Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 19 oktober 2015 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

988 1643  Akvatint/etsning Antoni Tàpies (1923-2012), La Tète, 1969, signerad. 49/75, Galfetti 206

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 18:58)

988 3031  Etsning Albert Decaris (1901-1988), 24/100, motivet: 49x64

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 18:49)

988 4231  Etsning Anders Zorn (1860-1920), Drottning Sophia, signerad, 24, 8 x 18, Hjert&Hjert 144, a. 223

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 20:35)

988 4386  Etsning Anders Zorn (1860-1920), Kajuta, signerad, 29, 6x19, 6, Hjert&Hjert 284, A 279

S�ldes f�r 14.000 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 20:08)

988 4010  Etsning Bengt Böckman (1926-2014), 92/199, bladets mått: 62x45

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 20:18)

988 4355  Etsning Berta Hansson (1910-1994), 8/20, motivet: 29x28

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 20:39)

988 4366  Etsning Bertil Bull Hedlund (1893-1950), Fiskeläge, signerad i trycket, motivet: 22x28

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 19:37)

988 3181  Etsning Bertil Bull Hedlund (1893-1950), Padda och insekter, motivet: 31x13

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 20:42)

988 4201  Etsning Bruno Ekström, Katarinavägen, 227/310, motivet: 34x24

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 20:44)

988 4292  Etsning efter Picasso, modell, bladets mått: 38x29

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 18:15)

988 4294  Etsning efter Salvador Dali, Don Quixote, motivet: 17x12

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 18:19)

988 4158  Etsning Enrico Baj (1924-2003), 'Der kleine general', 5420/10000, motivet: 34x24

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 19:17)

988 4247  Etsning Folke Gullby (1912-1982), Svampar, 8/100, motivet: 11x19

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 18:41)

988 4060  Etsning Harald Sallberg (1895-1963), Motiv från Söder mot Riddarholmen, signerad. 1933, 27x42

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 20:13)

988 4065  Etsning Harald Sallberg (1895-1963), Restaurant Victoria, Kungsträdgården, signerad. 152/310, 27x32

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 20:29)

988 4157  Etsning Helge Zandén (1886-1972), Stora gruvstugan, Falun, motivet: 19x24

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 19:15)

988 4334  Etsning KG (Karl Gustaf) Nilson (f. 1942), 132/320, signerad, motivet: 24x26

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 19:07)

988 4307  Etsning Lennart Glemme (f. 1927), 1964, 251/310, motivet: 20x48

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 20:30)

988 8235  Etsning Olle Hanspers (f. 1923), bro, signerad, motivet: 16x26

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 18:49)

988 4398  Etsning Salvador Dalí (1904-1989), Coronation, signerad, 6/350, bladets mått: 56x77

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 18:51)

988 4346  Etsning Salvador Dalí (1904-1989), porträtt av Rembrandt, signerad, motivet: 19x12

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 20:34)

988 4012  Etsning Stig Borglind (1892-1965), Ängsmotiv, motivet: 21x25

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 18:25)

988 4034  Etsning Stig Borglind (1892-1965), Brobygge, motivet: 26x35

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 19:13)

988 4076  Etsning Stig Borglind (1892-1965), Vattenkvarn, motivet: 23x26

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 20:44)

988 4166  Etsning Ulf Wahlberg (f. 1938), Skrotbilar, 1981, 15/90, motivet: 19x26

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 19:37)

988 3467  Etsningar 3 st. Salvador Dalí (1904-1989), 96/150, signerade, motivet: 25x17

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 20:37)

988 1168  Etsningar 5 st, Efter R Earlom, motivet: 21x25

988 4364  Färgetsning Bengt Lindström (1925-2008), 45/50, bladets mått: 62 x 83

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 19:36)

988 4363  Färgetsning Enrico Baj (1924-2003), 23/25, bladets mått: 32x25

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 19:23)

988 4370  Färgetsning Enrico Baj (1924-2003), 5/50, Figur, motivet: 24 x 29

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 18:58)

988 4362  Färgetsning Enrico Baj (1924-2003), 87/100, bladets mått: 32x35

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 19:21)

988 2811  Färgetsning Jean Skoglund (1908-1948), Utsikt från Mosebacke, signerad, motivet: 30x42

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 19:12)

988 4214  Färgetsning Konrad Srzednicki, 4/50, signerad, 64x48

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 19:41)

988 4031  Färgetsning Pär Gunnar Thelander (f. 1936), 130/250, Figur, motivet: 24 x 32

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 19:45)

988 4371  Färgetsning Salvador Dalí (1904-1989), 23/145, motivet: 39, 5 x 31, 5, Ko

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 19:48)

