Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 8 november 2021 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1430 3208  Akryl Joakim Bebié. Signerad a tergo, bladets mått: 42x30cm, yttermått inklusive ram: 54x40cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 19:42)

1430 9147  Akvarell Ann Bergson-Dix (f. 1928), Sverige. Signerad, daterad -49. Akvarell, 52x71 cm, yttermått inklusive ram: 63x82 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 19:04)

1430 3590  Akvarell Hans Ekedahl (1944-2016), Sverige. Signerad, akvarell, fåglar, 54x74cm, yttermått inklusive ram: 71x90cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 19:34)

1430 3347  Akvarell Hans Gaulke. Signerad, daterad 1978, fors. Akvarell, bildmått: 59x44cm, yttermått inklusive ram: 74x57cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 19:36)

1430 3349  Akvarell Hans Gaulke. Signerad, daterad 1978, Norge. Akvarell, bildmått: 59x44cm, yttermått inklusive ram: 74x57cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 20:24)

1430 3006  Akvarell Herman Müller (1840-1919), Sverige. Signerad, "Norska Kusten". Akvarell, bildmått: 54x37cm, yttermått inklusive ram: 77x60cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 19:55)

1430 3391  Akvarell Ingegerd Beskow (1887-1978), Sverige. Signerad. Akvarell, bildmått: 30x22cm, yttermått inklusive ram: 39x31cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 19:48)

1430 3350  Akvarell M Hägg, Signerad, marin, bladets mått: 24x40, yttermått inklusive ram: 39x53, akvarell

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 19:59)

1430 3351  Akvarell Maria Ginzburg (f. 1955), Sverige. Sjölandskap, 28x38, yttermått inklusive ram: 42x52, akvarell. Signerad

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 20:18)

1430 3045  Ampel Jugend, koppar /råglas. Diameter: 42 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 18:18)

1430 3457  Ampel Karl Johanstil. Diameter: 57 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 19:27)

1430 9187  Armband 18k guld. Längd: 20cm, vikt: 1,9g

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 18:42)

1430 9339  Armband 18k guld. Vikt: 22g ca, längd: 22 cm

S�ldes f�r 6.800 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 19:40)

1430 3563  Armband 2 st, silver, bland annat Finland. Vikt: 85g

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 18:03)

1430 3622  Armbandsur 18k guld, Antima, quartz. Diameter: 33mm, med gravyr/inskription, datum, läderband, bruttovikt: 29,5g, med etui.

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 18:17)

1430 3621  Armbandsur Longines EFC, Quartz, stål. Diameter: 33mm, romerska siffror, datum, viklås.

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 19:19)

1430 3002  Armbandsur Omega, Automatic

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 19:55)

1430 1046  Armbandsur Oris, Audi Sport, automatisk. Diameter: 44mm, ref: 7661-74, serienr: 3380403, titan/stål, datum, läderband, med etui

S�ldes f�r 10.000 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 19:09)

1430 3049  Armlänk 18k guld.

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 20:51)

1430 3011  Assietter 3 st, Kina. Diameter: 13cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 18:45)

1430 3148  Assietter 5 st, Allegro Gustavsberg. Diameter: 19cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 19:42)

1430 3229  Assietter 6 + 6 st, bland annat: Rosenthal. Diameter: dia 20 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 20:43)

1430 3072  Båglampa Paolo Rizzatto, "Lady Costanza", Luceplan, Italien. Stomme och fot i borstad aluminium, vit skärm i polykarbonat. Höjd: 220 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 20:17)

1430 3333  Bestickuppsättning nysilver, CG Hallberg

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 20:59)

1430 3165  Biblioteksbord nyrenässans. Bredd: 120 cm. Djup: 82 cm. Höjd: 75 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 18:58)

1430 3035  Bildrulle Kina, akvarell. Signerad, 72x130ca

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 19:39)

1430 3367  Blandteknik 3 st, Kinesiska motiv, yttermått inklusive ram: 36x27 cm. Signerad

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 19:14)

1430 3209  Blandteknik Gösta Holm. Signerad, daterad 1942,35x22cm, yttermått inklusive ram: 40x27cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 19:41)

1430 3092  Blandteknik Maritha Östlund, häst. Signerad. Blandteknik. Bladets mått: 25x34, yttermått inklusive ram: 38x48 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 18:12)

1430 3433  Blandteknik Robert Högfeldt (1894-1986), Sverige. Signerad, blandteknik, 32x23cm, yttermått inklusive ram: 45x36cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 20:39)

1430 3422  Blandteknik Robert Högfeldt (1894-1986), Sverige. Signerad. Blandteknik, bildmått: 19x26cm, yttermått inklusive ram: 31x39cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 18:57)

1430 3429  Blandteknik Robert Högfeldt (1894-1986), Sverige. Signerad. Blandteknik, bildmått: 28x20cm, yttermått inklusive ram: 52x42cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 19:19)

1430 8223  Blyerts 2 st, David Wallin (1876-1957), Sverige. Signerad, 20x28-28x16cm, yttermått inklusive ram: 35x40-43x29cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 18:00)

1430 3179  Bokhylla Jugend, bemålad. Bredd: 75 cm. Djup: 32 cm, höjd: 146 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 20:48)

1430 3534  Bokhylla Längd: 107 cm. Djup: 30 cm, höjd: 140 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 18:34)

1430 3181  Bokhylla trä och metall. Bredd: 80 cm. Djup: 31 cm, höjd: 62 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 19:43)

1430 9458  Bokhylleserie String. Bredd: 78x2, djup: 30 cm, höjd: 85-187

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 19:09)

1430 3242  Bokhyllor Ett par, "Leksvik", IKEA. Grålackerade. Bredd: 93 cm. Djup: 32 cm. Höjd: 198 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 20:03)

1430 3322  Bokhyllor ett par, 1960-tal. Bredd: 104, djup: 30 cm, höjd: 101 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 20:57)

1430 3297  Bokstäver 4 delar. Höjd: 18cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 20:10)

1430 3561  Bonbonjärer 2 st, Herend, diameter: 9-15,5 cm. Höjd: 10-14 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 20:18)

1430 3441  Bord Halvmåne. Bredd: 132 cm. Djup: 65 cm, höjd: 71 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 18:18)

1430 3449  Bord Längd: 105 cm. Djup: 64 cm, höjd: 56cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 20:41)

1430 3527  Bord Med klaffar. Bredd: 45+ 22x2 cm. Djup: 90 cm. Höjd: 77 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 20:25)

1430 3061  Bordsfotogenlampa sent 1800-tal. Höjd: 50 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 18:41)

1430 3636  Bordslampa "Tuben", Anders Pehrsson, Ateljé Lyktan, 1970-tal, plast. Höjd: . Höjd: 40 längd: 70 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 18:10)

1430 3476  Bordslampa Boréns, 1960-tal. Höjd: 52 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 20:37)

1430 3416  Bordslampa Glasskärm, mässing. Höjd: 40 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 20:39)

1430 3477  Bordslampa Koppar/glas/teak. Höjd: 53 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 20:15)

1430 3480  Bordslampa mässing, ASEA, höjd: 22 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 20:27)

1430 3216  Bordslampa Modell Strindberg, kupa av glas. Höjd: 52cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 18:47)

1430 3215  Bordslampa Modell Strindberg, mässing, kupa av glas. Höjd: 38cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 18:47)

1430 3410  Bordslampa Palshus, keramik

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 20:07)

1430 3413  Bordslampfot Carl Fagerlund (f. 1915), Sverige. Orrefors. Höjd: 19 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 19:03)

1430 9309  Bordslampfot Firma Svenskt Tenn, Josef Frank (1885-1967), Österrike. No 2583. Höjd: 39 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 18:14)

1430 3627  Bordslampfot höjd: 38 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 20:19)

1430 3626  Bordslampfot höjd: 40 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 18:33)

1430 3478  Bordslampfot mässing, Möllers Elektriska. Höjd: 41 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 20:15)

1430 3265  Bordslampfötter 2 st. Metall. Signerade Testore, Italien. Höjd: 30 - 48

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 19:58)

1430 3414  Bordslampfötter ett par, Glas. Höjd: 40 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 20:16)

1430 3453  Bordslampfötter ett par, Keramik. Höjd: 29 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 20:16)

1430 3468  Bordslampfötter ett par. Höjd: ca 36 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 18:04)

1430 3520  Bordslampor ett par, BTC, England. Höjd: 44 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 19:32)

1430 3227  Bordslampor Ett par, glas, Murano. Höjd: 74 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 20:31)

1430 3550  Bordslampor Ett par, Laura Ashley. Höjd: 65cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 18:33)

1430 3551  Bordslampor Ett par, Laura Ashley. Höjd: 65cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 18:01)

