Auktionshuset Metropol AB

 Earlier auctions den 10 oktober 2022 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1495 3336  Akryl Irina Garamaj Stadig (f. 1952), Sverige. Signerad, "Nordisk vinter"duk, 50x40, oramad

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:08)

1495 4084  Akvarell Aarne Hamara. Signerad, daterad -47. Akvarell, bildmått: 27x26cm, yttermått inklusive ram: 38x47cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:20)

1495 4271  Akvarell Dénes Perger (1934-2015), Sverige. Park. Signerad, akvarell, 49x34 cm, yttermått inklusive ram: 64x50 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:27)

1495 4213  Akvarell Harrie Schreinemachers (1946-2003), Nederländerna. Blomster. Signerad. Akvarell, 49x58 cm, yttermått inklusive ram: 71x80 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:08)

1495 4212  Akvarell Tore Palm (f. 1933), Sverige. Segelbåt. Signerad. Akvarell, 46x63 cm, yttermått inklusive ram: 53x70 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:06)

1495 4210  Akvarell Tore Palm (f. 1933), Sverige. Segelbåtar. Signerad. Akvarell, 46x63 cm, yttermått inklusive ram: 53x70 cm

Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:43)

1495 4211  Akvarell Tore Palm (f. 1933), Sverige. Segelbåtar. Signerad. Akvarell, 46x63 cm, yttermått inklusive ram: 53x70 cm

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:27)

1495 4159  Armband 3 st, silver, med olika stenar. Längd: 19-20cm, vikt: 27,2g

Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:21)

1495 4053  Armbandsur 2 st, Raymond Weil, quartz, läderband

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:47)

1495 3202  Armbandsur 9 st bland annat Seiko

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:42)

1495 4317  Assietter 4 st, Bo Fajans. Diameter: 17 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:48)

1495 4263  Barnvagn längd: 100 cm, höjd: 96cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:43)

1495 4344  Beslag parti diverse, 1800-tal, mässing /metall

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:52)

1495 4242  Bestickuppsättning i schatull, 84 delar, nysilver, Sheffield, England

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:23)

1495 4181  Bestickuppsättning nysilver, Franska liljan. Längd: 14,5-23 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:11)

1495 3251  Blandteknik Charles Sjöholm (f. 1933), Sverige. Signerad, numrerad 1/1, Elitloppet. Färglitografi och gouache. Blandteknik, bildmått: 41x57 cm, yttermått inklusive ram: 61x76 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:37)

1495 4103  Blandteknik Einar Forseth (1892-1988), Sverige. Signerad, komposition. Blandteknik, bildmått: 27x20cm, yttermått inklusive ram: 42x31cm

Hammered for 3.400 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:10)

1495 4289  Bokhylla Björk. Bredd: 122, djup: 34 cm, höjd: 141 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:07)

1495 4258  Bokverk Stockholms Stadshus och Arkitekten Ragnar Östberg

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:59)

1495 4259  Bokverk Suecia Antiqua et Hodierna, Erik Dahlbergh, Helfranskt band, 1924

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:48)

1495 4191  Bord Glasskiva med metallunderrede. Bredd: 140, djup: 80 cm, höjd: 70 cm

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:36)

1495 4275  Bord med låda, mahogny, 1800-tal. Bredd: 86, djup: 40 cm, höjd: 74 cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:05)

1495 4165  Bordslampa Luxo. Höjd: 117cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:03)

1495 4324  Bordslampa Metall, Höjd: 70 cm

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:35)

1495 4061  Bordslampa Oiva Toikka (1931-2019), Finland. "Kuukuna", glas, Nuutajärvi, Notsjo, 1980-tal. Höjd: 33cm

Hammered for 6.400 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 21:09)

1495 4060  Bordslampa Oivva Toikka, "Kuukuna", glas, Nuutajärvi, Notsjo, 1980-tal. Längd: 38cm

Hammered for 5.800 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:58)

1495 4027  Bordslampfot + penselvas, Kina. Höjd: 28-33 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:41)

1495 4253  Bordslampfot Rörstrand. Höjd: 30 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:17)

1495 4001  Brickor 2 st, bemålade. Längd: 62-72 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:14)

1495 4149  Brosch 18k guld. Längd: 6cm. Vikt: 7,8g

Hammered for 2.800 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:59)

1495 4120  Brosch silver, Tore Svensson, 1998. Längd: 11cm, vikt: 16,9g

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:37)

1495 4160  Broscher 3 st, silver, med vita stenar. Längd: 3-5cm, vikt: 19,7g

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:37)

1495 4204  Burk med lock, glas och mässing. Diameter: 14 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:49)

1495 4248  Burk med lock, silver, Danmark. Höjd: 10 cm. Vikt: ca 160 g

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:04)

1495 4100  Butlers tray Längd: 87 cm. Djup: 64 cm, höjd: 54 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:01)

1495 4288  Byrå Bemålad, 5-lådig. Bredd: 72 cm. Djup: 40 cm, höjd: 137 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:36)

1495 3120  Byrå med stenskiva. Bredd: 76, djup: 39 cm, höjd: 74 cm, nyckel

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:16)

1495 4335  Byrå Rokokostil. Bredd: 103, djup: 47 cm, höjd: 75 cm

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:48)

1495 4274  Champagneskålar 2 st. Med silverring, Efva Attling, Orrefors. Höjd: 11,5, bruttóvikt: 275 g

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:06)

1495 3276  Cigarettetui med speldosa, mahogny. Höjd: 15 cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:42)

1495 4354  Citronpress Philippe Starck för Alessi. Höjd: 30 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:20)

1495 4171  Cocotteformar 12 st, emaljerade, med lock. Längd: 10,5

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:37)

