Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 24 augusti 2020 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1343 9032  Akvarell Frans Lindström (1874-1954), Sverige. Saltmätargatan 25-27. Signerad. Motivet: 14x23,5

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2020 18:37)

1343 1070  Akvareller 3 st. Signerad Aug Olsson, Stockholmsmotiv, 20x15 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2020 20:16)

1343 1011  Blandteknik Åke Nothberg (1891-1973), Sverige. Stockholms Stadshus. Signerad, daterad 1930. Motivet: 22x27 ca

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2020 18:37)

1343 7170  Etsning Bruno Ekström (1941-1990), Sverige. Signerad, numrerad 233/310, "Katarinavägen" Stockholm. Motivet: 33x24cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2020 20:40)

1343 1029  Etsning Harald Sallberg (1895-1963), Sverige. Mynttorget, Stockholm. Signerad, numrerad 14/310, oramat löst blad, 17x30 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2020 19:14)

1343 1013  Etsning Hasse Lindroth (f. 1938), Sverige. Årstabron, PT, Signerad. Motivet: 34x30 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2020 18:05)

1343 1088  Etsning Louis Sparre (1863-1964), Sverige. "Skeppsholmen", . Signerad, numrerad 3/3. Motivet: 8x10 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2020 19:17)

1343 9202  Etsning Oidentifierad konstnär. 3+ 1, Stockholmsmotiv. Signerad. Motivet: 20x14-22x33cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2020 18:56)

1343 1035  Etsning Stockholm, kolorerad, eftertryck, 42x148 cm. Ej signerad

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2020 18:50)

1343 4410  Färglitografi Åke Westin (f. 1939), Sverige. Stortorget. Signerad, numrerad 136/360. Motivet: 41x56 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2020 20:55)

1343 9472  Färglitografi Attie Brahme (1916-2003), Sverige. Signerad, Mariatorget. Motivet: 35x52 cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2020 18:06)

1343 1020  Färglitografi Attie Brahme (1916-2003), Sverige. Signerad, numrerad 14/100, Mariatorget. Motivet: 35x52 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2020 19:20)

1343 1101  Färglitografi Bengt Elde (1939-2015), Sverige. Stockholm. Signerad, numrerad 1/10, HC-upplaga (hors de commerce). Bladets mått: 58x76cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2020 19:56)

1343 1100  Färglitografi Bengt Elde (1939-2015), Sverige. Stockholm. Signerad, numrerad 2/10, HC-upplaga (hors de commerce), bladets mått: 58x76cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2020 19:55)

1343 9033  Färglitografi Berndt-Rune Jäverbrant (f. 1941), Sverige. Signerad, numrerad 15/360, daterad -79. Motivet: 34x45 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2020 19:41)

1343 1074  Färglitografi Bernt-Rune Jäverbrant, Stockholmsmotiv, bladets mått: 45x57 ca, oramade lösa blad

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2020 19:04)

1343 1078  Färglitografi Bert Håge Häverö (1932-2014), Sverige. Signerad, numrerad 278/290, bladets mått: 43x54, oramat löst blad

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2020 20:14)

1343 1079  Färglitografi Bert Håge Häverö (1932-2014), Sverige. Signerad, numrerad 278/290. Bladets mått: 44x54, oramat löst blad

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2020 19:49)

1343 1072  Färglitografi Bruno Karlsson (1927-2020), Sverige. Hagalund. Signerad, numrerad 155/360, daterad 1986. Motivet: 35x46 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2020 20:46)

1343 1107  Färglitografi Einar Jolin (1890-1976), Sverige. Signerad, numrerad 49/360. Motivet: 46x55cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2020 19:54)

1343 1108  Färglitografi Einar Jolin (1890-1976), Sverige. Signerad, numrerad 49/360. Motivet: 46x55cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2020 18:38)

1343 1103  Färglitografi Fredrik Landergren (f. 1957), Sverige. "Odenplan". Signerad, numrerad 106/110. Bladets mått: 44x40cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2020 18:51)

