Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 14 januari 2019 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1228 6372  Akryl Signerad, 1956,125x62

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 20:12)

1228 5504  Akvarell Folcker, komposition. Motivet: 16,5x11

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 18:32)

1228 6511  Akvarell Kyrkport, 27x24

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 18:56)

1228 6037  Akvarell Lindorm Möllerswärd, Motiv från Uppsala, Signerad, 31x21

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 20:18)

1228 5514  Akvarell Lolo Holmqvist (1920-2004), Sverige. Landskap, signerad, -50,23x18

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 18:40)

1228 6287  Akvarell Michael Shevarjov (f. 1958), Ryssland. Stilleben, Signerad. Motivet: 75x53 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 18:50)

1228 6257  Akvarell Monogramsignerad CG, Stadsmotiv. Motivet: 25x20

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 20:16)

1228 6005  Akvarell Oidentifierad konstnär. Signerad K Numabe, Temple of Nikko (Japan). Motivet: 65x48

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 18:15)

1228 6348  Akvarell Peter Freudenthal (f. 1938), Sverige. Komposition, signerad. 1967, oramad, bladets mått: 18x14

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 19:43)

1228 6439  Akvarell Sara Adolfson, blomsterstilleben, signerad, 45x36

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 20:09)

1228 6443  Akvarell Sara Adolfson, landskap, signerad, 32x23 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 20:15)

1228 6449  Akvarell Sara Adolfson, Träd, Signerad, 45x37

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 20:23)

1228 6235  Akvareller 2 st, signerad GM, 1918, alplandskap, bladets mått: 23x15

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 19:23)

1228 6021  Allmoge 2 delar

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 19:56)

1228 6198  Allmoge 4 delar

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 19:04)

1228 6521  Ampel mässing. Diameter: 18 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 19:04)

1228 6318  Armbandsur 5 st

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 20:48)

1228 6420  Assietter  + skål, 10 + 1, diameter: 16-20, Rött glas

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 19:35)

1228 6488  Assietter 12 st, Royal Copenhagen, HC Andersen. Diameter: 19 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 19:50)

1228 6485  Assietter 2 st, dekor i famille rose. Diameter: 16

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 19:46)

1228 5137  Bägare silver, 1893. Höjd: 11 cm, graverad. Vikt: ca 100 g

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 18:27)

1228 6316  Balansvåg Stathmos, 10 kg. Längd: 54

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 20:28)

1228 6012  Bänk Visingsö, Carl Malmsten (ej signerad), bemålad. Längd: 90, djup: 34 cm, höjd: 44 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 19:18)

1228 6522  Barometer + skeppsur, Schatz. Diameter: 16 m

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 19:02)

1228 5442  Barometer 2 st, Wempe, Tyskland. Diameter: 17 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 18:49)

1228 6149  Besman Modell äldre. Längd: 62

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 18:23)

1228 6107  Bestick 12 delar, silver, Norge. Längd: 19, bruttovikt: 600 g (varav knivar 300 g)

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 18:03)

1228 6327  Bestick silver, 34 delar, ca 440 g

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 18:10)

1228 6172  Bildrulle Kina. Längd: 176 cm ca

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 18:51)

1228 6200  Bläckställ Kayser. Längd: 31

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 19:10)

1228 2022  Blandteknik Axel Wallert (1890-1962), Sverige. Lastning av båt. Signerad, daterad 1928,52x44

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 18:20)

1228 6220  Blandteknik Fritz Sjöström (1923-1996), "Anden", Strandfynd Fårö, monogramsignerad, 1974,97x145

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 18:23)

1228 5503  Blyerts Sixten Lundbohm (1895-1982), Sverige. Självporträtt. Motivet: 25x17

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 18:24)

1228 6043  Bojan Kina, 1800-tal. Höjd: 19, saknar lock

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 20:49)

1228 6310  Bokstöd ett par, Onyx. Höjd: 20

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 20:23)

1228 6232  Bonad AB MMF, 48x90

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 19:15)

1228 6399  Bonad Bayern, 57x59

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 19:12)

1228 6195  Bonader ett par, Allmoge, 220x65 ca

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 19:58)

1228 6238  Bordslampa Arabia. Höjd: 28

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 19:27)

1228 6146  Bordslampa Asien. Höjd: 43

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 18:19)

1228 6407  Bordslampa Ateljé Lyktan, Åhus. Höjd: ca 38-71 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 19:29)

1228 6361  Bordslampa Örn. Höjd: 56

S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 19:02)

1228 6101  Bordslampfot + vas, keramik, 1970-tal, Nya Syco. Höjd: ca. 25

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 19:43)

1228 6201  Bordslampfot Orientalisk. Höjd: 40

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 20:08)

1228 6344  Bordslampfötter ett par, Alabaster. Höjd: 37

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 19:26)

1228 6034  Bordslampor 3 st, Palm, Höganäs. Stengods. Höjd: ca 25-28 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 20:17)

1228 5256  Bordslampor Ett par, Jugendstil. Höjd: 43 cm ca

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 20:39)

1228 6143  Bordslampor Ett par, metall. Höjd: 73 cm med skärm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 20:05)

1228 6247  Bordsspegel Nyrokoko, 82x66

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 19:00)

1228 6343  Bordsur omkring sekelskiftet 1900, Zink. Höjd: 26

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 19:27)

1228 6239  Bordsur porslin och mässing. Höjd: 37

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 19:33)

1228 6202  Bricka Josef Frank, Firma Svenskt Tenn, 53x37

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 20:15)

1228 6229  Brosch Camé, 18 k, 6x4,5

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 18:06)

1228 6478  Burkar med lock nutida. Höjd: 34

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 18:55)

1228 6061  Burkar med trälock 2 st, Marianne Westman (1928-2017), Sverige. Rörstrand, "Smör & Kaffe". Höjd: 8-13

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 19:20)

1228 6480  Byrå 16 lådor, bemålad, nutida, Bredd: 65cm. Djup: 38cm, höjd: 135 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 19:03)

1228 6326  Byrå Bemålad, Bredd: 87 cm. Djup: 50 cm, höjd: 124 cm, nyckel

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 18:10)

1228 6367  Byrå intarsia, Bredd: 80 cm. Djup: 44 cm, höjd: 75cm, nyckel

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 19:05)

1228 5355  Byrå Sent 1800-tal, Ådringsmålad. Längd: 90. Djup: 52 cm, höjd: 114 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 19:56)

1228 6296  Champagnekylare Metall. Diameter: 33, höjd: 25 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 19:34)

1228 6376  Chiffonjé mahogny, Bredd: 105cm. Djup: 50cm, höjd: 146 cm, nyckel

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 20:12)

