1281 1496 Akustisk gitarr Ibanez 20 tv. Längd: 104 cm
Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:56)
1281 5191 Akvarell Anna von Gersdorff-Obolensky (1898-1973), Sverige. Signerad, daterad 54,41x33 cm
Hammered for 3.600 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:15)
1281 5495 Akvarell Einar Forseth (1892-1988), Sverige. Bohuskust. Signerad, daterad 1951, bladets mått: 21x28 cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:33)
1281 5190 Akvarell Eric Elias (1918-1975), Sverige. Paris. Signerad, daterad 47, ca 26x34 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:27)
1281 5240 Akvarell Heiner Peter Norberg (f. 1939), Sverige. "De lycksaligas ö". Signerad, 42x42 cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:26)
1281 5491 Akvarell Kurt Lindon (1910-1986), Sverige. Landskap. Signerad. 17x26 cm
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:45)
1281 5534 Akvarell Lars Pirak (f. 1932), Sverige. Ren. Signerad. Motivet: 8x16 cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:07)
1281 5345 Akvarell Oidentifierad konstnär. Kina, 12x28 cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:42)
1281 5189 Akvarell Ryno Frieberg (f. 1920), Sverige. Signerad, daterad 1985, stilleben, 30x21 cm
Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:35)
1281 5494 Akvarell Willie Weberg (1910-1995), diptyk, ramens innermått: 43x29 cm. Signerad
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:23)
1281 5193 Akvareller 4 st, Frans Lindström (1874-1954), Sverige. Stockholmsmotiv, ca 20x30 cm. Signerad
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:46)
1281 5609 Ampel med prismor, nutida. Diameter: 38 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:52)
1281 5076 Appliquer ett par, G Keijser. Höjd: 39 cm
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:32)
1281 5185 Armbandsur 18k guld, Tissot, bruttovikt: 25,3g. Längd: 18cm. Diameter: 17,4mm
Hammered for 3.000 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:25)
1281 5174 Armringar 18k guld. Vikt: 20,9g. 2 st, öppningsbara, diameter: 62mm cm
Hammered for 6.000 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:16)
1281 5297 Badrumslampor 3 st, Burlington, BL12. Höjd: 15,5 cm ca
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:48)
1281 5145 Bägare silver, 1900. Höjd: 20 cm, Vikt: 290 g
Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:44)
1281 5310 Bänk bemålad, med hylla, Längd: 109 cm. Djup: 28cm, höjd: 50 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:20)
1281 5220 Bänk längd: 150 cm
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:45)
1281 5430 Barskåp sengustaviansk stil. Mahogny, intarsia. Bredd: 87 cm. Djup: 41 cm. Höjd: 127 cm
Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:35)
1281 5516 Barstol Börge Lindau (1932-1999), Sverige. Höjd: 72cm
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 21:03)
1281 5405 Barstol Trä, Lyra. Höjd: 86cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:16)
1281 4525 Barstolar ett par, Lindau & Lindekrantz
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:04)
1281 5358 Bergèrer Ett par, Gustaviansk stil. Höjd: 88 cm
Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:30)
1281 5018 Bestick 83st, med etui.
Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:26)
1281 5202 Bijouterier diverse
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:35)
1281 5239 Blandteknik Åsa Åkerström (1925-2012), Sverige. Lofoten. Signerad, daterad 1985, ca 39x62 cm
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:20)
1281 5363 Blandteknik Jean Speth, tillskriven. "Blodbad i Petersburg". Omkring 1900. Mixed media på papper, 116x146cm. Ej signerad
Hammered for 5.000 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:19)
1281 5362 Blandteknik Jean Speth, tillskriven. Gasexplosion i Hamburg. Omkring 1900. Mixed media på papper, 116x146cm. Ej signerad
Hammered for 5.200 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:40)
1281 5364 Blandteknik Jean Speth, tillskriven. Omkring 1900. Mixed media på papper, 116x146cm. Ej signerad
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:23)
1281 5213 Blandteknik Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. Stilleben. Signerad. 25x30 cm
Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:27)
1281 5066 Blandteknik Oidentifierad konstnär. Signerad. Motivet: 58x85 cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:10)
1281 5493 Blandteknik Villy Daugaard Pedersen (1915-1994), Danmark, tillskriven. Kvinna i fönster. Ej signerad, 17x12 cm
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:54)
1281 4001 Blandteknik Waldemar Sjölander (1906-1988), Sverige. Komposition. Signerad, 1960. Motivet: 62x47 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:32)
1281 5373 Blomsterbord 2 st, rotting och glas. Bredd: 73-84 cm
Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:42)
1281 5435 Blomsterbord längd: 101 cm, djup: 26 cm, höjd: 66 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:44)
1281 5019 Blomsterstrut Rörstrand. Höjd: 30 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:49)
1281 5219 Bockbord längd: 140 cm, djup: 80 cm, höjd: 75 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:39)
1281 5309 Bokhylla Längd: 53 cm. Djup: 28cm, höjd: 171cm
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:19)
1281 5382 Bokhylla med skåpdel, Bredd: 140 cm. Djup: 28cm, höjd: 75 cm, nyckel
Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:25)
1281 5228 Bokhylleskåp Teak. Bredd: 100, djup: 35 cm, höjd: 170 cm, nyckel
Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:38)
1281 5443 Bokverk Gerda Boëthius, "Zorn Tecknaren, Målaren, Etsaren, Skulptören". Numrerad 256/2000, Stockholm 1949
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:13)
1281 4259 Bonad Röllakan, Axeco, Ingegerd Silow (1916-2005), Sverige. "Sommarkransen", 80x55 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:37)
1281 5390 Bord Asien, Intarsia. Diameter: 47, höjd: 50 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:50)
1281 4329 Bord Glasfiber. Diameter: 121 cm, höjd: 72 cm
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:55)
1281 5395 Bord med låda, Furu, 1800-tal. Bredd: 74, djup: 44 cm, höjd: 77 cm
Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:04)
1281 5550 Bord Teak, med glas. Bredd: 118 cm. Djup: 37 cm. Höjd: 48 cm
1281 5280 Bordsdekoration Metall, Askkopp, blomma. Längd: 27. Höjd: 16 cm
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:03)
1281 5525 Bordsfotogenlampa Glas och mässing. Höjd: 54 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:20)
1281 5506 Bordsklocka nysilver. Höjd: 17,5 cm
Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:02)
1281 5602 Bordslampa 1920-tal. Höjd: 29 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:03)
1281 5470 Bordslampa Ett par, med skärmar. Höjd: 39cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:20)
1281 5027 Bordslampa Ett par. Höjd: 48,5cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:47)
1281 5370 Bordslampa fd Fotogen. Höjd: 43 cm
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:47)
1281 5419 Bordslampa Italien. Höjd: 80 cm ca
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:50)
1281 5420 Bordslampa Krom. Höjd: 55 cm
Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:37)
1281 5235 Bordslampa mässing. Höjd: 46 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:48)
1281 5067 Bordslampa mässing. Höjd: 48cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:56)
1281 5369 Bordslampa Nysilver. Höjd: 56 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:14)
1281 5054 Bordslampa PH, Poul Henningsen, Louis Poulsen, Danmark. Höjd: 45cm
Hammered for 5.800 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:09)
1281 4352 Bordslampa PH. Höjd: 54cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:38)
1281 5459 Bordslampa Porslin. Höjd: 36
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:11)
1281 5059 Bordslampfot bemålat glas / mässing. Höjd: 39 cm
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:43)
1281 5548 Bordslampfot keramik, Tyskland. Höjd: 35 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:09)
1281 5090 Bordslampfot mässing. Höjd: 52 cm
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:16)
1281 4381 Bordslampfötter Ett par, Firma Svenskt Tenn, modell 2563. Höjd: 78 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:23)
1281 5375 Bordslampor Ett par, Art Déco-stil. Höjd: 35 cm
Hammered for 1.700 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:30)
1281 5111 Bordslampor ett par, design: Monica Öfverström, Kvadrat. Höjd: 35 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:09)
1281 5383 Bordslampor ett par, Orrefors. Höjd: 53 cm
Hammered for 2.800 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:45)
1281 5410 Bordspegel trä. Höjd: 60cm
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:53)
