Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 11 juni 2007 16:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

473 1019  Bordsfläkt Cinni, svart, höjd: 35 cm, diameter: 30 cm, (ingen funktionsgaranti)

S�ldes f�r 750 kr (Sista budtid är den 11 juni 2007 16:07)

473 1027  Däckstolar 2 st, Stockamöllan / Brogrens, blåa dynor medfäljer

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 11 juni 2007 17:21)

473 1011  Fajans 3-del, Gustavsberg studio, 40-tal, längd: 21 (snipan med glasyrnagg)

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 11 juni 2007 16:23)

473 1022  Fåtölj gjutjärn och trä

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 juni 2007 17:17)

473 1005  Figurin keramik, Rörstrand, Sverige 1930-tal, trädgårdspojke, höjd 23 cm, glaserad i klara färger, signerad : "Rörstrand"

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 11 juni 2007 16:14)

473 1001  Friluftsservis 'Taffel" Bernadotte & Bjørn (Sigvard Bernadotte (1907-2002) och Acton Bjørn (1910-1992) för Husqvarna Borstfabrik 1959, behållare med bärrem och löst lock, höjd 31 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 11 juni 2007 16:11)

473 1029  Fruktservis 18 del. S.t Erik, Upsala

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 11 juni 2007 17:00)

473 1016  Kylväska 50/60-tal, gullackerad metall

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 11 juni 2007 16:25)

473 1017  Plansch småkryp, 70x100 cm, skada

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 11 juni 2007 16:59)

473 1014  Solurstavla Daidaros&Ikaros, Ystad brons 20/30-tal, diameter: 42 (saknar visare)

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 juni 2007 16:26)

473 1002  Termos 'Termic' Stig Lindberg (1916-1982) (1916-1982) för Gustavsberg, Sverige 1957-1975, hölje av röd styrenplast, vitt skruvlock (mugg), termosflaskan av silverfolierat glas, höjd 26 cm, litteratur: Eklund, Petter. (2002). 'Gentlemannatjuvens stil'. Residence. Nummer 4. Sid 88-92, foto och text, katalog 'Stig Lindberg (1916-1982) - formgivare', Nationalmusei utställningskatalog nr 456, Stockholm 1982, sid 38

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 juni 2007 16:11)

473 1024  Träbänk allmoge ca 250 cm lång

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 11 juni 2007 17:19)

473 1023  Trädgårdsgrupp tre delar: bord stol soffa, ljusgrön målade träribbor

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 11 juni 2007 17:18)

473 1026  Trädgårdsmöbel 3 delar, soffa och två fåtöljer, gjutjärn och bandjärn, Unecarre Paris ca 1870-tal, (enligt säljarens uppgift)

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 11 juni 2007 17:20)

473 1020  Trädgårdsmöbel 5 delar, Artur Lindqvist Grythyttan Sverige 1930-tal, karmstol x 4, bord, bandstål och obehandlat trä, modellen presenterades på Stockholmsutställningen 1930 och har sedan dess varit i produktion

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 11 juni 2007 16:00)

473 1028  Trädgårdsstolar 4 st. sekelskifte, (renoveringsobjekt)

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 11 juni 2007 16:55)

473 1025  Utombordsmotor Graver, Nya Graver Motor AB, Sverige 1950-tal

S�ldes f�r 550 kr (Sista budtid är den 11 juni 2007 17:19)