1257 7016 Ägghöna glas. Längd: 23
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:25)
1257 7500 Akvarell Ingegärd Digman (1928-2015), Sverige. Laholmsbukten, signerad. Motivet: 18x27 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:01)
1257 7390 Akvarell Magnus Berg, Älskande, signerad. -91,14x20
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:42)
1257 4090 Akvarell Oidentifierad konstnär. Sjö, 1800-tal, 26x36
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:08)
1257 5228 Akvarell Staffan Kronberg (f. 1902), Sverige. "Vårdagjämning", signerad. Motivet: 15x9,5
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:25)
1257 7421 Akvarell Stephan Gip, landskap, signerad. 24x25
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:21)
1257 7493 Akvareller 2 st, Kina, bladets mått: 37x66 cm ca
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:42)
1257 5429 Akvareller 3 st, Skärgårdsmotiv, ca 12x20 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:48)
1257 7502 Akvareller Diptyk, Dagmar Belin, Fjord, signerade -89. Motivet: 9-16
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:04)
1257 5129 Ampel Karl Johan, plåt. Diameter: 49 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:31)
1257 7434 Appliquer Ett par, mässing. Höjd: 23 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:40)
1257 7136 Appliquer ett par, mässing. Höjd: ca 50 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:01)
1257 7555 Appliquer ett par. Höjd: 34
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:10)
1257 7068 Arkivskåp med jalusi, ek. Bredd: 60 cm. Djup: 53 cm. Höjd: 164cm, nyckel
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:17)
1257 7521 Armband 4 st, Michaela Frey. Diameter: 7 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:32)
1257 5555 Armband hårarbete, spänne 18k, 1811, med lila sten och småpärlor. Diameter: ca 6, bruttovikt ca 4 g
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:10)
1257 5631 Årsur omkring sekelskiftet 1900. Höjd: 30
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:22)
1257 7427 Bägare 2 st, Böhmen. Höjd: 11 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:28)
1257 7286 Bägare 2 st, silver 1800 + 1792. Höjd: 6-9. Vikt: 80 g
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:17)
1257 7285 Bägare silver, 1900-tal. Höjd: 19cm. Vikt: ca 273g.
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:16)
1257 1123 Bägare silver, Bengt Collin, Uppsala 1744. Höjd: 8,5. Vikt: ca 79 g
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:43)
1257 7190 Bänk 1970-tal. Längd: 120 cm. Höjd: 49 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:21)
1257 5202 Barometer England. Höjd: 95
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:36)
1257 7071 Barstolar Ett par, Alvar Aalto (1898-1976), Finland. K65
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:28)
1257 7556 Barstolar Ett par, Snaps 80, Johanson Design, Markaryd, 1900
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:15)
1257 7492 Båtratt diameter: 96 cm, nutida
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:44)
1257 7283 Beslag diverse
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:16)
1257 7457 Bestick 16 delar, diverse. Vikt: ca 720g
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:15)
1257 5231 Bestick 24 delar, silver, 12 + 6 + 6 st. Längd: 11,5-19, bruttovikt: ca 660 g (varav knivar ca 275 g)
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:43)
1257 7456 Bestick 8+ 8+ 8+ 1, WA Bolin. Längd: 14-21 cm. Vikt: ca 1389g.
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:12)
1257 7029 Bestick Focus de luxe, Folke Arström (1907-1997), Sverige. Gense, 20 cm, 6+ 6+ 6 + ströare 3 st. Höjd: 5-8
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:11)
1257 7576 Bestick nysilver, 2 olika modeller
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:00)
1257 5529 Bestick silver, 40 delar, Chippendale, bruttovikt: ca 1440 g (varav knivar ca 820 g)
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:49)
1257 5554 Bestickuppsättning 180 del ca, nysilver
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:08)
1257 7578 Bestickuppsättning ca. 70 delar, nysilver, Rokoko, GAB Guldsmedsaktiebolaget
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:06)
1257 7577 Bestickuppsättning Nysilver, Birgitta, ca. 95 delar
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:01)
1257 5073 Bestickuppsättning nysilver, olga
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:41)
1257 7311 Biblioteksbord 1700/1800-tal, bemålat. Bredd: 132. Djup: 77 cm, höjd: 75 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:58)
1257 7497 Blandteknik 2 st, Tor Hellström (1904-1976), Sverige. "Gumman som aldrig var nöjd & Djänkarna i Skara". Motivet: 20x16 cm respektive 26x23 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:55)
1257 5147 Blandteknik Acke Åslund (1881-1958), Sverige. Travhästar, 1915,29x48
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:43)
1257 2079 Blandteknik Einar Nerman (1888-1983), Sverige. Tummelisa mullvad, signerad. 21x20
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:42)
1257 7239 Blandteknik Magdalena Eriksson, Tulpaner, signerad, ME. Motivet: 22x16
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:33)
1257 5215 Blandteknik Maurice Blanchard (1903-1969), Frankrike. Saint-Germain, Paris. Ca 25x34 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:50)
1257 7423 Blandteknik Oidentifierad konstnär. Kvinna på bänk. Ram med riksvapnet. Monogramsignatur 1907. Signerad. Motivet: 24x30 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:23)
1257 7483 Blandteknik Olle Bonniér (1925-2016), Sverige. Scenskiss. Till Birgit Åkesons balett, "Spel för åtta", på Operan. Monogramsignerad OB, "Scen 4". Trä på pappskiva, 33x63 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:19)
1257 7149 Blandteknik Thage Nordholm (1927-1990), Sverige. Komposition, signerad. 42x57
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:04)
1257 7348 Blyerts Olle Ohlsson, New York 1984, ca 31x22 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:59)
1257 7064 Bokhylla Med låda, England. Bredd: 76, djup: 32 cm, höjd: 78 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:36)
1257 5471 Bokhylleskåp Ett par, Carl Malmsten (1888-1972), Visingsö, Sverige. Bredd: 100cm. Djup: 41cm. Höjd: 194 cm, nyckel
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:24)
1257 7304 Bokskåp Gråmålat. Bredd: 176. Djup: 45 cm. Höjd: 240 cm, delbart
S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:44)
1257 7079 Boksnurra Intarsia, mahogny, Längd: 48 cm. Djup: 48cm, höjd: 78 cm
S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:42)
1257 7394 Bonad/matta Figurer, 30x170
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:46)
1257 7004 Bord England. Bredd: 50, djup: 42 cm, höjd: 54 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:40)
1257 5001 Bord mahogny, Bredd: 100cm. Djup: 57 cm, höjd: 76cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:50)
1257 7114 Bordslampa Barockokstil, mässing, graverad IHS. Höjd: 50 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:24)
1257 7052 Bordslampa Luxus, Krom. Höjd: 60
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:58)
1257 7171 Bordslampa Malm. Höjd: ca 70
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:41)
1257 7225 Bordslampa Metall. Höjd: 67
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:12)
1257 7410 Bordslampa porslin. Höjd: 45cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:04)
1257 5076 Bordslampa porslin. Höjd: 55
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:51)
1257 7215 Bordslampa porslin. Höjd: 67
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:00)
1257 7127 Bordslampa Spanien, Zephyr. Höjd: 45
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:36)
1257 7435 Bordslampa Tuben. Höjd: 39
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:44)
1257 7030 Bordslampa Valenti, Hebi, design: Isao Hosoe. Längd: 140cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:16)
1257 7247 Bordslampfot Kina. Höjd: 70
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:10)
1257 7321 Bordslampor Ett par, Alabaster. Höjd: 49 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:07)
1257 7219 Bordslampor ett par, konstmassa. Höjd: ca 50
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:58)
1257 6077 Bordslampor Ett par, Kosta. Höjd: 65 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:06)
1257 7101 Bordstabletter 5 st, Grön elefant, Estrid Ericson (1894-1981), Sverige. Firma Svenskt Tenn. 41x28cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:19)
1257 7496 Bordsur porslin. Höjd: 29 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:48)
1257 7115 Bricka silver, K&EC, Göteborg, signerad. Tore Eldh, 1951. Längd: 22 cm bredd 10 cm. Vikt: ca 125 g
