Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 12 december 2022 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1508 6487  Adventsljusstake med ljus. Längd: 50 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:55)

1508 6655  Adventsstjärnor 2 st. Höjd: 46 cm respektive. Diameter: ca 32 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:12)

1508 6191  Affisch/grafiskt blad Joan Miró (1893-1983), Spanien. Japan. Osignerat grafiskt blad. Yttermått inklusive ram: 78x60 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:17)

1508 6569  Akvarell Tage Fougstedt (1890-1959), Sverige. Visby ringmur. Signerad, daterad -45. Akvarell, bildmått: 16x12 cm, yttermått inklusive ram: 33x28 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:46)

1508 6565  Akvareller 3 st, Stockholmsmotiv, bland annat Frans Lindström, yttermått inklusive ram: 24x32 - 28x35, akvarell. Signerad

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:11)

1508 6554  Akvatintetsning Curt Burström (1920-1964), Sverige. Sverige. Signerad, daterad 53, komposition. Bildmått: 22x26 cm, yttermått inklusive ram: 36x44 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:06)

1508 6658  Ampel empirestil, glas och mässing. Höjd: 85 (+ extra elhängning)

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:26)

1508 6545  Arbetsbord Bemålat. Bredd: 96 cm, djup: 76 cm, höjd: 70 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:20)

1508 6457  Armband 18k guld. Med stenar. Längd: 17 cm, Bruttovikt: 14,6 g.

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:28)

1508 6415  Armbandsur 3 st, Marc Jacobs

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:55)

1508 5362  Armbandsur 9 st. SWATCH med olympiska motiv, 1996, fjärde utgåvan, i box

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:53)

1508 6179  Askkopp silver / metall. Diameter: 14 cm. Vikt: 181

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:04)

1508 6153  Assietter 12 st. Rosenthal. Diameter: 20 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:56)

1508 6419  Bålskål "Svea", Gustavsberg, diameter: 36 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:28)

1508 6473  Barnsäng bambu, på trissor, med sänghimmel. Längd: 93 cm. Djup: 48 cm. Höjd: 140 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:15)

1508 6197  Barstolar Ett par, läder / metall. Höjd: 69 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:44)

1508 6199  Bestickuppsättning ca. 60 delar, nysilver, modell Olga. Längd: 14 - 22

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:19)

1508 6527  Bijouterier samt damarmbandsur Kamelia. Längd: ca 1-5,5 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:51)

1508 6070  Blandteknik Axel Lilliehöök (f. 1930), Sverige. Signerad, blandteknik, komposition, bladets mått: 28x18 cm, yttermått inklusive ram: 48x34 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:27)

1508 5400  Blandteknik Nils Selander (1877-1949), Dam i hatt, 1920-tal. Blandteknik, bildmått: 18,5x11,5, yttermått inklusive ram: 30x23 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:07)

1508 6592  Blandteknik Oidentifierad konstnär. Pojke på stol. Signerad, daterad -09. Blandteknik, bildmått: 20x22 cm, yttermått inklusive ram: 36x42 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:02)

1508 6226  Bokhylla 1940-tal, bemålad. Bredd: 120 cm, djup: 25 cm, höjd: 70 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:36)

1508 6422  Bokstöd 2 st, Gatti, Italy, fajans. Höjd: 11 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:46)

1508 6651  Bokverk 2 st, Jordens kvinnor I-II

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:43)

1508 6560  Bonad omkring sekelskiftet 1900,130x130 ca

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:12)

1508 6375  Bordsfotogenlampa höjd: 50 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:35)

1508 5451  Bordsfotogenlampa Sent 1800-tal. Höjd: 56 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:52)

1508 6068  Bordslampa Glas, glasskärm. Höjd: 37 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:25)

1508 6475  Bordslampa Glas. Höjd: 50 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:04)

1508 5404  Bordslampa höjd: 58 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:30)

1508 6506  Bordslampa / skulptur Art Déco, porslin, kvinna. Höjd: 27 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:31)

1508 6252  Bordslampor Ett par, glas, 1960-tal, orange. Höjd: 97 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:21)

1508 6264  Bordslampor Ett par, Kina, porslin. Höjd: 55 cm

S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:45)

1508 6142  Bordslystrar ett par, Gustaviansk stil. Höjd: 34 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:17)

1508 6500  Bordstelefoner 2 st, Kobra, Ericofon, grön / röd. Höjd: 21 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:04)

1508 6158  Brevkniv Brevkniv med lejon, tenn. Troligen Anna Petrus för GAB Guldsmedsaktiebolaget. Längd: 24 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:31)

1508 6234  Bricka + skrin, 2 delar, Metall, Joh Engström & Egypten. Längd: 23-62 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:55)

1508 6400  Bricka mässing, Lars Holmström, Arvika, 58x37 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:57)

1508 6451  Brosch 18k guld. 1866. Längd: 2,8 cm, vikt: 3,2 g

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:15)

1508 6456  Brosch 18k guld. Med sten. Längd: 6,2 cm. Vikt: 2,6 g

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:46)

1508 6224  Brosch Camé, 1800-tal. Höjd: 3 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:42)

1508 6470  Byrå 1800-tal, valnöt. Bredd: 98 cm, djup: 52 cm, höjd: 82 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:01)

1508 6368  Byrå 1800-tal. Bredd: 89 cm, djup: 47 cm, höjd: 120 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:47)

1508 6547  Byrå Bemålad. Bredd: 83 cm, djup: 51 cm, höjd: 139 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:46)

1508 6609  Byrå England. Bredd: 47 cm, djup: 38 cm, höjd: 97 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:31)

1508 6604  Byrå Intarsia, Gallerkant. Bredd: 61 cm, djup: 36 cm, höjd: 67 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:26)

1508 6535  Byrå mahogny. Bredd: 60 cm, djup: 33 cm, höjd: 95 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:00)

1508 6546  Byrå sengustaviansk stil, 1800-tal. Bredd: 88 cm. Djup: 43 cm. Höjd: 83 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:26)

1508 6548  Byrå senjugend, bemålad, 6-lådig. Bredd: 84 cm. Djup: 52 cm, höjd: 139 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:34)

1508 6471  Byrå Tallboy, 8-lådig. Bredd: 64 cm, djup: 47 cm, höjd: 133 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:45)

1508 5388  Byst Gips, Kvinnohuvud, Karin Rohdin. Höjd: 45 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:19)

1508 6255  Champagnekupor 13 st, Diameter: 10 cm. Höjd: 14 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:39)

