Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 7 december 2020 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1365 8423  Akvarell Ernst Sundström, Sandhamn. Signerad, 31x50 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:01)

1365 8211  Akvarell Henrik Tikkanen (1924-1984), Finland. Olympiastadion Helsingfors, Signerad, akvarell, 29x41 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 18:11)

1365 8265  Akvarell Inger Beckman (f. 1942), Sverige. Träd vid vatten, Signerad, 94x64 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 20:24)

1365 8482  Akvarell Josep Coll Bardolet (1912-2007), Spanien. Signerad, Flamencodansare, 37x45cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:38)

1365 6274  Akvarell Maria Collisson (f. 1968), Sverige. Gris. Signerad. Motivet: 44x28 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 20:13)

1365 8358  Ampel Glaskupa. Diameter: 33cm, höjd: 53cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 18:44)

1365 8051  Armband 18k guld. Längd: 20cm, ej öppningsbart. Med berlock, gravyr. Vikt: 20,7g

S�ldes f�r 6.400 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:06)

1365 8052  Armband 18K vitguld. Längd: 19cm, vikt: 10,2g.

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 20:27)

1365 8385  Assietter 7 delar, Arabia. Diameter: 20 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 20:01)

1365 8307  Badkarssoffa Gustaviansk stil. Längd: 169cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 20:44)

1365 8659  Bägare 2 st, silver. Höjd: 13,5-16 cm. Vikt: 390 g

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 18:31)

1365 8219  Balalajka Längd: 71cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:29)

1365 8036  Bänk Rokokostil. Längd: 102 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 20:56)

1365 8198  Barnbyrå Längd: 39 cm. Djup: 25 cm, höjd: 58 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:08)

1365 8430  Barnserviser mm 25 delar, bland annat Pyro. Längd: 6-23 cm, djup: 6-40 cm, höjd: 1,5-11 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 18:46)

1365 8532  Barometer & klocka mässing. Diameter: 13cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 20:17)

1365 8688  Basfiol höjd: 191cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:20)

1365 8440  Bestick Gense, 1950-tal

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:57)

1365 8575  Bestickuppsättning nysilver, 42 delar, modell Chippendale

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 18:07)

1365 8761  Blandteknik Erik Harald Zetterström - Kar de Mumma (1904-1997), 1976,26x21cm. Signerad

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 18:49)

1365 8127  Blandteknik Indien, 100x76 cm. Ej signerad

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:43)

1365 8128  Blandteknik Indien, ej signerad, 105x80 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:50)

1365 6168  Blandteknik John Heijke. Signerad, daterad -90. Motivet: ca 24x33 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 20:07)

1365 8784  Blandteknik Maja Danell, Tusch / Akvarell, blommor. Signerad. Motivet: 32x24 ca

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 20:02)

1365 8161  Blandteknik Orientaliskt, Erotiskt motiv, 18x11 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 20:08)

1365 4613  Blandteknik Robert Högfeldt (1894-1986), Sverige. Signerad. Motivet: 33x27cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 18:46)

1365 8160  Blandteknik Svea Genberg (1895-1987), Sverige. Signerad, daterad 1916. Blandteknik, 36x58 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 18:38)

1365 8044  Blyerts Oidentifierad konstnär. Signerad, 42x28cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:13)

1365 7063  Blyerts Per Nicolaus Skum (1928-1995), Sverige. Signerad, renar. Motivet: 19x29cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:19)

1365 8682  Bokhylla Englesson. Bredd: 37, djup: 30 cm, höjd: 113 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 20:09)

1365 8593  Bokhylla John Kandell (1925-1991), Sverige. Pilaster, Källemo. Brännstämplad. Höjd: 205 cm. Bredd: 20 cm, djup: 23 cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 20:55)

1365 8684  Bokhylla Pilaster, John Kandell (1925-1991), Sverige. Brännstämplad. Höjd: 205

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 20:18)

1365 8335  Bokhylleskåp Teak. Bredd: 75 cm. Djup: 29 cm, höjd: 174 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:56)

1365 8396  Bokstöd 1 par + skulptur. Höjd: 15-18 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 18:03)

1365 8345  Bord Med hylla. Bemålad, Bredd: 39 cm. Djup: 39,5 cm, höjd: 76 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 18:05)

1365 8350  Bord med låda, bemålad. Bredd: 71 cm. Djup: 45 cm, höjd: 78 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 18:44)

1365 8262  Bordslampa 1950-tal. Höjd: 40cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 18:39)

1365 8708  Bordslampa Belid. Höjd: 55 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:16)

1365 8422  Bordslampa Fd Fotogenlampa, glas. Höjd: 55 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 20:47)

1365 8420  Bordslampa Firma Svenskt Tenn, trä, grön. Höjd: 27 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 20:20)

1365 8497  Bordslampa Funkis, Olof Heijke, Stockholm. Höjd: 50 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:14)

1365 8069  Bordslampa Glas, på träsockel. Höjd: ca 75 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 18:22)

1365 8707  Bordslampa Glas. Längd: 16, djup: 10 cm, höjd: 8 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 18:38)

1365 8747  Bordslampa höjd: 46cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 18:58)

1365 8042  Bordslampa Kina. Höjd: 54cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:35)

1365 8711  Bordslampa Kolonn. Höjd: 70 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:38)

1365 8645  Bordslampa mässing, delvis bronserad. Höjd: 74cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:19)

1365 8419  Bordslampa mässing, skärm Josef Frank. Höjd: 47 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 18:27)

1365 8705  Bordslampa mässing. Höjd: 38 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 20:35)

1365 8709  Bordslampa mässing. Höjd: 54 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 20:12)

1365 8566  Bordslampa Trä med mässingsdetaljer. Höjd: 71cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:50)

1365 6318  Bordslampfot Carl-Harry Stålhane (1920-1990), Sverige. Rörstrand, II-sortering. Höjd: 26 cm

1365 8135  Bordslampfot Höganäs, Åke Holm (1900-1980), Sverige. Höjd: 40 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 18:50)

1365 8356  Bordslampor Ett par, Keramik, katter. Höjd: 55cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 18:10)

1365 8710  Bordslampor ett par, mässing. Höjd: 56 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 20:20)

1365 8706  Bordslampor ett par, mässing. Höjd: 60 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 18:25)

1365 8065  Bordslyster Gustaviansk stil. Höjd: 34 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:46)

1365 8443  Bordslystrar Ett par, prismor. Höjd: 30 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:30)

1365 8167  Bordssurtout Skultuna. Höjd: 25 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 20:14)

1365 8093  Bordsur Boucheron, med etui, 6x4

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 20:45)

1365 8289  Brasskydd Rokokostil, 124x76cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 18:03)

1365 8435  Brevkortsalbum Tidigt 1900-tal, med vykort, längd: 37 cm, djup: 20 cm, höjd: 5 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:41)

1365 8485  Bricka nysilver, GAB Guldsmedsaktiebolaget, Funkis. Diameter: 36 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 20:44)

1365 8418  Brickbord rokokostil, spegelbricka. Bredd: 57, djup: 45 cm, höjd: 61 cm, bemålat

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 18:29)

1365 8088  Brödkorg 1800-tal. Längd: 30 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:41)

1365 8059  Broscher silver, 5 st. Diameter: 3-4cm, vikt: 61g

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 18:32)

1365 8445  Burk Med servetthållare + 1del, mässing och koppar. Längd: 13-18cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:28)

1365 8713  Byrå + spegel, Nissen & Gehl. Spegel Aksel Kjaersgaad Odder, Bredd: 73. Djup: 39 cm. Höjd: 106+ 83

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 18:12)

1365 8681  Byrå 1940-50-tal. Bredd: 76 cm. Djup: 42 cm. Höjd: 67 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 20:03)

1365 6126  Byrå 1940-tal, senare bemålning, skriva av betong. Bredd: 83 cm, 4. Djup: cm, höjd: 73 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 18:05)

1365 8347  Byrå Gustaviansk stil. Bredd: 90, djup: 43 cm, höjd: 79 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 20:41)

1365 8537  Byrå Med stenskiva, rokokostil. Bredd: 90 cm. Djup: 48 cm, höjd: 80 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 20:32)

1365 8323  Byrå Rokokostil. Med stenskiva. Bredd: 62 cm. Djup: 33 cm, höjd: 68 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:20)

1365 6175  Byrå Tidigt 1900-tal, furu. Bredd: 110. Djup: 52 cm, höjd: 89 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 20:18)

1365 8175  Byst Gips, Signerad, S D Hedrén, Nathan Söderblom. Höjd: 36 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 20:54)

1365 8085  Cafébord diameter: 60 cm, höjd: 73 cm

1365 8547  Collier 18k guld, med pärlor & diamanter, 9xca0,001ct. Längd: 40cm, vikt: 9,7g.

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 18:12)

1365 8438  Crèmekoppar + koppar, 2 + 4 + 5 delar, modell äldre

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 20:17)

1365 8064  Damur 18K vitguld, Omega. Diameter: 14,5mm, manuell, med diamanter, längd: 18,5cm, viklås, med orginaletui. Bruttovikt: 29,5g.

