1518 6195 Affischer 2 st, Olle Baertling (1911-1981), Sverige. Moderna Museet 2007-2008 2 cm, yttermått inklusive ram: 103x73 cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:13)
1518 3382 Akvarell Georg von Rosen (tillskriven), ej signerad, Motiv från Italien. Akvarell, bildmått: 9,5x13 cm, yttermått inklusive ram: 23x26 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:32)
1518 6401 Akvarell Karl Sjöström, kopia efter Carl Larsson "Sankt Göran och prinsessan". Akvarell, bildmått: 48x63 cm, yttermått inklusive ram: 66x82 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:28)
1518 6368 Akvarell Karl Sjöström. Signerad, daterad 1901 "Holmenkollen", 31x21 cm, yttermått inklusive ram: 47x37, akvarell
Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:34)
1518 6115 Ametister pärlor med mera. Längd: 8,5 cm
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:39)
1518 5330 Armband 2 st. Silver. Längd: 18 cm, vikt. 75 g
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:08)
1518 6431 Armband agater, 1950-tal. Längd: 18 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:03)
1518 6119 Armband halsband med mera, bland annat silver. Längd: 4-86 cm
Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:21)
1518 6436 Armband silver, paste. Längd: 17 cm, ca. 1820, Vikt: 10g
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:07)
1518 6370 Armbandsur Rotary, Italien. Djup: 2 cm boett
Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:40)
1518 6189 Bägare 2 st, silver, 1960. Höjd: 7 cm. Vikt: 70 gr ca
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:19)
1518 6191 Bägare silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 1963. Höjd: 19 cm, vikt: 280 gr ca
Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:19)
1518 6141 Bandskedar 4 st. Trä, 17-/1800-tal. Höjd: 18-21 cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:10)
1518 6162 Bänk omkring sekelskiftet 1900. Längd: 100 cm
Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:10)
1518 5136 Barskåp Barockstil. Bredd: 96 cm. Djup: 52 cm. Höjd: 170 cm
Hammered for 3.600 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:30)
1518 6350 Bestick 20 delar, Marcel Cotte, France. Längd: 14,5-21,5
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:29)
1518 6374 Bestick 8 st, Rosenholm. Längd: 10,5 - 18 cm, Vikt: ca 150 g
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:18)
1518 6251 Bestick silver, udda, 20 delar. Längd: 11-21, vikt: 660 gr brutto
Hammered for 2.400 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:07)
1518 6376 Bestickdelar 7 dekar, bland annat soppslev, längd> 18-41 cm, bruttovikt: ca 430
Hammered for 1.700 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:57)
1518 5114 Blandteknik Ellen Jolin (1854-1939), Sverige. Signerad, daterad 1918, "Djurgårds staden". Blandteknik, bildmått: 35x24 cm, yttermått inklusive ram: 54x41 cm
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:36)
1518 6236 Blandteknik Johan Fredrik Malmsjö (1851-1929), Sverige. Fartygsporträtt, "S. S Nur: Stockholm". Signerad. Ca 17,5x35 cm, blandteknik, yttermått inklusive ram: 24x415 cm
Hammered for 1.800 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:56)
1518 6285 Blandteknik Oidentifierad konstnär. Signerad, Gatuscen, 47x61 cm, yttermått inklusive ram: 53x68 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:40)
1518 6278 Blyerts Bo Nilsson, Båthus. Signerad, daterad 1979 cm, yttermått inklusive ram: 73x104 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:57)
1518 6161 Bokhylla mahogny. Bredd: 53 cm, djup: 25 cm, höjd: 85 cm
Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:13)
1518 6345 Bokhyllor Ett par, Teak, 1960-tal. Bredd: 130 cm, djup: 36 cm, höjd: 45 cm
Hammered for 3.400 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:29)
1518 6187 Bokverk Jockum Nordström (f. 1963), Sverige. "Vem bryr sig", musikillustrationer 1997-99, Map Sverige 2006. Ca 27x23 cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:32)
1518 3292 Bonad Frankrike, modell äldre, 163x300 cm
Hammered for 2.600 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:19)
1518 6094 Bord med låda, 1800-tal. Bredd: 95 cm, djup: 57 cm, höjd: 75 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:29)
1518 6448 Bordsbarometer omkring 1900, "Dollon London", tält, trä. Längd: 28 cm, höjd: 30 cm
Hammered for 1.400 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:08)
1518 6296 Bordsdekorationer 5 st, Fåglar, Metall. Längd: 11-35 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:38)
1518 6257 Bordsfotogenlampa plåt med glasskärm. Höjd: 52 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:42)
1518 6049 Bordslampa Bergboms. Höjd: 68 cm
Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:42)
1518 6250 Bordslampa brons, Fisk. Höjd: 33 cm
Hammered for 1.400 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:41)
1518 6361 Bordslampa fd fotogen. Höjd: 74 cm
Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:05)
1518 5148 Bordslampa Porslin. Höjd: 76 cm
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:49)
1518 6366 Bordslampfot Bergboms, mässing. Höjd: 45 cm
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:45)
1518 6252 Bordsuppsats Alabaster. Höjd: 60 cm
Hammered for 1.400 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:48)
1518 6297 Bordsur Rokokostil. Höjd: 36 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:27)
1518 5087 Brevpress Napoleon, sten / brons, 11x7
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:51)
1518 5274 Brickbord 1920-tal, ek. Bredd: 80 cm, djup: 55 cm, höjd: 70 cm
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:20)
1518 6125 Brickbord med vitrin, Asien. Diameter: 47 cm, höjd: 69 cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:49)
1518 5147 Byrå Gustaviansk stil. Intarsia och stenskiva. Bredd: 96 cm. Djup: 47 cm. Höjd: 80 cm, nyckel
Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:47)
1518 6234 Byrå med uppsats, Jugend, bemålad. Bredd: 93 cm, djup: 50 cm, höjd: 170 cm, nyckel
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:47)
1518 6221 Byrå Rokokostil, med stenskiva. Bredd: 88 cm, djup: 49 cm, höjd: 80 cm
Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:13)
1518 6238 Cape Mink. Längd: 155 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:18)
1518 6218 Champagnecoasters Ett par, England, pläterade, diameter: 17. Höjd: 4,5 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:11)
1518 6036 Champagneglas 13 st, Kristall. Höjd: 21 cm
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:03)
1518 6103 Cigarettetui Sterlingsilver, Korea, 1950. Vikt: 210 g. Längd: 17 cm, bredd: 8 cm
Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:22)
