Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 28 september 2009 17:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

602 4065  Affisch "Frank Zappa", 1967, 60x43

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 28 september 2009 17:14)

602 4083  Affisch ”Ideer om rymden” Lucio Fontana (1899-1968) 1967, motiv svarta hål på silvergrå botten, ”Fontana Idéer om rymden nutida Museet Stockholm 26 aug. -1 okt. 1967. . . ”, 100 x 70 cm, slitage

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 28 september 2009 18:04)

602 4082  Affisch ”Jacques Zadig Lunds Konsthall 1972”, färgoffsetlitografi, motiv Frihetsgudinnan, 100 x 70 cm, utställningsaffisch: ” JACQUES ZADIG LUNDS KONSTHALL 11 NOV till 10 DEC 1972. . . ”, OBS! signerad: ”Till Maud och Holger Jacques -72”, märkt nertill: ”Stig Arbman AB / Lito-Grafik AB”

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 28 september 2009 18:02)

602 4087  Affisch Christo, Valley Curtain, ca 75 x 60 cm, handsignerad

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 september 2009 19:08)

602 4059  Affisch Nyårsfestinatt 1964-1965 Bengt Croneby 1964, motiv Beatles-liknande popband, ca 100 x 70 cm, slitage

S�ldes f�r 950 kr (Sista budtid är den 28 september 2009 19:15)

602 4058  Affisch Nyårsfestinatt 1965-1966 Bengt P. Croneby, ca 70 x 50 cm, rammått ca 73, 5 x 53, 5 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 september 2009 19:14)

602 4029  Armatur ”Eclisse” Vico Magistretti (1920-2006) för Studio Artemide, Italien 1965, orange-röd-vit, klot på klot, höjd ca 18 cm, märkt: ’studio ARTEMIDE-MILANO max 25 watt modello ECLISSE design VICO MAGISTRETTI patent 5278-914551-73865, (om Magistretti: arkitekt, designer; lampa Eclisse (1965) - guldmedalj och Grand Prix på Milan Triennale)

S�ldes f�r 850 kr (Sista budtid är den 28 september 2009 19:05)

602 4018  Armatur för bord ”Telegono” Vico Magistretti (1920-2006) för Artemide, Italien 1968, vit plast med vridbar vertikal halvklotformad vit skärm, bottenplatta

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 28 september 2009 19:56)

602 4066  Badrumshylla + tidskriftsamlare, Plast, 1970-tal, höjd: 48-57

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 september 2009 17:48)

602 4089  Bord ’Amanta’ Mario Bellini (född 1935) för C&B Italia 1960-tal, vit plast, höjd 36 cm, 70 x 70 cm, littertur: Italy: The New Domestic Landscape, MOMA New York 1972, sid 48

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 28 september 2009 19:09)

602 4088  Bord Alberto Rosselli för Kartell, Italien ca 1966, vit plast, höjd 30 cm, etikettmärkt ”Husqvarna” (licenstillverkat i Sverige)

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 september 2009 19:09)

602 4011  Bordslampa 60-tal, höjd: 60

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 28 september 2009 18:32)

602 4010  Bordslampa Carl-Harry Stålhane (1920-1990), Rörstrand, höjd: 28, 2-delad

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 28 september 2009 17:13)

602 4055  Bordslampa keramik, blå och turkos glasyr, beige lampskärm medföljer, höjd med skärm ca 60 cm - utan skärn ca 44 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 28 september 2009 19:13)

602 4015  Bordslampor 1 par, 1970-tal

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 28 september 2009 17:06)

602 4096  Bordslampor 1 par, teak/glas

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 28 september 2009 18:44)

602 4031  Burk med lock Mona Morales-Schildt (1908-1999) för Kosta 1960-tal, orangeröd, locket med sex etsade cirklar, höjd 12 cm, signerad KOSTA 9-030 MORALES, originaletikett Kosta Sweden

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 28 september 2009 19:06)

602 4050  Champagnevisp Danmark, nysilver, längd ca 16 cm, märkt: ”EPNS ABSA DENMARK”

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 28 september 2009 18:08)

602 4053  Ep-skivor två album, orange respektive grön plast, 31 EP-skivor ”GALA MUSIC HALL”, mått ca 26 x 21 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 28 september 2009 19:12)

602 4093  Fåtölj Japan 1960-tal, vit plast uppblåsbar, bredd ca 80 cm, märkt: Made in Japan.

