Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 15 februari 2021 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1378 9272  Ägghöna Porslin. Längd: 18 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 18:58)

1378 9018  Äggkopp + 2 dosor, silver, gravyr. Längd: 5-8cm, vikt: 130g.

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 20:11)

1378 7346  Akryl/epoxy Markus Jakobsson, Monogramsignerad, 30x24 cm, oramad

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 20:35)

1378 9187  Akvarell Oidentifierad konstnär. Signerad Kerstin, 1989. Motivet: 58x39, yttermått inklusive ram: 70x50 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 20:20)

1378 9032  Akvarell Oidentifierad konstnär. Signerad, -68, komposition, 56x43, yttermått inklusive ram: 73x60 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 18:59)

1378 8121  Akvarell Oscar Wiklundh (1899-1979), Sverige. "Motorstopp". Signerad. Akvarell, 28x27 cm, yttermått inklusive ram: 55x48 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 18:52)

1378 9106  Akvarell Wilfred Gaton, Signerad, landskap. Motivet: 28x43, yttermått inklusive ram: 47x62 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 20:48)

1378 9125  Ampel alabaster. Diameter: 46cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 20:01)

1378 9252  Armband 2 st, + 1st hänge, silver. Längd: 19-21cm. Vikt: 57,2g

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 18:53)

1378 9022  Armband 3 st, silver, 1950/60-tal, Vikt: ca 60 g. Längd: 21-23 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 19:28)

1378 1043  Armbandsur Herrur Breitling For Bentley, Flying B, automatisk, refnr: A16362, serienr: 2285763, kronograf. Diameter: 35x37cm, datum, stål/läderband, viklås

S�ldes f�r 12.500 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 20:21)

1378 9263  Bänk längd: 100 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 20:40)

1378 9368  Bankett Rokokostil. Längd: 113

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 18:47)

1378 9240  Barskåp mahogny. Bredd: 83 cm. Djup: 42 cm. Höjd: 117 cm, nyckel

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 19:06)

1378 9039  Barstolar 4 st, Metall/plast, höj & sänkbar.

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 18:45)

1378 9379  Bestick nysilver, Franska liljan, ca 55 del

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 20:20)

1378 9008  Bestick silver, 48 delar, GAB Guldsmedsaktiebolaget, Stockholm, modell Rosenholm, 12 knivar kort blad. Längd: 19,5 12 skeda. Längd: 18 12 gafflar längd: 17,5 Kaffeskedar 12 st längd: 12 cm, Bruttovikt: 1150 g, varav knivar 770

S�ldes f�r 8.600 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 20:06)

1378 9241  Blandteknik 1800-tal, månsken, monogramsignerad EB, "Från Dalarö". Motivet: 15,5x19cm, yttermått inklusive ram: 34x39cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 18:28)

1378 9028  Blandteknik Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad, 1936. Mixed media, 49x39 cm, yttermått inklusive ram: 57x47 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 februari 2021 09:14)

1378 9255  Blandteknik Oidentifierad konstnär. Signerad, 1965,59x66, yttermått inklusive ram: 62x67 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 20:12)

1378 9297  Blandteknik Oidentifierad konstnär. Signerad, pannå, 65x45cm, oramad

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 19:09)

1378 9352  Blandteknik Sigge Lilliehöök, "Hommge a Josef Frank". Signerad, 59x47 cm, yttermått inklusive ram: 77x64 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 18:57)

1378 9314  Blyerts 2 st, Bengt Pettersson. Motivet: 12x7cm- 15x11cm, yttermått inklusive ram: 17x12-26x20cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 20:28)

1378 9145  Bord Arne Jacobsen (1902-1971), Danmark. Fritz Hansen, "Supercirkel", etikettmärkt Fritz Hansen. Bredd: 100 cm. Djup: 100 cm, höjd: 73 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 18:14)

1378 9307  Bordslampa höjd: 30cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 21:02)

1378 9224  Bordslampa mässing. Höjd: 55 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 20:07)

1378 9395  Bordslampa Metall. Höjd: ca 60 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 20:13)

1378 9155  Bordslampor Ett par, mässing, Josef Frank-tyg Tulpan. Höjd: 40cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 18:07)

1378 9036  Bordslampor Ett par, mässing. Höjd: 66cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 19:10)

1378 9328  Bordsspegel Murano. Höjd: 30 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 19:06)

1378 9345  Bricka Med handtag, omkring 1900, pläterad, England. Längd: 67 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 20:32)

1378 8018  Brosch 18k guld, med pärlor & lila sten. Vikt: 6,9g. Med etui. Bredd: ca 2 cm, höjd: 4 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 18:22)

1378 9098  Bryggeribackar 5 st. Längd: 35,5-41 cm, djup: 36-39 cm, höjd: 23-25 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 18:49)

1378 9225  Byrå 3-lådig, bemålad. Bredd: 73, djup: 40 cm, höjd: 67 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 19:20)

1378 9285  Byrå Björk. Bredd: 95, djup: 42 cm, höjd: 68 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 19:03)

1378 9037  Byrå Ek, Bredd: 100 cm. Djup: 49 cm. Höjd: 79 cm, nyckel

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 19:55)

1378 9383  Champagneglas 17 st, Elis Bergh (1881-1954), Sverige. "Karlberg", Kosta. Höjd: 16 cm

S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 19:12)

1378 8245  Chokladkanna silver, 1848. Höjd: 17 cm, Vikt: ca 345 g

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 20:15)

1378 9287  Clubfåtölj Läder/tyg

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 18:05)

1378 8143  Collier silver, örhängen. Längd: 40cm, vikt: 23,5g.

