1547 5051 Akvarell Lars A Persson (f. 1958), Sverige. "Akvarell, ovan trädgränsen 1" bladmått: 56x38 cm, yttermått inklusive ram: 68x48 cm. Signerad
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 20:59)
1547 5215 Akvarell Lena A Linderholm (f. 1947), Sverige. Signerad. Bladets mått: 12x15 cm, yttermått inklusive ram: 25x27 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 18:42)
1547 4304 Akvarell M Dawson. Signerad, daterad 61, figurkomposition. Akvarell, bildmått: 32x23 cm, yttermått inklusive ram: 43x33 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 20:23)
1547 4004 Akvareller 2 st, Italien, Porträtt, 1800-tal, 32x24 cm, akvarell, yttermått inklusive ram: 48x40 cm. Ej signerad
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 18:11)
1547 4100 Appliquer 3 st, rokokostil, mässing. Höjd: 35 ca
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 20:05)
1547 5277 Armband med berlocker, 18k guld. Vikt: 11,9 g. Längd: 18,5 cm
S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 19:43)
1547 5302 Assietter 11 st, Rosenthal. Diameter: 20 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 20:12)
1547 5292 Assietter 21 st, Lalique France, Liljekonvalj, märkta. Diameter: 21 cm
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 19:19)
1547 8163 Badkarssoffa Gustaviansk, omkring 1800. Bemålad, Längd: 238 cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 19:14)
1547 5322 Bägare + bröllopsbägare, silver. Vikt: 290 gr ca. Höjd: 13-16 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 18:23)
1547 5317 Bägare silver, Danmark, 1948. Höjd: 8 cm, vikt: 200 gr ca
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 19:24)
1547 5112 Bål / champagneskål + ishink, 2 delar, "Stainless", diameter: 41. Höjd: 22 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 19:57)
1547 5179 Bänk /pall furu, bemålad. Längd: 75 cm, höjd: 47 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 18:26)
1547 5173 Båtmodell "Stockholm". Längd: 51 cm, höjd: 76 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 19:48)
1547 5127 Bestick Newport, 24 delar, "Classic cutlery". Längd: 17-22 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 20:41)
1547 5089 Bildrulle Kina, sent 1900-tal, i låda, 150x44 cm, oramad
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 18:10)
1547 5165 Blandteknik Felix Hatz (1904-1999), Sverige. Signerad, daterad -38. Blandteknik, bildmått: 24x32 cm, yttermått inklusive ram: 37x47 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 18:57)
1547 7504 Blandteknik Pelle Åberg (1909-1964), Sverige. Kyrkointeriör. Signerad. Blandteknik, 25x33 cm, yttermått inklusive ram: 50x60 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 19:13)
1547 4213 Blandteknik Tomasz Holuj (f. 1947), Polen. Harlekin. Signerad, blandteknik, bladets mått: 46x38 cm, yttermått inklusive ram: 58x49 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 19:42)
1547 4026 Blomsterbord Koppar, mahogny. Bredd: 64 cm. Djup: 52 cm, höjd: 35 cm
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 20:02)
1547 5275 Bokhylla 1950-tal. Bredd: 42 cm, djup: 45 cm, höjd: 161 cm
1547 5274 Bokhylla 1950-tal. Bredd: 82 cm, djup: 45 cm, höjd: 161 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 18:47)
1547 5244 Bokhylla Ek, omkring 1900. Bredd: 146. Djup: 32 cm. Höjd: 171 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 18:34)
1547 5271 Bord med hylla, Teak. Bredd: 59 cm, djup: 50 cm, höjd: 50 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 19:52)
1547 5016 Bord rokokostil, omkring 1900, bemålat. Bredd: 88 cm. Djup: 53 cm, höjd: 76 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 20:16)
1547 5122 Bordsfotogenlampa GAB Guldsmedsaktiebolaget, kupa av glas. Höjd: 50 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 20:21)
1547 5208 Bordsfotogenlampa Louis Poulsen, Danmark, typ 23400. Glas och mässing. Höjd: 33 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 18:48)
1547 5209 Bordsfotogenlampa majolika, omkring 1900. Höjd: 55 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 18:29)
1547 5123 Bordslampa ASEA, modell äldre, plåtskärm, ställbar. Höjd: 35 ca
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 20:21)
1547 5108 Bordslampa Jugendstil. Höjd: 38 cm
1547 5210 Bordslampa keramik, nutida. Höjd: 70 cm (inkl skärm)
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 18:12)
1547 4332 Bordslampa mässing, kolonn. Höjd: 95 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 18:13)
1547 5263 Bordslampa mässing, med plåtskärm. Höjd: 60 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 20:55)
1547 4372 Bordslampa Omgjord fotogenlampa. Höjd: 71 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 19:23)
1547 5234 Bordslampfot Bo Fajans. Höjd: 33 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 19:37)
1547 5154 Bordslampfot Gouda. Höjd: 44 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 20:26)
1547 5206 Bordslampfot grönt och ofärgat glas, 1960-tal. Höjd: 39 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 20:50)
1547 5281 Brosch 18k guld. Med tre pärlor. Vikt: 2,8 g. Längd: 2,5 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 18:52)
1547 5266 Brosch 18k guld. Med två små pärlor. Vikt: 6,9 g. Längd: 4,7 cm
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 19:06)
1547 5269 Brosch 18k guld. Med två vita stenar. Vikt: 5,1 g. Längd: 3,3 cm
1547 4419 Byrå 1890-tal, furu. Bredd: 96 cm, djup, 49 cm, höjd: 102 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 20:11)
