Auktionshuset Metropol AB

 Earlier auctions den 14 oktober 2019 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1281 1496  Akustisk gitarr Ibanez 20 tv. Längd: 104 cm

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:56)

1281 5191  Akvarell Anna von Gersdorff-Obolensky (1898-1973), Sverige. Signerad, daterad 54,41x33 cm

Hammered for 3.600 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:15)

1281 5495  Akvarell Einar Forseth (1892-1988), Sverige. Bohuskust. Signerad, daterad 1951, bladets mått: 21x28 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:33)

1281 5190  Akvarell Eric Elias (1918-1975), Sverige. Paris. Signerad, daterad 47, ca 26x34 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:27)

1281 5240  Akvarell Heiner Peter Norberg (f. 1939), Sverige. "De lycksaligas ö". Signerad, 42x42 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:26)

1281 5491  Akvarell Kurt Lindon (1910-1986), Sverige. Landskap. Signerad. 17x26 cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:45)

1281 5534  Akvarell Lars Pirak (f. 1932), Sverige. Ren. Signerad. Motivet: 8x16 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:07)

1281 5345  Akvarell Oidentifierad konstnär. Kina, 12x28 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:42)

1281 5189  Akvarell Ryno Frieberg (f. 1920), Sverige. Signerad, daterad 1985, stilleben, 30x21 cm

Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:35)

1281 5494  Akvarell Willie Weberg (1910-1995), diptyk, ramens innermått: 43x29 cm. Signerad

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:23)

1281 5193  Akvareller 4 st, Frans Lindström (1874-1954), Sverige. Stockholmsmotiv, ca 20x30 cm. Signerad

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:46)

1281 5609  Ampel med prismor, nutida. Diameter: 38 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:52)

1281 5076  Appliquer ett par, G Keijser. Höjd: 39 cm

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:32)

1281 5185  Armbandsur 18k guld, Tissot, bruttovikt: 25,3g. Längd: 18cm. Diameter: 17,4mm

Hammered for 3.000 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:25)

1281 5174  Armringar 18k guld. Vikt: 20,9g. 2 st, öppningsbara, diameter: 62mm cm

Hammered for 6.000 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:16)

1281 5297  Badrumslampor 3 st, Burlington, BL12. Höjd: 15,5 cm ca

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:48)

1281 5145  Bägare silver, 1900. Höjd: 20 cm, Vikt: 290 g

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:44)

1281 5310  Bänk bemålad, med hylla, Längd: 109 cm. Djup: 28cm, höjd: 50 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:20)

1281 5220  Bänk längd: 150 cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:45)

1281 5430  Barskåp sengustaviansk stil. Mahogny, intarsia. Bredd: 87 cm. Djup: 41 cm. Höjd: 127 cm

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:35)

1281 5516  Barstol Börge Lindau (1932-1999), Sverige. Höjd: 72cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 21:03)

1281 5405  Barstol Trä, Lyra. Höjd: 86cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:16)

1281 4525  Barstolar ett par, Lindau & Lindekrantz

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:04)

1281 5358  Bergèrer Ett par, Gustaviansk stil. Höjd: 88 cm

Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:30)

1281 5018  Bestick 83st, med etui.

Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:26)

1281 5202  Bijouterier diverse

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:35)

1281 5239  Blandteknik Åsa Åkerström (1925-2012), Sverige. Lofoten. Signerad, daterad 1985, ca 39x62 cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:20)

1281 5363  Blandteknik Jean Speth, tillskriven. "Blodbad i Petersburg". Omkring 1900. Mixed media på papper, 116x146cm. Ej signerad

Hammered for 5.000 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:19)

1281 5362  Blandteknik Jean Speth, tillskriven. Gasexplosion i Hamburg. Omkring 1900. Mixed media på papper, 116x146cm. Ej signerad

Hammered for 5.200 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:40)

1281 5364  Blandteknik Jean Speth, tillskriven. Omkring 1900. Mixed media på papper, 116x146cm. Ej signerad

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:23)

1281 5213  Blandteknik Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. Stilleben. Signerad. 25x30 cm

Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:27)

1281 5066  Blandteknik Oidentifierad konstnär. Signerad. Motivet: 58x85 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:10)

1281 5493  Blandteknik Villy Daugaard Pedersen (1915-1994), Danmark, tillskriven. Kvinna i fönster. Ej signerad, 17x12 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:54)

1281 4001  Blandteknik Waldemar Sjölander (1906-1988), Sverige. Komposition. Signerad, 1960. Motivet: 62x47 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:32)

1281 5373  Blomsterbord 2 st, rotting och glas. Bredd: 73-84 cm

Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:42)

1281 5435  Blomsterbord längd: 101 cm, djup: 26 cm, höjd: 66 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:44)

1281 5019  Blomsterstrut Rörstrand. Höjd: 30 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:49)

1281 5219  Bockbord längd: 140 cm, djup: 80 cm, höjd: 75 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:39)

1281 5309  Bokhylla Längd: 53 cm. Djup: 28cm, höjd: 171cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:19)

1281 5382  Bokhylla med skåpdel, Bredd: 140 cm. Djup: 28cm, höjd: 75 cm, nyckel

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:25)

1281 5228  Bokhylleskåp Teak. Bredd: 100, djup: 35 cm, höjd: 170 cm, nyckel

Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:38)

1281 5443  Bokverk Gerda Boëthius, "Zorn Tecknaren, Målaren, Etsaren, Skulptören". Numrerad 256/2000, Stockholm 1949

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:13)

1281 4259  Bonad Röllakan, Axeco, Ingegerd Silow (1916-2005), Sverige. "Sommarkransen", 80x55 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:37)

1281 5390  Bord Asien, Intarsia. Diameter: 47, höjd: 50 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:50)

1281 4329  Bord Glasfiber. Diameter: 121 cm, höjd: 72 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:55)

1281 5395  Bord med låda, Furu, 1800-tal. Bredd: 74, djup: 44 cm, höjd: 77 cm

Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:04)

1281 5550  Bord Teak, med glas. Bredd: 118 cm. Djup: 37 cm. Höjd: 48 cm

1281 5280  Bordsdekoration Metall, Askkopp, blomma. Längd: 27. Höjd: 16 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:03)

1281 5525  Bordsfotogenlampa Glas och mässing. Höjd: 54 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:20)

1281 5506  Bordsklocka nysilver. Höjd: 17,5 cm

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:02)

1281 5602  Bordslampa 1920-tal. Höjd: 29 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:03)

1281 5470  Bordslampa Ett par, med skärmar. Höjd: 39cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:20)

1281 5027  Bordslampa Ett par. Höjd: 48,5cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:47)

1281 5370  Bordslampa fd Fotogen. Höjd: 43 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:47)

1281 5419  Bordslampa Italien. Höjd: 80 cm ca

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:50)

1281 5420  Bordslampa Krom. Höjd: 55 cm

Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:37)

1281 5235  Bordslampa mässing. Höjd: 46 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:48)

1281 5067  Bordslampa mässing. Höjd: 48cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:56)

1281 5369  Bordslampa Nysilver. Höjd: 56 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:14)

1281 5054  Bordslampa PH, Poul Henningsen, Louis Poulsen, Danmark. Höjd: 45cm

Hammered for 5.800 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:09)

1281 4352  Bordslampa PH. Höjd: 54cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:38)

1281 5459  Bordslampa Porslin. Höjd: 36

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:11)

1281 5059  Bordslampfot bemålat glas / mässing. Höjd: 39 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:43)

1281 5548  Bordslampfot keramik, Tyskland. Höjd: 35 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:09)

1281 5090  Bordslampfot mässing. Höjd: 52 cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:16)

1281 4381  Bordslampfötter Ett par, Firma Svenskt Tenn, modell 2563. Höjd: 78 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:23)

1281 5375  Bordslampor Ett par, Art Déco-stil. Höjd: 35 cm

Hammered for 1.700 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:30)

1281 5111  Bordslampor ett par, design: Monica Öfverström, Kvadrat. Höjd: 35 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:09)

1281 5383  Bordslampor ett par, Orrefors. Höjd: 53 cm

Hammered for 2.800 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:45)

1281 5410  Bordspegel trä. Höjd: 60cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:53)

1281 5201  Bordsspegel mässing. Höjd: 39 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:17)

