Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 22 november 2004 16:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

337 5283  Akvarell C F Von Saltza, 34x24

S�ldes f�r 2.700 kr (Sista budtid är den 22 november 2004 16:00)

337 5165  Akvarell Dennis John Hanceri 82, hamnmotiv, 19x25

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 22 november 2004 16:00)

337 5167  Akvarell H. Dahl -02, maskerad, 40x32

S�ldes f�r 850 kr (Sista budtid är den 22 november 2004 16:00)

337 5289  Akvarell K Netzler, Lotsbåt Nordkoster, 51x69

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 22 november 2004 16:00)

337 5071  Akvarell O Reuterswärd, Erotiskt motiv, 27x20

S�ldes f�r 650 kr (Sista budtid är den 22 november 2004 16:00)

337 5072  Akvarell O Reuterswärd, omöjliga figurer, 30x22

337 5442  Akvarell Ragnar Ekström, 1920, Rosor, 37 x 23

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 november 2004 16:00)

337 5168  Akvarell signerad, Navajosindianer, 51x37, (sk)

337 5059  Akvarell Stockholmsmotiv, 1935, 31x38

337 5460  Akvareller 2 st, 1800-tal, 11x19 & 16x22

337 5335  Ampel 1930-tal

337 5026  Ampel Empire stil

337 5334  Ampel Empirestil, H.95

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 22 november 2004 16:00)

337 5318  Ampel Gust.stil, blått glas, H.70

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 22 november 2004 16:00)

337 5382  Ampel gustaviansk stil, blå glasskål

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 22 november 2004 16:00)

337 5336  Ampel Jugend

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 22 november 2004 16:00)

337 5365  Ampel Jugend, mässing/glas, dia:30

337 5363  Ampel Jugend, mässing/glas, dia:36

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 22 november 2004 16:00)

337 5518  Argenta (dds) Burk med lock, Kåge G H15

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 22 november 2004 16:00)

337 5125  Askopp silver, Dia12

337 4187  Babysäng Vitmålad

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 22 november 2004 16:00)

337 5402  Bakbord med låda, Furu, L.103 D.67 H.84

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 november 2004 16:00)

337 5323  Bänk Rokokostil, förgylld

337 5403  Barnsäng utdragbar

S�ldes f�r 550 kr (Sista budtid är den 22 november 2004 16:00)

337 4496  Bergère Louis XVI-stil,

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 22 november 2004 16:00)

337 5045  Bestick Div silver+ 2 koppar

337 5043  Bestick NS, Spetsmodell

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 22 november 2004 16:00)

337 5131  Bestick Silver 7+6 del

S�ldes f�r 950 kr (Sista budtid är den 22 november 2004 16:00)

337 2454  Biblioteksbord 2 st, 1880-tal, Valnöt & Mahogny

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 november 2004 16:00)

337 5439  Biblioteksstege England, H.113 (sk.)

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 22 november 2004 16:00)

337 5247  Blandteknik 'Hästar' 57x125 (halvmåneform)

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 22 november 2004 16:00)

337 5276  Blandteknik Duhan, 31x45

337 4065  Blandteknik Einar Nerman, Mark Lester, 42 x 30

337 5250  Blandteknik Gericke, 25x38

337 5132  Blandteknik Olle Borg, -00, 76x58

337 5427  Blombord Trä/rotting

337 5280  Blyerts Einar Jolin, Porträtt Av Isaak Grünewald, Paris, 1908, 24x16

337 5337  Blyinfattade glas 3 st

S�ldes f�r 2.900 kr (Sista budtid är den 22 november 2004 16:00)

337 5486  Bokhylla 3 sektioner, H.206

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 22 november 2004 16:00)

337 4504  Bokskåp 1890-tal, (överdel), L.118 D.43 H.172

337 5438  Boksnurra England, H.76

S�ldes f�r 2.100 kr (Sista budtid är den 22 november 2004 16:00)

337 5184  Bord Mahogny, (sk)

337 4528  Bord med låda, H.73

337 5320  Bord sent 1800-tal, H.64

337 5459  Bordsklocka Brons, 'Kvinna ' H.35 (nyprod.)

337 5040  Bordslampa

337 4501  Bordslampa Brons

337 5182  Bordslampa Gjutjärn/Porslin

337 5171  Bordslampa Glas, (Nyprod)

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 22 november 2004 16:00)

337 5010  Bordslampa Glas, Frankrike

337 4321  Bordslampa Imari

337 5014  Bordslampa Kunglig dansk, H39

337 4001  Bordslampa mässing

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 22 november 2004 16:00)

337 5561  Bordslampfot Gjutjärn på träsockel , H.35

337 5151  Bordslampfot Gustavsberg studio, H45

337 5041  Bordslampor 1 par

337 5467  Bordslampor 1 par

337 5309  Bordslampor 2 st, Kina, m.ä.

S�ldes f�r 14.500 kr (Sista budtid är den 22 november 2004 16:00)

337 5508  Bordslyster H35

337 5383  Bordspendyl med kupa, paris

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 22 november 2004 16:00)

337 4133  Bordsspegel 1800-tal, Gjutjärn

337 5465  Bordsur 'fågel i bur' H.21 (nyprod.)