S�ldes f�r 9.000 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 20:06)

1365 8449  Dosa + etuier, 3 delar, Mässing / Ns, bland annat Skultuna. Längd: 7-10 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:39)

1365 8076  Dubbelkaraff Ture Berglund. Stockholms Glasbruk. Krakelerat grönt Skansenglas, längd: 12 cm, djup: 7 cm, höjd: 26 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 18:33)

1365 8139  Etagebord NK. Diameter: 56, höjd: 110 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:58)

1365 8207  Etsning Bertil Bull Hedlund (1893-1950), Sverige. Signerad, numrerad 1/30, daterad -18. Motivet: 15x13 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 18:42)

1365 8030  Etsning Gisèle Celan-Lestrange (1927-1991), Frankrike. Komposition. Signerad, numrerad 12/30. Oramat löst blad. Bladets mått: ca 65,5x50cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:26)

1365 8029  Etsning Gisèle Celan-Lestrange (1927-1991), Frankrike. Komposition. Signerad, numrerad 8/30. Oramat löst blad. Bladets mått: ca 65x50cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:58)

1365 8028  Etsning Gisèle Celan-Lestrange (1927-1991), Frankrike. Komposition. Signerad, numrerad 9/30. Oramat löst blad. Bladets mått: ca 50x55cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 20:19)

1365 8483  Etsning Hasse Lindroth (f. 1938), Sverige. Signerad, numrerad 126/185,1996, "Ersta". Motivet: 29x35cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:00)

1365 8205  Etsning Max Brüning (1887-1968), Motivet: 29x15 cm. Signerad

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 20:40)

1365 8244  Etsning Otto Gripenswärd (1847-1933), Sverige. Skogsväg i vinterskrud. Signerad. Motivet: 11x7 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 20:08)

1365 8163  Etsning Philip von Schantz (1928-1998), Sverige. Signerad, numrerad 64/310, daterad -56. Motivet: 23x29 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:29)

1365 8558  Etsningar 2 st, Hans von Hayek (1869-1940), landskap med hästar. Signerade. Motivet: 22,5x33 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 18:09)

1365 8321  Etsningar 5 st, Staffan Snidare (f. 1939), Sverige. 2,5x3 - 10x16 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 18:50)

1365 8674  Fällbord "Björnsholm", Nationalmuseum, bemålat, diameter: 87, höjd: 70 cm, IKEA 1700-tals serien

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:50)

1365 8675  Fällbord Nationalmuseum, bemålat, IKEA 1700-tals serien, diameter: 62, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:25)

1365 8045  Färgetsning Das Rothe Rebhuhn. Signerad. Motivet: 14x8cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 18:29)

1365 6248  Färgetsning Handkolorerad. Signerad. Motivet: 22x30cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:19)

1365 6002  Färgetsning Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. Komposition med äpple och tändstickor. Signerad, numrerad 91/150, Haskel 150. Oramat löst blad. Bladets mått: ca 50x59 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:06)

1365 6001  Färgetsning Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. Komposition med äpple. Signerad, numrerad 91/150, Haskel 152, oramat löst blad. Bladets mått: ca 50x59 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 20:54)

1365 4041  Färgetsning Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. Signerad, numrerad 91/150, Haskel 151. Oramat löst blad. Bladets mått: ca 50x60 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:32)

1365 8320  Färgetsningar 2 st, Jorgo Krallis (f. 1937), . Signerad, 100-upplaga. Motivet: 5x5,5 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 18:41)

1365 3164  Färgkrita Oskar Bergman (1879-1963), Sverige. Neglinge gård, Saltsjöbaden, Signerad. Motivet: 34x48

1365 8329  Färglitografi 2 st, Sven Lidberg (1929-2009), Sverige. Signerad. Bladets mått: 46x37 respektive 62x74 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 18:48)

1365 8324  Färglitografi 3 st, Björn Lindroth (1931-1999), Sverige. Signerad, bladets mått: 45x58-44x60 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 18:07)

1365 8141  Färglitografi 3 st, Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. 360 upplaga. Signerad. Motivet: 30x22 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:27)

1365 8327  Färglitografi 4 st, Berndt-Rune Jäverbrant (f. 1941), Sverige. Signerad. Bladets mått: 45x56 cm, oramade lösa blad

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 18:15)

1365 8278  Färglitografi Al Wagiella (f. 1939), komposition med ett ägg. Signerad. Bladets mått: ca 60x44 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 20:39)

1365 8246  Färglitografi Angelica Wiik (f. 1960), Sverige. Signerad, numrerad 110/290. Motivet: 42x60cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 20:19)

1365 8751  Färglitografi Astri Bergman-Taube (1898-1980), Sverige. Signerad, numrerad 41/225, "kring den gyllene Freden" 1975. Motivet: 40x56cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 18:48)

1365 8193  Färglitografi Axel Olson (1899-1986), Sverige. Signerad, numrerad 121/350. Motivet: 24x30 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 20:04)

1365 8257  Färglitografi Bernard Lorjou (1908-1986), Frankrike. Komposition. Signerad, bär dedikation. Motivet: 61x51 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:15)

1365 8181  Färglitografi Bo Erik Lundqvist (f. 1936), Sverige. Signerad, numrerad 139/250. Motivet: 52x35 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 18:56)

1365 8434  Färglitografi Brita Streijffert (1917-2006), Sverige. Signerad, numrerad 99/100, äpplen, bladets mått: 52x63cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:06)

1365 8782  Färglitografi Claes Folcker (1940-2019), Sverige. Sandhamn. Signerad, numrerad 203/360. Bladets mått: 62x83 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:45)

1365 8142  Färglitografi Curt Sjöberg (1911-1987), Sverige. "Trosa torg". Signerad, numrerad 228/360. Motivet: 38x47 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 20:36)

1365 6303  Färglitografi Elis Ryberg (1919-1985), Sverige. Signerad, numrerad 31/390. Motivet: 37x46cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 20:41)

1365 8271  Färglitografi Esaias Thorén (1901-1981), Sverige. PT. Signerad, daterad -52, oramat löst blad, bladets mått: 60x44 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:12)

1365 8125  Färglitografi Hans Arnold (1925-2010), Sverige. Signerad, numrerad 144/200, "Kronbruden". Motivet: 48x38 cm

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 20:14)

1365 8126  Färglitografi Hans Arnold (1925-2010), Sverige. Signerad, numrerad 316/360, "Jätten Murrburra". Motivet: 47x34 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 18:58)

1365 8322  Färglitografi Hans Arnold (1925-2010), Sverige. Signerad, numrerad 86/200, "Sweet Georgia", bladets mått: 60x45 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 18:59)

1365 8123  Färglitografi Ingrid Roth (f. 1958), Sverige. Signerad, numrerad HC 29/29. Motivet: 38x60 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:11)

1365 8115  Färglitografi Jan Hultman (f. 1953), Sverige. "Fått besök". Signerad, numrerad 280/295. Motivet: 24x28 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 20:33)

1365 8248  Färglitografi Jan Lundquist (f. 1935), Sverige. Djurgårdsbron. Signerad, numrerad 213/360, Motivet: 43x53cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:37)

1365 8202  Färglitografi Kolorerad, Stellan Mörner (1896-1979), Sverige. Signerad, daterad 51. Motivet: 30x20 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 20:53)

1365 8400  Färglitografi Lars Tunebo (f. 1962), Sverige. Signerad, numrerad 1/1. Motivet: 64x107 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:35)

1365 8760  Färglitografi Leida Rives (1915-1989), Sverige. Komposition. Signerad, numrerad 134/360, daterad 1969. Motivet: 46x34 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:57)

1365 8143  Färglitografi Lena A Linderholm (f. 1947), Sverige. EA-upplaga (Épreuve d’artiste), Signerad. Motivet: 33x25 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:36)

1365 8330  Färglitografi Lena A Linderholm (f. 1947), Sverige. Signerad, numrerad 73/180, bladets mått: 77x55, oramat löst blad

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 18:28)

1365 8238  Färglitografi Lennart Jirlow (1936-2020), Sverige. "Friluftsmålaren". Signerad, ej numrerad, motivet: 42x44 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:43)

1365 6165  Färglitografi Lennart Rodhe (1916-2005), Sverige. Komposition. Signerad, numrerad 75/75, daterad 1991. Motivet: 33x23 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 20:01)

1365 8162  Färglitografi Lennart Rodhe (1916-2005), Sverige. Signerad, numrerad 19/350, daterad 1975. Motivet: 29x40 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 20:27)

1365 6345  Färglitografi Lennart Rodhe (1916-2005), Sverige. Signerad, numrerad 58/75,1970. Motivet: 28x36cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 18:41)

1365 8252  Färglitografi Lennart Roupe (f. 1918), Sverige. Signerad. Motivet: 36x50cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:46)

1365 8325  Färglitografi Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. Signerad, numrerad 3/225, blå Cykeln, bladets mått: 70x55 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:04)

1365 8326  Färglitografi Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. Signerad, numrerad 67/250, Antibes, bladets mått: 64x49 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:19)

1365 8424  Färglitografi Maria Hillfon (f. 1945), Sverige. PT. Signerad, bladets mått: 74,5x59cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 18:06)

1365 6289  Färglitografi Maria Hillfon (f. 1945), Sverige. Signerad, numrerad 32/380, blomsterstilleben. Motivet: 37x30cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 20:33)

1365 6291  Färglitografi Mona Huss Walin (f. 1944), Sverige. Signerad, numrerad 379/750, skärgårdsmotiv. Motivet: 44x33cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 20:35)

1365 8269  Färglitografi Paul Aizpiri (1919-2016), Frankrike. Komposition med ridande man. Signerad, EA-upplaga (Épreuve d’artiste). Bär påskrift. Motivet: 27x21,5 cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 20:35)

1365 8260  Färglitografi Paul Aizpiri (1919-2016), Frankrike. Kortspelande kvinna. Signerad, EA-upplaga (Épreuve d’artiste). Motivet: 55x47 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 18:24)

1365 8768  Färglitografi Peter Dahl (1934-2019), Sverige, tillskriven. Komposition med figurer. Ej signerad. Motivet: 23,5x44,5 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 20:14)

1365 8043  Färglitografi Pietro Dalla Santa (1931-2002), Sverige. Signerad, numrerad 213/360. Motivet: 62x43cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 20:49)

1365 8273  Färglitografi Roland Oudot (1897-1981), Frankrike. "La Dance". Signerad, numrerad H1/175, oramat löst blad. Bladets mått: 49x64,5 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:29)

1365 6675  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Signerad, PT, skärgård. Motivet: 30x47cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:10)

1365 8116  Färglitografi Sven Lidberg (1929-2009), Sverige. EA-upplaga (Épreuve d’artiste), Gatuscen Frankrike. Signerad. Motivet: 33x25 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:49)

1365 8781  Färglitografi Sven Olof Norman (1935-2020), Sverige. Korg med trasmattegarn. Signerad, numrerad 110/260, daterad 1983. Motivet: 58x65 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 18:22)

1365 6170  Färglitografi Tony Peppas. Signerad EA-upplaga, numrerad 24/40. Motivet: 70x56 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 20:09)

1365 8642  Färglitografier 2 st, Lars Norrman (1915-1979), Sverige. Signerade. Motivet: 32x55 & 36x65 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:48)

1365 8328  Färglitografier 2 st, Lasse Åberg (f. 1940), Sverige. EA respektive numrerad 79/175. Bladets mått: 45x63 respektive 60x44, oramade lösa blad. Signerad

1365 8274  Färglitografier 3 st, Gustav Rudberg (1915-2001), Sverige. Skutor. Signerad, numrerad 113/260,112/280 respektive 2/280, oramat löst blad. Bladets mått: 80x59 respektive 63x87 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:05)

1365 8077  Fat 2 st, Kina. Längd: 37, diameter: 37 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:56)

1365 8542  Fat 2 st. Diameter: 22cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 18:21)

1365 8672  Fat 6 st, silver. Diameter: 10-23,700 g

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:10)

1365 6336  Fat Ekeby, Anna-Lisa Thomson (1905-1952), Sverige. Rörstrand, stengods, 37x24 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 18:24)

1365 8649  Fat porslin, Vinranka, Gefle. Diameter: 36 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 18:35)

1365 8079  Fat Royal Copenhagen, Musselmalet, Helblond. Diameter: 33 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:42)

1365 8661  Fat silver, 7 st. Diameter: 11-20, vikt 620 g

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:15)

1365 8662  Fat silver, Borgila, 1933. Diameter: 15, Vikt: 130 g

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 18:46)

1365 8172  Fat silver, Finland. Längd: 27 cm. Vikt: 320g

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:36)

1365 8194  Fat silver, gravyr. Längd: 2´4,5cm, vikt: 182g.