1518 6422 Coaster 2 st. Pläter, England. Diameter: 9 cm
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:47)
1518 6248 Dalahästar 4 st. Höjd: 3-25 cm
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:26)
1518 6275 Djupa tallrikar 13 st, Kyoto, Jonas Lindkvist (1889-1955), Sverige. Gustavsberg. Diameter: 23 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:10)
1518 6123 Dukar 24 st. Längd: ca 200
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:25)
1518 6286 Etsning Hans Hamngren (f. 1934), Sverige. Signerad, numrerad 90/125, daterad 1975, öga. Bildmått: 28x37 cm, yttermått inklusive ram: 40x50 cm
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:54)
1518 6454 Etsning Hans Norsbo (1897-1955), Sverige. Signerad, numrerad 199/300, daterad 1950. Bildmått: 15,5x19,5, yttermått inklusive ram: 40x43
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:19)
1518 6289 Etsning Philip von Schantz (1928-1998), Sverige. Signerad, numrerad 90/120, daterad -70. Bildmått: 35x24 cm, yttermått inklusive ram: 56x41 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:42)
1518 4191 Etsning Salvador Dalí (1904-1989), Spanien. Signerad, numrerad 14/250, mm17x13 cm, yttermått inklusive ram: 56x42 cm
Hammered for 1.700 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:18)
1518 4192 Etsning Salvador Dalí (1904-1989), Spanien. Signerad, numrerad 14/250, mm17x13 cm, yttermått inklusive ram: 56x42 cm
Hammered for 2.200 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:18)
1518 6290 Etsning Signerad, numrerad 90/110. Bildmått: 20xc20 cm, yttermått inklusive ram: 43x38 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:30)
1518 6271 Fällbord Alrot. Bredd: 88 cm. Djup: 89 cm, höjd: 73 cm
1518 6298 Fällbord England, mahogny, 1800-tal. Bredd: 116 cm, djup: 78 cm, höjd: 71 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:11)
1518 6046 Färglitografi 2 st, Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Signerad, numrerad HC 29 upplaga, daterad 1970. Färglitografi, bildmått: 37x50 cm, yttermått inklusive ram: 49x62 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:46)
1518 6064 Färglitografi 3 st, Dan Nygårds (f. 1943), Sverige. Signerade, yttermått inklusive ram: 25x20 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:53)
1518 6042 Färglitografi Ardy Strüwer (f. 1939), Sverige. Signerad, EA-upplaga (Épreuve d’artiste), 1970, "Moonglow". Färglitografi, bildmått: 55x42 cm, yttermått inklusive ram: 63x49 cm
Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:01)
1518 6179 Färglitografi Astri Bergman-Taube (1898-1980), Sverige. Signerad, numrerad 20/210. Färglitografi, bildmått: 31x48 cm, yttermått inklusive ram: 48x64 cm
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:20)
1518 6177 Färglitografi Astri Bergman-Taube (1898-1980), Sverige. Signerad, numrerad 20/210. Färglitografi, bildmått: 35x48 cm, yttermått inklusive ram: 48x64 cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:25)
1518 6184 Färglitografi Astri Bergman-Taube (1898-1980), Sverige. Signerad, numrerad 35/225, daterad 1975. Färglitografi, bildmått: 32x41 cm, yttermått inklusive ram: 47x55 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:59)
1518 6287 Färglitografi Bengt Landin (f. 1933), Sverige. Signerad, numrerad 90/120. Färglitografi, bildmått: 29x24 cm, yttermått inklusive ram: 52x46 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:15)
1518 5056 Färglitografi Christina Knall (f. 1947), Sverige. Citroner. Signerad, numrerad 136/290. Färglitografi, bildmått: 30x41 cm, yttermått inklusive ram: 49x58 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:09)
1518 6292 Färglitografi Curt Hillfon (f. 1943), Sverige. Signerad, numrerad 82/110. Färglitografi, bildmått: 76x60 cm, yttermått inklusive ram: 88x73 cm
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:46)
1518 6006 Färglitografi Gösta Werner (1909-1989), Sverige. Signerad, numrerad 8/200, daterad 1981. Färglitografi, bildmått: 60x40 cm, yttermått inklusive ram: 62x42 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:30)
1518 6293 Färglitografi Hans Hamngren (f. 1934), Sverige. Signerad, numrerad 47/120, daterad 1987. Färglitografi, bildmått: 46x63 cm, yttermått inklusive ram: 61x78 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:18)
1518 5191 Färglitografi Harald Lyth (f. 1937), Sverige. Signerad, numrerad 67/150, La porte". Färglitografi. Bladets mått: 70x50 cm, yttermått inklusive ram: 78x58 cm
Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:36)
1518 6394 Färglitografi Lars Norrman (1915-1979), Sverige. Oramat löst blad. Signerad, färglitografi, numrerad 94/360. Bladets mått: 52x63 cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:12)
1518 6417 Färglitografi Peter Åström (f. 1946), Sverige. Signerad, numrerad 24/290. Färglitografi, bildmått: 64x48 cm, yttermått inklusive ram: 86x65 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:53)
1518 6056 Färglitografi Roger Metto (f. 1964), Sverige. Signerad, numrerad 83/250. Färglitografi, bildmått: 26x69 cm, yttermått inklusive ram: 42x85 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:24)
1518 6148 Fat Cloisonnéarbete, Kina, 18-/1900-tal. Längd: 26 cm
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:17)
1518 6427 Fat Imaridekor. Längd: 18 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:08)
1518 6210 Fat Kina, 1900-talets andra hälft, diameter: 31 cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:44)
1518 6089 Fat Kina. Diameter: 29. 5 cm
Hammered for 8.000 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 21:07)
1518 6088 Fat lergods, Åke Holm (1900-1980), Sverige. Signerat, 28,5x27,5
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:09)
1518 6003 Fat silver, CG Hallberg, 1938. Vikt: 480. Längd: 37 cm, djup: 31 cm
Hammered for 2.200 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:19)
1518 6102 Fat silver, på ben, Birmingham. Längd: 14,5 cm. Höjd: 4 cm, vikt: 62 g
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:51)
1518 6407 Fat silver, Vikt; ca 250 g. Diameter: ca 21 cm
Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:56)
1518 6319 Fåtölj 1960-tal, mahogny
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:50)
1518 6329 Fåtölj England, skinn
Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:02)
1518 6082 Fåtölj Farmor, Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. AB OH Sjögren, Tranås. Fast stoppad rygg och sits med stomme i trä. Modellen formgiven 1956, Märkt med bricka
Hammered for 5.000 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:17)
1518 6301 Fåtölj galon
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:46)
1518 5212 Fåtölj nyrokoko
1518 6302 Fåtöljer Ett par, rotting, saknar dynor
Hammered for 1.700 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:33)