337 5311  Bordsur Jaeger Le Coultre, H.17

S�ldes f�r 3.500 kr (Sista budtid är den 22 november 2004 16:00)

337 5186  Borslampfötter 1-par, Tyskland, Thomas Ivory

337 5480  Brev&kort div

337 5177  Brevpressar 12 st.

337 5314  Bricka Ns, Med handtag, l.61

337 4262  Brudkista Bemålad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 november 2004 16:00)

337 5456  Buddhahuvud Sten, H.28 (sk.)

S�ldes f�r 750 kr (Sista budtid är den 22 november 2004 16:00)

337 5421  Bufféskåp Gust.stil, L.175D.46H.111

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 22 november 2004 16:00)

337 5345  Bufféskåp Jugend, Ek, L.159D.57H.122

337 5242  Burk med lock Santesson, Tenn, Jugend

337 5147  Byrå 1800-tal, gråmålad, L.80D.45H.86

337 5086  Byrå 1800-tal, L.100 D.46 H.102

337 4482  Byrå 1800-tal, L.114D.52H.98

337 5207  Byrå 1800-tal, L.122 D.51 H.103

337 5499  Byrå 1800-tal, sk 106x47 H103

S�ldes f�r 2.500 kr (Sista budtid är den 22 november 2004 16:00)

337 5225  Byrå avlutad, 3-lådig, L.115D.52H.95

337 5443  Byrå barockstil, valnöt

337 5139  Byrå gustaviansk stil, intarsia ,2 lådor, stenskiva, 80x46, H75

337 5573  Byrå gustaviansk stil, INTARSIA, 93X43 H75

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 22 november 2004 16:00)

337 5544  Byrå Louis XV-stil, med stenskiva, L.90D.41H.78

S�ldes f�r 4.700 kr (Sista budtid är den 22 november 2004 16:00)

337 4606  Byrå Louis XVI-stil, stenskiva, 62x33 H70

337 5574  Byrå rokokostil, intarsia, 82x46 H74

337 4153  Byrå Sekelskifte, bemålad, L.88 D.46 H.78

337 5558  Byrå Sengustaviansk stil, bemålad, L90 D47 H85

337 5255  Byrå sengustaviansk,al /björkrot, L.101 D.52 H.81

S�ldes f�r 30.000 kr (Sista budtid är den 22 november 2004 16:00)

337 5046  Byrå Stil, L.62 D.32 H.70

337 5498  Byrå valnöt, 1800-tal. 90x45 H110

S�ldes f�r 2.300 kr (Sista budtid är den 22 november 2004 16:00)

337 5358  Byrå vitmålad, L.100D.50H.83

337 5321  Byrå vitmålad, L.110D.51H.78

337 5173  Casoletter Skultuna, No 60, H22

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 22 november 2004 16:00)

337 5359  Chiffonjé 1800-tal, L.102D.52H.165

S�ldes f�r 6.500 kr (Sista budtid är den 22 november 2004 16:00)

337 4649  Chiffonjé 1800-tal, L.110 D.51 H.130

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 22 november 2004 16:00)

337 5104  Clubfåtöljer 1 par

337 5464  Dekorelement

337 5208  Dockskåp på sockel, H.180

337 5562  Droppur

337 5468  Elefant Brons, H.28

337 5201  Emmafåtöljer 1 par

337 5488  Emmafåtöljer 1 par 1800-tal

337 5546  Emmafåtöljer 1-par

337 5181  Emmafåtöljer 1-par, 1800-tal

337 5346  Eskimå (dds) Lisa Larson H.13 + Bison H.19 (sk. world wildlife foundation)

337 5096  Etagebord 1890-tal

337 5285  Etsning Anders Zorn, 1910, 15,5x11,5

S�ldes f�r 6.100 kr (Sista budtid är den 22 november 2004 16:00)

337 5256  Etsning Folke Gullby, 1946, 7,5x8,5

337 5198  Etsning Salvador Dalí, 68/200, 40 x 25

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 22 november 2004 16:00)

337 5197  Etsning Salvador Dalí, 68/200, 40 x 25

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 22 november 2004 16:00)

337 5269  Etsningar 1 par, Drottningholm

337 5060  Färglitografi 4 st, krallis, 46x62

337 5415  Färglitografi  53 x 47, M.Tryggelin, LO-borgen, 187/280,

337 5288  Färglitografi  Carl Kylberg, 198/360, 56x70

337 5064  Färglitografi Gösta Gustavsson, 1972, 231/300, 51x61

337 5411  Färglitografi  Harald Wiberg, Kråkor, 169/360

337 4605  Färglitografi Hjalmar Mörner, 18x36

337 5120  Färglitografi  Lars Åberg, 'Einstein Laughing' 50/150 (skadat glas)