1508 6464  Champagnekylare Sent 1800-tal, Pläterad, nyrokoko, blomsterdekor, hänklar. Höjd: 34 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:32)

1508 5118  Cigarettetui med tändare i Originalask. Längd: 12,5 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:33)

1508 5382  Collier silver, med hänge och 1 par örhängen. Längd: 44 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:00)

1508 6421  Dalahästar & tuppar 14 + 2 st. Höjd: 4-17 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:29)

1508 5203  Damarmbandsur 2 st. Omega. Diameter: 1,8- 2 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:23)

1508 6192  Dampäls Saga Mink, Amoress, storlek 38 - 40. Längd: 120 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:27)

1508 6593  Dekorelement metall, fornnordisk utsmyckning, 13x25 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:45)

1508 6080  Diaprojektor Tidigt 1900-tal, sagomotiv. Längd: 45 cm, djup: 13 cm, höjd: 34 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:26)

1508 6413  Dörrar / skärmar 2 st, omkring 1900, glasade, 170x60 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:49)

1508 5258  Dosor Ett par, Limoges. Porslin / mässingsfäste, Höjd: 9 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:36)

1508 6611  Dragspel i väska. Längd: 54 cm, djup: 23 cm, höjd: 45 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:22)

1508 6184  Duk Linne, 240x140

1508 6061  Dukar 9 st, linne, 240-260 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:52)

1508 5321  Dukar parti linne, 21 st. Längd: 140-240 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:27)

1508 6488  Elgitarr Epiphone, Les Paul Junior. Längd: 102 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:43)

1508 6650  Epåletter + knappar, Salénrederierna. Längd: 7-12 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:28)

1508 5376  Etagebord Louis XV-stil. Bredd: 75 cm, djup: 46 cm, höjd: 90 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:20)

1508 6219  Etagebord med hyllor, mahogny, ställbart. Bredd: 57 cm. Djup: 35 cm, höjd: 115 ca

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:24)

1508 6582  Etsning "Eldsvådan på Riddarholmen". Bildmått: 26x34 cm, yttermått inklusive ram: 48x57 cm. Ej signerad

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:39)

1508 5088  Etsning Göran Brunius (1911-2005), Sverige. Signerad, numrerad 166/310. Bildmått: 32x49cm, yttermått inklusive ram: 51x67cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:35)

1508 5134  Etsning Lojsa af Geijerstam, Sverige. "Inga leoparder alls". Signerad, numrerad 29/50, daterad 1982. Bildmått: 19,5x24,5 cm. Bladets mått: 26,5x40 cm, oramad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:52)

1508 6090  Etsning Oidentifierad konstnär. Boxare. Signerad, numrerad 28/50. Bildmått: 19,5x24 cm, yttermått inklusive ram: 37x40 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:39)

1508 6491  Färgetsning "Scene des massacres de scio". Bildmått: 50x42 cm, yttermått inklusive ram: 71x61

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:20)

1508 5190  Färgkrita Olle Nyman (1909-1999), Sverige. Signerad, 39x29 cm, yttermått inklusive ram: 58x47 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:14)

1508 6067  Färglitografi 3 st, Danka Jaworska (f. 1951), Sverige. Signerade, 1980-tal, färglitografi, yttermått inklusive ram: 90x70 ca

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:02)

1508 6217  Färglitografi Bert Håge Häverö (1932-2014), Sverige. "Västan". Signerad, numrerad 107/360, daterad -80. Färglitografi, bildmått: 38x46 cm, yttermått inklusive ram: 49x58 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:33)

1508 6196  Färglitografi Carl Anton (f. 1933), Sverige. Stockholm. Signerad, numrerad 139/200 cm, yttermått inklusive ram: 65x48 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:35)

1508 6561  Färglitografi Carolina Gynning (f. 1978), Sverige. Signerad, numrerad 29/75. Färglitografi, bildmått: 62x50 cm, yttermått inklusive ram: 83x68 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:39)

1508 6176  Färglitografi Einar Jolin (1890-1976), Sverige. Signerad, numrerad 168/250. Färglitografi, bildmått: 38x45 cm, yttermått inklusive ram: 53x59 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:31)

1508 6243  Färglitografi Eva Zettervall (f. 1941), Sverige. Kvinna. Signerad, numrerad hc 16/20, oramat löst blad, 60x42 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:53)

1508 6091  Färglitografi Helmtrud Nyström (f. 1939), Sverige. Signerad, numrerad 40/285. Färglitografi, bildmått: 39x38 cm, yttermått inklusive ram: 55x52 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:50)

1508 6216  Färglitografi Hilding Linnqvist (1891-1984), Sverige. Signerad, numrerad 113/125. Färglitografi, bildmått: 21x28 cm, yttermått inklusive ram: 46x51 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:58)

1508 6195  Färglitografi Lars Karlsson Frost (f. 1958), Sverige. Signerad, numrerad 150/200, daterad 1985 cm, yttermått inklusive ram: 48x64 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:30)

1508 6364  Färglitografi Lars Melander (f. 1939), Sverige. Signerad. Provtryck, Färglitografi, bildmått: 50x73cm, yttermått inklusive ram: 60x82cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:30)

1508 6558  Färglitografi Maria Manuela. Signerad, numrerad 108/125. Färglitografi, bildmått: 39x38 cm, yttermått inklusive ram: 57x56 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:45)

1508 5173  Färglitografi Mårten Andersson (1934-2017), Sverige. Man i eka, oramat löst blad. Signerad, numrerad 1374/1400. Färglitografi. Bladets mått: 45x54 cm. Oramad

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:50)

1508 5043  Färglitografi Nils Kölare (1930-2007), Sverige. Signerad, numrerad 21/150, daterad 91. Färglitografi, bildmått: 48x62cm, yttermått inklusive ram: 61x74cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:58)

1508 5044  Färglitografi Nils Kölare (1930-2007), Sverige. Signerad, numrerad 62/125, daterad 86. Färglitografi, bildmått: 47x68cm, yttermått inklusive ram: 56x76cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:59)

1508 6066  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Signerad, numrerad pt, på bryggan. Färglitografi, bildmått: 31x43 cm, yttermått inklusive ram: 47x60 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:07)

1508 6513  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Vinterbåten, (Spritbåten). Signerad, numrerad 171/310. Färglitografi, bildmått: 42x32 cm, yttermått inklusive ram: 62x51 cm

S�ldes f�r 9.200 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:23)

1508 6177  Färglitografi Rolf Lidberg (1930-2005), Sverige. Troll. Signerad, numrerad 82 / 400, daterad -68. Färglitografi, bildmått: 38x46 cm, yttermått inklusive ram: 54x64 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:03)