1281 5321  Bordssurtout glas/nysilver. Höjd: 34 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:23)

1281 5260  Bordsur 20-tal. Längd: 29 cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:28)

1281 5093  Borste silver. Längd: 24 cm, Vikt: 110 g

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:49)

1281 5385  Brandbil längd: 78 cm ca

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:17)

1281 5100  Brulékoppar med fat 8 delar. Höjd: 2-4,5 cm, diameter: 9,5-13 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:51)

1281 5581  Byrå sengustaviansk stil, med stenskiva, Bredd: 80 cm. Djup: 44 cm. Höjd: 74 cm

Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:35)

1281 5129  Champagnekylare/ishink Stelton, design: Arne Jacobsen (1902-1971), Danmark. Höjd: 21 cm

Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:39)

1281 5560  Champangeskålar + vinskålar, 16 delar. 8 st EP Brass Spanien, metall + 8st vinskålar. Höjd: 14-17cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:55)

1281 5169  Cigarettetui silver. Längd: 10cm. Bredd: 8cm, gravyr, Vikt: 120 g

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:04)

1281 5098  Crèmekoppar 12 st

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:44)

1281 5144  Dalahästar 3 st. Höjd: 13,5-20 cm

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:37)

1281 5400  Dekorelement 2 st. Längd: 50-52 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:27)

1281 5402  Dekorelement 3 st. Längd: 63x83 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:28)

1281 5028  Etsning Oidentifierad konstnär. Signerad, 1971. Motivet: 27x34,5cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:20)

1281 5474  Etsning Per Lindekrantz (1913-1994), Sverige. Signerad, numrerad 10/50. Motivet: 15x18 cm

1281 4131  Etsningar 2 st, Axel Tallberg (I860-1928), Sverige. Signerad. Fartyg. Motivet: 34x100 cm

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:59)

1281 5344  Etsningar 2 st, bland annat Eigil Thorell. Signerad. Motivet: 20x15 och 25x19 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:28)

1281 5082  Etsningar 6 st, Emil Ekman (1880-1951), Sverige. Marina. Signerad, Motivet. 16-18x18-31

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:20)

1281 5461  Fällstolar 4st Robert Lucci & Paolo Orlandini, model: Viva, Italien, plast / metall

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:38)

1281 5159  Färgetsning Bo Cronqvist (f. 1948), Sverige. Signerad, numrerad 91/100. Motivet: 37x42 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:55)

1281 5607  Färgetsningar 9 st, Oidentifierad konstnär. Signerade, numrerade. Motivet: ca 7x11 cm

Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:57)

1281 4030  Färgkrita Oscar Hullgren (1869-1948), Sverige. Marin, 16x22 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:46)

1281 5329  Färglitografi 2 st, Carl Fredrik Reuterswärd (1934-2016), Sverige. Signerad, numrerad 1487/1500, ca 52x40 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:39)

1281 5314  Färglitografi 6 st, Astri Bergman-Taube (1898-1980), Sverige. Signerad, oramade, 55x45- 63x48 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:50)

1281 5318  Färglitografi 7st, Astri Bergman-Taube (1898-1980), Sverige. Signerade, oramade, 45x55-48x63 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:38)

1281 5172  Färglitografi Bo Jansson. Signerad, daterad 82, numrerad 93/140. Motivet: 54x70 cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:30)

1281 5291  Färglitografi Karl Höglund (f. 1940), Sverige. Signerad. Motivet: 35x30 cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:25)

1281 5088  Färglitografi Lasse Åberg (f. 1940), Sverige. 6 st i mapp, "Leksaker", bladets mått: 48x42 cm. Signerad

Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:08)

1281 5434  Färglitografi Lena A Linderholm (f. 1947), Sverige. Signerad, numrerad 4/225. Motivet: 32x25 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:04)

1281 5161  Färglitografi Maria Hillfon (f. 1945), Sverige. Signerad, numrerad 162/250. Motivet: 47x36 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:52)

1281 5160  Färglitografi Maria Hillfon (f. 1945), Sverige. Signerad, numrerad 6/110. Motivet: 60x43 cm

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:23)

1281 5267  Färglitografi Oidentifierad konstnär. Marin. Signerad, 1897,17x27 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:43)

1281 5341  Färglitografi Olle Kåks (1941-2003), Sverige. Signerad, daterad -97, numrerad 54/90. Motivet: 70x48 cm

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:44)

1281 4031  Färglitografi Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. Signerad, numrerad 186/310. Motivet: 23x35 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:47)

1281 5328  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Signerad, numrerad 85/360. Motivet: 41x52 cm

Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:58)

1281 5248  Färglitografi Susan Gilli. "Citron frukost i Vera Crus". Signerad, numrerad 213/330. Motivet: 64x45 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:44)

1281 5570  Färglitografi Sven Lidberg (1929-2009), Sverige. EA-upplaga (Épreuve d’artiste), "Kvarnen". Signerad. Motivet: 29x20 cm

Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:34)

1281 5221  Färglitografi Sven X:et Erixson (1899-1970), Sverige. Hamn. Signerad, numrerad 34/260. Motivet: 27x35 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:47)

1281 5050  Färglitografi Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Signerad, numrerad 166/300. Motivet: 36x51 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:59)

1281 5429  Färglitografi Vytautas Kasiulis (1918-1995), Signerad, numrerad 84/225. Motivet: 21x17 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:32)

1281 5022  Färglitografier 2 st, Karl Axel Pehrson (1921-2005), Sverige. Signerad, numrerad 260-upplaga. Motivet: 65x49 cm

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:35)

1281 5242  Fat + spilkum, bland annat Rörstrand. Diameter: 30 - 37 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:12)

1281 5589  Fat + vas, + gallerskål, Musselmalet, Helblond, Royal Copenhagen. Diameter: 8-24 cm

Hammered for 3.800 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:16)

1281 5312  Fat 6 st. Piero Fornasetti (1913-1988), Italien. Diameter: 10 cm

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:23)

1281 4344  Fat Kina. Diameter: 29 cm, höjd: 9 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:19)

1281 5549  Fat Rörstrand, Sarek. Diameter: 35 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:02)

1281 5541  Fat Royal Copenhagen, + salt & peppar, + sockerskål. Höjd: 8-9cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:46)

1281 5039  Fat Tobo, Erich och Ingrid Triller , Sverige. Diameter: 18,5 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:23)

1281 5053  Fåtölj Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. Jetson, Dux

Hammered for 6.400 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:16)

1281 4287  Fåtölj Norell

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 15 oktober 2019 03:27)

1281 4410  Fåtölj Rokoko, trä, Höjd, 92 cm, Sitthöjd 40 cm, djup 50 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:11)

1281 5244  Fåtölj Stressless, + pall

Hammered for 2.600 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:40)

1281 5149  Fickur 2 st, Elgin/ AWC

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:25)

1281 5587  Figurin Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Pingvin, Rörstrand. Höjd: 16 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:21)

1281 5586  Figuriner 3 st, bla, Bing & Grøndahl. Höjd: 6-16 cm

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:59)

1281 5462  Fiol med stråke i väska. Längd: 58 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:03)

1281 5379  Flaska höjd: 40 cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:54)

1281 5276  Flaska Ulla Forsell (f. 1944), Sverige. Höjd: 41 cm ca

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:46)

1281 3026  Fotografi Sofia Änghede (f. 1972), Sverige. "#29", C-print, silikonmonterad på glas. Signerad a tergo, No 1/5, daterad 2010. Motivet: 90x120 cm

Hammered for 2.600 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:47)

1281 5198  Frimärken 2 album

1281 5287  Frukostkoppar Ett par, Arabia. Höjd: 12 cm

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:08)

1281 5380  Gådocka Japan. Höjd: 33 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:21)

1281 5351  Garderobsskåp Jugend, Ek, Bredd: 103 cm. Djup: 48 cm, höjd: 195cm

Hammered for 3.800 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:13)

1281 5199  Gardiner 2 längder. Längd: ca 230, bredd: ca 110 cm, Sanderson

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:17)

1281 5307  Gardiner Ett par, bomull / fodrade, 300x150, sydda och inköpta på Gåvan, Stockholm

Hammered for 1.700 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:37)

1281 5522  Gitarr Admira. Längd: 100 cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:10)

