1448 8028 Affisch Henri de Toulouse-Lautrec (1864-1901), Frankrike. (efter), bildmått: 78X58, yttermått inklusive ram: 92X72 cm
Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:55)
1448 8401 Äggkoppar 11 st, Bengt Orup (1916-1996), Sverige. Plast. Höjd: 5cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:04)
1448 7010 Akryl Filiph Jakobsson (f. 1988), Sverige. "Atoms and cells". Signerad. Akryl på duk. Bildmått: 40x50 cm, yttermått inklusive ram: 40x50 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:51)
1448 8018 Akvarell + litografi + etsningar, 4 delar, Francois Debert, oramade lösa blad, bladets mått: 25x32 - 20x38, akvarell. Signerad
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:55)
1448 8184 Akvarell Allan Österlind (1855-1938), Sverige. Dansande Spanjorskor. Signerad. Akvarell, bildmått: 51x36, yttermått inklusive ram: 73x56 cm
Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:56)
1448 7138 Akvarell Arne Nilsson (1925-1979), Sverige. Signerad. Akvarell, bildmått: 44x36, yttermått inklusive ram: 68x57 cm
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:37)
1448 8021 Akvarell Börje Sandelin (1926-1970), Sverige. Figur i säng. Signerad, -49. Akvarell, bildmått: 22x29, yttermått inklusive ram: 36x42 cm
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:41)
1448 8395 Akvarell Egron Lundgren (1815-1875), Sverige, tillskriven. "Hinduisk flicka". Ej signerad, påskrift a tergo. Akvarell, 18x13 cm, yttermått inklusive ram: 36x33 cm
Hammered for 5.200 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:23)
1448 8096 Akvarell Erik Andersson. Signerad, daterad 13, Skonaren Vega, 28x37, yttermått inklusive ram: 45x54, akvarell
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:29)
1448 8023 Akvarell Ernst Küsel (1873-1942), Sverige. Killing. Signerad, daterad 1929. Akvarell, bildmått: 34x27, yttermått inklusive ram: 50x43 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:30)
1448 8535 Akvarell John Haavs Johnson (1915-1968), Sverige. Sjöjungfrur. Signerad. Akvarell, bildmått: 30x37 cm, oramat löst blad
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:31)
1448 8141 Akvarell Louis Bastin (1912-1979), Sverige. "I Lampljuset". Signerad, akvarell. Bladets mått: 13x16, yttermått inklusive ram: 26x24 cm
Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:14)
1448 8546 Akvarell Oskar Bergman (1879-1963), Sverige. "Västerås Juli 1954". Signerad, akvarell, 22x29, yttermått inklusive ram: 36x43 cm
Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 21:01)
1448 7223 Akvareller 3 st. Signerade, Stockholmsmotiv, yttermått inklusive ram: 50x40, akvarell
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:57)
1448 8543 Akvareller, pasteller 6 st, Oidentifierad konstnär. Signerade, landskap / stilleben, yttermått inklusive ram: 49x52 - 60x50, akvarell
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:40)
1448 7163 Alessi 3 delar, Bryggare + fruktskål + citronpress. Höjd: 22-30 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:17)
1448 8427 Appliquer ett par, Gustaviansk stil. Höjd: 34 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:55)
1448 7147 Appliquer Ett par, Gustaviansk stil. Höjd: 40 cm
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:54)
1448 7573 Armbandsur 14K vitguld, Omega. Diameter: 17,3mm, manuell, plexiglas, bruttovikt: 19,4g.
Hammered for 3.800 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:03)
1448 7132 Armbandsur Sandoz of Switzerland, manuell. Diameter: 20mm, stål. Längd: 20cm, serienr: 4008x31 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:26)
1448 8250 Askar + fat 4 delar, lackarbete, Ryssland. Längd: 9-19 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:21)
1448 8481 Assietter 10 st, Gefle. Diameter: 18 cm
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:54)
1448 8434 Assietter 10 st, Oiva Toikka (1931-2019), Finland. Kastehelmi, Iittala. Pressglas. Lanserades 1964. Diameter: 17 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:53)
1448 8576 Assietter 20 st. Gustavsberg. Diameter: 18, nagg
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:05)
1448 8360 Bägare + saltkar, 3 delar, silver. Höjd: 4 - 6 cm, vikt: 110g
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:26)
1448 8258 Bägare + servettring, 5 st, silver. Höjd: 3-4 cm. Vikt: 70g
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:26)
1448 8414 Bergère Rokokostil. Höjd: 82 cm, djup: 60 cm
Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:34)
1448 8275 Bergère Rokokostil. Höjd: 99 cm, djup: 68 cm
Hammered for 1.400 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:22)
1448 8261 Bestick silver, CG Hallberg, 39 delar, 1962. Längd: 11-21 cm, bruttovikt: 1650g, varav knivar 626g
Hammered for 5.200 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:46)
1448 8082 Bestickuppsättning 60 delar, nysilver + fiskbestick, 24 delar, nysilver, Svensk Spets
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:03)
1448 8545 Blandteknik 2 st, Kina, fåglar, blandteknik, yttermått inklusive ram: 41x31cm. Signerad
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:03)
1448 8177 Blandteknik 2 st, Kina, yttermått inklusive ram: 24x25 cm. Ej signerad
Hammered for 2.400 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:29)
1448 8130 Blandteknik 2 st, Kina. Blandteknik, bildmått: 33x21, yttermått inklusive ram: 45x36 cm. Ej signerad
Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:15)
1448 8142 Blandteknik 3 st, Orientaliska, yttermått inklusive ram: 24x18-33x25 cm. Ej signerad
Hammered for 5.400 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 21:09)
1448 8454 Blandteknik Adelssköldar, yttermått inklusive ram: 14x59cm. . Ej signerad
Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:30)
1448 8026 Blandteknik Carl de Witt, Komposition. Signerad, blandteknik, pannå, 42x55, yttermått inklusive ram: 58x70 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:16)
1448 8378 Blandteknik Dick Ljunggren (f. 1951), Sverige. Komposition. Signerad. Blandteknik. Bladets mått: 36x30cm, yttermått inklusive ram: 45x37cm
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:17)
1448 8371 Blandteknik Gunnar Wahlqvist (1920-2006), Sverige. Signerad, blandteknik, daterad -67. Blandteknik, 48x64 cm, yttermått inklusive ram: 67x82 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:11)
1448 8438 Blandteknik Jan Rhodin (f. 1938), Sverige. Domherrar. Signerad, blandteknik, 14x20 cm, yttermått inklusive ram: 30x35 cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:52)
1448 8179 Blandteknik Kina, resande sällskap. Blandteknik, bildmått: 29x40, yttermått inklusive ram: 44x55 cm. Ej signerad
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:03)
1448 8512 Blandteknik Weiny Granqvist (f. 1947), Sverige. Signerad, blandteknik, daterad 99, "svängrum", duk, 82x120cm, yttermått inklusive ram: 110x150cm
Hammered for 2.800 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:29)
1448 8027 Blyerts Ariel Ben-David (f. 1942), Israel. "Rachel II". Signerad, daterad -74. Bildmått: 61x42, yttermått inklusive ram: 74x55 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:12)
1448 8358 Bockbord Bemålat. Bredd: 307, djup: 81 cm, höjd: 73 cm
Hammered for 9.800 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:11)
1448 8269 Bokhylla England, Idegran. Bredd: 153, djup: 31 cm, höjd: 78 cm
Hammered for 1.900 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:35)
1448 8411 Bokhylla mahogny. Bredd: 116, djup: 28 cm, höjd: 150 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:23)
1448 8145 Bonad Indo Isfahan, från NK, 118x180 cm
Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:30)
1448 8480 Bord längd: 160 cm, djup: 80 cm, höjd: 73 cm
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:17)
1448 8170 Bord Längd: 90 cm. Djup: 45 cm, höjd: 76 cm
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:51)
1448 8174 Bord Med lådor. Diameter: 51cm, höjd: 63cm
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:16)
1448 8072 Bordsdekoration + ett par ljusstakar, Skultuna, mässing. Höjd: 16 - 20
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:45)
1448 7520 Bordsdekorationer Metall, tuppar. Höjd: 9-22cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:53)
1448 8210 Bordskanon Stafsjö Bruk, på trälavett. Längd: 35 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:45)
1448 8426 Bordslampa 1950-tal. Höjd: 35 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:37)
1448 8350 Bordslampa Art Déco. Höjd: 41 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:06)
1448 8349 Bordslampa Hemi-3. Höjd: ca 36 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:42)
1448 8038 Bordslampa höjd: 61cm
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:39)
1448 7184 Bordslampa Kina, modifierad vas. Höjd: 60 cm
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:51)
1448 8366 Bordslampfot glas och metall. Höjd: 58cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:25)
1448 8582 Bordslampfot mässing. Höjd: 37 cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:36)
1448 8451 Bordslampfot Orrefors, glas. Höjd: 37cm
Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:47)
1448 8356 Bordspendyl Bullé. Höjd: 37 cm
Hammered for 1.900 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 21:01)
1448 7559 Bordsspegel silverram, Persien, 41x28 cm, bruttovikt: 1740 g
Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:39)
1448 8070 Bordständare 2 st. + penna, mässing, Skultuna. Höjd: 10 cm
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:14)
1448 7527 Bordsur Türler, Längd: 18cm
Hammered for 2.200 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:48)
1448 8548 Brandbil + brandstation, 2 delar, plåt, "J D N Germany", Johann Distler, Nürnberg, 1920-/30-tal. Längd: 29-30 cm