1228 6121  Cigarettetui silver, Sterling, 8x10. Vikt: 130 g ca

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 20:16)

1228 6333  Coasters 3 st. Nysilver. Diameter: 11,5 - 16,5

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 18:22)

1228 6067  Collage Dalia Alvarez Kairelis, "Diversion", 2003, Signerad. Motivet: 22x22

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 19:46)

1228 6506  Collage Stephen Antonakos. Signerad, daterad 1977, ca 37x30 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 18:38)

1228 6519  Dockor 2 st, Japan. Höjd: 32

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 19:15)

1228 5448  Elgitarr BC Rich Warlock, J01080384. Längd: 110 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 19:20)

1228 6436  Etsning Alf Olsson, "Vagabonder", EA-upplaga, Signerad. Motivet: 25x32

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 19:03)

1228 6447  Etsning Axel Fridell (1894-1935), Sverige. Selma Lagerlöf, signerad. Motivet: 19x11

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 20:19)

1228 5437  Etsning Börje Sandelin (1926-1970), Sverige. Signerad, numrerad 5/65. Motivet: 22x14 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 18:39)

1228 6455  Etsning Harry Moberg (1927-2018), Sverige. Signerad, numrerad 9/25. Motivet: 25x20 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 20:33)

1228 6102  Etsning Jukka Vänttinen (f. 1954), Fågeln, 2/50. Motivet: 25,5x17,5

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 18:29)

1228 6440  Etsning Sixten Haage (f. 1926), Sverige. Interiör. Signerad, daterad 2002, numrerad 6/75. Motivet: 23x19 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 20:11)

1228 6495  Etsning Uno Stallarholm (1894-1974), Sverige. "Svarvaren", Signerad. Motivet: 25x16, med dedikation

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 19:03)

1228 6496  Etsningar 2 st, Harald Sallberg (1895-1963), Sverige. Fiskartorpet & Hagdalska huset, 13x17 & 18x12

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 19:02)

1228 6097  Etsningar 2 st. Diptyk, handkolorerade, flora. Motivet: 21x15 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 18:51)

1228 6104  Färgetsning Johnny Friedlaender (1912-1992), Signerad, numrerad 84/95. Motivet: 55x41 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 18:36)

1228 6160  Färgetsning Nissan Engel (f. 1931), Israel. "Celebration I". Signerad, numrerad 54/75. Motivet: 64x50 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 18:46)

1228 5443  Färgetsning Oidentifierad konstnär. Signerad. 59/95. Motivet: 49x58

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 18:54)

1228 6490  Färgetsningar 2 st, Jorgo Krallis (f. 1937), 90/100 & 22/250, Signerade, 6x8 & 6x6

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 19:52)

1228 6082  Färglitografi Aina Larsson (f. 1935), Sverige. Blomstersäng. Signerad, numrerad 198/290, Motivet: 56x75 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 20:17)

1228 6081  Färglitografi Astri Bergman-Taube (1898-1980), Sverige. EA-upplaga, 9/15, Sommaräng. Motivet: 38x55, signerad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 20:13)

1228 6441  Färglitografi Bengt Landin (f. 1933), Sverige. Tupp. Signerad, numrerad 18/150. Motivet: 29x21 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 20:13)

1228 6126  Färglitografi Denis Paul Noyer (f. 1940), Frankrike. "Admiral Sir Aylmar and Family". Signerad, numrerad 17/25. Motivet: 62x86 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 19:51)

1228 6030  Färglitografi Elisabeth Jansson (f. 1951), Sverige. Figurscen. Signerad, numrerad 244/350. Motivet: 41x30 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 20:16)

1228 6117  Färglitografi Harald Lindberg (1901-1976), Sverige. Skärgårdsmotiv. Signerad, numrerad 289/300, ca 34x41 cm

1228 6349  Färglitografi Lars-Gunnar Nordström (1924-2014), Finland. Signerad, numrerad 3/50, bladets mått: 13x8 cm, oramad

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 19:50)

1228 6214  Färglitografi Lasse Åberg (f. 1940), Sverige. Isbjörn. Signerad, numrerad 1159/2000. Motivet: 38x53

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 18:41)

1228 6471  Färglitografi Leif Ericson, 11/60. Signerad, daterad 80. "Passage", Motivet: 40x50

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 18:54)

1228 6099  Färglitografi Mari Sidenblad, figurer. Signerad, numrerad 136/220, ramens innermått: 62x45 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 19:38)

1228 6452  Färglitografi Maria Hillfon (f. 1945), Sverige. Blomsterstilleben. Signerad, numrerad 131/250. Motivet: 61x50 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 20:25)

1228 6057  Färglitografi Oskar Bergman (1879-1963), Sverige. Västkusthamn. Signerad, numrerad 85/260. Motivet: 40x57 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 18:02)

1228 6059  Färglitografi Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. HC-upplaga, 35/50, Signerad, Landskap med gård, Motivet: 34x53

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 18:05)

1228 6004  Färglitografi Stefan MÅS Persson (f. 1957), Sverige. Babels torn. Signerad, numrerad 1/160. Motivet: 38x28 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 18:12)

1228 6159  Färglitografi Stephen Clark (f. 1953), Sverige. Signerad, numrerad 229/360. Motivet: 30x43 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 18:39)

1228 5439  Färglitografi Yrjö Edelmann (1941-2016), Sverige. EA-upplaga, Kvinna, bladets mått: 54x67

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 18:41)

1228 6491  Färglitografier 2 st, Brita Molin (f. 1919), Sverige. En oramad. Motivet: 31x20 & 39x49

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 19:53)

1228 5330  Färglitografier 2 st, Claes Folcker (f. 1940), Sverige. Huvudskär & Söder Mälarstrand, Signerade, Lösa Blad, bladets mått: 28x40 & 61x78

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 18:42)

1228 6492  Färglitografier 2 st, Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. Landskap, 34x24 & 28x39

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 19:57)

1228 5327  Färglitografier 5 st, Carin Adler (f. 1929), Sverige. Skärgård & Stockholmsmotiv, Signerade, Lösa blad, bladets mått: 38x45 6 45x55

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 18:41)

1228 6032  Färglitografier 5 st, Gustav Rudberg (1915-2001), Sverige. Signerade, En inramad 4 st i mapp, Motiv från Ven, bladets mått. 32x36. Motivet: 40x30

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 20:12)

1228 5317  Färglitografier 6, Mona Starfelt (f. 1931), Sverige. Lösa blad, Signerade, bladets mått: 62x46 - 85z62

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 18:18)

1228 5320  Färglitografier Jonas Petter Lundqvist, Fåglar, Lösa blad, Signerade, bladets mått: 45x62 ca

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 18:26)

1228 6084  Fat 3 st. Keramik, Ekeby. Diameter: 9 - 27

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 20:45)