1495 4118  Collier silver (925), Björn Weckström (f. 1835), Finland. Lapponia, Finland, 1934. Längd: 42cm. Vikt: 11,2g

Hammered for 2.200 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:11)

1495 4284  Collografi oramat löst blad, Kersti Rågfelt-Strandberg, "Varthän"son 6/50, bladets mått: 72x66 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:44)

1495 3080  Dekorelement 1700-tal, Kompletterat. Höjd: 40 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:08)

1495 4346  Dekorelement parti diverse, 1800-tal

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:30)

1495 4161  Dosa & ring silver, med vit sten, storlek: 17!½. Vikt: 26g

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:35)

1495 4175  Emaljmålning Oidentifierad konstnär. Signerad, yttermått inklusive ram: 48x56 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:17)

1495 3192  Etsning Stig Borglind (1892-1965), Sverige. Signerad, Athen. Bildmått: 28x28 cm, yttermått inklusive ram: 53x53 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:20)

1495 4021  Färgetsning Jorgo Krallis (f. 1937), Signerad, numrerad 31/160. Bildmått: 20x29 cm, yttermått inklusive ram: 65x58 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:43)

1495 3242  Färglitografi 3 st, Charles Sjöholm (f. 1933), Sverige. Stockholmsmotiv. Signerad, färglitografi, yttermått inklusive ram: 63x68-67x77 cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:19)

1495 4220  Färglitografi 3 st, Gustav Rudberg (1915-2001), Sverige. Signerad, numrerad 260 upplaga, yttermått inklusive ram: 72x79 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:07)

1495 4170  Färglitografi 3 st, Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. Signerade, färglitografi, yttermått inklusive ram: 38x51 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:35)

1495 4091  Färglitografi Ardy Strüwer (f. 1939), Sverige. Signerad, numrerad 16/190. Färglitografi. Bladets mått: 39x49cm, yttermått inklusive ram: 57x67cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:23)

1495 4005  Färglitografi Berndt-Rune Jäverbrant (f. 1941), Sverige. Färglitografi, bildmått: 33x43 cm, yttermått inklusive ram: 50x60 cm. Signerad

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:13)

1495 3256  Färglitografi Carl Fredrik Reuterswärd (1934-2016), Sverige. Sverige. Signerad, numrerad 54/100. Färglitografi. Bladets mått: 95x70 cm, yttermått inklusive ram: 104x79 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:26)

1495 2030  Färglitografi Einar Rosén (1910-1998), Sverige. Vy från Strandvägen över Nationalmuseum och Kungliga slottet. Signerad, numrerad 100/220. Färglitografi. Bildmått: 32x48 cm, yttermått inklusive ram: 46x61 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:26)

1495 4057  Färglitografi Erland Cullberg (1931-2012), Sverige. Signerad, numrerad 72/220. Färglitografi, bildmått: 52x41cm, yttermått inklusive ram: 76x65cm

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:46)

1495 6096  Färglitografi Gunnar Erkner (f. 1929), Sverige. Södermalm, utsikt mot Skeppsbron. Signerad, färglitografi, daterad 1976. Numrerad 7/360. Bildmått: 38x55 cm, yttermått inklusive ram: 49x66 cm

1495 3158  Färglitografi Håkan Rehnberg (f. 1953), Sverige. Signerad, numrerad 90/290, daterad -97. Färglitografi, bildmått: 43x34 cm, yttermått inklusive ram: 52x48 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:12)

1495 4374  Färglitografi James Coignard (1925-2008), Frankrike. Signerad, numrerad 4/60. Färglitografi, bildmått: 33x43 cm, yttermått inklusive ram: 52x66 cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:35)

1495 3175  Färglitografi Karl Axel Pehrson (1921-2005), Sverige. Signerad, numrerad 119/385, daterad 82. Färglitografi, bildmått: 42x55 cm, yttermått inklusive ram: 66x76 cm

Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:17)

1495 3155  Färglitografi Karl Gustaf KG Nilson (f. 1942), Sverige. "Språket". Signerad, numrerad 48/195, daterad 1980. Färglitografi, bildmått: 31x59 cm, yttermått inklusive ram: 51x72 cm

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:10)

1495 4090  Färglitografi Lars Norrman (1915-1979), Sverige. Signerad, numrerad 120/310, Japanskor. Färglitografi, bildmått: 35x54cm, yttermått inklusive ram: 55x72cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:20)

1495 4089  Färglitografi Lars Norrman (1915-1979), Sverige. Signerad, numrerad 120/310. Färglitografi, bildmått: 36x53cm, yttermått inklusive ram: 54x71cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:09)

1495 4101  Färglitografi Lars Norrman (1915-1979), Sverige. Signerad, numrerad 208/360, "mexikanska fiskare". Färglitografi, bildmått: 35x65cm, yttermått inklusive ram: 55x78cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:28)

1495 3149  Färglitografi Nils Kölare (1930-2007), Sverige. Signerad, numrerad 49/195, daterad -78. Färglitografi, bildmått: 45x33 cm, yttermått inklusive ram: 63x48 cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:57)

1495 4092  Färglitografi Nisse Zetterberg (1910-1986), Sverige. Signerad, numrerad 73/225, daterad 1952. Färglitografi, bildmått: 34x26cm, yttermått inklusive ram: 54x44cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:46)

1495 3177  Färglitografi Théo Tobiasse (f. 1927), Signerad, numrerad 40/150. Färglitografi, bildmått: 66x50 cm, yttermått inklusive ram: 78x58 cm

1495 3176  Färglitografi Théo Tobiasse (f. 1927), Signerad, numrerad 81/150. Färglitografi, bildmått: 51x65 cm, yttermått inklusive ram: 58x78 cm

