908 7049 Akvarell Mårten Eskil Winge (1825-1896), Flicka vid strand, Sign 1892, 22 x 31, studie
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 25 augusti 2014 19:41)
908 7016 Akvarell Wladyslav Chmielinski, "Sigismundstatyn", 23x33
S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 25 augusti 2014 18:52)
908 7037 Bestick 73 del, Silver, Chippendale
S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 25 augusti 2014 20:12)
908 7002 Blandteknik Bengt Lindström (1925-2008), Modell, motivet: 29x23
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 25 augusti 2014 19:46)
908 7050 Blandteknik Jeanna Strömbom, 1800-tal, "Celadon et Amelie", 32 x 37
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 25 augusti 2014 19:43)
908 7048 Blyerts Sign Wilhelm Wallander, 1840, Skulpturstudie, motivet: 44 x 30
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 augusti 2014 20:52)
908 7023 Bord superellips, Piet Hein & Bruno Mathsson, längd: 150 cm, djup: 100 cm, höjd: 70 cm
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 25 augusti 2014 18:58)
908 7009 Emaljtavla Endré Nemes, Sign 1960, Komposition, 37 x 66
S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 25 augusti 2014 18:29)
908 7004 Kaffeservis 3 delar, Silver, Jugend, 1904-1932
S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 25 augusti 2014 18:24)
908 5474 Kassetter 2 st, med etsningar James Coignard (2+ 2 st)
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 augusti 2014 20:26)
908 7027 Lampbord Alvar Aalto (1898-1976), Fan Leg Side Table, Artek, Finland, Design 1954
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 25 augusti 2014 19:20)
908 7017 Oljemålning A L Terni, sydländskt landskap, signerad, 40x32
S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 25 augusti 2014 20:21)
908 6001 Oljemålning A L Terni, sydländskt landskap, signerad, 40x32
S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 25 augusti 2014 20:22)
908 7053 Oljemålning Agnes Börjesson, 'Firenza' Vigvattenskål, monogramsignerad A-B-n, 23 x 14
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 25 augusti 2014 20:33)
908 6455 Oljemålning Agnes Börjesson, Bedjande munk, signerad a-B-n 1861 41 x 35
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 25 augusti 2014 20:00)
908 5392 Oljemålning Elias Martin (1739-1818), Parklandskap med får, signerad, 20x26. Proveniens Egron Lundgren enligt påskrift à tergo
S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 25 augusti 2014 20:27)
908 7021 Oljemålning Frank Will, Paris, 65x91
S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 25 augusti 2014 20:41)
908 7038 Oljemålning Harry Booström (1917-1996), "Nattskuggor, vinter", 1960, 120 x 140
S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 25 augusti 2014 20:01)
908 7039 Oljemålning Ivan Velts, Signerad, 1912, Björkskog, 45x37
S�ldes f�r 9.600 kr (Sista budtid är den 25 augusti 2014 18:45)
908 5151 Oljemålning James Coignard (1925-2008), 'Agression', signerad, duk, 65x54
S�ldes f�r 11.000 kr (Sista budtid är den 25 augusti 2014 20:44)
908 7034 Oljemålning Jerzy Potrzebowski (1921-1974), hästdroska, signerad, 40x60
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 25 augusti 2014 19:16)
908 7046 Oljemålning Johan Christoffer Boklund, Tillskriven, Intygas a tergo av Annabelle Malmborg född Boklund, Stilleben med byst, 26 x 19
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 25 augusti 2014 20:37)
908 7029 Oljemålning Lennart Jirlow (f. 1936), Sjöman med glädjeflicka, signerad, duk 33x24
S�ldes f�r 17.500 kr (Sista budtid är den 25 augusti 2014 19:05)
908 5037 Oljemålning Marinus de Jongere, Hamnmotiv, signerad, 39x58
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 25 augusti 2014 20:18)
908 7001 Oljemålning Oidentifierad konstnär, 1600/1700-tal, porträtt, olja på duk, 56x48 cm
S�ldes f�r 10.500 kr (Sista budtid är den 25 augusti 2014 20:47)
908 7020 Oljemålning Olof Arborelius (1842-1915), Knuttimrad stuga på sommaräng, Monogramsignerad, 24x33
S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 25 augusti 2014 18:52)
908 7015 Oljemålning Thure Wallner (1888-1965), fågel, 24x15
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 25 augusti 2014 18:06)
908 7013 Oljemålning Thure Wallner (1888-1965), Katt, 32x23
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 25 augusti 2014 18:03)
908 7014 Oljemålning Thure Wallner (1888-1965), Rådjur, 33x23
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 25 augusti 2014 18:04)
908 6446 Oljemålningar Oidentifierad konstnär, 2 st, 1800-tal, katakomber, målade på kopparplatta
S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 25 augusti 2014 20:27)
908 7022 Spegel + Konsol, nyrokoko, (renoverad/kompleterad), träskuren dekor, höjd: 17890 cm
S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 25 augusti 2014 20:50)
908 7018 Spegel Rokoko, höjd: 105, kompletterad, senare glas, skadat
S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 25 augusti 2014 20:23)
908 7026 Stolar 2 st, Design Hans J Wegner för Carl Hansen & Son, Y-stolen
S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 25 augusti 2014 20:00)
908 5330 Stolar 3 st, Gustavianska, 2 med Stockholms stolmakarämbetes sigill
S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 25 augusti 2014 19:11)
908 7025 Stolar 3 st, Sjuan, Design: Arne Jacobsen (1902-1971), Fritz Hansen, svarta
S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 25 augusti 2014 18:00)
908 7024 Stolar 4 st, Design Arne Jacobsen för Fritz Hansen (olikfärgade)
S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 25 augusti 2014 19:04)
908 7033 Väggskulptur Corneille (1922-2010), Katt, bemålad, 57/i99, signerad, längd: 72 cm
S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 25 augusti 2014 18:30)