1281 5201 Bordsspegel mässing. Höjd: 39 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:17)
1281 5321 Bordssurtout glas/nysilver. Höjd: 34 cm
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:23)
1281 5260 Bordsur 20-tal. Längd: 29 cm
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:28)
1281 5093 Borste silver. Längd: 24 cm, Vikt: 110 g
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:49)
1281 5385 Brandbil längd: 78 cm ca
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:17)
1281 5100 Brulékoppar med fat 8 delar. Höjd: 2-4,5 cm, diameter: 9,5-13 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:51)
1281 5581 Byrå sengustaviansk stil, med stenskiva, Bredd: 80 cm. Djup: 44 cm. Höjd: 74 cm
Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:35)
1281 5129 Champagnekylare/ishink Stelton, design: Arne Jacobsen (1902-1971), Danmark. Höjd: 21 cm
Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:39)
1281 5560 Champangeskålar + vinskålar, 16 delar. 8 st EP Brass Spanien, metall + 8st vinskålar. Höjd: 14-17cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:55)
1281 5169 Cigarettetui silver. Längd: 10cm. Bredd: 8cm, gravyr, Vikt: 120 g
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:04)
1281 5098 Crèmekoppar 12 st
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:44)
1281 5144 Dalahästar 3 st. Höjd: 13,5-20 cm
Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:37)
1281 5400 Dekorelement 2 st. Längd: 50-52 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:27)
1281 5402 Dekorelement 3 st. Längd: 63x83 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:28)
1281 5028 Etsning Oidentifierad konstnär. Signerad, 1971. Motivet: 27x34,5cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:20)
1281 5474 Etsning Per Lindekrantz (1913-1994), Sverige. Signerad, numrerad 10/50. Motivet: 15x18 cm
1281 4131 Etsningar 2 st, Axel Tallberg (I860-1928), Sverige. Signerad. Fartyg. Motivet: 34x100 cm
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:59)
1281 5344 Etsningar 2 st, bland annat Eigil Thorell. Signerad. Motivet: 20x15 och 25x19 cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:28)
1281 5082 Etsningar 6 st, Emil Ekman (1880-1951), Sverige. Marina. Signerad, Motivet. 16-18x18-31
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:20)
1281 5461 Fällstolar 4st Robert Lucci & Paolo Orlandini, model: Viva, Italien, plast / metall
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:38)
1281 5159 Färgetsning Bo Cronqvist (f. 1948), Sverige. Signerad, numrerad 91/100. Motivet: 37x42 cm
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:55)
1281 5607 Färgetsningar 9 st, Oidentifierad konstnär. Signerade, numrerade. Motivet: ca 7x11 cm
Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:57)
1281 4030 Färgkrita Oscar Hullgren (1869-1948), Sverige. Marin, 16x22 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:46)
1281 5329 Färglitografi 2 st, Carl Fredrik Reuterswärd (1934-2016), Sverige. Signerad, numrerad 1487/1500, ca 52x40 cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:39)
1281 5314 Färglitografi 6 st, Astri Bergman-Taube (1898-1980), Sverige. Signerad, oramade, 55x45- 63x48 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:50)
1281 5318 Färglitografi 7st, Astri Bergman-Taube (1898-1980), Sverige. Signerade, oramade, 45x55-48x63 cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:38)
1281 5172 Färglitografi Bo Jansson. Signerad, daterad 82, numrerad 93/140. Motivet: 54x70 cm
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:30)
1281 5291 Färglitografi Karl Höglund (f. 1940), Sverige. Signerad. Motivet: 35x30 cm
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:25)
1281 5088 Färglitografi Lasse Åberg (f. 1940), Sverige. 6 st i mapp, "Leksaker", bladets mått: 48x42 cm. Signerad
Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:08)
1281 5434 Färglitografi Lena A Linderholm (f. 1947), Sverige. Signerad, numrerad 4/225. Motivet: 32x25 cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:04)
1281 5161 Färglitografi Maria Hillfon (f. 1945), Sverige. Signerad, numrerad 162/250. Motivet: 47x36 cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:52)
1281 5160 Färglitografi Maria Hillfon (f. 1945), Sverige. Signerad, numrerad 6/110. Motivet: 60x43 cm
Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:23)
1281 5267 Färglitografi Oidentifierad konstnär. Marin. Signerad, 1897,17x27 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:43)
1281 5341 Färglitografi Olle Kåks (1941-2003), Sverige. Signerad, daterad -97, numrerad 54/90. Motivet: 70x48 cm
Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:44)
1281 4031 Färglitografi Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. Signerad, numrerad 186/310. Motivet: 23x35 cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:47)
1281 5328 Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Signerad, numrerad 85/360. Motivet: 41x52 cm
Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:58)
1281 5248 Färglitografi Susan Gilli. "Citron frukost i Vera Crus". Signerad, numrerad 213/330. Motivet: 64x45 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:44)
1281 5570 Färglitografi Sven Lidberg (1929-2009), Sverige. EA-upplaga (Épreuve d’artiste), "Kvarnen". Signerad. Motivet: 29x20 cm
Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:34)
1281 5221 Färglitografi Sven X:et Erixson (1899-1970), Sverige. Hamn. Signerad, numrerad 34/260. Motivet: 27x35 cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:47)
1281 5050 Färglitografi Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Signerad, numrerad 166/300. Motivet: 36x51 cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:59)
1281 5429 Färglitografi Vytautas Kasiulis (1918-1995), Signerad, numrerad 84/225. Motivet: 21x17 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:32)
1281 5022 Färglitografier 2 st, Karl Axel Pehrson (1921-2005), Sverige. Signerad, numrerad 260-upplaga. Motivet: 65x49 cm
Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:35)
1281 5242 Fat + spilkum, bland annat Rörstrand. Diameter: 30 - 37 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:12)
1281 5589 Fat + vas, + gallerskål, Musselmalet, Helblond, Royal Copenhagen. Diameter: 8-24 cm
Hammered for 3.800 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:16)
1281 5312 Fat 6 st. Piero Fornasetti (1913-1988), Italien. Diameter: 10 cm
Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:23)
1281 4344 Fat Kina. Diameter: 29 cm, höjd: 9 cm
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:19)
1281 5549 Fat Rörstrand, Sarek. Diameter: 35 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:02)
1281 5541 Fat Royal Copenhagen, + salt & peppar, + sockerskål. Höjd: 8-9cm
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:46)
1281 5039 Fat Tobo, Erich och Ingrid Triller , Sverige. Diameter: 18,5 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:23)
1281 5053 Fåtölj Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. Jetson, Dux
Hammered for 6.400 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:16)
1281 4287 Fåtölj Norell
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 15 oktober 2019 03:27)
1281 4410 Fåtölj Rokoko, trä, Höjd, 92 cm, Sitthöjd 40 cm, djup 50 cm
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:11)
1281 5244 Fåtölj Stressless, + pall
Hammered for 2.600 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:40)
1281 5149 Fickur 2 st, Elgin/ AWC
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:25)
1281 5587 Figurin Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Pingvin, Rörstrand. Höjd: 16 cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:21)
1281 5586 Figuriner 3 st, bla, Bing & Grøndahl. Höjd: 6-16 cm
Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:59)
1281 5462 Fiol med stråke i väska. Längd: 58 cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:03)
1281 5379 Flaska höjd: 40 cm
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:54)
1281 5276 Flaska Ulla Forsell (f. 1944), Sverige. Höjd: 41 cm ca
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:46)
1281 3026 Fotografi Sofia Änghede (f. 1972), Sverige. "#29", C-print, silikonmonterad på glas. Signerad a tergo, No 1/5, daterad 2010. Motivet: 90x120 cm
Hammered for 2.600 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:47)
1281 5198 Frimärken 2 album
1281 5287 Frukostkoppar Ett par, Arabia. Höjd: 12 cm
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:08)
1281 5380 Gådocka Japan. Höjd: 33 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:21)
1281 5351 Garderobsskåp Jugend, Ek, Bredd: 103 cm. Djup: 48 cm, höjd: 195cm
Hammered for 3.800 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:13)
1281 5199 Gardiner 2 längder. Längd: ca 230, bredd: ca 110 cm, Sanderson
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:17)
1281 5307 Gardiner Ett par, bomull / fodrade, 300x150, sydda och inköpta på Gåvan, Stockholm
