Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 5 september 2022 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1488 6409  Affisch "Gnaget e laget". Bildmått: 57x50, yttermått inklusive ram: 71x65 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 20:58)

1488 6041  Akryl Curt Nyström Stoopendaal (1893-1965), Same vid lägereld. Signerad. Akryl på duk, 37x45 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 18:40)

1488 6184  Akryl Oidentifierad konstnär. ”Kv. Östergötland”. Signerad, daterad -86. På duk, 80x65 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 18:42)

1488 6135  Akryl Oidentifierad konstnär. Höstlandskap. Signerad. Duk, 49x60 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 20:11)

1488 6001  Akryl Olle Carlström (1920-2006), Sverige. ”Målning innan snön kom ll”. Signerad, daterad Lappland -65. Duk, 130x162 cm, oramad

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 18:00)

1488 6242  Akvarell + etsning, Stockholmsmotiv, yttermått inklusive ram: 27x34 & 35x35, akvarell. Signerad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 18:16)

1488 6258  Akvarell Asien, Nomadby. Signerad, akvarell, yttermått inklusive ram: 34x44 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 20:21)

1488 5304  Akvarell August Jernberg (1826-1896), Sverige. Interiör, 21x17 cm, yttermått inklusive ram: 40x36, akvarell. Signerad

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 20:21)

1488 6185  Akvarell Göran Folcker (1920-2000), Sverige. "Buss" 1996,43x60 cm, yttermått inklusive ram: 69x84, akvarell. Signerad

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 18:01)

1488 5366  Akvarell Oidentifierad konstnär. Köksinteriör. Monogramsignerad AJ, akvarell, 36x44 cm, yttermått inklusive ram: 49x57

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 19:44)

1488 5298  Akvarell Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad, Fält vid by. Akvarell, bildmått: 22x27 cm, yttermått inklusive ram: 33x39 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 19:59)

1488 6081  Akvarell Oidentifierad konstnär. Skeppsmotiv, "Swedish schooner (Ragnar)". Akvarell, 60x47 cm, yttermått inklusive ram: 70x82 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 19:19)

1488 6316  Akvarell Sture Lundgren (1918-2002), Sverige. Fikskeläge. Signerad, daterad 1969. Akvarell, 27x47 cm, yttermått inklusive ram: 45x63

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 19:00)

1488 5354  Akvatint Johan Fredrik Martin (1755-1816), Sverige. "Utsight av Stockholm från Blaiseholmen" No 7 ur Svenska Vuer, samtida avdrag med Blindstämpel. Bildmått: 34x53 cm, yttermått inklusive ram: 50x68 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 19:09)

1488 6555  Ampel Karl Johanstil. Diameter: 50 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 18:14)

1488 6488  Apoteksburkar 7 delar. Glas, Höjd: 9-36 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 20:23)

1488 6238  Appliquer Ett par, Tenn, CG Hallberg. Höjd: 28 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 18:08)

1488 6446  Assietter 9 st, Oiva Toikka (1931-2019), Finland. Kastehelmi, Iittala. Pressglas. Lanserades 1964, diameter: 17 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 18:14)

1488 5164  Barvagn mahogny. Längd: 70, djup: 38 cm, höjd: 62 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 20:33)

1488 6395  Beslag 4 delar, mässing, dörrhandtag och krokar

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 20:16)

1488 6463  Bestick 22 delar, silver, udda. Längd: 10-13, vikt: 220g ca

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 18:21)

1488 6461  Bestick 26 delar, silver, Rosenholm, Jacob Ängman. Längd: 14,5-19,5 cm, bruttovikt: 1010 g (varav knivar 310 g)

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 20:05)

1488 6125  Blandteknik Erik Viktorson (f. 1912), Sverige. Röd gård. Signerad, blandteknik, daterad -92. Bildmått: 9x13 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 20:02)

1488 5255  Blandteknik Gunnar Torhamn (1894-1965), Sverige. Signerad, blandteknik, 60x38 cm, yttermått inklusive ram: 84x62 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 18:25)

1488 6061  Blandteknik Oidentifierad konstnär. Stefansdomen vid Stephansplatz, Wien. Zur Erinnerung – Mietervereinigung Österreichs. 10 September 1954 (till minne av Hyresgästföreningen i Österrike 10 september 1954). Signerad. Akvarell/teckning, 45x35 cm, yttermått inklusive ram: 49x59 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 18:59)

1488 6513  Blompiedestal 1950-tal, Metalltråd. Diameter: 51, höjd: 67 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 19:09)

1488 6189  Bord 1950-tal, bemålat. Höjd: 50 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 18:49)

1488 5269  Bord Barockstil, furu, saknar låda; Bredd: 102, Bredd; 72 cm Höjd: 78 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 18:48)

1488 5272  Bord med låda Barockstil, Längd: 68 cm Bredd; 44 cm Höjd; 64 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 18:53)

1488 6492  Bordslampa 1960-tal, Glas. Höjd: 21 cm

1488 6188  Bordslampa Fagerhult, plåt. Höjd: 44 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 18:51)

1488 6470  Bordslampa fotogen, kopparfot. Höjd: 75 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 20:43)

1488 2076  Bordslampa Luxus. Höjd: 56 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 19:06)

1488 6290  Bordslampa mässing / plåtskärm. Höjd: 62 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 19:37)

1488 5455  Bordslampa metall. Höj och sänkbar. Höjd: 41- 52

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 18:24)

1488 6393  Bordslampa metall. Höjd: 45 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 18:17)

1488 6561  Bordslampa nysilver. Höjd: 60 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 19:37)

1488 6207  Bordslampa Orientalisk stil. Höjd: 58 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 18:41)

1488 6289  Bordslampa Strindbergsmodell, metall. Höjd: 43 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 19:48)

1488 6294  Bordslampfötter Ett par, Jugend, metall. Höjd: 30 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 20:14)

1488 5333  Bordslampor ett par, nutida. Höjd: 56 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 18:22)

1488 6284  Bordslampor ett par. Höjd: 59 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 18:18)

1488 6550  Bordspendyl 1800-tal. Höjd: 40 längd: 42 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 20:46)

1488 6292  Bordsur marmor / mässing, Ny-Louis seize. Höjd: 34 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 19:58)

1488 6378  Brevhållare för vägg, omkring sekelskiftet 1900,38x39 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 20:31)

