Auktionshuset Metropol AB

 Earlier auctions den 17 mars 2025 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1687 7235  Affisch Lars Fuhre (f. 1965), Sverige. Signerad, "EMERGENCY ROOM", yttermått inklusive ram: 104x74 cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 19:51)

1687 3048  Akupunkturdocka på ställning, Kina, gummi / träplatta. Höjd: 50 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 19:07)

1687 3403  Akvarell Åke Nothberg (1891-1973), Sverige. Signerad, Slussen, 34x26 cm, yttermått inklusive ram: 48x38 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:59)

1687 3359  Akvarell Axel Birkholm (1909-1984), Sverige. Signerad, akvarell, 35x44 cm, yttermått inklusive ram: 49x57 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 19:21)

1687 8005  Akvarell Edgar Stoëbel (1909-2001), Frankrike. Figur. Signerad. Akvarell, 43x54 cm, yttermått inklusive ram: 55x67 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 19:54)

1687 8013  Akvarell Harry Wichmann (1916-1993), Sverige. Signerad, daterad 73, interiör, 21x28 cm, yttermått inklusive ram: 33x40 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 18:29)

1687 3416  Akvarell Oidentifierad konstnär. "Bali 1922". Akvarell, bildmått: 15,5x20 cm, yttermått inklusive ram: 26x33 ca. Ej signerad

Hammered for 4.600 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 19:16)

1687 3213  Akvareller 2 st, Japan, Fåglar. Akvarell, bildmått: 49x21 cm, yttermått inklusive ram: 67x33 cm. Ej signerad

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:09)

1687 3125  Akvareller 3 st, Lucie Lundberg (1908-1983), Sverige. Signerade. Akvarell, bildmått: 23x15 cm, yttermått inklusive ram: 36x26 cm

Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:34)

1687 3104  Akvareller Oidentifierad konstnär. Triptyk. Signerad BUS, katter, yttermått inklusive ram: 65x21 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:41)

1687 3019  Ampel Gustaviansk stil, blå iläggskupa. Höjd: ca 50 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 18:33)

1687 3018  Appliquer ett par, brons, 1800-tal. Gustaviansk stil, Höjd: 39 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:51)

1687 3382  Armbandsur Breitling Avenger Chronometer, Automatic, E13360, diameter 4,5 cm, längd 16 cm

Hammered for 22.000 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 19:09)

1687 3269  Bägare silver, 1860, Sahlin. Höjd: 21 cm, vikt: 260 gr ca

Hammered for 1.800 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:32)

1687 3389  Barngungstol modell äldre, fällbar, rotting

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:02)

1687 3162  Bestick 16 delar, silver, udda. Längd: 5-17. 5, vikt: 270g brutto

Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 18:48)

1687 3379  Blandteknik Fartygsporträtt, Charles Kensington, "SS Indralema", 19x24 cm, yttermått inklusive ram: 29x34 cm. Signerad

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 19:14)

1687 3401  Blandteknik Henning Malmström (1890-1968), Sverige. Blomsterstilleben. Signerad, daterad -45. Blandteknik, 90x71 cm, yttermått inklusive ram: 110x91 cm

Hammered for 3.000 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 18:14)

1687 3126  Blandteknik Herbert the Elephant. Blandteknik, bildmått: 15x15 cm, yttermått inklusive ram: 20x20 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 18:35)

1687 3123  Blandteknik Jac Edgren (1899-1980), Sverige. "Fångst". Signerad, blandteknik, bladets mått: 12x16 cm, yttermått inklusive ram: 24x29 ca

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:44)

1687 3209  Blandteknik Julius Ferrer, vinterlandskap. Blandteknik, bildmått: 32x50 cm, yttermått inklusive ram: 45x61 cm. Signerad

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 18:19)

1687 3194  Blandteknik Lars Pirak (1932-2008), Sverige. Signerad, daterad -75, Porträtt av Same, 16x14 cm, yttermått inklusive ram: 29x25 cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 18:33)

1687 8201  Blandteknik Oidentifierad konstnär. Signerad Lindman, -47, modell, 52x47 cm, yttermått inklusive ram: 69x64 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 19:58)

1687 3246  Blandteknik Oidentifierad konstnär. Signerad, blandteknik, 48x40 cm, yttermått inklusive ram: 55x46 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 19:02)

1687 3023  Blandteknik Signerad Crona -78,55x80 cm, yttermått inklusive ram: 66x92 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 19:20)

1687 3100  Blandteknik Sven Henricson (1906-1992), Signerad, strand. Blandteknik, bildmått: 19x24 cm, yttermått inklusive ram: 38x42 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 18:47)

1687 7077  Blandteknik Tycho Ödberg (1865-1943), Sverige. Signerad, blandteknik, daterad 1937, "Sveavägen", 37x48 cm, yttermått inklusive ram: 50x61 cm

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 18:15)

1687 3193  Blyerts Acke Åslund (1881-1958), Sverige. Signerad, daterad 1918, hästar, 9x15 cm, yttermått inklusive ram: 23x28 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:43)

1687 3178  Bokhylla Betsad björk. Bredd: 85 cm, djup: 28 cm, höjd: 66 cm

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 18:49)

1687 8274  Bokhylla Funkis, bemålad. Bredd: 86 cm, djup: 21 cm, höjd: 74 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 18:14)

1687 3258  Bokhylla tidigt 1900 tal. Bredd: 104 cm, bredd: 27 cm, höjd: 122 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 19:42)

1687 3265  Bokhylleskåp Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Bredd: 105 cm, bredd, 43, höjd: 110+ 103, nyckel

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 19:50)

1687 3415  Bokverk 12 st, Selma Lagerlöf, Helfranska band

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 19:28)

1687 8276  Bord Senempire, Björkrot. Bredd: 103 cm, djup: 103 cm, höjd: 73 cm

Hammered for 4.000 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 18:17)

1687 3394  Bordsdekoration Druvor, Italien. Längd: 26 cm

Hammered for 2.400 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:44)

1687 3020  Bordsfotogenlampa mässing. Höjd: 45 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 19:23)

1687 3439  Bordsfotogenlampor 2 st. Höjd: 40-41 cm

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 19:39)

1687 3295  Bordslampa Firma Svenskt Tenn, Josef Frank (1885-1967), Österrike. No 2552. Höjd: 53 cm, slitage

Hammered for 2.600 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 18:57)