1430 3417  Bordslampor Ett par, Timo Sarpaneva (1926-2006), Finland. "Arkipelago", för Iittala. Höjd: 38 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 20:41)

1430 3552  Bordspendyl mässing, nutida. Höjd: 49cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 18:33)

1430 9380  Bordspendyl Ny-Louis seize. Höjd: 34 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 18:37)

1430 3291  Bordstelefon Kobra

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 20:38)

1430 3363  Bordsunderrede empirestil. Diameter: 125. Höjd: 70 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 19:31)

1430 3564  Bordsuppsats Guzzini. Pläter. Höjd: 27 cm

1430 3073  Bordsur sten, bronsfigurer, omkring sekelskifte 1900. Längd: 27. Höjd: 40 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 19:08)

1430 3145  Bordsur Tempus. Höjd: 21cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 19:57)

1430 3469  Bricka + gräddkanna+ skål, silver, 3 delar, Vikt: 290 g ca

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 18:03)

1430 9280  Bricka plast, Marimekko, "Unikko", ängd: 51. Höjd: 41 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 20:21)

1430 3400  Brickbord Almedahls, efter Josef Frank. Diameter: 45, höjd: 52 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 18:43)

1430 3033  Broderier 4 delar, modell äldre, bland annat kuddfodral

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 20:57)

1430 3293  Burk med lock Marianne Westman och kryddburk. Höjd: 10-17cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 18:49)

1430 3290  Burkar plast, "Sally", Nils Johan, omkring 1970-tal. Höjd: 18cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 19:21)

1430 3317  Byrå 1940-tal, mahogny, FM Linköping. Bredd: 99, djup: 45 cm, höjd: 68 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 18:12)

1430 3164  Byrå Gustaviansk stil, mahogny/valnöt. Bredd: 109 cm. Djup: 55 cm, höjd: 101 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 18:26)

1430 3339  Byrå Gustaviansk stil, med stenskiva. Bredd: 108, djup: 55 cm, höjd: 81 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 19:37)

1430 3535  Byrå Längd: 77 cm. Djup: 50 cm, höjd: 131 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 20:44)

1430 3220  Byrå med stenskiva, Intarsia, Hauptstil. Bredd: 95, djup: 50 cm, höjd: 83 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 19:05)

1430 3315  Byrå Rokokostil, mahogny. Bredd: 63. Djup: 37 cm, höjd: 65 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 20:07)

1430 9263  Byrå rokokostil, med stenskiva. Bredd: 68, djup: 32 cm, höjd: 66 cm, nyckel

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 18:58)

1430 9262  Byrå rokokostil, med stenskiva. Bredd: 81, djup: 36 cm, höjd: 72 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 18:50)

1430 9301  Byrå Rokokostil. Bredd: 87 cm. Djup: 48 cm, höjd: 68 cm, nyckel

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 18:05)

1430 3335  Byrå Teak, 1950/60-tal. Bredd: 60, djup: 33 cm, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 20:04)

1430 3533  Chiffonjé Intarsia. Bredd: 78 cm. Djup: 40 cm. Höjd: 135 cm, nyckel

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 20:01)

1430 3354  Collage Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Signerad, yttermått inklusive ram: 102x72 cm

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 20:38)

1430 3600  Coupeglas 10 st. Höjd: 11 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 18:29)

1430 3068  Dalahästar höjd: 10 - 17

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 18:28)

1430 3028  Dekorelement Gips, Bemålat, 43x47 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 18:14)

1430 3448  Draperi "Sanderson", UK, fodrad, 195x230 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 18:56)

1430 3223  Eldset 4 delar, metall. Höjd: 66 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 18:32)

1430 3094  Etsning Cecilia Frisendahl (1922-2014), Sverige. Vildhästar. Signerad, numrerad 252/310. Bildmått: 35x39, yttermått inklusive ram: 51x59 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 20:56)

1430 3570  Etsning Stig Åsberg (1909-1968), Sverige. Fåglar. Signerad, numrerad 37/57, daterad 1966. Bildmått: 24x18, yttermått inklusive ram: 54x44 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 18:47)

1430 3099  Etsning Stig Borglind (1892-1965), Sverige. Signerad, numrerad 6/100. Bildmått: 12x20, yttermått inklusive ram: 32x41 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 19:41)

1430 3057  Fällbord 1800-tal, rot. Diameter: 61, höjd: 70 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 18:12)

1430 3036  Färgetsningar 2 st. Signerade. Bildmått: 14x11, yttermått inklusive ram: 29x25 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 20:46)

1430 9218  Färglitografi 2 st, Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. Signerad, numrerad 158/460, yttermått inklusive ram: 33x42-42x33 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 20:54)

1430 3346  Färglitografi Alvar Sunol (f. 1935), Spanien. Signerad, numrerad XI/LX. Färglitografi, bildmått: 61x46cm, yttermått inklusive ram: 81x64cm

1430 3620  Färglitografi Claes Folcker (1940-2019), Sverige. Waxholm. Signerad, numrerad 236/360. Färglitografi, bildmått: 56x74, yttermått inklusive ram: 67x86 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 18:41)

1430 3404  Färglitografi Gustav Rudberg (1915-2001), Sverige. Motiv från Ven, Signerad, numrerad 106/310. Färglitografi, bildmått: 45x70, yttermått inklusive ram: 60x85 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 20:01)

1430 3172  Färglitografi Knut Swane (f. 1951), Norge. "Abstract Painthing". Signerad, numrerad 14/150, daterad -84. Färglitografi, bildmått: 59x86, yttermått inklusive ram: 75x102 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 20:53)

1430 3024  Färglitografi Lars Norrman (1915-1979), Sverige. Signerad, numrerad 261/310. Färglitografi, bildmått: 32x52cm, yttermått inklusive ram: 56x74cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 19:33)

1430 8050  Färglitografi Malcolm Morley (1931-2018), Storbritannien. Signerad, färglitografi, numrerad 75/100, daterad 1974. Oramat löst blad, 75x104 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 19:07)

1430 3129  Färglitografi Monica Sahlin (1948-2014), Sverige. "Många barn. ". Signerad, numrerad 204/360. Färglitografi, bildmått: 35x27, yttermått inklusive ram: 54x44 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 18:04)

1430 3159  Färglitografi Nisse Zetterberg (1910-1986), Sverige. Signerad, numrerad 319/325, "Blåsippor och mussla". Färglitografi, bildmått: 30x33cm, yttermått inklusive ram: 58x60cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 20:54)

1430 3153  Färglitografier 3 st, Lennart Nyström (f. 1944), Sverige. Signerade, färglitografi, yttermått inklusive ram: 100x73 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 20:00)

1430 3149  Färglitografier 3 st, Lennart Nyström (f. 1944), Sverige. Signerade, yttermått inklusive ram: 100x73 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 20:22)

1430 3015  Fat 3 st, Kina. Diameter: 19-22cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 21:07)

1430 9462  Fat Orrefors, Tre Kronor. Längd: 21 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 19:13)

1430 3311  Fat Upsala-Ekeby, Mari Simmulson (1911-2000), Sverige. 25x26 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 18:23)

1430 3017  Fåtölj Gustaviansk stil

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 20:15)

1430 3163  Fåtölj Skinn, trä, 1960/70-tal, cites-intyg medföljer

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 19:50)

1430 3307  Fåtöljer 2 st, Howardmodell

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 20:23)

1430 3122  Fickur 14K, bruttovikt: 20,5g.

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 19:10)

1430 9002  Fickur 2 st + 1 dosa, silver, omkring 1900. 3 delar. Diameter: 4 ca, Vikt: ca 85 g

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 20:14)

1430 9435  Figurin Rosenthal, Hund. Längd: 25 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 20:41)

1430 3053  Figuriner 2 st. Porslin, Ungern och Tyskland, kvinnor. Höjd: 19-24 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 19:49)

1430 3562  Figuriner 3 st, Spanien, Barn, porslin. Höjd: 16-20 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 18:34)

1430 3027  Fotoramar 4 st, delvis silver, yttermått inklusive ram: 13x10-24x19 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 18:55)

1430 3628  Fotoramar Ett par, silver, Tyskland (830), importstämplar, yttermått inklusive ram: 15x13 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 18:40)

1430 3095  Frukostservis 19 delar, Tyskland

1430 3446  Gardiner Ett par, "Sanderson UK, "Lans downe", 132x220 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 20:20)

1430 3233  Gardiner Ett par, jobstryck

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 19:26)

1430 3189  Glas 3 delar, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Kosta Boda. Höjd: 19 - 23,5

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 19:41)

1430 3263  Glasservisdelar 26 delar, Reijmyre glasbruk

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 20:26)

1430 8079  Glasservisdelar Bengt Orup (1916-1996), Sverige. Johansfors Glasbruk. 26 delar. Höjd: 7,5-27 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 18:29)

