1687 7235 Affisch Lars Fuhre (f. 1965), Sverige. Signerad, "EMERGENCY ROOM", yttermått inklusive ram: 104x74 cm
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 19:51)
1687 3048 Akupunkturdocka på ställning, Kina, gummi / träplatta. Höjd: 50 cm
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 19:07)
1687 3403 Akvarell Åke Nothberg (1891-1973), Sverige. Signerad, Slussen, 34x26 cm, yttermått inklusive ram: 48x38 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:59)
1687 3359 Akvarell Axel Birkholm (1909-1984), Sverige. Signerad, akvarell, 35x44 cm, yttermått inklusive ram: 49x57 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 19:21)
1687 8005 Akvarell Edgar Stoëbel (1909-2001), Frankrike. Figur. Signerad. Akvarell, 43x54 cm, yttermått inklusive ram: 55x67 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 19:54)
1687 8013 Akvarell Harry Wichmann (1916-1993), Sverige. Signerad, daterad 73, interiör, 21x28 cm, yttermått inklusive ram: 33x40 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 18:29)
1687 3416 Akvarell Oidentifierad konstnär. "Bali 1922". Akvarell, bildmått: 15,5x20 cm, yttermått inklusive ram: 26x33 ca. Ej signerad
Hammered for 4.600 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 19:16)
1687 3213 Akvareller 2 st, Japan, Fåglar. Akvarell, bildmått: 49x21 cm, yttermått inklusive ram: 67x33 cm. Ej signerad
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:09)
1687 3125 Akvareller 3 st, Lucie Lundberg (1908-1983), Sverige. Signerade. Akvarell, bildmått: 23x15 cm, yttermått inklusive ram: 36x26 cm
Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:34)
1687 3104 Akvareller Oidentifierad konstnär. Triptyk. Signerad BUS, katter, yttermått inklusive ram: 65x21 cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:41)
1687 3019 Ampel Gustaviansk stil, blå iläggskupa. Höjd: ca 50 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 18:33)
1687 3018 Appliquer ett par, brons, 1800-tal. Gustaviansk stil, Höjd: 39 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:51)
1687 3382 Armbandsur Breitling Avenger Chronometer, Automatic, E13360, diameter 4,5 cm, längd 16 cm
Hammered for 22.000 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 19:09)
1687 3269 Bägare silver, 1860, Sahlin. Höjd: 21 cm, vikt: 260 gr ca
Hammered for 1.800 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:32)
1687 3389 Barngungstol modell äldre, fällbar, rotting
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:02)
1687 3162 Bestick 16 delar, silver, udda. Längd: 5-17. 5, vikt: 270g brutto
Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 18:48)
1687 3379 Blandteknik Fartygsporträtt, Charles Kensington, "SS Indralema", 19x24 cm, yttermått inklusive ram: 29x34 cm. Signerad
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 19:14)
1687 3401 Blandteknik Henning Malmström (1890-1968), Sverige. Blomsterstilleben. Signerad, daterad -45. Blandteknik, 90x71 cm, yttermått inklusive ram: 110x91 cm
Hammered for 3.000 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 18:14)
1687 3126 Blandteknik Herbert the Elephant. Blandteknik, bildmått: 15x15 cm, yttermått inklusive ram: 20x20 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 18:35)
1687 3123 Blandteknik Jac Edgren (1899-1980), Sverige. "Fångst". Signerad, blandteknik, bladets mått: 12x16 cm, yttermått inklusive ram: 24x29 ca
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:44)
1687 3209 Blandteknik Julius Ferrer, vinterlandskap. Blandteknik, bildmått: 32x50 cm, yttermått inklusive ram: 45x61 cm. Signerad
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 18:19)
1687 3194 Blandteknik Lars Pirak (1932-2008), Sverige. Signerad, daterad -75, Porträtt av Same, 16x14 cm, yttermått inklusive ram: 29x25 cm
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 18:33)
1687 8201 Blandteknik Oidentifierad konstnär. Signerad Lindman, -47, modell, 52x47 cm, yttermått inklusive ram: 69x64 cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 19:58)
1687 3246 Blandteknik Oidentifierad konstnär. Signerad, blandteknik, 48x40 cm, yttermått inklusive ram: 55x46 cm
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 19:02)
1687 3023 Blandteknik Signerad Crona -78,55x80 cm, yttermått inklusive ram: 66x92 cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 19:20)
1687 3100 Blandteknik Sven Henricson (1906-1992), Signerad, strand. Blandteknik, bildmått: 19x24 cm, yttermått inklusive ram: 38x42 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 18:47)
1687 7077 Blandteknik Tycho Ödberg (1865-1943), Sverige. Signerad, blandteknik, daterad 1937, "Sveavägen", 37x48 cm, yttermått inklusive ram: 50x61 cm
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 18:15)
1687 3193 Blyerts Acke Åslund (1881-1958), Sverige. Signerad, daterad 1918, hästar, 9x15 cm, yttermått inklusive ram: 23x28 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:43)
1687 3178 Bokhylla Betsad björk. Bredd: 85 cm, djup: 28 cm, höjd: 66 cm
Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 18:49)
1687 8274 Bokhylla Funkis, bemålad. Bredd: 86 cm, djup: 21 cm, höjd: 74 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 18:14)
1687 3258 Bokhylla tidigt 1900 tal. Bredd: 104 cm, bredd: 27 cm, höjd: 122 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 19:42)
1687 3265 Bokhylleskåp Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Bredd: 105 cm, bredd, 43, höjd: 110+ 103, nyckel
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 19:50)
1687 3415 Bokverk 12 st, Selma Lagerlöf, Helfranska band
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 19:28)
1687 8276 Bord Senempire, Björkrot. Bredd: 103 cm, djup: 103 cm, höjd: 73 cm
Hammered for 4.000 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 18:17)
1687 3394 Bordsdekoration Druvor, Italien. Längd: 26 cm
Hammered for 2.400 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:44)
1687 3020 Bordsfotogenlampa mässing. Höjd: 45 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 19:23)
1687 3439 Bordsfotogenlampor 2 st. Höjd: 40-41 cm
Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 19:39)
1687 3295 Bordslampa Firma Svenskt Tenn, Josef Frank (1885-1967), Österrike. No 2552. Höjd: 53 cm, slitage
Hammered for 2.600 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 18:57)
1687 3056 Bordslampa Glas, svamp, ej signerad. Höjd: 20 cm
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 18:22)
1687 8260 Bordslampa Mässing med plåtskärm. Höjd: 53 cm
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:17)
1687 3315 Bordslampa mässing, Ej märkt. Höjd: 42 cm
Hammered for 2.800 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:40)
1687 8288 Bordslampa mässing, med glaskupa. Höjd: 35 ca
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 19:12)
1687 3007 Bordslampa mässing, Skultuna. Höjd: 66 cm
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 18:05)
1687 3346 Bordslampfot Firma Svenskt Tenn, No 2585, Alabaster. Höjd: 64 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:19)
1687 3433 Bordslampfot Fot och skärm i patinerad mässing, pelare i lindat läder.