1547 5270 Byrå 3-lådig. Bredd: 84 cm, djup: 41 cm, höjd: 67 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 19:33)
1547 5185 Byrå 9 lådor. Bredd: 42 cm. Djup: 54 cm, höjd: 138 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 20:24)
1547 3408 Byrå Gustaviansk stil, med stenskiva, Intarsia. Bredd: 87 cm. Djup: 43 cm, höjd: 81 cm, nyckel
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 19:18)
1547 4342 Byrå med stenskiva, Gustaviansk stil. Bredd: 69 cm, bredd: 36 cm, höjd: 75 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 18:31)
1547 1038 Byrå senbarock. Bredd: 110 cm. Djup: 57 cm, höjd: 77 cm, nyckel
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 19:46)
1547 5221 Byrå Teak, 5 lådor. Bredd: 62 cm, bredd: 31. Cm, höjd: 57 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 20:24)
1547 4338 Cake stand tre hyllor, mahogny, 26 cm, höjd: 91 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 18:23)
1547 4089 Cremekopp Kina, Blåvitt kompaniporslin. Höjd: 8 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 19:06)
1547 5297 Crèmekoppar + bricka, 11 + 1 delar, Musselmalet. Royal Copenhagen. Längd: 28 cm
S�ldes f�r 8.200 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 18:38)
1547 4393 Dagerrotypi yttermått inklusive ram: 23x21 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 19:45)
1547 5324 Dessertskedar silver, 12 st. Längd: 16 cm, vikt: 330 gr ca i etui
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 18:36)
1547 4442 Doktorshatt Nya Hattmagasinet Petterssons Göteborg, i kartong. Höjd: 12 cm, längd: 30 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 20:56)
1547 5236 Espanjoletthandtag "Villagatan", 8 st
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 19:15)
1547 5007 Etagebord flätat. Diameter: 42 cm, höjd: 60 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 18:06)
1547 5103 Etsning Hans Hamngren (f. 1934), Sverige. Signerad, numrerad 90/125, daterad 1975, öga. Bildmått: 28x37 cm, yttermått inklusive ram: 40x50 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 20:42)
1547 5246 Etsning Jordi Arkö (f. 1951), Sverige. "Strut". Signerad, numrerad 74/135, daterad -81. Bildmått: 66x50 cm, yttermått inklusive ram: 94x75 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 21:01)
1547 5213 Etsning Louis Legrand (1863-1951), Ballerina. Signerad och numrerad 38/100. Bildmått: 40x28, Bladets mått: 57x39 cm, oramad
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 20:06)
1547 5048 Etsningar 18, st, Otto Weigel, 1900-tal. Signerade, bladets mått: ca 28x40 cm, oramade
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 19:11)
1547 5190 Fällbord 1800-tal, Bemålat. Diameter: 74. Höjd: 76 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 19:11)
1547 5004 Färglitografi Bengt Lindström (1925-2008), Sverige. Signerad, numrerad 72/200. Färglitografi, bildmått: 72x54 cm, yttermått inklusive ram: 93x67 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 18:03)
1547 5052 Färglitografi Bo Åke Adamsson (f. 1941), Sverige. Signerad, numrerad 230/360,40x48 cm, yttermått inklusive ram: 64x72 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 18:48)
1547 4485 Färglitografi Bo Jansson (f. 1939), Sverige. Signerad, numrerad 52/200. Färglitografi, bildmått: 30x53 cm, yttermått inklusive ram: 48x70 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 19:56)
1547 4086 Färglitografi Corneille (1922-2010), Belgien. Signerad, numrerad 90/200, daterad -90, kvinna & fågel. Färglitografi, bildmått: 24x32 cm, yttermått inklusive ram: 50x56 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 18:50)
1547 5130 Färglitografi Efter Paredes. Färglitografi, bildmått: 50x76 cm, yttermått inklusive ram: 60x86 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 19:38)
1547 5001 Färglitografi Jens Fänge (f. 1965), Sverige. Signerad, numrerad 14/25. Färglitografi, bildmått: 34x32 cm, oramat löst blad. Bladets mått: 50x42 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 19:21)
1547 5256 Färglitografi Lars Norrman (1915-1979), Sverige. Signerad, numrerad 82/310, modell. Färglitografi, bildmått: 31x69 cm, yttermått inklusive ram: 49x84 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 20:15)
1547 5241 Färglitografi Pär Andersson (1926-2015), Sverige. Signerad, numrerad 55/250. Färglitografi. Bladets mått: 67x49 cm, oramad, oramat löst blad
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 20:09)
1547 5249 Färglitografi Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. Signerad, numrerad 266/360. Färglitografi, bildmått: 26x35 cm, yttermått inklusive ram: 40x48 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 18:58)
1547 4176 Färglitografi Sven Lidberg (1929-2009), Sverige. Signerad, numrerad 97/210. Färglitografi, bildmått: 15x12 cm, yttermått inklusive ram: 34x28 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 18:50)
1547 3384 Färglitografier 2 st, Roland Kempe (1907-1991), Sverige. Slottet & Operan, Stockholm. Signerad, numrerad 112/150 cm, yttermått inklusive ram: 52x64 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 20:22)
1547 4105 Färglitografier 2 st, Sven X:et Erixson (1899-1970), Sverige. Strandbild & Marknad. Signerad, numrerad 260 & 310 - upplaga, yttermått inklusive ram: 49x59 - 59x73 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 19:26)
1547 4081 Färgserigrafi C Göran Karlsson (f. 1944), Sverige. "Upptåg". Signerad CGK, daterad 82. Färgserigrafi, ca 20,5x29,5 cm, yttermått inklusive ram: ca 28x36 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 20:19)