337 4485  Färglitografi  Nalle Werner, 44x56

337 5279  Färglitografi  Olle Olsson Hagalund, Kvinna med fågel, 151/360, 68x51

337 5231  Färglitografi  Peter Dahl, 13/250, -80, 67x53

337 5063  Färglitografi  R Ljunggren, 102/360, 48x70

337 5058  Färglitografi  R Ljunggren, 231/310, 24x37

337 5413  Färglitografi  Reinhold Ljunggren, Gård, 130/410, 33 x 51

337 5409  Färglitografi  Reinhold Ljunggren, Gatumotiv, 196/310, 27 x 35

337 5374  Färglitografi  Siri Derkert, p.t, 43x30

337 5449  Färglitografi  Stig Claesson, Globen, 90/300

337 5270  Färglitografi  Sven X.et Erixsson, 35x43

337 5549  Färglitografier  2st, Göran Tull, "Tom&Jerry"+"Musse&Långben" 50x40

337 5550  Färglitografier  Stig Claesson Slas (1928-2008), 4st, "stockholmsmotiv" 40x57

337 5175  Färgtv JVC, (saknar fjärr)

337 5106  Fartygsmodell "Ajan", L.52

337 5009  Fat 3 st, Pyro

337 5190  Fat Anna-lisa Thomson, Upsala-Ekeby, L.36

337 5044  Fat Silver, 1922, Dia.24

337 5313  Fat silver, Dia 25

337 5224  Fat Stig Lindberg, "Grazia" dia.27

337 5152  Fåtölj Funkis, Skinn/trä, Justerbar rygg

337 5494  Fåtöljer 1 par, 4o-tal

337 5570  Fickur 18 k

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 22 november 2004 16:00)

337 5596  Fickur Nielloarb, Silver

337 5516  Figurin Hummel, H14

337 5078  Figurin Hund, H.19

337 5510  Figurin Lille Havfrue , Kunglig Dansk, Edvard Eriksen, H22

337 5185  Figurin Rosenthal, "Dansande kvinna" 20-tal, H.31

337 5312  Figurin Tyra Lundgren, Fågel, (sk), H.12

337 5048  Figuriner 2 st, Gustafsberg, Lisa Larson

337 4449  Figuriner 3 st, Djur Bla Hoff

337 5344  Fiskknivar 12st, Silver

337 5215  Form + div. kakformar, koppar

337 4130  Fornfynd 3st

337 5163  Fotoramar 1 par, Jugend

337 4526  Fotoramar 3st, Silver, 2st H.16,5 + 1st H.22

337 5586  Fruktservis div svart

337 5572  Garderobsskåp ek, 1920-tal, 103x52 H185

337 5156  Gårdslykta Gjutjärn, l.90 H.80

S�ldes f�r 3.700 kr (Sista budtid är den 22 november 2004 16:00)

337 5017  Glasfisk Studio Åhus, L34 H13

337 5113  Glasservis Kosta, "Elon" 99-del

S�ldes f�r 4.300 kr (Sista budtid är den 22 november 2004 16:00)

337 4348  Glasservisdelar ca 20 del, Reijmyre, grön

337 5267  Golvlampa

337 5266  Golvlampa Mässing

337 5496  Golvlampa mässing

337 5081  Golvlampa Mässing

337 5393  Golvlampor Ett par

337 4227  Golvur 1800-tal, (sk), H.262

337 5094  Grafiskt blad med förgylld, ram, 51x40

337 5100  Gravyr 1800-tal, 49x78

337 5450  Gudom Metall, H.37

337 5153  Hallampa mässing/prismor, H42

337 5371  Hallbyrå Rokokostil, L.60D.31H.74, sk

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 22 november 2004 16:00)

337 5512  Höganäs 6 del

337 5514  Höganäs 7 del

337 5559  Huntingtable L130

337 5461  Huvud Järn, H.27, Antik

337 4283  Imperialsäng 1800-tal, mahogny

337 4282  Imperialsäng 1800-tal, Valnöt

337 5240  Jardinierer 2 st, Majolica bla Österrike

337 5087  Järngryta bemålad

337 5042  Järnsäng Sekelskifte

337 4202  Kaffe & te låda Koppar, 'Ostindiska Kaffe & the depon

337 5050  Kaffe/teservis Rosenthal, Pompadour,

337 5112  Kaffekanna Ns, A G Duvfa

337 4151  Kaffeservis Bavaria, 27-del

337 5121  Kaffeskedar 12 st, Rosenholm

337 5062  Kamelväskor 5 st

337 5580  Kamerastativ

337 5342  Kanapé 1890-tal, fällbar sida

337 5183  Kandelabrar 1 par, keramik, Italien, H22, (lagning)

337 5170  Kandelabrar 1 par, mässing, H.52

337 4127  Kanna Julgris, Rörstrand (nagg)

337 5506  Kanna (dds) C Ståhlhane, H24

337 5432  Kanna+ Skål, Finel, Emalj 1960/70-tal

337 5103  Karaff med propp, orrefors

337 4351  Karaffer 2 st, kristall

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 22 november 2004 16:00)

337 5598  Karaffer 2st, 1860-tal

337 5220  Karaffer 4 st.

337 4329  Karmstol Barockstil

337 5357  Karmstol Barockstil, (tyg sk.)

337 5204  Karmstolar 1 par, B Mogensen

337 5560  Karmstolar 1 par, Gripsholmsmodell

337 5366  Karmstolar 1-par + 1-par stolar (sk.)

