Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 27 maj 2019 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1257 7016  Ägghöna glas. Längd: 23

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:25)

1257 7500  Akvarell Ingegärd Digman (1928-2015), Sverige. Laholmsbukten, signerad. Motivet: 18x27 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:01)

1257 7390  Akvarell Magnus Berg, Älskande, signerad. -91,14x20

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:42)

1257 4090  Akvarell Oidentifierad konstnär. Sjö, 1800-tal, 26x36

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:08)

1257 5228  Akvarell Staffan Kronberg (f. 1902), Sverige. "Vårdagjämning", signerad. Motivet: 15x9,5

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:25)

1257 7421  Akvarell Stephan Gip, landskap, signerad. 24x25

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:21)

1257 7493  Akvareller 2 st, Kina, bladets mått: 37x66 cm ca

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:42)

1257 5429  Akvareller 3 st, Skärgårdsmotiv, ca 12x20 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:48)

1257 7502  Akvareller Diptyk, Dagmar Belin, Fjord, signerade -89. Motivet: 9-16

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:04)

1257 5129  Ampel Karl Johan, plåt. Diameter: 49 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:31)

1257 7434  Appliquer Ett par, mässing. Höjd: 23 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:40)

1257 7136  Appliquer ett par, mässing. Höjd: ca 50 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:01)

1257 7555  Appliquer ett par. Höjd: 34

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:10)

1257 7068  Arkivskåp med jalusi, ek. Bredd: 60 cm. Djup: 53 cm. Höjd: 164cm, nyckel

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:17)

1257 7521  Armband 4 st, Michaela Frey. Diameter: 7 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:32)

1257 5555  Armband hårarbete, spänne 18k, 1811, med lila sten och småpärlor. Diameter: ca 6, bruttovikt ca 4 g

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:10)

1257 5631  Årsur omkring sekelskiftet 1900. Höjd: 30

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:22)

1257 7427  Bägare 2 st, Böhmen. Höjd: 11 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:28)

1257 7286  Bägare 2 st, silver 1800 + 1792. Höjd: 6-9. Vikt: 80 g

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:17)

1257 7285  Bägare silver, 1900-tal. Höjd: 19cm. Vikt: ca 273g.

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:16)

1257 1123  Bägare silver, Bengt Collin, Uppsala 1744. Höjd: 8,5. Vikt: ca 79 g

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:43)

1257 7190  Bänk 1970-tal. Längd: 120 cm. Höjd: 49 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:21)

1257 5202  Barometer England. Höjd: 95

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:36)

1257 7071  Barstolar Ett par, Alvar Aalto (1898-1976), Finland. K65

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:28)

1257 7556  Barstolar Ett par, Snaps 80, Johanson Design, Markaryd, 1900

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:15)

1257 7492  Båtratt diameter: 96 cm, nutida

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:44)

1257 7283  Beslag diverse

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:16)

1257 7457  Bestick 16 delar, diverse. Vikt: ca 720g

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:15)

1257 5231  Bestick 24 delar, silver, 12 + 6 + 6 st. Längd: 11,5-19, bruttovikt: ca 660 g (varav knivar ca 275 g)

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:43)

1257 7456  Bestick 8+ 8+ 8+ 1, WA Bolin. Längd: 14-21 cm. Vikt: ca 1389g.

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:12)

1257 7029  Bestick Focus de luxe, Folke Arström (1907-1997), Sverige. Gense, 20 cm, 6+ 6+ 6 + ströare 3 st. Höjd: 5-8

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:11)

1257 7576  Bestick nysilver, 2 olika modeller

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:00)

1257 5529  Bestick silver, 40 delar, Chippendale, bruttovikt: ca 1440 g (varav knivar ca 820 g)

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:49)

1257 5554  Bestickuppsättning 180 del ca, nysilver

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:08)

1257 7578  Bestickuppsättning ca. 70 delar, nysilver, Rokoko, GAB Guldsmedsaktiebolaget

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:06)

1257 7577  Bestickuppsättning Nysilver, Birgitta, ca. 95 delar

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:01)

1257 5073  Bestickuppsättning nysilver, olga

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:41)

1257 7311  Biblioteksbord 1700/1800-tal, bemålat. Bredd: 132. Djup: 77 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:58)

1257 7497  Blandteknik 2 st, Tor Hellström (1904-1976), Sverige. "Gumman som aldrig var nöjd & Djänkarna i Skara". Motivet: 20x16 cm respektive 26x23 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:55)

1257 5147  Blandteknik Acke Åslund (1881-1958), Sverige. Travhästar, 1915,29x48

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:43)

1257 2079  Blandteknik Einar Nerman (1888-1983), Sverige. Tummelisa mullvad, signerad. 21x20

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:42)

1257 7239  Blandteknik Magdalena Eriksson, Tulpaner, signerad, ME. Motivet: 22x16

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:33)

1257 5215  Blandteknik Maurice Blanchard (1903-1969), Frankrike. Saint-Germain, Paris. Ca 25x34 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:50)

1257 7423  Blandteknik Oidentifierad konstnär. Kvinna på bänk. Ram med riksvapnet. Monogramsignatur 1907. Signerad. Motivet: 24x30 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:23)

1257 7483  Blandteknik Olle Bonniér (1925-2016), Sverige. Scenskiss. Till Birgit Åkesons balett, "Spel för åtta", på Operan. Monogramsignerad OB, "Scen 4". Trä på pappskiva, 33x63 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:19)

1257 7149  Blandteknik Thage Nordholm (1927-1990), Sverige. Komposition, signerad. 42x57

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:04)

1257 7348  Blyerts Olle Ohlsson, New York 1984, ca 31x22 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:59)

1257 7064  Bokhylla Med låda, England. Bredd: 76, djup: 32 cm, höjd: 78 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:36)

1257 5471  Bokhylleskåp Ett par, Carl Malmsten (1888-1972), Visingsö, Sverige. Bredd: 100cm. Djup: 41cm. Höjd: 194 cm, nyckel

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:24)

1257 7304  Bokskåp Gråmålat. Bredd: 176. Djup: 45 cm. Höjd: 240 cm, delbart

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:44)

1257 7079  Boksnurra Intarsia, mahogny, Längd: 48 cm. Djup: 48cm, höjd: 78 cm

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:42)

1257 7394  Bonad/matta Figurer, 30x170

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:46)

1257 7004  Bord England. Bredd: 50, djup: 42 cm, höjd: 54 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:40)

1257 5001  Bord mahogny, Bredd: 100cm. Djup: 57 cm, höjd: 76cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:50)

1257 7114  Bordslampa Barockokstil, mässing, graverad IHS. Höjd: 50 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:24)

1257 7052  Bordslampa Luxus, Krom. Höjd: 60

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:58)

1257 7171  Bordslampa Malm. Höjd: ca 70

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:41)

1257 7225  Bordslampa Metall. Höjd: 67

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:12)

1257 7410  Bordslampa porslin. Höjd: 45cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:04)

1257 5076  Bordslampa porslin. Höjd: 55

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:51)

1257 7215  Bordslampa porslin. Höjd: 67

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:00)

1257 7127  Bordslampa Spanien, Zephyr. Höjd: 45

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:36)

1257 7435  Bordslampa Tuben. Höjd: 39

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:44)

1257 7030  Bordslampa Valenti, Hebi, design: Isao Hosoe. Längd: 140cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:16)

1257 7247  Bordslampfot Kina. Höjd: 70

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:10)

1257 7321  Bordslampor Ett par, Alabaster. Höjd: 49 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:07)

1257 7219  Bordslampor ett par, konstmassa. Höjd: ca 50

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:58)

1257 6077  Bordslampor Ett par, Kosta. Höjd: 65 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:06)

1257 7101  Bordstabletter 5 st, Grön elefant, Estrid Ericson (1894-1981), Sverige. Firma Svenskt Tenn. 41x28cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:19)

