Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 26 maj 2014 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

897 4009  Akvarell Aly Ben Salem (1910-2001), kvinnoansikte, signerad, 27x22

S�ldes f�r 9.200 kr (Sista budtid är den 26 maj 2014 20:36)

897 4003  Bläckställ Silver Borgila, 1931, längd: 26, djup: 17, höjd: 11, 5, 1220g

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 26 maj 2014 18:37)

897 5001  Blandteknik Karl Georg Arsenius (1855-1908), 'Cirkusfamiljen', signerad, 1877, motivet: 17x27

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 26 maj 2014 20:41)

897 4040  Blomlåda Kalksten, Reliefmotiv, på fötter, längd: 69, djup: 28, höjd: 46

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 26 maj 2014 19:47)

897 4041  Blomlåda Kalksten, reliefmotiv, på fötter, längd: 70, djup: 30, höjd: 46

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 26 maj 2014 19:55)

897 4030  Blyerts Louis Belanger, tillskriven, Landskap med figur, 1809, bladets mått: 33x23

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 26 maj 2014 20:22)

897 4035  Fat Gustavsberg, Wilhelm Kåge (1889-1960), Argenta, längd: 34

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 26 maj 2014 20:30)

897 4010  Fåtölj Philip Arctander (1916-1994), Muslingestolen, Formgiven 1944, omklädd, (inköpt omkring 1950)

S�ldes f�r 25.000 kr (Sista budtid är den 26 maj 2014 18:01)

897 4012  Kaffeservis 3 delar. silver, 1921, 1250g

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 26 maj 2014 20:57)

897 4034  Karmstol Gustaviansk

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 26 maj 2014 19:25)

897 4028  Oljemålning Alexander Langlet (1870-1953), Landskap med lada, signerad 1893, 39x31

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 26 maj 2014 18:33)

897 2001  Oljemålning Frans Wilhelm Odelmark (1849-1937), 'kyrkointeriör', signerad, 1897, 33x24

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 26 maj 2014 21:01)

897 4016  Oljemålning Oidentifierad konstnär, 1600/1700-tal

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 26 maj 2014 18:55)

897 2302  Oljemålning Oidentifierad konstnär, 1600/1700-tal, tupp, 56x42

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 26 maj 2014 18:57)

897 9211  Oljemålning Oskar Bergman (1879-1963), Blommande äng 1923, signerad, 22x32

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 26 maj 2014 19:57)

897 4029  Oljemålning Primus Mortimer Pettersson (1895-1975), Torg, monogramsignerad, 33x38

S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 26 maj 2014 19:24)

897 3651  Pastell Knut Lundström (1892-1945), musikalisk komposition, Paris ca. 1930, signerad, KL, 53x72

S�ldes f�r 7.200 kr (Sista budtid är den 26 maj 2014 20:57)

897 9259  Ram 1700-tal, förstärkt & lagad, höjd: 124 ca

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 26 maj 2014 19:36)

897 4017  Spegel Empire, höjd: 141 (senare glas)

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 26 maj 2014 20:45)

897 4032  Stolar 1 par, Gustavianska, Sven Andersson (1748-1805) Knipered, Lindome

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 26 maj 2014 19:18)

897 3248  Tekanna Kina, höjd: 9 cm

S�ldes f�r 17.500 kr (Sista budtid är den 26 maj 2014 19:56)

897 4006  Teservis TEKOPPAR + ASSIETTER, Stig Lindberg (1916-1982), "Tahiti", Gustavsberg 1971, 23 del, benporslin, screentryck i flera färger

S�ldes f�r 15.000 kr (Sista budtid är den 26 maj 2014 20:29)

897 4020  Utdragssoffa Sengustaviansk, längd: 200

S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 26 maj 2014 18:14)

897 4037  Vägghylla Pilaster, John Kandell (1925-1991), Källemo, brännmärkt, höjd: 205 cm, bredd: 20 cm, djup: 23 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 26 maj 2014 18:21)

897 4018  Vas Daum Nancy, ca 1910, höjd: 62, 5

S�ldes f�r 7.400 kr (Sista budtid är den 26 maj 2014 18:18)

897 2010  Vas Röstrand, Carl-Harry Stålhane (1920-1990), höjd: 36

S�ldes f�r 9.200 kr (Sista budtid är den 26 maj 2014 20:32)