337 5324  Karmstolar 1-par, Louis XV-stil

337 5192  Karmstolar 1-par, Nyrokokostil

337 5025  Karmstolar 1-par, Rokokostil

337 5407  Karmstolar 3 st, Louis XVI-stil

337 5528  Karmstolar 6 st, Höng-Stole, DK

337 5274  Karta Skaraborg, 58x50

337 5065  Karta Stockholm, 71x88

337 5297  Kartor 2 st, Skövde

337 4665  Keramik 3 del, Gustavsberg H7-19

337 4576  Keramik 4 del bla Argenta

337 4667  Keramik 5 del Gustavsbertg,

337 5511  Keramik Kunglig Dansk/Bing & Grøndahl

337 4393  Klaffbord

337 5578  Klaffbord målat . l. 100 h. 75

337 5386  Klockor 5 st

337 5004  Knivar + huggare 5 del. + 2 st. masker

337 5159  Konsol Sfinx, Brons, 1800-tal, H.43

337 5073  Konstmapp med lito, Albert Kinert, 49x35

337 5310  Koppar 4 del

337 5504  Koppar div

337 5070  Kopparstivk Stockholmsmotiv 1805, 66x99

337 5018  Kuverttallrikar 12 st. mässing

337 5012  Lampdelar Jugend, metall/frostat glas

337 5583  Lampetter+ spegel, tenn

337 5385  Länstolar 1-par . svart läder

S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 22 november 2004 16:00)

337 5453  Lejon Brons, L.44

337 5581  Leksaksbilar mm

337 5136  Litografi Carl Larsson, "På vikingatåg i Dalom" 69x99

337 5414  Litografi Gustaf Isander, Torg, 19 x 23, 1919

337 5412  Litografi Reinhold, Ljunggren, Landskap, 28 x 41, 191/310

337 5551  Liton (dds) 3st, Stig Claesson Slas (1928-2008), "Stockholmsmotiv" 40x57

337 5347  Ljuskrona Gust.stil, H.65

337 5322  Ljuskrona Gust.stil, H.65

337 4376  Ljuskrona gustaviansk stil, med plafond

337 3587  Ljuskrona h. 55

337 5027  Ljuskrona Rokokostil

337 5333  Ljuskrona Rokokostil, H.60

337 5568  Ljuskrona rokokostil, H.67

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 22 november 2004 16:00)

337 5543  Ljuskrona rokokostil, H.78

S�ldes f�r 4.100 kr (Sista budtid är den 22 november 2004 16:00)

337 5417  Ljusstakar 1 par+fat, Rubin

337 4635  Ljusstakar 1 par, Mässing, H.21

337 5571  Ljusstakar 1 par, NS, Gustaviansk stil, H18

337 5016  Ljusstakar 1 par, Orrefors

337 5433  Ljusstakar 1 par, Tenn, 1967, H.6

337 5505  Ljusstakar 1 par,Grillby, malm, H22

337 3355  Ljusstakar 1-par+6st glas+karaff Orrefors 'Karolin' (handslipat)

337 5448  Ljusstakar 1-par, gravfynd, H.28 Asien

337 5564  Ljusstakar 3st, Mässing, "Vallon"

337 5509  Ljusstake mässing/marmor, H35

337 5430  Ljusstake Svenskt Tenn, N.S

337 4658  Ljusstake+skål H22 Dia24

337 5566  Ljustakar 2-par, mässing

337 5527  Lodur 1890-tal, H120

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 22 november 2004 16:00)

337 5195  Lp-skiva Led Zeppelin, "stairway to heaven, Med Autografer

337 4486  Mat/te/kaffeservis 40-delar, Ruska, Ulla Procopé (1921-1968), Arabia, Finland

337 5049  Matbord Jugend, Vitmålat

337 4229  Matbord Sekelskifte, Ek, L.97D.66H.76

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 22 november 2004 16:00)

337 5401  Matsalsbord 1880-tal, 2 ilägg, L.116 D.95 H.78

337 5444  Matsalsgrupp 6st stolar+ bord (2st iläggsskivor) Gust.stil

S�ldes f�r 5.100 kr (Sista budtid är den 22 november 2004 16:00)

337 5258  Matsalsgrupp 7 del, Design Carl malmsten

S�ldes f�r 6.600 kr (Sista budtid är den 22 november 2004 16:00)

337 5325  Matsalsgrupp Bord + 4st stolar, gust.stil

337 4544  Matservisdelar ca 40 del, Rörstrand, Sofia

337 5398  Matservisdelar Höganäs

337 5223  Matskedar 12st, silver i schatull

337 5395  Matta Afghan, 200 x 280

337 5408  Matta Afghan, 300 x 170

337 5592  Matta gallerimodell, Hamadan, 295 x 80

337 5052  Matta Kina, 250x165

337 5394  Matta Old Kashgai, 175 x 250 (slitage)

337 5484  Matta orientalisk, Afshan-Kuba, antik, 103x167 (slitage)