1430 3560  Glasskulpturer 2 st, Mats Jonasson. Höjd: 14-19cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 18:09)

1430 3364  Glöggmuggar 12 st. Glas. Höjd: 6,5

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 19:47)

1430 3303  Glöggryta Koppar, "nu är det jul igen". Diameter: 27 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 20:09)

1430 3275  Golvlampa 1950-tal. Höjd: 158cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 20:21)

1430 3420  Golvlampa 2-armad. Höjd: 140 ca

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 18:28)

1430 3419  Golvlampa 3-armad, 1940-tal. Höjd: 150 ca

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 18:18)

1430 3629  Golvlampa höjd: 160 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 18:23)

1430 3248  Golvlampa mässing, hö/ sänkbar, 1930-tal

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 19:31)

1430 3063  Golvlampa mässing. Höjd: 95 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 18:52)

1430 3255  Golvlampa trä och metall. Höjd: 156 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 20:07)

1430 3251  Golvvas Kina. Höjd: 60 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 19:22)

1430 3359  Golvvas Upsala Ekeby. Höjd: 43 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 18:32)

1430 3081  Grafiska blad 2 st. Robert Högfeldt (1894-1986), Sverige. Signerade, 29x22, yttermått inklusive ram: 55x44 + 57x49 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 18:15)

1430 3489  Grafiskt blad Frits Thaulow (1847-1906), Norge. Vintermotiv. Signerad, daterad 1889. Bildmått: 36x58 cm, yttermått inklusive ram: 45x68 cm

1430 3050  Hänge 18k guld. 4x3 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 19:13)

1430 3401  Hängskåp Allmoge, 1808. Bredd: 90, djup: 29 cm, höjd: 105 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 20:54)

1430 3530  Hängskåp Med vitrin. Bredd: 68 cm. Djup: 18 cm, höjd: 123 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 18:37)

1430 3338  Hörnvitrinskåp Rokokostil. Höjd: 191, nyckel

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 19:32)

1430 3120  Iittala 4 delar, bland annat skålar Aalto. Längd: 10. Höjd: 3-12 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 20:12)

1430 3128  Julgransfot 27x27cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 20:22)

1430 3298  Kabinettskåp barockstil. Bredd: 100 cm. Djup: 45 cm, höjd: 157 cm, nyckel

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 19:40)

1430 3289  Kaffeburk 2 st, Arabia. Höjd: 13-20cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 20:46)

1430 3617  Kaffegods 23 delar, Teneriffa, Rörstrand

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 18:34)

1430 3609  Kaffekanna Sigvard Bernadotte (1907-2002), Sverige. Rostfritt stål. Höjd: 22 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 20:31)

1430 3296  Kaffekanna Sigvard Bernadotte (1907-2002), Sverige. Rostfritt stål. Höjd: 22cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 18:37)

1430 3566  Kaffekoppar med fat, 6 st. Wedgwood, Colosseum

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 20:02)

1430 3580  Kaffeservis 27 delar, Hackefors, "Centaurea"

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 19:56)

1430 3330  Kaffeservis Bing & Grøndahl, 34 delar, "Empire"

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 19:56)

1430 3485  Kaffeservisdelar 51 delar, Blå Blom, Gustavsberg

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 19:21)

1430 3393  Kaffeservisdelar ca 40 delar, Blå Blomst, Royal Copenhagen. Blomsterdekor i underglasyrblått

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 18:29)

1430 3583  Kaligrafiset 9 delar, Kina, med etui.

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 19:04)

1430 3231  Kandelabrar Ett par, mässing, jugend. Höjd: 38cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 20:57)

1430 9231  Kandelabrar ett par, mässing. Höjd: 49 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 18:15)

1430 3212  Karaffer 2 st. Höjd: 29-39 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 18:46)

1430 3604  Karaffer 3 st, Kosta Boda & Orrefors. Höjd: 25-27 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 19:11)

1430 3185  Karmstol Lilla Åland, Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Stolab, genombruten rygg med spjälor, kopplade ben, ej signerad

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 20:52)

1430 3171  Karmstol Rokokostil

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 20:04)

1430 3191  Karmstol Senbarock

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 20:11)

1430 3176  Karmstolar 4 st, Lilla Åland, Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Stolab, genombruten rygg med spjälor, kopplade ben, ej märkta

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 18:52)

1430 3177  Karmstolar Ett par, Lilla Åland, Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Stolab, genombruten rygg med spjälor, kopplade ben, ej märkta

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 20:45)

1430 3109  Kedja 18k guld, Bismarck, doserat. Längd: 46cm, vikt; 7,1g

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 20:23)

1430 3373  Kolonn marmorerat trä. Nutida, Höjd: 245 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 20:41)

1430 3396  Kolonn marmorerat trä. Nutida. Höjd: 245cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 20:29)

1430 3374  Kolonner Ett par, Trä, Marmorerade, nutida. Höjd: 252

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 20:55)

1430 3370  Kolonnskåp trä, bemålad, nutida. Diameter: ca 90 cm. Höjd: 268 cm

S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 18:27)

1430 3372  Kolonnskåp Trä, bemålat, nutida. Diameter: ca 80 cm. Höjd: 258 cm

S�ldes f�r 11.000 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 21:01)

1430 3230  Konstglas 2 delar, Vallien och Backström. Höjd: 12-23cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 18:25)

1430 3442  Konstglas 5 delar, Erik Höglund (1932-1998), Sverige. Bland annat Kanna. Längd: 8-14, diameter: 9-10, höjd: 15 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 18:29)

1430 3440  Konstglas 5 delar, Reijmyre glasbruk, bland annat Monica Bratt. Höjd: 5-55 cm

1430 3637  Kopparstick 3 st, defekt, skadade, fläckar, oramade lösa blad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 20:21)

1430 3276  Korgar/väskor 6 delar, flätade

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 20:24)

1430 3254  Kronskål Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Rörstrand. Höjd: 10 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 18:40)

1430 3614  Kryddburk Anita Nylund (f. 1931), Sverige. "Kryddgränden", Gantofta. Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 19:38)

1430 3630  Kryddburkar Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Pyro, Gustavsberg 1929-1955, eldfast gods med brun dekor, 12 delar, höjd. 9-18 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 20:56)

1430 3519  Kuverttallrikar mässing. Diameter: 28 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 18:07)

1430 3130  Läkarstol höj- och sänkbar

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 19:48)

1430 3578  Lampbord bemålat. Bredd: 35, djup: 32 cm, höjd: 71 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 18:21)

1430 9203  Lampbord Ett par, Gunilla Allard (f. 1957), Sverige. "Cooper" Lammhult. Bredd: 55. Djup: 45 cm, höjd: 52 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 20:04)

1430 9259  Lampbord ett par, Rokokostil, mahogny. Diameter: 40, höjd: 59 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 18:48)

1430 3452  Lampbord ett par, trä och glas. Bredd: 60, djup: 45 cm, höjd: 50 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 19:07)

1430 3217  Lampbord mässing och glas. Bredd: 45 cm. Djup: 34 cm, höjd: 51 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 18:30)

1430 3540  Lampbord mässing och glas. Diameter: 49cm. Höjd: 62cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 20:44)

1430 3270  Lampbord NK-märkt, Ek. Bredd: 37 cm. Djup: 26 cm, höjd: 68 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 19:26)

1430 3188  Lampbord Teak. Bredd: 47 cm. Djup: 38 cm, höjd: 55 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 19:47)

1430 3557  Lanterna mässing och glas. Höjd: 37cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 18:16)

1430 3512  Litografi Lennart Gram (1910-1996), Sverige. Modell, Signerad. Numrerad 13/100, yttermått inklusive ram: 40x53 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 20:12)

1430 6009  Litografi Lowell Nesbitt (1933-1993), USA. Oldenburgs Studio (Ghost edition). Signerad, numrerad 19/19. Bladets mått: 100x127 cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 19:12)

1430 3399  Litografi Margareta Hellman (f. 1942), Sverige. "Dörren". Signerad, numrerad 60 ex, daterad 1974. Bildmått: 65x30 cm, yttermått inklusive ram: 76x39 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 20:19)

1430 3240  Litografier 2 st. Efter Anders Zorn, Bengtssons Lito AB. Bildmått: 29x19 cm, yttermått inklusive ram: 45x30 cm. Signerad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 18:20)

1430 9476  Ljuskrona Empirestil. Höjd: 55 ca

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 19:40)

1430 3458  Ljuskrona med prismor. Höjd: ca 50 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 19:25)

1430 3610  Ljuslykta Hans-Agne Jakobsson (1919-2009), Sverige. Markaryd, 1960/70-tal. Fot av mässing. Kupa av blågrönt glas. Höjd: 44 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 20:21)

