1660 3120 Akrylmålning Irina Garamaj Stadig (f. 1952), Sverige. Abstrakt. Signerad, daterad a tergo -21. Akryl på duk, uppspänd på ram 50x70 cm
Just nu: 100 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 20:34)
1660 6063 Akvarell A Jegorov, Signerad, flodlandskap, 12x15 cm, yttermått inklusive ram: 31x38 cm
Just nu: 450 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 18:16)
1660 6361 Akvarell Elis Aidanpää. Signerad, daterad -77, "Kyrkbyn", 54x75 cm, yttermått inklusive ram: 60x80 cm
Just nu: 450 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 20:01)
1660 6103 Akvarell Ilkka Pärni (f. 1959), Sverige. Signerad, daterad 1987, komposition. Akvarell, bildmått: 22x30 cm, yttermått inklusive ram: 44x52 cm
Just nu: 900 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 19:50)
1660 6121 Akvarell Lasse Malmlund, ankarjobb. Signerad. Akvarell, bildmått: 25x19 cm, yttermått inklusive ram: 41x34 cm
Just nu: 50 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 20:07)
1660 1026 Akvarell Mårten Eskil Winge (1825-1896), Sverige. Kustbild med familj. Signerad, akvarell, daterad Stockholm 1892,49x65 cm, yttermått inklusive ram: 77x94 cm
Just nu: 1.400 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 19:58)
1660 6296 Akvarell Ulf Hinders (f. 1950), Sverige. Signerad, daterad -78, figurer i exotiskt landskap, bladets mått: 21x31 cm, yttermått inklusive ram: 39x47 cm
Just nu: 900 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 20:17)
1660 6227 Akvatintetsning Hans Richter (1888-1976), Tyskland. Signerad, numrerad 23/99, daterad 1974. Bildmått: 28x20,5, yttermått inklusive ram: 38x29 cm
Just nu: 450 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 20:52)
1660 6183 Arbetslampa ledad
Just nu: 50 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 20:36)
1660 7164 Barnvagn Silver Coss Balmoral, England, kromat chassi, dubbla hjulpar, fällbart kapell. Längd: 120 cm. Djup: 53 cm, höjd: 95 cm
Just nu: 250 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 19:55)
1660 6112 Barstolar Ett par, "Linda", Börge Lindau & Bo Lindekrantz, för Lammhults
Just nu: 700 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 19:01)
1660 6416 Bergèrer Ett par, Louis XV-stil, med rotting
Just nu: 1.400 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 20:23)
1660 6134 Blandteknik Johan Lorens (Nilsson) Riddersporre (1860-1932). Signerad, daterad 1910, Kustvy. Blandteknik, bildmått: 16x29 cm, yttermått inklusive ram: 33x47 cm
Just nu: 50 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 18:34)
1660 6061 Blandteknik Mikhail Abramovich Balunin, Signerad, skogsstuga, 16x23 cm, yttermått inklusive ram: 31x40 cm
Just nu: 1.400 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 19:29)
1660 6065 Blandteknik Oidentifierad konstnär. Ej signerad, blandteknik, Peter den store, 20x28 cm, yttermått inklusive ram: 36x45 cm
Just nu: 500 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 19:50)
1660 6133 Blandteknik Oidentifierad konstnär. Signerad, blandteknik, Italien, bladets mått: 24x34 cm, yttermått inklusive ram: 37x52 cm
Just nu: 50 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 19:57)
1660 6066 Blandteknik Oidentifierad konstnär. Soldat, 25x20 cm, yttermått inklusive ram: 45x37 cm. Ej signerad
Just nu: 450 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 18:09)
1660 6171 Blyerts 2 st, Emil Rautala (1883-1948). Signerad, daterad 1910, porträtt. Bildmått: 16x11 - 20x14 cm, yttermått inklusive ram: 29x20 - 32x23 cm
Just nu: 50 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 18:53)
1660 6170 Blyerts Ilmari Kaijala (1886-1944), Finland. Kvinna i soffa. Signerad, daterad September 1910. Blyrets, 30x22 cm, yttermått inklusive ram: 34x26 cm
Just nu: 250 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 18:29)
1660 6055 Bokhylla John Kandell (1925-1991), Sverige. "Pilaster". Källemo, brännstämplad, 12 hyllplan. Bredd: 20 cm. Djup: 23 cm. Höjd: 205 cm
Just nu: 2.200 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 20:28)
1660 6322 Bokstöd Italien, alabaster, 1950-60-tal. Höjd: 20 cm
Just nu: 350 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 18:16)
1660 6095 Bordsdekorationer 3 st, metall, Fåglar. Höjd: 11-12, längd: 8-16 cm
Just nu: 50 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 20:20)
1660 6320 Bordsduk ca 140x240 samt 6 servetter, linne
Just nu: 350 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 19:11)
1660 6084 Bordslampa Habitat, metall. Höjd: 39 cm
Just nu: 50 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 18:26)
1660 6090 Bordslampa Jac Jacobsen, plåt. Höjd: 35 ca
Just nu: 100 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 18:30)
1660 6149 Bordslampa Kina, modifierad vas, 45 cm
Just nu: 250 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 18:58)
1660 6191 Bordslampfot Hästhuvud. Höjd: 75 cm
Just nu: 350 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 20:07)
1660 6299 Bordsplateau Sven Jonsson, Lagun, Gustavsberg, 1960-tal. 25x25 cm
Just nu: 300 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 20:28)
1660 6261 Bordstabletter 4 st, Firma Svenskt Tenn, Josef Frank (1885-1967), Österrike. 30x40 cm
Just nu: 250 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 20:47)
1660 6315 Brick pläterad, med gallerkant. Längd: 37 cm
Just nu: 350 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 19:53)
1660 6151 Bricka GAB Guldsmedsaktiebolaget, Nysilver / glas. Längd: 46 ca
Just nu: 50 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 20:47)
1660 6277 Bricka Koppar. Diameter: 60 cm
Just nu: 50 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 18:07)
1660 6253 Byrå Gustaviansk stil, besag i mässing, l 110 cm, djup, 49 cm. Höjd: 85 cm
Just nu: 500 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 20:02)
1660 6407 Byrå Italien. Bredd: 63 cm, djup: 32 cm, höjd: 7 cm
Just nu: 250 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 19:42)
1660 6408 Byrå med stenskiva och gallerkant. Bredd: 47 cm, djup: 33 cm, höjd: 79 cm
Just nu: 450 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 20:28)
1660 6144 Byrå Rokokostil, bemålad, 2 lådor. Bredd: 82 cm, djup: 36 cm, höjd: 65 cm
Just nu: 250 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 20:35)
1660 6143 Byrå rokokostil, bemålad, 3 lådor. Bredd: 88 cm, djup: 48 cm, höjd: 80 cm
Just nu: 250 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 20:44)
1660 6421 Byrå Rokokostil, vitmålad. Bredd: 102 cm, djup: 53 cm, höjd: 81 cm
Just nu: 450 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 19:48)
1660 6259 Byrå Sent 1800-tal, bemålad. Bredd: 69 cm, djup: 45 cm, höjd: 86 cm
Just nu: 450 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 20:56)
1660 6255 Byrå Tallboy, 1890-tal, Furu. Bredd: 86 cm, djup: 51 cm, höjd: 130 cm
Just nu: 450 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 18:27)
1660 6027 Cafestol Österrike, Jugend, Fischel
Just nu: 300 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 20:11)
1660 6346 Cremekopp Kina, 1700-/1800-tal. Höjd: 12 cm
Just nu: 900 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 20:43)
1660 9304 Damarmbandsur Doxa, 14k guld, läderband. Längd: 19 cm
Just nu: 250 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 18:45)