Hammered for 1.700 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:37)
1281 5522 Gitarr Admira. Längd: 100 cm
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:10)
1281 5290 Gitarr Yamaha, C-45. Längd: 100 cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:08)
1281 5283 Glasmålning Leif Ahrle (f. 1943), Sverige. Signerad, 74x64 cm
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:33)
1281 5577 Glasservisdelar 16 st, Pippimodell. Höjd: 11-14 cm
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:34)
1281 5200 Glasservisdelar Gullaskrufs glasbruk, William Stenberg. 15 delar
Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 21:02)
1281 5246 Golvlampa Ateljé Lyktan. Höjd: 147 cm
Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:25)
1281 5432 Golvlampa mässing och trä. Höjd: 150 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:35)
1281 5245 Golvlampa mässing, Awab. Höjd: 145cm
Hammered for 1.400 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:42)
1281 2143 Golvvas Arthur Andersson, Wallåkra. Höjd: 46 cm
1281 5023 Golvvas Kina, nutida, drakar. Höjd: 39cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:21)
1281 3033 Gouache Victor Vasarely (1906-1997), Ungern. Komposition. Signerad Vasarely. Motivet: 40,5x34 cm
Hammered for 20.000 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:38)
1281 5278 Grafiska blad 2 st. Efter John Boydell, England. Ej signerad. Motivet: 19x25 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:02)
1281 9481 Grafiska blad diverse, 10 st, lösa blad
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:28)
1281 4195 Grafiskt blad Georges Rouault (1871-1958), Kvinna, signerad. I tryck. Motivet: 34x25 cm
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:02)
1281 5343 Gungstol med fotpall, Josef Frank tyg
Hammered for 1.800 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:25)
1281 4291 Hallmöbel Syrien, med iläggningar. Längd: 136. Djup: 40 cm. Höjd: 241 cm
Hammered for 4.000 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:36)
1281 5102 Halsband diverse bla agater
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:41)
1281 5101 Halsband med Agater, 5 st. Längd: ca 20-37 cm låsta
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:54)
1281 5562 Hänge med ur, silver, England. Höjd: 6 cm
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:24)
1281 5176 Hängen 18k guld, 4,8g. 2 st. Längd: 3cm
Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:41)
1281 5547 Herrbetjänt trä. Höjd: 115 cm
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:43)
1281 5424 Himmelsglob höjd: 50 cm
Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:50)
1281 4285 Hörnskåp omkring 1900, bemålad, Bredd: 100 cm. Djup: 63 cm, höjd: 190 cm, nyckel
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:43)
1281 5140 Hyacintvas Höjd: 21 cm
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:31)
1281 5339 Ikon 21x15 cm
Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:26)
1281 5137 Ishink Is-Sissi, Adam Thylstrup (1914-1989), Nilsjohan, 1950-tal. Höjd: cirka 20 cm. Rostfritt stål, plastklätt handtag och knopp i bakelit, märkt: Nilsjohan IS-SISSI
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:22)
1281 5555 Jalusiskåp längd: 50 cm, djup: 40 cm, höjd: 145 cm, nyckel
Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:39)
1281 5601 Jardinierer + skålar, 4 delar, 2 st. Glas och nysilver, Jugend + 2 st. Snäckskålar, kristall. Längd: 19 - 28 cm
Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:25)
1281 4300 Kaffeservis Bing & Grøndahl, 35 del
Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:47)
1281 5086 Kaffeservis Gustavsberg, Blå Blom, 15 del
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:08)
1281 5073 Kaffeservisdelar Bing & Grøndahl, 27 del
1281 4549 Kaffeskedar 14 st, silver. Längd: 12 cm. Vikt: ca 200 g
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:12)
1281 5397 Käglor + klot, 12 delar, Trä, modell äldre. Höjd: 20 cm
Hammered for 1.700 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:21)
1281 5453 Kanapé Ny-Louis seize. Längd: 140 cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:45)
1281 5517 Kandelabrar Ett par, nysilver. Höjd: 28cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:59)
1281 5007 Kanna + skulptur, Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Rörstrand, Höjd: 11-13 cm ca
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:40)
1281 5011 Kanna silver, London, England, 1872. Höjd: 16 cm, Vikt: 80 g
Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:58)
1281 5407 Käppar 6 st, en med krycka i silver. Längd: ca 90 cm
Hammered for 1.800 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:19)
1281 5374 Kapsylöppnare Metall. Höjd: 9 cm
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:27)
1281 5466 Karaff Märkt Orrefors 1923. Höjd: 33 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:50)
1281 5288 Karaffer 2 st. Glas med tennmontering + punschkoppar, tenn. Höjd: 3,5 -24 cm
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:56)
1281 5521 Karaffer 3 st, kristall. Höjd: 18-33cm
1281 5552 Karmstol 1960-tal, teak
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:19)
1281 5334 Karmstol med rotting
Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:17)
1281 5399 Karmstol Sjuan, design: Arne Jacobsen (1902-1971), Danmark. För Fritz Hansen
Hammered for 4.800 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:52)
1281 5336 Karmstol Windsorstil
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:22)
1281 5208 Karmstolar 2 st, Windsormodell, 1800-tal
1281 5533 Karmstolar Ett par, Karl Erik Ekselius (1914-1998), Sverige. Joc, Etiketterade, metall / skinn
Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:53)
1281 5554 Karmstolar Ett par, Nyrokokostil
Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:10)
1281 5175 Kedja 18k guld, 12,9g. Modell: Venezia. Längd: 60cm, bredd: 1,77mm.
Hammered for 3.600 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:42)
1281 5178 Kedja med hänge, 18k guld. Vikt: 4,1g. Längd: 37cm (hänge). Diameter: 1,5cm
Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:34)
1281 5588 Kelim 150x300 cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:34)
1281 5308 Kista 1700-tal, Bredd: 120 cm. Djup: 63cm. Höjd: 90 cm, nyckel
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:31)
1281 5447 Klaffbord Furu. Bredd: 91, djup: 45+ 2x22, höjd: 78 cm
Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:28)
1281 5366 Klaffbord mahogny. Bredd: 103,5 cm. Djup: 44,5 cm, + 47x2, höjd: 66 cm
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:33)
1281 5421 Klaffbord Trä. Bredd: 88cm + 24x2cm. Djup: 60 cm, höjd: 76 cm
Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:50)
1281 5437 Kökspall 1950-tal. Höjd: 61 cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:57)
1281 5209 Kolteckning Kerstin Thorvall (1925-2010), Sverige. Monogramsignerad, daterad -90, ca 24x20 cm
Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:30)
1281 5234 Konstglas Iittala, Timo Sarpaneva (1926-2006), Finland. "Solboll". Höjd: 15 cm
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:54)
1281 5133 Kopparstick 8 st, 1800-tal, antika skulpturer, bladets mått: 35x54 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:05)
1281 5422 Krokiskulpturer 5 delar, bland annat djur. Höjd: 12-33 cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:41)
1281 5017 Kryddburkar 6 st, Arabia. Flintgods. Höjd: ca 8 cm
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:23)
1281 4508 Kryddburkar 6 st. Höjd: 8,5 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:57)
1281 5056 Kuddar 2 st, Firma Svenskt Tenn, ca 23x43 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:21)
1281 5142 Kuriosa 3 delar, Kina, Metall, 9-23 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:06)
1281 5108 Kuriosa 4 delar
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:15)
1281 5241 Lampbord Japan. Bredd: 54 cm. Djup: 54 cm. Höjd: 60 cm
1281 5292 Lampskärmar 2 st, Josef Frank. Höjd: 18cm
Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:00)
1281 5303 Läsbord längd: 70 cm
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:13)
1281 5206 Leksaksbilar diverse bla Dinky toys
Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:03)
1281 5014 Litografier 4 st, Gunnar Norrman (f. 1912), Sverige. Signerade, numrerad, 11/25 och 9/100. Motivet: 13x19cm, 16x22cm och 20x26cm
Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:17)
1281 5350 Ljuskrona höjd: 55 cm ca
1281 5256 Ljuskrona med prismor. Höjd: 60 cm ca
Hammered for 1.800 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:26)
1281 4476 Ljuskrona Prismor. Höjd: ca 60 cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:55)
1281 5264 Ljusplåtar Ett par, mässing. Höjd: 26 cm
Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:30)
1281 5266 Ljusstakar 2 par, mässing, Grillby, Skultuna. Höjd: 15-22 cm
