Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 24 januari 2022 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1443 2018  Askkoppar 2 st, design: Erik Höglund/Monika Bäckström. Diameter: 11 cm. Höjd: 5 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:13)

1443 3469  Assietter 5+ 8 st. Oiva Toikka (1931-2019), Finland. Kastehelmi, Iittala. Pressglas. Lanserades 1964. Diameter: 17-25cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:49)

1443 2012  Assietter 6 st, Bengt Orup (1916-1996), Sverige. Diameter: 17 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:36)

1443 2026  Bestickuppsättning ca 70 delar, 1950-tal, rostfritt stål. Längd: 16-20cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:28)

1443 2013  Bordslampa Tibro Armatur-Hantverk, justerbar höjd. Höjd: ca 40 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:35)

1443 2038  Dockservis 8 delar, "Snövit" & "Sju dvärgar", Rörstrand, Walt Disney. Höjd: 6-9 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:40)

1443 3377  Fat Ingrid Atterberg (1920-2008), Sverige. Upsala Ekeby. Längd: 13cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:25)

1443 5128  Fåtölj 1950-tal. Djup: ca 50 cm, höjd: 73 cm, bredd: ca 51 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:28)

1443 2053  Fåtölj Pethrus Lindlöf, modell Åsa, Lindlöfs Möbler, Lammhult. 1970-tal. Förkromat stålrör med plymåer i läder på bärande linneväv

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:28)

1443 3291  Gungstol Yngve Ekström (1913-1988), Sverige, sadelgjord

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:41)

1443 2050  Hänkelvas Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Rörstrand. Höjd: 23cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:39)

1443 2028  Julgransfot Smide. Höjd: 35. Diameter: 64 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:29)

1443 2044  Kaffegods 12 delar, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Salix, Gustavsberg, 1950-tal, benporslin

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:48)

1443 2004  Kaffegods 5 delar, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Blå Husar, Gustavsberg 1968-1973, flintgods, dekor i screentryckt och flytande blått

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:44)

1443 4276  Kaffegods Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Spisa Ribb, Gustavsberg 1955-1974, brun och svart streck- och kantdekor, 5 delar

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:17)

1443 2009  Karmstolar Ett par, 1960-tal, omklädda, originaltyg under

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:48)

1443 5166  Karotter 4 delar, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Pyro, Gustavsberg 1929-1955, eldfast gods med brun dekor. Längd: ca 22-27 cm, diameter: 24 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:20)

1443 5072  Ljusstakar 3 st, Festivo, Timo Sarpaneva (1926-2006), Finland. Iittala, 1900-talets andra hälft (formgivna 1967), pressglas. Höjd: 7,5-12 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:17)

1443 2048  Matbord teak, 1960-tal. Bredd: 123, djup: 83 cm, höjd: 75 cm, utdragbart till 220

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:28)

1443 2016  Matbord Virr-varr. Bredd: 90+ 30. Djup: 75 cm, höjd: 72 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:18)

1443 3456  Matservisdelar 16 delar, Jackie Lynd (f. 1948), Sverige. "Isolde", Rörstrand. Dekor av bruna band med svarta ränder

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:20)

1443 2007  Matservisdelar 24 delar, Vardag, Karin Björquist (1927-2018), Sverige. Gustavsberg 1957-1973, grön glasyr med vita kanter

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:23)

1443 4108  Matservisdelar 6 st, Teema, Kaj Franck (1911-1989), Finland, Arabia, eldfasta, Diameter: 15-23cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:15)

1443 3427  Matservisdelar Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Primula. Gustavsberg, 1970-tal, ca 30 delar

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:49)

1443 2046  Näsduksskål Venini, Murano, Italien. Signerad. Höjd: 8cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:18)

1443 2056  Oljemålning Eric Elfwén (1921-2008), Sverige. "Tjurfäktning". Signerad. Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 39x63 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:27)

1443 2055  Oljemålning Jan Sigfrid Alfons Carlsson (1900-1985), Sverige. Kvinnor. Signerad, daterad -59. Olja på pannå, bildmått: 90x26, yttermått inklusive ram: 99x35 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:19)

1443 2042  Parfymflakong Mona Morales-Schildt (1908-1999), Sverige. "Ventana", Kosta. Signerad, Höjd: 9 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:24)

1443 2047  Parti smurfar plast

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:13)

1443 2060  Salladsskål med bestick 3 delar, Teak, "Nissen, Danmark". Diameter: 23. Höjd: 14 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:42)

1443 2006  Serveringsvagn 1950-tal, flätad rotting. Längd: 67 cm. Djup: 40 cm, höjd: 60 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:50)

1443 2008  Servisdelar 7 delar, Blå Eld, Hertha Bengtson (1917-1993), Sverige. Rörstrand, flintgods.

