1508 6487 Adventsljusstake med ljus. Längd: 50 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:55)
1508 6655 Adventsstjärnor 2 st. Höjd: 46 cm respektive. Diameter: ca 32 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:12)
1508 6191 Affisch/grafiskt blad Joan Miró (1893-1983), Spanien. Japan. Osignerat grafiskt blad. Yttermått inklusive ram: 78x60 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:17)
1508 6569 Akvarell Tage Fougstedt (1890-1959), Sverige. Visby ringmur. Signerad, daterad -45. Akvarell, bildmått: 16x12 cm, yttermått inklusive ram: 33x28 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:46)
1508 6565 Akvareller 3 st, Stockholmsmotiv, bland annat Frans Lindström, yttermått inklusive ram: 24x32 - 28x35, akvarell. Signerad
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:11)
1508 6554 Akvatintetsning Curt Burström (1920-1964), Sverige. Sverige. Signerad, daterad 53, komposition. Bildmått: 22x26 cm, yttermått inklusive ram: 36x44 cm
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:06)
1508 6658 Ampel empirestil, glas och mässing. Höjd: 85 (+ extra elhängning)
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:26)
1508 6545 Arbetsbord Bemålat. Bredd: 96 cm, djup: 76 cm, höjd: 70 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:20)
1508 6457 Armband 18k guld. Med stenar. Längd: 17 cm, Bruttovikt: 14,6 g.
S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:28)
1508 6415 Armbandsur 3 st, Marc Jacobs
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:55)
1508 5362 Armbandsur 9 st. SWATCH med olympiska motiv, 1996, fjärde utgåvan, i box
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:53)
1508 6179 Askkopp silver / metall. Diameter: 14 cm. Vikt: 181
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:04)
1508 6153 Assietter 12 st. Rosenthal. Diameter: 20 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:56)
1508 6419 Bålskål "Svea", Gustavsberg, diameter: 36 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:28)
1508 6473 Barnsäng bambu, på trissor, med sänghimmel. Längd: 93 cm. Djup: 48 cm. Höjd: 140 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:15)
1508 6197 Barstolar Ett par, läder / metall. Höjd: 69 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:44)
1508 6199 Bestickuppsättning ca. 60 delar, nysilver, modell Olga. Längd: 14 - 22
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:19)
1508 6527 Bijouterier samt damarmbandsur Kamelia. Längd: ca 1-5,5 cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:51)
1508 6070 Blandteknik Axel Lilliehöök (f. 1930), Sverige. Signerad, blandteknik, komposition, bladets mått: 28x18 cm, yttermått inklusive ram: 48x34 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:27)
1508 5400 Blandteknik Nils Selander (1877-1949), Dam i hatt, 1920-tal. Blandteknik, bildmått: 18,5x11,5, yttermått inklusive ram: 30x23 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:07)
1508 6592 Blandteknik Oidentifierad konstnär. Pojke på stol. Signerad, daterad -09. Blandteknik, bildmått: 20x22 cm, yttermått inklusive ram: 36x42 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:02)
1508 6226 Bokhylla 1940-tal, bemålad. Bredd: 120 cm, djup: 25 cm, höjd: 70 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:36)
1508 6422 Bokstöd 2 st, Gatti, Italy, fajans. Höjd: 11 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:46)
1508 6651 Bokverk 2 st, Jordens kvinnor I-II
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:43)
1508 6560 Bonad omkring sekelskiftet 1900,130x130 ca
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:12)
1508 6375 Bordsfotogenlampa höjd: 50 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:35)
1508 5451 Bordsfotogenlampa Sent 1800-tal. Höjd: 56 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:52)
1508 6068 Bordslampa Glas, glasskärm. Höjd: 37 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:25)
1508 6475 Bordslampa Glas. Höjd: 50 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:04)
1508 5404 Bordslampa höjd: 58 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:30)
1508 6506 Bordslampa / skulptur Art Déco, porslin, kvinna. Höjd: 27 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:31)
1508 6252 Bordslampor Ett par, glas, 1960-tal, orange. Höjd: 97 cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:21)
1508 6264 Bordslampor Ett par, Kina, porslin. Höjd: 55 cm
S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:45)
1508 6142 Bordslystrar ett par, Gustaviansk stil. Höjd: 34 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:17)
1508 6500 Bordstelefoner 2 st, Kobra, Ericofon, grön / röd. Höjd: 21 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:04)
1508 6158 Brevkniv Brevkniv med lejon, tenn. Troligen Anna Petrus för GAB Guldsmedsaktiebolaget. Längd: 24 cm
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:31)
1508 6234 Bricka + skrin, 2 delar, Metall, Joh Engström & Egypten. Längd: 23-62 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:55)
1508 6400 Bricka mässing, Lars Holmström, Arvika, 58x37 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:57)
1508 6451 Brosch 18k guld. 1866. Längd: 2,8 cm, vikt: 3,2 g
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:15)
1508 6456 Brosch 18k guld. Med sten. Längd: 6,2 cm. Vikt: 2,6 g
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:46)
1508 6224 Brosch Camé, 1800-tal. Höjd: 3 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:42)
1508 6470 Byrå 1800-tal, valnöt. Bredd: 98 cm, djup: 52 cm, höjd: 82 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:01)
1508 6368 Byrå 1800-tal. Bredd: 89 cm, djup: 47 cm, höjd: 120 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:47)
1508 6547 Byrå Bemålad. Bredd: 83 cm, djup: 51 cm, höjd: 139 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:46)
1508 6609 Byrå England. Bredd: 47 cm, djup: 38 cm, höjd: 97 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:31)
1508 6604 Byrå Intarsia, Gallerkant. Bredd: 61 cm, djup: 36 cm, höjd: 67 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:26)
1508 6535 Byrå mahogny. Bredd: 60 cm, djup: 33 cm, höjd: 95 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:00)
1508 6546 Byrå sengustaviansk stil, 1800-tal. Bredd: 88 cm. Djup: 43 cm. Höjd: 83 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:26)
1508 6548 Byrå senjugend, bemålad, 6-lådig. Bredd: 84 cm. Djup: 52 cm, höjd: 139 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:34)
1508 6471 Byrå Tallboy, 8-lådig. Bredd: 64 cm, djup: 47 cm, höjd: 133 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:45)
1508 5388 Byst Gips, Kvinnohuvud, Karin Rohdin. Höjd: 45 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:19)
1508 6255 Champagnekupor 13 st, Diameter: 10 cm. Höjd: 14 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:39)
1508 6464 Champagnekylare Sent 1800-tal, Pläterad, nyrokoko, blomsterdekor, hänklar. Höjd: 34 cm
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:32)
1508 5118 Cigarettetui med tändare i Originalask. Längd: 12,5 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:33)
1508 5382 Collier silver, med hänge och 1 par örhängen. Längd: 44 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:00)
1508 6421 Dalahästar & tuppar 14 + 2 st. Höjd: 4-17 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:29)
1508 5203 Damarmbandsur 2 st. Omega. Diameter: 1,8- 2 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:23)
1508 6192 Dampäls Saga Mink, Amoress, storlek 38 - 40. Längd: 120 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:27)