1281 5290  Gitarr Yamaha, C-45. Längd: 100 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:08)

1281 5283  Glasmålning Leif Ahrle (f. 1943), Sverige. Signerad, 74x64 cm

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:33)

1281 5577  Glasservisdelar 16 st, Pippimodell. Höjd: 11-14 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:34)

1281 5200  Glasservisdelar Gullaskrufs glasbruk, William Stenberg. 15 delar

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 21:02)

1281 5246  Golvlampa Ateljé Lyktan. Höjd: 147 cm

Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:25)

1281 5432  Golvlampa mässing och trä. Höjd: 150 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:35)

1281 5245  Golvlampa mässing, Awab. Höjd: 145cm

Hammered for 1.400 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:42)

1281 2143  Golvvas Arthur Andersson, Wallåkra. Höjd: 46 cm

1281 5023  Golvvas Kina, nutida, drakar. Höjd: 39cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:21)

1281 3033  Gouache Victor Vasarely (1906-1997), Ungern. Komposition. Signerad Vasarely. Motivet: 40,5x34 cm

Hammered for 20.000 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:38)

1281 5278  Grafiska blad 2 st. Efter John Boydell, England. Ej signerad. Motivet: 19x25 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:02)

1281 9481  Grafiska blad diverse, 10 st, lösa blad

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:28)

1281 4195  Grafiskt blad Georges Rouault (1871-1958), Kvinna, signerad. I tryck. Motivet: 34x25 cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:02)

1281 5343  Gungstol med fotpall, Josef Frank tyg

Hammered for 1.800 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:25)

1281 4291  Hallmöbel Syrien, med iläggningar. Längd: 136. Djup: 40 cm. Höjd: 241 cm

Hammered for 4.000 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:36)

1281 5102  Halsband diverse bla agater

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:41)

1281 5101  Halsband med Agater, 5 st. Längd: ca 20-37 cm låsta

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:54)

1281 5562  Hänge med ur, silver, England. Höjd: 6 cm

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:24)

1281 5176  Hängen 18k guld, 4,8g. 2 st. Längd: 3cm

Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:41)

1281 5547  Herrbetjänt trä. Höjd: 115 cm

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:43)

1281 5424  Himmelsglob höjd: 50 cm

Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:50)

1281 4285  Hörnskåp omkring 1900, bemålad, Bredd: 100 cm. Djup: 63 cm, höjd: 190 cm, nyckel

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:43)

1281 5140  Hyacintvas Höjd: 21 cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:31)

1281 5339  Ikon 21x15 cm

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:26)

1281 5137  Ishink Is-Sissi, Adam Thylstrup (1914-1989), Nilsjohan, 1950-tal. Höjd: cirka 20 cm. Rostfritt stål, plastklätt handtag och knopp i bakelit, märkt: Nilsjohan IS-SISSI

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:22)

1281 5555  Jalusiskåp längd: 50 cm, djup: 40 cm, höjd: 145 cm, nyckel

Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:39)

1281 5601  Jardinierer  + skålar, 4 delar, 2 st. Glas och nysilver, Jugend + 2 st. Snäckskålar, kristall. Längd: 19 - 28 cm

Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:25)

1281 4300  Kaffeservis Bing & Grøndahl, 35 del

Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:47)

1281 5086  Kaffeservis Gustavsberg, Blå Blom, 15 del

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:08)

1281 5073  Kaffeservisdelar Bing & Grøndahl, 27 del

1281 4549  Kaffeskedar 14 st, silver. Längd: 12 cm. Vikt: ca 200 g

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:12)

1281 5397  Käglor + klot, 12 delar, Trä, modell äldre. Höjd: 20 cm

Hammered for 1.700 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:21)

1281 5453  Kanapé Ny-Louis seize. Längd: 140 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:45)

1281 5517  Kandelabrar Ett par, nysilver. Höjd: 28cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:59)

1281 5007  Kanna + skulptur, Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Rörstrand, Höjd: 11-13 cm ca

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:40)

1281 5011  Kanna silver, London, England, 1872. Höjd: 16 cm, Vikt: 80 g

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:58)

1281 5407  Käppar 6 st, en med krycka i silver. Längd: ca 90 cm

Hammered for 1.800 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:19)

1281 5374  Kapsylöppnare Metall. Höjd: 9 cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:27)

1281 5466  Karaff Märkt Orrefors 1923. Höjd: 33 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:50)

1281 5288  Karaffer 2 st. Glas med tennmontering + punschkoppar, tenn. Höjd: 3,5 -24 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:56)

1281 5521  Karaffer 3 st, kristall. Höjd: 18-33cm

1281 5552  Karmstol 1960-tal, teak

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:19)

1281 5334  Karmstol med rotting

Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:17)

1281 5399  Karmstol Sjuan, design: Arne Jacobsen (1902-1971), Danmark. För Fritz Hansen

Hammered for 4.800 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:52)

1281 5336  Karmstol Windsorstil

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:22)

1281 5208  Karmstolar 2 st, Windsormodell, 1800-tal

1281 5533  Karmstolar Ett par, Karl Erik Ekselius (1914-1998), Sverige. Joc, Etiketterade, metall / skinn

Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:53)

1281 5554  Karmstolar Ett par, Nyrokokostil

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:10)

1281 5175  Kedja 18k guld, 12,9g. Modell: Venezia. Längd: 60cm, bredd: 1,77mm.

Hammered for 3.600 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:42)

1281 5178  Kedja med hänge, 18k guld. Vikt: 4,1g. Längd: 37cm (hänge). Diameter: 1,5cm

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:34)

1281 5588  Kelim 150x300 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:34)

1281 5308  Kista 1700-tal, Bredd: 120 cm. Djup: 63cm. Höjd: 90 cm, nyckel

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:31)

1281 5447  Klaffbord Furu. Bredd: 91, djup: 45+ 2x22, höjd: 78 cm

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:28)

1281 5366  Klaffbord mahogny. Bredd: 103,5 cm. Djup: 44,5 cm, + 47x2, höjd: 66 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:33)

1281 5421  Klaffbord Trä. Bredd: 88cm + 24x2cm. Djup: 60 cm, höjd: 76 cm

Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:50)

1281 5437  Kökspall 1950-tal. Höjd: 61 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:57)

1281 5209  Kolteckning Kerstin Thorvall (1925-2010), Sverige. Monogramsignerad, daterad -90, ca 24x20 cm

Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:30)

1281 5234  Konstglas Iittala, Timo Sarpaneva (1926-2006), Finland. "Solboll". Höjd: 15 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:54)

1281 5133  Kopparstick 8 st, 1800-tal, antika skulpturer, bladets mått: 35x54 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:05)

1281 5422  Krokiskulpturer 5 delar, bland annat djur. Höjd: 12-33 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:41)

1281 5017  Kryddburkar 6 st, Arabia. Flintgods. Höjd: ca 8 cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:23)

1281 4508  Kryddburkar 6 st. Höjd: 8,5 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:57)

1281 5056  Kuddar 2 st, Firma Svenskt Tenn, ca 23x43 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:21)

1281 5142  Kuriosa 3 delar, Kina, Metall, 9-23 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:06)

1281 5108  Kuriosa 4 delar

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:15)

1281 5241  Lampbord Japan. Bredd: 54 cm. Djup: 54 cm. Höjd: 60 cm

1281 5292  Lampskärmar 2 st, Josef Frank. Höjd: 18cm

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:00)

1281 5303  Läsbord längd: 70 cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:13)

1281 5206  Leksaksbilar diverse bla Dinky toys

Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:03)

1281 5014  Litografier 4 st, Gunnar Norrman (f. 1912), Sverige. Signerade, numrerad, 11/25 och 9/100. Motivet: 13x19cm, 16x22cm och 20x26cm

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:17)

1281 5350  Ljuskrona höjd: 55 cm ca

1281 5256  Ljuskrona med prismor. Höjd: 60 cm ca

Hammered for 1.800 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:26)

1281 4476  Ljuskrona Prismor. Höjd: ca 60 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:55)

1281 5264  Ljusplåtar Ett par, mässing. Höjd: 26 cm

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:30)

1281 5266  Ljusstakar 2 par, mässing, Grillby, Skultuna. Höjd: 15-22 cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:57)

1281 5110  Ljusstakar 3 st, Georg Jensen. Höjd: 16-25 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:18)