988 4278  Färglitografi 3 st Björn Lindroth, 310 upplaga, bladets mått: 45x61

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 18:42)

988 4277  Färglitografi 3 st Gösta Gustavsson, 300 upplaga, bladets mått: 65x49

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 18:41)

988 4279  Färglitografi 3 st, Berndt-Rune Jäverbrant (f. 1941), Skeppsbron, 310 upplaga, motivet: 20x28

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 18:44)

988 4209  Färglitografi Albin Amelin (1902-1975), 1951, 36/360, Flicka som plockar bär, motivet: 55 x 73

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 20:31)

988 4300  Färglitografi Anders Fogelin (1933-1982), "Vaktparaden", 41/250, signerad 1976, 27x56

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 18:28)

988 4032  Färglitografi Anna Toresdotter (f. 1956), 66/290, Barn, 18 x 15

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 19:49)

988 4256  Färglitografi Anthony Strüwer (f. 1942), 17/225 Saxofon, 66x50

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 18:24)

988 4266  Färglitografi Anthony Strüwer (f. 1942), 189/290, Pensel, bladets mått: 59x45

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 18:32)

988 4269  Färglitografi Anthony Strüwer (f. 1942), 190/290, pensel, bladets mått: 59x45

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 18:38)

988 4253  Färglitografi Anthony Strüwer (f. 1942), 249/320 Violin, bladets mått: 87x64

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 18:18)

988 4254  Färglitografi Anthony Strüwer (f. 1942), 250/320, Violin, bladets mått: 87x64

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 18:21)

988 4255  Färglitografi Anthony Strüwer (f. 1942), 251/320, Violin, 87x64

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 18:22)

988 4265  Färglitografi Anthony Strüwer (f. 1942), 267/290, flöjt, bladets mått: 59x45

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 18:32)

988 4264  Färglitografi Anthony Strüwer (f. 1942), 268/290, flöjt, bladets mått: 59x45

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 18:30)

988 4267  Färglitografi Anthony Strüwer (f. 1942), 290/290, pensel, bladets mått: 59x45

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 18:37)

988 4387  Färglitografi Ardy Strüwer (f. 1939), 195/300, 81x56 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 20:08)

988 6196  Färglitografi Ardy Strüwer (f. 1939), 204/250, signerad, 27x37

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 19:10)

988 4152  Färglitografi Arthur Percy (1886-1976), 1931, motivet: 30x23

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 20:11)

988 6139  Färglitografi Astri Bergman-Taube (1898-1980), 209/210, motivet: 33x50

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 19:24)

988 4004  Färglitografi Astri Bergman-Taube (1898-1980), Utsikt från Everts kammare, 1975, 40/225, motivet: 44x57

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 19:20)

988 4178  Färglitografi Bengt Fransson (f. 1935), 252/360, Fest, bladets mått: 48x40

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 19:53)

988 4217  Färglitografi Bengt Lindström (1925-2008), 79/99, signerad, motivet: 73x55

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 19:58)

988 4297  Färglitografi Bengt Lindström (1925-2008), 85/100, signerad, motivet: 67x49

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 20:01)

988 4324  Färglitografi Bert Håge Häverö (1932-2014), 229/360, motivet: 34x44

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 18:40)

988 4311  Färglitografi Bert Håge Häverö (1932-2014), EA-upplaga, Östermalmshallen, motivet: 38x53

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 18:35)

988 8340  Färglitografi Bert Håge Häverö (1932-2014), Waxholmsbåtar, EA-upplaga, signerad, motivet: 38x47

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 19:55)

988 4295  Färglitografi Birgitta Lundberg, "Blå växter", 13/25, signerad, -70, motivet: 49x41

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 18:34)

988 6160  Färglitografi Bo Erik Lundqvist (f. 1934), interiör, 2/12, signerad, motivet: 35x42

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 20:31)

988 4188  Färglitografi Bo Swenson (f. 1932), -63, 28/115, motivet: 41 x 50

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 20:23)

988 4022  Färglitografi Brita Nordenberg (f. 1943), EA-upplaga, signerad och dedikerad, motivet: 22x16

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 19:15)

988 4161  Färglitografi Bruno Bruni (f. 1935), Flicka, motivet: 5420/10000, motivet: 41x29

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 19:23)

988 4262  Färglitografi Bruno Karlsson (f. 1927), 230/360, bladets mått: 46x63

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 18:29)

988 4263  Färglitografi Bruno Karlsson (f. 1927), 231/360, bladets mått: 46x63

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 18:30)

988 4241  Färglitografi Bruno Karlsson (f. 1927), 326/360, Stockholmsmotiv, signerad -95, motivet: 27x47