1228 6044  Fat Ett par, Delfts, Holland, 1900-tal, diameter: 34

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 20:49)

1228 6246  Fat Gustafsberg, (ej signerad) möjligen Helmer Osslund, diameter: 33

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 januari 2019 07:49)

1228 6493  Fat med mynt, 4 st, silver, 1966. Diameter: 6 cm ca. Vikt: ca 85 g

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 19:58)

1228 6174  Fat & skysked 2 delar, silver, bland annat Georg Jensen. Längd: 17-22. Vikt: ca 150 g

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 18:54)

1228 5144  Fåtölj + fotpall, skinn, 1960-tal

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 19:52)

1228 6078  Fåtölj 1950/-60-tal

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 18:53)

1228 5208  Fåtölj med fotpall, Pernilla, design: Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 18:08)

1228 6377  Fåtölj Rotting. Höjd: 148

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 20:29)

1228 6357  Fåtöljer 4 st, Sorö Danmark

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 19:58)

1228 6303  Fåtöljer Ett par, rokokostil

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 19:12)

1228 6029  Figurin Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Hund. Längd: 10 cm, höjd: 7 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 20:10)

1228 6509  Figurin Tyskland. Höjd: 22

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 18:45)

1228 6472  Figuriner 3 st, Edward Lindahl (1907-1986), Ugglor, Gustavsberg. Höjd: 4-6 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 18:49)

1228 6334  Figuriner 4 st. Royal Copenhagen, 2 st. Faun, Frog on Stone samt sjöjungfru. Höjd: 3,5 - 9

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 18:24)

1228 6330  Figuriner 5 st. Porslin, Rosenthal, IHR och Metzler & Ortloff. Höjd: 5 - 14

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 18:12)

1228 6335  Figuriner 8 st. Änder, keramik och trä. Längd: 4 -13 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 18:28)

1228 6222  Fiol med stråke, i väska. Längd: 61 cm (fiol), 83 cm (väska)

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 18:25)

1228 6489  Formar 2 st, Glaserat lergods, diameter: 19-26

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 19:51)

1228 6215  Fotografi Sören Colbing (f. 1955), Sverige. Skärgården. Signerad, daterad 1988, numrerad 1/25. Motivet: 38x57 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 18:34)

1228 6001  Garderobsskåp omkring 1900, Jugend, spegeldörr. Bredd: 115, djup: 46 cm, höjd: 202 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 20:40)

1228 6025  Gitarr Takeharu, Japan, fodral. Längd: 100 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 19:05)

1228 6403  Glas 13 + 1 delar, Silvia, Orrefors. Höjd: 7-23

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 19:19)

1228 6431  Glas 6 + 10 delar, Orrefors, kupor. Höjd: 13-15

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 19:45)

1228 6108  Glasservis 26 delar, Ultima Thule, Tapio Wirkkala (1915-1985), Finland. Iittala. Serien formgiven 1968. Höjd: 6 - 22 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 18:05)

1228 6157  Glasservis 36 delar. Höjd: 9,5-12 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 18:37)

1228 6291  Glasservisdelar 28 delar, Gustav III, 10 + 8 + 5 + 5 delar, h8-19

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 19:12)

1228 5305  Glasservisdelar Höjd: 10-15

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 20:00)

1228 6144  Golvlampa 1940-/50-tal, mässing. Höjd: 152

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 20:08)

1228 6381  Golvlampa 60/70-tal, Orange plast / krom. Höjd: 130

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 20:50)

1228 6128  Golvlampa Frankmodell, bemålad. Höjd: 123, (ej märkt)

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 20:01)

1228 6341  Golvlampa Glasskärm. Höjd: 130

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 18:57)

1228 6250  Golvlampa mässing. Höjd: 130 ca

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 20:08)

1228 6145  Golvlampa mässing. Höjd: 136

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 18:08)

1228 6205  Golvljusstake Järn, nutida. Höjd: 60 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 20:26)

1228 6346  Golvvas Fd Piedestal. Höjd: 70

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 19:27)

1228 6321  Golvvas Glaserad, Motiv med blommor och fjärilar i relief. Höjd: 68 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 20:01)

1228 6153  Grafiska blad 4 + 2 st, Gårdar. Motivet: 16x27 ca

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 18:28)

1228 6095  Grafiska blad 4 st. Horto van Houtteano, handkolorerade, flora. Motivet: 23x15

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 18:36)

1228 6040  Grogglas 8 st, dekor med Ripa. Höjd: 14, Signerade B-W i botten

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 20:29)

1228 6500  Grogglas 8 st. Höjd: 13 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 20:50)

1228 6023  Gungstol Thonetmodell, ej märkt, rotting

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 20:01)

1228 6074  Hallbyrå Rokokostil, intarsia. Bredd: 63, djup: 35 cm, höjd: 66 cm, glasskiva, nyckel

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 18:33)

1228 5073  Hallykta Koppar. Höjd: 33 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 19:30)

1228 6473  Handfat  + kanna, 2 delar, Abbey, England, diameter: 39, höjd: 13-28

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 18:55)

1228 5397  Hängskåp Allmoge, 1700-/1800-tal, bemålat. Längd: 64, djup: 29 cm, höjd: 71 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 18:47)

1228 6249  Hatt  + mössor & hjälmplåt, 4 delar, olika länder

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 19:02)

1228 6409  Herrbetjänt grönbetsad. Höjd: 106 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 19:27)

1228 6408  Herrbetjänt vit. Höjd: 97

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 19:39)

1228 6152  Hög hatt i läderask, + borste, NK Stockholm + chapeau-claque + plommonstop NK

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 18:27)

1228 6466  Jardiniere Porslin, nutida. Längd: 49, höjd: 14 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 18:43)

1228 6083  Kaffekoppar 11 st. + 1 extrafat + kaffekanna. Blå Blomst, Royal Copenhagen. Blomsterdekor i underglasyrblått

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 20:36)

1228 6248  Kaffekoppar 9 st, "Triumf", Gustafsberg, Tidigt 1900-tal

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 19:02)

1228 6122  Kaffeservis 17 delar, Blå Blom, Gustavsberg

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 20:18)

1228 6137  Kaffeservis 3 delar, nysilver. Höjd: 10-22

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 20:17)

1228 6497  Kaffeservisdelar 25 delar, Arabia

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 19:06)

1228 6515  Kaffeskedar 12 st, 830 silver. Längd: 11. Vikt: ca 145 g

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 18:02)

1228 5458  Kaffeskedar 12 st, silver. Längd: 10,5, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 1963. Vikt: ca 150 g

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 20:18)

1228 5385  Kaffeskedar 9 st, silver, Finland, 1898. Längd: 12,5. Vikt: ca 150 g

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 18:01)