1660 6237 Dekorelement Från Siciliansk Åsnekärra, "Gius. Baglieri, Ragus", trä och metall, modell äldre. Längd: 36x76 cm
Just nu: 450 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 19:46)
1660 3149 Desserttallrikar 9 st, Carl Skarped, snidat lövträ, monogramsignerad. Diameter: 17 cm
Just nu: 250 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 18:26)
1660 6196 Eldkorg metall. Höjd: 117 cm, djup: 55 cm
Just nu: 1.400 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 19:35)
1660 6309 Etsning Oidentifierad konstnär. Signerad, Karlbergs slott. Bildmått: 30x46 cm, yttermått inklusive ram: 54x70 cm
Just nu: 50 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 18:14)
1660 6120 Etsning Oidentifierad konstnär. Signerad, numrerad 6/15, daterad -94, figurer. Bildmått: 32x26 cm, yttermått inklusive ram: 50x42 cm
Just nu: 50 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 19:34)
1660 6132 Etsningar Ett par, efter Rafaello de Urbino, yttermått inklusive ram: 49x39 cm. Ej signerad
Just nu: 50 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 20:08)
1660 6236 Fajanstallrikar 2 st, Italien, diameter: 31-33 cm
Just nu: 50 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 20:51)
1660 6384 Färgetsning James Coignard (1925-2008), Frankrike. Signerad, numrerad 17/55. Bildmått: 44x33 cm, yttermått inklusive ram: 60x47 cm
Just nu: 450 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 20:48)
1660 2088 Färgetsning James Coignard (1925-2008), Frankrike. Signerad, numrerad 29/60. Bladets mått: 56x46 cm, yttermått inklusive ram: 78x65 cm
Just nu: 300 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 20:02)
1660 2039 Färgetsning Malcolm Morley (1931-2018), Storbritannien. Drummers sails. Signerad, numrerad 19/69. Bildmått: 60x89,5, yttermått inklusive ram: 86x116
Just nu: 900 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 19:49)
1660 2044 Färgetsning Max Papart (1911-1994), Frankrike, Signerad, numrerad 35/75. Motivets mått: 61x46 cm, yttermått inklusive ram: 83x61 cm
Just nu: 300 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 19:38)
1660 2037 Färgetsning Max Papart (1911-1994), Frankrike. Delvis kolorerad. Signerad, numrerad 115/125, bladets mått: 44x57 cm, yttermått inklusive ram: 61x71 cm
Just nu: 900 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 18:03)
1660 2038 Färgetsning Max Papart (1911-1994), Frankrike. Delvis kolorerad. Signerad, numrerad 115/125. Bladets mått: 45x57 cm, yttermått inklusive ram: 61x71 cm
Just nu: 900 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 18:06)
1660 2045 Färgetsning Max Papart (1911-1994), Frankrike. EA upplaga. Signerad, motivets mått: 54x50 cm, yttermått inklusive ram: 78x61 cm
Just nu: 250 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 20:11)
1660 6409 Färgetsning Oidentifierad konstnär. Signerad, numrerad 25/50, daterad-98, "Besuch". Bildmått: 20x15 cm, yttermått inklusive ram: 51x41 cm
Just nu: 50 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 19:48)
1660 2013 Färglitografi Alfred Manessier (1911-1993), Frankrike. Signerad, numrerad 79/95. Färglitografi, bildmått: 33x25 cm, yttermått inklusive ram: 48x39 cm
Just nu: 100 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 19:16)
1660 2086 Färglitografi Annika von Hausswolff (f. 1967), Sverige. Komposition. Signerad och numrerad 12/50, daterad, 2017, Färglitografi, bildmått: 47,5x67,5. Bladets mått 50x70 cm, yttermått inklusive ram: 74x53 cm
Just nu: 4.800 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 18:07)
1660 6311 Färglitografi Bengt Landin (f. 1933), Sverige. Signerad, numrerad 244/250, Figurkomposition med bland annat Picasso, Färglitografi, bildmått: 38x54 cm, yttermått inklusive ram: 53x68 cm
Just nu: 50 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 19:49)
1660 2012 Färglitografi Bert Håge Häverö (1932-2014), Sverige. Signerad, numrerad 103/360, Strömma kanal. Färglitografi, bildmått: 35x41 cm, yttermått inklusive ram: 52x55 cm
Just nu: 50 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 19:44)
1660 2080 Färglitografi Bert Håge Häverö (1932-2014), Sverige. Signerad, numrerad 239/450. Färglitografi, bildmått: 40x53 cm, yttermått inklusive ram: 47x62 cm
Just nu: 250 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 20:32)
1660 2054 Färglitografi Carl Fredrik Reuterswärd (1934-2016), Sverige. Signerad, numrerad 71/450. Färglitografi, bildmått: 68x60 cm, yttermått inklusive ram: 84x73 cm
Just nu: 250 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 19:18)
1660 2040 Färglitografi César Baldaccini (1921-1998), komposition, EA-upplaga. Signerad, färglitografi, numrerad 10/35. Bladets mått: 80x68 cm, yttermått inklusive ram: 85x74 cm
Just nu: 250 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 18:22)
1660 2113 Färglitografi Christina Knall (f. 1947), Sverige. Signerad, numrerad 117/290. Färglitografi, bildmått: 64x48 cm, yttermått inklusive ram: 81x62 cm
Just nu: 50 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 19:02)
1660 6045 Färglitografi Euro 92, Fotbolls EM 10-26 Juni. Signerad, färglitografi, Ardy Strüwer (f. 1939), Sverige. Med dedikation, Bladets mått: 67x45cm, yttermått inklusive ram: 83x63
Just nu: 250 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 19:22)
1660 2112 Färglitografi Karl Höglund (f. 1940), Sverige. Dansande par. Signerad, numrerad 65/200. Färglitografi. Bladets mått: 52x42 cm, yttermått inklusive ram: 76x67 cm
Just nu: 300 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 19:50)
1660 6044 Färglitografi Lasse Åberg (f. 1940), Sverige. "Musse i fälla". Signerad, numrerad EA, yttermått inklusive ram: 54x74 cm
Just nu: 250 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 20:17)
1660 6046 Färglitografi Lasse Åberg (f. 1940), Sverige. Man med "trumpet". Signerad, numrerad 34/400. Färglitografi, bildmått: 53x37 cm, yttermått inklusive ram: 71x51 cm
Just nu: 250 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 20:28)
1660 6254 Färglitografi Luigi Guerricchio, Signerad, yttermått inklusive ram: 73x52 cm
Just nu: 450 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 19:04)
1660 6047 Färglitografi Marcel Strüwer-van Zuylen (f. 1969), Signerad, numrerad 11/30. Färglitografi, bildmått: 61x43 cm, yttermått inklusive ram: 73x53 cm
Just nu: 50 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 18:49)
1660 2092 Färglitografi Marianne Lindberg De Geer (f. 1946), Sverige. Signerad, färglitografi, numrerad 81/250, oramat löst blad, bladmått: 39x30 cm
Just nu: 900 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 18:45)
1660 2091 Färglitografi Martin Ålund (f. 1967), Sverige. Skymningslandskap. Signerad, färglitografi, numrerad 191/240, bildmått 92x39 cm, yttermått inklusive ram: 40x51 cm
Just nu: 100 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 18:36)
1660 2022 Färglitografi Martin Ålund (f. 1967), Sverige. Skymningslandskap. Signerad, numrerad 35/125. Färglitografi, bildmått: 28x39 cm, yttermått inklusive ram: 42x52 cm
Just nu: 100 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 19:41)
1660 2065 Färglitografi Mats Hådell (f. 1958), Sverige. Restaurang. Signerad, numrerad EA. Färglitografi, bildmått: 55x72 cm, yttermått inklusive ram: 76x91 cm
