Auktionshuset Metropol AB

 Earlier auctions den 30 januari 2023 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1518 6195  Affischer 2 st, Olle Baertling (1911-1981), Sverige. Moderna Museet 2007-2008 2 cm, yttermått inklusive ram: 103x73 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:13)

1518 3382  Akvarell Georg von Rosen (tillskriven), ej signerad, Motiv från Italien. Akvarell, bildmått: 9,5x13 cm, yttermått inklusive ram: 23x26 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:32)

1518 6401  Akvarell Karl Sjöström, kopia efter Carl Larsson "Sankt Göran och prinsessan". Akvarell, bildmått: 48x63 cm, yttermått inklusive ram: 66x82 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:28)

1518 6368  Akvarell Karl Sjöström. Signerad, daterad 1901 "Holmenkollen", 31x21 cm, yttermått inklusive ram: 47x37, akvarell

Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:34)

1518 6115  Ametister pärlor med mera. Längd: 8,5 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:39)

1518 5330  Armband 2 st. Silver. Längd: 18 cm, vikt. 75 g

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:08)

1518 6431  Armband agater, 1950-tal. Längd: 18 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:03)

1518 6119  Armband halsband med mera, bland annat silver. Längd: 4-86 cm

Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:21)

1518 6436  Armband silver, paste. Längd: 17 cm, ca. 1820, Vikt: 10g

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:07)

1518 6370  Armbandsur Rotary, Italien. Djup: 2 cm boett

Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:40)

1518 6189  Bägare 2 st, silver, 1960. Höjd: 7 cm. Vikt: 70 gr ca

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:19)

1518 6191  Bägare silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 1963. Höjd: 19 cm, vikt: 280 gr ca

Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:19)

1518 6141  Bandskedar 4 st. Trä, 17-/1800-tal. Höjd: 18-21 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:10)

1518 6162  Bänk omkring sekelskiftet 1900. Längd: 100 cm

Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:10)

1518 5136  Barskåp Barockstil. Bredd: 96 cm. Djup: 52 cm. Höjd: 170 cm

Hammered for 3.600 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:30)

1518 6350  Bestick 20 delar, Marcel Cotte, France. Längd: 14,5-21,5

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:29)

1518 6374  Bestick 8 st, Rosenholm. Längd: 10,5 - 18 cm, Vikt: ca 150 g

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:18)

1518 6251  Bestick silver, udda, 20 delar. Längd: 11-21, vikt: 660 gr brutto

Hammered for 2.400 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:07)

1518 6376  Bestickdelar 7 dekar, bland annat soppslev, längd> 18-41 cm, bruttovikt: ca 430

Hammered for 1.700 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:57)

1518 5114  Blandteknik Ellen Jolin (1854-1939), Sverige. Signerad, daterad 1918, "Djurgårds staden". Blandteknik, bildmått: 35x24 cm, yttermått inklusive ram: 54x41 cm

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:36)

1518 6236  Blandteknik Johan Fredrik Malmsjö (1851-1929), Sverige. Fartygsporträtt, "S. S Nur: Stockholm". Signerad. Ca 17,5x35 cm, blandteknik, yttermått inklusive ram: 24x415 cm

Hammered for 1.800 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:56)

1518 6285  Blandteknik Oidentifierad konstnär. Signerad, Gatuscen, 47x61 cm, yttermått inklusive ram: 53x68 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:40)

1518 6278  Blyerts Bo Nilsson, Båthus. Signerad, daterad 1979 cm, yttermått inklusive ram: 73x104 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:57)

1518 6161  Bokhylla mahogny. Bredd: 53 cm, djup: 25 cm, höjd: 85 cm

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:13)

1518 6345  Bokhyllor Ett par, Teak, 1960-tal. Bredd: 130 cm, djup: 36 cm, höjd: 45 cm

Hammered for 3.400 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:29)

1518 6187  Bokverk Jockum Nordström (f. 1963), Sverige. "Vem bryr sig", musikillustrationer 1997-99, Map Sverige 2006. Ca 27x23 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:32)

1518 3292  Bonad Frankrike, modell äldre, 163x300 cm

Hammered for 2.600 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:19)

1518 6094  Bord med låda, 1800-tal. Bredd: 95 cm, djup: 57 cm, höjd: 75 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:29)

1518 6448  Bordsbarometer omkring 1900, "Dollon London", tält, trä. Längd: 28 cm, höjd: 30 cm

Hammered for 1.400 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:08)

1518 6296  Bordsdekorationer 5 st, Fåglar, Metall. Längd: 11-35 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:38)

1518 6257  Bordsfotogenlampa plåt med glasskärm. Höjd: 52 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:42)

1518 6049  Bordslampa Bergboms. Höjd: 68 cm

Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:42)

1518 6250  Bordslampa brons, Fisk. Höjd: 33 cm

Hammered for 1.400 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:41)

1518 6361  Bordslampa fd fotogen. Höjd: 74 cm

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:05)

1518 5148  Bordslampa Porslin. Höjd: 76 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:49)

1518 6366  Bordslampfot Bergboms, mässing. Höjd: 45 cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:45)

1518 6252  Bordsuppsats Alabaster. Höjd: 60 cm

Hammered for 1.400 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:48)

1518 6297  Bordsur Rokokostil. Höjd: 36 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:27)

1518 5087  Brevpress Napoleon, sten / brons, 11x7

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:51)

1518 5274  Brickbord 1920-tal, ek. Bredd: 80 cm, djup: 55 cm, höjd: 70 cm

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:20)

1518 6125  Brickbord med vitrin, Asien. Diameter: 47 cm, höjd: 69 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:49)

1518 5147  Byrå Gustaviansk stil. Intarsia och stenskiva. Bredd: 96 cm. Djup: 47 cm. Höjd: 80 cm, nyckel

Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:47)

1518 6234  Byrå med uppsats, Jugend, bemålad. Bredd: 93 cm, djup: 50 cm, höjd: 170 cm, nyckel

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:47)

1518 6221  Byrå Rokokostil, med stenskiva. Bredd: 88 cm, djup: 49 cm, höjd: 80 cm

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:13)

1518 6238  Cape Mink. Längd: 155 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:18)

1518 6218  Champagnecoasters Ett par, England, pläterade, diameter: 17. Höjd: 4,5 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:11)