1488 6581  Brickbord längd: 80 cm, djup: 51 cm, höjd: 78 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 20:32)

1488 4077  Broderier 2 st, Kina, siden. Yttermått inklusive ram: 41x71 cm respektive 67x25 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 18:54)

1488 6566  Brödfat silver, K Anderson, 1921. Längd: 31, vikt: 315 g ca

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 19:48)

1488 5323  Burk med lock + fat, Porslin. Diameter: 13-14, höjd: 6-16 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 18:06)

1488 2003  Burk med lock Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Kosta Boda. Etikettmärkt. Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Burk och lock i blått glas. Diameter: 15 cm. Höjd: 26 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 20:38)

1488 6311  Byrå Bemålad, 7-lådig. Bredd: 41, djup: 54 cm, höjd: 114 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 20:22)

1488 5158  Byrå Rokokostil, med stenskiva. Bredd: 89, djup: 49 cm, höjd: 82 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 20:24)

1488 6433  Byrå Sengustaviansk, mahogny, med stenskiva. Bredd: 121, djup: 59 cm, höjd: 83 cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 19:47)

1488 6349  Caféstolar Ett par

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 20:25)

1488 6459  Champagneglas 10 st, Orrefors, Helena, små. Höjd: 17 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 20:47)

1488 6542  Champagnestrutar 12 st. Orrefors. Höjd: 23 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 20:02)

1488 6434  Chiffonjé 1800-tal, valnöt. Bredd: 101. Djup: 54 cm, höjd: 133 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 20:09)

1488 6567  Cigarrskrin silver, CG Hallberg, 1916. Längd: 22, höjd: 9 cm, vikt: 1790 gr brutto

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 20:25)

1488 6553  Coaster ett par, Ns/trä. Diameter: 19 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 19:11)

1488 6572  Coaster silver, Danmark, 1930. Diameter: 16. Höjd: 9 cm, vikt: 350 gr ca

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 18:48)

1488 6317  Coasters Ett par, nysilver. Diameter: 13 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 20:36)

1488 6576  Dessergafflar 4+ 1 st, silver, Danmark, 1931. Längd: 13-17, vikt: 120 gr ca

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 18:29)

1488 5135  Dolk Saudiarabien, i monter. Höjd: 29 cm, yttermått inklusive ram: 42x35 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 18:39)

1488 6500  Dosa med lock, Glas. Mary Gregory-dekor, 1880/90-tal. Diameter: 12. Höjd: 12 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 19:55)

1488 6426  Etagebord med stenskiva, 1890-tal. Bredd: 42. Djup: 33 cm, höjd: 76 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 18:50)

1488 6509  Etagehylla 1800-tal, mahogny. Bredd: 34, höjd: 29 cm, höjd: 85 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 18:15)

1488 5060  Etsning Axel Fridell (1894-1935), Sverige. Signerad, Themsen. Bildmått: 11x15 cm, yttermått inklusive ram: 32x42 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 20:44)

1488 6225  Etsning Berta Hansson (1910-1994), Sverige. "Fåglar II", numrerad 226/260, tryckt signatur. Bildmått: 30x19 cm, yttermått inklusive ram: 44x32 cm. Ej signerad

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 18:43)

1488 6544  Etsning Lennart Olson, gris. Signerad, numrerad 33/150, daterad -89. Bildmått: 18x25 cm, yttermått inklusive ram: 50x40, oramad

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 20:53)

1488 6224  Färgetsning Alexandra Kern (f. 1963), Sverige. Signerad, numrerad 99/200. Bildmått: 26x20 cm, yttermått inklusive ram: 45x37 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 19:23)

1488 6264  Färgetsningar 2 st, Jan Dahlgren, Ballerinor. Signerade, 237-upplaga. Bildmått: 25x18 cm, yttermått inklusive ram: 42x32 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 20:52)

1488 6251  Färgkrita Anders Fogelin (1933-1982), Sverige. "Trädgårdsbild". Signerad, daterad 1961, bladets mått: 27x35 cm, yttermått inklusive ram: 45x52 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 19:31)

1488 6501  Färglitografi 2 st, Ira Baralow. Signerad, numrerad 85/290. Färglitografi. Bladets mått: 42x42 cm, yttermått inklusive ram: 58x58 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 19:45)

1488 6133  Färglitografi Björn Lindroth (1931-1999), Sverige. Fågel. Signerad, färglitografi, numrerad 279/280. Bildmått: 40x58 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 20:09)

1488 6030  Färglitografi Eskil Nordell (f. 1921), Sverige. Gatuvy signerad, färglitografi, numrerad 52/260. Bildmått: 46x28 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 18:29)

1488 6340  Färglitografi Göran Hahne (f. 1943), Sverige. Skärgårdsmotiv. Signerad, numrerad 339/360. Färglitografi, bildmått: 46x31 cm, yttermått inklusive ram: 65x46 cm

1488 6337  Färglitografi Håkan Thorsén (f. 1928), Sverige. "Västerås". Signerad, numrerad 134/260. Färglitografi, bildmått: 35x45 cm, yttermått inklusive ram: 47x57 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 18:32)

1488 6155  Färglitografi Håkan Thorsén (f. 1928), Sverige. Spegling. Signerad, färglitografi, numrerad 248/360. Bildmått: 62x44 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 20:31)

1488 6209  Färglitografi Ilon Wikland (f. 1930), Sverige. "Sagorna". Signerad, numrerad 234/450, oramat löst blad. Färglitografi. Bladets mått: 53x65,5

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 18:07)

1488 6299  Färglitografi Kristensson. Signerad, numrerad 1/3, daterad 2007 cm, yttermått inklusive ram: 80x63 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 19:53)

1488 6348  Färglitografi Lars Fuhre (f. 1965), Sverige. "Allt är ditt fel". Signerad. Färglitografi, bildmått: 40x29 cm, yttermått inklusive ram: 53x43 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 20:05)

1488 6219  Färglitografi Lars Norrman (1915-1979), Sverige. Flicka i Kimono. Signerad, numrerad 85/310. Färglitografi, bildmått: 65x32 cm, yttermått inklusive ram: 80x46 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 20:09)

1488 5261  Färglitografi Lenny Clarhäll (f. 1938), Sverige. Solnedgång över liten by vid sjö. Signerad, färglitografi, numrerad 62/260. Bildyta: 65x48 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 18:05)