1257 7496  Bordsur porslin. Höjd: 29 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:48)

1257 7115  Bricka silver, K&EC, Göteborg, signerad. Tore Eldh, 1951. Längd: 22 cm bredd 10 cm. Vikt: ca 125 g

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:25)

1257 7249  Byrå 1880-tal. Bredd: 109, djup: 58 cm, höjd: 84 cm

1257 7186  Byrå 1890-tal, Valnöt. Bredd: 104, djup: 56 cm, höjd: 78 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:12)

1257 7335  Byrå bemålad, med stenskiva. Bredd: 50, djup: 30 cm, höjd: 84 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:29)

1257 5345  Byrå England, Bredd: 75cm. Djup: 43cm, höjd: 74cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:56)

1257 7232  Byrå Gustaviansk stil, med stenskiva. Bredd: 62, djup: 31 cm, höjd: 67 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:24)

1257 7078  Byrå mahogny, Bredd: 55 cm. Djup: 35 cm, höjd: 63cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:34)

1257 7090  Byrå med stenskiva, Bredd: 40cm. Djup: 29cm, höjd: 71cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:52)

1257 7357  Byrå omkring 1800, bemålad, Bredd: 107 cm. Djup: 42 cm, höjd: 76 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:15)

1257 7364  Byrå omkring 1900, bemålad, Bredd: 88cm. Djup: 47 cm, höjd: 94 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:22)

1257 7180  Byrå Rokokostil, med stenskiva. Bredd: 78, djup: 38 cm, höjd: 68 cm, nyckel

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:03)

1257 7324  Byrå sengustaviansk stil, mahogny, med stenskiva. Bredd: 90 cm. Djup: 50 cm, höjd: 86 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:13)

1257 7210  Byrå Sengustaviansk, mahogny. Bredd: 65, djup: 44 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:41)

1257 7553  Byrå sent 1800-tal, England, Bredd: 91 cm. Djup: 53cm, höjd: 87cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:26)

1257 7231  Byrå Teak. Bredd: 91, djup: 46 cm, höjd: 65 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:23)

1257 7320  Byråar ett par, sengustaviansk stil. Längd: 35, djup: 32 cm, höjd: 65 cm

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:05)

1257 7325  Cake-stand höjd: 90 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:10)

1257 7414  Carborundumetsning James Coignard (1925-2008), Frankrike. 8/10, signerad. Bladets mått: 38x28

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:11)

1257 7487  Carborundumetsning James Coignard (1925-2008), Frankrike. Signerad, numrerad 99/99, bladets mått: 69x48 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:59)

1257 7378  Cermonisvärd Kongo. Längd: 63 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:32)

1257 7282  Chokladformar 2 st, Metall. Längd: 19

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:13)

1257 7093  Collage Dagny Enberg, signerad. Motivet: 36x25

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:59)

1257 7473  Damarbetsbord Rokokostil, 1800-tal, Bredd: 81 cm. Djup: 50 cm, höjd: 72cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:07)

1257 7041  Damarmbandsur 18 k. Total längd m armband: 19,5cm.

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:26)

1257 5415  Dessertskedar 6 st. Silver, Ahlforss, 1843. Längd: 18. Vikt: 225 g

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:27)

1257 7266  Dockskåp Lundby. Bredd: 40. Djup: 27 cm. Höjd: 60 cm

1257 7257  Dockskåpsmöbler + dockor, bland annat NK

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:20)

1257 7425  Dörrhandtag mässing, diverse

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:31)

1257 7454  Efterrättsbestick 12+ 12+ 12, silver. Längd: 14-17 cm. Vikt: ca 1386g.

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:12)

1257 7088  Eldset 4 delar. Stäl. Höjd: 85cm. Redskap höjd: 52-58cm. Vedställ: 26x31cm Höjd 24cm.

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:49)

1257 5165  Eldset mässing, bland annat eldhundar. Höjd: 33-82

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:45)

1257 5220  Elgitarr Maison, + förstärkare Loco Modell 4251. Längd: 99cm.

1257 7405  Etsning Axel Fridell (1894-1935), Sverige. Signerad. Paris. Motivet: 24x19,5

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:57)

1257 7389  Etsning Gris, signerad. 1949. Motivet: 17x40, oramad

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:41)

1257 7102  Etsning Gunnar Norrman (f. 1912), Sverige. Bladvass, signerad. 1968,15/25. Motivet: 20x13

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:52)

1257 7351  Etsning Oidentifierad konstnär. Porträtt. Signerad, numrerad 1902. Motivet: 13x8 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:59)

1257 4552  Etui Etui med inläggningar i mässing och pärlemor, med 9 st tillhörande redskap i 18 k. Vikt exklusive sax och förstoringsglas 20 g. Förstoringsglas och sax 11,5 g. Längd (etuiet): 18 cm. Bredd (etuiet): 12 cm

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:34)

1257 5290  Fällbord alrotsfanér. Diameter: 67. Höjd: 75 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:26)

1257 7099  Färgkrita Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Kor, signerad. Ca 40x52 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:08)

1257 5589  Färglitografi 2 st, Carl Fredrik Reuterswärd (1934-2016), Sverige. Signerad, numrerad 17/200. 62x44

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:53)

1257 7035  Färglitografi C Göran Karlsson (f. 1944), Sverige. Signerad, numrerad 36/150, Komposition. Bladets mått: 76x56

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:04)

1257 7490  Färglitografi Carl Fredrik Reuterswärd (1934-2016), Sverige. "Planet kile". Signerad, numrerad 47/70. Motivet: 27x43 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:57)

1257 7096  Färglitografi Else Uhlmann (f. 1949), Sverige. Dansande par, signerad. EA-upplaga. Motivet: 57x44

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:03)

1257 5422  Färglitografi Gösta Werner (1909-1989), Sverige. Signerad, numrerad 53/225. Motivet: 60x47 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:40)

1257 7094  Färglitografi Johan Petterson (f. 1957), Sverige. Blommor. Signerad, numrerad 110/250. Motivet: 63x45 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:59)

1257 5416  Färglitografi Karl Höglund (f. 1940), Sverige. HC-upplaga. Motivet: 41x60

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:32)

1257 5070  Färglitografi Kristian Krokfors (f. 1952), Finland. "Memory". Signerad, numrerad 5/10, Motivet: 67x49 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:37)

1257 5537  Färglitografi Lena A Linderholm (f. 1947), Sverige. PT. Motivet: 84x60

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:31)

1257 7097  Färglitografi Lena Cronqvist (f. 1938), Sverige. Signerad, numrerad 53/170. Motivet: 72x53 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:04)

1257 7110  Färglitografi Lennart Nyström (f. 1944), Sverige. Kuber. Signerad, numrerad 20/150. Motivet: 59x87 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:28)

1257 7488  Färglitografi Oidentifierad konstnär. Signerad, numrerad 147/250. Motivet: 56x42 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:56)

1257 7343  Färglitografi Olle Bonniér (1925-2016), Sverige. Signerad, daterad 62, PT, 4/6, bladets mått: 37x74

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:45)

1257 7532  Färglitografi Peter Dahl (1934-2019), Sverige. EA-upplaga, signerad. Motivet: 43x59

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:00)

1257 7510  Färglitografi Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Farmors hus. Signerad, numrerad 250/375. Motivet: 42x29 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:11)

1257 7387  Färglitografi Philip von Schantz (1928-1998), Sverige. Kruka, PT, med dedikation. Signerad, daterad 1977. Motivet: 54x40

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:42)

1257 7069  Färglitografi Sven X:et Erixson (1899-1970), Sverige. Violer, signerad. Motivet: 50x45 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:29)

1257 7328  Färglitografi Théo Tobiasse (f. 1927), Signerad, numrerad 124/150, bladets mått: 58x77

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:21)

1257 7095  Färglitografi Ulla Ohlson (f. 1955), Sverige. Signerad, numrerad 46/60. Motivet: 42x28 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:01)

1257 7522  Färglitografi Werner Pfeiffer (f. 1937), Tyskland. "Colored Balls". Motivet: 55x72

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:57)

1257 5019  Färglitografier 4 st, Jonas Fredén (f. 1959), Sverige. Kolorerade, EA-upplaga, Signerade. Motivet: 30x41

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:34)

1257 7138  Färglitografier i mapp Olika Konstnärer, Oramat, bland annat Maja Braun, Bengt Landin (f. 1933), Sverige. Nisse Zetterberg och Åke Pallar. Handkolorerat omslag av Mårten Andersson

1257 7271  Fat 2 st, Kina, Snäckform. Längd: 22

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:04)

1257 7494  Fat 2 st, Kina. Längd: 32. Diameter: 26 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:39)

1257 7284  Fat 2 st, silver. Diameter: 18-25cm. Vikt: ca 507 g.