1508 6593 Dekorelement metall, fornnordisk utsmyckning, 13x25 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:45)
1508 6080 Diaprojektor Tidigt 1900-tal, sagomotiv. Längd: 45 cm, djup: 13 cm, höjd: 34 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:26)
1508 6413 Dörrar / skärmar 2 st, omkring 1900, glasade, 170x60 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:49)
1508 5258 Dosor Ett par, Limoges. Porslin / mässingsfäste, Höjd: 9 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:36)
1508 6611 Dragspel i väska. Längd: 54 cm, djup: 23 cm, höjd: 45 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:22)
1508 6184 Duk Linne, 240x140
1508 6061 Dukar 9 st, linne, 240-260 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:52)
1508 5321 Dukar parti linne, 21 st. Längd: 140-240 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:27)
1508 6488 Elgitarr Epiphone, Les Paul Junior. Längd: 102 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:43)
1508 6650 Epåletter + knappar, Salénrederierna. Längd: 7-12 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:28)
1508 5376 Etagebord Louis XV-stil. Bredd: 75 cm, djup: 46 cm, höjd: 90 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:20)
1508 6219 Etagebord med hyllor, mahogny, ställbart. Bredd: 57 cm. Djup: 35 cm, höjd: 115 ca
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:24)
1508 6582 Etsning "Eldsvådan på Riddarholmen". Bildmått: 26x34 cm, yttermått inklusive ram: 48x57 cm. Ej signerad
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:39)
1508 5088 Etsning Göran Brunius (1911-2005), Sverige. Signerad, numrerad 166/310. Bildmått: 32x49cm, yttermått inklusive ram: 51x67cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:35)
1508 5134 Etsning Lojsa af Geijerstam, Sverige. "Inga leoparder alls". Signerad, numrerad 29/50, daterad 1982. Bildmått: 19,5x24,5 cm. Bladets mått: 26,5x40 cm, oramad
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:52)
1508 6090 Etsning Oidentifierad konstnär. Boxare. Signerad, numrerad 28/50. Bildmått: 19,5x24 cm, yttermått inklusive ram: 37x40 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:39)
1508 6491 Färgetsning "Scene des massacres de scio". Bildmått: 50x42 cm, yttermått inklusive ram: 71x61
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:20)
1508 5190 Färgkrita Olle Nyman (1909-1999), Sverige. Signerad, 39x29 cm, yttermått inklusive ram: 58x47 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:14)
1508 6067 Färglitografi 3 st, Danka Jaworska (f. 1951), Sverige. Signerade, 1980-tal, färglitografi, yttermått inklusive ram: 90x70 ca
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:02)
1508 6217 Färglitografi Bert Håge Häverö (1932-2014), Sverige. "Västan". Signerad, numrerad 107/360, daterad -80. Färglitografi, bildmått: 38x46 cm, yttermått inklusive ram: 49x58 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:33)
1508 6196 Färglitografi Carl Anton (f. 1933), Sverige. Stockholm. Signerad, numrerad 139/200 cm, yttermått inklusive ram: 65x48 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:35)
1508 6561 Färglitografi Carolina Gynning (f. 1978), Sverige. Signerad, numrerad 29/75. Färglitografi, bildmått: 62x50 cm, yttermått inklusive ram: 83x68 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:39)
1508 6176 Färglitografi Einar Jolin (1890-1976), Sverige. Signerad, numrerad 168/250. Färglitografi, bildmått: 38x45 cm, yttermått inklusive ram: 53x59 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:31)
1508 6243 Färglitografi Eva Zettervall (f. 1941), Sverige. Kvinna. Signerad, numrerad hc 16/20, oramat löst blad, 60x42 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:53)
1508 6091 Färglitografi Helmtrud Nyström (f. 1939), Sverige. Signerad, numrerad 40/285. Färglitografi, bildmått: 39x38 cm, yttermått inklusive ram: 55x52 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:50)
1508 6216 Färglitografi Hilding Linnqvist (1891-1984), Sverige. Signerad, numrerad 113/125. Färglitografi, bildmått: 21x28 cm, yttermått inklusive ram: 46x51 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:58)
1508 6195 Färglitografi Lars Karlsson Frost (f. 1958), Sverige. Signerad, numrerad 150/200, daterad 1985 cm, yttermått inklusive ram: 48x64 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:30)
1508 6364 Färglitografi Lars Melander (f. 1939), Sverige. Signerad. Provtryck, Färglitografi, bildmått: 50x73cm, yttermått inklusive ram: 60x82cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:30)
1508 6558 Färglitografi Maria Manuela. Signerad, numrerad 108/125. Färglitografi, bildmått: 39x38 cm, yttermått inklusive ram: 57x56 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:45)
1508 5173 Färglitografi Mårten Andersson (1934-2017), Sverige. Man i eka, oramat löst blad. Signerad, numrerad 1374/1400. Färglitografi. Bladets mått: 45x54 cm. Oramad
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:50)
1508 5043 Färglitografi Nils Kölare (1930-2007), Sverige. Signerad, numrerad 21/150, daterad 91. Färglitografi, bildmått: 48x62cm, yttermått inklusive ram: 61x74cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:58)
1508 5044 Färglitografi Nils Kölare (1930-2007), Sverige. Signerad, numrerad 62/125, daterad 86. Färglitografi, bildmått: 47x68cm, yttermått inklusive ram: 56x76cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:59)
1508 6066 Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Signerad, numrerad pt, på bryggan. Färglitografi, bildmått: 31x43 cm, yttermått inklusive ram: 47x60 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:07)
1508 6513 Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Vinterbåten, (Spritbåten). Signerad, numrerad 171/310. Färglitografi, bildmått: 42x32 cm, yttermått inklusive ram: 62x51 cm
S�ldes f�r 9.200 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:23)
1508 6177 Färglitografi Rolf Lidberg (1930-2005), Sverige. Troll. Signerad, numrerad 82 / 400, daterad -68. Färglitografi, bildmått: 38x46 cm, yttermått inklusive ram: 54x64 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:03)
1508 6430 Färglitografi Sven Lidberg (1929-2009), Sverige. Signerad, numrerad 173/290. Färglitografi, bildmått: 30x16 cm, yttermått inklusive ram: 47x33 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:22)
1508 6074 Färglitografi Terence Warren (f. 1948), Storbritannien. Signerad. Färglitografi. Bladets mått: 78x58 cm, yttermått inklusive ram: 92x71 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:35)
1508 6075 Färglitografier 2 st, Danka Jaworska (f. 1951), Sverige. Signerade, färglitografi, yttermått inklusive ram: 98x70 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:27)
1508 6396 Färglitografier 2 st, Gunleif Grube, Erotiska motiv. Signerad, numrerad 80-upplaga, daterad -98. Färglitografi, bildmått: 32x23 cm, yttermått inklusive ram: 51x41 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:55)
1508 5128 Färglitografier 5 st, militära motiv. Ej signerade. Yttermått inklusive ram: 43x32 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:11)
1508 6418 Fat + skålar, 4 delar, Kina. Diameter: 10 - 22
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:38)
1508 6154 Fat 6 st. Upsala-Ekeby, löv. Längd: 17 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:34)
1508 6431 Fat Iittala, rostfritt, ca 50x50 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:23)
1508 6097 Fåtölj Grete Jalk, Glostrup, etikettmärkt, 1950/60-tal, teak
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:55)
1508 6541 Fåtöljer ett par, Carl Malmsten (1888-1972), Sverige.