1518 6036  Champagneglas 13 st, Kristall. Höjd: 21 cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:03)

1518 6103  Cigarettetui Sterlingsilver, Korea, 1950. Vikt: 210 g. Längd: 17 cm, bredd: 8 cm

Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:22)

1518 6422  Coaster 2 st. Pläter, England. Diameter: 9 cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:47)

1518 6248  Dalahästar 4 st. Höjd: 3-25 cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:26)

1518 6275  Djupa tallrikar 13 st, Kyoto, Jonas Lindkvist (1889-1955), Sverige. Gustavsberg. Diameter: 23 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:10)

1518 6123  Dukar 24 st. Längd: ca 200

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:25)

1518 6286  Etsning Hans Hamngren (f. 1934), Sverige. Signerad, numrerad 90/125, daterad 1975, öga. Bildmått: 28x37 cm, yttermått inklusive ram: 40x50 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:54)

1518 6454  Etsning Hans Norsbo (1897-1955), Sverige. Signerad, numrerad 199/300, daterad 1950. Bildmått: 15,5x19,5, yttermått inklusive ram: 40x43

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:19)

1518 6289  Etsning Philip von Schantz (1928-1998), Sverige. Signerad, numrerad 90/120, daterad -70. Bildmått: 35x24 cm, yttermått inklusive ram: 56x41 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:42)

1518 4191  Etsning Salvador Dalí (1904-1989), Spanien. Signerad, numrerad 14/250, mm17x13 cm, yttermått inklusive ram: 56x42 cm

Hammered for 1.700 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:18)

1518 4192  Etsning Salvador Dalí (1904-1989), Spanien. Signerad, numrerad 14/250, mm17x13 cm, yttermått inklusive ram: 56x42 cm

Hammered for 2.200 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:18)

1518 6290  Etsning Signerad, numrerad 90/110. Bildmått: 20xc20 cm, yttermått inklusive ram: 43x38 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:30)

1518 6271  Fällbord Alrot. Bredd: 88 cm. Djup: 89 cm, höjd: 73 cm

1518 6298  Fällbord England, mahogny, 1800-tal. Bredd: 116 cm, djup: 78 cm, höjd: 71 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:11)

1518 6046  Färglitografi 2 st, Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Signerad, numrerad HC 29 upplaga, daterad 1970. Färglitografi, bildmått: 37x50 cm, yttermått inklusive ram: 49x62 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:46)

1518 6064  Färglitografi 3 st, Dan Nygårds (f. 1943), Sverige. Signerade, yttermått inklusive ram: 25x20 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:53)

1518 6042  Färglitografi Ardy Strüwer (f. 1939), Sverige. Signerad, EA-upplaga (Épreuve d’artiste), 1970, "Moonglow". Färglitografi, bildmått: 55x42 cm, yttermått inklusive ram: 63x49 cm

Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:01)

1518 6179  Färglitografi Astri Bergman-Taube (1898-1980), Sverige. Signerad, numrerad 20/210. Färglitografi, bildmått: 31x48 cm, yttermått inklusive ram: 48x64 cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:20)

1518 6177  Färglitografi Astri Bergman-Taube (1898-1980), Sverige. Signerad, numrerad 20/210. Färglitografi, bildmått: 35x48 cm, yttermått inklusive ram: 48x64 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:25)

1518 6184  Färglitografi Astri Bergman-Taube (1898-1980), Sverige. Signerad, numrerad 35/225, daterad 1975. Färglitografi, bildmått: 32x41 cm, yttermått inklusive ram: 47x55 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:59)

1518 6287  Färglitografi Bengt Landin (f. 1933), Sverige. Signerad, numrerad 90/120. Färglitografi, bildmått: 29x24 cm, yttermått inklusive ram: 52x46 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:15)

1518 5056  Färglitografi Christina Knall (f. 1947), Sverige. Citroner. Signerad, numrerad 136/290. Färglitografi, bildmått: 30x41 cm, yttermått inklusive ram: 49x58 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:09)

1518 6292  Färglitografi Curt Hillfon (f. 1943), Sverige. Signerad, numrerad 82/110. Färglitografi, bildmått: 76x60 cm, yttermått inklusive ram: 88x73 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:46)

1518 6006  Färglitografi Gösta Werner (1909-1989), Sverige. Signerad, numrerad 8/200, daterad 1981. Färglitografi, bildmått: 60x40 cm, yttermått inklusive ram: 62x42 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:30)

1518 6293  Färglitografi Hans Hamngren (f. 1934), Sverige. Signerad, numrerad 47/120, daterad 1987. Färglitografi, bildmått: 46x63 cm, yttermått inklusive ram: 61x78 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:18)

1518 5191  Färglitografi Harald Lyth (f. 1937), Sverige. Signerad, numrerad 67/150, La porte". Färglitografi. Bladets mått: 70x50 cm, yttermått inklusive ram: 78x58 cm

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:36)

1518 6394  Färglitografi Lars Norrman (1915-1979), Sverige. Oramat löst blad. Signerad, färglitografi, numrerad 94/360. Bladets mått: 52x63 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:12)

1518 6417  Färglitografi Peter Åström (f. 1946), Sverige. Signerad, numrerad 24/290. Färglitografi, bildmått: 64x48 cm, yttermått inklusive ram: 86x65 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:53)

1518 6056  Färglitografi Roger Metto (f. 1964), Sverige. Signerad, numrerad 83/250. Färglitografi, bildmått: 26x69 cm, yttermått inklusive ram: 42x85 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:24)

1518 6148  Fat Cloisonnéarbete, Kina, 18-/1900-tal. Längd: 26 cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:17)

1518 6427  Fat Imaridekor. Längd: 18 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:08)

1518 6210  Fat Kina, 1900-talets andra hälft, diameter: 31 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:44)

1518 6089  Fat Kina. Diameter: 29. 5 cm

Hammered for 8.000 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 21:07)

1518 6088  Fat lergods, Åke Holm (1900-1980), Sverige. Signerat, 28,5x27,5

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:09)

1518 6003  Fat silver, CG Hallberg, 1938. Vikt: 480. Längd: 37 cm, djup: 31 cm

Hammered for 2.200 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:19)

1518 6102  Fat silver, på ben, Birmingham. Längd: 14,5 cm. Höjd: 4 cm, vikt: 62 g

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:51)

