Konstnärer & Designers

A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  M  N  O  P  Q  R  S  T  U  V  W  X  Y  Z  Å  Ä  Ö

Harald Sallberg

1895-1963

Harald Sallberg studerade på Tekniska skolan och var en av dem som kom att forma 1900-talets tekniska utveckling inom grafiken i Sverige.

Läs om andra konstnärer och designers på Metropol

Sålda föremål av Harald Sallberg

Hitta fler föremål av Harald Sallberg i www.auktionsprisbanken.se

  • 5550 Etsning
    Såld: 1.800 kr

    Såldes den 10 mars 2014
  • 4250 Etsning
    Harald Sallberg (1895-1963), 19/30, motivet: 29x23
    Såld: 1.600 kr

    Såldes den 23 oktober 2017
  • 3014 Etsning
    Såld: 1.500 kr

    Såldes den 21 augusti 2017