38)

1448 8221  Skulpturer 2 st Lisa Larson Tax+ räv. Längd: 8-15

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:30)

1448 8219  Skulpturer 2 st, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Ur serien Sekelskifte, Gustaf & Sigrid. Höjd: 15-17 cm

Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:55)

1448 8037  Skulpturer 2 st. Höjd: 6-15cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:56)

1448 7387  Skulpturer 3 st, Herend. Höjd: 8-23cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:32)

1448 8098  Skulpturer 3 st, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Gustavsberg, All Världens Barn. Höjd: 11-14 cm

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:01)

1448 8329  Skulpturer 3 st, metallfåglar på stensockel. Längd: 9-11 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:06)

1448 8211  Skulpturer 3 st, Monica Backström (1939-2020), Sverige. Ägg, Boda. Höjd: 6-21 cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:44)

1448 8014  Skulpturer 3 st, Murano, Fåglar. Höjd: 35-35 ca

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:30)

1448 8316  Skulpturer ett par, Trä, Afrikana. Höjd: 28 cm

1448 8262  Skulpturer Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Gustavsberg, sälar 2 st, monterade. Längd: 16 cm

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:25)

1448 8471  Smörkrukor 2 st, bland annat "Nynäs Gård", diameter: 13-20. Höjd: 10-14 cm

1448 8496  Snurrstol höj- och sänkbar.

Hammered for 3.800 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:53)

1448 8476  Sockerskål silver, England, knopp i form av lejon med sköld. Höjd: 13. Vikt: 170g ca

Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:38)

1448 8415  Soffbord Chippendalestil, valnöt. Diameter: 90, höjd: 52 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:24)

1448 7276  Soffbord Glas / krom, 70x70. Höjd: 51 cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:30)

1448 8554  Soffbord med glasskiva. Bredd: 127, djup: 76 cm, höjd: 52 cm

1448 8461  Soffbord Nils Rahm, 1990, med silverfat, 1990, (vikt: ca 650 g), Camwood från Liberia. Bredd: 122 cm. Djup: 71 cm. Höjd: 56 cm

Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:10)

1448 7155  Soppslev silver, Winnerstrand, 1907. Vikt: 180g ca, längd: 34 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:09)

1448 8334  Spegel 78x47cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:37)

1448 7412  Spegel 85x63 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:19)

1448 8122  Spegel barockstil, 58x32cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:50)

1448 8118  Spegel Gustaviansk stil, 118x52cm

Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:41)

1448 8409  Spegel Gustaviansk stil, 79x37 cm

Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:58)

1448 8296  Spegel mässing. Diameter: 30 cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:25)

1448 8335  Spegel Oval, 78x60cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:17)

1448 8064  Spegel oval, 81x55 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:38)

1448 8406  Spegel Sent 1800-tal, 70x46 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:40)

1448 8256  Spegellampett Gustaviansk stil. Höjd: 41 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:01)

1448 8400  Spegellampetter Ett par, Gustaviansk stil, 60x37 cm

Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:12)

1448 8468  Speglar Ett par, Nyrokoko, 56x43 cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:06)

1448 7368  Spiselkrans MDF. Längd: 155, djup: 36 cm, höjd: 120 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:32)

1448 8270  Staffli höjd: 185 cm

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:53)

1448 8561  Stekhuvar 2 st, nysilver, England. Längd: 26-34, höjd: 20-23 cm

1448 7251  Stol Gustaviansk, Prov

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:44)

1448 8458  Stolar 2 st

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:41)

1448 8101  Stolar 5 st, 4-design, Danmark, fourcast 2 one

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:56)

1448 8315  Stolar 6 st + pall. Leksandsmodell, bemålade

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:23)

1448 7115  Stolar 6 st, svartmålade

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:46)

1448 7246  Stolar ett par, rokokostil

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:35)

1448 8230  Stolar Ett par, rokokostil

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:25)

1448 8398  Stolar Ett par, rokokostil, bemålade

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:42)

1448 8307  Svepask + 2 st. Stop. Trä. Höjd: 26 längd: 53 cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:35)

1448 8421  Sybord Jugend. Bredd: 59, djup: 36 cm, höjd: 75 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:55)

1448 7312  Sybord mahogny, 1800-tal, Bredd: 70 cm. Djup: 44 cm, höjd: 76 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:17)

1448 8405  Sybord omkring 1900, bambu, Målade kineserier, 57, djup: 37 cm, höjd: 73 cm

1448 8291  Taburetter Ett par, bemålade. Höjd: 50 cm

Hammered for 2.800 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:28)

1448 8552  Takarmatur mässing, med glasprismor. Höjd: 45 cm

Hammered for 1.700 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 21:01)

1448 8309  Takarmatur mässing. Höjd: 50 ca.

