Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 15 december 2014 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

931 2020  Akryl / gouache  Tadeuse Brudzynski, Figurer, 74 x 93

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 15 december 2014 20:38)

931 2043  Akvarell Frans Wilhelm Odelmark (1849-1937), "Kairo", 53x37

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 15 december 2014 19:51)

931 8155  Blandteknik  Hans Arnold (1925-2010), 'Slottet vid silverskogen', signerad, motivet: 24x32

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 15 december 2014 18:32)

931 2033  Blandteknik  Hans Arnold (1925-2010), Kostymskiss från baletten Nattmara, motivet: 42 x 28

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 15 december 2014 18:30)

931 2030  Blandteknik  James Coignard (1925-2008), 'Les Hemmeaux', 1977, signerad, 56x45

S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 15 december 2014 20:50)

931 2017  Blandteknik  Madeleine Pyk (f. 1934), 1982, utsikt över Stockholm, Marias tak, bladets mått: 22x30

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 15 december 2014 19:02)

931 7022  Brevpress Porfyr, längd: 20

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 15 december 2014 20:12)

931 2045  Dörröverstycken 1 par, 1800-tal, längd: 105-145

S�ldes f�r 45.000 kr (Sista budtid är den 15 december 2014 20:35)

931 9127  Färglitografi Pierre Olofsson (1921-1996), bladets mått: 54x38

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 15 december 2014 19:27)

931 2027  Fåtölj 'Åke' för IKEA. Modell Muslinge

S�ldes f�r 7.800 kr (Sista budtid är den 15 december 2014 20:53)

931 8357  Glasservis ca 85 delar, Tre Rosor, Lars Kjellander för Kosta

S�ldes f�r 15.000 kr (Sista budtid är den 15 december 2014 20:43)

931 2021  Gouache  Aly Ben Salem (1910-2001), Flicka & hästar, 27 x 37

S�ldes f�r 12.500 kr (Sista budtid är den 15 december 2014 20:20)

931 8276  Karmstol Barock, gyllenläderklädd

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 15 december 2014 20:59)

931 7398  Mat/kaffeservis 120 del, Ostindia, Rörstrand

S�ldes f�r 10.500 kr (Sista budtid är den 15 december 2014 20:25)

931 2037  Matservis 55 del ca, Den Kongelige Porcelainsfabrik (Royal Copenhagen / Kunglig Dansk), Blå blomster

S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 15 december 2014 19:20)

931 2006  Matta Rya, Märta Måås Fjetterström 170 x 280

S�ldes f�r 12.500 kr (Sista budtid är den 15 december 2014 19:43)

931 2028  Oljemålning  Alexander Tolstoy (1895-1969), Äldre man, signerad. 1936, 74x58

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 15 december 2014 19:44)

931 2022  Oljemålning Astrid Sylwan (f. 1970), 'Gunillas målning', med dedikation på baksidan, 35 x 30

S�ldes f�r 14.500 kr (Sista budtid är den 15 december 2014 19:22)

931 7455  Oljemålning Georg Pauli (1855-1935), Konstnären och hans modell, signerad, 37x46

S�ldes f�r 18.000 kr (Sista budtid är den 15 december 2014 20:17)

931 2044  Oljemålning Helge Linden, Båt, Signerad, 26x34

S�ldes f�r 7.200 kr (Sista budtid är den 15 december 2014 18:58)

931 2018  Oljemålning  Jerzy Potrzebowski (1921-1974), droska, 40x61

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 15 december 2014 19:03)

931 2034  Oljemålning  Niels Walseth, Gårdsmotiv, 65 x 55

S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 15 december 2014 18:33)

931 2041  Oljemålning Oidentifierad konstnär, 1800-tal, Kvinna i tankar

S�ldes f�r 6.800 kr (Sista budtid är den 15 december 2014 20:06)

931 2047  Oljemålning Stilleben, omkring 1800, 45x36

S�ldes f�r 6.600 kr (Sista budtid är den 15 december 2014 20:07)

931 9430  Oljemålningar 2 st, Sign Thornley, 1800-tal, Bla Hamnmotiv från Rochester, England, 26x20

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 15 december 2014 18:08)

931 2046  Skål Överfång Daum Nancy, längd: 12, höjd: 7

S�ldes f�r 6.600 kr (Sista budtid är den 15 december 2014 20:13)

931 8167  Skulptur Åke Holm (1900-1980), höjd: 19

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 15 december 2014 19:56)

931 2049  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Elefant ur Traffic, Gustavsberg 1971-1973. Vit stengodslera med vit glasyr och cromotryck, höjd: 22 cm

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 15 december 2014 19:08)

931 7585  Spegel Sent 1800-tal, förgylld, höjd: 300 ca

S�ldes f�r 5.600 kr (Sista budtid är den 15 december 2014 19:54)

931 2032  Stolar Ett par, Senbarock, bemålade

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 15 december 2014 20:06)

931 2051  Taburett Sengustaviansk, bemålad

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 15 december 2014 20:49)