Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 18 januari 2016 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1013 4092  Akvarell August Olsson, fåfängan, bladets mått: 14x19

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 januari 2016 20:18)

1013 4089  Akvarell August Olsson, Sibyllegatan 25, signerad, motivet: 14x20

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 januari 2016 19:59)

1013 3112  Akvarell Ivar Nestius (1897-1948), 1933, Stockholmsmotiv, motivet: 34 x 50

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 januari 2016 18:12)

1013 4035  Akvarell Michail Sjevarjov (f. 1958), Sturehofs uteservering, Stureplan, signerad, 26x32 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 18 januari 2016 18:48)

1013 2331  Akvarell Ulf Ålund (f. 1948), Stadshuset, Riddarfjärden, signerad, bladets mått: 39x53

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 18 januari 2016 19:03)

1013 4082  Akvareller 10 st, Frans Lindström (1874-1954), Stockholmsmotiv, 15x19

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 18 januari 2016 20:22)

1013 4044  Akvareller 2 st. Stockholmsmotiv, Frans Lindström / M Johansson, signerade, 16x20

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 18 januari 2016 18:57)

1013 4059  Akvareller 3 st. Erik Andersson, Stockholm, signerade, motivet: 25x30 + 36x26+ 30x35

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 januari 2016 18:41)

1013 4010  Akvareller 4 st. Frans Lindström (1874-1954), Stockholmsmotiv

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 18 januari 2016 18:57)

1013 4020  Akvareller 4 st. Frans Lindström (1874-1954), Stockholmsmotiv, signerade, bladets mått: 15x23, 2 st. oramade

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 18 januari 2016 20:11)

1013 6110  Akvareller 5 st. Frans Lindström (1874-1954), Stockholmsmotiv, signerade, 14x22, en ram skadad

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 18 januari 2016 18:30)

1013 4009  Akvareller 7 st. Fredrik Isberg, Stockholmsmotiv, en saknar signatur, bladets mått: 10, 5x16

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 18 januari 2016 18:52)

1013 4033  Blandteknik Ellis Wallin (1888-1972), Norr Mälarstrand från Rålambshovsparken, 1939, 50x68

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 januari 2016 19:19)

1013 4017  Blandteknik Gunnar Persson (f. 1933), "Kronblom på bandyfinal", signerad, -93, bladets mått: 52x66

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 18 januari 2016 18:21)

1013 4047  Etsning Arthur Bergström, Stockholmsmotiv, signerad, motivet: 39x27

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 18 januari 2016 19:15)

1013 4046  Etsning Ernst Hällgren, "Hammarby kvarn", signerad, motivet: 16x24

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 januari 2016 18:06)

1013 4002  Etsning Hans Norsbo (1897-1955), Stockholm, -52, motivet: 13x12

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 18 januari 2016 19:45)

1013 4039  Etsning Harald Sallberg (1895-1963), 1922, Östermalmstorg, motivet: 33 x 24

1013 4065  Etsning Hasse Lindroth (f. 1938), Gamla Stan, 56 / 220, signerad, 30x40

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 januari 2016 18:25)

1013 4079  Etsning Helgeandsholmen, F Lindvall, motivet: 22 x 38

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 januari 2016 19:17)

1013 4014  Etsning Louis Sparre (1863-1964), Stadsgården, signerad, motivet: 22x30

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 18 januari 2016 19:06)

1013 4090  Etsning signerad, Katarinahissen, motivet: 22x30

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 januari 2016 20:16)

1013 3003  Etsning Stadshuset, 50x34 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 18 januari 2016 19:53)

1013 4081  Etsning Stig-Åke Lund (f. 1932), Riddarholmen, 20/35, motivet: 32x39

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 18 januari 2016 20:06)

1013 4040  Etsningar 2 st, Ernst Hällgren (1889-1944), 1922, Från Djurgårdsstaden & Rådmansgatan, motivet: 27 x 24, 34/50

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 januari 2016 18:41)

1013 4045  Etsningar 2 st. Stockholmsmotiv, bland annat Ellis Wallin, signerade, motivet: 17x11 + 13x18

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 18 januari 2016 18:00)

1013 4049  Etsningar 2 st. Sture Kjellström, Stockholmsmotiv, signerade, motivet: 26x34 + 17x32