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:43)

1443 2002  Servisdelar Blå Eld, Hertha Bengtson (1917-1993), Sverige. Rörstrand, flintgods, 10 delar, Kopp höjd 8 cm, diameter 10 cm, Assietter diameter 19 cm.

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:46)

1443 2017  Sideboard 1950-tal, Teak, Längd: 173 cm. Djup: 43 cm. Höjd: 100 cm, nyckel

S�ldes f�r 5.800 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:57)

1443 2011  Skål på fot, "Cloetta", Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Kosta Boda, 177/300. Signerad. Höjd: 21 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:20)

1443 2003  Skål Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Argenta, Gustavsberg. Stengods, grön glasyr med målad silverdekor. Diameter: 21, höjd: 9,5 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:16)

1443 2020  Skålfat Mari Simmulson (1911-2000), Sverige. Ekeby, Signerad, 1952,32x32cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:26)

1443 2022  Skålfat Rörstrand, Carl-Harry Stålhane (1920-1990), Sverige. Signerad, daterad 60. Diameter: 25cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:57)

1443 2001  Skrivbord Teak, Lindqvist Stålmöbler Motala. Bredd: 224, djup: 85 cm, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 7.200 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:53)

1443 5257  Skulptur Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Rörstrand, fisk. Längd: 16cm. Höjd: 11cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:55)

1443 4090  Skulptur katt, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Gustavsberg. Längd: 9 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:49)

1443 2052  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Räv, Gustavsberg. Längd: 13cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:16)

1443 2063  Skulpturer 2 st, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Signerade, konstglas, "Silverpipe" Kosta Boda. Höjd: 53-54cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:27)

1443 5260  Skulpturer 4 st, Monica Backström (1939-2020), Sverige. Svampar. Höjd: 13-18cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:55)

1443 5085  Skulpturer 4+ 1 st, Hundar (Skottar), Keramik, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Längd: 5,5-11 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:00)

1443 2019  Snurrfåtölj 1960-tal, Tyg

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:23)

1443 2005  Soffbord 1940-tal. Bredd: 165 cm. Djup: 50 cm, höjd: 56 cm

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:55)

1443 2059  Soffbord Med utdragsskivor, 1950/60-tal, Bredd: 150+ 2x37cm. Djup: 64 cm, höjd: 50 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:37)

1443 2043  Stegpall 1950-tal. Höjd: 60cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:35)

1443 2010  Tallrikar 2 st. Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Löja, Gustavsberg. Diameter: 25 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:38)

1443 4266  Tekanna + stekfat, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Terma, Gustavsberg 1955-1979, flamfast gods med brun glasyr. Längd: 26-36 cm, diameter: 16 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:35)

1443 2062  Teservisdelar Gunvor Olin-Grönqvist (1928-2005), Finland. "Kosmos", Arabia, Finland. 16 delar + 1 extra tekoppsfat

S�ldes f�r 7.200 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:43)

1443 2014  Tillbringare 2 st+ omrörare, Bengt Orup (1916-1996), Sverige. Johansfors Glasbruk. Höjd: ca 24 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:42)

1443 2025  Väggplatta keramik, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Kröningen, Gustavsberg, monokrom. Signerad, 29x29 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:51)

1443 2021  Vas Arthur Percy (1886-1976), Sverige. Gefle. Höjd: 14cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:29)

1443 2051  Vas Carl-Harry Stålhane (1920-1990), Sverige. Höjd: 24cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:59)

1443 2031  Vas Gefle, Lillemor Mannerheim (1927-1994), Höjd: 32 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:51)

1443 2036  Vas Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Gustavsbergs Studio, signerad med Studiohanden. Höjd: 14 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:47)

1443 2024  Vas Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Gustavsbergs Studio. Signerad med Studiohanden. Stengods med blå glasyr. Höjd: 13cm

S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:56)

1443 3029  Vas Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Ur Karneval, Gustavsberg 1958-1962, fajans med målad dekor av olika fantasifigurer. Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:30)

1443 2023  Vas Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Ur Karneval, Gustavsberg 1958-1962, fajans med målad dekor av olika fantasifigurer. Höjd: 21cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:36)

1443 2034  Vas Sven Wejsfelt (1930-2009), Sverige. Gustavsberg. Höjd: 21 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:28)

1443 2035  Vas Sven Wejsfelt (1930-2009), Sverige. Gustavsberg. Höjd: 21 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:39)

1443 2033  Vas Sven Wejsfelt (1930-2009), Sverige. Gustavsberg. Höjd: 27 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:40)

1443 2037  Vaser 3 st, bland annat UE. Höjd: 5-19,5

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:31)