1660 2081 Färglitografi Mona Huss Walin (f. 1944), Sverige. Signerad, numrerad HC, 23/30. Färglitografi, bildmått: 62x46 cm, yttermått inklusive ram: 83x63 cm
1660 2055 Färglitografi Nils G Stenqvist (1934-2005), Sverige. Signerad, numrerad 3/30 - 69, Mikrokosmos XIV, Färglitografi, daterad bildmått: 55x50 cm, yttermått inklusive ram: 100x70 cm
Just nu: 50 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 19:09)
1660 2097 Färglitografi Nilsson & Knall, Nybroviken. Signerad, numrerad 107/360. Färglitografi, bildmått: 46x60 cm, yttermått inklusive ram: 67x80 cm
Just nu: 250 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 19:20)
1660 6128 Färglitografi Oidentifierad konstnär. Signerad, numrerad 19/175, kvinna. Färglitografi, bildmått: 44x59 cm, yttermått inklusive ram: 50x65 cm
Just nu: 50 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 20:48)
1660 2069 Färglitografi Örjan Sätre (f. 1952), Sverige. Signerad, numrerad 5/172. Färglitografi, bildmått: 26x39 cm, yttermått inklusive ram: 44x56 cm
1660 2014 Färglitografi Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Dansande par. Signerad, numrerad 44/300. Färglitografi, bildmått: 89x62 cm, yttermått inklusive ram: 110x81 cm
Just nu: 250 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 19:59)
1660 2011 Färglitografi Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Signerad, numrerad 111/180, daterad -75. Färglitografi, bildmått: 44x61 cm, yttermått inklusive ram: 62x76 cm
1660 2004 Färglitografi Philip von Schantz (1928-1998), Sverige. Signerad, numrerad 7/15, daterad -69. Färglitografi, bildmått: 34x49 cm, yttermått inklusive ram: 56x69 cm
Just nu: 1.400 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 20:59)
1660 2005 Färglitografi Pierre Olofsson (1921-1996), Sverige. Signerad, numrerad 20/250. Färglitografi, bildmått: 26x90 cm, yttermått inklusive ram: 39x101 cm
Just nu: 1.900 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 18:08)
1660 3237 Färglitografi Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. Signerad, numrerad 243/310. Färglitografi, bildmått: 31x43 cm, yttermått inklusive ram: 48x59 cm
Just nu: 50 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 20:56)
1660 6142 Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. "Våris". Signerad, numrerad 317/360. Färglitografi, bildmått: 27x47 cm, yttermått inklusive ram: 44x63 cm
Just nu: 100 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 20:39)
1660 2105 Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Motiv från Stockholms ytterskärgård. Signerad, numrerad 120/150. Färglitografi, bildmått: 34x28 cm, yttermått inklusive ram: 53x46 cm
Just nu: 450 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 20:03)
1660 2062 Färglitografi Sven Lidberg (1929-2009), Sverige. Signerad, numrerad EA. Färglitografi, bildmått: 34x25 cm, yttermått inklusive ram: 54x44 cm
Just nu: 150 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 20:25)
1660 2066 Färglitografi Ulf Greder (f. 1949), Sverige. Signerad, numrerad 314/360. Färglitografi, bildmått: 50x60 cm, yttermått inklusive ram: 73x78 cm
Just nu: 100 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 20:33)
1660 2101 Färglitografi Ulf Lundell (f. 1949), Sverige. Signerad, numrerad EA 2/10, daterad -08. Färglitografi, bildmått: 37x27 cm, yttermått inklusive ram: 52x42 cm
Just nu: 1.400 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 20:52)
1660 2111 Färglitografi Uno Vallman (1913-2004), Sverige. Signerad, numrerad 47/100, daterad 1975. Färglitografi, bildmått: 60x50 cm, yttermått inklusive ram: 80x68 cm
1660 6304 Färglitografi Yrjö Edelmann (1941-2016), Sverige. Signerad, numrerad 13/360, paketpapper, Färglitografi, bildmått: 51x40 cm, yttermått inklusive ram: 62x46 cm
Just nu: 900 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 20:21)
1660 6302 Färglitografi Yrjö Edelmann (1941-2016), Sverige. Signerad, numrerad 30/360, rosa paket, Färglitografi, bildmått: 36x51 cm, yttermått inklusive ram: 46x62 cm
Just nu: 1.400 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 18:21)
1660 6305 Färglitografi Yrjö Edelmann (1941-2016), Sverige. Signerad, numrerad 359/360, grönt paket, Färglitografi, bildmått: 46x33 cm, yttermått inklusive ram: 62x47 cm
Just nu: 1.400 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 19:38)
1660 6307 Färglitografi Yrjö Edelmann (1941-2016), Sverige. Signerad, numrerad 78/360, tejpat inslagspapper, Färglitografi, bildmått: 39x57 cm, yttermått inklusive ram: 47x62 cm
Just nu: 900 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 20:57)
1660 6301 Färglitografier 3 st, Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. Signerade och numrerade, yttermått inklusive ram: 47x31,40x48,48x37 cm
Just nu: 250 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 19:44)
1660 2047 Färglitografier Per Adalbert von Rosen (f. 1953), Sverige. Signerade och numrerade, Färglitografi, bildmått: 80x55 cm, yttermått inklusive ram: 90x60 cm. Signerad
Just nu: 250 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 20:34)
1660 6367 Fat + skål, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Berså, Gustavsberg 1960-1974. Stiliserade gröna blad på vit botten. Mönstret ritades av Stig Lindbergs assistent Krister Karlmark på uppdrag av Lindberg som var hans lärare på Konstfack. Längd: 32 cm, diameter: 15 cm
Just nu: 250 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 19:09)
1660 6290 Fat 2 st, Famille Rose. Diameter: 15,5 cm
Just nu: 350 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 19:30)
1660 3193 Fat 2 st, Kina. Diameter: 17-19 cm
Just nu: 250 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 18:50)
1660 6072 Fat 4 st, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Argenta, Gustavsberg, stengods, grön glasyr med målad silverdekor. Längd: 9 cm. Diameter: 13. 5 cm
Just nu: 500 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 18:55)
1660 6241 Fat Giovannacci, Dekor ned fiskar, glaserad keramik, Italien, diameter: 55 cm
Just nu: 450 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 20:19)
1660 6295 Fat Kina, Tobacco leaf. Diameter: 18 cm
1660 6184 Fat på fot, Royal Copenhagen, Musselmalet, helblond. Diameter: 17 cm, höjd: 6 cm
Just nu: 350 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 20:27)
1660 6176 Fat Royal Copenhagen. Längd: 23 cm
Just nu: 50 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 19:47)
1660 6316 Fat stengods, Ann Pentik, 25x25 cm
Just nu: 350 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 20:34)
1660 2028 Fat Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Argenta, Gustavsberg. Stengods, grön glasyr med målad silverdekor, blomdekor. Diameter: 26 cm
Just nu: 100 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 18:00)
1660 6327 Fat Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Argenta, Gustavsberg. Stengods, grön glasyr med målad silverdekor. Diameter: 27 cm
Just nu: 200 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 20:43)
1660 6034 Fåtölj 1970-tal
Just nu: 500 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 19:48)
1660 6231 Fåtölj Dux, Omklädd i tyget Glade, Sandersen
Just nu: 50 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 19:15)
1660 6211 Fåtöljer ett par, Kina, med marmorplattor
Just nu: 3.800 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 18:10)
