Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 5 november 2018 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1215 5023  Akvarell Adrien Joseph Verhoeven-Ball (1824-1882), Belgien. Interiör med sällskap, signerad, 1854?, 35x45

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:17)

1215 4150  Akvarell Edlef ter Haar Romeny (f. 1926), körsbärsplockning, signerad. -84,32x23

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:07)

1215 6526  Akvarell Harald Wiberg (1908-1986), Sverige. Signerad, fågel, 14x11

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:36)

1215 4245  Akvarell Henri Pille (1844-1897), Frankrike. Kortspelare, 13,5x20,5 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 november 2018 08:32)

1215 4145  Akvarell Oidentifierad konstnär. Signerad. -39, Häst, 27x34

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:53)

1215 6535  Akvarell Oidentifierad konstnär. Stockholmsmotiv. Signerad Alf L, 1936. Motivet: 17x26 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:44)

1215 6018  Akvarell Solveig Hammarstedt (f. 1928), troll, Signerad, 19x26

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:14)

1215 4148  Akvarell Sven Deurell (1904-1967), Sverige. Signerad. Landskap Halland, 19x26

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:05)

1215 6187  Akvarell Vladimir Chirkov, Former, signerad. 2012,31x21

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:41)

1215 6529  Akvareller 2 st, Harald Wiberg (1908-1986), Sverige. Lösa blad, "Turkduva & Nötskrika", Signerad, bladets mått: 17x14 & 15x14

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:37)

1215 6561  Akvareller 2 st, Krawe, Modeller, signerad. 15x11,36x28

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:19)

1215 6476  Älghorn längd: ca 80cm, djup: ca 45cm, höjd: ca 50cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:29)

1215 6053  Ångmaskin modell äldre. Längd: ca 6-22cm, djup: ca 2-18cm, höjd: ca 2-30cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:39)

1215 4638  Arkivskåp Plåt. Längd: 28. Djup: 41 cm, höjd: 68 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:10)

1215 6030  Armbandsur 6 st, Modell äldre. Längd: ca 20-24cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:07)

1215 6067  Armbandsur Swatch. Längd: ca 23cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:51)

1215 6471  Askkopp mässing och emalj, Kina 1900-tal. Längd: 20, bredd: 15

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:24)

1215 6126  Bägare 2 st, silver, Lars Öberg, 1786, och Hallberg Göteborg. Höjd: 9-11,5. Vikt: 85+ 60

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:37)

1215 6255  Bänk Furu. Längd: 200 cm. Djup: 50 cm. Höjd: 35 cm

S�ldes f�r 8.600 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:59)

1215 6492  Barnstol Ton, Petit 114

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:54)

1215 6314  Barskåp mahogny. Längd: 83, djup: 41 cm, höjd: 116 cm

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 21:02)

1215 4394  Barskåp Rustik. Längd: 93. Djup: 47 cm. Höjd: 140 cm, belysning

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:15)

1215 4648  Båtmodell i monter. Längd: 77, djup: 32 cm, höjd: 56 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:06)

1215 6121  Bestick 12+ 12+ 12, Från Bloomingdale´s, New York

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:52)

1215 6210  Bestick 36 delar, nysilver, Finland

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:53)

1215 6214  Bestick Silver diverse. Vikt: ca 400g

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:57)

1215 6532  Blandteknik 2 st, Harald Wiberg (1908-1986), Sverige. Rovfåglar & Giraff, lösa blad, Signerad, bladets mått: 31x23 & 23x27

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:42)

1215 6099  Blandteknik 2 st, Roland von Rainals (f. 1927), Sverige. Utsikt från Karlbergsvägen 46,29x40 & 41x28

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:03)

1215 5039  Blandteknik Aly Ben Salem (1910-2001), Sverige. Flicka, Signerad, 38x27

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:02)

1215 6523  Blandteknik Aly Ben Salem (1910-2001), Sverige. Herdinna med flöjt, 37x26

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:31)

1215 6598  Blandteknik Harlamoff, flickporträtt, 28x23

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:01)

1215 6059  Blandteknik Jöran Nyberg (1937-2012), Sverige. Hus och lekande barn, signerad, 34x46 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:03)

1215 6131  Blandteknik Lars Norrman (1915-1979), Sverige. Kvinna, 11x16

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:34)

1215 6447  Blandteknik Nils Rundgren Björnjägaren (1890-1971), Sverige. Figurer, signerad. 28x41

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:55)

1215 6078  Blandteknik Oidentifierad konstnär, kor, 14x20

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:02)

1215 6600  Blandteknik Oidentifierad konstnär. Kvinna i rutig klänning, signerad Pastovkhoff, 66x50 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:03)

1215 6227  Blandteknik Oidentifierad konstnär. Landskap, 34x52

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:23)

1215 4117  Blandteknik Oidentifierad konstnär. Signerad. Erotiskt motiv, 65x45 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:34)

1215 5046  Blandteknik Olle Bonniér (1925-2016), Sverige. 1976,13x21

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:41)

1215 5052  Blandteknik Peter Sköld (f. 1970), Sverige. Komposition, signerad, 150x94 cm

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:44)

1215 6411  Blyinfattat glas Gösta Hallencreutz (1881-1952), Sverige. Fåglar. Höjd: 113, bredd: 34

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:20)

1215 6555  Bockbord Furu. Längd: 120. Djup: 98 cm. Höjd: 75 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:09)

1215 6200  Bockbord märkt OPS, 1846, bemålat. Längd: 150. Djup: 72 cm. Höjd: 73 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:29)

1215 6356  Bojan Kina. Höjd: 22 ca

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:37)

1215 6355  Bojaner Ett par, Kina. Höjd: 22

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:30)

1215 6063  Bokhylla Längd: 162. Djup: 36 cm. Höjd: 85 cm, inköpt på NK, hjulförsedd

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:25)

1215 6266  Bokhylla med skåp, Bodafors. Längd: 80, djup: 40 cm, höjd: 162 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:14)

1215 6289  Bokverk diverse om mattor

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:12)

1215 6288  Bokverk Erixon Wallin, Svenska Kulturbilder, 12 halvfranska band

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:08)

1215 6291  Bokverk Kinesiskt porslin

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:22)

1215 6223  Bord Justerbar höjd. Längd: 178. Djup: 88 cm, höjd: ca 76 cm

S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:25)

1215 6480  Bord Superellips, Piet Hein/Bruno Mathsson för Fritz Hansen. Längd: 150, djup: 100 cm, höjd: 70 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:36)

1215 6156  Bordsfotogenlampa mässing. Höjd: ca 55cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:46)

1215 6076  Bordsknivar + dessertknivar, 6 + 6 st. Träskaft. Längd: 21 - 26, Jernbolaget, Eskilstuna

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:53)

1215 6399  Bordslampa Block. Höjd: 21

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:04)

1215 6400  Bordslampa Block. Höjd: 37

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:06)

1215 6337  Bordslampa Figural, Porslin. Höjd: 55

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:44)

1215 6201  Bordslampa Limoges. Höjd: 51

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:26)