1518 6014 Fisktallrikar 12 st, "Fish", Johnson Bros, England. Tryckt handkolorerad dekor av fiskar och skaldjur. Längd: 26 cm
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:10)
1518 6124 Fladdermusfåtölj 1950-tal, galon, svart metallställning
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:44)
1518 6306 Fladdermusfåtöljer Ett par, metall och tyg
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:05)
1518 6437 Flakong sten och silver. Höjd: 5 cm, Vikt: 35 g
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:41)
1518 6019 Formar 10 st, DUKA Cookery. Längd: 22 cm
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:33)
1518 6027 Fruktservis Gefle, 12 delar. Diameter: 18-26 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:23)
1518 5143 Glasservis ca 50 delar, Boda Glasbruk. Höjd: 9-17,5 cm
Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:41)
1518 5226 Golvlampa "Kosta-lampan", höjd: ca 130
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:06)
1518 6237 Golvlampa 3-armad, trä och mässing. Höjd: ca 145
Hammered for 3.000 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:57)
1518 6120 Golvlampa Mässing och trä. Höjd: ca 140 cm
Hammered for 2.200 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:48)
1518 6158 Golvlampa mässing. ASEA, Höjd: 139 cm
Hammered for 1.700 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:23)
1518 6156 Golvlampa mässing. Höjd: 134 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:00)
1518 6159 Golvlampa mässing. Höjd: 150 cm
Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:59)
1518 5352 Golvlampa tre ljusarmar, metall. Höjd: 160 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:21)
1518 6398 Golvlampfot Falkenberg, mässing. Höjd: 125 cm
Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:47)
1518 6346 Golvlampfot mässing, NK, no 32786. Höjd: 135 cm
Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:54)
1518 6397 Golvlampor ett par, mässing. Höjd: 135 cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:12)
1518 6325 Golvvas Herman Kähler (1846-1917), Danmark. Danmark. Höjd: 46 cm
Hammered for 1.900 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:28)
1518 5103 Golvvas Kina, 1900-tal. Höjd: 60 cm
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:23)
1518 5260 Golvvas Scheurich, Tyskland. Höjd: 40 cm
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:53)
1518 6193 Gravyrer 4 st, skördemotiv, yttermått inklusive ram: 23x17 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:02)
1518 6343 Hallbänk med förvaring ek. Längd: 82 cm, djup: 40 cm, höjd: 52 cm
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:01)
1518 6362 Hallbyrå Bra Bohag "Casino", teak. Bredd: 100 cm, bredd: 45 cm, höjd: 59 cm
Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:33)
1518 6432 Halsband 3 st. Flodpärlor. Längd: à 85 cm
Hammered for 1.700 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:03)
1518 6109 Halsband sterlingsilver, Trifani, Italien. Längd: 41 cm. Vikt: 92 g
Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:17)
1518 5339 Handspegel Emaljarbete, Ryssland. Höjd: 24 cm, Glas saknas
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:27)
1518 5278 Hänge med sten, 18k guld. Vikt: 0,85 g, 1,2x1,2 cm
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:25)
1518 6254 Hänglås 1600-/1700-tal. Höjd: 17 längd: 23 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:23)
1518 6316 Hängskåp Jugend, ek. Bredd: 29 cm. Djup: 18 cm, höjd: 50 cm
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:39)
1518 6371 Hängsmycke Borgila, med sten, silver, 1979. Längd: 6,5 cm. Vikt: 30 g brutto
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:23)
1518 6070 Jobstryck 150x137 cm, oramad
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:17)
1518 6043 Jordglob med belysning. Relief. Höjd: 45 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:34)
1518 6312 Kaffe / matservis 40 del ca, Coq, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Gustavsberg
Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:07)
1518 6073 Kaffegods Keramik, 6 delar, 1950-tal
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:59)
1518 2046 Kaffekanna + ishink, design: Sigvard Bernadotte (1907-2002), Sverige. Rostfritt stål. Höjd: 17 - 20
1518 6022 Kaffekvarn höjd: 33 cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:57)
1518 6137 Kaffeservis koppar med fat, 3+ 4+ 4, Lomonosov, bland annat "Cobalt net", Ryssland, Sovjetunionen USSR. Handmålat porslin, Diameter: 9 - 10 cm. Höjd: 6-7 cm
Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:41)
1518 5053 Kanna + assietter + skålar, 10 delar, bla. Reijmyre och Flygsfors. Höjd: 9 - 22
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:51)
1518 4128 Kanna Koppar. Höjd: 39 cm
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:10)
1518 6426 Kanna tenn, 1800-tak. Höjd: 13 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:03)
1518 6444 Kapitäl från Teaterdekor. Längd: 33 cm, höjd: 26 cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:03)
1518 5238 Karaffer 2 st, bland annat Orrefors. Höjd: 24-27 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:19)
1518 6013 Karmstol "Mina", Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. Bruno Mathsson International, Värnamo, Bok, sits av sadelgjord. Brännstämplad
Hammered for 5.200 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:25)
1518 6160 Kassaskåp längd: 42 cm, djup: 45 cm, höjd: 57 cm, nyckel
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:54)
1518 5282 Katalog Konstnärsförbundets utställning, Våren 1890, Förlagan till katalogen gjord av Karl Nordström, 24x16
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:42)
1518 6147 Kelim 220x275 cm
Hammered for 3.600 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:38)
1518 6198 Kista 1800-tal. Bredd: 128 cm, djup: 58 cm, höjd: 68 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:06)
1518 6443 Klarinetter 2 st, tvärflöjt. Längd: 40 cm
1518 4219 Kolteckning Ossian Elgström (1883-1950), Sverige. Monogramsignerad 1934. Bildmått: 77x50 cm, yttermått inklusive ram: 92x62 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:00)
1518 6202 Kopp med fat, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Sverige, Tahiti, Gustavsberg, porslin med polykrom dekor. Höjd: 6,5 cm. Diameter: 6. 5 cm
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:05)
1518 6457 Kopparstick 11 st, 1800-tal, Botaniska, handkolorerade, oramade lösa blad. Bildmått: 19x10 - 17x22 cm
Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:43)
1518 6305 Korgstolar ett par, lösa dynor. Höjd: ca 34-78 cm, bredd: ca 65 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:49)