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:25)
1257 7249 Byrå 1880-tal. Bredd: 109, djup: 58 cm, höjd: 84 cm
1257 7186 Byrå 1890-tal, Valnöt. Bredd: 104, djup: 56 cm, höjd: 78 cm, nyckel
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:12)
1257 7335 Byrå bemålad, med stenskiva. Bredd: 50, djup: 30 cm, höjd: 84 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:29)
1257 5345 Byrå England, Bredd: 75cm. Djup: 43cm, höjd: 74cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:56)
1257 7232 Byrå Gustaviansk stil, med stenskiva. Bredd: 62, djup: 31 cm, höjd: 67 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:24)
1257 7078 Byrå mahogny, Bredd: 55 cm. Djup: 35 cm, höjd: 63cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:34)
1257 7090 Byrå med stenskiva, Bredd: 40cm. Djup: 29cm, höjd: 71cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:52)
1257 7357 Byrå omkring 1800, bemålad, Bredd: 107 cm. Djup: 42 cm, höjd: 76 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:15)
1257 7364 Byrå omkring 1900, bemålad, Bredd: 88cm. Djup: 47 cm, höjd: 94 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:22)
1257 7180 Byrå Rokokostil, med stenskiva. Bredd: 78, djup: 38 cm, höjd: 68 cm, nyckel
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:03)
1257 7324 Byrå sengustaviansk stil, mahogny, med stenskiva. Bredd: 90 cm. Djup: 50 cm, höjd: 86 cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:13)
1257 7210 Byrå Sengustaviansk, mahogny. Bredd: 65, djup: 44 cm, höjd: 75 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:41)
1257 7553 Byrå sent 1800-tal, England, Bredd: 91 cm. Djup: 53cm, höjd: 87cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:26)
1257 7231 Byrå Teak. Bredd: 91, djup: 46 cm, höjd: 65 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:23)
1257 7320 Byråar ett par, sengustaviansk stil. Längd: 35, djup: 32 cm, höjd: 65 cm
S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:05)
1257 7325 Cake-stand höjd: 90 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:10)
1257 7414 Carborundumetsning James Coignard (1925-2008), Frankrike. 8/10, signerad. Bladets mått: 38x28
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:11)
1257 7487 Carborundumetsning James Coignard (1925-2008), Frankrike. Signerad, numrerad 99/99, bladets mått: 69x48 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:59)
1257 7378 Cermonisvärd Kongo. Längd: 63 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:32)
1257 7282 Chokladformar 2 st, Metall. Längd: 19
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:13)
1257 7093 Collage Dagny Enberg, signerad. Motivet: 36x25
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:59)
1257 7473 Damarbetsbord Rokokostil, 1800-tal, Bredd: 81 cm. Djup: 50 cm, höjd: 72cm
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:07)
1257 7041 Damarmbandsur 18 k. Total längd m armband: 19,5cm.
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:26)
1257 5415 Dessertskedar 6 st. Silver, Ahlforss, 1843. Längd: 18. Vikt: 225 g
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:27)
1257 7266 Dockskåp Lundby. Bredd: 40. Djup: 27 cm. Höjd: 60 cm
1257 7257 Dockskåpsmöbler + dockor, bland annat NK
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:20)
1257 7425 Dörrhandtag mässing, diverse
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:31)
1257 7454 Efterrättsbestick 12+ 12+ 12, silver. Längd: 14-17 cm. Vikt: ca 1386g.
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:12)
1257 7088 Eldset 4 delar. Stäl. Höjd: 85cm. Redskap höjd: 52-58cm. Vedställ: 26x31cm Höjd 24cm.
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:49)
1257 5165 Eldset mässing, bland annat eldhundar. Höjd: 33-82
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:45)
1257 5220 Elgitarr Maison, + förstärkare Loco Modell 4251. Längd: 99cm.
1257 7405 Etsning Axel Fridell (1894-1935), Sverige. Signerad. Paris. Motivet: 24x19,5
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:57)
1257 7389 Etsning Gris, signerad. 1949. Motivet: 17x40, oramad
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:41)
1257 7102 Etsning Gunnar Norrman (f. 1912), Sverige. Bladvass, signerad. 1968,15/25. Motivet: 20x13
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:52)
1257 7351 Etsning Oidentifierad konstnär. Porträtt. Signerad, numrerad 1902. Motivet: 13x8 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:59)
1257 4552 Etui Etui med inläggningar i mässing och pärlemor, med 9 st tillhörande redskap i 18 k. Vikt exklusive sax och förstoringsglas 20 g. Förstoringsglas och sax 11,5 g. Längd (etuiet): 18 cm. Bredd (etuiet): 12 cm
S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:34)
1257 5290 Fällbord alrotsfanér. Diameter: 67. Höjd: 75 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:26)
1257 7099 Färgkrita Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Kor, signerad. Ca 40x52 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:08)
1257 5589 Färglitografi 2 st, Carl Fredrik Reuterswärd (1934-2016), Sverige. Signerad, numrerad 17/200. 62x44
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:53)
1257 7035 Färglitografi C Göran Karlsson (f. 1944), Sverige. Signerad, numrerad 36/150, Komposition. Bladets mått: 76x56
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:04)
1257 7490 Färglitografi Carl Fredrik Reuterswärd (1934-2016), Sverige. "Planet kile". Signerad, numrerad 47/70. Motivet: 27x43 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:57)
1257 7096 Färglitografi Else Uhlmann (f. 1949), Sverige. Dansande par, signerad. EA-upplaga. Motivet: 57x44
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:03)
1257 5422 Färglitografi Gösta Werner (1909-1989), Sverige. Signerad, numrerad 53/225. Motivet: 60x47 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:40)
1257 7094 Färglitografi Johan Petterson (f. 1957), Sverige. Blommor. Signerad, numrerad 110/250. Motivet: 63x45 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:59)
1257 5416 Färglitografi Karl Höglund (f. 1940), Sverige. HC-upplaga. Motivet: 41x60
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:32)
1257 5070 Färglitografi Kristian Krokfors (f. 1952), Finland. "Memory". Signerad, numrerad 5/10, Motivet: 67x49 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:37)
1257 5537 Färglitografi Lena A Linderholm (f. 1947), Sverige. PT. Motivet: 84x60
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:31)
1257 7097 Färglitografi Lena Cronqvist (f. 1938), Sverige. Signerad, numrerad 53/170. Motivet: 72x53 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:04)
1257 7110 Färglitografi Lennart Nyström (f. 1944), Sverige. Kuber. Signerad, numrerad 20/150. Motivet: 59x87 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:28)
1257 7488 Färglitografi Oidentifierad konstnär. Signerad, numrerad 147/250. Motivet: 56x42 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:56)
1257 7343 Färglitografi Olle Bonniér (1925-2016), Sverige. Signerad, daterad 62, PT, 4/6, bladets mått: 37x74
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:45)
1257 7532 Färglitografi Peter Dahl (1934-2019), Sverige. EA-upplaga, signerad. Motivet: 43x59
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:00)
1257 7510 Färglitografi Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Farmors hus. Signerad, numrerad 250/375. Motivet: 42x29 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:11)
1257 7387 Färglitografi Philip von Schantz (1928-1998), Sverige. Kruka, PT, med dedikation. Signerad, daterad 1977. Motivet: 54x40
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:42)
1257 7069 Färglitografi Sven X:et Erixson (1899-1970), Sverige. Violer, signerad. Motivet: 50x45 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:29)
1257 7328 Färglitografi Théo Tobiasse (f. 1927), Signerad, numrerad 124/150, bladets mått: 58x77
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:21)
1257 7095 Färglitografi Ulla Ohlson (f. 1955), Sverige. Signerad, numrerad 46/60. Motivet: 42x28 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:01)
1257 7522 Färglitografi Werner Pfeiffer (f. 1937), Tyskland. "Colored Balls". Motivet: 55x72
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:57)
1257 5019 Färglitografier 4 st, Jonas Fredén (f. 1959), Sverige. Kolorerade, EA-upplaga, Signerade. Motivet: 30x41
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:34)
1257 7138 Färglitografier i mapp Olika Konstnärer, Oramat, bland annat Maja Braun, Bengt Landin (f. 1933), Sverige. Nisse Zetterberg och Åke Pallar. Handkolorerat omslag av Mårten Andersson
1257 7271 Fat 2 st, Kina, Snäckform. Längd: 22
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:04)
1257 7494 Fat 2 st, Kina. Längd: 32. Diameter: 26 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:39)
1257 7284 Fat 2 st, silver. Diameter: 18-25cm. Vikt: ca 507 g.