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:57)
1281 5110 Ljusstakar 3 st, Georg Jensen. Höjd: 16-25 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:18)
1281 5327 Ljusstakar 3 st. Mässing, Staffan Englesson. Höjd: 8 - 19 cm
Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:51)
1281 5120 Ljusstakar ett par, björk, 1920-tal. Höjd: 22 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:13)
1281 5068 Ljusstake Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Medaljong, Gustavsberg 1969-1970. Omärkt. För 3 ljus, brun stengodslera, delvis glaserad, målad gulddekor. Längd: 22 cm. Höjd: 26 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:08)
1281 5132 Ljusstake mässing, Lars Holmström. Diameter: 19 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:15)
1281 5262 Ljusstake med figurin, Tyskland. Höjd: 23 cm
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:21)
1281 5094 Lockpokal Royal Copenhagen. Höjd: 30 cm
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:47)
1281 4295 Lökgömma Gustavsbergs Studio, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Fajans. Höjd: 19 cm
Hammered for 3.000 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:42)
1281 5188 Lornjetter 2 st, med en kedja, doublé. Längd: 74cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:38)
1281 5524 Målarstege trä, modell äldre. Höjd: 118 cm
Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:02)
1281 5300 Malmkrona 10-ljusarmar. Höjd: 90 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:03)
1281 5574 Malmkrona Höjd: 36 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:38)
1281 5354 Mapp med grafiska blad, 4 st, Gösta Gierow (f. 1931), Sverige. Acke Oldenburg (1923-2005), Sverige. Philip von Schantz (1928-1998), Sverige. Nils G Stenqvist (1934-2005), Sverige. Bladets mått: 80x60 cm
Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:17)
1281 5355 Mapp med grafiska blad, 4 st, Gösta Gierow (f. 1931), Sverige. Acke Oldenburg (1923-2005), Sverige. Philip von Schantz (1928-1998), Sverige. Nils G Stenqvist (1934-2005), Sverige. Bladets mått: 80x60 cm
Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:20)
1281 5356 Mapp med grafiska blad, 4 st, Gösta Gierow (f. 1931), Sverige. Acke Oldenburg (1923-2005), Sverige. Philip von Schantz (1928-1998), Sverige. Nils G Stenqvist (1934-2005), Sverige. Bladets mått: 80x60 cm
Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:23)
1281 5004 Mat- och kaffeservis ca 80 delar. Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Birka, Gustavsberg 1973-1995, stengods med målad svart dekor
Hammered for 3.400 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:07)
1281 5171 Matbestick Nysilver, 125st delar, bland annat, fiskknivar, dessertknivar, kaffeskedar, tårtgafflar, gafflar, dessertgafflar. Längd: 13-20cm, med trälåda
Hammered for 2.800 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:31)
1281 5608 Matbord Superellips, design: Bruno Mathsson/Piet Hein, Fritz Hansen. Bredd: 240. Djup: 120 cm. Höjd: 70 cm
Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:02)
1281 4067 Matsalsgrupp 5 delar, Gustaviansk stil, bordet: . Diameter: 106 cm, höjd: 74 + 2 st iläggsskivor. Längd: 30 cm
Hammered for 1.400 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:28)
1281 5197 Matsalsgrupp Børge Mogensen (1914-1972), Danmark. Shaker, Furu. 5 delar. Bredd: 110. Djup: 84 cm, höjd: 71 cm
Hammered for 3.200 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:11)
1281 5009 Matservis 51 delar, Louise Adelborg (1885-1971), Sverige. "Louise", Rörstrand
Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:29)
1281 5253 Matservis 55 del ca
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:36)
1281 4375 Matservisdelar 47 delar, Ivory China
Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:08)
1281 5463 Matservisdelar Rörstrand, Grön Anna, ca 30 del
Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:46)
1281 5150 Matskedar 12 st, silver. Längd: 22 cm, Vikt: 750 g
Hammered for 2.400 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:59)
1281 5441 Matta 134xx205 cm
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:47)
1281 5572 Matta 136x170 cm
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:32)
1281 5414 Matta 179x63cm
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:55)
1281 1209 Matta Djajim, Semiantik, 167x210 cm
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:39)
1281 5365 Matta Ingegerd Silow (1916-2005), Sverige. 280x200, fläckar
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:57)
1281 5591 Matta Kasthall, "Arkad Checkerboard", ull, 230x285 cm
Hammered for 4.400 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:42)
1281 5575 Matta Kina, 136x213 cm
Hammered for 1.400 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:25)
1281 5271 Matta orientalisk, 136x212 cm
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:41)
1281 5527 Matta orientalisk, 142x296 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:41)
1281 5411 Matta Orientalisk, 163x94cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:03)
1281 1147 Matta orientalisk, 190x275
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:31)
1281 4237 Matta orientalisk, Afghan, 140x190 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:05)
1281 5592 Matta orientalisk, Antik, 133x211 cm
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:29)
1281 4053 Mockaskedar 12 st + marmeladsked, samesilver. Vikt. 120 g, Längd: 9 - 13 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:49)
1281 5105 Modellbilar 3 st. Längd: ca 25 cm
1281 5112 Modetavlor 6 st, 21x12 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:43)
1281 4419 Munkpanna koppar. Diameter: 62 cm
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:45)
1281 5448 Oljemålning Adolf Obst (1869-1945), Tyskland. Stadsmotiv, Signerad, 59x50 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:55)
1281 5501 Oljemålning Anna Maria Muhr, Upp ur djupen, signerad. Olja på duk, 31x25 cm
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:03)
1281 4438 Oljemålning Bertil Wahlberg (f. 1923), Sverige. Barn. Signerad. Olja på duk, 32x69 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:34)
1281 5485 Oljemålning Britta Ringvall (1912-1987), Sverige. Lindarna blommar. Signerad. Olja på duk, 33x29 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:14)
1281 5065 Oljemålning Bror Edvin Persson (1884-1953), Sverige. Signerad Gorthe, skånegård. Olja på duk, 60x90 cm
1281 7295 Oljemålning CA Schleisner, (Tillskriven), Man med mugg. Ej signerad. Olja på duk, 1800-tal, 48x39 cm
1281 4124 Oljemålning Carl Petter Hallberg (1809-1878), Sverige. Pastoralt landskap. Signerad, daterad 1854. Olja på duk, 36x55 cm
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:04)
1281 4557 Oljemålning Carl Skånberg (1850-1883), Sverige, tillskriven. Sjölandskap. Ej signerad. Olja på duk, 45x66 cm
Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:43)
1281 4288 Oljemålning Charles Sjöholm (f. 1933), Sverige. Caféinteriör. Signerad. Olja på duk, 50x60 cm
Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:55)
1281 4374 Oljemålning Edgar Wallin (1892-1963), Sverige. Signerad. Olja på duk, 28x36,5cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:07)
1281 4116 Oljemålning Egron Lundgren (1815-1875), Sverige, tillskriven. Ej signerad. Olja på pannå, 26x19 cm
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:43)
1281 1357 Oljemålning Elis Ryberg (1919-1985), Sverige. Studentpar, Signerad. Olja på pannå, 49x60 cm
Hammered for 1.800 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:58)
1281 5481 Oljemålning Erik B Gustavsson (1913-2005), Sverige. Stilleben, signerad. 1980. Olja på duk, 39x36 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:09)
1281 1038 Oljemålning Evald Kallstenius (1898-1957), Sverige. "Motiv från Västervik". Signerad. Olja på pannå, 37x44 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:46)
1281 5236 Oljemålning Finn Wennerwald (1896-1969), bondgård. Signerad. Olja på duk, 60x69 cm
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:11)
1281 5227 Oljemålning Francisca Lindberg (f. 1944), Sverige. Komposition. Signerad. Olja på duk, 48x37 cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:43)
1281 9026 Oljemålning Frans Lindström (1874-1954), Sverige. Klara sjö, Stockholm. Signerad. Olja på pannå, 30x40 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:04)
1281 5489 Oljemålning Fritz Sjöström (1923-1996), Sverige. Spegling, monogramsignatur. Olja på duk, 35x24 cm
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:30)
1281 5168 Oljemålning Georg Lodström (1915-1972), Sverige. Signerad, daterad 64, kustlandskap. Olja på pannå, 17x28 cm
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:26)
1281 1030 Oljemålning Gunnar Zetterström (1902-1965), Sverige. "Gamla Katarinahissen". Signerad. Olja på pannå, 40x46 cm