1343 1054  Färglitografi Gösta Gustavsson, "Norrbro". Signerad, numrerad 252/300, daterad 1983. Motivet: 59x42 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2020 19:35)

1343 1016  Färglitografi Jan Lindquist, Österlånggatan Gamla Stan. Signerad, numrerad 217/290. Motivet: 45x42 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2020 20:27)

1343 1047  Färglitografi Jan Lundquist (f. 1935), Sverige. EA-upplaga (Épreuve d’artiste). Signerad. Motivet: 39x49cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2020 19:19)

1343 1064  Färglitografi Jan Lundquist (f. 1935), Sverige. Signerad, EA-upplaga (Épreuve d’artiste). Motivet: 36x53cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2020 19:49)

1343 1062  Färglitografi Jan Lundquist (f. 1935), Sverige. Signerad, EA-upplaga (Épreuve d’artiste). Motivet: 46x66cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2020 18:58)

1343 1044  Färglitografi Jan Lundquist (f. 1935), Sverige. Signerad, numrerad 150/290, Strömkajen. Motivet: 34x53cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2020 18:45)

1343 1042  Färglitografi Jan Lundquist (f. 1935), Sverige. Signerad, numrerad 186/290, Stockholmsmotiv. Motivet: 34x53cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2020 19:55)

1343 1050  Färglitografi Jan Lundquist (f. 1935), Sverige. Signerad, numrerad 193/290. Motivet: 40x47cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2020 18:03)

1343 1059  Färglitografi Jan Lundquist (f. 1935), Sverige. Signerad, numrerad 244/290. Motivet: 40x56cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2020 20:40)

1343 1061  Färglitografi Jan Lundquist (f. 1935), Sverige. Signerad, numrerad 269/275, Slussen. Motivet: 36x56cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2020 19:30)

1343 1043  Färglitografi Jan Lundquist (f. 1935), Sverige. Signerad, numrerad 3/350, från söder mälarstrand. Motivet: 41x50cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2020 18:35)

1343 1048  Färglitografi Jan Lundquist (f. 1935), Sverige. Signerad, numrerad 54/360. Motivet: 41x56cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2020 19:48)

1343 7309  Färglitografi Jan Lundquist (f. 1935), Sverige. Signerad, numrerad 73/290, Gamla Stan. Motivet: 41x56cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2020 20:21)

1343 1049  Färglitografi Jan Lundquist (f. 1935), Sverige. Signerad, numrerad 96/290. Motivet: 40x56cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2020 18:16)

1343 8230  Färglitografi Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. Signerad, numrerad 137/200, daterad 1976, "skridskoseglaren". Bladets mått: 60x50, oramat löst blad

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2020 20:31)

1343 1022  Färglitografi Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. Signerad, numrerad 155/250, Slussen. Motivet: 48x56cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2020 20:16)

1343 8229  Färglitografi Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. Signerad, numrerad 22/250, "Cyklist på Slussen". Bladets mått: 56x66, oramat löst blad

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2020 19:01)

1343 9471  Färglitografi Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. Stockholmsmotiv. Signerad, EA-upplaga (Épreuve d’artiste), bär påskrift "Till Måns från Madeleine". Motivet: 16x22cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2020 19:52)

1343 1036  Färglitografi Maria Boczewska (f. 1940), Polen. Fiskargatan, Stockholm. Signerad, numrerad 210/320. Motivet: ca 27x21 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2020 20:20)

1343 1038  Färglitografi Maria Boczewska (f. 1940), Polen. Stockholmsmotiv. Signerad, numrerad 111/360. Motivet: 19x20 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2020 18:05)

1343 1014  Färglitografi Maria Boczewska (f. 1940), Polen. Vinter söder. Signerad, numrerad 31/325. Motivet: 27,5x33 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2020 18:12)

1343 1098  Färglitografi Mats Åkerman. Signerad, numrerad 196/200 2009, daterad bm: 64x69cm, oramat löst blad.