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 19:30)

988 4210  Färglitografi Carl Fredrik Reuterswärd (f. 1934), 92/200, motivet: 47 x 65

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 20:34)

988 4211  Färglitografi Carl Fredrik Reuterswärd (f. 1934), 92/200, motivet: 47 x 72

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 20:36)

988 4037  Färglitografi Carolina Gynning (f. 1978), 56/75, motivet: 66x48

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 19:08)

988 4218  Färglitografi Cecilia Frisendahl (f. 1922), Stadshuset och Klara sjö, 4/100, motivet: 36x44

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 20:09)

988 4369  Färglitografi Christian Berg, 1973, 'Prismakomposition 1928', EA-upplaga, motivet: 38 x 20

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 18:56)

988 4275  Färglitografi Christina Knall (f. 1947), 200/290, Trädgårdsfest, bladets mått: 57x46

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 18:40)

988 4276  Färglitografi Christina Knall (f. 1947), 201/290, Trädgårdsfest, bladets mått: 57x46

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 18:40)

988 4272  Färglitografi Christina Knall (f. 1947), 270/290, Fest, bladets mått: 57x46

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 18:37)

988 4273  Färglitografi Christina Knall (f. 1947), 271/290, fest, bladets mått: 57x46

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 18:38)

988 4330  Färglitografi Claes Folcker (f. 1940), 359/360, Baggensstäket, signerad, motivet: 52x70

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 20:08)

988 4335  Färglitografi Corneille (1922-2010), 1961, 29/120, bladets mått: 50x65

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 20:30)

988 4336  Färglitografi Corneille (1922-2010), 1961, 38/120, bladets mått: 50x65

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 20:31)

988 4174  Färglitografi Corneille (1922-2010), 26/250, 2 kvinnor, motivet: 51x66

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 19:47)

988 4325  Färglitografi Einar Jolin (1890-1976), 147/250, motivet: 37x44

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 19:56)

988 4356  Färglitografi Elis Ryberg (1919-1985), 27/300, motivet: 35x38

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 20:45)

988 4327  Färglitografi Endre Nemes (1909-1985), 185/215, motivet: 52x34

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 20:35)

988 4035  Färglitografi Endre Nemes (1909-1985), 62/150, motivet: 47x50

S�ldes f�r 5.800 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 19:22)

988 4251  Färglitografi Endre Nemes (1909-1985), EA-upplaga, motivet: 48x45

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 20:12)

988 4179  Färglitografi Enrico Baj (1924-2003), 45/120, motivet: 47x56

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 19:54)

988 4203  Färglitografi Erik Olson, Skörd, signerad. 1953, 162/260, motivet: 33x48

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 18:12)

988 4316  Färglitografi Esaias Thorén (1901-1981), 1973, 272/750, motivet: 42x50

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 18:36)

988 6315  Färglitografi Esaias Thorén (1901-1981), 344/350, motivet: 37x51

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 19:43)

988 4005  Färglitografi Esaias Thorén (1901-1981), Ansikten, 1967, 107/125, motivet: 46x36

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 20:31)

988 4183  Färglitografi Evy Låås (1923-1999), I Trädgården, 114/325, motivet: 36 x 43, -78

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 19:37)

988 4149  Färglitografi Gunnar Brusewitz (1924-2004), Fåglar, motivet: 24x44

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 18:42)

988 8148  Färglitografi Hans Arnold (1925-2010), 328/360, 'Jätten Mumburra', motivet: 46 x 34 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 20:36)

988 4242  Färglitografi Harald Lindberg (1901-1976), 13/350, signerad, motivet: 27x39

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 19:36)

988 3012  Färglitografi Harald Lindberg (1901-1976), 1947, 8/20, motivet: 31x46

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 18:25)

988 4244  Färglitografi Harald Lindberg (1901-1976), 258/310, signerad, motivet: 38x45

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 19:46)

988 4303  Färglitografi Harald Lindberg (1901-1976), HC 28/40, 35x40

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 20:15)

988 4014  Färglitografi Harald Lindberg (1901-1976), marin, 288/310, motivet: 30x49

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 18:47)

988 1624  Färglitografi Harald Lindberg (1901-1976), Skepp, 234/310, motivet: 50x34

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 18:31)

988 1266  Färglitografi Hardy Strid (f. 1921), 152/200, Stilleben, motivet: 52x68

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 19:43)

988 4007  Färglitografi Henri Matisse (1869-1954), 220/ 300, motivet: 21x16, Sign i tryck

S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 21:04)

988 1264  Färglitografi Horst Antes (f. 1936), 5420/10000, motivet: 41x29

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 19:16)