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 20:14)

1378 9380  Dosor 2 st, bland annat Onyx. Längd: 10-11, höjd: 5-6 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 18:57)

1378 9177  Dukar/servetter diverse

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 18:56)

1378 8338  Elbas Ryssland, Vintage, "Ural". Längd: 117 + fodral

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 20:03)

1378 9359  Etsning Stig Åsberg (1909-1968), Sverige. Kvinna i pälsmössa. Signerad. Bladets mått: 48x38, yttermått inklusive ram: 54x44 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 19:38)

1378 9360  Etsning Ulf Johansson (1912-1978), Sverige. Vinterhamn. Signerad, daterad -40. Motivet: 32x24, yttermått inklusive ram: 58x45 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 20:47)

1378 9001  Etsningar 2 st, Gérard Titus-Carmel (f. 1942), Frankrike. Signerad, numrerad 78/100 respektive 29/100, daterad -74. Bladets mått: ca 75x56 cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 20:31)

1378 9103  Etsningar 3 st, Gerhard Albe (1892-1965), Sverige. Yttermått inklusive ram: 34x39-48x40 cm. Signerad

1378 8250  Fällbord 1800-tal, Ådringsmålat. Diameter: 74, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 20:22)

1378 9118  Färgetsning Jorgo Krallis (f. 1937), Signerad, numrerad 75/75,1974, "The trick", bladets mått: 50x59cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 18:10)

1378 9117  Färgetsning Jorgo Krallis (f. 1937), Signerad, numrerad 83/165,1985, bladets mått: 50x40cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 18:38)

1378 9139  Färgetsning Lennart Aschenbrenner (f. 1943), Sverige. Signerad, numrerad 46/65, daterad -83. Oramat löst blad

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 20:05)

1378 9005  Färgetsning Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. "Paradis II", 1989, Haskel 226. Signerad, numrerad 4/90. Oramat löst blad, etsning + handkolorering. Bladets mått: 87,5x68 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 18:08)

1378 9002  Färgetsning Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. "Paradis II", 1989, Haskel 226. Signerad, numrerad 63/90. Oramat löst blad, etsning + handkolorering. Bladets mått: 87,5x68 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 20:40)

1378 9138  Färgetsning Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. Signerad, numrerad 12/100, daterad 1977, Haskel 135. Oramat löst blad. Motivet: ca 130x88. Bladets mått: 140x96,5 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 20:26)

1378 8005  Färgetsningar 3 st, Lennart Aschenbrenner (f. 1943), Sverige. Triptyk. Signerade, numrerade 61/90, daterad -83. Oramade lösa blad. Motivet: 12x10 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 18:50)

1378 9004  Färgetsningar 3 st, Lennart Aschenbrenner (f. 1943), Sverige. Triptyk. Signerade, numrerade 62/90, daterad -83. Oramade lösa blad. Motivet: 12x10 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 19:29)

1378 9277  Färglitografi Aina Larsson (f. 1935), Sverige. EA-upplaga (Épreuve d’artiste), blomsterstilleben, 77x58cm, yttermått inklusive ram: 93x73cm. Signerad

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 20:00)

1378 9009  Färglitografi Angelica Wiik (f. 1960), Sverige, Signerad, numrerad 194/290, "Karusell". Bladets mått: 59x43, oramat löst blad

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 19:31)

1378 9011  Färglitografi Angelica Wiik (f. 1960), Sverige. "Kajplats". Signerad, numrerad 195/290. Bladets mått: 43x30, oramat löst blad

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 20:24)

1378 9010  Färglitografi Angelica Wiik (f. 1960), Sverige. "Mina drömmars stad". Signerad, numrerad 194/290. Bladets mått: 43x29, oramat löst blad

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 18:12)

1378 9012  Färglitografi Angelica Wiik (f. 1960), Sverige. "Ögontröst". Signerad, numrerad 191/290. Bladets mått: 43x30, oramat löst blad

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 19:51)

1378 9013  Färglitografi Angelica Wiik (f. 1960), Sverige. "Plejaderna". Signerad, numrerad 197/290. Bladets mått: 84x60, oramat löst blad

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 20:37)

1378 9150  Färglitografi Ardy Strüwer (f. 1939), Sverige. Signerad, numrerad 420/1500, tryckt signatur. Ej . Motivet: 77x57, yttermått inklusive ram: 86x64 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 18:33)

1378 9254  Färglitografi Astri Bergman-Taube (1898-1980), Sverige. Signerad, numrerad 204/225, daterad 1995. Motivet: 33x40, yttermått inklusive ram: 59x65 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 19:29)

1378 9069  Färglitografi Axel Olson (1899-1986), Sverige. Signerad, numrerad HC 39/50, stilleben. Motivet: 31x43, yttermått inklusive ram: 48x60 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 19:45)

1378 9127  Färglitografi Bengt Landin (f. 1933), Sverige. Signerad, numrerad 117/250, stilleben, bladets mått: 70x48cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 18:48)

1378 9128  Färglitografi Bengt Landin (f. 1933), Sverige. Tåg. Signerad, numrerad 109/250. Bladets mått: 45x59cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 18:29)

1378 9130  Färglitografi Berndt Wennström (f. 1945), Sverige. Signerad, numrerad 8/99, mötesplats, bladets mått: 60x67, oramat löst blad

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 18:44)

1378 9110  Färglitografi Göran Hahne (f. 1943), Sverige. Skärgårdsmotiv. Signerad, numrerad 324/360. Motivet: 50x80 cm, yttermått inklusive ram: 66,5x94cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 18:38)

1378 9067  Färglitografi Gösta Gustavson (1931-2008), Sverige. Signerad, numrerad 264/310, daterad 1979, "på väg till biblioteket". Motivet: 54x44, yttermått inklusive ram: 71x51 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 19:05)

1378 9168  Färglitografi Gustav Rudberg (1915-2001), Sverige. Segelbåt. Signerad, numrerad 162/260,53x62, yttermått inklusive ram: 64x73 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 18:40)

1378 9273  Färglitografi Kaj på Höjda (Kaj Persson). Häst. Signerad Kaj på Höjda, numrerad 322/340. Motivet: 44x58cm, yttermått inklusive ram: 59x72cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 18:55)

1378 7032  Färglitografi Lars Eje Larsson (f. 1954), Sverige. Sverige. "Tunnan". Signerad, numrerad 151/250, oramat löst blad. Motivet: 45x60 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 18:00)

1378 9126  Färglitografi Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. Signerad, numrerad 13/56. Bladets mått: 31x24cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 20:13)

1378 9124  Färglitografi Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. Signerad, numrerad 168/200. Bladets mått: 41x26,5cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 18:20)

1378 9123  Färglitografi Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. Signerad, numrerad 19/150, "på stranden", bladets mått: 42x31cm, oramat löst blad.