Kompletterad (lampfoten Bertil Brisborg, Böhlmarks. Skärmen Einar Bäckström). Höjd: 50 cm
Hammered for 3.600 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:59)
1687 3309 Bordslampfot mässing och glas. Höjd: 25 cm
Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 19:38)
1687 3066 Bordslampfötter Ett par, glaserade, 90-tal. Höjd: 47 ca
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 19:03)
1687 3298 Bordslampor ett par, Firma Svenskt Tenn, No 2583. Höjd: 47 cm
Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 19:03)
1687 3310 Brasskärm broderad. Bredd: 60 cm, höjd: 91 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 19:25)
1687 3043 Bricka Sekelskifte 1900, glas, metall, 52x30 cm
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 18:55)
1687 3093 Burkar 5 st, "Vår lilla stad", Anita Nylund (f. 1931), Sverige. Diameter: 10-12 cm
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:35)
1687 3256 Byrå Gillis Lundgren, "Tore", Ikea. Bredd: 40 cm. Bredd: 48 cm, höjd: 134 cm
Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:23)
1687 3257 Byrå Gillis Lundgren, "Tore", Ikea. Bredd: 40 cm. Bredd: 48 cm, höjd: 134 cm
Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 18:27)
1687 3187 Byrå Rokokostil, Valnöt. Bredd: 115 cm, djup: 50 cm, höjd: 82 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 19:47)
1687 3201 Byrå sengustaviansk stil, mahogny. Bredd: 62 D, 38. Höjd: 72 cm, nyckel
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 19:52)
1687 3378 Cembalo Mats Arvidsson, 1975, Ytterselö. Längd: 242 cm. Djup: 95 cm, höjd: 88 cm, nyckel
Hammered for 40.000 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:59)
1687 8349 Champagneglas 8 st. Höjd: 26 cm
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:24)
1687 3142 Cigarettskrin silver, CG Hallberg, 1923. Längd: 9 cm, djup: 7 cm, höjd: 5,5 cm, vikt: 340 gr brutto
Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 18:10)
1687 3248 Computer art Sture Johannesson (1935-2018), Sverige. Signerad, numrerad 66/200, daterad -90,35x45 cm, yttermått inklusive ram: 46x57 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:19)
1687 3188 Damskrivbord nyrenässans. Bredd: 91 cm. Djup: 59 cm, höjd: 76-130 cm, nyckel
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:56)
1687 3158 Dessertgafflar 11 st, silver, mgab, 1915. Längd: 14,5 cm, vikt: 215g ca
Hammered for 1.400 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 18:46)
1687 3390 Emmafåtöljer Ett par, 1880-tal
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:13)
1687 3118 Etsning Emily Burling Waites. Signerad, “Financial Towers”-New York Stock Exchange. Bildmått: 23x16,5, yttermått inklusive ram: 37x29 cm
1687 3237 Etsning Johan Fredrik Martin (efter), Stockholm. Bildmått: 35x54 cm, yttermått inklusive ram: 53x69 cm. Ej signerad
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 18:07)
1687 3386 Etsningar Hans Norsbo (1897-1955), Sverige. 6 + 1 st, Djurgården. Bildmått: 16x10 ca. Signerad
Hammered for 1.700 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 18:24)
1687 3181 Fällbord mahogny, 1800-tal. Diameter: 102 cm. Höjd: 76 cm
Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 19:14)
1687 3077 Färgetsning Arne Nilsson (1925-1979), Sverige. "Gult hav". Signerad, numrerad EA, daterad -91. Bildmått: 49x49 cm, yttermått inklusive ram: 84x75 cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:25)
1687 8297 Färgetsning Jorgo Krallis (f. 1937), Signerad, numrerad 235/250, daterad "Nattinatt". Bladets mått: 18x17 cm, yttermått inklusive ram: 40x36 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:01)
1687 3371 Färglitografi 2 st, Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. Signerade & Numrerade, yttermått inklusive ram: 32x42-62x44 cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 18:29)
1687 3028 Färglitografi Ardy Strüwer (1939-2023), Sverige. Signerad, numrerad 51/85, daterad 1970, "Mondo femina". Färglitografi, bildmått: 39x56 cm, yttermått inklusive ram: 48x64 cm
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 19:41)
1687 3274 Färglitografi Bengt Landin (f. 1933), Sverige. Änder. Signerad, numrerad 263/350, bildmått. 43x33, färglitografi, yttermått inklusive ram. 58x47 cm.