Hammered for 2.400 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:07)
1448 8171 Brevpress/skulptur Börje Skogh (1923-2006), Sverige. Gustavsbergs Studio. Signerad med Studiohanden, 1978. Sten med silverdekor. Längd: 7cm
Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:26)
1448 8039 Bricka Intarsia, Längd: 65cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:11)
1448 8035 Brickbord + bricka + tabletter 4 st, textil, Firma Svenskt Tenn. Diameter: 50 längd: 56 cm
Hammered for 1.700 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:50)
1448 7050 Burk med lock, blått glas, 1960-tal. Höjd: 30 cm
Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:44)
1448 8377 Byrå Bemålad. Bredd: 52, djup: 20 cm, höjd: 52 cm
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:53)
1448 8278 Byrå Gustaviansk stil, med stenskiva. Bredd: 66, djup: 40 cm, höjd: 63 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:25)
1448 1040 Byrå Hauptstil, Intarsia, med stenskiva. Bredd: 102 cm. Djup: 50 cm, höjd: 80 cm
Hammered for 1.400 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:07)
1448 8408 Byrå Louis XV-stil, med stenskiva. Bredd: 81, djup: 42 cm, höjd: 81 cm
Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:19)
1448 8268 Byrå sengustaviansk stil, stenskiva. Bredd: 50, djup: 33 cm, höjd: 81 cm
Hammered for 2.200 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:46)
1448 8266 Byrå sengustaviansk stil, stenskiva. Bredd: 86 cm. Djup: 46 cm. Höjd: 78 cm
Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:59)
1448 1011 Cigarettetui Silver/emalj, Hästporträtt 7x8, Vikt: ca 125 g
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:19)
1448 8463 Cigarettetuier 2 st, silver, graverade. Längd: 8-12 cm. Vikt: ca 260g
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:03)
1448 8209 Cigarettskrin Ystad-Metall, mässing. Längd: 18, djup: 9,5 cm, höjd: 3 cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:43)
1448 8196 Damarmbandsur 18k guld, Tissot. Vikt: 20g brutto. Diameter: 1,5 cm, längd: 18 cm
Hammered for 5.000 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:14)
1448 8376 Étagère med låda, mahogny. Längd: 52, djup: 36 cm, höjd: 75 cm
Hammered for 2.600 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:34)
1448 8199 Etsning Börje Sandelin (1926-1970), Sverige. Signerad, numrerad 26/150, Man med luta. Bildmått: 20,5x14, yttermått inklusive ram: 44x34 cm
Hammered for 2.200 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:20)
1448 8132 Etsning Börje Sandelin (1926-1970), Sverige. Signerad, numrerad 29/24, familj, yttermått inklusive ram: 48x42cm
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:15)
1448 8181 Etsning Börje Sandelin (1926-1970), Sverige. Solflicka. Signerad, numrerad 9/40. Bildmått: 20x15, yttermått inklusive ram: 39x32 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:47)
1448 8338 Etsning Folke Gullby (1912-1982), Sverige. Fiskande man i eka. Signerad, numrerad 21/310,14x25, yttermått inklusive ram: 36x43 cm
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:43)
1448 8393 Etsning Hannes Postma (f. 1933), Holland. Signerad, daterad 1962. Bildmått: 49x59 cm, yttermått inklusive ram: 63x73 cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:50)
1448 8379 Etsning Mariana Manner (f. 1943), Sverige. Signerad, numrerad 101/130, daterad 84, "rå". Bildmått: 25x20cm, yttermått inklusive ram: 46x33cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:51)
1448 8019 Etsning Olle Hagdahl (1910-1991), Sverige. Signerad, numrerad 19/25, daterad -48. Bildmått: 32x22, yttermått inklusive ram: 50x33 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:39)
1448 8467 Etsning Svenerik Jakobsson (f. 1934), Sverige. Signerad, numrerad 130/250, daterad 1980, "besök på betonghyllan". Bildmått: 25x32, yttermått inklusive ram: 39x49 cm
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:30)
1448 8200 Etsningar 2 st, Börje Sandelin (1926-1970), Sverige. Signerade. Bildmått: 18,5x13 - 21x11,5, yttermått inklusive ram: 41x30 - 41,5x30 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:13)
1448 8441 Etsningar 2 st, Stig Borglind (1892-1965), Sverige. Signerad. Bildmått: 20x25, yttermått inklusive ram: 45x47 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:45)
1448 8188 Färgetsning Alain Berck-Vitz (f. 1953), Signerad, numrerad ea. Bladets mått: 35x39, yttermått inklusive ram: 41x45 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:22)
1448 8017 Färgetsningar 2 st, Jorgo Krallis (f. 1937), oramade lösa blad. Signerade. Bladets mått: 54x40 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:10)
1448 8104 Färgetsningar 3 st, Francois Debert. Signerade, 100-upplaga, yttermått inklusive ram: 55x44-74x54cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:43)
1448 8129 Färglitografi 2 st, Karl Axel Pehrson (1921-2005), Sverige. Signerad, numrerad pt, daterad -75, landskap med växter & fågel. Färglitografi, bildmått: 20x28, yttermått inklusive ram: 40x45 cm
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:05)
1448 8030 Färglitografi André Lanskoy (1902-1976), komposition. Signerad, numrerad 15/100. Färglitografi, bildmått: 66x50, yttermått inklusive ram: 84x67 cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:26)
1448 8106 Färglitografi Bengt Landin (f. 1933), Sverige. Signerad, numrerad 168/200. Färglitografi. Bladets mått: 45x55cm, yttermått inklusive ram: 54x63cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:40)
1448 8382 Färglitografi Helga Wachholz (f. 1936), Tyskland. Signerad, numrerad 199/200, "blå måndag". Färglitografi, bildmått: 58x50cm, yttermått inklusive ram: 79x67cm
Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:43)
1448 8518 Färglitografi Josef Petersson (f. 1976), Sverige. Signerad, numrerad 12/20. Färglitografi. Bladets mått: 42x60, oramat löst blad
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:09)
1448 8094 Färglitografi Karl Axel Pehrson (1921-2005), Sverige. Signerad, numrerad 296/500, daterad 87. Färglitografi, bildmått: 36x28, yttermått inklusive ram: 52x41 cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:11)
1448 8380 Färglitografi Lars Eje Larsson (f. 1954), Sverige. Signerad, numrerad 49/380. Färglitografi. Bladets mått: 55x40cm, yttermått inklusive ram: 64x48cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:24)
1448 8133 Färglitografi Lars Jonsson (f. 1952), Sverige. Signerad, numrerad 11/45, HC-upplaga (hors de commerce). Färglitografi. Bladets mått: 40x61cm, yttermått inklusive ram: 60x80cm
Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:43)
1448 8093 Färglitografi Marion Belin (f. 1933), Sverige. Signerad, numrerad 98/360. Färglitografi, bildmått: 66x47, yttermått inklusive ram: 85x63 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:40)
1448 8095 Färglitografi Olle Nyman (1909-1999), Sverige. Signerad, numrerad 316/460, daterad 1972. Färglitografi, bildmått: 22x23, yttermått inklusive ram: 51x41 cm
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:08)
1448 8464 Färglitografi Oscar Reutersvärd (1915-2002), Sverige. Signerad, numrerad 61/150, yttermått inklusive ram: 65x47cm
Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:09)
1448 8577 Färglitografi Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Signerad, kvinna, Färglitografi, bildmått: 41x28cm, yttermått inklusive ram: 64x49cm
Hammered for 1.900 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:49)
1448 7059 Färglitografi Robert Högfeldt (1894-1986), Sverige. Signerad, numrerad 79/360. Färglitografi, bildmått: 40x50cm, yttermått inklusive ram: 52x62cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:45)
1448 7047 Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Skärgård. Signerad, numrerad 485/500. Färglitografi, bildmått: 29x43, yttermått inklusive ram: 44x58 cm
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:41)
1448 7329 Färglitografi Sven X:et Erixson (1899-1970), Sverige. Signerad, numrerad 170/200. Färglitografi. Bladets mått: 31x37, yttermått inklusive ram: 47x52 cm
Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:01)
1448 8509 Färglitografi Ulf Greder (f. 1949), Sverige. Signerad, numrerad 161/360, "the white swan". Färglitografi, bildmått: 91x75cm, yttermått inklusive ram: 115x98cm
Hammered for 1.700 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:27)
1448 8510 Färglitografi Ulf Greder (f. 1949), Sverige. Signerad, numrerad 232/360, Färglitografi, bildmått: 91x75cm, yttermått inklusive ram: 115x98cm
Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:39)
1448 8383 Färglitografi Ulf Gripenholm (f. 1943), Sverige. Kvinna. Signerad, numrerad 75/225. Färglitografi. Bladets mått: 79x59cm, yttermått inklusive ram: 87x66cm
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:39)
1448 8556 Färglitografi Wiking Svensson (1915-1979), Sverige. Signerad, numrerad 82/95, daterad -53. Färglitografi, bildmått: 26x37, yttermått inklusive ram: 44x54 cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:52)
1448 8025 Färglitografier 2 st, Alan Cox, "Long Barrow I & II". Signerad, daterad -76, yttermått inklusive ram: 92x72 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:47)
1448 8192 Färglitografier 3 st, Berndt Wennström (f. 1945), Sverige. 190-upplaga. Signerade, yttermått inklusive ram: 34x29 - 36x26 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:58)
1448 8530 Fat + ljusstake, Gefle. Diameter: 34, höjd: 11 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:18)
1448 8355 Fat Ett par, Asien. Diameter: 31 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:41)
1448 8321 Fat Gunvor Olin-Grönqvist (1928-2005), Arabia. Diameter: 33,5
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:37)
1448 8525 Fat silver, Bernard Buffet (1928-1999), Frankrike. Le Medaillier, Paris. Diameter: 20cm, med etui. Vikt: 191g.