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:02)
1508 6369 Fåtöljer Ett par, DUX, läder
S�ldes f�r 6.400 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:38)
1508 6406 Fåtöljer Ett par, IKEA, sadelgjord
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:31)
1508 6599 Fåtöljer ett par, JM Birking, Danmark
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:25)
1508 6591 Fiol med 2 stråkar, i väska. Längd: 59 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:07)
1508 6518 Flaska keramik, Frankrike, ca 1930-tal. Höjd: 40 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:37)
1508 4019 Fotografi Pär Lundqvist (f. 1937), Sverige. "Anåfjället Härjedalen 1983". Signerad, daterad 1983. Bildmått: 39,5x49,5 cm, yttermått inklusive ram: 56x65 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:39)
1508 4001 Fotografi Pär Lundqvist (f. 1937), Sverige. "Cirkus Hovs Hallar 1986". Signerad, numrerad 1/20, daterad 1986. Bildmått: 29x22 cm, yttermått inklusive ram: 50x41 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:05)
1508 4002 Fotografi Pär Lundqvist (f. 1937), Sverige. "Hovs Hallar 1983". Signerad, daterad 1983. Bildmått: 22,5x22,5 cm, yttermått inklusive ram: 44x41 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:10)
1508 4014 Fotografi Pär Lundqvist (f. 1937), Sverige. "Hovs Hallar 1983". Signerad, daterad 1984. Bildmått: 22,5x22,5 cm, yttermått inklusive ram: 44x41 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:13)
1508 4033 Fotografi Pär Lundqvist (f. 1937), Sverige. "Hovs Hallar 1984". Signerad, daterad 1984. Bildmått: 29x22 cm, yttermått inklusive ram: 50x41 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:52)
1508 4030 Fotografi Pär Lundqvist (f. 1937), Sverige. "Kyrkja Jotunheimen Norge 1985". Signerad, numrerad 1/20, daterad 1986. Bildmått: 29x22 cm, yttermått inklusive ram: 51x41 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:37)
1508 4024 Fotografi Pär Lundqvist (f. 1937), Sverige. "Lundstjärnblomma Ramundberget 1985". Signerad, daterad 1986. Bildmått: 39,5x29cm, yttermått inklusive ram: 56x44 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:05)
1508 4021 Fotografi Pär Lundqvist (f. 1937), Sverige. "Midsommarblomster 1986". Signerad, daterad 1986. Bildmått: 39,5x29 cm, yttermått inklusive ram: 56x44,5 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:49)
1508 4031 Fotografi Pär Lundqvist (f. 1937), Sverige. "Veinge Halland 1979". Signerad, daterad 1983. Bildmått: 22x29 cm, yttermått inklusive ram: 44x48 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:42)
1508 6563 Frisörskylt järn / glas. Längd: 120 cm, modell äldre, elektrifierad med tre ljuspunkter
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:30)
1508 5456 Gallerskål England, omkring 1900, Flintgods. Längd: 25 cm, höjd: 6 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:57)
1508 6079 Gallerskål på fot, Rörstrand, omkring 1900, dekor med vinranka, gripfötter, Porslin. Diameter: 23 cm. Höjd: 16 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:27)
1508 6064 Gardiner 2 längder, design: Cecilia Hall, Lin. Längd: 205 + fåll ca 12 cm Bredd 142
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:14)
1508 5354 Glas diverse, Iittala, 20 delar. Höjd: 8-23 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:27)
1508 6469 Glas Iittala, 11 st. Höjd: 10 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:03)
1508 5187 Glasservisdelar 46 delar, Books, Kristall, Kosta, bland annat karaffer och skålar, graverad dekor, Nils Holgersson. Höjd: 7 - 26 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:10)
1508 5169 Glasservisdelar 8 + 12 delar, replika efter medeltiden. Höjd: 7-13 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:32)
1508 6222 Glöggmuggar 8 st. Mässing. Höjd: 4,5 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 21:05)
1508 6493 Golvlampa Danmark. Höjd: 112 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:51)
1508 6403 Golvlampa MAE Möller armatur, Eskilstuna. Höjd: 110 ca
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:10)
1508 6544 Golvlampa trä och mässing. Höjd: 146 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:05)
1508 6174 Golvlampfot metall / mässing. Höjd: 130 cm
1508 5102 Golvvas Kina. Höjd: 61 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:03)
1508 6583 Gravyr Kolorerad, Katedralen i Milano. Bildmått: 31x40 cm, yttermått inklusive ram: 48x57 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:57)
1508 6484 Gryta Gjutjärn, 6 liter. Längd: 45 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:47)
1508 6432 Gunghäst Modell äldre. Längd: 130 ca
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:32)
1508 6608 Hallbyrå längd: 69 cm, djup: 34 cm, höjd: 78 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:07)
1508 6478 Hallykta glas och mässing. Höjd: 37 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:34)
1508 5349 Handdukar 12 st, monogram
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:39)
1508 6186 Handdukar 12 st. Hellinne, 65x50, oanvända
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:30)
1508 6185 Handdukar 12 st. Hellinne, Dalsjöfors, 50x70, oanvända
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:20)
1508 6187 Handdukar 6 + 8, linne, 65x52 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:52)
1508 6452 Hänge 18k guld. Med grön sten. Höjd: 3 cm, Vikt: 4,1 g
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:52)
1508 6223 Hänge Lavacamé, 1800-/1900-tal. Höjd: 3 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:16)
1508 6458 Hänge Silverkors, Tidigt 1900-tal, Pärla & stenar, 5x3,5 cm, Bruttovikt: ca 5 g
1508 6586 Hänge Tore Strindberg (1882-1968), Sverige. Sporrong & co, 4x3,5 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:25)
1508 6426 Herrarmbandsur Longines. Quartz. Diameter: 3,2 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:53)
1508 6198 Hink mässing, järnhandtag Diameter: 37 cm. Höjd: 42 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:38)
1508 6556 Hörnkonsol Höjd: 48 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:16)
1508 6466 Hörnväggskåp Allmoge. Bredd: 80 cm, djup: 49 cm, höjd: 101 cm
1508 6532 Jaktknivar hornskaft, 2 st. Längd: 30 - 37
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:41)
1508 6559 Julgranspynt i resekoffert. Längd: 92 cm, djup: 53 cm, höjd: 47 cm, juldekorationer
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:35)
1508 5018 Kaffekoppar 4 st + 5 fat, Rörstrand, Hippi Gul
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:06)
1508 4115 Kaffeservis 25 delar. Ostindia, Rörstrand. Blå dekor på ljusblå botten. Servisen formgiven 1932
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:37)
1508 5225 Kaffeservis Gustavsberg, Blå Blom, ca 30 del
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:52)
1508 6159 Kagge koppar, med 6 st. Muggar. Höjd: 28 cm, längd: 22 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:16)