1547 5156 Fat Keramik, 3 st. Längd: 37-42, diameter: 30 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 20:58)
1547 5212 Fat lergods, bemålat. Diameter: 53 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 20:31)
1547 5316 Fat silver, diameter, 13. Vikt: 100 gr ca. Höjd: 5 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 19:20)
1547 5159 Fat Upsala-Ekeby, Anna-Lisa Thomson (1905-1952), Sverige. Diameter: 38 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 18:26)
1547 5109 Fåtölj Chesterfieldmodell, Skinn
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 20:21)
1547 5020 Figuriner 2 st, Rörstrand. Höjd: 11 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 18:52)
1547 5018 Figuriner 3 st, Bing & Grøndahl, Royal Copenhagen. Höjd: 10-15 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 19:44)
1547 5285 Fiol med stråke i väska. Längd: 60 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 18:22)
1547 5287 Fiol med stråke i väska, Stradivarius-kopia. Längd: 58-79 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 18:34)
1547 4227 Flakonger 4 st, bland annat Orrefors. Höjd: 7-17 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 20:22)
1547 3254 Flygel Bergqvist & Nilsson, Stockholm. Tidigt 1900-tal. Svart lack, hjul av mässing, tangenter av elfenben, Cites-intyg medföljer. Bredd: 146 cm. Djup: 175 cm. Höjd: 102 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 20:38)
1547 5037 Flygelduk svart siden med brodyr. Längd: 158 cm, höjd: 155 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 19:28)
1547 5211 Fruktservis Rosenthal, 10+ 1 delar. Diameter: 19,5-27 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 19:59)
1547 5077 Glas 20 st glas på fot, grönt glas, Gullaskrufs glasbruk, Hugo Gehlin, 12 st + 8 st, höjd: 14,5-16,5 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 20:12)
1547 5092 Glasservis 17 delar, Reijmyre Glasbruk. Glas på fot, klarglas. 14 st vinglas (höjd 20 cm), 3 st spetsglas (höjd 12 cm)
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 18:43)
1547 4136 Golvlampa "Pablo Brazo", Design, Pablo Prado, höjd: 134 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 21:05)
1547 5006 Golvlampa Bergboms, G-141. Höjd: 125 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 19:12)
1547 5146 Golvlampa Smide. Höjd: 130-173
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 18:18)
1547 5252 Golvlampbord/hylla Ek. Bredd: 120 cm, djup: 59 cm, höjd: 68 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 19:44)
1547 4259 Golvljusstake metall, nutida. Höjd: 140 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 19:25)
1547 5008 Golvskulpturer 2 st, patinerad metall. Höjd: ca 165 cm
S�ldes f�r 8.200 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 20:30)
1547 5253 Golvur 1700-tal. Senare bemålning, Höjd: 225 ca
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 18:28)
1547 5223 Golvvas Danmark. Höjd: 42 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 18:19)
1547 4361 Gravyrer 5 st, jaktmotiv, yttermått inklusive ram: 18-20 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 19:06)
1547 5245 Grogglas + whisky, 2 + 9 st, "Helena", Gunnar Cyrén (1931-2013), Sverige. Orrefors. Höjd: 8-15 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 19:57)
1547 5012 Halsband 14k, Bismarck. Längd: 44 cm, vikt: 14g ca
S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 18:14)
1547 5273 Halskedja 18k guld. Vikt: 14,5 g. Längd: 46 cm
S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 18:55)
1547 5280 Halskedja förgyllt silver, tre hängen i guld. Vikt: 8,5 g. Längd: 48 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 19:37)
1547 5033 Hängskåp Vitrin, tre hyllplan. Höjd: 49 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 18:09)
1547 5186 Herrbetjänt Krom. Längd: 42 cm, djup: 31 cm, höjd: 107 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 18:44)
1547 5327 Jardiniere silver, England. Längd: 27 cm, höjd: 12 cm, vikt: 500 gr ca
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 20:59)
1547 5216 Jordglob höjd: 46 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 19:28)
1547 5153 Jordglob med barometer. Höjd: 43 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 18:08)
1547 5117 Jordglob på plexiglasställning. Danmark 1982, Höjd: 40 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 20:33)
1547 5304 Kaffe- /mockagods Arabia, 17 del
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 19:24)
1547 5129 Kaffegods 5 delar, Musselmalet, Royal Copenhagen
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 20:36)
1547 5326 Kaffekanna silver. Höjd: 20 cm, Möllenborg, 1843, vikt: 880 gr ca
S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 19:07)
1547 5132 Kaffekoppar med fat, 7 st, Royal Copenhagen, Blå Blomst
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 20:41)
1547 5182 Kaffeskedar 14 + 9 + 1 st, silver. Längd: 10-12, vikt: 290g ca
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 18:59)
1547 5124 Kanna / tillbringare Ernst Billgren (f. 1957), Sverige. Kosta Boda, "New Friends", no 7080852. Höjd: 29 cm
S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 18:42)
1547 4009 Karmstol 1800-tal, England, Intarsia
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 19:31)
1547 5193 Karmstol 1960-tal, ek, Konstläder, Bodafors
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 19:59)
1547 4345 Karmstol England, med intarsia i ryggbrickan
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 18:37)
1547 8166 Karmstolar + salongsbord, 3 delar, Rokokostil. Bemålade, Längd: 106 cm. Djup: 72 cm. Höjd: 68 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 19:24)