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:26)
1448 8073 Fat Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Domino, Gustavsberg, 20x20 cm
Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:54)
1448 8158 Fat och skål 2 delar, Gertrud Båge (f. 1935), Sverige. Längd: 31cm. Höjd: 20cm
Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:31)
1448 8011 Fåtölj "Jetson", Nubuk, Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. Dux
Hammered for 6.000 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:16)
1448 7479 Fåtölj flätad plast, 1950-tals stil
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:25)
1448 8273 Fåtöljer ett par, Rokokostil, Rotting. Höjd: 44-94 cm, djup: 63 cm, bredd: 68 cm
Hammered for 1.700 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:10)
1448 8041 Figuriner Ett par. Höjd: 14cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:43)
1448 8148 Flaskor 3+ 1st Erik Höglund. Höjd: 23-32cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:46)
1448 8139 Folkdräkt Bohuslän, "Inlands Norra Härad", storlek: 38-40 cm
Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:27)
1448 8255 Fossil längd: 30 cm
Hammered for 1.900 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:39)
1448 8195 Fotografi Henry Barnard, Guggenheim. Signerad, daterad -96. Bildmått: 34x22, yttermått inklusive ram: 52x42 cm
Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:10)
1448 8051 Frimärken diverse Hela Världen
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:24)
1448 8067 Glas 12 st. Timo Sapaneva, Kekkerit, Iittala. Höjd: 12 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:27)
1448 8069 Glas 12 st. Timo Sarpaneva (1926-2006), Finland. Kekkerit, Iittala. Höjd: 14 cm
Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:50)
1448 8157 Glas 6 st, frostad glas. Höjd: 8cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:32)
1448 7176 Glas 8 st, Reijmyre Glasbruk. Höjd: 8 cm
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:37)
1448 8076 Glasfat Mats Jonasson, Målerås. Diameter: 43 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:00)
1448 8252 Glasservis 59 delar, 1800-tal, slipad dekor. Höjd: 7-30 cm
Hammered for 2.800 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:43)
1448 8370 Golvlampa mässing, Falkenbergs belysning. Höjd: 147
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:41)
1448 8573 Golvlampa mässing. Höjd: 149cm
1448 8066 Golvlampaa trä och metall. Höjd: 130 ca. 1950-tal
Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:23)
1448 8486 Golvvas Glas, Holmegaard. Höjd: 61 cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:24)
1448 8317 Grafiska blad 2 st. Militaria, yttermått inklusive ram: 40x29 cm. Ej signerad
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:53)
1448 7006 Grafiskt blad Anna Essipova, "Uggla". Signerad, numrerad 25/50, Giclee fine art. Bildmått: 28x38 cm, yttermått inklusive ram: 31x43 cm, oramat löst blad
1448 7007 Grafiskt blad Jan Rufelt (f. 1956), Sverige. "Angel". Signerad, numrerad 3/100, Giclee fine art. Bildmått: 24x18 cm, yttermått inklusive ram: 31x20 cm, oramat löst blad
1448 8049 Grogglas 6 st + karaff, Kjellander. Höjd: 13,5-26 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:03)
1448 8204 Halsband med hänge silver, Sterling, läderband. Vikt: 20g. Längd: 39 cm
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:43)
1448 8263 Herrbetjänt höjd: 112 cm
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:57)
1448 8357 Hörnskåp Allmoge. Höjd: 171
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:49)
1448 8522 Huggare längd: 62 cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:08)
1448 8065 Hushållsvåg TIX, Favorit, Eskilstuna + 2 st. Litermått, plåt, Höjd: 21 - 30 cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:26)
1448 7162 Ishink + karaff, Orrefors. Höjd: 14-28 cm
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:16)
1448 8425 Kaffe-/ teservis Rosenthal, Sanssouci 45 del
Hammered for 3.000 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:37)
1448 7525 Kaffegods 27 delar, Bing & Grøndahl, Måsen
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:00)
1448 8478 Kaffegods Rosenthal, 27 del
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:05)
1448 8483 Kaffegods Tuscan, England, 23 del
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:54)
1448 8050 Kaffekanna Musselmalet, Royal Copenhagen. III-sortering, Höjd: 25 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:18)
1448 8475 Kaffekanna silver, Importstämplar. Höjd: 19, vikt: 330g ca
1448 8160 Kaffekoppar med fat 13 delar, Royal Copenhagen. Höjd: 7cm
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:53)
1448 8324 Kaffeservisdelar 14 delar, England
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:23)
1448 8159 Kaffeservisdelar 25 delar, Rörstrand. Höjd: 6cm
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:12)
1448 8333 Kaffeservisdelar ca 70 delar, Rörstrand
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:09)
1448 7415 Kaffeskedar 12 st, silver, Etui, Östersund. Längd: 10,5, Vikt: ca 130 g
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:32)
1448 8325 Kakburkar Plåt, diverse, modell äldre
Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:21)
1448 8293 Kamferkista Asien. Bredd: 100, djup: 50 cm, höjd: 60 cm
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:50)
1448 8331 Kandelaber Nysilver. Höjd: 58cm
Hammered for 1.800 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:51)
1448 8043 Kanna höjd: 44cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:21)
1448 8534 Kanna Koppar. Höjd: 45 cm
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:49)
1448 8528 Karaff + 10 glas, Reijmyre. Höjd: 6-24 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:30)
1448 8054 Karaff Goebel. Höjd: 28 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:56)
1448 8059 Karaffer 4 st. Höjd: 32 - 39
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:48)
1448 8413 Karmstol bemålad
1448 7240 Karmstol Karl Johan, mahogny
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:28)
1448 8277 Karmstol Rokokostil
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:14)
1448 8521 Kartellur Metall, 63x30 cm
Hammered for 2.200 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:28)
1448 8364 Konsolbord nyrokoko. Bredd: 72 cm. Djup: 38 cm, höjd: 56 cm
Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:15)
1448 8354 Konstglas fat, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Diameter: 40 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:52)
1448 8143 Kopparstick Sovande kvinna, "Le comde de Tessin", yttermått inklusive ram: 36x26 cm
Hammered for 3.000 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:50)
1448 8572 Kuddfodral 2 st, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. "Pottery", design: House Stockholm, 44x43cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:51)
1448 6454 Kuverttallrikar 5 st, Tenn, Firma Svenskt Tenn. Diameter: 22cm
Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:49)
1448 8175 Lampett Smide. Höjd: 37cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:48)
1448 7180 Länstol rokokostil, omklädd
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:46)
1448 8323 Lergodskärl 2 st. Längd: 23 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:58)
1448 8045 Litografi + Tusch, Einar Nerman (1888-1983), Sverige. Yttermått inklusive ram: 32x23-35x25 cm. Signerad
Hammered for 3.600 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:37)
1448 8063 Litografier 6 st. Oidentifierad konstnär, 360: upplaga. Signerade, yttermått inklusive ram: 32x22 cm
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:58)
1448 7315 Ljuskrona Gustaviansk stil, med glasskål. Höjd: 55cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:16)
1448 8365 Ljuskrona Med prismor. Höjd: 67cm
Hammered for 2.800 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:03)
1448 8121 Ljuskrona Oscariansk, med prismor. Höjd: 87cm
Hammered for 3.400 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:13)
1448 8205 Ljusplåt Jugend, mässing, 40x25 cm
Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:10)