1281 5327  Ljusstakar 3 st. Mässing, Staffan Englesson. Höjd: 8 - 19 cm

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:51)

1281 5120  Ljusstakar ett par, björk, 1920-tal. Höjd: 22 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:13)

1281 5068  Ljusstake Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Medaljong, Gustavsberg 1969-1970. Omärkt. För 3 ljus, brun stengodslera, delvis glaserad, målad gulddekor. Längd: 22 cm. Höjd: 26 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:08)

1281 5132  Ljusstake mässing, Lars Holmström. Diameter: 19 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:15)

1281 5262  Ljusstake med figurin, Tyskland. Höjd: 23 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:21)

1281 5094  Lockpokal Royal Copenhagen. Höjd: 30 cm

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:47)

1281 4295  Lökgömma Gustavsbergs Studio, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Fajans. Höjd: 19 cm

Hammered for 3.000 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:42)

1281 5188  Lornjetter 2 st, med en kedja, doublé. Längd: 74cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:38)

1281 5524  Målarstege trä, modell äldre. Höjd: 118 cm

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:02)

1281 5300  Malmkrona 10-ljusarmar. Höjd: 90 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:03)

1281 5574  Malmkrona Höjd: 36 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:38)

1281 5354  Mapp med grafiska blad, 4 st, Gösta Gierow (f. 1931), Sverige. Acke Oldenburg (1923-2005), Sverige. Philip von Schantz (1928-1998), Sverige. Nils G Stenqvist (1934-2005), Sverige. Bladets mått: 80x60 cm

Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:17)

1281 5355  Mapp med grafiska blad, 4 st, Gösta Gierow (f. 1931), Sverige. Acke Oldenburg (1923-2005), Sverige. Philip von Schantz (1928-1998), Sverige. Nils G Stenqvist (1934-2005), Sverige. Bladets mått: 80x60 cm

Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:20)

1281 5356  Mapp med grafiska blad, 4 st, Gösta Gierow (f. 1931), Sverige. Acke Oldenburg (1923-2005), Sverige. Philip von Schantz (1928-1998), Sverige. Nils G Stenqvist (1934-2005), Sverige. Bladets mått: 80x60 cm

Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:23)

1281 5004  Mat- och kaffeservis ca 80 delar. Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Birka, Gustavsberg 1973-1995, stengods med målad svart dekor

Hammered for 3.400 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:07)

1281 5171  Matbestick Nysilver, 125st delar, bland annat, fiskknivar, dessertknivar, kaffeskedar, tårtgafflar, gafflar, dessertgafflar. Längd: 13-20cm, med trälåda

Hammered for 2.800 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:31)

1281 5608  Matbord Superellips, design: Bruno Mathsson/Piet Hein, Fritz Hansen. Bredd: 240. Djup: 120 cm. Höjd: 70 cm

Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:02)

1281 4067  Matsalsgrupp 5 delar, Gustaviansk stil, bordet: . Diameter: 106 cm, höjd: 74 + 2 st iläggsskivor. Längd: 30 cm

Hammered for 1.400 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:28)

1281 5197  Matsalsgrupp Børge Mogensen (1914-1972), Danmark. Shaker, Furu. 5 delar. Bredd: 110. Djup: 84 cm, höjd: 71 cm

Hammered for 3.200 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:11)

1281 5009  Matservis 51 delar, Louise Adelborg (1885-1971), Sverige. "Louise", Rörstrand

Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:29)

1281 5253  Matservis 55 del ca

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:36)

1281 4375  Matservisdelar 47 delar, Ivory China

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:08)

1281 5463  Matservisdelar Rörstrand, Grön Anna, ca 30 del

Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:46)

1281 5150  Matskedar 12 st, silver. Längd: 22 cm, Vikt: 750 g

Hammered for 2.400 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:59)

1281 5441  Matta 134xx205 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:47)

1281 5572  Matta 136x170 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:32)

1281 5414  Matta 179x63cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:55)

1281 1209  Matta Djajim, Semiantik, 167x210 cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:39)

1281 5365  Matta Ingegerd Silow (1916-2005), Sverige. 280x200, fläckar

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:57)

1281 5591  Matta Kasthall, "Arkad Checkerboard", ull, 230x285 cm

Hammered for 4.400 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:42)

1281 5575  Matta Kina, 136x213 cm

Hammered for 1.400 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:25)

1281 5271  Matta orientalisk, 136x212 cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:41)

1281 5527  Matta orientalisk, 142x296 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:41)

1281 5411  Matta Orientalisk, 163x94cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:03)

1281 1147  Matta orientalisk, 190x275

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:31)

1281 4237  Matta orientalisk, Afghan, 140x190 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:05)

1281 5592  Matta orientalisk, Antik, 133x211 cm

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:29)

1281 4053  Mockaskedar 12 st + marmeladsked, samesilver. Vikt. 120 g, Längd: 9 - 13 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:49)

1281 5105  Modellbilar 3 st. Längd: ca 25 cm

1281 5112  Modetavlor 6 st, 21x12 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:43)

1281 4419  Munkpanna koppar. Diameter: 62 cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:45)

1281 5448  Oljemålning Adolf Obst (1869-1945), Tyskland. Stadsmotiv, Signerad, 59x50 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:55)

1281 5501  Oljemålning Anna Maria Muhr, Upp ur djupen, signerad. Olja på duk, 31x25 cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:03)

1281 4438  Oljemålning Bertil Wahlberg (f. 1923), Sverige. Barn. Signerad. Olja på duk, 32x69 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:34)

1281 5485  Oljemålning Britta Ringvall (1912-1987), Sverige. Lindarna blommar. Signerad. Olja på duk, 33x29 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:14)

1281 5065  Oljemålning Bror Edvin Persson (1884-1953), Sverige. Signerad Gorthe, skånegård. Olja på duk, 60x90 cm

1281 7295  Oljemålning CA Schleisner, (Tillskriven), Man med mugg. Ej signerad. Olja på duk, 1800-tal, 48x39 cm

1281 4124  Oljemålning Carl Petter Hallberg (1809-1878), Sverige. Pastoralt landskap. Signerad, daterad 1854. Olja på duk, 36x55 cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:04)

1281 4557  Oljemålning Carl Skånberg (1850-1883), Sverige, tillskriven. Sjölandskap. Ej signerad. Olja på duk, 45x66 cm

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:43)

1281 4288  Oljemålning Charles Sjöholm (f. 1933), Sverige. Caféinteriör. Signerad. Olja på duk, 50x60 cm

Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:55)

1281 4374  Oljemålning Edgar Wallin (1892-1963), Sverige. Signerad. Olja på duk, 28x36,5cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:07)

1281 4116  Oljemålning Egron Lundgren (1815-1875), Sverige, tillskriven. Ej signerad. Olja på pannå, 26x19 cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:43)

1281 1357  Oljemålning Elis Ryberg (1919-1985), Sverige. Studentpar, Signerad. Olja på pannå, 49x60 cm

Hammered for 1.800 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:58)

1281 5481  Oljemålning Erik B Gustavsson (1913-2005), Sverige. Stilleben, signerad. 1980. Olja på duk, 39x36 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:09)

1281 1038  Oljemålning Evald Kallstenius (1898-1957), Sverige. "Motiv från Västervik". Signerad. Olja på pannå, 37x44 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:46)

1281 5236  Oljemålning Finn Wennerwald (1896-1969), bondgård. Signerad. Olja på duk, 60x69 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:11)

1281 5227  Oljemålning Francisca Lindberg (f. 1944), Sverige. Komposition. Signerad. Olja på duk, 48x37 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:43)

1281 9026  Oljemålning Frans Lindström (1874-1954), Sverige. Klara sjö, Stockholm. Signerad. Olja på pannå, 30x40 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:04)

1281 5489  Oljemålning Fritz Sjöström (1923-1996), Sverige. Spegling, monogramsignatur. Olja på duk, 35x24 cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:30)

1281 5168  Oljemålning Georg Lodström (1915-1972), Sverige. Signerad, daterad 64, kustlandskap. Olja på pannå, 17x28 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:26)

1281 1030  Oljemålning Gunnar Zetterström (1902-1965), Sverige. "Gamla Katarinahissen". Signerad. Olja på pannå, 40x46 cm