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 18:24)
1687 3082 Färglitografi Bertil Warnolf (f. 1950), Sverige. Komposition. Signerad, numrerad 229/250, daterad -88. Färglitografi, bildmått: 22x26 cm, yttermått inklusive ram: 40x42 cm
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:15)
1687 3374 Färglitografi Harald Lindberg (1901-1976), Sverige. Signerad, numrerad 200/310, marin. Färglitografi, bildmått: 32x49 cm, yttermått inklusive ram: 56x68 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 18:21)
1687 3026 Färglitografi Igge Karlsson (1932-2009), Sverige. Signerad, numrerad 1/100, daterad -83. Färglitografi, bildmått: 79x59 cm, yttermått inklusive ram: 91x70 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:58)
1687 8015 Färglitografi Jussi Taipaleenmäki (f. 1948), Sverige. Signerad, numrerad HC 13/31,55x81 cm, yttermått inklusive ram: 73x99 cm
Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 18:32)
1687 3285 Färglitografi Karl Axel Pehrson (1921-2005), Sverige. Signerad, numrerad 6/600, daterad -91. Färglitografi, bildmått: 32x60 cm, yttermått inklusive ram: 51x76 cm
Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 18:40)
1687 3079 Färglitografi Karl Höglund (f. 1940), Sverige. Bröllop. Signerad, numrerad 251/290. Färglitografi. Bladets mått: 41x52 cm, yttermått inklusive ram: 65x74 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 18:24)
1687 3078 Färglitografi Karl Höglund (f. 1940), Sverige. Waxholmsbåt. Signerad, numrerad 108/290. Färglitografi. Bladets mått: 52x41 cm, yttermått inklusive ram: 73x62 cm
Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 18:20)
1687 3363 Färglitografi Lennart Jirlow (1936-2020), Sverige. Signerad, numrerad 231/310. Färglitografi, bildmått: 39x45 cm, yttermått inklusive ram: 49x66 cm
Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:58)
1687 7181 Färglitografi Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. Signerad, färglitografi, numrerad 31/50, oramat löst blad, oramad, bladmått: 57x76 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 19:50)
1687 3208 Färglitografi Max Ernst (1891-1976), Tyskland. Signerad, numrerad 22/69. Färglitografi. Bladets mått: 33x25 cm, yttermått inklusive ram: 44x34
Hammered for 1.800 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 19:34)
1687 3220 Färglitografi Oidentifierad konstnär. Signerad Andrzej K, daterad -86 cm, yttermått inklusive ram: 56x 44 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:27)
1687 3029 Färglitografi Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Signerad ej numrerad. Färglitografi, bildmått: 29x42 cm, yttermått inklusive ram: 37x51 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 18:11)
1687 3074 Färglitografi Rune Söderqvist (1935-2014), Sverige. Komposition. "On Square". Signerad, numrerad 21/65. Färglitografi, bildmått: 35x30 cm, yttermått inklusive ram: 52x47 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 18:08)
1687 3275 Fat Keramik, Upsala-Ekeby, Mari Simmulson (1911-2000), Sverige. 32x32 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 18:31)
1687 3141 Fat silver, CG Hallberg, 1931,30x24. Vikt: 310 gr ca
Hammered for 2.200 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 18:57)
1687 3475 Fat Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Gustavsberg, 30,5x20 cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 18:20)
1687 3014 Fat Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Gustavsberg, 33x26 cm
Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 19:29)
1687 3183 Fåtölj + fotpall, nutida
Hammered for 2.600 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:38)
1687 3255 Fåtölj Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Jonas Love. Fast stoppad klädse
Hammered for 4.200 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 19:59)
1687 3425 Fåtölj Manchester
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:57)
1687 3245 Fåtöljer ett par, Carl Malmsten (1888-1972), Sverige.
Hammered for 4.200 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:27)
1687 8195 Fåtöljer ett par, nutida
1687 3145 Fiskspade silver, 1848. Längd: 28 cm, vikt: 95 gr brutto
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:35)
1687 3156 Gafflar + matskedar, 6 + 8 st, silver, mgab, 1932, monogram. Längd: 18-18,5, vikt: 575g ca
Hammered for 3.400 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 19:14)
1687 3153 Gafflar 6 st, silver, Svensk spets, 1921. Längd: 18 cm, vikt: 215g ca
Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 19:51)
1687 3451 Glas 11 st, handblåsta. Höjd: 10-12 cm
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 18:28)
1687 3325 Glasservisdelar 46 delar, Karlberg. Höjd: 7,5-13, (12 + 14 + 18 + 2 st)
Hammered for 1.400 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:32)
1687 3406 Glasservisdelar ca 55 delar
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:07)
1687 8064 Golvlampa Belid, böjbar arm. Höjd: 126 cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 18:23)
1687 3168 Golvlampa Läderklädd. Höjd: 142 cm
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 19:23)
1687 3337 Golvlampa mässing. Höjd: ca 137
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:19)
1687 3169 Golvlampa Trä. Höjd: 146 cm
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 19:26)
1687 3184 Golvlampställning Smide, höj- och sänkbar. Höjd: ca 130-170
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 19:52)
1687 8014 Gouache Göran Brunius (1911-2005), Sverige. Signerad, daterad 1995,49x63 cm, yttermått inklusive ram: 66x79 cm
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 18:30)
1687 3349 Gräddkanna silver, Birmingham. Längd: 13,5 cm, höjd: 8 cm, vikt: 79 gr
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 18:53)
1687 3073 Grafiskt blad Alexander Calder (1898-1976), USA. "The Flying Color Collection 1975". Signerad i tryckplåt. Bladets mått: 50,5x66 cm, yttermått inklusive ram: 61x76,5
Hammered for 2.600 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:12)
1687 3072 Grafiskt blad Alexander Calder (1898-1976), USA. "The Flying Color Collection 1975". Signerad i tryckplåt. Bladets mått: 66x50,5, yttermått inklusive ram: 76x61 cm
Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:42)
1687 3010 Gravyr Carolus XI, Rex Suecia. Bildmått: 46x39 cm, yttermått inklusive ram: 72x58 cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 18:07)
1687 3432 Gravyrer 5 + 4 st, Blomsterplanscher, Handkolorerade, Johan Wilhelm Palmstruch, ur boken "Svensk botanik", + ur boken "The Botanic Garden" av B Maund, tidigt 1800-tal, yttermått inklusive ram: 25x19 - 28x24
Hammered for 1.400 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 19:25)
1687 3003 Halsband 3 st Bärnsten. Längd: 38-60 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 18:14)