1448 7202 Ljusplåtar Ett par, mässing, Lars Holmström, Arvika. Höjd: 30 cm
Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:18)
1448 8057 Ljusstakar + bägare och vaser, 7 delar, fattigmanssilver. Höjd: 12 - 24
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:01)
1448 8165 Ljusstakar + kaffemugg, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. "Rainbow", Rörstrand. Höjd: 8-13 cm
1448 7421 Ljusstakar ett par, försilvrade, Nyrokoko. Höjd: 27 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:52)
1448 8487 Ljusstakar Ett par, Kristall. Höjd: 26 cm
Hammered for 3.200 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:49)
1448 8217 Ljusstakar Ett par, Tenn, 1961. Höjd: 12,5
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:28)
1448 8162 Ljusstakar silver, Ett par, England. Höjd: 13cm, bruttovikt: 366g
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:14)
1448 8232 Ljusstake Smide. Höjd: 58cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:51)
1448 8013 Lockurna Wedgwood. Höjd: 21 cm
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:26)
1448 8320 Malmkrona 6-armad, mässing. Höjd: 50cm
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:03)
1448 8373 Månbord Furu, avlutad. Diameter: 125, höjd: 76 cm
Hammered for 3.400 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:40)
1448 8231 Matbord 1950-tal, skiva i teak, ben i metall. Bredd: 130 cm. Djup: 75 cm. Höjd: 73 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:57)
1448 8372 Matbord 1950-tal. Bredd: 80+ 2x28, djup: 70 cm, höjd: 73 cm
Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:42)
1448 7249 Matbord Rokokostil. Bredd: 158, djup: 108 cm, höjd: 75 + 2 iläggx40 cm
Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:38)
1448 8424 Matbord Teak, Utdragsskivor. Bredd: 120 + 2x30, djup: 80 cm, höjd: 74 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:14)
1448 8264 Matsalsgrupp 7 delar, Gustaviansk stil. Diameter: 110, höjd: 74 cm
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:10)
1448 8420 Matsalsgrupp England, Idegran, 9 delar, Bord + 2 karmstolar + 6 stolar. Diameter: 107, höjd: 73 + 2iläggx44 cm
Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:09)
1448 7535 Matservisdelar 11 delar, Marianne Westman (1928-2017), Sverige. Mon Amie, Rörstrand, blåblommigt mönster på ljus botten, nutida. Diameter: 12-24 cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:24)
1448 8080 Matservisdelar 20 delar, Bavaria
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:43)
1448 8527 Matservisdelar 30 delar, Rörstrand, Flytande blått, 10 st mattallrikar (25 cm), 10 st djupa tallrikar (25 cm), 10 st assietter (21 cm)
Hammered for 3.000 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:01)
1448 8353 Matservisdelar 35 delar, Japan
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:18)
1448 8164 Matservisdelar 8 delar, vinranka, Gefle
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:28)
1448 8034 Matservisdelar ca 55 delar, Hackefors
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:06)
1448 8033 Matservisdelar ca 60 delar, Hackefors
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:47)
1448 8574 Matta Galleri, 80x300cm
Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:46)
1448 8504 Matta Gunilla Lagerhem-Ullberg (f. 1955), Sverige. Kasthall, gallerimodell, 67x727 cm
Hammered for 2.800 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:01)
1448 8503 Matta Kasthall, Gunilla Lagerhem-Ullberg (f. 1955), Sverige. 203x292 cm
Hammered for 1.400 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:50)
1448 8431 Matta orientalisk, 128x210 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:49)
1448 8282 Matta orientalisk, 130x210 cm
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:49)
1448 8368 Matta orientalisk, 135x210cm
1448 8444 Matta orientalisk, 156x217 cm
Hammered for 2.600 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:01)
1448 8445 Matta orientalisk, 166x207 cm
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:22)
1448 8281 Matta orientalisk, 200x298 cm
Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:58)
1448 8352 Matta Orientalisk, 213x400cm
Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:43)
1448 8447 Matta orientalisk, 68x195cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:22)
1448 8514 Matta Orientalisk, 71x110cm
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:09)
1448 8288 Matta orientalisk, 85x140 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:41)
1448 7343 Matta orientalisk, Afshar-Sirian, 150x220 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:16)
1448 8285 Matta orientalisk, Bönematta, 86x140 cm
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:40)
1448 8283 Matta orientalisk, Bönematta, 88x150 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:22)
1448 8402 Matta Orientalisk, bönematta, 90x150 cm
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:28)
1448 8571 Matta orientalisk, Djadjim, Antik, 146x238 ca
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:12)
1448 8513 Matta Orientalisk, figural, 80x104cm
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:33)
1448 7067 Matta orientalisk, galleri, 67x200cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:08)
1448 8515 Matta Orientalisk, galleri, 79x292cm
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:32)
1448 8303 Meccano England, 1950-tal. Längd: 46 cm, bredd: 34 cm
1448 8163 Mockakoppar 8st, Rosenthal. Höjd: 6cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:07)
1448 8155 Muggar 6 st, Upsala Ekeby. Höjd: 10cm
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:13)
1448 8183 Oljemålning Alain Berck-Vitz (f. 1953), "Le Passage". Signerad, daterad 1977. Olja på duk, 37x69, yttermått inklusive ram: 53x85 cm
Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:04)
1448 8112 Oljemålning Alain Berck-Vitz (f. 1953), Signerad, "gare des souvenirs". Olja på duk, yttermått inklusive ram:, 56x67cm
Hammered for 1.800 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:16)
1448 8102 Oljemålning Alain Berck-Vitz (f. 1953), Signerad, clown. Olja på duk, 34x26cm, yttermått inklusive ram: 49x41cm
Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:23)
1448 8190 Oljemålning Alain Berck-Vitz (f. 1953), Signerad. Olja på duk, oramad, 27x35 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:56)
1448 1031 Oljemålning Albert Rieger (1834-1905), Österrike. Landskap med stuga, 1800-tal. Signerad. Olja på duk, 74x100 cm, yttermått inklusive ram: 114x140 cm
Hammered for 5.600 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:04)
1448 8091 Oljemålning Andrzej Frackiewicz, Signerad Polsk konstnär, hästar. Olja på duk, 72x60, yttermått inklusive ram: 75x62 cm
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:06)
1448 8492 Oljemålning Anna Jalpachik (1954-2013), Ukraina/Sverige. Monogramsignerad. Olja på pannå, 21x26, yttermått inklusive ram: 28x43cm
Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:58)
1448 8491 Oljemålning Anna Jalpachik (1954-2013), Ukraina/Sverige. Monogramsignerad. Olja på pannå, 40x32cm, yttermått inklusive ram: 58x50cm
Hammered for 2.400 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:46)
1448 8136 Oljemålning Anshelm Schultzberg (1862-1945), Sverige. Signerad, daterad 1890, "Londondimma Themsen". Olja på pannå, 20x24cm, yttermått inklusive ram: 34x38cm
Hammered for 20.500 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 21:01)
1448 8553 Oljemålning Anton Genberg (1862-1939), Sverige. Signerad, daterad 1925, Åreskutan. Olja på pannå, 59x72, yttermått inklusive ram: 72x85 cm
Hammered for 5.400 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:54)
1448 8029 Oljemålning Arne Nyman (1918-1987), (tillskriven), Självporträtt med gitarr, ej signerad. Olja på pannå, 53x63, yttermått inklusive ram: 68x80 cm
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:40)
1448 8116 Oljemålning Arvid Herbert (1897-1956), Sverige. Landskap. Signerad, daterad 1941. Olja på pannå, 50x60cm, yttermått inklusive ram: 68x79cm
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:49)