1547 5217 Karmstolar ett par, mahogny
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 20:20)
1547 4069 Karmstolar Ett par, rokokostil
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 18:43)
1547 4394 Katana Japan. Nutida, Längd: 71 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 19:40)
1547 5267 Kedja med hänge 18k Vikt: 8,2 g. Längd: 44 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 20:32)
1547 4053 Kedja med hänge 18K vitguld, modell Figaro. Längd: 42cm, med diamanter, 3xca0,01ct, bruttovikt: 7g
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 20:31)
1547 5094 Keramikfat Gynning Design. Snäckformad. Krämfärgad glasyr, dekor med guldkant och monogram CG. Längd: 27,5 cm. Djup: 21 cm. Höjd: 7 cm, originalkartong medföljer
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 20:09)
1547 5031 Keramiktavlor 2 st, Oidentifierad konstnär. Väggrelief, handmålat glaserat stengods, Orientaliskt motiv, 34x22 cm, yttermått inklusive ram: 40x28 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 20:50)
1547 5328 Kompottskedar 2 st, silver, 1918. Längd: 20 cm, vikt: 110 gr ca i etui
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 18:49)
1547 5235 Konsoler 9 st, Trä, Bemålade. Höjd: 12-26 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 20:01)
1547 4127 Kontorsstol Sitland
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 juni 2023 06:20)
1547 5074 Kopp Gilbert Portanier, Rosentahl Studio-line. Signerad, daterad - 86. Diameter: 22 cm. Höjd: 10,5 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 20:06)
1547 5073 Kopp med fat Otmar Alt, Rosenthal studio-line. Längd: 18 cm, höjd: 12 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 19:36)
1547 5282 Kornett Jupiter, i väska. Längd: 22 cm, djup: 7 cm, höjd: 13,5 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 18:35)
1547 4329 Kuvertbord diameter, 45x45,4 utfällbara klaffar om 17 cm. Höjd: 75 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 18:04)
1547 5293 Kuverttallrikar 12 st, Rosenthal, diameter: 27 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 20:26)
1547 5220 Lampbord diameter: 45 cm. Höjd: 71 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 19:06)
1547 5189 Lampbord Jugend, mahogny. Diameter: 50 cm, höjd: 71 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 20:49)
1547 4412 Lampbord mahogny, omkring 1900, engelska modell. Bredd: 68 cm, djup: 55. H- 53
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 20:02)
1547 5268 Lampbord Teak. Bredd: 38 cm, djup: 58 cm, höjd: 55 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 19:46)
1547 5306 Likörglas 15 delar. Höjd: 7,5 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 19:48)
1547 5170 Ljuskrona höjd, ca 55 cm. Bredd: ca 45 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 18:09)
1547 5247 Ljuskrona Med prismor. Höjd: 55cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 20:15)
1547 4369 Ljuskrona Oscariansk. Höjd: 95 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 19:24)
1547 4201 Ljuskrona rokokostil. Höjd: 60 ca
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 19:29)
1547 5319 Ljusplåtar ett par, mässing. Höjd: 43 cm
1547 4368 Ljusstakar 2 par, tenn. Höjd: 16-21 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 19:19)
1547 4365 Ljusstakar 3 par, mässing. Höjd: 12-41 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 19:15)
1547 4147 Ljusstakar 3 st, + platta, Saulo, Norge. Höjd: 12-17,5. Diameter: 5 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 18:20)
1547 4209 Ljusstakar 3 st, Anne Nilsson (f. 1953), Sverige. "Celeste", Orrefors. Höjd: 29-32 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 19:38)
1547 5301 Ljusstakar 4 st, kristall. Höjd: 8,5 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 18:47)
1547 4367 Ljusstakar ett par, silver, fylld fot, t. Eldh, 1986. Höjd: 18 cm, bruttovikt: 435 g
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 19:18)
1547 5315 Ljusstakar ett par, silver, G Hallberg, 1956. Höjd: 18 cm. Vikt: 1020 g
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 19:52)
1547 4162 Ljusstakar ett par, Tenn, Edvin Ollers (1888-1959), Sverige. 1938. Höjd: 26 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 18:36)
1547 5028 Ljusstake Amie Stålkrantz (f. 1930), Sverige. Stengods. Höjd: 20 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 19:58)
1547 4441 Ljusstake Cartier, Nysilver / Lapis Lazuli, France, 1989. Höjd: 18,5 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 20:54)
1547 4477 Lockurna Imaridekor, 1900-tal. Höjd: 43 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 20:07)
1547 5222 Mandolin Herman Karlsson Levin. Längd: 94 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 20:18)
1547 4104 Matbord 1900-talets slut, fyrdelad centralfot, skiva i mahognyfanér. Bredd: 132 cm. Djup: 137 cm. Höjd: 76 cm. Skruvar och gafflar saknas. Stödben saknas för att använda extra skivor
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 19:09)
1547 5308 Matservis Rosenthal, Versaille, 140 del ca
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 20:33)
1547 5128 Matservis Vardag, Karin Björquist (1927-2018), Sverige. Gustavsberg 1957-1973, grön glasyr med vita kanter, ca 30 del
1547 5226 Matservisdelar 17 delar, Rörstrand, Grön Anna. Djup: 21-24 cm. Höjd: 10 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 19:56)
1547 5184 Matskedar 3 st, silver. Längd: 21-22, vikt: 190g ca
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 19:50)