1660 9014 Fickur Hamilton Watch Company, USA. Diameter: 5,5 cm
Just nu: 1.400 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 19:15)
1660 6265 Figuriner 3 st, Katter, Tyskland/Danmark/Ryssland. Höjd: 9-13 cm
Just nu: 100 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 20:50)
1660 6218 Fiskbassäng Kina, Porslin. Höjd: 32 Dia: 37,5
Just nu: 600 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 20:09)
1660 6056 Förstoringsglasögon 4 st
Just nu: 150 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 18:45)
1660 6263 Gingerdockor 2 st + tillbehör. Höjd: 18,5-20 cm, 1950-tal
Just nu: 50 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 20:49)
1660 6300 Glasögonfodral + plånbok, Dior resp. Paco Rabanne
Just nu: 350 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 20:23)
1660 1035 Glasservis 48 delar, Tidigt 1900-tal, Elme glasbruk, slipad dekor, fyrkantig fot. Höjd: 6,5-12,5
Just nu: 1.400 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 19:03)
1660 3044 Glasservis 57 delar. Höjd: 8-16 cm
Just nu: 150 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 18:51)
1660 6193 Golvlampa nutida. Höjd: 1365 ca
Just nu: 100 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 19:30)
1660 6332 Grafiskt blad efter Piranesi, Tempelruiner. Bildmått: 47x62 cm, yttermått inklusive ram: 61x78 cm. Ej signerad
Just nu: 250 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 20:20)
1660 6466 Grafiskt blad Lars Karlsson (f. 1958). "Dalístaffli", Signerad, numrerad 54/90, canvastryck, yttermått inklusive ram: 29x21 cm
Just nu: 50 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 20:54)
1660 3312 Grafiskt blad med förgylld ram, 60x84 cm, yttermått inklusive ram: 79x103 cm
Just nu: 50 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 19:20)
1660 6119 Gravyr Medaljong, "Wences Princeps Kavnitz Rietberg", yttermått inklusive ram: 50x50 cm
Just nu: 100 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 18:10)
1660 6350 Gungstol Amerikastil
Just nu: 50 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 18:16)
1660 3006 Halsband med hänge Tenn, Roland Landerholm (1928-1993), 1960-tal, 5x5
Just nu: 50 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 19:37)
1660 6269 Hörnbord mahogny, 1800-tal. Bredd: 66 cm, djup: 42 cm, höjd: 76 cm
Just nu: 50 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 19:53)
1660 6256 Jardiniere Gallé, överfångsglas. Längd: 30 cm. Bredd: 16 cm
Just nu: 600 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 20:11)
1660 6432 Jardiniere Pläter. Längd: 45 cm
Just nu: 50 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 20:28)
1660 6228 Jordglob Svenska bokhandelscentralen. Höjd: 50 cm
Just nu: 50 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 20:52)
1660 6096 Kaffe / mockaservis 35 delar ca, Rosenthal, Maria
1660 6147 Kaffegods 12 delar, Blå Blomst, Royal Copenhagen. Blomsterdekor i underglasyrblått, bland annat kaffekanna
Just nu: 400 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 20:06)
1660 6281 Kaffekoppar med fat, 3 delar, Zenit, Gefle, Helmer Ringström (1916-2010), Sverige.
Just nu: 250 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 20:46)
1660 6137 Kaffekoppar / glögg 12 st, Aina Stenberg, "Tomtejul", Rörstrand
Just nu: 450 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 19:41)
1660 6198 Kandelaber mässing. Höjd: 48 cm
Just nu: 50 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 18:11)
1660 6398 Kanna Herman Kähler (1846-1917), Danmark. Danmark, keramik, sigernad. Höjd: 19 cm
1660 8393 Karaff med propp, glas. Höjd: 33 cm
Just nu: 200 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 18:27)
1660 6347 Karmstolar Ett par, rokokostil
Just nu: 700 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 19:40)
1660 6018 Karott + 5 tallrikar, Gustavsberg, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Ornamin
Just nu: 100 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 18:49)
1660 6268 Kista 1700-/1800-tal. Bredd: 54 cm, djup: 40 cm, höjd: 33 cm
1660 9392 Kolteckning John Jon-And (1889-1941), Sverige. Porträtt av Evert Taube, Stämpelsignerad. Bildmått: 31x28 cm, yttermått inklusive ram: 41x37 cm
Just nu: 900 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 19:54)
1660 6141 Konsolbord Nyrokoko, stenskiva. Bredd: 76 cm, djup: 38 cm, höjd: 52 cm
Just nu: 450 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 19:44)
1660 6153 Koppar med fat 3 st, Kina Famille rose, diameter: 7,5-11,5
Just nu: 600 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 18:19)
1660 6152 Koppar med fat 3 st, Kina, 1700-/1800-tal. Diameter: 7-11 cm
Just nu: 600 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 19:28)
1660 6195 Krokar + dörrkläpp, 11 delar, Smide
Just nu: 300 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 18:09)
1660 6138 Kryddburkar 9 st, Gustavsberg, omkring 1900. Höjd: 11-18 cm
Just nu: 50 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 18:46)
1660 6232 Lampetter ett par, Kakel, "Slottsboden". Höjd: 35 cm
Just nu: 250 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 20:07)
1660 6354 Länstol 1800-tal, omklädd
Just nu: 900 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 20:32)
1660 6257 Leksak Kay Bojesen (1886-1958), Danmark. Trä, lastbil med tippfuntkion, märkt "Kay Bojesen Mønsterbesk" Längd: 45 cm. Höjd: 15 cm
Just nu: 450 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 20:16)
1660 6258 Leksak Tågset, 5 delar, lok+ vagnar, trä. Längd: 82 cm
Just nu: 250 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 18:47)
1660 3323 Leksaksbjörn "Janus - Bear", vridbart huvud, Schuco, Tyskland. Höjd: 9 cm
Just nu: 250 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 18:34)
1660 3148 Litografi Moretti, Komposition, Signerad EA. Bildmått: -44x30 cm, yttermått inklusive ram: 62x48
Just nu: 50 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 18:17)
1660 6130 Litografi Oidentifierad konstnär. Signerad, numrerad 12/90, "Les Poissons dans l Herbe", yttermått inklusive ram: 31x40 cm
Just nu: 50 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 18:37)
1660 3139 Litografisk blad Efter Elias Martin, Stockholm sett från Mose-Backe. Bildmått: 48x71 cm, yttermått inklusive ram: 70x95 cm. Ej signerad
1660 6433 Ljuskrona med prismor, 4 ljusarmar. Höjd: ca 50 cm
Just nu: 100 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 20:29)
1660 6468 Ljuskrona prismor. Höjd: 65 cm
Just nu: 250 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 20:58)
1660 6167 Ljusstakar 2 st, Firma Svenskt Tenn, 1927,1928. Höjd: 20 cm
Just nu: 1.400 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 19:22)
1660 6158 Ljusstakar 3 st, metall och trä. Höjd: 26-54 cm
Just nu: 100 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 18:20)
1660 6014 Ljusstakar 5 st, Georg Jensen, rostfritt. Höjd: 5-16 cm
Just nu: 600 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 18:40)
1660 6363 Ljusstakar Ett oar, nutida, barockstil. Höjd: 46 cm
Just nu: 250 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 19:24)
1660 6360 Ljusstakar Ett par, barockstil, mässing. Höjd: 80 cm
Just nu: 450 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 20:23)
1660 6362 Ljusstakar Ett par, metall, nutida. Höjd: 49 cm