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2020 19:02)

1343 1099  Färglitografi Mats Åkerman. Signerad, numrerad 198/200, daterad 2009, bladets mått: 64x69cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2020 18:43)

1343 1053  Färglitografi Mikael Frygelius (1952-2001), Sverige. Motiv från Södermalm, Stockholm. Signerad, numrerad 5/180. Motivet: 50x57cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2020 20:00)

1343 1021  Färglitografi Mikael Frygelius (1952-2001), Sverige. Stockholmsmotiv. Signerad, numrerad 40/100. Motivet: 48x62 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2020 19:10)

1343 1077  Färglitografi Mona Huss Walin (f. 1944), Sverige. "Svenssons bod". Signerad, numrerad 24/460, daterad 1980, bladets mått: 75x53, oramat löst blad

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2020 18:11)

1343 1076  Färglitografi Mona Huss Walin (f. 1944), Sverige. Vy över Slussen. Signerad, daterad 2000, EA-upplaga (Épreuve d’artiste). Bladets mått: 68x52 cm

S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2020 20:27)

1343 1039  Färglitografi Staffan Kronberg (f. 1902), Sverige. "Djurgårdsek". Signerad, numrerad 263/360. Motivet: 27x36 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2020 19:06)

1343 1080  Färglitografi Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Signerad, numrerad 66/300, daterad 1981, bladets mått: 48x63, oramat löst blad

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2020 19:08)

1343 1025  Färglitografi Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Slottsbacken, Stockholm. Signerad, numrerad 19/150. Motivet: 38x48 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2020 18:52)

1343 6214  Färglitografi Sture Nilsson (1924-1990), Sverige. "Hötorget". Signerad, numrerad 31/300. Motivet: 43x33cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2020 19:01)

1343 1040  Färglitografier Jan Lundquist (f. 1935), Sverige. Signerad, EA-upplaga (Épreuve d’artiste), Slussen. Motivet: 41x66cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2020 20:47)

1343 1093  Foto Stockholmsmotiv, 55x76cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2020 20:34)

1343 1109  Fototryck Slussen, Stockholm, Pannå, 85x120 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2020 19:05)

1343 1104  Grafiskt blad Oidentifierad konstnär. Ej signerad, Stockholm, 15x88cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2020 19:33)

1343 1032  Karta Stockholm, 1908,57x60 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2020 20:35)

1343 1055  Karta Stockholm, eftertryck, ca 70x84 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2020 18:06)

1343 7180  Oljemålning Åke Nothberg (1891-1973), 1944, Utsikt från Södermalm mot Kungsholmen. Olja på pannå, 37x45 cm. Ej signerad

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2020 20:51)

1343 1087  Oljemålning Bruno Karlsson (1927-2020), Sverige. Stockholmsmotiv med Operan, Signerad. Olja på duk, 60x75 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2020 19:28)

1343 1031  Oljemålning Christina Knall (f. 1947), Sverige. Signerad, "kväll på Skeppsholmen". Olja på duk, 49x59cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2020 19:03)

1343 1003  Oljemålning Emil Hellbom (1895-1969), Sverige. Gamla Stan, Signerad. Olja på pannå, 45x36 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2020 20:56)

1343 1004  Oljemålning Emil Hellbom (1895-1969), Sverige. Kornhamnstorg, Signerad. Olja på pannå, 44x36 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2020 18:09)

1343 1001  Oljemålning Emil Hellbom (1895-1969), Sverige. Stockholmsmotiv, Vy mot Riddarholmen. Signerad. Olja på pannå, 46x38 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2020 19:53)

1343 1037  Oljemålning Emil Hellbom (1895-1969), Sverige. Utsikt mot Katarinaberget, Stockholm. Signerad. Olja på duk, 49x35 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2020 18:47)

1343 1085  Oljemålning Gunnar Zetterström (1902-1965), Sverige. Södermotiv. Signerad. Olja på pannå, 30x37 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2020 20:22)

1343 1086  Oljemålning Gunnar Zetterström (1902-1965), Sverige. Utsikt mot Riddarholmen, Signerad. Olja på pannå, 29x37 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2020 19:29)