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 19:36)

1378 9121  Färglitografi Mikael Frygelius (1952-2001), Sverige. "Sturebadet". Signerad, numrerad 178/180, bladets mått: 55x70cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 19:03)

1378 9122  Färglitografi Mikael Frygelius (1952-2001), Sverige. Mariaberget. Signerad, numrerad 76/210. Bladets mått: 70x54cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 19:35)

1378 9120  Färglitografi Mona Huss Walin (f. 1944), Sverige. Signerad, numrerad 176/350,1978, bladets mått: 60x68cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 19:37)

1378 9402  Färglitografi Peder Duke (1938-2003), Sverige. Signerad, numrerad 73/200, daterad 1993. Motivet: 53x45, yttermått inklusive ram: 72x61 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 20:12)

1378 9070  Färglitografi Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Signerad, numrerad 252/300, daterad mm: 40x55 cm, yttermått inklusive ram: 48x60 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 20:50)

1378 9068  Färglitografi Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Signerad, numrerad 324/375. Motivet: 41x57, yttermått inklusive ram: 43x60 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 20:46)

1378 9065  Färglitografi Sven Lidberg (1929-2009), Sverige. HC-upplaga (hors de commerce). Signerad. Motivet: 51x62, yttermått inklusive ram: 70x81 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 18:24)

1378 9064  Färglitografi Sven Lidberg (1929-2009), Sverige. Signerad, numrerad 69/270. Motivet: 40x25, yttermått inklusive ram: 57x43 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 18:51)

1378 9226  Färglitografi Sven Lidberg (1929-2009), Sverige. Trosa. Signerad, numrerad 86/360. Motivet: 45x55, yttermått inklusive ram: 66x74 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 19:21)

1378 9109  Färglitografier 2 st, Gustav Rudberg (1915-2001), Sverige. Skutor. Signerad, numrerad 117/280 och 122/260. Bladets mått: ca 80x60 cm respektive ca 60x65 cm, oramade lösa blad

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 18:13)

1378 9129  Färglitografier 2 st, Sven Lidberg (1929-2009), Sverige. EA-upplaga (Épreuve d’artiste). Signerad, numrerad 199/300. Bladets mått: 47x39-48x39cm, oramade lösa blad

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 20:04)

1378 9338  Färgserigrafi Lennart Rodhe (1916-2005), Sverige. "Gröna grenar". Signerad, numrerad 66/75, daterad 1976, oramat löst blad. Motivet: ca 71x50 cm. Bladets mått: ca 106x79 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 19:23)

1378 9007  Färgserigrafi Lennart Rodhe (1916-2005), Sverige. "Höstens grenar". Signerad, numrerad 67/75, oramat löst blad. Bladets mått: ca 106x78 cm. Motivet: 82x58,5 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 20:28)

1378 9136  Färgserigrafi Robert Rahway Zakanitch (f. 1935), USA. "Old World Series". Signerad, numrerad 10/49, daterad 1979. Oramat löst blad. Bladets mått: 76x127 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 18:22)

1378 9324  Fat 2 st, Georg Jensen, Rostfritt, design: Rebecca Uth. Diameter: 24-39 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 20:33)

1378 9242  Fat 2 st, Kina, 1662-1722. Diameter: 23cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 19:19)

1378 8217  Fat 2 st, Lars Holmström, Arvika Konstsmide, mässing. Längd: 37-56cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 19:16)

1378 9019  Fat Med sockerskål & gräddkanna, silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 1963. Höjd: 8-10cm, vikt: 458,9g.

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 20:51)

1378 9197  Fat Rörstrand, keramik. Diameter: 36cm.

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 20:35)

1378 9083  Fat Ryssland, omkring 1900. Diameter: 25 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 19:54)

1378 9275  Fat silver, K Anderson, 1916. Diameter: 23. Vikt: ca 240 g

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 19:08)

1378 9385  Fat/skålar 2 st, Nysilver. Höjd: 8-20cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 18:49)

1378 9289  Fåtölj design: Carl Malmsten (1888-1972), Sverige.

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 19:24)

1378 9144  Fåtölj med fotpall, Englesson, Howardmodell

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 20:46)

1378 9167  Fåtölj nyrokokostil

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 18:21)

1378 9284  Fåtöljer ett par, Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Samsas, OH Sjögren, Tranås, märkt med bricka. Fast stoppad rygg och sits med stomme i trä

S�ldes f�r 14.500 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 19:52)

1378 8332  Fickur/armbandsur 14K/fickur, Longines, armband i doublé, med kronograf, manuell. Diameter: 35mm, bruttovikt: 49g.

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 19:18)

1378 9147  Figurin Rosenthal, Art Déco. Höjd: 17 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 20:00)

1378 9148  Figuriner 2 st, bland annat Royal Dux. Höjd: 18-23 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 20:40)

1378 9318  Figuriner 3 delar, Bing & Grøndahl. Höjd: 8-18cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 20:50)

1378 9319  Figuriner 3 delar, fåglar, bland annat Rosenthal. Höjd: 12-13cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 20:33)

1378 9320  Figuriner 8st Hundar, bland annat B&G. Höjd: 7-15cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 19:46)

1378 9331  Flakonger 2 st + burk med lock, Art Déco, glas. Höjd: 11-13 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 20:16)

1378 9337  Flaskschatull Läder, med 2 pluntor, Pukeberg. Höjd: 22 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 18:50)

1378 9042  Fruktassietter 17 st, Rosenthal. Diameter: 21 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 20:07)

1378 9049  Gardiner 2 längder, 280x148 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 20:10)

1378 9180  Glas 12+ 9 st. Höjd: 9-10 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 19:15)

1378 9375  Glas 6+ 6 st. Höjd: 7-12cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 18:32)

1378 9077  Glas diverse, bland annat Reijmyre. 11 del

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 18:14)

1378 9163  Glasservisdelar Kosta Kent, Elis Berg, 26 delar. 1 pokal med lock, 14+ 5 st starkvinsglas, 6 st seltersglas. Höjd: ca 8,5-22 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 18:21)

1378 8045  Glöggryta koppar och mässing. Rechaud. Höjd: 25 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 19:53)

1378 9236  Golvlampa 1920-tal. Höjd: 183cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 20:23)

1378 9063  Gouache Olev Mikiver (1922-1994), Sverige. Havamotiv, 1953,30x27, oramad

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 19:30)

1378 7019  Grafiskt blad Gicléetryck, Anita Paulsson (f. 1942), Sverige. "Blå Band". Signerad, numrerad 1/100. Oramat löst blad. Motivet: 28x18 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 18:22)

1378 7040  Grafiskt blad Gicléetryck, Anita Paulsson (f. 1942), Sverige. "Dansen". Signerad, numrerad 8/50. Oramat löst blad. Motivet: 38x28

1378 7022  Grafiskt blad Gicléetryck, Annette Claesson (f. 1966), Sverige. Komposition med orkidé. Signerad, numrerad 25/25. Motivet: 27x27 cm, med passepartout, oramad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 19:30)

1378 9133  Grafiskt blad Gicléetryck, Göran Lindskog, "Tallar". Signerad, numrerad 30/50. Oramat löst blad. Motivet: 35x55 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 19:58)