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 18 januari 2016 19:16)

1013 4072  Färgetsning 'Restaurang Pelikan', Södermalm, Stockholm, motivet: 21 x 29

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 januari 2016 19:04)

1013 6175  Färgetsning Katarinahissen, signerad, motivet: 30x42

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 18 januari 2016 18:23)

1013 3556  Färgetsning Theddy Skog, Ragnvaldsgatan, Stockholm, signerad, motivet: 30x23

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 januari 2016 19:00)

1013 4048  Färgetsningar 2 st. Katarinahissen / Katarina kyrka, G Borg / Theddy Skog, signerade, motivet: 22x29 + 34x24

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 januari 2016 19:11)

1013 4025  Färggravyrer 2 st. Stockholmia, motivet: 30x95

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 18 januari 2016 19:35)

1013 4038  Färglitografi Bengt Landin (f. 1933), 12´s Spårvagn, 67/250, motivet: 40 x 31

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 18 januari 2016 20:29)

1013 4016  Färglitografi Berndt-Rune Jäverbrant (f. 1941), Skeppsbron, Slottsbacken, Stockholm, 73/360, motivet: 33x45

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 18 januari 2016 19:16)

1013 4071  Färglitografi Bert Håge Häverö (1932-2014), Badholmen, HC 22/38, motivet: 37x47

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 18 januari 2016 20:03)

1013 4066  Färglitografi Bert Håge Häverö (1932-2014), Stockholm, 24/36, signerad, 56x82

S�ldes f�r 5.600 kr (Sista budtid är den 18 januari 2016 18:37)

1013 4084  Färglitografi Carl Anton, 118/300, Stockholm, motivet: 35x28

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 18 januari 2016 18:43)

1013 6618  Färglitografi Christina Knall (f. 1947), 224/290, 'Sol över Stockholm', motivet: 34 x 44

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 18 januari 2016 20:54)

1013 4085  Färglitografi Elis Ryberg (1919-1985), Stockholm, HC-upplaga, motivet: 51x62

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 18 januari 2016 18:48)

1013 4034  Färglitografi Elis Ryberg (1919-1985), Stortorget, Stockholm, 82/360, motivet: 51x63

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 18 januari 2016 20:48)

1013 3004  Färglitografi Gösta Gustavson, 1981, EA-upplaga, Djurgårdsfärjan, Med dedikation, motivet: 36 x 50

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 18 januari 2016 18:39)

1013 8292  Färglitografi Harry Wichmann (1916-1993), 121/150, Stockholmsmotiv, 1966, 26x60

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 18 januari 2016 18:04)

1013 4057  Färglitografi Karl Höglund (f. 1940), Djurgårdsbron, 65/290, signerad, motivet: 57x86

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 18 januari 2016 18:20)

1013 2253  Färglitografi Maria Boczewska (f. 1940), Vita Bergen, 208/360, motivet: 20x17

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 januari 2016 18:27)

1013 4042  Färglitografi Reinhold Ljunggren (1920-2006), Stadshuset, 200/310, motivet: 26x40

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 18 januari 2016 19:25)

1013 4087  Färglitografi Reinhold Ljunggren (1920-2006), Stortorget Gamla stan, 159/310, signerad, motivet: 34x37

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 18 januari 2016 19:33)

1013 4083  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Båten från staden, 237/250, motivet: 40x32

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 18 januari 2016 19:30)

1013 4078  Färglitografi Stig Claesson Slas (1928-2008), 'Södermalms Saluhall', Medborgarplatsen, 51/100, motivet: 42 x 59

S�ldes f�r 6.600 kr (Sista budtid är den 18 januari 2016 19:15)

1013 3093  Färglitografi Stig Claesson Slas (1928-2008), 1982, 150/150, Stockholm, motivet: 42 x 56

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 18 januari 2016 19:13)

1013 4028  Färglitografi Stig Fyring (f. 1934), Stockholms skärgård

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 18 januari 2016 18:54)

1013 4056  Färglitografier 2 st. Adrian von Arkel och Jan Lundquist, Storskär, Stureplan, numrerade och signerade, motivet: 44x60

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 18 januari 2016 19:10)