988 4008  Färglitografi Irene Kson Ullberg (f. 1930), 93/260, signerad, -57, motivet: 36x43

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 20:00)

988 3251  Färglitografi Jan Stenvinkel (1933-1989), 17/125, bladets mått: 75x58

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 18:33)

988 4268  Färglitografi Jean Pierre Cassignuel, EA-upplaga, Kvinna vid kust, bladets mått: 57 x 72

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 18:33)

988 2015  Färglitografi Johan Lundgren (1920-1989), motivet: 54x43

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 18:24)

988 8493  Färglitografi John-Erik Franzén (f. 1942), 135/300, signerad, 2008

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 18:30)

988 4248  Färglitografi John-Erik Franzén (f. 1942), Motorcykel, 272/320, motivet: 20x22

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 18:42)

988 4169  Färglitografi Jörgen Fogelquist (1927-2005), 32/260, bladets mått: 56x76

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 19:40)

988 4190  Färglitografi Karl Axel Pehrson (1921-2005), 180/375, motivet: 28x41

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 18:32)

988 4155  Färglitografi Karl Axel Pehrson (1921-2005), 49/50, motivet: 43x40

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 19:11)

988 6192  Färglitografi Karl Axel Pehrson (1921-2005), signerad, motivet: 40x32

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 19:01)

988 4046  Färglitografi Karl-Erik Forsberg, 1984, 281/325, "G", motivet: 22x23

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 18:37)

988 4044  Färglitografi KG (Karl Gustaf) Nilson (f. 1942), 1977, 84/295, motivet: 30x30

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 18:33)

988 4017  Färglitografi Kylie Svanlund, 169/310, signerad, -55, motivet: 29x59

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 18:53)

988 5056  Färglitografi Laila Prytz (f. 1907), EA-upplaga, 1968, bladets mått: 22x13

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 19:50)

988 4023  Färglitografi Lars Jonsson, 144/360, bladets mått: 29 x 40, Fågel

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 20:10)

988 4160  Färglitografi Lars Norrman (1915-1979), 179/200, Strandstolar, motivet: 12x39

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 19:22)

988 4393  Färglitografi Lasse Åberg (f. 1940), "Bruna Bönor", 127/175, bladets mått: 60x75 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 18:25)

988 4382  Färglitografi Lasse Åberg (f. 1940), 10/200, Brillo, löst blad, bladets mått: 75 x 56

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 20:45)

988 4226  Färglitografi Lasse Åberg (f. 1940), 70/175, motivet: 20x26

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 18:16)

988 4383  Färglitografi Lasse Åberg (f. 1940), Bruna bönor, 165/175, löst blad, bladets mått: 62 x 75

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 20:46)

988 4186  Färglitografi Leida Rives, 1961, 24/30, komposition, motivet: 15x49

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 19:26)

988 4006  Färglitografi Leida Rives, komposition, 195/300, motivet: 35x43

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 20:55)

988 4354  Färglitografi Lena A Linderholm (f. 1947), 118/225, bladets mått: 58x43

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 20:11)

988 4026  Färglitografi Lena A Linderholm (f. 1947), 137/ 375, signerad, motivet: 49x38

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 18:08)

988 4025  Färglitografi Lena A Linderholm (f. 1947), 173/375, signerad, motivet: 37x49

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 18:02)

988 4040  Färglitografi Lena A Linderholm (f. 1947), 84 /175, signerad, motivet: 75x57

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 18:22)

988 4375  Färglitografi Lennart Jirlow (f. 1936), 125/180, I Bersån, löst blad, bladets mått: 53 x 67

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 20:26)

988 4374  Färglitografi Lennart Jirlow (f. 1936), 221/400, Växthuset, löst blad, bladets mått: 54 x 76

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 20:25)

988 4326  Färglitografi Lennart Jirlow (f. 1936), 46/380, motivet: 46x55

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 18:20)

988 3018  Färglitografi Lennart Rodhe (1916-2005), 184/200, motivet: 56x68

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 18:28)

988 4258  Färglitografi Lillian Michelin, 104/290, bladets mått: 62x45

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 18:45)

988 4259  Färglitografi Lillian Michelin, 105/290, bladets mått: 62x45

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 18:27)

988 4257  Färglitografi Lillian Michelin, 106/290, bladets mått: 62x45

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 18:28)

988 4260  Färglitografi Lillian Michelin, 145/290, bladets mått: 62x45

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 18:30)

988 4230  Färglitografi Madeleine Pyk (f. 1934), 2/250, motivet: 32x26

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 20:30)

988 4322  Färglitografi Madeleine Pyk (f. 1934), 23/250, motivet: 47x37

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 18:35)

