ÖVRIGT / Speglar / Spegel 8615148
*
nr 861 5148
Spegel
Senempire, höjd: 72
Utrop:
1.000 kr
Såld:
500 kr
Sista tid för bud online:
måndag 25 november 2013
kl 19:06:38
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
24/11 18:35:20
1
300 kr
24/11 19:06:47
2
400 kr
24/11 22:14:19
1
400 kr
24/11 22:59:23
3
450 kr
25/11 19:01:37
4
Vinnande bud
- Specialauktion
- Läs mer...
Senempiren
Till ursprunget en tysk inredningsstil vid år 1820-40. Namnet uppkallat efter och två skämtfigurer Biedermann och Bummelmeijer.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: senempire spegel speglar
-
3126 Golvspegel
Ib Laursen, metall, 168x37 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
30 sept kl 19:37
-
3121 Spegel
+ konsolbord, nyrokoko. Höjd: 195+ 56 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
30 sept kl 20:24
-
3203 Spegel
127x73 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
30 sept kl 20:54
-
3288 Spegel
1800-tal. Bredd: 13 cm, höjd: 19 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
30 sept kl 20:08
-
9032 Spegel
85x66, nutida
Auktionen avslutas
nu på måndag
30 sept kl 19:28
-
3080 Spegel
Firma Svenskt Tenn, 1927,64x40 cm
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
30 sept kl 20:57
*
Spegel
nr 861 5148
Spegel
Senempire, höjd: 72
Utrop: | 1.000 kr |
---|---|
Såld: | 500 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 25 november 2013 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
24/11 18:35:20 | 1 | 300 kr |
24/11 19:06:47 | 2 | 400 kr |
24/11 22:14:19 | 1 | 400 kr |
24/11 22:59:23 | 3 | 450 kr |
25/11 19:01:37 | 4 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Läs mer...
Senempiren
Till ursprunget en tysk inredningsstil vid år 1820-40. Namnet uppkallat efter och två skämtfigurer Biedermann och Bummelmeijer.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Till ursprunget en tysk inredningsstil vid år 1820-40. Namnet uppkallat efter och två skämtfigurer Biedermann och Bummelmeijer.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: senempire spegel speglar
-
3126 Golvspegel
Ib Laursen, metall, 168x37 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
30 sept kl 19:37 -
3121 Spegel
+ konsolbord, nyrokoko. Höjd: 195+ 56 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
30 sept kl 20:24 -
3203 Spegel
127x73 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
30 sept kl 20:54
-
3288 Spegel
1800-tal. Bredd: 13 cm, höjd: 19 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
30 sept kl 20:08 -
9032 Spegel
85x66, nutida
Auktionen avslutas
nu på måndag
30 sept kl 19:28 -
3080 Spegel
Firma Svenskt Tenn, 1927,64x40 cm
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
30 sept kl 20:57