1547 5278 Matta 145x230 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 19:07)
1547 4427 Matta Bachtiari Bibibaff, Iran, 209x307 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 20:23)
1547 5257 Matta Bachtiari Roz Veh, 139x206cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 20:48)
1547 4424 Matta Kirman-Afshar, Iran, 212x163cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 20:19)
1547 4420 Matta Old Meshkin, Iran, gallerimodell, 272x109cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 20:15)
1547 4181 Matta orientalisk, "1961", 143x185 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 19:09)
1547 4490 Matta orientalisk, 123x151 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 20:14)
1547 4429 Matta Orientalisk, 130x218 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 20:26)
1547 4114 Matta orientalisk, 135x204 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 19:48)
1547 4031 Matta orientalisk, 139x218cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 18:30)
1547 5115 Matta orientalisk, 203x292 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 19:05)
1547 4074 Matta Orientalisk, 230x140cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 18:53)
1547 5039 Matta Orientalisk, 82x227 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 20:13)
1547 5137 Matta orientalisk, Mirtyp, 218x232 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 18:18)
1547 4076 Matta Orientalisk. Bredd: 170 cm, längd: 230 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 18:56)
1547 4180 Matta Tibet, 250x343 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 18:59)
1547 5231 Mattallrikar 4 st, Gustavsberg, Eros, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Diameter: 25 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 19:39)
1547 5229 Mattallrikar 6 st, Gustavsberg, "Emma", Paul Hoff (f. 1945), Sverige. Diameter: 24 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 20:18)
1547 5017 Miniatyrer 7 delar, Keramik, bland annat Rörstrand. Höjd: 4-8 cm, bredd: ca 3-6 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 18:52)
1547 5175 Notställ Bredd: 50 cm. Justerbar höjd (ca 130 cm på bilden)
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 20:08)
1547 5061 Oljemålning Åke Wilhelm Andersson (1922-1988), Sverige. Abstrakt. Signerad ÅWA. Olja på duk, ej ramad, 43x58 cm, oramad
1547 4303 Oljemålning Alf Johansson, stadsmiljö. Signerad. Olja på duk. 32x40 cm, yttermått inklusive ram: 47x55 cm
1547 5120 Oljemålning Anders Liljedahl (1952), "Vanitas". Signerad. Olja på duk, 38x66 cm, yttermått inklusive ram: 54x84 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 20:28)
1547 4300 Oljemålning Charles Roka (1912-1999), Ungern. Signerad, Kvinna. Olja på duk, 80x64 cm, yttermått inklusive ram: 103x85 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 20:22)
1547 5090 Oljemålning Einar Törning (1884-1941), Sverige. Blåsippor. Signerad E Törning, daterad 1936. Olja på pannå, 21x18 cm, yttermått inklusive ram: 27x24 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 20:41)
1547 5068 Oljemålning Henry d'Anty (1910-1998), Frankrike. Stadsmotiv. Signerad. Olja på duk, ej ramad, 46x55 cm, oramad
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 18:17)
1547 5242 Oljemålning Knut Norman (1896-1977), Sverige. Motiv från Venedig. Signerad. Olja på pannå, 48x59 cm, yttermått inklusive ram: 64x76 cm
1547 5084 Oljemålning Lars Grandin (1942-2010), Sverige. "Modell II". Signerad, daterad -65. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 52x45 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 19:16)
1547 4258 Oljemålning Lars Norberg, Kustmotiv. Signerad. Olja på duk, 40x48 cm, yttermått inklusive ram: 58x70 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 19:19)
1547 4283 Oljemålning Lars Stenman (f. 1954), Sverige. Monogramsignerad, Kvinna med äpple. Olja på duk, 50x50 cm, yttermått inklusive ram: 53x53 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 20:07)
1547 4177 Oljemålning Maurice Moberg (1923-2014), Sverige. Tussilago. Signerad. Olja på pannå, 21x15 cm, yttermått inklusive ram: 24x18 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 18:51)
1547 7201 Oljemålning Oidentifierad Konstnär, England, Hästtransport med djur, Signerad. 94, p. 59x40 cm, yttermått inklusive ram: 77x58 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 20:49)
1547 5086 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Modell, Signerad Hasse, Daterad -59. Olja på pannå, 39x29 cm, yttermått inklusive ram: 47x37 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 19:18)
1547 5060 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Monogramsigerad A tergo HE -69, abstrakt. Signerad. Olja på duk, ej ramad, 81x100 cm, oramad
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 20:44)
1547 5087 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad Perrier, Landskap med vattendrag. Olja på pannå, 34x26 cm, yttermått inklusive ram: 49x41 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 19:50)
1547 4488 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, daterad 1907, marin, 18x27 cm, yttermått inklusive ram: 32x41 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 20:00)
1547 4355 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, marint motiv, Danmark. Olja på pannå, 26x35 cm, yttermått inklusive ram: 33x43 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 18:57)