337 5079  Matta orientalisk, Afshar, 198x154

337 4345  Matta orientalisk, Bidjar, 246x326

337 5262  Matta orientalisk, Gohm, 136x224

337 4373  Matta orientalisk, Hamadan, 131x276

337 4375  Matta orientalisk, Hamadan, 145x256

337 5530  Matta orientalisk, Hamadan, 87x357

337 5263  Matta orientalisk, Kerman, 166x225

337 4369  Matta orientalisk, Kina, A.F, 152x240

337 5080  Matta orientalisk, Mahal, (sk), 198x117

337 5005  Matta orientalisk, Nadjafabad, 300x436

S�ldes f�r 9.000 kr (Sista budtid är den 22 november 2004 16:00)

337 5529  Matta orientalisk, Old Beluch, 85x140 (slitage)

337 5108  Matta orientalisk, Old Ersari ,"Engsi" 157x200

337 4536  Matta orientalisk, Old Kina, 270x350

337 5521  Matta orientalisk, Pakistan, 125x185

337 5369  Matta orientalisk, Pakistan, 79x127

337 4583  Matta orientalisk, Semi-Antik , 205x292

337 5436  Matta orientalisk, Silke, Kina, 152x241 (fläckar)

337 5517  Matta orientalisk, Tabatabai, 84x143

337 5523  Matta orientalisk, Täbriz, 150x200 (färgblödn.)

337 5265  Matta orientalisk, Turkmen, 118x166

337 5264  Matta orientalisk, Turkmen, 87x127

337 5180  Metallgrodor 2 st. Kina, L23

337 5338  Modellbåt

337 5067  Modellbilar 7 st

337 5115  Modelltågsdelar Märklin, 117-del, i originalkartonger (bifogad lista)

337 5483  Mugg Böhmen, H.13

337 5360  Nattygsbord 2st

337 5214  Nattygsbord med stenskiva, H.73

337 5353  Nattygsbord med stenskiva, L.38 D.38 H.75

337 5141  Oljemålning 1800-tal, insjö med kyrka, sign CB, 27x37

337 5053  Oljemålning 1800-tal, Religiöst motiv, 68x112

S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 22 november 2004 16:00)

337 5293  Oljemålning  Akke Kumlien, Landskap, 23x28

337 5524  Oljemålning  Anders Hellström, "Björkhage" 33x28

337 5361  Oljemålning  Artur Heikell, 50 x 38, landskap

S�ldes f�r 3.100 kr (Sista budtid är den 22 november 2004 16:00)

337 5032  Oljemålning Asta Rundgren, blomsterstilleben, 67x54

337 5069  Oljemålning  Axel Lind, Marin, 72x127

S�ldes f�r 5.300 kr (Sista budtid är den 22 november 2004 16:00)

337 5458  Oljemålning Bergslandskap, 36 x 60

337 5057  Oljemålning Björn hallström, Azalea II, 1974, 32x40

337 5056  Oljemålning  Björn Nyman, 1974, Porträtt, 24x20

337 5273  Oljemålning Damporträtt, 33x26

337 4018  Oljemålning  Dan Martin, landskap, 32 x 40

337 5271  Oljemålning Evert Duhan, Stockholmsmotiv, 36x45

337 5031  Oljemålning F. Berglund, stilleben, 45x60

337 5093  Oljemålning  G Brunius, 21x26

337 5196  Oljemålning Gösta Berg, 1958, 50x40

337 5440  Oljemålning  Gunnar Palmgren, Kustlandskap, 30 x 37

337 5226  Oljemålning  Gunnar Zetterström, "Stockholmsmotiv" 48x62

337 5272  Oljemålning  Hjalmar Strååt, "slussen", 18x27

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 22 november 2004 16:00)

337 5343  Oljemålning  Ingrid Jövinger, "Älvmotiv" 94x74

337 5140  Oljemålning insjö sign AÖ, -1896, 22x31

337 4531  Oljemålning Insjölandskap, 75x100

337 5588  Oljemålning Italienskt Landskap , 1700-tal 57x73

337 5097  Oljemålning Kopia, Sträckande fåglar, 64x110

337 5278  Oljemålning Kurt Carendi, barn, 32x25

337 5166  Oljemålning L. Cylkow, Bretagne, 32x40

337 5084  Oljemålning Nipstad, 45x60

337 5091  Oljemålning Nora von Samson-Himmelstjerna (1891-1982), Porträtt, 39x31 cm

337 5593  Oljemålning på kopparplåt sign.S Blume n. Boucher 18x24

S�ldes f�r 10.500 kr (Sista budtid är den 22 november 2004 16:00)

337 5074  Oljemålning på plåt, 1800-tal, Kustbild, 36x48

S�ldes f�r 3.900 kr (Sista budtid är den 22 november 2004 16:00)