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:15)
1257 7036 Fat Gustavsbergs Studio, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Fajans. Längd: 32
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:04)
1257 7077 Fat Rörstrand. Längd: 51 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:32)
1257 7535 Fat Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Argenta, Gustavsberg. Stengods, grön glasyr med målad silverdekor. Diameter: 38
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:05)
1257 5046 Fåtölj Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Ulfåsa, O H Sjögrens
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:11)
1257 7178 Fåtölj Dux, Bra bohag, ställbar
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:01)
1257 7176 Fåtölj Plysch
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:55)
1257 7445 Fiskfat Villeroy & Boch. Längd: 65 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:56)
1257 5229 Fruktbestick 12 delar, 6 + 6 st, silver. Längd: 15 ca. Vikt: ca 175 g
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:37)
1257 7459 Fruktknivar 6 st, silver. Längd: 16 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:16)
1257 7570 Gallertallrikar 4 st. Meissen. Diameter: 21
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:48)
1257 7292 Gitarr Husets gitarr. Längd: 98 + fodral
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:20)
1257 7294 Gitarrluta Levin. Längd: 98 + fodral
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:23)
1257 7188 Glas 14 st. Rött glas, Reijmyre Glasbruk. Höjd: 8
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:14)
1257 7198 Glas 6 st. Reijmyre Glasbruk. Höjd: 6
1257 7527 Glas 8+ 6+ 1 karaff + 1 tillbringare. Gla. Höjd: 10-15cm. Karaff höjd: 21cm. Tillbringare höjd: 14cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:44)
1257 7385 Glasservisdelar 11 st, bland annat: Karlberg. Höjd: 10 - 19
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:33)
1257 5513 Glasservisdelar 49 del
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:19)
1257 7503 Golvlampa Bergboms, mässing. Höjd: 120 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:09)
1257 7369 Golvlampa Elidus, Hans-Agne Jakobsson (1919-2009), Sverige. Höjd: 108
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:23)
1257 7505 Golvlampa höjd: 130 cm ca
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:10)
1257 7091 Golvlampa höjd: 165 cm ca
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:53)
1257 5138 Golvlampa Koppar. Höjd: 160
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:24)
1257 5105 Golvlampa metall / krom / glaskupa. Höjd: 73
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:34)
1257 6007 Golvlampfot 1950-tal, SAE -58. Höjd: 117
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:42)
1257 7164 Golvlampfot teak och mässing. Höjd: 124
1257 6051 Golvlampor Ett par, 1960-tal, "MAE 4426". Tota. Höjd: 120cm.
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:19)
1257 5158 Golvlampor ett par, Ateljé Lyktan. Höjd: 132
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:09)
1257 7332 Golvljusstake mässing. Höjd: 150
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:25)
1257 7370 Golvur 1800-tal. Höjd: 209 cm ca
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:28)
1257 7572 Golvurna porslin, Japan. Höjd: 61
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:50)
1257 7574 Golvvas Anna-Lisa Thomson (1905-1952), Sverige. "Paprika", Upsala-Ekeby 1948-1962. Delvis glaserat lergods med vita blad på brun botten. Märkt undertill: Upsala-Ekeby. Höjd: 51 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:53)
1257 5160 Golvvas Kina. Höjd: 45
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:15)
1257 7587 Golvvaser Ett par, Kina. Höjd: 58 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:58)
1257 7451 Gräddkanna silver, 1852. Höjd: 10 cm. Vikt: ca 107g.
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:05)
1257 7157 Grafiska blad 110 ca, Lindmans flora, 1920-tal, lösa blad, bladets mått: 23,5x14 ca
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:48)
1257 7565 Grafiskt blad Max Walter Svanberg (1912-1994), Sverige. Signerad, daterad 1950, ca 30x19 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:16)
1257 7432 Grafiskt blad Peter Alexicwitz. Signerad. Bladets mått: 19x14 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:34)
1257 7345 Gravyrer ett par, ramens innermått: 44x49
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:47)
1257 5452 Grogglas 6 st. Höjd: 12 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:28)
1257 7277 Grogglas 8+ 4+ st. Höjd: 13
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:10)
1257 5444 Gryta gjutjärn, tripod. Diameter: 53 cm. Höjd: 45 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:03)
1257 7067 Gryta Le Creuset, 4, Längd: diameter: 25cm. Höjd: 10cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:07)
1257 7160 Gunghäst 1800-tal. Höjd: 85 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:04)
1257 7518 Halsband silver, Rey Urban (1929-2015), Sverige. Diameter: ca 13 cm. Vikt: 35 g
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:25)
1257 7050 Halsband Sterlingsilver / Ametister, Mexico. Diameter: ca 13 cm. Vikt: ca 95 g
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:44)
1257 7403 Hängskåp Allmoge, Bredd: 36 cm. Djup: 21 cm, höjd: 51 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 21:01)
1257 5324 Hängskåp Allmoge. Bredd: 70, djup: 30 cm, höjd: 76 cm, nyckel
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:59)
1257 5301 Hängskåp Bredd: 92 cm, djup: 31 cm, höjd: 91 cm, nyckel
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:38)
1257 7447 Hattar Sterling. Diameter: 7-12 cm. Vikt: ca 244g.
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:58)
1257 7135 Hatthylla metall, Funkis. Längd: 96
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:59)
1257 5556 Herrarmbandsur Tissot, 18 k. Seastar Seven. Diameter: 3,3 inskription: För nit och redlighet i Rikets tjänst
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:14)
1257 7485 Högtalare Ett par, B&O Bang & Olufsen, Modell: 6611, Höjd: 150
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:43)
1257 7472 Hörnskåp Ett par. Höjd: 202 cm, nyckel
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:54)
1257 7310 Hylla 1800-tal. Längd: 129, djup: 33 cm, höjd: 112 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:48)
1257 7141 Hyvelbänk längd: ca 140
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:09)
1257 7355 Jordglob höjd: 67 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:06)
1257 7557 Kaffegods 20 delar, Diné, Gustavsberg
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:15)
1257 1120 Kaffekanna silver, A G Carlberg, Eksjö 1859. Höjd: 24. Vikt: ca 750 g
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:23)
1257 7185 Kaffeservis 13 delar, + kakfat, Royal Copenhagen. Längd: 32
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:11)
1257 5394 Kaffeskedar 10 st, silver. Längd: 11
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:27)
1257 7146 Kaffeskedar 12 st, silver, CG Hallberg. Längd: 10cm. Vikt: ca 150 g
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:55)
1257 7460 Kaffeskedar 12 st, silver. Längd: 12,5 cm. Vikt: ca 220 g
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:17)
1257 7452 Kaffeskedar 6 st, förgyllt silver med emalij. Tostrup, Norge. Längd: 11 cm. Vikt: ca 55 g
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:07)
1257 7314 Kakelugnsskåp Långholmens snideri. Bemålat trä. Höjd: ca 240 cm, nyckel
S�ldes f�r 28.500 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:50)
1257 7312 Kandelabrar ett par, Malm. Höjd: 51
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:49)
1257 7419 Kandelabrar Ett par, mässing. Höjd: 40
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:18)
1257 4010 Kandelabrar Ett par, Porslin. Höjd: 49
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:51)
1257 7213 Kandelabrar ett par. 1890-tal. Höjd: 60
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:47)
1257 7450 Kanna + sockerskål, sterling, Mexico. Höjd: 8 cm. Vikt: ca 456g.
