1215 5023 Akvarell Adrien Joseph Verhoeven-Ball (1824-1882), Belgien. Interiör med sällskap, signerad, 1854?, 35x45
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:17)
1215 4150 Akvarell Edlef ter Haar Romeny (f. 1926), körsbärsplockning, signerad. -84,32x23
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:07)
1215 6526 Akvarell Harald Wiberg (1908-1986), Sverige. Signerad, fågel, 14x11
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:36)
1215 4245 Akvarell Henri Pille (1844-1897), Frankrike. Kortspelare, 13,5x20,5 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 november 2018 08:32)
1215 4145 Akvarell Oidentifierad konstnär. Signerad. -39, Häst, 27x34
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:53)
1215 6535 Akvarell Oidentifierad konstnär. Stockholmsmotiv. Signerad Alf L, 1936. Motivet: 17x26 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:44)
1215 6018 Akvarell Solveig Hammarstedt (f. 1928), troll, Signerad, 19x26
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:14)
1215 4148 Akvarell Sven Deurell (1904-1967), Sverige. Signerad. Landskap Halland, 19x26
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:05)
1215 6187 Akvarell Vladimir Chirkov, Former, signerad. 2012,31x21
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:41)
1215 6529 Akvareller 2 st, Harald Wiberg (1908-1986), Sverige. Lösa blad, "Turkduva & Nötskrika", Signerad, bladets mått: 17x14 & 15x14
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:37)
1215 6561 Akvareller 2 st, Krawe, Modeller, signerad. 15x11,36x28
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:19)
1215 6476 Älghorn längd: ca 80cm, djup: ca 45cm, höjd: ca 50cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:29)
1215 6053 Ångmaskin modell äldre. Längd: ca 6-22cm, djup: ca 2-18cm, höjd: ca 2-30cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:39)
1215 4638 Arkivskåp Plåt. Längd: 28. Djup: 41 cm, höjd: 68 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:10)
1215 6030 Armbandsur 6 st, Modell äldre. Längd: ca 20-24cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:07)
1215 6067 Armbandsur Swatch. Längd: ca 23cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:51)
1215 6471 Askkopp mässing och emalj, Kina 1900-tal. Längd: 20, bredd: 15
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:24)
1215 6126 Bägare 2 st, silver, Lars Öberg, 1786, och Hallberg Göteborg. Höjd: 9-11,5. Vikt: 85+ 60
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:37)
1215 6255 Bänk Furu. Längd: 200 cm. Djup: 50 cm. Höjd: 35 cm
S�ldes f�r 8.600 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:59)
1215 6492 Barnstol Ton, Petit 114
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:54)
1215 6314 Barskåp mahogny. Längd: 83, djup: 41 cm, höjd: 116 cm
S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 21:02)
1215 4394 Barskåp Rustik. Längd: 93. Djup: 47 cm. Höjd: 140 cm, belysning
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:15)
1215 4648 Båtmodell i monter. Längd: 77, djup: 32 cm, höjd: 56 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:06)
1215 6121 Bestick 12+ 12+ 12, Från Bloomingdale´s, New York
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:52)
1215 6210 Bestick 36 delar, nysilver, Finland
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:53)
1215 6214 Bestick Silver diverse. Vikt: ca 400g
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:57)
1215 6532 Blandteknik 2 st, Harald Wiberg (1908-1986), Sverige. Rovfåglar & Giraff, lösa blad, Signerad, bladets mått: 31x23 & 23x27
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:42)
1215 6099 Blandteknik 2 st, Roland von Rainals (f. 1927), Sverige. Utsikt från Karlbergsvägen 46,29x40 & 41x28
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:03)
1215 5039 Blandteknik Aly Ben Salem (1910-2001), Sverige. Flicka, Signerad, 38x27
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:02)
1215 6523 Blandteknik Aly Ben Salem (1910-2001), Sverige. Herdinna med flöjt, 37x26
S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:31)
1215 6598 Blandteknik Harlamoff, flickporträtt, 28x23
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:01)
1215 6059 Blandteknik Jöran Nyberg (1937-2012), Sverige. Hus och lekande barn, signerad, 34x46 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:03)
1215 6131 Blandteknik Lars Norrman (1915-1979), Sverige. Kvinna, 11x16
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:34)
1215 6447 Blandteknik Nils Rundgren Björnjägaren (1890-1971), Sverige. Figurer, signerad. 28x41
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:55)
1215 6078 Blandteknik Oidentifierad konstnär, kor, 14x20
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:02)
1215 6600 Blandteknik Oidentifierad konstnär. Kvinna i rutig klänning, signerad Pastovkhoff, 66x50 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:03)
1215 6227 Blandteknik Oidentifierad konstnär. Landskap, 34x52
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:23)
1215 4117 Blandteknik Oidentifierad konstnär. Signerad. Erotiskt motiv, 65x45 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:34)
1215 5046 Blandteknik Olle Bonniér (1925-2016), Sverige. 1976,13x21
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:41)
1215 5052 Blandteknik Peter Sköld (f. 1970), Sverige. Komposition, signerad, 150x94 cm
S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:44)
1215 6411 Blyinfattat glas Gösta Hallencreutz (1881-1952), Sverige. Fåglar. Höjd: 113, bredd: 34
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:20)
1215 6555 Bockbord Furu. Längd: 120. Djup: 98 cm. Höjd: 75 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:09)
1215 6200 Bockbord märkt OPS, 1846, bemålat. Längd: 150. Djup: 72 cm. Höjd: 73 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:29)
1215 6356 Bojan Kina. Höjd: 22 ca
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:37)
1215 6355 Bojaner Ett par, Kina. Höjd: 22
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:30)
1215 6063 Bokhylla Längd: 162. Djup: 36 cm. Höjd: 85 cm, inköpt på NK, hjulförsedd
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:25)
1215 6266 Bokhylla med skåp, Bodafors. Längd: 80, djup: 40 cm, höjd: 162 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:14)
1215 6289 Bokverk diverse om mattor
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:12)
1215 6288 Bokverk Erixon Wallin, Svenska Kulturbilder, 12 halvfranska band
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:08)
1215 6291 Bokverk Kinesiskt porslin
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:22)
1215 6223 Bord Justerbar höjd. Längd: 178. Djup: 88 cm, höjd: ca 76 cm
S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:25)
1215 6480 Bord Superellips, Piet Hein/Bruno Mathsson för Fritz Hansen. Längd: 150, djup: 100 cm, höjd: 70 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:36)
1215 6156 Bordsfotogenlampa mässing. Höjd: ca 55cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:46)
1215 6076 Bordsknivar + dessertknivar, 6 + 6 st. Träskaft. Längd: 21 - 26, Jernbolaget, Eskilstuna
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:53)
1215 6399 Bordslampa Block. Höjd: 21
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:04)
1215 6400 Bordslampa Block. Höjd: 37
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:06)
1215 6337 Bordslampa Figural, Porslin. Höjd: 55
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:44)
1215 6201 Bordslampa Limoges. Höjd: 51
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:26)
1215 6057 Bordslampfot + 2 ljusstakar, porslin / metall, G&C, Danmark. Höjd: 13 - 45