1508 6430  Färglitografi Sven Lidberg (1929-2009), Sverige. Signerad, numrerad 173/290. Färglitografi, bildmått: 30x16 cm, yttermått inklusive ram: 47x33 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:22)

1508 6074  Färglitografi Terence Warren (f. 1948), Storbritannien. Signerad. Färglitografi. Bladets mått: 78x58 cm, yttermått inklusive ram: 92x71 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:35)

1508 6075  Färglitografier 2 st, Danka Jaworska (f. 1951), Sverige. Signerade, färglitografi, yttermått inklusive ram: 98x70 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:27)

1508 6396  Färglitografier 2 st, Gunleif Grube, Erotiska motiv. Signerad, numrerad 80-upplaga, daterad -98. Färglitografi, bildmått: 32x23 cm, yttermått inklusive ram: 51x41 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:55)

1508 5128  Färglitografier 5 st, militära motiv. Ej signerade. Yttermått inklusive ram: 43x32 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:11)

1508 6418  Fat + skålar, 4 delar, Kina. Diameter: 10 - 22

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:38)

1508 6154  Fat 6 st. Upsala-Ekeby, löv. Längd: 17 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:34)

1508 6431  Fat Iittala, rostfritt, ca 50x50 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:23)

1508 6097  Fåtölj Grete Jalk, Glostrup, etikettmärkt, 1950/60-tal, teak

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:55)

1508 6541  Fåtöljer ett par, Carl Malmsten (1888-1972), Sverige.

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:02)

1508 6369  Fåtöljer Ett par, DUX, läder

S�ldes f�r 6.400 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:38)

1508 6406  Fåtöljer Ett par, IKEA, sadelgjord

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:31)

1508 6599  Fåtöljer ett par, JM Birking, Danmark

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:25)

1508 6591  Fiol med 2 stråkar, i väska. Längd: 59 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:07)

1508 6518  Flaska keramik, Frankrike, ca 1930-tal. Höjd: 40 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:37)

1508 4019  Fotografi Pär Lundqvist (f. 1937), Sverige. "Anåfjället Härjedalen 1983". Signerad, daterad 1983. Bildmått: 39,5x49,5 cm, yttermått inklusive ram: 56x65 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:39)

1508 4001  Fotografi Pär Lundqvist (f. 1937), Sverige. "Cirkus Hovs Hallar 1986". Signerad, numrerad 1/20, daterad 1986. Bildmått: 29x22 cm, yttermått inklusive ram: 50x41 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:05)

1508 4002  Fotografi Pär Lundqvist (f. 1937), Sverige. "Hovs Hallar 1983". Signerad, daterad 1983. Bildmått: 22,5x22,5 cm, yttermått inklusive ram: 44x41 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:10)

1508 4014  Fotografi Pär Lundqvist (f. 1937), Sverige. "Hovs Hallar 1983". Signerad, daterad 1984. Bildmått: 22,5x22,5 cm, yttermått inklusive ram: 44x41 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:13)

1508 4033  Fotografi Pär Lundqvist (f. 1937), Sverige. "Hovs Hallar 1984". Signerad, daterad 1984. Bildmått: 29x22 cm, yttermått inklusive ram: 50x41 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:52)

1508 4030  Fotografi Pär Lundqvist (f. 1937), Sverige. "Kyrkja Jotunheimen Norge 1985". Signerad, numrerad 1/20, daterad 1986. Bildmått: 29x22 cm, yttermått inklusive ram: 51x41 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:37)

1508 4024  Fotografi Pär Lundqvist (f. 1937), Sverige. "Lundstjärnblomma Ramundberget 1985". Signerad, daterad 1986. Bildmått: 39,5x29cm, yttermått inklusive ram: 56x44 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:05)

1508 4021  Fotografi Pär Lundqvist (f. 1937), Sverige. "Midsommarblomster 1986". Signerad, daterad 1986. Bildmått: 39,5x29 cm, yttermått inklusive ram: 56x44,5 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:49)

1508 4031  Fotografi Pär Lundqvist (f. 1937), Sverige. "Veinge Halland 1979". Signerad, daterad 1983. Bildmått: 22x29 cm, yttermått inklusive ram: 44x48 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:42)

1508 6563  Frisörskylt järn / glas. Längd: 120 cm, modell äldre, elektrifierad med tre ljuspunkter

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:30)

1508 5456  Gallerskål England, omkring 1900, Flintgods. Längd: 25 cm, höjd: 6 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:57)

1508 6079  Gallerskål på fot, Rörstrand, omkring 1900, dekor med vinranka, gripfötter, Porslin. Diameter: 23 cm. Höjd: 16 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:27)

1508 6064  Gardiner 2 längder, design: Cecilia Hall, Lin. Längd: 205 + fåll ca 12 cm Bredd 142

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:14)

1508 5354  Glas diverse, Iittala, 20 delar. Höjd: 8-23 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:27)

1508 6469  Glas Iittala, 11 st. Höjd: 10 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:03)

1508 5187  Glasservisdelar 46 delar, Books, Kristall, Kosta, bland annat karaffer och skålar, graverad dekor, Nils Holgersson. Höjd: 7 - 26 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:10)

1508 5169  Glasservisdelar 8 + 12 delar, replika efter medeltiden. Höjd: 7-13 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:32)

1508 6222  Glöggmuggar 8 st. Mässing. Höjd: 4,5 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 21:05)

1508 6493  Golvlampa Danmark. Höjd: 112 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:51)

1508 6403  Golvlampa MAE Möller armatur, Eskilstuna. Höjd: 110 ca

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:10)

1508 6544  Golvlampa trä och mässing. Höjd: 146 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:05)

1508 6174  Golvlampfot metall / mässing. Höjd: 130 cm

1508 5102  Golvvas Kina. Höjd: 61 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:03)

1508 6583  Gravyr Kolorerad, Katedralen i Milano. Bildmått: 31x40 cm, yttermått inklusive ram: 48x57 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:57)

1508 6484  Gryta Gjutjärn, 6 liter. Längd: 45 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:47)

1508 6432  Gunghäst Modell äldre. Längd: 130 ca

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:32)

1508 6608  Hallbyrå längd: 69 cm, djup: 34 cm, höjd: 78 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:07)

1508 6478  Hallykta glas och mässing. Höjd: 37 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:34)

1508 5349  Handdukar 12 st, monogram

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:39)

1508 6186  Handdukar 12 st. Hellinne, 65x50, oanvända

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:30)