1488 6223  Färglitografi Lisa Rinnevuo (f. 1972), Sverige. Signerad, färglitografi, 170-upplaga, 57x57 cm, yttermått inklusive ram: 67x68 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 18:27)

1488 6202  Färglitografi Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. Signerad, numrerad 73/380. Färglitografi, bildmått: 57x42 cm, yttermått inklusive ram: 78x60 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 18:28)

1488 6320  Färglitografi Maria Boczewska (f. 1940). Signerad, Provtryck. Färglitografi, bildmått: 52x70 cm, yttermått inklusive ram: 60x83 cm

1488 6050  Färglitografi Oidentifierad konstnär. Barn vid piano. Signerad, färglitografi, daterad -84. Numrerad 2/160. Bildmått: 21x18 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 18:48)

1488 6387  Färglitografi Oidentifierad konstnär. Stilleben med ägg. Signerad, numrerad 13/20. Färglitografi, bildmått: 24x29 cm, yttermått inklusive ram: 49x51 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 19:39)

1488 6067  Färglitografi Oidentifierad konstnär. Surrealistisk komposition, kvinna med frukt. Signerad, färglitografi, numrerad 86/100. Bildmått: 100x67 cm, yttermått inklusive ram: 104x74 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 19:09)

1488 6388  Färglitografi Sven X:et Erixson (1899-1970), Sverige. Signerad, dansande par. Färglitografi, bildmått: 58x49 cm, yttermått inklusive ram: 76x65 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 18:53)

1488 6053  Färglitografi Ulf Hinders (f. 1950), Sverige. Signerad. Stuga med torn i skog. Numrerad 234/795. Bildmått: 34x44 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 18:51)

1488 6262  Färglitografier 2 st, Bertil Warnolf (f. 1950), Sverige. Signerad, numrerad -88,250-upplaga. Färglitografi, bildmått: 23x26 cm, yttermått inklusive ram: 42x42 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 20:07)

1488 6265  Färglitografier 2 st, May K Leon (f. 1945), Sverige. Signerade, 290-upplaga, Damer. Färglitografi, bildmått: 22x17 cm, yttermått inklusive ram: 36x31 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 18:42)

1488 6344  Färglitografier 2 st. Knut Swane (f. 1951), Norge. Signerad, numrerad 150-upplaga, daterad -84, oramade. Färglitografi. Bladets mått: 89x62 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 19:26)

1488 6257  Färglitografier 4 st, Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Ur mappen "Vår i Stockholm". Signerad, numrerad hc, daterad -70 cm, yttermått inklusive ram: 49x62 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 18:37)

1488 6472  Fat + vas, 2 delar, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Argenta, Gustavsberg. Stengods, grön glasyr med målad silverdekor. Höjd: 6. Diameter: 11 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 20:35)

1488 6417  Fat + vaser, 5 delar, Grön keramik, bland annat Ekeby & Gabriel fajans. Diameter: 16-29. Höjd: 18-19 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 19:28)

1488 6569  Fat 2 st, silver, Danmark, Heimbürger, 1931. Diameter: 26, vikt: 800 gr ca

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 20:22)

1488 5353  Fat 3 st + skål, Kina. Diameter: 9-11 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 19:02)

1488 2035  Fat Carl-Harry Stålhane (1920-1990), Sverige. Rörstrand, stengods. Diameter: 27,5 cm. Höjd: 5 cm

1488 6203  Fat ett par, Kina. Längd: 26 cm

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 19:29)

1488 6324  Fat på fot, Royal Copenhagen, Musselmalet. Diameter: 21, höjd: 15 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 18:49)

1488 6323  Fat silver, girlangdekor. Diameter: 27 cm, Vikt; ca 495 g

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 19:32)

1488 6375  Fat silver, Rey Urban (1929-2015), Sverige. Djup: 10,5, Vikt; ca 175 g

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 18:45)

1488 6272  Fat Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Reptil, Gustavsberg 1953-1963, droppform med reliefmönster. Längd: 31,5

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 18:04)

1488 6422  Fåtölj + fotpall

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 18:36)

1488 6423  Fåtölj + fotpall

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 20:21)

1488 6425  Fåtölj + fotpall, 1970-tal, Danmark

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 19:28)

1488 5474  Fåtölj 1930-tal

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 18:38)

1488 6307  Fåtölj Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. Jetson, Dux, stomme av kromad metall, sits av kanvas med läderskoning, etikettmärkt

S�ldes f�r 8.000 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 18:33)

1488 6494  Fåtölj Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. Jetson, Dux, stomme av kromad metall, sits av kanvas med läderskoning, etikettmärkt

S�ldes f�r 13.000 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 18:12)

1488 6305  Fåtölj Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. Jetson, Dux, stomme av kromad metall, sits av kanvas med läderskoning, etikettmärkt, läder

S�ldes f�r 8.000 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 18:07)

1488 2048  Fåtölj Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Husfadern

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 20:12)

1488 6410  Fåtölj nutida

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 18:59)

1488 6332  Fåtölj Plysch

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 20:30)

1488 6304  Fåtölj Verner Panton (1926-1998), Danmark. "System 123-stol"

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 20:12)

1488 6231  Fåtölj med fotpall Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. "Pernilla", DUX, Sadelgjord

S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 18:40)

1488 6268  Fåtöljer Ett par, 1960-tal, konstläder

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 19:36)

1488 5081  Fåtöljer ett par, bröderna Andersson

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 19:29)

1488 6374  Figuriner 3 st, Bland annat Royal Copenhagen. Höjd: 5-14 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 20:28)

1488 6247  Figuriner Ett par, Royal Copenhagen, i etui, limited edition. Höjd: 17-20 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 20:20)

1488 6363  Fiskbestick nysilver, 24 delar. Längd: 17-20,5

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 18:33)

1488 6445  Flakonger 3 st i etui. Längd: 15 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 20:36)

1488 6200  Flaska med propp 1960-tal, Otto Brauer, för Holmegaard. Höjd: 49 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 18:46)

1488 6319  Fotball mahogny. Längd: 35, djup: 23 cm, höjd: 14 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 19:24)

1488 5268  Fotoramar mässing. Höjd: 39 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 18:47)