1518 6407  Fat silver, Vikt; ca 250 g. Diameter: ca 21 cm

Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:56)

1518 6319  Fåtölj 1960-tal, mahogny

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:50)

1518 6329  Fåtölj England, skinn

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:02)

1518 6082  Fåtölj Farmor, Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. AB OH Sjögren, Tranås. Fast stoppad rygg och sits med stomme i trä. Modellen formgiven 1956, Märkt med bricka

Hammered for 5.000 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:17)

1518 6301  Fåtölj galon

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:46)

1518 5212  Fåtölj nyrokoko

1518 6302  Fåtöljer Ett par, rotting, saknar dynor

Hammered for 1.700 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:33)

1518 6014  Fisktallrikar 12 st, "Fish", Johnson Bros, England. Tryckt handkolorerad dekor av fiskar och skaldjur. Längd: 26 cm

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:10)

1518 6124  Fladdermusfåtölj 1950-tal, galon, svart metallställning

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:44)

1518 6306  Fladdermusfåtöljer Ett par, metall och tyg

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:05)

1518 6437  Flakong sten och silver. Höjd: 5 cm, Vikt: 35 g

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:41)

1518 6019  Formar 10 st, DUKA Cookery. Längd: 22 cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:33)

1518 6027  Fruktservis Gefle, 12 delar. Diameter: 18-26 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:23)

1518 5143  Glasservis ca 50 delar, Boda Glasbruk. Höjd: 9-17,5 cm

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:41)

1518 5226  Golvlampa "Kosta-lampan", höjd: ca 130

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:06)

1518 6237  Golvlampa 3-armad, trä och mässing. Höjd: ca 145

Hammered for 3.000 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:57)

1518 6120  Golvlampa Mässing och trä. Höjd: ca 140 cm

Hammered for 2.200 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:48)

1518 6158  Golvlampa mässing. ASEA, Höjd: 139 cm

Hammered for 1.700 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:23)

1518 6156  Golvlampa mässing. Höjd: 134 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:00)

1518 6159  Golvlampa mässing. Höjd: 150 cm

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:59)

1518 5352  Golvlampa tre ljusarmar, metall. Höjd: 160 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:21)

1518 6398  Golvlampfot Falkenberg, mässing. Höjd: 125 cm

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:47)

1518 6346  Golvlampfot mässing, NK, no 32786. Höjd: 135 cm

Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:54)

1518 6397  Golvlampor ett par, mässing. Höjd: 135 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:12)

1518 6325  Golvvas Herman Kähler (1846-1917), Danmark. Danmark. Höjd: 46 cm

Hammered for 1.900 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:28)

1518 5103  Golvvas Kina, 1900-tal. Höjd: 60 cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:23)

1518 5260  Golvvas Scheurich, Tyskland. Höjd: 40 cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:53)

1518 6193  Gravyrer 4 st, skördemotiv, yttermått inklusive ram: 23x17 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:02)

1518 6343  Hallbänk med förvaring ek. Längd: 82 cm, djup: 40 cm, höjd: 52 cm

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:01)

1518 6362  Hallbyrå Bra Bohag "Casino", teak. Bredd: 100 cm, bredd: 45 cm, höjd: 59 cm

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:33)

1518 6432  Halsband 3 st. Flodpärlor. Längd: à 85 cm

Hammered for 1.700 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:03)

1518 6109  Halsband sterlingsilver, Trifani, Italien. Längd: 41 cm. Vikt: 92 g

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:17)

1518 5339  Handspegel Emaljarbete, Ryssland. Höjd: 24 cm, Glas saknas

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:27)

1518 5278  Hänge med sten, 18k guld. Vikt: 0,85 g, 1,2x1,2 cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:25)

1518 6254  Hänglås 1600-/1700-tal. Höjd: 17 längd: 23 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:23)

1518 6316  Hängskåp Jugend, ek. Bredd: 29 cm. Djup: 18 cm, höjd: 50 cm

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:39)

1518 6371  Hängsmycke Borgila, med sten, silver, 1979. Längd: 6,5 cm. Vikt: 30 g brutto

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:23)

1518 6070  Jobstryck 150x137 cm, oramad

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:17)

1518 6043  Jordglob med belysning. Relief. Höjd: 45 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:34)

1518 6312  Kaffe / matservis 40 del ca, Coq, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Gustavsberg

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:07)

1518 6073  Kaffegods Keramik, 6 delar, 1950-tal

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:59)

1518 2046  Kaffekanna + ishink, design: Sigvard Bernadotte (1907-2002), Sverige. Rostfritt stål. Höjd: 17 - 20

1518 6022  Kaffekvarn höjd: 33 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:57)

1518 6137  Kaffeservis koppar med fat, 3+ 4+ 4, Lomonosov, bland annat "Cobalt net", Ryssland, Sovjetunionen USSR. Handmålat porslin, Diameter: 9 - 10 cm. Höjd: 6-7 cm

Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:41)

1518 5053  Kanna + assietter + skålar, 10 delar, bla. Reijmyre och Flygsfors. Höjd: 9 - 22

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:51)

1518 4128  Kanna Koppar. Höjd: 39 cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:10)

1518 6426  Kanna tenn, 1800-tak. Höjd: 13 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:03)

1518 6444  Kapitäl från Teaterdekor. Längd: 33 cm, höjd: 26 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:03)

1518 5238  Karaffer 2 st, bland annat Orrefors. Höjd: 24-27 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:19)

1518 6013  Karmstol "Mina", Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. Bruno Mathsson International, Värnamo, Bok, sits av sadelgjord. Brännstämplad

Hammered for 5.200 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:25)

1518 6160  Kassaskåp längd: 42 cm, djup: 45 cm, höjd: 57 cm, nyckel

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:54)

1518 5282  Katalog Konstnärsförbundets utställning, Våren 1890, Förlagan till katalogen gjord av Karl Nordström, 24x16

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:42)

1518 6147  Kelim 220x275 cm

Hammered for 3.600 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:38)

1518 6198  Kista 1800-tal. Bredd: 128 cm, djup: 58 cm, höjd: 68 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:06)

1518 6443  Klarinetter 2 st, tvärflöjt. Längd: 40 cm

1518 4219  Kolteckning Ossian Elgström (1883-1950), Sverige. Monogramsignerad 1934. Bildmått: 77x50 cm, yttermått inklusive ram: 92x62 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:00)