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:06)

1365 8695  Fåtöjer + fotpallar, Ett par, Jobs textil, "Folklore". Fåtöl. Längd: 52 cm, djup: 62 cm, höjd: 90 cm. Fotpallar l: 46 cm, bredd: 65 cm, höjd: 46 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 18:21)

1365 8367  Fåtölj Bruno Mathsson (1907-1988), omkläd, Sverige

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:22)

1365 8334  Fåtölj Carl Malmsten (1888-1972), Sverige

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 20:41)

1365 8405  Fåtölj Nyrokoko

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:09)

1365 6518  Fåtölj Rokokostil

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 18:06)

1365 8598  Fåtölj Vår Fru, Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. AB OH Sjögren, Tranås. Fast stoppad rygg och sits med stomme i trä

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 20:46)

1365 5049  Fåtölj Yngve Ekström (1913-1988), Sverige. Lamello, Swedese. Skiktlimmad stomme i bok, sits klädd med läder, brännstämplad. Sitthöjd: ca 41 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:08)

1365 7044  Fåtöljer Ett par, Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Björk. Utförda av IG Axelsson, Snickeri & Möbelverkstad. Stämplade

S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 20:33)

1365 8605  Fåtöljer ett par, Gripsholmsmodell

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 20:27)

1365 8690  Fåtöljer Ett par, Gripsholmsmodell

1365 8556  Fåtöljer Ett par, Gustaviansk stil

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 20:47)

1365 8286  Fåtöljer Ett par, Gustaviansk stil.

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:58)

1365 8685  Fåtöljer Ett par, med karm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 20:46)

1365 8754  Fåtöljer Ett par, med rotting, Chippendalestil.

1365 8585  Fåtöljer ett par, Swedese, Sigvard Håkansson

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 20:57)

1365 6534  Fickur Revue, manuell. Diameter: 50mm.

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 18:27)

1365 8092  Figurin Bing & Grøndahl, gosse med frukter. Höjd: ca 19 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 18:41)

1365 6006  Figurin Lisa Larson (f. 1931), Sverige. "Laban", hund, Keramikstudion Gustavsberg (K-Studio). Stengods. Signerad Lisa L undertill. Längd: ca 19 cm. Höjd: ca 12 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:45)

1365 6004  Figurin Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Gris, Keramikstudion Gustavsberg (K-Studio). Stengods. Höjd: 10,5 cm. Längd: 17 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:45)

1365 8010  Figuriner 2 st, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Hundar, Keramikstudion Gustavsberg (K-Studio). Stengods. Höjd: 7-10 cm. Längd: 8-17 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:00)

1365 8008  Figuriner 2 st, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Småtomtar på snöbollar. Keramikstudion Gustavsberg (K-Studio). Höjd: ca 11 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 18:41)

1365 8016  Figuriner 3 st, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Hundar, Keramikstudion Gustavsberg (K-Studio). Stengods. Höjd: 7-11 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:36)

1365 8752  Figuriner 4 st, Royal Copenhagen, Bing & Grøndahl, Danmark. Abborre (II-sort), Fågel, Flicka i blått, barn med sagobok. Höjd: 9-17 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 20:17)

1365 8108  Figuriner 8 delar, Nysilver/silver. Höjd: 3-4cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:55)

1365 8636  Figuriner diverse hästar, porslin. Höjd: ca 8 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:20)

1365 8406  Fiol med stråke, i väska, längd: 60 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 18:49)

1365 8380  Fohundar ett par. Höjd: 14 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:02)

1365 8349  Fotpall Furu. Längd: 70cm, djup: 55cm, höjd: 35cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 20:31)

1365 8571  Fuskspis Elektrisk. Längd: 146. Djup: 20 cm, höjd: 120 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:59)

1365 8407  Gitarr Akustisk, i fodral, längd: 92 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 20:17)

1365 8389  Gitarr Akustisk, i fodral, längd: ca 105 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 20:09)

1365 8048  Glas 3 st, Johansfors Glasbruk, Bengt Orup (1916-1996), Sverige. Höjd: 14 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 18:12)

1365 8399  Glas 8+ 8+ 8 st, Kosta Boda, Anna Ehrner (f. 1948), Sverige. Line. Höjd: 17-22 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:35)

1365 8602  Glas ett par, antika, graverade med monogram. Höjd: 13,5

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 20:49)

1365 8608  Glas på fot. 2 st. Höjd: 16- 23 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 20:39)

1365 8174  Glasservisdelar Orrefors, Silvia, 14 delar. Höjd: 7-16 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 20:55)

1365 8336  Glasservisdelar Vinglas 6+ 6 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 18:22)

1365 6505  Glasskulpturer 4 st, Erik Höglund (1932-1998), Sverige. Diameter: 7-9cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 20:42)

1365 8357  Glöggkolvar 3 st, Ulf Hanses, Boda Nova. Höjd: 28-34 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 20:22)

1365 8615  Golvlampa höj- och sänkbar, nutida, tota. Höjd: 145 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 18:35)

1365 6351  Golvlampa höjd: 135cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 18:45)

1365 8393  Golvlampa teak / mässing. Höjd: 154 ca

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 18:50)

1365 8466  Golvlampfot MAE. Höjd: 125 ca

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 18:50)

1365 8414  Golvlampor Ett par, EWÅ, mässing, Lampskärmar stensöta. Höjd: 145

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 18:32)

1365 8689  Golvlampor Ett par, GEMI. Höjd: 142

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:37)

1365 8600  Golvlampor ett par, Örsjö, "Puck". Design: Åke Hultgren, Höjd: 125

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 18:13)

1365 8263  Golvur 1800-tal. Höjd: 210cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 20:09)

1365 4505  Golvur 1800-tal. Längd: 57 cm. Djup: 27 cm. Höjd: 210 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:54)

1365 8669  Gräddkanna + sockerskål, silver. Höjd: 4-7. Vikt: 150g

1365 8255  Gungstol 1950-tal

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:34)

1365 6590  Hallampa Jugend, glaskupa. Höjd: 20cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:57)

1365 8548  Hänge/brosch 18k guld, med rubiner & diamanter, 17xca0,001ct. Längd: 3cm, vikt: 5,6g.

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 18:54)

1365 8570  Herrbetjänt höjd: 98 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:53)

1365 7059  Hörnskåp ca 1800. Bredd: 140. Djup: ca 100 cm, höjd: 230 cm, nyckel

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 18:01)

1365 8179  Jardiniere Majolika. Höjd: 23cm, längd: 35cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 20:11)

1365 8231  Julgransdekorationer diverse

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 20:43)

1365 8049  Jultallrikar 7 st, Royal Copenhagen. Diameter: 18 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 18:33)

1365 8563  Kaffegods 8 delar, Musselmalet, Hel & Halvblond. Diameter: ca 6-11,5 cm, höjd: ca 5-7,5 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 18:47)

1365 8237  Kaffegods Arabia, Risporslin, 6+ 5 delar

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 20:26)

1365 8251  Kaffegods Rosenthal, Studioline, 15 del + 2 ex fat

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:06)

1365 8089  Kaffegods Royal Copenhagen, Musselmalet, 6 del+ 1 extra fat

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 18:47)

1365 8500  Kaffekoppar 9 delar, (Ranka, Gustavsberg, + extra fat

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 18:10)

1365 8786  Kaffeservis Bing & Grøndahl, 21 delar, motiv efter Harald Wiberg

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 18:42)

1365 8446  Kaffeservisdelar 25 del ca, Hackefors, Linnea & Liljekonvalj

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 18:25)

1365 8363  Kaffeservisdelar Ca 30 delar, hackefors.

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 18:57)

1365 8507  Kaffeskedar 6 st, silver, Finland. Längd: 9,5cm. Vikt: 44g

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 18:09)

1365 8457  Kanapé längd: 170 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 18:09)

1365 8388  Kanapé längd: 190 cm, djup: ca 66 cm, höjd: 95 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 20:13)

1365 8441  Kanna + fat, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Modell: Prunus & Silur. Höjd: 3-14cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 20:05)

1365 6362  Kanna + gurkfat, 3 delar, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Gustavsberg. Längd: 31 cm. Höjd: 17 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:05)

1365 8104  Kanna + karaff, Glas. Höjd: 22 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 18:19)

1365 6350  Kanna Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Gustavsberg, Gustavsbergs Studio, signerad med Studiohanden. Höjd: 19 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 18:45)

1365 8235  Kannor 2 st + skål, tomtemotiv. Höjd: 7-16 cm

1365 8117  Käpp med nysilverkrycka längd: 80 cm, i. 1900

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:03)

1365 8397  Karaff + 6 glas. Höjd: 19-40 cm

1365 6069  Karaff Orrefors. Höjd: 41 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:31)

1365 8103  Karaffer 2 st. Höjd: 19-25 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:04)

1365 8606  Karaffer 3 st. Glas, 1 st 1700-tal. Höjd: 23-26 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 20:41)

1365 8298  Karmstol + stol.

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:57)

1365 8134  Karmstol England

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:50)

1365 8288  Karmstol Gustaviansk stil

1365 8304  Karmstol Gustaviansk stil.