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:15)

1257 7036  Fat Gustavsbergs Studio, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Fajans. Längd: 32

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:04)

1257 7077  Fat Rörstrand. Längd: 51 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:32)

1257 7535  Fat Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Argenta, Gustavsberg. Stengods, grön glasyr med målad silverdekor. Diameter: 38

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:05)

1257 5046  Fåtölj Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Ulfåsa, O H Sjögrens

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:11)

1257 7178  Fåtölj Dux, Bra bohag, ställbar

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:01)

1257 7176  Fåtölj Plysch

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:55)

1257 7445  Fiskfat Villeroy & Boch. Längd: 65 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:56)

1257 5229  Fruktbestick 12 delar, 6 + 6 st, silver. Längd: 15 ca. Vikt: ca 175 g

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:37)

1257 7459  Fruktknivar 6 st, silver. Längd: 16 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:16)

1257 7570  Gallertallrikar 4 st. Meissen. Diameter: 21

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:48)

1257 7292  Gitarr Husets gitarr. Längd: 98 + fodral

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:20)

1257 7294  Gitarrluta Levin. Längd: 98 + fodral

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:23)

1257 7188  Glas 14 st. Rött glas, Reijmyre Glasbruk. Höjd: 8

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:14)

1257 7198  Glas 6 st. Reijmyre Glasbruk. Höjd: 6

1257 7527  Glas 8+ 6+ 1 karaff + 1 tillbringare. Gla. Höjd: 10-15cm. Karaff höjd: 21cm. Tillbringare höjd: 14cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:44)

1257 7385  Glasservisdelar 11 st, bland annat: Karlberg. Höjd: 10 - 19

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:33)

1257 5513  Glasservisdelar 49 del

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:19)

1257 7503  Golvlampa Bergboms, mässing. Höjd: 120 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:09)

1257 7369  Golvlampa Elidus, Hans-Agne Jakobsson (1919-2009), Sverige. Höjd: 108

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:23)

1257 7505  Golvlampa höjd: 130 cm ca

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:10)

1257 7091  Golvlampa höjd: 165 cm ca

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:53)

1257 5138  Golvlampa Koppar. Höjd: 160

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:24)

1257 5105  Golvlampa metall / krom / glaskupa. Höjd: 73

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:34)

1257 6007  Golvlampfot 1950-tal, SAE -58. Höjd: 117

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:42)

1257 7164  Golvlampfot teak och mässing. Höjd: 124

1257 6051  Golvlampor Ett par, 1960-tal, "MAE 4426". Tota. Höjd: 120cm.

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:19)

1257 5158  Golvlampor ett par, Ateljé Lyktan. Höjd: 132

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:09)

1257 7332  Golvljusstake mässing. Höjd: 150

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:25)

1257 7370  Golvur 1800-tal. Höjd: 209 cm ca

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:28)

1257 7572  Golvurna porslin, Japan. Höjd: 61

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:50)

1257 7574  Golvvas Anna-Lisa Thomson (1905-1952), Sverige. "Paprika", Upsala-Ekeby 1948-1962. Delvis glaserat lergods med vita blad på brun botten. Märkt undertill: Upsala-Ekeby. Höjd: 51 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:53)

1257 5160  Golvvas Kina. Höjd: 45

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:15)

1257 7587  Golvvaser Ett par, Kina. Höjd: 58 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:58)

1257 7451  Gräddkanna silver, 1852. Höjd: 10 cm. Vikt: ca 107g.

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:05)

1257 7157  Grafiska blad 110 ca, Lindmans flora, 1920-tal, lösa blad, bladets mått: 23,5x14 ca

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:48)

1257 7565  Grafiskt blad Max Walter Svanberg (1912-1994), Sverige. Signerad, daterad 1950, ca 30x19 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:16)

1257 7432  Grafiskt blad Peter Alexicwitz. Signerad. Bladets mått: 19x14 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:34)

1257 7345  Gravyrer ett par, ramens innermått: 44x49

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:47)

1257 5452  Grogglas 6 st. Höjd: 12 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:28)

1257 7277  Grogglas 8+ 4+ st. Höjd: 13

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:10)

1257 5444  Gryta gjutjärn, tripod. Diameter: 53 cm. Höjd: 45 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:03)

1257 7067  Gryta Le Creuset, 4, Längd: diameter: 25cm. Höjd: 10cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:07)

1257 7160  Gunghäst 1800-tal. Höjd: 85 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:04)

1257 7518  Halsband silver, Rey Urban (1929-2015), Sverige. Diameter: ca 13 cm. Vikt: 35 g

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:25)

1257 7050  Halsband Sterlingsilver / Ametister, Mexico. Diameter: ca 13 cm. Vikt: ca 95 g

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:44)

1257 7403  Hängskåp Allmoge, Bredd: 36 cm. Djup: 21 cm, höjd: 51 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 21:01)

1257 5324  Hängskåp Allmoge. Bredd: 70, djup: 30 cm, höjd: 76 cm, nyckel

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:59)

1257 5301  Hängskåp Bredd: 92 cm, djup: 31 cm, höjd: 91 cm, nyckel

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:38)

1257 7447  Hattar Sterling. Diameter: 7-12 cm. Vikt: ca 244g.

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:58)

1257 7135  Hatthylla metall, Funkis. Längd: 96

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:59)

1257 5556  Herrarmbandsur Tissot, 18 k. Seastar Seven. Diameter: 3,3 inskription: För nit och redlighet i Rikets tjänst

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:14)

1257 7485  Högtalare Ett par, B&O Bang & Olufsen, Modell: 6611, Höjd: 150

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:43)

1257 7472  Hörnskåp Ett par. Höjd: 202 cm, nyckel

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:54)

1257 7310  Hylla 1800-tal. Längd: 129, djup: 33 cm, höjd: 112 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:48)

1257 7141  Hyvelbänk längd: ca 140

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:09)

1257 7355  Jordglob höjd: 67 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:06)

1257 7557  Kaffegods 20 delar, Diné, Gustavsberg

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:15)

1257 1120  Kaffekanna silver, A G Carlberg, Eksjö 1859. Höjd: 24. Vikt: ca 750 g

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:23)

1257 7185  Kaffeservis 13 delar, + kakfat, Royal Copenhagen. Längd: 32

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:11)

1257 5394  Kaffeskedar 10 st, silver. Längd: 11

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:27)

1257 7146  Kaffeskedar 12 st, silver, CG Hallberg. Längd: 10cm. Vikt: ca 150 g

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:55)

1257 7460  Kaffeskedar 12 st, silver. Längd: 12,5 cm. Vikt: ca 220 g

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:17)

1257 7452  Kaffeskedar 6 st, förgyllt silver med emalij. Tostrup, Norge. Längd: 11 cm. Vikt: ca 55 g

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:07)

1257 7314  Kakelugnsskåp Långholmens snideri. Bemålat trä. Höjd: ca 240 cm, nyckel

S�ldes f�r 28.500 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:50)

1257 7312  Kandelabrar ett par, Malm. Höjd: 51

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:49)

1257 7419  Kandelabrar Ett par, mässing. Höjd: 40

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:18)

1257 4010  Kandelabrar Ett par, Porslin. Höjd: 49

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:51)

1257 7213  Kandelabrar ett par. 1890-tal. Höjd: 60

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:47)

1257 7450  Kanna + sockerskål, sterling, Mexico. Höjd: 8 cm. Vikt: ca 456g.