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:01)
1215 6064 Bordslampfot Bergboms, keramik. Höjd: 40
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:38)
1215 6257 Bordslampfötter 2 par, Reijmyre Glasbruk. Höjd: 16-32
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:54)
1215 6354 Bordslampfötter Ett par, Kina. Höjd: 29
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:29)
1215 6265 Bordslampor Ett par, kolonn, Alabaster. Höjd: ca 62cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:18)
1215 6506 Bordslampor ett par. Höjd: 51, nutida
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:43)
1215 6333 Bordslystrar 1 par + 1 st. Höjd: 34-40
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:33)
1215 6091 Bordsplateau mässing, 69x48
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:42)
1215 6350 Bordsskiva Emalj, Gustavsberg, 110x70
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:54)
1215 6417 Bordsur porslin. Höjd: 28
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:37)
1215 4202 Brasskärm jugend, Ek och gyllenläder. Höjd: 96 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:50)
1215 6567 Brevpress Glas, Sköldpadda. Längd: 20
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:39)
1215 6006 Bricka Ryssland, Sent 1900-tal. Längd: 59x45
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:29)
1215 6495 Brickbord längd: 50 cm, höjd: 80 cm, nutida
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:57)
1215 6117 Brickbord plåt, trä, bemålad, sent 1800-tal, Längd: 77, djup: 59 cm, höjd: 75 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:41)
1215 4594 Bröstsköld + hjälm, Metall, bland annat: Bolinder, Höjd: 67
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:55)
1215 6066 Byrå 1800-tal, bemålad, svart. Längd: 95, djup: 47 cm, höjd: 80 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:59)
1215 6207 Byrå Bemålad. Längd: 83, djup: 42 cm, höjd: 92 cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:31)
1215 6414 Byrå England, med skrivklaff. Längd: 59, djup: 35x2 cm, höjd: 79 cm
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:26)
1215 6155 Byrå Gustaviansk stil, med stenskiva. Längd: 50, djup: 25 cm, höjd: 62 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:44)
1215 6370 Byrå Gustaviansk stil. Längd: 80, djup: 43 cm, höjd: 75 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:17)
1215 4400 Byrå med stenskiva, intarsia. Längd: 87, djup: 41 cm, höjd: 75 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:18)
1215 6503 Byrå med stenskiva. Längd: 62, djup: 34 cm, höjd: 68 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:40)
1215 6230 Byrå Rokokostil med stenskiva. Längd: 86, djup: 46 cm, höjd: 74 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:28)
1215 6199 Byrå Teak. Längd: 75, djup: 37 cm, höjd: 86 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:03)
1215 4568 Byst metall på träsockel, Beethoven. Höjd: 28
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:26)
1215 4646 Cake stand mahogny. Höjd: 92
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:04)
1215 6499 Carborundumetsning Svenerik Jakobsson (f. 1934), Sverige. 1989,15/50, bladets mått: 39x29
1215 6115 Champagneglas 6 st, Reijmyre Glasbruk. Höjd: 20 cm
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:38)
1215 6339 Champagneglas Orrefors, 6 st. Höjd: 23
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:38)
1215 6365 Champagneglas på fot, 8 st. Diameter: 12. Höjd: 18
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:01)
1215 6313 Däckstol saknar bord
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:58)
1215 6080 Dalahäst längd: 30 cm, höjd: 31 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:22)
1215 6317 Damskrivbord Nyrokoko, bemålad. Längd: 110, djup: 45 cm, höjd: 76 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:07)
1215 6359 Docka biskviporslin, Tyskland. Höjd: 32 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:45)
1215 6402 Eldskärm bemålad plåt, 1800-tal. Höjd: 104, bredd: 53
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:09)
1215 3017 Etsning Axel Fridell (1894-1935), Sverige. Stadsmotiv med kaj, senare dedikation. Motivet: 25x19,5
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:43)
1215 6436 Etsning Axel Tallberg (I860-1928), Sverige. Öldrickaren. Motivet: 39x29
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:47)
1215 6245 Etsning Hans Lindh (f. 1926), Sverige. Gustav Adolfs torg år 2584,11/30. Motivet: 39x48
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:46)
1215 4092 Etsning Hasse Lindroth (f. 1938), Sverige. Stadsgården, signerad. -65 3/50. Motivet: 27x49
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:18)
1215 6440 Etsning Siri Rathsman (1895-1974), Sverige. Figurer, EA-upplaga. Motivet: 34x27
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:50)
1215 6079 Etsning Stockholms Rådhus, 1800-tal, skadat glas, ramens innermått: 16x19,5
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:11)
1215 4640 Etsning Torsten Schonberg (1882-1970), Sverige. Skridskoseglare, 29x24
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:59)
1215 6124 Etsningar 4 st, Albert Theodor Gellerstedt (1836-1914), Sverige. Signerade i plåten, Kustlandskap & stadsmotiv. Motivet: 88x11,5 10x8 ca
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:20)
1215 6051 Etsningar 4 st. Hans Wigert (1932-2015), Sverige. Numrerade och signerade. Motivet: 15x9 - 28x31
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:27)
1215 6387 Fajans/porslin diverse, bland annat Delft, Holland. 12 delar
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:44)
1215 6241 Färgetsning signerad. Kvällsljus i trädgården, 29/60. Motivet: 40x33
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:40)
1215 2063 Färgetsningar 2 st, Gerhard Blum, "King of Holding hearts" & "King of Lust", Signerade -99. Motivet: 50x24, + bok om konstnären
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:56)
1215 6453 Färgkrita Georges Point, Komposition, signerad. 40x39
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:02)
1215 6444 Färglitografi Alain Raya Sorkine (f. 1936), Frankrike. Komposition. Signerad, numrerad 46/170. Motivet: 18x13 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:54)
1215 6035 Färglitografi Axel Olson (1899-1986), Signerad, numrerad 87/260. Motivet: 35x51 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:39)
1215 6013 Färglitografi Bengt Landin (f. 1933), Sverige. "Vindkraft". Signerad, numrerad 139/250. Motivet: 50x67 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:34)
1215 6040 Färglitografi Ernst Billgren (f. 1957), Sverige. Signerad, numrerad 178/270. Motivet: 28x34 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:06)
1215 4419 Färglitografi Ingrid Roth (f. 1958), Sverige. Signerad, numrerad 138/290. Motivet: 28x36 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:39)
1215 3171 Färglitografi Karl Axel Pehrson (1921-2005), Sverige. Skälmeja. Signerad, daterad 1962, numrerad 41/150. Motivet: 53x39 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:05)
1215 6408 Färglitografi Karl Höglund (f. 1940), Sverige. Signerad, numrerad 222/290. Motivet: 44x58 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:18)
1215 4459 Färglitografi Lars Hillersberg (1937-2004), Sverige. "Motorintresserad Kungdom". Signerad, numrerad 12/200. Motivet: 28x35 cm, löst blad
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:37)
1215 4378 Färglitografi Lars Karlsson, studie av en studie. Signerad, numrerad 163/290. Signerad, daterad -94. Motivet: 40x29 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:07)
