bakg

  ÖVRIGT / Speglar / Spegel 10155012



*

nr 1015 5012


Spegel

Ehrhardt Göbels art, Stockholmsarbete i rokoko, 1700-talets mitt. 210x84


Utrop:

20.000 kr

Såld:

42.000 kr

Sista tid för bud online:

måndag 25 januari 2016
kl 18:46:52


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
11/1 20:19:58 1      15.500 kr
21/1 22:00:25 1      16.500 kr
23/1 19:21:33 2      15.500 kr
23/1 19:21:33 1      16.000 kr (Budbetjänt)
23/1 19:22:34 2      16.500 kr
23/1 19:22:34 1      16.500 kr (Budbetjänt)
23/1 19:23:00 2      17.000 kr
25/1 17:38:02 3      26.000 kr
25/1 17:47:03 4      18.000 kr
25/1 17:47:03 3      18.500 kr (Budbetjänt)
25/1 18:18:23 2      19.000 kr
25/1 18:18:23 3      19.500 kr (Budbetjänt)
25/1 18:19:49 2      20.000 kr
25/1 18:19:49 3      20.500 kr (Budbetjänt)
25/1 18:22:00 5      27.000 kr
25/1 18:22:30 5      27.500 kr
25/1 18:27:28 3      27.000 kr
25/1 18:27:28 5      27.500 kr (Budbetjänt)
25/1 18:29:16 4      34.000 kr
25/1 18:38:30 6      38.000 kr
25/1 18:40:38 4      37.000 kr
25/1 18:40:38 6      38.000 kr (Budbetjänt)
25/1 18:41:16 6      Vinnande bud
25/1 18:41:21 4      39.000 kr
25/1 18:41:21 6      40.000 kr (Budbetjänt)
25/1 18:41:52 4      41.000 kr
25/1 18:41:52 6      Vinnande bud (budbetjänt)


Läs om budbetjänten

  • Klassiska
  • Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: ehrhardt göbels art spegel speglar
  • 7431 Sideboard
    + spegel, Engelsk modell, nutida. Längd: 108. Djup..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    8 juni kl 20:09
  • 6445 Spegel
    + konsolbord, Stenskiva, spegel 170x70, konsolbord..//
    Aktuellt bud: 400 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    8 juni kl 18:39
  • 7251 Spegel
    1920-tal, 115x49 cm
    Aktuellt bud: 350 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    8 juni kl 19:46




Ladda ner broschyr