1215 6057  Bordslampfot + 2 ljusstakar, porslin / metall, G&C, Danmark. Höjd: 13 - 45

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:01)

1215 6064  Bordslampfot Bergboms, keramik. Höjd: 40

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:38)

1215 6257  Bordslampfötter 2 par, Reijmyre Glasbruk. Höjd: 16-32

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:54)

1215 6354  Bordslampfötter Ett par, Kina. Höjd: 29

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:29)

1215 6265  Bordslampor Ett par, kolonn, Alabaster. Höjd: ca 62cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:18)

1215 6506  Bordslampor ett par. Höjd: 51, nutida

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:43)

1215 6333  Bordslystrar 1 par + 1 st. Höjd: 34-40

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:33)

1215 6091  Bordsplateau mässing, 69x48

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:42)

1215 6350  Bordsskiva Emalj, Gustavsberg, 110x70

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:54)

1215 6417  Bordsur porslin. Höjd: 28

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:37)

1215 4202  Brasskärm jugend, Ek och gyllenläder. Höjd: 96 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:50)

1215 6567  Brevpress Glas, Sköldpadda. Längd: 20

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:39)

1215 6006  Bricka Ryssland, Sent 1900-tal. Längd: 59x45

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:29)

1215 6495  Brickbord längd: 50 cm, höjd: 80 cm, nutida

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:57)

1215 6117  Brickbord plåt, trä, bemålad, sent 1800-tal, Längd: 77, djup: 59 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:41)

1215 4594  Bröstsköld + hjälm, Metall, bland annat: Bolinder, Höjd: 67

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:55)

1215 6066  Byrå 1800-tal, bemålad, svart. Längd: 95, djup: 47 cm, höjd: 80 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:59)

1215 6207  Byrå Bemålad. Längd: 83, djup: 42 cm, höjd: 92 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:31)

1215 6414  Byrå England, med skrivklaff. Längd: 59, djup: 35x2 cm, höjd: 79 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:26)

1215 6155  Byrå Gustaviansk stil, med stenskiva. Längd: 50, djup: 25 cm, höjd: 62 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:44)

1215 6370  Byrå Gustaviansk stil. Längd: 80, djup: 43 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:17)

1215 4400  Byrå med stenskiva, intarsia. Längd: 87, djup: 41 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:18)

1215 6503  Byrå med stenskiva. Längd: 62, djup: 34 cm, höjd: 68 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:40)

1215 6230  Byrå Rokokostil med stenskiva. Längd: 86, djup: 46 cm, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:28)

1215 6199  Byrå Teak. Längd: 75, djup: 37 cm, höjd: 86 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:03)

1215 4568  Byst metall på träsockel, Beethoven. Höjd: 28

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:26)

1215 4646  Cake stand mahogny. Höjd: 92

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:04)

1215 6499  Carborundumetsning Svenerik Jakobsson (f. 1934), Sverige. 1989,15/50, bladets mått: 39x29

1215 6115  Champagneglas 6 st, Reijmyre Glasbruk. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:38)

1215 6339  Champagneglas Orrefors, 6 st. Höjd: 23

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:38)

1215 6365  Champagneglas på fot, 8 st. Diameter: 12. Höjd: 18

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:01)

1215 6313  Däckstol saknar bord

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:58)

1215 6080  Dalahäst längd: 30 cm, höjd: 31 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:22)

1215 6317  Damskrivbord Nyrokoko, bemålad. Längd: 110, djup: 45 cm, höjd: 76 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:07)

1215 6359  Docka biskviporslin, Tyskland. Höjd: 32 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:45)

1215 6402  Eldskärm bemålad plåt, 1800-tal. Höjd: 104, bredd: 53

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:09)

1215 3017  Etsning Axel Fridell (1894-1935), Sverige. Stadsmotiv med kaj, senare dedikation. Motivet: 25x19,5

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:43)

1215 6436  Etsning Axel Tallberg (I860-1928), Sverige. Öldrickaren. Motivet: 39x29

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:47)

1215 6245  Etsning Hans Lindh (f. 1926), Sverige. Gustav Adolfs torg år 2584,11/30. Motivet: 39x48

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:46)

1215 4092  Etsning Hasse Lindroth (f. 1938), Sverige. Stadsgården, signerad. -65 3/50. Motivet: 27x49

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:18)

1215 6440  Etsning Siri Rathsman (1895-1974), Sverige. Figurer, EA-upplaga. Motivet: 34x27

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:50)

1215 6079  Etsning Stockholms Rådhus, 1800-tal, skadat glas, ramens innermått: 16x19,5

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:11)

1215 4640  Etsning Torsten Schonberg (1882-1970), Sverige. Skridskoseglare, 29x24

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:59)

1215 6124  Etsningar 4 st, Albert Theodor Gellerstedt (1836-1914), Sverige. Signerade i plåten, Kustlandskap & stadsmotiv. Motivet: 88x11,5 10x8 ca

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:20)

1215 6051  Etsningar 4 st. Hans Wigert (1932-2015), Sverige. Numrerade och signerade. Motivet: 15x9 - 28x31

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:27)

1215 6387  Fajans/porslin diverse, bland annat Delft, Holland. 12 delar

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:44)

1215 6241  Färgetsning signerad. Kvällsljus i trädgården, 29/60. Motivet: 40x33

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:40)

1215 2063  Färgetsningar 2 st, Gerhard Blum, "King of Holding hearts" & "King of Lust", Signerade -99. Motivet: 50x24, + bok om konstnären

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:56)

1215 6453  Färgkrita Georges Point, Komposition, signerad. 40x39

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:02)

1215 6444  Färglitografi Alain Raya Sorkine (f. 1936), Frankrike. Komposition. Signerad, numrerad 46/170. Motivet: 18x13 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:54)

1215 6035  Färglitografi Axel Olson (1899-1986), Signerad, numrerad 87/260. Motivet: 35x51 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:39)

1215 6013  Färglitografi Bengt Landin (f. 1933), Sverige. "Vindkraft". Signerad, numrerad 139/250. Motivet: 50x67 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:34)

1215 6040  Färglitografi Ernst Billgren (f. 1957), Sverige. Signerad, numrerad 178/270. Motivet: 28x34 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:06)

1215 4419  Färglitografi Ingrid Roth (f. 1958), Sverige. Signerad, numrerad 138/290. Motivet: 28x36 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:39)

1215 3171  Färglitografi Karl Axel Pehrson (1921-2005), Sverige. Skälmeja. Signerad, daterad 1962, numrerad 41/150. Motivet: 53x39 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:05)

1215 6408  Färglitografi Karl Höglund (f. 1940), Sverige. Signerad, numrerad 222/290. Motivet: 44x58 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:18)

1215 4459  Färglitografi Lars Hillersberg (1937-2004), Sverige. "Motorintresserad Kungdom". Signerad, numrerad 12/200. Motivet: 28x35 cm, löst blad

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:37)

1215 4378  Färglitografi Lars Karlsson, studie av en studie. Signerad, numrerad 163/290. Signerad, daterad -94. Motivet: 40x29 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:07)