1547 5142 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Solnedgång. Olja på pannå, 18x29 cm, yttermått inklusive ram: 33x44 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 19:03)
1547 4007 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Sommarlandskap. Ej signerad. Olja på duk, 48x102 cm, yttermått inklusive ram: 62x117 cm
1547 5291 Oljemålning Olle Nordberg (1905-1986), Sverige. Signerad, kvinna med blommor. Olja på pannå, 23x18 cm, yttermått inklusive ram: 35x30 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 19:59)
1547 5290 Oljemålning Olle Nordberg (1905-1986), Sverige. Signerad, man. Olja på pannå, 24x9, yttermått inklusive ram: 31x17 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 19:31)
1547 3206 Oljemålning Pierre-Eugene Clairin (1897-1980), Frankrike. Bymotiv. Signerad. Olja på duk, 52x71 cm, yttermått inklusive ram: 65x85 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 20:26)
1547 3213 Oljemålning Pierre-Eugene Clairin (1897-1980), Frankrike. Kustbild. Signerad. Olja på duk, 53x90 cm, yttermått inklusive ram: 70x107 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 20:53)
1547 3214 Oljemålning Sigurd Wallin (1916-1999), Sverige. Signerad, daterad 55, Kullen, Skåne. Olja på duk, 53x63 cm, yttermått inklusive ram: 69x79 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 20:55)
1547 5082 Oljemålning Tord Leander Engström (1914-1985), Sverige. "Lapporten, Björkliden". Signerad, daterad -59. Olja på pannå, 22x28 cm, yttermått inklusive ram: 30x35
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 18:14)
1547 4486 Oljemålningar 2 st, Monica Sahlin (1948-2014), Sverige. Yttermått inklusive ram: 11x14-21x15 cm. Signerad
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 19:57)
1547 5155 Paraplyställ Porslin. Höjd: 45 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 20:46)
1547 5265 Pärlcollier 3 st. Med silverlås. Längd: 50-70 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 18:48)
1547 4120 Pianopall Bredd: 67 cm. Djup: 33 cm. Höjd: 50 cm (justerbar)
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 19:27)
1547 5038 Pigtittare Mörkbetsad björk, omkring 1900-tal. Höjd: 66 cm. Bredd: 45 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 19:39)
1547 5197 Plädar 3 st, Viola Gråsten (f. 1910), Sverige. Tidstrand
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 18:39)
1547 5097 Planteringskruka cortenstål, på hjul. Längd: 45 cm. Djup: 45 cm, höjd: 59 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 19:53)
1547 5126 Plunta + tändsticksaskshållare, 2 delar, Skultuna, bland annat Pierre Forsell. Höjd: 13-17 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 20:34)
1547 5024 Punschkoppar 18 st. Silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 1977, Höjd: ca 5 cm. Vikt: 540g ca
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 19:55)
1547 5046 Remmare 10 st, Gustav IIIs monogram. Höjd: 16 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 19:31)
1547 5305 Remmare 12 st. Höjd: 19 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 20:14)
1547 5014 Ring 18k guld, med stenar. Vikt: 4,4g, ringmått: 18
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 20:58)
1547 4241 Ring 18k guld. Vikt: 2 gr, ringmått: 17,25
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 18:19)
1547 5279 Röllakan Signerad GS, 136x197 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 18:07)
1547 4455 Rullbord Märkt Richard, Frankrike. Bredd: 62 cm. Djup: 42 cm, höjd: 80 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 19:14)
1547 3331 Salt/pepparkar ett par, med glasinsats. Höjd: 12,5 längd: 11 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 18:16)
1547 5314 Såsskålar ett par, nysilver. Diameter: 15 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 20:29)
1547 4330 Schatull på benställning, klädd, 1921. Längd: 50 cm, bredd: 34 cm, höjd: 99 cm
1547 5054 Sejdlar 6 st, Glas, tenn, keramik. Höjd: 20-27 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 20:11)
1547 5029 Serveringsbrickor/fat 2 st, glas med metallunderrede. Längd: 33-53 cm
1547 5171 Servisdelar Staffordshire, "Country style", 30 delar, ca
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 20:49)
1547 4381 Sideboard England, mahogny. Längd: 55 cm, bredd: 30 cm, höjd: 70 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 19:30)
1547 5219 Sideboard Teak, 1950-tal. Längd: 127 cm. Bredd: 43 cm. Höjd: 77 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 18:47)
1547 5072 Skål Berndt Friberg (1899-1981), Sverige. Gustavsberg, Gustavsbergs Studio. Signerad med Studiohanden. Diameter: 15,5 cm. Höjd: 7,5 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 19:01)
1547 5041 Skål på fot, silver, 1871, Gustav Möllenborg. Höjd: 26 cm. Vikt: 635 g
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 19:49)
1547 5313 Skål Silver W A Bolin, 1953. Höjd: 8,5 cm, diameter: 15 cm, vikt: 400 gr ca
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 20:49)
1547 5321 Skål silver, Åke Strömdahl, 1960. Höjd: 6,5 cm, längd: 13 cm, vikt: 320 gr ca
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 19:08)
1547 5311 Skål silver, Carlman, 1951. Höjd: 8 cm, diameter: 15 cm, vikt: 190 gr ca
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 20:16)
1547 5330 Skål silver, England. Höjd: 6,5 cm, diameter: 11 cm, vikt: 130 gr ca
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 20:02)
1547 5310 Skål silver, K Anderson, 1930. Höjd: 9,5 cm, diameter: 17 cm, vikt: 200 gr ca
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 20:54)
1547 5320 Skål silver, Råström, 1974. Höjd: 7 cm. Diameter: 13. Cm, vikt: 260 gr ca