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:52)

1365 8698  Karmstolar Ett par, Josef Frank tyg, Tulpan

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 18:20)

1365 8525  Karmstolar Ett par, Rokokostil

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:49)

1365 8146  Karotter 2 st, nysilver, längd: 16-19 cm, djup: 16-19 cm, höjd: 4-6 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 20:56)

1365 6042  Karta Blekinge/Halland. Motivet: 51x60 cm

1365 6043  Kartor 4 st, Mellaneuropa. Motivet: 50x60 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 18:43)

1365 8579  Kaviarskål nysilver, glasinsats. Längd: 19 cm. Djup: 16 cm. Höjd: ca 12 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 18:58)

1365 8206  Kedja 18k guld, S-Länk. Längd: 58cm. Vikt: 6,2g

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 20:21)

1365 7017  Kelim Antik Shirvan, 156x315 cm

1365 6117  Keramik 3 delar, "Rörstrandia", Rörstrand, fat + 2 skålar med lock. Flintgods. Diameter: 30 cm. Höjd: 15 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 20:10)

1365 8676  Kista trä, barock, med nyckel. Bredd: 95 cm. Djup: 62 cm. Höjd: 45 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 18:23)

1365 8508  Klaffbord Furu, 1940-tal. Diameter: 115. Höjd: 69 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 18:09)

1365 8091  Klocka + Termometer + Hygrometer, Englesson, höjd: 3,4 cm, diameter, 5,3 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 20:34)

1365 8090  Knivlägg 6 st, tenn. Längd: ca 8 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:30)

1365 8039  Kökspall höjd: 58 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 18:50)

1365 8200  Kolonnljusstakar Ett par, mässing, Skultuna. Höjd: 20cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 18:38)

1365 8517  Konstglas 4 delar, Kosta, Steninge & Orrefors, diameter: 11-14. Höjd: 6-27 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 18:01)

1365 8377  Kornisch Rokokostil, Längd: 150cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:46)

1365 8630  Kristall diverse

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:08)

1365 8464  Kristall Orrefors, 5 delar. Höjd: 7-8 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:07)

1365 8643  Kruka Keramik. Diameter: 45, höjd: 37 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 18:19)

1365 8447  Kuverttallrikar 6 st, Stelton, Danmark, diameter: 29 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:23)

1365 8581  Lampbord Åfors, design: Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Bredd: 47. Djup: 38 cm, höjd: 54 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:07)

1365 8596  Lampbord ett par, Metall/glas. Bredd: 60, djup: 45 cm, höjd: 50 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 20:59)

1365 8133  Lampbord Glas/krom. Bredd: 50, djup: 50 cm, höjd: 55 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 20:58)

1365 8648  Lampetter Ett par. Höjd: 31cm

1365 8773  Litografi 3 st, Ariel Ben-David (f. 1942), Israel. Signerad, numrerad 80 upplaga. Motivet: 54x42 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 20:01)

1365 8228  Litografi 3 st, E Nerman, 26x21 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 18:17)

1365 8229  Litografi Oscar Reutersvärd (1915-2002), Sverige. Signerad. Motivet: 27x20 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:41)

1365 8204  Litografi Stellan Mörner (1896-1979), Sverige. Signerad, numrerad 5/125, daterad -51. Motivet: 20x28 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 18:39)

1365 8620  Ljusask Allmoge, trä. Längd: 35,5cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 20:06)

1365 8279  Ljuskrona höjd: ca 100

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 20:45)

1365 8232  Ljusstakar 10 st, Tomtar. Höjd: 5-8 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:12)

1365 8011  Ljusstakar 2 st, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Tomtar, Rörstrand. Höjd: 13 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 20:37)

1365 8005  Ljusstakar 2 st, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Tomtemor och Tomtefar, Keramikstudion Gustavsberg (K-Studio). Stengods. Höjd: ca 20 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 18:25)

1365 8369  Ljusstakar 2st par, nysilver. Höjd: 21cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:09)

1365 8003  Ljusstakar 3 st, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Tomtar, Rörstrand. Höjd: 13 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 18:07)

1365 8017  Ljusstakar 3 st, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Tomtar, Rörstrand. Höjd: 13 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:43)

1365 8013  Ljusstakar 4 delar, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Luciatåg ur Advent, Rörstrand. Lucia, Tärna, Stjärngosse och Tomte. Stengods. Höjd: 10-17 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:16)

1365 8155  Ljusstakar 4 st, Kosta Boda, Anna Ehrner (f. 1948), Sverige. Line. Höjd: 8-13 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 18:02)

1365 8509  Ljusstakar 5 st, Festivo, Timo Sarpaneva (1926-2006), Finland. Iittala, 1900-talets andra hälft (formgivna 1967), pressglas. Höjd: 12-24cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 18:48)

1365 8651  Ljusstakar ett par, jugend, mässing, för tre ljus. Höjd: ca 44 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 20:22)

1365 8370  Ljusstakar Ett par, Louis XV-stil, 1800-tal, förgylld mässing. Höjd: 19cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:09)

1365 8762  Ljusstakar Ett par, nyrokoko, nysilver. Höjd: 17cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:20)

1365 8515  Ljusstakar Ett par, silver. Höjd: 17cm, bruttovikt: 457g

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 20:26)

1365 8510  Ljusstakar Ett par, Tenn, Edvin Ollers (1888-1959), Sverige. 1949. Höjd: 12cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:17)

1365 8433  Ljusstake Birgitta Hedlund, Flicka. Signerad. Höjd: 33 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 21:02)

1365 8004  Ljusstake Lisa Larson (f. 1931), Sverige. 4 änglar i stengods, Keramikstudion Gustavsberg (K-Studio). Limmade på träsockel. Höjd: 14 cm (inkl sockel). Längd: ca 32 cm (inkl sockel)

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 18:13)

1365 8014  Ljusstake Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Tomte med lykta, Keramikstudion Gustavsberg (K-Studio), stengods. Höjd: 27 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:28)

1365 8140  Ljusstake mässing, Skultuna. Höjd: 42 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 18:02)

1365 8171  Ljusstake silver, Löfman, MGAB, 1985. Höjd: 16,5 cm. Vikt: 240g

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:28)

1365 8169  Ljusstake Skultuna. Höjd: 23 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 20:37)

1365 8612  Ljusstake Stumpastaken, Jonas Torstensson på ställning. Längd: 30, djup: 30 cm, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 20:25)

1365 8726  Lok Mamod. Längd: 25cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:40)

1365 8074  Lykta keramik, i form av en kakelugn. Höjd: 19 cm

1365 8439  Malmkrona mässing. Höjd: 30 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 20:49)

1365 8544  Manschettknappar 18k guld, med pärlemor & safirer. Längd: 2,5cm, bruttovikt: 5g.

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:49)

1365 8650  Matbord Gustaviansk stil, Frankrike, valnöt och mahogny. Bredd: 133. Djup: 115 cm, höjd: 73 cm, en iläggsskiva a 47cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:32)

1365 8714  Matsalsgrupp 5 delar, Englesson, 4 stolar + klaffbord. Längd: 65 + 2x60. Djup: 90 cm. Höjd: 72 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 18:31)

1365 8318  Matsalsgrupp 5 delar, Gustaviansk stil.

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 18:10)

1365 8521  Matservisdelar 16 delar, Royal Copenhagen, Musselmalet. 12 st mattallrikar (dia: 25,5 cm)

S�ldes f�r 5.600 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 20:57)

1365 8735  Matservisdelar 16 delar, Upsala Ekeby.

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:15)

1365 6339  Matservisdelar 20 delar, Vardag, Karin Björquist (1927-2018), Sverige. Gustavsberg 1957-1973, grön glasyr med vita kanter

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 18:27)

1365 8487  Matservisdelar 28 delar, Villeroy & Boch, Amapola

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 20:03)

1365 8442  Matservisdelar 35 del ca, "Chinese Star", omkring 1900

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 20:33)

1365 8094  Matservisdelar 36 delar, Koka Blå, Hertha Bengtson (1917-1993), Sverige. Rörstrand, porslin, dekor med blå rand på vit botten. 7 djupa tallrikar (dia: 20 cm), 7 mattallrikar (dia: 25 cm), 7 förrättstallrikar (dia: 21 cm), 5 assietter (dia; 17 cm), 3 koppar med fat + 4 koppar, karott, sockerskål, gräddkanna

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:31)

1365 8538  Matservisdelar 4 delar, Marianne Westman (1928-2017), Sverige. Picknick, Rörstrand

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 18:12)

1365 8569  Matservisdelar 47 delar, Svenska Slott, Rörstrand

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 18:39)

1365 8732  Matservisdelar ca 40 delar, Ruska, Ulla Procopé (1921-1968), Finland. Arabia, Finland. Stengods

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:46)

1365 8623  Matta Kasthall, 83x203 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 20:16)

1365 8601  Matta Kasthall, 85x202 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 20:30)

1365 8590  Matta Kasthall, 85x301 cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 18:21)

1365 8724  Matta Kasthall, 88x152 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:02)

1365 8722  Matta Kasthall, 89x200 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 18:06)

1365 6696  Matta Kina, 185x298cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 20:02)

1365 8725  Matta orientalisk, 102x153 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 20:55)

1365 8591  Matta orientalisk, 105x205 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:45)

1365 8731  Matta orientalisk, 106x146 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:38)

1365 8730  Matta orientalisk, 106x149 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 18:42)

1365 8625  Matta orientalisk, 106x205 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 20:31)

1365 8622  Matta orientalisk, 110x170 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 20:26)

1365 6383  Matta orientalisk, 125x207 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:35)

1365 8727  Matta orientalisk, 129x200 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:05)

1365 6695  Matta Orientalisk, 130x172cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:58)

1365 8520  Matta orientalisk, 130x195 cm

1365 8628  Matta orientalisk, 130x202 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 18:16)

1365 8775  Matta Orientalisk, 130x214 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:39)

1365 8378  Matta Orientalisk, 138x191cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 18:45)

1365 8283  Matta Orientalisk, 140x217cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 20:54)

1365 8284  Matta Orientalisk, 145x240cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 20:42)

1365 8408  Matta Orientalisk, 148x232cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 20:47)

1365 8472  Matta orientalisk, 150x174 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 20:47)

1365 8633  Matta orientalisk, 150x225 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:07)

1365 8467  Matta orientalisk, 165x247 cm

1365 6132  Matta orientalisk, 170x240

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:46)

1365 8638  Matta orientalisk, 208x302 cm

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 18:31)

1365 8718  Matta orientalisk, 210x302 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 18:31)

1365 8668  Matta Orientalisk, 213x305cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 20:57)

1365 8635  Matta orientalisk, 220x310 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:45)

1365 8729  Matta orientalisk, 70x108 cm

1365 8728  Matta orientalisk, 70x115 cm

1365 8723  Matta orientalisk, 70x115 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 18:46)

1365 8719  Matta orientalisk, 70x115 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:30)

1365 8721  Matta orientalisk, 75x118 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:15)

1365 8720  Matta orientalisk, 76x108 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 20:14)

1365 8716  Matta orientalisk, 78x125 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 20:47)

1365 8471  Matta orientalisk, 80x128 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 18:27)

1365 8528  Matta Orientalisk, 85x167cm

1365 6503  Matta orientalisk, 90x145cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 20:40)

1365 8629  Matta orientalisk, Gabbeh, 107x160 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:32)

1365 8468  Matta orientalisk, Galleri, 81x282 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 20:57)