1448 7255 Oljemålning Bert ”Målare” Atterving, Signerad. Olja på duk, 72x59, yttermått inklusive ram: 75x62 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:53)
1448 8238 Oljemålning Bertil Tägtström (1878-1972), Sverige. Signerad, daterad 1950. Olja på duk, 51x61cm, yttermått inklusive ram: 60x71cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:35)
1448 8245 Oljemålning Bill Flodin (1934-1976), Sverige. "Okänd vision". Signerad. Olja på pannå, 90x91cm, yttermått inklusive ram: 93x95cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:33)
1448 8246 Oljemålning Bill Flodin (1934-1976), Sverige. Signerad, komposition. Olja på pannå, 91x105cm, yttermått inklusive ram: 93x110cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:24)
1448 8135 Oljemålning Carl Arne Lundell (1915-1991), Sverige. Signerad, daterad 1953. Olja på pannå, landskap, 21x26cm, yttermått inklusive ram: 30x35cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:15)
1448 8137 Oljemålning David Wallin (1876-1957), Sverige. "Norge 1921", monogramsignerad. Olja på pannå, 16x20, yttermått inklusive ram: 34x38 cm
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:04)
1448 8117 Oljemålning Edvin Ollers (1888-1959), Sverige. Signerad, daterad 54, stilleben. Olja på duk, 50x60cm, yttermått inklusive ram: 66x78cm
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:27)
1448 8542 Oljemålning Eerik Haamer (tillskriven). "Fiskehamnen". Signerad. Olja på pannå, 28x44cm, yttermått inklusive ram: 44x61cm
Hammered for 16.000 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:57)
1448 8507 Oljemålning Elis Ryberg (1919-1985), Sverige. "Österlen". Signerad. Olja på duk, 53x64cm, yttermått inklusive ram: 73x84cm
Hammered for 3.000 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:27)
1448 8506 Oljemålning Elis Ryberg (1919-1985), Sverige. Signerad, "Trosaån". Olja på pannå, 49x60cm, yttermått inklusive ram: 73x84cm
Hammered for 4.000 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:14)
1448 8501 Oljemålning Elis Ryberg (1919-1985), Sverige. Signerad, landskap, "Österlen". Olja på duk, 54x65cm, yttermått inklusive ram: 72x83cm
Hammered for 2.200 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:02)
1448 8499 Oljemålning Elis Ryberg (1919-1985), Sverige. Signerad, Stadsmotiv. Olja på pannå, 61x50cm, oramad
Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:42)
1448 7258 Oljemålning Ella Brizel, Signerad. Olja på pannå, 32x24, yttermått inklusive ram: 42x34 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:57)
1448 8044 Oljemålning Emile Breysse (1880-1965), Frankrike. Signerad, klippor. Olja på pannå, 49x66cm, yttermått inklusive ram: 62x79cm
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:59)
1448 3037 Oljemålning Erik Tryggelin (1878-1962), Sverige. Signerad, daterad 1901, blomsterstilleben. Olja på duk, 43x32cm, yttermått inklusive ram: 54x41cm
Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:21)
1448 8541 Oljemålning Ernst Jõesaar (1905-1985), Estland. Stilleben. Signerad. Olja på pannå, 33x26cm, yttermått inklusive ram: 45x38cm
Hammered for 4.800 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:48)
1448 8388 Oljemålning fragment, 1700-tal, ej signerad. Olja på duk på pannå, 26x41, yttermått inklusive ram: 47x63 cm
Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:10)
1448 8239 Oljemålning Georg Forsberg Grind. Signerad, marin. Olja på pannå, 28x35cm, yttermått inklusive ram: 37x45cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:44)
1448 8242 Oljemålning Georg Forsberg Grind. Signerad. Olja på pannå, 49x67cm, yttermått inklusive ram: 65x83cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:40)
1448 8345 Oljemålning Gottfried Sträng (1894-1967), Sverige. Marin. Signerad G Sträng. Olja på duk, 45x60cm, yttermått inklusive ram: 61x75cm
Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:11)
1448 8500 Oljemålning Gunnar Mossberg (1903-1983), Sverige. Signerad, "gotländsk kustbild". Olja på duk, 32x97cm, yttermått inklusive ram: 45x112cm
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:24)
1448 7325 Oljemålning Gunnar Nordström (f. 1921), Sverige. Landskap med bro. Signerad. Olja på duk, 62x52, yttermått inklusive ram: 81x72 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:30)
1448 8439 Oljemålning Harald Westman, monogramsignerad 1938. Olja på pannå, 30x46, yttermått inklusive ram: 42x57 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:50)
1448 8416 Oljemålning Harry Thomse (1903-1988), Sverige. Landskap. Signerad, daterad 1932. Olja på duk, 40x48 cm, yttermått inklusive ram: 61x69 cm
Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:56)
1448 8031 Oljemålning Hercules Brabazon Brabazon, ej signerad, Venedig, oramad. Olja på duk, 61x88 cm
Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:54)
1448 7531 Oljemålning Hjalmar Olander. Signerad, daterad 1927. Olja på pannå, 25x37cm, yttermått inklusive ram: 36x45cm
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:21)
1448 8113 Oljemålning Hvenmark. Signerad, komposition. Olja på pannå, 49x58cm, yttermått inklusive ram: 62x72cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:35)
1448 8417 Oljemålning Ivan Constantin Johansson (1895-1946), Sverige. Skärgårdsmotiv. Signerad Constantin, daterad -35. Olja på duk, 88x109 cm, yttermått inklusive ram: 96x117 cm
Hammered for 2.400 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:38)
1448 7358 Oljemålning J Marqué, Stilleben. Signerad, daterad -62. Olja på duk, 71x90, yttermått inklusive ram: 81x100 cm
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:02)
1448 8384 Oljemålning Karin Olsson (1928-2006), Sverige. Signerad, landskap med träd, 29x29cm, yttermått inklusive ram: 44x42cm
1448 8385 Oljemålning Karin Olsson (1928-2006), Sverige. Signerad, landskap med träd, 29x29cm, yttermått inklusive ram: 44x42cm
Hammered for 2.800 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:18)
1448 8134 Oljemålning Karl Örbo (1890-1958), Sverige. Signerad, daterad 1922, Fjällandskap. Olja på duk, 46x60cm, yttermått inklusive ram: 56x70cm
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:06)
1448 8511 Oljemålning Katarzyna Wazyk. Komposition med figurer. Signerad, daterad 1977. Olja på duk, 116x80cm, yttermått inklusive ram: 130x95cm
Hammered for 2.400 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:32)
1448 8412 Oljemålning Kurbits. Signerad, daterad Nylén 1955. Olja på duk, 86x110, oramad
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:17)
1448 8088 Oljemålning Lars Olof Kolsrud, monogramsignerad 1987, "söndagsutflykt". Olja på duk, 27x35, yttermått inklusive ram: 35x44 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:54)
1448 7357 Oljemålning Lasse Johnson (1899-1992), Sverige. Västkust. Signerad, daterad -43. Olja på duk, 73x92, yttermått inklusive ram: 85x103 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:58)
1448 7429 Oljemålning Mariska Klammer (f. 1877), Ungern. Läsande flicka. Signerad, Olja på duk, 80x66cm, yttermått inklusive ram: 101x85cm
Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:01)
1448 8539 Oljemålning Nadezda Streltsova (f. 1973), Ryssland. Ballerina. Signerad. Olja på duk, 80x60cm, oramad
Hammered for 5.200 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:00)
1448 8459 Oljemålning Oidentifierad konstnär, England. Landsväg. Ej signerad. Olja på duk, 44x42, yttermått inklusive ram: 54x52 cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:25)
1448 8558 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Blomsterstilleben. Ej signerad. Olja på duk, 68x48, yttermått inklusive ram: 83x62 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:34)
1448 8387 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, Herreman, 1700-/1800-tal. Olja på duk, 76x62, yttermått inklusive ram: 87x73 cm
Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:19)
1448 8120 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, landskap. Olja på duk, 130x96cm, yttermått inklusive ram: 135x101cm
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:20)
1448 8452 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, naken modell, 1800-tal. Olja på pannå, 21x27cm, oramad.