Hammered for 2.600 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:35)

1281 5467  Oljemålning Hedvig Lindby. Signerad, Blomsterstilleben. Olja på pannå, 44x40 cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:43)

1281 1057  Oljemålning Hjalmar Strååt (1885-1971), Sverige. "Port, Nygränd", 1955. Signerad. Olja på pannå, 37x27 cm

1281 5268  Oljemålning J Thörnlund, Motiv från Fiskebäckskil. Olja på pannå. Signerad. 28x24 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:09)

1281 4354  Oljemålning Jan Hatvani (1903-1969), Sverige. Landskap med hus. Olja på pannå. Signerad. 65x52 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:58)

1281 5002  Oljemålning Jean Rosengren (1894-1965), Sverige. Signerad. Olja på duk, 54x74cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:36)

1281 5182  Oljemålning Jerzy Potrzebowski (1921-1974). Signerad, kvinna med katter. Olja på duk, 80x62 cm

Hammered for 3.400 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:53)

1281 3046  Oljemålning Johan Jacob Silvén (1851-1924), Sverige. Sjöbod. Signerad. Olja på duk, 32x53 cm

Hammered for 3.000 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:22)

1281 1196  Oljemålning Johan Kindborg (1861-1907), Sverige. Motiv från Nacka. Signerad, daterad -90. Olja på duk, 59x92 cm

Hammered for 3.000 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:16)

1281 5482  Oljemålning Johan Waldenström (1926-1986), Sverige. Komposition, monogramsignatur. Olja på duk, 10x19 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:32)

1281 1470  Oljemålning John Nyström (1888-1945), Sverige. "Klintholm". Signerad, daterad 1939. Olja på duk, 32,5x45cm

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:12)

1281 5229  Oljemålning K Krautwald, bymotiv. Signerad. Olja på duk, 674x54 cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:31)

1281 5092  Oljemålning Kaposy K Ödön (1914-1996), Ungern. Signerad, daterad 1947. Olja på pannå, 22x26 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:11)

1281 5232  Oljemålning Knut Norman (1896-1977), Sverige. Venedig. Signerad. Olja på pannå, 32x40 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:28)

1281 5532  Oljemålning Knut Valinder (1909-1987), Sverige. Sjöfåglar, Signerad. Olja på duk, 45x113 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:32)

1281 5304  Oljemålning kopia av Bror Geijer-Göthe (1892-1949) efter original av Olof Södermark 1848. Föreställer fru Frances Eliza von Koch född Lewin (1804-1888). Ej signerad. Olja på duk, 72x54 cm

Hammered for 3.000 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:50)

1281 5060  Oljemålning Kurt Heinonen (1915-1983), Finland. Fiskeläge. Signerad. Olja på duk, Tjörn, 33x67 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:26)

1281 4454  Oljemålning Kvinna i landskap. Ej signerad. Olja på duk, 90x60 cm

Hammered for 1.800 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:45)

1281 4429  Oljemålning Lars Tärning (f. 1945), Sverige. "Gimenez Mendez", stilleben med vinflaska. Signerad. Olja på pannå, 32x25 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:05)

1281 5391  Oljemålning Lars Wellton (1918-1992), Sverige. Signerad, We, sydländsjt landskap. Olja på duk, 24x34 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:53)

1281 5389  Oljemålning Lars Wellton (1918-1992), Sverige. Signerad. Olja på pannå, 31x46 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:44)

1281 5486  Oljemålning Maja Braathen (1896-1973), Sverige. Utsikt från Vällista fjäll. Monogramsignatur. Olja på pannå, 24x33 cm

Hammered for 2.400 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:41)

1281 5295  Oljemålning Margit Hågebrand (f. 1951), Sverige. "Egyptiskan". Signerad. Olja på duk, 100x86 cm

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:32)

1281 5294  Oljemålning Margit Hågebrand (f. 1951), Sverige. "Modell mot grön bakgrund". Signerad, daterad 1982. Olja på duk, 100x80 cm

Hammered for 3.000 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:33)

1281 5020  Oljemålning Maria Boczewska (f. 1940), Polen. Signerad. Olja på duk, Motivet: 22x27cm

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:23)

1281 5064  Oljemålning Mårten Garbring (f. 1918). Signerad, Fiskeläge, bohuslän. Olja på duk, 50x100 cm

1281 5476  Oljemålning Nisse Zetterberg (1910-1986), Sverige. Styvmorsvioler 1952. Signerad. Olja på pannå, 26x21 cm

Hammered for 1.700 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:47)

1281 5126  Oljemålning Oidentifierad konstnär, England. Landskap. Ej signerad. Olja på duk, 50x76 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:01)

1281 5125  Oljemålning Oidentifierad konstnär, England. Landskap. Ej signerad. Olja på duk, 76x50 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:04)

1281 5282  Oljemålning Oidentifierad konstnär, fruktstilleben. Ej signerad. Olja på duk, 46x63 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:10)

1281 5030  Oljemålning Oidentifierad konstnär, Ryssland. Geometrisk komposition. Ej signerad. Olja på pannå, ca 48,5x69 cm

Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:55)

1281 5062  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, parklandskap. Olja på duk, 32x45 cm

1281 5386  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Fors. 1800-tal. Ej signerad. Olja på duk, 27x38 cm

Hammered for 1.400 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:03)

1281 5249  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Hus vid kust, signerad. Olja på duk, 60x95 cm

1281 5561  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Hus. Signerad. Olja på duk, 41x46 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:26)

1281 5475  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Kust, Signerad. Olja på duk, 23x30 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:49)

1281 5284  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Marin. Signerad Textier. Olja på duk, 39x53 cm

1281 5136  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Motiv med ung man. Ej signerad. Olja på pannå, 20,5x17 cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:28)

1281 5274  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Landskap med stad i bakgrunder, duk på pannå, 52x79 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:32)

1281 5063  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad. Olja på pannå, 54x44 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:33)

1281 1305  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Sydländskt motiv. Signerad. Olja på duk, 30x44 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:41)

1281 5074  Oljemålning Otto Gripenswärd (1847-1933), Sverige. Signerad, Kvinna i parklandskap. Olja på duk, 42x61 cm

Hammered for 3.200 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:46)

1281 5542  Oljemålning Pierre Daboval (1918-2015), Frankrike. Kvinna med ros, ej signerad. Olja på duk, 71x41 cm

1281 5332  Oljemålning Stefan MÅS Persson (f. 1957), Sverige. Signerad, kuber. Olja på pannå, 40x30 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:33)

1281 4148  Oljemålning Sture Ekengren (1918-1996), Sverige. Stadsvy. Signerad. Olja på duk, 54x65 cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:04)

1281 5483  Oljemålning Sven Svensson (1906-1999), Sverige. Alvaret i motljus, Mörbylånga. Olja på pannå, signerad. 18x20 cm

Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:17)

1281 5499  Oljemålning Sven Svensson (1906-1999), Sverige. Från mitt fönster, Mörbylånga. Signerad. Olja på pannå, 17x20 cm

Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:13)

1281 5497  Oljemålning Sven Svensson (1906-1999), Sverige. Glänta i skogen, Mörbylånga. Olja på pannå. Signerad. 20x24 cm

Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:21)

1281 5503  Oljemålning Sven Svensson (1906-1999), Sverige. Gråväder på alvaret, 1950. Olja på pannå. Signerad. Motivet: 16x20 cm

Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:18)

1281 5484  Oljemålning Sven Svensson (1906-1999), Sverige. Murar. Signerad. Olja på pannå, 13,5x16,5 cm

Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:37)

1281 5500  Oljemålning Sven Svensson (1906-1999), Sverige. Olja på pannå, signerad. Alvaret, 22x26 cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:24)

1281 5502  Oljemålning Sven Svensson (1906-1999), Sverige. Röse landskap. Olja på pannå. Signerad. Motivet: 18x20 cm

Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:03)

1281 5498  Oljemålning Sven Svensson (1906-1999), Sverige. Snötjocka, Mörbylånga. Olja på pannå, signerad. 16,5x18,5 cm

Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:07)

1281 5031  Oljemålning Tellervo Tikkanen (1933-2010), Sverige. Eiffeltornet. Signerad. Olja på duk, 48,5x92cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:01)