1687 3444 Handfat + kannor, 4 delar, modell äldre, porslin, olka modeller, diameter: 32-33. Höjd: 10-20 cm
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:13)
1687 1031 Hårnål Silver/Guld, Georg Jensen, design: Minas Spiridis. Längd: 14 cm, vikt: 38 gr brutto
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:33)
1687 8196 Hörnsoffa nutida, 255x200 ca
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 19:34)
1687 3054 Jordglob modell äldre. Höjd: 43 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 18:54)
1687 3161 Kaffe / te / dessertskedar 19 delar, silver, udda. Längd: 11-16, vikt: 320g ca
Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 19:33)
1687 3343 Kaffegods 6 delar, Wedgwood
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 21 mars 2025 07:38)
1687 3049 Kaffeservisdelar 20 delar, Tettau, "Royal Wedding Bouqets"
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 19:04)
1687 3160 Kaffeskedar 6 st, silver, Vasa, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 1957. Längd: 12,5 cm, vikt: 65g ca
Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:12)
1687 3474 Kakfat Musselmalet, Royal Copenhagen, helblond, 24x17 cm
Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 18:34)
1687 3473 Kakfat på fot Musselmalet, Royal Copenhagen, helblond, diameter: 21. Höjd: 14,5 cm
Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:53)
1687 8213 Karmstolar 4 st, nutida
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:20)
1687 8157 Karmstolar ett par, Gustaviansk stil, petit pointsklädsel
Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:49)
1687 3115 Karmstolar ett par, Karl Andersson & söner, grålack
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:10)
1687 3191 Karmtolar ett par, Rokokostil. Längd: 59 cm, djup: 49 cm, höjd: 89 cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 19:30)
1687 3098 Karotter & burkar 6 delar, bland annat Pyro & Pickninck. Diameter: 12-27 cm
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:39)
1687 3239 Karta Stockholm, Eftertryck, "1751". Bildmått: 49x59,53x72 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 19:08)
1687 3166 Kikare Tokina 80 mm, + stativ. Längd: kikare, 45 cm ca, höjd stativ 61 cm
Hammered for 2.600 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 19:08)
1687 3176 Klaffbord mahogny. Bredd: 15+ 2x30, djup: 65 cm, höjd: 60 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:05)
1687 3157 Knivar 8 st, Silverskaft, mgab, 1948. Längd: 25,5 cm, vikt: 600g brutto
Hammered for 1.400 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 19:31)
1687 3417 Kolteckning 1800-tal, Sörjande kvinna. Bildmått: 18x19 cm, yttermått inklusive ram: 40x30 cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:21)
1687 3458 Konstglas 7 delar, bland annat Strömbergshyttan & Hadeland. Höjd: 10-29 cm
Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:23)
1687 3305 Kopp Kina, 1800-tal. Höjd: 6,5 cm
Hammered for 12.500 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:16)
1687 3240 Kopparstick "Altra Veduta". Bildmått: 44x66 cm, yttermått inklusive ram: 62x82 cm
1687 3335 Kopparstick Johan Fredrik Martin (efter), "Dannemora Jerngrufva". Bildmått: 50x35 cm, yttermått inklusive ram: 69x49
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 18:26)
1687 3097 Kruthorn 2 st, modell äldre, koppar. Höjd: 18-19 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:08)
1687 3207 Lampbord ett par, mahogny, konstläder. Bredd: 42 cm, djup: 55 cm, höjd: 53 cm
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 18:24)
1687 2007 Lampetter 5 st Kaija Aarikka (1929-2014), Finland, "Piirileikki", cirkelformade ljushållare i mässing, stämpelmärkta. Diameter: 20 cm. Djup: 20 cm ca
Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 19:51)
1687 3387 Litografier 16 st, Djurgården, oramade 1800-tal. Ej signerad
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 18:22)
1687 3397 Ljuskrona empirestil, för 6 ljus. Höjd: 60 cm
Hammered for 2.200 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 18:53)
1687 3352 Ljuskrona Gustaviansk stil, hagamodell Höjd: ca 70 cm
Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 18:12)
1687 8264 Ljuskrona Oscariansk, prismor. Höjd: 73 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:35)
1687 3353 Ljuskrona rokokostil. Höjd: ca 45 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:43)
1687 3052 Ljusstakar Ett par, Godinger, nysilver. Höjd: 20,5 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 18:38)
1687 3053 Ljusstakar Ett par, Josef Ekberg (1877-1945), Sverige. Gustavsberg. Höjd: 6 cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:17)
1687 3129 Ljusstakar ett par, mässing, Gusum. Höjd: 20 cm
Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 19:20)
1687 8313 Ljusstakar ett par, mässing, Kolonn, Skultuna. Höjd: 19 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:24)
1687 3300 Ljusstakar ett par, Pläter. Höjd: 31 cm
Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:58)
1687 3457 Ljusstakar Ett par, Portugal, tomte. Höjd: 29,5 cm
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 19:13)
1687 3270 Ljusstakar ett par, silver, 1840. Höjd: 20 cm, Bruttovikt 80 g
Hammered for 3.000 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 18:57)
1687 3302 Ljusstakar ett par, silver, Österrike, 1888. Höjd: 26 cm, vikt: 400 gr ca
Hammered for 2.600 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 18:09)
1687 3216 Lockurna Kina, 1800-tal. Höjd: 43 cm
Hammered for 3.000 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 18:28)
1687 3430 Målarstege höjd: 163 cm
Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:59)
1687 3414 Matbord mahogny. Diameter: 115 cm, höjd: 73 cm, + 2iläggx55 cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:10)
1687 3147 Matgafflar 12 st, silver, 1912. Längd: 21 cm, vikt: 750 gr ca
Hammered for 5.200 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 19:43)
1687 8003 Matservis ca 50 delar, Joseph Leja, Stockholm
Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 19:50)
1687 3326 Matservisdelar Diné, Gustavsberg. Diameter: 22-28
Hammered for 1.900 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 19:52)
1687 3342 Matservisdelar Rörstrand, Skåne, 50 del ca
Hammered for 1.700 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:05)
1687 3317 Matservisdelar Villeroy & Boch, Amapola, 22 del
Hammered for 3.800 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 18:51)
1687 3155 Matskedar 10 st, silver, mgab, 1921. Längd: 18,5 cm, vikt: 445g ca
Hammered for 3.000 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 18:44)
1687 3149 Matskedar silver, 5 st, Olga, 1860. Längd: 18,5 cm, vikt: 325 gr ca
Hammered for 2.200 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 18:12)
1687 3152 Matskedar mm 13 delar, silver, Franska liljan. Längd: 13-23, vikt: 520g ca