337 5143  Oljemålning R Peren, Landskap England, 38x50

337 5098  Oljemålning Rådjur, med förgylld ram, 65x90

337 5576  Oljemålning  Rolf Kerslow

337 5377  Oljemålning  Rolf Kerslow 74x60

337 4622  Oljemålning  Runeborg, Blomsterstilleben, 54 x 45

337 5246  Oljemålning  Rüter, "Oxar" 64x160

337 5082  Oljemålning Sign 1800-tal, 56x70

337 5089  Oljemålning sign Cloffe, 37x46

337 4430  Oljemålning sign E Magnusson, motiv från Satisjaure, 1938, 68x123

337 3462  Oljemålning Sign M Haenger, Tuppar, 12x16

337 5142  Oljemålning sign W Richards, Snäcksamlare på strand, sk, 31x41

337 4269  Oljemålning Sign, 51x77

337 5085  Oljemålning sign, Bjärdam, 47x30

337 5380  Oljemålning Sign, C.L, landskap

337 5158  Oljemålning Sign, Riwa, Slottsinteriör, 1800-tal, 41x53

337 5597  Oljemålning sign. Gatumotiv

337 5037  Oljemålning sign. Jos. Süss, kortspelaren, 51x41

337 5249  Oljemålning signerad. "Jesus" 52x41

337 5248  Oljemålning signerad. "Utsikt" 49x59

337 5445  Oljemålning  Siri Schotte, sign S.S. , 17 x 25, Stuga

337 5145  Oljemålning skeppsporträtt Regina, sign 1937, 40x55

337 5590  Oljemålning Stilleben, Italien , 1700-tal 72x105

S�ldes f�r 29.000 kr (Sista budtid är den 22 november 2004 16:00)

337 5373  Oljemålning  Susi Ekfelt, "Havsro" 101x81

337 5525  Oljemålning Tallar, sign HB, 35x48

337 5075  Oljemålning Tillskriven C A Fahlgren, 18580, landskap, 27x35

337 5548  Oljemålning Torgny Forsberg, 34x84

337 5474  Pallar 1-par, för förvaring, Kina

337 5435  Pärlcollier Guldlås

337 5305  Parti linne div

337 5387  Parti nipper div

337 5290  Pastell  Eric Hallström, 46x41

337 5340  Pastell Landskap, 47x67

337 5134  Pastell sign Calberg, stilleben, 73x48

337 5542  Pastell Tillskriven Eric Hallström, porträtt, 25x20, (sk)

337 5492  Pelarbord rotfanér, H59

337 5169  Pendelur Skelett, H.51, (nyprod)

337 5068  Piedestal H.66

337 5502  Pigtittare H50

337 5302  Plafond

337 5301  Plafond

337 5230  Plafond Råglas, Dia.50

337 5221  Plunta + vinkaraff

337 4633  Pokal+ skålar 2 st, Ns

337 4061  Pokaler 12 st, silver

337 4180  Porslin 4 del, Kina

337 5162  Porslinmålning Tyskland, 1800-tal, brännförgylld ram, H,23

337 5205  Pottskåp Björk, H.80

337 4257  Prispokaler 7 del, silver

337 4592  Resegarderob 1930-tal, masonit,metall

337 5172  Reseur H.9, (nyprod)

337 5133  Ringar 2 st, 14/23 k, Ca 10 g

337 5485  Ringar 3 st+ 1 hänge 18k, ca 20 g

337 5111  Rölakanmatta Sverige, signerad H.S, 148x246 (nytvättad)

337 5355  Salongsbord 1890-tal,

337 5114  Salongsbord 1890-tal, Mahogny, L.96D.67H.71

337 5349  Salongsgrupp gustaviansk stil, 4 del

S�ldes f�r 6.300 kr (Sista budtid är den 22 november 2004 16:00)

337 4091  Saltströare 1-par+1st, Silver

337 4090  Saltströare 2-par, Silver

337 5102  Samlartallrikar 15 st, Arabia

337 5332  Samlartallrikar 17 st, Bing & Grøndahl

337 5584  Samlartallrikar 38 del, varav 12 st Kunglig dansk

337 5023  Säng Utdragbar, furu

337 5229  Sängkammarmöbel 5-del, grönmålat (ej komplett)

337 5591  Sängkammarmöbel 8 del

337 5330  Sängkammarmöbel rokokostil, (sängar 1-par, nattduksbord 1-par, stolar 1-par + byrå)

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 22 november 2004 16:00)

337 5319  Satsbord 1-par, 2-del

337 5500  Satsbord 3 del

337 5083  Satsbord 3 del

337 5478  Sedlar M.Ä

337 5552  Serigrafi  4st, "Bullens pilsnerkorv" 49/100

337 5006  Serigrafi Efter Warhol, Marilyn, 90x90

337 5428  Serveringsdelar (dds) 4 del, Stig Lindberg (1916-1982), Terma, Gustavsberg 1955-1979, flamfast gods med brun glasyr

337 4553  Serveringsfat + 6st assietter, Gefle, "Mullbär"

337 4215  Serveringsvagn Glas/Mässing

337 4320  Servisdelar 'måsen'

337 5384  Servisdelar Gefle, vinranka, 19 del

337 5092  Servisdelar Rosenthal, ca 50 del

337 5202  Sideboard Josef Frank, Svenskt tenn, (Brännmärkt)L.200 D.48 H.72 (sk)

337 5119  Sideboard Jugend, Ek, L.90 D.49 H.98

337 4630  Silver 3 del

337 5209  Silver 4 del.