1508 6185  Handdukar 12 st. Hellinne, Dalsjöfors, 50x70, oanvända

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:20)

1508 6187  Handdukar 6 + 8, linne, 65x52 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:52)

1508 6452  Hänge 18k guld. Med grön sten. Höjd: 3 cm, Vikt: 4,1 g

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:52)

1508 6223  Hänge Lavacamé, 1800-/1900-tal. Höjd: 3 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:16)

1508 6458  Hänge Silverkors, Tidigt 1900-tal, Pärla & stenar, 5x3,5 cm, Bruttovikt: ca 5 g

1508 6586  Hänge Tore Strindberg (1882-1968), Sverige. Sporrong & co, 4x3,5 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:25)

1508 6426  Herrarmbandsur Longines. Quartz. Diameter: 3,2 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:53)

1508 6198  Hink mässing, järnhandtag Diameter: 37 cm. Höjd: 42 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:38)

1508 6556  Hörnkonsol Höjd: 48 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:16)

1508 6466  Hörnväggskåp Allmoge. Bredd: 80 cm, djup: 49 cm, höjd: 101 cm

1508 6532  Jaktknivar hornskaft, 2 st. Längd: 30 - 37

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:41)

1508 6559  Julgranspynt i resekoffert. Längd: 92 cm, djup: 53 cm, höjd: 47 cm, juldekorationer

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:35)

1508 5018  Kaffekoppar 4 st + 5 fat, Rörstrand, Hippi Gul

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:06)

1508 4115  Kaffeservis 25 delar. Ostindia, Rörstrand. Blå dekor på ljusblå botten. Servisen formgiven 1932

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:37)

1508 5225  Kaffeservis Gustavsberg, Blå Blom, ca 30 del

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:52)

1508 6159  Kagge koppar, med 6 st. Muggar. Höjd: 28 cm, längd: 22 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:16)

1508 3259  Kakelugnsskåp Tillverkat 2017. Tvådelat, bemålat trä, överdel med klädstång. Bredd: 96cm. Djup: 67 cm. Höjd: 240 cm, nyckel

S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:45)

1508 6143  Kanapé sent 1800-tal, klädsel: "Anakreon", Josef Frank (1885-1967), Österrike. Längd: 155 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:07)

1508 6366  Kandelaber 1800-tal. Höjd: 55 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:36)

1508 6434  Kanna + vas + skålar, 6 delar, Erik Höglund (1932-1998), Sverige. Kosta Boda, Höjd: 3 - 14

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:50)

1508 6637  Kanna Sylvia Stave, CG. Hallberg, nysilver, 1930-tal, Höjd: 16 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:07)

1508 6420  Kappa poplin, pälsfoder, Saga Mink. Storlek 42 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:44)

1508 3436  Karaff Villeroy & Boch. Karaff i klarglas. Höjd: 35 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:31)

1508 6145  Karaffer 5 st. Höjd: 20 - 30

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:27)

1508 6144  Karaffer Ett par. Höjd: 30 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:57)

1508 6635  Karmstol "Mina", Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. Bruno Mathsson International, Värnamo, 1999. Bok, sits av sadelgjord. Brännstämplad

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:27)

1508 6073  Karmstol 1800-tal, slitage

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:43)

1508 6367  Karmstol England

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:43)

1508 5033  Karmstolar Ett par

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:19)

1508 5407  Karmstolar ett par, Paul Volther, "J110", Hay, Danmark. Svartlackerad bok, genombruten rygg med spjälor. Höjd: 106 cm, sitthöjd ca: 44 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:03)

1508 6389  Karmstolar Ett par, rokokostil, bemålade

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:46)

1508 6096  Kikare Regatta, i originalfodral. Längd: 19 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:46)

1508 6407  Klocka + barometer, 2 delar, mässing, Schatz, diameter: 18 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:59)

1508 6148  Klotlampa metall, glas. Höjd: 58 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:22)

1508 6601  Konsolbord mahogny. Bredd: 60 cm, djup: 34 cm, höjd: 70 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:29)

1508 6492  Kontorsstol Industrimodell

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:59)

1508 6581  Kopparstick "Carolo XI", 1697, oramat löst blad. Bildmått: 46x32, bladets mått: 60x48 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:06)

1508 6251  Kuddar 4 st, Kelim. 38-47x 38-47 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:30)

1508 6087  Kuverttallrikar 16 st, mässing. Diameter: 28 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:47)

1508 5256  Kuverttallrikar 7 st, Bohemia, Tjeckien, diameter: 27 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:31)

1508 6072  Lampbord Asien, Bemålad. Bredd: 41 cm, djup: 41 cm, höjd: 69 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:43)

1508 6605  Lampbord längd: 45 cm, djup: 37 cm, höjd: 68 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:24)

1508 6528  Lapptäcke siden, 180x210 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:47)

1508 6496  Leksaker 2 delar. Längd: 11-15 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:24)

1508 6150  Leksaker Star Wars, diverse

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:36)

1508 6232  Leksaksbil Metall / plast, Taxi, "USA cab co. New York". Längd: 78 ca

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:38)

1508 6626  Linnedukar 2 st, varav en med motiv av Mistel, 160x235 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:00)

1508 6633  Linnehanddukar 40 st, olika

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:01)

1508 6636  Linnehanddukar 47 st, olika

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:40)

1508 6634  Linnehanddukar / dukar 4 handdukar, 4 st dukar, olika

1508 6056  Linneservetter 11 st + duk

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:26)

1508 6059  Linneservetter 18 st, olika

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:18)

1508 6627  Linneservetter 20 st, blå

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:52)

1508 5347  Linneservetter 20 st, monogram. Längd: 59 cm, bredd: 55 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:39)

1508 6037  Linneservetter 20+ 6 st

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:23)

1508 5345  Linneservetter 22 st. Längd: ca 56-70 cm, bredd: ca 60-70 cm

1508 6060  Linneservetter 25 st, olika

1508 6057  Linneservetter 26 st, olika

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:43)

1508 6058  Linneservetter 26 st, olika

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:07)

1508 6055  Linneservetter 28 st, olika

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:09)

1508 6625  Linneservetter 32 st, olika

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:10)

1508 6631  Linneservetter 40 st, flera färger

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:15)

1508 6628  Linneservetter 60 st, olika

1508 6047  Linneservetter 90 st, olika

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:18)

1508 6632  Linneservetter / dukar 25 servetter, 2 dukar, flera färger

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:03)

1508 6414  Litografier + oljemålning, 9 + 1, oramade lösa blad, Olle Nyman (1909-1999), Sverige. Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. M. Fl. Oramade lösa blad. Signerad