1215 6345 Färglitografi Lars Norlin. Signerad, numrerad 1/25. Motivet: 37x29 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:43)
1215 6498 Färglitografi Lars Norrman (1915-1979), Sverige. Signerad, numrerad 234/284. Motivet: 28x42 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:25)
1215 3172 Färglitografi Lennart Rodhe (1916-2005), Sverige. Signerad, daterad 1965-70, numrerad 43/75. Motivet: 40x65 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:07)
1215 6296 Färglitografi Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. Signerad, daterad 1974, numrerad 2/200. Motivet: 55x59 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:41)
1215 6457 Färglitografi Maria Boczewska (f. 1940), Polen. Flicka i fönster, EA-upplaga. Motivet: 44x35
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:05)
1215 6070 Färglitografi Mona Huss Walin (f. 1944), Sverige. "Instängd". Signerad, daterad -80, numrerad 153/360. Motivet: 64x50 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:44)
1215 6407 Färglitografi Peter Dahl (f. 1934), Sverige. EA-upplaga, 1981,54x37
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:17)
1215 6450 Färglitografi Philip von Schantz (1928-1998), Sverige. Päron. Signerad, numrerad 74/190. Bladets mått: 30x22 cm
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:00)
1215 6285 Färglitografi Pierre Olofsson (1921-1996), Sverige. Signerad, numrerad 30/100, bladets mått: 38x58 cm
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:59)
1215 6208 Färglitografi Roland Kempe (1907-1991), Sverige. Kvinna. Signerad, numrerad 123/260. Motivet: 57x46 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:31)
1215 3140 Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. "Aktersalongen". Signerad, numrerad 33/50. Motivet: 29x44 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:59)
1215 6014 Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. "Den gamla ångbåten". Signerad, numrerad 85/360. Motivet: 43x30
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:35)
1215 6015 Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. "Möte på isen", ur mappen den gamla ångbåten. Signerad, numrerad 85/360. Motivet: 33x49 cm
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:40)
1215 6058 Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. "Vid styråran", PT. Signerad, daterad 1964. Motivet: 43x32 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:43)
1215 3129 Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Stockholms ytterskärgård. Signerad, numrerad 200/260. Motivet: 42x54 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:24)
1215 4082 Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Trettondagsvinter. Signerad, numrerad 82/200. Motivet: 34x54 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:00)
1215 6488 Färglitografier 2 st, Camille Hilaire (1916-2004), Frankrike. 40x56 ca
1215 4565 Fat + vas, bland annat Tillgmans. Längd: 33, höjd: 32 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:25)
1215 4311 Fat 2 st, Anna-Lisa Thomson (1905-1952), Sverige. Upsala-Ekeby. Längd: 33
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:14)
1215 6261 Fat 2 st, Kina. Diameter: 32
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:59)
1215 6203 Fåtölj Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Samsas
1215 6275 Fåtöljer Ett par, 1960-tal
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:41)
1215 6062 Fåtöljer Ett par, Howardmodell
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:19)
1215 6087 Fåtöljer Ett par, Nyrokokostil, fläck
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 21:09)
1215 6110 Figurin Hund, Sovjetunionen USSR. Höjd: 17
1215 5008 Figurin Meissen, Kvinna med fågel i bur. Höjd: 15
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:34)
1215 6340 Figuriner 2 st, Bland annat Royal Copenhagen. Höjd: ca 7
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:39)
1215 6082 Fiskbestick 12 + 12 delar, nysilver, Svensk Spets
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:24)
1215 4014 Fotoalbum med speldosa 1800-tal. Längd: 27
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:33)
1215 6607 Fotogenlampdelar diverse, mässing / plåt mm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:51)
1215 6599 Fotografi Leif-Erik Nygårds (f. 1939), Sverige. Signerat offsettryck med text i tusch skriven av fotografen "Marilyn Monroe photographed in Los Angeles at Bel Air Hotel, June 27th 1962". Signerad, även copyrightstämplad a tergo. Offset print, bildyta 50x69,5 cm, löst blad. Inköpt direkt av fotografen
S�ldes f�r 15.500 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:08)
1215 6508 Fruktservis 9 delar. Mått: ca 19-33x19-29cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:40)
1215 4691 Gardiner 4 längder, Maija Isola, "Ananas", Marikangas, 125x220
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:30)
1215 6413 Gardiner 4 st, Baker, Stensöta, 120x240
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:24)
1215 6106 Glas 12 + 6, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Kosta Boda. Längd: ca 6-9,5cm Diameter: ca 6-9,5cm, höjd: ca 7-11cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:13)
1215 4392 Glas 25 st, Reijmyre Glasbruk, 15 + 7 + 3. Glasens höjd: 20 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:14)
1215 6108 Glas 28 delar, etsad dekor. Längd: 5-6,5cm, djup: ca 5-6,5cm, höjd: ca 8,5-9,5cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:28)
1215 6606 Glaskupor diverse, parti
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:50)
1215 6364 Glasservis 28 delar, 1950-tal. Höjd: ca 8,5-16cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:58)
1215 6349 Glasservis 50 del ca, modell Helga. Höjd: 9-18 cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:55)
1215 6363 Glasservisdelar 34 delar
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:59)
1215 6511 Glasservisdelar Orrefors, Carina, design: Ingeborg Lundin (1921-1992), Sverige. 49 delar. Höjd: 8-20
S�ldes f�r 5.800 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:43)
1215 6541 Glasskulpturer 2 st. En med belysning, Mats Jonasson, Målerås. Höjd: 13 - 24
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:01)
1215 4631 Golvlampa Tapetvals, 1950-tal. Höjd: 136
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:50)
1215 6130 Golvljusstake För värmeljus, Royal Copenhagen, Metall och kristall. 10 st hållare. Höjd: 81 cm, (lampa i botten)
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:10)
1215 4220 Golvvas Kina. Höjd: 75, nutida
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:56)
1215 6003 Gouache Boris Ottenberg (1891-1946), Sverige. Ångbåt, signerad. Motivet: 18x25 cm
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:37)
1215 6520 Grafiska blad 170 st ca, Lindmans flora, 1920-tal, lösa blad, bladets mått: 23,5x14 ca
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:40)
1215 6225 Gravyr Tåget mellan Manchester och Liverpool. Motivet: 22x57
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:23)
1215 6395 Grytor 2 st. Längd: 26-33
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:46)
1215 6423 Hallykta glas och mässing. Höjd: 34
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:37)
1215 6584 Halsband silver, Importstämplar. Längd: 40. Vikt: 56 g
1215 6104 Handduksställning längd: 72 cm, djup: 86 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:03)
1215 6468 Handväska Burberry. Längd: 35 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:15)
