KONST / Litografier / Litografi 7437032
*
nr 743 7032
Peter Dahl
(1934-2019), Sverige
Litografi, Peter Dahl (f. 1934), sign, ur Fredmans epistlar, bladets mått: 43x30
Peter Dahl, svensk målare född 1934, död 2019.
Följerätt
Utrop:
1.000 kr
Såld:
700 kr
Sista tid för bud online:
måndag 27 februari 2012
kl 19:09:52
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
27/2 17:34:41
1
Vinnande bud
27/2 17:36:29
1
justering av budtak
- Tema
27 feb
Grafik
På tema grafik i februari har vi litografier, etsningar med mera av Anders Zorn, Roberto Matta, Lage Lindell, Bengt Lindström, Carl Fredrik Reuterswärd och Roland Svensson med flera.
Läs mer om Grafik
- Konstnär/Designer
- Läs mer...
Peter Dahl (f. 1934)
Svensk konstnär med norskt ursprung, född 1934 i Oslo. Familjen emigrerade i februari 1939 till Sverige (Bromma).
Signe Persson-Melin (f. 1925)
Keramiker och glaskonstnär. 1978-1985 knuten till Rörstrand. Står bl a bakom serviserna Primeur och À la carte.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: fredmans epistlar grafik litografi litografier peter dahl svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
-
1024 Tuschlavering
Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Signerad, daterad..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
30 sept kl 19:05
*
Peter Dahl
Peter Dahl, svensk målare född 1934, död 2019.
Läs mer om Grafik
nr 743 7032
Peter Dahl
(1934-2019), Sverige
Litografi, Peter Dahl (f. 1934), sign, ur Fredmans epistlar, bladets mått: 43x30
Peter Dahl, svensk målare född 1934, död 2019.
Följerätt | |
---|---|
Utrop: | 1.000 kr |
Såld: | 700 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 27 februari 2012 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
27/2 17:34:41 | 1 | Vinnande bud |
27/2 17:36:29 | 1 | justering av budtak |
- Tema
27 feb
Grafik
PÃ¥ tema grafik i februari har vi litografier, etsningar med mera av Anders Zorn, Roberto Matta, Lage Lindell, Bengt Lindström, Carl Fredrik Reuterswärd och Roland Svensson med flera.Läs mer om Grafik
- Konstnär/Designer
- Läs mer...
Peter Dahl (f. 1934)
Svensk konstnär med norskt ursprung, född 1934 i Oslo. Familjen emigrerade i februari 1939 till Sverige (Bromma).
Signe Persson-Melin (f. 1925)
Keramiker och glaskonstnär. 1978-1985 knuten till Rörstrand. Står bl a bakom serviserna Primeur och À la carte.
Svensk konstnär med norskt ursprung, född 1934 i Oslo. Familjen emigrerade i februari 1939 till Sverige (Bromma).
Signe Persson-Melin (f. 1925)
Keramiker och glaskonstnär. 1978-1985 knuten till Rörstrand. Står bl a bakom serviserna Primeur och À la carte.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: fredmans epistlar grafik litografi litografier peter dahl svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
-
1024 Tuschlavering
Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Signerad, daterad..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
30 sept kl 19:05