1430 3598  Ljusplåtar Ett par. Höjd: 36cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 20:09)

1430 3595  Ljusstakar 7 delar, mässing. Höjd: 13 - 25

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 18:43)

1430 3558  Ljusstakar Ett par, mässing, konst smide. Höjd: 50cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 20:56)

1430 3594  Ljusstakar Ett par, mässing, Ystad-Metall. Höjd: 26 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 19:34)

1430 3201  Ljusstake Elflugan. Design: Marie Lundgren och Kina Strandberg Höjd: 41cm. Längd: 32cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 18:58)

1430 3409  Ljusstake Hilkka-Liisa Ahola (f. 1920), Finland. Arabia, diameter: 11,5. Höjd: 5 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 19:16)

1430 3157  Ljusstake Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Keramikstudion Gustavsberg (K-Studio). Höjd: 14cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 19:01)

1430 3299  Ljusstake Smide. Höjd: 23cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 20:56)

1430 9536  Ljusstake Tenn, Firma Svenskt Tenn, 1927. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 19:30)

1430 3450  Lockurnor ett par, Mässing med kopparmynt. Höjd: 26 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 18:36)

1430 3244  Månskensampel höj- och sänkbar. Djup: ca 17 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 20:19)

1430 3306  Matbord Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Bredd: 135. Djup: 90 cm, höjd: 75,3iläggx55 cm

S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 20:02)

1430 3320  Matsalsskåp Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Bodafors. Bredd: 104, djup: 39 cm, höjd: 185 cm, nyckel

S�ldes f�r 11.000 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 18:12)

1430 3258  Matservis 50 del ca, Karlskrona

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 19:41)

1430 3574  Matservis 57 delar, Gustavsberg, 1912

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 20:10)

1430 3156  Matservisdelar "God Jul", julservis, Rörstrand/Gustafsberg. Tallrikar, uppläggningsfat, ljusstake med mera, 28 delar

S�ldes f�r 12.500 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 18:54)

1430 3394  Matservisdelar 15 delar, Blå Blomst, Royal Copenhagen. Blomsterdekor i underglasyrblått

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 20:18)

1430 3238  Matservisdelar 5 delar, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Terma, Gustavsberg 1955-1979, flamfast gods med brun glasyr. Längd: 23-34cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 18:33)

1430 3332  Matservisdelar Bing & Grøndahl, "Empire", 48 del

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 19:22)

1430 3277  Matservisdelar ca 70 Villeroy & Boch, Blau Strassburg.

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 20:40)

1430 9463  Matservisdelar Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Birka, Gustavsberg 1973-1995, stengods med målad svart dekor, 48 del

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 19:14)

1430 9289  Matsked silver, 1856. Längd: 21 cm, Vikt: ca 45 g

1430 3256  Matta Kelim, 145x240 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 20:09)

1430 3385  Matta Kina, 244x338cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 19:31)

1430 3362  Matta orientalisk, 100x154 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 18:24)

1430 3288  Matta orientalisk, 131x202 cm

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 18:21)

1430 3016  Matta orientalisk, 132x202cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 20:10)

1430 3272  Matta orientalisk, 140x204 cm

1430 3497  Matta Orientalisk, Bochara, galleri, 85x355cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 20:00)

1430 3461  Matta orientalisk, Galleri, Malayer, 94x262 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 19:57)

1430 3302  Matta orientalisk, Guldafghan, 158x198 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 20:23)

1430 3536  Matta orientalisk, Isfahan, 350x 255

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 20:56)

1430 9446  Matta orientalisk, Kehsan, 200x288cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 18:58)

1430 3234  Matta Orientalisk, Kelim, galleri, 51x190 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 19:27)

1430 3462  Matta orientalisk, Keshan, 287x415 cm

S�ldes f�r 5.600 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 20:47)

1430 3464  Matta orientalisk, Keshan, 290x390 cm

S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 18:10)

1430 3018  Matta orientalisk, Koliayi, 150x255cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 19:43)

1430 3479  Matta Orientalisk, semiantik Isfahan, 130x200cm

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 20:20)

1430 4002  Matta orientalisk, Täbriz, 200x300cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 20:28)

1430 3090  Matta Röllakan, 140x195

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 20:17)

1430 3144  Medicinskåp 1900-talets första hälft, för vägg, Bredd: 35 cm. Djup: 23 cm. Höjd: 55 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 19:16)

1430 9069  Mikroskop Carl Zeiss, Tyskland. Höjd: 40cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 18:50)

1430 3146  Miniatyr porträtt, 15x13cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 19:51)

1430 3067  Miniatyrporträtt 4 st. Yttermått inklusive ram: 12x11 - 15x13 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 20:23)

1430 3576  Minkpäls storlek: 40

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 19:41)

1430 9128  Möbeltyg ca 10x1,5 m

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 20:02)

1430 3314  Nattygsbord ett par, 1940-tal, mahogny. Bredd: 49, djup: 31 cm, höjd: 54 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 20:10)

1430 3483  Nattygsbord Ett par, bemålade. Bredd: 42 cm. Djup: 42 cm. Höjd: 65 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 19:05)

1430 9205  Nattygsbord ett par, Gustaviansk stil. Bredd: 45, djup: 45 cm, höjd: 56 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 20:06)

1430 9206  Nattygsbord ett par, Gustaviansk stil. Bredd: 45. Djup: 45 cm, höjd: 56 cm

1430 3278  Oljemålning + Akvarell, Tage Trotte (1901-1928), Sverige. Tillskrivna, Ej signerade, yttermått inklusive ram: 24x18-30x15 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 20:17)

1430 3097  Oljemålning Åke Johansson. Signerad, olja på papper, 45x36, yttermått inklusive ram: 54x45 cm

1430 3098  Oljemålning Akke Berglund, marin. Signerad. Olja på pannå, 49x70, yttermått inklusive ram: 59x81 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 19:19)

1430 3007  Oljemålning Alfred Wetterström (1863-1934), Sverige. Uppsala, Signerad, daterad 98. Olja på duk, 40x75cm, oramad

1430 3366  Oljemålning Ali Aydin. Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 65x81cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 19:30)

1430 3508  Oljemålning Ansgarius Börjesson (1903-1990), Sverige. Signerad, daterad 60. Olja på duk, 21x29cm, yttermått inklusive ram: 32x40cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 19:21)

1430 3074  Oljemålning Armand Rossander (1914-1976), Sverige. Studie. Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 42x69 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 19:04)

1430 3084  Oljemålning Astrid Anckers-Öman (1891-1953), Sverige. Stilleben. Signerad, daterad 1945. Olja på duk, 33x40 cm, yttermått inklusive ram: 44x52 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 19:53)

1430 3158  Oljemålning Astrid Harms-Ringdahl (1912-1984), Signerad, daterad 1974. Olja på pannå, 13x26cm, yttermått inklusive ram: 17x31cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 18:56)

1430 3047  Oljemålning Axel Andersson (1886-1956), Sverige. Kopia efter Alfred Bergström, vintermotiv. Signerad, daterad. Olja på duk, 1911,52x70, yttermått inklusive ram: 86x65 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 18:54)

1430 3031  Oljemålning Axel Nipstad (1901-1953), Sverige. Landskap med vattendrag. Signerad, daterad -40, pannå, 44x59, yttermått inklusive ram: 56x72 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 18:56)

1430 3206  Oljemålning Bertil Lundqvist (1915-1962), Sverige. Motiv från Gävle. Signerad, daterad -42. Olja på pannå, 34x44cm, yttermått inklusive ram: 46x55cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 18:42)

1430 3204  Oljemålning Birgitta Liljebladh (f. 1924), Sverige. Stilleben. Signerad, daterad -71. Olja på pannå, 53x48cm, yttermått inklusive ram: 57x52cm

S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 18:27)

1430 9108  Oljemålning Carl Johnson. Signerad a tergo, 1913, "utsikt öfver Nämdöfjärd mot Dalarö". Olja på duk, 40x70cm, yttermått inklusive ram: 47x78cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 19:15)

1430 9109  Oljemålning Carl Johnson. Signerad, "utsikt från Öjeberget i Järvsö". Olja på pannå, 24x31cm, yttermått inklusive ram: 27x34cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 19:20)

1430 1028  Oljemålning Dimitri Naida (f. 1969), Ukraina. Kanalkajen Helsingfors. Signerad, daterad -09. Olja på duk, 64x81, oramad

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 19:24)

1430 3425  Oljemålning E Grohmann. Signerad, "Stora skuggan". Olja på pannå, 21x38cm, yttermått inklusive ram: 33x50cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 18:38)

1430 3405  Oljemålning Edith Jansson. Signerad, daterad 74. Olja på duk, 43x47cm, yttermått inklusive ram: 47x51cm