1013 4055  Färglitografier 2 st. Adrian von Arkel, Stockholm, numrerade och signerade, motivet: 41x55

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 januari 2016 19:03)

1013 4053  Färglitografier 2 st. Jan Lundquist, Stockholm, 103/290 + 168/290, signerade, motivet: 37x52

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 18 januari 2016 19:00)

1013 4054  Färglitografier 2 st. Jan Lundquist, Stockholm, 20/290 + EA-upplaga, motivet: 38x50

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 18 januari 2016 19:01)

1013 4052  Färglitografier 2 st. Jan Lundquist, Stockholm, 94/290 + 97/290, signerade, 25x39

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 januari 2016 19:27)

1013 3041  Färglitografier 2 st. Jan Lundquist, Stockholm, EA + 92/290, signerade, motivet: 38x53, en saknar glas

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 18 januari 2016 19:29)

1013 4011  Gravyr Elis Chewitz, Horns-kroken, bladets mått: 20x25

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 18 januari 2016 18:57)

1013 4008  Gravyr Riksdagshuset, Järntorget, bladets mått: 21x33

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 18 januari 2016 18:45)

1013 2337  Karta "Grundritning öfver Stockholmss stad 1771", motivet: 58x49 cm

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 18 januari 2016 20:46)

1013 4043  Karta Stockholm med des malmar och förstäder

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 18 januari 2016 19:26)

1013 4015  Kopparstick föreställande Stockholm vid 1500-talets slut, motivet: 32x46 cm

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 18 januari 2016 19:07)

1013 2295  Litografi Gamla Polishuset, Kronoberg, Kungsholmen, signerad, 9/250, motivet: 54x31

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 januari 2016 18:55)

1013 8182  Litografi Leif Skoglöf (f. 1949), 1975, Af Chapman, motivet: 44x57

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 18 januari 2016 21:00)

1013 4093  Litografi Olle Olsson Hagalund (1904-1972), Odenplan, motivet: 39x46

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 18 januari 2016 20:45)

1013 4050  Litografi Stig Claesson Slas (1928-2008), Stig Claesson Slas (1928-2008), Stockholmsmotiv, 121/220, oramad, bladets mått: 47x63

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 18 januari 2016 20:19)

1013 4077  Litografier 2 st, Riddarhuset & Kanonier kasern, motivet: 26 x 36

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 18 januari 2016 18:55)

1013 4001  Litografier 3 st, Stockholm, Harry Kampf, 1975, 51/75, motivet: 36 x 45

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 18 januari 2016 19:22)

1013 4070  Oljemålning Åke Nothberg (1891-1973), Båt i hamn, 14 x 17

S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 18 januari 2016 20:22)

1013 4024  Oljemålning Arthur Bengtsson, Kåkbrinken, Gamla Stan, signerad, 45x37

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 18 januari 2016 19:17)

1013 4007  Oljemålning Axel Wallert (1890-1962), "Framför staden", utsikt från Skeppsholmen, signerad 1936, 28x34

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 18 januari 2016 19:54)

1013 3309  Oljemålning Bengt Fransson (f. 1935), 'Mot Katarina', 27 x 35

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 18 januari 2016 18:52)

1013 4076  Oljemålning Birgitta Angleryd (f. 1939), Sign -94, Skärgårdsbåtar vid Strandvägen, 72 x 91

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 18 januari 2016 18:49)

1013 2619  Oljemålning Bror Karlsson, Svartensgatan, Södermalm, 45x38 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 januari 2016 18:29)

1013 4019  Oljemålning Emil Hellbom (1895-1969), Gamla Stan, signerad, 45x36

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 18 januari 2016 18:57)

1013 4018  Oljemålning Emil Hellbom (1895-1969), Stockholmsmotiv, signerad, 44x36

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 18 januari 2016 19:03)

1013 4027  Oljemålning Emil Hellbom (1895-1969), Stockholmsmotiv, signerad, 52x39

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 januari 2016 19:56)

1013 4058  Oljemålning Erik Andersson, Riddarholmen, monogramsignerad, -09, 25x30

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 18 januari 2016 18:40)

1013 4088  Oljemålning Erik Jerken (1898-1947), Stockholm, riddarfjärden, 36 x 44

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 18 januari 2016 18:53)