1518 6341 Korgstolar Ett par, lösa dynor. Höjd: ca 34-78 cm, bredd: ca 65 cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:45)
1518 6358 Kuddar 2 st, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. 40x40 ca
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:19)
1518 5137 Lampbord ett par, mahogny. Bredd: 42 cm. Djup: 34 cm. Höjd: 68 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:29)
1518 6077 Lampett mässing, Sigurd Persson (1914-2003), Sverige. Höjd: 32 cm
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:32)
1518 6460 Leksaker Militaria/flygplan, 10 delar. Längd: 6-13 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:12)
1518 6143 Leksaksbil Schuco, i originalförpackning. Längd: 10 cm
Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:56)
1518 6054 Lergods 2 delar, Sydamerika. Höjd: 13-21 cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:44)
1518 6111 Litografi Curt Asker (f. 1930), Sverige. Signerad, numrerad 50/50. Bildmått: 28x33 cm, yttermått inklusive ram: 48x51 cm
1518 6447 Litografi Louise Nevelson (1899-1988), "Dusk in August". Signerad, numrerad 64/100. Bildmått: 43x56 cm, yttermått inklusive ram: 53x67 cm
Hammered for 4.200 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:29)
1518 6199 Ljuskrona 5-armad. Höjd: 60 cm
Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:34)
1518 6166 Ljuskrona Empirestil. Höjd: ca 60 cm
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:08)
1518 6080 Ljuskrona Hans-Agne Jakobsson (1919-2009), Sverige. Med glaskupor. Höjd: 40 cm
Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:08)
1518 6282 Ljusstakar Ett par, Gusum, mässing. Höjd: 15 cm
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:34)
1518 5347 Ljusstakar ett par, metall. Höjd: 20 cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:50)
1518 6072 Ljusstakar ett par, silver, nyrokoko, TESI Tenn & Silver AB, 1930. Höjd: 17 cm, bruttovikt: 950g
Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:13)
1518 6256 Ljusstake Erik Höglund (1932-1998), Sverige. Höjd: 23 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:08)
1518 6272 Ljusstake Smide. Höjd: 46 cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:41)
1518 6353 Målarstege trä, modell äldre. Höjd: 138 cm
Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:37)
1518 5145 Matsalsskåp mahogny, Thysells Anderslöv. Bredd: 126 cm. Djup: 52 cm. Höjd: 175 cm
Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:45)
1518 5244 Matservis 55 del ca, Hackefors
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:29)
1518 6133 Matservis 60 delar ca, Rörstrand "Exclusive". Diameter: 17-24 cm
Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:31)
1518 6311 Matservisdelar 20 del ca, Vardag, Karin Björquist (1927-2018), Sverige. Gustavsberg 1957-1973, grön glasyr med vita kanter, Gustavsberg
Hammered for 1.800 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 21:00)
1518 4338 Matservisdelar Limoges, ca 30 del
Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:19)
1518 6373 Matskedar Svenskt Spets, 1916, monogram. Längd: 22 cm, Vikt: 750 g
Hammered for 3.600 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:28)
1518 6400 Matta Figural, 119x195 cm
Hammered for 3.200 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:28)
1518 6169 Matta Gabbeh, 140x192 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:24)
1518 6352 Matta Galleri, Orientalisk, Guldafghan, 94x310 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:02)
1518 6409 Matta Kelim, 110x160 cm
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:05)
1518 6410 Matta Kelim, 120x160 cm
Hammered for 1.700 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:33)
1518 6304 Matta orientalisk, 111x165
Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:32)
1518 6351 Matta Orientalisk, 112x152 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:19)
1518 5295 Matta Orientalisk, 140x205 cm
Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:27)
1518 6303 Matta orientalisk, 153x203
Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:15)
1518 6128 Matta orientalisk, 210x310 cm
Hammered for 1.400 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:53)
1518 6327 Matta Orientalisk, 225x323
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:37)
1518 6002 Matta orientalisk, Bochara, 155x220 cm
1518 6167 Matta orientalisk, Galleri, 76x272 cm
Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:56)
1518 6328 Matta orientalisk, silkeghom, Livets träd, 108x163
Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:25)
1518 6333 Matta Orientalisk, silkeinslag, 124x210
Hammered for 1.800 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:34)
1518 6323 Matta Rya, 116x202
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:12)
1518 6411 Matta vävd, ull, 180x265 cm
Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:23)
1518 6259 Medaljonger 2 st, 1800-tal. Diameter: 8,9x8
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:03)
1518 6420 Mineraler ett parti diverse
Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:17)
1518 6211 Mjölkkanna silver, Gustaf Theodor Folcker, märkt gtf, 1873, Stockholm. Höjd: 16 cm, vikt: 200g ca
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:31)
1518 6377 Mockaskedar 12 st, etui, silver, 1. 8,5 cm. Vikt: ca 95 g
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:40)
1518 6060 Monterbord med bricka. Bredd: 71 cm, djup: 47 cm, höjd: 77 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:04)
1518 6101 Nålfat silver, 800. Längd: 12 cm. Bredd: 10 cm, vikt: 82 g
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:33)
1518 6012 Oljemålning 1800-tal, e signerad, med förgylld ram. Olja på duk, 44x53 cm, yttermått inklusive ram: 65x74 cm
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:19)
1518 6173 Oljemålning A Lindblom, söder. Signerad. Olja på pannå
16x12 cm, yttermått inklusive ram: 27x21 cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:02)
1518 6242 Oljemålning A. Bobeck, Hamnmotiv. Signerad. Olja på pannå. Signerad, daterad -45,45x39 cm, yttermått inklusive ram: 56,5x50,5 cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:20)
1518 6065 Oljemålning Anders Radhe (1940-2006), Sverige. Signerad, daterad 1977. Olja på duk, 50x65 cm, yttermått inklusive ram: 52x66 cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:55)
1518 5194 Oljemålning August Roeseler (1866-1934), Tyskland. Signerad, "München". Olja på duk, 45x40 cm, yttermått inklusive ram: 70x63 cm
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:24)
1518 5289 Oljemålning Axel Hamborn (1892-1987), Sverige. Signerad, daterad 1931, "Corse". Olja på duk, 60x49 cm, yttermått inklusive ram: 76x65 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:46)