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 28 september 2009 19:11)

602 4091  Fåtöljer 4 st, "Skrindan", Kerstin Hörlin-Holmquist, Ope-Möbler, märkta Hästhov, inköpta på Hedbergs i Vinslöv

S�ldes f�r 750 kr (Sista budtid är den 28 september 2009 19:10)

602 4100  Fåtöljer Ett par, 70-tal, Fällbara, "Pierson" Galon & Förgylld krom

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 28 september 2009 20:01)

602 4022  Glas 3 st, ’Mitt i Prick’ Kattis Åselius-Lidbäck för Gullaskrufs glasbruk 1968, dekorlinjer i blått, grönt, orange, rött, höjd ca 30, 5 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 september 2009 19:59)

602 4074  Golvlampa "Bumlingen", Ateljé Lyktan, 1970-tal,

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 28 september 2009 17:42)

602 2679  Golvlampa Flygsfors

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 28 september 2009 18:32)

602 4012  Golvlampa Hans Agne Jakobsson, Markaryd

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 28 september 2009 19:50)

602 4076  Golvlampa Plåt, 1970-tal, Fog & Nyrup

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 september 2009 18:52)

602 4081  Golvlampor 1 par, 1970-tal

S�ldes f�r 550 kr (Sista budtid är den 28 september 2009 19:47)

602 4063  Hallmöbel 2 delar. trä, 1960-tal, G&T, Hovmantorp, spegel, 122x80 + bord med lådor, längd: 103, djup: 40, höjd: 43

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 28 september 2009 19:45)

602 4026  Hårtork & rakapparat Hårtork, Philips, grön plast, Type 4625 220 volt 500 Watt samt RAKAPPARAT, i fodral, Braun, orange i orange etui, diameter ca 17 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 september 2009 19:04)

602 4056  Hylla Marcel Siard, Kartell, Italien, 1965 ca, röd plast, längd ca 65 cm, skruvar för upphängning medföljer, litteratur: The Studio Year Book Decorative Art 1967/68, sid 67

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 28 september 2009 19:13)

602 4037  Ishink Is-Sissi, Adam Thylstrup (1914-1989), Nilsjohan, 1950-tal, höjd: cirka 20 cm, rostfritt stål, plastklätt handtag och knopp i bakelit, märkt: Nilsjohan IS-SISSI STAINLESS STEEL SWEDEN

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 28 september 2009 18:59)

602 4040  Kaffebryggare ”Don Pedro” Bodum Design för Nils-Johan, 4 delar med propp och hållare, eldfast, glas och svart plast, höjd ca 27, 5 cm, märkt: ”MADE IN DENMARK DESIGN REGD DBGM Brevet déposé” ”-et BODUM produkt PAT. ANM” ”DON PEDRO Nilsjohan IMPORT”, varuinformationsblad medföljer

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 28 september 2009 18:03)

602 4002  Kalender 1960 i form av vikt, Piero Fornasetti (1913-1988) Italien

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 28 september 2009 19:43)

602 2373  Karmstol 60-tal

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 september 2009 17:42)

602 4052  Köksapparater 3 delar. Vattenkokare, längd 17 cm samt brödrostar 2 st, Nilsjohan, orange och svart, längd ca 26, 5 cm, märkta: ”Nilsjohan SWEDEN” Nya Rossi AB NILS-JOHAN SWEDEN”

602 4068  Koppar med fat, 5 delar, Arabia, 1960-tal

S�ldes f�r 750 kr (Sista budtid är den 28 september 2009 17:48)

602 4036  Lampa Ingo Maurer (född 1932), röd cylinder för högsmal glödlampa, platt rund fot, höjd 23, 5 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 28 september 2009 18:59)

602 4041  Leksak elefant, Brio, röd med fyra hjul, längd ca 16 cm, märkt: ”LEKSAK FRÅN BRIO - HÅLLBAR SOM TIO MADE IN SWEDEN”

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 28 september 2009 18:04)

602 4094  Manschettknappar Ett par, Patek Philippe Geneve, 18k, (9102 / 11227) 16. 4g

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 28 september 2009 17:48)

602 3019  Minnestallrikar 5 st, + glasskulptur, Månlandningar mm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 september 2009 17:17)

602 4005  Minnesvas glas, höjd ca 23 cm, märkt: ”WORLD´S FAIR NEW YORK WORLD´S FAIR 1964-65”

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 september 2009 19:43)

602 4064  Originalaffisch  Ardy Stryver, 1966, 70x50 "People in wild Situation"

