Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 14 december 2020 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1368 2004  Åkdyna + kuddar, 3 delar, omkring 1900, kelimteknik. Längd: 41-85 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 14 december 2020 18:50)

1368 2008  Akvarell Anna Palm de Rosa (1859-1924), Sverige. "Havre". Signerad. Akvarell, 20x33 cm

S�ldes f�r 6.800 kr (Sista budtid är den 14 december 2020 19:29)

1368 2043  Akvarell Oskar Bergman (1879-1963), Sverige. Björkar. Signerad. Akvarell, motivet: 5,5x4cm

S�ldes f�r 10.500 kr (Sista budtid är den 14 december 2020 20:16)

1368 8750  Akvarell Oskar Bergman (1879-1963), Sverige. Signerad, björkar. Motivet: 17x12cm

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 14 december 2020 19:25)

1368 2023  Akvarell Oskar Bergman (1879-1963), Sverige. Signerad, björkar. Motivet: 6x4cm

S�ldes f�r 5.800 kr (Sista budtid är den 14 december 2020 19:55)

1368 2040  Akvarell Oskar Bergman (1879-1963), Sverige. Signerad, daterad 1943, Björkar. Motivet: 44x29cm

S�ldes f�r 15.000 kr (Sista budtid är den 14 december 2020 18:51)

1368 2019  Akvarell Oskar Bergman (1879-1963), Sverige. Signerad, landskap. Motivet: 20x25cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 14 december 2020 19:51)

1368 2027  Akvarell Oskar Bergman (1879-1963), Sverige. St Görans ruin, Visby. Signerad, 1911. Akvarell, 32x27cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 14 december 2020 20:29)

1368 2026  Akvarell Wladyslaw Chmielinski (1911-1979), Polen. S: t Anna Kyrkan, Warszawa. Signerad. Motivet: 33x23 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 14 december 2020 19:16)

1368 8277  Armbandsur 18k guld, Omega, armband i doublé, manuell uppvridning. Diameter: 30mm, datum, viklås. Bruttovikt: 64g

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 14 december 2020 19:51)

1368 8053  Bordslampor ett par, Firma Svenskt Tenn, Modell 2552, höjd. Ca 45 cm

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 14 december 2020 18:12)

1368 2042  Bordslystrar Ett par, Gustaviansk stil, 1800-tal. Höjd: 76 cm

S�ldes f�r 25.000 kr (Sista budtid är den 14 december 2020 18:10)

1368 2003  Bröllopsstol 1805, Kompletterad, delvis originalmålning, snidad dekor

S�ldes f�r 9.000 kr (Sista budtid är den 14 december 2020 19:16)

1368 2029  Färglitografi Lars Lerin (f. 1954), Sverige. Med bok. Signerad, numrerad 82/199. Motivet: 23x19cm

S�ldes f�r 15.000 kr (Sista budtid är den 14 december 2020 19:57)

1368 2037  Fåtöljer ett par, Gunilla Allard (f. 1957), Sverige. Cinema Easy Chair, Lammhults

S�ldes f�r 6.600 kr (Sista budtid är den 14 december 2020 19:00)

1368 2025  Hängskåp Ernst Billgren (f. 1957), Sverige. Signerad, numrerad 28/100, masonit, laminat och mosaik, Bredd: 24 cm. Djup: 28 cm. Höjd: 40 cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 14 december 2020 19:47)

1368 8280  Ljusstake Josef Frank (1885-1967), Österrike. Firma Svenskt Tenn, Vänskapsknuten. Höjd: 14,5. Bredd: 20,5

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 14 december 2020 20:35)

1368 2032  Matbord mahogny. Diameter: 130 cm. Bredd: 130-385 cm (5 st iläggsskivor a 51 cm). Höjd: 75 cm

S�ldes f�r 7.200 kr (Sista budtid är den 14 december 2020 18:14)

1368 2016  Mattallrikar + assietter, 6+ 6 st, Royal Copenhagen, musselmalet helblond. Diameter: 17-25cm

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 14 december 2020 18:01)

1368 2024  Oljemålning 1700-tal, Landskap med vandrande sällskap. Ej signerad. Olja på duk, 62x88 cm

S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 14 december 2020 14:34)

1368 2002  Oljemålning Alexis Ankarcrona (1825-1901), Sverige. Landskap med hus. Signerad. Olja på duk, 26x34 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 14 december 2020 18:36)