1281 4150  Oljemålning Tord Leander Engström (1914-1985), Sverige. "Mot bardudalen, Björkliden". Signerad. Olja på duk, 36x44 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:08)

1281 5515  Oljemålning Ulla Helenius-Reit (f. 1942), Sverige. Stilleben. Signerad, daterad -84. Olja på duk, 95x68 cm

Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:09)

1281 5167  Oljemålning Uno Vallman (1913-2004), Sverige. "Fågeö". Signerad, daterad 1971. Olja på pannå, 32x50 cm

Hammered for 3.000 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:08)

1281 5487  Oljemålning Wivi Bark (f. 1933), Sverige. "Den lilla fjärilen". Signerad. Olja på duk, 21x19 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:33)

1281 5072  Oljemålningar 3 st, Boris Ottenberg (1891-1946), Sverige. 2 signerade, 1 osignerad. Olja på pannå, ca 15x20 - 36x25 cm, oramade

Hammered for 7.200 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:26)

1281 5184  Orientmattor 2 st, 85x60 respektive 65x58 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:56)

1281 5585  Ostkupa längd: 21 cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:21)

1281 5563  Pälsjacka Saga Mink. Storlek L

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:59)

1281 5335  Parti diverse, stationshus, hus, m. M. Till Märklin tågbana. Höjd: ca. 10 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:46)

1281 5057  Parti bijouterier diverse, bland annat silver

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:46)

1281 5038  Parti koppar två kartonger

1281 5416  Parti kuriosa bland annat kikare, glasögon

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:59)

1281 5323  Parti linne Servetter och dukar, diverse

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:01)

1281 5275  Parti porslin 13 delar, Wedgwood. Höjd: 2 - 13 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:08)

1281 5346  Penselvas Kina. Höjd: 28 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:17)

1281 5392  Piedestal omkring 1900. Höjd: 109 cm

Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:33)

1281 5324  Plafond diameter: 53 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:31)

1281 5377  Plafond Jugend. Diameter: 23,5 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:24)

1281 1171  Plakett Veikko Aaltona (1910-1990), Finland. Brons. Diameter: 14,5 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:47)

1281 5394  Porslin 3 delar, Jonathan Adler. Höjd: 8-17 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:51)

1281 5545  Provdocka höjd: 158 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:48)

1281 5451  Ram 47x51cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:06)

1281 5181  Ring 18k guld. Vikt: 4,2g. Vitguld, med diamanter, 4xca0,01ct

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:51)

1281 5180  Ring 23K. Vikt: 4,2g, ringmått ca 17,75

Hammered for 1.400 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:30)

1281 5183  Ringar 18k guld. Vikt: 7,3g. Med en sten, ringmått 17,5-18,5

Hammered for 1.700 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:54)

1281 5573  Rockhängare Olsson&Dåm. Höjd: 51 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:19)

1281 5427  Rökbord diameter: 63 cm, höjd: 64 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:00)

1281 5551  Rökbord kopparskiva. Diameter: 57, höjd: 63 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:34)

1281 5440  Röllakan 140x200 cm

1281 5439  Röllakan Alice Wallebäck. Signerad AW, 167x255 cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:26)

1281 5143  Röllakan Signerad SG, 180x136 cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:36)

1281 5357  Salongsbord Gustaviansk stil, mahogny. Diameter: 80 cm. Höjd: 76 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:19)

1281 5426  Salongsbord mahogny, Bredd: 138cm. Djup: 31cm, höjd: 76cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:05)

1281 4510  Saltkar Ett par, med glasskålar. Nysilver, Längd: 8,5cm, 2 st, skedar.

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:07)

1281 5360  Samovar 1800-tal, mässing. Höjd: 56 cm ca

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:48)

1281 1017  Sängbord Ett par, Antonio Gioia, "Avanti", Dux. Bredd: 58cm. Höjd: 51cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:48)

1281 4413  Sängram NK, järn, 105x200

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:13)

1281 5299  Satsbord 3 delar, mahogny. Höjd: 53 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:21)

1281 5479  Sekretär Rokokostil, björk, Bredd: 81 cm. Djup: 45cm, höjd: 103cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:25)

1281 5352  Serigrafier 5 st, Peter Freudenthal (f. 1938), Sverige. 6/150, Signerade. Motivet: 25x25 cm

Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:19)

1281 5546  Serveringsvagn trä. Längd: 76, djup: 46 cm, höjd: 70 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:45)

1281 5255  Servisdelar 20 delar, Blå Blomst, Royal Copenhagen. Blomsterdekor i underglasyrblått

Hammered for 2.400 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:34)

1281 5187  Servisdelar Bing & Grøndahl, 21 del

Hammered for 1.900 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:44)

1281 4389  Servisdelar Gustavsberg

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:31)

1281 5116  Servisdelar Kaffe- och teservisdelar, Marianne Westman (1928-2017), Sverige. Mon Amie, Rörstrand, blåblommigt mönster på ljus botten, 17 del

Hammered for 4.200 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:46)

1281 5115  Servisdelar Marianne Westman (1928-2017), Sverige. Mon Amie, Rörstrand, blåblommigt mönster på ljus botten, 38 del

Hammered for 3.200 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:33)

1281 5456  Servisdelar Rörstrand, Anemon, 11+ 8 del

Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:44)

1281 5428  Sideboard Längd: 83 cm. Djup: 24 cm, höjd: 62cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:15)

1281 5226  Sideboard sent 1800-tal, bemålat. Längd: 91 d, 44, höjd: 76 cm

1281 5412  Skål + fat, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Berså, Gustavsberg 1960-1974, stiliserade gröna blad på vit botten. Diameter: 20-24 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:01)

1281 5445  Skål 3 st, Rörstrand, + Åke Holm (1900-1980), Sverige. Diameter: 8-16cm

1281 5010  Skål Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Rörstrand. Diameter: 12 cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:21)

1281 5306  Skål Kristall, Orrefors, Gunnar Cyrén (1931-2013), Sverige. För nit och redlighet. Diameter: 24 cm

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:45)

1281 4501  Skål Orrefors, + karaff. Höjd: 13-31cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:29)

1281 5040  Skål Orrefors, Edward Hald (1883-1980), Sverige. Diameter: 19, höjd: 10 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:05)

1281 5130  Skål silver, CG Hallberg, 1906. Diameter: 20 cm. Vikt: ca 400 g

Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:12)

1281 4135  Skål Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Höjd: 11cm. Diameter: 18cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:18)

1281 5322  Skål med lock Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Båt, Gustavsberg. Höjd: 16 cm

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:51)

1281 5347  Skålar + dosa, 3 delar, Kina. Diameter: 6-11 cm

1281 5507  Skålar 3 st, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Diameter: 8-21. Höjd: 5,5-12,5, Kosta Boda

Hammered for 1.400 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:27)

1281 5556  Skålar med lock, ett par, Porslin, Genombruten dekor. Längd: 15 cm

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:40)

1281 4083  Skålfat Japan, 1900-tal, Samurai. Diameter: 37 cm

1281 5096  Skålfat Keramik. Diameter: 35 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:24)

1281 5155  Skålfat Tenn för Firma Svensk Tenn, Nils Fougstedt (1881-1954) tillskriven, Sverige. Längd: 25cm. Bredd: 18cm, höjd: 6cm, år 1956

Hammered for 1.400 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:54)

1281 4302  Skåp Art Déco, Intarsia, Bredd: 123 cm. Djup: 46cm. Höjd: 150 cm, nyckel

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:56)

1281 5156  Skedar + skyslev, 7 delar. Längd: 18-22 cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:25)

1281 5157  Skedar 6 st, 1800-tal, silver. Längd: ca 20 cm, Vikt: 260g

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:47)

1281 5154  Skedar 6+ 4+ 1 st, silver. Längd: 15-18,5 cm, Vikt: 300 g

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:33)

1281 4506  Skedar 6+ 7 st, silver. Längd: 10-11 cm. Vikt: ca 140 g

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:55)

1281 5158  Skedar 8 st, silver, 1700-tal. Längd: 19-23 cm, Vikt: 440 g

Hammered for 1.700 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:12)

1281 5438  Skrivbyrå med skrivskiva, England. Bredd: 64. Djup: 42 cm, höjd: 84 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:09)

1281 5539  Skulptur 2 st, Kosta Boda, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Höjd: 13,5-23,5cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:22)