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 19:26)
1547 5318 Skål silver, Råström, 1976. Höjd: 10 cm, diameter: 16. Cm, vikt: 380 gr ca
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 19:06)
1547 4396 Skålfat + crèmekopp, 2 delar, Kina. Diameter: 24 cm, höjd: 8 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 19:44)
1547 5096 Skulptur Alf Ekberg (f. 1945), Sverige. Signerad. Stengods, patinerad yta, delvis förgylld. Även signerad på träsockel. Höjd: 20 cm inkl sockel
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 18:04)
1547 5010 Skulptur Allan Ebeling (1897-1975), Sverige. Brons, Signerad, "Smederna". Höjd: 22 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 20:24)
1547 5009 Skulptur Allan Ebeling (1897-1975), Sverige. Brons, Torshälla, monogramsignerad 67, Tor. Höjd: 21 cm
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 18:48)
1547 5071 Skulptur fågel i glas, Oiva Toikka (1931-2019), Finland. Nuutajärvi, Iittala. Längd: 20 cm, höjd: 11 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 20:27)
1547 5201 Skulptur Metall Man. Höjd: 27 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 20:55)
1547 4487 Skulptur Parian, "Skördegrupp", Märkt "Gustavsberg 1929". Höjd: 30 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 19:59)
1547 5101 Skylt "Carlsberg Pilsner", "Störste Salg i Danmark". Tryckt dekor, nutida. 30x20 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 20:36)
1547 4339 Slagbord 1800-tal. Bredd: 29 + 65x2, bredd: 89 cm, höjd: 75 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 18:26)
1547 5055 Slagbord Furu, 1800-tal, två lådor. Djup: 86 cm. Bredd: 44, 5 + två slag om 66 cm. Höjd: 76 cm
S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 19:46)
1547 5251 Slaglåsgevär 1800-tal. Längd: 110 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 18:47)
1547 5025 Smörgåsbestick 4+ 4 st, silver, silver, Rosenholm, Jacob Ängman. Längd: 13,5-16 cm, bruttovikt: 220g (varav knivar 145g)
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 18:43)
1547 5040 Snapsglas 13, st. "Select", Liselott Henriksen, Boda Nova. Höjd: 15 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 18:40)
1547 5095 Snapsglas 9 st, snapsglas på fot, varierande färger. Höjd: 14,5 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 20:52)
1547 3170 Soffa Eilersen, "Kristal", skinn. Längd: 280 ca
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 18:40)
1547 8137 Soffbord Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. Björk. Bredd: 124 cm, djup: 124 cm, höjd: 63 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 19:51)
1547 4132 Soffbord Clesson/Koivisto, Asplund möbler. Bredd: 120 cm, djup: 80 cm, höjd: 40 cm
1547 5218 Soffbord Teak, 1950-tal. Bredd: 123 cm, bredd: 53 cm, höjd: 53 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 18:49)
1547 5100 Sparbössa i form av en igelkott, metall. Längd: 17 cm. Djup: 10 cm. Höjd: 10 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 19:17)
1547 5187 Spegel 1960-tal, Ek, "Neptun", NYGE verken, 123x55 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 18:22)
1547 4470 Spegel barockstil, slipat glas, 78x48 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 19:09)
1547 5233 Spegel Empire, (del av spegelbyrå), mahogny, Dekor i form av delfiner, 59x47 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 20:45)
1547 1012 Spegel Gustaviansk, 147x57 cm
S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 18:32)
1547 5276 Spegel J P Larsson, Stockholm, 1935,80x34 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 18:10)
1547 5110 Spegel Nyrokoko, 56x61 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 18:24)
1547 5284 Spegel Sengustaviansk, 106x48 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 20:11)
1547 5121 Spegel med hylla Ek, omkring 1900, ca 57x42 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 19:49)
1547 5036 Spegellampett två ljusarmar, 1800-tal. Höjd: 77 cm. Bredd: 67 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 18:08)
1547 4390 Stekhuv Pläter. Längd: 40 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 19:37)
1547 4154 Stolar 4 st, oval rygg med lyrformad genombruten ryggbricka. Höjd: 102 cm, sitthöjd: 49 cm
1547 5188 Stolar 6 st, Jugend, olika klädsel, mahogny
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 18:32)
1547 4152 Stolar 6 st, rokokostil, genombruten ryggbricka, lös sits. Höjd: 92 cm, sitthöjd: ca 46 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 18:25)
1547 5198 Stolar Ett par, rokokostil, 1900-tal
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 20:57)
1547 4153 Supsked silver, 1931. Längd: 15,5 cm. Vikt: 35g
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 18:25)
1547 5147 Taburett Rokokostil. Längd: 54 cm, höjd: 44 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 20:39)
1547 5204 Takarmatur "Bumlingen". Anders Pehrson, Ateljé Lyktan, Åhus. Grön plåt. Diameter: 39cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 19:02)
1547 5021 Takarmatur Josef Frank (1885-1967), Österrike. Modell: 2562, Mässing med tygskärm. Diameter: 38, Höjd: 45 cm, ej märkt
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 20:22)
1547 4203 Takarmatur rokokostil. Höjd: 55 cm
1547 4101 Takarmaturer 2 st, Tom Dixon, "Beat Light Tall", Ej märkta. Diameter: 19 cm, höjd: 40 cm
1547 5307 Tallrikar 2+ 2 st, Kina. Diameter: 22,5-25,5
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 19:40)
1547 4336 Tallrikar 3 st, Imaridekor, Japan. Diameter: 19- 0 cm
