bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Spegel 13218026



*

nr 1321 8026


Spegel

+ Skål, silver. Vikt: 630g, Italien. Längd: 32cm


Utrop:

1.000 kr

Såld:

1.000 kr

Sista tid för bud online:

måndag 27 april 2020
kl 18:37:40


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
23/4 12:32:58 1      900 kr
26/4 16:16:09 2      Vinnande bud



  • Tema
  • 27 apr

Silver

På Tema Silver finner du smycken, bestickuppsättningar, bordslampfötter, brickor, coasters, dosor och etuier, druvsaxar, kaffekannor, kaffeservis, kalkar, ljusstakar och kandelabrar, karaffer, sockers ...



Läs mer om Silver
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: europa italien italiensk italy silver skål spegel sydeuropa ädelmetall
  • 7431 Sideboard
    + spegel, Engelsk modell, nutida. Längd: 108. Djup..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    imorgon
    8 juni kl 20:09
  • 6445 Spegel
    + konsolbord, Stenskiva, spegel 170x70, konsolbord..//
    Aktuellt bud: 400 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    8 juni kl 18:39
  • 7251 Spegel
    1920-tal, 115x49 cm
    Aktuellt bud: 350 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    8 juni kl 19:46




Ladda ner broschyr