Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 11 december 2023 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1587 3059  Akvarell Astrid Theselius (1927-2019), Sverige. Interiör, monogramsignerad. Akvarell, bildmått: 30x20 cm, yttermått inklusive ram: 52x42 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 11 december 2023 20:02)

1587 8055  Akvarell Beth Zeeh (1911-2004), Sverige. Signerad, akvarell. Bladets mått: 24x14 cm, yttermått inklusive ram: 43x33 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 december 2023 18:36)

1587 3074  Akvarell Elsie Tapper (f. 1931), Sverige. Grekiskt ljus, monogramsignerad. Akvarell, bildmått: 34x24 cm, yttermått inklusive ram: 50x37 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 11 december 2023 19:03)

1587 3079  Akvarell Gun-Britt Sundstedt (f. 1950), Sverige. Signerad, daterad -87. Akvarell, 11x30 cm, yttermått inklusive ram: 42x32 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 11 december 2023 18:25)

1587 3034  Akvarell Helga Henschen (1917-2002), Sverige. Fåglar. Signerad. Akvarell, bildmått: 33x29 cm, yttermått inklusive ram: 54x44 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 december 2023 20:23)

1587 3036  Akvarell Helga Henschen (1917-2002), Sverige. Figurer på ko. Signerad, daterad -83. Akvarell, bildmått: 11x15 cm, yttermått inklusive ram: 31x22 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 december 2023 19:08)

1587 3075  Akvarell Liidia Jürissons, stilleben av rosor. Signerad, daterad 1962, Akvarell, bildmått: 27x22 cm, yttermått inklusive ram: 43x35 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 11 december 2023 19:06)

1587 3061  Akvarell Liisa Chaudhuri (1920-2011), Sverige. "Uppklarnande". Signerad. Akvarell, bildmått: 52x72 cm, yttermått inklusive ram: 69x87 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 december 2023 20:48)

1587 3048  Akvarell Lydia Mei (1896-1965), Estland. Rosor i vas. Signerad, daterad 1930-tal. Akvarell, 42x34 cm, yttermått inklusive ram: 46x38 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 11 december 2023 19:13)

1587 3021  Akvarell Signe Löfgren (1874-1964), Sverige. Blomsterstilleben. Signerad, daterad 1941. Akvarell, yttermått inklusive ram: 42x52cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 december 2023 20:55)

1587 3023  Blandteknik Anna-Lisa Nystedt (1920-2000), Sverige. Signerad. Blandteknik, bildmått: 25x33cm, yttermått inklusive ram: 45x51cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 december 2023 20:26)

1587 3024  Blandteknik Lucie Lundberg (1908-1983), Sverige. Rosengull, förlaga, ej signerad. Blandteknik, 37x26 cm, yttermått inklusive ram: 46x36 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 11 december 2023 20:13)

1587 3041  Blandteknik Svea Milton (1917-2006), Sverige. "Sprattergubbe", Signerad, vinst 1970. Blandteknik, bildmått: 32x19 cm, yttermått inklusive ram: 48x34 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 december 2023 20:42)

1587 3044  Blandteknik Ulla Nordenskjöld (f. 1949), Sverige. "Den gode", monogramsignerad, daterad -95. Blandteknik, yttermått inklusive ram: 32x26 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 11 december 2023 20:11)

1587 3020  Blyerts Eva Laurell (1921-1994), Sverige. Modell. Signerad. Bildmått: 40x30cm, yttermått inklusive ram: 55x42cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 11 december 2023 19:58)

1587 3077  Blyerts Evy Låås (1923-1999), Sverige. Diptyk, Vintermotiv. Signerad, yttermått inklusive ram: 53x38 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 december 2023 18:45)

1587 3055  Emaljmålning Solvei Teleman (f. 1941), Sverige. Monogramsignerad, yttermått inklusive ram: 60x50 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 december 2023 20:46)

1587 3051  Etsning Birgitta Liljebladh (f. 1924), Sverige. Figur. Signerad, numrerad 240/310, daterad 1959. Bildmått: 30x21 cm, yttermått inklusive ram: 49x38 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 11 december 2023 18:58)

1587 3071  Etsning Ulla Fries (f. 1946), Sverige. Signerad, numrerad 35/90, "Filosofen". Bildmått: 25x49 cm, yttermått inklusive ram: 42x64 cm