1215 6345  Färglitografi Lars Norlin. Signerad, numrerad 1/25. Motivet: 37x29 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:43)

1215 6498  Färglitografi Lars Norrman (1915-1979), Sverige. Signerad, numrerad 234/284. Motivet: 28x42 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:25)

1215 3172  Färglitografi Lennart Rodhe (1916-2005), Sverige. Signerad, daterad 1965-70, numrerad 43/75. Motivet: 40x65 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:07)

1215 6296  Färglitografi Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. Signerad, daterad 1974, numrerad 2/200. Motivet: 55x59 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:41)

1215 6457  Färglitografi Maria Boczewska (f. 1940), Polen. Flicka i fönster, EA-upplaga. Motivet: 44x35

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:05)

1215 6070  Färglitografi Mona Huss Walin (f. 1944), Sverige. "Instängd". Signerad, daterad -80, numrerad 153/360. Motivet: 64x50 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:44)

1215 6407  Färglitografi Peter Dahl (f. 1934), Sverige. EA-upplaga, 1981,54x37

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:17)

1215 6450  Färglitografi Philip von Schantz (1928-1998), Sverige. Päron. Signerad, numrerad 74/190. Bladets mått: 30x22 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:00)

1215 6285  Färglitografi Pierre Olofsson (1921-1996), Sverige. Signerad, numrerad 30/100, bladets mått: 38x58 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:59)

1215 6208  Färglitografi Roland Kempe (1907-1991), Sverige. Kvinna. Signerad, numrerad 123/260. Motivet: 57x46 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:31)

1215 3140  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. "Aktersalongen". Signerad, numrerad 33/50. Motivet: 29x44 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:59)

1215 6014  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. "Den gamla ångbåten". Signerad, numrerad 85/360. Motivet: 43x30

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:35)

1215 6015  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. "Möte på isen", ur mappen den gamla ångbåten. Signerad, numrerad 85/360. Motivet: 33x49 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:40)

1215 6058  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. "Vid styråran", PT. Signerad, daterad 1964. Motivet: 43x32 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:43)

1215 3129  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Stockholms ytterskärgård. Signerad, numrerad 200/260. Motivet: 42x54 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:24)

1215 4082  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Trettondagsvinter. Signerad, numrerad 82/200. Motivet: 34x54 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:00)

1215 6488  Färglitografier 2 st, Camille Hilaire (1916-2004), Frankrike. 40x56 ca

1215 4565  Fat + vas, bland annat Tillgmans. Längd: 33, höjd: 32 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:25)

1215 4311  Fat 2 st, Anna-Lisa Thomson (1905-1952), Sverige. Upsala-Ekeby. Längd: 33

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:14)

1215 6261  Fat 2 st, Kina. Diameter: 32

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:59)

1215 6203  Fåtölj Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Samsas

1215 6275  Fåtöljer Ett par, 1960-tal

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:41)

1215 6062  Fåtöljer Ett par, Howardmodell

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:19)

1215 6087  Fåtöljer Ett par, Nyrokokostil, fläck

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 21:09)

1215 6110  Figurin Hund, Sovjetunionen USSR. Höjd: 17

1215 5008  Figurin Meissen, Kvinna med fågel i bur. Höjd: 15

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:34)

1215 6340  Figuriner 2 st, Bland annat Royal Copenhagen. Höjd: ca 7

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:39)

1215 6082  Fiskbestick 12 + 12 delar, nysilver, Svensk Spets

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:24)

1215 4014  Fotoalbum med speldosa 1800-tal. Längd: 27

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:33)

1215 6607  Fotogenlampdelar diverse, mässing / plåt mm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:51)

1215 6599  Fotografi Leif-Erik Nygårds (f. 1939), Sverige. Signerat offsettryck med text i tusch skriven av fotografen "Marilyn Monroe photographed in Los Angeles at Bel Air Hotel, June 27th 1962". Signerad, även copyrightstämplad a tergo. Offset print, bildyta 50x69,5 cm, löst blad. Inköpt direkt av fotografen

S�ldes f�r 15.500 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:08)

1215 6508  Fruktservis 9 delar. Mått: ca 19-33x19-29cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:40)

1215 4691  Gardiner 4 längder, Maija Isola, "Ananas", Marikangas, 125x220

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:30)

1215 6413  Gardiner 4 st, Baker, Stensöta, 120x240

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:24)

1215 6106  Glas 12 + 6, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Kosta Boda. Längd: ca 6-9,5cm Diameter: ca 6-9,5cm, höjd: ca 7-11cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:13)

1215 4392  Glas 25 st, Reijmyre Glasbruk, 15 + 7 + 3. Glasens höjd: 20 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:14)

1215 6108  Glas 28 delar, etsad dekor. Längd: 5-6,5cm, djup: ca 5-6,5cm, höjd: ca 8,5-9,5cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:28)

1215 6606  Glaskupor diverse, parti

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:50)

1215 6364  Glasservis 28 delar, 1950-tal. Höjd: ca 8,5-16cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:58)

1215 6349  Glasservis 50 del ca, modell Helga. Höjd: 9-18 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:55)

1215 6363  Glasservisdelar 34 delar

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:59)

1215 6511  Glasservisdelar Orrefors, Carina, design: Ingeborg Lundin (1921-1992), Sverige. 49 delar. Höjd: 8-20

S�ldes f�r 5.800 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:43)

1215 6541  Glasskulpturer 2 st. En med belysning, Mats Jonasson, Målerås. Höjd: 13 - 24

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:01)

1215 4631  Golvlampa Tapetvals, 1950-tal. Höjd: 136

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:50)

1215 6130  Golvljusstake För värmeljus, Royal Copenhagen, Metall och kristall. 10 st hållare. Höjd: 81 cm, (lampa i botten)

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:10)

1215 4220  Golvvas Kina. Höjd: 75, nutida

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:56)

1215 6003  Gouache Boris Ottenberg (1891-1946), Sverige. Ångbåt, signerad. Motivet: 18x25 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:37)

1215 6520  Grafiska blad 170 st ca, Lindmans flora, 1920-tal, lösa blad, bladets mått: 23,5x14 ca

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:40)

1215 6225  Gravyr Tåget mellan Manchester och Liverpool. Motivet: 22x57

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:23)

1215 6395  Grytor 2 st. Längd: 26-33

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:46)

1215 6423  Hallykta glas och mässing. Höjd: 34

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:37)

1215 6584  Halsband silver, Importstämplar. Längd: 40. Vikt: 56 g

1215 6104  Handduksställning längd: 72 cm, djup: 86 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:03)

1215 6468  Handväska Burberry. Längd: 35 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:15)

1215 6137  Herrbetjänt Fratelli Reguitti, Italien, märkt FR Brevettato Made in Italy. Höjd: 101

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:41)

1215 6305  Herrbetjänt höjd: ca 107cm, bredd: ca 47cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:55)

1215 6366  Herrbetjänt mässing. Höjd: ca 115cm, bredd: ca 45cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:01)