1518 6335 Oljemålning Bauer, kust, Signerad, 58x80 cm, yttermått inklusive ram: 74x94
Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:18)
1518 6205 Oljemålning Bertil Widbrant (f. 1914), Sverige. Sträckande änder. Signerad. Olja på duk, 45x53 cm, yttermått inklusive ram: 60x69 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:09)
1518 6277 Oljemålning Birger Birger-Ericson (1904-1994), Sverige. "Parisrestaurang". Signerad. Olja på pannå, 54x65 cm, yttermått inklusive ram: 59x70 cm
Hammered for 2.600 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:48)
1518 6083 Oljemålning Birgitta Fellbom. Signerad, daterad 1988, stilleben. Olja på duk, 73x60 cm, yttermått inklusive ram: 84x71 cm
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:37)
1518 5350 Oljemålning Björn Moberg, monogramsignerad B-M, 1970. Olja på duk, 69x96 cm, yttermått inklusive ram: 71x98 cm
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:56)
1518 4292 Oljemålning Carl Brandt, landskap med hus. Signerad, daterad -99. Olja på duk, 58x80 cm, yttermått inklusive ram: 76x98 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:45)
1518 6262 Oljemålning E Belfrage. Signerad, Jaktstilleben. Olja på duk, 46x35 cm, yttermått inklusive ram: 69x58 cm
Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:43)
1518 6039 Oljemålning efter Otte Sköld, Signerad RL. 50. Olja på pannå, 74x56 cm, yttermått inklusive ram: 91x73 cm
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:01)
1518 6174 Oljemålning Gösta Bohm (1890-1981), Sverige. Signerad, daterad 42, Stilleben. Olja på pannå, 75x64 cm, yttermått inklusive ram: 87x75 cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:34)
1518 6418 Oljemålning Gustava Elisabeth "Elise" Bergman (1842-1924), Signerad G E Bergman, Daterad 1876, Landskap. Olja på duk, 40x50 cm, yttermått inklusive ram: 54x65 cm
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:42)
1518 6265 Oljemålning Hans Belin (1936-2007), Sverige. Signerad. Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 29x24,5 cm
Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:25)
1518 6045 Oljemålning Jerry Roupe (1919-2005), Sverige. Signerad, daterad 1993, "Trädet". Olja på duk, yttermått inklusive ram: 47x56 cm
Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:57)
1518 6085 Oljemålning Jocke Åkerblom (1906-1972), Sverige. Stilleben. Signerad. Olja på duk, 57x63 cm, yttermått inklusive ram: 69x74 cm
Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:18)
1518 6261 Oljemålning kopia efter Severin Nilsson, Signerad E Belfrage, -87. Olja på duk, 28x43 cm, yttermått inklusive ram: 50x65 cm
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:43)
1518 6170 Oljemålning Kurt Heinonen (1915-1983), Finland. Signerad, Oskarshamn. Olja på duk, 60x30 cm, yttermått inklusive ram: 74x44 cm
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:44)
1518 5030 Oljemålning Oidentifierad Konstnär, Kvinna på väg och hus. Olja på duk, 20x26 cm, yttermått inklusive ram: 37x44 cm
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:09)
1518 6040 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, bryggare. Olja på duk, 46x32 cm, yttermått inklusive ram: 55x43 cm
Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:25)
1518 6037 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Månskenslandskap. Ej signerad. Olja på duk, 30x38 cm, yttermått inklusive ram: 46x56 cm
Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:05)
1518 6260 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad A B, -91, Gårdsmotiv. Olja på pannå, 16x28 cm, yttermått inklusive ram: 34x46 cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:37)
1518 6280 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad Mailott 71. Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 61,5x61,5 cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:54)
1518 6066 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Cyklamen. Olja på duk, 61x50 cm, yttermått inklusive ram: 63x52 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:10)
1518 6023 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, daterad 74, stilleben. Olja på duk, 73x53 cm, yttermått inklusive ram: 83x63 cm
Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:31)
1518 6172 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad. Olja på duk, 55x45 cm, yttermått inklusive ram: 76x67 cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:01)
1518 5079 Oljemålning Otto Lindström (1883-1932), Sverige. Marin. Signerad. Olja på pannå, 43x56 cm, yttermått inklusive ram: 52x65 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:24)
1518 6203 Oljemålning Peter Rona, "Bland is vid Hjälmaresund", Signerad. Olja på duk, 50x61 cm, yttermått inklusive ram: 62x73 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:06)
1518 6192 Oljemålning signerad Böe, "Fryksta-Kil". Olja på duk, 16x21, yttermått inklusive ram: 27x31 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:43)
1518 5318 Oljemålning Susanne Beckman (f. 1944), Sverige. Signerad, daterad -87, a tergo. Olja på duk, 20x25 cm, yttermått inklusive ram: 26x31 cm
1518 6180 Oljemålning Tore Wideryd (1908-1992), Sverige. Signerad, daterad 71. Olja på duk, 42x59 cm, yttermått inklusive ram: 45x62 cm
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:46)
1518 6091 Oljemålning Ulla Arwinge (1926-2003), Sverige. Blomsterstilleben. Signerad. Olja på duk, 35x27 cm, yttermått inklusive ram: 40x32 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:40)
1518 6175 Oljemålning Zachar, diligens. Signerad. Olja på duk, 45x54 cm, yttermått inklusive ram: 61x70 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:35)
1518 6047 Oljemålningar 2 st, Else Hermansson (1900-1997), Sverige. Signerade, landskap. Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 37x31-40-47 cm
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:23)
1518 6068 Oljemålningar 2 st, Gustaf Fängström (1905-1999), Sverige. Motiv från Italien. Signerade. Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 48x57-68x49 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:58)
1518 6223 Pallar ett par, 1950-tal. Längd: 46 cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:47)
1518 6239 Pälskappa Mink, Bruno, Tranås
Hammered for 1.800 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:56)
1518 6009 Parfymflakonger 2 st Lalique + hängsmycke med flakong, Nina Ricci. Höjd: 5-15 cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:02)
1518 6421 Parti agater + ametister
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:53)
1518 6010 Parti bijouterier Broscher & örhängen
1518 6142 Parti kuriosa bland annat silver
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:19)
