Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 14 mars 2016 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1025 1090  Affisch Chagall, Galleri Maeght, motivet: 74x45

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 mars 2016 18:57)

1025 1088  Affisch Miro, Galleri Maeght, motivet: 80x54

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 mars 2016 18:55)

1025 5076  Etsning 2 st, Björn Brusewitz (f. 1948), ET, 1981, motivet: 26x22

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 14 mars 2016 18:21)

1025 6027  Etsning Anders Zorn (1860-1920), D Estournelles de Constant, 1906, motivet: 21x15, 7, Hjert & Hjert 134, Asplund 205

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 14 mars 2016 19:11)

1025 6026  Etsning Anders Zorn (1860-1920), E R Bacon, 1897, motivet: 24x15, 7

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 14 mars 2016 19:12)

1025 6038  Etsning Anders Zorn (1860-1920), Kråkbergs Anna (Young girl From Mora), 1903, motivet: 15, 8x11, 8 Hjert & Hjert 114. Asplund 170

S�ldes f�r 6.400 kr (Sista budtid är den 14 mars 2016 19:57)

1025 6028  Etsning Anders Zorn (1860-1920), Nya Visan, 1903, motivet: 15x22, 5 Hjert & Hjert 199, Asplund 171

S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 14 mars 2016 19:26)

1025 6083  Etsning Bertil Bull Hedlund (1893-1950), Stämpelsign DKF, motivet: 21x17

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 mars 2016 19:44)

1025 1084  Etsning Carl Larsson (1853-1919), Gunlög, motivet: 30x22

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 mars 2016 18:16)

1025 6074  Etsning Eric Nordlöw (1908-1983), barn, signerad, motivet: 21x15

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 mars 2016 19:07)

1025 6112  Etsning Hasse Lindroth (f. 1938), 1979, 37/150, Högbergsgatan, motivet: 20x28

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 14 mars 2016 20:25)

1025 6146  Etsning Karta, Norden, motivet: 27x32

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 14 mars 2016 20:47)

1025 5120  Etsning Lennart Glemme (f. 1927), 255/435, 1961 mm: 15x21

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 mars 2016 19:40)

1025 2310  Etsning Max Brüning (1887-1968), Kvinna med bananstock, motivet: 26 x 31

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 14 mars 2016 18:46)

1025 6103  Etsning Max Brünning, motivet: 40x28

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 mars 2016 18:28)

1025 6144  Etsningar 3 st, Hasse Lindroth (f. 1938), Stockholmsmotiv, motivet: 28x35 ca

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 14 mars 2016 18:55)

1025 6185  Etsningar Carl Larsson (efter), Mapp, 6 st, 1983, Hjert & Hjert, från originalplåtar, motivet: 30x23

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 14 mars 2016 19:17)

1025 6170  Färgetsning Alain Soucasse (f. 1951), signerad, 1/8, komposition, motivet: 39x39

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 14 mars 2016 20:38)

1025 6020  Färgetsning Graciela Rodo Boulanger (f. 1935), Cyklande barn, 100/100

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 14 mars 2016 19:32)

1025 6114  Färgetsning Helmtrud Nyström (f. 1939), 32/150, motivet: 39x39

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 14 mars 2016 20:27)

1025 6005  Färgetsning Max Papart (1911-1994), 3/75, motivet: 47x62

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 mars 2016 19:17)

1025 6199  Färgetsning Pär Gunnar Thelander (f. 1936), 28/40, motivet: 50x64

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 14 mars 2016 18:54)

1025 6200  Färgetsning Pär Gunnar Thelander (f. 1936), EA-upplaga, motivet: 50x64

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 14 mars 2016 18:52)

1025 6011  Färgetsning Roberto Matta (1911-2002), 77/100, motivet: 30x22

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 14 mars 2016 19:58)

1025 6025  Färgetsning Salvador Dalí (1904-1989), 184/250, motivet: 38x48

S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 14 mars 2016 18:57)