1488 6368  Fruktservis 7 delar, Valencia, Ulla Procopé (1921-1968), Finland. Arabia, Finland. Fat + 6 assietter. Lanserades 1962. Handmålad dekor i koboltblått mot vit botten. Märkt ARABIA FINLAND UP. Diameter: 19,5-35 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 19:44)

1488 6570  Gafflar 7 st, silver, 1851. Längd: 21, vikt: 440 gr ca

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 19:37)

1488 6256  Glasmålning Leif Ahrle (f. 1943), Sverige. Komposition. Signerad, yttermått inklusive ram: 31x28 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 18:11)

1488 6357  Glasservis 70 delar. Höjd: 9,5-17,5

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 20:36)

1488 6540  Glasservisdelar ca. 45 delar, Riedel. Höjd: 12 - 27

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 19:24)

1488 5387  Glasservisdelar Kosta Boda, Chateau, ca 40 delar. Höjd: 8-19 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 20:51)

1488 6308  Golvlampa Ateljé Lyktan. Höjd: 132

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 19:49)

1488 6411  Golvlampa BSweden. Höjd: 163

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 19:19)

1488 6310  Golvlampa NK. Höjd: 160

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 19:51)

1488 6554  Golvlampa Teak. Höjd: 150

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 20:19)

1488 6222  Golvlampfot IKEA, 1990-tal, metall. Höjd: 100

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 18:08)

1488 6541  Golvlampor ett par, mässing. Höjd: 163

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 18:26)

1488 6431  Golvlampor ett par, Up-light. Höjd: 182

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 19:03)

1488 6339  Grafiskt blad Oidentifierad konstnär. "Konstantinopels jämlike. ". Signerad, numrerad 9/300. Bildmått: 50x70 cm, yttermått inklusive ram: 62x82 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 19:06)

1488 6218  Hallbyrå + spegel, 2 delar, 1950 / 1960-tal. Bredd: 80, djup: 40 cm, höjd: 68 + 87, nyckel

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 19:16)

1488 6511  Hallbyrå Teak. Bredd: 50, djup: 30 cm, höjd: 54 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 20:42)

1488 6333  Halsband + 4 par öronclips, silver / stenar. Längd: 43 cm. Vikt: 75 g

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 19:23)

1488 6201  Herrbetjänt "MEC", Italien. Höjd: 105

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 19:32)

1488 6507  Herrbetjänt Fratelli Reguitti, Italien, märkt FR Brevettato Made in Italy. Höjd: 102

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 18:58)

1488 5052  Herrbetjänt Fratelli Reguitti, Italien, märkt FR Brevettato Made in Italy. Höjd: 105

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 19:17)

1488 6432  Hörnskåp Gustaviansk stil. Höjd: 94 cm, nyckel

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 19:20)

1488 6236  Hunters table England. Längd: 152, höjd: 54 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 20:20)

1488 5119  Kaffeservisdelar Royal Copenhagen, 30 delar, + 4 extra fat

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 20:41)

1488 6380  Kaffeskedar 11 st, silver. Längd: 11 cm, Vikt: ca 110 g ca

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 19:40)

1488 6577  Kaffeskedar diverse silver, 21 delar. Längd: 11-18 cm. Vikt: 300 gr ca

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 20:05)

1488 5467  Kandelaber Firma Svenskt Tenn, 1925. Höjd: 24,5

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 18:31)

1488 6560  Kantin med tappkran, Koppar. Höjd: 23 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 18:36)

1488 6562  Karaffer 2 st + kanna. Höjd: 23-30 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 19:48)

1488 6557  Karaffer 3 st. Höjd: 30-35 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 19:37)

1488 5267  Karmstolar ett par, + 4 stolar, Engelsk stil

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 18:51)

1488 5076  Karmstolar ett par, Rokokostil

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 19:04)

1488 5297  Kolteckning Nils Forsberg (f. 1921), Sverige. 1905, Man, 85x61 cm, yttermått inklusive ram: 107x80 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 19:57)

1488 6448  Konstglas 11 delar, Frukter. Längd: 12-20, höjd: 5-11 ca

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 20:04)

1488 6451  Konstglas 2 delar, Fat på ställning + vas, diameter: 40, höjd: 28-46 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 19:11)

1488 6198  Konstglas 4 delar, bland annat Bertil Vallien. Höjd: 4-16 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 20:32)

1488 6245  Kopparstick 2 st, 1700-/1800-tal, yttermått inklusive ram: 44x53 & 47x60 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 19:27)

1488 2018  Kryddset 4 delar, "Colorado", Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Gustavsberg. Höjd: 7-14 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 18:34)

1488 6420  Lampbord ett par, "Florida" Folke Ohlsson, Bra Bohag, mahogny. Bredd: 50. Djup: 50 cm, höjd: 52 cm, slitage

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 20:31)

1488 6246  Lampetter Ett par, Blyglas. Höjd: 28 cm

1488 6237  Lampetter Ett par, Mässing EWÅ. Höjd: 22 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 18:56)

1488 6407  Leksaker 10 st, Steiff, mjukdjur. Höjd: ca 12-15 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 20:36)

1488 6343  Leksaksbil trä, 1940 / 50-tal. Längd: 83, höjd: 28 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 18:41)

1488 6269  Litografi Albert Engström (1869-1940), Sverige. Signerad, med dedikation, gubbe, yttermått inklusive ram: 36x31 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 18:20)

1488 5457  Litografi Ewert Karlsson EWK (1918-2004), Sverige. Nils Ferlin, Monogramsignerad och numrerad 34/360. Litografi. Bildmått: 29x27 cm, yttermått inklusive ram: 54x41 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 18:28)

1488 6210  Litografier 2 st, Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Signerade, ej daterade. Bildmått: 15x10 cm, yttermått inklusive ram: 27x21 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 19:32)

1488 6450  Ljuskrona empirestil. Höjd: 80 ca

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 19:18)

1488 6517  Ljuskrona Gustaviansk stil. Höjd: 85 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 19:17)

1488 5123  Ljuskrona metall, svart / mässing. Höjd: 40 ca

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 20:54)

1488 5396  Ljuskrona Rokokostil. Höjd: ca 80 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 19:23)

1488 6551  Ljusstakar 2 par, mässing, Skultuna. Höjd: 15-20 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 20:19)

1488 5251  Ljusstakar 2 par, silver. Höjd: 6-8,5, bruttovikt 315 g

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 18:11)