1378 7029  Grafiskt blad Gicléetryck, Juan Cano (f. 1954), Sverige. "Collage". Signerad, numrerad 45/100. Oramat löst blad. Bladets mått, ca 28x38 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 20:12)

1378 9057  Grafiskt blad Stockholmia. Ej signerad. Motivet: 36x102, yttermått inklusive ram: 53x120 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 20:20)

1378 9134  Grafiskt blad Tony Warren (f. 1961), Sverige/USA. Eldstad. Signerad, numrerad 46/100. Gicléetryck på duk. Motivet: ca 45x55 cm, lös duk, oramad

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 20:19)

1378 9183  Hallampa Jugend. Höjd: 30 ca

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 19:15)

1378 9020  Halsring Sterlingsilver, Alton, 1973. Vikt: ca 50g. Längd: 30 cm, diameter: 12 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 18:19)

1378 9288  Hängskåp 1800-tal, Bemålat. Bredd: 74, djup: 35 cm, höjd: 81 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 18:14)

1378 9058  Hatt i ask, längd: 32 cm, djup: 28 cm, höjd: 15 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 19:20)

1378 9235  Hörnskåp 1800-tal, Ek. Bredd: 85 cm. Djup: 57 cm, höjd: 172 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 18:49)

1378 9279  Hörnskåp Gustaviansk stil. Höjd: 178, nyckel

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 19:32)

1378 9370  Hörnskåp Gustaviansk stil. Höjd: 186, nyckel

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 19:27)

1378 9260  Kaffeservis 3 delar, Porslin, England, Crown Devon. Höjd: 6-13 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 19:54)

1378 9087  Kaffeservis England, Tuscan, 27 del

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 18:10)

1378 8376  Kaffeservisdelar 12 delar, Hackefors, Handmålad

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 20:00)

1378 9185  Kaffeserviser 2 st, Rosenthal, 12+ 12 delar

1378 9387  Kaffeskedar silver (830), 6 st. Längd: 12cm, vikt: 96,2g. Med etui.

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 20:43)

1378 9199  Kandelabrar Ett par, tenn. Höjd: 30cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 20:00)

1378 9179  Kanna + brännvinshund. Höjd: 15-21 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 18:01)

1378 9305  Kanna + skålar, 3 delar. Höjd: 11-22cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 20:50)

1378 9364  Kanna + tvättfat, Porslin. Diameter: 41, höjd: 14-30 cm

1378 9365  Kanna + tvättfat. Diameter: 42, höjd: 11-33 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 20:02)

1378 9306  Kanna Gefle. Höjd: 28cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 18:27)

1378 9186  Kannor 3 st, Porslin, 1800-tal. Höjd: 20-23 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 20:34)

1378 9381  Kannor / vaser 2 st, 1800-tal, Gustafsberg, porslin, antika grekiska motiv. Höjd: 12 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 20:10)

1378 9014  Kapsylöppnare Längd: 12cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 19:01)

1378 9194  Karaff + 6 glas. Höjd: 7-32 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 20:13)

1378 9326  Karaff Anne Nilsson (f. 1953), Sverige. "Clown", Orrefors. Höjd: 35 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 19:30)

1378 8022  Karaffer 2 st. Klarglas med etsad dekor. Pluntan märkt Ekenäs glasbruk. Höjd: 18-20cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 18:31)

1378 8244  Karaffer ett par, 1800-tal. Höjd: 35 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 20:18)

1378 9292  Karmstolar 1 par + 4 stolar, Chippendalestil

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 18:24)

1378 9152  Karmstolar Ett par, Sent 1800-tal, Björk, Morris-tyg

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 19:59)

1378 9102  Kask för brandförsvaret. Sverige. Hjälmklocka av svart läder. Beslag av mässing. Längd: 25 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 20:58)

1378 9301  Kelim 176x234 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 19:57)

1378 9173  Konsolbord Karl Johan. Bredd: 95. Djup: 48 cm, höjd: 88 cm, björk/alrot

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 20:24)

1378 9327  Konsolbord Längd: 84 cm. Djup: 42 cm. Höjd: 76 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 19:44)

1378 9146  Kristallskålar 3 st, kristall. Längd: 18-26 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 18:18)

1378 9261  Krus 3 delar, Höganäs. Höjd: 18-28 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 19:19)

1378 9182  Kudde + duk, längd: 55-80 cm, djup: 50-58 cm, höjd: 10-2 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 18:45)

1378 9408  Lampbord 1950-tal, Svarlackad teak. Bredd: 60, djup: 37 cm, höjd: 50 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 18:10)

1378 9153  Litografier 7 st, Hans Viksten (1926-1987), Sverige. Signerad, 200 upplaga. Bladets mått: 63x44, oramade lösa blad

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 19:47)

1378 9101  Ljuskrona mässing och kristall, 1950/60-tal, längd: 40 cm, djup: 40 cm, höjd: 88 cm

S�ldes f�r 8.200 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 19:45)

1378 9131  Ljuskrona Med prismor. Höjd: 88cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 19:19)

1378 8206  Ljuskrona rokokostil, Prismor. Höjd: 60 ca

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 18:34)

1378 1009  Ljusplåt Barock, mässing, dekor med Lejon och hertigkrona. Omarbetad sängvärmare. Höjd: 40 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 20:10)

1378 9304  Ljusstakar Ett par, mässing. Höjd: 20cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 20:38)

1378 9045  Ljusstakar ett par, Tenn, 1931. Höjd: 21 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 18:13)

1378 9204  Ljusstakar Ett par. Höjd: 19cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 20:02)

1378 9164  Lockurna Kina, porslin. Höjd: 16 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 19:01)

1378 8061  Lockurna Kina, porslin. Höjd: ca 16 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 20:06)

1378 9333  Luktflaskor 2 st, orientaliska. Höjd: 7 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 20:23)

1378 6519  Malmkrona mässing. Höjd: 41cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 20:14)

1378 9092  Mandolinett + tillbehör, längd: 40 cm, djup: 14,5 cm, höjd: 56 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 19:26)

1378 9311  Matbord Ek, Jugend. Bredd: 132, djup: 105 cm, höjd: 76 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 18:35)

1378 9348  Matbord Englesson. Underrede i krom, glasskiva. Bredd: 177 cm. Djup: 110 cm. Höjd: 71 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 20:40)

1378 9253  Matbord Superellips, design: Bruno Mathsson/Piet Hein, 1982, för Fritz Hansen. Bredd: 182. Djup: 122 cm, höjd: 71 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 18:30)