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:13)

1495 4040  Färglitografi Ulf Greder (f. 1949), Sverige. Signerad, numrerad 14/360. Färglitografi, bildmått: 60x48cm, yttermått inklusive ram: 80x67cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:07)

1495 4042  Färglitografi Ulf Greder (f. 1949), Sverige. Signerad, numrerad 86/360, "Nizza". Färglitografi, bildmått: 76x57cm, yttermått inklusive ram: 98x75cm

Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:14)

1495 4020  Färglitografi Ylva Maria Thompson. Signerad, numrerad 37/120. Färglitografi, bildmått: 50x36 cm, yttermått inklusive ram: 70x53 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:30)

1495 4044  Färglitografier 2 st, Oidentifierad konstnär. 360- upplaga, yttermått inklusive ram: 32x32cm. Signerad

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:44)

1495 4283  Färglitografier 5 st. Oramade lösa blad, Berndt-Rune Jäverbrant (f. 1941), Sverige. Stockholmsmotiv. E -81. Signerad, färglitografi, numrerad 11/23 + 4 st. 225-upplaga. Bladets mått: 45x58 cm

1495 3264  Fat Boda Ateljé, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Överfångsglas. Diameter: 25,5

Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:30)

1495 3315  Fat brons, relief, ekivok. Längd: 15 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:14)

1495 4063  Fat Ulla Procopé (1921-1968), Finland. Arabia Valencia. Diameter: 35cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:54)

1495 4363  Fåtölj 1930-tal

1495 4261  Fåtölj 1950-tal

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:16)

1495 4052  Fåtölj Rokokostil

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:17)

1495 4330  Fåtöljer ett par

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:53)

1495 4379  Figuriner 3 st. Porslin, Bing & Grøndahl. Höjd: 15 - 24

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:24)

1495 4108  Fisktallrikar 8 delar, Rörstrand

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:34)

1495 4088  Förvaringsskrin Längd: 54cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:43)

1495 4357  Fotoramar 5 st. Yttermått inklusive ram: Höjd: 13 - 22+ 7 x11

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:50)

1495 4338  Gallerporslin 3 + 15 + 12 tallrikar och assietter. Diameter: 17 - 25

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:58)

1495 3170  Gardiner 2 längder, Tiffany, Stockholm. 224x124 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:55)

1495 3171  Gardiner 4 längder, Tiffany, Stockholm, 224x124-224x57 cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:50)

1495 3173  Gardiner 5 längder, Romanex de Boussac, 238x138,238x63 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:56)

1495 4350  Gardinlängder 2 st. J P Baker, 135x260 ca.

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:22)

1495 4345  Gardinomtag 6 st. Brännförgylld mässing. Längd: 9 cm

Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:19)

1495 4163  Glas 5+ 4 st. Böhmen. Höjd: 11-12cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 21:01)

1495 4071  Glas 8st, Göran Wärff (1933-2022), Sverige. Rondo. Höjd: 9cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:39)

1495 4238  Glasservis 10 delar, Tapio Wirkkala (1915-1985), Finland. "Ultima Thule", Iittala. Höjd: 5 - 20

1495 4075  Glasservisdelar 21 delar, Sigvard Bernadotte (1907-2002), Sverige. Klöverbladet

Hammered for 2.400 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:17)

1495 3124  Glasservisdelar 31 Del. Höjd: 11-18 cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:28)

1495 4382  Goache Einar Forseth (1892-1988), Sverige. "Solen", Studie till väggmålning Karolinska sjukhuset 1939. Signerad, 91x72 cm, yttermått inklusive ram: 103x85 cm

Hammered for 3.800 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:20)

1495 3185  Golvlampa mässing, Engelsk modell. Höjd: 157

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:29)

1495 9159  Golvvas porslin, Kina, 1800-tal. Höjd: 42 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:05)

1495 4193  Gouache Stig EH Rousk (f. 1934), Sverige. Signerad, daterad 92, "Riddarfjärden fr Långholmen", 15x17 cm, yttermått inklusive ram: 27x32 cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:56)

1495 4136  Grafiska blad efter von Wright, ca 125 st. Bladets mått: 39x28 cm

Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:13)

1495 4351  Handdukar 6 st. Linne, handvävda, handfållade, 50x80 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:12)

1495 4158  Hänge Längd: 3,5cm. Vikt: 2,7g.

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:19)

1495 4087  Hängskåp Allmoge 1843. Bredd: 50 cm. Djup: 32 cm, höjd: 66 cm, nyckel

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:04)

1495 4321  Herrarmbandsur Longines, quartz. Diameter: 3,4, batteribyte krävs

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:26)

1495 4303  Hörnsoffa Zebramönstrad plysch, 1970-tal, 6 moduler, Längd: 300x240 cm, Djup: ca 90

Hammered for 3.000 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:44)

1495 4301  Hyvelbänk med skåpunderdel. Längd: 130, djup: 65 cm, höjd: 82 cm

Hammered for 1.800 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:50)

1495 4019  Julgransfot Gjutjärn, 27x27, höjd: 12 cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:08)

1495 4320  Kaffe & tekoppar 8 + 3 delar, Sigvard Bernadotte (1907-2002), Sverige. Golden Sun, Bing & Grøndahl, Danmark. Höjd: 8-9 cm

Hammered for 3.000 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:51)

1495 4306  Kaffe- / teservis Lidköping. Einar Forseth (1892-1988), Sverige. 27 delar

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:38)

1495 3077  Kaffegods Arabia, 15 del

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:46)

1495 9336  Kaffeservis 27 delar, Blå Blomst, Royal Copenhagen. Blomsterdekor i underglasyrblått

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:17)

1495 4068  Kaffeservisdelar ca 25 delar, Rosenthal Classic Rose.