1488 5281  Ljusstakar Ett par, empirestil, Höjd: 16,5 cm

1488 6240  Ljusstakar Ett par, empirestil. Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 18:28)

1488 6556  Ljusstakar ett par, Louis XV-stil, 1800-tal, mässing. Höjd: 28 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 19:47)

1488 6321  Ljusstakar Ett par, mässing. Apor, Höjd: 17 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 19:40)

1488 5430  Ljusstakar ett par, silver, England. Höjd: 7 cm, bruttovikt: 150 g

1488 5320  Ljusstakar ett par, silver. Höjd: 19 cm, bruttovikt: 710 g

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 18:03)

1488 6244  Ljusstakar Ett par, Skultuna, mässing / marmor. Höjd: 13 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 18:54)

1488 6457  Ljusstake "Constella", Klong, design: Eva Schildt. Höjd: 5 cm, längd: 125 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 18:44)

1488 6442  Ljusstake (vänskapsknuten), mässing. Höjd: 13 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 19:59)

1488 6326  Ljusstake Keramik, Lladro. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 19:33)

1488 6279  Lockpokal höjd: 56 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 20:19)

1488 6364  Lockpokal nysilver, 1800-tal. Höjd: 47 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 20:03)

1488 6355  Lodur 1800-tal, Valnöt. Höjd: 78 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 18:15)

1488 6514  Mask Afrika. Höjd: 54, "Igbo Nigeria"

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 20:42)

1488 6315  Matbord Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. Superellips. Utdragbart, Bredd: 150. Djup: 100 cm, höjd: 71 cm, iläggsskivor 2 st x50 cm

S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 19:10)

1488 6234  Matbord Engelsk modell, Idegran. Bredd: 80, djup: 100 cm, höjd: 78 cm, + 2 st ilägg a 55 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 19:16)

1488 5262  Matsalsgrupp 7 delar, Barockstil, Längd m iläggsskivor: 140 + 58x2, Djup: 90, Höjd 77 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 18:38)

1488 5004  Matservis Bavaria, 85 del

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 19:25)

1488 5405  Matservis Dekor Hackefors, ca 50 del

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 19:47)

1488 6520  Matskedar 5 st. Silver, Svensk modell, 1927l. Längd: 22 cm. Vikt: 325 g

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 19:27)

1488 6462  Matskedar 6 + 2 delar, silver, Finland. Längd: 16,5 -20,5 cm ca. Vikt: 220

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 20:25)

1488 6235  Matta orientalisk, 105x203 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 19:51)

1488 6481  Matta orientalisk, 115x170 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 18:30)

1488 6366  Matta Orientalisk, 140x190 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 19:26)

1488 6362  Matta Orientalisk, 150x175 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 18:29)

1488 6427  Matta orientalisk, 159x254 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 18:13)

1488 6443  Matta orientalisk, Afghan, 190x285 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 20:26)

1488 5373  Matta orientalisk, Afghan. 232x301 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 20:06)

1488 6479  Matta orientalisk, Afshar, 153x190 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 18:58)

1488 6587  Matta orientalisk, Bakhtiari, 160x196

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 20:56)

1488 6468  Matta orientalisk, Feridan, 112x159 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 18:47)

1488 6480  Matta orientalisk, Oushak, 368x434 cm

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 20:56)

1488 5038  Matta orientalisk, Turkiet, ca 2x3 m

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 20:37)

1488 6458  Mockakoppar 6 st, Musselmalet, Royal Copenhagen. Höjd: 5,5

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 18:55)

1488 5458  Olja /pastell Gennadi Garvardt, fruktstilleben. Signerad. Kartong, yttermått inklusive ram: 54x92 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 18:34)

1488 6259  Olja på papper Kjell Anderson (f. 1937), Sverige. "TRUT". Signerad, daterad 1979 cm, yttermått inklusive ram: 42x62 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 19:11)

1488 6412  Oljemålning Agneta Freccero (f. 1944), Sverige. Signerad, Komposition. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 197x152 cm

S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 18:34)

1488 6335  Oljemålning Bengt Hegethorn (f. 1925), Sverige. Stilleben blommor och frukter. Signerad. Olja på duk, 80x89 cm, yttermått inklusive ram: 84x93 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 20:25)

1488 6253  Oljemålning Britta Bergman, Blommande buskage. Signerad, daterad -94. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 50x62 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 18:36)

1488 6286  Oljemålning Carl Hallström (1850-1929), Sverige. Insjölandskap med hus. Signerad. Olja på duk, 64x95, oramad

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 19:46)

1488 6215  Oljemålning Eric Lundgren (f. 1907), Sverige. Göteborgs hamn. Signerad. Olja på duk, 45x64 cm, yttermått inklusive ram: 61x81 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 19:36)

1488 5446  Oljemålning Erik H Olson (1909-1995), Sverige. Motiv från norditalien. Signerad. Olja på pannå, 32x40 cm, yttermått inklusive ram: 50xz60 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 20:49)

1488 6136  Oljemålning Erik Viktorson (f. 1912), Sverige. "Kåkar", motiv från Östersund. Signerad, daterad 1985. Olja på duk, 64x99 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 20:12)

1488 6525  Oljemålning F Scott, Highland Cattle. Signerad, 1800-tal. Olja på pannå, 30x45 cm, yttermått inklusive ram: 52x67 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 20:10)

1488 6466  Oljemålning Fellenius, Fiskeläge. Signerad. Olja på duk, 32x98 cm, yttermått inklusive ram: 46x112 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 18:07)

1488 6112  Oljemålning Gunnar Nordström (f. 1921), Sverige. "Ringhals. Mars -93". Signerad, daterad. Olja på duk, 73x92 cm, oramad

1488 6334  Oljemålning Gunnar Nordström (f. 1921), Sverige. Komposition med träd. Signerad. Olja på duk, 87x77 cm, yttermått inklusive ram: 102x80 cm

1488 6042  Oljemålning Gunnar Nordström (f. 1921), Sverige. Komposition. Signerad. Olja på pannå, 52x63 cm, yttermått inklusive ram: 56x67 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 18:44)

1488 6298  Oljemålning H Lindqvist, fjällandskap. Signerad, daterad 1947. Olja på duk, 49x56 cm, yttermått inklusive ram: 64x74

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 18:42)