1025 7292  Färgetsning signerad, Kungstornen, motivet: 20x15

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 mars 2016 19:05)

1025 6024  Färgetsningar 2 st. Salvador Dalí (1904-1989), 43/50, signerade, motivet: 34x24

S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 14 mars 2016 19:59)

1025 6151  Färglitografi 2 st, Mona Huss Walin (f. 1944), 82/380, 178/370, bladets mått: 65x50 53x40

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 mars 2016 18:37)

1025 2119  Färglitografi 2 st, Reinhold Ljunggren (1920-2006), 47x29 respektive 35x48

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 14 mars 2016 20:52)

1025 6176  Färglitografi Albert Engström (1869-1940), Kräftor kräva dessa drycker, motivet: 49x37

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 14 mars 2016 20:55)

1025 6097  Färglitografi Albert Johansson (1926-1998), komposition, 190/360, signerad, motivet: 36x50

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 14 mars 2016 18:54)

1025 6039  Färglitografi Albin Amelin (1902-1975), 14/200, 35x24

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 14 mars 2016 18:34)

1025 4309  Färglitografi Albin Amelin (1902-1975), dam med blommor, 261/310, signerad, motivet: 35x72

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 14 mars 2016 19:26)

1025 6042  Färglitografi Albin Amelin (1902-1975), Mor och barn, 35/260, motivet: 75 x 57

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 14 mars 2016 20:45)

1025 2073  Färglitografi Anthony Strüwer (f. 1942), 3/250, motivet: 62x50

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 14 mars 2016 19:51)

1025 6057  Färglitografi Bengt Andersson, Råsbyn, Göteborg, 275/300

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 mars 2016 18:38)

1025 6208  Färglitografi Bengt Böckman (1926-2014), 82/199, motivet: 42x69

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 mars 2016 18:01)

1025 6047  Färglitografi Bengt Elde (1939-2015), 220/385, motivet: 39x53

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 14 mars 2016 19:26)

1025 1292  Färglitografi Bengt Landin (f. 1933), 12´s Spårvagn, 67/250, motivet: 40 x 31

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 mars 2016 19:00)

1025 6137  Färglitografi Bengt Landin (f. 1933), 45/200, Frukost, löst blad, motivet: 24x27

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 14 mars 2016 20:43)

1025 6127  Färglitografi Bengt Ribbentoft (f. 1943), "Moonlight", 171/360, motivet: 78x56

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 14 mars 2016 18:21)

1025 2300  Färglitografi Berndt Wennström (f. 1945), Perrongen, 70/240, motivet: 33 x 37

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 14 mars 2016 18:23)

1025 6016  Färglitografi Bert Håge Häverö (1932-2014), 237/360, signerad, motivet: 40x56

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 mars 2016 18:04)

1025 6177  Färglitografi Bert Håge Häverö (1932-2014), EA-upplaga, Gröna Lund, 2000, motivet: 37x45

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 14 mars 2016 20:08)

1025 6169  Färglitografi Bo Åke Adamsson (f. 1941), man, 19/260, motivet: 65x48

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 14 mars 2016 20:31)

1025 6105  Färglitografi Bo Larsson (f. 1945), Utsikt mot Slussen, 73/200, bladets mått: 31x42

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 14 mars 2016 18:47)

1025 6195  Färglitografi Carl Anton (f. 1933), Stockholm, 157/300, motivet: 34x46

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 mars 2016 18:38)

1025 6129  Färglitografi Carl Kylberg (1878-1952), Stämpelsign (relief), CH Sorlier grav, man i båt, 51x65

1025 6287  Färglitografi Charles Sjöholm (f. 1933), 91/350, Visby, motivet: 43x57

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 14 mars 2016 18:36)

1025 6167  Färglitografi Corneille (1922-2010), 76/300, signerad. -78, motivet: 66x51

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 14 mars 2016 19:03)

1025 6138  Färglitografi Dag Petersen, Svanar, motivet: 44x70

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 14 mars 2016 20:51)