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:04)

1257 7379  Kanna Ilse Claeson (1907-1999), Sverige. Rörstrand, stengods. Höjd: 21

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:29)

1257 7534  Käpp Samearbete. Längd: 83

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:03)

1257 7416  Kapsylöppnare Ducky, Paris. Höjd: 8

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:15)

1257 7128  Karaff + 5 glas. Höjd: 19-38

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:38)

1257 5262  Karaff med silvermontering och lock, MGAB, 1964. Höjd: 26,5, Strömberg E 191

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:25)

1257 7280  Karaffer 3 st, 27-34. Höjd: 27-34cm.

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:11)

1257 7571  Karaffproppar 30 st. Glas

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:52)

1257 7316  Karmstol Louis XVI-stil

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:55)

1257 5326  Karmstol senbarock

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 21:03)

1257 7466  Karmstolar + stolar, 4+ 4, Senempire, mahogny

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:51)

1257 7154  Karmstolar ett par

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:11)

1257 5428  Karmstolar Ett par, ek, senjugend

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:47)

1257 5067  Karmstolar Ett par, rokokostil

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:06)

1257 7270  Karott på rechaud. Diameter: 20, höjd: 22 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:03)

1257 7189  Karusellbokhylla längd: 54 cm, djup: 54 cm, höjd: 104 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:14)

1257 7028  Keramik 7 delar, Gefle, Lillemor Mannerheim (1927-1994). Vaser höjd 6-18cm. Fat: 9x9cm.

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:09)

1257 7306  Kista 1735. Längd: 132, djup: 70 cm, höjd: 58 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:46)

1257 7260  Konsol Skulpterat trä. Höjd: 30

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:27)

1257 7352  Kopparstick Efter A de Peters. Motivet: 48x51

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:00)

1257 6069  Kryddset 14 delar, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Pyro, Gustavsberg 1929-1955, eldfast gods med brun dekor. Höjd: 12-18,5cm.

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:03)

1257 7563  Lådspegel 1800-tal. Längd: 29. Djup: 20 cm. Höjd: 7-31 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:24)

1257 7092  Lampbord Ett par, mahogny, Bredd: 57 cm. Djup: 37 cm, höjd: 45 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:53)

1257 7158  Lampbord Swedese, diameter: 48, höjd: 56 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:14)

1257 7159  Lampbord / konsolbord Ett par, Teak. Bredd: 65, höjd: 50 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:18)

1257 7584  Leksaksbilar 11 st. Bla Dinky Toys. Längd: 5 - 11

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:51)

1257 7237  Litografi 3 st, Harald Wiberg (1908-1986), Sverige. 200 upplaga, 57x75

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:32)

1257 7055  Litografi 6 st, Landskapsdräkter, 30x20

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:56)

1257 7236  Litografi Harald Wiberg (1908-1986), Sverige. 2 st, 200 upplaga, 57x75

1257 7156  Ljushållare 9 st, Iittala. Höjd: 6

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:18)

1257 7323  Ljuskrona 1800-tal, mässing och glas. Höjd: ca 80

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:07)

1257 7453  Ljuskrona 2 kartonger med prismor och diverse delar. Höjd: 90 cm ca

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:16)

1257 5128  Ljuskrona Empirestil. Höjd: 60 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:31)

1257 4458  Ljuskrona höjd: 60 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:30)

1257 7442  Ljuskrona med prismor. Diameter: 35 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:54)

1257 7080  Ljuskrona med prismor. Höjd: 50 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:37)

1257 7081  Ljuskrona med prismor. Höjd: 55 cm ca

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:38)

1257 5547  Ljuskrona med prismor. Höjd: 65 cm

1257 5236  Ljusstakar 3 st, silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget, Snarlika. Höjd: 8-16, bruttovikt: 520 g

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:51)

1257 7051  Ljusstakar 3 st, Tenn, Sverige & Danmark. Höjd: 16-21

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:49)

1257 7438  Ljusstakar 4 st, nysilver. Två märkta Dufva. Höjd: 29 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:51)

1257 7542  Ljusstakar 5 st, Festivo, Timo Sarpaneva (1926-2006), Finland. Iittala, 1900-talets andra hälft (formgivna 1967), pressglas. Höjd: 8-25

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:14)

1257 5234  Ljusstakar Ett par, Göthlin, TESI Tenn & Silver AB, 1960. Höjd: 15, bruttovikt: ca 545 g

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:47)

1257 6145  Ljusstakar ett par, Iittala, Tapio Wirkkala (1915-1985), Finland. Höjd: 14,5

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:59)

1257 5041  Ljusstakar Ett par, mässing, tidigt 1900-tal. Höjd: 35

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:52)

1257 5569  Ljusstakar Ett par, silver, 1965. Höjd: 20 cm, bruttovikt: ca 725 g

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:30)

1257 5233  Ljusstakar Ett par, silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 1958. Höjd: 6,5

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:46)

1257 7251  Ljusstakar Ett par, silver. Höjd: 22, bruttovikt: ca 1010 g

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:12)

1257 5261  Ljusstake 1700-tal, mässing, diameter: 18, höjd: 16 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:20)

1257 7037  Ljusstake mässing. Höjd: 35

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:20)

1257 7278  Lockpokaler ett par, Böhmen. Höjd: 25

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:12)

1257 5258  Lockurna Imaridekor, porslin. Höjd: 34

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:05)

1257 7495  Luktflaskor 4 st, Kina. Höjd: 6-8 cm ca

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:40)

1257 7254  Luta längd: 120 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:22)

1257 7221  Månskensampel 1800-tal. Höjd: ca. 40

1257 7241  Månskensampel glas och metall. Höjd: ca. 40 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:43)

1257 5273  Masker 3 st, Västafrika, Kongo. Höjd: 30-40

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:52)

1257 5288  Masker 4 st. Västafrika, Kongo. Trä. Höjd: 27-45 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:19)

1257 7291  Mässing 4 delar. Längd: 29-59

1257 7245  Mat / kaffeservis 69 delar, Rosenthal

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:00)

1257 5552  Matbord England, En inläggsskiva. Bredd: 132 cm. Djup: 90cm. Höjd: 73 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:01)

1257 7012  Mätinstrument längd: 22 cm, djup: 10 cm, höjd: 18 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:13)

1257 7564  Matsalsgrupp Gustaviansk stil, Bord + 4 st stolar, 2 st ilägg

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:15)

1257 7191  Matsalsgrupp Gustaviansk stil, Bord + 6 stolar. Diameter: 107. Höjd: 76 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:15)

1257 5126  Matservis 40 del ca, Hackefors

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:55)

1257 5026  Matservisdelar 50 del ca, Rosenthal, Maria, Rosor (en kanna Björnbär)

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:20)

1257 5414  Matskedar 5 st. Silver, 17-/1800-tal. Längd: ca 20. Vikt: 260 g

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:24)

1257 5302  Matta gallerimodell, orientalisk, 86x295.