1430 3241  Oljemålning Einar Berger, fiskebåtar. Signerad. Olja på pannå, 32x39, yttermått inklusive ram: 43x50 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 20:53)

1430 3511  Oljemålning Ejnar R Kragh. Signerad, daterad 49. Olja på duk, 66x84cm, yttermått inklusive ram: 77x94cm

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 20:54)

1430 3247  Oljemålning Emil Clahr, tallar. Signerad. Olja på pannå, 36x51, yttermått inklusive ram: 58x73 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 20:30)

1430 3101  Oljemålning Eric Jean, Stadsmotiv. Signerad. Olja på pannå, 46x58, yttermått inklusive ram: 53x65 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 20:46)

1430 3211  Oljemålning Erik Jensen (1908-1986), Sverige. Komposition. Signerad Jensen. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 35x42cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 20:46)

1430 3102  Oljemålning Erik Tryggelin (1878-1962), Sverige. "Vadstena". Signerad, daterad 30/8 -39. Olja på pannå, 15x20, yttermått inklusive ram: 23x29 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 18:24)

1430 3046  Oljemålning Eva Svennergård (f. 1949), Sverige. "Vit hatt och pärlhalsband. Signerad. Olja på duk, 26x21 cm, yttermått inklusive ram: 29x24 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 20:26)

1430 3266  Oljemålning Evald Kallstenius (1898-1957), Sverige. Kustlandskap. Signerad. Olja på duk, 64x91, yttermått inklusive ram: 79x106 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 19:06)

1430 3505  Oljemålning Ewa Sibilska. Signerad. Olja på duk, 50x50cm, oramad

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 19:13)

1430 3345  Oljemålning Frank Olsson (f. 1954), Sverige. Utan titel. Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 26,5x26,5

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 20:31)

1430 3040  Oljemålning Georg Lindström (f. 1912), Sverige. Ateljéinteriör. Signerad a tergo. Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 82x100 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 19:18)

1430 3427  Oljemålning Göran Brunius (1911-2005), Sverige. Monogramsignerad, landskap. Olja på pannå, 21x26cm, yttermått inklusive ram: 41x46cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 19:19)

1430 3075  Oljemålning Gösta Liljedahl (1908-1993), Sverige. "Slottsbukett". Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 76x91 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 19:07)

1430 9132  Oljemålning Götrik Örtenholm (1913-2005), Sverige. Signerad, daterad 34, "Allé i Drottningholm", Olja på duk, 60x50cm, yttermått inklusive ram: 76x64cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 20:57)

1430 3486  Oljemålning Gurli Kuylenstierna (1866-1957), Sverige. Blomsterstilleben, Signerad. Olja på pannå, 18x23 cm. Yttermått inklusive ram: 27x32 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 18:38)

1430 3593  Oljemålning Gustaf Magnusson (1890-1957), Sverige. Interiör. Signerad. Olja på duk, 58x68, yttermått inklusive ram: 78x87 cm

1430 3411  Oljemålning Gustaf Skoglund (1923-2003), Sverige. Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 63x65cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 19:35)

1430 3078  Oljemålning Hans Ångsäter (f. 1935), Sverige. "Kyrkbröllop". Signerad a tergo. Olja på pannå, 48x46, yttermått inklusive ram: 57x56 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 19:58)

1430 3085  Oljemålning Helge Linden (1897-1961), Sverige. Vinterlandskap med hus. Signerad. Olja på duk, 53x63, yttermått inklusive ram: 69x80 cm

S�ldes f�r 6.600 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 18:32)

1430 9395  Oljemålning Hugo Öfverström (1900-1973), Sverige. Fiskeläge. Signerad. Olja på duk, 65x76, yttermått inklusive ram: 81x92 cm

1430 3239  Oljemålning Inez Leander (1878-1969), Sverige. Motiv från Söder. Signerad. Olja på pannå, 29x36 cm, 37x45

1430 3352  Oljemålning Inga Nordwall (1917-2003), Sverige. Sydländsk gata. Signerad, daterad -59. Olja på duk, 32x54, yttermått inklusive ram: 45x66 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 18:16)

1430 3304  Oljemålning Inge Törner (1908-1995), Sverige. "Kråkor i solbelyst tall". Signerad, daterad 1947. Olja på duk, 38x28, yttermått inklusive ram: 50x40 cm

1430 3389  Oljemålning Ingegerd Beskow (1887-1978), Sverige. Signerad, blomsterstilleben. Olja på duk, 32x23cm, yttermått inklusive ram: 39x30cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 19:24)

1430 3390  Oljemålning Ingegerd Beskow (1887-1978), Sverige. Signerad, blomsterstilleben. Olja på duk, 32x26cm, yttermått inklusive ram: 40x34cm

1430 3388  Oljemålning Ingegerd Beskow (1887-1978), Sverige. Signerad. Olja på duk, 37x45cm, yttermått inklusive ram: 51x58cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 20:30)

1430 3424  Oljemålning J Chudý. Signerad. Olja på duk, 89x59cm, yttermått inklusive ram: 105x74cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 20:54)

1430 3096  Oljemålning Johan Waldenström (1926-1986), Sverige. Signerad JW. Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 33x30 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 18:34)

1430 3267  Oljemålning Julia Samuelsson (1892-1968), Sverige. Kor på stig. Kopia efter Edv Berg. Olja på duk: 53x84 cm. Ej signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 76x105 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 18:06)

1430 3472  Oljemålning Karl Andersson (Xylografen) (1853-1942), Sverige. Ej signerad, sterbhusstämpel, trädgårdskullor. Olja på duk, 62x35, yttermått inklusive ram: 70x42 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 19:24)

1430 3237  Oljemålning Knut Borgh (1867-1946), Sverige. Träd. Signerad. Olja på duk, 61x51 cm, yttermått inklusive ram: 75x66 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 18:22)

1430 3499  Oljemålning Linnea Larsson, Gamla Stan. Signerad. Olja på duk 50x50 cm. Oramad

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 19:44)

1430 3501  Oljemålning Linnea Larsson, Strandvägen, Stockholm. Signerad, Olja på duk 60x80. Oramad

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 18:40)

1430 3498  Oljemålning Linnea Larsson, Syrener i vas, Signerad. Olja på duk, 50x50. Oramad

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 20:32)

1430 3504  Oljemålning Linnea Larsson, Venedig, Italien. Signerad. Olja på duk 46x55 cm Oramad

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 19:08)

1430 3008  Oljemålning Marin Lindberg, Signerad, "i skogskanten". Olja på duk, yttermått inklusive ram: 78x68 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 18:31)

1430 9333  Oljemålning Marjatta Sarasalo (f. 1930), Finland. "Tredje Akten". Signerad, daterad 1976. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 44x67 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 19:25)

1430 3079  Oljemålning O Teien, stilleben. Signerad. Olja på pannå, 38x45, yttermått inklusive ram: 55x62 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 20:43)

1430 3070  Oljemålning Oidentifierad konstnär, blomsterstilleben. Ej signerad. Olja på pannå, 53x44, yttermått inklusive ram: 71x82 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 20:08)

1430 3088  Oljemålning Oidentifierad konstnär, porträtt. Ej signerad. Olja på duk, 50x40, yttermått inklusive ram: 60x51 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 18:01)

1430 3481  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, marin. Olja på duk, 58x103, yttermått inklusive ram: 78x124 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 20:57)

1430 3138  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Fjällandskap med stugor. Signerad Tull. Olja på pannå, 37x44, yttermått inklusive ram: 47x55 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 20:33)

1430 3268  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Potatisskörd, Signerad. Olja på duk, 21x26, yttermått inklusive ram: 30x34 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 20:00)

1430 3624  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, "Väderstigen Hagalund". Olja på duk, 29x44, yttermått inklusive ram: 46x61 cm

1430 3375  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, 1878, eka. Olja på duk, 32x46, yttermått inklusive ram: 50x64 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 20:36)

1430 3619  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, 50x69. Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 76x94 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 18:47)

1430 3175  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, marin. Olja på duk, 66x100cm, yttermått inklusive ram: 85x118cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 20:37)

1430 3426  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad. Olja på duk, fiskar, 42x76cm, yttermått inklusive ram: 51x86cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 18:41)

1430 3160  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Stilleben. Signerad Rhode. Olja på duk, 28x33 cm, oramad

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 20:32)

1430 3379  Oljemålning Olavi Laine (f. 1922), Bymotiv. Signerad. Olja på duk, 60x80, yttermått inklusive ram: 74x95 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 19:06)

1430 3135  Oljemålning Olle Larsson (1926-1996), Sverige. 1926-1996. Självporträtt. Signerad, daterad 1951. Olja på pannå, 26x21 cm, yttermått inklusive ram: 36x34 cm