1378 9280  Matsalsgrupp Gustaviansk stil, 5 delar. Diameter: 110. Höjd: 73 + 2 iläggx54 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 19:25)

1378 9158  Matsalsgrupp Gustaviansk stil, 9 delar, Bord + 4 + 4 stolar. Längd: 140, djup: 100 cm, höjd: 73,2 iläggx55 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 18:40)

1378 9223  Matsalsgrupp Senjugend, 7 delar, Bord+ 1 par karmstolar + 4 stolar. Längd: 100+ 2x42, djup: 75 cm, höjd: 86 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 20:56)

1378 8127  Matsalsskåp Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Valnöt, Ambassadör, Åfors, Bredd: 112 cm. Djup: 44 cm. Höjd: 179 cm, nyckel

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 19:02)

1378 8031  Matservis 45 del ca, Gustavsberg, Rosor

1378 9351  Matservisdelar 45 del ca, Skåne, Rörstrand

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 18:13)

1378 9017  Matservisdelar Blåklint, Boda Shop. Diameter: 19-25 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 18:17)

1378 9073  Matservisdelar Carl Anton (f. 1933), Sverige. Frusen skärgård, 35 del

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 19:54)

1378 9176  Matservisdelar Villeroy & Boch, "Gudrun", ca 20 del

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 18:51)

1378 8352  Matta 136x200cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 20:53)

1378 9227  Matta Kina, 243x305cm.

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 20:21)

1378 9189  Matta orientalisk, 110x150 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 19:03)

1378 9188  Matta orientalisk, 111x145 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 18:16)

1378 9250  Matta orientalisk, 112x158 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 20:21)

1378 9215  Matta Orientalisk, 112x200cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 18:52)

1378 9299  Matta orientalisk, 132x215 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 18:07)

1378 9217  Matta Orientalisk, 143x207cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 18:04)

1378 9350  Matta Orientalisk, 147x237cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 19:07)

1378 9249  Matta orientalisk, 162x235 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 18:26)

1378 9243  Matta orientalisk, 168x262 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 20:55)

1378 9373  Matta orientalisk, 255x350

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 18:07)

1378 9392  Matta Orientalisk, 80x100cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 18:20)

1378 9246  Matta orientalisk, 80x193 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 19:57)

1378 9244  Matta orientalisk, 82x201 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 18:31)

1378 9303  Matta orientalisk, 90x135 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 19:19)

1378 9247  Matta orientalisk, 90x137 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 18:02)

1378 9214  Matta Orientalisk, 93x146cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 20:22)

1378 9245  Matta orientalisk, 98x146 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 19:21)

1378 9216  Matta Orientalisk, galleri, kayseri, 97x306cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 18:20)

1378 7115  Matta orientalisk, Georgien, 104x380cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 19:35)

1378 9300  Matta orientalisk, Pakistan, 137x210 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 20:38)

1378 9195  Minkpäls

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 18:16)

1378 9096  Modeplanscher diverse, Frankrike, oramade lösa blad

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 20:27)

1378 9391  Nålfat Ett par, silver, APL, 1862. Längd: 12cm, vikt: 65,4g.

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 20:29)

1378 9201  Nattygsbord Ett par, Gustaviansk stil. Bredd: 45. Djup: 45 cm. Höjd: 53 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 19:16)

1378 9369  Ölglas 12 st, Nude. Höjd: 16 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 18:12)

1378 9023  Oljemålning 1800-tal, Kvinna på väg. Signerad. Olja på duk, Motivet: 29x19, yttermått inklusive ram: 52x43 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 20:33)

1378 9265  Oljemålning Alex Blanche Haagen. Signerad, stilleben. Olja på pannå, 11x15cm, yttermått inklusive ram: 18x23cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 19:09)

1378 9203  Oljemålning Anders Wolke (f. 1958), Sverige. "Livets scen". Ej signerad. Olja på duk, 41x41cm, oramad

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 18:58)

1378 9190  Oljemålning B Tylén. Signerad, daterad 79, interiör. Olja på duk, 55x46, yttermått inklusive ram: 59x49 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 20:05)

1378 9358  Oljemålning Bror Ingemar Fröberg (1921-1999), Sverige. Kust med hus. Signerad, daterad -89. Olja på duk, 44x52, yttermått inklusive ram: 50x60 ca

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 19:56)

1378 9361  Oljemålning Cantery, "Amalfi", Signerad. Olja på pannå, 39x29, yttermått inklusive ram: 50x41 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 18:39)

1378 9029  Oljemålning Dag Björn Hellsing (f. 1923), Sverige. Hamn. Signerad, daterad -72, a tergo. Olja på duk, 23x32, yttermått inklusive ram: 39x48 cm

1378 9295  Oljemålning Ej signerad. Olja på pannå, 44x57cm, yttermått inklusive ram: 46,5x60cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 18:36)

1378 9027  Oljemålning Göran Rydén (f. 1956), Sverige. Komposition, Signerad. Olja på duk, 40x52, yttermått inklusive ram: 43x55 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 18:31)

1378 9085  Oljemålning Gösta Lindqvist, monogramsignerad, komposition. Olja på duk, 46x55, yttermått inklusive ram: 49x57 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 18:49)

1378 9089  Oljemålning Håkan Nyberg (1938-2013), Sverige. Ej signerad. Olja på duk, 100x84, yttermått inklusive ram: 102x82 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 20:34)

1378 9090  Oljemålning Håkan Nyberg (1938-2013), Sverige. Monogramsignerad. Olja på duk, 130x100 cm, yttermått inklusive ram: ca 133x103 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 20:58)

1378 8128  Oljemålning Helene Gylling, Flicka med blomsterkorg. Signerad, daterad Wien 1955. Olja på duk, 91x71 cm, yttermått inklusive ram: 107x89 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 18:59)

1378 9034  Oljemålning Helmut Mantel (1925-1979), Tyskland. Figurer. Signerad. Olja på duk, 100x116 cm, oramad

S�ldes f�r 8.600 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 20:04)

1378 9174  Oljemålning Knut Norman (1896-1977), Sverige. Signerad, Lofoten. Olja på duk, 33x73, yttermått inklusive ram: 44x84 cm

1378 1069  Oljemålning Kopia efter Rudolf Epp. Interiör med mor och barn. Signerad. Olja på duk, 37x29 cm, yttermått inklusive ram: 56x48 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 19:32)

1378 9053  Oljemålning Lars Erik Larsson (1912-1971), Sverige. Kungsträdgården. Signerad. Olja på pannå, 33x40 cm, yttermått inklusive ram: 47x56 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 20:44)