1013 4021  Oljemålning Georg Lodström (1915-1972), Stockholmsmotiv, signerad. -47, 38x44

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 18 januari 2016 18:43)

1013 3005  Oljemålning Gunnar Bergqvist, Stockholmsmotiv, 31x45

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 18 januari 2016 20:54)

1013 4067  Oljemålning Gunnar Zetterström (1902-1965), Riddarholmen, signerad, 14x19

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 18 januari 2016 18:35)

1013 4013  Oljemålning Hans-Erik Eriksson (1921-1997), Strömmen, utsikt mot Strömgatan/Operan, Stockholm, signerad, 41x61

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 18 januari 2016 19:00)

1013 4062  Oljemålning Harry Harryan, utsikt från Söder, signerad, 33x24

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 18 januari 2016 20:28)

1013 2336  Oljemålning Johan Erik Lundgren (1822-1895), Stora Essingen, monogramsignatur. 1881, 62x81

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 18 januari 2016 20:44)

1013 4036  Oljemålning John Emanuel Malm (f. 1900), Stockholm, signerad, 11x28

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 18 januari 2016 19:20)

1013 4029  Oljemålning Karl Dahlgren, Stockholm, signerad, 50x61

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 18 januari 2016 19:30)

1013 2575  Oljemålning Karl Örbo (1890-1958), 1918, Utsikt mot Katarina Kyrka, 46x56

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 18 januari 2016 19:22)

1013 4064  Oljemålning Knut Hanqvist (1904-1981), utsikt mot Riddarholmen, signerad, 26x42

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 januari 2016 20:35)

1013 4080  Oljemålning Lennart Börje Vestberg (f. 1934), Gamla Stan, 68 x 39

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 januari 2016 19:20)

1013 4051  Oljemålning Lindblom, Kornhamnstorg, signerad, 14x11

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 18 januari 2016 18:28)

1013 4004  Oljemålning Olle von Schewen (1908-1974), Snöyra i Sticklinge, 23 x 31

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 18 januari 2016 19:02)

1013 4022  Oljemålning Rita Hult, Mäster Mikaelsgatan, signerad, 45x54

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 18 januari 2016 19:09)

1013 4061  Oljemålning Signe Barth, Hornsgatan, signerad, -50, 26x34

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 januari 2016 20:26)

1013 4060  Oljemålning Signe Barth, Hornsgatan, signerad, 21x26

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 18 januari 2016 20:24)

1013 4032  Oljemålning Signerad Jerke, Klara Sjö, Bolinders verkstäder, 55x46

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 18 januari 2016 18:27)

1013 4023  Oljemålningar 2 st. Rita Hult, Stockholm, signerade, 35x19

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 januari 2016 19:14)

1013 6174  Oljemålningar Gustav Pierre, Stockholmsmotiv, signerade, 44x59

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 18 januari 2016 18:18)

1013 4073  Pastell Arne Sandberg, "Biskopsudden", Monogramsign 1992, motivet: 35 x 43

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 januari 2016 18:13)

1013 4030  Pastell Larsson, Gamla Stan, signerad, 45x37

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 18 januari 2016 18:41)

1013 4026  Ram med tryck efter Hilding Linnqvist, motiv från Stockholm, ramens innermått: 105x74 ca

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 18 januari 2016 19:59)

1013 4005  Relieftavlor 2 st, Sven Teljare, trä, signerade, Stockholm, 31x23, 24x41

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 januari 2016 19:42)

1013 4069  Serigrafi Jerry Roupe (1919-2005), 'Tidig vår över Brunnsviken', Sign 1981, 500 upplaga, motivet: 26 x 41

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 18 januari 2016 21:00)

1013 4037  Skolkarta Stockholm 1938

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 18 januari 2016 20:22)

1013 4012  Tavlor 3 st. tryck, Stockholmsmotiv, bladets mått: 25x37

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 18 januari 2016 19:25)

1013 2297  Träsnitt Bondeska huset, bladets mått: 8x19

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 18 januari 2016 18:59)

1013 8259  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), 1971, 502/360, motivet: 23x40

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 januari 2016 20:33)

1013 4006  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Skeppsbron, 1974, HC 8/35, motivet: 32 x 44cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 18 januari 2016 18:03)