1215 6234  Hörnatenienn 1880-tal. Höjd: 130 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:42)

1215 6334  Hörnvitrinskåp Gustaviansk stil. Höjd: 177

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:34)

1215 4188  Jumfrur 6 st, Signe Persson-Melin (f. 1925), Sverige. Kosta. Höjd: 13 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:49)

1215 6353  Kaffe-/ teservis 20 del ca, Ostindia, Rörstrand. Blå dekor på ljusblå botten. Servisen formgiven 1932

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:09)

1215 6416  Kaffe-/ teservis Bing & Grøndahl, ca 40 del

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:46)

1215 6465  Kaffegods 24 delar, Blå Blomst, Royal Copenhagen. Blomsterdekor i underglasyrblått

1215 6101  Kaffekoppar + assietter, 17 delar, Blå Blom, 11 koppar + 6 assietter, Gustavsberg

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:48)

1215 4031  Kaffeskedar 12 st, silver. Längd: 10 cm, i etui. Vikt: ca 100g

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:59)

1215 6439  Kandelaber mässing, för fem ljus. Höjd: 43

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:50)

1215 6027  Kandelaber rokokostil. Höjd: 48

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:52)

1215 6085  Kandelabrar / ljusstakar Ett par, nysilver. Höjd: 31 - 53

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:51)

1215 6147  Kanna + skrin, nysilver. Höjd: 17 längd: 23 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:59)

1215 6151  Kanna Wedgwood. Höjd: 10 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:33)

1215 6601  Karaffer  + vas, 3 delar, Bemålade. Höjd: 16-26

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:16)

1215 4645  Karmstolar 1 par + 3 stolar 1 pall

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:03)

1215 6122  Karmstolar Ett par, empirestil

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:07)

1215 6389  Konstglas 2 delar, Sigurd Persson/Anna Ehrner. Höjd: 12-19

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:54)

1215 4678  Kopparstick 2 st, Bataljer. Motivet: 33x45

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:50)

1215 6323  Kopparstick Descourtes, Paul et Virginie, 42x47

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:09)

1215 6157  Kryddburkar 15 delar, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Pyro, Gustavsberg 1929-1955, eldfast gods med brun dekor. Höjd: ca 11-19cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:57)

1215 6401  Kryddhylla längd: 47 cm, höjd: 30 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:07)

1215 6165  Lampetter ett par, mässing. Höjd: ca 30

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:08)

1215 5045  Lampetter Ett par, tillskrivna Glössner (ej märkta). Mässing, glaskupor. Höjd: ca 50 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:47)

1215 6543  Lampkupor 3 st, glas, modell äldre. Diameter: 24

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:18)

1215 6482  Lås handtag mm. Längd: ca 14-18cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:43)

1215 6198  Läslampa mässing. Höjd: 28

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:19)

1215 6479  Leksaker diverse

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:34)

1215 6544  Leksaker parti diverse, modell äldre

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:14)

1215 6596  Linneskåp mahogny. Längd: 111. Djup: 45 cm. Höjd: 156 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:50)

1215 6089  Litografi Katarinahissen, Stockholm, 1932, signerad. Motivet: 28x54

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:19)

1215 6284  Litografi Lena Cronqvist (f. 1938), Sverige. Figur. Signerad, numrerad 96/180. Motivet: 72x52 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:50)

1215 3010  Litografi Lena Cronqvist (f. 1938), Sverige. Ur "August Strindberg Ett Drömspel". Figurkomposition. Signerad, numrerad LC 11/40. Bladmått: 73x53 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:17)

1215 6136  Litografi Vide Janson (1924-2007), Sverige. Signerad. Komposition, 81x62

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:22)

1215 4494  Ljuskrona empirestil. Höjd: 55

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:11)

1215 6158  Ljuskrona för 4 ljus. Mässing, 30x30 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:57)

1215 6215  Ljuskrona Gustaviansk stil. Höjd: 45

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:57)

1215 6497  Ljuskrona Gustaviansk stil. Höjd: 50

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:23)

1215 6328  Ljuskrona höjd: 50 ca

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:34)

1215 6008  Ljuskrona rokokostil. Höjd: 60

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:51)

1215 4593  Ljuskrona Rokokostil. Höjd: 60 ca

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:01)

1215 6604  Ljusrör till fotogenlampor, Diverse

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:48)

1215 6605  Ljusrör till fotogenlampor, diverse

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:49)

1215 6092  Ljusstakar 4 st. + 2 skålar, glas, Pukeberg. Längd: 20-30 + , höjd: 6 cm

1215 6133  Ljusstakar Ett par, malm. Höjd: 15

1215 6269  Ljusstakar Ett par, mässing, Torshammar, Höjd: 20

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:35)

1215 6357  Ljusstakar Ett par, Metall. Höjd: 24

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:39)

1215 6249  Ljusstakar Ett par, nysilver. Höjd: 16

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:49)

1215 6112  Ljusstake Kolbäck, Skultuna. Höjd: 9

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:34)

1215 6422  Ljusstake mässing. Höjd: 51

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:37)

1215 4667  Lockurnor ett par, Delft, fajans. Höjd: 34

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:37)

1215 6595  Luta Levin. Längd: 95

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:46)

1215 6103  Malmkrona höjd: 60 ca

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:59)

1215 6594  Mandolin Levin. Längd: 64

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:48)

1215 6464  Manschettknappar Motivet, bland annat silver. Diameter: ca 1-3cm, ask mått. Längd: ca 23cm, djup: ca 15cm, höjd: ca 4cm. Vikt: ca 100g (brutto)

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:15)

1215 6012  Masker 2 st, Afrikana, Trä. Höjd: 28-60

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:16)

1215 6580  Mat / kaffe / teservisdelar 35 del ca, Blå Blomst, Royal Copenhagen

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:28)

1215 6098  Mat / kaffeservis ca. 130 delar, Stralsund, Rörstrand

S�ldes f�r 8.200 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:39)

1215 6153  Matsalsgrupp 7 delar, England, mahogny. Bord + 3 iläggsskivor, 6 st stolar. Längd: 96 cm. Djup: 96 + 3x95 cm. Höjd: 74 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:41)

1215 6346  Matsalsskåp mahogny. Längd: 118, djup: 43 cm, höjd: 165 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:48)

1215 6262  Matservis 60 delar, Rosenthal, Maria

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:02)

1215 6020  Matservis Gefle, Stjärnsund, 52 del

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:00)

1215 6579  Matservisdelar  + tekoppar, 25 del ca, Birka, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige.