337 5227  Skål + 6st tallrikar, Svenskt Tenn, 50-tal (nagg9

337 5462  Skål med lock, H.23, Kina

337 4627  Skål Meissen 2-sort, (spricka)

337 5244  Skål Ns, GAB

337 5155  Skänk Furu, Sekelskifte, L.100 D.53 H.120

337 5327  Skåp grönmålat, L.105D.31H.162

337 5476  Skåp Kina, sekelskifte, L.90D.60H.180

S�ldes f�r 8.600 kr (Sista budtid är den 22 november 2004 16:00)

337 5350  Skåp med glasdörr, L.60 D.36 H.67

337 5317  Skåp sekelskifte, L.86D.49H.194

337 5503  Skåp svartmålat, H150

337 5107  Skrin 1700/1800-tal, L.50

337 5481  Skrin+ Kärl, Allmoge

337 5520  Skrin+sockerskål NS

337 5238  Skrivbord 1800-tal, L.134 D.72 H.82

337 5362  Skrivbord 1890-tal, Ek, L.154D.91H.81

337 5397  Skrivbord Funkis, NK, trä, (sk), 110,5x60 H75

S�ldes f�r 12.000 kr (Sista budtid är den 22 november 2004 16:00)

337 5489  Skrivbord Rokokostil, L.130 D.67 H.74

337 4044  Skulptur  Nils Fougstedt, Otto Meyer fud, L.17

337 5036  Skulpturer 2 st. trä, H49

337 4602  Slagbord 1800-tal, furu, H77

337 5013  Snäcka keramik, Italien, L73 H46

337 4409  Snedklaffsekretär 1700-tal, L.100D.50H.100

337 5513  Snedklaffsekretär Åmells, Bemålad, L.95 D.55 H.97

337 4182  Snedklaffsekretär Mahogny, L.80D.43H.102

337 5176  Snusflaskor 11 st. Kina, handmålade

337 5473  Sockerskålar 1 par, (NS) A G Dufva, + 1 par ströare

337 4548  Sockersked Silver

337 5228  Soffa + 1-par fåtöljer, Nyrokokostil

337 5216  Soffa Furu

337 4498  Soffa Nyrokoko

337 5390  Soffa+ fåtölj

337 5203  Soffbord 1960-tal, H.50 Dia.100

337 5076  Soffbord Ek, H.52 Dia.91 (skadad glasskiva)

337 5260  Soffbord H.48

337 5034  Soffbord teak, L150, H55

337 5200  Soffgrupp 3 del, 1890-tal

337 5259  Soffgrupp 3 del, Carl malmsten

S�ldes f�r 7.700 kr (Sista budtid är den 22 november 2004 16:00)

337 5219  Solfjäder broderad, 1800-tal

337 5367  Solur

337 5001  Spegel björkrot, H89

337 4370  Spegel gustaviansk stil, 1800-tal, H.92

337 5149  Spegel H.62

337 5254  Spegel Ns, H.83

337 5341  Spegel Oval, gustaviansk stil, H.60

337 5261  Spegel Rokoko, H.98

S�ldes f�r 11.100 kr (Sista budtid är den 22 november 2004 16:00)

337 4020  Spegel rokokostil, H.54

337 5356  Spegel Sekelskifte

337 4291  Spegel Slipat glas, H.109

337 5601  Spegel Smide, H.100

337 5030  Spegel med konsol H226

337 5212  Spegel+ Konsol, Rokokostil, H.230

337 4296  Spegelbord 1800-tal, Mahogny (sk.)

337 5022  Spegelbyrå Furu

337 5354  Spegelbyrå Mahogny, 1890-tal

337 5577  Spegellampetter 1 par, gustaviansk stil h.53

337 5406  Spegelskänk 1800-tal, L.105 D.50 H.170

337 5253  Spegelskänk 1800-tal, L.106 D.47 H.178

337 5239  Spelbord Sekelskifte, H.77

337 5268  Spelbord Sengustavianskt, H.77

S�ldes f�r 5.600 kr (Sista budtid är den 22 november 2004 16:00)

337 5178  Statyett metall, Ikaros, H21

337 5199  Statyett P. Hasselberg, grodan, H24

337 4559  Stekfat 3 st

337 5061  Stjärnkikare Questar

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 22 november 2004 16:00)

337 5210  Stolar 1 par, Barockstil

337 5378  Stolar 1 par, Barockstil

337 5217  Stolar 1 par, gustaviansk stil

337 5556  Stolar 1 par, Jugend, bemålade

337 5595  Stolar 1 par, sekelskifte

337 5187  Stolar 1-par, Chippandale-stil

337 5218  Stolar 3 st, avlutade

337 5391  Stolar 8 st, NK

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 22 november 2004 16:00)

337 5233  Stolar Ett par, nyrokoko

337 5206  Supkopp silver, 1812, H5

337 4058  Supkoppar 8 del, Silver (2 + 6 st)