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:22)

1448 7178  Takarmatur Metall, nutida. Höjd: 50, diameter: 40 cm

1448 8407  Takarmatur omkring 1900, färgat glas, koppar. Diameter: 63 cm, höjd: 60 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:43)

1448 8336  Takarmatur Textil, Handarbete. Diameter: 45 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:32)

1448 8399  Takfotogenlampa Jugend, mässing, kupa av glas. Höjd: ca 58 cm

1448 8524  Tallrikar 4 st, Kina, diameter: 20-25,5

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:05)

1448 8138  Tallrikar 4 st, Versace, "Barocco", Rosenthal, diameter: 31 cm

Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:27)

1448 8346  Tavla Oidentifierad konstnär. Ej signerad. Bildmått: 33x44cm, yttermått inklusive ram: 53x62cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:03)

1448 8287  Tavla Orientalisk, yttermått inklusive ram: 173x40 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:27)

1448 8206  Tazza Sent 1800-tal, brons, reliefdekor. Diameter: 30 cm. Höjd: 20 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:27)

1448 8020  Teckningar 3 st, Birger Lundquist (1910-1952), Sverige. Signerade, yttermått inklusive ram: 30x38 - 47x38 cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:39)

1448 8056  Tekannor 2 st. Porslin, England. Höjd: 12 - 14

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:31)

1448 8294  Tennsoldater parti. Höjd: ca 4-6 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:52)

1448 8457  Tennstop 2 st, Tenn. Höjd: 21-27cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:01)

1448 7168  Terrin omkring 1900, Flytande blått, "Rhoda Gardens". Längd: 36, höjd: 32 cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:24)

1448 7231  Teservisdelar 9 delar, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Coq, Gustavsberg

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:17)

1448 8087  Teservisdelar Gefle, 16 delar, Arthur Percy (1886-1976), Sverige.

Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:35)

1448 7107  Teskedar 12 st, silver, etui. Längd: 11 cm, Vikt: ca 130 g

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:13)

1448 8131  Textiltavla Asien, ej signerad. Bildmått: 28x28cm, yttermått inklusive ram: 45x45cm

Hammered for 3.200 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:28)

1448 8086  Textiltavlor 2 st, yttermått inklusive ram: 36x34 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:49)

1448 8274  Tidningsställ Rotting. Höjd: 58 längd: 45 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:13)

1448 8484  Trädgårdsurnor Ett par, Gjutjärn, Dekor med Keruber & festonger, diameter: 31, höjd: 22 cm

Hammered for 2.600 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:57)

1448 8201  Träsnitt 2 st, Japan, 1900-tal. Bildmått: 33x20, yttermått inklusive ram: 45x32 cm

Hammered for 6.000 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:11)

1448 8178  Träsnitt Japan, bladets mått: 18,5x13, yttermått inklusive ram: 30x24 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:45)

1448 8126  Träsnitt Japan, diptyk. Bildmått: 38x49, yttermått inklusive ram: 52x62 cm

Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:38)

1448 8392  Träsnitt Torbjörn Zetterholm (f. 1921), Sverige. Signerad, numrerad 42/100, daterad 1952. Bildmått: 34x26, yttermått inklusive ram: 47x38 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:05)

1448 8502  Trattgrammofon nutida replika. Bredd: 31 cm, höjd: 58 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:49)

1448 8084  Tryck Robert Hilmersson (f. 1973), Sverige. "Having a ball". Plexiglas. Signerad, numrerad 5/25, a tergo, yttermått inklusive ram: 80x80 cm

Hammered for 10.500 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:31)

1448 8180  Tuschlavering Keruber. Signerad Forsselius. Bladets mått: 20x26, yttermått inklusive ram: 35x40 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:26)

1448 8304  Väckarklockor bland annat Junghans. Höjd: 7 - 10

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:41)