1518 6202  Kopp med fat, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Sverige, Tahiti, Gustavsberg, porslin med polykrom dekor. Höjd: 6,5 cm. Diameter: 6. 5 cm

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:05)

1518 6457  Kopparstick 11 st, 1800-tal, Botaniska, handkolorerade, oramade lösa blad. Bildmått: 19x10 - 17x22 cm

Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:43)

1518 6305  Korgstolar ett par, lösa dynor. Höjd: ca 34-78 cm, bredd: ca 65 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:49)

1518 6341  Korgstolar Ett par, lösa dynor. Höjd: ca 34-78 cm, bredd: ca 65 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:45)

1518 6358  Kuddar 2 st, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. 40x40 ca

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:19)

1518 5137  Lampbord ett par, mahogny. Bredd: 42 cm. Djup: 34 cm. Höjd: 68 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:29)

1518 6077  Lampett mässing, Sigurd Persson (1914-2003), Sverige. Höjd: 32 cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:32)

1518 6460  Leksaker Militaria/flygplan, 10 delar. Längd: 6-13 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:12)

1518 6143  Leksaksbil Schuco, i originalförpackning. Längd: 10 cm

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:56)

1518 6054  Lergods 2 delar, Sydamerika. Höjd: 13-21 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:44)

1518 6111  Litografi Curt Asker (f. 1930), Sverige. Signerad, numrerad 50/50. Bildmått: 28x33 cm, yttermått inklusive ram: 48x51 cm

1518 6447  Litografi Louise Nevelson (1899-1988), "Dusk in August". Signerad, numrerad 64/100. Bildmått: 43x56 cm, yttermått inklusive ram: 53x67 cm

Hammered for 4.200 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:29)

1518 6199  Ljuskrona 5-armad. Höjd: 60 cm

Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:34)

1518 6166  Ljuskrona Empirestil. Höjd: ca 60 cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:08)

1518 6080  Ljuskrona Hans-Agne Jakobsson (1919-2009), Sverige. Med glaskupor. Höjd: 40 cm

Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:08)

1518 6282  Ljusstakar Ett par, Gusum, mässing. Höjd: 15 cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:34)

1518 5347  Ljusstakar ett par, metall. Höjd: 20 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:50)

1518 6072  Ljusstakar ett par, silver, nyrokoko, TESI Tenn & Silver AB, 1930. Höjd: 17 cm, bruttovikt: 950g

Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:13)

1518 6256  Ljusstake Erik Höglund (1932-1998), Sverige. Höjd: 23 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:08)

1518 6272  Ljusstake Smide. Höjd: 46 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:41)

1518 6353  Målarstege trä, modell äldre. Höjd: 138 cm

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:37)

1518 5145  Matsalsskåp mahogny, Thysells Anderslöv. Bredd: 126 cm. Djup: 52 cm. Höjd: 175 cm

Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:45)

1518 5244  Matservis 55 del ca, Hackefors

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:29)

1518 6133  Matservis 60 delar ca, Rörstrand "Exclusive". Diameter: 17-24 cm

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:31)

1518 6311  Matservisdelar 20 del ca, Vardag, Karin Björquist (1927-2018), Sverige. Gustavsberg 1957-1973, grön glasyr med vita kanter, Gustavsberg

Hammered for 1.800 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 21:00)

1518 4338  Matservisdelar Limoges, ca 30 del

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:19)

1518 6373  Matskedar Svenskt Spets, 1916, monogram. Längd: 22 cm, Vikt: 750 g

Hammered for 3.600 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:28)

1518 6400  Matta Figural, 119x195 cm

Hammered for 3.200 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:28)

1518 6169  Matta Gabbeh, 140x192 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:24)

1518 6352  Matta Galleri, Orientalisk, Guldafghan, 94x310 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:02)

1518 6409  Matta Kelim, 110x160 cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:05)

1518 6410  Matta Kelim, 120x160 cm

Hammered for 1.700 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:33)

1518 6304  Matta orientalisk, 111x165

Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:32)

1518 6351  Matta Orientalisk, 112x152 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:19)

1518 5295  Matta Orientalisk, 140x205 cm

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:27)

1518 6303  Matta orientalisk, 153x203

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:15)

1518 6128  Matta orientalisk, 210x310 cm

Hammered for 1.400 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:53)

1518 6327  Matta Orientalisk, 225x323

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:37)

1518 6002  Matta orientalisk, Bochara, 155x220 cm

1518 6167  Matta orientalisk, Galleri, 76x272 cm

Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:56)

1518 6328  Matta orientalisk, silkeghom, Livets träd, 108x163

Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:25)

1518 6333  Matta Orientalisk, silkeinslag, 124x210

Hammered for 1.800 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:34)

1518 6323  Matta Rya, 116x202

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:12)

1518 6411  Matta vävd, ull, 180x265 cm

Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:23)

1518 6259  Medaljonger 2 st, 1800-tal. Diameter: 8,9x8

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:03)

1518 6420  Mineraler ett parti diverse

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:17)

1518 6211  Mjölkkanna silver, Gustaf Theodor Folcker, märkt gtf, 1873, Stockholm. Höjd: 16 cm, vikt: 200g ca

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:31)

1518 6377  Mockaskedar 12 st, etui, silver, 1. 8,5 cm. Vikt: ca 95 g

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:40)

1518 6060  Monterbord med bricka. Bredd: 71 cm, djup: 47 cm, höjd: 77 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:04)

1518 6101  Nålfat silver, 800. Längd: 12 cm. Bredd: 10 cm, vikt: 82 g

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:33)

1518 6012  Oljemålning 1800-tal, e signerad, med förgylld ram. Olja på duk, 44x53 cm, yttermått inklusive ram: 65x74 cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:19)

1518 6173  Oljemålning A Lindblom, söder. Signerad. Olja på pannå 16x12 cm, yttermått inklusive ram: 27x21 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:02)

1518 6242  Oljemålning A. Bobeck, Hamnmotiv. Signerad. Olja på pannå. Signerad, daterad -45,45x39 cm, yttermått inklusive ram: 56,5x50,5 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:20)

1518 6065  Oljemålning Anders Radhe (1940-2006), Sverige. Signerad, daterad 1977. Olja på duk, 50x65 cm, yttermått inklusive ram: 52x66 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:55)