Hammered for 2.600 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:35)
1281 5467 Oljemålning Hedvig Lindby. Signerad, Blomsterstilleben. Olja på pannå, 44x40 cm
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:43)
1281 1057 Oljemålning Hjalmar Strååt (1885-1971), Sverige. "Port, Nygränd", 1955. Signerad. Olja på pannå, 37x27 cm
1281 5268 Oljemålning J Thörnlund, Motiv från Fiskebäckskil. Olja på pannå. Signerad. 28x24 cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:09)
1281 4354 Oljemålning Jan Hatvani (1903-1969), Sverige. Landskap med hus. Olja på pannå. Signerad. 65x52 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:58)
1281 5002 Oljemålning Jean Rosengren (1894-1965), Sverige. Signerad. Olja på duk, 54x74cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:36)
1281 5182 Oljemålning Jerzy Potrzebowski (1921-1974). Signerad, kvinna med katter. Olja på duk, 80x62 cm
Hammered for 3.400 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:53)
1281 3046 Oljemålning Johan Jacob Silvén (1851-1924), Sverige. Sjöbod. Signerad. Olja på duk, 32x53 cm
Hammered for 3.000 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:22)
1281 1196 Oljemålning Johan Kindborg (1861-1907), Sverige. Motiv från Nacka. Signerad, daterad -90. Olja på duk, 59x92 cm
Hammered for 3.000 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:16)
1281 5482 Oljemålning Johan Waldenström (1926-1986), Sverige. Komposition, monogramsignatur. Olja på duk, 10x19 cm
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:32)
1281 1470 Oljemålning John Nyström (1888-1945), Sverige. "Klintholm". Signerad, daterad 1939. Olja på duk, 32,5x45cm
Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:12)
1281 5229 Oljemålning K Krautwald, bymotiv. Signerad. Olja på duk, 674x54 cm
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:31)
1281 5092 Oljemålning Kaposy K Ödön (1914-1996), Ungern. Signerad, daterad 1947. Olja på pannå, 22x26 cm
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:11)
1281 5232 Oljemålning Knut Norman (1896-1977), Sverige. Venedig. Signerad. Olja på pannå, 32x40 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:28)
1281 5532 Oljemålning Knut Valinder (1909-1987), Sverige. Sjöfåglar, Signerad. Olja på duk, 45x113 cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:32)
1281 5304 Oljemålning kopia av Bror Geijer-Göthe (1892-1949) efter original av Olof Södermark 1848. Föreställer fru Frances Eliza von Koch född Lewin (1804-1888). Ej signerad. Olja på duk, 72x54 cm
Hammered for 3.000 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:50)
1281 5060 Oljemålning Kurt Heinonen (1915-1983), Finland. Fiskeläge. Signerad. Olja på duk, Tjörn, 33x67 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:26)
1281 4454 Oljemålning Kvinna i landskap. Ej signerad. Olja på duk, 90x60 cm
Hammered for 1.800 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:45)
1281 4429 Oljemålning Lars Tärning (f. 1945), Sverige. "Gimenez Mendez", stilleben med vinflaska. Signerad. Olja på pannå, 32x25 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:05)
1281 5391 Oljemålning Lars Wellton (1918-1992), Sverige. Signerad, We, sydländsjt landskap. Olja på duk, 24x34 cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:53)
1281 5389 Oljemålning Lars Wellton (1918-1992), Sverige. Signerad. Olja på pannå, 31x46 cm
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:44)
1281 5486 Oljemålning Maja Braathen (1896-1973), Sverige. Utsikt från Vällista fjäll. Monogramsignatur. Olja på pannå, 24x33 cm
Hammered for 2.400 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:41)
1281 5295 Oljemålning Margit Hågebrand (f. 1951), Sverige. "Egyptiskan". Signerad. Olja på duk, 100x86 cm
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:32)
1281 5294 Oljemålning Margit Hågebrand (f. 1951), Sverige. "Modell mot grön bakgrund". Signerad, daterad 1982. Olja på duk, 100x80 cm
Hammered for 3.000 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:33)
1281 5020 Oljemålning Maria Boczewska (f. 1940), Polen. Signerad. Olja på duk, Motivet: 22x27cm
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:23)
1281 5064 Oljemålning Mårten Garbring (f. 1918). Signerad, Fiskeläge, bohuslän. Olja på duk, 50x100 cm
1281 5476 Oljemålning Nisse Zetterberg (1910-1986), Sverige. Styvmorsvioler 1952. Signerad. Olja på pannå, 26x21 cm
Hammered for 1.700 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:47)
1281 5126 Oljemålning Oidentifierad konstnär, England. Landskap. Ej signerad. Olja på duk, 50x76 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:01)
1281 5125 Oljemålning Oidentifierad konstnär, England. Landskap. Ej signerad. Olja på duk, 76x50 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:04)
1281 5282 Oljemålning Oidentifierad konstnär, fruktstilleben. Ej signerad. Olja på duk, 46x63 cm
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:10)
1281 5030 Oljemålning Oidentifierad konstnär, Ryssland. Geometrisk komposition. Ej signerad. Olja på pannå, ca 48,5x69 cm
Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:55)
1281 5062 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, parklandskap. Olja på duk, 32x45 cm
1281 5386 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Fors. 1800-tal. Ej signerad. Olja på duk, 27x38 cm
Hammered for 1.400 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:03)
1281 5249 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Hus vid kust, signerad. Olja på duk, 60x95 cm
1281 5561 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Hus. Signerad. Olja på duk, 41x46 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:26)
1281 5475 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Kust, Signerad. Olja på duk, 23x30 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:49)
1281 5284 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Marin. Signerad Textier. Olja på duk, 39x53 cm
1281 5136 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Motiv med ung man. Ej signerad. Olja på pannå, 20,5x17 cm
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:28)
1281 5274 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Landskap med stad i bakgrunder, duk på pannå, 52x79 cm
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:32)
1281 5063 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad. Olja på pannå, 54x44 cm
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:33)
1281 1305 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Sydländskt motiv. Signerad. Olja på duk, 30x44 cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:41)
1281 5074 Oljemålning Otto Gripenswärd (1847-1933), Sverige. Signerad, Kvinna i parklandskap. Olja på duk, 42x61 cm
Hammered for 3.200 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:46)
1281 5542 Oljemålning Pierre Daboval (1918-2015), Frankrike. Kvinna med ros, ej signerad. Olja på duk, 71x41 cm
1281 5332 Oljemålning Stefan MÅS Persson (f. 1957), Sverige. Signerad, kuber. Olja på pannå, 40x30 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:33)
1281 4148 Oljemålning Sture Ekengren (1918-1996), Sverige. Stadsvy. Signerad. Olja på duk, 54x65 cm
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:04)
1281 5483 Oljemålning Sven Svensson (1906-1999), Sverige. Alvaret i motljus, Mörbylånga. Olja på pannå, signerad. 18x20 cm
Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:17)
1281 5499 Oljemålning Sven Svensson (1906-1999), Sverige. Från mitt fönster, Mörbylånga. Signerad. Olja på pannå, 17x20 cm
Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:13)
1281 5497 Oljemålning Sven Svensson (1906-1999), Sverige. Glänta i skogen, Mörbylånga. Olja på pannå. Signerad. 20x24 cm
Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:21)
1281 5503 Oljemålning Sven Svensson (1906-1999), Sverige. Gråväder på alvaret, 1950. Olja på pannå. Signerad. Motivet: 16x20 cm
Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:18)
1281 5484 Oljemålning Sven Svensson (1906-1999), Sverige. Murar. Signerad. Olja på pannå, 13,5x16,5 cm
Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:37)
1281 5500 Oljemålning Sven Svensson (1906-1999), Sverige. Olja på pannå, signerad. Alvaret, 22x26 cm
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:24)
1281 5502 Oljemålning Sven Svensson (1906-1999), Sverige. Röse landskap. Olja på pannå. Signerad. Motivet: 18x20 cm
Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:03)
1281 5498 Oljemålning Sven Svensson (1906-1999), Sverige. Snötjocka, Mörbylånga. Olja på pannå, signerad. 16,5x18,5 cm
Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:07)
1281 5031 Oljemålning Tellervo Tikkanen (1933-2010), Sverige. Eiffeltornet. Signerad. Olja på duk, 48,5x92cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:01)
1281 4150 Oljemålning Tord Leander Engström (1914-1985), Sverige. "Mot bardudalen, Björkliden". Signerad. Olja på duk, 36x44 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:08)