1518 6378 Parti silver diverse 12 delar, Vikt: ca 120 g
Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:23)
1518 5299 Parti smycken diverse
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:52)
1518 6084 Pastell Edvin Axelsson. Signerad, daterad 1970, "vårvinter Vasastrand, Örebro", 47x63, yttermått inklusive ram: 67x82 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:33)
1518 6235 Piedestal Jugend, Ek. Höjd: 97 cm
1518 6138 Piedestal metall. Höjd: 99 cm
1518 6230 Piedestal omkring sekelskiftet 1900, Bemålad. Höjd: 99 cm
Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:39)
1518 6229 Piedestaler ett par, Metall. Höjd: 75 cm
Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:45)
1518 6015 Plafond Carl Fagerlund (f. 1915), Sverige. Orrefors, diameter: 35 cm
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:13)
1518 5119 Plafond glas med prismor. Höjd: 60 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:04)
1518 6075 Porslin Koka Blå, Hertha Bengtson (1917-1993), Sverige. Rörstrand, porslin, dekor med blå rand på vit botten, 3 delar. Höjd: 11-22 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:51)
1518 6188 Presenterfat silver, CG Hallberg, 1940-tal, 43x37. Vikt: 800 gr ca
Hammered for 3.800 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:19)
1518 5101 Punschkopp + tumlare, silver. Höjd: 3 - 5. Vikt: 71 g
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:26)
1518 6110 Punschmuggar 7 st, silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 1957. Höjd: 5,5 cm, vikt: 240g
Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:24)
1518 6154 Remmare 6 st. Höjd: 13 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:14)
1518 5268 Ring mes kristaller, 18k guld. Vikt: 2,5 g, ringmått: 14,5
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:11)
1518 6016 Rödvinsglas + vitvinsglas, 12 + 3 st, Helga. Höjd: 17-18 cm
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:27)
1518 6024 Rökbord Funkis. Bredd: 60 cm. Djup: 60 cm, höjd: 58 cm, nyckel
Hammered for 2.400 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:45)
1518 6059 Röllakan Agnes Brodd, Vittsjö, 190x235 cm
Hammered for 8.000 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:25)
1518 6225 Rullbord (arbetsbord). Bredd: 43 cm, djup: 41 cm, höjd: 68 cm
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:40)
1518 6369 Salladsbestick 2 delar. England, varav en stämplad 1804. Längd: 27-29 cm, vikt: 200 g ca
Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:11)
1518 5135 Salongsbord Rokokostil, 1800-tal, bord med stenskiva. Bredd: 118 cm. Djup: 62 cm. Höjd: 77 cm
Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:23)
1518 5028 Saltkar ett par, silver. Längd: 6 cm, vikt: 70g
1518 6107 Saltkar silver, med saltsked. Vikt: 40 g. Diameter: 4 cm, höjd: 3 cm
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:59)
1518 6445 Sängbord Anna Castelli Ferrieri (f. 1920), Italien. Plast, "Componibili", Kartell, Husqvarna. 1900-talets andra hälft. No 4970, trissorl. 38, djup: 38 cm, höjd: 49 cm
1518 6095 Sängramar ett par, Järn, bemålat. Längd: 192 cm, höjd: 127 cm
Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:10)
1518 6318 Satsbord 3 delar, Bodafors, teak. Bredd: 60 cm, djup: 40 cm, höjd: 50 cm
Hammered for 2.400 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:56)
1518 5271 Schatull rokokostil, ek. Längd: cm, längd: 53, djup: 50 cm, höjd: 86 cm
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:16)
1518 6344 Schatullbyrå Intarsia. Bredd: 49 cm, djup: 34 cm, höjd: 73 cm
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:23)
1518 6165 Schatullskåp England, mahogny. Bredd: 63 cm. Djup: 51 cm, höjd: 75 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:39)
1518 6144 Servisdelar 43 delar, Villeroy & Boch, olika mönster och modeller
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:37)
1518 6281 Servisdelar Mat- och kaffeservis, ca 60 delar, Rosenthal
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:33)
1518 5009 Skål + Kanna, Tilgman Keramik. Höjd: 10,5-23 cm
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:14)
1518 6106 Skål Anne Nilsson (f. 1953), Sverige. "Clown". Diameter: 20 cm, höjd: 6,5 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:51)
1518 4106 Skål cloisonné, drakmönstrad. Diameter: 22 cm, höjd: 8 cm
Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:38)
1518 6033 Skål Kina, blåvit dekor. Diameter: 24 cm, höjd: 20 cm
Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:40)
1518 5014 Skål Kosta Boda, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Höjd: 15 cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:51)
1518 2036 Skål med lock + rökelsekar, 2 delar, Kina. Höjd: 12 - 14
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 31 januari 2023 06:46)
1518 6190 Skål på fot, silver, 1926. Diameter: 17 cm, höjd: 13 cm, vikt: 200 gr ca
Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:43)
1518 5025 Skål silver, Kultakeskus, Tavastehus, 1934. Diameter: 16 cm, vikt: 130 gr ca
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:01)
1518 2056 Skål Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Reptil, Gustavsberg 1953-1963, droppform med reliefmönster. Bredd: 31,5 cm
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:55)
1518 6219 Skål med hänklar silver, sent 1800-tal, importstämplar, rokokostil. Längd: 33 cm, vikt: 320
Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:12)
1518 6026 Skålar + vaser, 7 delar, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Argenta, Gustavsberg. Stengods, grön glasyr med målad silverdekor. Diameter: 8 cm, höjd: 7-10 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:46)
1518 6079 Skålar 2 st, "Maja", Eva Englund (1937-1998), Sverige. Orrefors. Höjd: 11-17 cm. Diameter: 18-20 cm
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:11)
1518 6396 Skålar 2 st, Gunnar Nylund (1904-1997), Carl-Harry Stålhane (1920-1990), Sverige. Sverige. Längd: 7-16 cm. Höjd: 8 cm
Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:19)
1518 6339 Skålar 6 + 1 delar, handgemalt, Tyskland. Längd: 16-26 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:56)
1518 2042 Skålar Ilse Claeson (1907-1999), Sverige. Rörstrand. 2 delar. Diameter: 12-23 cm. Höjd: ca 5-7 cm
Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:51)
1518 6393 Skålfat Helle Allpass, Danmark, glaserad stengodslera. Djup: 32 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:36)
1518 5258 Skänk 1880-tal. Bredd: 108 cm, djup: 53 cm, höjd: 97 cm
Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:52)
1518 6233 Skåp med överdel, Bemålat, "1672". Senare underdel. Bredd: 77 cm. Djup: 46 cm, höjd: 215 cm
Hammered for 3.000 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:57)