1518 5194  Oljemålning August Roeseler (1866-1934), Tyskland. Signerad, "München". Olja på duk, 45x40 cm, yttermått inklusive ram: 70x63 cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:24)

1518 5289  Oljemålning Axel Hamborn (1892-1987), Sverige. Signerad, daterad 1931, "Corse". Olja på duk, 60x49 cm, yttermått inklusive ram: 76x65 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:46)

1518 6335  Oljemålning Bauer, kust, Signerad, 58x80 cm, yttermått inklusive ram: 74x94

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:18)

1518 6205  Oljemålning Bertil Widbrant (f. 1914), Sverige. Sträckande änder. Signerad. Olja på duk, 45x53 cm, yttermått inklusive ram: 60x69 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:09)

1518 6277  Oljemålning Birger Birger-Ericson (1904-1994), Sverige. "Parisrestaurang". Signerad. Olja på pannå, 54x65 cm, yttermått inklusive ram: 59x70 cm

Hammered for 2.600 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:48)

1518 6083  Oljemålning Birgitta Fellbom. Signerad, daterad 1988, stilleben. Olja på duk, 73x60 cm, yttermått inklusive ram: 84x71 cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:37)

1518 5350  Oljemålning Björn Moberg, monogramsignerad B-M, 1970. Olja på duk, 69x96 cm, yttermått inklusive ram: 71x98 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:56)

1518 4292  Oljemålning Carl Brandt, landskap med hus. Signerad, daterad -99. Olja på duk, 58x80 cm, yttermått inklusive ram: 76x98 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:45)

1518 6262  Oljemålning E Belfrage. Signerad, Jaktstilleben. Olja på duk, 46x35 cm, yttermått inklusive ram: 69x58 cm

Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:43)

1518 6039  Oljemålning efter Otte Sköld, Signerad RL. 50. Olja på pannå, 74x56 cm, yttermått inklusive ram: 91x73 cm

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:01)

1518 6174  Oljemålning Gösta Bohm (1890-1981), Sverige. Signerad, daterad 42, Stilleben. Olja på pannå, 75x64 cm, yttermått inklusive ram: 87x75 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:34)

1518 6418  Oljemålning Gustava Elisabeth "Elise" Bergman (1842-1924), Signerad G E Bergman, Daterad 1876, Landskap. Olja på duk, 40x50 cm, yttermått inklusive ram: 54x65 cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:42)

1518 6265  Oljemålning Hans Belin (1936-2007), Sverige. Signerad. Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 29x24,5 cm

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:25)

1518 6045  Oljemålning Jerry Roupe (1919-2005), Sverige. Signerad, daterad 1993, "Trädet". Olja på duk, yttermått inklusive ram: 47x56 cm

Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:57)

1518 6085  Oljemålning Jocke Åkerblom (1906-1972), Sverige. Stilleben. Signerad. Olja på duk, 57x63 cm, yttermått inklusive ram: 69x74 cm

Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:18)

1518 6261  Oljemålning kopia efter Severin Nilsson, Signerad E Belfrage, -87. Olja på duk, 28x43 cm, yttermått inklusive ram: 50x65 cm

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:43)

1518 6170  Oljemålning Kurt Heinonen (1915-1983), Finland. Signerad, Oskarshamn. Olja på duk, 60x30 cm, yttermått inklusive ram: 74x44 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:44)

1518 5030  Oljemålning Oidentifierad Konstnär, Kvinna på väg och hus. Olja på duk, 20x26 cm, yttermått inklusive ram: 37x44 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:09)

1518 6040  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, bryggare. Olja på duk, 46x32 cm, yttermått inklusive ram: 55x43 cm

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:25)

1518 6037  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Månskenslandskap. Ej signerad. Olja på duk, 30x38 cm, yttermått inklusive ram: 46x56 cm

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:05)

1518 6260  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad A B, -91, Gårdsmotiv. Olja på pannå, 16x28 cm, yttermått inklusive ram: 34x46 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:37)

1518 6280  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad Mailott 71. Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 61,5x61,5 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:54)

1518 6066  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Cyklamen. Olja på duk, 61x50 cm, yttermått inklusive ram: 63x52 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:10)

1518 6023  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, daterad 74, stilleben. Olja på duk, 73x53 cm, yttermått inklusive ram: 83x63 cm

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:31)

1518 6172  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad. Olja på duk, 55x45 cm, yttermått inklusive ram: 76x67 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:01)

1518 5079  Oljemålning Otto Lindström (1883-1932), Sverige. Marin. Signerad. Olja på pannå, 43x56 cm, yttermått inklusive ram: 52x65 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:24)

1518 6203  Oljemålning Peter Rona, "Bland is vid Hjälmaresund", Signerad. Olja på duk, 50x61 cm, yttermått inklusive ram: 62x73 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:06)

1518 6192  Oljemålning signerad Böe, "Fryksta-Kil". Olja på duk, 16x21, yttermått inklusive ram: 27x31 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:43)

1518 5318  Oljemålning Susanne Beckman (f. 1944), Sverige. Signerad, daterad -87, a tergo. Olja på duk, 20x25 cm, yttermått inklusive ram: 26x31 cm

1518 6180  Oljemålning Tore Wideryd (1908-1992), Sverige. Signerad, daterad 71. Olja på duk, 42x59 cm, yttermått inklusive ram: 45x62 cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:46)

1518 6091  Oljemålning Ulla Arwinge (1926-2003), Sverige. Blomsterstilleben. Signerad. Olja på duk, 35x27 cm, yttermått inklusive ram: 40x32 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:40)

1518 6175  Oljemålning Zachar, diligens. Signerad. Olja på duk, 45x54 cm, yttermått inklusive ram: 61x70 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:35)

1518 6047  Oljemålningar 2 st, Else Hermansson (1900-1997), Sverige. Signerade, landskap. Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 37x31-40-47 cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:23)

1518 6068  Oljemålningar 2 st, Gustaf Fängström (1905-1999), Sverige. Motiv från Italien. Signerade. Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 48x57-68x49 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:58)

1518 6223  Pallar ett par, 1950-tal. Längd: 46 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:47)

1518 6239  Pälskappa Mink, Bruno, Tranås

Hammered for 1.800 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:56)