1687 3056  Bordslampa Glas, svamp, ej signerad. Höjd: 20 cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 18:22)

1687 8260  Bordslampa Mässing med plåtskärm. Höjd: 53 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:17)

1687 3315  Bordslampa mässing, Ej märkt. Höjd: 42 cm

Hammered for 2.800 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:40)

1687 8288  Bordslampa mässing, med glaskupa. Höjd: 35 ca

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 19:12)

1687 3007  Bordslampa mässing, Skultuna. Höjd: 66 cm

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 18:05)

1687 3346  Bordslampfot Firma Svenskt Tenn, No 2585, Alabaster. Höjd: 64 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:19)

1687 3433  Bordslampfot Fot och skärm i patinerad mässing, pelare i lindat läder. Kompletterad (lampfoten Bertil Brisborg, Böhlmarks. Skärmen Einar Bäckström). Höjd: 50 cm

Hammered for 3.600 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:59)

1687 3309  Bordslampfot mässing och glas. Höjd: 25 cm

Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 19:38)

1687 3066  Bordslampfötter Ett par, glaserade, 90-tal. Höjd: 47 ca

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 19:03)

1687 3298  Bordslampor ett par, Firma Svenskt Tenn, No 2583. Höjd: 47 cm

Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 19:03)

1687 3310  Brasskärm broderad. Bredd: 60 cm, höjd: 91 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 19:25)

1687 3043  Bricka Sekelskifte 1900, glas, metall, 52x30 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 18:55)

1687 3093  Burkar 5 st, "Vår lilla stad", Anita Nylund (f. 1931), Sverige. Diameter: 10-12 cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:35)

1687 3256  Byrå Gillis Lundgren, "Tore", Ikea. Bredd: 40 cm. Bredd: 48 cm, höjd: 134 cm

Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:23)

1687 3257  Byrå Gillis Lundgren, "Tore", Ikea. Bredd: 40 cm. Bredd: 48 cm, höjd: 134 cm

Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 18:27)

1687 3187  Byrå Rokokostil, Valnöt. Bredd: 115 cm, djup: 50 cm, höjd: 82 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 19:47)

1687 3201  Byrå sengustaviansk stil, mahogny. Bredd: 62 D, 38. Höjd: 72 cm, nyckel

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 19:52)

1687 3378  Cembalo Mats Arvidsson, 1975, Ytterselö. Längd: 242 cm. Djup: 95 cm, höjd: 88 cm, nyckel

Hammered for 40.000 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:59)

1687 8349  Champagneglas 8 st. Höjd: 26 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:24)

1687 3142  Cigarettskrin silver, CG Hallberg, 1923. Längd: 9 cm, djup: 7 cm, höjd: 5,5 cm, vikt: 340 gr brutto

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 18:10)

1687 3248  Computer art Sture Johannesson (1935-2018), Sverige. Signerad, numrerad 66/200, daterad -90,35x45 cm, yttermått inklusive ram: 46x57 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:19)

1687 3188  Damskrivbord nyrenässans. Bredd: 91 cm. Djup: 59 cm, höjd: 76-130 cm, nyckel

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:56)

1687 3158  Dessertgafflar 11 st, silver, mgab, 1915. Längd: 14,5 cm, vikt: 215g ca

Hammered for 1.400 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 18:46)

1687 3390  Emmafåtöljer Ett par, 1880-tal

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:13)

1687 3118  Etsning Emily Burling Waites. Signerad, “Financial Towers”-New York Stock Exchange. Bildmått: 23x16,5, yttermått inklusive ram: 37x29 cm

1687 3237  Etsning Johan Fredrik Martin (efter), Stockholm. Bildmått: 35x54 cm, yttermått inklusive ram: 53x69 cm. Ej signerad

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 18:07)

1687 3386  Etsningar Hans Norsbo (1897-1955), Sverige. 6 + 1 st, Djurgården. Bildmått: 16x10 ca. Signerad

Hammered for 1.700 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 18:24)

1687 3181  Fällbord mahogny, 1800-tal. Diameter: 102 cm. Höjd: 76 cm

Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 19:14)

1687 3077  Färgetsning Arne Nilsson (1925-1979), Sverige. "Gult hav". Signerad, numrerad EA, daterad -91. Bildmått: 49x49 cm, yttermått inklusive ram: 84x75 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:25)

1687 8297  Färgetsning Jorgo Krallis (f. 1937), Signerad, numrerad 235/250, daterad "Nattinatt". Bladets mått: 18x17 cm, yttermått inklusive ram: 40x36 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:01)

1687 3371  Färglitografi 2 st, Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. Signerade & Numrerade, yttermått inklusive ram: 32x42-62x44 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 18:29)

1687 3028  Färglitografi Ardy Strüwer (1939-2023), Sverige. Signerad, numrerad 51/85, daterad 1970, "Mondo femina". Färglitografi, bildmått: 39x56 cm, yttermått inklusive ram: 48x64 cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 19:41)

1687 3274  Färglitografi Bengt Landin (f. 1933), Sverige. Änder. Signerad, numrerad 263/350, bildmått. 43x33, färglitografi, yttermått inklusive ram. 58x47 cm.

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 18:24)

1687 3082  Färglitografi Bertil Warnolf (f. 1950), Sverige. Komposition. Signerad, numrerad 229/250, daterad -88. Färglitografi, bildmått: 22x26 cm, yttermått inklusive ram: 40x42 cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:15)

1687 3374  Färglitografi Harald Lindberg (1901-1976), Sverige. Signerad, numrerad 200/310, marin. Färglitografi, bildmått: 32x49 cm, yttermått inklusive ram: 56x68 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 18:21)

1687 3026  Färglitografi Igge Karlsson (1932-2009), Sverige. Signerad, numrerad 1/100, daterad -83. Färglitografi, bildmått: 79x59 cm, yttermått inklusive ram: 91x70 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:58)

1687 8015  Färglitografi Jussi Taipaleenmäki (f. 1948), Sverige. Signerad, numrerad HC 13/31,55x81 cm, yttermått inklusive ram: 73x99 cm

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 18:32)

1687 3285  Färglitografi Karl Axel Pehrson (1921-2005), Sverige. Signerad, numrerad 6/600, daterad -91. Färglitografi, bildmått: 32x60 cm, yttermått inklusive ram: 51x76 cm

Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 18:40)