1228 6207  Kagge trä och metall. Höjd: 36

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 20:31)

1228 6129  Kakfat på fot glas / silver, med hänkel, diameter: 27, höjd: 12 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 19:05)

1228 6182  Kanapé Nyrokoko. Längd: 145

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 19:39)

1228 6243  Kandelabrar Ett par, Porslin, Tyskland. Höjd: 23

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 19:55)

1228 6315  Kanna + Karott, 2 delar, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Höjd: 13-16 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 20:27)

1228 6424  Kanna  + vas, 2 delar, 1950-tal. Höjd: 28

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 19:39)

1228 6323  Kanna + vas, Metall, Kina/Japan. Höjd: 9-14 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 20:03)

1228 6244  Kannor 2 st, mässing, trähandtag. Höjd: 16-18

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 19:56)

1228 6251  Käpp med stickvapen. Längd: 60

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 20:09)

1228 6014  Karmstol Ek, Barockstil, 1899

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 19:24)

1228 6358  Karmstolar 4 st, Sorö, Danmark

1228 6388  Karmstolar Ett par, Rokokostil, bemålade, olika klädsel

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 20:59)

1228 6370  Karta tryck, Stockholm, 57x75

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 19:09)

1228 6119  Kartotek Tidigt 1900-tal, ek. Längd: 35. Djup: 37 cm. Höjd: 13 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 20:20)

1228 6184  Kista ådringsmålad. Längd: 105, nyckel

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 19:44)

1228 6324  Klocka höjd: 14 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 20:07)

1228 6301  Kökspall 1950-tal. Höjd: 61

1228 6131  Kolonnljusstakar Ett par, nysilver, CG Hallberg. Höjd: 18

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 19:06)

1228 6041  Konstglas 2 delar, Flygsfors respektive Gullaskruf. Höjd: 14-28 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 20:49)

1228 6423  Konstglas 7 delar. Höjd: 5-24

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 19:39)

1228 6421  Konstglas 7 delar. Höjd: 9-14

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 19:36)

1228 5329  Konstglas rött + blått glas, bland annat Reijmyre. Höjd: 3 - 31

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 18:40)

1228 6397  Kontorsstol England, skinn

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 19:10)

1228 6486  Koppar + fat, 6 delar, Kina. Diameter: 6-14

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 19:48)

1228 6163  Kopparstick efter Daniel da Volterras, Jesu nedtagning från korset, 86x52

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 18:49)

1228 6170  Krus + vas, Kina. Höjd: 21-26 cm ca

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 18:55)

1228 5139  Kula Glas, etsad dekor, signerad. Höjd: 12 cm ca

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 19:18)

1228 6255  Kuriosa 3 delar, Asien

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 20:20)

1228 6166  Kuriosa 8 delar, Kina. Längd: 5-9 cm ca

S�ldes f�r 36.000 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 20:08)

1228 6132  Kuverttallrikar 6 st, Firma Svenskt Tenn, 1970. Diameter: 22 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 20:09)

1228 6364  Lampbord Bredd: 65 cm, djup: 55 cm, höjd: 53 cm, nutida

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 19:09)

1228 6076  Lampbord Ett par, NK. Diameter: 44. Höjd: 50 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 18:48)

1228 6411  Lampbord Gustaviansk stil, diameter: 50, höjd: 46 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 19:28)

1228 6299  Lampbord metall, diameter: 37, höjd: 55 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 19:37)

1228 6462  Leksak Steiff. Längd: 23 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 18:39)

1228 6045  Leksaksbilar + orkester, 9 delar, bland annat Technofix, West Germany. Höjd: . Längd: 8 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 20:57)

1228 5084  Litografi Lars Jonsson (f. 1952), Sverige. Fjälluggla. Signerad, daterad 1984, numrerad 55/300. Bladets mått: 24x29 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 19:26)

1228 6091  Litografier 2 st. Karl Axel Pehrson (1921-2005), Sverige. Numrerade och signerade, ramens innermått: 28x20 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 20:12)

1228 5277  Litografier 3 st, Karl Axel Pehrson (1921-2005), Sverige. Signerade, Skalbaggar, 700-900-upplaga, 1977 / -78 / -75. Motivet: 26x18-29x20

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 20:31)

1228 6022  Ljuskrona höjd: ca 100 cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 19:58)

1228 6369  Ljuskrona med prismor. Höjd: 50 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 19:06)

1228 6373  Ljuskrona med prismor. Höjd: 60 cm ca

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 20:13)

1228 6308  Ljusstakar 2 st, "God jul". Höjd: 13-22

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 20:21)

1228 6345  Ljusstakar ett par, gjutjärn. Höjd: 24 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 19:26)

1228 6290  Ljusstakar Ett par, Grillby, Kolonn. Höjd: 20

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 19:15)

1228 6307  Ljusstakar ett par, Jugendstil, Porslin. Höjd: 21

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 20:25)

1228 6199  Ljusstakar ett par, Porslin. Höjd: 19

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 19:05)

1228 6120  Ljusstakar Ett par, silver, 1958. Höjd: 20 cm. Vikt: 250 g

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 20:17)

1228 5183  Ljusstakar Ett par, silver. Höjd: 11, bruttovikt: 100 g

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 18:53)

1228 6412  Matbord Bemålat, diameter: 115, höjd: 71 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 19:28)

1228 6503  Matbord Björk. Diameter: 98. Höjd: 72 + 2 iläggx40

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 18:35)

1228 7424  Matbord med låda, bemålad, Längd: 208 cm. Djup: 107 cm, höjd: 77 cm

S�ldes f�r 7.400 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 19:16)

1228 6079  Matsalsgrupp 7 delar, Rokokostil, 6 stolar + bord. Diameter: 110, höjd: 74 + 2 ilägg à 45 cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 18:03)

1228 6375  Matsalsskåp Gustaviansk stil, mahogny. Bredd: 110, djup: 48 cm, höjd: 161 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 20:11)

1228 6080  Matsalsskåp Rokokostil. Bredd: 112, djup: 47 cm, höjd: 180 cm, nyckel

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 18:05)

1228 6432  Matservisdelar 17 delar, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Dart, Gustavsberg

1228 6060  Matservisdelar 24 delar, Ruija, Ulla Procopé (1921-1968), Finland. Arabia

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 19:18)

1228 6475  Matservisdelar 30 del ca, Upsala-Ekeby, Karlskrona

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 18:53)

1228 6019  Matservisdelar 30 delar, Hackefors, uppläggninsfa. Längd: 24-38 cm, tallrikar, diameter: 24 cm, assietter, diameter: 17-21 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 19:34)

1228 6223  Matta 271x180, Christian Duc

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 18:27)