1508 3259 Kakelugnsskåp Tillverkat 2017. Tvådelat, bemålat trä, överdel med klädstång. Bredd: 96cm. Djup: 67 cm. Höjd: 240 cm, nyckel
S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:45)
1508 6143 Kanapé sent 1800-tal, klädsel: "Anakreon", Josef Frank (1885-1967), Österrike. Längd: 155 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:07)
1508 6366 Kandelaber 1800-tal. Höjd: 55 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:36)
1508 6434 Kanna + vas + skålar, 6 delar, Erik Höglund (1932-1998), Sverige. Kosta Boda, Höjd: 3 - 14
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:50)
1508 6637 Kanna Sylvia Stave, CG. Hallberg, nysilver, 1930-tal, Höjd: 16 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:07)
1508 6420 Kappa poplin, pälsfoder, Saga Mink. Storlek 42 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:44)
1508 3436 Karaff Villeroy & Boch. Karaff i klarglas. Höjd: 35 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:31)
1508 6145 Karaffer 5 st. Höjd: 20 - 30
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:27)
1508 6144 Karaffer Ett par. Höjd: 30 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:57)
1508 6635 Karmstol "Mina", Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. Bruno Mathsson International, Värnamo, 1999. Bok, sits av sadelgjord. Brännstämplad
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:27)
1508 6073 Karmstol 1800-tal, slitage
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:43)
1508 6367 Karmstol England
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:43)
1508 5033 Karmstolar Ett par
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:19)
1508 5407 Karmstolar ett par, Paul Volther, "J110", Hay, Danmark. Svartlackerad bok, genombruten rygg med spjälor. Höjd: 106 cm, sitthöjd ca: 44 cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:03)
1508 6389 Karmstolar Ett par, rokokostil, bemålade
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:46)
1508 6096 Kikare Regatta, i originalfodral. Längd: 19 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:46)
1508 6407 Klocka + barometer, 2 delar, mässing, Schatz, diameter: 18 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:59)
1508 6148 Klotlampa metall, glas. Höjd: 58 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:22)
1508 6601 Konsolbord mahogny. Bredd: 60 cm, djup: 34 cm, höjd: 70 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:29)
1508 6492 Kontorsstol Industrimodell
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:59)
1508 6581 Kopparstick "Carolo XI", 1697, oramat löst blad. Bildmått: 46x32, bladets mått: 60x48 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:06)
1508 6251 Kuddar 4 st, Kelim. 38-47x 38-47 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:30)
1508 6087 Kuverttallrikar 16 st, mässing. Diameter: 28 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:47)
1508 5256 Kuverttallrikar 7 st, Bohemia, Tjeckien, diameter: 27 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:31)
1508 6072 Lampbord Asien, Bemålad. Bredd: 41 cm, djup: 41 cm, höjd: 69 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:43)
1508 6605 Lampbord längd: 45 cm, djup: 37 cm, höjd: 68 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:24)
1508 6528 Lapptäcke siden, 180x210 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:47)
1508 6496 Leksaker 2 delar. Längd: 11-15 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:24)
1508 6150 Leksaker Star Wars, diverse
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:36)
1508 6232 Leksaksbil Metall / plast, Taxi, "USA cab co. New York". Längd: 78 ca
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:38)
1508 6626 Linnedukar 2 st, varav en med motiv av Mistel, 160x235 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:00)
1508 6633 Linnehanddukar 40 st, olika
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:01)
1508 6636 Linnehanddukar 47 st, olika
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:40)
1508 6634 Linnehanddukar / dukar 4 handdukar, 4 st dukar, olika
1508 6056 Linneservetter 11 st + duk
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:26)
1508 6059 Linneservetter 18 st, olika
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:18)
1508 6627 Linneservetter 20 st, blå
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:52)
1508 5347 Linneservetter 20 st, monogram. Längd: 59 cm, bredd: 55 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:39)
1508 6037 Linneservetter 20+ 6 st
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:23)
1508 5345 Linneservetter 22 st. Längd: ca 56-70 cm, bredd: ca 60-70 cm
1508 6060 Linneservetter 25 st, olika
1508 6057 Linneservetter 26 st, olika
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:43)
1508 6058 Linneservetter 26 st, olika
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:07)
1508 6055 Linneservetter 28 st, olika
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:09)
1508 6625 Linneservetter 32 st, olika
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:10)
1508 6631 Linneservetter 40 st, flera färger
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:15)
1508 6628 Linneservetter 60 st, olika
1508 6047 Linneservetter 90 st, olika
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:18)
1508 6632 Linneservetter / dukar 25 servetter, 2 dukar, flera färger
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:03)
1508 6414 Litografier + oljemålning, 9 + 1, oramade lösa blad, Olle Nyman (1909-1999), Sverige. Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. M. Fl. Oramade lösa blad. Signerad
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:43)
1508 5421 Ljuskrona med prismor. Höjd: 60 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 21:07)
1508 6385 Ljuskrona Oscariansk. Höjd: 90 ca
S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:04)
1508 6614 Ljuslykta nutida, 2-delad. Höjd: 74 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:55)
1508 6115 Ljusplåtar ett par, 1800-tal, mässing. Höjd: 52 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:45)
1508 6442 Ljusplåtar Ett par, Tenn, Swedish Grace, CG. Hallberg, krön med hind, 27x17 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:03)
1508 6205 Ljusstakar 17-/1800-tal, ett par + en, marmor / mässing. Höjd: 13 - 24
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:59)
1508 6643 Ljusstakar 3 par, glas Bla Reijmyre. Höjd: 11-18 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:12)
1508 6504 Ljusstakar Ett par, Ivar Ålenius Björk (1905-1978), Sverige. Liljan, mässing, Ystad-Metall, Sverige. Höjd: 12 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:01)
1508 5135 Ljusstakar Ett par, mässing, Putti. Höjd: 24 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:06)
1508 6656 Ljusstakar Ett par, pläterade, England, rokokostil. Höjd: 17 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:19)