1687 3079  Färglitografi Karl Höglund (f. 1940), Sverige. Bröllop. Signerad, numrerad 251/290. Färglitografi. Bladets mått: 41x52 cm, yttermått inklusive ram: 65x74 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 18:24)

1687 3078  Färglitografi Karl Höglund (f. 1940), Sverige. Waxholmsbåt. Signerad, numrerad 108/290. Färglitografi. Bladets mått: 52x41 cm, yttermått inklusive ram: 73x62 cm

Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 18:20)

1687 3363  Färglitografi Lennart Jirlow (1936-2020), Sverige. Signerad, numrerad 231/310. Färglitografi, bildmått: 39x45 cm, yttermått inklusive ram: 49x66 cm

Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:58)

1687 7181  Färglitografi Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. Signerad, färglitografi, numrerad 31/50, oramat löst blad, oramad, bladmått: 57x76 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 19:50)

1687 3208  Färglitografi Max Ernst (1891-1976), Tyskland. Signerad, numrerad 22/69. Färglitografi. Bladets mått: 33x25 cm, yttermått inklusive ram: 44x34

Hammered for 1.800 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 19:34)

1687 3220  Färglitografi Oidentifierad konstnär. Signerad Andrzej K, daterad -86 cm, yttermått inklusive ram: 56x 44 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:27)

1687 3029  Färglitografi Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Signerad ej numrerad. Färglitografi, bildmått: 29x42 cm, yttermått inklusive ram: 37x51 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 18:11)

1687 3074  Färglitografi Rune Söderqvist (1935-2014), Sverige. Komposition. "On Square". Signerad, numrerad 21/65. Färglitografi, bildmått: 35x30 cm, yttermått inklusive ram: 52x47 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 18:08)

1687 3275  Fat Keramik, Upsala-Ekeby, Mari Simmulson (1911-2000), Sverige. 32x32 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 18:31)

1687 3141  Fat silver, CG Hallberg, 1931,30x24. Vikt: 310 gr ca

Hammered for 2.200 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 18:57)

1687 3475  Fat Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Gustavsberg, 30,5x20 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 18:20)

1687 3014  Fat Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Gustavsberg, 33x26 cm

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 19:29)

1687 3183  Fåtölj + fotpall, nutida

Hammered for 2.600 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:38)

1687 3255  Fåtölj Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Jonas Love. Fast stoppad klädse

Hammered for 4.200 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 19:59)

1687 3425  Fåtölj Manchester

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:57)

1687 3245  Fåtöljer ett par, Carl Malmsten (1888-1972), Sverige.

Hammered for 4.200 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:27)

1687 8195  Fåtöljer ett par, nutida

1687 3145  Fiskspade silver, 1848. Längd: 28 cm, vikt: 95 gr brutto

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:35)

1687 3156  Gafflar + matskedar, 6 + 8 st, silver, mgab, 1932, monogram. Längd: 18-18,5, vikt: 575g ca

Hammered for 3.400 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 19:14)

1687 3153  Gafflar 6 st, silver, Svensk spets, 1921. Längd: 18 cm, vikt: 215g ca

Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 19:51)

1687 3451  Glas 11 st, handblåsta. Höjd: 10-12 cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 18:28)

1687 3325  Glasservisdelar 46 delar, Karlberg. Höjd: 7,5-13, (12 + 14 + 18 + 2 st)

Hammered for 1.400 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:32)

1687 3406  Glasservisdelar ca 55 delar

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:07)

1687 8064  Golvlampa Belid, böjbar arm. Höjd: 126 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 18:23)

1687 3168  Golvlampa Läderklädd. Höjd: 142 cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 19:23)

1687 3337  Golvlampa mässing. Höjd: ca 137

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:19)

1687 3169  Golvlampa Trä. Höjd: 146 cm

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 19:26)

1687 3184  Golvlampställning Smide, höj- och sänkbar. Höjd: ca 130-170

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 19:52)

1687 8014  Gouache Göran Brunius (1911-2005), Sverige. Signerad, daterad 1995,49x63 cm, yttermått inklusive ram: 66x79 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 18:30)

1687 3349  Gräddkanna silver, Birmingham. Längd: 13,5 cm, höjd: 8 cm, vikt: 79 gr

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 18:53)

1687 3073  Grafiskt blad Alexander Calder (1898-1976), USA. "The Flying Color Collection 1975". Signerad i tryckplåt. Bladets mått: 50,5x66 cm, yttermått inklusive ram: 61x76,5

Hammered for 2.600 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:12)

1687 3072  Grafiskt blad Alexander Calder (1898-1976), USA. "The Flying Color Collection 1975". Signerad i tryckplåt. Bladets mått: 66x50,5, yttermått inklusive ram: 76x61 cm

Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:42)

1687 3010  Gravyr Carolus XI, Rex Suecia. Bildmått: 46x39 cm, yttermått inklusive ram: 72x58 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 18:07)

1687 3432  Gravyrer 5 + 4 st, Blomsterplanscher, Handkolorerade, Johan Wilhelm Palmstruch, ur boken "Svensk botanik", + ur boken "The Botanic Garden" av B Maund, tidigt 1800-tal, yttermått inklusive ram: 25x19 - 28x24

Hammered for 1.400 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 19:25)

1687 3003  Halsband 3 st Bärnsten. Längd: 38-60 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 18:14)

1687 3444  Handfat + kannor, 4 delar, modell äldre, porslin, olka modeller, diameter: 32-33. Höjd: 10-20 cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:13)

1687 1031  Hårnål Silver/Guld, Georg Jensen, design: Minas Spiridis. Längd: 14 cm, vikt: 38 gr brutto

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:33)

1687 8196  Hörnsoffa nutida, 255x200 ca

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 19:34)

1687 3054  Jordglob modell äldre. Höjd: 43 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 18:54)

1687 3161  Kaffe / te / dessertskedar 19 delar, silver, udda. Längd: 11-16, vikt: 320g ca

Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 19:33)

1687 3343  Kaffegods 6 delar, Wedgwood

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 21 mars 2025 07:38)

1687 3049  Kaffeservisdelar 20 delar, Tettau, "Royal Wedding Bouqets"

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 19:04)

1687 3160  Kaffeskedar 6 st, silver, Vasa, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 1957. Längd: 12,5 cm, vikt: 65g ca

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:12)