1215 6137 Herrbetjänt Fratelli Reguitti, Italien, märkt FR Brevettato Made in Italy. Höjd: 101
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:41)
1215 6305 Herrbetjänt höjd: ca 107cm, bredd: ca 47cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:55)
1215 6366 Herrbetjänt mässing. Höjd: ca 115cm, bredd: ca 45cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:01)
1215 6234 Hörnatenienn 1880-tal. Höjd: 130 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:42)
1215 6334 Hörnvitrinskåp Gustaviansk stil. Höjd: 177
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:34)
1215 4188 Jumfrur 6 st, Signe Persson-Melin (f. 1925), Sverige. Kosta. Höjd: 13 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:49)
1215 6353 Kaffe-/ teservis 20 del ca, Ostindia, Rörstrand. Blå dekor på ljusblå botten. Servisen formgiven 1932
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:09)
1215 6416 Kaffe-/ teservis Bing & Grøndahl, ca 40 del
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:46)
1215 6465 Kaffegods 24 delar, Blå Blomst, Royal Copenhagen. Blomsterdekor i underglasyrblått
1215 6101 Kaffekoppar + assietter, 17 delar, Blå Blom, 11 koppar + 6 assietter, Gustavsberg
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:48)
1215 4031 Kaffeskedar 12 st, silver. Längd: 10 cm, i etui. Vikt: ca 100g
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:59)
1215 6439 Kandelaber mässing, för fem ljus. Höjd: 43
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:50)
1215 6027 Kandelaber rokokostil. Höjd: 48
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:52)
1215 6085 Kandelabrar / ljusstakar Ett par, nysilver. Höjd: 31 - 53
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:51)
1215 6147 Kanna + skrin, nysilver. Höjd: 17 längd: 23 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:59)
1215 6151 Kanna Wedgwood. Höjd: 10 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:33)
1215 6601 Karaffer + vas, 3 delar, Bemålade. Höjd: 16-26
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:16)
1215 4645 Karmstolar 1 par + 3 stolar 1 pall
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:03)
1215 6122 Karmstolar Ett par, empirestil
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:07)
1215 6389 Konstglas 2 delar, Sigurd Persson/Anna Ehrner. Höjd: 12-19
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:54)
1215 4678 Kopparstick 2 st, Bataljer. Motivet: 33x45
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:50)
1215 6323 Kopparstick Descourtes, Paul et Virginie, 42x47
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:09)
1215 6157 Kryddburkar 15 delar, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Pyro, Gustavsberg 1929-1955, eldfast gods med brun dekor. Höjd: ca 11-19cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:57)
1215 6401 Kryddhylla längd: 47 cm, höjd: 30 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:07)
1215 6165 Lampetter ett par, mässing. Höjd: ca 30
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:08)
1215 5045 Lampetter Ett par, tillskrivna Glössner (ej märkta). Mässing, glaskupor. Höjd: ca 50 cm
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:47)
1215 6543 Lampkupor 3 st, glas, modell äldre. Diameter: 24
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:18)
1215 6482 Lås handtag mm. Längd: ca 14-18cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:43)
1215 6198 Läslampa mässing. Höjd: 28
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:19)
1215 6479 Leksaker diverse
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:34)
1215 6544 Leksaker parti diverse, modell äldre
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:14)
1215 6596 Linneskåp mahogny. Längd: 111. Djup: 45 cm. Höjd: 156 cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:50)
1215 6089 Litografi Katarinahissen, Stockholm, 1932, signerad. Motivet: 28x54
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:19)
1215 6284 Litografi Lena Cronqvist (f. 1938), Sverige. Figur. Signerad, numrerad 96/180. Motivet: 72x52 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:50)
1215 3010 Litografi Lena Cronqvist (f. 1938), Sverige. Ur "August Strindberg Ett Drömspel". Figurkomposition. Signerad, numrerad LC 11/40. Bladmått: 73x53 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:17)
1215 6136 Litografi Vide Janson (1924-2007), Sverige. Signerad. Komposition, 81x62
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:22)
1215 4494 Ljuskrona empirestil. Höjd: 55
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:11)
1215 6158 Ljuskrona för 4 ljus. Mässing, 30x30 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:57)
1215 6215 Ljuskrona Gustaviansk stil. Höjd: 45
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:57)
1215 6497 Ljuskrona Gustaviansk stil. Höjd: 50
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:23)
1215 6328 Ljuskrona höjd: 50 ca
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:34)
1215 6008 Ljuskrona rokokostil. Höjd: 60
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:51)
1215 4593 Ljuskrona Rokokostil. Höjd: 60 ca
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:01)
1215 6604 Ljusrör till fotogenlampor, Diverse
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:48)
1215 6605 Ljusrör till fotogenlampor, diverse
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:49)
1215 6092 Ljusstakar 4 st. + 2 skålar, glas, Pukeberg. Längd: 20-30 + , höjd: 6 cm
1215 6133 Ljusstakar Ett par, malm. Höjd: 15
1215 6269 Ljusstakar Ett par, mässing, Torshammar, Höjd: 20
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:35)
1215 6357 Ljusstakar Ett par, Metall. Höjd: 24
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:39)
1215 6249 Ljusstakar Ett par, nysilver. Höjd: 16
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:49)
1215 6112 Ljusstake Kolbäck, Skultuna. Höjd: 9
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:34)
1215 6422 Ljusstake mässing. Höjd: 51
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:37)
1215 4667 Lockurnor ett par, Delft, fajans. Höjd: 34
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:37)
1215 6595 Luta Levin. Längd: 95
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:46)
1215 6103 Malmkrona höjd: 60 ca
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:59)
1215 6594 Mandolin Levin. Längd: 64
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:48)
1215 6464 Manschettknappar Motivet, bland annat silver. Diameter: ca 1-3cm, ask mått. Längd: ca 23cm, djup: ca 15cm, höjd: ca 4cm. Vikt: ca 100g (brutto)
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:15)
1215 6012 Masker 2 st, Afrikana, Trä. Höjd: 28-60
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:16)
1215 6580 Mat / kaffe / teservisdelar 35 del ca, Blå Blomst, Royal Copenhagen
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:28)
1215 6098 Mat / kaffeservis ca. 130 delar, Stralsund, Rörstrand
S�ldes f�r 8.200 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:39)
1215 6153 Matsalsgrupp 7 delar, England, mahogny. Bord + 3 iläggsskivor, 6 st stolar. Längd: 96 cm. Djup: 96 + 3x95 cm. Höjd: 74 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:41)
1215 6346 Matsalsskåp mahogny. Längd: 118, djup: 43 cm, höjd: 165 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:48)
1215 6262 Matservis 60 delar, Rosenthal, Maria
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:02)
1215 6020 Matservis Gefle, Stjärnsund, 52 del
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:00)
1215 6579 Matservisdelar + tekoppar, 25 del ca, Birka, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige.