1518 6375 Skedar 8+ 8. Längd: 12-15 cm. Vikt: ca 300 g
Hammered for 1.400 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:07)
1518 6129 Skeppsur Schatz. Diameter: 18 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:26)
1518 6424 Skrin 2 st. Trä. Höjd: 6 - 13, längd: 12 - 22
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:11)
1518 6222 Skrivbord 1930-tal. Bredd: 74 cm, djup: 50 cm, höjd: 74 cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:11)
1518 6127 Skrivbord Nils Jonsson, Troeds, teak med lådor och avtagbar klaff. Bredd: 130+ 45. Djup: 80 cm. Höjd: 72 cm
Hammered for 1.700 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:30)
1518 6406 Skulptur Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Bagdad. Höjd: 19 cm
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:29)
1518 5321 Skulptur brons, Hund, England. Längd: 10 cm. Höjd: 6 cm
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:06)
1518 6450 Skulptur Gosshuvud, Stenmassa. Signerad. Höjd: 23 cm
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:46)
1518 6395 Skulptur Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Iller. Längd: 22 cm
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:11)
1518 6035 Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Pelle ur Larsons ungar, Gustavsberg 1964-1980, höjd: 21 cm, delvis glaserad och målad brun stengodslera
Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:42)
1518 6390 Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Sköldpadda ur Jura, Gustavsberg. Höjd: 7 cm. Längd: 13 cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:28)
1518 6214 Skulptur Oidentifierad konstnär. Falkener, järn. Längd: 19 cm, höjd: 20,5 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:39)
1518 6391 Skulptur i glas Betil Vallien, Kosta Boda. Signerad, i trälåda. Längd: 17,5 cm
Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:01)
1518 6451 Skulpturer 2 st, huvud, pojkar. Höjd: 22 - 26
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:30)
1518 6389 Skulpturer 2 st, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Häst och hund, Gustavsberg. Höjd: 6-7 cm
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:16)
1518 6153 Skulpturer 2 st. Barn, parian, bland annat Gustafsberg. Höjd: 25-27 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:50)
1518 6200 Slagbord ek. Bredd: 27 + 2x46. Djup: 90 cm. Höjd: 74 cm
Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:39)
1518 6126 Smörask och skålar 4 delar, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Berså, Gustavsberg 1960-1974. Stiliserade gröna blad på vit botten. Mönstret ritades av Stig Lindbergs assistent Krister Karlmark på uppdrag av Lindberg som var hans lärare på Konstfack. Längd: 8-14,5 cm. Djup: 7,5-8 cm, höjd: 5-6 cm
Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:52)
1518 6430 Smyckedelar 30 st. Lavacamér, 1800-tal
Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:46)
1518 6433 Smyckedelar cameer, 1800-tal
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:25)
1518 6429 Smyckedelar parti diverse, delvis silver
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:32)
1518 6434 Smyckedelar silver, ametister och cameer, Vikt: 40 g
Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:29)
1518 5332 Smycken diverse, 8 delar, silver, bruttovikt: 75 g
Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:17)
1518 6113 Smycken diverse, silver, Total Vikt: 40 g
Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:58)
1518 6258 Smyckeskrin Orientaliskt, trä med metallbeslag. Längd: 17 cm. Djup: 11,5 cm
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:03)
1518 6146 Smyckesset 5 delar, silver med turkoser, halsband örhängen, och 2 armband, bruttovikt: 215g
Hammered for 1.400 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:55)
1518 6118 Smyckestenar diverse
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:17)
1518 6117 Smyckestenar diverse, med mera
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:35)
1518 6295 Soffbord Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Ovalen. Bredd: 120 cm, djup: 86 cm, höjd: 60 cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:41)
1518 6249 Soppslev Silver/trä, 1845. Längd: 41 cm, vikt: 170 gr ca
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:30)
1518 6164 Spegel 120x69 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:21)
1518 6196 Spegel mahogny, omkring sekelskiftet 1900,90x45 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:49)
1518 6357 Spegel Mässingslist. Diameter: 60 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:41)
1518 5040 Spegel Nyrokoko, 125x67 cm
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:43)
1518 6240 Spegel Rektangulär, 86x63 cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:04)
1518 6241 Spegel Rokokostil, 115x50 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:05)
1518 6246 Spegel Venetiansk, 78x44 cm, yttermått inklusive ram: 86x64 cm
Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:01)
1518 6255 Spegellampetter ett par, mässing, 1890-tal. Diameter: 36 cm
1518 6134 Spegellampetter ett par, mässing. Höjd: 30 cm
Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:49)
1518 6135 Spritskåp furu, med plunta + bägare i tenn. Bredd: 30 cm, djup: 12 cm, höjd: 40 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:25)
1518 6058 Stolar 3 st, Myran, design: Arne Jacobsen (1902-1971), Danmark. Fritz Hansen. Skiktlimmat trä och stålrörsben
Hammered for 4.000 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:17)
1518 5172 Stolar 3 st, sits i brodyr, 1800-tal
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:59)
1518 6121 Stolar 4 st, Bodafors
Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:53)
1518 5270 Stolar 4 st, rokokostil, ek, Marimekko-vaxduk
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:15)
1518 5174 Stolar 5 st, 1890-tal
1518 6224 Stolar 5 st, Gemla, Stockholms bryggerier
Hammered for 3.400 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:37)
1518 6309 Stolar 6 st, stålrör och rotting
Hammered for 4.200 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:53)
1518 6227 Stolar ett par, Engen, 1950-tal
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:45)
1518 6201 Stolar Ett par, nyrokoko
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:34)
1518 6273 Stolar Ett par, Senbarock, kompletterade
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:17)
1518 5176 Stolar ett par, senempire
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:14)
1518 6348 Stolar Ett par, stålrör / rotting
Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:45)
1518 6314 Ströare + fiskfat + smörask, 1950-tal. Längd: 15-30, höjd: 9-14 cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:46)