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:34)

1257 5590  Matta Kina. Diameter: 220 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:54)

1257 7297  Matta orientalisk, 116x176

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:27)

1257 7301  Matta orientalisk, 120x160

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:32)

1257 7561  Matta orientalisk, 130x196

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:48)

1257 7298  Matta orientalisk, 137x198

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:27)

1257 5299  Matta orientalisk, 137x212

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:31)

1257 5424  Matta orientalisk, 156x274

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:43)

1257 7395  Matta orientalisk, 57x52

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:45)

1257 7498  Matta orientalisk, 77x140

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:00)

1257 7299  Matta orientalisk, 95x184

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:30)

1257 7530  Matta orientalisk, 96x150

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:57)

1257 7217  Matta orientalisk, 99x152

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:56)

1257 7124  Matta orientalisk, Galleri, Pakistansk Bochara, 75x248

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:25)

1257 7476  Matta orientalisk, silke, 88x147

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:58)

1257 5586  Matta Röllakan, 300x200

1257 5310  Medaljonger 15 st, Tenn, Kungar. Diameter: 9,5

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:42)

1257 7573  Mikroskop Union, Japan. Höjd: 33

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:52)

1257 7448  Miniatyrer 5 st, Okubo Bros, silver, Japan. Figu. Höjd: 10cm. Tofflo. Längd: 5cm. Instrument längd: 8cm. Vikt: ca 105 g

1257 7196  Mockakoppar 10 st. Rörstrand

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:20)

1257 7003  Mortel med stöt + skulptur, järn. Höjd: 13 + , diameter: 13 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:17)

1257 7322  Nothylla längd: 49 cm, djup: 34 cm, höjd: 123 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:03)

1257 5349  Notställ metall, höj-sänkbart. Höjd: 111 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:52)

1257 7356  Offsetlitografi Wolfgang Hutter (1928-2014), Österrike. HC-upplaga, 68x50 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:12)

1257 7337  Oljemålning A Carlander, 1987, komposition, monogransignerad. Olja på duk, 100x100

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:33)

1257 5353  Oljemålning Anshelm Dahl (1897-1964), Sverige. Landskap, signerad. Olja på duk, 57x90

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:55)

1257 7039  Oljemålning Bertil Appelgren, signerad Apel 98, bemålad ram. Olja på duk, 41x29

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:21)

1257 7583  Oljemålning Bertil Wahlberg (f. 1923), Sverige. "Mot Akropolis", signerad. Olja på duk, 70x100 cm

1257 5178  Oljemålning Bertil Widbrant (f. 1914), Sverige. Sträckande gäss. Signerad, daterad -51. Olja på duk, 72x91

1257 7509  Oljemålning Birger Strååt (f. 1914), Sverige. "Gudrun". Signerad, daterad -32. Olja på duk, 60x50

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:18)

1257 7478  Oljemålning Dietrich Grunewald, regatta, signerad. Olja på duk, 67x80

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:09)

1257 7085  Oljemålning E Engberg, Landskap, signerad. Olja på pannå, 45x54

1257 7388  Oljemålning E Fleetwood, "Maria Stuart". Kopia efter original på Gripsholm, porträtt. Signerad. Olja på duk, 42x34 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:46)

1257 7508  Oljemålning Erna Owesen (1904-1988), Sverige. Popplar Lidingöbron. Signerad. Olja på duk, 55x45 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:10)

1257 7397  Oljemålning Fanny Brate (1861-1940), Sverige. (Ekbom), efter akvarell av Wallander, 1880. Olja på duk, 12,5x15,5

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:49)

1257 3175  Oljemålning Finn Pedersen (1944-2014), Danmark. Signerad, daterad -79. Olja på duk, 70x55 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:14)

1257 7240  Oljemålning Frans Michael Kempe (f. 1911), Sverige. Grekland, signerad, 1935. Olja på duk, 33x39

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:35)

1257 7038  Oljemålning fruktstilleben, signerad. Olja på duk, 68x96 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:24)

1257 7499  Oljemålning Gösta Trägårdh, Badhytter. Daterad -46. Signerad. Olja på pannå, 26x40 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:59)

1257 4481  Oljemålning Guennadi Kalinitchenko, "Delilah, monogramsignerad, Kvinna, oramad, duk uppklistrad på pa39x24

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:37)

1257 7056  Oljemålning Guennadi Kalinitchenko, "Paradise". Signerad. Olja på pannå, 61x80 cm, oramad

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:06)

1257 7168  Oljemålning Gunnar Allvar (1922-2003), Sverige. Landskap, signerad. Olja på duk, 45x60

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:35)

1257 2074  Oljemålning Gustaf Carlström (1896-1964), Sverige. Flicka vid vattendrag, signerad. Olja på duk, 65x81

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:04)

1257 7086  Oljemålning Gustaf Hagström, Stuga i vinterlandskap, sign 1943. Olja på pannå, 37x41

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:51)

1257 5171  Oljemålning Hadar Jönzén (1885-1977), Sverige. "Eftermiddagssol", Signerad. Olja på pannå, 42x50

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:06)

1257 5510  Oljemålning Hans-Erik Eriksson (1921-1997), Sverige. Stockholm. Olja på pannå, 60x80

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:09)

1257 7481  Oljemålning Hasse Lindberg, Kor, signerad. - 68. Olja på pannå, 37x61

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:17)

1257 7074  Oljemålning Helge Holmlund (1911-1989), Sverige. Kust, signerad. Olja på duk, 61x120

1257 7341  Oljemålning Ivar Franke (1913-1999), Sverige. Signerad, Stilleben. Olja på duk, 91x37

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:40)

1257 7374  Oljemålning Ivar Morsing (f. 1919), Sverige. Figurer, signerad. 19x19

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:34)

1257 7507  Oljemålning Jonas Fredén (f. 1959), Sverige. Fågel, signerad. 1984. Olja på duk, 90x90

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:08)

1257 7108  Oljemålning Karl Abel, Stockholm, signerad. Olja på pannå, 40x52

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:19)

1257 4040  Oljemålning Karl Wendel, interiör, signerad. 1912. Olja på duk, 101x120

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:44)

1257 7103  Oljemålning Knut Janson (1882-1966), Landskap, signerad. Olja på pannå, 26x33

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:46)

1257 7031  Oljemålning Leopold Fare (1926-1996), Sverige. "Slätten vid havet, Österlen". Signerad. Olja på duk, 92x74

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:32)

1257 7020  Oljemålning M Hellberg, Landskap, signerad. Olja på pannå, 50x61

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:37)

1257 2037  Oljemålning Malva Schalek (1882-1944), Tjeckien. Signerad, daterad 1925, studie. Olja på duk, 100x75 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:52)

1257 7515  Oljemålning Oidentifierad konstnär. 1800-tal, Landskap. Olja på duk, 25x38

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:18)

1257 7380  Oljemålning Oidentifierad konstnär. 1800-tal, Månsken, England. Signerad. Olja på duk, 23x33

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:32)

1257 4067  Oljemålning Oidentifierad konstnär. 1800-tal, Stilleben. Olja på duk, 60x82

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:44)

1257 5211  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Flickporträtt. "Odense 1888", monogramsignerad. Olja på duk, 37x30 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:41)

1257 7437  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Flygel, 10x15 cm. Signerad

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:50)

1257 7342  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Madonna. Olja på duk, 75x50

S�ldes f�r 7.400 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:41)

1257 5164  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Modell. Signerad. Olja på pannå, 25x33 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:27)

1257 7512  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Porträtt. Olja på pannå, 37x26

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:12)

1257 4249  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad. -98, sjö, Frankrike. Olja på duk, 18x30

1257 4251  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad. Skog. Olja på duk, 21x32

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:10)

1257 7053  Oljemålning Olle Lisper (1913-1986), Sverige. Komposition. Signerad, daterad -56. Olja på duk, ca 27x22 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 21:06)

1257 4372  Oljemålning Olof Walfrid Nilsson (1868-1956), Vinterlandskap. Signerad, daterad -38. Olja på pannå, 49x62

1257 5509  Oljemålning Pär Thorell (1923-1969), Sverige. Landskap. Signerad, daterad 64. Olja på duk, 38x75 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:08)

1257 7057  Oljemålning Pege Hansson (f. 1925), Sverige. Signerad, landskap. Olja på pannå, 90x100

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:36)