1430 3203  Oljemålning Rose-Marie Karlsson, Signerad, daterad 2003. Olja på duk, "Bhalaenopsis", 60x50cm, yttermått inklusive ram: 66x56cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 19:26)

1430 3437  Oljemålning SE Lund. Vinterlandskap. Signerad. Olja på duk, 59x72cm, yttermått inklusive ram: 62x76cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 19:50)

1430 9149  Oljemålning signerad, sommarlandskap. Olja på duk, 65x100, yttermått inklusive ram: 81x115 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 19:07)

1430 1021  Oljemålning Tom Mostyn (1864-1930), England. Gatuscen. Signerad. Olja på duk, 45x55, yttermått inklusive ram: 61x71 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 18:28)

1430 3392  Oljemålning Ulla Waller (1916-1996), Sverige. Signerad, "Lyftet" fågel. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 25x23cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 19:23)

1430 3421  Oljemålning Walter du Halde (f. 1919), Sverige. Kvinna. Signerad. Olja på duk, 78x43cm, yttermått inklusive ram: 97x63cm

1430 3430  Oljemålningar 2 st, Gunnar Mossberg (1903-1983), Sverige. Fårö, Sorjustjokko. Signerad. Olja på pannå, 18x48cm, yttermått inklusive ram: 32x62cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 20:15)

1430 3044  Oljemålningar 2 st. M Svinge. Östermalmstorg & Storgatan. Signerade. Olja på pannå, 11x10, yttermått inklusive ram: 20x20 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 19:15)

1430 3077  Oljemålningar 2 st. Nils Acke, Blomsterstilleben. Signerade och daterade, 1948. Olja på pannå, 30x22, yttermått inklusive ram: 41x34 + 40x32, yttermått inklusive ram: 60x52 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 18:34)

1430 3116  Örhängen 18k guld, ett par. Vikt: 1,9g

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 18:35)

1430 3110  Örhängen 18k guld, ett par. Vikt: 1g.

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 20:24)

1430 3305  Påfågelsfåtölj Rotting. Höjd: 134

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 20:38)

1430 3032  Pärlbroderier 4 delar, ble. Lampmatta, 1860-tal

1430 3573  Parti Farm Cart And Horse, England, i låda

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 21:02)

1430 3342  Parti bijouterier

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 20:45)

1430 3601  Parti silver diverse. Vikt: 420g, bland annat bestick & saltkar, längd: 12-22 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 18:32)

1430 3361  Pelarbord diameter: 40 cm, höjd: 66 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 20:21)

1430 9543  Penselvas Kina. Höjd: 25cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 19:40)

1430 3257  Penselvas Kina. Höjd: 25cm

1430 3340  Piedestal med stenskivor. Längd: 26, djup: 26 cm, höjd: 63 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 18:59)

1430 9007  Pigtittare Karl Johan, intarsia. Höjd: 77 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 20:20)

1430 9520  Plafond 1960-tal, diameter, 55, höjd: 50 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 20:47)

1430 3150  Plansch Sveriges Kungar, 100x74cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 20:25)

1430 3039  Porslin 3 delar, Arabia, skålar + vas. Höjd: 2 - 11

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 20:27)

1430 3466  Porslin 4 delar, bland annat Kanton

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 19:21)

1430 3281  Porslin 7 delar, Kina, blå/vitt, 1700-tal, höjd, 3 - 6

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 18:50)

1430 3541  Prakturna Louis XVI-stil. Höjd: 74cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 18:30)

1430 3500  Punschkoppar 8st, silver. Höjd: 6cm, vikt: 264cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 18:02)

1430 3638  Ram ramens innermått: 45x32cm, yttermått inklusive ram: 48x35cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 20:55)

1430 3608  Ramar 3 st. Dekor i fornnordisk stil, yttermått inklusive ram: 51x46, ramens innermått: 42,5x36,5

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 20:44)

1430 3111  Ring 18k guld, med diamant, 1x0,01ct. Vikt: 1,1g

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 19:06)

1430 3115  Ring 18k guld, med diamanter, 5xca0,01ct, storlek: 16½. Vikt: 1,7g.

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 18:45)

1430 9164  Ring 18k guld, med gravyr/inskription, med en briljantslipad diamant, 1xca0,23ct, storlek: 17½. Vikt: 2,4g.

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 19:59)

1430 3113  Ring 18k guld, med pärla och diamanter, 2xca0,01ct, storlek: 16. Vikt: 3,2g.

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 19:53)

1430 9531  Ring 18k guld, med safirer, pärlor och diamanter, 8xca0,001ct, storlek: 16. Vikt: 7,2g

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 18:30)

1430 9343  Ring 18k guld, pärla. Vikt: 3,3g brutto, storlek: 21 3/4

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 19:49)

1430 3123  Ring 18k guld, storlek: 15½, med röd sten. Vikt: 2,4g.

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 18:24)

1430 3104  Ring 18k guld, storlek: 17½, med diamanter, 1xca0,35ct, 4x0,16ct, 13x0,01ct. Vikt: 3,8g.

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 20:16)

1430 3121  Ring 18K vitguld, med diamant, 1x0,20ct, storlek: 16. Vikt: 2g.

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 20:24)

1430 3112  Ring 18K vitguld, med pärla, storlek: 16. Vikt: 3,8g.

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 18:42)

1430 3103  Ring Platina, storlek: 17½, med en diamant 1xca3,3ct. Vikt: 3,7g

S�ldes f�r 14.000 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 18:52)

1430 3114  Ringar 2 st, storlek: 15-16½. Vikt: 4,9g

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 19:27)

1430 3271  Rökbord Nk-märkt. Diameter: 70cm, höjd: 59cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 19:52)

1430 3599  Röllakan 140x200 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 20:32)

1430 3190  Rottingstolar 2 st, Vila

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 20:29)

1430 3308  Ryamatta 83x136 cm

1430 3301  Sabel längd: 87 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 19:33)

1430 3582  Sakekoppar 12st, Kina. Höjd: 5,5cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 20:31)

1430 3514  Salongsbord Reiners möbelfabrik Mjölby, Intarsia. Diameter: 90cm. Höjd: 68cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 18:39)

1430 3259  Samekniv + kåsa, masurbjörk. Signerad PG. Längd: 16 - 35

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 20:47)

1430 3319  Satsbord 3 delar, Rokokostil. Höjd: 48-53 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 18:20)

1430 3528  Satsbord 4 delar. Höjd: 40-69cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 20:43)

1430 9036  Serigrafi 4 st, Ron Lior (f. 1971), Sverige. Nakna kvinnor. Signerad, numrerad 110/250. Oramade lösa blad i mapp. Bladets mått: 65x95cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 20:51)

1430 3544  Serveringsvagn Brittfurn, England, idegran. Längd: 100 cm. Djup: 51 cm. Höjd: 95 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 18:51)

1430 3106  Servetthållare 4 delar, Med sked och gaffel, silver. Vikt: 113,7g.

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 19:44)

1430 3503  Servetthållare 8st, Skultuna, med etui.

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 18:05)

1430 3634  Servisdelar 8 delar, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Berså, Gustavsberg 1960-1974, stiliserade gröna blad på vit botten

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 19:06)

1430 9287  Servisdelar Gustavsberg, Dresden, 42 del

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 20:39)

1430 3567  Servisdelar Mat- och kaffeservis, 37 delar, nutida, ej märkt

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 19:52)

1430 3331  Servisdelar Rörstrand, Forma, 34 del

1430 9104  Shaker Ernest Gordon (1926-2008), Sverige. Kosta. Signerad GD. Höjd: 33cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 18:55)

1430 3182  Sideboard G A D Gute Art och Design, skiva i gotländsk kalksten. Längd: 128 cm. Djup: 45 cm. Höjd: 59 cm

S�ldes f�r 7.400 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 20:45)

1430 3532  Sideboard Gustaviansk stil. Längd: 138 cm. Djup: 46 cm, höjd: 114 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 19:11)

1430 3377  Sideboard Rokokostil, mahogny. Längd: 164. Djup: 46 cm, höjd: 85 cm, nyckel

1430 3539  Sideboard Teak, Längd: 200 cm. Djup: 42 cm, höjd: 111 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 19:30)

1430 3105  Silverbestick silver, 7 delar. Längd: 15-21cm, vikt: 381g.