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:04)
1257 7379 Kanna Ilse Claeson (1907-1999), Sverige. Rörstrand, stengods. Höjd: 21
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:29)
1257 7534 Käpp Samearbete. Längd: 83
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:03)
1257 7416 Kapsylöppnare Ducky, Paris. Höjd: 8
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:15)
1257 7128 Karaff + 5 glas. Höjd: 19-38
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:38)
1257 5262 Karaff med silvermontering och lock, MGAB, 1964. Höjd: 26,5, Strömberg E 191
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:25)
1257 7280 Karaffer 3 st, 27-34. Höjd: 27-34cm.
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:11)
1257 7571 Karaffproppar 30 st. Glas
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:52)
1257 7316 Karmstol Louis XVI-stil
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:55)
1257 5326 Karmstol senbarock
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 21:03)
1257 7466 Karmstolar + stolar, 4+ 4, Senempire, mahogny
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:51)
1257 7154 Karmstolar ett par
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:11)
1257 5428 Karmstolar Ett par, ek, senjugend
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:47)
1257 5067 Karmstolar Ett par, rokokostil
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:06)
1257 7270 Karott på rechaud. Diameter: 20, höjd: 22 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:03)
1257 7189 Karusellbokhylla längd: 54 cm, djup: 54 cm, höjd: 104 cm
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:14)
1257 7028 Keramik 7 delar, Gefle, Lillemor Mannerheim (1927-1994). Vaser höjd 6-18cm. Fat: 9x9cm.
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:09)
1257 7306 Kista 1735. Längd: 132, djup: 70 cm, höjd: 58 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:46)
1257 7260 Konsol Skulpterat trä. Höjd: 30
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:27)
1257 7352 Kopparstick Efter A de Peters. Motivet: 48x51
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:00)
1257 6069 Kryddset 14 delar, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Pyro, Gustavsberg 1929-1955, eldfast gods med brun dekor. Höjd: 12-18,5cm.
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:03)
1257 7563 Lådspegel 1800-tal. Längd: 29. Djup: 20 cm. Höjd: 7-31 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:24)
1257 7092 Lampbord Ett par, mahogny, Bredd: 57 cm. Djup: 37 cm, höjd: 45 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:53)
1257 7158 Lampbord Swedese, diameter: 48, höjd: 56 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:14)
1257 7159 Lampbord / konsolbord Ett par, Teak. Bredd: 65, höjd: 50 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:18)
1257 7584 Leksaksbilar 11 st. Bla Dinky Toys. Längd: 5 - 11
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:51)
1257 7237 Litografi 3 st, Harald Wiberg (1908-1986), Sverige. 200 upplaga, 57x75
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:32)
1257 7055 Litografi 6 st, Landskapsdräkter, 30x20
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:56)
1257 7236 Litografi Harald Wiberg (1908-1986), Sverige. 2 st, 200 upplaga, 57x75
1257 7156 Ljushållare 9 st, Iittala. Höjd: 6
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:18)
1257 7323 Ljuskrona 1800-tal, mässing och glas. Höjd: ca 80
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:07)
1257 7453 Ljuskrona 2 kartonger med prismor och diverse delar. Höjd: 90 cm ca
S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:16)
1257 5128 Ljuskrona Empirestil. Höjd: 60 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:31)
1257 4458 Ljuskrona höjd: 60 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:30)
1257 7442 Ljuskrona med prismor. Diameter: 35 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:54)
1257 7080 Ljuskrona med prismor. Höjd: 50 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:37)
1257 7081 Ljuskrona med prismor. Höjd: 55 cm ca
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:38)
1257 5547 Ljuskrona med prismor. Höjd: 65 cm
1257 5236 Ljusstakar 3 st, silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget, Snarlika. Höjd: 8-16, bruttovikt: 520 g
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:51)
1257 7051 Ljusstakar 3 st, Tenn, Sverige & Danmark. Höjd: 16-21
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:49)
1257 7438 Ljusstakar 4 st, nysilver. Två märkta Dufva. Höjd: 29 cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:51)
1257 7542 Ljusstakar 5 st, Festivo, Timo Sarpaneva (1926-2006), Finland. Iittala, 1900-talets andra hälft (formgivna 1967), pressglas. Höjd: 8-25
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:14)
1257 5234 Ljusstakar Ett par, Göthlin, TESI Tenn & Silver AB, 1960. Höjd: 15, bruttovikt: ca 545 g
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:47)
1257 6145 Ljusstakar ett par, Iittala, Tapio Wirkkala (1915-1985), Finland. Höjd: 14,5
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:59)
1257 5041 Ljusstakar Ett par, mässing, tidigt 1900-tal. Höjd: 35
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:52)
1257 5569 Ljusstakar Ett par, silver, 1965. Höjd: 20 cm, bruttovikt: ca 725 g
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:30)
1257 5233 Ljusstakar Ett par, silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 1958. Höjd: 6,5
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:46)
1257 7251 Ljusstakar Ett par, silver. Höjd: 22, bruttovikt: ca 1010 g
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:12)
1257 5261 Ljusstake 1700-tal, mässing, diameter: 18, höjd: 16 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:20)
1257 7037 Ljusstake mässing. Höjd: 35
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:20)
1257 7278 Lockpokaler ett par, Böhmen. Höjd: 25
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:12)
1257 5258 Lockurna Imaridekor, porslin. Höjd: 34
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:05)
1257 7495 Luktflaskor 4 st, Kina. Höjd: 6-8 cm ca
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:40)
1257 7254 Luta längd: 120 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:22)
1257 7221 Månskensampel 1800-tal. Höjd: ca. 40
1257 7241 Månskensampel glas och metall. Höjd: ca. 40 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:43)
1257 5273 Masker 3 st, Västafrika, Kongo. Höjd: 30-40
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:52)
1257 5288 Masker 4 st. Västafrika, Kongo. Trä. Höjd: 27-45 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:19)
1257 7291 Mässing 4 delar. Längd: 29-59
1257 7245 Mat / kaffeservis 69 delar, Rosenthal
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:00)
1257 5552 Matbord England, En inläggsskiva. Bredd: 132 cm. Djup: 90cm. Höjd: 73 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:01)
1257 7012 Mätinstrument längd: 22 cm, djup: 10 cm, höjd: 18 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:13)
1257 7564 Matsalsgrupp Gustaviansk stil, Bord + 4 st stolar, 2 st ilägg
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:15)
1257 7191 Matsalsgrupp Gustaviansk stil, Bord + 6 stolar. Diameter: 107. Höjd: 76 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:15)
1257 5126 Matservis 40 del ca, Hackefors
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:55)
1257 5026 Matservisdelar 50 del ca, Rosenthal, Maria, Rosor (en kanna Björnbär)
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:20)
1257 5414 Matskedar 5 st. Silver, 17-/1800-tal. Längd: ca 20. Vikt: 260 g
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:24)
1257 5302 Matta gallerimodell, orientalisk, 86x295.