1518 6105 Ströare glas, sterlingsilver och emalj, (1+ 4), Meka, Denmark. Höjd: 4-9 cm. Bruttovikt: 400g (silver och emalj exklusive glas)
Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:26)
1518 6364 Sybord Gustaviansk stil, mahogny. Bredd: 65 cm, bredd: 40 cm, höjd: 70 cm
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:14)
1518 6363 Taburett Karl Johan, bemålad. 56 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:47)
1518 6356 Takarmatur 1960/70-tal, plåt / plast. Diameter: 50 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:54)
1518 6299 Takarmatur Achille Castiglioni, "Frisbi", Flos, Italien, förkromad samt lackad metall, skiva av plast, 73 cm. Djup: 60 cm
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:58)
1518 6050 Takarmatur Bergboms, plåtskärm. Höjd: 25 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:22)
1518 5351 Takarmatur Boa, Örsjö, design: Gert Wingårdh & Sara Helder. Höjd: 90 cm
Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:07)
1518 6402 Takarmatur glas, Belysningsbolaget. Höjd: 36 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:55)
1518 6001 Takarmatur med prismor. Höjd: 34 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:26)
1518 6220 Takarmatur med prismor. Höjd: ca 80 cm
Hammered for 3.800 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:57)
1518 6310 Takarmatur PH-lampa, PH5, diameter: 50
Hammered for 2.200 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:02)
1518 6140 Takarmatur PH-lampa, PH5, Poul Henningsen för Louis Poulsen, Danmark, Lameller i metall. Diameter: 50 cm
Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:42)
1518 5215 Takarmatur Prismor, (korg). Höjd: ca 50 cm
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:28)
1518 5216 Takarmatur prismor. Höjd: ca 55 cm
Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:29)
1518 6093 Takarmaturer ett par, Industrimodell. Diameter: 25 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:43)
1518 6029 Takfläkt S&P. Diameter: 96cm
1518 6149 Tallrikar + skål, Royal Copenhagen, Musselmalet, helblond. Diameter: 19 - 25
Hammered for 4.400 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 21:02)
1518 6207 Tallrikar ett par, Tenn, Rokokostil. Diameter: 23,5 cm
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:47)
1518 6372 Tårtspade 1876. Längd: 29 cm, Bruttovikt: 140 g
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:52)
1518 5031 Tavelramar 11 st, med glas, 16-63x20,5-77 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:07)
1518 5317 Tavlor + dikter, Harry Ceson (1926-1978), Sverige. 8 delar. Signerade / osignerade, 25-49x20-47 cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:02)
1518 5034 Teckningar 5 st, Karl Nordström (1855-1923), Sverige. Varav 3 st signerade
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:13)
1518 6209 Tedosa + Tesil till pip, 2 delar, silver, Tyskland & Sverige. Höjd: 4-12 cm, vikt: 180g ca
Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:07)
1518 6208 Tekoppar med fat 10 delar, Royal Tuscan, "Fine English Bone China"
Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:11)
1518 6461 Tennsoldater diverse
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:25)
1518 6416 Tennstop 3 st. 1800-tal. Höjd: 20 - 28
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:14)
1518 6018 Teservis 30 delar, Blå Blom, Gustavsberg
Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:40)
1518 6441 Textil bomull, 18/ 1900-tal, 200x115 cm
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:27)
1518 6098 Textiltavla Anita Hedin. Signerad, daterad 76 cm, yttermått inklusive ram: 76x105 cm
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:03)
1518 6360 Textiltavla Dagny Fredelius, 1987, "Ps 102: 8", yttermått inklusive ram: 34x34 cm
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:55)
1518 6267 Tillbringare Nobel, Gunnar Cyrén (1931-2013), Sverige. Orrefors. Höjd: 30 cm
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:01)
1518 6152 Trädgårdsbord 2 st. Höjd: 37 - 50, hopfällbara
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:38)
1518 6031 Väggarmatur 1950/60-tal. Längd: 30 cm
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:15)
1518 6332 Väggarmatur Marina Malabotti, plast, diameter: 45
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:45)
1518 6155 Väggpendyl Rokokostil. Höjd: 52 cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:49)
1518 6092 Väggpendyl Rokokostil. Höjd: ca 54 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:35)
1518 6386 Väggplatta Lisa Larson (f. 1931), Sverige. "Plommon", 22x22 cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:35)
1518 6130 Väggspeglar ett par, 44x30 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:10)
1518 6380 Vas Erich och Ingrid Triller, Sverige. Tobo. Höjd: 13,5
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:34)
1518 6268 Vas Erik Höglund (1932-1998), Sverige. Diameter: 19 cm, höjd: 23 cm
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:07)
1518 6005 Vas Keramik, Kina. Höjd: 43 cm
Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:11)
1518 4113 Vas Kina, Drakmotiv. Höjd: 17 cm
Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:52)
1518 6004 Vas Konstglas, jugend, galvanisk silvermontering. Höjd: 27 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:55)
1518 5054 Vas Kosta Boda. Höjd: 18 cm
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:01)
1518 6108 Vas Moorcroft, Relief. Höjd: 17 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:01)
1518 6340 Vaser 2 st, Kina. Höjd: 6,5 - 7,5 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:44)
1518 6071 Vaser 2 st, Konstglas, Vallien/Aalto. Höjd: 12-20 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:30)
1518 6112 Vaser ett par, sten. Höjd: 30 cm
Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:37)
1518 6349 Vedlårar Ett par, furu. Längd: 50 cm, djup: 76 cm, höjd: 72 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:46)
1518 6020 Vinglas 4 st, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Kosta Boda. Höjd: 22,5 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:50)
1518 6076 Vinprovarglas Orrefors, 10 st. Höjd: 17 cm
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:35)
1518 6055 Vitrin/monterskåp ett par. Bredd: 38 cm. Djup: 8 cm. Höjd: 62 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:50)
1518 6264 Ytterfoder Alabaster. Höjd: 56 cm, diameter: 29 cm
Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:42)
1518 2059 Ytterfoder/kärl/vaser 2 st. Stig Lindberg (1916-1982), Sverige, tillskrivna. Gustavsberg, 1950/60-tal. 3 respektive 5 liter, stengods. Höjd: 22 - 26 cm
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:06)