1281 5515 Oljemålning Ulla Helenius-Reit (f. 1942), Sverige. Stilleben. Signerad, daterad -84. Olja på duk, 95x68 cm
Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:09)
1281 5167 Oljemålning Uno Vallman (1913-2004), Sverige. "Fågeö". Signerad, daterad 1971. Olja på pannå, 32x50 cm
Hammered for 3.000 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:08)
1281 5487 Oljemålning Wivi Bark (f. 1933), Sverige. "Den lilla fjärilen". Signerad. Olja på duk, 21x19 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:33)
1281 5072 Oljemålningar 3 st, Boris Ottenberg (1891-1946), Sverige. 2 signerade, 1 osignerad. Olja på pannå, ca 15x20 - 36x25 cm, oramade
Hammered for 7.200 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:26)
1281 5184 Orientmattor 2 st, 85x60 respektive 65x58 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:56)
1281 5585 Ostkupa längd: 21 cm
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:21)
1281 5563 Pälsjacka Saga Mink. Storlek L
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:59)
1281 5335 Parti diverse, stationshus, hus, m. M. Till Märklin tågbana. Höjd: ca. 10 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:46)
1281 5057 Parti bijouterier diverse, bland annat silver
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:46)
1281 5038 Parti koppar två kartonger
1281 5416 Parti kuriosa bland annat kikare, glasögon
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:59)
1281 5323 Parti linne Servetter och dukar, diverse
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:01)
1281 5275 Parti porslin 13 delar, Wedgwood. Höjd: 2 - 13 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:08)
1281 5346 Penselvas Kina. Höjd: 28 cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:17)
1281 5392 Piedestal omkring 1900. Höjd: 109 cm
Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:33)
1281 5324 Plafond diameter: 53 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:31)
1281 5377 Plafond Jugend. Diameter: 23,5 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:24)
1281 1171 Plakett Veikko Aaltona (1910-1990), Finland. Brons. Diameter: 14,5 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:47)
1281 5394 Porslin 3 delar, Jonathan Adler. Höjd: 8-17 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:51)
1281 5545 Provdocka höjd: 158 cm
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:48)
1281 5451 Ram 47x51cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:06)
1281 5181 Ring 18k guld. Vikt: 4,2g. Vitguld, med diamanter, 4xca0,01ct
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:51)
1281 5180 Ring 23K. Vikt: 4,2g, ringmått ca 17,75
Hammered for 1.400 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:30)
1281 5183 Ringar 18k guld. Vikt: 7,3g. Med en sten, ringmått 17,5-18,5
Hammered for 1.700 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:54)
1281 5573 Rockhängare Olsson&Dåm. Höjd: 51 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:19)
1281 5427 Rökbord diameter: 63 cm, höjd: 64 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:00)
1281 5551 Rökbord kopparskiva. Diameter: 57, höjd: 63 cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:34)
1281 5440 Röllakan 140x200 cm
1281 5439 Röllakan Alice Wallebäck. Signerad AW, 167x255 cm
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:26)
1281 5143 Röllakan Signerad SG, 180x136 cm
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:36)
1281 5357 Salongsbord Gustaviansk stil, mahogny. Diameter: 80 cm. Höjd: 76 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:19)
1281 5426 Salongsbord mahogny, Bredd: 138cm. Djup: 31cm, höjd: 76cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:05)
1281 4510 Saltkar Ett par, med glasskålar. Nysilver, Längd: 8,5cm, 2 st, skedar.
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:07)
1281 5360 Samovar 1800-tal, mässing. Höjd: 56 cm ca
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:48)
1281 1017 Sängbord Ett par, Antonio Gioia, "Avanti", Dux. Bredd: 58cm. Höjd: 51cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:48)
1281 4413 Sängram NK, järn, 105x200
Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:13)
1281 5299 Satsbord 3 delar, mahogny. Höjd: 53 cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:21)
1281 5479 Sekretär Rokokostil, björk, Bredd: 81 cm. Djup: 45cm, höjd: 103cm
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:25)
1281 5352 Serigrafier 5 st, Peter Freudenthal (f. 1938), Sverige. 6/150, Signerade. Motivet: 25x25 cm
Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:19)
1281 5546 Serveringsvagn trä. Längd: 76, djup: 46 cm, höjd: 70 cm
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:45)
1281 5255 Servisdelar 20 delar, Blå Blomst, Royal Copenhagen. Blomsterdekor i underglasyrblått
Hammered for 2.400 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:34)
1281 5187 Servisdelar Bing & Grøndahl, 21 del
Hammered for 1.900 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:44)
1281 4389 Servisdelar Gustavsberg
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:31)
1281 5116 Servisdelar Kaffe- och teservisdelar, Marianne Westman (1928-2017), Sverige. Mon Amie, Rörstrand, blåblommigt mönster på ljus botten, 17 del
Hammered for 4.200 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:46)
1281 5115 Servisdelar Marianne Westman (1928-2017), Sverige. Mon Amie, Rörstrand, blåblommigt mönster på ljus botten, 38 del
Hammered for 3.200 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:33)
1281 5456 Servisdelar Rörstrand, Anemon, 11+ 8 del
Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:44)
1281 5428 Sideboard Längd: 83 cm. Djup: 24 cm, höjd: 62cm
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:15)
1281 5226 Sideboard sent 1800-tal, bemålat. Längd: 91 d, 44, höjd: 76 cm
1281 5412 Skål + fat, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Berså, Gustavsberg 1960-1974, stiliserade gröna blad på vit botten. Diameter: 20-24 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:01)
1281 5445 Skål 3 st, Rörstrand, + Åke Holm (1900-1980), Sverige. Diameter: 8-16cm
1281 5010 Skål Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Rörstrand. Diameter: 12 cm
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:21)
1281 5306 Skål Kristall, Orrefors, Gunnar Cyrén (1931-2013), Sverige. För nit och redlighet. Diameter: 24 cm
Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:45)
1281 4501 Skål Orrefors, + karaff. Höjd: 13-31cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:29)
1281 5040 Skål Orrefors, Edward Hald (1883-1980), Sverige. Diameter: 19, höjd: 10 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:05)
1281 5130 Skål silver, CG Hallberg, 1906. Diameter: 20 cm. Vikt: ca 400 g
Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:12)
1281 4135 Skål Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Höjd: 11cm. Diameter: 18cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:18)
1281 5322 Skål med lock Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Båt, Gustavsberg. Höjd: 16 cm
Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:51)
1281 5347 Skålar + dosa, 3 delar, Kina. Diameter: 6-11 cm
1281 5507 Skålar 3 st, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Diameter: 8-21. Höjd: 5,5-12,5, Kosta Boda
Hammered for 1.400 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:27)
1281 5556 Skålar med lock, ett par, Porslin, Genombruten dekor. Längd: 15 cm
Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:40)
1281 4083 Skålfat Japan, 1900-tal, Samurai. Diameter: 37 cm
1281 5096 Skålfat Keramik. Diameter: 35 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:24)
1281 5155 Skålfat Tenn för Firma Svensk Tenn, Nils Fougstedt (1881-1954) tillskriven, Sverige. Längd: 25cm. Bredd: 18cm, höjd: 6cm, år 1956
Hammered for 1.400 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:54)
1281 4302 Skåp Art Déco, Intarsia, Bredd: 123 cm. Djup: 46cm. Höjd: 150 cm, nyckel
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:56)
1281 5156 Skedar + skyslev, 7 delar. Längd: 18-22 cm
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:25)
1281 5157 Skedar 6 st, 1800-tal, silver. Längd: ca 20 cm, Vikt: 260g
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:47)
1281 5154 Skedar 6+ 4+ 1 st, silver. Längd: 15-18,5 cm, Vikt: 300 g
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:33)
1281 4506 Skedar 6+ 7 st, silver. Längd: 10-11 cm. Vikt: ca 140 g
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:55)
1281 5158 Skedar 8 st, silver, 1700-tal. Längd: 19-23 cm, Vikt: 440 g
Hammered for 1.700 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:12)
1281 5438 Skrivbyrå med skrivskiva, England. Bredd: 64. Djup: 42 cm, höjd: 84 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:09)
1281 5539 Skulptur 2 st, Kosta Boda, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Höjd: 13,5-23,5cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:22)