1281 5216  Skulptur Allan Ebeling (1897-1975), Sverige. Smed. Signerad Torshälla 1973. Järn. Höjd: 50 cm

Hammered for 3.800 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:52)

1281 4261  Skulptur Asien, Dansös, metall. Höjd: 28 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:35)

1281 5087  Skulptur Bemålad gips, Kvinna. Höjd: 93 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:02)

1281 5584  Skulptur Bengt Jonsson, Same i båt, monogramsignatur. Längd: 33 cm. Höjd: 15 cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:42)

1281 5513  Skulptur Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Kosta Boda. Signerad "KOSTA BODA ATELIER B Vallien". Konstglas. Höjd: 13 cm

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:12)

1281 5388  Skulptur Buddha. Längd: 24,5, höjd: 11 cm

Hammered for 3.000 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:21)

1281 5123  Skulptur efter Chiparus, Dansös, brons, nutida. Höjd: 62 cm

Hammered for 3.600 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:16)

1281 5124  Skulptur efter Danese Cattaneo, Kvinna, brons, nutida. Höjd: 75 cm

Hammered for 2.400 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:52)

1281 5122  Skulptur efter Juno, Dansande kvinna, brons, nutida. Höjd: 42 cm

Hammered for 1.800 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:54)

1281 5566  Skulptur Glas, Edvin Öhrström (1906-1994), Sverige. Längd: ca 25, höjd: 14 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:25)

1281 5376  Skulptur Goebel. Höjd: 36 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:52)

1281 5472  Skulptur Guanyin, Kina, Blanch de Chine. Höjd: 32 cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:43)

1281 5061  Skulptur Katt, brons, nutida. Längd: 42 cm

Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:38)

1281 5263  Skulptur Katt, Goebel, Rosina Wachtmeister. Längd: 21, höjd: 14 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:42)

1281 5109  Skulptur Kina, Korkarbete. Höjd: 28,5 cm, bredd: 45 cm, djup: 18 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:48)

1281 5070  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Fågel ur Fåglar. Gustavsberg. Höjd: 7 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:18)

1281 4468  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Katt, ur serien Menageri. Höjd: 10 cm

Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:47)

1281 5320  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Lejon, Gustavsberg. Höjd: 15 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:01)

1281 5496  Skulptur Marmor, Flicka. Höjd: 15 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:35)

1281 5409  Skulptur metall, Sjöman. Höjd: 38 cm

1281 5153  Skulptur Oidentifierad Konstnär, grönpatinerad metall på stensockel, Höjd: 43cm

Hammered for 5.400 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:02)

1281 5277  Skulptur Sigge Berggren (1911-1968), Sverige. Kvinna, brons. Höjd: 20 cm

Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:53)

1281 5006  Skulpturer 2 st, Eva-Lena Martinsson (f. 1962), Sverige. Skruf. Signerad. Höjd: ca 31-44 cm

Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:42)

1281 5413  Skulpturer 2 st, porslin, Hundar. Höjd: 20 cm ca

Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:52)

1281 1175  Skulpturer 2 st, Stig Blomberg (1901-1970), Sverige. Flickor. Höjd: 12-13 cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:16)

1281 5207  Skulpturer 2 st, trä, Signerade. Höjd: ca 20 cm

1281 5317  Skulpturer 2 st. Fåglar, trä + porslin, Vitra. Längd: 25 cm

1281 5316  Skulpturer 2 st. Trä, Kay Bojesen (1886-1958), Danmark. Apa + bil. Längd: 10 - 13 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:41)

1281 5069  Skulpturer 2st Kosta Boda, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Signerad. Höjd: 9-15cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:21)

1281 5036  Skulpturer 3 st, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Gustavsberg, Adam & Eva 2. Höjd: 21 cm

Hammered for 1.400 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:16)

1281 5319  Skulpturer 3 st. Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Kattor, Gustavsberg. Höjd: 14 - 21 cm

Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:17)

1281 5033  Slaglåsgevär 2 st, 1700-/1800-tal. Längd: 110-140 cm ca

Hammered for 2.800 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:07)

1281 5163  Soffa + Fåtölj, France & Daverkosen, Danmark, mahogny. Längd: 130cm (soffan)

Hammered for 5.400 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:49)

1281 5305  Soffa Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Samsas. AB OH Sjögren, Tranås. Fast stoppad rygg och sits med stomme i trä. Märkt med bricka. Längd: ca 180cm

Hammered for 2.400 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:53)

1281 5531  Soffbord 1950-tal. Bredd: 120, djup: 55 cm, höjd: 61 ca

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:04)

1281 5526  Soffbord glas, Italien. Inköpt på Inside, Stockholm 1990-tal, 125x120 cm

Hammered for 8.200 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:28)

1281 5338  Soffbord hunters table, mahogny, Bredd: 153cm. Djup: 42+ 2x23 cm, höjd: 43 cm

1281 5528  Soffbord med hyllplan. Bredd: 80, djup: 47 cm, höjd: 57 cm

1281 5431  Soffbord Rokokostil. Diameter: 62, höjd: 52 cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:37)

1281 5372  Soffbord Tati, Design: Broberg & Ridderstråle, Bredd: 90cm. Djup: 90 cm, höjd: 37 cm

Hammered for 3.600 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:42)

1281 5559  Spegel + konsol, mahogny, 160x6. Längd: 76, djup: 37 cm, höjd: 81 cm

Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:14)

1281 5269  Spegel 102x37 cm

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:45)

1281 5083  Spegel 203x33 cm

Hammered for 1.700 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:55)

1281 5302  Spegel 65x50 cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:14)

1281 5505  Spegel diameter: 60 cm

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:52)

1281 5012  Spegel Empire. Höjd: 68,5cm

1281 5003  Spegel fd fartygsventil. Diameter: 30 cm

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:22)

1281 5251  Spegel Gustaviansk stil, 58x43 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:43)

1281 5250  Spegel mahogny, 110x56 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:29)

1281 5401  Spegel nutida, 114x145 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:16)

1281 4232  Spegel Nyrokoko, 59x80 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 21:02)

1281 5444  Spegel Teak, 124x55 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:25)

1281 5436  Spegel Teak, 96x44 cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:23)

1281 4213  Spelbord . Mahogny, Bredd: 88 cm. Djup: 43 cm, höjd: 77 cm

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:35)

1281 5165  Spelbord Björk, Bredd: 87 cm. Djup: 43 cm, höjd: 76 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:54)

1281 5508  Starkvinsglas 4 st, Anne Nilsson (f. 1953), Sverige. Clown. Höjd: 19 cm

1281 5121  Stengods 3 delar, Rörstrand. Höjd: 2-4,5 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:44)

1281 5604  Stol metall

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:10)

1281 5553  Stolar 3 st. Nyrokokostil

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:36)

1281 5464  Stolar 4 st, Teak, 1960-tal

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:09)

1281 5224  Stolar Et par Allmoge. Höjd: 80 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:49)

1281 5311  Stolar ett par, ek

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:32)

1281 5333  Stolar Ett par, nyrokoko

1281 4408  Stolar Ett par, trä

1281 4093  Stolar Ett par, valnöt / rottingsits

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:08)

1281 5079  Stringhylla 2 hyllplan. Bredd: 80 cm

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:54)

1281 5034  Svepask bemålad, 1811. Längd: 52 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 21:00)

1281 5166  Sybord Björk, Bredd: 58 cm. Djup: 45 cm, höjd: 76 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:27)

1281 5583  Sybord Teak, Povl Dinesen, Danmark. Bredd: 71, djup: 39 cm, höjd: 56 cm

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:21)

1281 5286  Syltkrukor 2 st. Rörstrand och Höganäs. Höjd: 14 - 20 cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:23)

1281 5465  Syltkrukor 4 st. Höjd: 24-30 cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:25)

1281 5203  Takarmatur Diameter: 61cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:26)

1281 5523  Takarmatur glas / metall, höjd ca 25 cm. Diameter: 21 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:33)

1281 5114  Takarmatur Gubi. Höjd: 26 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:54)

1281 5378  Takarmatur höjd: 45 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:58)

1281 5078  Takarmatur mässing. Höjd: 40 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:46)

1281 5139  Takarmatur Mässing/Teak. Höjd: 57 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:23)