1518 6009  Parfymflakonger 2 st Lalique + hängsmycke med flakong, Nina Ricci. Höjd: 5-15 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:02)

1518 6421  Parti agater + ametister

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:53)

1518 6010  Parti bijouterier Broscher & örhängen

1518 6142  Parti kuriosa bland annat silver

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:19)

1518 6378  Parti silver diverse 12 delar, Vikt: ca 120 g

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:23)

1518 5299  Parti smycken diverse

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:52)

1518 6084  Pastell Edvin Axelsson. Signerad, daterad 1970, "vårvinter Vasastrand, Örebro", 47x63, yttermått inklusive ram: 67x82 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:33)

1518 6235  Piedestal Jugend, Ek. Höjd: 97 cm

1518 6138  Piedestal metall. Höjd: 99 cm

1518 6230  Piedestal omkring sekelskiftet 1900, Bemålad. Höjd: 99 cm

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:39)

1518 6229  Piedestaler ett par, Metall. Höjd: 75 cm

Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:45)

1518 6015  Plafond Carl Fagerlund (f. 1915), Sverige. Orrefors, diameter: 35 cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:13)

1518 5119  Plafond glas med prismor. Höjd: 60 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:04)

1518 6075  Porslin Koka Blå, Hertha Bengtson (1917-1993), Sverige. Rörstrand, porslin, dekor med blå rand på vit botten, 3 delar. Höjd: 11-22 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:51)

1518 6188  Presenterfat silver, CG Hallberg, 1940-tal, 43x37. Vikt: 800 gr ca

Hammered for 3.800 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:19)

1518 5101  Punschkopp + tumlare, silver. Höjd: 3 - 5. Vikt: 71 g

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:26)

1518 6110  Punschmuggar 7 st, silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 1957. Höjd: 5,5 cm, vikt: 240g

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:24)

1518 6154  Remmare 6 st. Höjd: 13 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:14)

1518 5268  Ring mes kristaller, 18k guld. Vikt: 2,5 g, ringmått: 14,5

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:11)

1518 6016  Rödvinsglas + vitvinsglas, 12 + 3 st, Helga. Höjd: 17-18 cm

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:27)

1518 6024  Rökbord Funkis. Bredd: 60 cm. Djup: 60 cm, höjd: 58 cm, nyckel

Hammered for 2.400 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:45)

1518 6059  Röllakan Agnes Brodd, Vittsjö, 190x235 cm

Hammered for 8.000 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:25)

1518 6225  Rullbord (arbetsbord). Bredd: 43 cm, djup: 41 cm, höjd: 68 cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:40)

1518 6369  Salladsbestick 2 delar. England, varav en stämplad 1804. Längd: 27-29 cm, vikt: 200 g ca

Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:11)

1518 5135  Salongsbord Rokokostil, 1800-tal, bord med stenskiva. Bredd: 118 cm. Djup: 62 cm. Höjd: 77 cm

Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:23)

1518 5028  Saltkar ett par, silver. Längd: 6 cm, vikt: 70g

1518 6107  Saltkar silver, med saltsked. Vikt: 40 g. Diameter: 4 cm, höjd: 3 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:59)

1518 6445  Sängbord Anna Castelli Ferrieri (f. 1920), Italien. Plast, "Componibili", Kartell, Husqvarna. 1900-talets andra hälft. No 4970, trissorl. 38, djup: 38 cm, höjd: 49 cm

1518 6095  Sängramar ett par, Järn, bemålat. Längd: 192 cm, höjd: 127 cm

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:10)

1518 6318  Satsbord 3 delar, Bodafors, teak. Bredd: 60 cm, djup: 40 cm, höjd: 50 cm

Hammered for 2.400 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:56)

1518 5271  Schatull rokokostil, ek. Längd: cm, längd: 53, djup: 50 cm, höjd: 86 cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:16)

1518 6344  Schatullbyrå Intarsia. Bredd: 49 cm, djup: 34 cm, höjd: 73 cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:23)

1518 6165  Schatullskåp England, mahogny. Bredd: 63 cm. Djup: 51 cm, höjd: 75 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:39)

1518 6144  Servisdelar 43 delar, Villeroy & Boch, olika mönster och modeller

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:37)

1518 6281  Servisdelar Mat- och kaffeservis, ca 60 delar, Rosenthal

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:33)

1518 5009  Skål + Kanna, Tilgman Keramik. Höjd: 10,5-23 cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:14)

1518 6106  Skål Anne Nilsson (f. 1953), Sverige. "Clown". Diameter: 20 cm, höjd: 6,5 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:51)

1518 4106  Skål cloisonné, drakmönstrad. Diameter: 22 cm, höjd: 8 cm

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:38)

1518 6033  Skål Kina, blåvit dekor. Diameter: 24 cm, höjd: 20 cm

Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:40)

1518 5014  Skål Kosta Boda, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Höjd: 15 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:51)

1518 2036  Skål med lock + rökelsekar, 2 delar, Kina. Höjd: 12 - 14

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 31 januari 2023 06:46)

1518 6190  Skål på fot, silver, 1926. Diameter: 17 cm, höjd: 13 cm, vikt: 200 gr ca

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:43)

1518 5025  Skål silver, Kultakeskus, Tavastehus, 1934. Diameter: 16 cm, vikt: 130 gr ca

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:01)

1518 2056  Skål Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Reptil, Gustavsberg 1953-1963, droppform med reliefmönster. Bredd: 31,5 cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:55)

1518 6219  Skål med hänklar silver, sent 1800-tal, importstämplar, rokokostil. Längd: 33 cm, vikt: 320

Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:12)

1518 6026  Skålar + vaser, 7 delar, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Argenta, Gustavsberg. Stengods, grön glasyr med målad silverdekor. Diameter: 8 cm, höjd: 7-10 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:46)

1518 6079  Skålar 2 st, "Maja", Eva Englund (1937-1998), Sverige. Orrefors. Höjd: 11-17 cm. Diameter: 18-20 cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:11)

1518 6396  Skålar 2 st, Gunnar Nylund (1904-1997), Carl-Harry Stålhane (1920-1990), Sverige. Sverige. Längd: 7-16 cm. Höjd: 8 cm

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:19)

1518 6339  Skålar 6 + 1 delar, handgemalt, Tyskland. Längd: 16-26 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:56)