S�ldes f�r 8.000 kr (Sista budtid är den 11 december 2023 19:38)

1587 3097  Färgetsning Helmtrud Nyström (f. 1939), Sverige. Signerad, numrerad 14/60, daterad 1973. Bildmått: 38x39 cm, yttermått inklusive ram: 59x59 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 11 december 2023 20:20)

1587 3076  Färgetsning Ulli Fagerquist (f. 1960), Sverige. "S: t Göran 11". Signerad, numrerad 35/50, daterad 1994. Bildmått: 30x28 cm, yttermått inklusive ram: 52x42 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 december 2023 18:08)

1587 3068  Färglitografi Gunilla Mann (f. 1947), Sverige. Signerad, numrerad 256/375, "Flickorna på Österlen". Färglitografi, bildmått: 62x42 cm, yttermått inklusive ram: 76x57 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 december 2023 19:54)

1587 3050  Färglitografi Helga Henschen (1917-2002), Sverige. "Socialismen. ". Signerad, numrerad 249/460, daterad -79. Färglitografi, bildmått: 32x44 cm, yttermått inklusive ram: 43x52 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 11 december 2023 20:15)

1587 3069  Färglitografi Lena A Linderholm (f. 1947), Sverige. Signerad, numrerad 6/375. Färglitografi, bildmått: 38x50 cm, yttermått inklusive ram: 59x70 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 december 2023 19:48)

1587 3063  Färglitografi Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. Signerad, numrerad HC 23/25. Färglitografi, bildmått: 36x26 cm, yttermått inklusive ram: 50x37 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 11 december 2023 18:12)

1587 3013  Färglitografi Marianne Lindberg De Geer (f. 1946), Sverige. Signerad, numrerad 87/250. Färglitografi. Bladets mått: 39x30cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 11 december 2023 19:06)

1587 3053  Färglitografi Silvia Leitu (1912-1969), Estland. Liljekonvalj. Signerad, numrerad 64/250. Färglitografi, bildmått: 27x12 cm, yttermått inklusive ram: 46x27 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 11 december 2023 19:43)

1587 3083  Färgserigrafi Stina Sunesson (1925-1998), Sverige. Signerad, numrerad 53/360, "Min blomstergård". Bildmått: 45x62 cm, yttermått inklusive ram: 65x76 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 december 2023 19:18)

1587 3018  Fotografi Rut Hillarp (1914-2003), Sverige. "Gengångare III", dubbelexponering med ytbearbetning. Signerad, numrerad 1/5, daterad 2000. Litteratur: "Time / Light / Love. Swedish Photographic Portraits 1840-2017", sidan 181. Bildmått: 19x25,5 cm, mått inklusive passepartout 31x37,5 cm, oramad

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 11 december 2023 19:51)

1587 3017  Fotografi Rut Hillarp (1914-2003), Sverige. ”Skrivarens ögon”. Dubbelexponerad fotografisk bild. Signerad, numrerad 5/10, daterad 1983. Bildmått 21,5 X 28,5 cm, mått inklusive passepartout: 33,5x40,5 cm, oramad

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 december 2023 19:55)

1587 3016  Litografi Helene Billgren (f. 1952), Sverige. Signerad, numrerad 40/150. Bildmått: 32x32cm, yttermått inklusive ram: 48x48cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 11 december 2023 19:00)

1587 3002  Oljemålning Alice Gassner. Amaryllis. Signerad, daterad -43. Olja på pannå, bildmått 40x31 cm, yttermått inklusive ram: 48x40 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 december 2023 19:24)

1587 3040  Oljemålning Astrid Harms-Ringdahl (1912-1984), Sverige. Studie. Signerad, daterad -64. Olja på pannå, 23x17 cm, oramad

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 11 december 2023 18:52)

1587 3047  Oljemålning Astrid Widenberg-Liljefors (f. 1943), Sverige. Landskap med vik. Signerad. Olja på pannå, 66x120 cm, yttermått inklusive ram: 80x134 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 december 2023 19:02)

1587 8056  Oljemålning Beth Zeeh (1911-2004), Sverige. Sydländskt landskap. Signerad. Olja på duk, bildmått: 33x46 cm, yttermått inklusive ram: 37x49 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 december 2023 18:06)