1508 6181 Ljusstake mässing, Lars Holmström, Arvika, för Firma Svensk Tenn. Diameter: 19 cm. Höjd: 11 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:02)
1508 6562 Ljusstake Sandberg, Nora. Längd: 30 cm, höjd: 34 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:08)
1508 6543 Matsalsgrupp design: Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. 6 delar, bord + 5 stolar. Diameter: 120 cm, höjd: 73 + 3 ilägg
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:49)
1508 6534 Matsalsskåp mahogny. Bredd: 110 cm. Djup: 44 cm, höjd: 166 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:43)
1508 6567 Matservis 29 delar, Rörstrand
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:16)
1508 5241 Matservis 56 delar, India Plants, Celtic China
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:24)
1508 6101 Matservis 79 delar, Ostindia, Rörstrand. Blå dekor på ljusblå botten. Servisen formgiven 1932
S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:18)
1508 6160 Matservis 90 delar, ca. Omkring 1900, P. P
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:19)
1508 5238 Matservisdelar Bavaria Thomas, 35 del
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:59)
1508 5153 Matta Kina, 183x274 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:46)
1508 6612 Matta orientalisk, 100x145 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:23)
1508 6520 Matta Orientalisk, 100x155
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:48)
1508 6521 Matta Orientalisk, 100x203 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:36)
1508 5340 Matta orientalisk, 113x150 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:44)
1508 6363 Matta Orientalisk, 143x212 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:09)
1508 5434 Matta Orientalisk, 145x270
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:34)
1508 6613 Matta orientalisk, 152x196 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:21)
1508 6523 Matta Orientalisk, 208x300 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:11)
1508 5370 Matta orientalisk, Galleri, 92x330 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:08)
1508 6372 Matta Röllakan, "Wemmenhög", Erik Lundbergh, Vävaregården Eringsboda, 140x210 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:14)
1508 6362 Matta Röllakan, ej signerad, 78x160 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:36)
1508 6371 Matta Röllakan, Ingegerd Silow (1916-2005), Sverige. 140x200 cm
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:06)
1508 6183 Matta ull, "Kesäyö", design: Elsa Montell-Saanio (1926-2019), Finland. Finland, 92x126 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:22)
1508 6624 Mattor 3 st, Marocko, 60x120 & 90x162 cm
1508 6453 Medaljong/hänge 14k guld. Med dekor av fågel, gömma, Bruttovikt: 8 g. Höjd: 6,5 cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:27)
1508 6459 Minkpäls storlek 38 - 40. Längd: 95 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:33)
1508 6193 Minkpäls storlek 42. Längd: 124 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:39)
1508 6244 Minkpäls storlek: 34/36, Körsnär Bengtssons Ystad
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:53)
1508 5262 Mockakoppar 11 st. Blå Blomst, Royal Copenhagen
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:57)
1508 6180 Mockaskedar 6 st. Silver / emalj. Längd: 10 cm, i etui. Vikt: 55,7 g
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:58)
1508 6082 Oljemålning 1800-tal, flicka med hund, ej signerad. Olja på duk, 35x25 cm, yttermått inklusive ram: 44x34 cm
1508 5079 Oljemålning Aage Mang. Signerad, kor. Olja på duk, 36x63cm, yttermått inklusive ram: 46x73cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:15)
1508 6167 Oljemålning Åke Johansson (1893-1968), Sverige. Vallmo i vas. Signerad. Olja på pannå, 53x37 cm, yttermått inklusive ram: 74x59 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:09)
1508 6094 Oljemålning Alexander Roos (1895-1973), Sverige. Skärgårdshus. Signerad. Olja på pannå, 48x58 cm, yttermått inklusive ram: 60x70 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:55)
1508 6619 Oljemålning Angela Bocu, "Frunze". Signerad. Olja på duk, 38x55 cm, yttermått inklusive ram: 50x67 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:54)
1508 5074 Oljemålning Aukusti Koivisto (1886-1962), Finland. Signerad, daterad 1997. Olja på duk, 32x44cm, yttermått inklusive ram: 41x53cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:05)
1508 6084 Oljemålning Erne Carlson, "Strömmingar", Signerad. Olja på duk, 29x40 cm, yttermått inklusive ram: 44x55 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:13)
1508 5090 Oljemålning Gunnar Zetterström (1902-1965), Sverige. Signerad. Olja på pannå, 20x28cm, yttermått inklusive ram: 32x39cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:40)
1508 5071 Oljemålning Knut Norman (1896-1977), Sverige. Signerad. Olja på pannå, 32x39cm, yttermått inklusive ram: 38x46cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:00)
1508 6168 Oljemålning marin, 1800-tal, ej signerad. Olja på duk, 42x59 cm, yttermått inklusive ram: 58x76 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:00)
1508 6568 Oljemålning Oidentifierad konstnär. 1800-tal, ej signerad, solnedgång, oramad. Olja på pannå, 24x32 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:15)
1508 6083 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Café, ej signerad. Olja på duk, 49x59 cm, yttermått inklusive ram: 53x64 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:09)
1508 6516 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, mansporträtt. Olja på pannå, 33x33 cm, yttermått inklusive ram: 43x43 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:25)
1508 6384 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad. Olja på duk, 38x33 cm, yttermått inklusive ram: 55x49 cm
1508 6241 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad G Källbom, stilleben. Olja på pannå, 45x37 cm, yttermått inklusive ram: 69x60 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:19)
1508 6552 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Nattliv. Olja på duk, 37x45 cm, yttermått inklusive ram: 54x63 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:06)
1508 6423 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Stilleben med krasse. Signerad. Olja på pannå, 60x48 cm, yttermått inklusive ram: 70x59 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:33)
1508 6093 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Sydländsk gatuscen. Olja på pannå, 39x47 cm, yttermått inklusive ram: 44x53 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:11)
1508 6081 Oljemålning Olle Carlström (1920-2006), Sverige. "Månljus", komposition, monogramsignatur. Olja på duk, 69x81 cm, yttermått inklusive ram: 73x85 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:36)