1488 1007  Oljemålning Hans Gothlin (f. 1949), Sverige. Geometrisk komposition. Signerad, daterad 1989. Olja på duk, 87x59 cm, yttermått inklusive ram: 93x64 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 18:07)

1488 5365  Oljemålning Hjalmar Nyholm (1873-1905), Sverige, tillskriven. Flicka i pälsmössa. Olja på duk 41x33 cm, yttermått inklusive ram: 57x49 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 19:33)

1488 6226  Oljemålning Knut Norman (1896-1977), Sverige. Motiv från Venedig. Signerad. Olja på pannå, 48x58 cm, yttermått inklusive ram: 60x71 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 20:20)

1488 6091  Oljemålning Kurt Ullberger (1919-2008), Sverige. "Blommande väg". Signerad, daterad -69. Olja på duk, 59x80 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 19:28)

1488 6263  Oljemålning Louis Zelig (1894-1993), Sverige. Signerad, Stilleben. Olja på duk, 24x64 cm, yttermått inklusive ram: 40x80 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 20:18)

1488 6248  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Flicka, ej signerad, duk på pannå, 33x26 cm, yttermått inklusive ram: 46x40 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 20:16)

1488 6523  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Landskap med stuga. Signerad B Berntsen. Olja på duk, 68x98 cm, yttermått inklusive ram: 85x115 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 20:52)

1488 6383  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad, R F, -89. Olja på pannå, 39x60 cm, yttermått inklusive ram: 50x72 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 20:19)

1488 6530  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Omkring 1900, ej signerad, landskap. Olja på pannå, 27x39 cm, yttermått inklusive ram: 45x56 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 18:53)

1488 6216  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad Ek, Daterad -48, porträtt. Olja på duk, 46x37, yttermått inklusive ram, 68x60 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 20:50)

1488 6213  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad Ek, Daterad -52, kvinna. Olja på duk, 60x37 cm, yttermått inklusive ram: 71x48 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 20:56)

1488 6527  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad M Dufoir, kust. Olja på duk, 30x59 cm, yttermått inklusive ram: 46x75 cm

1488 6386  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad Olsson, Stilleben. Olja på duk, 57x48 cm, yttermått inklusive ram: 70x60 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 18:41)

1488 4144  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, 1911, marin. Olja på duk, 30x60 cm, yttermått inklusive ram: 45x75 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 19:54)

1488 5452  Oljemålning Ragnar Swahn (1882-1964), Sverige. Kustlandskap med hus. Signerad. Olja på pannå, 61x91 cm, yttermått inklusive ram: 76x107 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 18:15)

1488 3042  Oljemålning Roald Hansen (f. 1938), Danmark. Gårdsbild, monogramsignerad. Olja på duk, 38x29 cm, yttermått inklusive ram: 49x40 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 19:26)

1488 3083  Oljemålning signerad O-R Lindberg, Fartygsporträtt. Olja på duk, 54x64 cm, yttermått inklusive ram: 66x77 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 20:36)

1488 6385  Oljemålning signerad, W Liljenberg, Talgoxar. Olja på duk, 64x44 cm, yttermått inklusive ram: 81x61 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 18:54)

1488 6418  Oljemålning Simone de Dardel (1913-1996), Sverige. Kustmotiv. Signerad, daterad 1954. Olja på pannå, 24x31 cm, yttermått inklusive ram: 38x45 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 19:40)

1488 6137  Oljemålning Sten Birger Rudnäs (f. 1932), Sverige. "Sjömannens söndag". Signerad. Olja på duk, 97x96 cm, yttermått inklusive ram: 100x99 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 20:13)

1488 6192  Oljemålning Sten Birger Rudnäs (f. 1932), Sverige. Kvinna på väg. Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 51x49 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 19:28)

1488 5067  Oljemålning Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Landskap med hus. Signerad. Olja på duk, 54x65 cm, yttermått inklusive ram: 56x67 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 18:14)

1488 6579  Oljemålning Sven Holmström. Signerad, daterad 50, Stilleben. Olja på pannå, 38x49 cm, yttermått inklusive ram: 50x62 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 18:13)

1488 6260  Oljemålning Sven Lundgren (1919-1995), Sverige. Bakgård. Signerad, daterad -42. Olja på duk, 37x45 cm, yttermått inklusive ram: 47x55 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 19:46)

1488 5206  Oljemålningar Ett par, Toralf Jergill (1900-1995), Sverige. Signerade. Olja på duk, 60x50 cm, yttermått inklusive ram: 79x68 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 18:13)

1488 6575  Örhängen ett par, 18k guld, med pärlor. Vikt: 4,5 gr brutto

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 19:30)

1488 6300  Pall tygklädd. Längd: 90 cm, djup: 65 cm, höjd: 40 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 18:20)

1488 6429  Papperskorg Läder. Höjd: 30 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 18:47)

1488 6255  Pärlcollier + örhängen, silver / pärlor. Längd: 52, höjd: 3 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 19:26)

1488 6574  Parti bijouterier

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 20:07)

1488 6543  Parti koppar en kartong

1488 6379  Parti silver 12 delar

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 18:39)

1488 6404  Pastell Pelle Åberg (1909-1964), Sverige. Ej signerad, 47x34 cm, yttermått inklusive ram: 63x49 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 19:32)

1488 6285  Pastell Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Signerad, daterad 75, Hästar, 39x50 cm, yttermått inklusive ram: 58x68 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 18:52)

1488 6508  Piedestaler 2 st, bemålade. Höjd: 59-91 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 18:20)

1488 2073  Plafond Hans-Agne Jakobsson (1919-2009), Sverige. Diameter: 59 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 18:53)

1488 6563  Plåtbil längd: 18 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 20:30)

1488 6549  Pluntor 2 st, 1800-tal. Höjd: 19-23 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 19:23)

1488 6503  Resekoffert höjd: 103 cm

1488 5101  Röllakan 140x200 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 19:52)

1488 6482  Ryamattor 2 st, 78x130 & 115x165 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 19:14)

1488 6377  Ryamattor 2 st, 80x102 respektive 80x130 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 20:02)

1488 6232  Salongsbord SMF, AB Svenska Möbelfabrikerna i Bodafors, Dia 85. Höjd: 62 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 18:31)

1488 6345  Samlartallrikar 4+ 5 st. Royal Copenhagen, Bing & Grøndahl. Diameter: 18 cm