1365 8469  Matta orientalisk, Galleri, 86x290 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 20:03)

1365 8631  Matta orientalisk, Galleri, 89x278 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:11)

1365 8519  Matta orientalisk, Nordafrika, 131x221 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 18:38)

1365 8498  Matta Silke, 60x80cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:04)

1365 8771  Mattallrikar 10st, Rörstrand, Jonas Bohlin (f. 1953), Sverige. Qvint. Diameter: 29cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 20:17)

1365 8770  Mattallrikar 24st, Rörstrand, Jonas Bohlin (f. 1953), Sverige. Corona. Diameter: 21-25cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 20:15)

1365 8421  Mattallrikar 33 delar, Vinranka, bredd: 15-19 cm, längd: 20-23 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:50)

1365 8576  Miniatyrfiol i väska. Längd: 16,5

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:43)

1365 8250  Miniatyrmålning 6x8 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 20:31)

1365 8151  Minkpäls Saga Mink, storlek: ca 40

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:06)

1365 8152  Minkpäls Saga Mink, storlek: ca 40

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:16)

1365 8136  Mockakoppar 11 st, Rosenthal + 1 ex kopp

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:02)

1365 8456  Mockakoppar 12 + 5 fat, Rosenthal

1365 8583  Mockaservis Limoges, 15 del

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 18:02)

1365 8173  Mockaskedar 12 st, silver, etui. Längd: 9 cm. Vikt: 84g

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 18:57)

1365 8453  Modellflygplan 2 st, bland annat, Lufthansa, plast. Längd: 20-30cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 18:46)

1365 8119  Modellflygplan Metall, "Flygande Tunnan" SAAB, 1950-tal. Längd: 21, höjd: 20 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 20:45)

1365 8144  Monterskåp 75x56 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 20:25)

1365 8529  Mynt 2 st, Guld, Österrike/Ungern, 1915,21 k, 7 g. Diameter: 1,7 cm, höjd: 1 mm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:43)

1365 8436  Nalle + elefant, 2 delar, Steiff. Höjd: 21-33 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:59)

1365 8693  Nattygsbord Ett par, Gustaviansk stil, nutida. Bredd: 45, djup: 45 cm, höjd: 53 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 18:39)

1365 8715  Nattygsbord Gustaviansk stil. Bredd: 45, djup: 45 cm, höjd: 53 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 20:20)

1365 8745  Offsetlito BECK & JUNG, Sverige. "Theta 38-45". Signerad, numrerad 145/250, daterad 1987. Motivet: 14x25 ca

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 20:30)

1365 8371  Ölglas & champagneglas Orrefors modell: Carina, 10+ 6 st. Höjd: 18-20cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 20:17)

1365 8222  Oljemålning + collage 2 st, Tunis, 21x30 respektive 18x28 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 20:28)

1365 8033  Oljemålning 1800-tal, Kvinnoporträtt, 53x41 cm. Ej signerad

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 20:38)

1365 6585  Oljemålning 1800-tal, Signerad Clay, Marin. Olja på duk, 30x40 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:53)

1365 6605  Oljemålning Acke Sjöstrand (1875-1927), Sverige. Katedral. Olja på pannå. Signerad, 97x67 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 20:14)

1365 6623  Oljemålning Acke Sjöstrand (1875-1927), Sverige. Signerad. Olja på pannå, 51x36 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 20:29)

1365 8203  Oljemålning Alice Bergström. Signerad, blomsterstilleben. Olja på pannå, 23x19cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:10)

1365 4260  Oljemålning Ann-Mari Åfeldt (1924-2019), Sverige. "Två", Signerad. Olja på duk, 43x46 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 18:19)

1365 8158  Oljemålning Arne Aspelin (1911-1990), Sverige. Signerad. Olja på pannå, 18x23 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 20:48)

1365 8201  Oljemålning Beppe Wolgers (1928-1986), Sverige. Porträtt. Signerad, daterad -49. Olja på duk, 72x58 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 18:22)

1365 6086  Oljemålning Berit Stenlund (f. 1943), Sverige. "Lön för mödan". Signerad, daterad 2016. Olja på duk, 35x15 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 18:13)

1365 8477  Oljemålning Carl Herman Wetterwik (1910-1949), Sverige. Signerad, landskap. Olja på duk, 49x59 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 20:58)

1365 8480  Oljemålning Carl-William Hammar (f. 1918), Signerad, daterad -74, stadsmotiv. Olja på pannå, 45x54 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:33)

1365 8032  Oljemålning Edvin Ollers (1888-1959), Sverige. Signerad, daterad 1948. Landskap. Signerad. Olja på duk, 38x45 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 18:51)

1365 6774  Oljemålning Elena Sivertzen Falk, Skymning. Signerad, daterad 1935. Olja på pannå, 46x38

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 18:24)

1365 6706  Oljemålning Emil Abrahamsen, Hässjor. Signerad, daterad 1897. Olja på duk uppfodrad på pannå, 22x32 ca

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 20:35)

1365 8066  Oljemålning Fritz Rosenthal (1870-1939), Tyskland. "Storlien med Stenfjeldet". Signerad, november 1930. Olja på duk, 90x130 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 18:08)

1365 6109  Oljemålning Georg Lagerstedt (1892-1982), Sverige. Stonehenge. Signerad Lagerstedt -55. Olja på duk, 45x60 cm

1365 8183  Oljemålning Guido Odierna (1913-1991), Italien. Signerad, Capri. Olja på duk, 50x70 cm

1365 8740  Oljemålning Gunnar Klys. Signerad. Olja på duk, 55x66cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 20:12)

1365 8243  Oljemålning Gustaf Magnusson (1890-1957), Sverige. Barn vid brygga. Signerad, daterad 1943. Olja på pannå, 72x59 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 18:46)

1365 6716  Oljemålning H Lepik, Signerad, stilleben. Olja på pannå, 30x25 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 18:02)

1365 6847  Oljemålning Halvar Halvorsen, Signerad. Olja på duk, 49x68 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 20:29)

1365 8087  Oljemålning Hans Dahlin (1922-2000), Sverige. Komposition. Signerad, daterad -89. Olja på duk, 41x53 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 20:30)

1365 8197  Oljemålning Hans Osswald Larsson Sverige. Monogramsignerad. Olja på pannå, 40x32 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:27)

1365 8409  Oljemålning Harald Sallberg (1895-1963), Sverige. Väderkvarn. Signerad, daterad 1945. Olja på pannå, 20x27cm

1365 6761  Oljemålning Henrik Hillbom (1863-1948), Sverige. Båt på flod. Signerad, daterad -06. Olja på pannå, 22x33 cm

1365 8412  Oljemålning K Åberg, "ängsblommor II". Signerad, daterad 1942. Olja på pannå, 72x59cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:11)

1365 6676  Oljemålning Kerstin Lundberg Stenman. Signerad, 1983. Olja på pannå, 54x44cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:12)

1365 8778  Oljemålning Laila Prytz (f. 1907), Sverige. Benidorm. Signerad, daterad 1960. Olja på pannå, 38x46 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 18:19)

1365 8411  Oljemålning M Hägg. Signerad, grindstolpar. Signerad, daterad 1949. Olja på duk, 75x50cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 20:32)

1365 6507  Oljemålning Nils Fredriksson, Signerad, stilleben. Olja på pannå, 55x45 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 20:58)

1365 8254  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, trädgård. Olja på duk, 52x61cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 18:07)

1365 8240  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Hundar. Ej signerad. Olja på duk, 16x22 cm, ej ramad

1365 7075  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad EN, Portätt av Harriet Olrog. Olja på duk, 46x38 cm

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:06)

1365 8476  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad, 1944, landskap, 29x37 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 20:05)

1365 6234  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad, blomsterstilleben. Olja på duk, 35x25cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 18:26)

1365 8239  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Norge. Porträtt. Ej signerad, bär påskrift a tergo. Olja på pappannå, ca 9,5x8 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:40)

1365 6128  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Sandström, Kondorklippan Sarek. Signerad, daterad 1962. Olja på duk, 63x45 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 18:22)

1365 8757  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad I Werner, "Italien". Olja på duk, 40x32 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 20:38)

1365 8780  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, "Södertak". Olja på pannå, 59x38 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 18:13)

1365 8573  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, blomsterstilleben. Olja på duk, 25x20 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:42)

1365 8354  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, kvinna på café. Olja på duk, 46x37 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:06)

1365 8679  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, kvinna. Olja på duk, 80x63cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 20:09)

1365 8214  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, ros. Olja på duk, 20x20cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 18:27)

1365 8743  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Stadsmotiv. Monogramsignerad CH 1928. Olja på pannå, 23x29 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:23)

1365 8199  Oljemålning Per Adalbert von Rosen (f. 1953), Sverige. Signerad. Olja på duk, 67x75 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 20:26)

1365 6162  Oljemålning Philip Hutchins Rogers (1786-1853), England, tillskriven. Kustmotiv med fiskare. Ej signerad. Olja på pannå, 27x33 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:43)

1365 8733  Oljemålning Philippe de Rougemont (1891-1965), Frankrike. Ballerinor. Signerad. Olja på duk, 50x60 cm

S�ldes f�r 8.400 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:06)

1365 8352  Oljemålning Reuben Hedin (1905-1985), Sverige. "utsikt La Plama". Signerad. Olja på duk, 46x54 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:45)

1365 8159  Oljemålning Signerad Wenczka. Olja på duk, 61x30 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 20:40)

1365 8540  Oljemålning Slava Kliuchnikov (f. 1956), Signerad. Olja på duk, 47x62cm

1365 6730  Oljemålning Sophus Clod-Svensson (1867-1941), Hamnmotiv, monogramsignerad. Olja på duk, 30x38 cm

1365 8410  Oljemålning Stig EH Rousk (f. 1934), Sverige. Signerad, 1983, stadsmotiv. Olja på pannå, 32x39cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 20:49)

1365 8503  Oljemålning Sture Humbla (1897-1962), Sverige. Solnedgång med sjöfåglar. Signerad, daterad -61. Olja på pannå, 27x41 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 18:04)

1365 6159  Oljemålning Sven Ahlgren (1922-1997), Sverige. Signerad, daterad -58. Olja på duk, 52,5x65,5 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 18:53)

1365 6160  Oljemålning Sven Ahlgren (1922-1997), Sverige. Signerad, daterad -58. Olja på duk, 52,5x65,5 cm

1365 8783  Oljemålning Sven Olof Norman (1935-2020), Sverige. Kvinnogestalt. Signerad. Olja på duk, 68x56 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:47)

1365 8148  Oljemålning Tore Kurlberg (1916-1998), Sverige. Stilleben. Monogramsignerad, -54. Olja på pannå, 44x54 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 20:45)

1365 6581  Oljemålning Ture Bosin (1894-1983), Sverige. "Hamnparti Lidingö". Signerad, daterad 1923. Olja på duk, 33x46 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:45)

1365 7056  Oljemålning Waldemar Lindholm (1872-1900), Sverige. Stockholmsmotiv, Signerad. Olja på duk, 27x40 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:42)

1365 8777  Oljemålningar 4 st, Laila Prytz (f. 1907), Sverige. Porträtt. Signerad, daterad 1933-1950, pannå, 27x22 - 28x23 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:51)

1365 8637  Örhängen 18k guld, Ett par, 1951. Längd: 2cm, vikt: 3,8g.