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:18)

1495 4250  Kaffeskedar + glöggskedar, 6 + 11 st. Silver, Danmark. Längd: 10-12 cm, Vikt: ca 185 g

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:10)

1495 4249  Kaffeskedar 12 st. Silver, Rosenholm. Längd: 12 cm, Vikt: ca 185 g

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:20)

1495 4028  Kakelplattor 4 st, Picasso, Spadem, Paris 1976. Bildmått: 15,5x15,5, yttermått inklusive ram: 18x18 cm

Hammered for 2.200 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:31)

1495 4085  Kandelaber mässing. Höjd: 43cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:49)

1495 3339  Karmstol Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. Pernilla

Hammered for 2.400 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:50)

1495 4217  Karmstol Läder/Metall

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:46)

1495 4179  Karmstol Rokokostil

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:14)

1495 4384  Keramik 5 delar, Korea. Höjd: 3-15 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:33)

1495 4065  Keramikplatta Eva Hellbom (1920-2009), Sverige. Signerad, 23x15 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:56)

1495 4206  Klocka + barometer, Schatz, mässing. Diameter: 15-17 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:13)

1495 4304  Kökspall 1950-tal. Höjd: 60 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:16)

1495 4371  Kolteckning Pelle Åberg (1909-1964), Sverige. Sjölandskap. Signerad, 28x38 cm, yttermått inklusive ram: 52x66 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:17)

1495 4361  Konsoler ett par, 1800-tal. Längd: 25, djup: 16 cm, höjd: 25 cm

Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:34)

1495 4185  Konstglas 10 delar. Höjd: 5-24 cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:35)

1495 4307  Konstglas 3 delar, bland annat Kjell Engman. Höjd: 26-28 cm

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:10)

1495 4273  Konstrelief Astri Bergman-Taube (1898-1980), Sverige. Signerad, numrerad, 157, "Evert Taube". Diameter: 29 cm

1495 3101  Koppar med fat, 24 delar, Tuscan, England. Höjd: ca 2-7 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:10)

1495 4133  Korg flätad. Längd: 65cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:14)

1495 4122  Korgstolar ett par, troligen Nordiska Kompaniet

Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:06)

1495 4241  Kristall 3 delar, karaff + kanna + burk med lock. Höjd: 16 - 24

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:43)

1495 4343  Kuriosa parti diverse, bland annat sgat

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:18)

1495 4023  Kuverttallrikar 8 st, nysilver. Diameter: 30 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:49)

1495 4006  Lampbord på trissor, glasskivor. Bredd: 42, djup: 37 cm, höjd: 68 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:53)

1495 4024  Litofani Parian, KPM. Höjd: 40 cm

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:32)

1495 4012  Litografi Gudmar Olovson (1936-2017), Sverige. Signerad, numrerad 63/250, kyssen, dedikation. Bildmått: 40x19, yttermått inklusive ram. 62x41 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:19)

1495 4372  Litografi Torsten Renqvist (1924-2007), Sverige. Landskap med fragment, II. Signerad, numrerad 53/65, daterad -60. Bildmått: 50x41 cm, yttermått inklusive ram: 71x60, oramad

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:40)

1495 4257  Ljuskrona prismor. Höjd: 60 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:10)

1495 9267  Ljusstakar Ett par, brons, 1920-tal. Höjd: 26 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:17)

1495 4340  Ljusstakar Ett par, fattigmanssilver. Höjd: 18 cm. Vikt: 235 g

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:55)

1495 3044  Ljusstakar Ett par, metall, Putti. Höjd: 37 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:27)

1495 4342  Ljusstakar Ett par, silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 1963. Höjd: 13 cm, Vikt: 245 g

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:00)

1495 4026  Ljusstake Porfyr/trä. Höjd: 15 cm

Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:24)

1495 3098  Mabepärlor Japan, 7 st

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:01)

1495 4364  Malmgryta diameter: 35 cm, höjd: 17 cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:55)

1495 4013  Malmkrona höjd: 65 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:38)

1495 4121  Matlåda Allmoge. Längd: 45 cm. Djup: 24 cm, höjd: 14 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:39)

1495 4292  Matservis 29 delar, Eschenbach

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:48)

1495 4098  Matservisdelar 34 delar, Rörstrand Ulrika

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:40)

1495 4067  Matservisdelar 42 delar, Sigvard Bernadotte (1907-2002), Sverige. Christineholm

Hammered for 3.200 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:56)

1495 4178  Matservisdelar Gustavsberg, ca 55 del

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:58)

1495 4254  Matskedar 5 st. Silver, udda, Längd: 20 - 23, Vikt: ca 335 g.

Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:27)

1495 4244  Matta bomull, 105x210 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:32)

1495 4243  Matta bomull, 155x220 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:26)

1495 4269  Matta Gabbeh, 140x194 cm

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:33)

1495 4232  Matta Gabbeh, 87x113 cm

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:06)

1495 4377  Matta Orientalisk, 170x240 cm

Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:59)

1495 4279  Matta orientalisk, 275x392 cm

Hammered for 4.000 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:21)

1495 4231  Matta Palett, AB Stjerna, 142x195 cm

Hammered for 2.200 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:06)

1495 4297  Mockakoppar 6 st. Arabia Leila, i schatull. Höjd: 6 cm

Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:35)

1495 4177  Modellmotorcyklar 5 st. Längd: 25-33 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:51)

1495 4352  Monterskåp med hyllor, 46x46. Höjd: 68 cm

Hammered for 3.600 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:51)