1025 2474  Färglitografi Elis Ryberg (1919-1985), 180/340, signerad, motivet: 37x45

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 mars 2016 18:46)

1025 6100  Färglitografi Elis Ryberg (1919-1985), 44/300, motivet: 35x40

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 mars 2016 20:59)

1025 6014  Färglitografi Elis Ryberg (1919-1985), 62/340, motivet: 38x45

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 14 mars 2016 19:56)

1025 6035  Färglitografi Elis Ryberg (1919-1985), Interiör, 131/335, signerad, motivet: 33x44

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 14 mars 2016 18:31)

1025 6098  Färglitografi Elis Ryberg (1919-1985), Stockholm, 327/360, signerad, motivet: 53x63

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 14 mars 2016 18:53)

1025 6029  Färglitografi Elis Ryberg (1919-1985), Stockholmmotiv, 60/360 signerad, motivet: 52x62, glas saknas

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 14 mars 2016 20:28)

1025 6004  Färglitografi Esaias Thorén (1901-1981), 241/360, motivet: 42x50

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 mars 2016 19:15)

1025 6023  Färglitografi Eva Genberg, fåglar, 67/200, signerad, motivet: 40x47

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 14 mars 2016 18:14)

1025 6056  Färglitografi Eva Zettervall (f. 1941), "Maktspel", 165/260, signerad, motivet: 20x25

1025 6022  Färglitografi Fernand Léger (1881-1955), 275/ 300, motivet: 54x38

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 14 mars 2016 20:14)

1025 6113  Färglitografi Gerald Steffe (f. 1939), 3/225, bladets mått: 64x47

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 14 mars 2016 20:26)

1025 6139  Färglitografi Göran Brunius (1911-2005), ekor på strand, 265/325, motivet: 48x55

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 mars 2016 20:52)

1025 6106  Färglitografi Gunnar Larson (f. 1925), EA-upplaga, Skåne, signerad, motivet: 20x15

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 14 mars 2016 19:24)

1025 6183  Färglitografi Hans Arnold (1925-2010), 'Feskekörka', Handkolorerad, bladets mått: 45x58

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 14 mars 2016 19:42)

1025 5132  Färglitografi Harald Lindberg (1901-1976), 70/310, Strömfiskarna, motivet: 21x35

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 mars 2016 18:47)

1025 6116  Färglitografi Harro Koskinen (f. 1945), 17/300, motivet: 37x54

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 mars 2016 20:31)

1025 6171  Färglitografi Harry Wichmann (1916-1993), 119/360, signerad, -77, motivet: 56x36

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 mars 2016 18:22)

1025 6172  Färglitografi Igge Karlsson (f. 1932), 81/120, signerad, 78, motivet: 40x52

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 mars 2016 18:26)

1025 6070  Färglitografi Ilkka Pärni (f. 1959), 1997, 54/90, motivet: 22x20

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 14 mars 2016 18:22)

1025 6102  Färglitografi Inger Rydén (f. 1944), 168/360, Stadsgårdskajen, motivet: 36x51

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 mars 2016 20:03)

1025 6140  Färglitografi Jan Naliwajko (f. 1938), kvinna, 146/360, motivet: 70x60

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 mars 2016 18:11)

1025 6015  Färglitografi Johan Pettersson, 9/240, signerad, -96, motivet: 18x16

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 mars 2016 18:21)

1025 6282  Färglitografi John Heijke, Strömkajen, 117/360, motivet: 36x50

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 mars 2016 18:30)

1025 6213  Färglitografi John-Erik Franzén (f. 1942), 125/250, bladets mått: 36x46

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 14 mars 2016 18:40)

1025 6110  Färglitografi Karl Axel Pehrson (1921-2005), PT, motivet: 40x32

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 14 mars 2016 20:40)

1025 6148  Färglitografi Karl Gustaf KG Nilson (f. 1942), Blått partitur, 128/250, bladets mått: 62x78

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 mars 2016 18:33)