1488 6309  Sängbord Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Bredd: 38, djup: 59 cm, höjd: 61 cm

1488 6391  Sekretär björk, Axel Larsson (1898-1975), Sverige. Bodafors. Etikettmärkt, Bredd: 100 cm. Djup: 43 cm, höjd: 100 cm, nyckel

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 18:25)

1488 5033  Servisdelar 11 delar, Rörstrand, Jonas Bohlin (f. 1953), Sverige. Qvint

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 19:01)

1488 6402  Servisdelar 27 delar, Kaffe- och teservisdelar, Musselmalet, Royal Copenhagen (16 delar), Bing & Grøndahl (11 delar). Höjd koppar: 6,5 - 8 cm, sockerskål saknar lock

S�ldes f�r 15.000 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 19:11)

1488 6327  Servisdelar 4 delar, Gustavsberg, Pyro. Längd: 16-32 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 19:53)

1488 6578  Silver diverse 5 delar. Vikt: 300 gr ca

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 20:46)

1488 6546  Skål Argenta, Gustavsberg. Diameter: 12 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 20:59)

1488 5344  Skål cloisonné. Diameter: 13, höjd: 7 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 18:39)

1488 6516  Skål få fot, tenn. Diameter: 31, höjd: 24 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 20:06)

1488 6536  Skål glas, troligen Murano. Diameter: 10, höjd: 5 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 20:08)

1488 5118  Skål glas, Ulrica Hydman- Vallien, Kosta Boda. Höjd: 15 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 20:38)

1488 6534  Skål Imaridekor, diameter: 19 cm

1488 6367  Skål Kosta, Lisa Bauer (1920-2003), Sverige. Längd: 23, höjd: 21 cm

1488 6565  Skål med glasinsats, silver, Danmark, C G Paulsen Rosenborg, 1926. Nettovikt: ca 535 g. Diameter: 21 cm, höjd: 18 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 18:41)

1488 6400  Skål Porslin, Kina. Diameter: 34. Höjd: 11 cm

S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 20:28)

1488 6558  Skål med lock Johansfors Glasbruk, Globformad. Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 18:02)

1488 6440  Skål på fot Musselmalet, Royal Copenhagen. Diameter: 21,5, höjd: 15 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 19:42)

1488 6369  Skålar 2 st, K Engman/Vallien. Höjd: 8-10 cm

1488 5326  Skålar ett par, Kina, Blåvitt. Diameter: 16 cm. Höjd: 6 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 18:10)

1488 5059  Skålfat 2 st, Bo Fajans/Gunnar Nylund. Diameter: 20-26 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 20:40)

1488 6227  Skåp Karin Tyrefors, Fröseke. Bredd: 40cm. Djup: 35cm. Höjd: 115cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 18:24)

1488 5310  Skrin med lock, silver, Träinredning. Längd: 20 cm. Vikt: 540 g

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 20:38)

1488 6230  Skrivbord 1800-tal, med Jalusi, England, utdragsskivor, på trissor. Bredd: 102. Djup: 76 cm. Höjd: 102 cm

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 20:11)

1488 6359  Skrivbord med uppsats, sent 1800-tal, bemålat. Bredd: 90, djup: 58 cm, höjd: 115 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 18:32)

1488 6491  Skrivbordsstol Arne Jacobsen (1902-1971), Danmark. Sjuan, Textilklädsel, Danmark, för Fritz Hansen

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 20:58)

1488 6444  Skulptur Ägg, mässing, på sockel. Höjd: 20 inkl sockel

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 19:21)

1488 6204  Skulptur Älg, Gustavsberg, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Höjd: 26 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 19:53)

1488 5263  Skulptur Gips, Signerad. Höjd: 63 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 18:43)

1488 6559  Skulptur Gustavsberg, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Isbjörn. Längd: 22, höjd: 15 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 19:10)

1488 6365  Skulptur Keramik, Puck Stocklassa (1922-2014), Sverige. "Hus". Höjd: 27 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 18:26)

1488 6275  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Malin ur Larsons Ungar, Gustavsberg 1962-1980, målad och delvis glaserad brun stengodslera, höjd: 18 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 19:18)

1488 6197  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Spökmusen, Ur serien "Menageri", Gustavsberg. Höjd: 7,5

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 19:18)

1488 5450  Skulptur Lladro, barn. Höjd: 34 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 20:57)

1488 6499  Skulptur Upsala Ekeby. Vicke Lindstrand (1904-1983), Sverige. Längd: 27 cm. Höjd: 19 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 18:51)

1488 6498  Skulpturer 2 st, Herend/Hollohaza. Höjd: 20-29 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 18:23)

1488 6195  Skulpturer 2 st, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Gustavsberg. Höjd: 9-10, längd: 12 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 18:33)

1488 6454  Skulpturer 2 st, Thailand, Metall. Höjd: 27-36 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 19:45)

1488 6205  Skulpturer 3 st, Sundell/Larson, Elefanter/Åsna. Höjd: 10-11 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 20:17)

1488 5117  Slagbord Teak. Bredd: 45+ 2x58, djup: 82 cm, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 20:35)

1488 6283  Slaglåspistoler replikor, 3 st. Längd: 30-42 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 18:49)

1488 6287  Snapsglas 5 st. Anne Nilsson (f. 1953), Sverige. Clown, Orrefors. Målad polykrom dekor. Höjd: 19 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 20:39)

1488 3133  Soffa + 1 par fåtöljer, sengustaviansk stil. Längd: 168

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 20:45)

1488 6484  Soffa 2-sits. Längd: 160

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 20:46)

1488 2037  Soffa 3-sits, France&Son, Danmark, 1960-tal. Längd: 210 ca

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 18:59)

1488 6483  Soffa 3-sits. Längd: 210

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 18:10)

1488 5132  Soffa Bröderna Andersson. Längd: 176

1488 5102  Soffa design: Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Gustavus. Längd: 197

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 20:09)

1488 6419  Soffbord "Florida" Folke Ohlsson, Bra Bohag, mahogny. Bredd: 83, djup: 83 cm, höjd: 52 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 18:58)

1488 6583  Soffbord med klaffar, mahogny. Bredd: 105+ 2x20, djup: 63 cm, höjd: 67 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 september 2022 02:21)