1495 4201  Muggar 5 st, Arabia, Mumin. Höjd: 8 cm

Hammered for 5.600 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:55)

1495 4309  Nattygsbord 1950-tal. Höjd: 56 cm, diameter 37 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:54)

1495 4270  Nattygsbord ett par, mahogny. Bredd: 44, djup: 34 cm, höjd: 53 cm

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:14)

1495 4167  Oljemålning Arno Vihalemm (1911-1990), Sverige. Signerad, daterad 70. Olja på pannå, 29x40cm, yttermått inklusive ram: 46x58cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:53)

1495 4367  Oljemålning Axel Bengtsson (1905-1976), Sverige. Monogramsignerad, 1973,34x25 cm, yttermått inklusive ram: 45x36 cm

Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:48)

1495 4282  Oljemålning Bali. Olja på papyrus. Ej signerad. Bildmått: 25x24 cm, yttermått inklusive ram: 53x43 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:14)

1495 2041  Oljemålning Bengt Hegethorn (f. 1925), Sverige. Motiv över slussen. Signerad. Olja på duk, 81x115 cm, yttermått inklusive ram: 90x123 cm

Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:51)

1495 3007  Oljemålning Bengt Landegren. Signerad, daterad 1971, "Sommargryning". Olja på duk, 61x45 cm, yttermått inklusive ram: 70x54 cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:35)

1495 4043  Oljemålning Bozena Ossowski. Signerad, a tergo. Olja på duk, 100x70cm, oramad

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:01)

1495 3057  Oljemålning Carl Magnus Lindqvist (1884-1977), Sverige. Fiskebodar, Signerad, bladets mått: 41x50 cm, yttermått inklusive ram: 62x72 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:32)

1495 3250  Oljemålning Charles Sjöholm (f. 1933), Sverige. Hamnmotiv. Signerad. Olja på pannå, 45x53 cm, yttermått inklusive ram: 60x70 cm

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:35)

1495 4272  Oljemålning Dénes Perger (1934-2015), Sverige. Olja på duk, Signerad, -76,49x60 cm, yttermått inklusive ram: 58x69 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:05)

1495 4138  Oljemålning efter Lempica, Kvinna i grönt. Olja på duk, 91x60 cm, yttermått inklusive ram: 96x64 cm

Hammered for 2.400 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:17)

1495 4062  Oljemålning Emondt, Gunghäst, Signerad. Olja på duk, bildmått: 69x49 cm, yttermått inklusive ram: 89x69 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:39)

1495 4180  Oljemålning Erik Höglund (1932-1998), Sverige. Signerad, daterad -85, "Lever han?". Olja på duk, 33x40 cm, yttermått inklusive ram: 35x43 cm

Hammered for 1.700 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:28)

1495 4039  Oljemålning Fabian Lundqvist (1913-1989), Sverige. Signerad, Balettdansöser. Olja på duk, 45x37cm, yttermått inklusive ram: 62x54cm

Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:24)

1495 3288  Oljemålning Göran Johansson, "Apelonia". Signerad, 2003, segelduk, yttermått inklusive ram: 115x108 cm

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:45)

1495 4219  Oljemålning Gustav Stenberg (f. 1924), Sverige. "Sommardag, Trosa". Signerad. Olja på duk, 34x41 cm, yttermått inklusive ram: 44x51 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:01)

1495 3226  Oljemålning Hans-Erik Eriksson (1921-1997), Sverige. Signerad, Timmersläde. Olja på duk, 50x60 cm, yttermått inklusive ram: 58x67 cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:28)

1495 4083  Oljemålning Humberto Couet, "Förtrolighet". Signerad. Olja på pannå, 50x61 cm, yttermått inklusive ram: 70x59 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:16)

1495 4105  Oljemålning Ivar Stjärnmark (1897-1971), Sverige. Signerad, daterad 47. Olja på pannå, 37x44cm, yttermått inklusive ram: 48x55cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:34)

1495 4137  Oljemålning Jean Skoglund (1908-1948), Sverige. Vinterräv. Signerad, daterad -40. Olja på duk, 60x70 cm, yttermått inklusive ram: 80x93 cm

Hammered for 1.700 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:10)

1495 4036  Oljemålning John Malm. Signerad. Olja på pannå, 18x22cm, yttermått inklusive ram: 30x35cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:35)

1495 4034  Oljemålning Jung-hi han. Signerad. Olja på duk, 79x100cm, yttermått inklusive ram: 80x103cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:59)

1495 4286  Oljemålning Kerstin Holmgren, "Kärleksstigen". Signerad, daterad -21. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 54x74 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:11)

1495 4048  Oljemålning Knut Janson (1882-1966), Sverige. Signerad, daterad 1913. Olja på duk, 33x42cm, yttermått inklusive ram: 47x56cm

Hammered for 3.200 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:30)

1495 9391  Oljemålning Monica Smetana, Pojke imed igelkott, Signerad. Duk 62x50 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:40)

1495 4325  Oljemålning Nigul Espe (1907-1970), Estland. Signerad, daterad 1941. Landskap. Olja på duk, 33x46 cm, yttermått inklusive ram: 38x50 cm

Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:01)

1495 4143  Oljemålning Oidentifierad Konstnär, Jaktstilleben. Signerad och daterad 1934. Olja på duk, 55x80 cm, yttermått inklusive ram: 75x108 cm

Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:36)

1495 4132  Oljemålning Oidentifierad Konstnär, Landskap, Signerad. Olja på pannå, 24x33 cm, yttermått inklusive ram: 40x48 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:44)

1495 3335  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, komposition. Olja på duk, 100x100 cm, oramad

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:05)

1495 4368  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, landskap. Olja på duk, 97x46 cm, yttermått inklusive ram: 108x57 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:30)