1508 6555 Oljemålning Otto Klank (f. 1915), . Signerad, Stockholmsmotiv. Olja på pannå, 49x60 cm, yttermått inklusive ram: 70x81 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:43)
1508 4129 Oljemålning Philippe Bergerat (f. 1926), Frankrike. Signerad. Olja på pannå, 64x48 cm, yttermått inklusive ram: 76x60 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:29)
1508 6173 Oljemålning R Andre, flickor på blomsteräng. Signerad. Olja på duk, 39x49 cm, yttermått inklusive ram: 63x74 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:14)
1508 6620 Oljemålning Ragnar Swahn (1882-1964), Sverige. Skärgårdskväll. Signerad. Olja på pannå, 56x89 cm, yttermått inklusive ram: 69x103 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:40)
1508 6120 Oljemålning Rudolf Jelinek (1880-1958), Österrike. Mor och barn. Signerad. Olja på pannå, 80x58 cm, yttermått inklusive ram: 91x70 cm
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:35)
1508 6618 Oljemålning Rune Persson (1914-1990), Sverige. Flicka vid trädgårdsbord. Signerad, daterad -63. Olja på pannå, 56x39 cm, yttermått inklusive ram: 70x54
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:23)
1508 6570 Oljemålningar 2 st, Erika Schriever-Abeln. Signerad / osignerad, duk & pannå, 38x46 - 36x46 cm, oramad
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:56)
1508 4496 Örhängen 9 par, silver, Bruttovikt: ca 55 g.
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:36)
1508 6220 Pall bemålad. Längd: 34 cm. Höjd: 26 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:44)
1508 6412 Pall med förvaring, furu. Längd: 61 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:30)
1508 5369 Pallar 4 st, nutida. Höjd: 63 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:08)
1508 6245 Pälsjacka Mink, omsydd, storlek: 34/36 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:26)
1508 6208 Paradvärjor 2 st. 1800-tal. Längd: 98 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:11)
1508 6386 Paraplyställ mässing. Höjd: 47 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:53)
1508 6395 Parti bijouterier broscher, m. M
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:35)
1508 6247 Parti bijouterier diverse, clips & Broscher
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:48)
1508 6450 Parti kuriosa 8 delar, bl. A Asien, r. Höjd: 3 - 8
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:04)
1508 6640 Parti linne 18 st, bland annat Klässbols Linneväveri, dukar, löpare
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:36)
1508 6638 Parti linne 25 st, dukar, bildmått.
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:40)
1508 6189 Parti linne juldik i linne, handvävd, 52x75 cm + löpare, handvävd, 22x140 + 2 st. Handvävda handdukar + 4 st linnehanddukar, 50x65 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:10)
1508 5326 Parti linnedukar 33 st
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:23)
1508 6236 Parti mynt och sedlar, diverse
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:22)
1508 6250 Parti silver 11 delar, silver, vikt: 207g
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:16)
1508 6249 Parti silver 8 delar, silver, vikt: 340g
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:37)
1508 6054 Parti textilier 25 st broderade dukar och tryck av Adelborg
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:51)
1508 6151 Penna Mont Blanc, Meisterstück. Längd: 14 cm, i etui
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:22)
1508 6539 Pennor 2 st. Cross, 14k. I fodral. Längd: 13 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:24)
1508 6647 Penselvas Kina. Höjd: 28 + etui
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:59)
1508 6606 Piedestal höjd: 65 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:43)
1508 6380 Piedestal med stenskivor. Längd: 25 cm, djup: 25 cm, höjd: 82 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:15)
1508 6398 Piedestaler 2 st. Höjd: 80-90 cm
1508 6221 Pläd ull, 140x200 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:14)
1508 6557 Plafonder 3 st, Luxus. Diameter: 55 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:04)
1508 6178 Pokaler + kalk, silver, höjd, 5,5 - 10,5 cm. Vikt: 159 g. Höjd: 5,5-10,5 cm, diameter: 3,5-6,5 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:14)
1508 5012 Pokalglas + skulptur, 2 delar, Konstglas, Murano, Italien. Höjd: 23 längd: 20 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:56)
1508 6376 Prydnadskanna + Stop. Höjd: 20-37 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:50)
1508 6388 Resegrammofon Brunswick. Längd: 40 cm, djup: 37 cm, höjd: 18 cm
1508 6641 Restaurangsilver 7 delar, Kannor + skål. Diameter: 12 cm. Höjd: 5-15 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:59)
1508 6455 Ring 14k guld. Med korall, 3,1 g. Storlek: 19,2
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:47)
1508 6564 Ring 18k guld, 2,8 gr, ringmått: 20,7
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:40)
1508 6499 Ring 18k guld, med briljant 0,4 ct. Enl. Inskription. Vikt: 2,5 g. Storlek: 18 cm
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:08)
1508 6449 Ring 18k guld. Med ametist. Vikt: 5,7 g. Storlek: 18 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:04)
1508 6446 Ring 18k guld. Med blå sten. Vikt: 5 g. Storlek: 17,2
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:05)
1508 6498 Ring 18k guld. Med briljant 0,05 ct. Vikt 2 g. Storlek: 18,3
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:47)
1508 6454 Ring 18k guld. Med citrin, Bruttovikt: 7,8 g. Storlek: 19,2
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:49)
1508 6444 Ring 18k guld. Med diamanter och rubiner. Vikt: 2,8 g. Storlek: 18,7
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:16)
1508 6441 Ring 18k guld. Med diamanter och safirer. Vikt: 4,7 g. Storlek: 19,5
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:26)
1508 6443 Ring 18k guld. Med diamanter och smaragder. Vikt: 4,7 g. Ringmått: 18,7
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:21)
1508 6519 Ring 18k guld. Med en större och fyra mindre diamanter. Vikt: 2,6 g. Storlek: 18,3
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:48)
1508 6445 Ring 18k guld. Med pärla. Vikt: 2,6 g. Storlek: 17,2
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:41)
1508 6502 Ring 18k guld. Med småstenar. Vikt: 2,5 g. Storlek: 18,2
1508 6517 Ring 18k guld. Med tre diamanter. Vikt: 3,7 g. Storlek: 18,3
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:25)
1508 6514 Ring 18k guld. Med vit sten, 3,9 g. Storlek: 16,5
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:17)
1508 6509 Ring 18k guld. Vikt: 1,9 g. Storlek: 18,2
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:31)
1508 6524 Ring 20 k. Med pärla. Vikt: 4,1 g. Storlek: 18,3