Just nu: 250 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 20:40)
1660 6197 Ljusstakar ett par, Metall, nutida. Höjd: 52 cm
Just nu: 50 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 18:48)
1660 6374 Ljusstakar Ett par, nysilver, kolonn. Höjd: 18,5 cm
Just nu: 100 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 19:25)
1660 6179 Ljusstakar ett par, Royal Copenhagen. Höjd: 11 cm
Just nu: 50 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 18:57)
1660 6344 Ljusstakar ett par, silver, Import. Höjd: 19 cm, Bruttovikt: 415g
Just nu: 600 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 20:43)
1660 6017 Ljusstake Gustavsberg, Britt-Louise Sundell (1928-2011), Sverige. Längd: 17,5 cm, höjd: 17 cm
Just nu: 50 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 18:23)
1660 3242 Mat / kaffeservis 65 del ca, omärkt
Just nu: 50 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 18:06)
1660 6214 Matbord England. Bredd: 120 cm, djup: 120 cm, höjd: 72 + 1 iläggx40 cm
Just nu: 450 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 20:47)
1660 8388 Matbord Superellips, Bruno Mathsson/Piet Hein. Värnamo. Bredd: 160 cm, djup: 115 cm, höjd: 72 cm
Just nu: 250 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 18:10)
1660 9277 Matsalsskåp 1920-tal, Intarsia. Bredd: 150 cm. Djup: 53 cm, höjd: 160 cm, nyckel
Just nu: 1.900 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 20:24)
1660 9368 Matservis Sent 1800-tal, "Atribut", Rörstrand
1660 6159 Matservisdelar 14 delar, "Svea", Rörstrand, omkring 1900
Just nu: 600 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 19:30)
1660 6108 Matservisdelar 25 del ca, Rosenthal
1660 6221 Matservisdelar ca 40 delar, Gefle, vinranka
Just nu: 1.100 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 18:55)
1660 6229 Matservisdelar ca 60 del
Just nu: 450 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 19:22)
1660 3199 Matservisdelar Kina, 1900-tal, 38 del
Just nu: 150 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 19:15)
1660 5029 Matta Kelim Afghan, 128x180 cm
Just nu: 1.100 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 20:12)
1660 7206 Matta Keshan, 212x303 cm
Just nu: 3.000 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 19:10)
1660 6023 Matta orientalisk, 102x151 cm
Just nu: 50 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 19:50)
1660 6053 Matta Orientalisk, 120x183 cm
1660 6051 Matta Orientalisk, 138x206 cm
Just nu: 500 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 20:32)
1660 6208 Matta orientalisk, 194x275 cm
Just nu: 2.200 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 18:59)
1660 6022 Matta orientalisk, 220x320 cm
Just nu: 1.900 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 20:42)
1660 9226 Matta Orientalisk, Kelim, 148x196 cm
Just nu: 1.400 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 20:26)
1660 9228 Matta Orientalisk, Kelim, 149x199 cm
Just nu: 1.600 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 20:31)
1660 7246 Matta Orientalisk, Keshan, 190x295 cm
Just nu: 4.200 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 19:45)
1660 9232 Matta Orientalisk, Najafabad, 300x402 cm
Just nu: 5.200 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 20:46)
1660 6209 Matta orientalisk, Silkesinslag, 125x178 cm
Just nu: 1.500 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 18:02)
1660 6266 Mattallrikar 4 st, Piero Fornasetti (1913-1988), Italien. Milano, Italien, motiv av recept, porslin. Diameter: cm
Just nu: 2.200 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 18:35)
1660 6333 Militaria bland annat Epåletter, diverse
Just nu: 300 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 20:52)
1660 6438 Minkpäls Saga Mink, storlek 38 ca
Just nu: 700 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 20:34)
1660 6379 Mockakoppar 13 delar, koppar med fat + skål, Arabia
Just nu: 50 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 18:09)
1660 3088 Modellbåt "Turquesa 1862", i glasmonter. Längd: 55 cm, djup: 18 cm, höjd: 40 cm
Just nu: 100 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 19:42)
1660 6233 Munkpanna Järn / emalj, diameter: 32, höjd: 20 cm
1660 6370 Nötknäppare Porslin med metallvred Höjd: 13 cm
1660 6206 Oljemålning Anton Lindfors (1881-1950), Finland. Signerad, daterad 1936, blomsterstilleben. Olja på pannå, 49x58 cm, yttermått inklusive ram: 5669
Just nu: 50 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 19:30)
1660 6140 Oljemålning Bertil Arkrans (f. 1942), Sverige. Komposition. Signerad a tergo. Olja på pannå, 25x20 cm, oramad
Just nu: 50 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 20:39)
1660 6013 Oljemålning Bertil Wahlberg (1923-1980), Sverige. Signerad. Olja på duk, 33x67 cm, yttermått inklusive ram: 49x83 cm
Just nu: 50 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 19:23)
1660 9338 Oljemålning Carl Magnus Lindqvist (1884-1977), Sverige. "Vy mot Norrforsen". Signerad. Olja på pannå, 45x53 cm, yttermått inklusive ram: 65x75 cm
1660 6088 Oljemålning Dan Nygårds (f. 1943), Sverige. Signerad. Olja på duk, oramad, 66x55 cm
Just nu: 250 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 20:52)
1660 6219 Oljemålning David Wallin (1876-1957), Sverige. Signerad, sovande mamam och barn. Olja på pannå, 31x29 cm, yttermått inklusive ram: 47x47
Just nu: 500 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 18:20)
1660 6216 Oljemålning Engelbert Bertel-Nordström (1884-1967), Sverige. Signerad, daterad - 59. Olja på duk, 52x64 cm, yttermått inklusive ram: 75x63 cm
Just nu: 1.400 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 19:14)
1660 6078 Oljemålning Göthe Eriksson. Signerad, Kornhamnstorg. Olja på pannå, 38x32 cm, yttermått inklusive ram: 59x53 cm
Just nu: 50 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 19:04)
1660 6064 Oljemålning Gunnar Persson (1908-1975), Sverige. Signerad, daterad -64, växt. Olja på duk, 72x59 cm, yttermått inklusive ram: 79x66 cm
Just nu: 450 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 20:55)
1660 6145 Oljemålning Harald Lundberg (1911-1978), Sverige. Landskap. Signerad. Olja på duk, 38x44 cm, yttermått inklusive ram: 49x57 cm
Just nu: 50 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 18:45)
1660 6131 Oljemålning Josef Berggren, Söder Mälarstrand. Signerad. Olja på pannå, 27x37 cm, yttermått inklusive ram: 32x41 cm
Just nu: 250 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 18:37)
1660 3251 Oljemålning Karl Höglund (f. 1940), Sverige. Blomsterstilleben, Signerad. Olja på pannå, 88x60 cm, yttermått inklusive ram: 100x72 cm
Just nu: 2.800 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 19:25)
1660 6060 Oljemålning Kjell Frände, Landskap med hus. Signerad. Olja på pannå, 46x64 cm, yttermått inklusive ram: 50x70 cm
Just nu: 50 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 18:30)
1660 6164 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad. Olja på duk, 29x38 cm, yttermått inklusive ram: 44x54 cm
1660 6359 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Kvinna med cigarett. Ej signerad. Olja på duk, 77x44 cm, yttermått inklusive ram: 83x50 cm
Just nu: 50 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 18:20)