1495 4327  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Kustmotiv. Signerad, 1906. Olja på duk, 40x30 cm, yttermått inklusive ram: 47x38 cm

Hammered for 16.000 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:03)

1495 4209  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Modell. Monogramsignerad CO 84. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 90x103 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:47)

1495 4188  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, daterad 1989, stilleben. Olja på duk, 60x50 cm, yttermått inklusive ram: 69x58 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:32)

1495 3225  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, slott. Olja på duk, 30x60 cm, yttermått inklusive ram: 52x82 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:26)

1495 4077  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, trädgård. Olja på duk, 50x59cm, yttermått inklusive ram: 74x83cm

Hammered for 2.400 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:03)

1495 4116  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Vinterlandskap med hus. Signerad F Meuller. Olja på duk, 44x63cm, yttermått inklusive ram: 57x77cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:56)

1495 4102  Oljemålning Olle Nordberg (1905-1986), Sverige. Signerad, daterad 45. Olja på pannå, 23x32cm, yttermått inklusive ram: 33x43cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:30)

1495 3152  Oljemålning Oscar Hernandez Soriano (1944-2007), Spanien. "Porträttet". Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 29x37 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:01)

1495 4187  Oljemålning signerad Th Lindh, fiskeläge. Olja på duk, 38x54 cm, yttermått inklusive ram: 48x64 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:00)

1495 4038  Oljemålning Thomas Hafström (f. 1954), Signerad, daterad 82. Olja på duk, 73x59cm, yttermått inklusive ram: 76x63cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:12)

1495 4142  Oljemålning Tor Hörlin (1899-1985), Sverige. Landskap. Signerad, daterad 1941. Olja på pannå, 46x62 cm, yttermått inklusive ram: 60x77 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:47)

1495 8021  Oljemålning Ugo Fioravanti, italiensk by. Signerad. Olja på duk, 24x18 cm, yttermått inklusive ram: 33x28 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:58)

1495 7222  Oljemålning Uno Svensson (1929-2012), Sverige. Komposition. Signerad, daterad -72. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 133x100 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:18)

1495 4203  Oljemålningar 2 st, Boris Ottenberg (1891-1946), Sverige. Signerad. Olja på pannå, 20x28, oramade

Hammered for 3.400 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:14)

1495 4041  Oljemålningar 3 st, Bozena Ossowski. Signerad, "Morning diamonds". Olja på duk, 70x50, oramad

Hammered for 2.200 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:35)

1495 4223  Öronlappsfåtölj Läder

Hammered for 1.400 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:51)

1495 4164  Pärlcollier Silverlås. Längd: 46cm, bruttovikt: 18g

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:52)

1495 4264  Pinnstolar 3 st, vita

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:49)

1495 4265  Pinnstolar ett par

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:34)

1495 4230  Plafond Östen Kristiansson, "Plafo", Luxus. Diameter: 44 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:53)

1495 4299  Pottskåp bemålat. Bredd: 40. Djup: 40 cm, höjd: 73 cm

1495 4140  Pottskåp ett par, Kina, lack. Bredd: 40. Djup: 35 cm, höjd: 61 cm

Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:16)

1495 3206  Pottskåp ett par, omkring sekelskiftet 1900, Bemålade. Bredd: 37. Djup: 35 cm, höjd: 77 cm

Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:01)

1495 4300  Pottskåp omkring sekelskiftet 1900, bemålat. Bredd: 39. Djup: 35 cm, höjd: 73 cm

1495 4356  Ramar 6 st, yttermått inklusive ram: 14 x10 - 33x28 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:57)

1495 4267  Resväska längd: 80 cm

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:06)

1495 4152  Ring 18k guld, med grönsten, storlek: 17½. Vikt: 3,7g

Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:25)

1495 4150  Ring 18k guld, med syntetiska stenar, storlek: 18½. Vikt: 3,8g

Hammered for 2.200 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:02)

1495 4153  Ring 18k guld, storlek: 18, med lila sten. Vikt: 6g.

Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:09)

1495 4156  Ring 23K, med en rubin, storlek: 19. Vikt: 4,1g.

Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:32)

1495 4157  Ring 23K, med pärlor, med gravyr/inskription, storlek: 18. Vikt: 6,8g

Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:57)

1495 4119  Ring & armband silver, 925, Björn Weckström (f. 1835), Finland. Lapponia, Finland, 1933, storlek: 17, på armband, silver/akryplast. Diameter: 6,5cm, bruttovikt: 57,3g

Hammered for 1.700 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:03)

1495 4029  Rökelskekar metall, Asien, nutida. Längd: 24, diameter: 19 cm, höjd: 11,5 cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:51)

1495 4268  Ryamatta 137x190 cm

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:28)

1495 4246  Ryamatta 140x213 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:44)

1495 4251  Såssked Sterlingsilver, Danmark. Längd: 13 cm, Vikt: ca 15 g

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:32)

1495 9154  Sekretär Rokokostil. Bredd: 88, djup: 44 cm, höjd: 102 cm

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:01)

1495 4073  Serveringsfat Nuutajärvi Apila. Höjd: 16cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:44)

1495 4362  Servisdelar Carl-Harry Stålhane (1920-1990), Sverige. 15 delar

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:09)

1495 3092  Servisdelar orientaliska, 18 del

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:28)

1495 4322  Servisdelar Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Berså, Gustavsberg 1960-1974. Stiliserade gröna blad på vit botten. Mönstret ritades av Stig Lindbergs assistent Krister Karlmark på uppdrag av Lindberg som var hans lärare på Konstfack, 10 delar, 6 kaffekoppar+ 1 tekopp+ kannor+ sockerskål

