1443 2018 Askkoppar 2 st, design: Erik Höglund/Monika Bäckström. Diameter: 11 cm. Höjd: 5 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:13)
1443 3469 Assietter 5+ 8 st. Oiva Toikka (1931-2019), Finland. Kastehelmi, Iittala. Pressglas. Lanserades 1964. Diameter: 17-25cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:49)
1443 2012 Assietter 6 st, Bengt Orup (1916-1996), Sverige. Diameter: 17 cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:36)
1443 2026 Bestickuppsättning ca 70 delar, 1950-tal, rostfritt stål. Längd: 16-20cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:28)
1443 2013 Bordslampa Tibro Armatur-Hantverk, justerbar höjd. Höjd: ca 40 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:35)
1443 2038 Dockservis 8 delar, "Snövit" & "Sju dvärgar", Rörstrand, Walt Disney. Höjd: 6-9 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:40)
1443 3377 Fat Ingrid Atterberg (1920-2008), Sverige. Upsala Ekeby. Längd: 13cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:25)
1443 5128 Fåtölj 1950-tal. Djup: ca 50 cm, höjd: 73 cm, bredd: ca 51 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:28)
1443 2053 Fåtölj Pethrus Lindlöf, modell Åsa, Lindlöfs Möbler, Lammhult. 1970-tal. Förkromat stålrör med plymåer i läder på bärande linneväv
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:28)
1443 3291 Gungstol Yngve Ekström (1913-1988), Sverige, sadelgjord
S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:41)
1443 2050 Hänkelvas Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Rörstrand. Höjd: 23cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:39)
1443 2028 Julgransfot Smide. Höjd: 35. Diameter: 64 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:29)
1443 2044 Kaffegods 12 delar, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Salix, Gustavsberg, 1950-tal, benporslin
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:48)
1443 2004 Kaffegods 5 delar, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Blå Husar, Gustavsberg 1968-1973, flintgods, dekor i screentryckt och flytande blått
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:44)
1443 4276 Kaffegods Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Spisa Ribb, Gustavsberg 1955-1974, brun och svart streck- och kantdekor, 5 delar
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:17)
1443 2009 Karmstolar Ett par, 1960-tal, omklädda, originaltyg under
S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:48)
1443 5166 Karotter 4 delar, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Pyro, Gustavsberg 1929-1955, eldfast gods med brun dekor. Längd: ca 22-27 cm, diameter: 24 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:20)
1443 5072 Ljusstakar 3 st, Festivo, Timo Sarpaneva (1926-2006), Finland. Iittala, 1900-talets andra hälft (formgivna 1967), pressglas. Höjd: 7,5-12 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:17)
1443 2048 Matbord teak, 1960-tal. Bredd: 123, djup: 83 cm, höjd: 75 cm, utdragbart till 220
S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:28)
1443 2016 Matbord Virr-varr. Bredd: 90+ 30. Djup: 75 cm, höjd: 72 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:18)
1443 3456 Matservisdelar 16 delar, Jackie Lynd (f. 1948), Sverige. "Isolde", Rörstrand. Dekor av bruna band med svarta ränder
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:20)
1443 2007 Matservisdelar 24 delar, Vardag, Karin Björquist (1927-2018), Sverige. Gustavsberg 1957-1973, grön glasyr med vita kanter
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:23)
1443 4108 Matservisdelar 6 st, Teema, Kaj Franck (1911-1989), Finland, Arabia, eldfasta, Diameter: 15-23cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:15)
1443 3427 Matservisdelar Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Primula. Gustavsberg, 1970-tal, ca 30 delar
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:49)
1443 2046 Näsduksskål Venini, Murano, Italien. Signerad. Höjd: 8cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:18)
1443 2056 Oljemålning Eric Elfwén (1921-2008), Sverige. "Tjurfäktning". Signerad. Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 39x63 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:27)
1443 2055 Oljemålning Jan Sigfrid Alfons Carlsson (1900-1985), Sverige. Kvinnor. Signerad, daterad -59. Olja på pannå, bildmått: 90x26, yttermått inklusive ram: 99x35 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:19)
1443 2042 Parfymflakong Mona Morales-Schildt (1908-1999), Sverige. "Ventana", Kosta. Signerad, Höjd: 9 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:24)
1443 2047 Parti smurfar plast
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:13)
1443 2060 Salladsskål med bestick 3 delar, Teak, "Nissen, Danmark". Diameter: 23. Höjd: 14 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:42)
1443 2006 Serveringsvagn 1950-tal, flätad rotting. Längd: 67 cm. Djup: 40 cm, höjd: 60 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:50)
1443 2008 Servisdelar 7 delar, Blå Eld, Hertha Bengtson (1917-1993), Sverige. Rörstrand, flintgods.