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:27)

1215 6384  Matservisdelar ca 50 del

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:40)

1215 4192  Matskedar + reliefsked, 4 st, silver. Längd: 14-22,5. Vikt: 205 g

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:19)

1215 6139  Matskedar 7 st, silver, 1700-/1800-tal. Längd: 20-26. Vikt: 456 g

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:51)

1215 6239  Matskedar 8 st, silver, 1800-/1900-tal. Längd: 20-22. Vikt: ca 450g

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:35)

1215 6055  Matta Gabbeh, 157x212

1215 4056  Matta kelim, 127x290

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:44)

1215 6052  Matta Orientalisk Kolyai, 297x206

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:36)

1215 6179  Matta orientalisk, 130x210

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:31)

1215 6560  Matta Orientalisk, 130x224

1215 6180  Matta orientalisk, 132x207

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:32)

1215 6306  Matta Orientalisk, 143x204

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:49)

1215 6049  Matta Orientalisk, 150x220

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:46)

1215 6181  Matta orientalisk, 190x285

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:33)

1215 6206  Matta Orientalisk, 60x93

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:30)

1215 6274  Matta orientalisk, 90x175

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:20)

1215 6177  Matta orientalisk, 97x157

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:27)

1215 6022  Matta orientalisk, Kerman, 125x225

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:44)

1215 4730  Matta Orientalisk, Nain, 210x191

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:09)

1215 6182  Matta orientalisk, Wiss, 150x250

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:37)

1215 6537  Miniatyrer 2 st, benram, 14x12

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:48)

1215 6539  Miniatyrer 5 st, benram, porträtt, ramens yttermått: 10x9 - 12x10

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:51)

1215 6538  Miniatyrer 5 st, benram, ramens yttermått: 10x9 - 11x13

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:50)

1215 6536  Miniatyrer 5 st, Porträtt av män, 3 + 2 st, ramens yttermått: 10x9 & 14x12

1215 6540  Miniatyrer på porslin, 6 st. Kopior av Sofie Hagman, 1960/70-tal. Ramens yttermått: 8x7 - 15x13 cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:52)

1215 6546  Miniatyrer / ramar 7 delar, ramens yttermått: 6,5x6,5 - 13x11

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:11)

1215 6072  Minkpäls helryckt, honskinn, storlek: 38-40

S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:33)

1215 6170  Minkpäls Saga Mink

1215 6509  Mockagods 13 delar, Bing & Grøndahl, Måsen

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:41)

1215 6548  Modellbyggen 4 delar, flygplan och bil, kompletta. Längd: 20 ca

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:10)

1215 6524  Muggar 6 st. Villeroy / Boch. Höjd: 9

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:31)

1215 6393  Nallar 5 delar. Längd: 8-30cm, djup: ca 4-27cm, höjd: ca 14-100cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:58)

1215 6258  Nattljusstakar Ett par, mässing. Höjd: 17

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:58)

1215 6377  Nattygsbord ett par. Längd: 42, djup: 35 cm, höjd: 54 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:24)

1215 6132  Oljemålning A Schutzer, signerad. Romantiskt motiv. Olja på duk, 26x34

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:35)

1215 6442  Oljemålning Alexander Roos (1895-1973), Sverige. Landskap. Olja på pannå, signerad. 1946,37x44

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:52)

1215 6460  Oljemålning AP Engman, Månsken, signerad. Olja på duk, 40x25

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:08)

1215 6186  Oljemålning Axel Eriksson, Flickan i stenbrottet, signerad. Olja på pannå, 38x81

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:34)

1215 4517  Oljemålning Benno Arzt (f. 1941), Sverige. Komposition, signerad. Olja på duk, 23x34 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:47)

1215 6004  Oljemålning Boris Ottenberg (1891-1946), Sverige. Höst. Signerad a tergo. Oramad. Olja på pannå, 28x20 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:26)

1215 6589  Oljemålning Carl Ewald Lönngren (1839-1902), Sverige. Visby, Signerad. Olja på pannå, 31x23

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:39)

1215 6016  Oljemålning Charles Roka (1912-1999), Ungern. Lekande barn. Signerad, Olja på duk, 80x65

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:48)

1215 6588  Oljemålning CJ Sinding, Fiskebåt, Signerad. Olja på pannå, 33x42

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:37)

1215 6119  Oljemålning Edgar Wallin (1892-1963), Sverige. Stockholm. Signerad, daterad -58. Olja på duk, 38x45 cm

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:48)

1215 4033  Oljemålning Elsa Schultz-Moberger (1879-1978), Sverige. Olja på duk, 53x41

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:03)

1215 6123  Oljemålning Emile Henry Tilmans (1888-1960), Belgien. "Paysage normand". Signerad, daterad -49. Olja på pannå, 46x65 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:04)

1215 6513  Oljemålning Eric Cederberg (1897-1984), Sverige. Signerad. Olja på duk, 49x60 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:46)

1215 6525  Oljemålning Erik Tryggelin (1878-1962), Afton Vadstena, Signerad 11/7 1953. Olja på pannå, 13x21

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:33)

1215 6256  Oljemålning Gideon Börje (1891-1965), Sverige. "Haga Norra grindar", Signerad. Olja på duk, 31x39

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:53)

1215 6282  Oljemålning Gideon Börje (1891-1965), Sverige. Självporträtt, Signerad 1929. Olja på duk, 60x49

S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:54)

1215 6280  Oljemålning Gideon Börje (1891-1965), Sverige. Skärgård, Signerad. Olja på duk, 58x82

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:26)

1215 6281  Oljemålning Gideon Börje (1891-1965), Sverige. Stilleben, Signerad. Olja på duk, 55x62

1215 4066  Oljemålning Gunnar Greiber (f. 1919), Sverige. Signerad. Människor i skog. Olja på papper, 64x94 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:15)

1215 4028  Oljemålning Gunnar Johansson, komposition, Signerad. Olja på duk, 75x100

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:23)

1215 6487  Oljemålning Håkan Carlström. Olja på pannå, 18x23 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:51)

1215 6428  Oljemålning Hans Berglund, Hus. Olja på duk, signerad. 65x79

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:41)

1215 4147  Oljemålning Hans-Erik Eriksson (1921-1997), Sverige. Blommor och träd, signerad. Olja på pannå, 92x120

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:01)

1215 4529  Oljemålning Helge Scherlund, Slottet/Riksdagen, signerad. Olja på pannå, 1955,80x130

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:53)

1215 4530  Oljemålning Helge Scherlund, Stockholms Stadshus. Olja på pannå, signerad. 60x50

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:48)

1215 6043  Oljemålning Henri Morell, kvinnoporträtt, signerad. Olja på duk, 55x45

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:14)

1215 6564  Oljemålning Ingmar Melker Melkersson (f. 1918), Sverige. Stilleben, signerad. Olja på pannå, 59x36 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:25)

1215 6283  Oljemålning Johan Ossian Andersson (1889-1975), Sverige. Fiskebåt, Signerad 1932. Olja på duk, 62x97

1215 4609  Oljemålning Kondrup, Rosor, signerad. Olja på duk, 68x42

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:05)

1215 6565  Oljemålning Lars Åberg, Man, Signerad. Olja på pannå, 54x44

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:32)

1215 4238  Oljemålning Lars Boethius (1903-1968), Sverige. Stilleben, omkr. 1930. Signerad. Olja på pannå 40x30

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:44)

1215 6425  Oljemålning Leif Robert Eriksson (f. 1939), Sverige. "Kåseberga". Olja på duk, signerad. 86x89

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:38)