1281 5204  Takarmaturer 2 st, Diameter 30-60cm. Höjd: 30cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:58)

1281 5113  Takarmaturer ett par, Verner Panton (1926-1998), Danmark. "Flowerpot", &Tradition, Danmark. Diameter: 25 cm

Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:02)

1281 5005  Takfotogenlampa höjd: 57 cm ca

1281 5289  Tallrikar 3 + 1 st, Rosenthal, Björn Wiinblad (1918-2006), Danmark. Diameter: 16-29 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:21)

1281 5097  Tallrikar 7 st, Joseph Leja, Stockholm. Diameter: 21 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:38)

1281 5043  Tallrikar Hutschenreuther, Tyskland, 3st flata + 12st djupa tallrikar, 2st fat. Diameter: 24-25,5 cm, fat längd: 22 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:25)

1281 5425  Tantalus 2 flaskor. Höjd: 34 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:32)

1281 5075  Tavelram ramens innermått: 46x61 cm

Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:24)

1281 5041  Tavla Stockholm, 1808,41x45 cm

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:42)

1281 5557  Tekanna + kaffekanna, + gräddkanna, sockerskål, ägghållare, sockerströare, hållare Höjd: 9-28cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:58)

1281 5567  Tekanna Bernard Leach St Ives. Stengods. Höjd: 13 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:22)

1281 5530  Tennfat 12st, Scandia Tenn, Karlshamn. Diameter: 27,5cm, buckliga

Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:41)

1281 5164  Termoskanna + skål, Georg Jensen, Sigvard Bernadotte (1907-2002), Sverige. Höjd: 7-23 cm

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:32)

1281 5460  Terrin Frankrike, Vildsvin. Längd: 24 cm

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:27)

1281 5214  Terrin med lock rokokostil, försilvrad. Längd: 39 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:02)

1281 4297  Teskedar 12 st, silver. Längd: 12 cm, vikt: 180g

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:44)

1281 5215  Trädgårdsskulpturer 2 st. Längd: 34-40 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:53)

1281 5398  Trädgårdsurna Plåt. Höjd: 67 cm

1281 5349  Träsnitt 3 st, Annie Bergman, ca 20x20 cm

Hammered for 1.900 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:38)

1281 5162  Träsnitt Oidentifierad konstnär. Signerad, daterad 1985, numrerad 7/40. Motivet: 39x32 cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:44)

1281 5285  Träsnitt Sven Ljungberg (1913-2010), Sverige. Signerad, numrerad 218/360. Motivet: 32x41 cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:50)

1281 5417  Trummor diverse. Höjd: 17

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:51)

1281 5243  Tryck Affisch Ernst Billgren. Motivet: 42x85 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:04)

1281 5016  Tryck Med ram, Oscar II, ca 74x51,5cm

Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:40)

1281 5423  Tryck Vladimir Beck (f. 1943), 6/199. Signerad, 40x58 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:10)

1281 5490  Tusch Birger Lundquist (1910-1952), Sverige. Tillskriven, man med getter. Motivet: 21x26 cm

1281 5210  Tusch Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Förlaga till skivomslag, Hommage till en polare, 36x55 cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:16)

1281 5173  Tvillingring 18k guld, vitguld, med diamanter, 2xca1,30ct, 6xca0,001ct, storlek: 17¼. Vikt: 5,8g

Hammered for 25.000 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:03)

1281 5600  Urna + 2 fat, porslin, urnan bronsmonterad, handmålade, Urnans. Höjd: 29 faten, diameter: 31. Resp. 23 cm

Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:16)

1281 5406  Väggarmatur höjd: 26 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:34)

1281 5205  Väggarmaturer 2 st. Höjd: 32cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:41)

1281 5265  Vägglystrar Ett par. Höjd: 35 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:14)

1281 5077  Väggpendyl Förgylld. Höjd: ca 60 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:29)

1281 5353  Väggpendyl Robert Engström, Stockholm. Höjd: 64 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:44)

1281 5252  Väggpendyl Rokokostil. Höjd: 55 ca

1281 5331  Väggrelief gjutjärn, bemålad, omkring 1900. Diameter: 38 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:37)

1281 5590  Väggrelief Lisa Larson (f. 1931), Sverige. "Handelsflottans välfärdsråd", Vikingaskepp. Gustavsberg, 23x23 cm

Hammered for 2.600 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:02)

1281 5348  Väggrelief Royal Copenhagen, 21x53 cm

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:34)

1281 4163  Väggsköldar Ett par, järn, Antika gudar, diameter: 60 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:48)

1281 4162  Väggsköldar Ett par, järn, diameter: 52 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:47)

1281 5468  Väggskulptur Evert Lindfors (f. 1927), Sverige. Landskap, Lergods, 45x65 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:19)

1281 2104  Väggur Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Glaserad keramik, Time Design, 32x31 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:08)

1281 5514  Vas  + skål, 2 delar, Konstglas, Bertil Vallien & Ingegerd Råman. Höjd: 9-24 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:32)

1281 5138  Vas + skål, keramik, Jugend, bland annat Höganäs. Höjd: 19 cm. Diameter: 18,5 cm

1281 5442  Vas 2 st, Kosta, Vicke Lindstrand (1904-1983), Sverige. Höjd: 13-25,5cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:24)

1281 5103  Vas Böhmen. Höjd: 13 cm

1281 5569  Vas Brons Orientalisk. Höjd: 36 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:01)

1281 4006  Vas Erich & Ingrid Triller, Tobo. Stengods. Signerad. Höjd: 19cm

1281 5293  Vas Erik Höglund (1932-1998), Sverige. Boda. Höjd: 25 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:09)

1281 2021  Vas Gertrud Lönegren (1905-1970), Sverige. Rörstrand. Stengods, 1940-tal, signerad. Höjd: 24 cm

1281 4526  Vas Gustavsbergs Studio, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Höjd: 14 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:59)

1281 5449  Vas höjd: 17cm. Diameter: 19cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:04)

1281 5558  Vas Ingrid Atterberg (1920-2008), Sverige. "Spiral", Upsala-Ekeby. Höjd: 34 cm

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:52)

1281 5095  Vas Josef Ekberg (1877-1945), Sverige. Gustafsberg. Sgrafittodekor. Signerad, daterad 1927. Höjd: 19,5 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:33)

1281 5119  Vas Jugend, Rörstrand. Höjd: 31 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:45)

1281 4345  Vas Kina. Höjd: 36 cm

1281 5128  Vas Kosta, Vicke Lindstrand (1904-1983), Sverige. Höjd: 29 cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:18)

1281 5258  Vas Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. "Open mind", Kosta Boda. Höjd: 18 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:42)

1281 5511  Vas Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Kosta Boda. Höjd: 23 Dia: 23 cm

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:54)

1281 5387  Väska Josef Frank, Firma Svenskt Tenn, mönster Rox & Fix. Längd: ca 42 cm, höjd: ca 28 cm

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:59)

1281 5037  Vattenbehållare + hink + kittel på ställning, Koppar. Höjd: 23-50 cm, djup: 25-45 cm, längd: 60 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:48)

1281 5509  Vinglas  + snapsglas, 2 + 2 st, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Kosta Boda. Höjd: 9-19 cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:46)

1281 5085  Vinglas 11 st, design: Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Oktav. Höjd: 16,5 cm

Hammered for 1.700 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:48)

1281 5146  Vinglas 11 st. Höjd: 19 cm

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:06)

1281 5147  Vinglas 12 st, Kosta. Höjd: 12 cm

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 18:03)

1281 5084  Vinglas 14 st. Höjd: 15 cm

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:18)

1281 5134  Vinkylare Tenn, GAB 1939. Höjd: 21 cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:13)

1281 5315  Vitrinskåp Karl Johanstil, betsad björk. Bredd: 133 cm. Djup: 41 cm. Höjd: 150 cm, nyckel

Hammered for 2.400 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:15)

1281 5218  Vykort 1 album

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:26)

1281 5568  Ytterfoder + lockdosa, Kina. Höjd: 8 cm resp. Diameter: 7 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 20:47)

1281 5131  Ytterfoder 3 st, Glas, bland annat ”Fuga”. Diameter: 12-16 cm

1281 5261  Ytterfoder nutida. Längd: 42 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 14 oktober 2019 19:06)