1025 6189  Färglitografi Karl Höglund (f. 1940), EA-upplaga, 22/30, Waxholmsbåt, bladets mått: 75x60

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 14 mars 2016 18:05)

1025 6187  Färglitografi Karl Höglund (f. 1940), HC-upplaga, 29/30, Dansöser, motivet: 59x85

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 14 mars 2016 19:02)

1025 6079  Färglitografi Kjell Sundberg, Nygifta, motivet: 32x50, 76/195

1025 4587  Färglitografi Knut Swane (f. 1951), signerad, 1983, 80/150, bladets mått: 60x89

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 mars 2016 19:29)

1025 4586  Färglitografi Knut Swane (f. 1951), signerad. 1984, EA-upplaga, 5/15, bladets mått: 60x89

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 14 mars 2016 19:28)

1025 6193  Färglitografi Laila Prytz (f. 1907), 1956, 63/65, Kvinna vid bord, motivet: 46x38

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 mars 2016 20:43)

1025 6099  Färglitografi Lars Norrman (1915-1979), 288/310, motivet: 37x78

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 14 mars 2016 20:43)

1025 1089  Färglitografi Lars Norrman (1915-1979), HC-upplaga, signerad, motivet: 49x63

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 mars 2016 18:55)

1025 6150  Färglitografi Lena A Linderholm (f. 1947), blå kanna, 143/175, bladets mått: 80x58

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 mars 2016 18:39)

1025 6149  Färglitografi Lena A Linderholm (f. 1947), blomkorg, 123/175, bladets mått: 58x80

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 14 mars 2016 18:35)

1025 6046  Färglitografi Lennart Jirlow (f. 1936), 95/310, Hörnhuset, motivet: 38 x 54

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 14 mars 2016 18:46)

1025 6084  Färglitografi Lennart Jirlow (f. 1936), Annie get your gun', 55/225, 75x57

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 14 mars 2016 18:33)

1025 6064  Färglitografi Lennart Jirlow (f. 1936), ej signerad, motivet: 52x38

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 mars 2016 19:47)

1025 6162  Färglitografi Lennart Rodhe (1916-2005), 18/50, bladets mått: 56x77

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 14 mars 2016 20:13)

1025 1491  Färglitografi Madeleine Pyk (f. 1934), 'söndagspromenad', 170/200, motivet: 50x65

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 14 mars 2016 20:41)

1025 6095  Färglitografi Madeleine Pyk (f. 1934), -1974, 2/200, 55x60

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 14 mars 2016 20:52)

1025 6043  Färglitografi Madeleine Pyk (f. 1934), 214/275, motivet: 90 x 72, "Lago Magiori"

S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 14 mars 2016 18:28)

1025 6156  Färglitografi Madeleine Pyk (f. 1934), 225/250, Stockholmsmotiv, Cyklist på Slussen, bladets mått: 56x66

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 14 mars 2016 18:57)

1025 6184  Färglitografi Madeleine Pyk (f. 1934), 4574/5000, I Ateljén, 56x43

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 mars 2016 20:36)

1025 6158  Färglitografi Madeleine Pyk (f. 1934), Frukost med jamare, 190/250, bladets mått: 60x62

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 14 mars 2016 18:56)

1025 6010  Färglitografi Madeleine Pyk (f. 1934), HC-upplaga, "Söndagspromenad", motivet: 49x65

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 14 mars 2016 19:54)

1025 6157  Färglitografi Madeleine Pyk (f. 1934), Skridskoseglaren, 128/200, bladets mått: 60x50

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 14 mars 2016 18:51)

1025 7216  Färglitografi Maria Boczewska (f. 1940), Äpple, 311/360, motivet: 27x24

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 14 mars 2016 20:02)

1025 6058  Färglitografi Maria Hillfon (f. 1945), blommor i vas, 196/380, signerad, motivet: 35x29

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 mars 2016 18:42)

1025 6059  Färglitografi Mårten Andersson (f. 1934), 374/1400, signerad, motivet: 38x45