1215 6320  Oljemålning Lennart Roupe (f. 1918), Sverige. Stockholmsmotiv. Olja på duk, 24x26 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:06)

1215 6591  Oljemålning Lilli Tirén, Motiv från Vassnäs, 1949, Signerad. Olja på duk, 44x36

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:40)

1215 4448  Oljemålning Mats Hådell (f. 1958), Sverige. Fönster, Signerad. Olja på duk, 60x72

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:53)

1215 6038  Oljemålning Mosse Stoopendaal (1901-1948), Sverige. Sädesärla, signerad. Olja på pannå, 13x15

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:51)

1215 6037  Oljemålning Mosse Stoopendaal (1901-1948), Sverige. Steglits, signerad. Olja på pannå, 16x21

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:50)

1215 6069  Oljemålning Oidentifierad konstnär, Klintens brygga, saknar signatur. Olja på pannå, 39x59

1215 6242  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Fågel. Olja på duk, 50x100

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:47)

1215 6592  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Hav, ej signerad. Olja på duk, 48x109

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:41)

1215 6213  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ko. Olja på duk, 54x44

1215 6430  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Komposition. Olja på duk, signerad. 62x78

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:42)

1215 6461  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Man i källare. Olja på duk, 48x37

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:10)

1215 6327  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Osignerad, Porträtt av Claude Monet. Olja på duk, 53x45

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:22)

1215 6570  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad Rosenau, Motiv från Venedig. Olja på duk, 53x67

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:04)

1215 6563  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, sommarlandskap. Olja på duk, 90x65 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:25)

1215 6459  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad. Komposition. Olja på duk, 38x45

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:07)

1215 6321  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Suurealistiskt motiv. Olja på pannå, 65x42 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:08)

1215 6344  Oljemålning Olle Blomberg (1909-1996), Sverige. Fors. Signerad, daterad -63. Olja på duk, 87x69 cm

1215 4610  Oljemålning Olof Leyman (1911-1974), Sverige. Krokus i kopp. Monogramsignerad OL. Olja på pannå, 35x28 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:06)

1215 6451  Oljemålning Siri Rathsman (1895-1974), Sverige. Ansikten, signerad. 1944, Olja på duk, 44x54

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:00)

1215 6046  Oljemålning Sten Kalling. Porträtt. Signerad, daterad 1883. Olja på duk, 46x36 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:21)

1215 6229  Oljemålning Stina Tirén (1886-1951), Sverige. Landskap, signerad. Olja på duk, 41x52

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:25)

1215 4728  Oljemålning Tillskriven Andrei Belloli, Skiss, Modell, monogramsignatur. Olja på duk, 16x15

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:29)

1215 4146  Oljemålning tillskriven Hans Erik Eriksson, Skärgård. Olja på pannå, 60x76

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:59)

1215 6134  Oljemålning Tord Leander Engström (1914-1985), Sverige. Diskussion på berget. Signerad, daterad -46. Olja på pannå, 33x40 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:02)

1215 6042  Oljemålningar 2 st. Eduard Kutsar (1902-1970), Estland. Berglandskap, signerade. Olja på pannå, 10x15

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:06)

1215 6088  Parti koppar 7 delar, bla. Balja. Höjd: 40

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:16)

1215 6319  Parti koppar bland annat Aladåbformar

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:05)

1215 6331  Parti kristall 5 delar

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:30)

1215 4263  Parti kuriosa 7 del

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:40)

1215 6146  Parti nysilver 5 delar

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:13)

1215 6558  Parti nysilver diverse

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:16)

1215 6144  Parti silver 5 delar

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:55)

1215 6028  Parti silver diverse

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:58)

1215 6102  Parti smycken silver, (armring utan stämplar), bruttovikt: 42+ 42+ 24+ 41

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:55)

1215 6246  Pastell Oidentifierad konstnär. Signerad. Människor, 40x32

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:46)

1215 4364  Pelarbord Funkis. Diameter: 60, höjd: 58 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:54)

1215 6152  Pelare ett par, Indien, 1900-tal, snidat trä & metall beslag. Höjd: ca 190-193, bredd: 35, längd: 35 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:51)

1215 6385  Perukstock Kina. Höjd: 28

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:44)

1215 6238  Pianopall längd: ca 57cm, djup: ca 33cm, höjd: ca 49cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:38)

1215 6373  Piedestal + telefon, onyx. Höjd: 70

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:20)

1215 6172  Piedestal Bemålad. Höjd: 116

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:14)

1215 6371  Piedestal höjd: 90 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:18)

1215 6491  Piedestal med gallerkant. Höjd: 77 cm. Diameter: 35 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:14)

1215 6372  Piedestal med stenskivor. Höjd: 71

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:19)

1215 6396  Piedestal plåt. Höjd: 78

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:16)

1215 6272  Piedestal trä, sent 1800-tal. Höjd: 92

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:46)

1215 6017  Pigtittare 1800-tal, Valnöt. Höjd: 70

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:51)

1215 6554  Pigtittare Karl Johan, mahogny, intarsia. Längd: 52, djup: 19 cm, höjd: 47 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 november 2018 08:44)

1215 6502  Pinnstolar ett par, omkring sekelskiftet 1900

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:31)

1215 6367  Plafonder 4 st. Diameter: 35-55

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:12)

1215 6093  Porslin 13 delar, Kina. Höjd: 3 - 8

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:03)

1215 6011  Porslin Kina, 7 delar, längd: ca 10-28,5cm, djup: ca 10-36,5cm, höjd: ca 2,5-14cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:14)

1215 6154  Pottskåp bemålad. Längd: 49, djup: 42 cm, höjd: 82 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:43)

1215 4019  Pottskåp omkring 1800, stenskiva, mahogny, mässingsdekor. Längd: 42 cm. Djup: 29 cm, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:03)

1215 6129  Punschkoppar 10 st, silver, 6 + 4 st, GAB & SSA. Vikt: ca 367 g. Längd: ca 8,5cm, djup: ca 6,5cm, höjd: ca 4cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:50)

1215 6456  Punschkoppar 6 st. Nysilver. Längd: ca 9cm, djup: ca 6,5cm, höjd: ca 4cm

1215 6244  Remmare 11 st. Höjd: 14,5, gröna

1215 6568  Ring silver. Vikt: ca 19 g. Storlek: ca 17,5

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:40)

1215 6002  Rödvinsglas 3 st, Transjö, Signerade WRC, Jan Erik Ritzman, Göran Wärff (f. 1933), Sverige. Carlsson. Höjd: 22

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:20)

1215 6228  Rökbord 30-tal, intarsia med rökande kvinna, glasskiva, Betsad björk. Längd: 47. Djup: 47 cm, höjd: 54 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:29)

1215 6528  Samovar Koppar. Höjd: 31

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:40)

1215 4306  Samovar Koppar. Höjd: 55,1800-tal

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:16)

1215 6486  Schatull Intarsia. Längd: 49, djup: 35 cm, höjd: 66 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:49)

1215 4654  Sekretär Gustaviansk stil, Intarsia. Längd: 68, djup: 40 cm, höjd: 104 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:14)