1281 5216 Skulptur Allan Ebeling (1897-1975), Sverige. Smed. Signerad Torshälla 1973. Järn. Höjd: 50 cm
Hammered for 3.800 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:52)
1281 4261 Skulptur Asien, Dansös, metall. Höjd: 28 cm
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:35)
1281 5087 Skulptur Bemålad gips, Kvinna. Höjd: 93 cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:02)
1281 5584 Skulptur Bengt Jonsson, Same i båt, monogramsignatur. Längd: 33 cm. Höjd: 15 cm
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:42)
1281 5513 Skulptur Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Kosta Boda. Signerad "KOSTA BODA ATELIER B Vallien". Konstglas. Höjd: 13 cm
Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:12)
1281 5388 Skulptur Buddha. Längd: 24,5, höjd: 11 cm
Hammered for 3.000 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:21)
1281 5123 Skulptur efter Chiparus, Dansös, brons, nutida. Höjd: 62 cm
Hammered for 3.600 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:16)
1281 5124 Skulptur efter Danese Cattaneo, Kvinna, brons, nutida. Höjd: 75 cm
Hammered for 2.400 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:52)
1281 5122 Skulptur efter Juno, Dansande kvinna, brons, nutida. Höjd: 42 cm
Hammered for 1.800 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:54)
1281 5566 Skulptur Glas, Edvin Öhrström (1906-1994), Sverige. Längd: ca 25, höjd: 14 cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:25)
1281 5376 Skulptur Goebel. Höjd: 36 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:52)
1281 5472 Skulptur Guanyin, Kina, Blanch de Chine. Höjd: 32 cm
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:43)
1281 5061 Skulptur Katt, brons, nutida. Längd: 42 cm
Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:38)
1281 5263 Skulptur Katt, Goebel, Rosina Wachtmeister. Längd: 21, höjd: 14 cm
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:42)
1281 5109 Skulptur Kina, Korkarbete. Höjd: 28,5 cm, bredd: 45 cm, djup: 18 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:48)
1281 5070 Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Fågel ur Fåglar. Gustavsberg. Höjd: 7 cm
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:18)
1281 4468 Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Katt, ur serien Menageri. Höjd: 10 cm
Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:47)
1281 5320 Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Lejon, Gustavsberg. Höjd: 15 cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:01)
1281 5496 Skulptur Marmor, Flicka. Höjd: 15 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:35)
1281 5409 Skulptur metall, Sjöman. Höjd: 38 cm
1281 5153 Skulptur Oidentifierad Konstnär, grönpatinerad metall på stensockel, Höjd: 43cm
Hammered for 5.400 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:02)
1281 5277 Skulptur Sigge Berggren (1911-1968), Sverige. Kvinna, brons. Höjd: 20 cm
Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:53)
1281 5006 Skulpturer 2 st, Eva-Lena Martinsson (f. 1962), Sverige. Skruf. Signerad. Höjd: ca 31-44 cm
Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:42)
1281 5413 Skulpturer 2 st, porslin, Hundar. Höjd: 20 cm ca
Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:52)
1281 1175 Skulpturer 2 st, Stig Blomberg (1901-1970), Sverige. Flickor. Höjd: 12-13 cm
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:16)
1281 5207 Skulpturer 2 st, trä, Signerade. Höjd: ca 20 cm
1281 5317 Skulpturer 2 st. Fåglar, trä + porslin, Vitra. Längd: 25 cm
1281 5316 Skulpturer 2 st. Trä, Kay Bojesen (1886-1958), Danmark. Apa + bil. Längd: 10 - 13 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:41)
1281 5069 Skulpturer 2st Kosta Boda, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Signerad. Höjd: 9-15cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:21)
1281 5036 Skulpturer 3 st, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Gustavsberg, Adam & Eva 2. Höjd: 21 cm
Hammered for 1.400 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:16)
1281 5319 Skulpturer 3 st. Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Kattor, Gustavsberg. Höjd: 14 - 21 cm
Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:17)
1281 5033 Slaglåsgevär 2 st, 1700-/1800-tal. Längd: 110-140 cm ca
Hammered for 2.800 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:07)
1281 5163 Soffa + Fåtölj, France & Daverkosen, Danmark, mahogny. Längd: 130cm (soffan)
Hammered for 5.400 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:49)
1281 5305 Soffa Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Samsas. AB OH Sjögren, Tranås. Fast stoppad rygg och sits med stomme i trä. Märkt med bricka. Längd: ca 180cm
Hammered for 2.400 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:53)
1281 5531 Soffbord 1950-tal. Bredd: 120, djup: 55 cm, höjd: 61 ca
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:04)
1281 5526 Soffbord glas, Italien. Inköpt på Inside, Stockholm 1990-tal, 125x120 cm
Hammered for 8.200 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:28)
1281 5338 Soffbord hunters table, mahogny, Bredd: 153cm. Djup: 42+ 2x23 cm, höjd: 43 cm
1281 5528 Soffbord med hyllplan. Bredd: 80, djup: 47 cm, höjd: 57 cm
1281 5431 Soffbord Rokokostil. Diameter: 62, höjd: 52 cm
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:37)
1281 5372 Soffbord Tati, Design: Broberg & Ridderstråle, Bredd: 90cm. Djup: 90 cm, höjd: 37 cm
Hammered for 3.600 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:42)
1281 5559 Spegel + konsol, mahogny, 160x6. Längd: 76, djup: 37 cm, höjd: 81 cm
Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:14)
1281 5269 Spegel 102x37 cm
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:45)
1281 5083 Spegel 203x33 cm
Hammered for 1.700 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:55)
1281 5302 Spegel 65x50 cm
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:14)
1281 5505 Spegel diameter: 60 cm
Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:52)
1281 5012 Spegel Empire. Höjd: 68,5cm
1281 5003 Spegel fd fartygsventil. Diameter: 30 cm
Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:22)
1281 5251 Spegel Gustaviansk stil, 58x43 cm
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:43)
1281 5250 Spegel mahogny, 110x56 cm
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:29)
1281 5401 Spegel nutida, 114x145 cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:16)
1281 4232 Spegel Nyrokoko, 59x80 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 21:02)
1281 5444 Spegel Teak, 124x55 cm
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:25)
1281 5436 Spegel Teak, 96x44 cm
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:23)
1281 4213 Spelbord . Mahogny, Bredd: 88 cm. Djup: 43 cm, höjd: 77 cm
Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:35)
1281 5165 Spelbord Björk, Bredd: 87 cm. Djup: 43 cm, höjd: 76 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:54)
1281 5508 Starkvinsglas 4 st, Anne Nilsson (f. 1953), Sverige. Clown. Höjd: 19 cm
1281 5121 Stengods 3 delar, Rörstrand. Höjd: 2-4,5 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:44)
1281 5604 Stol metall
Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:10)
1281 5553 Stolar 3 st. Nyrokokostil
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:36)
1281 5464 Stolar 4 st, Teak, 1960-tal
Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:09)
1281 5224 Stolar Et par Allmoge. Höjd: 80 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:49)
1281 5311 Stolar ett par, ek
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:32)
1281 5333 Stolar Ett par, nyrokoko
1281 4408 Stolar Ett par, trä
1281 4093 Stolar Ett par, valnöt / rottingsits
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:08)
1281 5079 Stringhylla 2 hyllplan. Bredd: 80 cm
Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:54)
1281 5034 Svepask bemålad, 1811. Längd: 52 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 21:00)
1281 5166 Sybord Björk, Bredd: 58 cm. Djup: 45 cm, höjd: 76 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:27)
1281 5583 Sybord Teak, Povl Dinesen, Danmark. Bredd: 71, djup: 39 cm, höjd: 56 cm
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:21)
1281 5286 Syltkrukor 2 st. Rörstrand och Höganäs. Höjd: 14 - 20 cm
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:23)
1281 5465 Syltkrukor 4 st. Höjd: 24-30 cm
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:25)
1281 5203 Takarmatur Diameter: 61cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:26)
1281 5523 Takarmatur glas / metall, höjd ca 25 cm. Diameter: 21 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:33)
1281 5114 Takarmatur Gubi. Höjd: 26 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:54)
1281 5378 Takarmatur höjd: 45 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:58)
1281 5078 Takarmatur mässing. Höjd: 40 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:46)