1257 5110  Oljemålning Percy Bigland (1856-1926), England. Landskapsmotiv. Signerad, daterad -1910. Prov. Sandels. Olja på pannå, motivets mått: 34x24 cm

1257 7132  Oljemålning Rysk konstnär, signerad a tergo, 1981. Olja på duk. Diameter: 84

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:45)

1257 7238  Oljemålning signerad, man vid å. Olja på pannå, 29x40

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:30)

1257 7235  Oljemålning signerad, R P Bonington, kuststad. Olja på pannå, 25x34

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:25)

1257 7170  Oljemålning Sören Christian Bjulf, 2 kvinnor, signerad. Olja på duk, 44x46 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:38)

1257 5185  Oljemålning Wilhelm Henning (1889-1955), Sverige. "Marknad Kungstorget", Göteborg, signerad. Olja på duk, 28x22

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:44)

1257 5184  Oljemålning Wilhelm Henning (1889-1955), Sverige. Stadsmotiv Göteborg, Signerad. Olja på duk, 27x21

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:43)

1257 7375  Oljemålningar 2 st, Annika Larsson, porträtt, monogramsignatur. Olja på duk, 32x32,32x27

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:29)

1257 7216  Orientmatta 133x197

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:58)

1257 7218  Öronlappsfåtölj Skinn

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:58)

1257 7590  Pall Alvar Aalto (1898-1976), Finland. Artek. Höjd: 44 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:27)

1257 5588  Pärlcollier med silverlås. Längd: 42

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:53)

1257 5582  Pärlcollier med silverlås. Längd: 52

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:48)

1257 7381  Parti allmoge diverse

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:34)

1257 7400  Parti kuriosa diverse, bland annat Indien

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:56)

1257 7367  Parti lås och beslag modell äldre, diverse

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:23)

1257 7382  Parti tenn diverse, 1700-/1800-tal

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:35)

1257 7486  Pastell Oidentifierad konstnär. Signerad, komposition, pannå, 45x54

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:59)

1257 7533  Pasteller 2 st, Kurt Carendi (1905-1971), Sverige. Barn, 23x30 respektive 63x49

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:01)

1257 7242  Penselvas Kina. Höjd: 29

1257 7415  Penselvaser 2 st, Kina. Höjd: 29 cm

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:13)

1257 7002  Picknickset Guzzini, Italien. Plast. Höjd: 27

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:10)

1257 7262  Piedestal Metall. Höjd: 76

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:28)

1257 5112  Piedestal omkring 1900, bemålad. Höjd: 115

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:18)

1257 7443  Piedestal Rörstrand. Höjd: 55 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:56)

1257 7261  Piedestal trä. Höjd: 73

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:25)

1257 5226  Pipor modell äldre, Silvermontering

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:18)

1257 5168  Pipställ mahogny, Höjd: 75

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:48)

1257 4494  Plafond Glas, 1940-tal. Diameter: 45 cm. Höjd: 65 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:19)

1257 7404  Pluntor 5 st, 1800-tal. Höjd: 16-23 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:56)

1257 5575  Pokal + bägare. Silver, bland annat K Andersson. Höjd: 13-15 cm. Vikt: ca 265 g

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:35)

1257 7540  Pokal silver, London. Höjd: 20. Vikt: ca 240 g

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:16)

1257 7290  Porslin 12 delar, Kina. Diameter: 11-22 cm

1257 7063  Pottskåp Sent 1800-tal, Bemålat. Bredd: 45. Djup: 36 cm, höjd: 75 cm

1257 4539  Puderdosa i trä med dekor av förgyllt silver / emaljerad, med sten. Intyg medföljer. Diameter: 6,5 cm. Vikt: ca 104g brutto

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:19)

1257 7167  Rakbord 1890-tal, Höj/sänkbart. Bredd: 50cm, Djup: 35cm. Höjd: 160cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:34)

1257 7018  Ram innermått 76x64

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:27)

1257 7059  Remmare 5 st. Gröna. Höjd: 19

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:58)

1257 7440  Remmare 8+ 6+ 2. Höjd: 10-14 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:55)

1257 5566  Ring 18 k. Med briljant, ca 2 g, Ringmått: 19 mm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:26)

1257 5567  Ring 18 k. Med pärla och smådiamanter, ca 2 g, Ringmått: 20 mm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:28)

1257 5573  Ring 18 k. Med pärlor och rubin. Vikt: ca 4 g, Ringmått: 20 mm.

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:33)

1257 7588  Ring 18k. Med ametist och spineller. Ringmått: 50

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:40)

1257 7347  Rödkrita Eric Grate (1896-1983), Sverige. Modell, signerad. 41x24

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:52)

1257 7152  Rökelsekar Kina, brons, diameter: 13 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:20)

1257 5467  Rullklaffsekretär 1800-tal, mahogny, jalusi. Bredd:110. Djup: 73 cm, höjd: 77-107 cm, nyckel

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:16)

1257 7537  Samekniv signerad. Längd: 30

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:09)

1257 7538  Sameknivar 2 st, signerad, 17-24. Längd: 15-20cm.

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:15)

1257 7105  Samlartallrikar 17 delar, Arabia, 1977-1993,20x20

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:08)

1257 1126  Såskanna med fat, silver, Michelsen, Köpenhamn. Längd: 17. Vikt: 272 g

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:45)

1257 7206  Satsbord 3 delar, England. Höjd: 70 ca

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:37)

1257 7130  Schackspel med glaspjäser. Spelbräde: 40x40cm. Pjäser (minsta till största): 4-8cm.

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:39)

1257 7461  Sekretär Intarsia, Bredd:87 cm. Djup: 35cm, höjd: 87 cm, nyckel

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:27)

1257 6057  Serveringsvagn 1960-tal, NK, Perstorpskiva, två lådor. Längd: 79, djup: 54 cm, höjd: 67-79

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:18)

1257 7045  Servisdelar Bing & Grøndahl, Måsen, 30 del

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:35)

1257 7044  Servisdelar Gustavsberg Kanton, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. 8+ 6 del

1257 7516  Servisdelar Gustavsberg, Ranka/Allmoge, ca 25 del

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:16)

1257 7528  Servisdelar Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Ca 35 del

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:52)

1257 7276  Servisdelar Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Pyro, Gustavsberg 1929-1955, eldfast gods med brun dekor, ca 45 delar

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:09)

1257 7250  Sideboard ett par, Teak. Längd: 84, djup: 42 cm, höjd: 73 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:16)

1257 7046  Silver diverse, 9 del

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:43)

1257 7543  Silverfisk Spanien. Längd: 18

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:18)

1257 6097  Skål  + vas, 2 delar, "Palma", Gabriel verken, Glaserat lergods. Höjd: 5-29

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:02)

1257 4073  Skål Kina. Diameter: 18 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:01)

1257 5039  Skål Kosta, diameter: 32, höjd: 12 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:46)

1257 7060  Skål på fot, nysilver, Frankrike. Höjd cm: 28. Djup: 16 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:06)

1257 7252  Skål silver, CG Hallberg, 1929. Diameter: 18. Höjd: 9 cm. Vikt: 220 g

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:14)

1257 7047  Skål silver. Diameter: 17,5. Höjd: 12 cm, vikt: ca 300 g

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:46)

1257 7544  Skål Silver/glas, Svan. Längd: 14. Höjd: 13 cm, bruttovikt: ca 480 g

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:16)

1257 6146  Skål Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Gustavsberg. Längd: 35

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:35)

1257 7015  Skålar + karaff, 2 st. Kristall. Diameter: 13-24, karaffens. Höjd: 34 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:20)

1257 7287  Skålar 2 st, Kina. Diameter: 7-7,5

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:18)

1257 5459  Skålar 2 st, Sven Palmqvist (1906-1984), Sverige. Orrefors. Diameter: 15-22 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:04)

