811 3017 Akvarell Björn Senneby, Blidösund, Signerad, 25x54
Hammered for 3.000 kr (Sista budtid är den 25 februari 2013 19:37)
811 3064 Armband 18k. med ametist. ca 37 g.
Hammered for 7.000 kr (Sista budtid är den 25 februari 2013 18:07)
811 3048 Bestick 58 del, Silver, Modell Svensk spets, 2300g brutto
Hammered for 7.000 kr (Sista budtid är den 25 februari 2013 18:18)
811 3001 Bord Axel Einar Hjort (1888-1959), "Typenko", NK. designat 1931. på undersidan plåtbricka med tillverkningsnr. dia 79, höjd: 56
Hammered for 15.000 kr (Sista budtid är den 25 februari 2013 20:05)
811 3061 Bricka Silver, CFC, 1951, 800g ca
Hammered for 4.000 kr (Sista budtid är den 25 februari 2013 18:24)
811 3052 Brödskål Silver, London, 1790 längd: 18
Hammered for 2.200 kr (Sista budtid är den 25 februari 2013 18:33)
811 1716 Byrå Senbarock, längd: 93, djup: 52, höjd: 77
Hammered for 4.000 kr (Sista budtid är den 25 februari 2013 18:39)
811 3062 Dosa Silver, Ryssland, längd: 8, 5
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 25 februari 2013 18:23)
811 3028 Ikon 1800-tal, Den vägvisande gudsnutida, 22 x 17
Hammered for 2.400 kr (Sista budtid är den 25 februari 2013 20:11)
811 3009 Konsolbord 1 par, Empire, (Kompletterade och omarbetade), längd: 50, djup: 50, höjd. 80, proveniens: Steninge slott
Hammered for 9.200 kr (Sista budtid är den 25 februari 2013 19:50)
811 8361 Matbord + 2st iläggsskivor, Märkt Axel Einar Hjort, NK Nordiska Kompaniet, längd: 160, djup: 80, höjd: 74
Hammered for 4.200 kr (Sista budtid är den 25 februari 2013 20:14)
811 3042 Oljemålning Anders Palmér (f. 1958), signerad Palmér. ramens innermått: 45x48
Hammered for 3.000 kr (Sista budtid är den 25 februari 2013 19:54)
811 3035 Oljemålning Charles Roka (1912-1999), Lekande barn, signerad Roka. 80x64
Hammered for 3.200 kr (Sista budtid är den 25 februari 2013 19:32)
811 3031 Oljemålning Evert Lundquist (1904-1994), Vegitation, monogramsignerad E L 28 x 45
Hammered for 4.200 kr (Sista budtid är den 25 februari 2013 19:55)
811 3004 Oljemålning Greta Gerell (1898-1982), månsken, signerad, -40, 22x25
Hammered for 3.200 kr (Sista budtid är den 25 februari 2013 20:31)
811 3006 Oljemålning Herrporträtt, 1700-tal, 76x61
Hammered for 5.000 kr (Sista budtid är den 25 februari 2013 19:29)
811 8238 Oljemålning Jan Brazda (f. 1917), Stockholmsmotiv, signerad, 1941, 55x84
Hammered for 5.400 kr (Sista budtid är den 25 februari 2013 20:52)
811 3040 Oljemålning Karl Höglund (f. 1940), Dam i rött, signerad, ramens innermått: 36x29
Hammered for 4.200 kr (Sista budtid är den 25 februari 2013 19:50)
811 9375 Oljemålning Karl Höglund (f. 1940), Dam på cykel, signerad, ramens innermått: 54x39
Hammered for 5.200 kr (Sista budtid är den 25 februari 2013 19:46)
811 3044 Oljemålning Louis Joseph Watteau, efter, Romantiskt motiv, 62x50. Rokokoram, 1700-tal
Hammered for 7.800 kr (Sista budtid är den 25 februari 2013 20:57)
811 3045 Oljemålning Ludwig Munthe, Fiskeläge, signerad L Munthe -73 (1873). 67x107
Hammered for 10.000 kr (Sista budtid är den 25 februari 2013 20:46)
811 3016 Oljemålning Oidentifierad konstnär, 1700-/1800-tal, Mytologiskt motiv, plåtpannå, 20x13, 5
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 25 februari 2013 19:36)
811 1573 Oljemålning Oidentifierad konstnär, Kvinnostudie, signerad Heinsius pinxit 1806, duk. 56 x 47
Hammered for 4.400 kr (Sista budtid är den 25 februari 2013 19:19)
811 3032 Oljemålning Pelle Åberg (1909-1964), signerad, pannå. 41x32
Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 25 februari 2013 20:59)
811 3034 Oljemålning Sergej Wlasoff, Ryssland, Suomenlinna (Sveaborg) signerad. 61x80
811 3065 Ring 18 k. med ametist. ca 4 g
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 25 februari 2013 19:09)
811 3060 Skål Jade, Kina, dia 28, höjd: 14
Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 25 februari 2013 18:40)
811 1015 Skål Tapio Wirkkala (1915-1985), Finland, 1956, längd: 10
Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 25 februari 2013 18:43)
811 3010 Skänk Sengustaviansk, bemålad, längd: 108, djup: 45, höjd: 110
Hammered for 3.400 kr (Sista budtid är den 25 februari 2013 20:11)
811 3038 Skulptur Fernandez Arman (1928-2005), "Tea för two", brons. signerad. 77/100. , höjd: 34
Hammered for 15.500 kr (Sista budtid är den 25 februari 2013 20:44)
811 3030 Släde 1800-tal, längd: 170 ca
Hammered for 3.000 kr (Sista budtid är den 25 februari 2013 19:49)
811 3024 Soffa Børge Mogensen (1914-1972), skinn, längd: 220
Hammered for 8.200 kr (Sista budtid är den 25 februari 2013 20:33)
811 3008 Täbriz Silkeinslag, 80x390
Hammered for 4.000 kr (Sista budtid är den 25 februari 2013 19:56)
811 3066 Takarmatur Koppar, Jugend, höjd: 70, diameter: 80
Hammered for 11.500 kr (Sista budtid är den 25 februari 2013 20:23)
811 3047 Vas Berndt Friberg (1899-1981), Gustavsbergs Studio, höjd: 39
Hammered for 26.000 kr (Sista budtid är den 25 februari 2013 20:02)
811 3005 Vas Bernt Friberg (1899-1981), blå, höjd: 20
Hammered for 5.000 kr (Sista budtid är den 25 februari 2013 18:21)
811 3043 Vas Jugend, Rörstrand, Karl Lindström, höjd: 26
Hammered for 2.600 kr (Sista budtid är den 25 februari 2013 19:54)