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:34)
1257 5590 Matta Kina. Diameter: 220 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:54)
1257 7297 Matta orientalisk, 116x176
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:27)
1257 7301 Matta orientalisk, 120x160
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:32)
1257 7561 Matta orientalisk, 130x196
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:48)
1257 7298 Matta orientalisk, 137x198
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:27)
1257 5299 Matta orientalisk, 137x212
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:31)
1257 5424 Matta orientalisk, 156x274
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:43)
1257 7395 Matta orientalisk, 57x52
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:45)
1257 7498 Matta orientalisk, 77x140
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:00)
1257 7299 Matta orientalisk, 95x184
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:30)
1257 7530 Matta orientalisk, 96x150
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:57)
1257 7217 Matta orientalisk, 99x152
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:56)
1257 7124 Matta orientalisk, Galleri, Pakistansk Bochara, 75x248
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:25)
1257 7476 Matta orientalisk, silke, 88x147
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:58)
1257 5586 Matta Röllakan, 300x200
1257 5310 Medaljonger 15 st, Tenn, Kungar. Diameter: 9,5
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:42)
1257 7573 Mikroskop Union, Japan. Höjd: 33
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:52)
1257 7448 Miniatyrer 5 st, Okubo Bros, silver, Japan. Figu. Höjd: 10cm. Tofflo. Längd: 5cm. Instrument längd: 8cm. Vikt: ca 105 g
1257 7196 Mockakoppar 10 st. Rörstrand
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:20)
1257 7003 Mortel med stöt + skulptur, järn. Höjd: 13 + , diameter: 13 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:17)
1257 7322 Nothylla längd: 49 cm, djup: 34 cm, höjd: 123 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:03)
1257 5349 Notställ metall, höj-sänkbart. Höjd: 111 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:52)
1257 7356 Offsetlitografi Wolfgang Hutter (1928-2014), Österrike. HC-upplaga, 68x50 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:12)
1257 7337 Oljemålning A Carlander, 1987, komposition, monogransignerad. Olja på duk, 100x100
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:33)
1257 5353 Oljemålning Anshelm Dahl (1897-1964), Sverige. Landskap, signerad. Olja på duk, 57x90
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:55)
1257 7039 Oljemålning Bertil Appelgren, signerad Apel 98, bemålad ram. Olja på duk, 41x29
S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:21)
1257 7583 Oljemålning Bertil Wahlberg (f. 1923), Sverige. "Mot Akropolis", signerad. Olja på duk, 70x100 cm
1257 5178 Oljemålning Bertil Widbrant (f. 1914), Sverige. Sträckande gäss. Signerad, daterad -51. Olja på duk, 72x91
1257 7509 Oljemålning Birger Strååt (f. 1914), Sverige. "Gudrun". Signerad, daterad -32. Olja på duk, 60x50
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:18)
1257 7478 Oljemålning Dietrich Grunewald, regatta, signerad. Olja på duk, 67x80
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:09)
1257 7085 Oljemålning E Engberg, Landskap, signerad. Olja på pannå, 45x54
1257 7388 Oljemålning E Fleetwood, "Maria Stuart". Kopia efter original på Gripsholm, porträtt. Signerad. Olja på duk, 42x34 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:46)
1257 7508 Oljemålning Erna Owesen (1904-1988), Sverige. Popplar Lidingöbron. Signerad. Olja på duk, 55x45 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:10)
1257 7397 Oljemålning Fanny Brate (1861-1940), Sverige. (Ekbom), efter akvarell av Wallander, 1880. Olja på duk, 12,5x15,5
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:49)
1257 3175 Oljemålning Finn Pedersen (1944-2014), Danmark. Signerad, daterad -79. Olja på duk, 70x55 cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:14)
1257 7240 Oljemålning Frans Michael Kempe (f. 1911), Sverige. Grekland, signerad, 1935. Olja på duk, 33x39
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:35)
1257 7038 Oljemålning fruktstilleben, signerad. Olja på duk, 68x96 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:24)
1257 7499 Oljemålning Gösta Trägårdh, Badhytter. Daterad -46. Signerad. Olja på pannå, 26x40 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:59)
1257 4481 Oljemålning Guennadi Kalinitchenko, "Delilah, monogramsignerad, Kvinna, oramad, duk uppklistrad på pa39x24
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:37)
1257 7056 Oljemålning Guennadi Kalinitchenko, "Paradise". Signerad. Olja på pannå, 61x80 cm, oramad
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:06)
1257 7168 Oljemålning Gunnar Allvar (1922-2003), Sverige. Landskap, signerad. Olja på duk, 45x60
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:35)
1257 2074 Oljemålning Gustaf Carlström (1896-1964), Sverige. Flicka vid vattendrag, signerad. Olja på duk, 65x81
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:04)
1257 7086 Oljemålning Gustaf Hagström, Stuga i vinterlandskap, sign 1943. Olja på pannå, 37x41
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:51)
1257 5171 Oljemålning Hadar Jönzén (1885-1977), Sverige. "Eftermiddagssol", Signerad. Olja på pannå, 42x50
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:06)
1257 5510 Oljemålning Hans-Erik Eriksson (1921-1997), Sverige. Stockholm. Olja på pannå, 60x80
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:09)
1257 7481 Oljemålning Hasse Lindberg, Kor, signerad. - 68. Olja på pannå, 37x61
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:17)
1257 7074 Oljemålning Helge Holmlund (1911-1989), Sverige. Kust, signerad. Olja på duk, 61x120
1257 7341 Oljemålning Ivar Franke (1913-1999), Sverige. Signerad, Stilleben. Olja på duk, 91x37
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:40)
1257 7374 Oljemålning Ivar Morsing (f. 1919), Sverige. Figurer, signerad. 19x19
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:34)
1257 7507 Oljemålning Jonas Fredén (f. 1959), Sverige. Fågel, signerad. 1984. Olja på duk, 90x90
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:08)
1257 7108 Oljemålning Karl Abel, Stockholm, signerad. Olja på pannå, 40x52
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:19)
1257 4040 Oljemålning Karl Wendel, interiör, signerad. 1912. Olja på duk, 101x120
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:44)
1257 7103 Oljemålning Knut Janson (1882-1966), Landskap, signerad. Olja på pannå, 26x33
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:46)
1257 7031 Oljemålning Leopold Fare (1926-1996), Sverige. "Slätten vid havet, Österlen". Signerad. Olja på duk, 92x74
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:32)
1257 7020 Oljemålning M Hellberg, Landskap, signerad. Olja på pannå, 50x61
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:37)
1257 2037 Oljemålning Malva Schalek (1882-1944), Tjeckien. Signerad, daterad 1925, studie. Olja på duk, 100x75 cm
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:52)
1257 7515 Oljemålning Oidentifierad konstnär. 1800-tal, Landskap. Olja på duk, 25x38
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:18)
1257 7380 Oljemålning Oidentifierad konstnär. 1800-tal, Månsken, England. Signerad. Olja på duk, 23x33
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:32)
1257 4067 Oljemålning Oidentifierad konstnär. 1800-tal, Stilleben. Olja på duk, 60x82
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:44)