337 5105  Svanstol karl johan

337 5472  Svärd Japan

337 5434  Sybord Bemplat, H.77

337 5491  Sybord björk, H77

337 5148  Sybord Italien, Empire, Mahogny

337 4270  Syltkrukor 2 st, bla wallåkra

337 5379  Taburett Karl Johan-stil

337 5532  Taburetter 1-par, rokokostil, svart läder

337 5300  Takarmatur

337 5493  Takarmatur alabaster, 1920-tal, 5-arm

337 5381  Takarmatur Blå glasskål

337 5286  Takarmatur nutida

337 5282  Takarmatur nutida

337 5213  Takarmatur Plåt

337 5392  Takarmatur prismor, H.50

337 4600  Takarmatur Prismor, H60

337 5426  Taklampa Fotogen. Böhmark (saknar kupa)

337 5569  Taklampa Glas, H.45

337 4305  Tallrikar 3st, Kina, 1800/1900-tal

337 5331  Tallrikar 5 st, Fam Rose, (lagade)

337 5130  Tallrikar 7 st, Sevres (sk)

337 5128  Tallrikar Ett par, 1800-tal, Ryssland, Kouznetzov

337 5316  Tavelram 1700/1800-tal, med spegelglas, 104x70

337 5452  Tavelram 1800-tal, med spegelglas, 71x53

337 5138  Tavlor 12 st tryck Fredmans Epistlar

337 5234  Tavlor 9 st, Jaktmotiv

337 5054  Teckningar 7 st, Erik Palmqvist, Svenska Vetenskapsmäm Bla Berzelius & scheele mm

337 5194  Tekniska modeller 3 st,

337 5122  Tekök Silver, 1917, D.A.

337 5364  Telefon Cobra, vit

337 5471  Tempellejon 1-par, Metall, H.28, Antika

337 5109  Teservis Rosenthal, 'Maria', 21-del

337 5306  Teservisdelar 18 del, Mon Ami, Rörstrand

337 5137  Teservisdelar 5-del + 2st extra fat, E.Hald, "Halda" (nagg)

337 5602  Toilettebord Björk (lagn.9

337 5482  Tomte sign Julen 1937, H.57

337 5281  Tusch Albert Engström, 28x44

337 5287  Tusch Einar Nerman, 1920, Maurice Chevalier, med påskrift, 28x16

337 5116  Tvättbalja på ställning, Koppar

337 5422  Uppläggningsfat 2st, Finland, dia: 39

337 4659  Urna Kina, H.36

337 5469  Urnor 1-par, Kina, H.42

337 5019  Väggarmatur keramik, Söholm, Danmark, L.85

337 5193  Väggklocka Sekelskifte, H.90

337 5565  Vägglystrar 1-par, Gust.stil

337 4529  Väggpendyl 1890-tal, H.70

337 5416  Väggpendyl Förgylld, H.53

337 5563  Väggpendyl Förgylld, H.69

337 4016  Väggur B. Asplund, dia 38, (sprickor)

337 5028  Väggur förgyllt, (sk)

337 5029  Väggur sent 1800-tal, H80, (sk)

337 5150  Väggvitrin bemålat, H71

337 4550  Vagnslyktor 1-par

337 5007  Värmefat Pläter

337 5047  Vas + skål, Kosta, bla Göran Wärff

337 5303  Vas  Farstagods, Kåge, H.19

S�ldes f�r 6.700 kr (Sista budtid är den 22 november 2004 16:00)

337 5424  Vas Glas, överfång, La Rochér, H.20

337 5425  Vas Glas, Överfång, La Rochér, H.25

337 4443  Vas  Gustafsberg studio, B Friberg, H.27

337 5126  Vas Gustafsberg, Gunnar Wennerberg, Jugend, H.21

337 5243  Vas Jugend, Rörstrand, H.18

337 5470  Vas Kina, H.38

337 5015  Vas Kunglig dansk, H22

337 5507  Vas majolika, Jugend, H34

337 5123  Vas meissen, H.9

337 5423  Vas Överfång, H.10

337 4218  Vas Rörstrand, Vilhelm Bjerke-Petersen, H.16

337 5308  Vas Stålhane, H.24, (lagn)

337 5222  Vas + fat Kåge, carrara

337 4314  Vaser 1-par H.22 + H.42, Kina

337 5457  Vaser 1-par, Kina, H.29

337 5600  Vaser 2st, 1st Sverige

337 5554  Vaser 3st + glas, Kristall (sk.)

337 5599  Vaser 3st, Danmark, Italien

337 5055  Vettar 2 st, Anders Näslund, Sandhamn, 1983

337 5463  Vinkylare 3 st+1

337 5328  Vitrinskåp Louis XV-stil, H.144

337 5237  Vitrinskåp rokokostil, nutida, L.120 D.45 H.192

337 5352  Vitrinskåp Sekelskifte, L.75 D.32 H.155

337 5594  Vitrinskåp vitlack, L.118 B.48 H.185

337 5587  Vitvinsglas 12 st

337 5477  Ytterfoder 1 par, Gustafsberg, Waldemarsudde, H.15

337 5475  Ytterfoder 1 par, Gustafsberg, Waldemarsudde, H.19

337 5038  Ytterfoder 1 par, L.48

337 5039  Ytterfoder 2 par, (en lagad)

337 5522  Ytterfoder Rörstrand, H23, sk

337 3324  Zebraskinn