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 20:32)

1365 8549  Örhängen 18k guld, ett par, med gröna & vita stenar. Längd: 4,5cm, vikt: 3,1g.

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:07)

1365 8562  Örhängen 18k guld, ett par. Längd: 3,5cm. Vikt: 1g

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:27)

1365 8561  Örhängen 18k guld, med rubiner och diamanter, ca 20xca0,001ct. Vikt: 1,8g

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:28)

1365 8054  Örhängen 18k guld, Två par. Längd: 1-3cm, vikt: 3,4g.

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:15)

1365 8061  Örhängen 18K vitguld, Ett par, med diamanter 2xca0,13ct. Vikt: 1,2g

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 18:08)

1365 8555  Örhängen & hänge 18k guld, med smaragder och diamanter, 3xca0,04ct, 4xca0,01ct. Vikt:

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:58)

1365 8644  Pall "Sgabello", Design: Marit Stigsdotter, STOLAB 1998. Längd: 38, höjd: 45 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:05)

1365 8691  Pallar Ett par. Med Jobs-textil, "Folklore", Längd: 66 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 20:15)

1365 8121  Paraplyställ höjd: 65 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 20:34)

1365 8060  Pärlcollier Silverlås. Längd: 90cm, bruttovikt: 74g.

1365 8098  Parti nysilver 6 delar, bland annat en silver. Vikt: ca 375 g

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 20:58)

1365 6415  Pelarbord Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Diameter: 71, höjd: 62 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 20:27)

1365 8177  Pelarbord Nyrokoko. Bredd: 60, djup: 45 cm, höjd: 73 cm

1365 8444  Pianolampetter Ett par, Jugend, mässing. Längd: 20 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 20:48)

1365 8209  Piedestal Chippendalestil. Höjd: 90cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 20:20)

1365 8678  Piedestal Ett par, Asien. Höjd: 31cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 18:40)

1365 8210  Piedestal omkring 1900. Höjd: 91cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 20:58)

1365 8343  Piedestal trä. Höjd: 100cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 18:31)

1365 8234  Pluntor 3 st, Glas. Höjd: 19-24 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:49)

1365 8170  Pokal silver, CG Hallberg, 1912. Höjd: 20 cm. Vikt: 202g

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 18:26)

1365 8670  Prisbägare silver, 11 st, 4-9,540 g. Diameter: 3,2-7,2 cm. Höjd: 4-9,3 cm, vikt: ca 545 g

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:19)

1365 8656  Prispokal silver, Horn, CG Hallberg, omkring sekelskiftet 1900, bruttovikt: 850 g, längd: 17,5 cm, djup: 17,5 cm, höjd: 16 cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 18:36)

1365 8663  Prispokaler 3 st, silver, 13,5-18 cm, bruttovikt: 599g, längd: 6-10,5 cm, djup: 6-10,5 cm, höjd: 13,5-18 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 20:18)

1365 8664  Prispokaler 3 st, silver. Höjd: 15,5-19,700 g

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 20:28)

1365 8671  Prispokaler 8 st, silver. Höjd: 7,5-14. Vikt: 620 gr

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 20:53)

1365 8319  Promenadkäppar 2 st. Längd: 83-93 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 20:15)

1365 8391  Promenadkäppar 3 st, Silverkryckor. Längd: ca 90 cm

1365 8667  Punschkoppar Priser, 6 st, silver. Höjd: 4,5 cm. Vikt: 181g

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:40)

1365 8086  Restaurangsilver 2 delar, nysilver, dubbelkarott + kastrull, England. Längd: 14-20 cm, djup: 14-25 cm, höjd: 7-8 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 18:55)

1365 8062  Ring 18k guld, defekt, bucklig. Vikt: 3,5g, ringmått: 10

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 20:51)

1365 8070  Ring 18k guld, med en syntetisk spirell, storlek: 17½, (e). Vikt: 3g

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:11)

1365 8208  Ring 18k guld, saknar sten, storlek: 17½. Vikt: 3,4g.

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 20:54)

1365 8056  Ring 18K vitguld, MAG, 1971, storlek: 19. Vikt: 3,9g.

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 20:42)

1365 8552  Ringar 2 st, 8K, med blå & gul sten, storlek: 18-18½. Vikt: 2,6g.

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 18:22)

1365 8551  Ringar 2 st, med röd & vit sten, storlek: 16½-17. Vikt: 3,4g.

1365 8342  Rökbord kopparbricka. Höjd: 56cm, diameter: 61cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 18:36)

1365 4262  Rotogravyrer 2 st, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Signerad, numrerad 44/100 respektive 94/100, daterad 1954. Motivet: 28x22 cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 18:20)

1365 8249  Sablar + kris, 3 delar. Längd: ca 40-90cm.

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 18:06)

1365 8451  Sablar Ett par, Stanislaus Augustus Rex 1762. Längd: 84cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 20:29)

1365 8624  Salladsbestick Förgyllt silver. Längd: 20cm, vikt: 112g. Med etui.

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 18:28)

1365 8535  Salongsbord Gustaviansk stil, Med stenskiva. Bredd: 110 cm. Djup: 80 cm, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:34)

1365 8632  Sameknivar 4 st, Med hornskaft. Längd: 13-23cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 18:51)

1365 4608  Samlartallrikar 2 st, Stig Lindberg (1916-1982), "Flykten till Egypten", diameter: 23cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 18:23)

1365 6326  Såssnipa Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Gustavsberg, fajans. Längd: 15 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 18:18)

1365 8543  Satsbord 3 delar, England. Höjd: 56-60 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 18:35)

1365 8753  Satsbord 3 delar, Svenska Möbelfabrikerna AB. Teak. Bredd: 42-56 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:19)

1365 4387  Sekretär mahogny. Bredd: 102, djup: 53 cm, höjd: 104 cm, nyckel

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 18:23)

1365 8095  Serveringsfat 7 st, nysilver, Sheffield, England. Längd: 36-61 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:52)

1365 8120  Serveringsvagn längd: 50 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 18:10)

1365 8687  Servisdelar 6+ 3, Blå Eld, Hertha Bengtson (1917-1993), Sverige. Rörstrand, flintgods

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 20:29)

1365 8223  Servisdelar Kaffe- och teservisdelar, 15 del

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 18:58)

1365 8168  Servisdelar Valencia, Ulla Procopé (1921-1968), Finland. Arabia, Finland. Lanserades 1962. Handmålad dekor i koboltblått mot vit botten. Märkt ARABIA FINLAND UP, 10 delar

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 20:26)

1365 8463  Shaker Nysilver, 1950-tal, "Rocket". Höjd: 25 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 20:40)

1365 8387  Sideboard England. Längd: 148, djup: 44 cm, höjd: 78 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:40)

1365 8595  Sideboard Englesson, Gustaviansk stil. Längd: 133. Djup: 36 cm, höjd: 73 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 20:37)

1365 8618  Sideboard Rokokostil. Längd: 110, djup: 45 cm, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:51)

1365 8619  Sideboard Rokokostil. Längd: 110, djup: 45 cm, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 20:48)

1365 8617  Sideboard Rokokostil. Längd: 130, djup: 45 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 20:58)

1365 8609  Sideboard Rokokostil. Längd: 135, djup: 45 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:57)

1365 8392  Sideboard Teak, Skjutdörrar. Längd: 118. Djup: 45 cm, höjd: 71 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 20:45)

1365 5052  Sideboard teakfanér. Längd: 172 cm. Djup: 42 cm. Höjd: 94 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:08)

1365 8138  Silver 3 delar, diverse

1365 8627  Silverbestickdelar 6 st, silver. Längd: 10-20cm, vikt: 195g.

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 20:53)

1365 8106  Skål + skålfat, Iittala. Diameter: 16-26 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 18:55)

1365 8366  Skål diameter: 43cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 20:23)

1365 6352  Skål Gabi Citron-Tengborg (f. 1930), Sverige. Gustavsberg. Löva. Längd: 20 cm. Djup: 8 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 18:48)

1365 8452  Skål Kosta, glas, Lisa Bauer (1920-2003), Sverige. Gravyr, för nit och redlighet, med schatull. Höjd: 20cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 18:58)

1365 8097  Skål mässing, orientalisk. Höjd: 16 cm, diameter: 28 cm

1365 8578  Skål Med kanna, Gefle. Diameter: 20cm. Höjd: 18cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 18:08)

1365 6648  Skål med lock, silver och kristall. Höjd: 10 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 18:33)

1365 8379  Skål på fot, nysilver. Höjd: 22 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:11)

1365 8300  Skål trä med silvermontering, silver (925). Diameter: 15cm. Bruttovikt: 326g

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 18:34)

1365 8491  Skål Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Boda Åfors. Höjd: 12cm. Diameter: 20cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:57)

1365 6200  Skålar 2 st, Erik Höglund (1932-1998), Sverige. Höjd: 11-14cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 18:25)

1365 6337  Skålar 2 st, Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Rörstrand, diameter: 17-21 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 18:25)

1365 8314  Skålar 2 st, Gustavsberg, Primula, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Höjd: 11 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 20:06)

1365 6049  Skålar 2 st, Kosta Boda, U H Vallien/Bertil Vallien. Höjd: 9-10 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:01)

1365 8450  Skålar 2 st, Kosta. Höjd: 10-12, bland annat Ulrica Hydman Vallien

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 20:39)

1365 8310  Skålar 2 st, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Höjd: 9-15 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 18:48)

1365 8604  Skålar 2 st. Rosenthal. Diameter: 20-26 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 20:35)

1365 8454  Skålar 2st Med lock nysilver, glas. Höjd: 13-21cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:55)

1365 8764  Skålar 3 st, Orrefors, glas. Höjd: 7-8cm, diameter: 10-12cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 20:17)

1365 8765  Skålar 4 st, Orrefors, grönt glas, modell: mingle. Längd: 19-27cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 18:08)

1365 6217  Skålar 4 st, Orrefors. Höjd: 9-18cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:41)

1365 8233  Skålar 5 st, Tomtar. Höjd: 11-17 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 20:14)

1365 6296  Skålfat Gustavsberg, Gustavsbergs Studio, signerad med Studiohanden. Längd: 10,5

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 20:37)

1365 6253  Skålfat Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Man på häst, Gustavsberg, 20x20 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 20:27)

1365 8351  Skänk Furu. Bredd: 95 cm. Djup: 35 cm, höjd: 110 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:45)

1365 8584  Skåp Englesson. Bredd: 55, djup: 33 cm, höjd: 88 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:44)

1365 6612  Skåp Längd: 90 cm. Djup: 40 cm. Höjd: 181 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 20:19)

1365 6411  Skåp med sekretärdel, Jugend, björk. Bredd: 102. Djup: 42 cm, höjd: 165 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 20:20)

1365 8505  Skedar 12st, silver, Finland. Längd: 10,5cm. Vikt: 101g.