1257 5211 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Flickporträtt. "Odense 1888", monogramsignerad. Olja på duk, 37x30 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:41)
1257 7437 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Flygel, 10x15 cm. Signerad
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:50)
1257 7342 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Madonna. Olja på duk, 75x50
S�ldes f�r 7.400 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:41)
1257 5164 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Modell. Signerad. Olja på pannå, 25x33 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:27)
1257 7512 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Porträtt. Olja på pannå, 37x26
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:12)
1257 4249 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad. -98, sjö, Frankrike. Olja på duk, 18x30
1257 4251 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad. Skog. Olja på duk, 21x32
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:10)
1257 7053 Oljemålning Olle Lisper (1913-1986), Sverige. Komposition. Signerad, daterad -56. Olja på duk, ca 27x22 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 21:06)
1257 4372 Oljemålning Olof Walfrid Nilsson (1868-1956), Vinterlandskap. Signerad, daterad -38. Olja på pannå, 49x62
1257 5509 Oljemålning Pär Thorell (1923-1969), Sverige. Landskap. Signerad, daterad 64. Olja på duk, 38x75 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:08)
1257 7057 Oljemålning Pege Hansson (f. 1925), Sverige. Signerad, landskap. Olja på pannå, 90x100
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:36)
1257 5110 Oljemålning Percy Bigland (1856-1926), England. Landskapsmotiv. Signerad, daterad -1910. Prov. Sandels. Olja på pannå, motivets mått: 34x24 cm
1257 7132 Oljemålning Rysk konstnär, signerad a tergo, 1981. Olja på duk. Diameter: 84
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:45)
1257 7238 Oljemålning signerad, man vid å. Olja på pannå, 29x40
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:30)
1257 7235 Oljemålning signerad, R P Bonington, kuststad. Olja på pannå, 25x34
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:25)
1257 7170 Oljemålning Sören Christian Bjulf, 2 kvinnor, signerad. Olja på duk, 44x46 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:38)
1257 5185 Oljemålning Wilhelm Henning (1889-1955), Sverige. "Marknad Kungstorget", Göteborg, signerad. Olja på duk, 28x22
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:44)
1257 5184 Oljemålning Wilhelm Henning (1889-1955), Sverige. Stadsmotiv Göteborg, Signerad. Olja på duk, 27x21
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:43)
1257 7375 Oljemålningar 2 st, Annika Larsson, porträtt, monogramsignatur. Olja på duk, 32x32,32x27
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:29)
1257 7216 Orientmatta 133x197
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:58)
1257 7218 Öronlappsfåtölj Skinn
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:58)
1257 7590 Pall Alvar Aalto (1898-1976), Finland. Artek. Höjd: 44 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:27)
1257 5588 Pärlcollier med silverlås. Längd: 42
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:53)
1257 5582 Pärlcollier med silverlås. Längd: 52
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:48)
1257 7381 Parti allmoge diverse
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:34)
1257 7400 Parti kuriosa diverse, bland annat Indien
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:56)
1257 7367 Parti lås och beslag modell äldre, diverse
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:23)
1257 7382 Parti tenn diverse, 1700-/1800-tal
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:35)
1257 7486 Pastell Oidentifierad konstnär. Signerad, komposition, pannå, 45x54
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:59)
1257 7533 Pasteller 2 st, Kurt Carendi (1905-1971), Sverige. Barn, 23x30 respektive 63x49
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:01)
1257 7242 Penselvas Kina. Höjd: 29
1257 7415 Penselvaser 2 st, Kina. Höjd: 29 cm
S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:13)
1257 7002 Picknickset Guzzini, Italien. Plast. Höjd: 27
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:10)
1257 7262 Piedestal Metall. Höjd: 76
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:28)
1257 5112 Piedestal omkring 1900, bemålad. Höjd: 115
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:18)
1257 7443 Piedestal Rörstrand. Höjd: 55 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:56)
1257 7261 Piedestal trä. Höjd: 73
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:25)
1257 5226 Pipor modell äldre, Silvermontering
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:18)
1257 5168 Pipställ mahogny, Höjd: 75
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:48)
1257 4494 Plafond Glas, 1940-tal. Diameter: 45 cm. Höjd: 65 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:19)
1257 7404 Pluntor 5 st, 1800-tal. Höjd: 16-23 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:56)
1257 5575 Pokal + bägare. Silver, bland annat K Andersson. Höjd: 13-15 cm. Vikt: ca 265 g
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:35)
1257 7540 Pokal silver, London. Höjd: 20. Vikt: ca 240 g
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:16)
1257 7290 Porslin 12 delar, Kina. Diameter: 11-22 cm
1257 7063 Pottskåp Sent 1800-tal, Bemålat. Bredd: 45. Djup: 36 cm, höjd: 75 cm
1257 4539 Puderdosa i trä med dekor av förgyllt silver / emaljerad, med sten. Intyg medföljer. Diameter: 6,5 cm. Vikt: ca 104g brutto
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:19)
1257 7167 Rakbord 1890-tal, Höj/sänkbart. Bredd: 50cm, Djup: 35cm. Höjd: 160cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:34)
1257 7018 Ram innermått 76x64
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:27)
1257 7059 Remmare 5 st. Gröna. Höjd: 19
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:58)
1257 7440 Remmare 8+ 6+ 2. Höjd: 10-14 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:55)
1257 5566 Ring 18 k. Med briljant, ca 2 g, Ringmått: 19 mm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:26)
1257 5567 Ring 18 k. Med pärla och smådiamanter, ca 2 g, Ringmått: 20 mm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:28)
1257 5573 Ring 18 k. Med pärlor och rubin. Vikt: ca 4 g, Ringmått: 20 mm.
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:33)
1257 7588 Ring 18k. Med ametist och spineller. Ringmått: 50
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:40)
1257 7347 Rödkrita Eric Grate (1896-1983), Sverige. Modell, signerad. 41x24
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:52)
1257 7152 Rökelsekar Kina, brons, diameter: 13 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:20)
1257 5467 Rullklaffsekretär 1800-tal, mahogny, jalusi. Bredd:110. Djup: 73 cm, höjd: 77-107 cm, nyckel
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:16)
1257 7537 Samekniv signerad. Längd: 30
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:09)
1257 7538 Sameknivar 2 st, signerad, 17-24. Längd: 15-20cm.
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:15)
1257 7105 Samlartallrikar 17 delar, Arabia, 1977-1993,20x20
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:08)
1257 1126 Såskanna med fat, silver, Michelsen, Köpenhamn. Längd: 17. Vikt: 272 g
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:45)
1257 7206 Satsbord 3 delar, England. Höjd: 70 ca
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:37)
1257 7130 Schackspel med glaspjäser. Spelbräde: 40x40cm. Pjäser (minsta till största): 4-8cm.
