• Auktionstips
Just nu 655 föremål inför veckoauktion den 12 januari 2026

  • 1002 Oljemålning
    Utrop: 40.000 kr

    12 jan kl 20:20
  • 1005 Byrå
    Utrop: 6.500 kr

    12 jan kl 18:42
  • 6303 Akvarell
    Utrop: 3.000 kr

    12 jan kl 18:57
  • 5039 Oljemålning
    Utrop: 2.000 kr

    12 jan kl 20:13
  • 1010 Stolar
    Utrop: 14.000 kr

    12 jan kl 20:00
  • 3042 Oljemålning
    Utrop: 2.000 kr
    Aktuellt bud: 1.500 kr

    12 jan kl 19:26
  • 6461 Sideboard
    Utrop: 7.000 kr

    12 jan kl 20:59
  • 6037 Bokhylla
    Utrop: 2.000 kr
    Aktuellt bud: 1.600 kr

    12 jan kl 18:55
  • 3045 Oljemålning
    Utrop: 12.000 kr

    12 jan kl 18:15

Stig Lindberg

Under 1950-60 talet var Stig Lindberg en av de mest framträdande formgivarna av det svenska folkhemmet och han är kanske främst känd för sina fantasifullt dekorerade fajanser och surrealistiskt influerade chamottefigurer samt serviser som Berså, Spisa Ribb, Terma, Adam, Eva. Stig Lindberg var även huvudlärare vid Konstfack 1957-1970. Stig Lindberg arbetade mycket med fajaserna i Gustavsbergs Studio där han skapade original för skickliga fajansmålare som i sin tur hade frihet att göra egna variationer. Lindberg samarbetade även med textilformgivaren Astrid Sampe för varuhuset NK:s Textilkammare och med textförfattaren Lennart Hellsing där han t ex gjorde illustrationerna till barnboksfiguren Krakel Spektakel.

Hitta fler föremål av Stig Lindberg

  • 6568 Servisdelar
    Utrop: 2.000 kr
    Aktuellt bud: 1.600 kr

    12 jan kl 18:06
  • Senaste buden

Senaste budet lades 9 jan kl 12:08

  • 6648 Oljemålning
    Gunnel Bohman, Signerad. Olja på duk, 50x40, oramad
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    12 jan kl 18:43
  • 6135 Ljuslyktor
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 200 kr

    12 jan kl 20:34
  • 6331 Dragspel
    Hohner, modell äldre. Längd: 21cm
    Utrop: 800 kr
    Aktuellt bud: 700 kr

    12 jan kl 20:42
  • 6395 Oljemålning
    Utrop: 4.000 kr
    Aktuellt bud: 3.400 kr

    12 jan kl 18:44
  • 6670 Pianopall
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 450 kr

    12 jan kl 18:22
  • 6477 Rökbord
    med kopparskiva. Diameter: 57 cm, höjd: 60 cm
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 150 kr

    12 jan kl 18:26
  • 6725 Skål
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 150 kr

    12 jan kl 18:28
  • 6460 Serveringsvagn
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 900 kr

    12 jan kl 18:36
  • 6328 Nattygsbord
    betsad furu. Bredd: 41 cm, djup: 31 cm, höjd: 71 cm
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 400 kr

    12 jan kl 20:12