1687 3474  Kakfat Musselmalet, Royal Copenhagen, helblond, 24x17 cm

Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 18:34)

1687 3473  Kakfat på fot Musselmalet, Royal Copenhagen, helblond, diameter: 21. Höjd: 14,5 cm

Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:53)

1687 8213  Karmstolar 4 st, nutida

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:20)

1687 8157  Karmstolar ett par, Gustaviansk stil, petit pointsklädsel

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:49)

1687 3115  Karmstolar ett par, Karl Andersson & söner, grålack

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:10)

1687 3191  Karmtolar ett par, Rokokostil. Längd: 59 cm, djup: 49 cm, höjd: 89 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 19:30)

1687 3098  Karotter & burkar 6 delar, bland annat Pyro & Pickninck. Diameter: 12-27 cm

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:39)

1687 3239  Karta Stockholm, Eftertryck, "1751". Bildmått: 49x59,53x72 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 19:08)

1687 3166  Kikare Tokina 80 mm, + stativ. Längd: kikare, 45 cm ca, höjd stativ 61 cm

Hammered for 2.600 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 19:08)

1687 3176  Klaffbord mahogny. Bredd: 15+ 2x30, djup: 65 cm, höjd: 60 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:05)

1687 3157  Knivar 8 st, Silverskaft, mgab, 1948. Längd: 25,5 cm, vikt: 600g brutto

Hammered for 1.400 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 19:31)

1687 3417  Kolteckning 1800-tal, Sörjande kvinna. Bildmått: 18x19 cm, yttermått inklusive ram: 40x30 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:21)

1687 3458  Konstglas 7 delar, bland annat Strömbergshyttan & Hadeland. Höjd: 10-29 cm

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:23)

1687 3305  Kopp Kina, 1800-tal. Höjd: 6,5 cm

Hammered for 12.500 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:16)

1687 3240  Kopparstick "Altra Veduta". Bildmått: 44x66 cm, yttermått inklusive ram: 62x82 cm

1687 3335  Kopparstick Johan Fredrik Martin (efter), "Dannemora Jerngrufva". Bildmått: 50x35 cm, yttermått inklusive ram: 69x49

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 18:26)

1687 3097  Kruthorn 2 st, modell äldre, koppar. Höjd: 18-19 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:08)

1687 3207  Lampbord ett par, mahogny, konstläder. Bredd: 42 cm, djup: 55 cm, höjd: 53 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 18:24)

1687 2007  Lampetter 5 st Kaija Aarikka (1929-2014), Finland, "Piirileikki", cirkelformade ljushållare i mässing, stämpelmärkta. Diameter: 20 cm. Djup: 20 cm ca

Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 19:51)

1687 3387  Litografier 16 st, Djurgården, oramade 1800-tal. Ej signerad

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 18:22)

1687 3397  Ljuskrona empirestil, för 6 ljus. Höjd: 60 cm

Hammered for 2.200 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 18:53)

1687 3352  Ljuskrona Gustaviansk stil, hagamodell Höjd: ca 70 cm

Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 18:12)

1687 8264  Ljuskrona Oscariansk, prismor. Höjd: 73 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:35)

1687 3353  Ljuskrona rokokostil. Höjd: ca 45 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:43)

1687 3052  Ljusstakar Ett par, Godinger, nysilver. Höjd: 20,5 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 18:38)

1687 3053  Ljusstakar Ett par, Josef Ekberg (1877-1945), Sverige. Gustavsberg. Höjd: 6 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:17)

1687 3129  Ljusstakar ett par, mässing, Gusum. Höjd: 20 cm

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 19:20)

1687 8313  Ljusstakar ett par, mässing, Kolonn, Skultuna. Höjd: 19 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:24)

1687 3300  Ljusstakar ett par, Pläter. Höjd: 31 cm

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:58)

1687 3457  Ljusstakar Ett par, Portugal, tomte. Höjd: 29,5 cm

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 19:13)

1687 3270  Ljusstakar ett par, silver, 1840. Höjd: 20 cm, Bruttovikt 80 g

Hammered for 3.000 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 18:57)

1687 3302  Ljusstakar ett par, silver, Österrike, 1888. Höjd: 26 cm, vikt: 400 gr ca

Hammered for 2.600 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 18:09)

1687 3216  Lockurna Kina, 1800-tal. Höjd: 43 cm

Hammered for 3.000 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 18:28)

1687 3430  Målarstege höjd: 163 cm

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:59)

1687 3414  Matbord mahogny. Diameter: 115 cm, höjd: 73 cm, + 2iläggx55 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:10)

1687 3147  Matgafflar 12 st, silver, 1912. Längd: 21 cm, vikt: 750 gr ca

Hammered for 5.200 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 19:43)

1687 8003  Matservis ca 50 delar, Joseph Leja, Stockholm

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 19:50)

1687 3326  Matservisdelar Diné, Gustavsberg. Diameter: 22-28

Hammered for 1.900 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 19:52)

1687 3342  Matservisdelar Rörstrand, Skåne, 50 del ca

Hammered for 1.700 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:05)

1687 3317  Matservisdelar Villeroy & Boch, Amapola, 22 del

Hammered for 3.800 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 18:51)

1687 3155  Matskedar 10 st, silver, mgab, 1921. Längd: 18,5 cm, vikt: 445g ca

Hammered for 3.000 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 18:44)

1687 3149  Matskedar silver, 5 st, Olga, 1860. Längd: 18,5 cm, vikt: 325 gr ca

Hammered for 2.200 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 18:12)

1687 3152  Matskedar mm 13 delar, silver, Franska liljan. Längd: 13-23, vikt: 520g ca

Hammered for 3.600 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 19:15)

1687 3225  Matta gallermodell, Kelim, Afghan, 416x83 cm

Hammered for 2.400 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 18:21)

1687 8168  Matta Kelim, Afghan, 201x147 cm

Hammered for 1.800 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 19:50)

1687 3228  Matta Kelim, Afghan, 303x195 cm

Hammered for 5.400 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 19:30)

1687 3422  Matta Kina, 121x215 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 19:02)

1687 3021  Matta Kina, 170x230 cm

Hammered for 1.800 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 21:04)

1687 3117  Matta Lori Pambak-kopia, 160x230 cm

Hammered for 4.000 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:45)

1687 3175  Matta orientalisk, 134x195 cm

Hammered for 1.900 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 18:24)

1687 3412  Matta orientalisk, 135x198 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 19:58)