Hammered for 3.600 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 19:15)
1687 3225 Matta gallermodell, Kelim, Afghan, 416x83 cm
Hammered for 2.400 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 18:21)
1687 8168 Matta Kelim, Afghan, 201x147 cm
Hammered for 1.800 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 19:50)
1687 3228 Matta Kelim, Afghan, 303x195 cm
Hammered for 5.400 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 19:30)
1687 3422 Matta Kina, 121x215 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 19:02)
1687 3021 Matta Kina, 170x230 cm
Hammered for 1.800 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 21:04)
1687 3117 Matta Lori Pambak-kopia, 160x230 cm
Hammered for 4.000 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:45)
1687 3175 Matta orientalisk, 134x195 cm
Hammered for 1.900 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 18:24)
1687 3412 Matta orientalisk, 135x198 cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 19:58)
1687 3411 Matta orientalisk, 148x321 cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 18:49)
1687 3041 Matta orientalisk, 168x202 cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 19:08)
1687 3042 Matta orientalisk, Galleri, 77x294 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 19:51)
1687 3413 Matta orientalisk, Kashmar-Moud, 205x310 cm
Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 19:27)
1687 3410 Matta orientalisk, kerman, 145x268 cm
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 19:31)
1687 3409 Matta orientalisk, Keshan, 130x210 cm
Hammered for 2.600 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 19:37)
1687 3408 Matta orientalisk, Täbriz, 190x295 cm
Hammered for 2.600 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:40)
1687 3230 Matta persisk, Keshan, 338x245 cm
Hammered for 4.000 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:09)
1687 3229 Matta persisk, Keshan, 375x273 cm
Hammered for 6.000 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 19:48)
1687 3063 Matta Röllakan, brun botten, 134x198 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:55)
1687 3102 Mattallrikar + assietter, 9 + 10 delar, Blå Eld, Hertha Bengtson (1917-1993), Sverige. Rörstrand, flintgods. Diameter: 19-26 cm
Hammered for 5.400 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 19:10)
1687 3456 Mattallrikar 6 st, Quattro Nero, Rörstrand, design: B Watz. Diameter: 27 cm
Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 19:46)
1687 8053 Minkpäls
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 18:49)
1687 3233 Minkpäls Gunnar Christell Stockholm, Stl38 ca
Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 19:25)
1687 3348 Moccaservisdelar Royal Copenhagen, Musselmalet, 18 del
Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 18:17)
1687 3472 Mockakoppar + tekopp, 3 + 1 delar, Musselmalet, Royal Copenhagen, halvblond
Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:35)
1687 8070 Mockakoppar & kanna 12 st. "Florette", Stig Lindberg (1916-1982), Gustavsberg. Höjd: 6cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 18:52)
1687 3151 Mockaskedar + kaffeskedar, 14 + 8 delar, silver, Chippendale. Längd: 10,5 - 12, vikt: 260g ca
Hammered for 1.800 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 18:24)
1687 3159 Mockaskedar 12 st, silver. Längd: 10 cm, vikt: 105g ca
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 18:13)
1687 3280 Nattygsbord ett par, vitlack. Bredd: 38 cm, bredd: 59 cm, höjd: 57 cm
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 19:14)
1687 3261 Notskåp jalusi, omkring sekelskiftet 1900. Bredd: 52 cm, bredd: 42 cm, höjd: 120 cm, nyckel
Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:31)
1687 3262 Notställ längd: 45 cm, b 29, höjd: 110 cm
Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 19:59)
1687 3221 Ölglas 6 st, "Bryggarglaset", Reijmyre Glasbruk. Höjd: 23,5
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 18:51)
1687 3119 Oljemålning Åke Nothberg (1891-1973), Sverige. Signerad, daterad 1953. Olja på pannå, 41x32 cm, yttermått inklusive ram: 53x45 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 19:36)
1687 7340 Oljemålning B Neuman. Signerad, daterad -37, Skanör. Olja på duk, 47x64 cm, yttermått inklusive ram: 63x79
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:16)
1687 3267 Oljemålning Bath-Sheba Goldszer, Signerad, Olja på duk, 28x35 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 18:25)
1687 3211 Oljemålning Bo Beskow (1906-1989), Sverige. Signerad, daterad -39, "i Rönnbergsallén". Olja på pannå, 49x60 cm, yttermått inklusive ram: 60x71 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 18:46)
1687 3165 Oljemålning Boris Ottenberg (1891-1946), Sverige. Signerad. Olja på duk på pannå, 20x28 cm, oramad
Hammered for 1.700 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 19:27)
1687 8139 Oljemålning Eric Elfwén (1921-2008), Sverige. Modell, Signerad. Olja på pannå, 40x32 cm, yttermått inklusive ram: 52x44 cm
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 19:18)
1687 3288 Oljemålning Folke Jupiter (1913-1979), Sverige. Höst. Signerad. Olja på duk, 65x80 cm, yttermått inklusive ram: 72x89 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:42)
1687 3200 Oljemålning Gösta Nordblad (1897-1940), Sverige. Landskap. Signerad. Olja på pannå, 50x60 cm, yttermått inklusive ram: 56x66 cm
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:50)
1687 3244 Oljemålning Gunnar Johnsson (1917-2007), Sverige. Figur. Signerad. Olja på duk, 54x26 cm, yttermått inklusive ram: 64x35 cm
Hammered for 1.400 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:51)
1687 3287 Oljemålning Harald Norrby (f. 1928), Sverige. "Försommarstrand, Molde". Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 61x74 cm
Hammered for 2.400 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:19)
1687 3197 Oljemålning Johan Leksell (1874-1932), Sverige. Fyra män i hatt. Signerad. Olja på pannå, 12x21 cm, yttermått inklusive ram: 23x32 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 19:25)
1687 3031 Oljemålning Johannes Olsson (f. 1945), Sverige. Signerad, daterad 1975. Olja på duk, 80x80 cm, yttermått inklusive ram: 84x84 cm
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:43)
1687 3217 Oljemålning Lennart Olofsson. Signerad, daterad 43. Olja på pannå, 76x117 cm, yttermått inklusive ram: 90x130 cm
Hammered for 1.900 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:15)
1687 3331 Oljemålning Lindorm Liljefors (1909-1985), Sverige. Fjällfågel. Signerad, daterad 47,19x30 cm, yttermått inklusive ram. 29x39,5. Signerad
Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 19:11)
1687 3402 Oljemålning Nils Tydén (1889-1976), Sverige. Signerad, Stockholmsmotiv. Olja på pannå, 32x45 cm, yttermått inklusive ram: 45x58 cm
Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 19:19)
1687 3080 Oljemålning Oidentifierad konstnär, Sign C Paszkowski, 1964, blomsterstilleben, "Veroun". Olja på duk, 35x25 cm, yttermått inklusive ram: 42x31 cm
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 18:04)
1687 3241 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Clausen, landskap med hus. Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 43x34 cm
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 19:34)
1687 3249 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad. Olja på duk, 47x37 cm, yttermått inklusive ram: 56x47 cm
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 19:56)
1687 3364 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Komposition. Signerad Carlström. Olja på duk, 37x54 cm, yttermått inklusive ram: 52x69 cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:43)
1687 3236 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad IMS, daterad -61. Olja på pannå, komposition, 59x48 cm, yttermått inklusive ram: 69x58 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 18:50)
1687 3210 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad IG. Olja på pannå, 37x44 cm, yttermått inklusive ram: 53x61 cm
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 18:03)
1687 8197 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, daterad -04. Olja på duk, 137x137, oramad
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 19:43)
1687 3251 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, studie. Olja på pannå, 38x28 cm, yttermått inklusive ram: 50x40 cm
Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:45)
1687 8202 Oljemålning Peter Lowén. Skärgård. Signerad, daterad 1990. Olja på pannå, 54x62 cm, yttermått inklusive ram: 61x69 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 19:55)
1687 7069 Oljemålning Sigvard Börtz (1904-1998), "Gammal halmdös". Signerad. Daterad -40, Olja på pannå, 27x39 cm, yttermått inklusive ram: 42x52 cm
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 18:15)
1687 8123 Oljemålningar 2 st, 1800-tal, Flicka & samtalande kvinnor, ej signerade, pannå, 20x15 cm, yttermått inklusive ram: 34x29 cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:06)
1687 3441 Oljemålningar ett par, Oidentifierad konstnär. Ej signerade, Bayerskt bondpar. Olja på duk, 40x31 cm, yttermått inklusive ram: 55x46 cm
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:50)
1687 8272 Pall Fritz Hansen, Märkt 1971. Diameter: 33 cm, höjd: 46 cm
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 18:14)
1687 3065 Pall modell äldre, Bemålad, "Coca Cola", trä. Diameter: 35 cm, höjd: 49 cm
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 18:57)
1687 3336 Pallar ett par, IKEA, krom. Längd: 66 cm, djup: 45 cm, höjd: 37 cm
Hammered for 3.600 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 18:44)
1687 3186 Pallstol Allmoge, furu
Hammered for 3.400 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 21:00)
1687 3351 Paradvärja "Konungen & Fosterlandet". Längd: 89 cm
Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 19:22)
1687 7337 Paraplyställ metall. Höjd: 80 cm
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:16)
1687 3085 Parti handdukar modell äldre, diverse
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 18:53)
1687 3084 Parti koppar / metall diverse
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 19:32)
1687 3086 Parti linnedukar & servetter div
1687 3089 Parti plåtburkar 10 st, "CAP". Höjd: 10-18 cm
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 18:07)
1687 3148 Parti silver 9 delar, diverse. Längd: 2,5-11, vikt: 200 gr ca
Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:35)
1687 3177 Piedestal omkring sekelskiftet 1900, Kolonn. Höjd: 80 cm
Hammered for 1.700 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 18:45)
1687 3058 Piedestal plåt, 1910/20-tal. Diameter: 35 cm, höjd: 71 cm
Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 19:46)
1687 3383 Plafond Metal, 1930-tal. Diameter: 56 cm
Hammered for 8.000 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:28)
1687 3393 Plaketter brons, 21 st. Diameter: 3,2- 7,5
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 18:37)
1687 3219 Plunta Pierre Forsell (1925-2004), Sverige. Skultuna, mässing / träpropp. Höjd: 18 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:57)
1687 3135 Pokal silver, 1928. Höjd: 19,5 cm, vikt: 290 gr ca
Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:10)
1687 3050 Porslin 12 delar, diverse, svart & blått med guldkant. Höjd: 3-20 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 18:19)
1687 6347 Porslinstavlor ett par, Kina, 29x23 cm
Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 18:50)
1687 3182 Pottskåp med stenskiva, sengustaviansk stil. Bredd: 39 cm. Djup: 26 cm, höjd: 74 cm, nyckel
Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 19:58)
1687 3131 Relieftavlor 6 st, Kungaporträtt, yttermått inklusive ram: 14,5x14,5
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 19:09)
1687 3462 Sabel Tyskland, 1800-talets slut. Längd: 100 cm
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:11)
1687 3099 Saftservis 6 delar, 1950-tal. Höjd: 6-13 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:27)
1687 3447 Salongsbord Nyrokoko, trissor. Bredd: 75 cm, djup: 50 cm, höjd: 74 cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:19)
1687 3427 Salongsbord Nyrokoko. Bredd: 95 cm. Djup: 62 cm, höjd: 75 cm
1687 3134 Såsskål silver, Carl Wilhelm Trozelius (verksam 1825-1844). Invändigt förgylld, saknar fat. Diameter: 16 cm. Vikt: ca 290 g
Hammered for 2.400 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 18:30)
1687 3284 Satsbord 2 delar, mahogny. Bredd: 59 cm, bredd: 40 cm, höjd: 52 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 19:53)
1687 3238 Serveringsvagn Josef Frank (1885-1967), Österrike. "modell 2248", Firma Svenskt Tenn. Längd: 84 cm, bredd: 50 cm, höjd: 76 cm, på hjul
Hammered for 3.000 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:40)
1687 3438 Servisdelar 17 delar, Gustavsberg, Gefion
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:19)
1687 3399 Servisdelar Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Berså, Gustavsberg 1960-1974. Stiliserade gröna blad på vit botten. Mönstret ritades av Stig Lindbergs assistent Krister Karlmark på uppdrag av Lindberg som var hans lärare på Konstfack, 19 del
Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:33)
1687 3068 Silkscreen 3 st, Rickard Ryan, Marilyn. Signerade, 350-upplaga, yttermått inklusive ram: 65x52 cm
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:02)
1687 3323 Skål Gunnar Cyrén (1931-2013), Sverige. "Sofiero". Kristall. Diameter: 20 cm, höjd: 12,5 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 19:45)