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:43)

1508 5421  Ljuskrona med prismor. Höjd: 60 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 21:07)

1508 6385  Ljuskrona Oscariansk. Höjd: 90 ca

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:04)

1508 6614  Ljuslykta nutida, 2-delad. Höjd: 74 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:55)

1508 6115  Ljusplåtar ett par, 1800-tal, mässing. Höjd: 52 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:45)

1508 6442  Ljusplåtar Ett par, Tenn, Swedish Grace, CG. Hallberg, krön med hind, 27x17 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:03)

1508 6205  Ljusstakar 17-/1800-tal, ett par + en, marmor / mässing. Höjd: 13 - 24

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:59)

1508 6643  Ljusstakar 3 par, glas Bla Reijmyre. Höjd: 11-18 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:12)

1508 6504  Ljusstakar Ett par, Ivar Ålenius Björk (1905-1978), Sverige. Liljan, mässing, Ystad-Metall, Sverige. Höjd: 12 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:01)

1508 5135  Ljusstakar Ett par, mässing, Putti. Höjd: 24 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:06)

1508 6656  Ljusstakar Ett par, pläterade, England, rokokostil. Höjd: 17 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:19)

1508 6181  Ljusstake mässing, Lars Holmström, Arvika, för Firma Svensk Tenn. Diameter: 19 cm. Höjd: 11 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:02)

1508 6562  Ljusstake Sandberg, Nora. Längd: 30 cm, höjd: 34 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:08)

1508 6543  Matsalsgrupp design: Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. 6 delar, bord + 5 stolar. Diameter: 120 cm, höjd: 73 + 3 ilägg

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:49)

1508 6534  Matsalsskåp mahogny. Bredd: 110 cm. Djup: 44 cm, höjd: 166 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:43)

1508 6567  Matservis 29 delar, Rörstrand

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:16)

1508 5241  Matservis 56 delar, India Plants, Celtic China

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:24)

1508 6101  Matservis 79 delar, Ostindia, Rörstrand. Blå dekor på ljusblå botten. Servisen formgiven 1932

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:18)

1508 6160  Matservis 90 delar, ca. Omkring 1900, P. P

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:19)

1508 5238  Matservisdelar Bavaria Thomas, 35 del

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:59)

1508 5153  Matta Kina, 183x274 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:46)

1508 6612  Matta orientalisk, 100x145 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:23)

1508 6520  Matta Orientalisk, 100x155

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:48)

1508 6521  Matta Orientalisk, 100x203 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:36)

1508 5340  Matta orientalisk, 113x150 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:44)

1508 6363  Matta Orientalisk, 143x212 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:09)

1508 5434  Matta Orientalisk, 145x270

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:34)

1508 6613  Matta orientalisk, 152x196 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:21)

1508 6523  Matta Orientalisk, 208x300 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:11)

1508 5370  Matta orientalisk, Galleri, 92x330 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:08)

1508 6372  Matta Röllakan, "Wemmenhög", Erik Lundbergh, Vävaregården Eringsboda, 140x210 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:14)

1508 6362  Matta Röllakan, ej signerad, 78x160 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:36)

1508 6371  Matta Röllakan, Ingegerd Silow (1916-2005), Sverige. 140x200 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:06)

1508 6183  Matta ull, "Kesäyö", design: Elsa Montell-Saanio (1926-2019), Finland. Finland, 92x126 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:22)

1508 6624  Mattor 3 st, Marocko, 60x120 & 90x162 cm

1508 6453  Medaljong/hänge 14k guld. Med dekor av fågel, gömma, Bruttovikt: 8 g. Höjd: 6,5 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:27)

1508 6459  Minkpäls storlek 38 - 40. Längd: 95 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:33)

1508 6193  Minkpäls storlek 42. Längd: 124 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:39)

1508 6244  Minkpäls storlek: 34/36, Körsnär Bengtssons Ystad

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:53)

1508 5262  Mockakoppar 11 st. Blå Blomst, Royal Copenhagen

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:57)

1508 6180  Mockaskedar 6 st. Silver / emalj. Längd: 10 cm, i etui. Vikt: 55,7 g

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:58)

1508 6082  Oljemålning 1800-tal, flicka med hund, ej signerad. Olja på duk, 35x25 cm, yttermått inklusive ram: 44x34 cm

1508 5079  Oljemålning Aage Mang. Signerad, kor. Olja på duk, 36x63cm, yttermått inklusive ram: 46x73cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:15)

1508 6167  Oljemålning Åke Johansson (1893-1968), Sverige. Vallmo i vas. Signerad. Olja på pannå, 53x37 cm, yttermått inklusive ram: 74x59 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:09)

1508 6094  Oljemålning Alexander Roos (1895-1973), Sverige. Skärgårdshus. Signerad. Olja på pannå, 48x58 cm, yttermått inklusive ram: 60x70 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:55)

1508 6619  Oljemålning Angela Bocu, "Frunze". Signerad. Olja på duk, 38x55 cm, yttermått inklusive ram: 50x67 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:54)

1508 5074  Oljemålning Aukusti Koivisto (1886-1962), Finland. Signerad, daterad 1997. Olja på duk, 32x44cm, yttermått inklusive ram: 41x53cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:05)

1508 6084  Oljemålning Erne Carlson, "Strömmingar", Signerad. Olja på duk, 29x40 cm, yttermått inklusive ram: 44x55 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:13)

1508 5090  Oljemålning Gunnar Zetterström (1902-1965), Sverige. Signerad. Olja på pannå, 20x28cm, yttermått inklusive ram: 32x39cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:40)

1508 5071  Oljemålning Knut Norman (1896-1977), Sverige. Signerad. Olja på pannå, 32x39cm, yttermått inklusive ram: 38x46cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:00)

1508 6168  Oljemålning marin, 1800-tal, ej signerad. Olja på duk, 42x59 cm, yttermått inklusive ram: 58x76 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:00)

1508 6568  Oljemålning Oidentifierad konstnär. 1800-tal, ej signerad, solnedgång, oramad. Olja på pannå, 24x32 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:15)

1508 6083  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Café, ej signerad. Olja på duk, 49x59 cm, yttermått inklusive ram: 53x64 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:09)

1508 6516  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, mansporträtt. Olja på pannå, 33x33 cm, yttermått inklusive ram: 43x43 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:25)

1508 6384  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad. Olja på duk, 38x33 cm, yttermått inklusive ram: 55x49 cm