1215 6216  Sekretär längd: 85 cm, djup: 43 cm, höjd: 100 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:58)

1215 6489  Sekretär nutida. Längd: 86. Djup: 39 cm. Höjd: 126 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:57)

1215 5044  Sekretär Sengustaviansk, mahogny. Längd: 71. Djup: 48 cm. Höjd: 116 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:05)

1215 6159  Serveringsvagn mässing, glas. Längd: 73, höjd: 72 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:01)

1215 6248  Servisdelar 35 delar, Rörstrand

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:49)

1215 6237  Sideboard Gut stil. Längd: 168, djup: 48 cm, höjd: 79 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:37)

1215 6462  Sideboard Teak. Längd: 120, djup: 38 cm, höjd: 70 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:13)

1215 6023  Skål + fat, 2 delar, Kina / Japan. Diameter: 14-23

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:45)

1215 6118  Skål Flygsfors. Längd: 29

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:44)

1215 6332  Skålar bland annat Orrefors, 5 st. Diameter: 11-22

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:33)

1215 6267  Skåp 2 st, Bodafors. Längd: 80, djup: 40 cm, höjd: 70 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:24)

1215 6376  Skåp omkring 1800, bemålat. Längd: 107, djup: 43 cm, höjd: 177 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:23)

1215 4406  Skåp omkring 1900 på benställning. Längd: 99, djup: 46 cm, höjd: 204 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:26)

1215 6009  Skedar silver, 16 st. Längd: 19-22. Vikt: 834 g

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:09)

1215 6193  Skrin med silverdekor, Varvara Baladanova (1896-1908), Ryssland. Längd: ca 20cm. Vikt: ca 150g (brutto)

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:49)

1215 6061  Skrivbord Englesson. Längd: 120. Djup: 60 cm, höjd: 76 + stol

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:15)

1215 6273  Skrivbord mahogny. Längd: 130. Djup: 45 cm, höjd: 73 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:48)

1215 6236  Skrivbord med uppsats, mahogny, Jugend. Längd: 95, djup: 60 cm, höjd: 107 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:36)

1215 6421  Skrivbord omkring 1900. Längd: 100. Djup: 64 cm, höjd: 78+ 23

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:37)

1215 6197  Skrivbordslampa mässing. Höjd: 52

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:16)

1215 6196  Skrivbordslampa metall / läder, 1930-talsstil. Höjd: 44

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:18)

1215 4015  Skrivställ Jugend, nysilver, Württembergische Metallwarenfabrik WMF. Längd: 30 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:35)

1215 6287  Skulptur Asbjörn Raanaa (1914- 2004), trä, Troll, "Dovregubben", signerad. Höjd: 23 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:12)

1215 6382  Skulptur Austin, USA, Golfare. Höjd: 34

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:34)

1215 6448  Skulptur keramik, Troll. Höjd: 17

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:57)

1215 6184  Skulptur Kina, modell äldre, porslin, glaserad. Höjd: 34

1215 5043  Skulptur Marmor, Märkt CM. Höjd: 45

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:25)

1215 6107  Skulptur Monica Backström (f. 1939), Sverige. Kosta Boda. Höjd: 18

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:16)

1215 4525  Skulptur Parian, Kvinna. Höjd: 33

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:42)

1215 4539  Skulptur signerad. KG, Rörstrand, Björnar. Höjd: 19

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:01)

1215 6358  Skulptur Sten, björn. Längd: 11

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:39)

1215 1116  Skulptur Sven Boberg (1870-1935), Sverige. "Skogstjärnet". Patinerad gips, sign Paris 1903. Längd: 31 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:51)

1215 6379  Skulptur Tang häst- kopia. Höjd: 35

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:28)

1215 6545  Skulptur i glas Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Kosta Boda, Signerad, Huvud. Längd: 7,5, höjd: 6 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:09)

1215 6378  Skulpturer 2 st, Marie Jonsson-Långhans (f. 1956), Sverige. "Körsångare". Signerade, daterade 1994. Diameter: ca 20 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:25)

1215 6094  Skulpturer 3 st. Bonsaiträd, sten / cloissonne. Höjd: ca. 18

1215 6390  Sockerskål silver. Längd: 15. Höjd: 12 cm, vikt: 264 g

1215 6217  Soffa Bröderna Andersson. Längd: 190 ca

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:03)

1215 6204  Soffa Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Samsas. Längd: 180

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:27)

1215 1258  Soffa sengustavianskt provinsarbete. Längd: 209

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:06)

1215 6569  Soffbord "Superellips", Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. Längd: 160, djup: 115 cm, höjd: 52 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:45)

1215 4201  Soffbord 20-tal, Intarsia, mahogny, diameter: 70, höjd: 58 cm

1215 6478  Soffbord Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. Längd: 180, djup: 50 cm, höjd: 53 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:39)

1215 6205  Soffbord Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Ej märkt, mahogny. Diameter: 100, höjd: 60 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:29)

1215 6074  Soffbord emaljskiva, stomme i stål, Danmark. 80x80 cm. Höjd: 46 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:37)

1215 6163  Soffbord Kakelplattor, Tor Carlsson, Upsala-Ekeby. Längd: 78. Djup: 48 cm, höjd: 58 cm

1215 6304  Solspegel diameter: 52 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:48)

1215 6412  Soppslev silver, CG Hallberg, Stockholm, 1907. Längd: 35. Vikt: 193 g ca

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:21)

1215 6394  Spargris keramik. Längd: 30, höjd: 28 cm

1215 6484  Spegel + 1 par lampetter, tenn, GAB Guldsmedsaktiebolaget. Höjd: 30-54

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:45)

1215 6220  Spegel 100x55, nutida

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:06)

1215 6386  Spegel 1920-tal, 72x32

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:42)

1215 6175  Spegel 1920-tal. Höjd: 113

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:18)

1215 6310  Spegel 20-tal, 95x48

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:56)

1215 6162  Spegel 30x24

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:01)

1215 6231  Spegel 48x57

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:32)

1215 6221  Spegel 99x51

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:08)

1215 6145  Spegel Gustaviansk stil, omkring sekelskiftet 1900,34x24

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:56)

1215 6161  Spegel Gustaviansk stil. Höjd: 58

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:01)

1215 6160  Spegel Gustaviansk stil. Höjd: 64

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:59)

1215 6277  Spegel i äldre ram, 43x36

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:47)

1215 6166  Spegel nutida, 133x72

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:08)

1215 6096  Spegel valnöt, 195x90 + konsolbord. Längd: 97. Djup: 50 cm. Höjd: 47 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:33)

1215 6174  Spegellampett 63x52, nutida

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:15)

1215 4267  Spelbord Jugend. Längd: 60, djup: 40 cm, höjd: 77 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:43)

1215 6518  Spetsglas 9 st. Höjd: 15

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:54)

1215 4240  Stol 1800-tal, Intarsia

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:50)

1215 6351  Stolar 4 st, "Tallåsenstolen"

1215 4433  Stolar 4 st, Frankrike

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:53)