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 28 september 2009 17:13)

602 4085  Paraplyställ ”Dedalo”, Emma Gismondi Schweinberger för Artemide, 1966, höjd 35 cm, märkt undertill i relief: ”STUDIO ARTEMIDE MILANO MODELLO DEDALO DESIGN EMMA GISMONDI SCHWEINBERGER MADE IN ITALY PATENT PENDING”

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 28 september 2009 18:05)

602 4039  Plastgalgar 9 st, svarta, längd 42 cm, märkta: ”MK made in Finland KARHUMUOVI nr 17626”

602 4035  Radio ”TS502”, Richard Sapper för Brionvega, Italien, 1965, gul plast, ca 22 x 13 x 13 cm, märkt: ”BRIONVEGA ts502 MADE IN ITALY”

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 28 september 2009 18:58)

602 4042  Shaker Orrefors, 1960, modell Vicke Lindstrand, dekor Simon Gate, gravör Arthur Diessner, lös propp, höjd 22, 5 cm, signerad: ”orrefors LM 2063/31” och ”ORREFORS GATE 1960 A. djup. ”, märkt med originaletikett Orrefors och Svenskt Glas

S�ldes f�r 550 kr (Sista budtid är den 28 september 2009 18:05)

602 4079  Sideboard trä, längd: 100, djup: 35, höjd: 28

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 28 september 2009 19:47)

602 4020  Skålar ”Colora” x 4 Sven Palmqvist (1906-1984) för Orrefors Glasbruk, blå, gul, orange genomfärgad centrifugerad glasmassa, höjd 13 cm, diameter 21, 5 cm, originaletikett ”Colora”

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 28 september 2009 20:01)

602 2441  Skrivbord trä, 60-tal, längd: 170, djup: 82, höjd: 74

S�ldes f�r 7.900 kr (Sista budtid är den 28 september 2009 18:40)

602 4073  Skulptur Samhällsdebatten-68, Lisa Larson (f. 1931), höjd: 23

S�ldes f�r 3.100 kr (Sista budtid är den 28 september 2009 18:46)

602 4095  Snäckskalslampa Original 1970-tal, höjd: 82, Dia40

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 28 september 2009 18:11)

602 2372  Snurrfåtölj

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 28 september 2009 17:40)

602 4099  Snurrfåtölj Svart skinn/krom

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 28 september 2009 18:55)

602 4092  Soffa + fåtölj Maralunga Vico Magistretti (1920-2006) för Cassina, 1973, textilklädsel i rödbruna toner. Fåtöljen visas på Metropol, soffan finns på lager (finns ej på visning)

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 28 september 2009 19:11)

602 4098  Soffa Svart skinn/krom, längd: 200

S�ldes f�r 7.200 kr (Sista budtid är den 28 september 2009 17:56)

602 4033  Soffbord David Rosén, NK, emaljskiva P. Törneman, längd: 120, djup: 65, höjd: 52

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 28 september 2009 19:06)

602 4032  Soffbord David Rosén, NK, emaljskiva signerad P. Törneman -63, längd: 136, djup: 66, höjd: 47

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 28 september 2009 19:04)

602 4072  Soffbord trä / rökfärgat glas, Torbjörn Afdal, Bruksbo, Haug Snikkeri, 1971 Norge, längd: 142, djup: 82, höjd: 50

S�ldes f�r 2.700 kr (Sista budtid är den 28 september 2009 19:09)

602 4086  Stol ”Haimi 419” Yrjö Kukkapuro (född 1933) för Haimi Oy, Finland ca 1970, röd plast, metallställning, höjd ca 80 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 28 september 2009 18:06)

602 4078  Stol med flätad sits, Möller, Danmark, 1960-tal

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 28 september 2009 18:54)

602 4084  Stolar 4 st, ”S 70” Börje Lindau & Bo Lindecrantz (båda födda 1932) för Lammhults Mekaniska Verkstad 1968, förkromat stålrör, vit sits, höjd 69 cm

S�ldes f�r 2.100 kr (Sista budtid är den 28 september 2009 18:04)

602 4090  Stolar 4 st, Eero Aarnio (född 1932) för ASKO, Finland, rödlackerade med röd- och vitrutigt tyg, slitage

S�ldes f�r 650 kr (Sista budtid är den 28 september 2009 19:13)

602 4071  Stolar 6 st. teak, 1960-tal

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 28 september 2009 19:47)