1378 9357  Oljemålning M-B Andersson, Sittande flicka. Signerad, daterad -61. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 56x48,5

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 19:27)

1378 8299  Oljemålning Monica Lorentzon (f. 1940), Sverige. Signerad. Olja på duk, 55x34cm, yttermått inklusive ram: 58x37cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 18:57)

1378 9104  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad. Olja på duk, 28x37, yttermått inklusive ram: 42x52 cm

1378 9291  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad. Olja på pannå, 68x68cm, oramad

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 19:59)

1378 7498  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Man med hästar. 1800-tal, Monogramsignerad. Olja på duk, 43x65 cm, yttermått inklusive ram: 73x94 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 20:16)

1378 9239  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Marin, ej signerad. Olja på duk, 105x63, yttermått inklusive ram: 142x102 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 20:27)

1378 9211  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad HT, 1800-tal. Olja på duk, 50x40cm, yttermått inklusive ram: 67x59cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 20:04)

1378 9198  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad FMK, -46, Paris. Olja på duk, 60x81 cm, yttermått inklusive ram: 80x104 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 19:41)

1378 9041  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, flicka. Olja på duk, 38x29, yttermått inklusive ram: 48x40 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 19:48)

1378 8123  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Italien Kust. Olja på duk, 30x40 cm, yttermått inklusive ram: 44x54 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 18:51)

1378 9151  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Stadsmotiv. Olja på duk, 40x50, yttermått inklusive ram: 50x60 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 18:11)

1378 9205  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad. Olja på duk, 60x60, yttermått inklusive ram: 73x73cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 20:55)

1378 9175  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad. Olja på duk, 84x59, yttermått inklusive ram: 90x66 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 19:20)

1378 9213  Oljemålning Olof Stålhammar (1869-1945), Sverige. Signerad. Olja på duk, 68x57cm, yttermått inklusive ram: 82x73cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 19:22)

1378 9207  Oljemålning Oscar Bermérus. Signerad, skepp. Olja på pannå, 27x21cm, yttermått inklusive ram: 36x31cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 20:31)

1378 9035  Oljemålning Per Åkered (f. 1924), Sverige. Sträckande fåglar. Signerad. Olja på duk, 30x100, yttermått inklusive ram: 47x117 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 18:29)

1378 9108  Oljemålning Ragnar Swahn (1882-1964), Sverige. Gatumotiv. Signerad. Olja på duk, 82x123, yttermått inklusive ram: 94x135 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 20:17)

1378 9191  Oljemålning Reutercrona, Signerad, "Äppelträdet". Olja på pannå, 29x30, yttermått inklusive ram: 31x33 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 20:01)

1378 9031  Oljemålning Rick Arndal, person i vinterlandskap. Signerad. Olja på duk, 45x65 cm, oramad

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 20:35)

1378 9200  Oljemålning Robert Jackel. Signerad, daterad 1928, Stadsmotiv. Olja på duk, 49x64 cm, yttermått inklusive ram: 60x75 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 19:57)

1378 9078  Oljemålning Sophie Öhlin. "Lycka". Signerad a tergo, 2009. Olja på duk, 100x100 cm, oramad

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 20:10)

1378 9208  Oljemålning Sten Ekendahl (1897-1968), Sverige. Signerad, fiskare. Olja på duk, 47x65cm, yttermått inklusive ram: 67x87cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 19:39)

1378 9160  Oljemålning Sven Ahlström, Segelbåtar. Signerad. Olja på duk, 66x81, yttermått inklusive ram: 68x84 cm

1378 9030  Oljemålning Walter Karlsson, "Tower Bridge London". Signerad. Olja på duk, 68x100, yttermått inklusive ram: 86x116 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 18:52)

1378 8126  Oljemålning Winkler, Signerad, Alplandskap. Olja på duk, 53x70 cm, yttermått inklusive ram: 76x93 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 18:53)

1378 9166  Oljemålning Yo Johanson (1897-1963), Sverige. Fiskeläge, Käringön. Olja på duk. Signerad, 64x98 cm, yttermått inklusive ram: 83x118 cm

1378 9407  Oljemålningar 2 st, Bengt Bolin (1933-1996), Sverige. Signerad a tergo. Olja på pannå, 38x38 cm, oramad

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 18:17)

1378 9033  Oljemålningar 2 st, Lennart Börje Vestberg (f. 1934), Sverige. Skärgård & fiskebåtar. Signerade, duk, 41x49, yttermått inklusive ram: 50x59 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 20:16)

1378 9219  Pall längd: 63 cm, djup: 48 cm, höjd: 40 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 20:54)

1378 9367  Pallar 3 st, udda, längd: 33-51 cm, djup: 29-33 cm, höjd: 34-45 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 19:12)

1378 9366  Parti koppar 6 del

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 20:20)

1378 9268  Parti vykort ca 350st, Sverige

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 19:22)

1378 9372  Pelarbord diameter: 50 cm, höjd: 70 cm, nutida

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 20:15)

1378 8210  Pelarbord Fällbar skiva, Move möbler AB. Brännstämplad NM, Nationalmuseum, kopia efter 1700-talsmöbel. Diameter: 42 cm. Höjd: 76 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 19:04)

1378 9228  Piedestal med stenskivor. Längd: 25. Djup: 25 cm, höjd: 64 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 19:30)

1378 9238  Piedestal Stenskivor. Längd: 26. Djup: 26 cm, höjd: 70 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 18:42)

1378 9237  Piedestaler Ett par, Stenskivor. Längd: 26. Djup: 26 cm, höjd: 64 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 20:23)

1378 9281  Pinnstolar 5 st, Tallåsen, Jan Hallberg

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 19:58)

1378 9264  Pins Motivet, ca 20 delar, längd: 1,5-2,5 cm, djup: 1-2,5 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 20:59)

1378 9334  Porslin 4 delar, bland annat Rörstrand/Fornasetti. Höjd: 6-11 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 18:30)

1378 9192  Porslinstavla Äpplen, 32x49 cm, oramad

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 19:55)

1378 9220  Potsskåp omkring sekelskiftet 1900, Bemålat. Bredd: 73, djup: 48 cm, höjd: 76 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 20:34)

1378 9282  Pottskåp Betsad furu, 1800-tasl. Bredd: 48, djup: 45 cm, höjd: 73 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 18:53)

1378 9016  Punschkoppar 7st. Höjd: 4cm, vikt: 210g.