1687 3411  Matta orientalisk, 148x321 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 18:49)

1687 3041  Matta orientalisk, 168x202 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 19:08)

1687 3042  Matta orientalisk, Galleri, 77x294 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 19:51)

1687 3413  Matta orientalisk, Kashmar-Moud, 205x310 cm

Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 19:27)

1687 3410  Matta orientalisk, kerman, 145x268 cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 19:31)

1687 3409  Matta orientalisk, Keshan, 130x210 cm

Hammered for 2.600 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 19:37)

1687 3408  Matta orientalisk, Täbriz, 190x295 cm

Hammered for 2.600 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:40)

1687 3230  Matta persisk, Keshan, 338x245 cm

Hammered for 4.000 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:09)

1687 3229  Matta persisk, Keshan, 375x273 cm

Hammered for 6.000 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 19:48)

1687 3063  Matta Röllakan, brun botten, 134x198 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:55)

1687 3102  Mattallrikar + assietter, 9 + 10 delar, Blå Eld, Hertha Bengtson (1917-1993), Sverige. Rörstrand, flintgods. Diameter: 19-26 cm

Hammered for 5.400 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 19:10)

1687 3456  Mattallrikar 6 st, Quattro Nero, Rörstrand, design: B Watz. Diameter: 27 cm

Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 19:46)

1687 8053  Minkpäls

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 18:49)

1687 3233  Minkpäls Gunnar Christell Stockholm, Stl38 ca

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 19:25)

1687 3348  Moccaservisdelar Royal Copenhagen, Musselmalet, 18 del

Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 18:17)

1687 3472  Mockakoppar + tekopp, 3 + 1 delar, Musselmalet, Royal Copenhagen, halvblond

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:35)

1687 8070  Mockakoppar & kanna 12 st. "Florette", Stig Lindberg (1916-1982), Gustavsberg. Höjd: 6cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 18:52)

1687 3151  Mockaskedar + kaffeskedar, 14 + 8 delar, silver, Chippendale. Längd: 10,5 - 12, vikt: 260g ca

Hammered for 1.800 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 18:24)

1687 3159  Mockaskedar 12 st, silver. Längd: 10 cm, vikt: 105g ca

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 18:13)

1687 3280  Nattygsbord ett par, vitlack. Bredd: 38 cm, bredd: 59 cm, höjd: 57 cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 19:14)

1687 3261  Notskåp jalusi, omkring sekelskiftet 1900. Bredd: 52 cm, bredd: 42 cm, höjd: 120 cm, nyckel

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:31)

1687 3262  Notställ längd: 45 cm, b 29, höjd: 110 cm

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 19:59)

1687 3221  Ölglas 6 st, "Bryggarglaset", Reijmyre Glasbruk. Höjd: 23,5

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 18:51)

1687 3119  Oljemålning Åke Nothberg (1891-1973), Sverige. Signerad, daterad 1953. Olja på pannå, 41x32 cm, yttermått inklusive ram: 53x45 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 19:36)

1687 7340  Oljemålning B Neuman. Signerad, daterad -37, Skanör. Olja på duk, 47x64 cm, yttermått inklusive ram: 63x79

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:16)

1687 3267  Oljemålning Bath-Sheba Goldszer, Signerad, Olja på duk, 28x35 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 18:25)

1687 3211  Oljemålning Bo Beskow (1906-1989), Sverige. Signerad, daterad -39, "i Rönnbergsallén". Olja på pannå, 49x60 cm, yttermått inklusive ram: 60x71 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 18:46)

1687 3165  Oljemålning Boris Ottenberg (1891-1946), Sverige. Signerad. Olja på duk på pannå, 20x28 cm, oramad

Hammered for 1.700 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 19:27)

1687 8139  Oljemålning Eric Elfwén (1921-2008), Sverige. Modell, Signerad. Olja på pannå, 40x32 cm, yttermått inklusive ram: 52x44 cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 19:18)

1687 3288  Oljemålning Folke Jupiter (1913-1979), Sverige. Höst. Signerad. Olja på duk, 65x80 cm, yttermått inklusive ram: 72x89 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:42)

1687 3200  Oljemålning Gösta Nordblad (1897-1940), Sverige. Landskap. Signerad. Olja på pannå, 50x60 cm, yttermått inklusive ram: 56x66 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:50)

1687 3244  Oljemålning Gunnar Johnsson (1917-2007), Sverige. Figur. Signerad. Olja på duk, 54x26 cm, yttermått inklusive ram: 64x35 cm

Hammered for 1.400 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:51)

1687 3287  Oljemålning Harald Norrby (f. 1928), Sverige. "Försommarstrand, Molde". Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 61x74 cm

Hammered for 2.400 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:19)

1687 3197  Oljemålning Johan Leksell (1874-1932), Sverige. Fyra män i hatt. Signerad. Olja på pannå, 12x21 cm, yttermått inklusive ram: 23x32 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 19:25)

1687 3031  Oljemålning Johannes Olsson (f. 1945), Sverige. Signerad, daterad 1975. Olja på duk, 80x80 cm, yttermått inklusive ram: 84x84 cm

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:43)

1687 3217  Oljemålning Lennart Olofsson. Signerad, daterad 43. Olja på pannå, 76x117 cm, yttermått inklusive ram: 90x130 cm

Hammered for 1.900 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:15)

1687 3331  Oljemålning Lindorm Liljefors (1909-1985), Sverige. Fjällfågel. Signerad, daterad 47,19x30 cm, yttermått inklusive ram. 29x39,5. Signerad

Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 19:11)

1687 3402  Oljemålning Nils Tydén (1889-1976), Sverige. Signerad, Stockholmsmotiv. Olja på pannå, 32x45 cm, yttermått inklusive ram: 45x58 cm

Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 19:19)

1687 3080  Oljemålning Oidentifierad konstnär, Sign C Paszkowski, 1964, blomsterstilleben, "Veroun". Olja på duk, 35x25 cm, yttermått inklusive ram: 42x31 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 18:04)

1687 3241  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Clausen, landskap med hus. Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 43x34 cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 19:34)

1687 3249  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad. Olja på duk, 47x37 cm, yttermått inklusive ram: 56x47 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 19:56)

1687 3364  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Komposition. Signerad Carlström. Olja på duk, 37x54 cm, yttermått inklusive ram: 52x69 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:43)