Hammered for 2.400 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:03)

1495 4216  Sideboard Rokokostil. Längd: 170, djup: 51 cm, höjd: 81 cm, nyckel

1495 4139  Sidenmålningar ett par, orientaliska. Bildmått: 55x34 cm, yttermått inklusive ram: 66x44 cm

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:12)

1495 4252  Silver 8 delar, bla. Fruktknivar. Längd: 9 - 14

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:17)

1495 4099  Silverbestick 13 delar. Längd: 10-20cm, vikt: 159,4g

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:02)

1495 4222  Sittgrupp 5 delar, Bord + 4 snurrstolar, Rot. Längd: 96, djup: 84 cm, höjd: 50 cm

Hammered for 8.400 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:57)

1495 3267  Skål Kaj Franck (1911-1989), Finland. Harso, Nuutajärvi. Signerad. Längd: 10,5, höjd: 6 cm

1495 4096  Skål Kosta. Längd: 16,5cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:35)

1495 4349  Skål kristall. Längd: 18 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:29)

1495 4147  Skål Orrefors, Corona. Diameter: 19cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:24)

1495 4308  Skål Orrefors, Vicke Lindstrand (1904-1983), Sverige. 21x21. Höjd: 10 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:41)

1495 4337  Skål på fot, Glas. Diameter: 29, höjd: 22 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:31)

1495 4097  Skålar 2 st, Kina. Längd: 9-10cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:34)

1495 4381  Skålfat Kina, Kina. Längd: 30,1800-tal

Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:17)

1495 3161  Skänk 1890-tal, valnöt och mahogny. Bredd: 124. Djup: 53 cm, höjd: 112 cm, nyckel

1495 4135  Skåp Allmoge, 1894. Bredd: 83 cm. Djup: 42 cm, höjd: 164 cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:43)

1495 4192  Skåp omkring sekelskiftet 1900, överdel med glasade dörrar. Bredd: 87 cm. Djup: 34 cm. Höjd: 222 cm, nyckel

Hammered for 1.700 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:27)

1495 9259  Skåp Orientaliskt. Bredd: 114, djup: 52 cm, höjd: 180 cm

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:48)

1495 3237  Skisser 3 st, Albert Engström (1869-1940), Sverige. Ej signerade, Stämpel a tergo, yttermått inklusive ram: 29x30-36x30 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:16)

1495 4323  Skrin 2 st. Sten resp. Ben, 1900-talets början, 12x9x6 resp. 22x17x9

Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:01)

1495 4256  Skrivbord med uppsats, valnöt, sent 1800-tal. Bredd: 92. Djup: 54 cm, höjd: 107 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:07)

1495 4129  Skulptur 2 st, blanc de chin. Höjd: 18-33cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:40)

1495 4030  Skulptur brons efter Claude Mirval, Danserska, Stensockel. Längd: 29, höjd: 37 cm

Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:30)

1495 4311  Skulptur Jan Carlsson, "Bugg it", 31x24, höjd: 25 cm

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:52)

1495 4128  Skulptur Kina. Höjd: 25cm

Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:05)

1495 3259  Skulptur Lejon, trä. Längd: 40, höjd: 22 cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:23)

1495 4189  Skulptur Terrakotta, David Wretling (1901-1986), Sverige. Signerad, daterad 1955. Höjd: 38 cm

Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:13)

1495 4127  Skulpturer "Cow Parade". 9 st, Skulpturer i form av kor, keramik, polykrom dekor. Höjd: 12cm

Hammered for 2.600 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:25)

1495 4168  Skulpturer 2 st, ko. Höjd: 14-21cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:05)

1495 3204  Skulpturer 3 st, Plåt, Gilde, Musikanter. Höjd: 23 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:56)

1495 4200  Skulpturer metall, 5 st, Fåglar. Höjd: 4-7 cm

1495 4111  Skylt bemålat trä. H M Konungens Hovleverantör, 50x39cm

Hammered for 2.800 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:40)

1495 4296  Slagbord Bemålat. Bredd: 25+ 2x50, djup: 67 cm, höjd: 75 cm

Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 21:09)

1495 4293  Soffa + 2 hörnstolar, 1940-tal, bemålade, soffan. Längd: 101

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:01)

1495 4226  Soffa 2-sits, Chesterfieldmodell. Längd: 180

Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:31)

1495 4225  Soffa 3-sits, Chesterfieldmodell, skinn. Längd: 224 cm

Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:27)

1495 4331  Soffbord Alvar Aalto (1898-1976), Finland. Böjträ, glasskiva, 70x70. Höjd: 45, cm

Hammered for 3.000 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:06)

1495 4277  Soffbord NK, mahogny. Diameter: 80. Höjd: 53 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:04)

1495 4313  Spegel 37x47 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:06)

1495 1011  Spegel Bambu och rotting, senare bemålad. Troligen inköpt på Firma Svenskt Tenn. Genombruten kant i vågmönster. 79x54 cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:16)

1495 4329  Spegel diameter: 56 cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:52)

1495 4123  Spegel empire. Höjd: 55, bredd: 33 cm

Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:57)

1495 3108  Spegel nutida, 78x61 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:52)

1495 3084  Spegel Oval, 88x118 cm

1495 3258  Stekhuv + kanna, nysilver, England. Längd: 36, höjd: 21-23 cm

1495 3190  Stolar 3 st, Avlutade, 1800-tal

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:16)

1495 4086  Stolar 4 st

Hammered for 3.200 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:28)

1495 4174  Stolar 4 st, IKEA, 1960-tal

Hammered for 2.800 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:25)

1495 4285  Stolar 4 st, Rokokostil, bemålade

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:49)

1495 4260  Stolar ett par

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:29)