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 14 mars 2016 18:44)

1025 6007  Färglitografi Max Ernst (1891-1976), 68/70, 'Oiseau sur fond vert', motivet: 41x33

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 14 mars 2016 19:49)

1025 6118  Färglitografi Max Papart (1911-1994), 48/90, bladets mått: 76x53

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 14 mars 2016 20:33)

1025 6018  Färglitografi Mikael Frygelius (1952-2001), 'Cirkus', Stockholm, 28/150, signerad, motivet: 50x34

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 14 mars 2016 20:08)

1025 6119  Färglitografi Mona Huss Walin (f. 1944), 267/460, bladets mått: 67x53

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 14 mars 2016 20:36)

1025 6173  Färglitografi Mona Huss Walin (f. 1944), 439/750, Interiör med sjöjungfru, motivet: 43x36

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 mars 2016 20:19)

1025 6153  Färglitografi Mona Huss Walin (f. 1944), Fönster, 206/380, bladets mått: 60x70

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 14 mars 2016 18:43)

1025 6152  Färglitografi Mona Huss Walin (f. 1944), Södermannagatan, 67/460, bladets mått: 75x53

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 14 mars 2016 18:41)

1025 6174  Färglitografi Nils Kölare (1930-2007), 171/295, Komposition, motivet: 27x35

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 mars 2016 20:36)

1025 4551  Färglitografi Nils Wedel (1897-1967), 94/260, motivet: 31x64

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 14 mars 2016 18:59)

1025 6031  Färglitografi Nils Wedel (1897-1967), signerad, motivet: 25x32

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 14 mars 2016 18:21)

1025 2344  Färglitografi Nisse Zetterberg (1910-1986), 1982, 81/200, motivet: 21x31

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 14 mars 2016 20:25)

1025 4530  Färglitografi Ola Billgren (1940-2001), 1981, 70/100, bladets mått: 50x64

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 mars 2016 18:23)

1025 6040  Färglitografi Ola Billgren (1940-2001), 232/260, signerad 1968, motivet: 46x38

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 14 mars 2016 18:42)

1025 6013  Färglitografi Ola Billgren (1940-2001), 99/100, signerad 1983, motivet: 40x38

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 14 mars 2016 20:14)

1025 6062  Färglitografi Ola Billgren / Louis Womak, Liggande man, 1970, 9/90, motivet: 39x57

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 14 mars 2016 19:47)

1025 4078  Färglitografi Olga Semenova (f. 1953), 2001, 276/290, motivet: 65x39

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 14 mars 2016 19:03)

1025 6077  Färglitografi Olle Bonniér (1925-2016), -56, 129/310, motivet: 51x40

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 14 mars 2016 18:23)

1025 5308  Färglitografi Olle Bonniér (1925-2016), 282/310, Komposition, motivet: 54x41

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 14 mars 2016 20:43)

1025 6165  Färglitografi Paul René Gauguin (1911-1976), 291/350, motivet: 60x92

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 14 mars 2016 19:07)

1025 6096  Färglitografi Per Julius (f. 1951), 61/320, motivet: 33x45

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 14 mars 2016 21:01)

1025 6196  Färglitografi Peter Dahl (f. 1934), "Farmors hus", 162/300, signerad, motivet: 50x59

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 mars 2016 18:39)

1025 6002  Färglitografi Peter Dahl (f. 1934), Farmors hus, 274/375, motivet: 43x29

S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 14 mars 2016 18:25)

1025 6274  Färglitografi Peter Dahl (f. 1934), Farmors hus, 279/375, motivet: 43x29

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 14 mars 2016 18:20)

1025 6275  Färglitografi Peter Dahl (f. 1934), Farmors hus, 279/375, motivet: 43x29

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 14 mars 2016 18:23)

1025 6001  Färglitografi Peter Dahl (f. 1934), Farmors Hus, 279/375, motivet: 43x29

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 14 mars 2016 18:31)