1587 3006  Oljemålning Birthe Wesselhöft (f. 1934), Danmark. Signerar, "Blad i vinden". Olja på duk, 60x72 cm, yttermått inklusive ram: 62x75 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 11 december 2023 20:56)

1587 3010  Oljemålning Bozena Johansson (f. 1939), Sverige. Figurer. Signerad, daterad -79. Olja på duk, 19x24 cm, yttermått inklusive ram: 21x26 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 december 2023 20:49)

1587 3014  Oljemålning Brita Streijffert (1917-2006), Sverige. Trädgård med katt. Signerad. Olja på duk, 26x33 cm, yttermått inklusive ram: 29x36 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 december 2023 19:44)

1587 3035  Oljemålning Carin Tham (1888-1967), Sverige. Landskap med tunga moln. Signerad. Olja på pannå, 60x70 cm, yttermått inklusive ram: 77x87 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 11 december 2023 20:01)

1587 3088  Oljemålning Ebba Hedqvist (1909-2001), Sverige. Komposition. Monogramsignerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 76x54 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 december 2023 19:48)

1587 3045  Oljemålning Elisabeth Andersson, Träd. Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 31x25 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 11 december 2023 18:27)

1587 3008  Oljemålning Elise Bergman (1842-1924), Sverige. Skogsbacke från Bullersta, Södermanland. Monogramsignerad -98. Olja på pannå, 40x31 cm, yttermått inklusive ram: 65x55 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 11 december 2023 20:21)

1587 3039  Oljemålning Else Nordell. Kustlandskap. Signerad, daterad -73. Olja på pannå mm: 18x23 cm, yttermått inklusive ram: 23x27

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 december 2023 18:52)

1587 3027  Oljemålning Eva Boström (f. 1954), Sverige. Hortensiablad. Signerad. Olja på duk, 38x46 cm, yttermått inklusive ram: 41x47 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 11 december 2023 18:17)

1587 5098  Oljemålning Eva Pauli, Fruktstilleben. Signerad, daterad -53. Olja på duk, 45x53 cm, yttermått inklusive ram: 60x70 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 11 december 2023 20:55)

1587 3064  Oljemålning Eva Schillberg (1881-1967), Sverige. Signerad, Kvinnoporträtt. Olja på duk, 55x43 cm, yttermått inklusive ram: 64x52 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 11 december 2023 20:29)

1587 3042  Oljemålning Eva Svennergård (f. 1949), Sverige. "Kattfåtöljen". Signerad, daterad 1993. Olja på duk, 26x21 cm, yttermått inklusive ram: 30x24 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 december 2023 18:10)

1587 3087  Oljemålning Evy Låås (1923-1999), Sverige. Björkar. Signerad. Olja på pannå, bildmått: 34x26 cm, yttermått inklusive ram: 42x34 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 december 2023 20:50)

1587 3028  Oljemålning Francisca Lindberg (f. 1944), Sverige. Kust. Signerad. Olja på duk, 27x34 cm, yttermått inklusive ram: 29x37 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 december 2023 18:42)

1587 3026  Oljemålning Gudrun Arninge (1912-1994), Sverige. Stilleben. Signerad, daterad -59, Olja på duk, 66x53 cm, yttermått inklusive ram: 81x69 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 11 december 2023 20:53)

1587 3009  Oljemålning Gun Setterdahl (1912-2000), Sverige. "Blommor". Signerad, daterad -47. Olja på duk, 41x31 cm, yttermått inklusive ram. 45x35 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 december 2023 20:53)

1587 3005  Oljemålning Karin Heggestad (1920-2023), Sverige. Fönster. Monogramsignerad. Olja på duk, 39x60 cm, yttermått inklusive ram: 43x54 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 december 2023 19:20)

1587 3080  Oljemålning Karin Karlsson (1897-1979), Sverige. Blomsterstilleben. Signerad, daterad 1928. Olja på duk, 41x32 cm, yttermått inklusive ram: 48x39 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 11 december 2023 19:26)

1587 3081  Oljemålning Karin Karlsson (1897-1979), Sverige. Blomsterstilleben. Signerad. Olja på duk, 63x51 cm, yttermått inklusive ram: 70x59 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 11 december 2023 18:32)

1587 3022  Oljemålning Kristina Jöred (1913-2003), Sverige. "Från gård till gård". Signerad, daterad -88. Olja på duk, 45x49 cm, yttermått inklusive ram: 50x54 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 december 2023 18:10)