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:14)
1508 6525 Ringar 2 st. 18k guld. Vikt: 2,6 g. Storlek: 14,2-17 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:34)
1508 6644 Ringar 25 st, diverse, med stenar, bland annat silver
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:05)
1508 6645 Ringar 32 st, silver, herrmodell, ca 285 g, ringmått: 17-22,5
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:43)
1508 6501 Rödvinsglas 11 st, Christineholm. Höjd: 20 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:50)
1508 6447 Rökelsekar 2 st. Kina, mässing + brons. Höjd: 14 - 16
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:21)
1508 6490 Rullvagn + bricka. Längd: 48 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:01)
1508 6207 Sabel med balja. Längd: 74 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:54)
1508 6410 Salongsbord Nyrokoko, valnöt, 128, djup: 83 cm, höjd: 71 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:14)
1508 6130 Sängramar Gustaviansk stil, 1920-tal, blå. Bredd: 99 cm, längd: 208 cm, höjd: 72-91 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:49)
1508 6141 Satsbord 3 delar, mahogny, England. Bredd: 60x43 cm, höjd: 60 cm
1508 6147 Schalar 2 st. Kenzo, ull. Längd: ca. 175
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:49)
1508 6182 Seltersglas 12 st. "Kent" Elis Bergh, Kosta. Höjd: 7 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:32)
1508 6411 Serveringsvagn 1930-tal. Längd: 86 cm, djup: 45 cm, höjd: 73 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:46)
1508 6175 Serveringsvagn rotting och glas. 1940-tal, Längd: 79 cm. Djup: 49 cm, höjd, 60 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:41)
1508 6048 Servetter linne
1508 6392 Servisdelar 22 delar, Polar, Upsala-Ekeby
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:54)
1508 6248 Silversmycken diverse, med stenar, örhängen, halsband & brosch mm, må
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:58)
1508 6202 Skål + fat, 2 delar, kristall. Diameter: 23 - 28
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:15)
1508 6254 Skål Halmkrona. Diameter: 27 cm, höjd: 25 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:53)
1508 6416 Skål med lock + vas, mässing, 2 delar, Kina. Höjd: 11 - 19
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:13)
1508 6155 Skål med lock, glas och mässing. Diameter: 14 cm, höjd: 11 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:52)
1508 6256 Skål Murano, konstglas. Längd: 32 cm. Höjd: 13 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:57)
1508 6258 Skål Rosa Ljung (1917-1983), Sverige. Kronärtskocka. Diameter: 22 cm, höjd: 16 cm
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:13)
1508 6203 Skålar 2 st. Kina, stengods. Höjd: 5 - 11
1508 5415 Skålfat Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. "Veckla", Gustavsberg. Stengods med målad dekor på vit carraraglasyr. Längd: 35 cm
1508 6098 Skåp 2 st, "Contenta", teak, 1960-tal. Bredd: 100 cm. Djup: 35 cm, höjd: 74 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:33)
1508 6550 Skåp Bemålat, omkring sekelskiftet 1900. Bredd: 100 cm, djup: 32 cm, höjd: 153 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:18)
1508 6409 Skeppsklocka + askkopp, 2 delar, malm, "Albion 1952". Längd: 14 cm, diameter: 19 cm, höjd: 5-21 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:45)
1508 6495 Skeppsmodell i väggmonter, 57x69 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:55)
1508 6408 Skeppsventiler / speglar 2 delar, Holland, diameter: 30 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:04)
1508 6603 Skrivbord med uppsats, England. Bredd: 62 cm, djup: 43 cm, höjd: 76-98 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:12)
1508 6405 Skrivbordslampa 1930-tal, Bemålad. Höjd: 36 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:05)
1508 6370 Skrivbordsstol snurrbar, tidigt 1900-tal, slitage
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:18)
1508 6467 Skulptur + kanna, Gustavsberg. Höjd: 22-26 cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:30)
1508 6157 Skulptur fotbollsspelare. Metall, stensockel. Höjd: 23 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:30)
1508 5054 Skulptur Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Fågel, Rörstrand. Höjd: 24 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:15)
1508 6510 Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Åsna, Gustavsberg. Höjd: 10 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:37)
1508 6468 Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Johanna ur Larsons Ungar, Gustavsberg 1962-1980, målad och delvis glaserad brun stengodslera, höjd: 14 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:07)
1508 6508 Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Malin ur Larsons Ungar, Gustavsberg 1962-1980, målad och delvis glaserad brun stengodslera, höjd: 18 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:47)
1508 6507 Skulptur Oidentifierad konstnär. Kvinna, trä, bemålad. Höjd: 28 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:51)
1508 6215 Skulptur Parian, Lenin, Lomonosov. Höjd: 25 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:42)
1508 6571 Skulptur Porslin, Sovjet. Höjd: 24 cm
S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:39)
1508 6497 Skulptur Tomte. Höjd: 31 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:15)
1508 5252 Skulpturer 2 st troll, keramik, efter John Bauer, Rosa Ljung (1917-1983), Sverige. Höjd: 21 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:17)
1508 6482 Skulpturer 2 st, Gustavsberg, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Höjd: 6-12 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:03)
1508 6537 Skulpturer 2 st. Sten Lykke Madsen (f. 1937), Danmark. Bing & Grøndahl, 7043 och 7048, stengods. Höjd: 21 - 35, II. Sortering
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:25)
1508 6595 Skulpturer 5 st. Porslin, kvinna och barn, Bing & Grøndahl. Höjd: 16 - 28
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:14)
1508 6596 Skulpturer 6 st. Bing & Grøndahl, djur, porslin. Höjd: 5 - 26
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:16)
1508 6399 Skulpturgrupp Christer Sandlund, Speceriaffär, trä. Signerad, daterad 1992. Längd: 29 cm. Djup: 23 cm. Höjd: 29 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:42)
1508 5383 Smycken diverse, bland annat silver
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:06)
1508 5282 Snurrstolar ett par, Wilkhahn, Tyskland
1508 6538 Soffa Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Längd: 160 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:47)
1508 6428 Solfjäder brisé, 1800-tal, i kassett med glas, + en extra kassett, 31x65 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:19)
1508 6235 Soppslev + dosa & skålar, 4 delar, silver. Längd: 7-36 cm, diameter: 4-4,5, vikt: 250g ca