988 4338  Färglitografi Madeleine Pyk (f. 1934), 62/200, 1975, Söndagspromenad, motivet: 50x64

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 20:36)

988 4182  Färglitografi Maria Boczewska (f. 1940), Söder Mälarstrand, Stockholm, 301/350, motivet: 26 x 33

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 19:38)

988 4237  Färglitografi Maria Boczewska (f. 1940), Stockholm, signerad, 127/180, motivet: 49x39

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 19:09)

988 4360  Färglitografi Maria Hillfon (f. 1945), Komposition, 55/75, bladets mått: 64x56

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 19:18)

988 4216  Färglitografi Mats Åkerman, Gatuvy, 67/200, bladets mått: 64x52

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 20:04)

988 4151  Färglitografi Max Walter Svanberg (1912-1994), onumrerad, motivet: 26x23

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 20:06)

988 4368  Färglitografi Mikael Kihlman (f. 1953), 34x165 "very wet street", bladets mått: 44x35

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 19:39)

988 4312  Färglitografi Mikio Watanabe, 81/90 La Guerre ou la paix 1, 2003, motivet: 24x31

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 18:53)

988 4302  Färglitografi Mona Huss Walin (f. 1944), 166/325, motivet: 30x23

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 20:14)

988 4320  Färglitografi Mona Huss Walin (f. 1944), PT, motivet: 47x55

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 18:22)

988 4150  Färglitografi Nisse Zetterberg (1910-1986), Vitlökar, motivet: 23x27

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 20:05)

988 3393  Färglitografi Olle Bonniér (f. 1925), 30/320, signerad, bladets mått: 38x53, oramad

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 19:29)

988 4016  Färglitografi Olle Bonniér (f. 1925), komposition, 234/310, signerad, ramens innermått: 47x62

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 18:51)

988 4314  Färglitografi Olle Kåks (1941-2003), 18/100, 1975, motivet: 58x42

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 18:30)

988 4341  Färglitografi Olle Kåks (1941-2003), 94/100, 1979, motivet: 100x140

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 19:26)

988 4313  Färglitografi Olle Kåks (1941-2003), EA-upplaga, 1977, motivet: 44x48

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 18:29)

988 4187  Färglitografi Örjan Sätre (f. 1952), Interiör, 182/220, motivet: 29 x 32

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 20:21)

988 4177  Färglitografi Oscar Reutersvärd (1915-2002), 1/99, motivet: 59x45

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 19:52)

988 4039  Färglitografi Oscar Reutersvärd (1915-2002), 8/12, signerad, ramens innermått: 77x63

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 20:28)

988 2080  Färglitografi Oskar Bergman (1879-1963), 211/260, motivet: 55x41

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 20:08)

988 4047  Färglitografi Oskar Bergman (1879-1963), kust, 53/250, motivet: 31x43

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 18:41)

988 3396  Färglitografi Pär Gunnar Thelander (f. 1936), 45/70, 'Den gröna fläcken', signerad, motivet: 36x21, oramad

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 19:31)

988 4162  Färglitografi Paul Wunderlich (1927-2010), "Tete de femme", 5420/10000, motivet: 37x27

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 19:28)

988 4329  Färglitografi Peter Dahl (f. 1934), 142/460, signerad, -78, motivet: 37x27

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 20:00)

988 4333  Färglitografi Peter Dahl (f. 1934), 23/320, signerad, motivet: 36x50

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 19:00)

988 4305  Färglitografi Peter Dahl (f. 1934), Bar, signerad, 271/335, motivet: 85x56

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 19:33)

988 4321  Färglitografi Peter Dahl (f. 1934), EA-upplaga, motivet: 50x38

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 18:30)

988 4043  Färglitografi Peter Dahl (f. 1934), träd, motivet: 41x28

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 18:24)

988 4200  Färglitografi Peter Freudenthal (f. 1938), 148/150, signerad, 1970, motivet: 30x35

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 19:31)

988 4361  Färglitografi Philip von Schantz (1928-1998), Vindruvor, PT, motivet: 53x73

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 19:23)

988 4045  Färglitografi Pierre Olofsson (1921-1996), 462/520, motivet: 24x21

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 18:33)

988 3011  Färglitografi Reidar Aulie (1904-1977), 27/150, motivet: 46x54 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 18:17)

988 4301  Färglitografi Reinhold Ljunggren (1920-2006), 57/310, af Chapman, motivet: 30x42

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 18:01)

988 6007  Färglitografi Reinhold Ljunggren (1920-2006), Stockholm, 11/360, motivet: 34x51

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 18:55)

988 4352  Färglitografi Reinhold Ljunggren (1920-2006), Ydre by, 19x26

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 18:34)