1508 6241  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad G Källbom, stilleben. Olja på pannå, 45x37 cm, yttermått inklusive ram: 69x60 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:19)

1508 6552  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Nattliv. Olja på duk, 37x45 cm, yttermått inklusive ram: 54x63 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:06)

1508 6423  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Stilleben med krasse. Signerad. Olja på pannå, 60x48 cm, yttermått inklusive ram: 70x59 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:33)

1508 6093  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Sydländsk gatuscen. Olja på pannå, 39x47 cm, yttermått inklusive ram: 44x53 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:11)

1508 6081  Oljemålning Olle Carlström (1920-2006), Sverige. "Månljus", komposition, monogramsignatur. Olja på duk, 69x81 cm, yttermått inklusive ram: 73x85 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:36)

1508 6555  Oljemålning Otto Klank (f. 1915), . Signerad, Stockholmsmotiv. Olja på pannå, 49x60 cm, yttermått inklusive ram: 70x81 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:43)

1508 4129  Oljemålning Philippe Bergerat (f. 1926), Frankrike. Signerad. Olja på pannå, 64x48 cm, yttermått inklusive ram: 76x60 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:29)

1508 6173  Oljemålning R Andre, flickor på blomsteräng. Signerad. Olja på duk, 39x49 cm, yttermått inklusive ram: 63x74 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:14)

1508 6620  Oljemålning Ragnar Swahn (1882-1964), Sverige. Skärgårdskväll. Signerad. Olja på pannå, 56x89 cm, yttermått inklusive ram: 69x103 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:40)

1508 6120  Oljemålning Rudolf Jelinek (1880-1958), Österrike. Mor och barn. Signerad. Olja på pannå, 80x58 cm, yttermått inklusive ram: 91x70 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:35)

1508 6618  Oljemålning Rune Persson (1914-1990), Sverige. Flicka vid trädgårdsbord. Signerad, daterad -63. Olja på pannå, 56x39 cm, yttermått inklusive ram: 70x54

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:23)

1508 6570  Oljemålningar 2 st, Erika Schriever-Abeln. Signerad / osignerad, duk & pannå, 38x46 - 36x46 cm, oramad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:56)

1508 4496  Örhängen 9 par, silver, Bruttovikt: ca 55 g.

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:36)

1508 6220  Pall bemålad. Längd: 34 cm. Höjd: 26 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:44)

1508 6412  Pall med förvaring, furu. Längd: 61 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:30)

1508 5369  Pallar 4 st, nutida. Höjd: 63 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:08)

1508 6245  Pälsjacka Mink, omsydd, storlek: 34/36 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:26)

1508 6208  Paradvärjor 2 st. 1800-tal. Längd: 98 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:11)

1508 6386  Paraplyställ mässing. Höjd: 47 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:53)

1508 6395  Parti bijouterier broscher, m. M

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:35)

1508 6247  Parti bijouterier diverse, clips & Broscher

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:48)

1508 6450  Parti kuriosa 8 delar, bl. A Asien, r. Höjd: 3 - 8

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:04)

1508 6640  Parti linne 18 st, bland annat Klässbols Linneväveri, dukar, löpare

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:36)

1508 6638  Parti linne 25 st, dukar, bildmått.

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:40)

1508 6189  Parti linne juldik i linne, handvävd, 52x75 cm + löpare, handvävd, 22x140 + 2 st. Handvävda handdukar + 4 st linnehanddukar, 50x65 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:10)

1508 5326  Parti linnedukar 33 st

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:23)

1508 6236  Parti mynt och sedlar, diverse

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:22)

1508 6250  Parti silver 11 delar, silver, vikt: 207g

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:16)

1508 6249  Parti silver 8 delar, silver, vikt: 340g

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:37)

1508 6054  Parti textilier 25 st broderade dukar och tryck av Adelborg

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:51)

1508 6151  Penna Mont Blanc, Meisterstück. Längd: 14 cm, i etui

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:22)

1508 6539  Pennor 2 st. Cross, 14k. I fodral. Längd: 13 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:24)

1508 6647  Penselvas Kina. Höjd: 28 + etui

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:59)

1508 6606  Piedestal höjd: 65 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:43)

1508 6380  Piedestal med stenskivor. Längd: 25 cm, djup: 25 cm, höjd: 82 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:15)

1508 6398  Piedestaler 2 st. Höjd: 80-90 cm

1508 6221  Pläd ull, 140x200 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:14)

1508 6557  Plafonder 3 st, Luxus. Diameter: 55 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:04)

1508 6178  Pokaler + kalk, silver, höjd, 5,5 - 10,5 cm. Vikt: 159 g. Höjd: 5,5-10,5 cm, diameter: 3,5-6,5 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:14)

1508 5012  Pokalglas + skulptur, 2 delar, Konstglas, Murano, Italien. Höjd: 23 längd: 20 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:56)

1508 6376  Prydnadskanna + Stop. Höjd: 20-37 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:50)

1508 6388  Resegrammofon Brunswick. Längd: 40 cm, djup: 37 cm, höjd: 18 cm

1508 6641  Restaurangsilver 7 delar, Kannor + skål. Diameter: 12 cm. Höjd: 5-15 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:59)

1508 6455  Ring 14k guld. Med korall, 3,1 g. Storlek: 19,2

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:47)

1508 6564  Ring 18k guld, 2,8 gr, ringmått: 20,7

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:40)

1508 6499  Ring 18k guld, med briljant 0,4 ct. Enl. Inskription. Vikt: 2,5 g. Storlek: 18 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:08)

1508 6449  Ring 18k guld. Med ametist. Vikt: 5,7 g. Storlek: 18 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:04)

1508 6446  Ring 18k guld. Med blå sten. Vikt: 5 g. Storlek: 17,2

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:05)

1508 6498  Ring 18k guld. Med briljant 0,05 ct. Vikt 2 g. Storlek: 18,3

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:47)

1508 6454  Ring 18k guld. Med citrin, Bruttovikt: 7,8 g. Storlek: 19,2

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:49)

1508 6444  Ring 18k guld. Med diamanter och rubiner. Vikt: 2,8 g. Storlek: 18,7

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:16)

1508 6441  Ring 18k guld. Med diamanter och safirer. Vikt: 4,7 g. Storlek: 19,5

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:26)

1508 6443  Ring 18k guld. Med diamanter och smaragder. Vikt: 4,7 g. Ringmått: 18,7

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:21)

1508 6519  Ring 18k guld. Med en större och fyra mindre diamanter. Vikt: 2,6 g. Storlek: 18,3

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:48)