1687 3110 Skål Kina, Blåvitt kompaniporslin. Diameter: 20 cm. Höjd: 9 cm
Hammered for 3.600 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 19:52)
1687 3419 Skål Lalique Franse, löv, konstglas, diameter: 31. Höjd: 6,5 cm
Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:04)
1687 3016 Skål med figurin, Kina. Längd: 19 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 19:57)
1687 3421 Skål Orrefors Edvin ÖhrströmAriel Nr 766 E Höjd 7,5 Bredd 13cm. Längd: 13 cm
Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 19:29)
1687 3138 Skål på fot, Kina, blåvitt. Diameter: 11 cm, höjd: 4,5 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 18:38)
1687 2011 Skål Tauno Wirkkala (1915-1985), Finland, "Revontulet", Humppila, Finland. Etikettmärkt. Höjd: ca 14 cm. Bredd: 23 cm
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:46)
1687 3218 Skål med handtag Firma Svenskt Tenn, 1927. Diameter: 14 cm, längd: 19,5 cm, höjd: 7 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:32)
1687 3067 Skål med lock Alessi, INOX, Italy. Längd: 28 cm. Höjd: 13 cm
Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 18:22)
1687 3454 Skål med lock Empirestil, metall, dekor med putti, 1900-tal. Höjd: 22 cm
Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 19:35)
1687 3452 Skålar & vaser mm 7 delar, Konstglas, bland annat Bertil Vallien & Björn Ekegren. Höjd: 6-15 cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 19:11)
1687 3111 Skålfat 2 st, Kina, diameter: 8,5-22 cm
Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 19:37)
1687 8019 Skålfat Alessi för Nestlé. Pulverlackerad metall. Diameter: 27 cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 19:40)
1687 3313 Skålfat Kina, blåvitt. Längd: 36 cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 18:44)
1687 8242 Skålfat Kosta Boda, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Diameter: 37,5 cm
1687 3423 Skänk Furu, avlutad. Bredd: 110 cm, djup: 54 cm, höjd: 120 cm
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 19:03)
1687 3092 Skärbräda Marianne Westman (1928-2017), Sverige. Picknick, Rörstrand. Längd: 29 cm
Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 18:09)
1687 3281 Skrivbord 1800-tal. Bredd: 88 cm, bredd: 45 cm, höjd: 85 cm
Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 18:28)
1687 3428 Skrivbord omkring sekelskiftet 1900. Bredd: 111 cm, djup: 54 cm, höjd: 75 cm, nyckel
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:07)
1687 3327 Skrivbyrå 1800-tal, valnötsrot. Bredd: 90 cm, bredd: 43 cm, höjd: 94 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 19:18)
1687 3170 Skrivbyrå mahogny, 1800-tal. Bredd: 104 cm, djup: 49 cm, höjd: 82 cm
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 19:01)
1687 3467 Skulptur Isbjörn, Lisa Larson (1931-2024), Sverige. Gustavsberg. Längd: 13,5 cm, höjd: 9 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 19:59)
1687 3407 Skulptur Konstglas, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Kosta Boda. Längd: 17,5 cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 18:07)
1687 3465 Skulptur Lisa Larson (1931-2024), Sverige. Åsna ur Stora Zoo, Glaserad stengodslera. Höjd: 10 cm. Längd: 13 cm
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:25)
1687 3038 Skulptur Lisa Larson (1931-2024), Sverige. Beata ur serien ABC-Flickor, Gustavsberg 1958-1973, målad och delvis glaserad brun stengodslera. Längd: 19 cm
Hammered for 3.400 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 18:41)
1687 3464 Skulptur Lisa Larson (1931-2024), Sverige. Gustavsberg, Keramikstudion Gustavsberg (K-Studio), -95. Längd: 11 cm, höjd: 9,5 cm
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 18:56)
1687 3271 Skulptur Lisa Larson (1931-2024), Sverige. Johanna ur Larsons Ungar, Gustavsberg 1962-1980, målad och delvis glaserad brun stengodslera, höjd: 14 cm
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:55)
1687 3272 Skulptur Lisa Larson (1931-2024), Sverige. Pelle ur Larsons ungar, Gustavsberg 1964-1980, höjd: 21 cm, delvis glaserad och målad brun stengodslera
Hammered for 1.900 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:03)
1687 3466 Skulpturer 2 st, Lisa Larson (1931-2024), Sverige. Gustavsberg, Adam & Eva. Höjd: 12 cm
Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 21:00)
1687 3468 Skulpturer 2 st, Lisa Larson (1931-2024), Sverige. Gustavsberg, Ur serien Sekelskifte. Höjd: 11-11,5
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 19:06)
1687 8049 Skulpturer 2 st, mässing, på träsockel. Höjd: 18-19cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 18:19)
1687 3107 Skulpturer 2 st, o, 1900, Bemålad gips, träsockel. Höjd: cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:49)
1687 8246 Skulpturer 2 st, Royal Copenhagen, porslin. Längd: 17-19, höjd: 10-16 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 18:23)
1687 3071 Skulpturer 6 st, Katter, brons. Längd: 13-16, höjd: 5-23 cm
Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:41)
1687 8236 Skulpturer ett par, Metall, Buddha. Höjd: 34 cm
Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 18:16)
1687 3057 Skulpturer Ett par, sten / träsockel. Höjd: 20 ca
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:23)
1687 3461 Slaglåsgevär 2 st, 1800-tal. Längd: 125-130
Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:50)
1687 3455 Snapsglas Clown, Anne Nilsson (f. 1953), Sverige. Orrefors, målad polykrom dekor. Höjd: 19 cm
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 19:19)
1687 8190 Soffa Chesterfield. Längd: 190 cm
Hammered for 2.600 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 18:38)
1687 3113 Soffbord B&C Möbler, Vejle, Danmark, Riopalisander. Bredd: 124 cm. Djup: 70 cm, höjd: 53 cm
Hammered for 5.800 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 18:51)
1687 3367 Soffbord Butlers tray, Idegran. Bredd: 119 cm, djup: 89 cm, höjd: 55 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 18:10)
1687 3366 Soffbord Butlers tray, Idegran. Bredd: 87 cm, djup: 63 cm, höjd: 53 cm
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 18:51)
1687 3291 Soffbord Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Rotfanér, diameter, 100, höjd: 65 cm
Hammered for 6.800 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 19:21)
1687 3429 Soffbord Hunters table. Bredd: 125 cm. Djup: 40+ 2x22, höjd: 53 cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:49)
1687 3253 Soffbord mässingsunderrede med glasskiva. Bredd: 119 cm, bredd: 67,5 cm, höjd: ca 49 cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:14)
1687 3333 Spegel 1800-tal. Längd: 72 cm, bredd: 37 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 18:50)
1687 3222 Spegel 1960-tal, ekram, 60x49 cm
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:34)