1228 6456  Matta Kasthall, 180x300, design: Anna Schou, "Blue Grey"

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 20:39)

1228 6194  Matta orientalisk, 122x78

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 20:00)

1228 6039  Matta Orientalisk, 127x213

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 20:27)

1228 6038  Matta orientalisk, 145x247

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 20:30)

1228 6196  Matta orientalisk, 186x127

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 19:59)

1228 6225  Matta orientalisk, 186x131

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 18:34)

1228 6362  Matta orientalisk, 289x198

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 19:03)

1228 6266  Matta orientalisk, 390x292

S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 20:57)

1228 6259  Matta Orientalisk, 96x160

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 20:25)

1228 6192  Matta orientalisk, Bochara, 189x278

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 19:58)

1228 6260  Matta Orientalisk, Galleri, 100x308

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 20:22)

1228 6191  Matta orientalisk, Galleri, 175x64

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 19:53)

1228 6193  Matta orientalisk, Galleri, 180x61

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 19:59)

1228 6190  Matta orientalisk, Galleri, 193x64

1228 6365  Matta orientalisk, galleri, 310x105

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 19:02)

1228 6267  Matta orientalisk, Isfahan, 315x213

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 20:00)

1228 6516  Medalj Förgylld, Kungligt bröllop 2010, Victoria & Daniel. Diameter: 9 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 18:02)

1228 5402  Medaljer 2 st, Frankrike. Diameter: ca 3,5-7,5 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 19:09)

1228 6092  Miniatyrer 14 st. Bla Höganäs. Höjd: 3 - 10

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 20:11)

1228 6007  Mockakoppar 6 delar, Arabia, risporslin

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 18:30)

1228 6089  Mortlar 10 st. Med stöt, Skultuna. Höjd: 5 - 15

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 20:57)

1228 6071  Munkmöbel 3 delar, ek

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 18:22)

1228 6231  Nattygsbord Ett par, mahogny. Bredd: 48, djup: 34 cm, höjd: 72 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 19:11)

1228 5438  Oljemålning Arthur Heickell (1873-1958), Finland. Kustmotiv, 35x48, Signerad. Olja på duk

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 18:44)

1228 5400  Oljemålning Carl Anton (f. 1933), Sverige. "Florence", Signerad. Olja på duk, 27x21

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 19:03)

1228 6173  Oljemålning Carl-Otto Elliot (1875-1956), Sverige. Kruka i fönster. Olja på duk, 60x48 cm

1228 6171  Oljemålning Carl-Otto Elliot (1875-1956), Sverige. Stilleben. Signerad, daterad -38, ca 44x36 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 18:50)

1228 6140  Oljemålning Carleinar Tellwe (1924-2003), Sverige. "Molnet". Signerad, daterad 1973. Olja på pannå, 20x25 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 20:41)

1228 5506  Oljemålning Charlotte Ågård (1936-2014), Sverige. Blommor. Olja på pannå, signerad, 67x38 cm

1228 7008  Oljemålning Ejnar Kohlmann (1888-1968), Finland. Signerad, 1950, Landskap med tallar. Olja på duk, 67x83

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 20:38)

1228 4500  Oljemålning Elias Erdtman (1862-1945), Sverige. Båthus. Signerad. Olja på duk, 45x71 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 19:53)

1228 5198  Oljemålning Erik Jerken (1898-1947), Sverige. Sydländskt motiv, signerad. Olja på duk, 55x74 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 19:29)

1228 6227  Oljemålning Fritz Högberg (1899-1956), Sverige. Signerad. "Ängsblommor. Olja på pannå, 46x36

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 18:00)

1228 6114  Oljemålning G Giese, gränd, signerad, 1979. Olja på duk, 98x69

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 18:20)

1228 6446  Oljemålning Georg Lodström (1915-1972), Sverige. Hav. Signerad, daterad 1970, signerad, motiv från Gotland. Olja på pannå, 36x48 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 20:18)

1228 6139  Oljemålning Georg Suttner (1922-2014), Sverige. "Land i sikte", signerad. Olja på pannå, 24x22

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 20:27)

1228 6058  Oljemålning Gertrud Wieselgren (f. 1929), Sverige. (Jacko). Tiger. Signerad, daterad -67. Olja på duk, ca 58x70 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 18:06)

1228 6494  Oljemålning Harald Klinckowström (1897-1973), Sverige. Signerad, "Majsnö". Olja på pannå, 32x40

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 19:59)

1228 6141  Oljemålning Holger Berntson, Motiv från Stigfjorden, 1975, Monogramsignerad. Olja på pannå, 34x41

1228 5301  Oljemålning Igge Karlsson (1932-2009), Sverige. "Trädgårdsmästarens händer". Signerad, daterad -96. Med dikt av Nils Ferlin "Leken går. ". Olja på duk, 97x81

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 18:30)

1228 6517  Oljemålning J Lindahl. Stadsmotiv. Signerad, daterad -72. Olja på duk, 46x55 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 18:06)

1228 6297  Oljemålning Jan-Bertil Andersson, Signerad -87, "Väntande figur". Olja på duk, 65x60

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 19:32)

1228 6090  Oljemålning John Thorgren (1918-2000), Sverige. Signerad, -60. Olja på duk, 18x57

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 20:03)

1228 6069  Oljemålning Malte Olsson, örnar, signerad, 1930. Olja på duk, 57x78

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 18:18)

1228 6366  Oljemålning Manfred Eriksson, Landskap, signerad. Olja på pannå, 48x60

1228 6230  Oljemålning Marin. Olja på duk, 59x78

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 18:08)

1228 6116  Oljemålning Martin Åberg (1888-1946), Sverige. Skärgårdsmotiv, signerad, 1914. Olja på duk, 37x40

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 18:58)

1228 6276  Oljemålning Nisse Zetterberg (1910-1986), Sverige. Skärgård, signerad. -49. Olja på pannå, 22x46

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 18:34)

1228 6115  Oljemålning Oidentifierad konstnär, kvinna, signerad, -72. Olja på duk, 98x72

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 18:54)

1228 6277  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Kust. Olja på pannå, 25x31

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 18:36)

1228 6354  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Kvinna vid bord. Olja på pannå, 55x44

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 19:55)

1228 6124  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad, Döskalle. Olja på pannå, 55x50

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 19:44)

1228 6513  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Sign Törner, Blåsippor. Olja på pannå, 25x20

1228 6505  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad Poser, Göteborgs hamn. Olja på duk, 37x45 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 18:37)

1228 6322  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad SAFA, "Umeå 1967". Olja på duk, 93x100

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 20:02)

1228 6282  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Sjöbod. Olja på duk, 46x37

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 18:42)

1228 6350  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad. Kust med båt, 40x58