1660 6058 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad, kust. Olja på pannå, 323x30 cm, yttermått inklusive ram: 36x43 cm
Just nu: 50 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 20:25)
1660 6001 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad Meyer, Stockholmsmotiv. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 32x62 cm
Just nu: 250 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 20:12)
1660 3351 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Hamnmotiv. Olja på duk, 40x79 cm, yttermått inklusive ram: 47x87 cm
Just nu: 250 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 18:11)
1660 6252 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Italien. Olja på pannå, 18x41 cm, yttermått inklusive ram: 30x52 cm
Just nu: 450 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 19:30)
1660 6135 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Stallinteriör. Ej signerad. Olja på duk, 50x60 cm, yttermått inklusive ram: 70x80 cm
Just nu: 450 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 20:12)
1660 3211 Oljemålning Ralph Judell (f. 1935), Sverige. Frostmorgon. Signerad. Olja på duk, 31x99 cm, yttermått inklusive ram: 39x108 cm
Just nu: 50 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 20:03)
1660 6059 Oljemålning Sam Uhrdin (1886-1964), Sverige. Man vid jordkällare. Signerad. Olja på duk, 48x42 cm, yttermått inklusive ram: 62x56 cm
Just nu: 600 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 19:51)
1660 6217 Oljemålning Spiros Xenos (1881-1963), Sverige. Hamnmotiv. Signerad. Olja på pannå, 54x40 cm, yttermått inklusive ram: 66x53 cm
Just nu: 250 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 19:56)
1660 6012 Oljemålning Sven Kumlin (1892-1967), Sverige. Signerad, Vålån, Jämtland, 30x40 cm, yttermått inklusive ram: 37x47 cm
1660 3280 Oljemålning Sven O Palm, Signerad, stadsbild. Olja på duk, 48x39 cm, yttermått inklusive ram: 51x42 cm
Just nu: 50 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 18:27)
1660 3279 Oljemålning Yvette Wadsted, Signerad, mot balkongen. Olja på duk, 70x67 cm, yttermått inklusive ram: 77x73 cm
Just nu: 100 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 18:25)
1660 6129 Oljemålningar 2 st, H Österberg, Landskap. Signerade. Olja på duk, 21x27 cm, yttermått inklusive ram: 38x44 cm
Just nu: 50 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 19:17)
1660 6353 Pall omklädd. Längd: 63 cm, höjd: 50 cm
1660 6364 Paraplyställ metall, nurida, "Paraply". Höjd: 78 cm
Just nu: 250 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 18:59)
1660 3179 Parti Koppar, 4 delar. Längd: 50 cm, höjd: 20-40 cm ca
Just nu: 50 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 18:25)
1660 6082 Pastell Evy Låås (1923-1999), Sverige. "Hamburgsund, Branden i hamn". Signerad, daterad 1972,38x44 cm, yttermått inklusive ram: 49x55 cm
Just nu: 250 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 20:06)
1660 3273 Pelarbord Med stenskiva, Nyrokoko, diameter: 47, höjd: 75 cm
1660 6091 Pelarbord nyrokoko. Diameter: 45 cm, höjd: 77 cm
Just nu: 50 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 20:14)
1660 6213 Piedestaler ett par, Kina. Höjd: 83 cm
Just nu: 2.400 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 18:35)
1660 6321 Pigtittare Lådmodell, floralt bemålad, nutida, 23x32x9
1660 6057 Pipställ Teak, Stig Sandkvist, 1950-tal. Längd: 22 cm
Just nu: 100 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 20:55)
1660 6417 Psalmbokshyll Barockstil. Längd: 63 cm, djup: 28 cm, höjd: 46 cm
Just nu: 600 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 18:27)
1660 6205 Regissörsstolar Ett par, fällbara, trä / läder
Just nu: 450 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 19:56)
1660 6280 Reseetui med utensilier, Tyskland. Höjd: 11 cm
1660 6260 Salongsbord mahogny, Intarsia, mässingsfötter, "1860". Bredd: 100 cm, djup: 62 cm, höjd: 75 cm
Just nu: 500 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 20:50)
1660 6074 Samekniv miniatyr, Sven Åke Risfjell, monogramsigernad, renhorn med reliefdekor. Längd: 9 cm
Just nu: 250 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 18:16)
1660 6030 Sängbord Björk, Funkis. Bredd: 50 cm, djup: 30 cm, höjd: 65 cm
1660 6032 Sängbord Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. Ulla. Bredd: 51 cm, djup: 40 cm, höjd: 49 cm
Just nu: 500 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 19:35)
1660 3250 Sänggavel Peter Lindqvist, smide / oljad ek, 2006. Längd: 160 cm, höjd: 25-132
1660 6352 Schäslong med löstagbar plymå, Bredd: 71cm. Längd: 180 cm, höjd: 37-75 cm
Just nu: 1.400 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 19:21)
1660 6351 Schäslong Omklädd. Bredd: 63 cm, längd: 150 cm, höjd: 37-75 cm
Just nu: 1.400 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 19:37)
1660 2016 Serigrafi Karl Gustaf KG Nilson (f. 1942), Sverige. Signerad, numrerad 96/100, daterad 1983, "Nocturn". Silkscreen, Silkscreen, bildmått: 50x80 cm, yttermått inklusive ram: 73x103 cm
Just nu: 1.000 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 18:55)
1660 6383 Serveringsvagn längd: 67 cm, djup: 41 cm, höjd: 75 cm
Just nu: 450 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 20:54)
1660 6270 Serveringsvagn Rotting. Längd: 81 cm
Just nu: 300 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 18:29)
1660 9075 Servisdelar 9 st, Allmoge, Gustavsberg.
Just nu: 50 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 18:15)
1660 6272 Servisdelar Rörstrand, Diamant, 50 del ca
Just nu: 450 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 20:43)
1660 6049 Skål Firma Svenskt Tenn, 1927. Diameter: 24,5 cm
Just nu: 500 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 19:05)
1660 6124 Skål Helene Hansson-Fahl (f. 1957), Sverige. Dekor med snäckmotiv, bemålad. Signerad, daterad -24. Diameter: 38 cm
Just nu: 700 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 18:20)
1660 6125 Skål Helene Hansson-Fahl (f. 1957), Sverige. Dekor med snäckmotiv, glaserad, Signerad, daterad -24. Diameter: 31 cm
Just nu: 700 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 18:47)
1660 6292 Skål Kina. Diameter: 11 cm
Just nu: 450 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 18:49)
1660 6015 Skålar på fot, 5 st, Porslin, Signe Persson_Melin, Boda Nova. Höjd: 10 cm, diameter: 10,5 cm
Just nu: 300 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 18:07)
1660 6454 Skåp glasade pardörrar, ek, 1920-tal. Bredd: 110 cm. Djup: 50 cm, höjd: 196 cm
Just nu: 600 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 19:07)
1660 6423 Skåp Rokokostil, Tapet. Bredd: 90 cm, djup: 48 cm, höjd: 161 cm
Just nu: 600 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 18:10)
1660 6168 Skrin koppar, Jugend, reliefdekor. Längd: 25 cm. Djup: 17 cm, höjd: 16 cm
Just nu: 250 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 19:21)
1660 6425 Skrivbord 1880-tal. Bredd: 130 cm, djup: 67 cm, höjd: 76 cm
Just nu: 500 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 18:51)
1660 6114 Skrivbord Louis XV-stil, sent 1800-tal. Bemålat, Bredd: 114 cm. Djup: 70 cm, höjd: 74 cm
Just nu: 900 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 19:33)
1660 6276 Skrivbord mahogny, 180-tal. Bredd: 120 cm, djup: 57 cm, höjd: 97 cm