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:41)
1508 6549 Spegel + 1 par lampetter, Tenn. Höjd: 32-55, djup: 9,5-37 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:42)
1508 6088 Spegel + konsol, sten / plast. Höjd: 82 + 20, djup: 58 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:13)
1508 6404 Spegel 1950-tal, 101x61 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:23)
1508 6170 Spegel 39x65 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:16)
1508 6481 Spegel 52x41 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:40)
1508 6486 Spegel Art Déco, 105x42 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:49)
1508 6615 Spegel nutida, 85x34 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:14)
1508 6472 Spegel Nyrokoko, 170x72 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:46)
1508 6114 Spegel venetiansk. Höjd: 89x78 cm
S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:24)
1508 6359 Speglar 3 st, nutida, 39x26 - 32x27 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:28)
1508 6099 Spelbord 1800-tal, Valnöt. Bredd: 70 cm, djup: 2x35 cm, höjd: 75 cm
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:41)
1508 6100 Stafflibord England, för konstnär. Bredd: 66 cm. Djup: 56 cm. Höjd: 78 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:43)
1508 5237 Stolar + karmstolar, + Taburett, 5 delar, Rokokostil
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:13)
1508 6237 Stolar Ett par, Danmark, teak, snörad sits
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:35)
1508 6260 Svärd Oman, i balja med silverbeslag. Längd: 108 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:34)
1508 5342 Sybord mahogny. Bredd: 48 cm, djup: 37 cm, höjd: 76 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:47)
1508 6152 Syltkrukor 4 st, bland annat: Gustafsberg. Höjd: 11 - 23
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:34)
1508 6095 Takarmatur "Kosta Lampan", metall, diameter: 34, höjd: 35 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:15)
1508 6378 Takarmatur 1930-tal, kupa av glas. Höjd: 57 cm
1508 5402 Takarmatur med ljushållare. Diameter: 50 cm
1508 6610 Takarmatur med prismor. Diameter: 45 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:37)
1508 6485 Takarmatur Metall. Höjd: ca 45 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:40)
1508 6162 Takarmatur råglas, 1940-tal. Diameter: 44 cm
S�ldes f�r 8.000 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:30)
1508 6113 Takarmatur Venetiansk. Höjd: ca 75 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:16)
1508 6204 Tallrik + vas, porslin, Kina. Diameter: 25 + cm, höjd: 23 cm
1508 6201 Tallrikar 4 st. Porslin, Frankrike. Diameter: 30 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:08)
1508 6463 Tavlor 2 st. Tryck efter Henri Matisse, yttermått inklusive ram: 70x50 cm
1508 9454 Teckning Hans Norsbo (1897-1955), Sverige. Utsikt mot gamla stan. Signerad, daterad 1931. Bildmått: 62x47 cm, yttermått inklusive ram: 77x63 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:28)
1508 5313 Teckning Jacob Hägg (1839-1931), Sverige. Skepp. Blyerts på papper, oramat löst blad. Bladets mått: 12,5x20 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:10)
1508 5315 Teckningar 2 st, skeppstekniska. Signerade. Yttermått inklusive ram: ca 14x21 respektive 16x26 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:12)
1508 5139 Textil i form av bokhylla fylld med böcker, 183x52 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:13)
1508 6065 Textilier Marimekko, "Musta maria" 1980, design: Isola/Leppo, 120x133 ca
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:13)
1508 6489 Tidningsställ för vägg. Höjd: 84 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:07)
1508 5390 Trädgårdsstolar 3+ 1 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:22)
1508 5391 Trädgårdsstolar 4 st
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:25)
1508 6512 Träsnitt 3 st, Japan, yttermått inklusive ram: 22x28 - 36x24 cm
1508 6529 Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Stockholms slott. Signerad, numrerad pt, daterad -71. Bladets mått: 23x40 cm, yttermått inklusive ram: 34x51 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:37)
1508 6365 Väggarmatur glas och mässing. Höjd: 38 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:32)
1508 6163 Väggarmaturer Ett par, glas / smide. Längd: 32 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:26)
1508 6102 Väggskulptur Ansikte, Gips. Höjd: 32 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:22)
1508 6511 Väggskulptur Skidåkare, porslin, 1940-/50-tal. Höjd: 17 längd: 23 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:41)
1508 6239 Väggur Gustaviansk stil, Sundberg, Malmö. Höjd: 50 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:37)
1508 6503 Vas Domino, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Gustavsberg. Höjd: 15 cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:08)
1508 6505 Vas Ingrid Atterberg (1920-2008), Sverige. Upsala-Ekeby, "Negro". Höjd: 13 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:57)
1508 5448 Vas konstglas, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Kosta Boda. Höjd: 35 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:44)
1508 5297 Vas Kosta Boda, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Höjd: 16 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:38)
1508 6377 Vas Kosta, Bengt Edenfalk (1924-2016), Sverige. Höjd: 23 cm
1508 6479 Vas Rörstrand, 1940-tal. Höjd: 18 cm
1508 6477 Vas Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Argenta, Gustavsberg. Stengods, grön glasyr med målad silverdekor. Höjd: 7 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:40)
1508 6476 Vaser 2 st, Rörstrand, Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Höjd: 16-28,5
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:11)
1508 6435 Vaser 2 st. Mari Simmulson (1911-2000), Sverige. Upsala-Ekeby. Höjd: 16 - 24
1508 6263 Vinglas 9 st, Riedel, Vinum XL, 96cl. Höjd: 27 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:40)
1508 6169 Vinkannor Ett par, nysilver / glas, omkring 1900. Höjd: 29 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:09)
1508 6526 Vinkylare / ytterfoder Ett par, Blå Blomst, Royal Copenhagen. Diameter: 19 cm, höjd: 16,5 cm
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:37)
1508 6206 Vinprovarglas 11 st. Orrefors. Höjd: 17 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:01)
1508 6540 Vitrinskåp England, mahogny. Bredd: 93 cm, djup: 37 cm, höjd: 184 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:35)
1508 6607 Vitrinskåp med sekretärdel. Bredd: 92 cm, djup: 42 cm, höjd: 215 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:19)
1508 6387 Ytterfoder Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Gustavsberg, vitglaserat stengods. Diameter: 25 cm (storlek 3)