1025 6089  Färglitografi Peter Dahl (f. 1934), PT, bladets mått: 60x80

S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 14 mars 2016 20:45)

1025 6087  Färglitografi Peter Dahl (f. 1934), PT, bladets mått: 60x80

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 14 mars 2016 20:33)

1025 6088  Färglitografi Peter Dahl (f. 1934), PT, bladets mått: 80x60

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 14 mars 2016 20:27)

1025 6168  Färglitografi Peter Freudenthal (f. 1938), 41/120, Komposition, motivet: 19x26

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 mars 2016 20:09)

1025 6108  Färglitografi Philip von Schantz (1928-1998), 73/190, motivet: 36x45

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 14 mars 2016 20:19)

1025 2473  Färglitografi Philip von Schantz (1928-1998), 9/225, signerad, motivet: 22x26

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 14 mars 2016 18:40)

1025 5119  Färglitografi Reinhold Ljunggren (1920-2006), 176/300, motivet: 29x40

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 14 mars 2016 19:40)

1025 6142  Färglitografi Reinhold Ljunggren (1920-2006), 295/310, Stockholm, motivet: 33x41

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 14 mars 2016 18:53)

1025 6143  Färglitografi Reinhold Ljunggren (1920-2006), Mot Skeppsholmen, PT, motivet: 30x40

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 14 mars 2016 18:54)

1025 6037  Färglitografi Reinhold Ljunggren (1920-2006), PT, Trosa Hamn, motivet: 13x37

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 mars 2016 20:02)

1025 6012  Färglitografi Roberto Matta (1911-2002), 73/100, motivet: 49x70

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 14 mars 2016 19:59)

1025 8034  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), 'Antegubbens stuga', PT, signerad, -81, motivet: 24x20, 1000

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 14 mars 2016 18:21)

1025 8035  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), 287/360, Waxholmsbåt, signerad, motivet: 47x32

S�ldes f�r 9.800 kr (Sista budtid är den 14 mars 2016 18:32)

1025 6033  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Melkobba, 104/200, signerad, 42x29

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 mars 2016 18:27)

1025 6055  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Monrovia, 286/500, motivet: 26x40

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 mars 2016 18:13)

1025 6034  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Tornösund, 187/260, signerad, motivet: 35x49

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 mars 2016 18:31)

1025 2475  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Tristan da Cunha, 119/450, signerad, motivet: 41x61

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 14 mars 2016 18:49)

1025 6161  Färglitografi Shepard Fairey, Obey, Imperial glory, signerad. 2015, 90x60

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 14 mars 2016 18:06)

1025 6049  Färglitografi Sigurd Winge, Ikaros flykt, 143/260, Sign 1963, motivet: 42 x 63

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 14 mars 2016 18:49)

1025 6122  Färglitografi Stig Claesson Slas (1928-2008), 185/270, motivet: 40x49

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 14 mars 2016 20:15)

1025 6072  Färglitografi Stig Claesson Slas (1928-2008), 1980, Stadsgården, PT, motivet: 39x55

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 14 mars 2016 18:24)

1025 6071  Färglitografi Stig Claesson Slas (1928-2008), Mosebacke, PT, 1970, motivet: 36x50

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 14 mars 2016 18:23)

1025 6053  Färglitografi Sven Jonson (1902-1981), 68/150, motivet: 19x32

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 14 mars 2016 19:50)

1025 6030  Färglitografi Sven Lidberg (1929-2009), EA-upplaga, signerad, motivet: 30x17

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 14 mars 2016 18:20)

1025 2147  Färglitografi Sven X:et Erixson (1899-1970), 'Rymdkostymer ur operan Aniara', 161/350, signerad, motivet: 27x27,

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 mars 2016 19:07)

1025 6166  Färglitografi Sven X:et Erixson (1899-1970), signerad, motivet: 34x47,

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 23 mars 2016 11:50)

1025 6135  Färglitografi Triptyk, Jonas Glock (f. 1947), kattmotiv, 58/210, motivet: 18x13 st