1687 3236  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad IMS, daterad -61. Olja på pannå, komposition, 59x48 cm, yttermått inklusive ram: 69x58 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 18:50)

1687 3210  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad IG. Olja på pannå, 37x44 cm, yttermått inklusive ram: 53x61 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 18:03)

1687 8197  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, daterad -04. Olja på duk, 137x137, oramad

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 19:43)

1687 3251  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, studie. Olja på pannå, 38x28 cm, yttermått inklusive ram: 50x40 cm

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:45)

1687 8202  Oljemålning Peter Lowén. Skärgård. Signerad, daterad 1990. Olja på pannå, 54x62 cm, yttermått inklusive ram: 61x69 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 19:55)

1687 7069  Oljemålning Sigvard Börtz (1904-1998), "Gammal halmdös". Signerad. Daterad -40, Olja på pannå, 27x39 cm, yttermått inklusive ram: 42x52 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 18:15)

1687 8123  Oljemålningar 2 st, 1800-tal, Flicka & samtalande kvinnor, ej signerade, pannå, 20x15 cm, yttermått inklusive ram: 34x29 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:06)

1687 3441  Oljemålningar ett par, Oidentifierad konstnär. Ej signerade, Bayerskt bondpar. Olja på duk, 40x31 cm, yttermått inklusive ram: 55x46 cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:50)

1687 8272  Pall Fritz Hansen, Märkt 1971. Diameter: 33 cm, höjd: 46 cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 18:14)

1687 3065  Pall modell äldre, Bemålad, "Coca Cola", trä. Diameter: 35 cm, höjd: 49 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 18:57)

1687 3336  Pallar ett par, IKEA, krom. Längd: 66 cm, djup: 45 cm, höjd: 37 cm

Hammered for 3.600 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 18:44)

1687 3186  Pallstol Allmoge, furu

Hammered for 3.400 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 21:00)

1687 3351  Paradvärja "Konungen & Fosterlandet". Längd: 89 cm

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 19:22)

1687 7337  Paraplyställ metall. Höjd: 80 cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:16)

1687 3085  Parti handdukar modell äldre, diverse

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 18:53)

1687 3084  Parti koppar / metall diverse

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 19:32)

1687 3086  Parti linnedukar & servetter div

1687 3089  Parti plåtburkar 10 st, "CAP". Höjd: 10-18 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 18:07)

1687 3148  Parti silver 9 delar, diverse. Längd: 2,5-11, vikt: 200 gr ca

Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:35)

1687 3177  Piedestal omkring sekelskiftet 1900, Kolonn. Höjd: 80 cm

Hammered for 1.700 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 18:45)

1687 3058  Piedestal plåt, 1910/20-tal. Diameter: 35 cm, höjd: 71 cm

Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 19:46)

1687 3383  Plafond Metal, 1930-tal. Diameter: 56 cm

Hammered for 8.000 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:28)

1687 3393  Plaketter brons, 21 st. Diameter: 3,2- 7,5

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 18:37)

1687 3219  Plunta Pierre Forsell (1925-2004), Sverige. Skultuna, mässing / träpropp. Höjd: 18 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:57)

1687 3135  Pokal silver, 1928. Höjd: 19,5 cm, vikt: 290 gr ca

Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:10)

1687 3050  Porslin 12 delar, diverse, svart & blått med guldkant. Höjd: 3-20 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 18:19)

1687 6347  Porslinstavlor ett par, Kina, 29x23 cm

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 18:50)

1687 3182  Pottskåp med stenskiva, sengustaviansk stil. Bredd: 39 cm. Djup: 26 cm, höjd: 74 cm, nyckel

Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 19:58)

1687 3131  Relieftavlor 6 st, Kungaporträtt, yttermått inklusive ram: 14,5x14,5

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 19:09)

1687 3462  Sabel Tyskland, 1800-talets slut. Längd: 100 cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:11)

1687 3099  Saftservis 6 delar, 1950-tal. Höjd: 6-13 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:27)

1687 3447  Salongsbord Nyrokoko, trissor. Bredd: 75 cm, djup: 50 cm, höjd: 74 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:19)

1687 3427  Salongsbord Nyrokoko. Bredd: 95 cm. Djup: 62 cm, höjd: 75 cm

1687 3134  Såsskål silver, Carl Wilhelm Trozelius (verksam 1825-1844). Invändigt förgylld, saknar fat. Diameter: 16 cm. Vikt: ca 290 g

Hammered for 2.400 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 18:30)

1687 3284  Satsbord 2 delar, mahogny. Bredd: 59 cm, bredd: 40 cm, höjd: 52 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 19:53)

1687 3238  Serveringsvagn Josef Frank (1885-1967), Österrike. "modell 2248", Firma Svenskt Tenn. Längd: 84 cm, bredd: 50 cm, höjd: 76 cm, på hjul

Hammered for 3.000 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:40)

1687 3438  Servisdelar 17 delar, Gustavsberg, Gefion

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:19)

1687 3399  Servisdelar Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Berså, Gustavsberg 1960-1974. Stiliserade gröna blad på vit botten. Mönstret ritades av Stig Lindbergs assistent Krister Karlmark på uppdrag av Lindberg som var hans lärare på Konstfack, 19 del

Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:33)

1687 3068  Silkscreen 3 st, Rickard Ryan, Marilyn. Signerade, 350-upplaga, yttermått inklusive ram: 65x52 cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:02)

1687 3323  Skål Gunnar Cyrén (1931-2013), Sverige. "Sofiero". Kristall. Diameter: 20 cm, höjd: 12,5 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 19:45)

1687 3110  Skål Kina, Blåvitt kompaniporslin. Diameter: 20 cm. Höjd: 9 cm

Hammered for 3.600 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 19:52)

1687 3419  Skål Lalique Franse, löv, konstglas, diameter: 31. Höjd: 6,5 cm

Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:04)

1687 3016  Skål med figurin, Kina. Längd: 19 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 19:57)

1687 3421  Skål Orrefors Edvin ÖhrströmAriel Nr 766 E Höjd 7,5 Bredd 13cm. Längd: 13 cm

Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 19:29)

1687 3138  Skål på fot, Kina, blåvitt. Diameter: 11 cm, höjd: 4,5 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 18:38)

1687 2011  Skål Tauno Wirkkala (1915-1985), Finland, "Revontulet", Humppila, Finland. Etikettmärkt. Höjd: ca 14 cm. Bredd: 23 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:46)