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:27)
1215 6384 Matservisdelar ca 50 del
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:40)
1215 4192 Matskedar + reliefsked, 4 st, silver. Längd: 14-22,5. Vikt: 205 g
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:19)
1215 6139 Matskedar 7 st, silver, 1700-/1800-tal. Längd: 20-26. Vikt: 456 g
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:51)
1215 6239 Matskedar 8 st, silver, 1800-/1900-tal. Längd: 20-22. Vikt: ca 450g
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:35)
1215 6055 Matta Gabbeh, 157x212
1215 4056 Matta kelim, 127x290
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:44)
1215 6052 Matta Orientalisk Kolyai, 297x206
S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:36)
1215 6179 Matta orientalisk, 130x210
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:31)
1215 6560 Matta Orientalisk, 130x224
1215 6180 Matta orientalisk, 132x207
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:32)
1215 6306 Matta Orientalisk, 143x204
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:49)
1215 6049 Matta Orientalisk, 150x220
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:46)
1215 6181 Matta orientalisk, 190x285
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:33)
1215 6206 Matta Orientalisk, 60x93
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:30)
1215 6274 Matta orientalisk, 90x175
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:20)
1215 6177 Matta orientalisk, 97x157
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:27)
1215 6022 Matta orientalisk, Kerman, 125x225
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:44)
1215 4730 Matta Orientalisk, Nain, 210x191
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:09)
1215 6182 Matta orientalisk, Wiss, 150x250
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:37)
1215 6537 Miniatyrer 2 st, benram, 14x12
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:48)
1215 6539 Miniatyrer 5 st, benram, porträtt, ramens yttermått: 10x9 - 12x10
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:51)
1215 6538 Miniatyrer 5 st, benram, ramens yttermått: 10x9 - 11x13
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:50)
1215 6536 Miniatyrer 5 st, Porträtt av män, 3 + 2 st, ramens yttermått: 10x9 & 14x12
1215 6540 Miniatyrer på porslin, 6 st. Kopior av Sofie Hagman, 1960/70-tal. Ramens yttermått: 8x7 - 15x13 cm
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:52)
1215 6546 Miniatyrer / ramar 7 delar, ramens yttermått: 6,5x6,5 - 13x11
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:11)
1215 6072 Minkpäls helryckt, honskinn, storlek: 38-40
S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:33)
1215 6170 Minkpäls Saga Mink
1215 6509 Mockagods 13 delar, Bing & Grøndahl, Måsen
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:41)
1215 6548 Modellbyggen 4 delar, flygplan och bil, kompletta. Längd: 20 ca
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:10)
1215 6524 Muggar 6 st. Villeroy / Boch. Höjd: 9
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:31)
1215 6393 Nallar 5 delar. Längd: 8-30cm, djup: ca 4-27cm, höjd: ca 14-100cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:58)
1215 6258 Nattljusstakar Ett par, mässing. Höjd: 17
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:58)
1215 6377 Nattygsbord ett par. Längd: 42, djup: 35 cm, höjd: 54 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:24)
1215 6132 Oljemålning A Schutzer, signerad. Romantiskt motiv. Olja på duk, 26x34
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:35)
1215 6442 Oljemålning Alexander Roos (1895-1973), Sverige. Landskap. Olja på pannå, signerad. 1946,37x44
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:52)
1215 6460 Oljemålning AP Engman, Månsken, signerad. Olja på duk, 40x25
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:08)
1215 6186 Oljemålning Axel Eriksson, Flickan i stenbrottet, signerad. Olja på pannå, 38x81
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:34)
1215 4517 Oljemålning Benno Arzt (f. 1941), Sverige. Komposition, signerad. Olja på duk, 23x34 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:47)
1215 6004 Oljemålning Boris Ottenberg (1891-1946), Sverige. Höst. Signerad a tergo. Oramad. Olja på pannå, 28x20 cm
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:26)
1215 6589 Oljemålning Carl Ewald Lönngren (1839-1902), Sverige. Visby, Signerad. Olja på pannå, 31x23
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:39)
1215 6016 Oljemålning Charles Roka (1912-1999), Ungern. Lekande barn. Signerad, Olja på duk, 80x65
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:48)
1215 6588 Oljemålning CJ Sinding, Fiskebåt, Signerad. Olja på pannå, 33x42
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:37)
1215 6119 Oljemålning Edgar Wallin (1892-1963), Sverige. Stockholm. Signerad, daterad -58. Olja på duk, 38x45 cm
S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:48)
1215 4033 Oljemålning Elsa Schultz-Moberger (1879-1978), Sverige. Olja på duk, 53x41
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:03)
1215 6123 Oljemålning Emile Henry Tilmans (1888-1960), Belgien. "Paysage normand". Signerad, daterad -49. Olja på pannå, 46x65 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:04)
1215 6513 Oljemålning Eric Cederberg (1897-1984), Sverige. Signerad. Olja på duk, 49x60 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:46)
1215 6525 Oljemålning Erik Tryggelin (1878-1962), Afton Vadstena, Signerad 11/7 1953. Olja på pannå, 13x21
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:33)
1215 6256 Oljemålning Gideon Börje (1891-1965), Sverige. "Haga Norra grindar", Signerad. Olja på duk, 31x39
S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:53)
1215 6282 Oljemålning Gideon Börje (1891-1965), Sverige. Självporträtt, Signerad 1929. Olja på duk, 60x49
S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:54)
1215 6280 Oljemålning Gideon Börje (1891-1965), Sverige. Skärgård, Signerad. Olja på duk, 58x82
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:26)
1215 6281 Oljemålning Gideon Börje (1891-1965), Sverige. Stilleben, Signerad. Olja på duk, 55x62
1215 4066 Oljemålning Gunnar Greiber (f. 1919), Sverige. Signerad. Människor i skog. Olja på papper, 64x94 cm
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:15)
1215 4028 Oljemålning Gunnar Johansson, komposition, Signerad. Olja på duk, 75x100
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:23)
1215 6487 Oljemålning Håkan Carlström. Olja på pannå, 18x23 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:51)
1215 6428 Oljemålning Hans Berglund, Hus. Olja på duk, signerad. 65x79
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:41)
1215 4147 Oljemålning Hans-Erik Eriksson (1921-1997), Sverige. Blommor och träd, signerad. Olja på pannå, 92x120
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:01)
1215 4529 Oljemålning Helge Scherlund, Slottet/Riksdagen, signerad. Olja på pannå, 1955,80x130
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:53)
1215 4530 Oljemålning Helge Scherlund, Stockholms Stadshus. Olja på pannå, signerad. 60x50
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:48)
1215 6043 Oljemålning Henri Morell, kvinnoporträtt, signerad. Olja på duk, 55x45
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:14)
1215 6564 Oljemålning Ingmar Melker Melkersson (f. 1918), Sverige. Stilleben, signerad. Olja på pannå, 59x36 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:25)
1215 6283 Oljemålning Johan Ossian Andersson (1889-1975), Sverige. Fiskebåt, Signerad 1932. Olja på duk, 62x97
1215 4609 Oljemålning Kondrup, Rosor, signerad. Olja på duk, 68x42
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:05)
1215 6565 Oljemålning Lars Åberg, Man, Signerad. Olja på pannå, 54x44
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:32)
1215 4238 Oljemålning Lars Boethius (1903-1968), Sverige. Stilleben, omkr. 1930. Signerad. Olja på pannå 40x30
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:44)