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:43)
1443 2002 Servisdelar Blå Eld, Hertha Bengtson (1917-1993), Sverige. Rörstrand, flintgods, 10 delar, Kopp höjd 8 cm, diameter 10 cm, Assietter diameter 19 cm.
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:46)
1443 2017 Sideboard 1950-tal, Teak, Längd: 173 cm. Djup: 43 cm. Höjd: 100 cm, nyckel
S�ldes f�r 5.800 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:57)
1443 2011 Skål på fot, "Cloetta", Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Kosta Boda, 177/300. Signerad. Höjd: 21 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:20)
1443 2003 Skål Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Argenta, Gustavsberg. Stengods, grön glasyr med målad silverdekor. Diameter: 21, höjd: 9,5 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:16)
1443 2020 Skålfat Mari Simmulson (1911-2000), Sverige. Ekeby, Signerad, 1952,32x32cm
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:26)
1443 2022 Skålfat Rörstrand, Carl-Harry Stålhane (1920-1990), Sverige. Signerad, daterad 60. Diameter: 25cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:57)
1443 2001 Skrivbord Teak, Lindqvist Stålmöbler Motala. Bredd: 224, djup: 85 cm, höjd: 74 cm
S�ldes f�r 7.200 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:53)
1443 5257 Skulptur Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Rörstrand, fisk. Längd: 16cm. Höjd: 11cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:55)
1443 4090 Skulptur katt, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Gustavsberg. Längd: 9 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:49)
1443 2052 Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Räv, Gustavsberg. Längd: 13cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:16)
1443 2063 Skulpturer 2 st, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Signerade, konstglas, "Silverpipe" Kosta Boda. Höjd: 53-54cm
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:27)
1443 5260 Skulpturer 4 st, Monica Backström (1939-2020), Sverige. Svampar. Höjd: 13-18cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:55)
1443 5085 Skulpturer 4+ 1 st, Hundar (Skottar), Keramik, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Längd: 5,5-11 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:00)
1443 2019 Snurrfåtölj 1960-tal, Tyg
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:23)
1443 2005 Soffbord 1940-tal. Bredd: 165 cm. Djup: 50 cm, höjd: 56 cm
S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:55)
1443 2059 Soffbord Med utdragsskivor, 1950/60-tal, Bredd: 150+ 2x37cm. Djup: 64 cm, höjd: 50 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:37)
1443 2043 Stegpall 1950-tal. Höjd: 60cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:35)
1443 2010 Tallrikar 2 st. Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Löja, Gustavsberg. Diameter: 25 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:38)
1443 4266 Tekanna + stekfat, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Terma, Gustavsberg 1955-1979, flamfast gods med brun glasyr. Längd: 26-36 cm, diameter: 16 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:35)
1443 2062 Teservisdelar Gunvor Olin-Grönqvist (1928-2005), Finland. "Kosmos", Arabia, Finland. 16 delar + 1 extra tekoppsfat
S�ldes f�r 7.200 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:43)
1443 2014 Tillbringare 2 st+ omrörare, Bengt Orup (1916-1996), Sverige. Johansfors Glasbruk. Höjd: ca 24 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:42)
1443 2025 Väggplatta keramik, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Kröningen, Gustavsberg, monokrom. Signerad, 29x29 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:51)
1443 2021 Vas Arthur Percy (1886-1976), Sverige. Gefle. Höjd: 14cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:29)
1443 2051 Vas Carl-Harry Stålhane (1920-1990), Sverige. Höjd: 24cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:59)
1443 2031 Vas Gefle, Lillemor Mannerheim (1927-1994), Höjd: 32 cm
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:51)
1443 2036 Vas Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Gustavsbergs Studio, signerad med Studiohanden. Höjd: 14 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:47)
1443 2024 Vas Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Gustavsbergs Studio. Signerad med Studiohanden. Stengods med blå glasyr. Höjd: 13cm
S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:56)
1443 3029 Vas Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Ur Karneval, Gustavsberg 1958-1962, fajans med målad dekor av olika fantasifigurer. Höjd: 18 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:30)
1443 2023 Vas Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Ur Karneval, Gustavsberg 1958-1962, fajans med målad dekor av olika fantasifigurer. Höjd: 21cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:36)
1443 2034 Vas Sven Wejsfelt (1930-2009), Sverige. Gustavsberg. Höjd: 21 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:28)
1443 2035 Vas Sven Wejsfelt (1930-2009), Sverige. Gustavsberg. Höjd: 21 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:39)
1443 2033 Vas Sven Wejsfelt (1930-2009), Sverige. Gustavsberg. Höjd: 27 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:40)
1443 2037 Vaser 3 st, bland annat UE. Höjd: 5-19,5
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:31)