1687 3218  Skål med handtag Firma Svenskt Tenn, 1927. Diameter: 14 cm, längd: 19,5 cm, höjd: 7 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:32)

1687 3067  Skål med lock Alessi, INOX, Italy. Längd: 28 cm. Höjd: 13 cm

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 18:22)

1687 3454  Skål med lock Empirestil, metall, dekor med putti, 1900-tal. Höjd: 22 cm

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 19:35)

1687 3452  Skålar & vaser mm 7 delar, Konstglas, bland annat Bertil Vallien & Björn Ekegren. Höjd: 6-15 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 19:11)

1687 3111  Skålfat 2 st, Kina, diameter: 8,5-22 cm

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 19:37)

1687 8019  Skålfat Alessi för Nestlé. Pulverlackerad metall. Diameter: 27 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 19:40)

1687 3313  Skålfat Kina, blåvitt. Längd: 36 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 18:44)

1687 8242  Skålfat Kosta Boda, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Diameter: 37,5 cm

1687 3423  Skänk Furu, avlutad. Bredd: 110 cm, djup: 54 cm, höjd: 120 cm

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 19:03)

1687 3092  Skärbräda Marianne Westman (1928-2017), Sverige. Picknick, Rörstrand. Längd: 29 cm

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 18:09)

1687 3281  Skrivbord 1800-tal. Bredd: 88 cm, bredd: 45 cm, höjd: 85 cm

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 18:28)

1687 3428  Skrivbord omkring sekelskiftet 1900. Bredd: 111 cm, djup: 54 cm, höjd: 75 cm, nyckel

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:07)

1687 3327  Skrivbyrå 1800-tal, valnötsrot. Bredd: 90 cm, bredd: 43 cm, höjd: 94 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 19:18)

1687 3170  Skrivbyrå mahogny, 1800-tal. Bredd: 104 cm, djup: 49 cm, höjd: 82 cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 19:01)

1687 3467  Skulptur Isbjörn, Lisa Larson (1931-2024), Sverige. Gustavsberg. Längd: 13,5 cm, höjd: 9 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 19:59)

1687 3407  Skulptur Konstglas, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Kosta Boda. Längd: 17,5 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 18:07)

1687 3465  Skulptur Lisa Larson (1931-2024), Sverige. Åsna ur Stora Zoo, Glaserad stengodslera. Höjd: 10 cm. Längd: 13 cm

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:25)

1687 3038  Skulptur Lisa Larson (1931-2024), Sverige. Beata ur serien ABC-Flickor, Gustavsberg 1958-1973, målad och delvis glaserad brun stengodslera. Längd: 19 cm

Hammered for 3.400 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 18:41)

1687 3464  Skulptur Lisa Larson (1931-2024), Sverige. Gustavsberg, Keramikstudion Gustavsberg (K-Studio), -95. Längd: 11 cm, höjd: 9,5 cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 18:56)

1687 3271  Skulptur Lisa Larson (1931-2024), Sverige. Johanna ur Larsons Ungar, Gustavsberg 1962-1980, målad och delvis glaserad brun stengodslera, höjd: 14 cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:55)

1687 3272  Skulptur Lisa Larson (1931-2024), Sverige. Pelle ur Larsons ungar, Gustavsberg 1964-1980, höjd: 21 cm, delvis glaserad och målad brun stengodslera

Hammered for 1.900 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:03)

1687 3466  Skulpturer 2 st, Lisa Larson (1931-2024), Sverige. Gustavsberg, Adam & Eva. Höjd: 12 cm

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 21:00)

1687 3468  Skulpturer 2 st, Lisa Larson (1931-2024), Sverige. Gustavsberg, Ur serien Sekelskifte. Höjd: 11-11,5

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 19:06)

1687 8049  Skulpturer 2 st, mässing, på träsockel. Höjd: 18-19cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 18:19)

1687 3107  Skulpturer 2 st, o, 1900, Bemålad gips, träsockel. Höjd: cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:49)

1687 8246  Skulpturer 2 st, Royal Copenhagen, porslin. Längd: 17-19, höjd: 10-16 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 18:23)

1687 3071  Skulpturer 6 st, Katter, brons. Längd: 13-16, höjd: 5-23 cm

Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:41)

1687 8236  Skulpturer ett par, Metall, Buddha. Höjd: 34 cm

Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 18:16)

1687 3057  Skulpturer Ett par, sten / träsockel. Höjd: 20 ca

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:23)

1687 3461  Slaglåsgevär 2 st, 1800-tal. Längd: 125-130

Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:50)

1687 3455  Snapsglas Clown, Anne Nilsson (f. 1953), Sverige. Orrefors, målad polykrom dekor. Höjd: 19 cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 19:19)

1687 8190  Soffa Chesterfield. Längd: 190 cm

Hammered for 2.600 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 18:38)

1687 3113  Soffbord B&C Möbler, Vejle, Danmark, Riopalisander. Bredd: 124 cm. Djup: 70 cm, höjd: 53 cm

Hammered for 5.800 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 18:51)

1687 3367  Soffbord Butlers tray, Idegran. Bredd: 119 cm, djup: 89 cm, höjd: 55 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 18:10)

1687 3366  Soffbord Butlers tray, Idegran. Bredd: 87 cm, djup: 63 cm, höjd: 53 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 18:51)

1687 3291  Soffbord Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Rotfanér, diameter, 100, höjd: 65 cm

Hammered for 6.800 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 19:21)

1687 3429  Soffbord Hunters table. Bredd: 125 cm. Djup: 40+ 2x22, höjd: 53 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:49)

1687 3253  Soffbord mässingsunderrede med glasskiva. Bredd: 119 cm, bredd: 67,5 cm, höjd: ca 49 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:14)

1687 3333  Spegel 1800-tal. Längd: 72 cm, bredd: 37 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 18:50)

1687 3222  Spegel 1960-tal, ekram, 60x49 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:34)

1687 8034  Spegel 87x70cm

1687 3189  Spegel G&T, 1950-tal, 59x59 cm

1687 3120  Spegel Gustaviansk stil, 60x44 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 18:51)

1687 8308  Spegel Gustaviansk stil, 80x37 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:19)

1687 3009  Spegel oval, 60x68 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 18:34)