1215 6425 Oljemålning Leif Robert Eriksson (f. 1939), Sverige. "Kåseberga". Olja på duk, signerad. 86x89
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:38)
1215 6320 Oljemålning Lennart Roupe (f. 1918), Sverige. Stockholmsmotiv. Olja på duk, 24x26 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:06)
1215 6591 Oljemålning Lilli Tirén, Motiv från Vassnäs, 1949, Signerad. Olja på duk, 44x36
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:40)
1215 4448 Oljemålning Mats Hådell (f. 1958), Sverige. Fönster, Signerad. Olja på duk, 60x72
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:53)
1215 6038 Oljemålning Mosse Stoopendaal (1901-1948), Sverige. Sädesärla, signerad. Olja på pannå, 13x15
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:51)
1215 6037 Oljemålning Mosse Stoopendaal (1901-1948), Sverige. Steglits, signerad. Olja på pannå, 16x21
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:50)
1215 6069 Oljemålning Oidentifierad konstnär, Klintens brygga, saknar signatur. Olja på pannå, 39x59
1215 6242 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Fågel. Olja på duk, 50x100
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:47)
1215 6592 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Hav, ej signerad. Olja på duk, 48x109
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:41)
1215 6213 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ko. Olja på duk, 54x44
1215 6430 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Komposition. Olja på duk, signerad. 62x78
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:42)
1215 6461 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Man i källare. Olja på duk, 48x37
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:10)
1215 6327 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Osignerad, Porträtt av Claude Monet. Olja på duk, 53x45
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:22)
1215 6570 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad Rosenau, Motiv från Venedig. Olja på duk, 53x67
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:04)
1215 6563 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, sommarlandskap. Olja på duk, 90x65 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:25)
1215 6459 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad. Komposition. Olja på duk, 38x45
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:07)
1215 6321 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Suurealistiskt motiv. Olja på pannå, 65x42 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:08)
1215 6344 Oljemålning Olle Blomberg (1909-1996), Sverige. Fors. Signerad, daterad -63. Olja på duk, 87x69 cm
1215 4610 Oljemålning Olof Leyman (1911-1974), Sverige. Krokus i kopp. Monogramsignerad OL. Olja på pannå, 35x28 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:06)
1215 6451 Oljemålning Siri Rathsman (1895-1974), Sverige. Ansikten, signerad. 1944, Olja på duk, 44x54
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:00)
1215 6046 Oljemålning Sten Kalling. Porträtt. Signerad, daterad 1883. Olja på duk, 46x36 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:21)
1215 6229 Oljemålning Stina Tirén (1886-1951), Sverige. Landskap, signerad. Olja på duk, 41x52
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:25)
1215 4728 Oljemålning Tillskriven Andrei Belloli, Skiss, Modell, monogramsignatur. Olja på duk, 16x15
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:29)
1215 4146 Oljemålning tillskriven Hans Erik Eriksson, Skärgård. Olja på pannå, 60x76
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:59)
1215 6134 Oljemålning Tord Leander Engström (1914-1985), Sverige. Diskussion på berget. Signerad, daterad -46. Olja på pannå, 33x40 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:02)
1215 6042 Oljemålningar 2 st. Eduard Kutsar (1902-1970), Estland. Berglandskap, signerade. Olja på pannå, 10x15
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:06)
1215 6088 Parti koppar 7 delar, bla. Balja. Höjd: 40
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:16)
1215 6319 Parti koppar bland annat Aladåbformar
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:05)
1215 6331 Parti kristall 5 delar
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:30)
1215 4263 Parti kuriosa 7 del
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:40)
1215 6146 Parti nysilver 5 delar
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:13)
1215 6558 Parti nysilver diverse
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:16)
1215 6144 Parti silver 5 delar
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:55)
1215 6028 Parti silver diverse
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:58)
1215 6102 Parti smycken silver, (armring utan stämplar), bruttovikt: 42+ 42+ 24+ 41
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:55)
1215 6246 Pastell Oidentifierad konstnär. Signerad. Människor, 40x32
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:46)
1215 4364 Pelarbord Funkis. Diameter: 60, höjd: 58 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:54)
1215 6152 Pelare ett par, Indien, 1900-tal, snidat trä & metall beslag. Höjd: ca 190-193, bredd: 35, längd: 35 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:51)
1215 6385 Perukstock Kina. Höjd: 28
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:44)
1215 6238 Pianopall längd: ca 57cm, djup: ca 33cm, höjd: ca 49cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:38)
1215 6373 Piedestal + telefon, onyx. Höjd: 70
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:20)
1215 6172 Piedestal Bemålad. Höjd: 116
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:14)
1215 6371 Piedestal höjd: 90 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:18)
1215 6491 Piedestal med gallerkant. Höjd: 77 cm. Diameter: 35 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:14)
1215 6372 Piedestal med stenskivor. Höjd: 71
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:19)
1215 6396 Piedestal plåt. Höjd: 78
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:16)
1215 6272 Piedestal trä, sent 1800-tal. Höjd: 92
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:46)
1215 6017 Pigtittare 1800-tal, Valnöt. Höjd: 70
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:51)
1215 6554 Pigtittare Karl Johan, mahogny, intarsia. Längd: 52, djup: 19 cm, höjd: 47 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 november 2018 08:44)
1215 6502 Pinnstolar ett par, omkring sekelskiftet 1900
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:31)
1215 6367 Plafonder 4 st. Diameter: 35-55
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:12)
1215 6093 Porslin 13 delar, Kina. Höjd: 3 - 8
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:03)
1215 6011 Porslin Kina, 7 delar, längd: ca 10-28,5cm, djup: ca 10-36,5cm, höjd: ca 2,5-14cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:14)
1215 6154 Pottskåp bemålad. Längd: 49, djup: 42 cm, höjd: 82 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:43)
1215 4019 Pottskåp omkring 1800, stenskiva, mahogny, mässingsdekor. Längd: 42 cm. Djup: 29 cm, höjd: 74 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:03)
1215 6129 Punschkoppar 10 st, silver, 6 + 4 st, GAB & SSA. Vikt: ca 367 g. Längd: ca 8,5cm, djup: ca 6,5cm, höjd: ca 4cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:50)
1215 6456 Punschkoppar 6 st. Nysilver. Längd: ca 9cm, djup: ca 6,5cm, höjd: ca 4cm
1215 6244 Remmare 11 st. Höjd: 14,5, gröna
1215 6568 Ring silver. Vikt: ca 19 g. Storlek: ca 17,5
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:40)
1215 6002 Rödvinsglas 3 st, Transjö, Signerade WRC, Jan Erik Ritzman, Göran Wärff (f. 1933), Sverige. Carlsson. Höjd: 22
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:20)
1215 6228 Rökbord 30-tal, intarsia med rökande kvinna, glasskiva, Betsad björk. Längd: 47. Djup: 47 cm, höjd: 54 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:29)
1215 6528 Samovar Koppar. Höjd: 31
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:40)
