bakg

  GLAS OCH KERAMIK / Mat- och kaffeserviser / Tekoppar 13327057



*

nr 1332 7057


Tekoppar

+ kanna, 12 + 1 delar, Rosenthal, Maria


Konditionsrapport: en kopp med nagg

Utrop:

600 kr

Såld:

600 kr

Sista tid för bud online:

måndag 8 juni 2020
kl 20:37:53


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
3/6 15:17:49 1      400 kr
8/6 17:45:25 2      400 kr
8/6 17:45:25 1      400 kr (Budbetjänt)
8/6 17:46:42 2      450 kr
8/6 17:47:09 2      500 kr
8/6 18:06:46 1      Vinnande bud
8/6 19:34:56 1      Vinnande bud


Läs om budbetjänten
  • Läs mer...
Marianne Westman (f. 1928)
Keramiker, formgivare och mönstertecknare. Anställd på Rörstrand 1950-1971.
Rosenthal
Rosenthal är en tysk porslinsfabrik, grundad 1879 av Philipp Rosenthal.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: kanna maria rosenthal tekopp tekoppar
  • 4109 Servisdelar
    6+ 6+ 1, tekoppar, assietter och kanna, Grön Anna,..//
    Aktuellt bud: 700 kr

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    13 juli kl 20:49
  • 4007 Tekoppar
    + gräddkanna, 10 delar, 9 + 1 st), Marianne Westma..//
    Aktuellt bud: 1.500 kr

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    13 juli kl 18:18
  • 4330 Teservis
    25 delar, Royal Tuscan, England
    Aktuellt bud: 700 kr

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    13 juli kl 20:01




Ladda ner broschyr