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:39)
1257 7461 Sekretär Intarsia, Bredd:87 cm. Djup: 35cm, höjd: 87 cm, nyckel
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:27)
1257 6057 Serveringsvagn 1960-tal, NK, Perstorpskiva, två lådor. Längd: 79, djup: 54 cm, höjd: 67-79
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:18)
1257 7045 Servisdelar Bing & Grøndahl, Måsen, 30 del
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:35)
1257 7044 Servisdelar Gustavsberg Kanton, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. 8+ 6 del
1257 7516 Servisdelar Gustavsberg, Ranka/Allmoge, ca 25 del
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:16)
1257 7528 Servisdelar Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Ca 35 del
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:52)
1257 7276 Servisdelar Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Pyro, Gustavsberg 1929-1955, eldfast gods med brun dekor, ca 45 delar
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:09)
1257 7250 Sideboard ett par, Teak. Längd: 84, djup: 42 cm, höjd: 73 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:16)
1257 7046 Silver diverse, 9 del
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:43)
1257 7543 Silverfisk Spanien. Längd: 18
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:18)
1257 6097 Skål + vas, 2 delar, "Palma", Gabriel verken, Glaserat lergods. Höjd: 5-29
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:02)
1257 4073 Skål Kina. Diameter: 18 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:01)
1257 5039 Skål Kosta, diameter: 32, höjd: 12 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:46)
1257 7060 Skål på fot, nysilver, Frankrike. Höjd cm: 28. Djup: 16 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:06)
1257 7252 Skål silver, CG Hallberg, 1929. Diameter: 18. Höjd: 9 cm. Vikt: 220 g
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:14)
1257 7047 Skål silver. Diameter: 17,5. Höjd: 12 cm, vikt: ca 300 g
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:46)
1257 7544 Skål Silver/glas, Svan. Längd: 14. Höjd: 13 cm, bruttovikt: ca 480 g
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:16)
1257 6146 Skål Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Gustavsberg. Längd: 35
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:35)
1257 7015 Skålar + karaff, 2 st. Kristall. Diameter: 13-24, karaffens. Höjd: 34 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:20)
1257 7287 Skålar 2 st, Kina. Diameter: 7-7,5
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:18)
1257 5459 Skålar 2 st, Sven Palmqvist (1906-1984), Sverige. Orrefors. Diameter: 15-22 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:04)
1257 7199 Skålar 3 st. Glas, Fuga. Höjd: 17, diameter: 17 - 21
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:25)
1257 7155 Skålar 4 st, Rörstrand, Waldemarsudde. Höjd: 7, diameter: 10 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:12)
1257 7174 Skålfat 2 st, Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Rörstrand. Längd: 7-10 cm. Höjd: 2-5 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:50)
1257 7567 Skålfat Argenta, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Gustavsberg, 30x30
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:37)
1257 2082 Skåp 1700-tal, Valnöt / Mahogny. Bredd: 157. Djup: 56 cm, höjd: 211 cm, nyckel
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:25)
1257 7539 Skedar silver, 12 st, Samearbete. Längd: 11. Vikt: 160 g
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:13)
1257 7429 Skrin Lackarbete. Längd: 20 cm. Höjd: 12 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:30)
1257 7034 Skrivbord 1890-tal, Bemålat. Bredd: 93, djup: 61 cm, höjd: 78 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:09)
1257 7471 Skrivbord England, Bredd: 157 cm. Djup: 90cm, höjd: 78 cm, nyckel
S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:08)
1257 5442 Skrivbord England, Bredd: 59 cm. Djup: 122cm, höjd: 77cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:02)
1257 5327 Skrivbord Furu. Bredd: 125, djup: 62 cm, höjd: 77 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:01)
1257 7279 Skrivbord mahogny, 1890-tal. Bredd: 134, djup: 74 cm, höjd: 77 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:03)
1257 5488 Skrivbord nyrenässans, betsad. Bredd: 94 cm. Djup: 51 cm, höjd: 123 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:46)
1257 7469 Skrivbordsstol mahogny
1257 7569 Skrivbordsuppsats 3 delar, sten / mässing. Längd: 14 - 25
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:43)
1257 7333 Skrivschatull mahogny, England. Längd: 50, djup: 29 cm, höjd: 22 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:26)
1257 7376 Skulptur Ägg, Sten. Höjd: 34
1257 5646 Skulptur brons, Signerad. Höjd: 20
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:41)
1257 7150 Skulptur Efter Johann Philipp Preiss, kvinna, konstmassa/brons. Höjd: 22
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:58)
1257 5559 Skulptur Gips, kvinna. Höjd: 45 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:22)
1257 4076 Skulptur Häst, Keramik. Längd: 39 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:11)
1257 7586 Skulptur kristall, Orrefors. Höjd: 12 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:31)
1257 7181 Skulptur Lergods, Elefant och krokodil. Längd: 32. Höjd: 14 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:07)
1257 5396 Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Malin ur Larsons Ungar, Gustavsberg 1962-1980, målad och delvis glaserad brun stengodslera, höjd: 18 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:30)
1257 7449 Skulptur Metall, Längd: 18 cm. Djup: 18 cm. Höjd: 33 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:05)
1257 5245 Skulptur Piprökande man på matta, bemålad metall. Längd: 3, djup: 9 cm, höjd: 9 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:42)
1257 5271 Skulptur Trä, Kongo. Höjd: 67
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:48)
1257 5277 Skulpturer 2 st, Sten, Kongo, Signerade, 1977. Längd: 30, höjd: 17 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:03)
1257 5283 Skulpturer 3 st, Trä, Västafrika, Kongo. Höjd: 41-63
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:12)
1257 5282 Skulpturer 4 st, Trä, Västafrika, Kongo. Höjd: 33-42
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:11)
1257 7049 Skulpturer 5 st, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Keramikstudion Gustavsberg (K-Studio), Höna & tupp med kycklingar. Höjd: 7,5-19
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:34)
1257 7264 Skulpturer 5 st, Tomtar, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Keramikstudion Gustavsberg (K-Studio). Höjd: 10-16
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:31)
1257 5281 Skulpturer 5 st, Västafrika, Kongo. Höjd: 21-41
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:11)
1257 7549 Skulpturer 6 st, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. All världens barn. Höjd: 8-13
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:22)
1257 7371 Slagbord 1800-tal, bemålad, Bredd: 68 cm. Djup: 29 cm. Höjd: 70cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:26)
1257 7194 Slagbord 1800-tal. Bredd: 30+ 2x64, djup: 119 cm, höjd: 77 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:24)
1257 7361 Slagbord Furu, Bredd: 23+ 2x60 cm. Djup: 104cm, höjd: 72 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:18)
1257 5578 Slipsnål 14 k. Med pärla, ca 2 g. Längd: 7cm.
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:41)
1257 7318 Sockerskål på fot, silver, 1881. Höjd: 21 cm. Vikt: ca 620 g
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:59)
1257 5527 Sockertång silver. Längd: 11
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:48)
1257 7162 Soffa 1950-tal. Längd: 125
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:20)
1257 7365 Soffa Allmoge, Bemålad, Utdragbar, Längd: 110cm. Djup: 71cm, höjd: 98 cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:31)
1257 7305 Soffa Karl Johan. Längd: 260 cm
S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:03)
1257 7209 Soffbord Bredd: 121 cm, djup: 80 cm, höjd: 47 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:40)
1257 5426 Soffbord Butlers tray, Bredd: 119cm. Djup: 90 cm, höjd: 56 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:45)
1257 4179 Soffbord Butlers Tray, mahogny. Bredd: 120, djup: 90 cm, höjd: 57 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:51)
1257 5468 Soffbord Hunters table, Bredd: 140 cm. Djup: 51+ 2x24 cm, höjd: 53 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:17)
1257 5642 Soppslev silver, med träskaft, 1876. Längd: 41
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:32)
1257 7033 Spegel + etagebord, 2 delar. Mässing och onyx. Höjd: 76 + 80 cm
1257 7139 Spegel 1920-/30-tal, 108x60
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:04)
1257 7253 Spegel 70x43
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:16)
1257 7137 Spegel Empire, 67x31
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:08)
1257 7175 Spegel mahogny, Karl Johanstil, 207x78
1257 7172 Spegel med konsolbord, Nyrokoko, valnöt, 180x78 + Längd: 77. Djup: 42 cm. Höjd: 77 cm
S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:44)
1257 7227 Spegel Rokokostil, 100x44
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:12)
1257 5351 Spegel Rokokostil, 45x100
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:54)
1257 7309 Spegellampett 1800-tal, 54x40
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:47)
1257 7100 Stegpall höjd: 61 cm
1257 7417 Stekfat Kina, 1900-tal. Längd: 36 cm
1257 7514 Stol
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:13)
1257 7177 Stol Bodafors
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:58)
1257 7358 Stol gustaviansk
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:21)
1257 7359 Stol Rokoko
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:24)
1257 5470 Stolar 3 st, Bellman, 1800-tal
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:30)
1257 7192 Stolar 4 st
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:17)
1257 5222 Stolar 4 st Kartell
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:07)
1257 7464 Stolar 4 st, Rokokostil
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:39)
1257 7463 Stolar 6 st, Queen Anne-stil
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:30)
1257 5545 Stolar 6 st, Senempire
1257 7211 Stolar ett par, 1800-al, björk
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:43)
1257 7402 Svepask + skrin, Längd: 31-50 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 21:00)
1257 7076 Syltkrukor 5 st, Rörstrand. Höjd: 10-31 cm
1257 7428 Syltkrukor Ett par, saltglaserad. Höjd: 23 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:29)
1257 4553 Syredskap 2 del 14 k. Vikt: 17, 5 g + brosch 18 k. Vikt: 2g. Längd: 3-10cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:39)
1257 7220 Taarmatur glas och mässing. Diameter: 37
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:55)
1257 7107 Taburett höjd: 48 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:13)
1257 7161 Taburetter ett par, 1890-tal. Längd: 40cm. Djup: 40cm. Höjd: 38cm.
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:19)
1257 7307 Taburetter ett par, Karl Johan. Längd: 62cm. Djup: 36cm. Höjd: 46cm.
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:46)
1257 7017 Takarmatur 1940-tal. Höjd: 75cm.