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 18:30)

1430 3038  Skål + ljusstakar, ett par, Josef Ekberg (1877-1945), Sverige. Gustafsberg. Diameter: 27, +, höjd: 7 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 20:13)

1430 3253  Skål Flygsfors, konstglas, modell Coquille, -56 (1956. Längd: 36

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 18:17)

1430 3022  Skål Glas, Erik Höglund (1932-1998), Sverige. Diameter: 22 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 19:58)

1430 3249  Skål Pressglas. Längd: 40 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 18:39)

1430 9277  Skål stengods. Diameter: 23, höjd: 13 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 20:16)

1430 3438  Skål på fot Kjell Engman (f. 1946), Sverige. Atelier Kosta Boda, diameter: 30. Höjd: 27 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 18:09)

1430 3611  Skålar + glas, 10 delar, rött glas. Höjd: 6 - 15

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 20:03)

1430 3613  Skålar + kanna, Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Rörstrand. Höjd: 4,5 - 8

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 20:49)

1430 3013  Skålar 2 st, Berndt Friberg (1899-1981), Sverige. Selecta. Diameter: 17cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 20:58)

1430 3605  Skålar 4 st, Reffla Arthur Persy & Vineta Kjelle Blomberg, diameter: 14-23. Höjd: 5-12 cm

1430 3596  Skålar med lock Ett par, nutida, Asien. Diameter: 20 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 19:00)

1430 3030  Skålfat + skål, Upsala-Ekeby, bland annat Anna-Lisa Thomsson. Diameter: 17 - 30

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 19:41)

1430 9478  Skänk Gustaviansk stil. Åmells 1974, Bredd: 127. Djup: 52 cm. Höjd: 97 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 19:42)

1430 3180  Skåp Allmoge, bemålad. Bredd: 116 cm. Djup: 45 cm. Höjd: 190 cm, nyckel

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 20:24)

1430 3132  Skåp Allmoge, Bemålat. Bredd: 96 cm. Djup: 53 cm. Höjd: 219 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 18:50)

1430 7280  Skåp daterad 1842-tal, skedhyllor, originalmålning. Bredd: 140 cm. Djup: 51,5 cm. Höjd: 203 cm, nyckel

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 18:38)

1430 3195  Skåp Kina, lackerat, Bredd: 78 cm. Djup: 45 cm, höjd: 80 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 20:02)

1430 3023  Skåp Kina. Bredd: 59 cm. Djup: 28 cm, höjd: 77 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 20:37)

1430 3531  Skåp Med vitrin. Bredd: 70 cm. Djup: 34 cm, höjd: 117 cm, nyckel

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 19:39)

1430 3280  Skristallskål + ett par vaser, kristall, Orrefors, bland annat Carat. Höjd: 13-18 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 19:56)

1430 9506  Skrivbord England. Bredd: 125, djup: 62 cm, höjd: 77 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 20:30)

1430 3183  Skrivbord Furu, 1880-tal. Bredd: 87 cm. Djup: 48 cm, höjd: 72 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 19:16)

1430 3554  Skrivbord Gustaviansk stil, nutida. Bredd: 100. Djup: 50 cm. Höjd: 76 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 19:21)

1430 3555  Skrivbord Gustaviansk stil, nutida. Bredd: 100. Djup: 50 cm. Höjd: 76 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 20:38)

1430 3376  Skrivbord Gustaviansk stil, nutida. Bredd: 100. Djup: 50 cm. Höjd: 76 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 18:13)

1430 3187  Skrivbord mahogny, Jugend, Bredd: 154 cm. Djup: 78 cm. Höjd: 77 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 19:38)

1430 3142  Skrivbord Med stol, rokokostil. Bredd: 95 cm. Djup: 62 cm, höjd: 80 cm, nyckel

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 20:27)

1430 3062  Skrivbordslampa "Tuben", Anders Pehrsson, Ateljé Lyktan, 1970-tal, plast. Höjd:, höjd: 40 längd: 70 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 19:21)

1430 3274  Skrivbordslampa Elit 702. Höjd: 46cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 19:57)

1430 3443  Skulptur Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Doda, Surgubben. Höjd: 12 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 19:17)

1430 3219  Skulptur Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Häst, glas. Höjd: 17cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 18:46)

1430 3597  Skulptur brons, kvinna och barn, osignerad. Höjd: 28 cm

1430 3467  Skulptur Carl Fagerberg (1878-1948), Sverige. Lodjur. Längd: 19 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 18:10)

1430 3381  Skulptur elefant. Glaserad keramik. Höjd: 20cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 18:24)

1430 3042  Skulptur Éugéne Marioton (1854-1933), brons. Dans, Signerad, marmorsockel. Höjd: 26 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 18:49)

1430 3312  Skulptur G Larsén, Flicka. Brons. Höjd: 27 cm

1430 3383  Skulptur Glas, Ulrika Lundmark, "knutpunkt". Höjd: 24cm

1430 3380  Skulptur Gunnar Cyrén (1931-2013), Sverige. Silverpläterad zink, Dansk Designs, Japan. Höjd: 11cm, Bruttovikt: 225 g

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 20:25)

1430 3250  Skulptur Häst, Trä. Längd: 23, höjd: 28 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 19:18)

1430 3228  Skulptur KG Bejemark (1922-2000), Sverige. "Svenska teaterkritikers pris", brons. Längd: 19cm. Höjd: 17cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 20:35)

1430 7321  Skulptur Kosta, Kjell Engman (f. 1946), Sverige. Höjd: 21cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 19:46)

1430 3518  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Ko ur Stora Zoo, Gustavsberg 1960-1968. Längd: 15 cm. Höjd: 12 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 18:22)

1430 3119  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Ur Noaks ark, Gustavsberg. Längd: 11, höjd: 9 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 20:35)

1430 3021  Skulptur Meri Lasi, glasfågel. Längd: 17 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 19:37)

1430 3052  Skulptur metall, Oidentifierad konstnär, plakett märkt A. Pastor, kvinna, Höjd: 35 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 20:31)

1430 3202  Skulptur Oidentifierad konstnär. Tjur. Signerad UR. Höjd: 32cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 20:23)

1430 9245  Skulptur Royal Dux, Ormtjuserska. Höjd: 21 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 18:31)

1430 3009  Skulptur Strömbergshyttan. Höjd: 29cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 20:28)

1430 3154  Skulpturer 14st. Höjd: 6-10cm

1430 3155  Skulpturer 16st. Höjd: 4-10cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 20:31)

1430 3445  Skulpturer 2 st, Göran Wärff (f. 1933), Sverige. Kosta, 10-11 cm

1430 9546  Skulpturer 2 st, Kina. Höjd: 8-13cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 19:44)

1430 3382  Skulpturer 2 st, Royal Copenhagen. Höjd: 11-19cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 18:23)

1430 3207  Skulpturer 2 st. Glas, Mats Jonasson, Målerås, en med belysning. Höjd: 14-26 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 19:02)

1430 3048  Skulpturer keramik, modeller. Höjd: 22 - 30 cm

1430 3633  Slagbord 1800-tal, bemålat. Bredd: 45+ 2x52, djup: 115 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 19:07)

1430 3587  Slagbord ådringsmålat. Bredd: 25 + 2x68, djup: 78 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 18:24)

1430 3292  Smöraskar 2 st, Rörstrand. Längd: 15cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 20:14)

1430 3282  Snusflaskor 12 st. Kina, glas / porslin / sten. Höjd: 6 - 10

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 20:16)

1430 3232  Sockerskål på fot, nysilver. Höjd: 34 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 20:30)

1430 3131  Soffa Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Samsas, Längd: 180cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 19:23)

1430 3526  Soffa Rotting. Längd: 116cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 18:28)

1430 9202  Soffbord Gunilla Allard (f. 1957), Sverige. "Cooper, Lammhult. Diameter: 90, höjd: 47 cm

1430 9204  Soffbord Gunilla Allard (f. 1957), Sverige. "Cooper, Lammhult. Diameter: 90. Höjd: 47 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 20:06)

1430 3585  Soffbord längd: 110 cm, djup: 58 cm, höjd: 64 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 20:35)

1430 3014  Sparbössa Metall, Örebro. Höjd: 15 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 20:05)

1430 3547  Spegel 123x52cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 18:11)

1430 9522  Spegel 157x52cm, med konsolbord, stenskiva. Längd: 54 cm. Djup: 22 cm. Höjd: 65 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 18:33)

1430 3348  Spegel 1800-tal, 58x33 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 18:42)

1430 3143  Spegel 3-delat, 62x40cm

1430 9519  Spegel Estrid Ericson tillskriven, Firma Svenskt Tenn. Ramen tygklädd, förgylld list. 66x66 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 20:45)

1430 3589  Spegel Gustaviansk stil, 68x48 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 18:37)

1430 3193  Spegel Gustaviansk stil, 72x50cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 19:13)

1430 3199  Spegel Markaryd, 116x45cm

1430 3543  Spegel nutida, 160x53cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 20:35)

1430 3545  Spegel Oscar & Clothilde, nutida, 81x46cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 18:12)

1430 3213  Spegel Oval, 44x35cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 18:12)