1518 2042  Skålar Ilse Claeson (1907-1999), Sverige. Rörstrand. 2 delar. Diameter: 12-23 cm. Höjd: ca 5-7 cm

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:51)

1518 6393  Skålfat Helle Allpass, Danmark, glaserad stengodslera. Djup: 32 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:36)

1518 5258  Skänk 1880-tal. Bredd: 108 cm, djup: 53 cm, höjd: 97 cm

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:52)

1518 6233  Skåp med överdel, Bemålat, "1672". Senare underdel. Bredd: 77 cm. Djup: 46 cm, höjd: 215 cm

Hammered for 3.000 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:57)

1518 6375  Skedar 8+ 8. Längd: 12-15 cm. Vikt: ca 300 g

Hammered for 1.400 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:07)

1518 6129  Skeppsur Schatz. Diameter: 18 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:26)

1518 6424  Skrin 2 st. Trä. Höjd: 6 - 13, längd: 12 - 22

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:11)

1518 6222  Skrivbord 1930-tal. Bredd: 74 cm, djup: 50 cm, höjd: 74 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:11)

1518 6127  Skrivbord Nils Jonsson, Troeds, teak med lådor och avtagbar klaff. Bredd: 130+ 45. Djup: 80 cm. Höjd: 72 cm

Hammered for 1.700 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:30)

1518 6406  Skulptur Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Bagdad. Höjd: 19 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:29)

1518 5321  Skulptur brons, Hund, England. Längd: 10 cm. Höjd: 6 cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:06)

1518 6450  Skulptur Gosshuvud, Stenmassa. Signerad. Höjd: 23 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:46)

1518 6395  Skulptur Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Iller. Längd: 22 cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:11)

1518 6035  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Pelle ur Larsons ungar, Gustavsberg 1964-1980, höjd: 21 cm, delvis glaserad och målad brun stengodslera

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:42)

1518 6390  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Sköldpadda ur Jura, Gustavsberg. Höjd: 7 cm. Längd: 13 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:28)

1518 6214  Skulptur Oidentifierad konstnär. Falkener, järn. Längd: 19 cm, höjd: 20,5 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:39)

1518 6391  Skulptur i glas Betil Vallien, Kosta Boda. Signerad, i trälåda. Längd: 17,5 cm

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:01)

1518 6451  Skulpturer 2 st, huvud, pojkar. Höjd: 22 - 26

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:30)

1518 6389  Skulpturer 2 st, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Häst och hund, Gustavsberg. Höjd: 6-7 cm

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:16)

1518 6153  Skulpturer 2 st. Barn, parian, bland annat Gustafsberg. Höjd: 25-27 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:50)

1518 6200  Slagbord ek. Bredd: 27 + 2x46. Djup: 90 cm. Höjd: 74 cm

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:39)

1518 6126  Smörask och skålar 4 delar, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Berså, Gustavsberg 1960-1974. Stiliserade gröna blad på vit botten. Mönstret ritades av Stig Lindbergs assistent Krister Karlmark på uppdrag av Lindberg som var hans lärare på Konstfack. Längd: 8-14,5 cm. Djup: 7,5-8 cm, höjd: 5-6 cm

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:52)

1518 6430  Smyckedelar 30 st. Lavacamér, 1800-tal

Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:46)

1518 6433  Smyckedelar cameer, 1800-tal

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:25)

1518 6429  Smyckedelar parti diverse, delvis silver

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:32)

1518 6434  Smyckedelar silver, ametister och cameer, Vikt: 40 g

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:29)

1518 5332  Smycken diverse, 8 delar, silver, bruttovikt: 75 g

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:17)

1518 6113  Smycken diverse, silver, Total Vikt: 40 g

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:58)

1518 6258  Smyckeskrin Orientaliskt, trä med metallbeslag. Längd: 17 cm. Djup: 11,5 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:03)

1518 6146  Smyckesset 5 delar, silver med turkoser, halsband örhängen, och 2 armband, bruttovikt: 215g

Hammered for 1.400 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:55)

1518 6118  Smyckestenar diverse

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:17)

1518 6117  Smyckestenar diverse, med mera

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:35)

1518 6295  Soffbord Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Ovalen. Bredd: 120 cm, djup: 86 cm, höjd: 60 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:41)

1518 6249  Soppslev Silver/trä, 1845. Längd: 41 cm, vikt: 170 gr ca

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:30)

1518 6164  Spegel 120x69 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:21)

1518 6196  Spegel mahogny, omkring sekelskiftet 1900,90x45 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:49)

1518 6357  Spegel Mässingslist. Diameter: 60 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:41)

1518 5040  Spegel Nyrokoko, 125x67 cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:43)

1518 6240  Spegel Rektangulär, 86x63 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:04)

1518 6241  Spegel Rokokostil, 115x50 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:05)

1518 6246  Spegel Venetiansk, 78x44 cm, yttermått inklusive ram: 86x64 cm

Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:01)

1518 6255  Spegellampetter ett par, mässing, 1890-tal. Diameter: 36 cm

1518 6134  Spegellampetter ett par, mässing. Höjd: 30 cm

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:49)

1518 6135  Spritskåp furu, med plunta + bägare i tenn. Bredd: 30 cm, djup: 12 cm, höjd: 40 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:25)

1518 6058  Stolar 3 st, Myran, design: Arne Jacobsen (1902-1971), Danmark. Fritz Hansen. Skiktlimmat trä och stålrörsben

Hammered for 4.000 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:17)

1518 5172  Stolar 3 st, sits i brodyr, 1800-tal

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:59)

1518 6121  Stolar 4 st, Bodafors

Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:53)

1518 5270  Stolar 4 st, rokokostil, ek, Marimekko-vaxduk

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:15)

1518 5174  Stolar 5 st, 1890-tal

1518 6224  Stolar 5 st, Gemla, Stockholms bryggerier

Hammered for 3.400 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:37)

1518 6309  Stolar 6 st, stålrör och rotting

Hammered for 4.200 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:53)

1518 6227  Stolar ett par, Engen, 1950-tal

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:45)

1518 6201  Stolar Ett par, nyrokoko

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:34)

1518 6273  Stolar Ett par, Senbarock, kompletterade

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:17)

1518 5176  Stolar ett par, senempire

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:14)

1518 6348  Stolar Ett par, stålrör / rotting

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:45)