1508 6445  Ring 18k guld. Med pärla. Vikt: 2,6 g. Storlek: 17,2

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:41)

1508 6502  Ring 18k guld. Med småstenar. Vikt: 2,5 g. Storlek: 18,2

1508 6517  Ring 18k guld. Med tre diamanter. Vikt: 3,7 g. Storlek: 18,3

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:25)

1508 6514  Ring 18k guld. Med vit sten, 3,9 g. Storlek: 16,5

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:17)

1508 6509  Ring 18k guld. Vikt: 1,9 g. Storlek: 18,2

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:31)

1508 6524  Ring 20 k. Med pärla. Vikt: 4,1 g. Storlek: 18,3

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:14)

1508 6525  Ringar 2 st. 18k guld. Vikt: 2,6 g. Storlek: 14,2-17 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:34)

1508 6644  Ringar 25 st, diverse, med stenar, bland annat silver

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:05)

1508 6645  Ringar 32 st, silver, herrmodell, ca 285 g, ringmått: 17-22,5

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:43)

1508 6501  Rödvinsglas 11 st, Christineholm. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:50)

1508 6447  Rökelsekar 2 st. Kina, mässing + brons. Höjd: 14 - 16

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:21)

1508 6490  Rullvagn + bricka. Längd: 48 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:01)

1508 6207  Sabel med balja. Längd: 74 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:54)

1508 6410  Salongsbord Nyrokoko, valnöt, 128, djup: 83 cm, höjd: 71 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:14)

1508 6130  Sängramar Gustaviansk stil, 1920-tal, blå. Bredd: 99 cm, längd: 208 cm, höjd: 72-91 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:49)

1508 6141  Satsbord 3 delar, mahogny, England. Bredd: 60x43 cm, höjd: 60 cm

1508 6147  Schalar 2 st. Kenzo, ull. Längd: ca. 175

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:49)

1508 6182  Seltersglas 12 st. "Kent" Elis Bergh, Kosta. Höjd: 7 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:32)

1508 6411  Serveringsvagn 1930-tal. Längd: 86 cm, djup: 45 cm, höjd: 73 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:46)

1508 6175  Serveringsvagn rotting och glas. 1940-tal, Längd: 79 cm. Djup: 49 cm, höjd, 60 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:41)

1508 6048  Servetter linne

1508 6392  Servisdelar 22 delar, Polar, Upsala-Ekeby

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:54)

1508 6248  Silversmycken diverse, med stenar, örhängen, halsband & brosch mm, må

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:58)

1508 6202  Skål + fat, 2 delar, kristall. Diameter: 23 - 28

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:15)

1508 6254  Skål Halmkrona. Diameter: 27 cm, höjd: 25 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:53)

1508 6416  Skål med lock + vas, mässing, 2 delar, Kina. Höjd: 11 - 19

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:13)

1508 6155  Skål med lock, glas och mässing. Diameter: 14 cm, höjd: 11 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:52)

1508 6256  Skål Murano, konstglas. Längd: 32 cm. Höjd: 13 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:57)

1508 6258  Skål Rosa Ljung (1917-1983), Sverige. Kronärtskocka. Diameter: 22 cm, höjd: 16 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:13)

1508 6203  Skålar 2 st. Kina, stengods. Höjd: 5 - 11

1508 5415  Skålfat Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. "Veckla", Gustavsberg. Stengods med målad dekor på vit carraraglasyr. Längd: 35 cm

1508 6098  Skåp 2 st, "Contenta", teak, 1960-tal. Bredd: 100 cm. Djup: 35 cm, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:33)

1508 6550  Skåp Bemålat, omkring sekelskiftet 1900. Bredd: 100 cm, djup: 32 cm, höjd: 153 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:18)

1508 6409  Skeppsklocka + askkopp, 2 delar, malm, "Albion 1952". Längd: 14 cm, diameter: 19 cm, höjd: 5-21 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:45)

1508 6495  Skeppsmodell i väggmonter, 57x69 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:55)

1508 6408  Skeppsventiler / speglar 2 delar, Holland, diameter: 30 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:04)

1508 6603  Skrivbord med uppsats, England. Bredd: 62 cm, djup: 43 cm, höjd: 76-98 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:12)

1508 6405  Skrivbordslampa 1930-tal, Bemålad. Höjd: 36 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:05)

1508 6370  Skrivbordsstol snurrbar, tidigt 1900-tal, slitage

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:18)

1508 6467  Skulptur + kanna, Gustavsberg. Höjd: 22-26 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:30)

1508 6157  Skulptur fotbollsspelare. Metall, stensockel. Höjd: 23 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:30)

1508 5054  Skulptur Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Fågel, Rörstrand. Höjd: 24 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:15)

1508 6510  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Åsna, Gustavsberg. Höjd: 10 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:37)

1508 6468  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Johanna ur Larsons Ungar, Gustavsberg 1962-1980, målad och delvis glaserad brun stengodslera, höjd: 14 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:07)

1508 6508  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Malin ur Larsons Ungar, Gustavsberg 1962-1980, målad och delvis glaserad brun stengodslera, höjd: 18 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:47)

1508 6507  Skulptur Oidentifierad konstnär. Kvinna, trä, bemålad. Höjd: 28 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:51)

1508 6215  Skulptur Parian, Lenin, Lomonosov. Höjd: 25 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:42)

1508 6571  Skulptur Porslin, Sovjet. Höjd: 24 cm

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:39)

1508 6497  Skulptur Tomte. Höjd: 31 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:15)

1508 5252  Skulpturer 2 st troll, keramik, efter John Bauer, Rosa Ljung (1917-1983), Sverige. Höjd: 21 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:17)

1508 6482  Skulpturer 2 st, Gustavsberg, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Höjd: 6-12 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:03)

1508 6537  Skulpturer 2 st. Sten Lykke Madsen (f. 1937), Danmark. Bing & Grøndahl, 7043 och 7048, stengods. Höjd: 21 - 35, II. Sortering

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:25)

1508 6595  Skulpturer 5 st. Porslin, kvinna och barn, Bing & Grøndahl. Höjd: 16 - 28

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:14)

1508 6596  Skulpturer 6 st. Bing & Grøndahl, djur, porslin. Höjd: 5 - 26

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:16)

1508 6399  Skulpturgrupp Christer Sandlund, Speceriaffär, trä. Signerad, daterad 1992. Längd: 29 cm. Djup: 23 cm. Höjd: 29 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:42)

1508 5383  Smycken diverse, bland annat silver

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:06)