Hammered for 1.900 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:51)
1448 8089 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad -39, "Söndagsmorgon på Tallmon". Olja på pannå, 55x40, yttermått inklusive ram: 61x47 cm
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:56)
1448 8460 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad 94, Landskap. Olja på pannå, 21x32, yttermått inklusive ram: 30x40 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:21)
1448 8544 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad PH, omkring 1900, Skymning. Olja på pannå, 18x26, yttermått inklusive ram: 27x35 cm
Hammered for 5.000 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:26)
1448 8493 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Nutida, Ej signerad, komposition. Olja på duk, 65x47cm, oramad
Hammered for 2.800 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:06)
1448 8469 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, -57. Olja på pannå, 32x40, yttermått inklusive ram: 47x55 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:18)
1448 8508 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, allé. Olja på duk, 100x72cm, yttermått inklusive ram: 110x82cm
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:24)
1448 8474 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, daterad 1950, Lofoten. Olja på duk, 44x54, yttermått inklusive ram: 59x68 cm
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:28)
1448 8442 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, fjäll. Olja på duk, 20x45, yttermått inklusive ram: 30x56 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:37)
1448 8107 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Flicka. Olja på duk, 59x29cm, yttermått inklusive ram: 67x39cm
Hammered for 4.200 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:22)
1448 8053 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, stilleben. Olja på duk, 60x90, yttermått inklusive ram: 75x105 cm
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:44)
1448 8100 Oljemålning signerad J Griffin, landskap med får. Olja på duk, 30x45, yttermått inklusive ram: 48x64 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:44)
1448 8046 Oljemålning signerad Rasmussen, interiör. Olja på duk, 64x95, yttermått inklusive ram: 82x113 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:47)
1448 8453 Oljemålning Signerad, väderkvarn. Olja på pannå, 17x21cm, yttermått inklusive ram: 27x32cm
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:48)
1448 1028 Oljemålning Sven Lidberg (1929-2009), Sverige. Signerad, strand cafét. Olja på pannå, 45x54cm, yttermått inklusive ram: 61x70cm
Hammered for 4.400 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:48)
1448 8127 Oljemålning Sven Rybin (f. 1914), Sverige. Hus vid kust. Signerad, daterad 1949. Olja på pannå, 28x37, yttermått inklusive ram: 42x50 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:39)
1448 8123 Oljemålning Sven Rybin (f. 1914), Sverige. Signerad, daterad 1955, stilleben. Olja på duk, 26x33cm, yttermått inklusive ram: 31x38cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:05)
1448 8114 Oljemålning Sven Rybin (f. 1914), Sverige. Signerad, daterad 1956, man i pickelhuva. Olja på duk, 64x54cm, yttermått inklusive ram: 72x62cm
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:38)
1448 8151 Oljemålning Sven Sinde. Signerad, Paris. Olja på pannå, 14x29cm, yttermått inklusive ram: 21x36cm
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:20)
1448 7534 Oljemålning Tadevz Kamasa. Signerad, flicka. Olja på duk, 64x53cm, yttermått inklusive ram: 84x74cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:22)
1448 8055 Oljemålning Ture Wall, porträtt. Signerad, daterad 1916, Olja på duk, 44x32, oramad
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:33)
1448 1017 Oljemålning Wilhelm von Gegerfelt (1844-1920), Sverige. Sydländsk innergård. Signerad, intyg a tergo. Olja på duk, 38x57, yttermått inklusive ram: 53x73 cm
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:10)
1448 8306 Pallar Ett par, 1950-tal. Höjd: 44 cm
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:53)
1448 7351 Pärlcollier 18k guld, med vitguldslås. Längd: 50cm, vikt: 15,3g.
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:34)
1448 8058 Parti kristall 7 delar, Böhmisk. Höjd: 12 - 24
Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:06)
1448 8326 Parti smycken bland annat silver / brons
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:55)
1448 8128 Pastell Harald Lindberg (1901-1976), Sverige. Morgonsol. Signerad. Bildmått: 23x31, yttermått inklusive ram: 378x46 cm
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:43)
1448 7157 Pelarbord Björkrot, omkring 1900. Höjd: 76, diameter: 46 cm
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:15)
1448 8012 Piedestal med stenskivor. Höjd: 65 cm, 25x25 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:32)
1448 8172 Piedestal Med stenskivor. Höjd: 66cm
Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:26)
1448 8173 Piedestal Med stenskivor. Höjd: 66cm
1448 8071 Pluntor Ett par, mässing, Pierre Forsell (1925-2004), Sverige. Skultuna. Höjd: 18+ 6 st. Bägare, höjd: 4,5 cm, Skultuna
Hammered for 1.400 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:16)
1448 8520 Pokalglas 1800-tal. Höjd: 20 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:35)
1448 8302 Porslin 8 delar, Herend. Längd: 8-13, höjd: 7,5-10 cm
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:26)
1448 8176 Porslinstavla Kina, 24x16, yttermått inklusive ram: 30x22 cm
Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:16)
1448 7513 Rakspegel Längd: 35 cm. Djup: 20 cm, höjd: 10 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:12)
1448 8156 Remmare 6 st. Höjd: 19cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:51)
1448 8450 Reseskrivmaskin Olivetti. "Valentine", formgiven av Ettore Sottsass och Perry A King 1969, plast. Längd: 35 cm
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:57)
1448 8523 Reseur Ett par, omkring 1900. Höjd: 15 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:42)
1448 8227 Ring 10k, Med röd sten, storlek: 18. Vikt: 2g.
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:50)
1448 8226 Ring 18k guld, med grön sten, med, diameter: 5x0,01ct, storlek: 17½. Vikt: 2,7g.
Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:15)
1448 8218 Ring 18k guld, med lila sten, storlek: 17. Vikt: 4,4g.
Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:55)
1448 8224 Ring 18k guld, med månstenar, storlek: 18. Vikt: 4,2g.
Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:45)
1448 8222 Ring 18k guld, med safir, storlek: 17. Vikt: 2,6g.
Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:09)
1448 7344 Ring 18K vitguld, halvallians, med briljantslipade diamanter, 11x0,05ct, KGS, 1963, med gravyr/inskription, stl: 17. Vikt: 4,8g.
Hammered for 2.200 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:17)
1448 8223 Ring 18K vitguld, med diamanter 1xca0,23ct, 8xca0,05ct. Vikt: 3,2g.
Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:53)
1448 8216 Ringar 3 st, 18k guld, storlek: 17½. Vikt: 9g
Hammered for 2.600 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:41)
1448 8271 Rökbord Orientaliskt. Diameter: 51, höjd: 50 cm
Hammered for 5.600 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:02)
1448 8284 Röllakan Ingegerd Silow (1916-2005), Sverige. 170x234 cm
Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:41)
1448 8567 Röllakan sign AG S, 162x241 cm
Hammered for 4.000 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:19)
1448 8565 Röllakan Signerad EL, 1950-tal, 170x236 cm
Hammered for 4.000 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:07)
1448 8566 Röllakan Sigvard Bernadotte (1907-2002), Sverige. Signerad SB. 135x195 cm
Hammered for 9.000 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:23)
1448 8363 Sabel med balja, modell, 1846. Längd: 113
Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:53)
1448 7041 Salladsbestick 4 st, silver, Bolivia. Längd: 8-24cm, vikt: 334,8g.
Hammered for 1.400 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:03)
1448 8562 Saltkar + sked, 2 delar, Georg Jensen, Sterlingsilver. Längd: 6 cm. Vikt: 25g
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:27)
1448 8299 Sameknivar 3 st. Längd: 24 - 29
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:28)
1448 8311 Samovar metall, Ryssland. Höjd: 34 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:57)
1448 8423 Satsbord England, 3 delar. Höjd: 56-60 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:43)
1448 8342 Sekretär 1940-tal. Bredd: 85 cm. Djup: 47 cm, höjd: 182 cm, nyckel
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:27)
1448 8419 Seltersglas 20 st, slipad dekor, höjd: 7-8 cm
Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:12)
1448 8374 Serveringsvagn + tidningsställ. Längd: 45-60 cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:32)
1448 8551 Serveringsvagn 1950, Mässing/trä/keramik. Längd: 45cm, höjd: 70cm
Hammered for 1.800 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:30)
1448 8280 Serveringsvagn längd: 56+ 2x23, djup: 55 cm, höjd: 56 cm
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:56)
1448 8422 Serveringsvagn mässing och glas. Längd: 39, djup: 39 cm, höjd: 57 cm
Hammered for 1.800 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:29)
1448 8432 Servisdelar 8 delar, Blå Blomst, Royal Copenhagen. Blomsterdekor i underglasyrblått
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:51)
1448 8322 Servisdelar Mat- och kaffeservis, ca 40 delar, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Coq, Gustavsberg
1448 8489 Sideboard England. Längd: 154 cm. Djup: 40 cm, höjd: 90 cm
1448 8265 Sideboard med glasskivor. Längd: 171, djup: 43 cm, höjd: 66 cm
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:31)
1448 8153 Sidenmålning Asien, yttermått inklusive ram: 31x36cm
1448 8298 Silver silver, 4 delar. Saltkar 2 st London 1880 + etui Tyskland + gräddkanna Danmark. Vikt: 210g. Höjd: ca 3-9 cm
Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:24)
1448 8161 Silverkoppar 6 st, silver. Höjd: 7cm, vikt: 80g.