1488 6571  Soppslev + strösked, silver. Längd: 19-37, vikt: 160 gr brutto

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 18:02)

1488 6464  Spatserkäpp 1800-tal, björk / ben. Längd: 103

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 19:04)

1488 6217  Spegel + tidningshylla, 2 delar, 1950-tal. Höjd: 28 + 61

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 18:23)

1488 6496  Spegel 1800-tal, 52x62 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 19:57)

1488 6539  Spegel Nyrokoko, mahogny, 240x90 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 20:08)

1488 6301  Spegel oval, 50x60 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 20:15)

1488 6302  Spegel oval, 65x85 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 18:58)

1488 5278  Spegellampetter Karl Johan, mahogny. Höjd: 62 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 19:01)

1488 6430  Speldosa Genève, 1800-tal. Längd: 56 cm

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 19:24)

1488 6497  Spjälstolar 4 st. Bemålade

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 19:49)

1488 6512  Stegpall 1950-tal. Höjd: 61 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 18:35)

1488 6537  Stekfat England. Längd: 41 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 20:03)

1488 2052  Stol trä / konstläder, 1960-tal. Höjd: 81 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 18:31)

1488 6510  Stolar 3 st, Troeds, Yngve Ekström (1913-1988), Sverige. Minett

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 18:51)

1488 6314  Stolar 6 st

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 18:07)

1488 6548  Stop Tenn, 1800-tal. Höjd: 27 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 18:25)

1488 5241  Ströare Kristall, silver/Emalj. Höjd: 12 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 18:01)

1488 6353  Taburett mahogny, Karl Johan. Längd: 60 cm, djup: 38 cm, höjd: 64 cm

1488 5029  Taburetter ett par, Rokokostil, omkring sekelskiftet 1900. Höjd: 43 cm, längd: 48 cm, djup: 39 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 18:34)

1488 2025  Takarmatur Anders Pehrson, Ateljé Lyktan, Åhus. Höjd: 50 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 19:56)

1488 6518  Takarmatur med prismor. Höjd: 55 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 19:43)

1488 6519  Takarmatur med prismor. Höjd: 55 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 18:38)

1488 6447  Takarmatur Mooi, Random Light medium. Diameter: 80 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 18:30)

1488 5472  Takarmatur Plåt, Italien. Höjd: ca 40 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 18:20)

1488 3316  Takarmaturer ett par, med prismor. Diameter: 80 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 19:07)

1488 6228  Tallrikar + assietter, "Svenska Måltider", Gustavsberg, diameter: 18-21 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 19:48)

1488 6229  Tallrikar + karotter, Mateus & Le Creuset, diameter: 25. Höjd: 8 ca

1488 6591  Teglas 6 st, Iittala, Timo, Sarpaneva. Höjd: 8 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 19:09)

1488 6243  Tekoppar 7 st, Uppsala Ekeby / Gefle

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 20:32)

1488 6360  Teservis Bo Fajans, ca 25 delar

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 20:57)

1488 6428  Trädgårdsbord Fällbart. Diameter: 75, höjd: 70 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 18:32)

1488 6421  Trädgårdsstolar 4 st

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 19:45)

1488 6436  Trädgårdsurna Figural, Betong. Diameter: 50, höjd: 90 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 18:46)

1488 6159  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Signerad, numrerad 278/410. Daterad -78. Träsnitt. Bildmått: 50x47 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 20:35)

1488 6438  Trombon "King", i väska. Längd: 90 cm

1488 6396  Urna Porslin, 1800-tal. Höjd: 21 cm

1488 6322  Väggarmaturer 1 parm Holmegaard. Höjd: ca 35 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 18:38)

1488 6475  Väggbonad MMF, (Märta Måås-Fjetterström), Röllakan, "Kungsljus", osignerad, 140x255 cm

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 19:47)

1488 6532  Väggplåt med tallrik bemålad, omkring 1900, mässing och porslin. Diameter: 61 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 19:42)

1488 6361  Väggplatta Soholm, 32x25 cm

1488 6271  Väggur Gustavianskt, Jakob Forsberg, (verksam 1793-1806), Stockholm, 88x44 cm, nyckel

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 20:36)

1488 5340  Väggur höjd: 38 cm

1488 6354  Väggur Zenith, Ek. Diameter: 36 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 19:33)

1488 5204  Väggvitrin laserat, Andersen, Helsingborg. Längd: 77, djup: 22 cm, höjd: 58 cm, nyckel

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 20:15)

1488 6545  Vas + skål, järn, bemålat, Norge. Höjd: 9 - 18

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 20:40)

1488 5343  Vas Björn Wiinblad (1918-2006), Danmark. Rosenthal. Höjd: 22,5 cm

1488 4046  Vas Carl-Harry Stålhane (1920-1990), Sverige. Rörstrand, stengods. Höjd: 17,5. Bredd: 10 cm, djup: 7,5 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 20:13)

1488 5324  Vas Kina, Dekor med ödla i relief. Höjd: 12 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 18:07)

1488 5244  Vas Kina, porslin. Höjd: 43 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 18:02)

1488 6533  Vas porslin, Royal Copenhagen. Höjd: 28 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 20:07)

1488 5419  Vas Tapio Wirkkala (1915-1985), Finland. "Papperspåse". Rosenthal. Höjd: 15cm

1488 6453  Vas Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. På träsockel. Signerad. Höjd: 21-26 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 18:57)

1488 6206  Vaser 2 st, Iittala, Alvar Aalto (1898-1976), Finland. Savoy. Höjd: 10-16 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 19:22)

1488 6347  Vaser ett par, Keramik, Italien. Höjd: 37 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 19:46)

1488 6439  Ventilbasun längd: 115 cm, diameter: 18 cm

1488 6408  Vinglas 15 st, Reijmyre Glasbruk. Höjd: 18,5 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 20:23)

1488 6552  Vinkylare nysilver. Höjd: 21 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 18:48)

1488 6241  Vitvinsglas 13 st. Höjd: 17,5

1488 6398  Ytterfoder 2 st, Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Gustavsberg, vitglaserat stengods. Höjd: 9,5-15 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 18:51)

1488 6297  Ytterfoder Ett par, Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Rörstrand. Höjd: 13 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 18:47)

1488 6293  Ytterfoder Ett par, med fat. Höjd: 15 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 5 september 2022 20:29)