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 18:09)

1378 9330  Rakspegel + burk med lock. Längd: 22, höjd: 15 cm

1378 9169  Ring 18k guld, med blå sten, 1955. Ringmått: 19. Bruttovikt: 3,1g

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 20:47)

1378 9354  Ring 18k guld, med diamanter, 1xca0,05ct, 6xca0,001ct, storlek: 18½. Vikt: 2,7g

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 18:13)

1378 9335  Ringar 2 st, silver, Sterling, Vikt: ca 10 g. Ringmått: 18

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 20:57)

1378 9221  Salongsbord Bemålat. Diameter: 80, höjd: 74 cm

1378 9262  Salongsbord omkring sekelskiftet 1900, Betsad furu. Bredd: 92, djup: 53 cm, höjd: 72 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 20:52)

1378 9298  Sängram metall. Bredd: 80 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 20:16)

1378 9344  Serigrafi Richard Ryan (f. 1974), Sverige. Marilyn Monroe. Signerad, numrerad 28/35. Motivet: 80x63cm, yttermått inklusive ram: 84x67cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 18:15)

1378 9346  Serigrafi Richard Ryan (f. 1974), Sverige. Marilyn Monroe. Signerad, numrerad 28/35. Motivet: 80x63cm, yttermått inklusive ram: 84x67cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 20:31)

1378 9347  Serigrafi Richard Ryan (f. 1974), Sverige. Marilyn Monroe. Signerad, numrerad 28/35. Motivet: 80x63cm, yttermått inklusive ram: 84x67cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 20:54)

1378 9349  Serveringsvagn Längd: 75cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 18:27)

1378 9075  Servisdelar 32 delar, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Grå Ränder, Gustavsberg 1945-1970

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 18:16)

1378 9043  Servisdelar England, 11 del

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 18:36)

1378 9099  Servisdelar Gustavsberg, Fasan, ca 65 del

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 20:50)

1378 9072  Servisdelar Gustavsberg, Yokohama, ca 30 del

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 19:08)

1378 9312  Sideboard Ek, Jugend. Längd: 95, djup: 52 cm, höjd: 80 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 19:57)

1378 8215  Sideboard rokokostil, En låda, Längd: 110. Djup: 75 cm. Höjd: 73 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 19:12)

1378 9389  Sillgafflar ett par, silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget. Längd: 11cm. Vikt: 23,7g

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 19:01)

1378 9336  Silver 3 delar. Höjd: 0,5-5 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 19:27)

1378 9378  Silvermynt 6 st, "The End of WWII, 1945-2005, längd: 3-6 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 19:24)

1378 9157  Sittpall Asien, Keramik. Höjd: 52cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 19:58)

1378 9270  Skål & vas Kosta Boda, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Höjd: 14-17cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 20:52)

1378 8093  Skål med lock AB Ornamentik, Eskilstuna, glasinsats, dekor med folkdans, mässing. Diameter: 13,5. Höjd: 13 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 19:54)

1378 9386  Skålar + en sked, nysilver. Längd: 17-32cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 20:50)

1378 9267  Skedar silver, 10 delar, diverse. Längd: 13-15 cm, Vikt: ca 175 g

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 18:06)

1378 9382  Sköljskålar + skålar, 6 + 2 delar, bland annat Fuga, diameter: 10,5-11,5. Höjd: 5,5-6 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 20:48)

1378 9059  Skrin på benställning, Ek. Längd: 51, djup: 32 cm, höjd: 71 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 20:28)

1378 9258  Skrivbordslampa Glasskärm. Höjd: 38 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 20:29)

1378 9156  Skrivbordslampa mässing och glas. Höjd: 25cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 19:34)

1378 8067  Skulptur Allan Ebeling (1897-1975), Sverige. Brons, form av nyckel med två hjorthuvuden och en stiliserad naken mansfigur. Signerad AE TORSHÄLLA. Höjd: 28,5

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 20:33)

1378 9094  Skulptur Gips, Göran Strååt (1913-1994), Sverige. Höjd: 38 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 19:14)

1378 9162  Skulptur Gips. Höjd: 33cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 20:17)

1378 9322  Skulptur Isbjörn, Meissen. Längd: 23cm. Höjd: 11cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 18:59)

1378 9321  Skulptur Katt. Längd: 32cm, höjd: 25cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 20:04)

1378 8057  Skulptur Kina, metall. Höjd: 23 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 20:13)

1378 9080  Skulptur Lergods, Lars Pagfeldt (1924-2001), Sverige. 7/100, Tjäder, höjd: 20 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 18:52)

1378 9317  Skulptur porslin, sittande kvinna med blomma, Harald Salomon (1900-1990), Danmark. Rörstrand, 1900-tal. Höjd: 26cm

1378 9406  Skulptur i glas Christian von Sydow (f. 1950), Sverige. "Giza". Höjd: 7 exl sockel

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 19:27)

1378 7268  Skulptur i glas Jan-Erik Ritzman (f. 1943), Sverige. Mask, glas. Signerad, Transjö 89, "Unik". Höjd: 24cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 20:50)

1378 9394  Skulptur/sparbössa Metall. Höjd: 29 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 19:42)

1378 9082  Skulpturer 2 st, JIE, hundar. Längd: 15-26 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 18:19)

1378 9339  Skulpturer 2 st, Lladro & Nao, Barn. Höjd: 17-20 cm

1378 8156  Skykanna Firma Svenskt Tenn, 1948. Längd: 21 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 20:52)

1378 9172  Slagbord Furu. Bredd: 20+ 2x59, djup: 80 cm, höjd: 72 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 20:36)

1378 9278  Soffa Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Samsas. AB OH Sjögren, Tranås. Fast stoppad rygg och sits med stomme i trä. Märkt med bricka. Längd: 184 cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 18:56)

1378 9143  Soffa Howardmodell, Englesson. Längd: 210cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 18:03)

1378 9325  Soffbord Butlers tray. Bredd: 87 cm. Djup: 54 cm, höjd: 54 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 19:09)

1378 9283  Soffbord Teak, JOC, Vetlanda. Bredd: 110, djup: 75 cm, höjd: 50 cm

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 19:24)

1378 9142  Solspegel diameter: 53 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 20:47)

1378 9135  Spegel + byrå, 2 delar, 1960-tal. Ateljé Glas & Trä, Hovmantorp, Höjd: 54 + 60

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 19:37)

1378 9154  Spegel 102x59cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 18:39)

1378 9132  Spegel 167x64cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 19:02)

1378 8268  Spegel 1800-tal, Rotfanér, 153x63 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 20:59)

1378 9113  Spegel 79x49cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 20:05)

1378 9181  Spegel Empirestil, 56x32 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 18:40)