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:15)
1448 7568 Skål Carl-Harry Stålhane (1920-1990), Sverige. Rörstrand. Diameter: 13, höjd: 7 cm
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:57)
1448 8403 Skål Kina. Sannolikt Ming Wan Li, Diameter: 15 cm. Höjd: 5
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:19)
1448 7524 Skål Konstglas, Älg. Höjd: 18cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 21:05)
1448 7543 Skål Kristall, Gunnar Cyrén (1931-2013), Sverige. "För nit och redlighet". Diameter: 24, i träschatull
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:33)
1448 8310 Skål Orrefors, Ingeborg Lundin (1921-1992), Sverige. Diameter: 17,5, höjd: 11 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:30)
1448 5055 Skål med lock "La Merediana". Skål i glas med lock, försilvrad skulpterad fot. Italien, 1990-tal. Diameter: 30 cm. Höjd: 43 cm
Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:38)
1448 8472 Skålar 2 st, Böhmen. Längd: 13, höjd: 10 cm
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:54)
1448 8332 Skålar på fot 3 st, Nysilver. Höjd: 10-20cm
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:02)
1448 8449 Skedar 6+ 1, st, silver. Längd: 12-18 cm. Vikt: 115g
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:47)
1448 8024 Skolplanscher 5 st, modell äldre, 70x89 - 80x105 cm, oramad
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:16)
1448 8198 Skrin med lock, glas, 1800-tal. Längd: 12 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:46)
1448 8079 Skrivbord 1800-tal, bemålat, avlutad skiva. Bredd: 120, djup: 67 cm, höjd: 78 cm
Hammered for 3.000 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:54)
1448 8495 Skrivbord England, + stol, Bredd: 138 cm. Djup: 77 cm, höjd: 77 cm
Hammered for 3.400 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:18)
1448 8267 Skrivbord Sengustaviansk, stil, mahogny. Bredd: 134, djup: 74 cm, höjd: 76 cm, nyckel
Hammered for 3.200 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:01)
1448 8297 Skrivbordslampa mässing, Belin. Höjd: 52 cm
1448 8212 Skrivbordsuppsats 3 delar, omkring 1900, mässing. Längd: 10-19. Höjd: 7-12 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:20)
1448 8301 Skulptur + 2 vaser, keramik / trä. Höjd: 10 - 14
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:37)
1448 8243 Skulptur + dekorelement, Asien. Längd: 28-36 cm
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:03)
1448 8236 Skulptur + Mask, Afrika, trä och metall. Längd: 29-48 cm
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:44)
1448 7576 Skulptur + vas, 2 delar, Royal Copenhagen. Höjd: 17 - 25
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:08)
1448 8207 Skulptur Alf Ekberg (f. 1945), Sverige. Ansikte, Signerad, Keramik på träsockel. Höjd: 17 cm
Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:46)
1448 8314 Skulptur Björk, Schackspelare. Längd: 20 cm
1448 8215 Skulptur brons, "Hanuman". Höjd: 14,1900-tal
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:39)
1448 6277 Skulptur brons. Höjd: 18cm
Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:41)
1448 7521 Skulptur Diskuskastare. Höjd: 38cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:57)
1448 8251 Skulptur Fågel, Orientalisk, Glaserad Keramik. Höjd: 34 cm
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:32)
1448 8248 Skulptur Gips, Huvud. Höjd: 14 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:44)
1448 8237 Skulptur Göran Strååt (1913-1994), Sverige. Signerad. Bemålad gips, träsockel. Höjd: 26 cm
Hammered for 1.900 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:27)
1448 8244 Skulptur Häst, brons. Längd: 36 cm. Höjd: 30 cm
Hammered for 3.000 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:21)
1448 8313 Skulptur Kayser, EP, Kulstötare. Höjd: 33 cm
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:53)
1448 8203 Skulptur Kina, glaserad stengodslera, man. Höjd: 44 cm
Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:30)
1448 8052 Skulptur Madonna, Järn. Höjd: 45 cm
Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:20)
1448 8259 Skulptur Oidentifierad konstnär. Signerad, daterad 89, granit. Höjd: 30 inkl sockel
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:27)
1448 8078 Skulptur porslin, björnar, Markup Bela, Zsolnay Pecs, Ungern. Signerad, 1900. Höjd: 30 cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:36)
1448 8430 Skulptur Ruth Milles (1873-1941), Sverige. Gips. Höjd: 21 cm
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:13)
1448 8308 Skulptur Schaubach. Höjd: 20 cm
Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:41)
1448 8182 Skulptur Thomas Hellström (1924-2006), Sverige. Nittsjö, Uggla, glaserat keramik. Höjd: 36 cm
Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:38)
1448 8221 Skulpturer 2 st Lisa Larson Tax+ räv. Längd: 8-15
Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:30)
1448 8219 Skulpturer 2 st, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Ur serien Sekelskifte, Gustaf & Sigrid. Höjd: 15-17 cm
Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:55)
1448 8037 Skulpturer 2 st. Höjd: 6-15cm
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:56)
1448 7387 Skulpturer 3 st, Herend. Höjd: 8-23cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:32)
1448 8098 Skulpturer 3 st, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Gustavsberg, All Världens Barn. Höjd: 11-14 cm
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:01)
1448 8329 Skulpturer 3 st, metallfåglar på stensockel. Längd: 9-11 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:06)
1448 8211 Skulpturer 3 st, Monica Backström (1939-2020), Sverige. Ägg, Boda. Höjd: 6-21 cm
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:44)
1448 8014 Skulpturer 3 st, Murano, Fåglar. Höjd: 35-35 ca
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:30)
1448 8316 Skulpturer ett par, Trä, Afrikana. Höjd: 28 cm
1448 8262 Skulpturer Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Gustavsberg, sälar 2 st, monterade. Längd: 16 cm
Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:25)
1448 8471 Smörkrukor 2 st, bland annat "Nynäs Gård", diameter: 13-20. Höjd: 10-14 cm
1448 8496 Snurrstol höj- och sänkbar.
Hammered for 3.800 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:53)
1448 8476 Sockerskål silver, England, knopp i form av lejon med sköld. Höjd: 13. Vikt: 170g ca
Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:38)
1448 8415 Soffbord Chippendalestil, valnöt. Diameter: 90, höjd: 52 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:24)
1448 7276 Soffbord Glas / krom, 70x70. Höjd: 51 cm
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:30)
1448 8554 Soffbord med glasskiva. Bredd: 127, djup: 76 cm, höjd: 52 cm
1448 8461 Soffbord Nils Rahm, 1990, med silverfat, 1990, (vikt: ca 650 g), Camwood från Liberia. Bredd: 122 cm. Djup: 71 cm. Höjd: 56 cm
Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:10)
1448 7155 Soppslev silver, Winnerstrand, 1907. Vikt: 180g ca, längd: 34 cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:09)
1448 8334 Spegel 78x47cm
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:37)
1448 7412 Spegel 85x63 cm
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:19)
1448 8122 Spegel barockstil, 58x32cm
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:50)
1448 8118 Spegel Gustaviansk stil, 118x52cm
Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:41)
1448 8409 Spegel Gustaviansk stil, 79x37 cm
Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:58)
1448 8296 Spegel mässing. Diameter: 30 cm
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:25)
1448 8335 Spegel Oval, 78x60cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:17)
1448 8064 Spegel oval, 81x55 cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:38)
1448 8406 Spegel Sent 1800-tal, 70x46 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:40)
1448 8256 Spegellampett Gustaviansk stil. Höjd: 41 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:01)
1448 8400 Spegellampetter Ett par, Gustaviansk stil, 60x37 cm
Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:12)
1448 8468 Speglar Ett par, Nyrokoko, 56x43 cm
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:06)
1448 7368 Spiselkrans MDF. Längd: 155, djup: 36 cm, höjd: 120 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:32)
1448 8270 Staffli höjd: 185 cm
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:53)
1448 8561 Stekhuvar 2 st, nysilver, England. Längd: 26-34, höjd: 20-23 cm
1448 7251 Stol Gustaviansk, Prov
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:44)
1448 8458 Stolar 2 st
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:41)
1448 8101 Stolar 5 st, 4-design, Danmark, fourcast 2 one
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:56)
1448 8315 Stolar 6 st + pall. Leksandsmodell, bemålade
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:23)
1448 7115 Stolar 6 st, svartmålade
Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:46)
1448 7246 Stolar ett par, rokokostil
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:35)
1448 8230 Stolar Ett par, rokokostil
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:25)
1448 8398 Stolar Ett par, rokokostil, bemålade
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:42)
1448 8307 Svepask + 2 st. Stop. Trä. Höjd: 26 längd: 53 cm
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:35)
1448 8421 Sybord Jugend. Bredd: 59, djup: 36 cm, höjd: 75 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:55)
1448 7312 Sybord mahogny, 1800-tal, Bredd: 70 cm. Djup: 44 cm, höjd: 76 cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:17)
1448 8405 Sybord omkring 1900, bambu, Målade kineserier, 57, djup: 37 cm, höjd: 73 cm
1448 8291 Taburetter Ett par, bemålade. Höjd: 50 cm
Hammered for 2.800 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:28)
1448 8552 Takarmatur mässing, med glasprismor. Höjd: 45 cm
Hammered for 1.700 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 21:01)
1448 8309 Takarmatur mässing. Höjd: 50 ca.
Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:22)
1448 7178 Takarmatur Metall, nutida. Höjd: 50, diameter: 40 cm
1448 8407 Takarmatur omkring 1900, färgat glas, koppar. Diameter: 63 cm, höjd: 60 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:43)
1448 8336 Takarmatur Textil, Handarbete. Diameter: 45 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:32)
1448 8399 Takfotogenlampa Jugend, mässing, kupa av glas. Höjd: ca 58 cm
1448 8524 Tallrikar 4 st, Kina, diameter: 20-25,5
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:05)
1448 8138 Tallrikar 4 st, Versace, "Barocco", Rosenthal, diameter: 31 cm
Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:27)
1448 8346 Tavla Oidentifierad konstnär. Ej signerad. Bildmått: 33x44cm, yttermått inklusive ram: 53x62cm
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:03)
1448 8287 Tavla Orientalisk, yttermått inklusive ram: 173x40 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:27)
1448 8206 Tazza Sent 1800-tal, brons, reliefdekor. Diameter: 30 cm. Höjd: 20 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:27)
1448 8020 Teckningar 3 st, Birger Lundquist (1910-1952), Sverige. Signerade, yttermått inklusive ram: 30x38 - 47x38 cm
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:39)
1448 8056 Tekannor 2 st. Porslin, England. Höjd: 12 - 14
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:31)
1448 8294 Tennsoldater parti. Höjd: ca 4-6 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:52)
1448 8457 Tennstop 2 st, Tenn. Höjd: 21-27cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:01)
1448 7168 Terrin omkring 1900, Flytande blått, "Rhoda Gardens". Längd: 36, höjd: 32 cm
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:24)
1448 7231 Teservisdelar 9 delar, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Coq, Gustavsberg
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:17)
1448 8087 Teservisdelar Gefle, 16 delar, Arthur Percy (1886-1976), Sverige.
Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:35)
1448 7107 Teskedar 12 st, silver, etui. Längd: 11 cm, Vikt: ca 130 g
Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:13)
1448 8131 Textiltavla Asien, ej signerad. Bildmått: 28x28cm, yttermått inklusive ram: 45x45cm
Hammered for 3.200 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:28)
1448 8086 Textiltavlor 2 st, yttermått inklusive ram: 36x34 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:49)
1448 8274 Tidningsställ Rotting. Höjd: 58 längd: 45 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:13)
1448 8484 Trädgårdsurnor Ett par, Gjutjärn, Dekor med Keruber & festonger, diameter: 31, höjd: 22 cm
Hammered for 2.600 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:57)
1448 8201 Träsnitt 2 st, Japan, 1900-tal. Bildmått: 33x20, yttermått inklusive ram: 45x32 cm
Hammered for 6.000 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:11)
1448 8178 Träsnitt Japan, bladets mått: 18,5x13, yttermått inklusive ram: 30x24 cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:45)
1448 8126 Träsnitt Japan, diptyk. Bildmått: 38x49, yttermått inklusive ram: 52x62 cm
Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:38)
1448 8392 Träsnitt Torbjörn Zetterholm (f. 1921), Sverige. Signerad, numrerad 42/100, daterad 1952. Bildmått: 34x26, yttermått inklusive ram: 47x38 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:05)
1448 8502 Trattgrammofon nutida replika. Bredd: 31 cm, höjd: 58 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:49)
1448 8084 Tryck Robert Hilmersson (f. 1973), Sverige. "Having a ball". Plexiglas. Signerad, numrerad 5/25, a tergo, yttermått inklusive ram: 80x80 cm
Hammered for 10.500 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:31)
1448 8180 Tuschlavering Keruber. Signerad Forsselius. Bladets mått: 20x26, yttermått inklusive ram: 35x40 cm
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:26)
1448 8304 Väckarklockor bland annat Junghans. Höjd: 7 - 10
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:41)
1448 8348 Väggarmatur EAE, mässing. Längd: 63-100
Hammered for 2.400 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:47)
1448 8257 Väggrelief Arne Jones (1914-1976), Sverige. "Blossom". Aluminium, 18x12 cm
Hammered for 1.400 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:06)
1448 8477 Väggreliefer Ett par, Gips, Gustav III, medföljande ljushållare i smide, (ej borrade), 57x33 cm
Hammered for 2.200 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:41)
1448 8580 Vas + skål, 2 delar, bland annat Danmark, diameter: 11,5, höjd: 5,5-13,5
Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 21:00)
1448 7378 Vas Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Kosta Boda, glas. Höjd: 40cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:02)
1448 8433 Vas Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Nymölle. Höjd: 18 cm
Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:55)
1448 8295 Vas Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Rörstrand. Höjd: 24 cm
Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:52)
1448 8319 Vas Keramik, Upsala-Ekeby. Höjd: 30 cm
Hammered for 2.200 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:50)
1448 8047 Vas Kosta Boda, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Höjd: 36 cm
Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:57)
1448 8578 Vas Royal Copenhagen. Höjd: 34 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:37)
1448 8526 Vas & fat 3 delar, Saxbo, Danmark. Höjd: 3-16cm
Hammered for 1.700 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:51)
1448 8529 Vas & skål 2 delar, Berndt Friberg (1899-1981), Sverige. Gustavsbergs Studio. Signerad med Studiohanden. Diameter: 10cm. Höjd: 3cm
Hammered for 1.700 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:43)
1448 8061 Vaser + skålar + fat, 12 delar, Laguna. Höjd: 2 - 17
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:22)
1448 8062 Vaser + skålar + fat, Laguna, Gustavsberg. Höjd: 2 - 17
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:04)
1448 8581 Vaser 2 st, Kosta Boda, bland annat Kjell Engman. Höjd: 15-27 cm
1448 8060 Vaser 2 st. Japan. Höjd: 14 - 23
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:16)
1448 8016 Vinglas + likörglas, 9 + 7 st, Böhmen. Höjd: 13-20 cm
Hammered for 2.400 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:23)
1448 8560 Vinglas + skål, "Maja", Eva 7 + 1 delar, Englund (1937-1998), Sverige. Orrefors. Glas med målad dekor. Höjd: 17-18,5
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:06)
1448 8272 Vinglas 4 st, på fot, Versace. Rosenthal, Höjd: 30 cm
Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:38)
1448 8149 Vinglas 5 st, Kosta Boda, chateau. Höjd: 20cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:05)
1448 8300 Vinglas 5 st. Rutslipade. Höjd: 20 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:48)
1448 8015 Vinglas 8 st, Boda, Bouquet, Signe Persson-Melin (f. 1925), Sverige. Höjd: 17 cm
Hammered for 2.200 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:49)
1448 7280 Vinkylare Glas, Nils Landberg (1907-1991), Sverige. Höjd: 20. Diameter: 18 cm
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:21)
1448 8466 Vinkylare nysilver, diameter: 19, höjd: 19 cm
1448 8497 Vitrinskåp EK. Bredd: 146 cm. Djup: 46cm, höjd: 200 cm
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:01)
1448 8292 Vitrinskåp Louis XV-stil. Bredd: 71. Djup: 52 cm, höjd: 140 cm, nyckel
Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:16)
1448 7248 Vitrinskåp Rokokostil, bemålat. Bredd: 140, djup: 45 cm, höjd: 200 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:38)
1448 7285 Vitvinsglas 11 st, Älghult. Höjd: 18 cm
Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:28)
1448 8532 Whiskyglas 8st. Höjd: 8cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:29)
1448 8488 Ytterfoder 2 st, Gustavsberg, Liljekonvalj. Höjd: 14-17 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 18:39)
1448 8446 Ytterfoder 3 st, Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Gustavsberg, vitglaserat stengods. Diameter: 13-21cm
1448 8305 Ytterfoder Ett par, Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Rörstrand. Diameter: 16 cm
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:43)
1448 8404 Ytterfoder porslin. Kina. Diameter: 24. Höjd: 16 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 20:38)
1448 8229 Ytterfoder Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Gustavsberg, vitglaserat stengods. Diameter: 17cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 14 februari 2022 19:14)