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 14 mars 2016 18:52)

1025 6121  Färglitografi Ulf Greder (f. 1949), 299/360, motivet: 50x62

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 14 mars 2016 19:11)

1025 6145  Färglitografi Ulf Greder (f. 1949), 95/360, motivet: 72x87

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 14 mars 2016 19:50)

1025 6207  Färglitografi Ulf Wahlberg (f. 1938), 284/290, motivet: 48x65

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 mars 2016 18:00)

1025 6210  Färglitografi Ulf Wahlberg (f. 1938), numrerade och signerade, motivet: 30x40, löst blad

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 mars 2016 19:13)

1025 6197  Färglitografi Ulrica Hydman-Vallien (f. 1938), 176/320, signerad, motivet: 54x39

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 mars 2016 18:45)

1025 6107  Färglitografi Werner Pfeiffer (f. 1937), 42/50, motivet: 55x75

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 14 mars 2016 20:09)

1025 6109  Färglitografi Wladimir Galatsky, 7/75, motivet: 62x45

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 14 mars 2016 20:21)

1025 6136  Färglitografi Yrjö Edelmann (f. 1941), 116/150, motivet: 52x61

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 14 mars 2016 19:32)

1025 6131  Färglitografi Yrjö Edelmann (f. 1941), 81/375, motivet: 20x25

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 14 mars 2016 18:59)

1025 4583  Färglitografi Yrjö Edelmann (f. 1941), motivet: 49x73

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 14 mars 2016 18:06)

1025 8167  Färglitografier + teckning, 17 + 1, Roger Risberg (1956-2011), lösa blad

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 14 mars 2016 20:18)

1025 6181  Färglitografier 2 st, Erik Höglund (1932-1998), -91, motivet: 30x22, 5, ej numrerade

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 mars 2016 19:33)

1025 6186  Färglitografier 2 st, Lennart Aschenbrenner (f. 1943), -91, 45/100, bredd: 50x38 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 mars 2016 19:23)

1025 6009  Färglitografier 2 st, Peter Freudenthal (f. 1938), 1979-1985, motivet: 24x19 26x25

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 14 mars 2016 19:53)

1025 6178  Färglitografier 2 st, Torbjörn Svensson, Stockholmsmotiv, bland annat S: t Eriksbron, 23x33 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 mars 2016 20:04)

1025 6021  Färglitografier 2 st. Gunnar Brusewitz (1924-2004), numrerade och signerade, 21x33

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 14 mars 2016 19:37)

1025 5645  Färglitografier 2 st. Ulf Wahlberg (f. 1938), numrerade och signerade, motivet: 30x39, oramade

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 14 mars 2016 20:07)

1025 6182  Färglitografier 3 st, Ingegerd Torhamn (1898-1994), Vågrörelse, Vision & färgspel, lösa blad

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 14 mars 2016 19:37)

1025 1565  Färglitografier 6 st, Reinhold Ljunggren (1920-2006), Landskap, ur mappen "Träd" motivet: 25 x 40 ca

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 14 mars 2016 19:12)

1025 6017  Färglitografier 7 st. lösa blad, numrerade och signerade, bladets mått: 62x48

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 14 mars 2016 18:06)

1025 6201  Grafiskt blad Berndt Wennström (f. 1945), 4/17, pigment int prink, motivet: 40x62

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 14 mars 2016 19:01)

1025 6202  Grafiskt blad Berndt Wennström (f. 1945), pigment int prink, 4/17, motivet: 45x67

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 mars 2016 18:57)

1025 4046  Grafiskt blad Max Walter Svanberg (1912-1994), 50x45

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 14 mars 2016 18:08)

1025 5108  Gravyr Efter Nicolas Delaunay, motivet: 30x20

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 mars 2016 20:35)

1025 6180  Litografi Björn Jonsson, Innergård, motivet: 15x16 ca

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 mars 2016 19:32)