1687 3190  Spelbord nyrenässans. Bredd: 89 cm. Djup: 2x44 cm, höjd: 77 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 18:04)

1687 3212  Stickmaskin "ARE Svensk tillverkning", omkring 1900. Höjd: 60 ca

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:52)

1687 3290  Stolar 4 st

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 19:15)

1687 3426  Stolar 4 st, Furu, Allmoge

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:16)

1687 3385  Stolar 5 st, o, 1900, bemålade. Höjd: 131 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 18:50)

1687 3283  Stolar 6 stolar, Karl Johanstil, 1920-tal, sitthöjd 47 cm ca, rygghöjd 92,5 cm, bredd sits 46 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 18:33)

1687 3471  Stolar Ett par, Gustavianska

Hammered for 5.000 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:59)

1687 3136  Stop silver, K Anderson, 1909. Höjd: 12 cm, vikt: 260 gr ca

Hammered for 1.800 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 19:57)

1687 3015  Täcke modell äldre, Quiltad, 160x170 cm

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 19:47)

1687 3051  Takarmatur 1970-tal, Oramge plast, med raster. Diameter: 41 cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 18:31)

1687 8142  Takarmatur Ferruccio Laviani (f. 1960), Italien. Kartell, modell "Fly". Grön transparent plast. Diameter: 50. Höjd: 35 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 19:38)

1687 3055  Takarmatur metall / glaskupa. Höjd: 35 ca

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 19:17)

1687 3002  Takarmaturer ett par, kupor av glas. Höjd: ca 35 cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:46)

1687 3109  Tallrikar 2 st, Kina, diameter: 24,5 cm

Hammered for 2.600 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 18:48)

1687 3344  Tallrikar 5 st, Kina, Famille Rose. Diameter: 23 cm

Hammered for 6.400 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:20)

1687 3311  Tallrikar ett par, Famille Rose, Kina. Diameter: 22,5 cm

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 18:31)

1687 8275  Tavla Ingvar Jörpeland (f. 1938), Sverige. Relief, 22x22 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 18:16)

1687 3341  Te/kaffekoppar 7+ 2 st, Golden Sun. Sigvard Bernadotte (1907-2002), Sverige, 2 kaffekoppar Royal Copenhagen, 7 st tekoppar Bing & Gröndahl, Höjd: 9,5-10 cm. Diameter: 9,2 cm -9,8 cm ca

Hammered for 2.200 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 18:40)

1687 7028  Teckningar 2 st, Lars Westerholm, Signerad, 30x29, + biografi (lösa blad)

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 11 juni 2025 05:48)

1687 3214  Tekanna 1700-/1800-tal, Kina. Längd: 31 cm, höjd: 20 cm

1687 3449  Terrin Portmeirion, England. Längd: 25 cm, höjd: 14,5 ca

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 18:02)

1687 3096  Teservis 27 delar, delar, Rosenthal, Pompadour

Hammered for 2.800 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 19:57)

1687 3263  Trädgårdsgrupp 3 delar, Artur Lindqvist, A2, Grythyttan. Bord + 2 stolar, 120x71 cm

Hammered for 4.200 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 18:46)

1687 3440  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Signerad, numrerad 139/150, daterad -52, katt. Bildmått: 37x50 cm, yttermått inklusive ram: 53x63 cm

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:09)

1687 3381  Tv JVC Nivico, 1970-tal, Modell 3240 sc. Längd: 30 cm, djup: 30 cm, höjd: 35 cm

Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 19:22)

1687 3150  Uppläggningsbestick samt ströskedar. 6 delar, silver. Längd: 18,5-22 cm. Vikt: ca 350g

Hammered for 2.400 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 18:36)

1687 8154  Väggarmatur Erik Hansen, Le Klint, saxlampa, modell 332, ek, formgiven 1952, Danmark. Längd: 52 cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:36)

1687 3297  Väggarmatur Firma Svenskt Tenn, Josef Frank (1885-1967), Österrike. No 2389. Höjd: 33 längd: 24 cm

Hammered for 3.800 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 19:32)

1687 3296  Väggarmaturer ett par, Firma Svenskt Tenn, Josef Frank (1885-1967), Österrike. No 2334-1. Längd: 23 cm

Hammered for 2.800 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 18:15)

1687 3062  Vägghylla trä / metallkonsoler. Bredd: 60 cm, djup: 22 cm, höjd: 102 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:01)

1687 3116  Värmefat Kina, Blåvitt. Längd: 27 cm

Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:13)

1687 3392  Vas Böhmen, kristall. Höjd: 30 cm

1687 8084  Vas Gunnar Nylund (1904-1997) & Rune Strand, Strömbergshyttan, Sverige. Signerad, repor. Höjd: 30cm

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:09)

1687 6163  Vas Isak Isaksson, kristallglasyr i gult. Höjd: 15 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 19:34)

1687 8219  Vas Jonathan Adler, Keramik. Signerade. Höjd: 37 cm

1687 3108  Vas Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Domino, Gustavsberg 1955-1969, konstgods i svartvitt i massa av stengodstyp. Höjd: 23 cm

Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:42)

1687 3037  Vas Upsala-Ekeby, Mari Simmulson (1911-2000), Sverige. Höjd: 11,5 cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:03)

1687 8312  Vaser 2 st, bland annat Vicke Lindstrand. Höjd: 18-20 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:22)

1687 3340  Vaser ett par, Asien, Celadon reliefporslin. Höjd: 30,5 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 19:59)

1687 3185  Vattentunna Koppar. Höjd: 68 ca

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:40)

1687 3006  Vikskärm 5-delad, omkring 1900, textil. Längd: 3x73 + 2x62, höjd: 155 cm

Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 19:12)

1687 3321  Vikskärm orientalisk, 4 delar. Höjd: 125 cm, bredd: 50x40

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:32)

1687 3174  Vitrinskåp Nyrokoko, valnöt/mahogny. Bredd: 105 cm. Djup: 30 cm, höjd: 206 cm, nyckel

Hammered for 1.700 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 18:26)

1687 3347  Ytterfoder 2 st, Waldemarsudde. Diameter: 14 cm, höjd: 12,5 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:22)

1687 3338  Ytterfoder 2 st, Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Gustavsberg, vitglaserat stengods. Diameter: 14-26, höjd: 12,5 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:22)

1687 3070  Ytterfoder 6 st, Germany, diameter: 18, höjd: 14 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 19:39)