1281 5139 Takarmatur Mässing/Teak. Höjd: 57 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:23)
1281 5204 Takarmaturer 2 st, Diameter 30-60cm. Höjd: 30cm
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:58)
1281 5113 Takarmaturer ett par, Verner Panton (1926-1998), Danmark. "Flowerpot", &Tradition, Danmark. Diameter: 25 cm
Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:02)
1281 5005 Takfotogenlampa höjd: 57 cm ca
1281 5289 Tallrikar 3 + 1 st, Rosenthal, Björn Wiinblad (1918-2006), Danmark. Diameter: 16-29 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:21)
1281 5097 Tallrikar 7 st, Joseph Leja, Stockholm. Diameter: 21 cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:38)
1281 5043 Tallrikar Hutschenreuther, Tyskland, 3st flata + 12st djupa tallrikar, 2st fat. Diameter: 24-25,5 cm, fat längd: 22 cm
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:25)
1281 5425 Tantalus 2 flaskor. Höjd: 34 cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:32)
1281 5075 Tavelram ramens innermått: 46x61 cm
Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:24)
1281 5041 Tavla Stockholm, 1808,41x45 cm
Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:42)
1281 5557 Tekanna + kaffekanna, + gräddkanna, sockerskål, ägghållare, sockerströare, hållare Höjd: 9-28cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:58)
1281 5567 Tekanna Bernard Leach St Ives. Stengods. Höjd: 13 cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:22)
1281 5530 Tennfat 12st, Scandia Tenn, Karlshamn. Diameter: 27,5cm, buckliga
Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:41)
1281 5164 Termoskanna + skål, Georg Jensen, Sigvard Bernadotte (1907-2002), Sverige. Höjd: 7-23 cm
Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:32)
1281 5460 Terrin Frankrike, Vildsvin. Längd: 24 cm
Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:27)
1281 5214 Terrin med lock rokokostil, försilvrad. Längd: 39 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:02)
1281 4297 Teskedar 12 st, silver. Längd: 12 cm, vikt: 180g
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:44)
1281 5215 Trädgårdsskulpturer 2 st. Längd: 34-40 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:53)
1281 5398 Trädgårdsurna Plåt. Höjd: 67 cm
1281 5349 Träsnitt 3 st, Annie Bergman, ca 20x20 cm
Hammered for 1.900 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:38)
1281 5162 Träsnitt Oidentifierad konstnär. Signerad, daterad 1985, numrerad 7/40. Motivet: 39x32 cm
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:44)
1281 5285 Träsnitt Sven Ljungberg (1913-2010), Sverige. Signerad, numrerad 218/360. Motivet: 32x41 cm
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:50)
1281 5417 Trummor diverse. Höjd: 17
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:51)
1281 5243 Tryck Affisch Ernst Billgren. Motivet: 42x85 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:04)
1281 5016 Tryck Med ram, Oscar II, ca 74x51,5cm
Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:40)
1281 5423 Tryck Vladimir Beck (f. 1943), 6/199. Signerad, 40x58 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:10)
1281 5490 Tusch Birger Lundquist (1910-1952), Sverige. Tillskriven, man med getter. Motivet: 21x26 cm
1281 5210 Tusch Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Förlaga till skivomslag, Hommage till en polare, 36x55 cm
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:16)
1281 5173 Tvillingring 18k guld, vitguld, med diamanter, 2xca1,30ct, 6xca0,001ct, storlek: 17¼. Vikt: 5,8g
Hammered for 25.000 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:03)
1281 5600 Urna + 2 fat, porslin, urnan bronsmonterad, handmålade, Urnans. Höjd: 29 faten, diameter: 31. Resp. 23 cm
Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:16)
1281 5406 Väggarmatur höjd: 26 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:34)
1281 5205 Väggarmaturer 2 st. Höjd: 32cm
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:41)
1281 5265 Vägglystrar Ett par. Höjd: 35 cm
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:14)
1281 5077 Väggpendyl Förgylld. Höjd: ca 60 cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:29)
1281 5353 Väggpendyl Robert Engström, Stockholm. Höjd: 64 cm
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:44)
1281 5252 Väggpendyl Rokokostil. Höjd: 55 ca
1281 5331 Väggrelief gjutjärn, bemålad, omkring 1900. Diameter: 38 cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:37)
1281 5590 Väggrelief Lisa Larson (f. 1931), Sverige. "Handelsflottans välfärdsråd", Vikingaskepp. Gustavsberg, 23x23 cm
Hammered for 2.600 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:02)
1281 5348 Väggrelief Royal Copenhagen, 21x53 cm
Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:34)
1281 4163 Väggsköldar Ett par, järn, Antika gudar, diameter: 60 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:48)
1281 4162 Väggsköldar Ett par, järn, diameter: 52 cm
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:47)
1281 5468 Väggskulptur Evert Lindfors (f. 1927), Sverige. Landskap, Lergods, 45x65 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:19)
1281 2104 Väggur Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Glaserad keramik, Time Design, 32x31 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:08)
1281 5514 Vas + skål, 2 delar, Konstglas, Bertil Vallien & Ingegerd Råman. Höjd: 9-24 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:32)
1281 5138 Vas + skål, keramik, Jugend, bland annat Höganäs. Höjd: 19 cm. Diameter: 18,5 cm
1281 5442 Vas 2 st, Kosta, Vicke Lindstrand (1904-1983), Sverige. Höjd: 13-25,5cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:24)
1281 5103 Vas Böhmen. Höjd: 13 cm
1281 5569 Vas Brons Orientalisk. Höjd: 36 cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:01)
1281 4006 Vas Erich & Ingrid Triller, Tobo. Stengods. Signerad. Höjd: 19cm
1281 5293 Vas Erik Höglund (1932-1998), Sverige. Boda. Höjd: 25 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:09)
1281 2021 Vas Gertrud Lönegren (1905-1970), Sverige. Rörstrand. Stengods, 1940-tal, signerad. Höjd: 24 cm
1281 4526 Vas Gustavsbergs Studio, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Höjd: 14 cm
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:59)
1281 5449 Vas höjd: 17cm. Diameter: 19cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:04)
1281 5558 Vas Ingrid Atterberg (1920-2008), Sverige. "Spiral", Upsala-Ekeby. Höjd: 34 cm
Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:52)
1281 5095 Vas Josef Ekberg (1877-1945), Sverige. Gustafsberg. Sgrafittodekor. Signerad, daterad 1927. Höjd: 19,5 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:33)
1281 5119 Vas Jugend, Rörstrand. Höjd: 31 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:45)
1281 4345 Vas Kina. Höjd: 36 cm
1281 5128 Vas Kosta, Vicke Lindstrand (1904-1983), Sverige. Höjd: 29 cm
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:18)
1281 5258 Vas Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. "Open mind", Kosta Boda. Höjd: 18 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:42)
1281 5511 Vas Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Kosta Boda. Höjd: 23 Dia: 23 cm
Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:54)
1281 5387 Väska Josef Frank, Firma Svenskt Tenn, mönster Rox & Fix. Längd: ca 42 cm, höjd: ca 28 cm
Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:59)
1281 5037 Vattenbehållare + hink + kittel på ställning, Koppar. Höjd: 23-50 cm, djup: 25-45 cm, längd: 60 cm
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:48)
1281 5509 Vinglas + snapsglas, 2 + 2 st, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Kosta Boda. Höjd: 9-19 cm
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:46)
1281 5085 Vinglas 11 st, design: Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Oktav. Höjd: 16,5 cm
Hammered for 1.700 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:48)
1281 5146 Vinglas 11 st. Höjd: 19 cm
Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:06)
1281 5147 Vinglas 12 st, Kosta. Höjd: 12 cm
Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:03)
1281 5084 Vinglas 14 st. Höjd: 15 cm
Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:18)
1281 5134 Vinkylare Tenn, GAB 1939. Höjd: 21 cm
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:13)
1281 5315 Vitrinskåp Karl Johanstil, betsad björk. Bredd: 133 cm. Djup: 41 cm. Höjd: 150 cm, nyckel
Hammered for 2.400 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:15)
1281 5218 Vykort 1 album
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:26)
1281 5568 Ytterfoder + lockdosa, Kina. Höjd: 8 cm resp. Diameter: 7 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:47)
1281 5131 Ytterfoder 3 st, Glas, bland annat ”Fuga”. Diameter: 12-16 cm
1281 5261 Ytterfoder nutida. Längd: 42 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:06)