Just nu: 900 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 18:39)
1660 3045 Skrivbord med uppsats, sent 1800-tal. Bredd: 90 cm, djup: 49 cm, höjd: 100 cm, slitage, skador
Just nu: 150 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 19:24)
1660 6455 Skrivbord metal med glasskiva. Bredd: 100 cm. Djup: 36 cm, höjd: 74 cm
Just nu: 250 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 20:10)
1660 6243 Skrivbord omkring 1900, Bemålat. Bredd: 95 cm. Djup: 57 cm, höjd: 76-102
1660 6427 Skrivbordsstol England, Skinn
Just nu: 700 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 18:02)
1660 9262 Skrivskåp Sengustavianskt, mahogny. Bredd: 116 cm, djup: 50 cm, höjd: 210 cm, nyckel
Just nu: 900 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 18:48)
1660 9294 Skulptur Alabaster, Amor&Psyke. Höjd: 23 cm
Just nu: 50 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 20:57)
1660 6337 Skulptur Glaserat lergods, Asien. Höjd: 82 cm
Just nu: 600 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 18:52)
1660 6223 Skulptur Kina, Porslin, Ämbetsman. Höjd: 46 cm
Just nu: 600 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 18:58)
1660 6395 Skulptur Kvinnofigur, konstmassa, bemålad. Höjd: 110 cm
Just nu: 900 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 18:46)
1660 3143 Skulptur Lisa Larson (1931-2024), Sverige. Keramikstudion Gustavsberg (K-Studio), "Sommarklädd", knäsittande flicka. Höjd: 17,5 cm
Just nu: 50 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 18:12)
1660 3142 Skulptur Lisa Larson (1931-2024), Sverige. Keramikstudion Gustavsberg (K-Studio), Pojke med ryggsäck. Höjd: 19,5 cm
1660 3124 Skulptur Lladro, Cellist. Höjd: 31,5 cm
Just nu: 150 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 20:41)
1660 3112 Skulptur Lladro, Eskimåer. Höjd: 34 cm
1660 3123 Skulptur Lladro, Kvinna 1920-tal med hund. Höjd: 35 cm
Just nu: 250 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 20:38)
1660 3122 Skulptur Lladro, kvinna med bar ocj åsna. Längd: 28 cm, höjd: 35,5 cm
Just nu: 250 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 20:36)
1660 3101 Skulptur Lladro, kvinna vid stol. Höjd: 48 cm
Just nu: 250 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 19:58)
1660 3109 Skulptur Lladro, Par med hund i soffa. Längd: 24 cm, höjd: 19 cm
1660 6267 Skulptur Lladro, Spanien, kvinnor med liten hund, porslin. Höjd: 41 cm
Just nu: 250 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 20:57)
1660 3104 Skulptur Llafro, Par med hund. Höjd: 32 cm, höjd: 50 cm
1660 3121 Skulptur Royal Doulton, man i korgstol. Höjd: 17 cm
Just nu: 100 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 20:35)
1660 6404 Skulptur Tre gracer och man med harpa, porsli. Längd: 40. Cm, höjd: 38 cm
Just nu: 600 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 20:17)
1660 6040 Skulpturer 2 st, Björn Wiinblad (1918-2006), Danmark. Signerad, daterad -69. Höjd: 21-24 cm
Just nu: 250 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 19:25)
1660 3241 Skulpturer 2 st, bland annat Paul Hoff, Fåglar, Keramik, Längd: 22-30 cm
Just nu: 50 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 18:04)
1660 3195 Skulpturer 2 st, Lladro, kvinna med hatt + kvinna med hund, porslin. Höjd: 37-39 cm
Just nu: 100 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 18:54)
1660 6436 Skulpturer 2 st, Lladro. Flickor med djur. Längd: 20-22 cm. Höjd: 17-23 cm
Just nu: 600 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 20:33)
1660 3132 Skulpturer 4 st, Nao/Lladro, Flickor på bänk + 3 barn. Höjd: 11-22 cm
1660 6174 Skulpturer 5 st, Royal Copenhagen, Bing & Grøndahl. Höjd: 7-24 cm
Just nu: 600 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 19:55)
1660 6025 Skulpturer 5 st, Soapstone. Höjd: 9,5-13 cm
Just nu: 250 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 19:47)
1660 3105 Skulpturer 6 st, Lladro, flickor med solhattar. Höjd: 23-26 cm
Just nu: 1.500 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 20:03)
1660 9086 Skulpturer Amie Stålkrantz (f. 1930), Sverige. 2 st krukor, 3 st väggskulpturer, stengods. Bredd: 30 cm ca. Höjd: 14 cm ca. Signerade
Just nu: 50 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 19:26)
1660 6328 Skulpturer Fåglar diverse, diverse, 9 delar, keramik/konstmassa/trä Längd: 7-29 cm
Just nu: 250 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 20:26)
1660 3100 Skulpturgrupp Porslin, Royal Dux, Kvinna i tvåspann. Längd: 43 cm, höjd: 29 cm
Just nu: 400 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 19:40)
1660 3311 Slagbord Stockholm, Englesson. Bredd: 65 + 2x60, bredd: 90 cm, höjd: 75 cm
Just nu: 1.400 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 19:04)
1660 6181 Smörgåsbestick 18 delar, Marcel Cotte, Frankrike. Rostfritt stål, skaft i bakelit. 6 st skedar (längd 17 cm), 6 st gafflar (längd 17,5 cm), 6 st knivar (längd 19 cm)
1660 6230 Soffa Dux, Omklädda i tyget Glade, Sandersen. Längd: 190 cm
Just nu: 50 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 20:45)
1660 3177 Soffa Dux, Omklädda i tyget Glade, Sandersen. Längd: 190 cm
1660 6357 Soffa Gustaviansk stil, omkring sekelskiftet 1900. Längd: 132 cm
Just nu: 250 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 18:46)
1660 6212 Soffa Kina, med marmorskiva. Längd: 168 cm
Just nu: 2.400 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 20:46)
1660 6453 Soffa Room, Howardmodell. Längd: 215 cm
1660 6349 Soffa Tapetserarstil. Längd: 100 cm
Just nu: 250 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 19:51)
1660 6190 Soffbord 1940-tal. Diameter: 94 cm, höjd: 54 cm
Just nu: 50 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 19:10)
1660 6202 Sparbössor 5 st, Keramik, bland annat Normans-Motala. Höjd: 12-29 cm
Just nu: 250 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 18:03)
1660 6343 Spegelbord på tredelad palarfot, med två ljuspunkter. Höjd: 130 cm
Just nu: 250 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 20:03)
1660 6355 Spegelbyrå omkring 1900. Bredd: 96. Cm, bredd: 50 cm, höjd: 170 cm
Just nu: 250 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 18:28)
1660 3225 Stekhuv med fat, samt burk med lock, rostfritt stål samt burk med lock Alessi. Längd: 20-49 cm
1660 3198 Stensamling 19 delar, bland annat Mineraler, Rosenkvarts & agater. Längd: 0,5-10,5 cm, djup: 1-7 cm, höjd: 1,4-4 cm
Just nu: 100 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 19:05)
1660 6406 Stol Ciavari, Italien
1660 6031 Stol Teak, Erik Kirkegaard
Just nu: 350 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 20:37)
1660 6246 Stolar 4 st, BoConcept, Danmark
Just nu: 500 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 19:56)
1660 6052 Stolar Ett par, omkring 1900
1660 3226 Sybord mahogny, 1800-tal. Bredd: 52 cm, djup: 37 cm, höjd: 74 cm, nyckel
1660 6414 Sybord uppfällbart toppskiva, med gallerkant, faner. Bredd: 47 cm, djup: 33 cm, höjd: 70 cm
Just nu: 450 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 19:13)
1660 3153 Takarmatur Annell, metallrede med glaskupa, skärm i vit plast, diameter, 60 cm. Höjd: 26 cm
Just nu: 50 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 19:07)
1660 3005 Takarmatur IKEA, glaskupa i form av glödlampa. Retro, Höjd: 40 cm