1518 6314  Ströare + fiskfat + smörask, 1950-tal. Längd: 15-30, höjd: 9-14 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:46)

1518 6105  Ströare glas, sterlingsilver och emalj, (1+ 4), Meka, Denmark. Höjd: 4-9 cm. Bruttovikt: 400g (silver och emalj exklusive glas)

Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:26)

1518 6364  Sybord Gustaviansk stil, mahogny. Bredd: 65 cm, bredd: 40 cm, höjd: 70 cm

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:14)

1518 6363  Taburett Karl Johan, bemålad. 56 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:47)

1518 6356  Takarmatur 1960/70-tal, plåt / plast. Diameter: 50 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:54)

1518 6299  Takarmatur Achille Castiglioni, "Frisbi", Flos, Italien, förkromad samt lackad metall, skiva av plast, 73 cm. Djup: 60 cm

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:58)

1518 6050  Takarmatur Bergboms, plåtskärm. Höjd: 25 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:22)

1518 5351  Takarmatur Boa, Örsjö, design: Gert Wingårdh & Sara Helder. Höjd: 90 cm

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:07)

1518 6402  Takarmatur glas, Belysningsbolaget. Höjd: 36 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:55)

1518 6001  Takarmatur med prismor. Höjd: 34 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:26)

1518 6220  Takarmatur med prismor. Höjd: ca 80 cm

Hammered for 3.800 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:57)

1518 6310  Takarmatur PH-lampa, PH5, diameter: 50

Hammered for 2.200 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:02)

1518 6140  Takarmatur PH-lampa, PH5, Poul Henningsen för Louis Poulsen, Danmark, Lameller i metall. Diameter: 50 cm

Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:42)

1518 5215  Takarmatur Prismor, (korg). Höjd: ca 50 cm

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:28)

1518 5216  Takarmatur prismor. Höjd: ca 55 cm

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:29)

1518 6093  Takarmaturer ett par, Industrimodell. Diameter: 25 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:43)

1518 6029  Takfläkt S&P. Diameter: 96cm

1518 6149  Tallrikar + skål, Royal Copenhagen, Musselmalet, helblond. Diameter: 19 - 25

Hammered for 4.400 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 21:02)

1518 6207  Tallrikar ett par, Tenn, Rokokostil. Diameter: 23,5 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:47)

1518 6372  Tårtspade 1876. Längd: 29 cm, Bruttovikt: 140 g

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:52)

1518 5031  Tavelramar 11 st, med glas, 16-63x20,5-77 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:07)

1518 5317  Tavlor + dikter, Harry Ceson (1926-1978), Sverige. 8 delar. Signerade / osignerade, 25-49x20-47 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:02)

1518 5034  Teckningar 5 st, Karl Nordström (1855-1923), Sverige. Varav 3 st signerade

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:13)

1518 6209  Tedosa + Tesil till pip, 2 delar, silver, Tyskland & Sverige. Höjd: 4-12 cm, vikt: 180g ca

Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:07)

1518 6208  Tekoppar med fat 10 delar, Royal Tuscan, "Fine English Bone China"

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:11)

1518 6461  Tennsoldater diverse

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:25)

1518 6416  Tennstop 3 st. 1800-tal. Höjd: 20 - 28

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:14)

1518 6018  Teservis 30 delar, Blå Blom, Gustavsberg

Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:40)

1518 6441  Textil bomull, 18/ 1900-tal, 200x115 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:27)

1518 6098  Textiltavla Anita Hedin. Signerad, daterad 76 cm, yttermått inklusive ram: 76x105 cm

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:03)

1518 6360  Textiltavla Dagny Fredelius, 1987, "Ps 102: 8", yttermått inklusive ram: 34x34 cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:55)

1518 6267  Tillbringare Nobel, Gunnar Cyrén (1931-2013), Sverige. Orrefors. Höjd: 30 cm

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:01)

1518 6152  Trädgårdsbord 2 st. Höjd: 37 - 50, hopfällbara

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:38)

1518 6031  Väggarmatur 1950/60-tal. Längd: 30 cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:15)

1518 6332  Väggarmatur Marina Malabotti, plast, diameter: 45

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:45)

1518 6155  Väggpendyl Rokokostil. Höjd: 52 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:49)

1518 6092  Väggpendyl Rokokostil. Höjd: ca 54 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:35)

1518 6386  Väggplatta Lisa Larson (f. 1931), Sverige. "Plommon", 22x22 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:35)

1518 6130  Väggspeglar ett par, 44x30 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:10)

1518 6380  Vas Erich och Ingrid Triller, Sverige. Tobo. Höjd: 13,5

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:34)

1518 6268  Vas Erik Höglund (1932-1998), Sverige. Diameter: 19 cm, höjd: 23 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:07)

1518 6005  Vas Keramik, Kina. Höjd: 43 cm

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:11)

1518 4113  Vas Kina, Drakmotiv. Höjd: 17 cm

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:52)

1518 6004  Vas Konstglas, jugend, galvanisk silvermontering. Höjd: 27 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:55)

1518 5054  Vas Kosta Boda. Höjd: 18 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:01)

1518 6108  Vas Moorcroft, Relief. Höjd: 17 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:01)

1518 6340  Vaser 2 st, Kina. Höjd: 6,5 - 7,5 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:44)

1518 6071  Vaser 2 st, Konstglas, Vallien/Aalto. Höjd: 12-20 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:30)

1518 6112  Vaser ett par, sten. Höjd: 30 cm

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:37)

1518 6349  Vedlårar Ett par, furu. Längd: 50 cm, djup: 76 cm, höjd: 72 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:46)

1518 6020  Vinglas 4 st, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Kosta Boda. Höjd: 22,5 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:50)

1518 6076  Vinprovarglas Orrefors, 10 st. Höjd: 17 cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:35)

1518 6055  Vitrin/monterskåp ett par. Bredd: 38 cm. Djup: 8 cm. Höjd: 62 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 18:50)

1518 6264  Ytterfoder Alabaster. Höjd: 56 cm, diameter: 29 cm

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 20:42)

1518 2059  Ytterfoder/kärl/vaser 2 st. Stig Lindberg (1916-1982), Sverige, tillskrivna. Gustavsberg, 1950/60-tal. 3 respektive 5 liter, stengods. Höjd: 22 - 26 cm

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 30 januari 2023 19:06)