1215 4490  Stolar 4 st, Gustaviansk stil

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:09)

1215 6065  Stolar 4 st. Gustaviansk stil, gråmålade

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:39)

1215 6168  Stolar 4 st. Senempire, bonad björk, rottingsits

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:10)

1215 4726  Stolar 5 st, 50/60-tal, metall / galonklädsel

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:02)

1215 6316  Stolar Ett par, Karl Johan

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:02)

1215 6169  Stolar ett par, pinnmodell

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:10)

1215 6494  Stolar Ett par, Rokokostil

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:55)

1215 6259  Stormlyktor 2 st, modell äldre. Höjd: 35 ca

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:58)

1215 6056  Strindbergslampa metall, orange glasskärm. Höjd: 43

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:50)

1215 6125  Supkoppar 12 st, silver, Snarlika. Höjd: ca 5 cm. Vikt: ca 300g

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:37)

1215 4592  Svärd 2 st, replikor. Längd: 148

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:52)

1215 6307  Sybord 1880-tal. Längd: 59, djup: 39 cm, höjd: 80 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:51)

1215 6173  Sybord mahogny, intarsia. Längd: 53 d 42, höjd: 77 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:12)

1215 6254  Sybord mahogny, Karl Johan. Längd: 58. Djup: 40 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:51)

1215 4461  Syltkrukor 4 st, Höganäs. Höjd: 24-31

1215 6077  Syutensilier 4 delar, silver, i etui, skador. Längd: ca 1-5cm. Djup: ca 8-12,5cm, höjd: ca 1-2cm. Vikt: ca 50g

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:57)

1215 6348  Tågdelar diverse

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:52)

1215 6300  Takarmatur diameter: 42 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:45)

1215 6533  Takarmatur Kartell, plast, design: Ferruccio Laviani. Diameter: 45

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:42)

1215 6301  Takarmatur med prismor. Diameter: 30 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:46)

1215 6470  Takarmatur med prismor. Diameter: 40 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:17)

1215 6194  Takarmatur med prismor. Diameter: 50

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:02)

1215 4493  Takarmatur med prismor. Höjd: 35 cm

1215 6050  Takarmatur metall, med putti. Diameter: 60, skador

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:05)

1215 4363  Takarmatur nysilver. Diameter: ca 70cm, höjd: ca 60cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:49)

1215 6505  Takarmatur Orrefors, Carl Fagerlund (f. 1915), Sverige. Diameter: 35

1215 6302  Takfotogenlampa mässing. Höjd: 70 ca

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:46)

1215 4499  Te + kaffekoppar, 9 + 6 + 1 delar, Arabia. Diameter: ca 6-26cm, höjd: ca 2-8cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:19)

1215 6530  Teckningar 2 st, Harald Wiberg (1908-1986), Sverige. Signerad, Lax & Ekorre, Lösa blad, bladets mått: 20x26 & 12x21

1215 6369  Telefonbänk Ek. Längd: 93

1215 6270  Tenn diverse

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:32)

1215 4307  Tenntallrikar  + skålfat, 7 st, 1700-/1800-tal, diameter: 22-39

1215 4399  Terrin med lock + fat, Gustafsberg, Landskap. Längd: 37, höjd: 27 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:17)

1215 9434  Terrin Meissen. Längd: 29

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:08)

1215 6586  Tidningsställ 2 st, mahogny. Längd: 52

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:36)

1215 6250  Trädgårdsstolar 3 st

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:50)

1215 6360  Trädgårdsurna Järn. Höjd: 47

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:49)

1215 6531  Träsnitt Efter Katsushika Hokusai, Kazusa, 26x39, löst blad

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:42)

1215 3173  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. 1973, HC XIII, Stortorget. Motivet: 33x50

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:15)

1215 6602  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Utsikt mot Slussen, 1990, Signerad, 84/250. Motivet: 59x47 ca

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:21)

1215 6039  Tusch Albert Engström (1869-1940), Sverige. "Usch för den onde", signerad. Motivet: 18x21

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:53)

1215 6429  Tyger diverse, bland annat Marimekko

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:41)

1215 6142  Uppläggningsbestick 7 delar, silver. Längd: 13-26 bruttovikt: 371 g

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:54)

1215 6330  Väggarmatur omkring sekelskiftet 1900. Längd: 29

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:19)

1215 6090  Väggbonad Lesotho, design: Tony Hudson, 130x185

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:39)

1215 6021  Väggbonad Louise Treschow (f. 1944), Sverige. Fiolspelet, 1977. 95x75 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:10)

1215 6575  Vägghylla tidigt 1900-tal, trä. Längd: 80, djup: 15 cm, höjd: 44 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:19)

1215 6380  Vägglystrar ett par. Höjd: ca 30

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:30)

1215 6322  Väggpendyl Gustaviansk stil. Höjd: 66

1215 4496  Väggrelief metall. Diameter: 43

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:16)

1215 6045  Väggreliefer 2 st. Trä, Hampe Svanberg (1883-1961), Sverige. Motivet: 20x80 + 26x48

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:17)

1215 6398  Vagnslyktor ett par. Längd: ca 12cm. Djup: ca 12cm, höjd: ca 45cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:02)

1215 4595  Vapen diverse, replikor

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:56)

1215 6437  Vas + bägare, tenn. Höjd: 9-25,5

1215 6483  Vas + fat, Tenn. Höjd: 17. Diameter: 27 cm, bland annat Just Andersen

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:43)

1215 9059  Vas Edward Hald (1883-1980), Sverige. Fiskgraal, Orrefors. Höjd: 19 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:37)

1215 6343  Vas Herman Kähler (1846-1917), Danmark. Lergods. Höjd: 37 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:45)

1215 6113  Vas Hertha Bengtson (1917-1993), Sverige. Höganäs. Höjd: 17,5

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:35)

1215 6084  Vas Kina. Höjd: 36

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:36)

1215 6431  Vas Kosta Boda Anna Ehrner. Höjd: 34

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:43)

1215 6083  Vas porslin, Scheunich, Tyskland. Höjd: 40

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:34)

1215 6477  Vaser 1 par porslin, Kina. Höjd: 14

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:32)

1215 6490  Vaser 2 st. Höjd: 27-29

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:00)

1215 6342  Vaser 3 st, bland annat Orrefors. Höjd: 20-31

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:45)

1215 6095  Vaser 3 st. + lockurna. Höjd: 15 - 20

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:13)

1215 6007  Vattenkittel Richard Sapper (1932-2015), Tyskland. Alessi. Modell "9091 Bollitore". Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:30)

1215 6419  Vävnad Märtha Gahn, "Jag längtar färg", 18,5x13,5

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:36)

1215 6403  Vinglas 8 st, Böhmen. Höjd: 19,5 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:07)

1215 4075  Vitrinskåp Gustaviansk stil. Längd: 62, djup: 31 cm, höjd: 146 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:32)

1215 6252  Vitvinsglas 14 st. Höjd: ca 12cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:50)

1215 6114  Ytterfoder Rörstrand. Höjd: 19, diameter: 22 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:37)