• Auktionstips
Just nu 655 föremål inför veckoauktion den 12 januari 2026

  • 5282 Fotokonst
    Utrop: 3.000 kr

    12 jan kl 18:00
  • 6405 Takarmatur
    Utrop: 2.000 kr

    12 jan kl 18:01
  • 6010 Ring med sten
    18k guld. Vikt: 4,7g brutto
    Utrop: 4.000 kr

    12 jan kl 18:02
  • 6736 Matta
    Orientalisk 265x210 cm
    Utrop: 3.000 kr

    12 jan kl 18:05
  • 6568 Servisdelar
    Utrop: 2.000 kr
    Aktuellt bud: 1.600 kr

    12 jan kl 18:06
  • 6088 Matta
    Kelim, 170x121 cm
    Utrop: 2.400 kr

    12 jan kl 18:07
  • 6661 Ytterfoder
    Utrop: 1.500 kr
    Aktuellt bud: 1.100 kr

    12 jan kl 18:08
  • 6102 Matta
    Orientalisk Saruk, 298x203
    Utrop: 4.600 kr
    Aktuellt bud: 3.600 kr

    12 jan kl 18:10
  • 6084 Matta
    Kelim Afghan, 144x102 cm
    Utrop: 1.800 kr

    12 jan kl 18:10

Stig Lindberg

Under 1950-60 talet var Stig Lindberg en av de mest framträdande formgivarna av det svenska folkhemmet och han är kanske främst känd för sina fantasifullt dekorerade fajanser och surrealistiskt influerade chamottefigurer samt serviser som Berså, Spisa Ribb, Terma, Adam, Eva. Stig Lindberg var även huvudlärare vid Konstfack 1957-1970. Stig Lindberg arbetade mycket med fajaserna i Gustavsbergs Studio där han skapade original för skickliga fajansmålare som i sin tur hade frihet att göra egna variationer. Lindberg samarbetade även med textilformgivaren Astrid Sampe för varuhuset NK:s Textilkammare och med textförfattaren Lennart Hellsing där han t ex gjorde illustrationerna till barnboksfiguren Krakel Spektakel.

Hitta fler föremål av Stig Lindberg

  • 6568 Servisdelar
    Utrop: 2.000 kr
    Aktuellt bud: 1.600 kr

    12 jan kl 18:06
  • Senaste buden

Senaste budet lades 9 jan kl 12:08

  • 6648 Oljemålning
    Gunnel Bohman, Signerad. Olja på duk, 50x40, oramad
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    12 jan kl 18:43
  • 6135 Ljuslyktor
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 200 kr

    12 jan kl 20:34
  • 6331 Dragspel
    Hohner, modell äldre. Längd: 21cm
    Utrop: 800 kr
    Aktuellt bud: 700 kr

    12 jan kl 20:42
  • 6395 Oljemålning
    Utrop: 4.000 kr
    Aktuellt bud: 3.400 kr

    12 jan kl 18:44
  • 6670 Pianopall
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 450 kr

    12 jan kl 18:22
  • 6477 Rökbord
    med kopparskiva. Diameter: 57 cm, höjd: 60 cm
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 150 kr

    12 jan kl 18:26
  • 6725 Skål
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 150 kr

    12 jan kl 18:28
  • 6460 Serveringsvagn
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 900 kr

    12 jan kl 18:36
  • 6328 Nattygsbord
    betsad furu. Bredd: 41 cm, djup: 31 cm, höjd: 71 cm
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 400 kr

    12 jan kl 20:12