1430 3548  Spegellampetter Ett par, Gustaviansk stil. Höjd: 43cm

1430 3549  Spegellampetter ett par, Gustaviansk stil. Höjd: 43cm

1430 3316  Spelbord 1880-tal. Bredd: 90, djup: 2x43 cm, höjd: 79 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 19:18)

1430 3025  Stolar 2 st, Myran, design: Arne Jacobsen (1902-1971), Danmark. Fritz Hansen. Skiktlimmat trä och stålrörsben

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 19:25)

1430 9125  Stolar 4 st, 20-tal, ek

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 18:12)

1430 9407  Stolar ett par, omkring sekelskiftet 1900

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 20:40)

1430 3029  Stringhylla 3 hyllplan. Bredd: 78 cm

1430 3226  Svepask 1810. Längd: 42cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 18:46)

1430 3056  Sybaron sent 1800-tal. Höjd: 85 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 18:27)

1430 3252  Sybord rokokostil. Bredd: 55, djup: 41 cm, höjd: 77 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 19:34)

1430 3294  Syltburkar 2 st, Rörstrand, Marianne Westman (1928-2017), Sverige. Diameter: 13cm

1430 3323  Syltkrukor 7 st, Blåvita. Höjd: 11-23 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 18:50)

1430 3055  Syskrin Gûtermanns sysilke, 6 lådor med sytillbehör, 48x48. Höjd: 50 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 19:14)

1430 3553  Takarmatur Ateljé Lyktan. Höjd: 105cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 19:51)

1430 3384  Takarmatur Diameter: 91cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 21:00)

1430 9073  Takarmatur glas och mässing. Diameter: 67cm. Höjd: 40cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 19:23)

1430 3161  Takarmatur Glas. Diameter: 38cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 20:56)

1430 3162  Takarmatur Glas. Diameter: 40cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 20:34)

1430 3407  Takarmatur Hans-Agne Jakobsson (1919-2009), Sverige. Plåt. Diameter: 60 cm

1430 3166  Takarmatur Josef Frank (1885-1967), Österrike. Mässing. Diameter: 43cm

1430 3402  Takarmatur jugendstil. Höjd: ca 40 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 20:55)

1430 3398  Takarmatur med prismor. Diameter: 42 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 18:14)

1430 3184  Takarmatur PH5, Poul Henningsen, Louis Poulsen, Danmark. Diameter: 50cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 20:49)

1430 3058  Takarmatur prismor, korgmodell. Diameter: 32. Höjd: 27 cm

1430 3054  Takarmatur prismor. Diameter: 48 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 19:38)

1430 3108  Takarmatur Reijmyre Armaturfabrik. Höjd: 44 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 20:03)

1430 3460  Taklyktor ett par, glas och mässing. Höjd: ca 35 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 20:12)

1430 3066  Tallrikar + assietter. 19 delar. "Sylvia", Rörstrand 1976-1982. Dekor av Sylvia Leuchovius på gods av Marianne Westman till Rörstrands 250-årsjubileum 1976. Porslin med dekor av penséer. 6+ 7+ 6. Diameter: 17-25 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 19:40)

1430 3012  Tallrikar 2 st, ostindiska, handmålad dekor av blommor. Diameter: 18cm

1430 9377  Tallrikar 3 st, Kina. Diameter: 14-18 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 18:37)

1430 3343  Tavelramar ett par, Nyrokoko, yttermått inklusive ram: 59x51 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 19:30)

1430 3285  Tavla Alexius Huber (f. 1939), Sverige. Signerad. Bildmått: 15x15cm, oramad

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 19:21)

1430 3152  Tavla Stockholm, yttermått inklusive ram: 76x107cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 18:08)

1430 3284  Teglas 6 st, Tsaikka, design: Timo Sarpaneva (1926-2006), Finland. Iittala, Finland. Glas med hållare i rostfritt stål. Höjd: 8 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 18:30)

1430 3488  Tekoppar 7 delar, + Kannor. Höjd: 4-13cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 20:08)

1430 3569  Tennsoldater Parti i låda

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 20:07)

1430 3412  Terrin med lock, Copeland, England. Höjd: 18 cm

1430 3455  Teservis Hong-Kong, 8 del i etui

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 19:55)

1430 3224  Teservisdelar 11 delar, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. "Consul".

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 20:21)

1430 3606  Textil "Ekebyholm", IKEAs 1700-talsserie, 150x240 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 20:16)

1430 3273  Tidningsställ Björk. Höjd: 72cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 20:04)

1430 3019  Tillbringare + rörslev, Glas. Höjd: 29 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 19:42)

1430 3300  Trädgårdssoffa Ormbunke. Längd: 147

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 20:43)

1430 9454  Trädgårdsurna Gjutjärn. Höjd: 28cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 20:22)

1430 3635  Träsnitt Carl Palme (1879-1960), monogramsignerad, 33x26cm, yttermått inklusive ram: 47x41cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 18:43)

1430 3003  Träsnitt Maja Fjaestad (1873-1961), Sverige. "Februariblommor". Bildmått: 25x19, yttermått inklusive ram: 38x33 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 18:57)

1430 3034  Tryck efter Carl Fredrik Hill. Bildmått: 49x57 cm, yttermått inklusive ram: 64x74 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 18:49)

1430 3572  Tuschteckningar 3 st. Tore Nyberg (1911-1993), Sverige. Signerad, -68, oramade, bladets mått: 65x50 cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 20:46)

1430 3475  Väggarmatur Bergboms, mässing. Höjd: 80 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 20:50)

1430 3313  Vägghylla String, 5 hyllplan. Bredd: 78 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 18:42)

1430 9236  Väggpendyl Förgylld. Höjd: 62 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 18:20)

1430 9424  Väggplatta Heljä Liukko-Sundström (f. 1938), Finland. Arabia, porslin, Landskap med hus, 20,5x20

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 19:35)

1430 3454  Väggplatta Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Fåglar ur serien Unik, Gustavsberg 1967-1986, delvis glaserad och målad vit stengodslera, 23x23 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 20:36)

1430 3310  Väggskulptur Hans Åkerlund (f. 1950), Sverige. "röd välvd", höjd: 1. Längd: 17,5

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 19:22)

1430 3395  Väggur Quartz, 36x37cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 20:51)

1430 3082  Värja Svenska Armén. Längd: 92 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 19:11)

1430 3471  Vas + ljuslykta, konstglas, Kosta Boda. Höjd: 10-18 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 18:16)

1430 3194  Vas + skål, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Kosta Boda. Höjd: 22 - 29

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 19:33)

1430 3408  Vas Carl-Harry Stålhane (1920-1990), Sverige. Rörstrand, II-sortering. Höjd: 15 cm

1430 3186  Vas fågel Ulrica Hydman Vallien. Höjd: 27 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 20:45)

1430 3378  Vas Ingrid Atterberg (1920-2008), Sverige. "Spiral", Upsala-Ekeby. Spolformat lergods med spiralvridna ränder i vitt och gult. Stämplad UE 2025. Höjd: 80 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 20:25)

1430 3283  Vas Kosta Boda, Ann Wåhlström (f. 1957), Sverige. Höjd: 14cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 20:44)

1430 3004  Vas Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. "Filigran", Gustavsberg. Höjd: 14,5cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 19:56)

1430 3010  Vas Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Ur Karneval, Gustavsberg 1958-1962, fajans med målad dekor av olika fantasifigurer. Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 19:45)

1430 3069  Vaser 2 st. Royal Copenhagen. Höjd: 15 - 30

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 18:05)

1430 9369  Vaser 3 st, Imaridekor. Höjd: 11-21 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 18:28)

1430 8187  Vaser 7 st, Margareta Hennix (f. 1941), Sverige. "Kombi", Gustavsberg. Höjd: 12 cm. Längd: 13,5 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 20:23)

1430 3324  Väska Josef Frank (1885-1967), Österrike. Längd: 40 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 19:26)

1430 3337  Vikskärm Metall. Längd: 4x45, höjd: 188 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 18:01)

1430 3592  Vinglas 22st, blått glas. Höjd: 15cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 18:57)

1430 3575  Vinglas 6 st. Höjd: 24 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 20:06)

1430 3529  Vitrinskåp Längd: 70 cm. Djup: 35 cm, höjd: 142 cm, nyckel

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 19:53)

1430 3325  Vitrinskåp Senempire, mahogny. Bredd: 101 cm. Djup: 46 cm. Höjd: 216 cm ca

S�ldes f�r 8.000 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 19:17)

1430 3615  Ytterfoder 2 st. Gustavsberg, bland annat Waldemarsudde. Höjd: 16 ca

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 20:28)

1430 3328  Ytterfoder 6 st, Waldemarsudde. Höjd: 9-15 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 8 november 2021 18:20)