1378 9251  Spegel Oval, 72x43 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 20:31)

1378 9193  Spegel Tenn, 1920-/30-tal, 39x27 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 20:48)

1378 9178  Starkvinsglas 4 st, 1800-tal. Höjd: 12 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 18:12)

1378 9293  Stolar 2 par, Nyrokokostil

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 18:30)

1378 9038  Stolar 4 st

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 20:39)

1378 9274  Stolar 4 st, 1800-tal

1378 9170  Stolar 4 st, Bellmanmodell, 1800-tal

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 20:01)

1378 8282  Stolar 4 st, Senempire

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 18:16)

1378 9050  Stolar 4+ 4 st, England

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 20:05)

1378 9111  Stolar ett par, 1800-tal provinsarbete, sitthöjd: ca 45 cm

1378 9294  Stolar ett par, Karl Johanstil

1378 9060  Stolar ett par, Senempire

1378 9071  Sybord Teak. Bredd: 56, djup: 40 cm, höjd: 55 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 18:21)

1378 9086  Syltkrukor 3 st, bland annat Rörstrand. Höjd: 16-24 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 20:32)

1378 9403  Takarmatuer Luxus, 1960-tal. Höjd: 30 ca

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 19:14)

1378 9256  Takarmatur mässing och glas. Höjd: 40 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 20:14)

1378 9165  Tårtfat 2 st, Pressglas. Höjd: 12-15 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 18:30)

1378 9048  Teservis Karlskrona, Percy, 26 del

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 19:12)

1378 9259  Trädgårdsgrupp 3 delar, Bord + 1 par fåtöljer. Brafab, etikett, Diameter: 70. Höjd: 68 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 19:37)

1378 9286  Trådgårdstolar ett par, Grythyttan, bemålade, etikett

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 19:30)

1378 9097  Träsnitt 2 st, Japan, 1800-tal, bladets mått: 39x26, oramade lösa blad

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 18:12)

1378 9116  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. HC-upplaga (hors de commerce), Slussen. Motivet: 23x40cm, yttermått inklusive ram: 41x57cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 20:40)

1378 8356  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Signerad, numrerad 146/150, Stockholmsmotiv. Motivet: 31x45, yttermått inklusive ram: 52x67cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 18:11)

1378 8353  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Signerad, numrerad 146/150,1961, Stockholmsmotiv. Motivet: 24x56cm, yttermått inklusive ram: 52x67cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 18:03)

1378 9329  Tryck Otto Knille. Venus, Motivet: 42x42cm, yttermått inklusive ram: 66x72cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 20:58)

1378 9105  Tusch Louis Masreliez (1748-1810), Sverige. Ca 12,5x24 cm, yttermått inklusive ram: 26x33 cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 18:41)

1378 9107  Tusch Oscar Reutersvärd (1915-2002), Sverige. Perspective Japanoise. Signerad, 59x88 cm, yttermått inklusive ram: 76x105 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 18:50)

1378 9353  Tuschteckningar 4 st, Gustaf Clason, "Mata Moris Alhambra", Spanien. Monogramsignerad. Bladets mått: 31,5x24cm, oramade lösa blad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 18:27)

1378 9091  Urna Keramik. Höjd: 46 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 18:34)

1378 9296  Utdragssoffa 1800-tal. Längd: 163, Höjd: 78 cm, Sitthöjd 47 cm.

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 18:37)

1378 9062  Utomhusarmaturer 2 st + 1 st kupa, längd: 17-23, djup: 10-17 cm, höjd: 15-30 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 20:58)

1378 9384  Våg + kaffekvarn + emaljkopp, 3 delar, bland annat Peugeout Fréres. Höjd: 17-26 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 20:18)

1378 9234  Väggarmatur Josef Frank (1885-1967), Österrike. Firma Svenskt Tenn. Modell nr 2565. Mässing, 2 armar. Längd: 37 cm. Djup: 26 cm, höjd: 24 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 20:02)

1378 9233  Väggarmatur Josef Frank (1885-1967), Österrike. Firma Svenskt Tenn. Modell nr 2571. Mässing, 3 armar. Bredd: 25 cm. Djup: 33 cm, höjd: ca 21 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 19:20)

1378 9159  Väggarmatur nutida, Höjd: 25 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 19:53)

1378 9149  Vägglystrar ett par. Höjd: 35 ca

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 19:16)

1378 9081  Väggplatta Heinz Erret (1920-2003), Sverige. Gustavsberg, Näckros ur Landskapsblommor: Södermanland. 21x33 cm

1378 9340  Väggplattor 2 st, Damer i hatt, Bemålade, omkring 1900. Höjd: 23 ca

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 18:30)

1378 9315  Väggrelief Emil Näsvall (1908-1965). Signerad, 1952, lera, 57x37cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 19:56)

1378 9025  Väggskulptur trä, 1700-/1800-tal. Höjd: 56 cm

1378 9232  Väggur 57x37cm, nyckel

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 18:19)

1378 9209  Väggur höjd: 60cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 19:22)

1378 9184  Värmeplatta Koppar. Längd: 43 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 18:22)

1378 9054  Vas + fat, Royal Copenhagen. Höjd: 21,5. Diameter: 10,5 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 20:16)

1378 9079  Vas + krus+ syltkruka. Gustavsberg, Bing & Grøndahl. Höjd: 12-24 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 19:07)

1378 9269  Vas Björn Wiinblad (1918-2006), Danmark. Rosenthal. Höjd: 26cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 20:57)

1378 9308  Vas höjd: 16cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 19:13)

1378 9276  Vas Keramik, 1920-tal. Höjd: 16cm

1378 9266  Vas Kosta Boda, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Höjd: 18cm.

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 19:36)

1378 9309  Vas & skål 2 delar, Röd Rubin, Gefle. Höjd: 9-11cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 18:32)

1378 9093  Vinglas 6 st, Alessi. Höjd: 22,5

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 18:49)

1378 9231  Vinställ För fem flaskor. Höjd: 24cm, längd: 29cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 19:33)

1378 1040  Vitrinskåp Ryssland, omkring 1800, Jacobs art, Mahogny / mässingsdekor. Bredd: 80 cm. Djup: 44 cm. Höjd: 193 cm, nyckel

S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 18:42)

1378 9222  Vitvinsglas 8 st. Höjd: 14 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 20:27)

1378 8193  Vykort ca 400, Sverige/Danmark

1378 9076  Ytterfoder Rörstrand, 1800-tal. Höjd: 39 längd: 46 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 15 februari 2021 18:30)