Just nu: 300 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 19:29)
1660 3216 Takarmatur prismor. Höjd: 65 ca
1660 3249 Takarmaturer Ett par, nutida, metall / glaskupor, Dia 35. Höjd: 50 ca
Just nu: 250 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 19:16)
1660 6092 Takfotogenlampa + väggfotogenlampa + bordsfotogen lampa, 3 delar
Just nu: 300 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 19:33)
1660 6187 Tallrikar 4 st, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Spisa Ribb, Gustavsberg 1955-1974, brun och svart streck- och kantdekor. Diameter: 24 cm
Just nu: 100 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 18:56)
1660 3092 Teckning Michael Stachowicz. Signerad, daterad 1803. Teckning, 14x20 cm, yttermått inklusive ram: 32x37 cm
Just nu: 900 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 18:16)
1660 7023 Tekanna Royal Copenhagen, Musselmalet, Helblond. Höjd: 30 cm, II-sortering
Just nu: 900 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 20:35)
1660 6109 Teservis 27 delar, Arthur Percy (1886-1976), Sverige. ”Grand", Gefle. Flintgods, blågrön glasyr med guldkant
Just nu: 600 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 19:13)
1660 3021 Trädgårdsstolar 4 st, smide
Just nu: 150 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 18:02)
1660 6199 Trädgårdsurnor ett par, metall, på sockel. Höjd: 58 cm, djup: 36 cm
Just nu: 1.500 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 18:06)
1660 3285 Träreliefer 2 st, Signerad, ca 30x40 cm, oramad
Just nu: 50 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 18:41)
1660 2049 Träsnitt 2 st, Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Stockholmsmotiv. Signerade, PT. Bildmått: 30x55 cm, yttermått inklusive ram: 51x72 cm
Just nu: 300 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 18:51)
1660 2008 Träsnitt Erik Wessel-Fougstedt (1915-1990), Sverige. Signerad, numrerad 145/160. Bildmått: 32x40 cm, yttermått inklusive ram: 50x55 cm
Just nu: 250 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 19:53)
1660 6068 Träsnitt Japan, 25x35 cm, yttermått inklusive ram: 40x49 cm
Just nu: 50 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 20:05)
1660 6008 Träsnitt Oidentifierad konstnär. Japan, bildmått 40x40 cm, yttermått inklusive ram: 67x67 cm
Just nu: 450 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 20:06)
1660 6009 Träsnitt Oidentifierad konstnär. Japan, geisha, uppfodrad på pannå, ej ramad, bildmått, 75x25 cm, oramad
Just nu: 250 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 18:43)
1660 2058 Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), 283/310,1969, Södermalmstorg, Katarinahissen, bildmått: 57x47 cm, yttermått inklusive ram: 76x64 cm
Just nu: 300 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 20:56)
1660 2030 Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Slussen vinter. Signerad, numrerad 197/360, daterad -80. Bildmått: 39x55 cm, yttermått inklusive ram. 50x65 cm
Just nu: 350 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 20:10)
1660 3344 Trumpet i väska, Majestic. Längd: 54 cm, djup: 17,5 cm, höjd: 8,5-12,5 cm
Just nu: 300 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 20:39)
1660 3333 Tuschteckning Einar Nerman (1888-1983), Sverige. "Katie Rolfsen". Signerad, bladets mått: 48x33 cm, yttermått inklusive ram: 71x55 cm
1660 3263 Tuschteckning Oscar Reutersvärd (1915-2002), Sverige. Signerad, Perspective japonaise, 39x28 cm, yttermått inklusive ram: 48x36 cm
Just nu: 900 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 20:38)
1660 3264 Tuschteckning Oscar Reutersvärd (1915-2002), Sverige. Signerad, Perspective japonaise, 39x28 cm, yttermått inklusive ram: 48x36 cm
1660 6373 Uppläggningsfat + tallrikar, 6 delar, Sigrid Richter, "Eden" Rörstrand. Längd: 22-37 cm
Just nu: 450 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 18:41)
1660 6021 Uppläggningsfat Gustavsberg, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Rosenfält, 22x32 cm
Just nu: 250 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 19:05)
1660 6391 Urna Kina, blåvit. Höjd: 14 cm
Just nu: 450 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 19:52)
1660 3169 Urnor 2 st, Stengods. Höjd: 23-24 cm
Just nu: 100 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 20:58)
1660 6289 Väggbonad velour, Art Déco, 140x290 cm
Just nu: 600 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 19:22)
1660 3292 Väggplatta Börje Skohg (1923-2006), Sverige. Gustavsberg, 23x23 cm
1660 6186 Väggplatta Lisa Larson (1931-2024), Sverige. 22x22 cm
Just nu: 250 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 20:39)
1660 6207 Väggskulpturer 3 st, Beswick. England. Längd: 18-23 cm
Just nu: 250 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 20:55)
1660 9025 Väggur Hans Westman, Stockholm, sengustavianskt. Höjd: 75 cm
Just nu: 900 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 19:57)
1660 3271 Väggur Leija, Stockholm, omkring 1900. Höjd: 83 cm
Just nu: 400 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 18:08)
1660 6165 Vas + fat, 2 delar, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Argenta, Gustavsberg. Stengods, grön glasyr med målad silverdekor, silverstämper & guldstämpel, Dia 14-15. Höjd: 16 cm
1660 6067 Vas Anna-Lisa Thomson (1905-1952), Sverige. Upsala Ekeby. Glaserat lergods, reliefdekor av blad och växtlighet. Höjd: 15 cm
Just nu: 400 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 20:52)
1660 6390 Vas Kina, Drakdekor. Höjd: 27 cm
Just nu: 500 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 18:31)
1660 6288 Vas Kina, Tianqiu. Höjd: 36 cm
Just nu: 1.400 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 20:44)
1660 6041 Vas Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Argenta, Gustavsberg. Stengods, grön glasyr med målad silverdekor, dekor med fiskar, silverstämpel. Höjd: 20 cm
1660 6368 Vaser 2 st, porslin, Danmark. Höjd: 22 cm
1660 6220 Vaser ett par, cloisonné, Kina. Höjd: 40 cm
Just nu: 1.900 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 19:26)
1660 3347 Vin + seltersglas, 8+ 7 delar, Kosta Boda. Höjd: 9-24 cm
Just nu: 250 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 20:43)
1660 6345 Vitrinskåp hörnmodell, bemålad. Höjd: 178 cm
Just nu: 250 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 19:43)
1660 6348 Vitrinskåp hörnmodell, bemålad. Höjd: 178 cm
Just nu: 50 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 18:31)
1660 3039 Vitrinskåp omkring sekelskiftet 1900, Intarsia. Bredd: 62 cm, djup: 35 cm, höjd: 140 cm, nyckel
Just nu: 150 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 20:17)
1660 6204 Weekendväska Skinn, The Bridge. Längd: 60 cm. Djup: 45 cm. Höjd: 30 cm
Just nu: 900 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 20:24)
1660 6071 Ytterfoder 3 + 3 st, Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Gustavsberg & Rörstrand, vitglaserat stengods. Diameter: 10-21, höjd: 9,5-19 cm
Just nu: 1.100 kr (Sista budtid är den 25 november 2024 18:01)
1660 6070 Ytterfoder 4 + 1 st, Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Gustavsberg & Rörstrand, vitglaserat stengods. Diameter: 14-17, höjd: 13-15,5
1660 6341 Ytterfoder Rörstrand, Jugend. Höjd: 18 cm, diameter: 20 cm