1587 3072  Oljemålning Lizzie Lundberg (1928-2018), Sverige. Blomma. Signerad, daterad -94. Olja på duk, 46x38 cm, yttermått inklusive ram: 54x46 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 11 december 2023 20:55)

1587 3003  Oljemålning Mai-Britt Palmroth (1930-2020), Sverige. "Väntan". Trädgård. Signerad. Olja på pannå och bemålad ram, yttermått inklusive ram: 32x37 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 december 2023 20:01)

1587 8265  Oljemålning Maria Hall (f. 1964), Sverige. Landskap med träd. Signerad a tergo, daterad 2016. Olja på duk. Bildmått: 45x54 cm, oramad

S�ldes f�r 7.600 kr (Sista budtid är den 11 december 2023 20:20)

1587 3193  Oljemålning Märta Thalin (1909-1980), Sverige. "Dansös". Signerad. Olja på duk, 35x26 cm, yttermått inklusive ram: 48x40 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 11 december 2023 19:44)

1587 3054  Oljemålning Monica Lorentzon (f. 1940), Sverige. Clown, Signerad. Olja på duk, 48x33 cm, yttermått inklusive ram: 60x44 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 11 december 2023 19:29)

1587 3011  Oljemålning Monica Lorentzon (f. 1940), Sverige. Kvinnor. Signerad. Olja på pannå, 98x68 cm, yttermått inklusive ram: 110x80 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 december 2023 20:27)

1587 3029  Oljemålning Pia Hesselmark-Campbell (1910-2014), Sverige. Stilleben. Signerad. Olja på duk, 67x49 cm, yttermått inklusive ram: 70x52 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 11 december 2023 18:23)

1587 3030  Oljemålning Pia Hesselmark-Campbell (1910-2014), Sverige. Stilleben. Signerad. Olja på pannå, 28x33 cm, yttermått inklusive ram: 31x36 cm

1587 3052  Oljemålning Sara Adolfson, "Ladugård". Signerad. Olja på duk, 27x34 cm, yttermått inklusive ram: 30x33 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 11 december 2023 19:06)

1587 3073  Pastell Sigrid Sundborg (1858-1933), Sverige. Blomsterstilleben. Signerad, daterad -83. Bildmått: 44x29 cm, yttermått inklusive ram: 53x40 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 11 december 2023 19:24)

1587 3031  Pasteller 2 st, Pia Hesselmark-Campbell (1910-2014), Sverige. "Kvinnor" respektive "Uppbrott". Signerad. Pastell, 40x30 cm, yttermått inklusive ram: 52x41 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 11 december 2023 20:02)

1587 3082  Skulptur Getthen Holm (1946-2015), Sverige. Sverige. Djur. Signerad. Höjd: 7 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 11 december 2023 20:42)

1587 3060  Textiltavla Wibeke Beck-Friis (1916-2008), Sverige. Stilleben. Monogramsignerad. Yttermått inklusive ram: 87x77 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 december 2023 19:33)

1587 3025  Träsnitt Annie Bergman (1889-1987), Sverige. Signerad, numrerad 2/40. Bildmått: 27x18 cm, yttermått inklusive ram: 46x34 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 11 december 2023 20:42)

1587 3065  Träsnitt Maja Fjaestad (1873-1961), Sverige. Handtryck, 126 ex. Bildmått: 29x38 cm, yttermått inklusive ram: 33x42 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 11 december 2023 20:50)

1587 3043  Tusch Hildegard Thorell (1850-1930), Sverige. (tillskriven), Porträtt av Olof Hermelin. Bildmått: 16,5x13 cm, yttermått inklusive ram: 24x20 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 11 december 2023 19:46)

1587 3015  Tusch Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. Signerad, daterad 1976. Bildmått: 21x12 cm, yttermått inklusive ram: 30x21 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 december 2023 18:06)

1587 3038  Väggplatta Ulla Fogelklou-Skogh Väggrelief, gjutjärn, Ystad-Metall, 1900-tal, 22x22 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 11 december 2023 18:13)

1587 3099  Väggskulptur Barbro Bäckström (1939-1990), Sverige. Aluminium. Signerad, numrerad 7/10, daterad 1970,14x18 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 11 december 2023 19:50)

1587 3007  Vas Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Unik. Kosta Boda. Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 11 december 2023 18:33)