1448 8348  Väggarmatur EAE, mässing. Längd: 63-100

Hammered for 2.400 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:47)

1448 8257  Väggrelief Arne Jones (1914-1976), Sverige. "Blossom". Aluminium, 18x12 cm

Hammered for 1.400 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:06)

1448 8477  Väggreliefer Ett par, Gips, Gustav III, medföljande ljushållare i smide, (ej borrade), 57x33 cm

Hammered for 2.200 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:41)

1448 8580  Vas + skål, 2 delar, bland annat Danmark, diameter: 11,5, höjd: 5,5-13,5

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 21:00)

1448 7378  Vas Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Kosta Boda, glas. Höjd: 40cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:02)

1448 8433  Vas Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Nymölle. Höjd: 18 cm

Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:55)

1448 8295  Vas Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Rörstrand. Höjd: 24 cm

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:52)

1448 8319  Vas Keramik, Upsala-Ekeby. Höjd: 30 cm

Hammered for 2.200 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:50)

1448 8047  Vas Kosta Boda, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Höjd: 36 cm

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:57)

1448 8578  Vas Royal Copenhagen. Höjd: 34 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:37)

1448 8526  Vas & fat 3 delar, Saxbo, Danmark. Höjd: 3-16cm

Hammered for 1.700 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:51)

1448 8529  Vas & skål 2 delar, Berndt Friberg (1899-1981), Sverige. Gustavsbergs Studio. Signerad med Studiohanden. Diameter: 10cm. Höjd: 3cm

Hammered for 1.700 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:43)

1448 8061  Vaser + skålar + fat, 12 delar, Laguna. Höjd: 2 - 17

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:22)

1448 8062  Vaser + skålar + fat, Laguna, Gustavsberg. Höjd: 2 - 17

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:04)

1448 8581  Vaser 2 st, Kosta Boda, bland annat Kjell Engman. Höjd: 15-27 cm

1448 8060  Vaser 2 st. Japan. Höjd: 14 - 23

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:16)

1448 8016  Vinglas + likörglas, 9 + 7 st, Böhmen. Höjd: 13-20 cm

Hammered for 2.400 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:23)

1448 8560  Vinglas + skål, "Maja", Eva 7 + 1 delar, Englund (1937-1998), Sverige. Orrefors. Glas med målad dekor. Höjd: 17-18,5

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:06)

1448 8272  Vinglas 4 st, på fot, Versace. Rosenthal, Höjd: 30 cm

Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:38)

1448 8149  Vinglas 5 st, Kosta Boda, chateau. Höjd: 20cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:05)

1448 8300  Vinglas 5 st. Rutslipade. Höjd: 20 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:48)

1448 8015  Vinglas 8 st, Boda, Bouquet, Signe Persson-Melin (f. 1925), Sverige. Höjd: 17 cm

Hammered for 2.200 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:49)

1448 7280  Vinkylare Glas, Nils Landberg (1907-1991), Sverige. Höjd: 20. Diameter: 18 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:21)

1448 8466  Vinkylare nysilver, diameter: 19, höjd: 19 cm

1448 8497  Vitrinskåp EK. Bredd: 146 cm. Djup: 46cm, höjd: 200 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:01)

1448 8292  Vitrinskåp Louis XV-stil. Bredd: 71. Djup: 52 cm, höjd: 140 cm, nyckel

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:16)

1448 7248  Vitrinskåp Rokokostil, bemålat. Bredd: 140, djup: 45 cm, höjd: 200 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:38)

1448 7285  Vitvinsglas 11 st, Älghult. Höjd: 18 cm

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:28)

1448 8532  Whiskyglas 8st. Höjd: 8cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:29)

1448 8488  Ytterfoder 2 st, Gustavsberg, Liljekonvalj. Höjd: 14-17 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:39)

1448 8446  Ytterfoder 3 st, Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Gustavsberg, vitglaserat stengods. Diameter: 13-21cm

1448 8305  Ytterfoder Ett par, Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Rörstrand. Diameter: 16 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:43)

1448 8404  Ytterfoder porslin. Kina. Diameter: 24. Höjd: 16 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:38)

1448 8229  Ytterfoder Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Gustavsberg, vitglaserat stengods. Diameter: 17cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:14)