1257 7199  Skålar 3 st. Glas, Fuga. Höjd: 17, diameter: 17 - 21

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:25)

1257 7155  Skålar 4 st, Rörstrand, Waldemarsudde. Höjd: 7, diameter: 10 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:12)

1257 7174  Skålfat 2 st, Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Rörstrand. Längd: 7-10 cm. Höjd: 2-5 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:50)

1257 7567  Skålfat Argenta, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Gustavsberg, 30x30

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:37)

1257 2082  Skåp 1700-tal, Valnöt / Mahogny. Bredd: 157. Djup: 56 cm, höjd: 211 cm, nyckel

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:25)

1257 7539  Skedar silver, 12 st, Samearbete. Längd: 11. Vikt: 160 g

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:13)

1257 7429  Skrin Lackarbete. Längd: 20 cm. Höjd: 12 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:30)

1257 7034  Skrivbord 1890-tal, Bemålat. Bredd: 93, djup: 61 cm, höjd: 78 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:09)

1257 7471  Skrivbord England, Bredd: 157 cm. Djup: 90cm, höjd: 78 cm, nyckel

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:08)

1257 5442  Skrivbord England, Bredd: 59 cm. Djup: 122cm, höjd: 77cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:02)

1257 5327  Skrivbord Furu. Bredd: 125, djup: 62 cm, höjd: 77 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:01)

1257 7279  Skrivbord mahogny, 1890-tal. Bredd: 134, djup: 74 cm, höjd: 77 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:03)

1257 5488  Skrivbord nyrenässans, betsad. Bredd: 94 cm. Djup: 51 cm, höjd: 123 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:46)

1257 7469  Skrivbordsstol mahogny

1257 7569  Skrivbordsuppsats 3 delar, sten / mässing. Längd: 14 - 25

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:43)

1257 7333  Skrivschatull mahogny, England. Längd: 50, djup: 29 cm, höjd: 22 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:26)

1257 7376  Skulptur Ägg, Sten. Höjd: 34

1257 5646  Skulptur brons, Signerad. Höjd: 20

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:41)

1257 7150  Skulptur Efter Johann Philipp Preiss, kvinna, konstmassa/brons. Höjd: 22

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:58)

1257 5559  Skulptur Gips, kvinna. Höjd: 45 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:22)

1257 4076  Skulptur Häst, Keramik. Längd: 39 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:11)

1257 7586  Skulptur kristall, Orrefors. Höjd: 12 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:31)

1257 7181  Skulptur Lergods, Elefant och krokodil. Längd: 32. Höjd: 14 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:07)

1257 5396  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Malin ur Larsons Ungar, Gustavsberg 1962-1980, målad och delvis glaserad brun stengodslera, höjd: 18 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:30)

1257 7449  Skulptur Metall, Längd: 18 cm. Djup: 18 cm. Höjd: 33 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:05)

1257 5245  Skulptur Piprökande man på matta, bemålad metall. Längd: 3, djup: 9 cm, höjd: 9 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:42)

1257 5271  Skulptur Trä, Kongo. Höjd: 67

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:48)

1257 5277  Skulpturer 2 st, Sten, Kongo, Signerade, 1977. Längd: 30, höjd: 17 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:03)

1257 5283  Skulpturer 3 st, Trä, Västafrika, Kongo. Höjd: 41-63

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:12)

1257 5282  Skulpturer 4 st, Trä, Västafrika, Kongo. Höjd: 33-42

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:11)

1257 7049  Skulpturer 5 st, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Keramikstudion Gustavsberg (K-Studio), Höna & tupp med kycklingar. Höjd: 7,5-19

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:34)

1257 7264  Skulpturer 5 st, Tomtar, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Keramikstudion Gustavsberg (K-Studio). Höjd: 10-16

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:31)

1257 5281  Skulpturer 5 st, Västafrika, Kongo. Höjd: 21-41

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:11)

1257 7549  Skulpturer 6 st, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. All världens barn. Höjd: 8-13

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:22)

1257 7371  Slagbord 1800-tal, bemålad, Bredd: 68 cm. Djup: 29 cm. Höjd: 70cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:26)

1257 7194  Slagbord 1800-tal. Bredd: 30+ 2x64, djup: 119 cm, höjd: 77 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:24)

1257 7361  Slagbord Furu, Bredd: 23+ 2x60 cm. Djup: 104cm, höjd: 72 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:18)

1257 5578  Slipsnål 14 k. Med pärla, ca 2 g. Längd: 7cm.

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:41)

1257 7318  Sockerskål på fot, silver, 1881. Höjd: 21 cm. Vikt: ca 620 g

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:59)

1257 5527  Sockertång silver. Längd: 11

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:48)

1257 7162  Soffa 1950-tal. Längd: 125

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:20)

1257 7365  Soffa Allmoge, Bemålad, Utdragbar, Längd: 110cm. Djup: 71cm, höjd: 98 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:31)

1257 7305  Soffa Karl Johan. Längd: 260 cm

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:03)

1257 7209  Soffbord Bredd: 121 cm, djup: 80 cm, höjd: 47 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:40)

1257 5426  Soffbord Butlers tray, Bredd: 119cm. Djup: 90 cm, höjd: 56 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:45)

1257 4179  Soffbord Butlers Tray, mahogny. Bredd: 120, djup: 90 cm, höjd: 57 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:51)

1257 5468  Soffbord Hunters table, Bredd: 140 cm. Djup: 51+ 2x24 cm, höjd: 53 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:17)

1257 5642  Soppslev silver, med träskaft, 1876. Längd: 41

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:32)

1257 7033  Spegel + etagebord, 2 delar. Mässing och onyx. Höjd: 76 + 80 cm

1257 7139  Spegel 1920-/30-tal, 108x60

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:04)

1257 7253  Spegel 70x43

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:16)

1257 7137  Spegel Empire, 67x31

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:08)

1257 7175  Spegel mahogny, Karl Johanstil, 207x78

1257 7172  Spegel med konsolbord, Nyrokoko, valnöt, 180x78 + Längd: 77. Djup: 42 cm. Höjd: 77 cm

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:44)

1257 7227  Spegel Rokokostil, 100x44

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:12)

1257 5351  Spegel Rokokostil, 45x100

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:54)

1257 7309  Spegellampett 1800-tal, 54x40

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:47)

1257 7100  Stegpall höjd: 61 cm

1257 7417  Stekfat Kina, 1900-tal. Längd: 36 cm

1257 7514  Stol

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:13)

1257 7177  Stol Bodafors

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:58)

1257 7358  Stol gustaviansk

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:21)

1257 7359  Stol Rokoko

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:24)

1257 5470  Stolar 3 st, Bellman, 1800-tal

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:30)

1257 7192  Stolar 4 st

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:17)

1257 5222  Stolar 4 st Kartell

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:07)

1257 7464  Stolar 4 st, Rokokostil

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:39)

1257 7463  Stolar 6 st, Queen Anne-stil

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:30)

1257 5545  Stolar 6 st, Senempire

1257 7211  Stolar ett par, 1800-al, björk

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:43)

1257 7402  Svepask + skrin, Längd: 31-50 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 21:00)

1257 7076  Syltkrukor 5 st, Rörstrand. Höjd: 10-31 cm

1257 7428  Syltkrukor Ett par, saltglaserad. Höjd: 23 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:29)

1257 4553  Syredskap 2 del 14 k. Vikt: 17, 5 g + brosch 18 k. Vikt: 2g. Längd: 3-10cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:39)

1257 7220  Taarmatur glas och mässing. Diameter: 37

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:55)

1257 7107  Taburett höjd: 48 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:13)

1257 7161  Taburetter ett par, 1890-tal. Längd: 40cm. Djup: 40cm. Höjd: 38cm.

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:19)

1257 7307  Taburetter ett par, Karl Johan. Längd: 62cm. Djup: 36cm. Höjd: 46cm.

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:46)

1257 7017  Takarmatur 1940-tal. Höjd: 75cm.