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 19:53)

1228 6435  Oljemålning S O Norman, modell, 32x28, Signerad. Olja på duk

1228 6258  Oljemålning Signerad Mazelli, landskap. Olja på duk, 50x70

1228 6036  Oljemålning Sven Hagmarker (1917-2015), Sverige. "Celloblomster". Signerad, daterad -99. Olja på duk, 30x33 cm

1228 5167  Oljemålning Thure Wallner (1888-1965), Sverige. Skogslandskap, 23x33. Olja på pannå, Signerad

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 18:07)

1228 5206  Oljemålning V Borgström, motiv från Holland, signerad. Olja på duk, 37x47

1228 6352  Oljemålning Willy Hanft (1888-1987), Tyskland. Allé, signerad. Olja på duk, 61x77 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 19:50)

1228 6009  Oljemålningar 2 st, Lilly Rydström-Wickelberg (1891-1957), Sverige. Signerade Rydström. Olja på pannå, 20x19 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 19:13)

1228 6256  Oljemålningar 2 st, Marina, Monogramsignerade, 8x7

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 20:15)

1228 6413  Pall Fällbar, 1950-tal. Längd: 42 cm. Djup: 42 cm, höjd: 43 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 19:29)

1228 6016  Pall Furu. Längd: 46, djup: 41 cm, höjd: 47 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 19:29)

1228 6056  Parti bijouterier diverse, bland annat Silver

1228 6048  Parti koppar Diverse

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 18:12)

1228 6049  Parti koppar diverse

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 18:15)

1228 6262  Parti linnedukar 5 st

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 19:04)

1228 5511  Pastell Armand Rossander (1914-1976), Sverige. Signerad. Motivet: 44x36

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 18:37)

1228 6272  Pastell Carl Brandt, Eka vid hus, signerad. 18x52

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 18:31)

1228 6270  Pastell Carl Brandt, Eka, signerad. 33x40

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 18:28)

1228 6271  Pastell Carl Brandt, kust med båt, signerad. 70x26

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 18:38)

1228 6033  Pastell William Fleetwood (1915-1993), Sverige. Landskap med berg, Signerad. Motivet: 14x22

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 20:14)

1228 6169  Pennställ Metall, Kina. Längd: 34 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 18:50)

1228 6498  Pilgrimsflaska Kina. Höjd: 30

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 20:26)

1228 6181  Pinnstolar 4 st

1228 6188  Pinnstolar ett par, bemålade

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 19:49)

1228 6218  Plafond Råglas, 1930-tal. Diameter: 70

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 19:18)

1228 6426  Pokal silver. Höjd: 11, graverad. Vikt: ca 75 g

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 19:42)

1228 6042  Porslin 4 delar, bland annat Dresden & Arzberg. Höjd: 10-17. Diameter: 23

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 20:50)

1228 6086  Porslin 7 delar, Röd Rubin, Upsala-Ekeby. Diameter: 10 - 26

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 20:50)

1228 6286  Pubtavlor trä, 60x90 ca

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 18:49)

1228 5455  Ram ramens innermått: 58x70

1228 6221  Reklamskylt belysning, Frankrike. Höjd: 47 cm, djup: 50 cm ca

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 18:24)

1228 6499  Remmare 9 st. Gröna. Höjd: 20

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 20:45)

1228 6150  Ridkläder 2 delar, skinn & tyg, Smallchaps & damasker

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 18:22)

1228 6189  Röllakan Ingegerd Silow (1916-2005), Sverige. 225x167

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 19:50)

1228 6382  Röllakan Judith Johansson (1916-1993), Monogram JJ, 200x137

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 20:52)

1228 6241  Rullbord med klaffar, Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. Bredd: 80, djup: 38xx+ 28, höjd: 62 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 19:39)

1228 6240  Salongsbord + 1 par stolar, Nyrokoko. Bredd: 110, djup: 67 cm, höjd: 68 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 19:35)

1228 6380  Salongsbord 1880-tal, Valnöt, Bredd: 95 cm. Djup: 71 cm. Höjd: 63 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 19:51)

1228 6410  Salongsbord bemålat, diameter: 75, höjd: 66 cm

1228 6393  Salongsbord Gustaviansk stil, diameter: 75, höjd: 67 cm, bemålat

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 20:12)

1228 6135  Salt / pepparkar / ströare 7 delar, Silver / glas 7 emalj. Höjd: 4-10, bruttovikt: ca 300 g

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 20:14)

1228 6281  Såssnipor + såsskålar, 4 delar, Mosebacke, nysilver. Diameter: 16-18 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 18:40)

1228 6212  Satsbord 3 delar, Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Släden. Brännmärkt, Bredd: 70 cm Djup: 41 cm. Höjd: 58 cm

S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 20:01)

1228 6167  Sättugnsplatta Järn, kung Salomon, 73x58

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 18:47)

1228 6387  Sekretär England, Idegran. Bredd:55, djup: 40 cm, höjd: 98 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 20:58)

1228 6075  Sekretär teak, Nils Jonsson, för HJN Möbler, Danmark, 1960-tal. Bredd:90, djup: 44. Höjd: 108 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 18:45)

1228 6325  Serigrafi Annalena Törnström, PT, "Velika", Signerad, 134x99

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 20:04)

1228 6395  Serveringsvagn Bemålad. Längd: 53

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 19:09)

1228 6106  Serveringsvagn mässing /glas. Längd: 65, djup: 45 cm, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 18:54)

1228 6501  Servisdelar 35 delar, ca. Rörstrand

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 20:52)

1228 6093  Servisdelar 8 delar, Mullbär, Upsala-Ekeby. Höjd: 9 -19

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 18:09)

1228 6383  Sideboard 60/70-tal. Längd: 140, djup: 42 cm, höjd: 66 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 20:53)

1228 6406  Sideboard Bemålat. Längd: 128. Djup: 32 cm, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 19:24)

1228 6265  Sideboard Gustaviansk stil. Längd: 149. Djup: 42 cm, höjd: 80 cm, nyckel

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 20:58)

1228 6072  Sidentavlor 2 st. Kina. Motivet: 38x33

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 18:26)

1228 6320  Silkscreen Gilles Aillaud (1928-2005), Frankrike. "Roland Garros 84". Signerad, bladets mått: 75x57 cm, IML Paris

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 20:58)

1228 6136  Skål  + jardiniere, glas / Metall. Längd: 26 Dia: 22

1228 6392  Skål Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Överfångsglas, Kosta Boda, diameter: 12, höjd: 8 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 20:05)

1228 6512  Skål Edward Hald (1883-1980), Sverige. Orrefors, 1930. Längd: 16 cm, höjd: 10 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 18:58)