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 20:48)

1365 8737  Skedar 16st, silver, gravyrer. Längd: 13cm, vikt: 270g. Med etuier

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 20:34)

1365 8696  Skrivbord + stol, Gustaviansk stil, nutida. Bredd: 100, djup: 50 cm, höjd: 77 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:10)

1365 8697  Skrivbord + stol, Gustaviansk stil, nutida. Bredd: 100. Djup: 50 cm, höjd: 77 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 20:34)

1365 8694  Skrivbord med stol, Gustaviansk stil, nutida. Bredd: 100, djup: 50 cm, höjd: 77 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:09)

1365 8216  Skulptur Allan Runefelt (1922-2005), Sverige. Pojke, lergods, Höjd: 21cm

1365 8188  Skulptur Britt-Louise Sundell (1928-2011), Sverige. Gustavsberg, elefant. Höjd: 11 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 18:41)

1365 8381  Skulptur Gustavsberg, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Tupp. Höjd: 19 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:47)

1365 8744  Skulptur Henrik Allert (f. 1937), Grönpatinerad, brons, Ripa, Gjutarstämpel FFA Fondeur. Höjd: 19 inkl sockel

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 18:35)

1365 8514  Skulptur Kina, Häst, glaserat lergods, nutida. Höjd: 26,5

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:55)

1365 8217  Skulptur Kosta Boda, Kjell Engman (f. 1946), Sverige. Signerad, fisk, glas, Höjd: 15cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 20:45)

1365 8539  Skulptur La Vieja España, hund, trä. Längd: 62cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 18:38)

1365 8185  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Kalle ur Larsons ungar, Gustavsberg 1964-1980. Brun stengodslera, delvis glaserad och målad. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 18:15)

1365 8186  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Lodjur ur limiterad upplaga för Världsnaturfonden WWF och NK, Gustavsberg 1975. Målad och glaserad vit stengodslera. Längd: 23 cm. Höjd: 15 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:01)

1365 8218  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Pudel. Höjd: 10cm.

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 20:47)

1365 8130  Skulptur Lladro. Höjd: 28 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:22)

1365 6254  Skulptur Mari Simmulson (1911-2000), Sverige. Flicka, Ekeby. Höjd: 18,5

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 20:28)

1365 8187  Skulptur Mari Simmulson (1911-2000), Sverige. Höjd: 31 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 20:34)

1365 8299  Skulptur metall, Orientalisk. Höjd: 23 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 20:26)

1365 8294  Skulptur metall. Höjd: 43 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:49)

1365 8131  Skulptur Minton. Höjd: 25 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 18:13)

1365 6110  Skulptur Oidentifierad konstnär. Ansikten. Signerad. Metall. På träsockel. Väggmontering. 27x57x12 cm (inkl sockel)

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:43)

1365 8224  Skulptur Olof Ahlberg (1876-1956), Sverige. Mor och barn. Signerad, gips. Höjd: 54 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:30)

1365 6804  Skulptur Porslin, Örn, Tyskland. Höjd: 38 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 20:16)

1365 6589  Skulptur Trä. Signerad 58, Bergsklättrare. Höjd: 42cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 20:00)

1365 8291  Skulpturer 2 st, Bemålat trä, Myanmar. Höjd: 54 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:39)

1365 8516  Skulpturer 2 st, konstglas, Polar, fåglar. Längd: 14-17 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 20:32)

1365 8316  Skulpturer 2 st, Lergods, Orientaliska. Höjd: 20-27 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 20:17)

1365 8295  Skulpturer 2 st, Metall. Höjd: 13-17 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:26)

1365 6150  Skulpturer 3 st, africana, trä. Höjd: 19-33 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 20:01)

1365 8313  Skulpturer 3 st, Buddha. Höjd: 7-11 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:17)

1365 8236  Skulpturer 3 st, Gustavsberg, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Höjd: 3-6 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 18:09)

1365 8297  Skulpturer 3 st, Stengods. Höjd: 12-18 cm

1365 8150  Skulpturer 6 st, Tomtar. Höjd: 25-33 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:08)

1365 8475  Skyltar 2 st, Frithiof Telenius, 92x52 cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 20:16)

1365 8640  Smyckesgarnityr 8 delar, silver, förgyllt, med granater. Längd: 2-6cm. Vikt: 53,5g

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 18:21)

1365 8513  Snusdosa silver, 1876. Längd: 9cm. Vikt: 85g

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 18:32)

1365 8100  Sockerskål Sevrés, 1800-tal. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 18:23)

1365 8403  Soffa Björk. Längd: 161cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:17)

1365 8315  Soffa Bröderna Andersson, Längd: 196cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 20:09)

1365 8587  Soffa Swedese, Sigvard Håkansson. Längd: 127

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 20:03)

1365 8588  Soffa Swedese, Sigvard Håkansson. Längd: 127

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:01)

1365 8470  Soffbord Alm, höj/sänkbart, Diameter: 87cm. Höjd: 57cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:32)

1365 8404  Soffbord Barockstil, Bredd: 103 cm. Djup: 54 cm. Höjd: 60 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 18:45)

1365 6868  Soffbord Butlers tray. Bredd: 120, djup: 90 cm, höjd: 55 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 20:56)

1365 8746  Soffbord hunters table. Bredd: 152, djup: 89 cm, höjd: 54 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 18:47)

1365 8341  Soffbord Längd: 118 cm. Djup: 79 cm, höjd: 57 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 18:40)

1365 8355  Soffbord med stenskiva. Bredd: 105 cm. Djup: 60 cm. Höjd: 49 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:03)

1365 8156  Soffbord NK, Kerstin Hörlin-Holmquist (1925-1997), Sverige. Bredd: 125, djup: 56 cm, höjd: 53 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:44)

1365 8292  Soffgrupp 3 delar, Gustaviansk stil, längd: 53 cm, djup: 58 cm, höjd: 99 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:11)

1365 8285  Soffgrupp 5 delar, Gustaviansk stil, längd: 42 cm, djup: 47 cm, höjd: 92 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 18:30)

1365 8118  Solspegel diameter: 15-45 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:16)

1365 8755  Spegel 1800-tal, oval, förgylld, 93x62 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 18:01)

1365 8527  Spegel 180x71cm Med konsolbord. Längd: 76 cm. Djup: 32 cm, höjd: 57 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:27)

1365 8413  Spegel 1960-tal, 124x55cm

1365 8474  Spegel 1960-tal, vit / guld, 120x66 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:07)

1365 8398  Spegel 60x40 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:38)

1365 8344  Spegel 83x34cm

1365 8756  Spegel Gustaviansk stil, 66x44 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:43)

1365 8276  Spegel Gustaviansk stil, 86x63cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:34)

1365 6513  Spegel Nyrokoko, 76x63 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 20:59)

1365 8275  Spegel Rokokostil, 120x50cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 20:41)

1365 8741  Spegel Sent 1800-tal, 25x30 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 18:10)

1365 8259  Spegel Teak, 120x30cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 20:28)

1365 8460  Spegel Teak, Hovmantorp, 112x50 cm

1365 8261  Spegel trä, 104x48cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 20:41)

1365 6417  Spegelbyrå Sent 1800-tal, björk. Bredd: 85 cm. Djup: 50 cm. Höjd: 183 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 20:38)

1365 6512  Spegellampett Nyrokoko, 66x64 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 20:59)

1365 8431  Spegelplatå mässing. Längd: 40 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 18:41)

1365 8462  Spelbord 1800-tal, mahogny. Bredd: 87, djup: 2x44 cm, höjd: 77 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:03)

1365 8530  Spelbord mahogny, 1800-tal. Bredd: 86, djup: 2x41 cm, höjd: 78 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 18:33)

1365 8495  Spelbord mahogny. Bredd: 86 cm. Djup: 42x2 cm, höjd: 80 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 18:28)

1365 8395  Staffli höjd: 82 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:31)

1365 8533  Stolar 10 st, Göteborgsmodell

S�ldes f�r 5.600 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 20:15)

1365 8312  Stolar 4 st

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 18:44)

1365 4443  Stolar 4 st, 1940-tal, Sullarygg. Längd: 47 cm. Djup: 43 cm, höjd: 80 cm, sitthöjd: ca 43 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 20:19)

1365 8301  Stolar 4 st, Gustaviansk stil.

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:59)

1365 8287  Stolar 4 st, Myran, Arne Jacobsen (1902-1971), Danmark. För Fritz Hansen

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 20:07)

1365 8417  Stolar 4 st, Nyrokoko

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:56)

1365 8317  Stolar 6 st

1365 8492  Stolar 6 st, barockstil

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 20:59)

1365 8493  Stolar 6 st, Barockstil med gyllenläder

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 18:06)

1365 8611  Stolar 6 st, Englesson

1365 8402  Stolar 6st Rokokostil.

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:14)

1365 8220  Stolar Ett par

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 18:15)

1365 8610  Stolar ett par, Bellmansmodell, Roos Helsingborg

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:45)

1365 8461  Stolar ett par, Charlotte, Kerstin Hörlin-Holmquist (1925-1997), Sverige

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 18:14)

1365 8145  Stolar ett par, Gustaviansk stil

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 18:38)

1365 8374  Stolar Ett par, rokokostil.