1687 8034 Spegel 87x70cm
1687 3189 Spegel G&T, 1950-tal, 59x59 cm
1687 3120 Spegel Gustaviansk stil, 60x44 cm
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 18:51)
1687 8308 Spegel Gustaviansk stil, 80x37 cm
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:19)
1687 3009 Spegel oval, 60x68 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 18:34)
1687 3190 Spelbord nyrenässans. Bredd: 89 cm. Djup: 2x44 cm, höjd: 77 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 18:04)
1687 3212 Stickmaskin "ARE Svensk tillverkning", omkring 1900. Höjd: 60 ca
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:52)
1687 3290 Stolar 4 st
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 19:15)
1687 3426 Stolar 4 st, Furu, Allmoge
Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:16)
1687 3385 Stolar 5 st, o, 1900, bemålade. Höjd: 131 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 18:50)
1687 3283 Stolar 6 stolar, Karl Johanstil, 1920-tal, sitthöjd 47 cm ca, rygghöjd 92,5 cm, bredd sits 46 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 18:33)
1687 3471 Stolar Ett par, Gustavianska
Hammered for 5.000 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:59)
1687 3136 Stop silver, K Anderson, 1909. Höjd: 12 cm, vikt: 260 gr ca
Hammered for 1.800 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 19:57)
1687 3015 Täcke modell äldre, Quiltad, 160x170 cm
Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 19:47)
1687 3051 Takarmatur 1970-tal, Oramge plast, med raster. Diameter: 41 cm
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 18:31)
1687 8142 Takarmatur Ferruccio Laviani (f. 1960), Italien. Kartell, modell "Fly". Grön transparent plast. Diameter: 50. Höjd: 35 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 19:38)
1687 3055 Takarmatur metall / glaskupa. Höjd: 35 ca
Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 19:17)
1687 3002 Takarmaturer ett par, kupor av glas. Höjd: ca 35 cm
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:46)
1687 3109 Tallrikar 2 st, Kina, diameter: 24,5 cm
Hammered for 2.600 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 18:48)
1687 3344 Tallrikar 5 st, Kina, Famille Rose. Diameter: 23 cm
Hammered for 6.400 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:20)
1687 3311 Tallrikar ett par, Famille Rose, Kina. Diameter: 22,5 cm
Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 18:31)
1687 8275 Tavla Ingvar Jörpeland (f. 1938), Sverige. Relief, 22x22 cm
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 18:16)
1687 3341 Te/kaffekoppar 7+ 2 st, Golden Sun. Sigvard Bernadotte (1907-2002), Sverige, 2 kaffekoppar Royal Copenhagen, 7 st tekoppar Bing & Gröndahl, Höjd: 9,5-10 cm. Diameter: 9,2 cm -9,8 cm ca
Hammered for 2.200 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 18:40)
1687 7028 Teckningar 2 st, Lars Westerholm, Signerad, 30x29, + biografi (lösa blad)
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 11 juni 2025 05:48)
1687 3214 Tekanna 1700-/1800-tal, Kina. Längd: 31 cm, höjd: 20 cm
1687 3449 Terrin Portmeirion, England. Längd: 25 cm, höjd: 14,5 ca
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 18:02)
1687 3096 Teservis 27 delar, delar, Rosenthal, Pompadour
Hammered for 2.800 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 19:57)
1687 3263 Trädgårdsgrupp 3 delar, Artur Lindqvist, A2, Grythyttan. Bord + 2 stolar, 120x71 cm
Hammered for 4.200 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 18:46)
1687 3440 Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Signerad, numrerad 139/150, daterad -52, katt. Bildmått: 37x50 cm, yttermått inklusive ram: 53x63 cm
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:09)
1687 3381 Tv JVC Nivico, 1970-tal, Modell 3240 sc. Längd: 30 cm, djup: 30 cm, höjd: 35 cm
Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 19:22)
1687 3150 Uppläggningsbestick samt ströskedar. 6 delar, silver. Längd: 18,5-22 cm. Vikt: ca 350g
Hammered for 2.400 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 18:36)
1687 8154 Väggarmatur Erik Hansen, Le Klint, saxlampa, modell 332, ek, formgiven 1952, Danmark. Längd: 52 cm
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:36)
1687 3297 Väggarmatur Firma Svenskt Tenn, Josef Frank (1885-1967), Österrike. No 2389. Höjd: 33 längd: 24 cm
Hammered for 3.800 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 19:32)
1687 3296 Väggarmaturer ett par, Firma Svenskt Tenn, Josef Frank (1885-1967), Österrike. No 2334-1. Längd: 23 cm
Hammered for 2.800 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 18:15)
1687 3062 Vägghylla trä / metallkonsoler. Bredd: 60 cm, djup: 22 cm, höjd: 102 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:01)
1687 3116 Värmefat Kina, Blåvitt. Längd: 27 cm
Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:13)
1687 3392 Vas Böhmen, kristall. Höjd: 30 cm
1687 8084 Vas Gunnar Nylund (1904-1997) & Rune Strand, Strömbergshyttan, Sverige. Signerad, repor. Höjd: 30cm
Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:09)
1687 6163 Vas Isak Isaksson, kristallglasyr i gult. Höjd: 15 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 19:34)
1687 8219 Vas Jonathan Adler, Keramik. Signerade. Höjd: 37 cm
1687 3108 Vas Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Domino, Gustavsberg 1955-1969, konstgods i svartvitt i massa av stengodstyp. Höjd: 23 cm
Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:42)
1687 3037 Vas Upsala-Ekeby, Mari Simmulson (1911-2000), Sverige. Höjd: 11,5 cm
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:03)
1687 8312 Vaser 2 st, bland annat Vicke Lindstrand. Höjd: 18-20 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:22)
1687 3340 Vaser ett par, Asien, Celadon reliefporslin. Höjd: 30,5 cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 19:59)
1687 3185 Vattentunna Koppar. Höjd: 68 ca
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:40)
1687 3006 Vikskärm 5-delad, omkring 1900, textil. Längd: 3x73 + 2x62, höjd: 155 cm
Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 19:12)
1687 3321 Vikskärm orientalisk, 4 delar. Höjd: 125 cm, bredd: 50x40
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:32)
1687 3174 Vitrinskåp Nyrokoko, valnöt/mahogny. Bredd: 105 cm. Djup: 30 cm, höjd: 206 cm, nyckel
Hammered for 1.700 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 18:26)
1687 3347 Ytterfoder 2 st, Waldemarsudde. Diameter: 14 cm, höjd: 12,5 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:22)
1687 3338 Ytterfoder 2 st, Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Gustavsberg, vitglaserat stengods. Diameter: 14-26, höjd: 12,5 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 20:22)
1687 3070 Ytterfoder 6 st, Germany, diameter: 18, höjd: 14 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 17 mars 2025 19:39)