988 4328  Färglitografi Roj Friberg (f. 1934), 309/350

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 20:37)

988 4229  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), "Röders skärgård", 19/350, signerad, motivet: 27x55

S�ldes f�r 8.600 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 20:26)

988 4282  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), "Vinterstämning", 168/260, motivet: 22 x 32

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 18:50)

988 4225  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), 122/160, Pelarorderns klippa, motivet: 21 x 31, 1967

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 20:35)

988 4176  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), 157/350, Skärgård, motivet: 28x45

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 19:51)

988 4349  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), 19/350 "Det goda livet", 1988, motivet: 25x20

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 18:41)

988 4168  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), 343/360, stiltje, motivet: 50x41

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 19:38)

988 4175  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), 343/360, Waxholm, motivet: 40x67

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 19:49)

988 4350  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), 37/350, "Vinternatt", motivet: 25x20

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 18:47)

988 4351  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), 93/100, motivet: 12x18

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 18:34)

988 4165  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), båt på vintern, 58/250 mm: 31x24

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 19:34)

988 4198  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Röders skärgård, 274/350, signerad, motivet: 27x54

S�ldes f�r 8.400 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 19:09)

988 4281  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Skärgård, 20/360, motivet: 30 x 46

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 18:52)

988 8234  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), skärgårdsmotiv, 159/310, signerad, motivet: 25x42

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 18:43)

988 4234  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), skärgårdsmotiv, 249/360, signerad, motivet: 35x52

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 18:50)

988 4224  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Vinden mojnar, Ramsmora, 58/310, 1973, motivet: 18 x 39

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 20:33)

988 4148  Färglitografi Staffan Hallström (1914-1976), HC-upplaga, stämpelsignerad, motivet: 42x57

988 4319  Färglitografi Stig Claesson Slas (1928-2008), 69/150, motivet: 42x56

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 19:10)

988 3317  Färglitografi Stig Claesson Slas (1928-2008), 8/260, motivet: 38x50

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 18:18)

988 4232  Färglitografi Stig Claesson Slas (1928-2008), Stig Claesson Slas (1928-2008), Stockholmsmotiv, 55/60, motivet: 59x86

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 20:34)

988 4365  Färglitografi Suzanne Nessim (f. 1944), -83, 31/60, man i glasögon, motivet: 57 x 44

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 19:33)

988 4347  Färglitografi Suzanne Nessim (f. 1944), hundar, 163/165, signerad, motivet: 37x27

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 20:02)

988 4041  Färglitografi Sven Jonson (1902-1981), 167/360, motivet: 40x50

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 18:04)

988 4027  Färglitografi Sven Lidberg (1929-2009), skärgårdsmotiv, EA-upplaga, signerad, motivet: 30x16

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 19:55)

988 4018  Färglitografi Sven Ljungberg (1913-2010), ringlek, PT, motivet: 39x49

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 18:02)

988 4332  Färglitografi Sven X:et Erixson (1899-1970), "Skidutflykten", signed, 321/350, subject: 31x39,

988 2013  Färglitografi Sven X:et Erixson (1899-1970), 111/250, sign 1947, subject: 34x48,

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 18:20)

988 5005  Färglitografi Sven X:et Erixson (1899-1970), 205/250, Spanien, 40 x 50 ca,

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 19:30)

988 4215  Färglitografi Sven X:et Erixson (1899-1970), 7/195, subject: 30x38,

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 18:00)

988 4337  Färglitografi Svenolov Ehrén (1927-2004), Slussen, HC 23, signerad, -71, motivet: 23x40

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 20:29)

988 4171  Färglitografi Torsten Renqvist (1924-2007), Komposition, 1957, motivet: 57x48

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 19:45)

988 6036  Färglitografi Ulf Greder (f. 1949), 30/360, motivet: 50x60

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 18:50)

988 4197  Färglitografi Ulf Gripenholm (f. 1943), "Skogen och jorden", 154/225, signerad, bladets mått: 53x73

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 19:29)

988 4003  Färglitografi Ulf Lundell (f. 1949), 1989, 94/100 'Hommage A William S. ', bladets mått: 75x57

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 19:06)

988 4207  Färglitografi Ulrica Hydman-Vallien (f. 1938), Kvinna med svanar, motivet: 39x51

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 19:04)

988 1034  Färglitografi Uno Vallman (1913-2004), 308/360, motivet: 49x62

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 18:12)

988 1041  Färglitografi Uno Vallman (1913-2004), 328/360, motivet: 48x63

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 18:12)

988 4028  Färglitografi Wifredo Lam (1902-1982), 119/262, Figurer, motivet: 48 x 61