1215 4306 Samovar Koppar. Höjd: 55,1800-tal
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:16)
1215 6486 Schatull Intarsia. Längd: 49, djup: 35 cm, höjd: 66 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:49)
1215 4654 Sekretär Gustaviansk stil, Intarsia. Längd: 68, djup: 40 cm, höjd: 104 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:14)
1215 6216 Sekretär längd: 85 cm, djup: 43 cm, höjd: 100 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:58)
1215 6489 Sekretär nutida. Längd: 86. Djup: 39 cm. Höjd: 126 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:57)
1215 5044 Sekretär Sengustaviansk, mahogny. Längd: 71. Djup: 48 cm. Höjd: 116 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:05)
1215 6159 Serveringsvagn mässing, glas. Längd: 73, höjd: 72 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:01)
1215 6248 Servisdelar 35 delar, Rörstrand
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:49)
1215 6237 Sideboard Gut stil. Längd: 168, djup: 48 cm, höjd: 79 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:37)
1215 6462 Sideboard Teak. Längd: 120, djup: 38 cm, höjd: 70 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:13)
1215 6023 Skål + fat, 2 delar, Kina / Japan. Diameter: 14-23
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:45)
1215 6118 Skål Flygsfors. Längd: 29
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:44)
1215 6332 Skålar bland annat Orrefors, 5 st. Diameter: 11-22
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:33)
1215 6267 Skåp 2 st, Bodafors. Längd: 80, djup: 40 cm, höjd: 70 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:24)
1215 6376 Skåp omkring 1800, bemålat. Längd: 107, djup: 43 cm, höjd: 177 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:23)
1215 4406 Skåp omkring 1900 på benställning. Längd: 99, djup: 46 cm, höjd: 204 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:26)
1215 6009 Skedar silver, 16 st. Längd: 19-22. Vikt: 834 g
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:09)
1215 6193 Skrin med silverdekor, Varvara Baladanova (1896-1908), Ryssland. Längd: ca 20cm. Vikt: ca 150g (brutto)
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:49)
1215 6061 Skrivbord Englesson. Längd: 120. Djup: 60 cm, höjd: 76 + stol
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:15)
1215 6273 Skrivbord mahogny. Längd: 130. Djup: 45 cm, höjd: 73 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:48)
1215 6236 Skrivbord med uppsats, mahogny, Jugend. Längd: 95, djup: 60 cm, höjd: 107 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:36)
1215 6421 Skrivbord omkring 1900. Längd: 100. Djup: 64 cm, höjd: 78+ 23
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:37)
1215 6197 Skrivbordslampa mässing. Höjd: 52
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:16)
1215 6196 Skrivbordslampa metall / läder, 1930-talsstil. Höjd: 44
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:18)
1215 4015 Skrivställ Jugend, nysilver, Württembergische Metallwarenfabrik WMF. Längd: 30 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:35)
1215 6287 Skulptur Asbjörn Raanaa (1914- 2004), trä, Troll, "Dovregubben", signerad. Höjd: 23 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:12)
1215 6382 Skulptur Austin, USA, Golfare. Höjd: 34
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:34)
1215 6448 Skulptur keramik, Troll. Höjd: 17
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:57)
1215 6184 Skulptur Kina, modell äldre, porslin, glaserad. Höjd: 34
1215 5043 Skulptur Marmor, Märkt CM. Höjd: 45
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:25)
1215 6107 Skulptur Monica Backström (f. 1939), Sverige. Kosta Boda. Höjd: 18
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:16)
1215 4525 Skulptur Parian, Kvinna. Höjd: 33
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:42)
1215 4539 Skulptur signerad. KG, Rörstrand, Björnar. Höjd: 19
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:01)
1215 6358 Skulptur Sten, björn. Längd: 11
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:39)
1215 1116 Skulptur Sven Boberg (1870-1935), Sverige. "Skogstjärnet". Patinerad gips, sign Paris 1903. Längd: 31 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:51)
1215 6379 Skulptur Tang häst- kopia. Höjd: 35
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:28)
1215 6545 Skulptur i glas Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Kosta Boda, Signerad, Huvud. Längd: 7,5, höjd: 6 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:09)
1215 6378 Skulpturer 2 st, Marie Jonsson-Långhans (f. 1956), Sverige. "Körsångare". Signerade, daterade 1994. Diameter: ca 20 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:25)
1215 6094 Skulpturer 3 st. Bonsaiträd, sten / cloissonne. Höjd: ca. 18
1215 6390 Sockerskål silver. Längd: 15. Höjd: 12 cm, vikt: 264 g
1215 6217 Soffa Bröderna Andersson. Längd: 190 ca
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:03)
1215 6204 Soffa Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Samsas. Längd: 180
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:27)
1215 1258 Soffa sengustavianskt provinsarbete. Längd: 209
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:06)
1215 6569 Soffbord "Superellips", Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. Längd: 160, djup: 115 cm, höjd: 52 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:45)
1215 4201 Soffbord 20-tal, Intarsia, mahogny, diameter: 70, höjd: 58 cm
1215 6478 Soffbord Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. Längd: 180, djup: 50 cm, höjd: 53 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:39)
1215 6205 Soffbord Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Ej märkt, mahogny. Diameter: 100, höjd: 60 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:29)
1215 6074 Soffbord emaljskiva, stomme i stål, Danmark. 80x80 cm. Höjd: 46 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:37)
1215 6163 Soffbord Kakelplattor, Tor Carlsson, Upsala-Ekeby. Längd: 78. Djup: 48 cm, höjd: 58 cm
1215 6304 Solspegel diameter: 52 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:48)
1215 6412 Soppslev silver, CG Hallberg, Stockholm, 1907. Längd: 35. Vikt: 193 g ca
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:21)
1215 6394 Spargris keramik. Längd: 30, höjd: 28 cm
1215 6484 Spegel + 1 par lampetter, tenn, GAB Guldsmedsaktiebolaget. Höjd: 30-54
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:45)
1215 6220 Spegel 100x55, nutida
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:06)
1215 6386 Spegel 1920-tal, 72x32
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:42)
1215 6175 Spegel 1920-tal. Höjd: 113
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:18)
1215 6310 Spegel 20-tal, 95x48
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:56)
1215 6162 Spegel 30x24
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:01)
1215 6231 Spegel 48x57
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:32)
1215 6221 Spegel 99x51
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:08)
1215 6145 Spegel Gustaviansk stil, omkring sekelskiftet 1900,34x24
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:56)
1215 6161 Spegel Gustaviansk stil. Höjd: 58
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:01)
1215 6160 Spegel Gustaviansk stil. Höjd: 64
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:59)
1215 6277 Spegel i äldre ram, 43x36
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:47)
1215 6166 Spegel nutida, 133x72
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:08)
1215 6096 Spegel valnöt, 195x90 + konsolbord. Längd: 97. Djup: 50 cm. Höjd: 47 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:33)
1215 6174 Spegellampett 63x52, nutida
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:15)
1215 4267 Spelbord Jugend. Längd: 60, djup: 40 cm, höjd: 77 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:43)
1215 6518 Spetsglas 9 st. Höjd: 15
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:54)
1215 4240 Stol 1800-tal, Intarsia