1228 5456  Skål Gustavsberg, diameter: 21, höjd: 8 cm

1228 6168  Skål Kina. Diameter: 23 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 18:49)

1228 6130  Skål Lalique, France, diameter: 33, höjd: 6,5 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 19:05)

1228 6177  Skål Mats Jonasson, Målerås. Diameter: 37 cm ca

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 18:56)

1228 6468  Skål Sterling, Rey Urban (1929-2015), Sverige. 2008. Vikt: 320 g ca, diameter: 12 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 18:49)

1228 6487  Skålar  + fat, 4 + 3 delar, Kina, (2 skålar med nagg)

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 19:49)

1228 6422  Skålar  + vas, 3 delar, bland annat Ulrica Hydman Vallien. Höjd: 13-29, höjd: 8-14 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 19:38)

1228 6063  Skålar Ett par, glas, Finland, diameter: 15, höjd: 19 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 19:23)

1228 6208  Skålar Ett par, Royal Copenhagen, Musselmalet, helblond. Diameter: 28. Höjd: 6 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 20:38)

1228 6051  Skaldjurstallrikar 6 st, Firma Svenskt Tenn, glas. Längd: 30

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 18:28)

1228 6419  Skaldjurstallrikar 8 st, Firma Svenskt Tenn. Längd: 30

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 19:55)

1228 6133  Skålfat Tenn, 1723, Lars Nilsson Hedman, diameter: 31

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 20:11)

1228 6294  Skåp Barockstil, Ek, Bredd: 110cm. Djup: 40 cm, höjd: 135cm, nyckel

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 19:25)

1228 6305  Skåp Orientaliskt. Bredd: 64, djup: 41 cm, höjd: 66 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 20:14)

1228 6179  Skedar 6 st, silver. Längd: 22 cm ca. Vikt: 350 g

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 19:22)

1228 6337  Skolkarta Afrika, 178x180

1228 6328  Skrivbord Jugend, Ek, Bredd: 119cm. Djup: 61 cm, höjd: 75 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 18:14)

1228 5357  Skrivbyrå 1800-tal, Furu. Längd: 108, djup: 52 cm, höjd: 110 cm, nyckel

1228 6284  Skuldebrev 2 st, 37x23

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 18:44)

1228 6428  Skulptur Bing & Grøndahl, Man, "Nils Nilsson 1912". Höjd: 27

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 19:43)

1228 6148  Skulptur Dödsmask, Gips, Flickan från Saine. Höjd: 31

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 18:17)

1228 6313  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Emma ur serien ABC-Flickor, Gustavsberg 1958-1973, målad och delvis glaserad brun stengodslera, höjd: 16 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 20:25)

1228 6425  Skulptur Stengods, Sven Lundvist, kvinna. Höjd: 15

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 19:41)

1228 6391  Skulpturer 2 st, Barn, "Sekelskifte", Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Gustavsberg. Höjd: 16-19

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 20:04)

1228 6470  Skulpturer 2 st, Kina. Längd: 12 cm, höjd: 13 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 18:48)

1228 6046  Skulpturer 2 st, Porslin, bland annat Sevres. Höjd: 22-26

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 20:10)

1228 6363  Snurrfåtölj arper, Italien, nutida

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 19:03)

1228 6360  Sockerlådor 3 st. Längd: 72

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 19:59)

1228 6264  Sockerskål Württembergische Metallwarenfabrik WMF, Jugend. Längd: 22, höjd: 9 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 19:47)

1228 6015  Soff- / blombord 1960-tal. Bredd: 155. Djup: 40 cm, höjd: 40 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 19:26)

1228 6342  Soffa + 2 fåtöljer. "Sunday", design: Love Arbén, Lammhult. Längd: 135

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 18:59)

1228 6187  Soffa Gustaviansk stil. Längd: 120

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 19:48)

1228 6183  Soffa Nyrokoko. Längd: 200

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 19:43)

1228 6263  Soffbord bemålat. Diameter: 83. Höjd: 63 cm, glasskiva

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 20:17)

1228 6113  Soffbord Bruno Mathsson / Piet Hein, för Fritz Hansen, Danmark. Ek / krom, Diameter: 71. Höjd: 52 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 18:10)

1228 6390  Soffbord Glas / metall. Bredd: 150, djup: 90 cm, höjd: 47 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 20:03)

1228 6386  Soffbord Karl Andersson & Söner, glas / trä. Diameter: 81, höjd: 54 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 20:59)

1228 6481  Soffbord Tingströms, Micado, Bredd: 100cm. Djup: 66 cm, höjd: 50cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 18:00)

1228 6465  Solspegel nutida, diameter: 54

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 18:50)

1228 5125  Soppslev silver, 1890. Längd: 44. Vikt: ca 150 g

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 20:35)

1228 5352  Spegel + konsol, omkring 1900. Längd: 70. Djup: 27 cm, höjd: 39 + 163

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 19:54)

1228 5063  Spegel 58x58

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 18:50)

1228 6279  Spegel Empirestil, 95x50

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 18:37)

1228 5261  Spegel Glössner - Co, dekor med frukter, 111x50

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 20:46)

1228 6105  Spegel Gustaviansk stil, 105x47

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 18:52)

1228 6280  Spegel NK, 107x47

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 18:40)

1228 6087  Spegel NK, 67x67

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 20:54)

1228 6483  Spegel Oval, Gustaviansk stil, 67x69

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 18:12)

1228 6098  Spegel Rokokostil, 140x50

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 19:36)

1228 6011  Spegel rokokostil, 88x54

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 19:23)

1228 6482  Spegel Rokokostil, nutida, slipat glas, 190x90

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 19:00)

1228 6298  Spegellampett "JP Larsson", Stockholm, 1945, förgylld, 60x45

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 19:33)

1228 6100  Spegellampetter ett par, trä. Höjd: 46

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 19:41)

1228 6154  Spegelplatå + bricka & kanna, 3 delar. Längd: 36-40. Höjd: 19,5 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 18:33)

1228 6292  Spisatrapp nutida. Längd: 107, djup: 33 cm, höjd: 105 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 19:20)

1228 6026  Spiselhundar England, ett par. Höjd: 36 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 19:11)

1228 6216  Standarkrön 1930-tal, Högern. Höjd: 20

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 18:41)

1228 6017  Stegpall Furu. Höjd: 81 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 19:30)

1228 6024  Stol rotting

1228 6317  Stolar 4 st

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 20:29)

1228 6355  Stolar 4 st, Italien

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 20:01)

1228 6217  Stolar 4 st, nutida, klädsel Pomona (Marinne Westman)

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 19:42)

1228 6479  Stolar 4 st, Rokokostil, Åmells

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 18:57)

1228 6185  Stolar ett par, Nyrokoko

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 19:46)