1365 8554  Stolar Ett par, tidigt 1800-tal

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:14)

1365 8665  Ströare silver, 5 st. Höjd: 11-18, vikt: 630 g

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:37)

1365 8494  Sybord 1800-tal, två lådor. Bredd: 49 cm. Djup: 34 cm, höjd: 66 cm

1365 8132  Sybord Intarsia. Bredd: 50, djup: 35 cm, höjd: 68 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:46)

1365 8496  Sybord Intarsia. Bredd: 56 cm. Djup: 41 cm, höjd: 73 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:58)

1365 8373  Sybord Längd: 60 cm. Djup: 48 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:39)

1365 8531  Sybord Lyra. 1800-tal. Bredd: 55, djup: 40 cm, höjd: 72 cm, nyckel

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 18:10)

1365 6523  Sybord mahogny, omkring 1900. Bredd: 62, djup: 47 cm, höjd: 71 cm, nyckel

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 18:12)

1365 8560  Sybord Tidigt 1900-tal, mahogny. Bredd: 51, djup: 39 cm, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:32)

1365 8072  Syltkruka Vallåkra, 2L, saltglaserat stengods. Höjd: 13 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 18:35)

1365 8616  Sypall Längd: 40 cm. Djup: 40 cm, höjd: 40 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 20:57)

1365 8290  Taburett Gustaviansk stil. Höjd: 43cm, längd: 41 cm, bredd: 50 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:57)

1365 8416  Takarmatur 20-tal, smode. Höjd: 75 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 20:44)

1365 8111  Takarmatur AB Bruno Herbst. Längd: 96 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 18:08)

1365 8339  Takarmatur Bumlingen. Anders Pehrson, Ateljé Lyktan, Åhus. Diameter: 40 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 18:51)

1365 8071  Takarmatur design: Hans-Agne Jakobsson (1919-2009), Sverige. Diameter: 46 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 18:03)

1365 2145  Takarmatur Jason Miller för Roll&Hill USA, Endless Straight Längd: 148

S�ldes f�r 25.500 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 18:32)

1365 8331  Takarmatur Luxus, teak. Längd: 58cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:31)

1365 8646  Takarmatur Lykta, 20-tal. Höjd: 55cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 18:14)

1365 8055  Takarmatur mässing och glas. Höjd: 38 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 20:45)

1365 8473  Takarmatur med prismor, Gustaviansk stil. Höjd: 50 ca

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:37)

1365 8147  Takarmatur Skärm, Josef Frank (1885-1967), Österrike. Höjd: 46 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 20:03)

1365 8157  Takfotogenlampa + väggfotogenlampa. Höjd: 40-60 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:30)

1365 8212  Tallrikar + assietter, 6 + 6 delar, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Berså, Gustavsberg 1960-1974, stiliserade gröna blad på vit botten. Diameter: 17,5-21 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 20:39)

1365 8655  Tallrikar 4 st. Flintgods. Diameter: 25 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:12)

1365 8568  Tallrikar 6 st, ostindiskt kompaniporslin. Diameter: ca 23 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:03)

1365 8541  Tallrikar 8st, Asien. Diameter: 22cm

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 20:59)

1365 8383  Tallrikar Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Birka, Gustavsberg 1973-1995, stengods med målad svart dekor, 11 st. Diameter: 28 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 18:50)

1365 8614  Tamburmajor Gemla. Höjd: 195

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 18:47)

1365 8607  Tamburmajor Gemla. Höjd: 195

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:44)

1365 8384  Tapetmönster 2 delar. Längd: 18-21 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 18:39)

1365 8577  Tårtspade silver. Längd: 26 cm. Vikt: ca 80 g

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:48)

1365 8703  Tavla Trä, Oidentifierad konstnär. Ej signerad, 31x41cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 20:34)

1365 8567  Te / kaffeservis 22 delar, Blå Blom, Gustavsberg

1365 8195  Teckning Ludvig Lubbe Nordström (1882-1942), Sverige. Blyerts, 39x28 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:40)

1365 8759  Tekanna Royal Copenhagen, musselmalet. Höjd: 14cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 20:42)

1365 8484  Tennfat 4 st + 2 stop. Diameter: 19-37, höjd: 21 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:01)

1365 6343  Terrin + karotte4r, 4 delar, Domino, Rörstrand. Längd: 16,5-23 cm, höjd: 4-14 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 18:34)

1365 6360  Terriner + fat, Motivet, 11 delar, Eldorado, Gustavsberg, Längd: 20-31 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 18:58)

1365 8758  Teservis 15 + 1 delar, Gefle, Arthur Percy (1886-1976), Sverige. (fatet i svart glas)

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 18:32)

1365 6083  Teservis 18 delar, Niki, Fredrikshavn, Danmark, stengods

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 18:05)

1365 8734  Teservis 23 delar, Arthur Percy (1886-1976), Sverige. ”Grand", Gefle. Flintgods, glasyr med guldkant

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 20:40)

1365 8376  Tidningsställ England, trä. Höjd: 50cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 20:52)

1365 8653  Trädgårdsurna Gjutjärn. Diameter: 48cm. Höjd: 31cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:55)

1365 8258  Trädgårdsurnor Ett par, gjutjärn. Höjd: 31cm. Diameter: 31cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:14)

1365 8390  Trumpet mässing. Längd: 50 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:52)

1365 8767  Tryck Oidentifierad konstnär. Stockholmsmotiv, Helgeansholmen. Bemålat tryck, ej signerad. Motivet: 24x35cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 18:52)

1365 8666  Tumlare 4+ 1 st, silver. Diameter: 7,5-9. Vikt: 353 g

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 18:44)

1365 8225  Tusch Hilding Linnqvist (1891-1984), Sverige. Mykonos. Signerad, daterad 1938. Tusch, 23x27 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:55)

1365 8046  Tuschlavering 1721. Motivet: 11x18cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:25)

1365 8766  Ugnsformar 3 st, Järn, Fiskformar. Längd: 30-31 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:11)

1365 8512  Uppläggningsbestick 2 st, silver, Finland. Längd: 16-18cm. Vikt: 65g.

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:40)

1365 8523  Uppläggningsfat 2 st, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Birka, Gustavsberg 1973-1995. II-sortering. Stengods med målad svart dekor. Längd: 38 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 20:08)

1365 8657  Uppläggningsfat ett par, porslin, blåvitt, Kina. Nutida. Längd: 31 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:26)

1365 8266  Våg mässing. Höjd: 39cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 18:38)

1365 8332  Väggarmatur Lexus, teak. Längd: 43cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 18:52)

1365 6005  Väggljusstake Margareta Hennix (f. 1941), Sverige. Gustavsberg, 1970-/80-tal. Tomte hållande ljuspipa. Stengods, handmålad, stämpelmärkt. Höjd: ca 42 cm. Bredd: ca 26 cm

1365 8375  Väggur höjd: 64cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:04)

1365 5004  Vas + fat, Ingrid Atterberg (1920-2008), Sverige. Yondel/Gondel, 50/60-tal, glaserad stengodslera. Höjd: 24 cm, 13x13 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:42)

1365 8191  Vas + skål, Aluminia/Gustavsberg. Höjd: 3-12 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 20:55)

1365 8597  Vas Alvar Aalto (1898-1976), Finland. "Savoy", Iittala. Klart glas. Höjd 16 cm. Längd: ca 20 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 20:16)

1365 8382  Vas Alvar Aalto (1898-1976), Finland. Savoy. Höjd: 12 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:07)

1365 8489  Vas Arabia, risporslin. Höjd: 17cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 18:56)

1365 6659  Vas Glas. Höjd: 23 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 18:38)

1365 6328  Vas Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Rörstrand. Höjd: 28 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 18:19)

1365 8102  Vas Gustavsbergs Studio, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Höjd: 4,5

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 20:07)

1365 6319  Vas Ingrid Atterberg (1920-2008), Sverige. Ekeby, stengods. Höjd: 47 cm

1365 8178  Vas Jugend, nysilver, Höjd: 31 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:55)

1365 8368  Vas Kosta Boda, glas. Höjd: 36,5cm

1365 8084  Vas Paul Kedelv (1917-1990), Sverige. Flygsfors. Höjd: 29 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:00)

1365 8488  Vas Rörstrand, Carl-Harry Stålhane (1920-1990), Sverige. Höjd: 14cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 20:08)

1365 8574  Vas Rörstrand, Jugend, druvor. Höjd: 15 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 20:43)

1365 8075  Vas slipad kristall. Höjd: ca 45 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 20:26)

1365 8189  Vas Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Ur Karneval, Gustavsberg 1958-1962, fajans med målad dekor av olika fantasifigurer. Höjd: 1 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 18:51)

1365 8101  Vas Tobo, Erich och Ingrid Triller, Sverige. Höjd: 16 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 20:37)

1365 6321  Vaser 2 st, Carl-Harry Stålhane (1920-1990), Sverige. Rörstrand. Höjd: 10-11, bland annat II-sort

1365 6313  Vaser 2 st, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Reptil, Gustavsberg 1953-1963, droppform med reliefmönster. Höjd: 18-24 cm

1365 8306  Vaser 3 st, Den Kongelige Porcelainsfabrik / Bing & Grøndahl. Höjd: 11-16 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:17)

1365 8137  Vaser 3 st, Orientaliska. Höjd: 21-42 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 20:46)

1365 8490  Vaser 4 st, glas. Höjd: 18-33cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 20:58)

1365 8748  Vaser 8 delar, Asien. Höjd: 3-10cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 18:36)

1365 8040  Vaser ett par, cloissonné. Höjd: 25 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 18:52)

1365 8305  Vaser ett par, Rörstrand. Höjd: 17 cm

1365 8041  Vaser Ett par. Höjd: 36 cm

1365 8582  Väska Firma Svenskt Tenn, Josef Frank (1885-1967), Österrike. Textil, mönster Under Ekvatorn. Lin. Längd: 42 cm. Djup: 12 cm. Höjd: 29 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 20:27)

1365 8772  Vinglas 12 st, Kosta Boda. Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 20:44)

1365 8504  Vitrinskåp Ek, Virserum nya möbelfabrik Stockholm Bredd: 112 cm. Djup: 31 cm, höjd: 140 cm, nyckel

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:32)

1365 8536  Vitrinskåp höjd: 142cm, nyckel

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:46)

1365 8309  Vitrinskåp Längd: 82 cm. Djup: 34 cm. Höjd: 194cmcm, nyckel

S�ldes f�r 5.600 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:30)

1365 8526  Vitrinskåp På benställning. Bredd: 71 cm. Djup: 35 cm, höjd: 143 cm, nyckel

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 20:13)

1365 6446  Vitvinsglas 10 st. Höjd: 17,5

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 18:44)

1365 8068  Ytterfoder + fat, Japan. Höjd: 9,5 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 18:42)

1365 8465  Ytterfoder Porslin. Diameter: 24, höjd: 20 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 7 december 2020 19:52)