bakg

  GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Väggreliefer 13347396



*

nr 1334 7396


Väggreliefer

2 st Sven Lundqvist, väggreliefer, "Svenska hem", keramik, Gustavsberg. 20x28 cm


Följerätt

Ja

Utrop:

100 kr - 500 kr

Sista tid för bud online:

måndag 29 juni 2020
kl 18:21:46



  • Vad kostar transporten
Möjliga transportalternativ och fraktpris för detta föremål

HÄMTA SJÄLV
  Stockholm 0 kr
  Malmö 100 kr
  Göteborg 100 kr
  Helsingfors 100 kr

Logga in för att se fler leveransalternativ



Alla priser är preliminära. Alla frakttyper är inte möjliga för alla föremål
Transportbeställning görs efter vunnen auktion i Mina sidor
  • Läs mer...
Gustavsbergs Porslinfabrik
Kommerserådet Johan Olof Wennberg och grosshandlaren J H Öhman inrättade 1825 ett bolag för porslinstillverkning på den av Öhman 1821 inköpta egendomen Farsta/Gustavsberg på Värmdö utanför Stockholm.
Gustavsbergs Studio
Wilhelm Kåge startade 1942 tillsammans med sin assistent Stig Lindberg och sin drejare Berndt Friberg Gustavsbergs Studio (G-studion) som kom att bli kreativt centrum vid porslinsfabriken.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: gustavsberg keramik skandinavien sverige väggreliefer
  • 4476 Emalj
    monogramsignerad, Häst, 17x22cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    13 juli kl 19:20
  • 4275 Fat
    2 st + vas. Diameter: 30-33. Höjd: 30 cm
    Aktuellt bud: 150 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    13 juli kl 18:42
  • 2300 Fat
    Imaridekor. Diameter: 41 cm
    Aktuellt bud: 150 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    13 juli kl 20:29
  • 4473 Fat
    Kina. Diameter: 22,5cm, etui.
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    13 juli kl 18:26
  • 2364 Fat
    Kina. Diameter: 40 cm
    Aktuellt bud: 150 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    13 juli kl 18:13
  • 4474 Fat
    Signerad KE, 19x17cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    13 juli kl 19:06




Ladda ner broschyr