602 4004  Takarmatur ”Flower-Pot” Verner Panton (1926-1998) för Louis Poulsen, Danmark 1968, orange emalj

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 28 september 2009 19:44)

602 4003  Takarmatur ”Flower-Pot” Verner Panton (1926-1998) för Louis Poulsen, Danmark 1968, orange emalj

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 28 september 2009 19:45)

602 4062  Takarmatur ”Flower-Pot” Verner Panton (1926-1998) för Louis Poulsen, Danmark 1968, vit emaljerat halvklot av metall, ljusreflektor av mindre upp- och nervänt halvklot

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 28 september 2009 19:39)

602 4080  Takarmatur 1960-tal, trä/glas, höjd: 85

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 september 2009 19:54)

602 4061  Takarmatur för tak ”Flower-Pot” Verner Panton (1926-1998) för Louis Poulsen, Danmark 1968, vit emaljerat halvklot av metall, ljusreflektor av mindre upp- och nervänt halvklot

S�ldes f�r 2.500 kr (Sista budtid är den 28 september 2009 19:28)

602 4060  Takarmatur orange plast med trädetalj, diameter ca 40 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 28 september 2009 19:22)

602 4024  Termometer för vägg, Dorthe Bruun Rasmussen för Laurids Lønborg A/S, Köpenhamn Danmark, 1960-tal, formpressad plåt, rektangulär, vit med rosa och orange, visar båda Celsius och Farenheit, höjd 29 cm, märkt på baksidan: ”DESIGN: Dorthe Bruun Rasmussen Laurids Lønborg A/S Copenhagen Denmark”

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 28 september 2009 19:01)

602 4007  Tidningar 10 st, FORM (Svenska slöjdföreningens tidsskrift), komplett årgång, 1965

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 28 september 2009 19:45)

602 4049  Tidskrifter ”Arkitektur - The Swedish Architectural Rewiew”, 25 nummer ur årgångar 1960-1970

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 28 september 2009 18:07)

602 4044  Tidskrifter Allt i Hemmet 1960-tal, 21 nummer, 1964 nr 1-12 komplett årgång, 1963 nr1-3, 7-12

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 september 2009 18:09)

602 4043  Tidskrifter Allt i Hemmet 1970-tal, 26 nummer, 1977 nr 1-14 komplett årgång, 1970 nr 2-13

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 september 2009 18:09)

602 4046  Tidskrifter Chaplin, Tidskrift för film 36 nummer, 1962, 1963, 1964, 1965; fyra kompletta årgangar á 9 nummer

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 september 2009 18:06)

602 4048  Tidskrifter Chaplin, Tidskrift för film 40 nummer, 1970, 1971, 1972, 1973, 1974; fem kompletta årgangar á 8 nummer

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 september 2009 18:07)

602 4030  Väckarklocka ”Sankyo Digi-glo”, Japan, elektrisk väckarklocka, orange, svart, silver, ca 19 x 10 cm, märkt: ’Sankyo DIGI-GLO’ ’SANKYO SEIKI MFG. Co. LTD. JAPAN’

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 september 2009 19:06)

602 4038  Våg Terraillon 2000 Frankrike, orange och svart plast, ca 16, 5 cm, märkt: ”Terraillon export 2000” ”Terraillon made in France”

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 september 2009 18:02)

602 4019  Väggarmatur ”Foglio” Tobia Scarpa för Flos, Italien 1967, silverblänkande metall, vitlackerad insida, längd 37 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 28 september 2009 19:57)

602 4051  Väggarmatur ”Svera” Hans-Agne Jakobsson, metall, svart och vit, ca 21 cm, märkt: ”SVERA HANS-AGNE JAKOBSSON NEDERLAND N. V. ”

602 2322  Väggur 60-tal, Lowell

S�ldes f�r 650 kr (Sista budtid är den 28 september 2009 19:35)

602 4027  Värmeplatta för mat, emalj, svart och orange, för två värmeljus, ca 34, 5 x 16 cm, höjd ca 7 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 28 september 2009 19:04)

602 4034  Vas Viktor Berndt Flygsfors, dekor metallband, höjd 15, 5 cm, signerad: ”Flygsfors Berndt”

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 september 2009 18:58)

602 4021  Vaser 2 st, ”Hepp”-klot Kjell Blomberg (1931-1989) Gullaskruv 1971, glasklot med dekor av guldhjärta, resp mustasch på konisk fot, höjd 17 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 28 september 2009 19:58)