1547 5148 Tamburmajor Rörmekano. Höjd: 182 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 18:46)
1547 4143 Tavla Sydafrika, yttermått inklusive ram: 75x73 cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 18:22)
1547 4144 Tavla Sydafrika, yttermått inklusive ram: 75x73 cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 18:24)
1547 3208 Tavlor 3 st, Lp-skivor, "Cruising", yttermått inklusive ram: 111x42 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 20:33)
1547 5174 Tekanna järn. Längd: 21 cm. Höjd: 13 cm
1547 5261 Tekanna Kina. Höjd: 12 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 20:42)
1547 5323 Teskedar silver, 12 st. Vikt: 130 gr ca, längd: 11 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 19:28)
1547 5119 Torrnål Götrik Örtenholm (1913-2005), Sverige. "Åskådare". Signerad, numrerad 2/20, daterad -83. Bildmått: 32x24 cm, yttermått inklusive ram: 49x40 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 19:08)
1547 5098 Trädgårdsgrupp 5 delar, Grythyttan Stålmöbler, design: Artur Lindqvist. Bord + 4 st karmstolar "A2", 4 st sittkuddar (Grythyttan) medföljer. Etikettmärkt. Diameter: 100 cm (bordet). Höjd: 70 cm (bordet). Bredd: 62 cm (stol), Höjd: 87 cm (stol). Sitthöjd ca 41 cm (stol)
S�ldes f�r 13.500 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 19:56)
1547 5191 Trädgårdsgrupp 5 delar, Grythyttan, Ej märkt. Längd: 139 cm, djup: 96 cm, höjd: 71 cm
S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 20:07)
1547 4463 Trädgårdsstolar Ett par
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 18:10)
1547 5192 Trädgårdsstolar Ett par, metall / trä
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 20:15)
1547 5158 Trädgårdsurnor ett par, järn. Höjd: 24 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 19:16)
1547 4474 Trågsoffa rokokostil, Bemålad. Längd: 196 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 19:57)
1547 5289 Uppläggningsskedar Ett par, silver, WT, London, England. Monogram. Längd: 28,5 cm. Vikt: 205g
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 20:38)
1547 4098 Väggarmaturer Ett par, CE Fors, mässing, ställbara. Höjd: 40 cm
1547 5026 Väggrelief Mari Simmulson (1911-2000), Sverige. Signerad, keramik, 18x13 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 20:27)
1547 5079 Varg / björnspjut balja i renhorn. Längd: 183 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 20:41)
1547 5200 Vas + burk, Tenn, bland annat GAB. Höjd: 13-15 cm
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 19:05)
1547 4364 Vas + FAT, 3 delar, Imaridekor, Japan. Längd: 19-21. Höjd: 23 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 19:13)
1547 4288 Vas + skål, 2 delar, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Höjd: 10-15 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 20:08)
1547 5099 Vas Alvar Aalto (1898-1976), Finland. "Savoy". Iittala. Vas i klarglas. Höjd: 1. Längd: 20 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 20:16)
1547 5107 Vas Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Boda, etikettmärkt Artist Collection. Höjd: 11 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 19:55)
1547 4166 Vas Kosta Boda, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Höjd: 26 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 18:40)
1547 5015 Vas Rosenthal, Studio Line, "Skum". Höjd: 26 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 20:14)
1547 5299 Vas Savoy, Alvar Aalto (1898-1976), Finland. Höjd: 15 ca
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 20:51)
1547 5027 Vas Sven Wejsfelt (1930-2009), Sverige. Gustavsberg. Signerad, daterad -88, Harpälsglasyr. Höjd: 21 cm
1547 4214 Vas Ulrika Hydman Wallien, Kosta Boda. Signerad. Höjd: 22 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 19:42)
1547 5075 Vas Wolf Bauer, Rosenthal studio-line. Diameter: 18 cm. Höjd: 20 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 19:44)
1547 4291 Vaser + skål, 3 st, Kjell Engman (f. 1946), Sverige. Bland annat "Oktober". Kosta Boda. Höjd: 10-23 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 20:09)
1547 4287 Vaser 2 st, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Kosta Boda. Höjd: 14-16 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 20:07)
1547 4433 Vaser 2 st, Gustavsberg, bland annat Argenta. Höjd: 15-23 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 20:44)
1547 4179 Vaser 2 st, Kosta Boda, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Höjd: 10-16,5
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 18:59)
1547 5160 Vaser 2 st, Stengods. Höjd: 12-17 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 19:28)
1547 4379 Vaser 3 st, Kina och Woods England. Höjd: 13-6 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 19:29)
1547 5136 Vitrinskåp längd: 33 cm, djup: 15 cm, höjd: 206 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 18:05)
1547 5116 Ytterfoder + terrin, nutida, diameter, 23 cm. Längd: 35 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 20:32)
1547 5003 Ytterfoder ett par, Staffordshire, England. Diameter: 17 cm, höjd: 13 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 19:38)
1547 5152 Ytterfoder Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Gustavsberg, vitglaserat stengods. Diameter: 26 cm. Höjd: 13,5 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 18:06)
1547 5224 Ytterfoder Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Gustavsberg, vitglaserat stengods. Diameter: 26 cm. Höjd: 13,5 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 juni 2023 20:53)