ÖVRIGT / Smycken / Ring 9287814
*
nr 928 7814
Ring
silver, Kumkum
Utrop:
300 kr
Såld:
150 kr
Sista tid för bud online:
måndag 1 december 2014
kl 19:55:45
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
30/11 23:39:07
1
100 kr
1/12 19:37:48
2
Vinnande bud
- Specialauktion
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16.
Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Lavering
Lavering är en teknik inom måleriet för att täcka en yta jämnt och utan spår av penseldrag, oftast genom utspädd tusch eller transparent akvarellfärg, oftast på en linjeteckning.
Nisse Strinning (1917-2006)
Svensk arkitekt och formgivare, född i Kramfors, som kanske främst är känd för bokhyllesystemet "Stringhyllan" som han skapade tillsammans med sin fru Kajsa Strinning 1949 för en tävling initierad av Bonniers folkbibliotek.
Springare (Stig Lindberg)
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: kumkum ring silver smycken vintage ädelmetall
-
3400 Gouache
Mats Norryd (1944-1989), Sverige. "Mordor", motiv ..//
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
30 sept kl 18:32
-
3372 Ljuskrona
Rokokostil, senare elektifiering. Höjd: ca 70 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
30 sept kl 20:25
-
3140 Oljemålning
B Ringvall, Signerad, fiskebodar. Olja på duk, 34x..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
30 sept kl 19:57
-
3418 Serveringsbest..
4 delar, i etui, silver, ciselerad dekor. Längd: 1..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
30 sept kl 19:10
-
3076 Serveringsvagn
1950-tal, rotting/Metall, med lös bricka. Längd: 6..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
30 sept kl 18:46
-
3063 Serveringsvagn
mässing, glas. Längd: 56 cm. Djup: 36 cm, höjd: 58 cm
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
30 sept kl 20:08
*
Ring
nr 928 7814
Ring
silver, Kumkum
Utrop: | 300 kr |
---|---|
Såld: | 150 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 1 december 2014 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
30/11 23:39:07 | 1 | 100 kr |
1/12 19:37:48 | 2 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Lavering
Lavering är en teknik inom måleriet för att täcka en yta jämnt och utan spår av penseldrag, oftast genom utspädd tusch eller transparent akvarellfärg, oftast på en linjeteckning.
Nisse Strinning (1917-2006)
Svensk arkitekt och formgivare, född i Kramfors, som kanske främst är känd för bokhyllesystemet "Stringhyllan" som han skapade tillsammans med sin fru Kajsa Strinning 1949 för en tävling initierad av Bonniers folkbibliotek.
Springare (Stig Lindberg)
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Lavering
Lavering är en teknik inom måleriet för att täcka en yta jämnt och utan spår av penseldrag, oftast genom utspädd tusch eller transparent akvarellfärg, oftast på en linjeteckning.
Nisse Strinning (1917-2006)
Svensk arkitekt och formgivare, född i Kramfors, som kanske främst är känd för bokhyllesystemet "Stringhyllan" som han skapade tillsammans med sin fru Kajsa Strinning 1949 för en tävling initierad av Bonniers folkbibliotek.
Springare (Stig Lindberg)
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: kumkum ring silver smycken vintage ädelmetall
-
3400 Gouache
Mats Norryd (1944-1989), Sverige. "Mordor", motiv ..//
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
30 sept kl 18:32 -
3372 Ljuskrona
Rokokostil, senare elektifiering. Höjd: ca 70 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
30 sept kl 20:25 -
3140 Oljemålning
B Ringvall, Signerad, fiskebodar. Olja på duk, 34x..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
30 sept kl 19:57
-
3418 Serveringsbest..
4 delar, i etui, silver, ciselerad dekor. Längd: 1..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
30 sept kl 19:10 -
3076 Serveringsvagn
1950-tal, rotting/Metall, med lös bricka. Längd: 6..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
30 sept kl 18:46 -
3063 Serveringsvagn
mässing, glas. Längd: 56 cm. Djup: 36 cm, höjd: 58 cm
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
30 sept kl 20:08