1343 1009  Oljemålning Hans-Erik Eriksson (1921-1997), Sverige. Långholmskanalen, Signerad. Olja på pannå, 41x60 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2020 18:56)

1343 1012  Oljemålning Hans-Erik Eriksson (1921-1997), Sverige. Stockholms Stadshus. Signerad. Olja på pannå, 24x24 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2020 20:49)

1343 1008  Oljemålning Hans-Erik Eriksson (1921-1997), Sverige. Västerbron, Signerad. Olja på pannå, 60x120 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2020 20:11)

1343 1069  Oljemålning Hg Carlström. Signerad, söder mälarstrand. Olja på pannå, 37x44cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2020 20:37)

1343 1027  Oljemålning Hjalmar Grahn (1882-1949), Sverige. "Under bron, Strömparterren. Signerad, daterad -18. Olja på duk, 60x50 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2020 20:11)

1343 1005  Oljemålning Inga Möllerberg (1898-1971), Skeppsholmskyrkan, Skeppsholmen. Signerad. Olja på duk, 52x63cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2020 20:46)

1343 1051  Oljemålning Ivan James Romeo Bauer. Motiv från Gamla Stan, Skeppar Olofs gränd, Stockholm. Signerad. Olja på duk, 67x50 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2020 18:43)

1343 1028  Oljemålning Johan Bladh (1893-1976), Sverige. "Mäster Mikaels Gata med Katarina Kyrka", 33x41. Signerad, daterad -62. Olja på duk, 33x41"

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2020 18:34)

1343 1033  Oljemålning Lennart Börje Vestberg (f. 1934), Sverige. Stockholmsmotiv. Signerad. Olja på duk, 45,5x54,5cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2020 18:53)

1343 1084  Oljemålning Lennart Börje Vestberg (f. 1934), Sverige. Utsikt från Södermalm. Signerad. Olja på duk, 39x69 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2020 18:29)

1343 1105  Oljemålning Lennart Roupe (f. 1918), Sverige. Stockholmsmotiv, Söder Mälarstrand. Signerad, daterad 1978. Olja på duk, 50x60cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2020 21:07)

1343 1023  Oljemålning Lennart Roupe (f. 1918), Sverige. Stockholmsmotiv, vy mot Kornhamnstorg, Signerad. Olja på duk, 39x34 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2020 19:44)

1343 1026  Oljemålning Maurice Moberg (f. 1923), Sverige. Stockholm. Signerad. Olja på duk, 47x65 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2020 18:53)

1343 1018  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Gatumotiv Stockholm. Signerad, -44. Olja på pannå, 32x23 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2020 18:36)

1343 1057  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Kvarnen vid Waldemarsudde. Signerad Molly. Olja på pannå, 54x45 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2020 20:51)

1343 1071  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Sign H Lundahl, "Stigbergstrapporna". Signerad, daterad 1940. Olja på pannå, 30x26 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2020 20:18)

1343 1058  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Vy över takåsar, Stockholm. Signerad. Olja på duk, 47x38 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2020 19:09)

1343 1068  Oljemålning Stockholms Slott, ej signerad. Olja på duk, 62x77cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2020 20:00)

1343 1090  Oljemålning Tore Wideryd (1908-1992), Sverige. Signerad, daterad 73, Tunnelbanestation. Olja på duk, 32x53 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2020 18:52)

1343 1092  Träsnitt Erik Wessel-Fougstedt (1915-1990), Sverige. Signerad, numrerad 12/160, Stockholmsmotiv. Motivet: 33x40 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2020 20:10)

1343 1015  Träsnitt Hasse Lindroth (f. 1938), Sverige. "Mälarvarvet". Signerad, numrerad 67/95, daterad -64. Motivet: 21x29 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2020 19:04)

1343 1089  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. "Mariaberget & Söder Mälarstrand". Signerad, numrerad 201/360, daterad -74. Motivet: 23x40 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2020 20:24)

1343 1110  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Signerad, numrerad 147/360, daterad 76. Motivet: 30x75 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2020 20:34)