1495 4126  Stolar ett par, rokoko

Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:24)

1495 4262  Stolar ett par, stålrör

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:28)

1495 4287  Stringhylla höjd: 210 cm

Hammered for 2.200 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:36)

1495 4124  Svepask + skridskor, modell äldre. Längd: 31-38cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:31)

1495 4148  Taburett Gustaviansk stil. Längd: 55cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:35)

1495 4375  Takarmatur 1930-tal, plåt / glas / mässingsdetaljer. Diameter: 62. Höjd: 70 cm

Hammered for 3.000 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:54)

1495 3095  Takarmatur 1940-/50-tal, kupor av glas. Höjd: 58 cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:52)

1495 4310  Takarmatur Blå glaskupa. Djup: 60 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:07)

1495 4359  Takarmatur Firma Svenskt Tenn, Josef Frank (1885-1967), Österrike. Diameter: 39 cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:52)

1495 4050  Takarmatur höjd: 40cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:41)

1495 4334  Takarmatur Kartell, "Fly", Ferucci Laviani transparent plast. Diameter: 50. Höjd: 35 cm

1495 4332  Takarmatur Kartell, "Fly", Ferucci Laviani, tansparent plast. Diameter: 50. Höjd: 35 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:32)

1495 4333  Takarmatur Kartell, "Fly", Ferucci Laviani, tranparent plast. Diameter: 50 cm, höjd: 35 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:11)

1495 4045  Takarmatur mässing och glas. Höjd: 63cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:14)

1495 3219  Takarmatur mässing. Höjd: 45 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:10)

1495 4237  Tallrikar 10 st, England. Diameter: 21 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:35)

1495 4183  Tallrikar Tenn, 7 delar, 1700-/1800-tal. Diameter: ca 24 cm

Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:06)

1495 4014  Tallrikshylla 1800-tal, trä. Bredd: 137, djup: 23 cm, höjd: 138 cm

Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:09)

1495 4236  Tekoppar 9 delar, Österrike, omkring 1900, + 2 extrafat

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:28)

1495 4022  Terrin med lock, porslin. Längd: 40 cm

1495 4051  Teservisdelar/mattallrikar 45 delar, Adams, "Dickens", England

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:43)

1495 4376  Toilettebord 1950-tal, Teak. Bredd: 107, djup: 40 cm, höjd: 106 cm

Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:22)

1495 4218  Trädgårdsurnor ett par, gjutjärn. Höjd: 60 cm

Hammered for 2.800 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:53)

1495 4031  Träskulptur Modell äldre. Höjd: 43cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:56)

1495 3293  Träsnitt 2 st. Åke Holm (1900-1980), Sverige. Signerad, numrerad 6/250, bm35x25 cm, yttermått inklusive ram: 42x32 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:10)

1495 3064  Träsnitt Japan, Kunisada, diptyk, yttermått inklusive ram: 42x18 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:36)

1495 4046  Träsnitt/litografi 2 st, Torsten Jurell (f. 1951), Sverige. Signerad, yttermått inklusive ram: 42x30cm-51x39cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:10)

1495 4199  Urna Sten. Höjd: 29 cm

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:50)

1495 4348  Urverk Nils Berg, Stockholm. Diameter: 14 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:56)

1495 4007  Väggbonad Margareta Wilk (1921-2000), Sverige. "Vinterjord". Signerad, daterad 1984,93x146 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:30)

1495 4358  Vägghylla Firma Svenskt Tenn, Josef Frank (1885-1967), Österrike. Mahogny. Bredd: 36 cm. Djup: 15 cm, höjd: 70 cm

Hammered for 2.400 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:48)

1495 3268  Vas Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Boda, "Artistcol". Höjd: 22 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:05)

1495 4064  Vas Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Glas, "Jupiter" signerad Kosta Boda, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. F 23/99, Special order. 1900-talets senare hälft. Höjd: 29cm

Hammered for 3.400 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:44)

1495 4094  Vas Carl-Harry Stålhane (1920-1990), Sverige. Rörstrand. Höjd: 11cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:21)

1495 4069  Vas Iittala, Alvar Aalto (1898-1976), Finland. Savoy. Höjd: 16cm

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:55)

1495 4239  Vas Irma Claesson (1911-1988), Sverige. Rörstrand. Höjd: 28 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:25)

1495 4298  Vas Kina, nutida. Höjd: 20 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:03)

1495 4173  Vas Kosta Boda, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Höjd: 14 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:06)

1495 4318  Vas Kosta Boda, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Höjd: 26 cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:21)

1495 4319  Vas Kosta Boda, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Höjd: 37 cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:42)

1495 4240  Vas med hänkel, keramik, märkt NS. Höjd: 30 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:43)

1495 4056  Vas Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Signerad, Caramba. Höjd: 36cm

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:35)

1495 4055  Vaser 2 st, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Kosta Boda. Höjd: 23-30cm

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:17)

1495 4247  Vaser 2 st. Silver, Danmark. Höjd: 9 - 15, Vikt: ca 225 g.

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:17)

1495 4076  Vinglas 4 st, Orrefors. Höjd: 19cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:44)

1495 4353  Vinglas 7 st. Spiegelau. Höjd: 21 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:34)

1495 4025  Vinkylare metall. Längd: 48 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:56)

1495 4227  Vinskåp längd: 107 cm, djup, 43, höjd: 191 cm

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:26)

1495 4172  Vitvinsglas 11 st. Höjd: 21 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:13)

1495 4355  Ytterfoder 2 st. Bo Fajans. Höjd: 17 - 29

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:27)

1495 4205  Ytterfoder Ett par, porslin, Rörstrand. Diameter: 17, höjd: 16 cm