1257 6109  Takarmatur 1950-tal, 10-armad. Diameter: 78 cm

1257 7446  Takarmatur Italien. Höjd: 35 cm

1257 7523  Takarmatur Jugend. Diameter: 37cm Höjd: 38cm.

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:08)

1257 7065  Takarmatur mässing och glas. Höjd: 45 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:28)

1257 7228  Takarmatur Orrefors. Diameter: 38

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:17)

1257 7230  Takarmatur PH 5, diameter: 50 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:17)

1257 7234  Takarmatur Plåt. Diameter: 40

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:26)

1257 7248  Takarmatur råglas / metall, 1940-tal. Diameter: 50

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:10)

1257 7474  Tallboy England, omkring 1900, Längd: 90cm. Djup: 53 cm, höjd: 176cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:22)

1257 7272  Tallrikar England, 13 delar. Längd: 17-32

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:05)

1257 7032  Tamburmajor Mässing / Onyx. Höjd: 175

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:42)

1257 7073  Tavla med pärlarbete, ramens innermått: 35x55

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:03)

1257 5504  Teckning 1800-tal, Porträtt, 23x18

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:04)

1257 7350  Teckning Oidentifierad konstnär. Kvinna med barn. Motivet: 11x7

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:57)

1257 5516  Tegods 13 delar, Rosenthal

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:21)

1257 7373  Tekoppar 4 st. Arabia, Ulla Procopé (1921-1968), Finland. + ett extrafat

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:26)

1257 7441  Terrin med lock, Kina, 1900-tal. Längd: 27 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:53)

1257 7207  Textil Kina, siden, 64x34

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:32)

1257 7504  Textil Vägghängd, Lisbet Jobs (1909-1961), Sverige. "Aurora", 108x125

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:05)

1257 5146  Textiltavla K A Almgren Stockholmsutställningen 1897. Motivet: 22x19

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:38)

1257 7281  Tobaksburk Bly, bemålad. Längd: 13, höjd: 15 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:12)

1257 6070  Toilettebord Teak, Bredd: 85cm. Djup: 42 cm, höjd: 111 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:13)

1257 7197  Trädgårdsgrupp 3 delar. Diameter: 66. Höjd: 62 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:27)

1257 7165  Trädgårdsgrupp 3 delar. Diameter: 80, höjd: 68 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:28)

1257 7163  Trädgårdsgrupp 4 delar. Längd: 115 resp, diameter: 68 cm, höjd: 65 cm

1257 7143  Trädgårdsgrupp bord + 1 par stolar

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:16)

1257 7349  Träsnitt + teckning, 2 st, Orientaliska. Motivet: 18x12,16x12

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:01)

1257 7420  Träsnitt 2 st, Japan. Motivet: 22x34

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:20)

1257 7244  Träsnitt 3 st. Japan, bland annat efter Sharaku, lösa blad. Bladets mått: 40x25, ca

1257 7436  Uniform med bikorn

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:47)

1257 7566  Uppläggningsfat 2 st. Rosenthal. Längd: 32 - 42

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:14)

1257 7289  Uppläggningsfat 9 delar, Kina. Längd: 10-16

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:19)

1257 7554  Utomhusbelysning 2 st. Höjd: 35 cm, längd: 14 cm, djup: 14 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:15)

1257 7089  Väggbelysning Blyglas. Höjd: 39

1257 7142  Vägglampor 2 st, 1970-tal. Höjd: 66cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:11)

1257 7140  Väggljusstake Koppar, Barockstil. Längd: 37cm. Höjd: 16cm.

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:06)

1257 7173  Väggpendyl empirestil. Höjd: 76

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:43)

1257 7568  Väggplatta keramik, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Gustavsberg, 27x26

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:39)

1257 7131  Väggplattor 4 st, Gustavsberg Heinz Erret, Landskapsblommor, 34x21

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:43)

1257 7084  Väggreliefer 2 st, Sven Lindström, Fågel, blad, 20x20

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:43)

1257 5093  Väggskulptur Carl Fredrik Holtermann (f. 1965), Sverige. "Ulf Linde". 2014. Papier-maché. (ej sign) vinst i konstlotteri. Höjd: 47 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:05)

1257 7550  Väggtextil Gammelstads handväveri AB, 50x120

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:23)

1257 7506  Väggtextil Signerad Sophie de Knoop, 44x53

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:09)

1257 7384  Väggur omkring 1900. Höjd: 66

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:37)

1257 7426  Värmetallrikar 24 st, mässing. Olika. Diameter: 27-28,5 cm ca

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:37)

1257 6046  Vas  + skål, 2 delar, Upsala-Ekeby, Mari Simmulson (1911-2000), Sverige. Höjd: 6-29,5

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:50)

1257 7182  Vas + skål, Berndt Friberg (1899-1981), Sverige. Gustavsbergs Studio. Höjd: 5 - 9

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:06)

1257 9064  Vas Anna-Lisa Thomson (1905-1952), Sverige. "Paprika", Upsala-Ekeby 1948-1962. Delvis glaserat lergods med vita blad på brun botten. Märkt undertill: Upsala-Ekeby. Höjd: 51 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:51)

1257 5565  Vas Den Kongelige Porcelainsfabrik (Royal Copenhagen / Kunglig Dansk). Höjd: 32 cm

1257 7043  Vas Flygsfors. Höjd: 35

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:33)

1257 7418  Vas Kina. Höjd: 36 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:16)

1257 7580  Vas Klas Göran Tinbäck (f. 1951), Sverige. Graal, Målerås. Höjd: 22 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:40)

1257 6036  Vas Lisa Larson (f. 1931), Sverige. "Varieté", Gustavsberg 1956-1962. Målad och glaserad vit stengodslera. Höjd: 28 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:27)

1257 5048  Vaser  + burk + penseltcättare, 4 delar, cloissonné. Höjd: 5-23

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:45)

1257 7026  Vaser 2 st + fat, Gefle, Arthur Percy (1886-1976), Sverige. Höjd: 22-33 längd: 37 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:03)

1257 7243  Vaser 2 st. Kina. Höjd: 15 - 25 + tallrik, Kina, drakmotiv, skada. Diameter: 25

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:46)

1257 7027  Vaser 3 st, Gefle, Lillemor Mannerheim (1927-1994), 1955-57. Höjd: 6-32

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:07)

1257 7062  Vävnad Märta Måås Fjetterström AB, Blomduk, 40x39 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:27)

1257 7391  Vettar 2 st. Längd: ca. 35

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:42)

1257 7267  Vilfåtölj DUX, design: Sam Larsson, skinn

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:47)

1257 5109  Vinglas 17 st, Tidigt 1900-tal, slipad dekor. Höjd: 15 ca

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:47)

1257 5344  Vinglas 6 st. Höjd: 19 cm

1257 7179  Vinglas på fot, 6 + 8 st. Höjd: 9 - 10

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:03)

1257 7116  Vinkaraffer Ett par, Orrefors, slipat glas. Höjd: 25,5 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:27)

1257 5243  Vinkylare med handtag glas /Ns, Mappin & Webb, "Princeplate". Höjd: 19-42

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:35)

1257 7430  Ytterfoder 2 st, Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Gustavsberg, vitglaserat stengods. Höjd: 15 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:31)

1257 7433  Ytterfoder 2+ 1, Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Gustavsberg, vitglaserat stengods, höjd: 15-19

1257 7054  Ytterfoder ett par, porslin. Höjd: 18

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:56)

1257 7123  Ytterfoder Ett par, Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Gustavsberg, vitglaserat stengods. Höjd: 15 Dia: 16

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:16)

1257 7575  Ytterfoder Memphis, porslin, 1800-tal. Diameter: 35, höjd: 25 cm, spricka

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:56)

1257 7042  Ytterfoder Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Gustavsberg, vitglaserat stengods. Diameter: 25 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:31)