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:50)
1215 6351 Stolar 4 st, "Tallåsenstolen"
1215 4433 Stolar 4 st, Frankrike
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:53)
1215 4490 Stolar 4 st, Gustaviansk stil
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:09)
1215 6065 Stolar 4 st. Gustaviansk stil, gråmålade
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:39)
1215 6168 Stolar 4 st. Senempire, bonad björk, rottingsits
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:10)
1215 4726 Stolar 5 st, 50/60-tal, metall / galonklädsel
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:02)
1215 6316 Stolar Ett par, Karl Johan
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:02)
1215 6169 Stolar ett par, pinnmodell
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:10)
1215 6494 Stolar Ett par, Rokokostil
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:55)
1215 6259 Stormlyktor 2 st, modell äldre. Höjd: 35 ca
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:58)
1215 6056 Strindbergslampa metall, orange glasskärm. Höjd: 43
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:50)
1215 6125 Supkoppar 12 st, silver, Snarlika. Höjd: ca 5 cm. Vikt: ca 300g
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:37)
1215 4592 Svärd 2 st, replikor. Längd: 148
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:52)
1215 6307 Sybord 1880-tal. Längd: 59, djup: 39 cm, höjd: 80 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:51)
1215 6173 Sybord mahogny, intarsia. Längd: 53 d 42, höjd: 77 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:12)
1215 6254 Sybord mahogny, Karl Johan. Längd: 58. Djup: 40 cm, höjd: 75 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:51)
1215 4461 Syltkrukor 4 st, Höganäs. Höjd: 24-31
1215 6077 Syutensilier 4 delar, silver, i etui, skador. Längd: ca 1-5cm. Djup: ca 8-12,5cm, höjd: ca 1-2cm. Vikt: ca 50g
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:57)
1215 6348 Tågdelar diverse
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:52)
1215 6300 Takarmatur diameter: 42 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:45)
1215 6533 Takarmatur Kartell, plast, design: Ferruccio Laviani. Diameter: 45
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:42)
1215 6301 Takarmatur med prismor. Diameter: 30 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:46)
1215 6470 Takarmatur med prismor. Diameter: 40 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:17)
1215 6194 Takarmatur med prismor. Diameter: 50
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:02)
1215 4493 Takarmatur med prismor. Höjd: 35 cm
1215 6050 Takarmatur metall, med putti. Diameter: 60, skador
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:05)
1215 4363 Takarmatur nysilver. Diameter: ca 70cm, höjd: ca 60cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:49)
1215 6505 Takarmatur Orrefors, Carl Fagerlund (f. 1915), Sverige. Diameter: 35
1215 6302 Takfotogenlampa mässing. Höjd: 70 ca
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:46)
1215 4499 Te + kaffekoppar, 9 + 6 + 1 delar, Arabia. Diameter: ca 6-26cm, höjd: ca 2-8cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:19)
1215 6530 Teckningar 2 st, Harald Wiberg (1908-1986), Sverige. Signerad, Lax & Ekorre, Lösa blad, bladets mått: 20x26 & 12x21
1215 6369 Telefonbänk Ek. Längd: 93
1215 6270 Tenn diverse
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:32)
1215 4307 Tenntallrikar + skålfat, 7 st, 1700-/1800-tal, diameter: 22-39
1215 4399 Terrin med lock + fat, Gustafsberg, Landskap. Längd: 37, höjd: 27 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:17)
1215 9434 Terrin Meissen. Längd: 29
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:08)
1215 6586 Tidningsställ 2 st, mahogny. Längd: 52
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:36)
1215 6250 Trädgårdsstolar 3 st
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:50)
1215 6360 Trädgårdsurna Järn. Höjd: 47
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:49)
1215 6531 Träsnitt Efter Katsushika Hokusai, Kazusa, 26x39, löst blad
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:42)
1215 3173 Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. 1973, HC XIII, Stortorget. Motivet: 33x50
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:15)
1215 6602 Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Utsikt mot Slussen, 1990, Signerad, 84/250. Motivet: 59x47 ca
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:21)
1215 6039 Tusch Albert Engström (1869-1940), Sverige. "Usch för den onde", signerad. Motivet: 18x21
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:53)
1215 6429 Tyger diverse, bland annat Marimekko
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:41)
1215 6142 Uppläggningsbestick 7 delar, silver. Längd: 13-26 bruttovikt: 371 g
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:54)
1215 6330 Väggarmatur omkring sekelskiftet 1900. Längd: 29
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:19)
1215 6090 Väggbonad Lesotho, design: Tony Hudson, 130x185
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:39)
1215 6021 Väggbonad Louise Treschow (f. 1944), Sverige. Fiolspelet, 1977. 95x75 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:10)
1215 6575 Vägghylla tidigt 1900-tal, trä. Längd: 80, djup: 15 cm, höjd: 44 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:19)
1215 6380 Vägglystrar ett par. Höjd: ca 30
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:30)
1215 6322 Väggpendyl Gustaviansk stil. Höjd: 66
1215 4496 Väggrelief metall. Diameter: 43
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:16)
1215 6045 Väggreliefer 2 st. Trä, Hampe Svanberg (1883-1961), Sverige. Motivet: 20x80 + 26x48
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:17)
1215 6398 Vagnslyktor ett par. Längd: ca 12cm. Djup: ca 12cm, höjd: ca 45cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:02)
1215 4595 Vapen diverse, replikor
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:56)
1215 6437 Vas + bägare, tenn. Höjd: 9-25,5
1215 6483 Vas + fat, Tenn. Höjd: 17. Diameter: 27 cm, bland annat Just Andersen
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:43)
1215 9059 Vas Edward Hald (1883-1980), Sverige. Fiskgraal, Orrefors. Höjd: 19 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:37)
1215 6343 Vas Herman Kähler (1846-1917), Danmark. Lergods. Höjd: 37 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:45)
1215 6113 Vas Hertha Bengtson (1917-1993), Sverige. Höganäs. Höjd: 17,5
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:35)
1215 6084 Vas Kina. Höjd: 36
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:36)
1215 6431 Vas Kosta Boda Anna Ehrner. Höjd: 34
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:43)
1215 6083 Vas porslin, Scheunich, Tyskland. Höjd: 40
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:34)
1215 6477 Vaser 1 par porslin, Kina. Höjd: 14
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:32)
1215 6490 Vaser 2 st. Höjd: 27-29
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:00)
1215 6342 Vaser 3 st, bland annat Orrefors. Höjd: 20-31
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:45)
1215 6095 Vaser 3 st. + lockurna. Höjd: 15 - 20
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:13)
1215 6007 Vattenkittel Richard Sapper (1932-2015), Tyskland. Alessi. Modell "9091 Bollitore". Höjd: 20 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:30)
1215 6419 Vävnad Märtha Gahn, "Jag längtar färg", 18,5x13,5
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:36)
1215 6403 Vinglas 8 st, Böhmen. Höjd: 19,5 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 20:07)
1215 4075 Vitrinskåp Gustaviansk stil. Längd: 62, djup: 31 cm, höjd: 146 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:32)
1215 6252 Vitvinsglas 14 st. Höjd: ca 12cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 18:50)
1215 6114 Ytterfoder Rörstrand. Höjd: 19, diameter: 22 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 november 2018 19:37)