1025 5068  Litografi David Ehrenstråhle, New York, motivet: 66x37

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 14 mars 2016 20:20)

1025 6132  Litografi Isaac Grünewald (1889-1946), par, 17/50, motivet: 47x60

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 mars 2016 18:02)

1025 6008  Litografi Max Ernst (1891-1976), 65/79, Ur Pierre Hebey, "Festin X", 1974, bladets mått: 47x35

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 14 mars 2016 19:52)

1025 2328  Litografi Yngve Gamlin (1926-1995), -74, 89/100, Med dedikation, motivet: 57 x 40

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 mars 2016 19:34)

1025 6006  Litografier 2 st, Torsten Ridell (f. 1946), 5/36, 1986, bladets mått: 59x22 cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 14 mars 2016 18:42)

1025 9203  Litografier 4 st. von Wright, fåglar, motivet: 29x19

1025 6163  Litografiskt blad Georges Braque (1882-1963), Utställnings affisch, bladets mått: 74x50

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 14 mars 2016 19:00)

1025 6203  Serigrafi Berndt Wennström (f. 1945), "Götgatan", 145/160, signerad, bladets mått: 53x76

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 14 mars 2016 18:54)

1025 6205  Serigrafi Berndt Wennström (f. 1945), "Nerför", 148/150, signerad, bladets mått: 77x53

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 14 mars 2016 18:58)

1025 1092  Serigrafi Enno Hallek (f. 1931), Olika riktningar, ramens innermått: 98x68 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 mars 2016 18:02)

1025 1087  Serigrafi Gert Aspelin (f. 1944), Styrda drömmar, ramens innermått: 93x48

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 mars 2016 18:51)

1025 6155  Träsnitt 2 st, Svenolov Ehrén (1927-2004), Slussen, diptyk, 360-upplaga, bladets mått: 65x50

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 14 mars 2016 18:46)

1025 6147  Träsnitt 3 st, Palle Nielsen (1920-2000), Eget tryck, motivet: 18x25

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 14 mars 2016 18:20)

1025 6154  Träsnitt 3 st, Svenolov Ehrén (1927-2004), Slussen, Triptyk, 360-upplaga, bladets mått: 65x50

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 14 mars 2016 18:47)

1025 6175  Träsnitt Karin Mamma Andersson (f. 1962), 2008, 96/250, bladets mått: 45x63, (löst blad)

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 14 mars 2016 19:10)

1025 6052  Träsnitt Lars Lerin (f. 1954), "Främmande", 123/360, -82, bladets mått: 45 x 49, löst blad

1025 6048  Träsnitt Suttner, EA-upplaga, signerad, -85mm: 25x32

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 14 mars 2016 19:06)

1025 6032  Träsnitt Sven Ljungberg (1913-2010), 153/300, signerad, motivet: 30x48

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 mars 2016 18:24)

1025 6050  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), -60, Söder Mälarstrand vid slussen, motivet: 47x33

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 14 mars 2016 19:32)

1025 6036  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), 181/360, signerad, motivet: 56x39

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 mars 2016 20:34)

1025 6019  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), landskap, 273/410, signerad -78, motivet: 61x60

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 14 mars 2016 19:29)

1025 6069  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Provtryck, 1994, Kornhamnstorg, 56x74

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 14 mars 2016 20:53)

1025 6068  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Provtryck, 1994, Slussen, bladets mått: 56x75

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 14 mars 2016 21:07)

1025 6045  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Slussen / Gamla stan, 204/360, motivet: 58 x 45

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 14 mars 2016 18:26)

1025 6066  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Slussen, 1994, Provtryck, löst blad, bladets mått: 56x75

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 14 mars 2016 20:24)

1025 6067  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Slussen, 1994, Provtryck, Löst blad, bladets mått: 56x75

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 14 mars 2016 20:30)

1025 6065  Utställningsaffischer Litografiska 2 st, Sam Francis, 'Metaphysique du vide', bladets mått: 86x56

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 14 mars 2016 18:44)