1508 5282  Snurrstolar ett par, Wilkhahn, Tyskland

1508 6538  Soffa Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Längd: 160 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:47)

1508 6428  Solfjäder brisé, 1800-tal, i kassett med glas, + en extra kassett, 31x65 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:19)

1508 6235  Soppslev + dosa & skålar, 4 delar, silver. Längd: 7-36 cm, diameter: 4-4,5, vikt: 250g ca

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:41)

1508 6549  Spegel + 1 par lampetter, Tenn. Höjd: 32-55, djup: 9,5-37 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:42)

1508 6088  Spegel + konsol, sten / plast. Höjd: 82 + 20, djup: 58 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:13)

1508 6404  Spegel 1950-tal, 101x61 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:23)

1508 6170  Spegel 39x65 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:16)

1508 6481  Spegel 52x41 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:40)

1508 6486  Spegel Art Déco, 105x42 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:49)

1508 6615  Spegel nutida, 85x34 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:14)

1508 6472  Spegel Nyrokoko, 170x72 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:46)

1508 6114  Spegel venetiansk. Höjd: 89x78 cm

S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:24)

1508 6359  Speglar 3 st, nutida, 39x26 - 32x27 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:28)

1508 6099  Spelbord 1800-tal, Valnöt. Bredd: 70 cm, djup: 2x35 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:41)

1508 6100  Stafflibord England, för konstnär. Bredd: 66 cm. Djup: 56 cm. Höjd: 78 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:43)

1508 5237  Stolar + karmstolar, + Taburett, 5 delar, Rokokostil

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:13)

1508 6237  Stolar Ett par, Danmark, teak, snörad sits

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:35)

1508 6260  Svärd Oman, i balja med silverbeslag. Längd: 108 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:34)

1508 5342  Sybord mahogny. Bredd: 48 cm, djup: 37 cm, höjd: 76 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:47)

1508 6152  Syltkrukor 4 st, bland annat: Gustafsberg. Höjd: 11 - 23

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:34)

1508 6095  Takarmatur "Kosta Lampan", metall, diameter: 34, höjd: 35 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:15)

1508 6378  Takarmatur 1930-tal, kupa av glas. Höjd: 57 cm

1508 5402  Takarmatur med ljushållare. Diameter: 50 cm

1508 6610  Takarmatur med prismor. Diameter: 45 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:37)

1508 6485  Takarmatur Metall. Höjd: ca 45 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:40)

1508 6162  Takarmatur råglas, 1940-tal. Diameter: 44 cm

S�ldes f�r 8.000 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:30)

1508 6113  Takarmatur Venetiansk. Höjd: ca 75 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:16)

1508 6204  Tallrik + vas, porslin, Kina. Diameter: 25 + cm, höjd: 23 cm

1508 6201  Tallrikar 4 st. Porslin, Frankrike. Diameter: 30 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:08)

1508 6463  Tavlor 2 st. Tryck efter Henri Matisse, yttermått inklusive ram: 70x50 cm

1508 9454  Teckning Hans Norsbo (1897-1955), Sverige. Utsikt mot gamla stan. Signerad, daterad 1931. Bildmått: 62x47 cm, yttermått inklusive ram: 77x63 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:28)

1508 5313  Teckning Jacob Hägg (1839-1931), Sverige. Skepp. Blyerts på papper, oramat löst blad. Bladets mått: 12,5x20 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:10)

1508 5315  Teckningar 2 st, skeppstekniska. Signerade. Yttermått inklusive ram: ca 14x21 respektive 16x26 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:12)

1508 5139  Textil i form av bokhylla fylld med böcker, 183x52 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:13)

1508 6065  Textilier Marimekko, "Musta maria" 1980, design: Isola/Leppo, 120x133 ca

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:13)

1508 6489  Tidningsställ för vägg. Höjd: 84 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:07)

1508 5390  Trädgårdsstolar 3+ 1 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:22)

1508 5391  Trädgårdsstolar 4 st

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:25)

1508 6512  Träsnitt 3 st, Japan, yttermått inklusive ram: 22x28 - 36x24 cm

1508 6529  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Stockholms slott. Signerad, numrerad pt, daterad -71. Bladets mått: 23x40 cm, yttermått inklusive ram: 34x51 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:37)

1508 6365  Väggarmatur glas och mässing. Höjd: 38 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:32)

1508 6163  Väggarmaturer Ett par, glas / smide. Längd: 32 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:26)

1508 6102  Väggskulptur Ansikte, Gips. Höjd: 32 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:22)

1508 6511  Väggskulptur Skidåkare, porslin, 1940-/50-tal. Höjd: 17 längd: 23 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:41)

1508 6239  Väggur Gustaviansk stil, Sundberg, Malmö. Höjd: 50 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:37)

1508 6503  Vas Domino, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Gustavsberg. Höjd: 15 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:08)

1508 6505  Vas Ingrid Atterberg (1920-2008), Sverige. Upsala-Ekeby, "Negro". Höjd: 13 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:57)

1508 5448  Vas konstglas, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Kosta Boda. Höjd: 35 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:44)

1508 5297  Vas Kosta Boda, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Höjd: 16 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:38)

1508 6377  Vas Kosta, Bengt Edenfalk (1924-2016), Sverige. Höjd: 23 cm

1508 6479  Vas Rörstrand, 1940-tal. Höjd: 18 cm

1508 6477  Vas Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Argenta, Gustavsberg. Stengods, grön glasyr med målad silverdekor. Höjd: 7 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:40)

1508 6476  Vaser 2 st, Rörstrand, Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Höjd: 16-28,5

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:11)

1508 6435  Vaser 2 st. Mari Simmulson (1911-2000), Sverige. Upsala-Ekeby. Höjd: 16 - 24

1508 6263  Vinglas 9 st, Riedel, Vinum XL, 96cl. Höjd: 27 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:40)

1508 6169  Vinkannor Ett par, nysilver / glas, omkring 1900. Höjd: 29 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:09)

1508 6526  Vinkylare / ytterfoder Ett par, Blå Blomst, Royal Copenhagen. Diameter: 19 cm, höjd: 16,5 cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:37)

1508 6206  Vinprovarglas 11 st. Orrefors. Höjd: 17 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:01)

1508 6540  Vitrinskåp England, mahogny. Bredd: 93 cm, djup: 37 cm, höjd: 184 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:35)

1508 6607  Vitrinskåp med sekretärdel. Bredd: 92 cm, djup: 42 cm, höjd: 215 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:19)

1508 6387  Ytterfoder Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Gustavsberg, vitglaserat stengods. Diameter: 25 cm (storlek 3)