1368 2030  Oljemålning Arvid Mauritz Lindström (1849-1923), Sverige. Skymning. Signerad. Olja på duk, 20x31 cm

S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 14 december 2020 18:55)

1368 2010  Oljemålning Erland Cullberg (1931-2012), Sverige. Signerad, "Gå förbi". Olja på duk, 63x100 cm

S�ldes f�r 11.500 kr (Sista budtid är den 14 december 2020 20:16)

1368 2021  Oljemålning Helmer Osslund (1866-1938), Sverige. Signerad, Landskap. Olja på duk, 37x54cm

S�ldes f�r 103.000 kr (Sista budtid är den 14 december 2020 19:55)

1368 2001  Oljemålning Luigi Crosio (1835-1915), Romantisk scen. Signerad. Olja på duk, 76x52 cm

S�ldes f�r 28.500 kr (Sista budtid är den 14 december 2020 18:43)

1368 7062  Oljemålning Sergey Vinogradov (1869-1938), Portal, Signerad. Olja på duk, 64x80 cm

S�ldes f�r 156.000 kr (Sista budtid är den 14 december 2020 18:58)

1368 8034  Oljemålning Severin Nilson (1846-1918), Sverige. Lekande barn. Signerad. Olja på pannå, 30x24,5

S�ldes f�r 19.500 kr (Sista budtid är den 14 december 2020 20:48)

1368 2014  Praktskål porslin med bronsmontering, möjligen Sèvres. Längd: 43 cm, höjd, 35 cm

S�ldes f�r 8.400 kr (Sista budtid är den 14 december 2020 18:46)

1368 2018  Puderstolar ett par, 1700-tal

S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 14 december 2020 20:38)

1368 2033  Serveringsvagn Gunilla Allard (f. 1957), Cargo Support, Lammhults, laminat och krom. Längd: 84 cm. Djup: 36 cm, höjd: 78 cm

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 14 december 2020 20:48)

1368 2035  Serveringsvagn Gunilla Allard (f. 1957), Cargo Support, Lammhults, Laminat och krom. Längd: 84 cm. Djup: 36 cm. Höjd: 78 cm

S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 14 december 2020 19:23)

1368 2013  Skål Firma Svenskt Tenn, 1925. Längd: 36 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 14 december 2020 18:03)

1368 2015  Skulptur Gudmar Olovson (1936-2017), Sverige. Les deux arbres / De två träden. Kallbrons (konstmassa). Signerad, Höjd: 27 cm med sockel

S�ldes f�r 9.400 kr (Sista budtid är den 14 december 2020 19:46)

1368 2031  Snapsglas 6 st, Nobel, Gunnar Cyrén (1931-2013), Sverige. Orrefors. "Djävul", Höjd: 16,5

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 14 december 2020 19:17)

1368 2020  Soffa + fåtölj, design: Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Längd: 160

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 14 december 2020 20:26)

1368 2028  Soffa Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Samsas. Fast stoppad rygg och sits med stomme i trä. Omtapetserad. Längd: 180cm

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 14 december 2020 19:29)

1368 2039  Soffa Gunilla Allard (f. 1957), Sverige. Cinema, Lammhults. Längd: 160

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 14 december 2020 18:40)

1368 2038  Soffbord Ett par, "Cooper", Gunilla Allard (f. 1957), Sverige. Laminat / krom. Bredd: 55. Djup: 45 cm. Höjd: 52 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 14 december 2020 20:56)

1368 2007  Solfjäder 1700-tal. Bemålad, hållare av dekorerat och genombrutet ben. Papper med målad dekor. Avslutande bygel av mässing. Längd: 50 cm (utfälld), hopfälld 27 cm. Inramad

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 14 december 2020 20:15)

1368 2022  Takarmatur Josef Frank (1885-1967), Österrike. Firma Svenskt Tenn, ”Spindeln”, modell 2358. För åtta ljuspunkter, mässing. Höjd: 38 cm. Diameter: ca 62 cm

S�ldes f�r 7.200 kr (Sista budtid är den 14 december 2020 19:12)

1368 7039  Tallrikar 8 st, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Löja, Gustavsberg 1948-1962, flintgods med målad dekor av fiskar. Diameter: 24 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 14 december 2020 18:55)

1368 2005  Vävnad Signerad, AED 1814, Linne, 136x770 cm

S�ldes f�r 23.500 kr (Sista budtid är den 14 december 2020 20:02)