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 19:37)

988 4170  Färglitografi Wilhelm Wik (1897-1987), 32/50, komposition, motivet: 62x48

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 19:42)

988 4270  Färglitografi Yrjö Edelmann (f. 1941), -74, 76/175, "Mourlot Paris", motivet: 70 x 52

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 18:34)

988 4309  Färglitografi Yrjö Edelmann (f. 1941), 108/150, motivet: 52x62

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 18:51)

988 4236  Färglitografi Yrjö Edelmann (f. 1941), 117/150, motivet: 59 x 47

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 18:06)

988 4399  Färglitografier 2 st, Karl Gustaf KG Nilson (f. 1942), blå kvadrat och Rosa kvadrat, 52/100, 10/10, motivet: 35x45

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 18:05)

988 4376  Färglitografier 2 st, Peter Engberg, Fiskeläge 140/300 & Förort 156/300, lösa blad, motivet: 40 x 61 & 61 x 40

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 20:41)

988 4359  Färglitografier 2 st, Stig Claesson Slas (1928-2008), Stadsmotiv, signerad, PT, motivet: 45x57

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 18:05)

988 4042  Färglitografier 2 st, Ulf Gripenholm (f. 1943), 184/295, modeller, bladets mått: 29x19

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 18:19)

988 4385  Färglitografier 3 st, Peter Engberg, Bostadsstöd, WC & Utmärkt, Lösa blad, bladets mått: 60 x 43

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 20:48)

988 4358  Färglitografier 3 st. Jan Afzelius (1929-2000), 73/300, blommotiv, signerade 1974, motivet: 30x30

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 18:48)

988 4238  Färglitografier 7 st, "Fredsmappen", Picasso, 264 / 1000, motivet: 32 x 26 & 26 x 32

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 18:15)

988 4227  Färglitografier Jean Gorin (1899-1981), 6 st, i mapp, signerade J Gorin, 76/175 bladets mått: 60x60

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 19:09)

988 4394  Färglitografier Lasse Åberg (f. 1940), 153/300, 231/300, 108/200, bladets mått: 61x45 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 18:28)

988 4390  Färglitografier Lasse Åberg (f. 1940), 3 st, lösa blad, 122/200, 190/200, 38/200, bladets mått: 64x45 cm

988 4392  Färglitografier Lasse Åberg (f. 1940), 3 st, lösa blad, 139/290, 141/290, 57/275, bladets mått: 57x43 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 18:22)

988 4388  Färglitografier Lasse Åberg (f. 1940), 3 st, lösa blad, 66/250, 146/300, 1408/2000, bladets mått: 46x63 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 18:11)

988 4310  Grafiskt blad Albert Engström (1869-1940), 28/100, motivet: 30x20

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 18:15)

988 4181  Konstmapp Christian Berg, 5 blad, Från Paris 1927, Utgåva Från 1974, 12/99, Med introduktion av Sven Sandström, 58 x 41

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 19:31)

988 8288  Litografi Anna Palm, Stockholmsutställningen 1897, motivet: 17 x 36

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 20:14)

988 4191  Litografi Antoni Tàpies (1923-2012), Angle et Tache, 1968, signerad. 42/75, Gafetti 157, motivets mått: 56x76

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 18:52)

988 3044  Litografi Axel Nilsson, Smedsudden, 1925, 17/23 mm: 32x44

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 19:10)

988 2050  Litografi Axel Nilsson, Västerbron, motivet: 35x52

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 19:20)

988 1651  Litografi Bengt Böckman (1926-2014), signerad, 93/199, 55x31

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 18:03)

988 1263  Litografi Björn Jonsson, 297/310, motivet: 28x37

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 19:14)

988 1022  Litografi Cecilia Frisendahl (f. 1922), Elefanter, PT, 1977, motivet: 40 x 53

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 19:10)

988 4015  Litografi Göran Brunius (1911-2005), koltrast, 42/310, signerad, motivet: 25x19

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 18:50)

988 2048  Litografi Gösta Sandels (1887-1919), 1915, Flicka, motivet: 41x28

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 19:16)

988 4342  Litografi Hans Arnold (1925-2010), Bantningskuren, EA-upplaga, motivet: 32x45

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 19:44)

988 4184  Litografi Harald Wiberg (1908-1986), 1964, Orre, 38/150, motivet: 23 x 32

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 19:41)

988 4153  Litografi Hilding Linnqvist (1891-1984), Kvinna, motivet: 30x23

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 19:09)

988 1261  Litografi Hugo Zuhr (1895-1971), Landskap, motivet: 30x42

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2015 11:07)

988 4289  Litografi John-Erik Franzén (f. 1942), 1993, 68/200, Stora Nassa, motivet: 27x40