1257 6109 Takarmatur 1950-tal, 10-armad. Diameter: 78 cm
1257 7446 Takarmatur Italien. Höjd: 35 cm
1257 7523 Takarmatur Jugend. Diameter: 37cm Höjd: 38cm.
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:08)
1257 7065 Takarmatur mässing och glas. Höjd: 45 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:28)
1257 7228 Takarmatur Orrefors. Diameter: 38
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:17)
1257 7230 Takarmatur PH 5, diameter: 50 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:17)
1257 7234 Takarmatur Plåt. Diameter: 40
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:26)
1257 7248 Takarmatur råglas / metall, 1940-tal. Diameter: 50
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:10)
1257 7474 Tallboy England, omkring 1900, Längd: 90cm. Djup: 53 cm, höjd: 176cm
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:22)
1257 7272 Tallrikar England, 13 delar. Längd: 17-32
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:05)
1257 7032 Tamburmajor Mässing / Onyx. Höjd: 175
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:42)
1257 7073 Tavla med pärlarbete, ramens innermått: 35x55
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:03)
1257 5504 Teckning 1800-tal, Porträtt, 23x18
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:04)
1257 7350 Teckning Oidentifierad konstnär. Kvinna med barn. Motivet: 11x7
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:57)
1257 5516 Tegods 13 delar, Rosenthal
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:21)
1257 7373 Tekoppar 4 st. Arabia, Ulla Procopé (1921-1968), Finland. + ett extrafat
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:26)
1257 7441 Terrin med lock, Kina, 1900-tal. Längd: 27 cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:53)
1257 7207 Textil Kina, siden, 64x34
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:32)
1257 7504 Textil Vägghängd, Lisbet Jobs (1909-1961), Sverige. "Aurora", 108x125
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:05)
1257 5146 Textiltavla K A Almgren Stockholmsutställningen 1897. Motivet: 22x19
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:38)
1257 7281 Tobaksburk Bly, bemålad. Längd: 13, höjd: 15 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:12)
1257 6070 Toilettebord Teak, Bredd: 85cm. Djup: 42 cm, höjd: 111 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:13)
1257 7197 Trädgårdsgrupp 3 delar. Diameter: 66. Höjd: 62 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:27)
1257 7165 Trädgårdsgrupp 3 delar. Diameter: 80, höjd: 68 cm
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:28)
1257 7163 Trädgårdsgrupp 4 delar. Längd: 115 resp, diameter: 68 cm, höjd: 65 cm
1257 7143 Trädgårdsgrupp bord + 1 par stolar
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:16)
1257 7349 Träsnitt + teckning, 2 st, Orientaliska. Motivet: 18x12,16x12
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:01)
1257 7420 Träsnitt 2 st, Japan. Motivet: 22x34
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:20)
1257 7244 Träsnitt 3 st. Japan, bland annat efter Sharaku, lösa blad. Bladets mått: 40x25, ca
1257 7436 Uniform med bikorn
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:47)
1257 7566 Uppläggningsfat 2 st. Rosenthal. Längd: 32 - 42
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:14)
1257 7289 Uppläggningsfat 9 delar, Kina. Längd: 10-16
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:19)
1257 7554 Utomhusbelysning 2 st. Höjd: 35 cm, längd: 14 cm, djup: 14 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:15)
1257 7089 Väggbelysning Blyglas. Höjd: 39
1257 7142 Vägglampor 2 st, 1970-tal. Höjd: 66cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:11)
1257 7140 Väggljusstake Koppar, Barockstil. Längd: 37cm. Höjd: 16cm.
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:06)
1257 7173 Väggpendyl empirestil. Höjd: 76
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:43)
1257 7568 Väggplatta keramik, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Gustavsberg, 27x26
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:39)
1257 7131 Väggplattor 4 st, Gustavsberg Heinz Erret, Landskapsblommor, 34x21
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:43)
1257 7084 Väggreliefer 2 st, Sven Lindström, Fågel, blad, 20x20
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:43)
1257 5093 Väggskulptur Carl Fredrik Holtermann (f. 1965), Sverige. "Ulf Linde". 2014. Papier-maché. (ej sign) vinst i konstlotteri. Höjd: 47 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:05)
1257 7550 Väggtextil Gammelstads handväveri AB, 50x120
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:23)
1257 7506 Väggtextil Signerad Sophie de Knoop, 44x53
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:09)
1257 7384 Väggur omkring 1900. Höjd: 66
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:37)
1257 7426 Värmetallrikar 24 st, mässing. Olika. Diameter: 27-28,5 cm ca
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:37)
1257 6046 Vas + skål, 2 delar, Upsala-Ekeby, Mari Simmulson (1911-2000), Sverige. Höjd: 6-29,5
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:50)
1257 7182 Vas + skål, Berndt Friberg (1899-1981), Sverige. Gustavsbergs Studio. Höjd: 5 - 9
S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:06)
1257 9064 Vas Anna-Lisa Thomson (1905-1952), Sverige. "Paprika", Upsala-Ekeby 1948-1962. Delvis glaserat lergods med vita blad på brun botten. Märkt undertill: Upsala-Ekeby. Höjd: 51 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:51)
1257 5565 Vas Den Kongelige Porcelainsfabrik (Royal Copenhagen / Kunglig Dansk). Höjd: 32 cm
1257 7043 Vas Flygsfors. Höjd: 35
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:33)
1257 7418 Vas Kina. Höjd: 36 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:16)
1257 7580 Vas Klas Göran Tinbäck (f. 1951), Sverige. Graal, Målerås. Höjd: 22 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:40)
1257 6036 Vas Lisa Larson (f. 1931), Sverige. "Varieté", Gustavsberg 1956-1962. Målad och glaserad vit stengodslera. Höjd: 28 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:27)
1257 5048 Vaser + burk + penseltcättare, 4 delar, cloissonné. Höjd: 5-23
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:45)
1257 7026 Vaser 2 st + fat, Gefle, Arthur Percy (1886-1976), Sverige. Höjd: 22-33 längd: 37 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:03)
1257 7243 Vaser 2 st. Kina. Höjd: 15 - 25 + tallrik, Kina, drakmotiv, skada. Diameter: 25
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:46)
1257 7027 Vaser 3 st, Gefle, Lillemor Mannerheim (1927-1994), 1955-57. Höjd: 6-32
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:07)
1257 7062 Vävnad Märta Måås Fjetterström AB, Blomduk, 40x39 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:27)
1257 7391 Vettar 2 st. Längd: ca. 35
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:42)
1257 7267 Vilfåtölj DUX, design: Sam Larsson, skinn
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:47)
1257 5109 Vinglas 17 st, Tidigt 1900-tal, slipad dekor. Höjd: 15 ca
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:47)
1257 5344 Vinglas 6 st. Höjd: 19 cm
1257 7179 Vinglas på fot, 6 + 8 st. Höjd: 9 - 10
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:03)
1257 7116 Vinkaraffer Ett par, Orrefors, slipat glas. Höjd: 25,5 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:27)
1257 5243 Vinkylare med handtag glas /Ns, Mappin & Webb, "Princeplate". Höjd: 19-42
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:35)
1257 7430 Ytterfoder 2 st, Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Gustavsberg, vitglaserat stengods. Höjd: 15 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:31)
1257 7433 Ytterfoder 2+ 1, Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Gustavsberg, vitglaserat stengods, höjd: 15-19
1257 7054 Ytterfoder ett par, porslin. Höjd: 18
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:56)
1257 7123 Ytterfoder Ett par, Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Gustavsberg, vitglaserat stengods. Höjd: 15 Dia: 16
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:16)
1257 7575 Ytterfoder Memphis, porslin, 1800-tal. Diameter: 35, höjd: 25 cm, spricka
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:56)
1257 7042 Ytterfoder Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Gustavsberg, vitglaserat stengods. Diameter: 25 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:31)