1228 6186  Stolar ett par, Rokokostil

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 19:48)

1228 5388  Ströare Silver London, 1800-tal. Höjd: 11. Vikt: ca 50 g

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 18:11)

1228 6161  Svärd Asien. Längd: 95 cm ca

1228 6147  Syskrin Etikettmärkt NK. Längd: 40, djup: 32 cm, höjd: 70 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 18:17)

1228 6302  Taburett Karl Johan, björk. Längd: 60 cm. Djup: 36 cm, höjd: 63 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 19:09)

1228 5532  Takarmatur "Diabolo", Achille Castiglioni för FLOS. Italy, Höjd: 100 ca

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 20:27)

1228 5174  Takarmatur 1960-tal. Höjd: 53 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 18:48)

1228 5016  Takarmatur glas och mässing, Höjd: 51 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 20:53)

1228 6484  Takarmatur Josef Frank, Firma Svenskt Tenn, No2560. Längd: ca 50 cm. Djup: ca 50 cm, höjd: ca 30 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 19:44)

1228 6306  Takarmatur med blå iläggsskål och prismor. Diameter: 45 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 20:28)

1228 6398  Takarmatur med prismor, korgmodell. Höjd: 50

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 19:11)

1228 6402  Takarmatursskärm Josef Frank, No: 2560, diameter: 50

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 19:19)

1228 6268  Takfotogenlampa höjd: ca 110 cm, elektrifierad

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 20:04)

1228 6236  Teckning Tusch, Birger Lundqvist (1910-1952), Sverige. Organist, osignerad, löst blad. Motivet: 21x20

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 19:23)

1228 5507  Teckningar Anders Fogelin (1933-1982), Sverige. Ramens innermått: 59x41

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 18:29)

1228 6474  Tegods 13 delar, Blå Blom, Gustavsberg

1228 6068  Tekök Skultuna. Höjd: 27

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 19:48)

1228 6123  Telefonbänk 50/60-tal, teak. Längd: 100. Djup: 30 cm. Höjd: 52 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 20:05)

1228 6176  Terrin Turi-Design, Norge. Diameter: 16 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 18:55)

1228 6520  Teservisdelar Upsala-Ekeby, 13 delar, Mari Simmulson (1911-2000), Sverige

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 19:54)

1228 6510  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. 1978, onumrerad, bladets mått: 50x65

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 18:46)

1228 6112  Tryck Ernst Billgren (f. 1957), Sverige. Signerad i trycket, numrerad 71/2500. Offset. Motivet: 37x48 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 18:08)

1228 6226  Tusch Einar Nerman (1888-1983), Sverige. "Remington", signerad. Motivet: 17x17 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 18:44)

1228 6142  Tv-spel Videotronic, i originalförpackning, 1970-tal

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 20:05)

1228 6414  Urna Rosenthal. Längd: 26, höjd: 17 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 19:34)

1228 6127  Vägglampa Josef Frank, Firma Svenskt Tenn, Modell 2484. Höjd: 70 ca

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 19:58)

1228 6219  Vägglystrar Ett par med prismor, elektrifierade. Höjd: 40

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 20:27)

1228 5484  Väggpendyl Wallins, Linköping, Gustaviansk stil. Höjd: 106 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 19:28)

1228 5519  Väggplatta relief, Sven Lundqvist (f. 1918), Sverige. Hästar, signerad, 35x55

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 18:57)

1228 6252  Värja "Fabrico Toledo". Längd: 95

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 20:14)

1228 6156  Vas  + fat, 2 delar, bland annat Berlin. Längd: 28, höjd: 38 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 18:36)

1228 5487  Vas Alf Wallander (1862-1914), Sverige. Jugend, Rörstrand. Höjd: 34

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 19:27)

1228 6374  Vas Japan. Höjd: 46 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 20:11)

1228 6463  Vas Josef Ekberg (1877-1945), Sverige. Gustavsberg. Höjd: 29 cm

1228 6309  Vas Kristall, 1950-tal. Höjd: 31

1228 5105  Vas Lauritz Hjorth. Stämplad L Hjorth Danmark. Höjd: 14 cm

1228 6389  Vas Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Figurer. Höjd: 25, Gustavsberg

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 20:02)

1228 4331  Vas Olle Brozén (f. 1963), Sverige. Kosta Boda, överfångsglas. Höjd: 28 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 19:25)

1228 6134  Vas Sigurd Persson, metall. Höjd: 16, med gravyr i botten

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 20:14)

1228 6028  Vas Strömbergshyttan. Höjd: 13 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 20:08)

1228 6155  Vas Sven Palmqvist (1906-1984), Sverige. Orrefors. Höjd: 24

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 18:33)

1228 6427  Vaser  + kanna, 3 delar, bland annat UE & Lisa Larson. Höjd: 15-26

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 19:43)

1228 6085  Vaser 2 st. Kristall, Orrefors. Höjd: 14 - 19

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 20:50)

1228 6008  Vaser Ett par, Holmegaard, Danmark. Höjd: 26

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 18:32)

1228 6476  Vikskärm nutida. Höjd: 182, längd: 50x4 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 18:54)

1228 6010  Vinglas  + snapsglas, 8 + 6 st, Skultuna. Höjd: 12,5-16

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 19:14)

1228 6416  Vinglas 8 st, rött glas. Höjd: 15 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 19:31)

1228 6273  Vitrinskåp Jugend, Betsad ek. Bredd: 118, djup: 56 cm, höjd: 201 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 18:32)

1228 6293  Vitrinskåp mahogny, Bredd: 154cm. Djup: 44 cm, höjd: 204 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 19:24)

1228 6430  Vitvinsglas 12 st. Höjd: 16

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 19:45)

1228 6118  Vykort ca 500 st

1228 6477  Ytterfoder 2 st, Empire, Gustavsberg. Höjd: 14-16

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 18:55)

1228 5322  Ytterfoder 2 st. Majolika, omkring 1900. Höjd: 12 - 15

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 18:29)

1228 6312  Ytterfoder 3 st, Gustavsberg, Empire. Höjd: 14

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 20:25)

1228 6418  Ytterfoder 3 st, Gustavsberg, Liljekonvalj & Empire. Höjd: 11-16

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 19:32)

1228 6467  Ytterfoder Ett par, nutida, diameter: 19, höjd: 14 cm

1228 6339  Ytterfoder mässing, 1800-tal. Längd: 31 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 18:43)

1228 6415  Ytterfoder nutida. Längd: 35

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 19:30)

1228 5246  Ytterfoder Rörstrand, jugend. Design Alf Wallander. Höjd: 16 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 18:45)

1228 6311  Ytterfoder Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Gustavsberg, vitglaserat stengods. Diameter: 26

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 januari 2019 20:24)