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 18:02)

988 4340  Litografi Peter Dahl (f. 1934), onumrerad, motivet: 42x29

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 18:49)

988 4202  Litografi Peter Dahl (f. 1934), signerad, motivet: 41x28

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 20:04)

988 4013  Litografi Roland Svensson (1910-2003), vinter i skärgården, 197/350, signerad, motivet: 38x25

988 4306  Litografi Stig Claesson Slas (1928-2008), 2/260, 1973, Klippgatan/Skånegatan, 44x54

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 20:29)

988 3015  Litografi Sven Erixson, 100 ex, motivet: 42x34

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 18:24)

988 4159  Litografi Torsten Renqvist (1924-2007), Komposition, 24/200 mm: 17x22

988 4011  Litografier 2 st. Reinhold Ljunggren (1920-2006), numrerade och signerade, motivet: 23x31 + 26x39

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 18:31)

988 4250  Litografier 2 st. Reinhold Ljunggren (1920-2006), numrerade och signerade, motivet: 31x43 + 27x48

988 3590  Litografier 2 st. Stig Claesson Slas (1928-2008), numrerade och signerade, motivet: 40x49, oramade

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 18:46)

988 4395  Litografier 5 st. i mapp, Maria Björklund, Göran Lennastrand, Katarina Norling, Göran Rydén, Per Svensson, KG (Karl Gustaf) Nilson (f. 1942), 50x42

988 4193  Litografier Bengt Böckman (1926-2014), 4 st. signerad. uppl. 199, 20x18

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 18:01)

988 4357  Mapp 5 st. Stig Claesson Slas (1928-2008), Stig Claesson Slas (1928-2008), 'Yngve Frejs landskap', numrerade och signerade, bladets mått: 48x63

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 18:14)

988 4373  Serigrafi Auguste Herbin, "Unite", Stämpelsignerad, 134/150, bladets mått: 87 x 65, motivet: 65 x 50

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 19:06)

988 4344  Serigrafi David Oxtoby (f. 1938), 'Elvis Presley', 1982, signerad, 6/200, 51x43 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 20:23)

988 4343  Serigrafi Marcel Strüwer-van Zuylen (f. 1969), signerad, 49/99, 58x40 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 20:45)

988 4185  Torrnål John-Erik Franzén (f. 1942), 21/70, signerad Fylleskog 1978, bladets mått: 53x47

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 20:09)

988 3069  Torrnålsgravyr Erik Tryggelin (1878-1962), 1908, båt, motivet: 19x11

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 19:50)

988 4331  Torrnålsgravyr Max Liebermann (1847-1935), "Mit dem Mädchen auf der Bank", 1916, signerad, motivet: 17x24

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 18:30)

988 3084  Träsnitt 2 st, Palle Nielsen (1920-2000), 22x25 respektive 17x24

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 20:14)

988 3082  Träsnitt 2 st, Palle Nielsen (1920-2000), motivet: 14x19, 5 respektive 18x27

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 20:11)

988 3083  Träsnitt 2 st, Palle Nielsen (1920-2000), motivet: 14x20

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 20:12)

988 3072  Träsnitt 2 st, Palle Nielsen (1920-2000), motivet: 17x24

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 19:59)

988 4212  Träsnitt Gunnar Erkner (f. 1929), Kornhamnstorg, signerad, 54/310, 1977, motivet: 39x54

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 18:20)

988 4246  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), 1971, 226/360, slussen, motivet: 23x40

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 18:19)

988 4220  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), 1974, 151/360, Stockholms slott, motivet: 32 x 44

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 20:23)

988 4353  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), 1976, bladets mått: 50x65

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 18:36)

988 4304  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), 1976, motivet: 40x53

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 20:21)

988 4288  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), 1977, 282/310, Sergelarkaden, motivet: 27x23

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 18:00)

988 4287  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), 1977, HC 24/25, Sergelarkaden, motivet: 27x23

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 18:56)

988 4286  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), 310 upplaga, Historisk mark, motivet: 28x24

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 18:55)

988 4002  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), 6 st, 'Staden mellan broarna', 170/360, 1974, 44x32, 32x44

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 18:46)

988 4204  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Hustak, 26/310, motivet: 36x43

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 18:22)

988 4001  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Provtryck, 1976, Självporträtt, 19x19

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 18:43)

988 4033  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Slussen, Stockholm, motivet: 18x56

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 20:00)

988 4213  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Stockholm, signerad. 1977, 330/360, motivet: 37x60

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 18:18)

988 4219  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Stockholm, signerad. 62, 35/150, motivet: 30x54

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2015 20:10)